nvda - en to ja_JP translation catalogue (3358 entries)

en:  %s is currently running.
ja_JP: %s を実行中です。

en:  %s module is loaded.
ja_JP: %s モジュールを使用しています。

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
ja_JP:  {fractionValue:.2f}パーセントのスライス {pointCount}の{pointIndex}

en:  minus
ja_JP:  マイナス

en:  square
ja_JP:  二乗

en:  title: {axisTitle}
ja_JP:  タイトル {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
ja_JP:  {segmentType} {pointCount}の{pointIndex}

en: %d character | %d characters
ja_JP[0]: %d 文字

en: %d percent
ja_JP: %dパーセント

en: %s application
ja_JP: %s アプリ

en: %s column | %s columns
ja_JP[0]: %s列

en: %s cursor
ja_JP: %sカーソル

en: %s end
ja_JP: %s エンド

en: %s highlighted
ja_JP: %s ハイライトされました

en: %s item | %s items
ja_JP[0]: %s 項目

en: %s keyboard
ja_JP: %s 配列

en: %s mode
ja_JP: %sモード

en: %s normalized
ja_JP: %s 正規化済み

en: %s selected
ja_JP: %s 選択

en: %s selected instead
ja_JP: %s 新しい選択

en: %s unselected
ja_JP: %s 選択なし

en: &About add-on...
ja_JP: このアドオンについて(&A)...

en: &About...
ja_JP: NVDAについて(&A)...

en: &Add
ja_JP: 追加(&A)

en: &Add-on store...
ja_JP: アドオン ストア(&A)...

en: &Alignment
ja_JP: 配置(&A)

en: &Annotations
ja_JP: 注釈(&A)

en: &Anywhere
ja_JP: 任意の部分(&A)

en: &Apply
ja_JP: 適用(&A)

en: &Beep for capitals
ja_JP: 大文字にビープ音を付ける(&B)

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
ja_JP: CapsLockがオンのとき、小文字が入力されたらビープ音を鳴らす(&B)

en: &Bookmarks
ja_JP: ブックマーク(&B)

en: &Braille viewer
ja_JP: 点字ビューアー(&B)

en: &Brightness controls audio coordinates volume
ja_JP: マウスカーソル位置の明るさをビープ音の音量で報告(&B)

en: &Buttons
ja_JP: ボタン(&B)

en: &Categories:
ja_JP: カテゴリ(&C)

en: &Charts
ja_JP: グラフ(&C)

en: &Check for update...
ja_JP: 更新を確認(&C)...

en: &Clickable
ja_JP: クリック可能(&C)

en: &Close
ja_JP: 閉じる(&C)

en: &Colors
ja_JP: 色(&C)

en: &Comment
ja_JP: コメント(&C)

en: &Configuration profiles...
ja_JP: 設定プロファイル(&C)...

en: &Continue
ja_JP: 継続(&C)

en: &Continue running
ja_JP: 動作を継続(&C)

en: &Copy version number
ja_JP: バージョン番号をコピー(&C)

en: &Create portable copy...
ja_JP: ポータブル版の作成(&C)...

en: &Default dictionary...
ja_JP: 既定の辞書(&D)...

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
ja_JP: テキストカーソル移動のすこし後で文字を説明(&D)

en: &Delete
ja_JP: 削除(&D)

en: &Dictionary entries
ja_JP: 辞書項目(&D)

en: &Diff algorithm:
ja_JP: 差分アルゴリズム(&D)

en: &Displays to detect automatically:
ja_JP: 自動検出する(&D)

en: &Donate
ja_JP: 寄付(&D)

en: &Done
ja_JP: 寄付を終了(&D)

en: &Download update
ja_JP: 更新をダウンロード(&D)

en: &Edit
ja_JP: 編集(&E)

en: &Editor revisions
ja_JP: 校閲者による更新(&E)

en: &Enable Highlighting
ja_JP: ハイライトあり(&E)

en: &Enable browse mode on page load
ja_JP: ページ読み込み時にブラウズモードを有効にする(&E)

en: &Errors
ja_JP: スペルミス(&E)

en: &External IP:
ja_JP: 外部IP(&E)

en: &Figures and captions
ja_JP: 図とキャプション(&F)

en: &Font name
ja_JP: フォント名(&F)

en: &Form fields
ja_JP: フォームフィールド(&F)

en: &Generate Key
ja_JP: 鍵を生成(&G)

en: &Graphics
ja_JP: 画像(&G)

en: &Groupings
ja_JP: グループ(&G)

en: &Guess object position information when unavailable
ja_JP: オブジェクトの位置を推測(&G)

en: &HID keyboard input simulation
ja_JP: HID キーボード シミュレーション(&H)

en: &Headings
ja_JP: 見出し(&H)

en: &Help
ja_JP: ヘルプ(&H)

en: &Help, training and support
ja_JP: ヘルプ、トレーニングとサポート(&H)

en: &Host:
ja_JP: ホスト(&H)

en: &Hover for cell routing
ja_JP: マウスホバーでタッチカーソル操作(&H)

en: &Inflection
ja_JP: 抑揚(&I)

en: &Input table:
ja_JP: 入力テーブル(&I)

en: &Install NVDA on this computer
ja_JP: このコンピューターにNVDAをインストール(&I)

en: &Install NVDA...
ja_JP: NVDAのインストール(&I)...

en: &Keep existing desktop shortcut
ja_JP: デスクトップのショートカットを残す(&K)

en: &Key:
ja_JP: 鍵(&K)

en: &Keyboard layout:
ja_JP: キーボード配列(&K)

en: &Language
ja_JP: 言語(&L)

en: &Level
ja_JP: 最低読み上げレベル(&L)

en: &Line spacing
ja_JP: 行間(&L)

en: &Lists
ja_JP: リスト(&L)

en: &Maximum number of characters on one line
ja_JP: 1行の最大文字数(&M)

en: &Modes available in the 'Cycle sound split mode' command:
ja_JP: オーディオ分割モード切り替えコマンドで使用できるモード(&M)

en: &Modes available in the Cycle speech mode command:
ja_JP: 読み上げモード切り替えコマンドで使用できるモード(&M)

en: &Move to
ja_JP: 移動(&M)

en: &Multiple key press timeout (ms):
ja_JP: 複数キー押下のタイムアウト(ミリ秒)(&M)

en: &New
ja_JP: 新規(&N)

en: &No
ja_JP: いいえ(&N)

en: &Not now
ja_JP: あとで行う(&N)

en: &Number of lines per page
ja_JP: 1ページの行数(&N)

en: &Output table:
ja_JP: 出力テーブル(&O)

en: &Pages
ja_JP: ページ番号(&P)

en: &Paragraph indentation
ja_JP: 段落インデント(&P)

en: &Paragraph style:
ja_JP: 段落の区切り方法(&P)

en: &Pattern
ja_JP: パターン(&P)

en: &Pitch
ja_JP: 高さ(&P)

en: &Play audio coordinates when mouse moves
ja_JP: マウスカーソルの座標をビープ音で報告(&P)

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
ja_JP: スクリーンカーテンの開始と終了の音(&P)

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
ja_JP: NVDAの起動と終了の音(&P)

en: &Port:
ja_JP: ポート(&P)

en: &Postpone update
ja_JP: 更新をあとで行う(&P)

en: &Preferences
ja_JP: 設定(&P)

en: &Proceed with installation (not recommended)
ja_JP: インストールを継続(非推奨)(&P)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
ja_JP: 句読点/記号読み辞書(&P)...

en: &Python console
ja_JP: Pythonコンソール(&P)

en: &Rate
ja_JP: 速さ(&R)

en: &References
ja_JP: 参照(&R)

en: &Remove
ja_JP: 削除(&R)

en: &Rename
ja_JP: 名前変更(&R)

en: &Replacement
ja_JP: 読み方(&R)

en: &Revert to saved configuration
ja_JP: 前回保存された設定に戻す(&R)

en: &Review add-ons...
ja_JP: アドオンの互換性の確認(&R)...

en: &Save
ja_JP: 保存(&S)

en: &Save configuration
ja_JP: 設定情報の保存(&S)

en: &Save configuration when exiting NVDA
ja_JP: NVDA の終了時に設定情報を保存(&S)

en: &Select NVDA Modifier Keys
ja_JP: NVDA制御キーの選択(&S)

en: &Send actual symbol to synthesizer
ja_JP: 音声エンジンに記号を送る(&S)

en: &Settings...
ja_JP: 設定(&S)...

en: &Sheets
ja_JP: シート(&S)

en: &Show Braille Viewer on Startup
ja_JP: NVDA起動時に点字ビューアーを表示(&S)

en: &Show Speech Viewer on Startup
ja_JP: NVDA起動時にスピーチビューアーを表示(&S)

en: &Show cursor
ja_JP: カーソル表示(&S)

en: &Show this dialog when NVDA starts
ja_JP: NVDA起動時にこのダイアログを表示(&S)

en: &Simple review mode
ja_JP: 簡易レビューモード(&S)

en: &Sound split mode:
ja_JP: オーディオ分割モード(&S)

en: &Speech viewer
ja_JP: スピーチビューアー(&S)

en: &Start the new portable copy after creation
ja_JP: 作成したポータブル版を実行(&S)

en: &Symbol:
ja_JP: 記号(&S)

en: &Symbols
ja_JP: 記号一覧(&S)

en: &Synthesizer:
ja_JP: 音声エンジン(&S)

en: &Tables
ja_JP: テーブル(&T)

en: &Temporary dictionary...
ja_JP: 一時辞書(&T)...

en: &Test...
ja_JP: テスト(&T)...

en: &Tools
ja_JP: ツール(&T)

en: &Touch typing mode
ja_JP: タッチ文字入力モード(&T)

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
ja_JP: ドキュメントでコマンド以外の操作による入力を防止(&T)

en: &Triggers...
ja_JP: トリガー(&T)...

en: &Type
ja_JP: 種別(&T)

en: &URL:
ja_JP: URL(&U)

en: &Update now
ja_JP: 今すぐ更新(&U)

en: &Update to NVDA {version}
ja_JP: NVDA {version} に更新(&U)

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
ja_JP: 英語キーボードのCapsLockキーをNVDA制御キーとして使用(&U)

en: &User Guide
ja_JP: ユーザーガイド(&U)

en: &View License
ja_JP: 使用許諾契約を読む(&V)

en: &Voice
ja_JP: 音声(&V)

en: &Voice dictionary...
ja_JP: 音声辞書(&V)...

en: &Yes
ja_JP: はい(&Y)

en: (normal configuration)
ja_JP: (通常の設定)

en: +
ja_JP: 折りたたみ

en: -
ja_JP: 展開

en: ...
ja_JP: 候補あり

en: 0 matches
ja_JP: テキストは見つかりません

en: 1.5 line spacing
ja_JP: 1.5行の行間

en: 100 percent Stacked Area
ja_JP: 100パーセント積み上げ面

en: 100 percent Stacked Bar
ja_JP: 100%積み上げ横棒

en: 100 percent Stacked Column
ja_JP: 100パーセント積み上げ縦棒

en: 100 percent Stacked Cone Bar
ja_JP: 100パーセント積み上げ円錐横棒

en: 100 percent Stacked Cone Column
ja_JP: 100パーセント積み上げ円錐縦棒

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
ja_JP: 100パーセント積み上げ円柱横棒

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
ja_JP: 100パーセント積み上げ円柱縦棒

en: 100 percent Stacked Line
ja_JP: 100パーセント積み上げ折れ線

en: 100 percent Stacked Line with Markers
ja_JP: マーカー付き100パーセント積み上げ折れ線

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
ja_JP: 100パーセント積み上げピラミッド横棒

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
ja_JP: 100パーセント積み上げピラミッド縦棒

en: 12.5% gray
ja_JP: 12.5パーセント グレー

en: 25% gray
ja_JP: 25パーセント グレー

en: 3D 100 percent Stacked Bar
ja_JP: 3次元の100パーセント積み上げ横棒

en: 3D 100 percent Stacked Column
ja_JP: 3次元の100パーセント積み上げ縦棒

en: 3D Area
ja_JP: 3次元の面

en: 3D Clustered Bar
ja_JP: 3次元の集合横棒

en: 3D Clustered Column
ja_JP: 3次元の集合縦棒

en: 3D Column
ja_JP: 3次元の縦棒

en: 3D Cone Column
ja_JP: 3次元の円錐縦棒

en: 3D Cylinder Column
ja_JP: 3次元の円柱縦棒

en: 3D Line
ja_JP: 3次元の折れ線

en: 3D Pie
ja_JP: 3次元の円

en: 3D Pyramid Column
ja_JP: 3次元のピラミッド縦棒

en: 3D Stacked Area
ja_JP: 3次元の積み上げ面

en: 3D Stacked Bar
ja_JP: 3次元の積み上げ横棒

en: 3D Stacked Column
ja_JP: 3次元の積み上げ縦棒

en: 3D Surface
ja_JP: 3次元の面

en: 3D Surface (wireframe)
ja_JP: 3次元の面 ワイヤーフレーム

en: 50% gray
ja_JP: 50パーセント グレー

en: 6.25% gray
ja_JP: 6.25パーセント グレー

en: 75% gray
ja_JP: 75パーセント グレー

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
ja_JP: 既定の辞書に項目を追加するためのダイアログ

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
ja_JP: 一時辞書に項目を追加するためのダイアログ

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
ja_JP: 読み上げ辞書に項目を追加するためのダイアログ

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
ja_JP: 無料でオープンソースのMicrosoft Windows用スクリーンリーダー

en: A pattern is required.
ja_JP: パターンが必要です

en: A portable copy already exists in the directory '{portableDirectory}'. Do you want to update it?
ja_JP: ポータブル版はすでにフォルダー '{portableDirectory}' に存在します。更新しますか？

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
ja_JP: 前のバージョンのNVDAがインストールされています。このNVDAは更新されます。

en: A profile cannot have an empty name.
ja_JP: 設定プロファイルの新しい名前が入力されていません。

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
ja_JP: {summary} バージョン {curVersion} がインストール済みです。バージョン {newVersion} に更新しますか？

en: About NVDA
ja_JP: NVDAについて

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
ja_JP: Microsoft Store版NVDAでは使用できません

en: Action unavailable in a temporary version of NVDA
ja_JP: NVDAの一時的な環境では使用できません

en: Action unavailable in secure context
ja_JP: セキュアモードでは使用できません

en: Action unavailable while Windows is locked
ja_JP: Windowsがロックされている間は使用できません

en: Action unavailable while a dialog requires a response
ja_JP: ダイアログが開いている間は使用できません

en: Action unavailable while the braille mode is set to speech output
ja_JP: 点字モードが音声出力に設定されているため操作できません

en: Action unavailable. Braille is tethered to focus
ja_JP: アクションは使用できません。点字はフォーカスに追従します

en: Activate
ja_JP: アクションの実行

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
ja_JP: 設定プロファイル {profile} の有効と無効の切り替え

en: Activates the Add-on Store to browse and manage add-on packages for NVDA
ja_JP: アドオンストアを開いてNVDAのアドオンを閲覧および管理

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
ja_JP: 開発用のNVDA Pythonコンソールを開く

en: Activates the current object in the document
ja_JP: ドキュメント内の現在のオブジェクトのアクション実行

en: Activates the text at the cursor if possible
ja_JP: カーソル位置のテキストのアクションを実行

en: Add Dictionary Entry
ja_JP: 辞書項目の追加

en: Add Symbol
ja_JP: 記号の追加

en: Add-on Installation
ja_JP: アドオンのインストール

en: Add-on Store
ja_JP: アドオン ストア

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
ja_JP: Windowsストア版のNVDAではアドオンは利用できません

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: Afrikaans grade 1
ja_JP: アフリカーンス語1級点字

en: Afrikaans grade 2
ja_JP: アフリカーンス語2級点字

en: Akkadian (Borger) grade 1
ja_JP: アッカド語(ボルガー符号表)1級点字

en: Akkadian (US) grade 1
ja_JP: アッカド語(米国)1級点字

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
ja_JP: すべてのアドオンが無効です。アドオンを無効化しないでNVDAを再起動すれば、アドオンは有効化されます。

en: All caps on
ja_JP: すべて大文字

en: All dots
ja_JP: すべての点

en: Allow NV Access to gather NVDA usage statistics
ja_JP: NV AccessによるNVDA使用統計の収集を許可する

en: Allow automatic updates to install incompatible add-ons
ja_JP: 自動更新で互換性のないアドオンのインストールを許可

en: Allow skim &reading in Say All
ja_JP: 「すべて読み上げ」で流し読みを許可(&R)

en: Alpha numeric input
ja_JP: 英数入力

en: Already connected
ja_JP: 既に接続されています

en: Already in a content recognition result
ja_JP: 認識結果は画像認識できません

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
ja_JP: {rowNumber}行{columnNumber}列は列見出しの開始に設定済み

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
ja_JP: {rowNumber}行{columnNumber}列は行見出しの開始に設定済み

en: Already set {address} as start of column headers
ja_JP: 列見出しの開始 {address} は設定済みです

en: Already set {address} as start of row headers
ja_JP: 行見出しの開始 {address} は設定済みです

en: Always
ja_JP: 常に使用

en: Always duck
ja_JP: 常にダッキング

en: Always fill display
ja_JP: 常に表示

en: Always include short character &description when announcing candidates
ja_JP: 候補の報告で文字を説明(&D)

en: An error has caused this feature ({title}) to be unavailable at this time. Restarting NVDA or Windows may solve this problem.
ja_JP: エラーにより、この機能({title})は現在使用できません。NVDAまたはWindowsを再起動すると、この問題が解決する場合があります。

en: An error has caused this feature to be unavailable at this time. Restarting NVDA or Windows may solve this problem.
ja_JP: エラーにより、この機能は現在使用できません。NVDAまたはWindowsを再起動すると、この問題が解決する場合があります。

en: An existing NVDA installation has been detected, but its version cannot be determined. If you are attempting to install an earlier version of NVDA, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
ja_JP: 既存の NVDA のインストールが検出されましたが、そのバージョンを確認できません。既存の NVDA を上書きしてダウングレードすることは推奨されません。このインストールをキャンセルし、NVDA を完全にアンインストールしてから、あらためて以前のバージョンをインストールしてください。

en: An existing copy of NVDA has been detected in the chosen directory, but its version cannot be determined. If you are attempting to downgrade to an earlier version of NVDA, you should cancel this operation and create a new portable copy.
ja_JP: 選択したディレクトリに既存の NVDA のコピーが検出されましたが、そのバージョンを確認できません。以前のバージョンの NVDA へダウングレードしようとしている場合は、この操作をキャンセルし、新しいポータブル版を作成してください。

en: Annotations
ja_JP: 注釈

en: Announce &selected candidate
ja_JP: 選択した候補の報告(&S)

en: Announces the current selection in edit controls and documents. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions. Pressing four times shows it in a browsable message.
ja_JP: エディットコントロールやドキュメントで現在選択されている内容の報告。2回押すとスペルの報告。3回押すと文字の説明。4回押すとウィンドウを開いて表示。

en: Answer to:
ja_JP: 返信先:

en: Any
ja_JP: 任意

en: Appointment {subject}, {time}
ja_JP: 予定 {subject} {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
ja_JP: アラビア語8点コンピューター点字

en: Arabic grade 1
ja_JP: アラビア語1級点字

en: Arabic grade 2
ja_JP: アラビア語2級点字

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
ja_JP: このアドオンをインストールしますか？
    信頼できる配布元であることを確認してください。
    アドオン: {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
ja_JP: この辞書のエントリをすべて削除しますか?

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
ja_JP: すべてのジェスチャーを既定の設定値にリセットしてもよろしいですか？
    			
    このセッション中に設定または過去に定義されたジェスチャーはすべて失われます。
    			この操作を元に戻すことはできません。

en: Area
ja_JP: 面

en: Arti&cles
ja_JP: 記事(&C)

en: Assamese grade 1
ja_JP: アッサム語1級点字

en: At least one NVDA modifier key must be set. Caps lock will remain as an NVDA modifier key.
ja_JP: NVDA制御キーが1個以上必要です。キャプスロックはひきつづきNVDA制御キーです。

en: At least one key must be used as the NVDA key.
ja_JP: NVDA制御キーが1個以上必要です。

en: At least one sound split mode has to be checked.
ja_JP: 少なくとも1つのオーディオ分割モードをチェックする必要があります。

en: At least two speech modes have to be checked.
ja_JP: 少なくとも2つの読み上げモードをチェックする必要があります。

en: Attachments
ja_JP: 添付

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
ja_JP: 失効したフォーカス イベントの読み上げを停止

en: Audio
ja_JP: オーディオ

en: Audio d&ucking mode:
ja_JP: オーディオのダッキング(&D)

en: Audio ducking not supported
ja_JP: オーディオのダッキングはサポートされていません

en: Audio indication of focus and browse modes
ja_JP: フォーカスモードとブラウズモードの切り替えを音で報告

en: Audio output &device:
ja_JP: オーディオ出力デバイス(&D)

en: Automatic
ja_JP: 自動設定

en: Automatic &Say All on page load
ja_JP: ページ読み込み時に自動的に読み上げる(&S)

en: Automatic &updates:
ja_JP: 自動更新(&U)

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
ja_JP: 自動 (ディフマッチパッチ優先)

en: Automatic (prefer UIA)
ja_JP: 自動 (UIオートメーション優先)

en: Automatic (prefer selective)
ja_JP: 自動 (選択的を優先)

en: Automatic ({name})
ja_JP: 自動 ({name})

en: Automatic dialect switching (when supported)
ja_JP: サポートされている場合自動的に方言を切り替える

en: Automatic focus mode for caret movement
ja_JP: テキストカーソルの移動を追跡する自動フォーカスモード

en: Automatic focus mode for focus changes
ja_JP: フォーカスの変化を追跡する自動フォーカスモード

en: Automatic language and dialect switching on
ja_JP: 言語と方言を自動的に切り替え

en: Automatic language switching (when supported)
ja_JP: サポートされている場合自動的に言語を切り替える

en: Automatic language switching off
ja_JP: 自動的に言語を切り替えない

en: Automatic language switching on
ja_JP: 言語を自動的に切り替え

en: Automatic refresh disabled
ja_JP: 自動更新が無効

en: Automatic refresh enabled
ja_JP: 自動更新が有効

en: Automatically check for &updates to NVDA
ja_JP: NVDAの更新を自動的に確認(&U)

en: Automatically report all available &candidates
ja_JP: 候補リストを自動的に報告(&C)

en: Automatically say all on result
ja_JP: 結果を自動ですべて読み上げ

en: Avoid splitting &words when possible
ja_JP: 可能な場合に単語が切れないようにする(&W)

en: Bar of Pie
ja_JP: 補助縦棒グラフ付き円

en: Baseline
ja_JP: ベースライン

en: Bashkir grade 1
ja_JP: バシキール語1級点字

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
ja_JP: Baum/HumanWare/APH/Orbit の点字ディスプレイ

en: Beep
ja_JP: ビープ音

en: Beep and speak progress bar updates
ja_JP: プログレスバー更新をビープ音で報告して読み上げ

en: Beep for progress bar updates
ja_JP: プログレスバー更新をビープ音で報告

en: Begins interaction with math content
ja_JP: 数式の操作を開始

en: Belarusian computer braille
ja_JP: ベラルーシ語コンピューター点字

en: Belarusian literary braille
ja_JP: ベラルーシ語非縮約点字

en: Belarusian literary braille (detailed)
ja_JP: ベラルーシ語非縮約点字(詳細)

en: Bengali grade 1
ja_JP: ベンガリ語1級点字

en: Beta
ja_JP: ベータ版

en: Beta or dev
ja_JP: ベータ版または開発版

en: Bitmap placeholder
ja_JP: ビットマップのプレースホルダー

en: Blink cursor
ja_JP: カーソル点滅

en: Block &quotes
ja_JP: 引用(&Q)

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
ja_JP: Bluetooth シリアルポート: {port} ({deviceName})

en: Bold off
ja_JP: 太字にしない

en: Bold on
ja_JP: 太字にする

en: Both Colors and Styles
ja_JP: 色とスタイル

en: Both host and key must be set.
ja_JP: ホストと鍵の両方を設定する必要があります。

en: Both port and key must be set.
ja_JP: ポートと鍵の両方を設定する必要があります。

en: Bottom
ja_JP: 下の端

en: Braille
ja_JP: 点字

en: Braille &display:
ja_JP: 点字ディスプレイ(&D)

en: Braille Display Error
ja_JP: 点字ディスプレイエラー

en: Braille Unicode normalization default ({default})
ja_JP: 点字Unicode正規化の既定 ({default})

en: Braille Unicode normalization {state}
ja_JP: 点字Unicode正規化 {state}

en: Braille cursor %s
ja_JP: 点字カーソル %s

en: Braille cursor is turned off
ja_JP: 点字カーソルは非表示です

en: Braille cursor off
ja_JP: 点字カーソル非表示

en: Braille cursor on
ja_JP: 点字カーソル表示

en: Braille destination
ja_JP: 点字の出力先

en: Braille display
ja_JP: 点字ディスプレイ

en: Braille focus context presentation: %s
ja_JP: フォーカスの前後の点字表示 %s

en: Braille font attributes
ja_JP: フォント属性を点字で出力

en: Braille inp&ut
ja_JP: 点字入力(&U)

en: Braille input disabled
ja_JP: 点字を入力しない

en: Braille input enabled
ja_JP: 点字を入力する

en: Braille mode {brailleMode}
ja_JP: 点字モード {brailleMode}

en: Braille mode:
ja_JP: 点字モード

en: Braille move system caret when routing review cursor %s
ja_JP: 点字タッチカーソルでテキストカーソルを移動 %s

en: Braille move system caret when routing review cursor default (%s)
ja_JP: 点字タッチカーソルでテキストカーソルを移動 既定の設定(%s)

en: Braille show messages %s
ja_JP: メッセージの点字表示 %s

en: Braille show selection %s
ja_JP: 選択範囲の点字表示 %s

en: Braille show selection default (%s)
ja_JP: 選択範囲の点字表示の既定値 (%s)

en: Braille tethered %s
ja_JP: 点字は%sを表示

en: Braille viewer disabled
ja_JP: 点字ビューアーを表示しない

en: Braille viewer enabled
ja_JP: 点字ビューアーを表示する

en: Browse Mode
ja_JP: ブラウズモード

en: Browse mode
ja_JP: ブラウズモード

en: Browse...
ja_JP: 参照...

en: Bubble
ja_JP: バブルチャート

en: Bubble with 3D effects
ja_JP: 3D効果付バブルチャート

en: Bulgarian 8 dot computer braille
ja_JP: ブルガリア語8点コンピューター点字

en: Bulgarian grade 1
ja_JP: ブルガリア語1級点字

en: Burmese grade 1
ja_JP: ミャンマー語1級点字

en: Burmese grade 2
ja_JP: ミャンマー語2級点字

en: C&hange...
ja_JP: 変更する(&H)...

en: COM Registration Fixing Tool Failed
ja_JP: COM登録修正ツールの失敗

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
ja_JP: NVDA のダイアログを開いているときにはアクティブな設定プロファイルは変更できません

en: Can't find the documentation window.
ja_JP: ドキュメントのウィンドウが見つかりません。

en: Can't select text, press twice to copy
ja_JP: 選択できません。2回押すとコピーします

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Candidate
ja_JP: 候補リスト

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber} in column headers
ja_JP: {rowNumber}行{columnNumber}列の列見出しが見つかりません

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber} in row headers
ja_JP: {rowNumber}行{columnNumber}列の行見出しが見つかりません

en: Cannot find {address}    in row headers
ja_JP: 行見出し {address} が見つかりません

en: Cannot find {address} in column headers
ja_JP: 列見出し {address} が見つかりません

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
ja_JP: NVDA アドオンを {path} からインストールできません。
    アドオンのインストールはNVDAの実行中にのみ可能です。

en: Capital pitch change percentage
ja_JP: 大文字のピッチ変更率

en: Caps off
ja_JP: 大文字表示オフ

en: Caret movement timeout (in ms)
ja_JP: テキストカーソル移動タイムアウト (ミリ秒)

en: Case &sensitive
ja_JP: 大文字小文字を区別(&S)

en: Catalan grade 1
ja_JP: カタロニア語1級点字

en: Category {categoryAxisData}:
ja_JP: 項目 {categoryAxisData}

en: Cell &borders:
ja_JP: セルの罫線(&B)

en: Cell c&oordinates
ja_JP: セル番地(&O)

en: Center Title placeholder
ja_JP: センタータイトルのプレースホルダー

en: Central Kurdish grade 1
ja_JP: 中央クルド語1級点字

en: Change selected symbol
ja_JP: 選択した記号の読みを変更

en: Change tracking off
ja_JP: 変更の追跡を報告しない

en: Change tracking on
ja_JP: 変更の追跡を報告する

en: Change...
ja_JP: 変更...

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
ja_JP: アドオンの変更を適用するにはNVDAを再起動する必要があります。今すぐ再起動しますか？

en: Character: {character}
    Replacement: {replacement}
ja_JP: 文字: {character}
    置換: {replacement}

en: Chart Elements
ja_JP: グラフ要素

en: Chart area
ja_JP: グラフエリア

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
ja_JP: グラフエリア 高さ {chartAreaHeight} 幅 {chartAreaWidth} 上端 {chartAreaTop} 左端 {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
ja_JP: チャートのプレースホルダー

en: Chart title: {chartTitle}
ja_JP: グラフのタイトル {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
ja_JP: グラフのタイトル {chartTitle} 種類 {chartType}

en: Checking for Update
ja_JP: 更新を確認中

en: Checking for update
ja_JP: 更新を確認中

en: Chichewa (Malawi) literary braille
ja_JP: チェワ語(マラウイ)非縮約点字

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
ja_JP: 中国語(中国、北京語) 従来方式の点字

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System (no tones)
ja_JP: 中国語(中国、北京語) 従来方式の点字(声調なし)

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
ja_JP: 中国語(中国、北京語) 2重綴り方式の点字

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
ja_JP: 中国語点字(香港、広東語)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
ja_JP: 中国語点字(台湾、標準中国語)

en: Chinese common braille (simplified Chinese characters)
ja_JP: 中国語共通点字 (簡体字)

en: Clear the output pane
ja_JP: 出力ペインのクリア

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
ja_JP: 現在のマウスカーソル位置で左マウスボタンを1回クリック

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
ja_JP: 現在のタッチの位置でマウスの右ボタンをクリック。通常はコンテキストメニューを開く

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
ja_JP: 現在のマウスカーソル位置で右マウスボタンを1回クリック

en: Clipboard
ja_JP: クリップボード

en: Clipboard received
ja_JP: クリップボードを受信しました

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Clustered Bar
ja_JP: 集合横棒

en: Clustered Column
ja_JP: 集合縦棒

en: Clustered Cone Bar
ja_JP: 集合円錐横棒

en: Clustered Cone Column
ja_JP: 集合円錐縦棒

en: Clustered Cylinder Bar
ja_JP: 集合円柱横棒

en: Clustered Pyramid Bar
ja_JP: 集合ピラミッド横棒

en: Clustered Pyramid Column
ja_JP: 集合ピラミッド縦棒

en: Collapsed
ja_JP: 折りたたみ

en: Columns
ja_JP: 列

en: Command line option: {langDesc}
ja_JP: コマンドラインオプション: {langDesc}

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first column cells automatically set as row headers.
ja_JP: この種類のドキュメントではサポートされていません。テーブルには最初の列のセルが行の見出しとして自動的に設定されます。

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first row cells automatically set as column headers.
ja_JP: この種類のドキュメントではサポートされていません。テーブルには最初の行のセルが列の見出しとして自動的に設定されます。

en: Commands &Quick Reference
ja_JP: コマンド一覧表(&Q)

en: Commands Quick Reference
ja_JP: NVDA コマンド一覧表

en: Commen&ts
ja_JP: コメント(&T)

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Comment thread: {comment}  by {author}
ja_JP: コメントのスレッド {comment} 更新者 {author}

en: Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} reply | Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} replies
ja_JP[0]: コメントのスレッド {comment} 更新者 {author} 返信 {numReplies} 件

en: Comment: {comment} by {author}
ja_JP: コメント {comment} 更新者 {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
ja_JP: コメント {comment} 更新者 {author} 更新日 {date}

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Composition
ja_JP: コンポジション

en: Configuration
ja_JP: 設定

en: Configuration File Error
ja_JP: 設定ファイルエラー

en: Configuration Profiles
ja_JP: 設定プロファイル

en: Configuration applied
ja_JP: 設定が適用されました

en: Configuration profile triggers disabled
ja_JP: 設定プロファイルのトリガー無効

en: Configuration profile triggers enabled
ja_JP: 設定プロファイルのトリガー有効

en: Configuration profiles
ja_JP: 設定プロファイル

en: Configuration restored to factory defaults
ja_JP: 設定情報を初期値に戻しました

en: Configuration saved
ja_JP: 設定情報を保存しました

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
ja_JP: NVDA が報告する情報の量を制御します。これらはシステムフォーカスの報告と NVDA のオブジェクトナビゲーションに適用されます。ブラウズモードで Web などのテキストを読み取る場合には適用されません。

en: Configure visual aids.
ja_JP: 視覚的な補助を設定します

en: Confirm Deletion
ja_JP: 削除の確認

en: Connect
ja_JP: 接続する

en: Connect and do not ask again for this server
ja_JP: 接続し、このサーバーで再度確認しないようにします。

en: Connect...
ja_JP: 接続...

en: Connected
ja_JP: 接続済み

en: Connecting
ja_JP: 接続中

en: Content is not visible
ja_JP: 内容にアクセスできません

en: Copied link
ja_JP: リンクをコピーしました

en: Copied to clipboard
ja_JP: クリップボードにコピーしました

en: Copied to clipboard: {text}
ja_JP: クリップボードにコピーしました {text}

en: Copied: {text}
ja_JP: コピーしました {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
ja_JP: 現在のアプリのステータスバーの内容をクリップボードにコピー

en: Coptic 8 dot computer braille
ja_JP: コプト語8点コンピューター点字

en: Coptic grade 1
ja_JP: コプト語1級点字

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Copy &link
ja_JP: リンクのコピー(&L)

en: Copy &portable configuration to current user account
ja_JP: ポータブル版の設定を現在のユーザーアカウントにコピー(&P)

en: Copy current &user configuration
ja_JP: 現在のユーザー設定をコピー(&U)

en: Copy navigation focus to clipboard
ja_JP: ナビゲーションのフォーカスをクリップボードにコピー

en: Copying Settings
ja_JP: 設定をコピーしています

en: Corners
ja_JP: コーナー

en: Could not disable screen curtain
ja_JP: スクリーンカーテンを無効にできません

en: Could not enable screen curtain
ja_JP: スクリーンカーテンを有効にできません

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
ja_JP: 以下のビジョン拡張プロバイダーを正常に終了できませんでした:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
ja_JP: ビジョン拡張プロバイダー {providerName} を正常に終了できませんでした

en: Could not load the %s synthesizer.
ja_JP: 音声エンジン %s を読み込めません。

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
ja_JP: 以下のビジョン拡張プロバイダーを読み込めませんでした:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
ja_JP: 点字ディスプレイ {display} を読み込めません。

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
ja_JP: ビジョン拡張プロバイダー {providerName} を読み込めませんでした

en: Could not save configuration - probably read only file system
ja_JP: 設定情報を保存できませんでした - 読み取り専用ファイルシステムが使用されている可能性があります

en: Could not save configuration; see the log for more details.
ja_JP: 詳細についてはログを参照してください。

en: Couldn't copy to clipboard.
ja_JP: クリップボードにコピーできません。

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
ja_JP: デスクトップにアイコンとショートカットキー(Ctrl+Alt+N)を作成(&D)

en: Create &portable copy
ja_JP: ポータブル版の作成(&P)

en: Create Portable NVDA
ja_JP: ポータブル版NVDAの作成

en: Create a &new folder for the portable copy
ja_JP: 新しいフォルダーでポータブル版を作成(&N)

en: Creating Portable Copy
ja_JP: ポータブル版を作成中

en: Croatian 8 dot computer braille
ja_JP: クロアチア語8点コンピューター点字

en: Croatian grade 1
ja_JP: クロアチア語1級点字

en: Cuneiform (transliterated) grade 1
ja_JP: 楔形文字(翻字)1級点字

en: Cuneiform (transliterated, compact diacritics) grade 1
ja_JP: 楔形文字(翻字と簡略な補助記号)1級点字

en: Current application (%s)
ja_JP: 現在のアプリ (%s)

en: Cursor blink rate (ms)
ja_JP: カーソル点滅速度(ミリ秒)

en: Cursor shape for &focus:
ja_JP: フォーカス追従のカーソルの形(&F)

en: Cursor shape for &review:
ja_JP: レビューカーソル追従のカーソルの形(&R)

en: Cycle through the braille Unicode normalization states
ja_JP: 点字Unicode正規化の選択

en: Cycle through the braille cursor shapes
ja_JP: 点字カーソルの形の切り替え

en: Cycle through the braille move system caret when routing review cursor states
ja_JP: 点字タッチカーソルでテキストカーソル移動の切り替え

en: Cycle through the braille show messages modes
ja_JP: メッセージの点字表示の切り替え

en: Cycle through the braille show selection states
ja_JP: 選択範囲の点字表示の切り替え

en: Cycle through the possible modes to report table row and column headers
ja_JP: テーブルの行と列の見出しの報告の切り替え

en: Cycle through the speech Unicode normalization states
ja_JP: 音声Unicode正規化の選択

en: Cycles between available touch modes
ja_JP: タッチモードの切り替え

en: Cycles between speech modes.
ja_JP: 読み上げモードの切り替え

en: Cycles font attribute reporting between speech, braille, speech and braille, and off.
ja_JP: フォント属性の報告を音声、点字、音声と点字、報告なしの間で切り替え

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
ja_JP: オーディオのダッキングの切り替え。NVDA以外のサウンドの音量を下げるかどうかを選択

en: Cycles through line indentation settings
ja_JP: 行インデントの報告の切り替え

en: Cycles through options for how to report spelling or grammar errors
ja_JP: スペルミスや文法エラーを報告するオプションの切り替え

en: Cycles through options for when to speak typed characters.
ja_JP: 入力文字読み上げのオプションを切り替えます

en: Cycles through options for when to speak typed words.
ja_JP: 入力単語読み上げのオプションを切り替えます

en: Cycles through paragraph navigation styles
ja_JP: 段落の区切り方法の切り替え

en: Cycles through sound split modes
ja_JP: オーディオ分割モードの切り替え

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
ja_JP: 記号の読み上げレベルの選択

en: Cycles through the available languages for Windows OCR
ja_JP: Windows 文字認識で使用可能な言語の切り替え

en: Cycles through the cell border reporting settings
ja_JP: セルの罫線の報告の切り替え

en: Cycles through the possible choices for automatic language switching: off, language only and language and dialect.
ja_JP: 言語の切り替え: なし、言語、言語と方言

en: Czech 8 dot computer braille
ja_JP: チェコ語8点コンピューター点字

en: Czech grade 1
ja_JP: チェコ語1級点字

en: DRAFT
ja_JP: 下書き

en: Danish 6 dot grade 1
ja_JP: デンマーク語6点1級点字

en: Danish 6 dot grade 1 (1993)
ja_JP: デンマーク6点1級点字(1993)

en: Danish 6 dot grade 2
ja_JP: デンマーク語6点2級点字

en: Danish 6 dot grade 2 (1993)
ja_JP: デンマーク語6点2級点字(1993)

en: Danish 8 dot computer braille
ja_JP: デンマーク語8点コンピューター点字

en: Danish 8 dot computer braille (1993)
ja_JP: デンマーク語8点コンピューター点字(1993)

en: Danish 8 dot grade 1
ja_JP: デンマーク語8点1級点字

en: Danish 8 dot grade 1 (1993)
ja_JP: デンマーク語8点1級点字(1993)

en: Danish 8 dot grade 2
ja_JP: デンマーク語8点2級点字

en: Danish 8 dot grade 2 (1993)
ja_JP: デンマーク語8点2級点字(1993)

en: Dash
ja_JP: 破線

en: Dashed heavy
ja_JP: 太い破線

en: Dashed long
ja_JP: 長い破線

en: Dashed long heavy
ja_JP: 太い長破線

en: Data Label
ja_JP: データラベル

en: Data Table
ja_JP: データテーブル

en: Data validation prompt: {0}
ja_JP: データ検証プロンプト {0}

en: Date placeholder
ja_JP: 日付のプレースホルダー

en: Date:
ja_JP: 日付:

en: Debug logging
ja_JP: デバッグログ

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
ja_JP: 現在アクティブな音声設定項目の値を減少

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
ja_JP: 簡単音声設定の現在の設定項目の値を大きく減少

en: Default (Yes)
ja_JP: する(既定の設定)

en: Default ({defaultChannel})
ja_JP: 既定の値 ({defaultChannel})

en: Default ({default})
ja_JP: 既定の値 ({default})

en: Default dictionary
ja_JP: 既定の辞書

en: Default output device
ja_JP: 既定の出力デバイス

en: Default update &channel:
ja_JP: 既定の更新チャンネル(&C)

en: Delete all trusted fingerprints
ja_JP: 信頼できるフィンガープリントをすべて削除

en: Desktop
ja_JP: デスクトップ

en: Destination of: {name}
ja_JP: {name} のリンク先

en: Dev
ja_JP: 開発版

en: Dictionary Entry Error
ja_JP: 辞書項目のエラー

en: Diff Match Patch
ja_JP: ディフマッチパッチ

en: Diffing
ja_JP: 差分アルゴリズム

en: Difflib
ja_JP: ディフリブ

en: Directory Exists
ja_JP: フォルダーがあります

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Disabled speak character when routing cursor in text
ja_JP: テキストでのタッチカーソル操作で文字の読み上げなし

en: Disconnect
ja_JP: 切断(&D)

en: Disconnected
ja_JP: 切断されました

en: Dismiss the recognition result
ja_JP: 画像認識結果を消す

en: Display
ja_JP: ディスプレイ

en: Display Unit Label
ja_JP: 単位ラベルを表示

en: Display nonprinting characters
ja_JP: 印刷されない文字を表示

en: Displays one of the recent messages
ja_JP: 最新のメッセージの表示

en: Displays the destination URL of the link at the position of caret or focus in a window, instead of just speaking it. May be preferred by braille users.
ja_JP: テキストカーソルまたはシステムフォーカスの位置のリンク先を表示するウィンドウを開く

en: Distribution:
ja_JP: 配布先:

en: Do not report font attributes
ja_JP: フォント属性を報告しない

en: Do not update
ja_JP: 更新しない

en: Do&n't save
ja_JP: 保存しない(&N)

en: Document Formatting
ja_JP: 書式とドキュメント情報

en: Document Navigation
ja_JP: ドキュメントナビゲーション

en: Document formatting
ja_JP: 書式とドキュメント情報

en: Document information
ja_JP: ドキュメント情報

en: Document review
ja_JP: ドキュメントレビュー

en: Documentation
ja_JP: 説明

en: Dot 8
ja_JP: 8の点

en: Dot dash
ja_JP: 一点鎖点

en: Dot dash heavy
ja_JP: 太い一点鎖線

en: Dot dot dash
ja_JP: 二点鎖点

en: Dot dot dash heavy
ja_JP: 太い二点鎖線

en: Dot firm&ness
ja_JP: 点の強さ(&N)

en: DotPad Braille / Tactile Graphic display
ja_JP: DotPad Braille / Tactile Graphic ディスプレイ

en: Dots 7 and 8
ja_JP: 7と8の点

en: Dotted
ja_JP: 点線

en: Dotted heavy
ja_JP: 太い点線

en: Double
ja_JP: 2重線

en: Double line spacing
ja_JP: 2行の行間

en: Doughnut
ja_JP: ドーナツ

en: Down Bars
ja_JP: ダウンバー

en: Downloading
ja_JP: ダウンロードしています

en: Downloading Update
ja_JP: 更新をダウンロードしています

en: Drop Lines
ja_JP: ドロップライン

en: Duck when outputting speech and sounds
ja_JP: 音声と音の出力時にダッキング

en: Dutch 6 dot
ja_JP: オランダ語6点点字

en: Dutch 8 dot
ja_JP: オランダ語8点点字

en: E&mphasis
ja_JP: 強調(&M)

en: E&xit
ja_JP: 終了(&X)

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
ja_JP: コンピューター点字(NABCC)を使用(&X)

en: E&xtra dictionaries for character and symbol processing:
ja_JP: 文字と記号の追加辞書(&X)

en: Each word capitalized
ja_JP: 各単語の先頭を大文字

en: EcoBraille displays
ja_JP: EcoBraille ディスプレイ

en: Edge of table
ja_JP: テーブルの端

en: Edit Dictionary Entry
ja_JP: 辞書項目の編集

en: Editable Text
ja_JP: 編集可能テキスト

en: Editing note for cell {address}
ja_JP: セル {address} のメモ編集

en: Editing profile {profile}
ja_JP: 編集中のプロファイル {profile}

en: Elapsed time not available
ja_JP: 経過時間が利用できません

en: Elements
ja_JP: 要素

en: Elements List
ja_JP: 要素リスト

en: Empty slide
ja_JP: 空白のスライド

en: Emulate key press: {emulateGesture}
ja_JP: エミュレートされたキー入力 {emulateGesture}

en: Emulated system keyboard keys
ja_JP: キーボード入力のエミュレート

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
ja_JP: キーボードの%sの入力をエミュレート

en: Enable
ja_JP: 有効

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
ja_JP: 開発者用スクラッチパッドのフォルダーからカスタムコードを読み込む

en: Enable mouse &tracking
ja_JP: マウスカーソル位置のテキストの報告(&T)

en: Enable touch interaction support
ja_JP: タッチ操作サポートの有効化

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Enabled logging categories
ja_JP: ログ出力が有効なカテゴリ

en: Enabled speak character when routing cursor in text
ja_JP: テキストでのタッチカーソル操作で文字を読み上げ

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
ja_JP: スクリーンカーテンを有効にするとPCの画面が完全に黒になります。続行する前に、画面を使用せずに操作できることを確認してください。
    
    続行しますか?

en: Endnotes
ja_JP: エンドノート

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
ja_JP: イギリス英語8点コンピューター点字

en: English (U.K.) grade 1
ja_JP: イギリス英語1級点字

en: English (U.K.) grade 2
ja_JP: イギリス英語2級点字

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
ja_JP: アメリカ英語6点コンピューター点字

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
ja_JP: アメリカ英語8点コンピューター点字

en: English (U.S.) grade 1
ja_JP: アメリカ英語1級点字

en: English (U.S.) grade 2
ja_JP: アメリカ英語2級点字

en: English North American Braille Computer Code
ja_JP: 英語コンピューター点字(NABCC)

en: English grade 3
ja_JP: 英語3級点字

en: Enter gesture to emulate:
ja_JP: エミュレートする入力ジェスチャー

en: Enter input gesture:
ja_JP: 入力ジェスチャーの登録

en: Erases the last entered braille cell or character
ja_JP: 入力した点字または文字の消去

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error Bars
ja_JP: 誤差範囲

en: Error Connecting
ja_JP: 接続エラー

en: Error Copying
ja_JP: コピーエラー

en: Error activating profile.
ja_JP: プロファイルのアクティブ化のエラーです。

en: Error copying NVDA user settings
ja_JP: NVDAのユーザー設定のコピーでエラーが発生しました

en: Error creating profile - probably read only file system.
ja_JP: プロファイル作成のエラー - 読み取り専用ファイルシステムが使用されている可能性があります

en: Error deleting profile.
ja_JP: プロファイル削除のエラーです。

en: Error downloading update.
ja_JP: 更新のダウンロード中にエラーが発生しました。

en: Error in appModule %s
ja_JP: appモジュールの%sにエラーがあります

en: Error renaming profile.
ja_JP: プロファイルの名前変更のエラーです。

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
ja_JP: 設定プロファイルのトリガーを保存できませんでした - 読み取り専用ファイルシステムが使用されている可能性があります。

en: Error saving log: %s
ja_JP: ログ%s保存時にエラーが発生しました

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
ja_JP: ユーザー定義ジェスチャーを保存できませんでした - 読み取り専用ファイルシステムが使用されている可能性があります

en: Error: {errorText}
ja_JP: エラー {errorText}

en: Esperanto grade 1
ja_JP: エスペラント1級点字

en: Estonian grade 0
ja_JP: エストニア語0級点字

en: Ethiopic grade 1
ja_JP: エチオピア語1級点字

en: Eurobraille displays
ja_JP: Eurobraille ディスプレイ

en: Even pages footer
ja_JP: 偶数ページフッター

en: Even pages header
ja_JP: 偶数ページヘッダー

en: Execute a previously downloaded NVDA update
ja_JP: ダウンロードした NVDA への更新

en: Exit
ja_JP: 終了

en: Exit NVDA
ja_JP: NVDAの終了

en: Exit math interaction
ja_JP: 数式の操作を終了

en: Expanded
ja_JP: 展開

en: Expanded symbol ({lang})
ja_JP: 句読点/記号の読み ({lang})

en: Exploded 3D Pie
ja_JP: 分割された3次元の円

en: Exploded Doughnut
ja_JP: 分割ドーナツ

en: Exploded Pie
ja_JP: 分割円

en: Explore NVDA user configuration directory
ja_JP: NVDAユーザー設定フォルダーを開く

en: Exponential
ja_JP: 指数近似曲線

en: Failed to compile text paragraph regular expression: %s
ja_JP: テキスト段落の正規表現のコンパイルに失敗しました: %s

en: Failed to create portable copy: {error}.
ja_JP: ポータブル版の作成に失敗しました: {error}

en: Failed to install add-on from %s
ja_JP: %s からのアドオンのインストールに失敗しました。

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
ja_JP: アドオン パッケージ ファイル %s を開けません。ファイルが不足しているか正しくありません。

en: Feature unavailable.
ja_JP: 使用不能

en: File in Use
ja_JP: ファイルは使用中です

en: Filipino grade 2
ja_JP: フィリピン語2級点字

en: Fill display for context changes
ja_JP: 変化したら表示

en: Filled Radar
ja_JP: 塗りつぶされたレーダー

en: Filter b&y:
ja_JP: フィルター(&Y)

en: Find
ja_JP: 検索

en: Finnish 6 dot
ja_JP: フィンランド語6点点字

en: Finnish 8 dot computer braille
ja_JP: フィンランド語8点コンピューター点字

en: First page footer
ja_JP: 先頭ページフッター

en: First page header
ja_JP: 先頭ページヘッダー

en: Fix COM Registrations
ja_JP: COM登録の修正

en: Floor
ja_JP: 床面

en: Fo&rmulas
ja_JP: 数式(&R)

en: Focus context presentation:
ja_JP: フォーカスの前後の情報

en: Focus mode
ja_JP: フォーカスモード

en: Follow &mouse cursor
ja_JP: マウスカーソルを追跡(&M)

en: Follow System &Caret
ja_JP: テキストカーソルを追跡(&C)

en: Follow system &focus
ja_JP: フォーカスを追跡(&F)

en: Font
ja_JP: フォント

en: Font &size
ja_JP: フォントサイズ(&S)

en: Font attrib&utes
ja_JP: フォント属性(&U)

en: Footer placeholder
ja_JP: フッターのプレイスホルダー

en: Footnotes
ja_JP: 脚注

en: Formatting
ja_JP: 書式情報

en: Formatting &display
ja_JP: 書式の表示(&D)

en: Forward to:
ja_JP: 転送先:

en: Fra&mes
ja_JP: フレーム(&M)

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
ja_JP: Freedom Scientific社製Focus/PAC Mateシリーズ

en: French (unified) 6 dot computer braille
ja_JP: フランス語統一6点コンピューター点字

en: French (unified) 8 dot computer braille
ja_JP: フランス語統一8点コンピューター点字

en: French (unified) grade 2
ja_JP: フランス語統一2級点字

en: From:
ja_JP: 差出人:

en: Full shaped mode
ja_JP: 全角モード

en: Full width
ja_JP: 全幅

en: General
ja_JP: 一般

en: Georgian literary braille
ja_JP: ジョージア語非縮約点字

en: German 6 dot computer braille
ja_JP: ドイツ語6点コンピューター点字

en: German 8 dot computer braille
ja_JP: ドイツ語8点コンピューター点字

en: German grade 0
ja_JP: ドイツ語0級点字

en: German grade 0 (detailed)
ja_JP: ドイツ語0級点字(詳細)

en: German grade 1
ja_JP: ドイツ語1級点字

en: German grade 1 (detailed)
ja_JP: ドイツ語1級点字(詳細)

en: German grade 2
ja_JP: ドイツ語2級点字

en: German grade 2 (detailed)
ja_JP: ドイツ語2級点字(詳細)

en: Get External &IP
ja_JP: 外部IPの取得(&I)

en: Global
ja_JP: グローバル

en: Graphic
ja_JP: 画像

en: Greek (Greece)
ja_JP: ギリシャ語点字(ギリシャ)

en: Greek international braille (2-cell accented letters)
ja_JP: ギリシャ語国際点字（2セルのアクセント付き文字）

en: Greek international braille (single-cell accented letters)
ja_JP: ギリシャ語国際点字（1セルのアクセント付き文字）

en: Gridlines are visible
ja_JP: グリッド線を表示

en: Gujarati grade 1
ja_JP: グジャラート語1級点字

en: H&eaders
ja_JP: ヘッダー(&E)

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
ja_JP: HID キーボード シミュレーションは利用できません

en: HID keyboard simulation disabled
ja_JP: HID キーボード シミュレーション無効

en: HID keyboard simulation enabled
ja_JP: HID キーボード シミュレーション有効

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
ja_JP: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille シリーズ

en: Half shaped mode
ja_JP: 半角モード

en: Half width
ja_JP: 半分の幅

en: Handle keys from other &applications
ja_JP: 外部アプリからの文字入力(&A)

en: Handled by application
ja_JP: アプリによる処理

en: Handout Master view
ja_JP: 配布資料マスター表示

en: Handy Tech braille displays
ja_JP: Handy Tech社製点字ディスプレイ

en: Has appointment
ja_JP: 予定あり

en: Has conditional formatting
ja_JP: 条件付き書式あり

en: Has data validation
ja_JP: データ検証あり

en: Header placeholder
ja_JP: ヘッダーのプレースホルダー

en: Hebrew (Biblical) IHBC
ja_JP: ヘブライ語(聖書)IHBC

en: Hebrew (Biblical) Slim
ja_JP: ヘブライ語(聖書・簡略表記)

en: Hebrew (Biblical) full cantillation
ja_JP: ヘブライ語(聖書・朗読記号付き)

en: Hebrew computer braille
ja_JP: ヘブライ語コンピュータ点字

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Hi Lo Lines
ja_JP: ハイローライン

en: Hide nonprinting characters
ja_JP: 印刷されない文字を非表示にする

en: High-Low-Close
ja_JP: 株価チャート(高値-安値-終値)

en: Highlight browse &mode cursor
ja_JP: ブラウズモードのカーソルをハイライト(&M)

en: Highlight navigator &object
ja_JP: ナビゲーターオブジェクトをハイライト(&O)

en: Highlight system fo&cus
ja_JP: フォーカスをハイライト(&C)

en: Highlighted (mar&ked) text
ja_JP: テキストのハイライト(&K)

en: Hindi grade 1
ja_JP: ヒンディー語1級点字

en: Hiragana
ja_JP: ひらがな

en: Host must be set.
ja_JP: ホストを設定してください。

en: HumanWare BrailleNote
ja_JP: HumanWareブレイルノート

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
ja_JP: HumanWare社のBrailliant BI/Bシリーズ / BrailleNote Touch

en: Hungarian 8 dot computer braille
ja_JP: ハンガリー語8点コンピューター点字

en: Hungarian grade 1
ja_JP: ハンガリー語1級点字

en: Hungarian grade 2
ja_JP: ハンガリー語2級点字

en: I have read and &agree to the license agreement
ja_JP: 使用許諾契約に同意します(&A)

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
ja_JP: これらの設定を変更すると NVDA が正しく動作しなくなる可能性があることを理解しました。

en: I&nput gestures...
ja_JP: 入力ジェスチャー(&N)...

en: I&nterrupt speech while scrolling
ja_JP: スクロールで読み上げを中断(&N)

en: IME closed
ja_JP: 変換停止

en: IME opened
ja_JP: 文字変換

en: IP address
ja_JP: IPアドレス

en: Icelandic 8 dot computer braille
ja_JP: アイスランド語8点コンピューター点字

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
ja_JP: 現在の時刻を報告。2回押すと現在の日付を報告

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
ja_JP: 設定された開始位置からレビューカーソルの現在位置までのテキストを選択。2回押すとクリップボードにコピー

en: Ignore &blank lines for line indentation reporting
ja_JP: 行インデントの報告で空白行を無視(&B)

en: Ignore blank lines for line indentation reporting off
ja_JP: 行インデントの報告で空白行を無視

en: Ignore blank lines for line indentation reporting on
ja_JP: 行インデントの報告で空白行を無視

en: Ignore mouse input from other &applications
ja_JP: 外部アプリからのマウス入力を無視(&A)

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
ja_JP: NVDA を改善するために NV Access は NVDA の使用状況統計を収集したいと考えています。
    
    収集する情報は Windows のバージョン、NVDA のバージョン、言語、国や地域、および NVDA の設定、例えば使用している音声エンジン、点字ディスプレイ、点字テーブルなどです。読み上げたり点字ディスプレイに表示したりする内容は収集しません。 収集する情報のリストはユーザーガイドを参照してください。
    
    NVDA を改善するためにこれらの情報を定期的に NV Access に送信してもよろしいですか？

en: Include l&ayout tables
ja_JP: レイアウト目的のテーブルを区別しない(&A)

en: Incompatible Add-ons
ja_JP: 互換性のないアドオン

en: Incompatible add-ons
ja_JP: 互換性のないアドオン

en: Incompatible reason
ja_JP: 互換性のない理由

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
ja_JP: 現在アクティブな音声設定項目の値を増加

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
ja_JP: 簡単音声設定の現在の設定項目の値を大きく増加

en: Input
ja_JP: 入力

en: Input Composition
ja_JP: 入力メソッド

en: Input Gestures
ja_JP: 入力ジェスチャー

en: Input Message is {message}
ja_JP: 入力メッセージ {message}

en: Input Message is {title}: {message}
ja_JP: 入力メッセージ {title} {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
ja_JP: 点字キーボードからの文字入力

en: Install NVDA
ja_JP: NVDAのインストール

en: Install pending &update
ja_JP: 保留中の更新を実行(&U)

en: Install pending update
ja_JP: 保留中の更新を実行

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
ja_JP: {summary} {version} のインストールを中止しました。
    このアドオンの最小要件は NVDA {minimumNVDAVersion} ですが、
    現在は NVDA {NVDAVersion} を使用しています。

en: Installing Add-on
ja_JP: アドオンをインストール中です

en: Installing NVDA
ja_JP: NVDAをインストール中です

en: Installing NVDA when connected to NVDA Remote Access as the controlled computer is not recommended.
ja_JP: NVDA Remote Accessで制御されるPCとして接続されているときにNVDAをインストールすることは推奨されません。

en: Insufficient Privileges
ja_JP: 権限が十分ではありません

en: International Phonetic Alphabet
ja_JP: 国際音声記号(IPA)

en: Invalid configuration
ja_JP: 無効な設定

en: Irish grade 1
ja_JP: アイルランド語1級点字

en: Irish grade 2
ja_JP: アイルランド語2級点字

en: Israeli grade 1
ja_JP: イスラエル語1級点字

en: Italian 6 dot computer braille
ja_JP: イタリア語6点コンピューター点字

en: Italian 8 dot computer braille
ja_JP: イタリア語8点コンピューター点字

en: Italic off
ja_JP: 斜体にしない

en: Italic on
ja_JP: 斜体にする

en: Japanese (Kantenji) literary braille
ja_JP: 日本語漢点字

en: Japanese (Rokuten Kanji) Braille
ja_JP: 日本語6点漢字

en: Justified
ja_JP: 両端揃え

en: Kannada grade 1
ja_JP: カンナダ語1級点字

en: Kashmiri grade 1
ja_JP: カシミール語1級点字

en: Katakana
ja_JP: カタカナ

en: Kazakh grade 1
ja_JP: カザフ語1級点字

en: Key words:
ja_JP: キーワード:

en: Keyboard
ja_JP: キーボード

en: Khmer grade 1
ja_JP: クメール語1級点字

en: Kinyarwanda literary braille
ja_JP: キンヤルワンダ語非縮約点字

en: Korean grade 1
ja_JP: 韓国語1級点字

en: Korean grade 1 (2006)
ja_JP: 韓国語1級点字(2006)

en: Korean grade 2
ja_JP: 韓国語2級点字

en: Korean grade 2 (2006)
ja_JP: 韓国語2級点字(2006)

en: L&icense
ja_JP: ライセンス(&I)

en: L&ogging level:
ja_JP: ログ記録レベル(&O)

en: Lan&dmarks
ja_JP: ランドマーク(&D)

en: Lan&dmarks and regions
ja_JP: ランドマークと領域(&D)

en: Landscape
ja_JP: 横長の向き

en: Language Configuration Change
ja_JP: 言語設定の変更

en: Lao Grade 1
ja_JP: ラオス語1級点字

en: Latvian grade 1
ja_JP: ラトビア語1級点字

en: Left
ja_JP: 左の端

en: Left aligned
ja_JP: 左揃え

en: Left click
ja_JP: 左クリック

en: Left mouse button lock
ja_JP: 左マウスボタンをロック

en: Left mouse button unlock
ja_JP: 左マウスボタンをロック解除

en: Legacy
ja_JP: 従来の仕様

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
ja_JP: 系列{seriesName}の凡例項目 {seriesCount}の{seriesIndex}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
ja_JP: 凡例項目 {legendEntryCount} の {legendEntryIndex}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
ja_JP: 系列{seriesName}の凡例キー {seriesCount}の{seriesIndex}

en: Less than 1 minute remaining
ja_JP: 残り1分未満

en: Level
ja_JP: 最低読み上げレベル

en: License Agreement
ja_JP: 使用許諾契約

en: Lin&ks
ja_JP: リンク(&K)

en: Line
ja_JP: 折れ線

en: Line &indentation reporting:
ja_JP: 行インデント(&I)

en: Line &numbers
ja_JP: 行番号(&N)

en: Line with Markers
ja_JP: マーカー付き折れ線

en: Linear
ja_JP: 線形近似曲線

en: Link has no apparent destination
ja_JP: リンク先がありません

en: Link type
ja_JP: リンク先の種別

en: Lists various types of elements in this document
ja_JP: ドキュメントの中の種類ごとの要素リスト

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
ja_JP: シートに含まれる各種の要素のリスト

en: Lithuanian 6 dot
ja_JP: リトアニア語6点点字

en: Lithuanian 8 dot
ja_JP: リトアニア語8点点字

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
ja_JP: ドキュメントがビジー状態のときに Chromium 仮想バッファーをロード

en: Loading NVDA. Please wait...
ja_JP: NVDAを読み込み中です。お待ちください...

en: Loading document...
ja_JP: ドキュメントを読み込み中...

en: Lock screen not secure while using NVDA
ja_JP: ロック画面で NVDA を使用するとセキュリティ対策が機能しません

en: Locks or unlocks the left mouse button
ja_JP: 左マウスボタンをロックまたはロック解除

en: Locks or unlocks the right mouse button
ja_JP: 右マウスボタンをロックまたはロック解除

en: Log
ja_JP: ログ

en: Log fragment copied to clipboard
ja_JP: ログをクリップボードにコピーしました

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
ja_JP: ログ選択の位置を設定しました。もう1回押すとクリップボードにコピーします。

en: Log is unavailable
ja_JP: ログが使用できません

en: Logarithmic
ja_JP: 対数近似曲線

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
ja_JP: 現在のナビゲーターオブジェクトの情報を開発者向けに記録してログビューアーを開く

en: Lowercase
ja_JP: 小文字

en: Luganda literary braille
ja_JP: ルガンダ語非縮約点字

en: Macedonian grade 1
ja_JP: マケドニア語1級点字

en: Major Gridlines
ja_JP: 目盛

en: Make screen black (immediate effect)
ja_JP: 画面を黒にする (即時に有効)

en: Make sure you are connected to the internet and the URL is correct.
ja_JP: インターネットに接続され、URLが正しいことを確認してください。

en: Malay grade 2
ja_JP: マレー語2級点字

en: Malayalam grade 1
ja_JP: マラヤーラム語1級点字

en: Manipuri grade 1
ja_JP: マニプリ語1級点字

en: Manual Activation
ja_JP: 手動アクティブ化

en: Manual activate
ja_JP: 手動アクティブ化

en: Manual activation
ja_JP: 手動アクティブ化

en: Manual deactivate
ja_JP: 手動で無効化

en: Marathi grade 1
ja_JP: マラーティー語1級点字

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
ja_JP: ログの最後までを選択範囲に設定。2回押すとクリップボードにコピー

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
ja_JP: レビューカーソルの位置から選択またはコピーを開始

en: Master Thumbnails
ja_JP: マスターサムネイル

en: Math interaction not supported.
ja_JP: 数式の操作はサポートされていません

en: Media Clip placeholder
ja_JP: メディアクリップのプレースホルダー

en: Message &timeout (sec)
ja_JP: メッセージの表示終了待ち時間(秒)(&T)

en: Microsoft Speech API version 4
ja_JP: Microsoft Speech API バージョン4

en: Microsoft Speech API version 5 (32 bit)
ja_JP: Microsoft Speech API バージョン5 (32ビット)

en: Microsoft Speech API version 5 (64 bit)
ja_JP: Microsoft Speech API バージョン5 (64ビット)

en: Microsoft UI Automation
ja_JP: Microsoft UIオートメーション

en: Minor Gridlines
ja_JP: 補助目盛

en: Mirror server
ja_JP: ミラーサーバー

en: Miscellaneous
ja_JP: 全般

en: Mixed case
ja_JP: 大文字と小文字が混在

en: Modes available in the 'Cycle sound split mode' command
ja_JP: オーディオ分割モード切り替えコマンドで使用できるモード

en: Modes available in the Cycle speech mode command
ja_JP: 読み上げモード切り替えコマンドで使用できるモード

en: Mongolian grade 1
ja_JP: モンゴル語1級点字

en: Mongolian grade 2
ja_JP: モンゴル語2級点字

en: Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the Insert and numpad Insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help, and access other NVDA functions.
ja_JP: NVDAを操作する多くのコマンドでは、NVDA制御キーを押しながら他のキーを押します。
    初期状態ではInsertキーおよびテンキーのInsertキーの両方がNVDA制御キーとして使えます。
    NVDA+NまたはシステムトレイのアイコンでNVDAメニューが開きます。
    NVDAメニューには、NVDAの終了、設定、ヘルプ、その他の機能があります。
    タッチモードでは2本指2回タップでNVDAメニューが開きます。

en: Mouse
ja_JP: マウス

en: Mouse audio coordinates off
ja_JP: マウスカーソルの座標をビープ音で報告しない

en: Mouse audio coordinates on
ja_JP: マウスカーソルの座標をビープ音で報告する

en: Mouse text unit resolution %s
ja_JP: テキストの読み上げ範囲 %s

en: Mouse tracking off
ja_JP: マウスカーソル位置のテキストを報告しない

en: Mouse tracking on
ja_JP: マウスカーソル位置のテキストを報告する

en: Move focus
ja_JP: フォーカスを移動

en: Move navigator object to mouse
ja_JP: ナビゲーターオブジェクトをマウスカーソル位置に移動

en: Move system caret when ro&uting review cursor
ja_JP: 点字タッチカーソルでテキストカーソルを移動(&U)

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
ja_JP: テキストの選択またはコピー開始位置にレビューカーソルを移動

en: Move to focus
ja_JP: フォーカスの位置に移動

en: Move to the next result
ja_JP: 次の結果に移動

en: Move to the previous result
ja_JP: 前の結果に移動

en: Moved above %s
ja_JP: %sの上に移動

en: Moved above blank paragraph
ja_JP: ブランクの上に移動

en: Moved below %s
ja_JP: %sの下に移動

en: Moved below blank paragraph
ja_JP: ブランクの下に移動

en: Movement by page not supported
ja_JP: ページ移動はサポートされていません

en: Moves past the end of the container element, such as a list or table
ja_JP: リストやテーブルなどコンテナ要素の末端を超えて移動

en: Moves the braille display to the current focus
ja_JP: 点字表示をフォーカスに移動

en: Moves the braille display to the next line
ja_JP: 点字表示を次の行に移動

en: Moves the braille display to the previous line
ja_JP: 点字表示を前の行に移動

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
ja_JP: 現在のフォーカスを埋め込みオブジェクトからそのオブジェクトを含むドキュメントに移動

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
ja_JP: マウスカーソルを現在のナビゲーターオブジェクトに移動

en: Moves the navigator object and focus to the first row
ja_JP: ナビゲーターオブジェクトとフォーカスを最初の行に移動

en: Moves the navigator object and focus to the last row
ja_JP: ナビゲーターオブジェクトとフォーカスを最後の行に移動

en: Moves the navigator object and focus to the next row
ja_JP: ナビゲーターオブジェクトとフォーカスを次の行に移動

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
ja_JP: ナビゲーターオブジェクトとフォーカスを前の行に移動

en: Moves the navigator object to the first column
ja_JP: ナビゲーターオブジェクトを最初の列に移動

en: Moves the navigator object to the first object inside it
ja_JP: ナビゲーターオブジェクトを最初の子オブジェクトに移動

en: Moves the navigator object to the last column
ja_JP: ナビゲーターオブジェクトを最後の列に移動

en: Moves the navigator object to the next column
ja_JP: ナビゲーターオブジェクトを次の列に移動

en: Moves the navigator object to the next object
ja_JP: ナビゲーターオブジェクトを次のオブジェクトに移動

en: Moves the navigator object to the object containing it
ja_JP: ナビゲーターオブジェクトを親オブジェクトに移動

en: Moves the navigator object to the previous column
ja_JP: ナビゲーターオブジェクトを前の列に移動

en: Moves the navigator object to the previous object
ja_JP: ナビゲーターオブジェクトを前のオブジェクトに移動

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
ja_JP: レビューカーソルを現在のナビゲーターオブジェクトの一番下の行へ移動して読み上げ

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
ja_JP: レビューカーソルを現在のナビゲーターオブジェクト上の行頭の文字に移動して読み上げ

en: Moves the review cursor to the first character of the selection, and speaks it
ja_JP: レビューカーソルを選択範囲の最初の文字に移動して読み上げ

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
ja_JP: レビューカーソルを現在のナビゲーターオブジェクト上の行末の文字に移動して読み上げ

en: Moves the review cursor to the last character of the selection, and speaks it
ja_JP: レビューカーソルを選択範囲の最後の文字に移動して読み上げ

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
ja_JP: レビューカーソルを現在のナビゲーターオブジェクトの次の文字に移動して読み上げ

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
ja_JP: レビューカーソルを現在のナビゲーターオブジェクトの次の行へ移動して読み上げ

en: Moves the review cursor to the next page of the current navigator object and speaks it
ja_JP: レビューカーソルを現在のナビゲータオブジェクトの次のページに移動して読み上げ

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
ja_JP: レビューカーソルを現在のナビゲーターオブジェクトの次の単語に移動して読み上げ

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
ja_JP: レビューカーソルを現在のナビゲーターオブジェクトの前の文字に移動して読み上げ

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
ja_JP: レビューカーソルを現在のナビゲーターオブジェクトの前の行に移動して読み上げ

en: Moves the review cursor to the previous page of the current navigator object and speaks it
ja_JP: レビューカーソルを現在のナビゲータオブジェクトの前のページに移動して読み上げ

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
ja_JP: レビューカーソルを現在のナビゲーターオブジェクトの前の単語に移動して読み上げ

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
ja_JP: レビューカーソルを現在のナビゲーターオブジェクトの一番上の行へ移動して読み上げ

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
ja_JP: 次の音声設定項目に移動

en: Moves to the next heading at level {i}
ja_JP: 次の見出し{i}へ移動

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
ja_JP: オブジェクトナビゲーション階層のフラットビューで次のオブジェクトに移動

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
ja_JP: 前の音声設定項目に移動

en: Moves to the previous heading at level {i}
ja_JP: 前の見出し{i}へ移動

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
ja_JP: オブジェクトナビゲーション階層のフラットビューで前のオブジェクトに移動

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
ja_JP: リストやテーブルなどコンテナ要素の最初に移動

en: Moving Average
ja_JP: 移動平均の近似曲線

en: Multi line break
ja_JP: 連続改行

en: Mute remote
ja_JP: リモートのミュート(&M)

en: Muted remote
ja_JP: リモートをミュート

en: N&otes
ja_JP: メモ(&O)

en: NV Access &shop
ja_JP: NV Access ショップ (&S)

en: NV Access &web site
ja_JP: NV Access ウェブサイト (&W)

en: NVDA  Usage Data Collection
ja_JP: NVDA 使用状況統計の収集

en: NVDA &Language (requires restart):
ja_JP: NVDA の言語(再起動が必要)(&L)

en: NVDA Braille Viewer
ja_JP: NVDA点字ビューアー

en: NVDA Development
ja_JP: NVDA 開発

en: NVDA License
ja_JP: NVDAライセンス

en: NVDA Log Viewer
ja_JP: NVDAログビューアー

en: NVDA Message
ja_JP: NVDAのメッセージ

en: NVDA Python Console
ja_JP: NVDA Pythonコンソール

en: NVDA Settings
ja_JP: NVDAの設定

en: NVDA Speech Viewer
ja_JP: NVDAスピーチビューアー

en: NVDA Update
ja_JP: NVDAを更新

en: NVDA add-on package
ja_JP: NVDA アドオン パッケージ

en: NVDA in both channels and applications on the left
ja_JP: 両方のチャンネルでNVDA、左チャンネルでアプリ

en: NVDA in both channels and applications on the right
ja_JP: 両方のチャンネルでNVDA、右チャンネルでアプリ

en: NVDA is unable to determine if Windows is locked. While this instance of NVDA is running, your desktop will not be secure when Windows is locked. Restarting Windows may address this. If this error is ongoing then disabling the Windows lock screen is recommended.
ja_JP: NVDA が Windows のロック画面を判定できないため、ロック画面でセキュリティ対策が機能しません。 Windows を再起動するとこの問題に対処できます。このエラーがひきつづき起きる場合は Windows のロック画面を無効にすることをお勧めします。

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
ja_JP: NVDAはファイルを削除または上書きできません。

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
ja_JP: 新しい言語設定での読み上げを有効にするには、NVDAを再起動する必要があります。

en: NVDA on the left and applications in both channels
ja_JP: 左チャンネルでNVDA、両方のチャンネルでアプリ

en: NVDA on the left and applications on the right
ja_JP: 左チャンネルでNVDA、右チャンネルでアプリ

en: NVDA on the right and applications in both channels
ja_JP: 右チャンネルでNVDA、両方のチャンネルでアプリ

en: NVDA on the right and applications on the left
ja_JP: 右チャンネルでNVDA、左チャンネルでアプリ

en: NVDA settings
ja_JP: NVDAの設定

en: NVDA started
ja_JP: NVDA起動

en: NVDA version {version} is available.
ja_JP: NVDAバージョン{version}が利用可能です。

en: NVDA web site
ja_JP: NVDA ウェブサイト

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
ja_JP: NVDAのインターフェイス言語がコマンドラインから指定されています。次回の再起動時には、NVDAの設定で保存された言語を使用します。

en: Native app selection mode disabled
ja_JP: ネイティブ選択モードは無効

en: Native app selection mode enabled
ja_JP: ネイティブ選択モードは有効

en: Native input
ja_JP: 直接入力

en: Native selection mode cannot be turned off in this browse mode document
ja_JP: このブラウズモードのドキュメントでは、ネイティブ選択を無効にできません。

en: Native selection mode unsupported in this browse mode document
ja_JP: このブラウズモードのドキュメントでは、ネイティブ選択はサポートされていません。

en: Native selection mode unsupported in this document
ja_JP: このドキュメントではネイティブ選択モードはサポートされていません

en: Navigates within math
ja_JP: 数式内のナビゲーション

en: Navigating by sentence not supported in this document
ja_JP: このドキュメントでは文の単位の移動はサポートされていません

en: Nepali grade 1
ja_JP: ネパール語1級点字

en: Never
ja_JP: 使用しない

en: New Profile
ja_JP: 新しいプロファイル

en: New name:
ja_JP: 新しい名前

en: Newsgroup:
ja_JP: ニュースグループ:

en: No
ja_JP: しない

en: No Series defined.
ja_JP: 系列が定義されていません

en: No action
ja_JP: 操作なし

en: No additional details
ja_JP: 追加の詳細はありません

en: No braille
ja_JP: 点字なし

en: No caret
ja_JP: テキストカーソルなし

en: No case
ja_JP: すべて小文字

en: No comment thread on this cell
ja_JP: セルにコメントのスレッドなし

en: No comments
ja_JP: コメントなし

en: No containing object
ja_JP: 親オブジェクトはありません

en: No documentation found.
ja_JP: ドキュメントが見つかりません。

en: No ducking
ja_JP: ダッキングなし

en: No emoji
ja_JP: 絵文字なし

en: No focus
ja_JP: フォーカスなし

en: No formatting information
ja_JP: 書式情報なし

en: No heading selected
ja_JP: 見出しが選択されていません

en: No help available here.
ja_JP: 利用できるヘルプはありません

en: No location information
ja_JP: 位置情報なし

en: No long description
ja_JP: 詳細説明なし

en: No message yet
ja_JP: メッセージはまだありません

en: No mirror
ja_JP: ミラーなし

en: No navigator object
ja_JP: ナビゲーターオブジェクトなし

en: No new log entry to copy
ja_JP: コピーするログがありません

en: No next
ja_JP: 次のオブジェクトがありません

en: No next different style text
ja_JP: 違うスタイルの次のテキストがありません

en: No next heading at level {i}
ja_JP: 次の見出し{i}がありません

en: No next paragraph
ja_JP: 次の段落がありません

en: No next review mode
ja_JP: 次のレビューモードがありません

en: No next same style text
ja_JP: 同じスタイルの次のテキストがありません

en: No note on this cell
ja_JP: セルにメモなし

en: No notes
ja_JP: ノートなし

en: No objects inside
ja_JP: 内部にオブジェクトはありません

en: No previous
ja_JP: 前のオブジェクトがありません

en: No previous different style text
ja_JP: 違うスタイルの前のテキストがありません

en: No previous heading at level {i}
ja_JP: 前の見出し{i}がありません

en: No previous paragraph
ja_JP: 前の段落がありません

en: No previous review mode
ja_JP: 前のレビューモードがありません

en: No previous same style text
ja_JP: 同じスタイルの前のテキストがありません

en: No progress bar updates
ja_JP: プログレスバーの報告なし

en: No selection
ja_JP: 選択なし

en: No settings
ja_JP: 設定なし

en: No shortcut key
ja_JP: ショートカットキーなし

en: No speech
ja_JP: 音声なし

en: No start marker set
ja_JP: 開始位置が設定されていません

en: No status line found
ja_JP: ステータスバーがみつかりません

en: No symbol replacement
ja_JP: 句読点または記号ではありません

en: No system battery
ja_JP: システムバッテリーなし

en: No text to copy
ja_JP: コピーするテキストがありません

en: No title
ja_JP: タイトルなし

en: No track playing
ja_JP: 何も再生されていません

en: No update available.
ja_JP: 更新はありません。

en: Normal view
ja_JP: 標準の表示

en: Northern Kurdish grade 0
ja_JP: 北クルド語0級点字

en: Norwegian 8 dot computer braille
ja_JP: ノルウェー語8点コンピューター点字

en: Norwegian grade 0
ja_JP: ノルウェー語0級点字

en: Norwegian grade 1
ja_JP: ノルウェー語1級点字

en: Norwegian grade 2
ja_JP: ノルウェー語2級点字

en: Norwegian grade 3
ja_JP: ノルウェー語3級点字

en: Not a link.
ja_JP: リンクではありません

en: Not in a container
ja_JP: コンテナ内ではありません

en: Not in a table cell
ja_JP: テーブルのセル内ではありません

en: Not in table
ja_JP: テーブル内ではありません

en: Not math
ja_JP: 数式ではありません

en: Not on a note
ja_JP: メモなし

en: Not supported in this document
ja_JP: 使用できません

en: Not supported in this document.
ja_JP: このドキュメントではサポートされていません

en: Note
ja_JP: メモ

en: Notes Master view
ja_JP: ノートマスター表示

en: Notes page
ja_JP: ノートページ

en: Nothing
ja_JP: ナッシング

en: Notify
ja_JP: 通知

en: Notify for &pending update on startup
ja_JP: 保留中の NVDA の更新を起動時に通知(&P)

en: Number format: {0}
ja_JP: 数値形式 {0}

en: Object Presentation
ja_JP: オブジェクト表示

en: Object edges positioned {left:.1f} percent from left edge of screen, {top:.1f} percent from top edge of screen, width is {width:.1f} percent of screen, height is {height:.1f} percent of screen
ja_JP: オブジェクトの端は画面の左端から{left:.1f}パーセント、画面の上端から{top:.1f}パーセントの位置にあり、幅は画面の{width:.1f}パーセント、高さは{height:.1f}パーセントです

en: Object has no location
ja_JP: オブジェクトの位置情報なし

en: Object navigation
ja_JP: オブジェクトナビゲーション

en: Object placeholder
ja_JP: オブジェクトのプレースホルダー

en: Object review
ja_JP: オブジェクトレビュー

en: Off
ja_JP: なし

en: Off bottom slide edge by {distance:.3g} point | Off bottom slide edge by {distance:.3g} points
ja_JP[0]: スライド下端の外側 距離{distance:.3g}ポイント

en: Off left slide edge by {distance:.3g} point | Off left slide edge by {distance:.3g} points
ja_JP[0]: スライド左端の外側 距離{distance:.3g}ポイント

en: Off right slide edge by {distance:.3g} point | Off right slide edge by {distance:.3g} points
ja_JP[0]: スライド右端の外側 距離{distance:.3g}ポイント

en: Off top slide edge by {distance:.3g} point | Off top slide edge by {distance:.3g} points
ja_JP[0]: スライド上端の外側 距離{distance:.3g}ポイント

en: Only in edit controls
ja_JP: エディットコントロールのみ

en: Only when scrolling back
ja_JP: スクロールして戻ったら表示

en: Only when tethered automatically
ja_JP: 自動追従の場合のみ(&O)

en: Open developer scratchpad directory
ja_JP: 開発者用スクラッチパッドのフォルダーを開く

en: Open-High-Low-Close
ja_JP: 株価チャート(始値-高値-安値-終値)

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
ja_JP: 現在のユーザーの NVDA 設定フォルダーを開く

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
ja_JP: WX GUI 検査ツールを開いて GUI コンポーネントの状態に関する詳細情報を取得

en: Opens the note editing dialog
ja_JP: メモの編集ダイアログを開く

en: Optelec ALVA 6 series/protocol converter
ja_JP: Optelec ALVA 6 シリーズ/プロトコルコンバーター

en: Options
ja_JP: オプション

en: Options:
ja_JP: オプション

en: Org Chart placeholder
ja_JP: 組織図のプレースホルダー

en: Organisation:
ja_JP: 組織:

en: Oriya grade 1
ja_JP: オリヤー語1級点字

en: Out of table
ja_JP: テーブルの外

en: Outline
ja_JP: アウトライン

en: Outline view
ja_JP: アウトライン表示

en: Output pane cleared
ja_JP: 出力ペインをクリアしました

en: Package
ja_JP: パッケージ

en: Page {pageNumber}
ja_JP: ページ {pageNumber}

en: Pages and spacing
ja_JP: ページと間隔

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
ja_JP: Papenmeier ブレイレックスの新型機種

en: Papenmeier BRAILLEX older models
ja_JP: Papenmeier ブレイレックスの旧機種

en: Paragraph start marker:
ja_JP: 段落開始マーカー

en: Pass next key through
ja_JP: 次に押したキーを直接渡す

en: Pattern
ja_JP: パターン

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
ja_JP: 現在のナビゲーターオブジェクトのアクション実行(例:ボタンを押す)

en: Periodically &refresh recognized content
ja_JP: 認識されたコンテンツを定期的に更新(&R)

en: Persian 8 dot computer braille
ja_JP: ペルシア語8点コンピューター点字

en: Persian grade 1
ja_JP: ペルシア語1級点字

en: Picture placeholder
ja_JP: 画像のプレースホルダー

en: Pie
ja_JP: 円

en: Pie of Pie
ja_JP: 補助円グラフ付き円

en: Pivot Chart Drop Zone
ja_JP: ピボットグラフ ドロップゾーン

en: Pivot Chart Field Button
ja_JP: ピボットグラフ フィールドボタン

en: Play a sound for logged e&rrors:
ja_JP: ログ出力したエラーを音で報告(&R)

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
ja_JP: 自動入力候補を音で報告(&A)

en: Play sound for &spelling errors while typing
ja_JP: スペルミスを入力中にビープ音で報告(&S)

en: Please Donate
ja_JP: 寄付のお願い

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
ja_JP: Windows 文字認識を使用する前にスクリーンカーテンを無効にしてください

en: Please press OK to close the installer.
ja_JP: OKを押すとインストーラーを終了します。

en: Please press OK to start the installed copy.
ja_JP: インストールされたNVDAを実行するにはOKを押してください。

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
ja_JP: ポータブル版を作成する場所を指定してください。

en: Please specify the absolute path where the portable copy should be created. It may include system variables (e.g. %temp%, %homepath%) and must start with a drive letter (e.g. C:\). Current path: {path}.
ja_JP: ポータブル版を作成する場所の絶対パスを指定してください。システム変数（例 %temp%, %homepath% ）を含めることができます。パスはドライブ文字（例 C:\ ）で始まっている必要があります。現在のパス: {path}

en: Please wait
ja_JP: お待ちください

en: Please wait while NVDA attempts to fix your system's COM registrations...
ja_JP: NVDAがシステムのCOM登録を修正するまでお待ちください。

en: Please wait while NVDA is being installed
ja_JP: NVDAがインストールされるまでお待ちください。

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
ja_JP: NVDAポータブル版が作成されるまでお待ちください。

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
ja_JP: システム設定がコピーされるまでお待ちください。

en: Please wait while the add-on is being installed.
ja_JP: アドオンがインストールされるまでお待ちください。

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
ja_JP: NVDAが更新されるまでお待ちください。

en: Plot area
ja_JP: プロットエリア

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
ja_JP: プロットエリア 内側の高さ {plotAreaInsideHeight:.0f} 幅 {plotAreaInsideWidth:.0f} 上端 {plotAreaInsideTop:.0f} 下端 {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugged in
ja_JP: 電源に接続

en: Plugins reloaded
ja_JP: プラグインを再度読み込みました

en: Polish 8 dot computer braille
ja_JP: ポーランド語8点コンピューター点字

en: Polish literary braille
ja_JP: ポーランド語非縮約点字

en: Polynomial
ja_JP: 多項式近似曲線

en: Portable Copy Exists
ja_JP: ポータブル版があります

en: Portable copy creation cancelled.
ja_JP: ポータブル版の作成をキャンセルしました。

en: Portable directory:
ja_JP: ポータブル版を作成する新規のフォルダーまたはドライブ

en: Portrait
ja_JP: 縦長の向き

en: Portuguese 6 dot computer braille
ja_JP: ポルトガル語6点コンピュータ点字

en: Portuguese 8 dot computer braille
ja_JP: ポルトガル語8点コンピューター点字

en: Portuguese grade 1
ja_JP: ポルトガル語1級点字

en: Portuguese grade 2
ja_JP: ポルトガル語2級点字

en: Positioned at {x}, {y}
ja_JP: 位置 {x}, {y}

en: Power
ja_JP: べき乗近似曲線

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
ja_JP: 現在のレビューカーソル位置の書式情報をウィンドウを開いて表示

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
ja_JP: テキストカーソル位置の書式情報をウィンドウを開いて表示

en: Preserve
ja_JP: 音声エンジンに記号を送る

en: Press twice to copy or reset the start marker
ja_JP: 2回押してコピー、または開始位置をリセットしてください

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
ja_JP: フォーカスをナビゲーターオブジェクトに移動、2回押すとテキストカーソルをレビューカーソルの位置に移動

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
ja_JP: 現在の設定プロファイルを最後に保存された状態に戻す。3回押すと設定をリセット

en: Prevent &display from turning off during say all or reading with braille
ja_JP: 読み上げ中と点字表示中のディスプレイのオフを防止(&D)

en: Primary Category Axis
ja_JP: 主カテゴリ軸

en: Primary Series Axis
ja_JP: 主系列軸

en: Primary Value Axis
ja_JP: 主数値軸

en: Primary footer
ja_JP: プライマリーフッター

en: Primary header
ja_JP: プライマリーヘッダー

en: Print Preview
ja_JP: 印刷プレビュー

en: Print layout
ja_JP: 印刷レイアウト

en: Privacy and Security
ja_JP: プライバシーとセキュリティ

en: Profile
ja_JP: プロファイル

en: Profile Triggers
ja_JP: プロファイルのトリガー

en: Profile name:
ja_JP: プロファイルの名前

en: Progress &bar output:
ja_JP: プログレスバー出力(&B)

en: Punctuation/symbol &level:
ja_JP: 句読点/記号レベル(&L)

en: Punjabi grade 1
ja_JP: パンジャブ語1級点字

en: Python Console
ja_JP: Pythonコンソール

en: Quits NVDA!
ja_JP: NVDAの終了

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
ja_JP: RGB 赤{rgb.red} 緑{rgb.green} 青{rgb.blue}

en: Radar
ja_JP: レーダー

en: Radar Axis Labels
ja_JP: レーダー軸ラベル

en: Radar with Data Markers
ja_JP: データマーカー付レーダー

en: Rate boos&t
ja_JP: 高速読み上げ(&T)

en: Re&move
ja_JP: 削除(&M)

en: Re-&download update
ja_JP: 更新をもう一度ダウンロードする(&D)

en: Read by &paragraph
ja_JP: 段落単位で読む(&P)

en: Read mode
ja_JP: 読み取りモード

en: Reads all controls in the active window
ja_JP: アクティブ ウィンドウのすべてのコントロールを読み上げる

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
ja_JP: レビューカーソルを移動しながらテキストを最後まで読み上げ

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
ja_JP: テキストカーソルを移動しながらテキストを最後まで読み上げ

en: Reads the column vertically from the current cell downwards to the last cell in the column.
ja_JP: 現在のセルから列を縦方向に列の最後のセルまで読み上げ

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
ja_JP: ナビゲーターオブジェクトを現在のアプリのステータスバーに移動して読み取る

en: Reads the current application status bar.
ja_JP: 現在のアプリのステータスバーを報告

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
ja_JP: 現在のアプリのステータスバーの報告。2回押すとスペルを報告。3回押すとステータスバーをクリップボードにコピー

en: Reads the current column vertically from top to bottom without moving the system caret.
ja_JP: 現在の列をテキストカーソルを移動させずに縦方向に読み上げ

en: Reads the current row horizontally from left to right without moving the system caret.
ja_JP: 現在の行をテキストカーソルを移動させずに横方向に読み上げ

en: Reads the row horizontally from the current cell rightwards to the last cell in the row.
ja_JP: 現在のセルから行を横方向に行の最後のセルまで読み上げ

en: Recognition &language:
ja_JP: 文字認識の言語(&L)

en: Recognition failed
ja_JP: 認識失敗

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
ja_JP: Windows 文字認識で現在のナビゲーターオブジェクトの画像を認識

en: Recognizing
ja_JP: 認識中

en: Refresh	F5
ja_JP: 更新	F5

en: Refresh of recognition result failed
ja_JP: 認識結果の更新に失敗

en: Refresh the recognition result
ja_JP: 認識結果の更新

en: Refreshed
ja_JP: 更新完了

en: Refreshes the document content
ja_JP: ドキュメントコンテンツの更新

en: Regi&stration for UI Automation events and property changes:
ja_JP: UIオートメーションのイベントとプロパティ変更の取得(&S)

en: Regular &expression
ja_JP: 正規表現(&E)

en: Regular Expression error in the pattern field: "{error}".
ja_JP: パターンの正規表現エラー: {error}

en: Regular Expression error in the replacement field: "{error}".
ja_JP: 読み方の正規表現のエラー: {error}

en: Regular expression for text paragraph navigation
ja_JP: テキスト段落の正規表現

en: Reload plugins
ja_JP: プラグインの再読み込み(&R)

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
ja_JP: アプリモジュールおよびグローバルプラグインをNVDAを再起動しないで再読み込み(開発者向け機能)

en: Remaining time not available
ja_JP: 残り時間が利用できません

en: Remind me &later
ja_JP: あとで通知(&L)

en: Remove all
ja_JP: すべて削除

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber} from column headers
ja_JP: {rowNumber}行{columnNumber}列の列見出しの設定をクリア

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber} from row headers
ja_JP: {rowNumber}行{columnNumber}列の行見出しの設定をクリア

en: Removed {address}    from row headers
ja_JP: 行見出し {address} をクリア

en: Removed {address} from column headers
ja_JP: 列見出し {address} をクリア

en: Rename Profile
ja_JP: プロファイルの名前変更

en: Replacement
ja_JP: 読み方

en: Report &notifications
ja_JP: 通知の報告(&N)

en: Report &object when mouse enters it
ja_JP: マウスカーソル位置のオブジェクトの報告(&O)

en: Report &tooltips
ja_JP: ツールチップ情報の報告(&T)

en: Report '&Normalized' when navigating by character
ja_JP: 文字の移動でUnicode正規化を報告(&N)

en: Report 'has details' for structured annotations
ja_JP: 構造化された注釈で「詳細あり」を報告

en: Report aria-description always
ja_JP: オブジェクトの説明を常に報告

en: Report backg&round progress bars
ja_JP: バックグラウンドのプログレスバーの更新の報告(&R)

en: Report cell borders {mode}
ja_JP: セルの罫線の報告 {mode}

en: Report changes to the &composition string
ja_JP: コンポジションの更新の報告(&C)

en: Report changes to the &reading string
ja_JP: 読み文字の報告(&R)

en: Report dynamic &content changes
ja_JP: 動的コンテンツの変化の報告(&C)

en: Report errors in braille off
ja_JP: 点字でエラーを報告しない

en: Report errors in braille on
ja_JP: 点字でエラーを報告する

en: Report errors {mode}
ja_JP: エラーの報告 {mode}

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
ja_JP: テキストカーソル移動後に書式の変化を報告(&G)

en: Report line indentation {mode}
ja_JP: 行インデントの報告 {mode}

en: Report link type off
ja_JP: リンク先の種別の報告オフ

en: Report link type on
ja_JP: リンク先の種別の報告オン

en: Report live regions:
ja_JP: ライブリージョンの報告

en: Report mouse &shape changes
ja_JP: マウスカーソル形状の変化の報告(&S)

en: Report object &descriptions
ja_JP: オブジェクトの説明の報告(&D)

en: Report object &position information
ja_JP: オブジェクト位置情報の報告(&P)

en: Report object shortcut &keys
ja_JP: オブジェクトのショートカットキーの報告(&K)

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
ja_JP: テキストカーソル位置の注釈の報告

en: Report table headers {mode}
ja_JP: テーブルの見出しの報告 {mode}

en: Report the destination URL of the link at the position of caret or focus. If pressed twice, shows the URL in a window for easier review.
ja_JP: テキストカーソルまたはシステムフォーカスの位置のリンク先URLの報告。2回押すとウィンドウを開いて表示

en: Report transparent color values
ja_JP: 半透明または透明な色の値を報告

en: Report when objects support &multiple selection
ja_JP: オブジェクトが複数選択できる場合の報告(&M)

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
ja_JP: 電源に接続していない時にバッテリー残量と残り時間を報告

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
ja_JP: 現在のレビューカーソル位置の書式情報の報告

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
ja_JP: 現在のレビューカーソル位置の書式情報の報告。2回押すとウィンドウを開いて情報を表示

en: Reports formatting info for the text under the caret.
ja_JP: テキストカーソル位置の書式情報の報告

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
ja_JP: テキストカーソル位置の書式情報の報告。2回押すとウィンドウを開いて情報を表示

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
ja_JP: 点字セルの位置のテキストの書式を報告

en: Reports information about the location of the current navigator object.
ja_JP: 現在のナビゲーターオブジェクトの位置を報告

en: Reports information about the location of the currently focused object.
ja_JP: 現在フォーカスされているオブジェクトの位置の報告

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
ja_JP: テキストカーソルのテキストの位置、または現在フォーカスされているオブジェクトの位置の報告

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
ja_JP: レビューカーソルのテキストの位置、レビューカーソルにテキストがない場合はナビゲーターオブジェクトの位置を報告

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
ja_JP: テキストカーソルのテキストまたはオブジェクトの位置の報告。2回押すと詳細を報告

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
ja_JP: レビューカーソルのテキストやオブジェクトの位置の報告。2回押すと詳細な情報の報告

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
ja_JP: 現在レビューカーソルのあるナビゲーターオブジェクトの文字の報告。2回押すと文字を説明。3回押すと文字コードを10進と16進で報告

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
ja_JP: テキストカーソルのある現在行の報告。2回押すと現在の行のスペルの報告。3回押すと文字説明で行を報告

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
ja_JP: 現在のナビゲーターオブジェクトの報告。2回押すとスペルの読み上げ。3回押すとオブジェクトの名前と値をクリップボードにコピー

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
ja_JP: 何かが再生されている場合に再生中のトラックの経過時間を報告

en: Reports the length of the currently playing track, if any
ja_JP: 何かが再生されている場合に再生中のトラックの長さを報告

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
ja_JP: 現在レビューカーソルのあるナビゲーターオブジェクトの行の報告。2回押すと現在の行のスペルを報告。3回押すと文字説明で行を報告

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
ja_JP: 現在の NVDA 設定プロファイルの名前を報告

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
ja_JP: 指で触っているオブジェクトやコンテンツが変化したときに報告

en: Reports the note on the current cell. If pressed twice, presents the information in browse mode
ja_JP: 現在のセルのメモを報告。2回押すとブラウズモードで表示

en: Reports the note or comment thread on the current cell
ja_JP: 現在のセルのメモまたはコメントのスレッドを報告

en: Reports the object and content directly under your finger
ja_JP: 指で触っているオブジェクトやコンテンツの報告

en: Reports the object with focus. If pressed twice, spells the information. Pressing three times spells it using character descriptions.
ja_JP: フォーカスのあるオブジェクトの報告。2回押すとスペルを報告。3回押すと文字を説明。

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
ja_JP: 何かが再生されている場合に再生中のトラックの残り時間を報告

en: Reports the shortcut key of the currently focused object
ja_JP: 現在フォーカスされているオブジェクトのショートカットキーの報告

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
ja_JP: レビューカーソル位置の句読点や記号の報告。2回押すと記号と読み方をブラウズモードで表示

en: Reports the text of the comment where the system caret is located. If pressed twice, presents the information in a browsable message
ja_JP: テキストカーソルの場所のコメントのテキストを報告。2回押すとブラウズモードで表示

en: Reports the text of the comment where the system caret is located.If pressed twice, presents the information in browse mode.
ja_JP: テキストカーソルの場所のコメントのテキストを報告。2回押すとブラウズモードで表示

en: Reports the text on the Windows clipboard. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions.
ja_JP: クリップボードテキストの報告。2回押すとスペルを報告。3回押すと文字説明。

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
ja_JP: 現在のアプリまたは最前面のウィンドウのタイトルを報告。2回押すとタイトルのスペルを報告。3回押すとタイトルをクリップボードにコピー

en: Reset all settings to default state
ja_JP: 設定をリセットして初期値に戻す

en: Reset all settings to saved state
ja_JP: 前回保存された設定に戻す

en: Reset configuration to &factory defaults
ja_JP: 設定のリセット(&F)

en: Reset gestures
ja_JP: ジェスチャーのリセット

en: Reset to factory &defaults
ja_JP: 設定のリセット(&D)

en: Restart
ja_JP: 再起動

en: Restart &later
ja_JP: あとで再起動(&L)

en: Restart &now
ja_JP: 今すぐ再起動(&N)

en: Restart NVDA
ja_JP: NVDAの再起動

en: Restart with add-ons disabled
ja_JP: アドオンを無効化して再起動

en: Restart with add-ons disabled and debug logging enabled
ja_JP: アドオンを無効にしてデバッグログを有効にして再起動

en: Restart with debug logging enabled
ja_JP: デバッグログを有効化して再起動

en: Restarts NVDA!
ja_JP: NVDAの再起動

en: Restore defaults
ja_JP: 既定の値に戻す

en: Result
ja_JP: 認識結果

en: Retrieved external IP, but port {port} is most likely not currently forwarded.
ja_JP: 外部IPを取得しましたが、ポート{port}は現在転送されていない可能性が高いです。

en: Review Cursor
ja_JP: レビューカーソル

en: Right
ja_JP: 右の端

en: Right aligned
ja_JP: 右揃え

en: Right click
ja_JP: 右クリック

en: Right mouse button locked
ja_JP: 右マウスボタンがロック

en: Right mouse button unlocked
ja_JP: 右マウスボタンがロック解除

en: Romanian
ja_JP: ルーマニア語

en: Romanian 6 dot
ja_JP: ルーマニア語6点点字

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
ja_JP: カーソル移動または点字セルの位置のオブジェクトのアクション実行

en: Rows
ja_JP: 行

en: Rows and columns
ja_JP: 行と列

en: Run COM Registration Fixing tool...
ja_JP: COM 登録修復ツール(&R)...

en: Russian 6 dot computer braille
ja_JP: ロシア語6点コンピューター点字

en: Russian 8 dot computer braille
ja_JP: ロシア語8点コンピューター点字

en: Russian contracted braille
ja_JP: ロシア語縮約点字

en: Russian literary braille
ja_JP: ロシア語非縮約点字

en: Russian literary braille (detailed)
ja_JP: ロシア語非縮約点字(詳細)

en: Same
ja_JP: 同じ

en: Sanskrit grade 1
ja_JP: サンスクリット語1級点字

en: Save &as...	Ctrl+S
ja_JP: 名前を付けて保存(&A)...	Ctrl+S

en: Save As
ja_JP: 名前を付けて保存

en: Saves the current NVDA configuration
ja_JP: 現在のNVDAの設定情報を保存

en: Say &cap before capitals
ja_JP: 大文字の前にオオモジと読む(&C)

en: Say all
ja_JP: すべて読み上げ

en: Scatter
ja_JP: 散布図

en: Scatter with Lines
ja_JP: 折れ線付き散布図

en: Scatter with Lines and No Data Markers
ja_JP: 折れ線付き散布図 データマーカーなし

en: Scatter with Smoothed Lines
ja_JP: 平滑線付き散布図

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
ja_JP: 平滑線付散布図 データマーカーなし

en: Screen Curtain
ja_JP: スクリーンカーテン

en: Screen curtain disabled
ja_JP: スクリーンカーテン無効

en: Screen curtain enabled
ja_JP: スクリーンカーテン有効

en: Screen curtain not available
ja_JP: スクリーンカーテンは使用できません

en: Screen review
ja_JP: 画面レビュー

en: Scroll down at the mouse position
ja_JP: 現在のマウスカーソル位置で下にスクロール

en: Scroll left at the mouse position
ja_JP: 現在のマウスカーソル位置で左にスクロール

en: Scroll right at the mouse position
ja_JP: 現在のマウスカーソル位置で右にスクロール

en: Scroll up at the mouse position
ja_JP: 現在のマウスカーソル位置で上にスクロール

en: Scrolls the braille display back
ja_JP: 点字表示をスクロールして戻る

en: Scrolls the braille display forward
ja_JP: 点字表示をスクロールして進む

en: Secondary Category Axis
ja_JP: 第2カテゴリ軸

en: Secondary Series Axis
ja_JP: 第2系列軸

en: Secondary Value Axis
ja_JP: 第2数値軸

en: Secure Desktop
ja_JP: セキュアデスクトップ

en: Seika Braille Displays
ja_JP: 清華点字ディスプレイ

en: Seika Notetaker
ja_JP: 清華ノートテイカー

en: Select Braille Display
ja_JP: 点字ディスプレイの選択

en: Select NVDA Modifier Keys
ja_JP: NVDA制御キーの選択

en: Select Synthesizer
ja_JP: 音声エンジンの選択

en: Select portable directory
ja_JP: ポータブル版を作成する場所

en: Select until the end of the current result
ja_JP: 現在の結果の末尾まで選択

en: Select until the start of the current result
ja_JP: 現在の結果の先頭まで選択

en: Selective
ja_JP: 選択的

en: Sentence case
ja_JP: 文の先頭だけ大文字

en: Sepedi grade 1
ja_JP: セペディ語1級点字

en: Sepedi grade 2
ja_JP: セペディ語2級点字

en: Serbian Cyrillic grade 1
ja_JP: セルビア語キリル文字1級点字

en: Serbian grade 1
ja_JP: セルビア語1級点字

en: Serial: {portName}
ja_JP: シリアルポート: {portName}

en: Series Lines
ja_JP: 系列線

en: Series color: {colorName}
ja_JP: 系列の色 {colorName}

en: Sesotho grade 1
ja_JP: セソト語1級点字

en: Sesotho grade 2
ja_JP: セソト語2級点字

en: Set Add-on Store Mirror Server
ja_JP: アドオンストアのミラーサーバーの設定

en: Set NVDA Update Mirror
ja_JP: NVDA更新ミラーの設定

en: Set column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
ja_JP: 列の見出しの設定。1回押すと現在のセルとその右側のセルを列の見出しに設定。2回押すと現在のセルの列の見出しの設定をクリア

en: Set row header. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
ja_JP: 行の見出しの設定。1回押すと現在のセルとその下側のセルを行の見出しに設定。2回押すと現在のセルの行の見出しの設定をクリア

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
ja_JP: {rowNumber}行{columnNumber}列を列見出しの開始に設定

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
ja_JP: {rowNumber}行{columnNumber}列を行見出しに設定

en: Set the first value of the current setting in the synth settings ring
ja_JP: 簡単音声設定の現在の設定項目を最初の値に設定

en: Set the last value of the current setting in the synth settings ring
ja_JP: 簡単音声設定の現在の設定項目を最後の値に設定

en: Set {address} as start of column headers
ja_JP: 列見出しの開始 {address} を設定

en: Set {address} as start of row headers
ja_JP: 行見出しの開始 {address} を設定

en: Sets the current cell as start of column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
ja_JP: 領域の列の見出しの設定。1回押すと現在のセルとその右側のセルを領域の列の見出しに設定。2回押すと現在のセルの列の見出しの設定をクリア

en: Sets the current cell as start of row headers. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
ja_JP: 領域の行の見出しの設定。1回押すと現在のセルとその下側のセルを領域の行の見出しに設定。2回押すと現在のセルの行の見出しの設定をクリア

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
ja_JP: ナビゲーターオブジェクトを現在のフォーカスに設定。可能ならレビューカーソルをフォーカス内のテキストカーソルの位置に設定。

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
ja_JP: ナビゲーターオブジェクトをマウスカーソル位置のオブジェクトに移動して読み上げ

en: Setswana grade 1
ja_JP: セツワナ語1級点字

en: Setswana grade 2
ja_JP: セツワナ語2級点字

en: Setting HID keyboard simulation not supported
ja_JP: HID キーボード シミュレーションの切り替えに対応していません

en: Shape
ja_JP: シェイプ

en: Sheet {0}, {1}
ja_JP: シート {0} セル {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
ja_JP: NVDA終了時に終了オプションを表示(&W)

en: Show indefinitely
ja_JP: 表示を終了させない

en: Show messages
ja_JP: メッセージの表示

en: Show se&lection
ja_JP: 選択範囲の表示(&L)

en: Shows NVDA's Add-on Store settings
ja_JP: NVDAのアドオンストア設定の表示

en: Shows NVDA's Advanced settings
ja_JP: NVDAの高度な設定の表示

en: Shows NVDA's Windows OCR settings
ja_JP: NVDAのWindows 文字認識の設定の表示

en: Shows NVDA's audio settings
ja_JP: NVDAのオーディオ設定の表示

en: Shows NVDA's braille settings
ja_JP: NVDAの点字設定の表示

en: Shows NVDA's browse mode settings
ja_JP: NVDAのブラウズモード設定の表示

en: Shows NVDA's document formatting settings
ja_JP: NVDAの書式とドキュメント情報の設定の表示

en: Shows NVDA's general settings
ja_JP: NVDAの一般設定の表示

en: Shows NVDA's input composition settings
ja_JP: NVDAの入力メソッド設定の表示

en: Shows NVDA's keyboard settings
ja_JP: NVDAのキーボード設定の表示

en: Shows NVDA's mouse settings
ja_JP: NVDAのマウス設定の表示

en: Shows NVDA's object presentation settings
ja_JP: NVDAのオブジェクト表示設定の表示

en: Shows NVDA's privacy and security settings
ja_JP: NVDAのプライバシーとセキュリティの設定を表示

en: Shows NVDA's review cursor settings
ja_JP: NVDAのレビューカーソル設定の表示

en: Shows NVDA's speech settings
ja_JP: NVDAの音声設定の表示

en: Shows NVDA's vision settings
ja_JP: NVDAのビジョン設定の表示

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
ja_JP: 選択されたテキストまたはカーソル位置のテキストのオプションの表示

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
ja_JP: NVDAの設定プロファイルダイアログの表示

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
ja_JP: NVDAの点字ディスプレイ選択ダイアログの表示

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
ja_JP: NVDAの既定の読み上げ辞書設定ダイアログの表示

en: Shows the NVDA input gestures dialog
ja_JP: NVDAの入力ジェスチャーダイアログの表示

en: Shows the NVDA menu
ja_JP: NVDAメニューの表示

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
ja_JP: NVDAの句読点/記号読み辞書設定ダイアログの表示

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
ja_JP: NVDAの音声エンジン選択ダイアログの表示

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
ja_JP: NVDAの一時読み上げ辞書設定ダイアログの表示

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
ja_JP: NVDAの現在の音声の読み上げ辞書設定ダイアログの表示

en: Shows the long description at this position if one is found.
ja_JP: 詳細説明がある場合に表示

en: Simple review mode off
ja_JP: 簡易レビューを使わない

en: Simple review mode on
ja_JP: 簡易レビューを使用

en: Single letter navigation off
ja_JP: 英字キーを入力に使用

en: Single letter navigation on
ja_JP: 1文字ナビゲーションを使用

en: Single line break
ja_JP: 改行

en: Single line spacing
ja_JP: 1行の行間

en: Sleep mode off
ja_JP: スリープモード終了

en: Sleep mode on
ja_JP: スリープモード開始

en: Slice color: {colorName}
ja_JP: 円グラフの部分の色 {colorName}

en: Slide Master view
ja_JP: スライドマスター表示

en: Slide Number placeholder
ja_JP: スライド番号のプレースホルダー

en: Slide Show - complete
ja_JP: スライドショーの最後

en: Slide Sorter view
ja_JP: スライド並べ替え表示

en: Slide show - {slideName}
ja_JP: スライドショー {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
ja_JP: スライドのノート {slideName}

en: Slide view
ja_JP: スライド表示

en: Slide {slideNumber}
ja_JP: スライド {slideNumber}

en: Slovak grade 1
ja_JP: スロバキア語1級点字

en: Slovenian 8 dot computer braille
ja_JP: スロベニア語8点コンピューター点字

en: Slovenian grade 1
ja_JP: スロベニア語1級点字

en: Small caps on
ja_JP: 小型英大文字

en: Some operations on add-ons failed. See the log file for more details.
    {failureMsg}
ja_JP: アドオンに対する操作が失敗しました。ログファイルを参照してください。
    {failureMsg}

[ctx: SoundSplit]
en: NVDA in both channels and applications in both channels
ja_JP: 両方のチャンネルでNVDA、両方のチャンネルでアプリ

[ctx: SoundSplit]
en: Sound split disabled
ja_JP: オーディオ分割が無効

en: Southern Vietnamese grade 1
ja_JP: 南ベトナム語1級点字

en: Spanish 8 dot computer braille
ja_JP: スペイン語8点コンピューター点字

en: Spanish for Greek text
ja_JP: ギリシャ語用のスペイン語点字

en: Spanish grade 1
ja_JP: スペイン語1級点字

en: Spanish grade 2
ja_JP: スペイン語2級点字

en: Spea&k character when routing cursor in text
ja_JP: テキストでのタッチカーソル操作で文字を読み上げ(&K)

en: Speak
ja_JP: 読み上げ

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
ja_JP: 新しい文字入力サポートで常にパスワードを報告(性能が改善することがあります)(&P)

en: Speak and beep
ja_JP: ビープ音と読み上げ

en: Speak and braille font attributes
ja_JP: フォント属性を音声と点字で出力

en: Speak c&ommand keys
ja_JP: コマンドキーの読み上げ(&O)

en: Speak font attributes
ja_JP: フォント属性を音声で出力

en: Speak new text in Windows Terminal via:
ja_JP: Windows ターミナルで新しいテキストを読み上げる方法:

en: Speak progress bar updates
ja_JP: プログレスバー更新を読み上げ

en: Speak typed &characters:
ja_JP: 入力文字の読み上げ(&C)

en: Speak typed &words:
ja_JP: 入力単語の読み上げ(&W)

en: Speak typed characters {mode}
ja_JP: 入力文字読み上げ {mode}

en: Speak typed words {mode}
ja_JP: 入力単語読み上げ {mode}

en: Speak when navigating by &line or paragraph
ja_JP: 行や段落の移動で読み上げ(&L)

en: Speak when navigating by line or paragraph with braille off
ja_JP: 点字で行や段落を移動するときに読み上げない

en: Speak when navigating by line or paragraph with braille on
ja_JP: 点字で行や段落を移動するときに読み上げる

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
ja_JP: 現在起動中のアプリのファイル名を読み込まれているアプリモジュールの名前とともに読み上げ

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
ja_JP: 現在レビューカーソルのあるナビゲーターオブジェクトの単語の報告。2回押すと単語のスペルを報告。3回押すと文字説明で単語を報告

en: Speech
ja_JP: 音声

en: Speech &dictionaries
ja_JP: 読み上げ辞書(&D)

en: Speech &interrupt for typed characters
ja_JP: 文字入力で読み上げを中断(&I)

en: Speech Unicode normalization default ({default})
ja_JP: 音声Unicode正規化の既定 ({default})

en: Speech Unicode normalization {state}
ja_JP: 音声Unicode正規化 {state}

en: Speech and braille
ja_JP: 音声と点字

en: Speech i&nterrupt for Enter key
ja_JP: Enterキーで読み上げを中断(&N)

en: Speech mode {mode}
ja_JP: 読み上げ {mode}

en: Spelling or grammar e&rrors
ja_JP: スペルミスと文法エラー(&R)

en: Spells the current application status bar.
ja_JP: 現在のアプリのステータスバーのスペルを報告

en: St&art NVDA after I sign in
ja_JP: Windowsへのサインイン後にNVDAを自動的に起動(&A)

en: St&yle
ja_JP: スタイル(&Y)

en: Stable
ja_JP: 安定版

en: Stacked Area
ja_JP: 積み上げ面

en: Stacked Bar
ja_JP: 積み上げ横棒

en: Stacked Column
ja_JP: 積み上げ縦棒

en: Stacked Cone Bar
ja_JP: 積み上げ円錐横棒

en: Stacked Cone Column
ja_JP: 積み上げ円錐縦棒

en: Stacked Cylinder Bar
ja_JP: 積み上げ円柱横棒

en: Stacked Line
ja_JP: 積み上げ折れ線

en: Stacked Line with Markers
ja_JP: マーカー付き積み上げ折れ線

en: Stacked Pyramid Bar
ja_JP: 積み上げピラミッド横棒

en: Stacked Pyramid Column
ja_JP: 積み上げピラミッド縦棒

en: Standard HID Braille Display
ja_JP: 標準 HID 点字ディスプレイ

en: Start marked
ja_JP: 開始位置をマーク

en: Strikethrough off
ja_JP: 取り消し線なし

en: Strikethrough on
ja_JP: 取り消し線あり

en: Styles
ja_JP: スタイル

en: Su&perscripts and subscripts
ja_JP: 上付き文字と下付き文字(&P)

en: Subject:
ja_JP: 件名:

en: Subscript
ja_JP: サブスクリプト

en: Subtitle placeholder
ja_JP: サブタイトルのプレースホルダー

en: Success
ja_JP: 完了

en: Successfully connected to the given URL.
ja_JP: 指定されたURLへの接続に成功しました。

en: Successfully copied NVDA user settings
ja_JP: NVDAのユーザー設定は正しくコピーされました

en: Successfully created a portable copy of NVDA at {dir}
ja_JP: 作成に成功しました。NVDAポータブル版の場所は {dir} です

en: Successfully installed NVDA.
ja_JP: NVDAのインストールは成功しました。

en: Successfully retrieved IP address. Port {port} is open.
ja_JP: IPアドレスの取得に成功しました。ポート{port}が開いています。

en: Successfully updated your installation of NVDA.
ja_JP: NVDAが更新されました。

en: Suggestions
ja_JP: 候補

en: Superscript
ja_JP: スーパースクリプト

en: Surface (Top View wireframe)
ja_JP: 面 上から見たワイヤーフレーム

en: Surface (Top View)
ja_JP: 上から見た面

en: Swahili (Kenya) Grade 2
ja_JP: スワヒリ語(ケニア)2級点字

en: Swahili (Kenya) grade 1
ja_JP: スワヒリ語(ケニア)1級点字

en: Swahili (Kenya) grade 1.2
ja_JP: スワヒリ語(ケニア)1.2級点字

en: Swahili (Kenya) grade 1.3
ja_JP: スワヒリ語(ケニア)1.3級点字

en: Swahili (Kenya) grade 1.4
ja_JP: スワヒリ語(ケニア)1.4級点字

en: Swahili (Kenya) grade 1.5
ja_JP: スワヒリ語(ケニア)1.5級点字

en: Swedish 8 dot computer braille
ja_JP: スウェーデン語8点コンピューター点字

en: Swedish contracted braille
ja_JP: スウェーデン語縮約点字

en: Swedish partially contracted braille
ja_JP: スウェーデン語一部縮約点字

en: Swedish uncontracted braille
ja_JP: スウェーデン語非縮約点字

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
ja_JP: レビューモードをオブジェクトレビュー、ドキュメントレビュー、画面レビューの順に切り替えて、ナビゲーターオブジェクトに移動

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
ja_JP: レビューモードを画面レビュー、ドキュメントレビュー、オブジェクトレビューの順に切り替えて、ナビゲーターオブジェクトに移動

en: Symbol
ja_JP: 記号

en: Symbol "%s" is already present.
ja_JP: 記号 "%s" は登録済みです

en: Symbol Pronunciation (%s)
ja_JP: 句読点/記号読み辞書(%s)

en: Symbol level %s
ja_JP: 記号%s

en: Synthesizer
ja_JP: 音声エンジン

en: Synthesizer Error
ja_JP: 音声エンジンエラー

en: Syriac grade 1
ja_JP: シリア語1級点字

en: System caret
ja_JP: テキストカーソル

en: System focus
ja_JP: フォーカス

en: System status
ja_JP: システム状態

en: Table description
ja_JP: テーブルの説明

en: Table information
ja_JP: テーブル情報

en: Table placeholder
ja_JP: テーブルのプレースホルダー

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Tamil grade 1
ja_JP: タミル語1級点字

en: Taskbar
ja_JP: タスクバー

en: Tatar grade 1
ja_JP: タタール語1級点字

en: Telugu grade 1
ja_JP: テルグ語1級点字

en: Temporarily d&isable all triggers
ja_JP: すべてのトリガーを一時的に無効化(&I)

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
ja_JP: 次の再起動まで一時的にスクリーンカーテンが有効

en: Temporary dictionary
ja_JP: 一時辞書

en: Terminal programs
ja_JP: ターミナル

en: Tether B&raille:
ja_JP: 点字表示切り替え(&R)

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Text &unit resolution:
ja_JP: テキストの読み上げ範囲(&U)

en: Text copied.
ja_JP: テキストをコピーしました。

en: Text frame
ja_JP: テキストフレーム

en: Text placeholder
ja_JP: テキストのプレースホルダー

en: Text review
ja_JP: テキストレビュー

en: Thai 8 dot computer braille
ja_JP: タイ語8点コンピュータ点字

en: Thai grade 0
ja_JP: タイ語0級点字

en: Thai grade 1
ja_JP: タイ語1級点字

en: Thai grade 2
ja_JP: タイ語2級点字

en: That profile already exists. Please choose a different name.
ja_JP: この名前はすでに存在します。別の名前を選んでください。

en: The COM Registration Fixing Tool has completed successfully.
    It is highly recommended that you restart your computer now, to make sure the changes take full effect.
ja_JP: COM登録修正ツールは正常に終了しました。
    変更を完全に反映させるため、コンピュータを再起動することを強くお勧めします。

en: The COM Registration Fixing Tool was unsuccessful. This Windows error may provide more information.
    {error}
ja_JP: COM登録修正ツールは失敗しました。このWindowsのエラーは、より多くの情報を提供するかもしれません。
    {error}

en: The URL you have entered failed the connection test. Are you sure you want to save it anyway?
ja_JP: 入力されたURLは接続テストに失敗しました。本当に保存しますか？

en: The URL you have entered failed the connection test. {tip}
ja_JP: 入力された URL は接続テストに失敗しました。{tip}

en: The URL you have entered has not been tested. Are you sure you want to save it without attempting to connect to it first?
ja_JP: 入力されたURLはテストされていません。接続テストをしないで保存してよろしいですか？

en: The URL you have entered is not valid. Check that it is correct and try again.
ja_JP: 入力されたURLは無効です。正しいかどうか確認し、もう一度やり直してください。

en: The clipboard contains a large amount of text. It is %s character long | The clipboard contains a large amount of text. It is %s characters long
ja_JP[0]: クリップボードには大きなテキスト情報が含まれています。%s文字の長さです

en: The currently active connection may not be continued during or after the update. Even if the connection is continued, you will be unable to respond to User Account Control (UAC) prompts from the controlling computer. You should only proceed if you have physical access to the controlled computer.
    
    Are you sure you want to continue?
ja_JP: 現在アクティブな接続は、更新中または更新後に継続されない可能性があります。接続が継続されたとしても、制御する側のPCからユーザーアカウント制御（UAC）のプロンプトに応答することができなくなります。制御されるPCに物理的にアクセスできる場合のみ続行してください。
    
    本当に続行しますか？

en: The following add-on failed to be installed: {}. | The following add-ons failed to be installed: {}.
ja_JP[0]: アドオンのインストールに失敗しました: {}

en: The following add-on failed to uninstall: {}. | The following add-ons failed to uninstall: {}.
ja_JP[0]: アドオンのアンインストールに失敗しました: {}

en: The following add-on failed to update: {}. | The following add-ons failed to update: {}.
ja_JP[0]: アドオンの更新に失敗しました: {}

en: The following add-ons are incompatible with NVDA version {version}. These add-ons can not be enabled. Please contact the add-on author for further assistance.
ja_JP: これらのアドオンの開発者は NVDA {version} との互換性を確認していません。
    アドオンは無効化されます。
    アドオンの更新については、アドオンの開発者にご相談ください。

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
ja_JP: NVDA では次のコマンドラインオプションは不明です: {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
ja_JP: NVDAが報告する書式とドキュメント情報の種類

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
ja_JP: 次の設定は上級ユーザーを対象としています。
    変更すると、NVDA が正しく機能しなくなることがあります。
    これらの設定について理解している、または NVDA 開発者によって具体的に指示された場合に変更してください。

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
ja_JP: インストール中にファイルの削除または上書きに失敗しました。ログオン中の別のユーザーがNVDAを実行しているかも知れません。インストール済みの全てのNVDAを終了してからインストールをやり直してください。

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
ja_JP: NVDAのインストールが失敗しました。詳細はログビューアーで確認してください。

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
ja_JP: NVDAのインストール場所を変更しました。インストール場所は {path} になりました。

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
ja_JP: 次のキー入力をNVDAではなくアプリに渡す

en: The profile {name} will be permanently deleted. This action cannot be undone.
ja_JP: プロファイル {name} は完全に削除されます。この操作は取り消しできません。

en: The report links setting must be enabled to toggle report link type
ja_JP: リンク先の種別を報告するには、リンクの報告の設定が必要です

en: The response from the server was not recognised. Check the URL is correct before trying again.
ja_JP: サーバーからの応答が認識されませんでした。再試行する前にURLが正しいことを確認してください。

en: The result of content recognition is already automatically updated
ja_JP: コンテンツ認識の結果はすでに自動的に更新されています

en: The server returned an error. Check that the URL is correct before trying again.
ja_JP: サーバーがエラーを返しました。再試行する前にURLが正しいことを確認してください。

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
ja_JP: この設定パネルは使用できません

en: The specified directory '{portableDirectory}' is not empty. Proceeding will delete and replace existing files in the directory. Do you want to overwrite the contents of this folder?
ja_JP: 指定されたフォルダー '{portableDirectory}' は空ではありません。続行するとフォルダー内の既存のファイルが削除され、置き換えられます。 このフォルダーの内容を上書きしますか？

en: There is %d series in this chart | There are %d series in this chart
ja_JP[0]: グラフには%d個の系列があります

en: There is no text on the clipboard
ja_JP: クリップボードにテキストがありません

en: There was a network error. Check that you are connected to the internet and try again.
ja_JP: ネットワークエラーが発生しました。インターネットに接続されていることを確認し、再度お試しください。

en: Thick
ja_JP: 太字

en: This change requires administrator privileges.
ja_JP: この変更には管理者権限が必要です。

en: This feature ({title}) is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
ja_JP: この機能 ({title}) はログオン画面や UAC 画面などのセキュアデスクトップでは使用できません。

en: This feature is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
ja_JP: この機能はログオン画面や UAC 画面などのセキュアデスクトップでは使用できません。

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
ja_JP: このトリガーはすでに別のプロファイルと関連付けされています。継続を選ぶと既存の関連付けが削除され、このプロファイルと関連付けされます。
    継続しますか？

en: Thumbnails
ja_JP: サムネイル

en: Time to &keep audio device awake after speech (seconds)
ja_JP: 音声出力後にオーディオデバイスを有効化する時間(秒)

en: Title Master view
ja_JP: タイトルマスター表示

en: Title placeholder
ja_JP: タイトルのプレースホルダー

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
ja_JP: NVDAポータブル版の場所とオプションの選択

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
ja_JP: このプロファイルを編集するには、手動アクティブ化をしてください。編集が終わったら、手動で無効化を実行して、通常の利用に戻してください。
    手動アクティブ化をいま行いますか？

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
ja_JP: NVDAをインストールするには継続を押してください。

en: To use an Albatross with NVDA, change the number of status cells in the Albatross's internal menu to at most {maxCells}, and restart the Albatross and NVDA if needed.
ja_JP: NVDAでAlbatrossを使用するには、Albatrossの内部メニューでステータスセルの数を最大で{maxCells}に変更し、必要に応じてAlbatrossとNVDAを再起動します。

en: To:
ja_JP: 宛先:

en: Toggle HID keyboard simulation
ja_JP: HID キーボード シミュレーションの切り替え

en: Toggle braille input
ja_JP: 点字入力の切り替え

en: Toggle periodical refresh of a Windows OCR result
ja_JP: Windows OCR 結果の定期的な更新の切り替え

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
ja_JP: 点字表示のフォーカス追従とレビューカーソル追従の切り替え

en: Toggle the braille cursor on and off
ja_JP: 点字カーソルの表示または非表示の切り替え

en: Toggle the way context information is presented in braille
ja_JP: フォーカスの前後の点字表示の切り替え

en: Toggles HID keyboard simulation
ja_JP: HID キーボード シミュレーションの切り替え

en: Toggles beeps that report mouse coordinates as the mouse moves
ja_JP: マウスカーソルの座標をビープ音で報告の切り替え

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
ja_JP: プログレスバーの報告を、ビープ音、読み上げ、ビープ音と読み上げ、なし、の順に切り替え

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
ja_JP: ブラウズモードとフォーカスモードの切り替え。フォーカスモードでは押されたキーは直接アプリに渡されアプリを操作できる。ブラウズモードではカーソルキーでページ内の移動や一文字ナビゲーションが可能

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
ja_JP: 発表者ノートの報告とスライド内容の報告を切り替えます。画面表示は変化しません。NVDAで読む内容だけを切り替えます。

en: Toggles braille mode
ja_JP: 点字モードの切り替え

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
ja_JP: 設定プロファイルのすべてのトリガーの有効化または無効化。NVDAの再起動が必要

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
ja_JP: テキストの読み上げ範囲の切り替え

en: Toggles native selection mode on and off
ja_JP: ネイティブ選択モードの切り替え

en: Toggles on and off delayed descriptions for characters on cursor movement
ja_JP: テキストカーソル移動のすこし後での文字の説明の切り替え

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
ja_JP: ドキュメントコンテンツのレンダリング中に、可能であれば画面レイアウトを使用するか使わないかを切り替え

en: Toggles on and off reporting if clickable
ja_JP: クリック可能の報告の切り替え

en: Toggles on and off speaking when navigating by lines or paragraph with braille
ja_JP: 点字で行や段落を移動するときの読み上げのオン/オフを切り替え

en: Toggles on and off the ignoring of blank lines for line indentation reporting
ja_JP: 行インデントの報告で空白行の無視の切り替え

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
ja_JP: レイアウトテーブルの報告の切り替え

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
ja_JP: フォーカスをナビゲーターオブジェクトが追跡するモードの切り替え

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
ja_JP: テキストカーソルをレビューカーソルが追跡するモードの切り替え

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
ja_JP: 記号や絵文字の報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of articles
ja_JP: 記事の報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
ja_JP: 引用の報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of colors
ja_JP: 色の報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of comments
ja_JP: コメントの報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
ja_JP: DOSウィンドウ上に書き込まれた新しいテキストのような、動的コンテンツの変化の報告を切り替え

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
ja_JP: 強調の報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of figures and captions
ja_JP: 図とキャプションの報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of font changes
ja_JP: フォント名の報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
ja_JP: フォントサイズの報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of frames
ja_JP: フレームの報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of graphics
ja_JP: 画像の報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of groupings
ja_JP: グループの報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of headings
ja_JP: 見出しの報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
ja_JP: テキストのハイライトの報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
ja_JP: ランドマークの報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
ja_JP: 行番号の報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
ja_JP: 行間の報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of link type
ja_JP: リンク先の種別の報告のオン・オフの切り替え

en: Toggles on and off the reporting of links
ja_JP: リンクの報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of lists
ja_JP: リストの報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of pages
ja_JP: ページ番号の報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
ja_JP: 段落インデントの報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of revisions
ja_JP: 校閲者による更新の報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of style changes
ja_JP: スタイルの切り替えの報告

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
ja_JP: 上付き文字と下付き文字の報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
ja_JP: テーブルのセル番地の報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of tables
ja_JP: テーブルの報告の切り替え

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
ja_JP: 配置の報告の切り替え

en: Toggles on and off the speaking of command keys
ja_JP: コマンドキー読み上げのオン・オフの切り替え

en: Toggles reporting spelling or grammar errors in braille
ja_JP: 点字のスペルミスや文法エラーの報告を切り替え

en: Toggles simple review mode on and off
ja_JP: 簡易レビューモードの切り替え

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
ja_JP: ブラウズモードでの1文字ナビゲーションの切り替え。1文字のキーによってページ内の各要素にジャンプ、または矢印キーだけを移動に使用

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
ja_JP: アクティブなアプリに対するスリープモードの切り替え

en: Toggles speaking the character under the cursor when routing cursor in text
ja_JP: テキストでのタッチカーソル操作における文字の読み上げの切り替え

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
ja_JP: NVDA点字ビューアーの表示と非表示の切り替え。フローティングウィンドウに点字出力とそれに対応するテキストを表示します

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
ja_JP: スピーチビューアーを開いてNVDAの音声をテキストで表示

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
ja_JP: マウスカーソル移動の報告の切り替え

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
ja_JP: スクリーンカーテンの切り替え。有効にすると画面が黒になり、無効にすると画面の内容を表示。1回押すと NVDA を再起動するまで有効。すばやく2回押すと手動で無効にするまで有効。

en: Toggles the support of touch interaction
ja_JP: タッチ操作サポートの切り替え

en: Top
ja_JP: 上の端

en: Total time not available
ja_JP: 合計時間が利用できません

en: Touch Interaction
ja_JP: タッチ操作

en: Touch interaction disabled
ja_JP: タッチ操作は無効

en: Touch interaction enabled
ja_JP: タッチ操作は有効

en: Touch interaction not supported
ja_JP: タッチ操作はサポートされていません

en: Touch screen
ja_JP: タッチスクリーン

en: Translates any braille input
ja_JP: 点字入力の変換

en: Translates any braille input and presses the enter key
ja_JP: 点字入力を変換して enter キーを押す

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
ja_JP: 選択した自動入力候補のドキュメントを読む

en: Triggers
ja_JP: トリガー

en: Trim leading silence in speech audio
ja_JP: 音声の先頭の無音部分をトリミング

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
ja_JP: 記号と文字の説明に音声の言語を使用

en: Tshivenda grade 1
ja_JP: シヴェンダ語1級点字

en: Tshivenda grade 2
ja_JP: シヴェンダ語2級点字

en: Turkish 8 dot computer braille
ja_JP: トルコ語8点コンピューター点字

en: Turkish grade 1
ja_JP: トルコ語1級点字

en: Turkish grade 2
ja_JP: トルコ語2級点字

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
ja_JP: 入力ヘルプモードの切り替え。開始するとキーを押すなどの入力と関連付けられた機能を報告

en: Type
ja_JP: 種別

en: Type exit() to exit the console
ja_JP: exit()と入力すると、コンソールを終了します

en: Type help(object) to get help about object.
ja_JP: help(object)と入力すると、オブジェクトに関するヘルプが得られます

en: Type the text you wish to find
ja_JP: 探したい文字列を入力してください

en: Type:
ja_JP: 種別

en: UIA notifications
ja_JP: UIオートメーションの通知

en: UIA when available
ja_JP: 可能な場合にUIオートメーションを使用

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
ja_JP: 色

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: gradient
ja_JP: グラデーション

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
ja_JP: なし

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
ja_JP: パターン

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
ja_JP: 画像

en: Ugaritic grade 1
ja_JP: ウガリット語1級点字

en: Ukrainian computer braille
ja_JP: ウクライナ語コンピューター点字

en: Ukrainian grade 1
ja_JP: ウクライナ語1級点字

en: Ukrainian literary braille (detailed)
ja_JP: ウクライナ語非縮約点字(詳細)

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
ja_JP: ビジョン拡張プロバイダーのGUIを初期化できません。この機能は有効化できません。

en: Unable to connect to the remote computer
ja_JP: リモートPCに接続できません

en: Unable to contact portcheck server, please manually retrieve your IP address
ja_JP: ポートチェックサーバーに接続できません。IPアドレスを手動で取得してください。

en: Unable to copy
ja_JP: コピーできません

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
ja_JP: ファイルをコピーできません。他のプロセスがファイルを使用しているか、コピー先のディスクがいっぱいです。

en: Unable to copy status bar content to clipboard
ja_JP: ステータスバーの内容をクリップボードにコピーできません

en: Unable to get the destination of this link.
ja_JP: このリンクの宛先を取得できません。

en: Unable to mark log position
ja_JP: ログ選択の位置を設定できません

en: Unable to postpone update.
ja_JP: 更新ファイルを保存できません

en: Underline off
ja_JP: 下線なし

en: Underline on
ja_JP: 下線あり

en: Underline {style}on
ja_JP: 下線 {style} オン

en: Unicode Consortium data (including emoji)
ja_JP: Unicodeコンソーシアムのデータ (絵文字を含む)

en: Unicode braille
ja_JP: Unicode 点字

en: Unicode normali&zation
ja_JP: Unicode正規化(&Z)

en: Unified English Braille Code grade 1
ja_JP: 統一英語点字1級

en: Unified English Braille Code grade 2
ja_JP: 統一英語点字2級

en: Uninstall NVDA
ja_JP: NVDAのアンインストール

en: Unknown braille display
ja_JP: 不明な点字ディスプレイ

en: Unknown color
ja_JP: 不明な色

en: Unknown command line parameters
ja_JP: 不明なコマンドラインオプション

en: Unknown power status
ja_JP: 電源の状態 不明

en: Unlabeled
ja_JP: ラベルなし

en: Unmuted remote
ja_JP: リモートをミュート解除

en: Unplugged
ja_JP: 電源の接続なし

en: Unsupported input
ja_JP: サポートされていない入力

en: Untitled chart
ja_JP: グラフ タイトルなし

en: Up Bars
ja_JP: アップバー

en: Upd&ate channel
ja_JP: 更新チャンネル(&A)

en: Update Automatically
ja_JP: 自動更新

en: Update mirror
ja_JP: 更新のミラー

en: Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.
ja_JP: NVDA バージョン {version} への更新がダウンロードされ、適用できるようになりました。

en: Update to NVDA version {version} is ready to be applied.
ja_JP: NVDAバージョン {version} に更新できます。

en: Updating NVDA
ja_JP: NVDAを更新中

en: Updating NVDA when connected to NVDA Remote Access as the controlled computer is not recommended.
ja_JP: NVDA Remote Accessで制御されるPCとして接続されているときにNVDAを更新することは推奨されません。

en: Uppercase
ja_JP: 大文字

en: Urdu grade 1
ja_JP: ウルドゥー語1級点字

en: Urdu grade 2
ja_JP: ウルドゥー語2級点字

en: Use &screen layout (when supported)
ja_JP: サポートされている場合画面レイアウトを使用(&S)

en: Use &spelling functionality if supported
ja_JP: サポートされている場合スペル読み機能を使用(&S)

en: Use NVDA during sign-in
ja_JP: サインイン画面で NVDA を起動

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
ja_JP: サインイン画面で NVDA を起動(管理者権限が必要)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
ja_JP: Microsoft Excel スプレッドシートに UI オートメーションを使用(&E)

en: Use WASAPI for SAPI 4 audio output:
ja_JP: SAPI4 オーディオ出力にWASAPIを使用:

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
ja_JP: 現在保存されている設定情報をサインインおよびセキュアデスクトップで使用(管理者権限が必要)

en: Use en&hanced event processing (requires restart)
ja_JP: 新しいイベント処理を使用(再起動が必要)(&H)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
ja_JP: 従来の Windows コンソールで新しい入力文字サポートを使用(&Y)

en: Use modern audio output system (WASAPI)
ja_JP: 最新のオーディオ出力システム(WASAPI)を使用する

en: Use screen layout off
ja_JP: 画面レイアウトを使わない

en: Use screen layout on
ja_JP: 画面レイアウトを使用

en: Use this profile for:
ja_JP: このプロファイルの適用対象

en: Use timeout
ja_JP: タイムアウトで表示を終了

en: User Guide
ja_JP: NVDA ユーザーガイド

en: User default
ja_JP: 既定の言語

en: Uzbek grade 1
ja_JP: ウズベキスタン語1級点字

en: V&ariant
ja_JP: 声色(&A)

en: V&olume
ja_JP: 音量(&O)

en: Validating URL...
ja_JP: URLの検証...

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Vertical Object placeholder
ja_JP: 縦書きオブジェクトのプレースホルダー

en: Vertical Text placeholder
ja_JP: 縦書きテキストのプレースホルダー

en: Vertical Title placeholder
ja_JP: 縦書きタイトルのプレースホルダー

en: Vietnamese grade 0
ja_JP: ベトナム語0級点字

en: Vietnamese grade 1
ja_JP: ベトナム語1級点字

en: Vietnamese grade 2
ja_JP: ベトナム語2級点字

en: View &log
ja_JP: ログビューアー(&L)

en: Virtual Buffers
ja_JP: 仮想バッファー

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ja_JP: NVDA制御キーとShiftキーのトグル。キーボードのキー入力を点字ディスプレイからエミュレート

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
ja_JP: NVDA制御キーのトグル。キーボードのキー入力を点字ディスプレイからエミュレート

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ja_JP: AltキーとShiftキーのトグル。キーボードのキー入力を点字ディスプレイからエミュレート

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
ja_JP: Altキーのトグル。キーボードのキー入力を点字ディスプレイからエミュレート

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ja_JP: コントロールキーとAltキーのトグル。キーボードのキー入力を点字ディスプレイからエミュレート

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ja_JP: コントロールキーとShiftキーのトグル。キーボードのキー入力を点字ディスプレイからエミュレート

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
ja_JP: コントロールキーのトグル。キーボードのキー入力を点字ディスプレイからエミュレート

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ja_JP: コントロールキーとAltキーとShiftキーのトグル。キーボードのキー入力を点字ディスプレイからエミュレート

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
ja_JP: 左WindowsキーとShiftキーのトグル。キーボードのキー入力を点字ディスプレイからエミュレート

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
ja_JP: Windowsキーのトグル。キーボードのキー入力を点字ディスプレイからエミュレート

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
ja_JP: シフトキーのトグル。キーボードのキー入力を点字ディスプレイからエミュレート

en: Vision
ja_JP: ビジョン

en: Vision Enhancement Provider Error
ja_JP: ビジョン拡張プロバイダーのエラー

en: Visual Highlight
ja_JP: ビジュアルハイライト

en: Voice
ja_JP: 音声

en: Voice dictionary (%s)
ja_JP: 音声辞書(%s)

en: Volume of NVDA sounds
ja_JP: NVDAの音の音量

en: Volume of NVDA sounds follows voice volume
ja_JP: NVDAの音の音量を音声の音量に追従

en: Volume-High-Low-Close
ja_JP: 株価チャート(出来高-高値-安値-終値)

en: Volume-Open-High-Low-Close
ja_JP: 株価チャート(出来高-始値-高値-安値-終値)

en: Waiting for Outlook...
ja_JP: Outlookの処理を待っています

en: Waiting for Powerpoint...
ja_JP: パワーポイントの処理を待っています

en: Walls
ja_JP: 壁面

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Warning!
ja_JP: 警告

en: Warning: couldn't set volumes for sound split: one of audio sessions is either mono, or has more than 2 audio channels.
ja_JP: 警告: オーディオ分割の音量を設定できません: オーディオセッションに1つまたは3つ以上のチャンネルがあります。

en: Wave
ja_JP: 波線

en: Wave double
ja_JP: 二重の波線

en: Wave heavy
ja_JP: 太い波線

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
ja_JP: 私たちは、NVDAを改良し続けるためにあなたの助けを必要としています。
    このプロジェクトは、主に寄付金や助成金に依存しています。寄付をしていただくことで、私たちのフルタイムでの開発を補助することになります。
    もし、すべてのダウンロードしてくださった方が10ドルずつの寄付をしてくだされば、私たちはプロジェクトを運営していくだけの資金を得ることができます。
    すべての寄付金はNVDAを開発している非営利団体のNV Accessが受け取ります。
    皆様のご協力に感謝します。

en: We&lcome dialog...
ja_JP: ようこそ画面(&L)...

en: Web layout
ja_JP: ウェブレイアウト

en: Welcome to NVDA
ja_JP: ようこそNVDAへ

en: Welcome to NVDA!
ja_JP: NVDAへようこそ!

en: Welcome to the COM Registration Fixing tool.
    
    Installing and uninstalling programs, as well as other events, can damage accessibility entries in the Windows registry. This can cause previously accessible elements to be presented incorrectly, or can cause "unknown" or "pane" to be spoken or brailled in some applications or Windows components, instead of the content you were expecting.
    
    This tool attempts to fix such common problems. Note that the tool must access the system registry, which requires administrative privileges.
    
    Press Continue to run the tool now.
ja_JP: COM登録修正ツールへようこそ。
    
    プログラムのインストールやアンインストール、その他のイベントによって、Windowsレジストリのアクセシビリティエントリが損傷することがあります。これにより、以前はアクセス可能であった要素が正しく表示されなかったり、一部のアプリケーションやWindowsコンポーネントで、期待していた内容ではなく「不明」や「ペイン」と表示されたりすることがあります。
    
    このツールは、このような一般的な問題の解決を試みます。このツールはシステムレジストリにアクセスする必要があり、それには管理者権限が必要であることに注意してください。
    
    今すぐツールを実行するには、[続行]を押してください。

en: Welsh grade 1
ja_JP: ウェールズ語1級点字

en: Welsh grade 2
ja_JP: ウェールズ語2級点字

en: What would you like to &do?
ja_JP: 終了オプション(&D)

en: What's &new
ja_JP: 最新情報(&N)

en: What's new
ja_JP: 最新情報

en: Whole &word
ja_JP: 単語全体(&W)

en: Windows C&onsole support:
ja_JP: Windows コンソール対応(&O)

en: Windows OCR
ja_JP: Windows 文字認識

en: Windows OCR not available
ja_JP: Windows 文字認識は利用できません

en: Windows OneCore voices
ja_JP: Windows OneCore 音声

en: Words only
ja_JP: 単語のみ

en: Write the current configuration to nvda.ini
ja_JP: 設定情報を保存する

en: X Error Bars
ja_JP: X誤差範囲

en: Xhosa grade 1
ja_JP: ショサ語1級点字

en: Xhosa grade 2
ja_JP: ショサ語2級点字

en: Y Error Bars
ja_JP: Y誤差範囲

en: Yakut grade 1
ja_JP: ヤクート語1級点字

en: Yes
ja_JP: する

en: Yiddish grade 1
ja_JP: イディッシュ語1級点字

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
ja_JP: {summary} はインストール済みです。バージョン {newVersion} に更新しますか？

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
ja_JP: 現在インストールされているNVDAよりも前のバージョンのNVDAをインストールしようとしています。
    前のバージョンに戻したい場合は、このインストールをキャンセルしてください。
    まず現在のNVDAをアンインストールして、それから前のバージョンのNVDAをインストールし直してください。

en: You are attempting to replace an existing portable copy of NVDA with an earlier version. Downgrading NVDA is not recommended. You should cancel this operation and create a new portable copy instead.
ja_JP: 既存の NVDA のポータブル版を以前のバージョンに置き換えようとしています。NVDA を上書きしてダウングレードすることは推奨されません。この操作をキャンセルし、新しいポータブル版を作成してください。

en: You did not choose Talk as one of your speech mode options. Please note that this may result in no speech output at all. Are you sure you want to continue?
ja_JP: 読み上げモードのオプションとして声を選択していません。 音声出力が全くない可能性がありますのでご注意ください。続行しますか？

en: You must choose a name for this profile.
ja_JP: 設定プロファイルには名前が必要です。

en: You will be unable to respond to User Account Control (UAC) prompts from the controlling computer. You should only proceed if you have physical access to the controlled computer.
    
    Are you sure you want to continue?
ja_JP: 制御する側のPCからユーザーアカウント制御（UAC）のプロンプトに応答することができなくなります。制御されるPCに物理的にアクセスできる場合のみ続行してください。
    
    本当に続行しますか？

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
ja_JP: 設定ファイルにエラーが含まれています。既定の設定値にリセットされました。
    エラーの詳細は、ログファイルを参照してください。

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
ja_JP: ジェスチャーマップファイルにエラーが含まれています。
    エラーの詳細は、ログファイルを参照してください。

en: Zulu grade 1
ja_JP: ズールー語1級点字

en: Zulu grade 2
ja_JP: ズールー語2級点字

[ctx: action]
en: Back
ja_JP: 戻る

[ctx: action]
en: Beginning
ja_JP: 最初

[ctx: action]
en: Document
ja_JP: ドキュメント

[ctx: action]
en: End
ja_JP: 最後

[ctx: action]
en: Help
ja_JP: ヘルプ

[ctx: action]
en: Home
ja_JP: ホーム

[ctx: action]
en: Information
ja_JP: 情報

[ctx: action]
en: Movie
ja_JP: ムービー

[ctx: action]
en: Next
ja_JP: 次

[ctx: action]
en: Sound
ja_JP: サウンド

[ctx: addonStore]
en: &About add-on...
ja_JP: このアドオンについて(&A)...

[ctx: addonStore]
en: &Close
ja_JP: 閉じる(&C)

[ctx: addonStore]
en: &Continue
ja_JP: 継続(&C)

[ctx: addonStore]
en: &Disable
ja_JP: 無効化(&D)

[ctx: addonStore]
en: &Disable selected add-ons
ja_JP: 選択したアドオンを無効化(&D)

[ctx: addonStore]
en: &Don't show this message again
ja_JP: 今後このメッセージを表示しない(&D)

[ctx: addonStore]
en: &Enable
ja_JP: 有効化(&E)

[ctx: addonStore]
en: &Enable (override incompatibility)
ja_JP: 有効化 (互換性なし)(&E)

[ctx: addonStore]
en: &Enable selected add-ons
ja_JP: 選択したアドオンを有効化(&E)

[ctx: addonStore]
en: &Help
ja_JP: ヘルプ(&H)

[ctx: addonStore]
en: &Install
ja_JP: インストール(&I)

[ctx: addonStore]
en: &Install (override incompatibility)
ja_JP: インストール済みのアドオン(互換性なし)(&I)

[ctx: addonStore]
en: &Install selected add-ons
ja_JP: 選択したアドオンをインストール(&I)

[ctx: addonStore]
en: &License
ja_JP: ライセンス(&L)

[ctx: addonStore]
en: &No
ja_JP: いいえ(&N)

[ctx: addonStore]
en: &OK
ja_JP: OK(&O)

[ctx: addonStore]
en: &Other Details:
ja_JP: その他の詳細(&O)

[ctx: addonStore]
en: &Remove
ja_JP: 削除(&R)

[ctx: addonStore]
en: &Remove selected add-ons
ja_JP: 選択したアドオンを削除(&R)

[ctx: addonStore]
en: &Search:
ja_JP: 検索(&S)

[ctx: addonStore]
en: &Update
ja_JP: 更新(&U)

[ctx: addonStore]
en: &Update (override incompatibility)
ja_JP: 更新(互換性のないアドオン)(&U)

[ctx: addonStore]
en: &Update all
ja_JP: すべて更新(&U)

[ctx: addonStore]
en: &Update selected add-ons
ja_JP: 選択したアドオンを更新(&U)

[ctx: addonStore]
en: &What's new
ja_JP: 最新情報(&W)

[ctx: addonStore]
en: &Yes
ja_JP: はい(&Y)

[ctx: addonStore]
en: A&ctions
ja_JP: アクション(&C)

[ctx: addonStore]
en: Add-on Information
ja_JP: アドオンの情報

[ctx: addonStore]
en: Add-on Installation
ja_JP: アドオンのインストール

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store
ja_JP: アドオン ストア

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store Warning
ja_JP: アドオンストアの警告

[ctx: addonStore]
en: Add-on data update failure
ja_JP: アドオンデータ更新の失敗

[ctx: addonStore]
en: Add-on download failure
ja_JP: アドオンのダウンロードの失敗

[ctx: addonStore]
en: Add-on download not safe: checksum failed for {name}
ja_JP: アドオンのダウンロードが安全ではありません: {name} のチェックサムが失敗しました

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation
ja_JP: アドオンのインストール

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation failure
ja_JP: アドオンのインストール失敗

[ctx: addonStore]
en: Add-on not supported %s
ja_JP: サポートされていないアドオン %s

[ctx: addonStore]
en: Add-on updates available
ja_JP: アドオンの更新があります

[ctx: addonStore]
en: Add-ons
ja_JP: アドオン

[ctx: addonStore]
en: Add-ons are created by the NVDA community and are not vetted by NV Access. NV Access cannot be held responsible for add-on behavior. The functionality of add-ons is unrestricted and can include accessing your personal data or even the entire system.
ja_JP: アドオンはNVDAコミュニティが作成しています。NV Accessはアドオンの審査を行っていません。またアドオンの動作について責任を負いません。アドオンの機能には制限がなく、個人データまたはシステム全体へのアクセスを含む場合があります。

[ctx: addonStore]
en: Add-ons updated, restart NVDA to activate changes
ja_JP: アドオンが更新されました。NVDAの再起動後に有効になります

[ctx: addonStore]
en: All
ja_JP: すべて

[ctx: addonStore]
en: An updated version of NVDA is required. NVDA version {nvdaVersion} or later.
ja_JP: NVDA バージョン {nvdaVersion} 以降への更新が必要です。

[ctx: addonStore]
en: An updated version of this add-on is required. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. You can enable this add-on at your own risk.
ja_JP: このアドオンの更新が必要です。このアドオンの動作確認済みのNVDAのバージョンは {lastTestedNVDAVersion} です。このアドオンを NVDA {nvdaVersion} 以上で動作確認する必要があります。このアドオンを自己責任で有効にできます。

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you want to continue?
ja_JP: 本当に続行しますか？

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you wish to remove the {addon} add-on from NVDA? This cannot be undone.
ja_JP: アドオン {addon} を本当にNVDAから削除しますか？この操作は取り消しできません。

[ctx: addonStore]
en: Author
ja_JP: 開発者

[ctx: addonStore]
en: Author:
ja_JP: 開発者:

[ctx: addonStore]
en: Author: {author}
ja_JP: 開発者: {author}

[ctx: addonStore]
en: Available
ja_JP: 利用可能

[ctx: addonStore]
en: Available &add-ons
ja_JP: 利用可能なアドオン(&A)

[ctx: addonStore]
en: Available add-ons
ja_JP: 利用可能なアドオン

[ctx: addonStore]
en: Available version
ja_JP: 利用可能なバージョン

[ctx: addonStore]
en: Available version:
ja_JP: 利用可能なバージョン:

[ctx: addonStore]
en: Beta
ja_JP: ベータ版

[ctx: addonStore]
en: Ca&ncel install
ja_JP: インストールをキャンセル(&N)

[ctx: addonStore]
en: Ca&ncel install of selected add-ons
ja_JP: 選択したアドオンのインストールをキャンセルする(&N)

[ctx: addonStore]
en: Cancel
ja_JP: キャンセル

[ctx: addonStore]
en: Cha&nnel:
ja_JP: チャンネル(&N)

[ctx: addonStore]
en: Changes for {curVersion}
ja_JP: {curVersion} の変更点

[ctx: addonStore]
en: Channel
ja_JP: チャンネル

[ctx: addonStore]
en: Channel:
ja_JP: チャンネル：

[ctx: addonStore]
en: Check only the add-ons you wish to copy to the system-wide configuration.
ja_JP: システム全体の構成にコピーしたいアドオンのみをチェックしてください。

[ctx: addonStore]
en: Choose Add-on Package File
ja_JP: アドオン パッケージ ファイルを選択

[ctx: addonStore]
en: Community re&views
ja_JP: コミュニティのレビュー(&V)

[ctx: addonStore]
en: Copy Settings to System-wide Configuration
ja_JP: 設定をシステム全体の設定にコピー

[ctx: addonStore]
en: Could not disable the add-on: {addon}.
ja_JP: アドオンを無効にできません: {addon}

[ctx: addonStore]
en: Could not enable the add-on: {addon}.
ja_JP: アドオンを有効にできません: {addon}

[ctx: addonStore]
en: Description:
ja_JP: 説明(&D)

[ctx: addonStore]
en: Dev
ja_JP: 開発版

[ctx: addonStore]
en: Disabled
ja_JP: 無効

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible)
ja_JP: 無効 (互換性なし)

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible), pending restart
ja_JP: 再起動後に無効 (互換性なし)

[ctx: addonStore]
en: Disabled, pending restart
ja_JP: 再起動後に無効

[ctx: addonStore]
en: Download URL:
ja_JP: ダウンロードURL

[ctx: addonStore]
en: Download failed
ja_JP: ダウンロード失敗

[ctx: addonStore]
en: Download of {num} add-on in progress, cancel downloading? | Download of {num} add-ons in progress, cancel downloading?
ja_JP[0]: {num} 個のアドオンをダウンロードしています。ダウンロードをキャンセルしますか？

[ctx: addonStore]
en: Downloaded, pending install
ja_JP: ダウンロード済み、インストール保留中

[ctx: addonStore]
en: Downloading
ja_JP: ダウンロードしています

[ctx: addonStore]
en: Ena&bled/disabled:
ja_JP: 有効/無効(&B)

[ctx: addonStore]
en: Enable add-on
ja_JP: アドオンを有効化

[ctx: addonStore]
en: Enabled
ja_JP: 有効

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible)
ja_JP: 有効 (互換性なし)

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible), pending restart
ja_JP: 再起動後に有効 (互換性なし)

[ctx: addonStore]
en: Enabled, pending restart
ja_JP: 再起動後に有効

[ctx: addonStore]
en: External
ja_JP: 外部ソース

[ctx: addonStore]
en: Failed to install add-on from %s
ja_JP: %s からのアドオンのインストールに失敗しました。

[ctx: addonStore]
en: Failed to open add-on package file at {filePath} - missing file or invalid file format
ja_JP: アドオン パッケージ ファイル {filePath} を開けません。ファイルが不足しているか正しくありません。

[ctx: addonStore]
en: Ho&mepage
ja_JP: ホームページ(&M)

[ctx: addonStore]
en: Homepage:
ja_JP: ホームページ:

[ctx: addonStore]
en: Homepage: {url}
ja_JP: ホームページ: {url}

[ctx: addonStore]
en: I understand that incompatible add-ons will be disabled and can be manually re-enabled at my own risk after installation.
ja_JP: 互換性のないアドオンは無効になり、インストール後に自己責任で手動で再度有効にできることを理解しました。

[ctx: addonStore]
en: Include &incompatible add-ons
ja_JP: インストール済みのアドオン(互換性なし)を含む(&I)

[ctx: addonStore]
en: Incompatible
ja_JP: 互換性なし

[ctx: addonStore]
en: Incompatible Reason:
ja_JP: 互換性のない理由

[ctx: addonStore]
en: Install add-on
ja_JP: アドオン インストール

[ctx: addonStore]
en: Install date
ja_JP: インストール日

[ctx: addonStore]
en: Install date:
ja_JP: インストール日:

[ctx: addonStore]
en: Install failed
ja_JP: インストール失敗

[ctx: addonStore]
en: Install from e&xternal source
ja_JP: 外部ソースからインストールする(&X)

[ctx: addonStore]
en: Installed &add-ons
ja_JP: インストール済みのアドオン(&A)

[ctx: addonStore]
en: Installed add-ons
ja_JP: インストール済みのアドオン

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible &add-ons
ja_JP: インストール済みのアドオン(互換性なし)(&A)

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible add-ons
ja_JP: インストール済みのアドオン(互換性なし)

[ctx: addonStore]
en: Installed version
ja_JP: インストール済みのバージョン

[ctx: addonStore]
en: Installed version:
ja_JP: インストール済みバージョン:

[ctx: addonStore]
en: Installed, pending restart
ja_JP: インストール済み、再起動後に有効

[ctx: addonStore]
en: Installing
ja_JP: インストール中

[ctx: addonStore]
en: Installing {num} add-on, please wait. | Installing {num} add-ons, please wait.
ja_JP[0]: {num} 個のアドオンをインストールしています。お待ちください。

[ctx: addonStore]
en: Last NVDA version tested: {}
ja_JP: 動作確認済みの NVDA バージョン {}

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version
ja_JP: 動作確認済みの NVDA バージョン

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version:
ja_JP: 動作確認済みの NVDA バージョン

[ctx: addonStore]
en: License URL:
ja_JP: ライセンスURL

[ctx: addonStore]
en: License:
ja_JP: ライセンス

[ctx: addonStore]
en: Loading add-ons...
ja_JP: アドオンを読み込んでいます...

[ctx: addonStore]
en: Make sure you are connected to the internet, and the Add-on Store mirror URL is valid.
    Mirror URL: {url}
ja_JP: インターネットに接続され、アドオンストアのミラーURLが有効であることを確認してください。
    ミラーURL: {url}

[ctx: addonStore]
en: Migrate to add-on store
ja_JP: アドオンストアへの移行

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version
ja_JP: 最小要件の NVDA バージョン

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version:
ja_JP: 最小要件の NVDA バージョン

[ctx: addonStore]
en: Minimum required NVDA version: {}
ja_JP: 最小要件の NVDA バージョン {}

[ctx: addonStore]
en: NVDA Add-on Package (*.{ext})
ja_JP: NVDA アドオン パッケージ (*.{ext})

[ctx: addonStore]
en: Name
ja_JP: 名前

[ctx: addonStore]
en: No actions available for the selected add-ons
ja_JP: 選択したアドオンで利用可能なアクションはありません

[ctx: addonStore]
en: No add-on selected.
ja_JP: アドオンが選択されていません。

[ctx: addonStore]
en: Not installed
ja_JP: インストールされていません

[ctx: addonStore]
en: Note: NVDA was started with add-ons disabled
ja_JP: 注意: NVDAはアドオンを無効にして起動しました

[ctx: addonStore]
en: One or more add-ons are currently enabled in your NVDA configuration. If run on secure screens, they will have unrestricted, higher-than-administrator level access to your entire system. You are strongly encouraged to copy only add-ons that you absolutely require in order to use NVDA during sign-in and on secure screens.
ja_JP: 現在のNVDAの設定では、1つ以上のアドオンが有効になっています。これらのアドオンは、セキュア画面で実行されると、管理者権限を超える無制限のアクセス権をシステム全体に対して持つことになります。サインインやセキュア画面でNVDAを使用するために本当に必要なアドオンのみをコピーすることを強く推奨します。

[ctx: addonStore]
en: Open Add-on &Store
ja_JP: アドオンストアを開く(&S)

[ctx: addonStore]
en: Pending removal
ja_JP: 削除保留中

[ctx: addonStore]
en: Publication date
ja_JP: 公開日

[ctx: addonStore]
en: Publication date:
ja_JP: 公開日:

[ctx: addonStore]
en: Publisher
ja_JP: 公開者

[ctx: addonStore]
en: Publisher:
ja_JP: 公開者:

[ctx: addonStore]
en: Publisher: {publisher}
ja_JP: 公開者: {publisher}

[ctx: addonStore]
en: Re&place
ja_JP: 置換(&P)

[ctx: addonStore]
en: Re&try install
ja_JP: インストールを再実行(&T)

[ctx: addonStore]
en: Re&try installing selected add-ons
ja_JP: 選択したアドオンのインストールを再試行する(&T)

[ctx: addonStore]
en: Remember this choice for subsequent add-ons
ja_JP: あとのアドオンのためにこの選択を記憶する

[ctx: addonStore]
en: Remove add-on
ja_JP: アドオンの削除

[ctx: addonStore]
en: Reviews URL:
ja_JP: レビュー URL:

[ctx: addonStore]
en: S&tatus:
ja_JP: 状態(&T)

[ctx: addonStore]
en: Sort by colu&mn:
ja_JP: 並び替え基準(&M):

[ctx: addonStore]
en: Source &Code
ja_JP: ソースコード(&C)

[ctx: addonStore]
en: Source URL:
ja_JP: ソース URL:

[ctx: addonStore]
en: Stable
ja_JP: 安定版

[ctx: addonStore]
en: Status
ja_JP: 状態

[ctx: addonStore]
en: System-wide version
ja_JP: システム全体のバージョン

[ctx: addonStore]
en: The system-wide NVDA configuration contains add-ons that are not present in your configuration. If you continue, these add-ons will be removed from the system-wide configuration.
ja_JP: システム全体のNVDA設定には、あなたの設定には存在しないアドオンが含まれています。このまま続行すると、これらのアドオンはシステム全体の設定から削除されます。

[ctx: addonStore]
en: This action will remove {num} add-on from NVDA's system-wide configuration.  | This action will remove {num} add-ons from NVDA's system-wide configuration.
ja_JP[0]: このアクションはNVDAのシステム全体の設定から {num} 個のアドオンを削除します。

[ctx: addonStore]
en: Unable to download add-on: {name}
ja_JP: アドオンをダウンロードできません: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unable to establish a connection to the Add-on Store server.
ja_JP: アドオンストアのサーバーに接続できません。

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for compatible add-ons.
ja_JP: 互換性のあるアドオンの最新のデータを取得できません。

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for incompatible add-ons.
ja_JP: 互換性のないアドオンの最新のデータを取得できません。

[ctx: addonStore]
en: Unable to save add-on as a file: {name}
ja_JP: アドオンをファイルとして保存できません: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unknown status
ja_JP: 不明な状態

[ctx: addonStore]
en: Updatable &add-ons
ja_JP: 更新可能なアドオン(&A)

[ctx: addonStore]
en: Updatable add-ons
ja_JP: 更新可能なアドオン

[ctx: addonStore]
en: Update Available
ja_JP: 更新可能

[ctx: addonStore]
en: Update Available (incompatible)
ja_JP: 更新可能(互換性なし)

[ctx: addonStore]
en: Updates are available for some of your installed add-ons.
ja_JP: インストールされているアドオンの一部を更新できます。

[ctx: addonStore]
en: Updating add-ons...
ja_JP: 更新可能なアドオン...

[ctx: addonStore]
en: User version
ja_JP: ユーザーのバージョン

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan URL:
ja_JP: VirusTotal スキャン URL:

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan results
ja_JP: VirusTotal スキャン結果

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan results:
ja_JP: VirusTotal のスキャン結果:

[ctx: addonStore]
en: Warning
ja_JP: 警告

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on installation may result in downgrade: {name}. The installed add-on version cannot be compared with the add-on store version. Installed version: {oldVersion}. Available version: {version}.
    Proceed with installation anyway?
ja_JP: 警告: アドオンがダウングレードされる可能性があります: {name}. インストールされているアドオンとアドオンストアのバージョンを比較できません。インストールされているバージョン: {oldVersion}. 利用可能なバージョン: {version}.
    インストールを続行しますか?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Enabling may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with enabling anyway?
ja_JP: 警告: アドオン {name} {version} は互換性がありません。このアドオンの更新を確認してください。このアドオンは NVDA {lastTestedNVDAVersion} で最後に動作確認されました。このアドオンを NVDA {nvdaVersion} 以上で動作確認する必要があります。有効にすると NVDA の動作が不安定になる可能性があります。
    このアドオンを有効にしますか？

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Installation may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with installation anyway?
ja_JP: 警告: アドオン {name} {version} は互換性がありません。このアドオンの更新を確認してください。このアドオンは NVDA {lastTestedNVDAVersion} で最後に動作確認されました。このアドオンを NVDA {nvdaVersion} 以上で動作確認する必要があります。インストールすると NVDA の動作が不安定になる可能性があります。
    インストールを進めますか？

[ctx: addonStore]
en: You have selected to copy {num} add-on to NVDA's system-wide configuration. Using this add-on during sign-in and on secure screens is a serious security risk. | You have selected to copy {num} add-ons to NVDA's system-wide configuration. Using these add-ons during sign-in and on secure screens is a serious security risk.
ja_JP[0]: NVDAのシステム全体の設定に {num} 個のアドオンをコピーすることを選択しました。サインイン中およびセキュアな画面でこれらのアドオンを使用すると、深刻なセキュリティリスクがあります。

[ctx: addonStore]
en: Your NVDA configuration contains add-ons that are incompatible with this version of NVDA. These add-ons will be disabled after installation. After installation, you will be able to manually re-enable these add-ons at your own risk. If you rely on these add-ons, please review the list to decide whether to continue with the installation.
ja_JP: このバージョンのNVDAと互換性のないアドオンがNVDAの設定にあります。これらのアドオンは、インストール後に無効になります。インストール後、自己責任でこれらのアドオンを手動で再度有効にできます。これらのアドオンが重要な場合は、リストを確認して、インストールするかどうかを決めてください。

[ctx: addonStore]
en: [remove]
ja_JP: [削除]

[ctx: addonStore]
en: {column} (ascending)
ja_JP: {column} (昇順)

[ctx: addonStore]
en: {column} (descending)
ja_JP: {column} (降順)

[ctx: addonStore]
en: {malicious} malware scanner detected this add-on as potentially malicious (out of {total}). | {malicious} malware scanners detected this add-on as potentially malicious (out of {total}).
ja_JP[0]: {total} 件のマルウェアスキャナーのうち、{malicious} 件がこのアドオンを潜在的に悪意のあるものとして検出しました。

[ctx: addonStore]
en: {num} add-on selected. | {num} add-ons selected.
ja_JP[0]: {num} 個のアドオンが選択されています。

[ctx: addonStore]
en: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Description: {description}
ja_JP: {summary} ({name})
    バージョン: {version}
    説明: {description}

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
ja_JP: NVDA のテストバージョンのみ

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
ja_JP: する

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
ja_JP: 既定の設定(必要な場合のみ)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
ja_JP: しない

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
ja_JP: 必要な場合のみ

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
ja_JP: Microsoft Edge など Chromium ベースのブラウザで
    UI オートメーションを使用(&C)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
ja_JP: する

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
ja_JP: 常に使用

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
ja_JP: 既定の設定(適切であれば使用)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
ja_JP: 必要な場合のみ使用

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
ja_JP: Microsoft Word ドキュメントに UI オートメーションを使用(&W)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
ja_JP: 適切であれば使用

en: alert
ja_JP: アラート

en: align center
ja_JP: 中央揃え

en: align centered across selection
ja_JP: 選択範囲の中央揃え

en: align distributed
ja_JP: 両端揃え

en: align fill
ja_JP: 両端揃え

en: align general
ja_JP: 一般揃え

en: align justify
ja_JP: 両端揃え

en: align left
ja_JP: 左揃え

en: align right
ja_JP: 右揃え

en: alignment
ja_JP: 配置

en: alphanumeric
ja_JP: 英数

en: alt
ja_JP: オルト

en: animation
ja_JP: アニメーション

en: any dots
ja_JP: 点字

en: app
ja_JP: アプリ

en: application
ja_JP: アプリ

en: applications
ja_JP: アプリケーション

[ctx: aria]
en: banner
ja_JP: バナー

[ctx: aria]
en: complementary
ja_JP: 補足情報

[ctx: aria]
en: content info
ja_JP: コンテンツ情報

[ctx: aria]
en: form
ja_JP: フォーム

[ctx: aria]
en: main
ja_JP: メイン

[ctx: aria]
en: navigation
ja_JP: ナビゲーション

[ctx: aria]
en: search
ja_JP: 検索

en: art
ja_JP: 記事

en: article
ja_JP: 記事

en: at {x}, {y}
ja_JP: 位置 {x}, {y}

en: attachment
ja_JP: 添付

en: audio
ja_JP: オーディオ

en: automatic
ja_JP: 自動

en: automatic color
ja_JP: 自動 (既定の色)

en: automatically
ja_JP: 自動

en: back
ja_JP: 戻る

en: background color
ja_JP: 背景色

en: background pattern {pattern}
ja_JP: 網掛け {pattern}

en: backspace
ja_JP: バックスペース

en: baseline
ja_JP: ベースライン

en: behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
ja_JP[0]: {otherShape}の下の奥にあり距離{distance:.3g}ポイント

en: behind left of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind left of {otherShape} by {distance:.3g} points
ja_JP[0]: {otherShape}の左の奥にあり距離{distance:.3g}ポイント

en: behind right of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind right of {otherShape} by {distance:.3g} points
ja_JP[0]: {otherShape}の右の奥にあり距離{distance:.3g}ポイント

en: behind top of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind top of {otherShape} by {distance:.3g} points
ja_JP[0]: {otherShape}の上の奥にあり距離{distance:.3g}ポイント

en: behind {otherShape}
ja_JP: {otherShape}の奥

en: bkmk
ja_JP: ブックマーク

en: blank
ja_JP: ブランク

en: block quote
ja_JP: 引用

en: bold
ja_JP: 太字

en: bookmark
ja_JP: ブックマークあり

en: border
ja_JP: ボーダー

en: bottom edge
ja_JP: 下

en: box
ja_JP: ボックス

en: bqt
ja_JP: 引用

en: braille keyboard
ja_JP: 点字キーボード

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: bnnr
ja_JP: バナー

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cinf
ja_JP: コンテンツ情報

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cmpl
ja_JP: 補足情報

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: form
ja_JP: フォーム

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: main
ja_JP: メイン

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: navi
ja_JP: ナビゲーション

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: srch
ja_JP: 検索

en: break
ja_JP: ブレーク

en: browser stop
ja_JP: 中止

en: bsyind
ja_JP: ビジーインジケーター

en: btn
ja_JP: ボタン

en: busy
ja_JP: 使用中

en: busy indicator
ja_JP: ビジーインジケーター

en: button
ja_JP: ボタン

en: calendar
ja_JP: カレンダー

en: canvas
ja_JP: キャンバス

en: cap
ja_JP: キャプション

en: cap %s
ja_JP: オオモジ %s

en: caps lock
ja_JP: キャプスロック

en: caption
ja_JP: キャプション

en: caret
ja_JP: テキストカーソル

en: caret moves review cursor off
ja_JP: テキストカーソルをレビューカーソルが追跡しない

en: caret moves review cursor on
ja_JP: テキストカーソルをレビューカーソルが追跡する

en: case
ja_JP: 大文字小文字

en: category {categories} | categories {categories}
ja_JP[0]: カテゴリ {categories}

en: cbo
ja_JP: コンボボックス

en: cell
ja_JP: セル

en: cell deletion
ja_JP: セル削除

en: cell insertion
ja_JP: セル挿入

en: cell merge
ja_JP: セル結合

en: centered
ja_JP: 中央揃え

en: character
ja_JP: 文字

en: chart
ja_JP: チャート

[ctx: chart]
en: column
ja_JP: 列

en: chart element
ja_JP: グラフ要素

en: check box
ja_JP: チェックボックス

en: check menu item
ja_JP: チェックメニュー項目

en: checkable
ja_JP: チェック可能

en: checked
ja_JP: チェック

en: chk
ja_JP: チェックボックス

en: clickable
ja_JP: クリック可能

en: clk
ja_JP: クリック可能

en: clock
ja_JP: 時計

en: cmnt
ja_JP: コメント

en: collapsed
ja_JP: 折りたたみ

en: color chooser
ja_JP: カラーチューザー

[ctx: color hue]
en: aqua
ja_JP: アクアの色

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
ja_JP: アクアブルーの色

[ctx: color hue]
en: black
ja_JP: ブラックの色

[ctx: color hue]
en: blue
ja_JP: ブルーの色

[ctx: color hue]
en: blue-purple
ja_JP: ブルーパープルの色

[ctx: color hue]
en: brown
ja_JP: ブラウンの色

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
ja_JP: ブラウンイエローの色

[ctx: color hue]
en: dark grey
ja_JP: 暗いグレーの色

[ctx: color hue]
en: green
ja_JP: グリーンの色

[ctx: color hue]
en: green-aqua
ja_JP: グリーンアクアの色

[ctx: color hue]
en: grey
ja_JP: グレー

[ctx: color hue]
en: light grey
ja_JP: 薄いグレーの色

[ctx: color hue]
en: orange
ja_JP: オレンジの色

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
ja_JP: オレンジイエローの色

[ctx: color hue]
en: pink
ja_JP: ピンクの色

[ctx: color hue]
en: pink-red
ja_JP: ピンクレッドの色

[ctx: color hue]
en: purple
ja_JP: パープルの色

[ctx: color hue]
en: purple-pink
ja_JP: パープルピンクの色

[ctx: color hue]
en: red
ja_JP: レッドの色

[ctx: color hue]
en: red-brown
ja_JP: レッドブラウンの色

[ctx: color hue]
en: red-orange
ja_JP: レッドオレンジの色

[ctx: color hue]
en: very dark grey
ja_JP: 非常に暗いグレー

[ctx: color hue]
en: very light grey
ja_JP: 非常に薄いグレーの色

[ctx: color hue]
en: white
ja_JP: ホワイトの色

[ctx: color hue]
en: yellow
ja_JP: イエローの色

[ctx: color hue]
en: yellow-green
ja_JP: イエローグリーンの色

[ctx: color variation]
en: bright {color}
ja_JP: 明るい {color}

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
ja_JP: 暗くて淡い {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color}
ja_JP: 暗い {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
ja_JP: 暗い {color} グレー

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
ja_JP: 暗くて淡い {color}

[ctx: color variation]
en: pale {color}
ja_JP: 淡い {color}

[ctx: color variation]
en: transparent {colorDescription}
ja_JP: 透明度 {colorDescription}

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
ja_JP: 非常に暗くて淡い {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
ja_JP: 非常に暗い {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
ja_JP: 非常に暗い {color} グレー

[ctx: color variation]
en: {color} grey
ja_JP: {color} グレー

[ctx: color variation]
en: {color} white
ja_JP: {color} ホワイト

en: column
ja_JP: 列

en: column %s
ja_JP: %s列

en: column break
ja_JP: 段区切り

en: column header
ja_JP: 列見出し

en: column {0} of {1}
ja_JP: 列 {1}の{0}

en: column {columnNumber}
ja_JP: {columnNumber}列

en: combo box
ja_JP: コンボボックス

en: comment
ja_JP: コメント

en: comment: {text} by {author} on {date}
ja_JP: コメント {text} 更新者 {author} 更新日 {date}

en: conflict
ja_JP: 競合

en: continuous
ja_JP: 実線

en: continuous section break
ja_JP: 継続のセクション区切り

[ctx: controlType]
en: tab
ja_JP: タブ

en: covers  {otherShape}
ja_JP: {otherShape}の手前

en: covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
ja_JP[0]: {otherShape}の下の手前にあり距離{distance:.3g}ポイント

en: covers left of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers left of {otherShape} by {distance:.3g} points
ja_JP[0]: {otherShape}の左の手前にあり距離{distance:.3g}ポイント

en: covers top of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers top of {otherShape} by {distance:.3g} points
ja_JP[0]: {otherShape}の上の手前にあり距離{distance:.3g}ポイント

en: cropped
ja_JP: 文字の途切れ

en: ctrl
ja_JP: コントロール

en: current
ja_JP: 現在

en: current date
ja_JP: 現在の日付

en: current location
ja_JP: 現在の位置

en: current page
ja_JP: 現在のページ

en: current step
ja_JP: 現在のステップ

en: current time
ja_JP: 現在の時刻

en: cursor
ja_JP: カーソル

en: cursor positioned {horizontalDistance} from left edge of page, {verticalDistance} from top edge of page
ja_JP: カーソル位置はページの左端から{horizontalDistance} ページの上端から{verticalDistance}

en: custom application 1
ja_JP: カスタムアプリケーション1

en: custom application 2
ja_JP: カスタムアプリケーション2

en: dash dot
ja_JP: 一点鎖点

en: dash dot dot
ja_JP: 二点鎖点

en: dashed
ja_JP: 破線

en: data grid
ja_JP: データグリッド

en: data item
ja_JP: データ項目

en: data point
ja_JP: データポイント

en: date edit
ja_JP: 日付エディット

en: debug
ja_JP: デバッグ

en: debug warning
ja_JP: デバッグ警告

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
ja_JP: ポイント{previousIndex}から{decrementValue}減少

en: default style
ja_JP: 既定のスタイル

en: definition
ja_JP: 定義

en: defunct
ja_JP: 消滅

en: del
ja_JP: 削除

en: delayed character descriptions off
ja_JP: テキストカーソル移動のすこし後で文字を説明しない

en: delayed character descriptions on
ja_JP: テキストカーソル移動のすこし後で文字を説明する

en: delete
ja_JP: デリート

en: deleted
ja_JP: 削除マークあり

en: deletion
ja_JP: 削除

en: deletion: {text}
ja_JP: 削除 {text}

en: desktop
ja_JP: デスクトップ

en: desktop icon
ja_JP: デスクトップアイコン

en: desktop pane
ja_JP: デスクトップペイン

en: details
ja_JP: 詳細

en: diagonal crosshatch
ja_JP: 斜め格子模様

en: diagonal stripe
ja_JP: 右上がり斜線縞模様

en: diagram
ja_JP: ダイアグラム

en: dial
ja_JP: ダイヤル

en: dialog
ja_JP: ダイアログ

en: directory pane
ja_JP: ディレクトリーペイン

en: disabled
ja_JP: 無効

en: display field
ja_JP: フィールド表示

en: display scroll
ja_JP: ディスプレイのスクロール

en: display speech output
ja_JP: 音声出力を表示

en: dlg
ja_JP: ダイアログ

en: doc
ja_JP: ドキュメント

en: document
ja_JP: ドキュメント

en: done dragging
ja_JP: ドラッグ終了

en: dot
ja_JP: ドット

en: dotted
ja_JP: 点線

en: double
ja_JP: 二本線

en: double strikethrough
ja_JP: 2重取り消し線

en: double {action}
ja_JP: 2回 {action}

en: down arrow
ja_JP: 下矢印

en: down-right diagonal line
ja_JP: 右下がり線

en: draggable
ja_JP: ドラッグ可能

en: dragging
ja_JP: ドラッグ中

en: drbtn
ja_JP: ドロップダウンボタン

en: drft cmnt
ja_JP: コメントの下書き

en: drop down button
ja_JP: ドロップダウンボタン

en: drop down button grid
ja_JP: ドロップダウンボタングリッド

en: drop list
ja_JP: ドロップリスト

en: drop target
ja_JP: ドロップターゲット

en: edit
ja_JP: エディット

en: edit bar
ja_JP: エディットバー

en: editable
ja_JP: 編集可能

en: editing
ja_JP: 編集中

en: edt
ja_JP: 編集可能

en: email
ja_JP: eメール

en: embedded
ja_JP: 埋め込みオブジェクト

en: embedded object
ja_JP: 埋め込みオブジェクト

en: emphasised
ja_JP: 強調あり

en: end
ja_JP: エンド

en: end note
ja_JP: エンドノート

en: endnote reference {number}: {text}
ja_JP: 文末脚注参照 {number}: {text}

en: endnote reference: {text}
ja_JP: 文末脚注参照: {text}

en: enote
ja_JP: エンドノート

en: enter
ja_JP: エンター

en: escape
ja_JP: エスケープ

[ctx: espeakVarient]
en: none
ja_JP: なし

en: even pages section break
ja_JP: 偶数ページのセクション区切り

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
ja_JP: セルの外観

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
ja_JP: セルの高さ {0.y:.1f}ポイント

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
ja_JP: セルの幅 {0.x:.1f}ポイント

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
ja_JP: 塗りつぶしの色: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
ja_JP: 塗りつぶしの種類: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
ja_JP: アウトラインの色 上 {0.name} 下 {1.name} 左 {2.name} 右 {3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
ja_JP: アウトラインの太さ 上 {0} 下 {1} 左 {2} 右 {3}

[ctx: excel-UIA]
en: Rotation: {0} degree | Rotation: {0} degrees
ja_JP[0]: 回転: {0} 度

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
ja_JP: セルの外観の情報をブラウズ可能なリストで表示(アウトライン、塗りつぶしの色、回転、サイズなど)

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
ja_JP: {firstAddress} から {lastAddress}

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
ja_JP: {firstAddress} {firstValue} から {lastAddress} {lastValue}

en: expanded
ja_JP: 展開

en: favorites
ja_JP: お気に入り

en: fig
ja_JP: 図

en: figure
ja_JP: 図

en: file chooser
ja_JP: ファイルチューザー

en: filler
ja_JP: フィラー

en: find a text string from the current cursor position
ja_JP: カーソル位置から文字列を検索

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
ja_JP: 前回入力された文字列に一致するものをカーソル位置から検索

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
ja_JP: 前回入力された文字列に一致するカーソル位置より前の文字列を検索

en: first line indent
ja_JP: 字下げ

en: flagged
ja_JP: フラグあり

en: fnote
ja_JP: 脚注

en: focus moves navigator object off
ja_JP: フォーカスをナビゲーターオブジェクトが追跡しない

en: focus moves navigator object on
ja_JP: フォーカスをナビゲーターオブジェクトが追跡する

en: focusable
ja_JP: フォーカス可能

en: focused
ja_JP: フォーカス

en: follow cursors
ja_JP: カーソルに追従

en: font chooser
ja_JP: フォントチューザー

en: font name
ja_JP: フォント名

en: font size
ja_JP: フォントサイズ

[ctx: font size]
en: %s em
ja_JP: %sエム

[ctx: font size]
en: %s ex
ja_JP: %sエックスハイト

[ctx: font size]
en: %s pt
ja_JP: %sポイント

[ctx: font size]
en: %s px
ja_JP: %sピクセル

[ctx: font size]
en: %s rem
ja_JP: %sレム

[ctx: font size]
en: %s%%
ja_JP: %sパーセント

[ctx: font size]
en: large
ja_JP: ラージ

[ctx: font size]
en: larger
ja_JP: ラージャー

[ctx: font size]
en: medium
ja_JP: ミディアム

[ctx: font size]
en: small
ja_JP: スモール

[ctx: font size]
en: smaller
ja_JP: スモーラー

[ctx: font size]
en: x-large
ja_JP: x ラージ

[ctx: font size]
en: x-small
ja_JP: x スモール

[ctx: font size]
en: xx-large
ja_JP: 2x ラージ

[ctx: font size]
en: xx-small
ja_JP: 2x スモール

[ctx: font size]
en: xxx-large
ja_JP: 3x ラージ

en: foot note
ja_JP: 脚注

en: footer
ja_JP: フッター

en: footnote reference {number}: {text}
ja_JP: 脚注参照 {number}: {text}

en: footnote reference: {text}
ja_JP: 脚注参照: {text}

en: foreground color
ja_JP: 前景色

en: form
ja_JP: フォーム

en: forward
ja_JP: 進む

en: forwarded
ja_JP: 転送済み

en: frame
ja_JP: フレーム

en: frml
ja_JP: 数式

en: gesture map File Error
ja_JP: ジェスチャーマップファイルエラー

en: glass pane
ja_JP: グラスペイン

en: gra
ja_JP: 画像

en: grammar error
ja_JP: 文章校正の結果

en: grammar: {text}
ja_JP: 文章校正 {text}

en: graphic
ja_JP: 画像

en: grip
ja_JP: グリップ

en: grouping
ja_JP: グループ

en: grp
ja_JP: グループ

en: h%s
ja_JP: 見出しレベル %s

en: hair
ja_JP: 細線

en: half alphanumeric
ja_JP: 半角エイスー

en: half checked
ja_JP: 一部チェック

en: half katakana
ja_JP: 半角カタカナ

en: half katakana roman
ja_JP: 半角カタカナ ローマ字

en: half pressed
ja_JP: 一部押されています

en: hanging indent
ja_JP: ぶら下げ

en: has %s
ja_JP: %sあり

en: has attachment
ja_JP: 添付あり

en: has auto complete
ja_JP: オートコンプリート

en: has comment
ja_JP: コメントあり

en: has details
ja_JP: 詳細あり

en: has draft comment
ja_JP: コメントの下書きあり

en: has formula
ja_JP: 数式

en: has long description
ja_JP: 詳細説明あり

en: has note
ja_JP: メモあり

en: has resolved comment
ja_JP: 解決したコメントあり

en: header
ja_JP: ヘッダー

en: header item
ja_JP: ヘッダー項目

en: heading
ja_JP: 見出し

en: heading 1
ja_JP: 見出し1

en: heading 2
ja_JP: 見出し2

en: heading 3
ja_JP: 見出し3

en: heading 4
ja_JP: 見出し4

en: heading 5
ja_JP: 見出し5

en: heading 6
ja_JP: 見出し6

en: heading level %d
ja_JP: 見出しレベル %d

en: help balloon
ja_JP: バルーン

en: hidden
ja_JP: 非表示

en: high importance
ja_JP: 重要度 高い

en: highlight
ja_JP: ハイライト

en: highlighted
ja_JP: ハイライトあり

en: highlighted in {color}
ja_JP: {color}でハイライト

en: hiragana
ja_JP: ヒラガナ

en: hiragana roman
ja_JP: ヒラガナ ローマ字

en: hlght
ja_JP: ハイライト

en: hlp
ja_JP: ヘルプ

en: home
ja_JP: ホーム

en: home page
ja_JP: ホームページ

en: horizontal borders except outside
ja_JP: 範囲内の水平線

en: horizontal stripe
ja_JP: 横縞模様

en: hot key field
ja_JP: ホットキー領域

en: icon
ja_JP: アイコン

en: iconified
ja_JP: アイコン化

en: image map
ja_JP: イメージマップ

en: increased by {incrementValue} from point {previousIndex},
ja_JP: ポイント {previousIndex} から {incrementValue} 増加

en: indent
ja_JP: インデント

en: indicator
ja_JP: インジケーター

en: info
ja_JP: 情報

en: input help off
ja_JP: 入力ヘルプ終了

en: input help on. Press {gestureKeys} again to turn it off.
ja_JP: 入力ヘルプをオンにします。もう一度{gestureKeys}を押すとオフになります。

en: input window
ja_JP: 入力ウィンドウ

en: input/output
ja_JP: 入出力

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
ja_JP: フィルター(&F)

en: ins
ja_JP: 挿入

en: insert
ja_JP: インサート

en: inserted
ja_JP: 挿入マークあり

en: insertion
ja_JP: 挿入

en: insertion: {text}
ja_JP: 挿入 {text}

en: invalid
ja_JP: 正しくない入力内容

en: invalid entry
ja_JP: 正しくない入力内容

en: invisible
ja_JP: 非表示

en: invoke
ja_JP: 実行

en: italic
ja_JP: 斜体

en: item
ja_JP: 項目

en: katakana
ja_JP: カタカナ

en: katakana roman
ja_JP: カタカナ ローマ字

[ctx: keyLabel]
en: tab
ja_JP: タブ

en: keyboard, all layouts
ja_JP: キーボード、すべての配列

en: label
ja_JP: ラベル

en: landmark
ja_JP: ランドマーク

[ctx: languageName]
en: Aragonese
ja_JP: アラゴン語

[ctx: languageName]
en: Burmese
ja_JP: ミャンマー語

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
ja_JP: 中央クルド語

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
ja_JP: 北部クルド語

[ctx: languageName]
en: Somali
ja_JP: ソマリア語

[ctx: languageNotSupported]
en: {lang} (not supported)
ja_JP: {lang} (サポートされていません)

en: laptop
ja_JP: ラップトップ

en: layered pane
ja_JP: レイヤードペイン

en: layout tables off
ja_JP: レイアウトテーブルを報告しない

en: layout tables on
ja_JP: レイアウトテーブルを報告する

en: ldesc
ja_JP: 詳細説明

en: left
ja_JP: 左の端

en: left alt
ja_JP: 左オルト

en: left arrow
ja_JP: 左矢印

en: left control
ja_JP: 左コントロール

en: left edge
ja_JP: 左

en: left indent
ja_JP: 左インデント

en: left shift
ja_JP: 左シフト

en: left windows
ja_JP: 左ウィンドウズ

en: level %s
ja_JP: レベル%s

en: line
ja_JP: 行

en: line %s
ja_JP: %s行

[ctx: line indentation setting]
en: Both Speech and Tones
ja_JP: ビープ音と読み上げ

[ctx: line indentation setting]
en: Off
ja_JP: なし

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
ja_JP: 読み上げ

[ctx: line indentation setting]
en: Tones
ja_JP: ビープ音

en: line scroll
ja_JP: 行スクロール

en: line spacing %s
ja_JP: 行間 %s

[ctx: line spacing value]
en: %.1f line | %.1f lines
ja_JP[0]: %.1f行

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
ja_JP: 1.5行

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
ja_JP: 最小値 %.1fポイント

[ctx: line spacing value]
en: double
ja_JP: 2行

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
ja_JP: 固定値 {space:.1f}ポイント

[ctx: line spacing value]
en: single
ja_JP: 1行

en: linear gradient
ja_JP: 線形グラデーション

en: link
ja_JP: リンク

en: linked
ja_JP: リンク済

en: list
ja_JP: リスト

en: list item
ja_JP: リスト項目

en: lmk
ja_JP: ランドマーク

en: lnk
ja_JP: リンク

en: low importance
ja_JP: 重要度 低い

en: lst
ja_JP: リスト

en: lv %s
ja_JP: レベル %s

en: manual
ja_JP: 手動

en: marked
ja_JP: マークあり

en: math
ja_JP: 数式

[ctx: math]
en: All
ja_JP: すべて

[ctx: math]
en: Application support
ja_JP: 対応アプリの設定

[ctx: math]
en: Automatic
ja_JP: 自動

[ctx: math]
en: Automatic ({name})
ja_JP: 自動 ({name})

[ctx: math]
en: Automatically zoom out of two-dimensional notation
ja_JP: 2次元表記から自動的にズームアウト

[ctx: math]
en: Beep at the beginning and end of math
ja_JP: 数式の最初と最後にビープ音を鳴らす

[ctx: math]
en: Blindness
ja_JP: 視覚障害

[ctx: math]
en: Braille
ja_JP: 点字

[ctx: math]
en: Character
ja_JP: 文字

[ctx: math]
en: Chemical formulae:
ja_JP: 化学式:

[ctx: math]
en: Copy math as:
ja_JP: 数式のコピー:

[ctx: math]
en: Custom
ja_JP: カスタム

[ctx: math]
en: Decimal separator for numbers:
ja_JP: 数値の小数点記号

[ctx: math]
en: Default navigation mode:
ja_JP: 既定のナビゲーションモード:

[ctx: math]
en: Describe overview
ja_JP: 概要を読み上げる

[ctx: math]
en: Endpoints
ja_JP: 最初と最後の文字

[ctx: math]
en: Enhanced
ja_JP: 拡張

[ctx: math]
en: Error in brailling math
ja_JP: 数式点字のエラー

[ctx: math]
en: Error in brailling math.
ja_JP: 数式点字のエラー

[ctx: math]
en: Error in brailling math: see NVDA error log for details
ja_JP: 数式点字のエラー: 詳細は NVDA のログを参照してください。

[ctx: math]
en: Error in navigating math
ja_JP: 数式ナビゲーションのエラー

[ctx: math]
en: Error in speaking math.
ja_JP: 数式の読み上げのエラー

[ctx: math]
en: Error in starting navigation of math.
ja_JP: 数式ナビゲーション開始に失敗しました。

[ctx: math]
en: Error navigating math
ja_JP: 数式ナビゲーションのエラー

[ctx: math]
en: First character
ja_JP: 最初の文字

[ctx: math]
en: Highlight navigation focus with dots 7 and 8
ja_JP: ナビゲーションのフォーカスを7と8の点で強調表示

[ctx: math]
en: Illegal MathML found.
ja_JP: 不正な MathML が見つかりました。

[ctx: math]
en: Impairment:
ja_JP: 利用者の特性:

[ctx: math]
en: Invalid math formatting found
ja_JP: 無効な数式の書式が見つかりました

[ctx: math]
en: Language:
ja_JP: 言語:

[ctx: math]
en: Learning disabilities
ja_JP: 学習障害

[ctx: math]
en: Low vision
ja_JP: ロービジョン

[ctx: math]
en: Math
ja_JP: 数式

[ctx: math]
en: Medium
ja_JP: 中間

[ctx: math]
en: Navigation
ja_JP: ナビゲーション

[ctx: math]
en: Navigation verbosity:
ja_JP: ナビゲーションの詳細レベル:

[ctx: math]
en: Off
ja_JP: なし

[ctx: math]
en: Off (H sub 2 O)
ja_JP: オフ (H sub 2 O)

[ctx: math]
en: Output code:
ja_JP: 出力コード:

[ctx: math]
en: Pause factor
ja_JP: ポーズの長さ

[ctx: math]
en: Relative speech rate
ja_JP: 相対的な読み上げの速さ

[ctx: math]
en: Reset to the default navigation mode for each new equation
ja_JP: 数式ごとに既定のナビゲーションモードにリセット

[ctx: math]
en: Simple
ja_JP: シンプル

[ctx: math]
en: Speak
ja_JP: 読み上げ

[ctx: math]
en: Speech
ja_JP: 読み上げテキスト

[ctx: math]
en: Speech style:
ja_JP: 音声のスタイル:

[ctx: math]
en: Speech verbosity:
ja_JP: 音声の詳細レベル:

[ctx: math]
en: Spell it out (H 2 O)
ja_JP: スペルアウト (H 2 O)

[ctx: math]
en: Terse
ja_JP: 簡潔

[ctx: math]
en: The following options control the presentation of mathematical content.
ja_JP: 以下のオプションは数式コンテンツの表示を制御します。

[ctx: math]
en: Use native math support in Word and Outlook
ja_JP: WordやOutlookでアプリ標準の数式機能を使用する

[ctx: math]
en: Verbose
ja_JP: 詳細

[ctx: math]
en: When entering an equation:
ja_JP: 式の入力:

[ctx: math]
en: copy as
ja_JP: コピー形式

en: media player
ja_JP: メディアプレーヤー

en: medium
ja_JP: 太線

en: medium dash dot
ja_JP: 実線(一点鎖線)

en: medium dash dot dot
ja_JP: 実線(二点鎖線)

en: medium dashed
ja_JP: 実線(破線)

en: meeting request
ja_JP: 会議の出席依頼

en: menu
ja_JP: メニュー

en: menu bar
ja_JP: メニューバー

en: menu button
ja_JP: メニューボタン

en: menu item
ja_JP: メニュー項目

en: mln
ja_JP: 複数行

en: mnu
ja_JP: メニュー

en: mnubar
ja_JP: メニューバー

en: mnubtn
ja_JP: メニューボタン

en: mnuitem
ja_JP: メニュー項目

en: modal
ja_JP: モーダル

en: moved from
ja_JP: 移動元

en: moved to
ja_JP: 移動先

en: moves to the first table column
ja_JP: テーブルの最初の列に移動

en: moves to the first table row
ja_JP: テーブルの最初の行に移動

en: moves to the last table column
ja_JP: テーブルの最後の列に移動

en: moves to the last table row
ja_JP: テーブルの最後の行に移動

en: moves to the next annotation
ja_JP: 次の注釈へ移動

en: moves to the next article
ja_JP: 次の記事に移動

en: moves to the next block quote
ja_JP: 次の引用文へ移動

en: moves to the next button
ja_JP: 次のボタンへ移動

en: moves to the next check box
ja_JP: 次のチェックボックスへ移動

en: moves to the next combo box
ja_JP: 次のコンボボックスへ移動

en: moves to the next different style text
ja_JP: 違うスタイルの次のテキストに移動

en: moves to the next edit field
ja_JP: 次のエディットフィールドに移動

en: moves to the next embedded object
ja_JP: 次の埋め込みオブジェクトに移動

en: moves to the next error
ja_JP: 次のスペルミスに移動

en: moves to the next figure
ja_JP: 次の図に移動

en: moves to the next form field
ja_JP: 次のフォームフィールドへ移動

en: moves to the next frame
ja_JP: 次のフレームへ移動

en: moves to the next graphic
ja_JP: 次の画像へ移動

en: moves to the next grouping
ja_JP: 次のグループに移動

en: moves to the next heading
ja_JP: 次の見出しへ移動

en: moves to the next landmark
ja_JP: 次のランドマークへ移動

en: moves to the next link
ja_JP: 次のリンクへ移動

en: moves to the next list
ja_JP: 次のリストへ移動

en: moves to the next list item
ja_JP: 次のリスト項目へ移動

en: moves to the next math formula
ja_JP: 次の数式に移動

en: moves to the next menu item
ja_JP: 次のメニュー項目に移動

en: moves to the next progress bar
ja_JP: 次のプログレスバーに移動

en: moves to the next radio button
ja_JP: 次のラジオボタンへ移動

en: moves to the next reference
ja_JP: 次の参照に移動

en: moves to the next same style text
ja_JP: 同じスタイルの次のテキストに移動

en: moves to the next separator
ja_JP: 次の区切り線へ移動

en: moves to the next tab
ja_JP: 次のタブに移動

en: moves to the next table
ja_JP: 次のテーブルへ移動

en: moves to the next table column
ja_JP: 次のテーブル列へ移動

en: moves to the next table row
ja_JP: 次のテーブル行へ移動

en: moves to the next text paragraph
ja_JP: 次の段落に移動

en: moves to the next toggle button
ja_JP: 次のトグルボタンに移動

en: moves to the next unvisited link
ja_JP: 次の未読リンクへ移動

en: moves to the next vertically aligned paragraph
ja_JP: 同じ水平位置にある次の段落に移動

en: moves to the next visited link
ja_JP: 次の既読リンクへ移動

en: moves to the previous annotation
ja_JP: 前の注釈へ移動

en: moves to the previous article
ja_JP: 前の記事に移動

en: moves to the previous block quote
ja_JP: 前の引用文へ移動

en: moves to the previous button
ja_JP: 前のボタンへ移動

en: moves to the previous check box
ja_JP: 前のチェックボックスへ移動

en: moves to the previous combo box
ja_JP: 前のコンボボックスへ移動

en: moves to the previous different style text
ja_JP: 違うスタイルの前のテキストに移動

en: moves to the previous edit field
ja_JP: 前のエディットフィールドに移動

en: moves to the previous embedded object
ja_JP: 前の埋め込みオブジェクトに移動

en: moves to the previous error
ja_JP: 前のスペルミスに移動

en: moves to the previous figure
ja_JP: 前の図に移動

en: moves to the previous form field
ja_JP: 前のフォームフィールドへ移動

en: moves to the previous frame
ja_JP: 前のフレームへ移動

en: moves to the previous graphic
ja_JP: 前の画像へ移動

en: moves to the previous grouping
ja_JP: 前のグループに移動

en: moves to the previous heading
ja_JP: 前の見出しへ移動

en: moves to the previous landmark
ja_JP: 前のランドマークへ移動

en: moves to the previous link
ja_JP: 前のリンクへ移動

en: moves to the previous list
ja_JP: 前のリストへ移動

en: moves to the previous list item
ja_JP: 前のリスト項目へ移動

en: moves to the previous math formula
ja_JP: 前の数式に移動

en: moves to the previous menu item
ja_JP: 前のメニュー項目に移動

en: moves to the previous progress bar
ja_JP: 前のプログレスバーに移動

en: moves to the previous radio button
ja_JP: 前のラジオボタンへ移動

en: moves to the previous reference
ja_JP: 前の参照に移動

en: moves to the previous same style text
ja_JP: 同じスタイルの前のテキストに移動

en: moves to the previous separator
ja_JP: 前の区切り線へ移動

en: moves to the previous tab
ja_JP: 前のタブに移動

en: moves to the previous table
ja_JP: 前のテーブルへ移動

en: moves to the previous table column
ja_JP: 前のテーブル列へ移動

en: moves to the previous table row
ja_JP: 前のテーブル行へ移動

en: moves to the previous text paragraph
ja_JP: 前の段落に移動

en: moves to the previous toggle button
ja_JP: 前のトグルボタンに移動

en: moves to the previous unvisited link
ja_JP: 前の未読リンクへ移動

en: moves to the previous vertically aligned paragraph
ja_JP: 同じ水平位置にある前の段落に移動

en: moves to the previous visited link
ja_JP: 前の既読リンクへ移動

en: msel
ja_JP: 複数選択

en: multi line
ja_JP: 複数行

en: multi-select
ja_JP: 複数選択

en: mute
ja_JP: ミュート

en: new column section break
ja_JP: 新しい列のセクション区切り

en: new page section break
ja_JP: 新しいページのセクション区切り

en: next track
ja_JP: 次のトラック

en: no bold
ja_JP: 太字なし

en: no border lines
ja_JP: 罫線なし

en: no change from point {previousIndex},
ja_JP: ポイント{previousIndex}から変化なし

en: no first line indent
ja_JP: 字下げなし

en: no hanging indent
ja_JP: ぶら下げなし

en: no highlight
ja_JP: ハイライトなし

en: no indent
ja_JP: インデントなし

en: no italic
ja_JP: 斜体なし

en: no left indent
ja_JP: 左インデントなし

en: no more text after a block of links
ja_JP: リンクブロックの後にテキストがありません

en: no more text before a block of links
ja_JP: リンクブロックの前にテキストがありません

en: no next annotation
ja_JP: 次の注釈がありません

en: no next article
ja_JP: 次の記事がありません

en: no next block quote
ja_JP: 次の引用文がありません

en: no next button
ja_JP: 次のボタンがありません

en: no next check box
ja_JP: 次のチェックボックスがありません

en: no next combo box
ja_JP: 次のコンボボックスがありません

en: no next edit field
ja_JP: 次のエディットフィールドがありません

en: no next embedded object
ja_JP: 次の埋め込みオブジェクトがありません

en: no next error
ja_JP: 次のスペルミスがありません

en: no next figure
ja_JP: 次の図がありません

en: no next form field
ja_JP: 次のフォームフィールドがありません

en: no next frame
ja_JP: 次のフレームがありません

en: no next graphic
ja_JP: 次の画像がありません

en: no next grouping
ja_JP: 次のグループがありません

en: no next heading
ja_JP: 次の見出しがありません

en: no next landmark
ja_JP: 次のランドマークがありません

en: no next link
ja_JP: 次のリンクがありません

en: no next list
ja_JP: 次のリストがありません

en: no next list item
ja_JP: 次のリスト項目がありません

en: no next math formula
ja_JP: 次の数式がありません

en: no next menu item
ja_JP: 次のメニュー項目がありません

en: no next progress bar
ja_JP: 次のプログレスバーがありません

en: no next radio button
ja_JP: 次のラジオボタンがありません

en: no next reference
ja_JP: 次の参照なし

en: no next separator
ja_JP: 次の区切り線がありません

en: no next tab
ja_JP: 次のタブがありません

en: no next table
ja_JP: 次のテーブルがありません

en: no next text paragraph
ja_JP: 次の段落がありません

en: no next toggle button
ja_JP: 次のトグルボタンがありません

en: no next unvisited link
ja_JP: 次の未読リンクがありません

en: no next vertically aligned paragraph
ja_JP: 同じ水平位置の次の段落がありません

en: no next visited link
ja_JP: 次の既読リンクがありません

en: no previous annotation
ja_JP: 前の注釈がありません

en: no previous article
ja_JP: 前の記事がありません

en: no previous block quote
ja_JP: 前の引用文がありません

en: no previous button
ja_JP: 前のボタンがありません

en: no previous check box
ja_JP: 前のチェックボックスがありません

en: no previous combo box
ja_JP: 前のコンボボックスがありません

en: no previous edit field
ja_JP: 前のエディットフィールドがありません

en: no previous embedded object
ja_JP: 前の埋め込みオブジェクトがありません

en: no previous error
ja_JP: 前のスペルミスがありません

en: no previous figure
ja_JP: 前の図がありません

en: no previous form field
ja_JP: 前のフォームフィールドがありません

en: no previous frame
ja_JP: 前のフレームがありません

en: no previous graphic
ja_JP: 前の画像がありません

en: no previous grouping
ja_JP: 前のグループがありません

en: no previous heading
ja_JP: 前の見出しがありません

en: no previous landmark
ja_JP: 前のランドマークがありません

en: no previous link
ja_JP: 前のリンクがありません

en: no previous list
ja_JP: 前のリストがありません

en: no previous list item
ja_JP: 前のリスト項目がありません

en: no previous math formula
ja_JP: 前の数式がありません

en: no previous menu item
ja_JP: 前のメニュー項目がありません

en: no previous progress bar
ja_JP: 前のプログレスバーがありません

en: no previous radio button
ja_JP: 前のラジオボタンがありません

en: no previous reference
ja_JP: 前の参照なし

en: no previous separator
ja_JP: 前の区切り線がありません

en: no previous tab
ja_JP: 前のタブがありません

en: no previous table
ja_JP: 前のテーブルがありません

en: no previous text paragraph
ja_JP: 前の段落がありません

en: no previous toggle button
ja_JP: 前のトグルボタンがありません

en: no previous unvisited link
ja_JP: 前の未読リンクがありません

en: no previous vertically aligned paragraph
ja_JP: 同じ水平位置の前の段落なし

en: no previous visited link
ja_JP: 前の既読リンクがありません

en: no revised %s
ja_JP: 変更なし %s

en: no right indent
ja_JP: 右インデントなし

en: no status bar information
ja_JP: ステータスバーの情報なし

en: no strikethrough
ja_JP: 取り消し線なし

en: none
ja_JP: なし

en: normal configuration
ja_JP: 通常の設定

en: normal configuration profile active
ja_JP: 通常の設定プロファイルが有効

en: not %s
ja_JP: %s なし

en: not checked
ja_JP: チェックなし

en: not deleted
ja_JP: 削除マークなし

en: not emphasised
ja_JP: 強調なし

en: not hidden
ja_JP: 非表示にしない

en: not highlighted
ja_JP: ハイライトなし

en: not inserted
ja_JP: 挿入マークなし

en: not marked
ja_JP: マークなし

en: not pressed
ja_JP: 押されていません

en: not selected
ja_JP: 選択なし

en: not strong
ja_JP: 重要性なし

en: not underlined
ja_JP: 下線なし

en: note
ja_JP: ノート

en: nsel
ja_JP: 選択なし

en: num lock
ja_JP: ナムロック

en: numLock numpad 0
ja_JP: ナムロック テンキー0

en: numLock numpad 1
ja_JP: ナムロック テンキー1

en: numLock numpad 2
ja_JP: ナムロック テンキー2

en: numLock numpad 3
ja_JP: ナムロック テンキー3

en: numLock numpad 4
ja_JP: ナムロック テンキー4

en: numLock numpad 5
ja_JP: ナムロック テンキー5

en: numLock numpad 6
ja_JP: ナムロック テンキー6

en: numLock numpad 7
ja_JP: ナムロック テンキー7

en: numLock numpad 8
ja_JP: ナムロック テンキー8

en: numLock numpad 9
ja_JP: ナムロック テンキー9

en: numpad 1
ja_JP: テンキー1

en: numpad 2
ja_JP: テンキー2

en: numpad 3
ja_JP: テンキー3

en: numpad 4
ja_JP: テンキー4

en: numpad 5
ja_JP: テンキー5

en: numpad 6
ja_JP: テンキー6

en: numpad 7
ja_JP: テンキー7

en: numpad 8
ja_JP: テンキー8

en: numpad 9
ja_JP: テンキー9

en: numpad decimal
ja_JP: テンキーピリオド

en: numpad delete
ja_JP: テンキーデリート

en: numpad divide
ja_JP: テンキースラッシュ

en: numpad enter
ja_JP: テンキーエンター

en: numpad insert
ja_JP: テンキーインサート

en: numpad minus
ja_JP: テンキーマイナス

en: numpad multiply
ja_JP: テンキーアスタリスク

en: numpad plus
ja_JP: テンキープラス

en: object has no location
ja_JP: オブジェクトの位置情報なし

en: object mode
ja_JP: オブジェクトモード

en: obscured
ja_JP: 隠れています

en: odd pages section break
ja_JP: 奇数ページのセクション区切り

en: off
ja_JP: オフ

en: off screen
ja_JP: オフスクリーン

en: on
ja_JP: オン

en: opens dialog
ja_JP: ダイアログあり

en: opens grid
ja_JP: グリッドあり

en: opens list
ja_JP: リストあり

en: opens tree
ja_JP: ツリーあり

en: option pane
ja_JP: オプションペイン

en: other item
ja_JP: その他の項目

en: out of %s
ja_JP: %sの外

en: out of bookmark
ja_JP: ブックマークの外

en: out of comment
ja_JP: コメントの外

en: out of grammar error
ja_JP: 文章校正結果の外

en: out of popular highlight
ja_JP: ポピュラー・ハイライトの外

en: out of spelling error
ja_JP: スペルミスの外

en: out of table
ja_JP: テーブルの外

en: overflowing
ja_JP: オーバーフロー

en: page
ja_JP: ページ

en: page %s
ja_JP: ページ%s

en: page down
ja_JP: ページダウン

en: page up
ja_JP: ページアップ

en: pane
ja_JP: ペイン

en: panel
ja_JP: パネル

en: paragraph
ja_JP: 段落

en: paragraph number
ja_JP: 段落番号

en: paragraph property
ja_JP: 段落プロパティ

[ctx: paragraphMarker]
en: Double space (  )
ja_JP: ダブルスペース (  )

[ctx: paragraphMarker]
en: No paragraph start marker (default)
ja_JP: 段落開始マーカーなし(既定)

[ctx: paragraphMarker]
en: Pilcrow (¶)
ja_JP: 段落記号 (⣏⣹)

[ctx: paragraphMarker]
en: ¶
ja_JP: ⣏⣹

en: password edit
ja_JP: パスワードエディット

en: pinned
ja_JP: ピンどめ

en: play pause
ja_JP: 再生 一時停止

en: pnl
ja_JP: パネル

[ctx: poedit]
en: Could not find {description} window.
ja_JP: {description} ウィンドウが見つかりません。

[ctx: poedit]
en: No {description}
ja_JP: {description} なし

[ctx: poedit]
en: Reports a translation issue, if any. If pressed twice, presents the warning in browse mode
ja_JP: 翻訳の問題の報告。2回押すとブラウズモードで表示

[ctx: poedit]
en: Reports any comment in the comments window. If pressed twice, presents the comment in browse mode
ja_JP: コメントウィンドウのすべてのコメントの報告の報告。2回押すとウィンドウを開いて表示。

[ctx: poedit]
en: Reports any notes for translators. If pressed twice, presents the notes in browse mode
ja_JP: 翻訳者への注記の報告。2回押すと注記をウィンドウを開いて表示。

[ctx: poedit]
en: Reports the previous source text, if any. If pressed twice, presents the text in browse mode
ja_JP: 前のソーステキストの報告。2回押すとテキストをブラウズモードで表示

[ctx: poedit]
en: comment
ja_JP: コメント

[ctx: poedit]
en: notes for translators
ja_JP: 翻訳者への注釈

[ctx: poedit]
en: previous source text
ja_JP: 前のソーステキスト

[ctx: poedit]
en: translation issue
ja_JP: 翻訳の問題

en: pressed
ja_JP: 押されています

en: previous track
ja_JP: 前のトラック

en: prgbar
ja_JP: プログレスバー

en: print screen
ja_JP: プリントスクリーン

en: progress bar
ja_JP: プログレスバー

en: property
ja_JP: プロパティ

en: property page
ja_JP: プロパティページ

en: protected
ja_JP: 保護付き

en: pwdedt
ja_JP: パスワードエディット

en: quadruple {action}
ja_JP: 4回 {action}

en: radio button
ja_JP: ラジオボタン

en: radio menu item
ja_JP: ラジオボタン項目

en: rbtn
ja_JP: ラジオボタン

en: read only
ja_JP: 読み取り専用

en: received: %s
ja_JP: 受信済み: %s

en: reconcile
ja_JP: 解決

en: rectangular gradient
ja_JP: 四角形グラデーション

en: redundant object
ja_JP: 冗長オブジェクト

en: reference: {name}
ja_JP: 参照: {name}

en: refresh
ja_JP: 更新

en: region
ja_JP: 領域

[ctx: remote]
en: &Key
ja_JP: 鍵(&K)

[ctx: remote]
en: &Mode:
ja_JP: モード(&M)

[ctx: remote]
en: &Mute when controlling the local computer
ja_JP: ローカルPCを制御するときはミュート(&M)

[ctx: remote]
en: &Send clipboard
ja_JP: クリップボードを送信(&S)

[ctx: remote]
en: &Server:
ja_JP: サーバー(&S)

[ctx: remote]
en: A Remote Access session is already in progress. Disconnect before starting a new session.
ja_JP: リモートアクセスセッションはすでに進行中です。新しいセッションを開始する前に切断してください。

[ctx: remote]
en: Action unavailable when Remote Access is disabled
ja_JP: リモートアクセスが無効の場合、アクションは使用できません。

[ctx: remote]
en: Allow someone to control this computer from elsewhere, or control another computer running NVDA with this one.
ja_JP: 誰かが他の場所からこのPCを制御したり、NVDAを実行している別のPCを制御したりすることができます。

[ctx: remote]
en: Allow this computer to be controlled
ja_JP: このPCが制御されることを許可

[ctx: remote]
en: Already Connected
ja_JP: すでに接続しています

[ctx: remote]
en: Are you sure you want to disconnect from the Remote Access session?
ja_JP: リモートアクセスセッションから切断してもよろしいですか？

[ctx: remote]
en: Automatic connection
ja_JP: 自動接続

[ctx: remote]
en: Automatically &connect after NVDA starts
ja_JP: NVDA起動後に自動的に接続(&C)

[ctx: remote]
en: Both host and key must be set in the Remote Access section in order to automatically connect using an existing server after NVDA starts.
ja_JP: NVDAの起動後に既存のリモートアクセスサーバーを使用して自動的に接続するには、リモートのホストと鍵の両方を設定する必要があります。

[ctx: remote]
en: Both port and key must be set in the Remote Access category in order to automatically connect using a locally hosted server after NVDA starts.
ja_JP: NVDAの起動後にこのPCのローカルサーバーを自動的に開始するには、ポートと鍵の両方を設定する必要があります。

[ctx: remote]
en: Clipboard sent
ja_JP: クリップボードを送信しました

[ctx: remote]
en: Confirm Disconnection
ja_JP: 切断の確認

[ctx: remote]
en: Confirm before disconnecting when controlled
ja_JP: 制御されるPCの場合に切断の前に確認

[ctx: remote]
en: Connect to Another Computer
ja_JP: 他のPCへの接続

[ctx: remote]
en: Connected as controlled computer
ja_JP: 制御されるPCとして接続

[ctx: remote]
en: Connects to a remote computer
ja_JP: リモートPCに接続

[ctx: remote]
en: Control another computer
ja_JP: 別のPCを制御

[ctx: remote]
en: Controlling local computer
ja_JP: ローカルPCの制御

[ctx: remote]
en: Controlling remote computer
ja_JP: リモートPCの制御

[ctx: remote]
en: Copies a link to the current Remote Access session to the clipboard
ja_JP: リモートセッションのリンクをコピー

[ctx: remote]
en: Copy a link to the current Remote Access session to the clipboard.
ja_JP: リモートアクセスセッションのリンクをクリップボードにコピーします

[ctx: remote]
en: Delete All Trusted Fingerprints
ja_JP: 信頼できるフィンガープリントをすべて削除

[ctx: remote]
en: Disconnect from the current Remote Access session.
ja_JP: 現在のリモートアクセスセッションから切断

[ctx: remote]
en: Disconnects from the current Remote Access session
ja_JP: 現在のリモートアクセスセッションから切断

[ctx: remote]
en: Do you wish to allow this computer to be controlled on server {server} with key {key}?
ja_JP: このPCをサーバー {server} 鍵 {key} で制御することを許可しますか？

[ctx: remote]
en: Do you wish to control the computer on server {server} with key {key}?
ja_JP: サーバー {server} のPCを鍵 {key}で操作しますか？

[ctx: remote]
en: Enable Remote Access
ja_JP: リモート アクセスを有効にする

[ctx: remote]
en: Error Connecting
ja_JP: 接続エラー

[ctx: remote]
en: Generating key
ja_JP: 鍵の生成

[ctx: remote]
en: Generating key...
ja_JP: 鍵の生成...

[ctx: remote]
en: Getting external IP
ja_JP: 外部IPの取得

[ctx: remote]
en: Getting external IP...
ja_JP: 外部IPの取得...

[ctx: remote]
en: Host connection failed
ja_JP: ホスト接続に失敗しました

[ctx: remote]
en: Host locally
ja_JP: ローカルでホスト

[ctx: remote]
en: Message from Remote Access Server
ja_JP: リモートアクセスサーバーからのメッセージ

[ctx: remote]
en: Mute speech and sounds from the remote computer.
ja_JP: リモートPCからの音声と音をミュート

[ctx: remote]
en: Mutes or unmutes the speech coming from the remote computer
ja_JP: リモートPCからの音声のミュート

[ctx: remote]
en: No controlled computers are connected
ja_JP: 制御される側のPCは接続されていません

[ctx: remote]
en: No one else is connected
ja_JP: 他に誰も接続していません

[ctx: remote]
en: Not connected
ja_JP: 接続されていません

[ctx: remote]
en: Not the controlling computer
ja_JP: 制御する側ではないPC

[ctx: remote]
en: R&emote Access
ja_JP: リモートアクセス(&E)

[ctx: remote]
en: Remote Access
ja_JP: リモートアクセス

[ctx: remote]
en: Remote Access Connection Request
ja_JP: リモートアクセス接続の要求

[ctx: remote]
en: Remote Access Error
ja_JP: リモートアクセスエラー

[ctx: remote]
en: Remote NVDA not connected
ja_JP: リモートNVDAが接続されていません

[ctx: remote]
en: Remotely connect to another computer running NVDA.
ja_JP: NVDAを実行している別のPCにリモート接続します。

[ctx: remote]
en: S&end control+alt+delete
ja_JP: Ctrl+Alt+Del を送信(&E)

[ctx: remote]
en: Security Warning
ja_JP: セキュリティ警告

[ctx: remote]
en: Send control+alt+delete to the controlled computer.
ja_JP: control+alt+deleteを制御されているPCに送信します。

[ctx: remote]
en: Send the clipboard text to the remote computer.
ja_JP: クリップボードのテキストをリモートPCに送信します。

[ctx: remote]
en: Sends control+alt+delete to the controlled computer.
ja_JP: 制御されるPCにcontrol+alt+deleteを送信

[ctx: remote]
en: Sends the contents of the clipboard to the remote computer
ja_JP: クリップボードの内容をリモートPCに送信

[ctx: remote]
en: Shows the Remote Access settings
ja_JP: リモートアクセスの設定を表示

[ctx: remote]
en: Switches whether the keyboard controls the local or remote computer
ja_JP: 制御対象の切り替え

[ctx: remote]
en: The Remote Access server you have connected to is not compatible with this version of NVDA. Please use a different server.
ja_JP: 接続した中継サーバーのバージョンは、このバージョンのリモートクライアントと互換性がありません。別のサーバーを使用してください。

[ctx: remote]
en: The certificate of this server could not be verified. Using the wrong fingerprint may allow a third party to access the Remote Access session.
    
    Before continuing, please make sure that the following server certificate fingerprint is correct.
    Server SHA256 fingerprint: {fingerprint}
    
    Continue connecting anyway?
ja_JP: このサーバーの証明書を検証できません。間違ったフィンガープリントを使用すると、第三者がリモートアクセスのセッションに接続する可能性があります。
    
    続行する前に、以下のサーバー証明書のフィンガープリントが正しいことを確認してください。
    サーバーのSHA256フィンガープリント: {fingerprint}
    
    接続を続けますか？

[ctx: remote]
en: This will cause NVDA to forget all previously trusted Remote Access servers. When connecting to a previously trusted unrecognised server, you will again be asked whether to trust its certificate.
    
    Are you sure you want to continue?
ja_JP: これにより、NVDAは以前に信頼したリモートアクセスサーバーをすべて忘れます。以前に信頼されていた未承認のリモートアクセスサーバーに接続すると、その証明書を信頼するか再度尋ねます。
    
    続行してもよろしいですか？この操作は取り消せません。

[ctx: remote]
en: Toggles whether Remote Access is connected
ja_JP: リモートアクセスの接続の切り替え

[ctx: remote]
en: Unable to connect to the remote computer
ja_JP: リモートPCに接続できません

[ctx: remote]
en: Unable to connect to {host}. Check that you have internet access, and that there are no mistakes in the host field.
ja_JP: {host}に接続できません。インターネットに接続していること、およびホストに間違いがないことを確認してください

[ctx: remote]
en: Unable to send clipboard
ja_JP: クリップボードを送信できません

[ctx: remote]
en: Unable to trigger control+alt+delete
ja_JP: control+alt+deleteをトリガーできません

[ctx: remote]
en: Use existing
ja_JP: 既存のサーバーを使用

[ctx: repeat]
en: off
ja_JP: オフ

[ctx: repeat]
en: on
ja_JP: オン

en: replace
ja_JP: 置換

en: replied
ja_JP: 返信済み

en: replied all
ja_JP: 全員に返信済み

en: report CLDR characters off
ja_JP: 記号や絵文字を報告しない

en: report CLDR characters on
ja_JP: 記号や絵文字を報告する

en: report alignment off
ja_JP: 配置を報告しない

en: report alignment on
ja_JP: 配置を報告する

en: report articles off
ja_JP: 記事を報告しない

en: report articles on
ja_JP: 記事を報告する

en: report block quotes off
ja_JP: 引用を報告しない

en: report block quotes on
ja_JP: 引用を報告する

en: report colors off
ja_JP: 色を報告しない

en: report colors on
ja_JP: 色を報告する

en: report comments off
ja_JP: コメントを報告しない

en: report comments on
ja_JP: コメントを報告する

en: report dynamic content changes off
ja_JP: 動的コンテンツの変化を報告しない

en: report dynamic content changes on
ja_JP: 動的コンテンツの変化を報告する

en: report emphasis off
ja_JP: 強調を報告しない

en: report emphasis on
ja_JP: 強調を報告する

en: report figures and captions off
ja_JP: 図とキャプションを報告しない

en: report figures and captions on
ja_JP: 図とキャプションを報告する

en: report font name off
ja_JP: フォント名を報告しない

en: report font name on
ja_JP: フォント名を報告する

en: report font size off
ja_JP: フォントサイズを報告しない

en: report font size on
ja_JP: フォントサイズを報告する

en: report frames off
ja_JP: フレームを報告しない

en: report frames on
ja_JP: フレームを報告する

en: report graphics off
ja_JP: 画像を報告しない

en: report graphics on
ja_JP: 画像を報告する

en: report groupings off
ja_JP: グループを報告しない

en: report groupings on
ja_JP: グループを報告する

en: report headings off
ja_JP: 見出しを報告しない

en: report headings on
ja_JP: 見出しを報告する

en: report highlighted off
ja_JP: ハイライトを報告しない

en: report highlighted on
ja_JP: ハイライトを報告する

en: report if clickable off
ja_JP: クリック可能を報告しない

en: report if clickable on
ja_JP: クリック可能を報告する

en: report landmarks and regions off
ja_JP: ランドマークと領域を報告しない

en: report landmarks and regions on
ja_JP: ランドマークと領域を報告する

en: report line numbers off
ja_JP: 行番号を報告しない

en: report line numbers on
ja_JP: 行番号を報告する

en: report line spacing off
ja_JP: 行間を報告しない

en: report line spacing on
ja_JP: 行間を報告する

en: report links off
ja_JP: リンクを報告しない

en: report links on
ja_JP: リンクを報告する

en: report lists off
ja_JP: リストを報告しない

en: report lists on
ja_JP: リストを報告する

en: report pages off
ja_JP: ページ番号を報告しない

en: report pages on
ja_JP: ページ番号を報告する

en: report paragraph indentation off
ja_JP: 段落インデントを報告しない

en: report paragraph indentation on
ja_JP: 段落インデントを報告する

en: report revisions off
ja_JP: 校閲者による更新を報告しない

en: report revisions on
ja_JP: 校閲者による更新を報告する

en: report style off
ja_JP: スタイルを報告しない

en: report style on
ja_JP: スタイルを報告する

en: report superscripts and subscripts off
ja_JP: 上付き文字と下付き文字を報告しない

en: report superscripts and subscripts on
ja_JP: 上付き文字と下付き文字を報告する

en: report table cell coordinates off
ja_JP: テーブルのセル番地を報告しない

en: report table cell coordinates on
ja_JP: テーブルのセル番地を報告する

en: report tables off
ja_JP: テーブルを報告しない

en: report tables on
ja_JP: テーブルを報告する

[ctx: reportLanguage]
en: Beep
ja_JP: ビープ音

[ctx: reportLanguage]
en: Language at caret position
ja_JP: テキストカーソルの位置の言語

[ctx: reportLanguage]
en: Off
ja_JP: なし

[ctx: reportLanguage]
en: Report lan&guage changes while reading
ja_JP: 読みあげるテキストの言語を報告(&G)

[ctx: reportLanguage]
en: Report when switching to language is not s&upported by synthesizer
ja_JP: 音声エンジンが対応していない言語を報告(&U)

[ctx: reportLanguage]
en: Reports the language for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
ja_JP: テキストカーソル位置の言語の報告。2回押すとウィンドウを開いて情報を表示

[ctx: reportLanguage]
en: Speech
ja_JP: 読み上げ

[ctx: reportLanguage]
en: Unknown language
ja_JP: 不明な言語

[ctx: reportLanguage]
en: {languageDescription} (not supported)
ja_JP: {languageDescription} (サポートされていません)

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Braille
ja_JP: 点字

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Off
ja_JP: なし

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Sound
ja_JP: 音

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Speech
ja_JP: 読み上げ

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Speech and sound
ja_JP: 読み上げと音

en: req
ja_JP: 必須

en: required
ja_JP: 必須

en: reverse diagonal stripe
ja_JP: 右下がり斜線縞模様

en: revised %s
ja_JP: 変更 %s

en: rgn
ja_JP: 領域

en: rich edit
ja_JP: リッチエディット

en: right
ja_JP: 右の端

en: right alt
ja_JP: 右オルト

en: right arrow
ja_JP: 右矢印

en: right control
ja_JP: 右コントロール

en: right edge
ja_JP: 右

en: right indent
ja_JP: 右インデント

en: right shift
ja_JP: 右シフト

en: right windows
ja_JP: 右ウィンドウズ

en: ro
ja_JP: 読み取り専用

en: root pane
ja_JP: ルートペイン

en: row
ja_JP: 行

en: row %s
ja_JP: %s行

en: row header
ja_JP: 行見出し

en: rslvd cmnt
ja_JP: 解決したコメント

en: ruler
ja_JP: ルーラー

en: same page
ja_JP: ページ内

[ctx: screenCurtain]
en: Always &show a warning when enabling Screen Curtain
ja_JP: スクリーンカーテンを開始するときに警告を表示(&S)

[ctx: screenCurtain]
en: Cannot enable screen curtain while performing content recognition
ja_JP: コンテンツ認識の実行中はスクリーンカーテンを有効にできません

[ctx: screenCurtain]
en: There was a problem enabling Screen Curtain. The contents of your screen are still visible. You may attempt to enable Screen Curtain manually.
ja_JP: スクリーンカーテンを有効にする際に問題が発生しました。画面の内容は引き続き表示されたままです。スクリーンカーテンを手動で有効にすることができます。

[ctx: script category]
en: Tools
ja_JP: ツール

en: scrlbar
ja_JP: スクロールバー

en: scroll bar
ja_JP: スクロールバー

en: scroll lock
ja_JP: スクロールロック

en: scroll pane
ja_JP: スクロールペイン

en: search page
ja_JP: ページ検索

en: sect
ja_JP: セクション

en: section
ja_JP: セクション

en: section %s
ja_JP: セクション %s

en: section property
ja_JP: セクションプロパティ

en: sel
ja_JP: 選択

en: selectable
ja_JP: 選択可能

en: selected
ja_JP: 選択

en: selected %s
ja_JP: %s 選択

en: selection removed
ja_JP: 選択項目削除

en: sent: %s
ja_JP: 送信済み: %s

en: separator
ja_JP: 区切り

en: series {number} {name}
ja_JP: 系列{number} {name}

en: sggstn
ja_JP: 候補

en: shape
ja_JP: シェイプ

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
ja_JP: 禁止

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
ja_JP: 論理和のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: 10-point star
ja_JP: 10ポイントの星

[ctx: shape]
en: 12-point star
ja_JP: 12ポイントの星

[ctx: shape]
en: 16-point star
ja_JP: 16ポイントの星

[ctx: shape]
en: 24-point star
ja_JP: 24ポイントの星

[ctx: shape]
en: 32-point star
ja_JP: 32ポイントの星

[ctx: shape]
en: 4-point star
ja_JP: 4ポイントの星

[ctx: shape]
en: 5-point star
ja_JP: 5ポイントの星

[ctx: shape]
en: 6-point star
ja_JP: 6ポイントの星

[ctx: shape]
en: 7-point star
ja_JP: 7ポイントの星

[ctx: shape]
en: 8-point star
ja_JP: 8ポイントの星

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
ja_JP: 代替処理のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Arc
ja_JP: 円弧

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
ja_JP: 4方向ブロック矢印

[ctx: shape]
en: Balloon
ja_JP: 吹き出し

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
ja_JP: 90度の鋭角線に続くブロック矢印

[ctx: shape]
en: Bent arrow
ja_JP: 90度の曲線に続くブロック矢印

[ctx: shape]
en: Bevel
ja_JP: 斜角

[ctx: shape]
en: Block arc
ja_JP: アーチ

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
ja_JP: 4方向矢印の付いた吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
ja_JP: 左右矢印の付いた吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
ja_JP: 下矢印の付いた吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
ja_JP: 左矢印の付いた吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
ja_JP: 右矢印の付いた吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
ja_JP: 上矢印の付いた吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
ja_JP: 強調線およびU字型の吹き出し線分の付いた吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
ja_JP: 折れた吹き出し線と強調線の付いた吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
ja_JP: 折れ線の付いた吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
ja_JP: 上下のブロック矢印の付いた吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
ja_JP: 枠付きで水平の強調線の付いた吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
ja_JP: 枠線と強調線およびU字型の吹き出し線分の付いた吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
ja_JP: 枠と折れた吹き出し線と強調線の付いた吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
ja_JP: 枠と斜めの直線および強調線の付いた吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
ja_JP: U字型の吹き出し線分の付いた吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
ja_JP: 斜めの吹き出し線と強調線の付いた吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
ja_JP: 斜めの直線の付いた吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
ja_JP: 水平の強調線の付いた吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
ja_JP: 水平線の付いた吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
ja_JP: 枠および折れた吹き出し線のない吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
ja_JP: 枠線およびU字型の吹き出し線分のない吹き出し

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
ja_JP: 枠および斜めの吹き出し線のない吹き出し

[ctx: shape]
en: Can
ja_JP: 円柱

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
ja_JP: カードのフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
ja_JP: 正方形を垂直方向と水平方向に4分割した形

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
ja_JP: 正方形を垂線と対角線で6分割した形

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
ja_JP: 正方形を対角線で4分割した形

[ctx: shape]
en: Chevron
ja_JP: 山形

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
ja_JP: 中央に線のある円

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
ja_JP: 環状矢印

[ctx: shape]
en: Cloud callout
ja_JP: 雲形吹き出し

[ctx: shape]
en: Cloud shape
ja_JP: 雲の形

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
ja_JP: 照合のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
ja_JP: 結合子のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Corner
ja_JP: 四角形の欠落部分がある四角形

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
ja_JP: 反時計回りの方向を指す環状矢印

[ctx: shape]
en: Cross
ja_JP: 十字形

[ctx: shape]
en: Cube
ja_JP: 直方体

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
ja_JP: 下カーブのブロック矢印

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
ja_JP: 左カーブのブロック矢印

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
ja_JP: 右カーブのブロック矢印

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
ja_JP: 上カーブのブロック矢印

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
ja_JP: 上カーブのリボンバナー

[ctx: shape]
en: Curved arrow
ja_JP: 曲線状の矢印

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
ja_JP: データのフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Decagon
ja_JP: 十角形

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
ja_JP: 判断のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
ja_JP: 遅延のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
ja_JP: 斜線

[ctx: shape]
en: Diamond
ja_JP: ひし形

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
ja_JP: 直接アクセス記憶のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
ja_JP: 表示のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
ja_JP: 書類のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Dodecagon
ja_JP: 十二角形

[ctx: shape]
en: Donut
ja_JP: ドーナツ

[ctx: shape]
en: Double brace
ja_JP: 中かっこ

[ctx: shape]
en: Double bracket
ja_JP: 中かっこ

[ctx: shape]
en: Double wave
ja_JP: 小波

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
ja_JP: 上下2方向ブロック矢印

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
ja_JP: 両端に矢印が付いている環状矢印

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
ja_JP: 左右ブロック矢印

[ctx: shape]
en: Down Arrow
ja_JP: 下矢印

[ctx: shape]
en: Explosion
ja_JP: 爆発

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
ja_JP: 抜き出しのフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Folded corner
ja_JP: メモ

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
ja_JP: 四角形の輪郭を示す4個の小さな四角形

[ctx: shape]
en: Funnel
ja_JP: じょうご

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
ja_JP: 歯が9個ある歯車

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
ja_JP: 歯が6個ある歯車

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
ja_JP: 四角形の写真フレームを半分にした形

[ctx: shape]
en: Heart
ja_JP: ハート

[ctx: shape]
en: Heptagon
ja_JP: 七角形

[ctx: shape]
en: Hexagon
ja_JP: 六角形

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
ja_JP: 横巻き

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
ja_JP: 円グラフの一片が切り取られた形

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
ja_JP: 内部記憶のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
ja_JP: 二等辺三角形

[ctx: shape]
en: Left Arrow
ja_JP: 左矢印

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
ja_JP: 左および上矢印の2方向ブロック矢印

[ctx: shape]
en: Left brace
ja_JP: 左中かっこ

[ctx: shape]
en: Left bracket
ja_JP: 左大かっこ

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
ja_JP: 左と右および上の3方向ブロック矢印

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
ja_JP: 稲妻

[ctx: shape]
en: Line Callout
ja_JP: 枠付きで水平の吹き出し線の付いた吹き出し

[ctx: shape]
en: Line inverse
ja_JP: 右上がりの斜線

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
ja_JP: 磁気ディスクのフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
ja_JP: 手操作入力のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
ja_JP: 手作業のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
ja_JP: 加算の数学記号

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
ja_JP: 除算の数学記号

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
ja_JP: 等号の数学記号

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
ja_JP: 乗算の数学記号

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
ja_JP: 不等号の数学記号

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
ja_JP: 減算の数学記号

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
ja_JP: 組み合わせのフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Moon
ja_JP: 月

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
ja_JP: 複数書類のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
ja_JP: 右向きのV字型矢印

[ctx: shape]
en: Octagon
ja_JP: 八角形

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
ja_JP: 他ページ結合子のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
ja_JP: オフライン記憶域のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Oval
ja_JP: 楕円

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
ja_JP: 円形吹き出し

[ctx: shape]
en: Parallelogram
ja_JP: 平行四辺形

[ctx: shape]
en: Pentagon
ja_JP: ホームベース

[ctx: shape]
en: Plaque
ja_JP: ブローチ

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
ja_JP: 四角形の輪郭を示す4個の四分円

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
ja_JP: 定義済み処理のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
ja_JP: 準備のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
ja_JP: 処理のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
ja_JP: せん孔テープのフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
ja_JP: 四分円

[ctx: shape]
en: Rectangle
ja_JP: 四角形

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
ja_JP: 1個の角が丸くなっている四角形

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
ja_JP: 1個の角が欠けている四角形

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
ja_JP: 1個の角が欠けていて1個の角が丸くなっている四角形

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
ja_JP: 対角にある2個の角が丸くなっている四角形

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
ja_JP: 対角にある2個の角が欠けている四角形

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
ja_JP: 1辺を共有する2個の角が欠けている四角形

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
ja_JP: 1辺を共有する2個の角が丸くなっている四角形

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
ja_JP: 四角形吹き出し

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
ja_JP: 四角形の写真フレーム

[ctx: shape]
en: Return
ja_JP: 戻る

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
ja_JP: リボンバナー

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
ja_JP: 両端に矢印が付いているリボン

[ctx: shape]
en: Right Arrow
ja_JP: 右矢印

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
ja_JP: 先にストライプの付いた右向きのブロック矢印

[ctx: shape]
en: Right brace
ja_JP: 右中かっこ

[ctx: shape]
en: Right bracket
ja_JP: 右大かっこ

[ctx: shape]
en: Right triangle
ja_JP: 直角三角形

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
ja_JP: 角丸四角形

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
ja_JP: 角丸四角形吹き出し

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
ja_JP: 順次アクセス記憶のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Smiley face
ja_JP: スマイル

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
ja_JP: 分類のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
ja_JP: 記憶データのフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
ja_JP: 和接合のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Sun
ja_JP: 太陽

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
ja_JP: 端子のフローチャート記号

[ctx: shape]
en: Trapezoid
ja_JP: 台形

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
ja_JP: 台形

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
ja_JP: U字型の矢印

[ctx: shape]
en: Up Arrow
ja_JP: 上矢印

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
ja_JP: 縦巻き

[ctx: shape]
en: Water droplet
ja_JP: 水滴

[ctx: shape]
en: Wave
ja_JP: 波

[ctx: shape]
en: four snipped corners
ja_JP: 4個の切り取られたコーナー

en: shift
ja_JP: シフト

[ctx: shuffle]
en: off
ja_JP: オフ

[ctx: shuffle]
en: on
ja_JP: オン

en: single {action}
ja_JP: 1回 {action}

en: skips backward past a block of links
ja_JP: リンクブロックを後ろ方向にスキップ

en: skips forward past a block of links
ja_JP: リンクブロックを前方向にスキップ

en: slanted dash dot
ja_JP: 傾斜(一点鎖線)

en: slice
ja_JP: スライス

en: slider
ja_JP: スライダー

en: smp
ja_JP: ページ内

en: solid
ja_JP: 単色

en: sorted
ja_JP: ソート済

en: sorted asc
ja_JP: 昇順ソート済

en: sorted ascending
ja_JP: 昇順ソート済

en: sorted desc
ja_JP: 降順ソート済

en: sorted descending
ja_JP: 降順ソート済

en: sound
ja_JP: サウンド

en: space
ja_JP: スペース

en: space with any dots
ja_JP: 点字とスペース

en: space with dot
ja_JP: 点字スペース

en: speak command keys off
ja_JP: コマンドキー読み上げしない

en: speak command keys on
ja_JP: コマンドキー読み上げする

en: speech viewer disabled
ja_JP: スピーチビューアー停止

en: speech viewer enabled
ja_JP: スピーチビューアー開始

[ctx: speechModes]
en: beeps
ja_JP: ビープ音

[ctx: speechModes]
en: off
ja_JP: なし

[ctx: speechModes]
en: on-demand
ja_JP: オンデマンド

[ctx: speechModes]
en: talk
ja_JP: 声

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
ja_JP: フィルター(&F)

en: spelling and grammar: {text}
ja_JP: スペルと文章校正結果 {text}

en: spelling error
ja_JP: スペルミス

en: spelling: {text}
ja_JP: スペル {text}

en: spin button
ja_JP: スピンボタン

en: splbtn
ja_JP: スプリットボタン

en: split button
ja_JP: スプリットボタン

en: split pane
ja_JP: スプリットペイン

en: spnbtn
ja_JP: スピンボタン

en: status bar
ja_JP: ステータスバー

en: stbar
ja_JP: ステータスバー

en: stop
ja_JP: 停止

en: strikethrough
ja_JP: 取り消し線

en: strong
ja_JP: 重要性あり

en: style
ja_JP: スタイル

en: style %s
ja_JP: %sスタイル

en: style definition
ja_JP: スタイル定義

en: subMenu
ja_JP: サブメニュー

en: subject: %s
ja_JP: 件名: %s

en: submnu
ja_JP: サブメニュー

en: subscript
ja_JP: 下付き文字

en: suggestion
ja_JP: 候補

en: superscript
ja_JP: 上付き文字

en: switch
ja_JP: スイッチ

en: swtch
ja_JP: スイッチ

[ctx: symbolLevel]
en: all
ja_JP: すべて読み上げ

[ctx: symbolLevel]
en: character
ja_JP: 文字

[ctx: symbolLevel]
en: most
ja_JP: ほとんど読み上げ

[ctx: symbolLevel]
en: none
ja_JP: 読まない

[ctx: symbolLevel]
en: some
ja_JP: 一部読み上げ

[ctx: symbolPreserve]
en: always
ja_JP: 必ず送る

[ctx: symbolPreserve]
en: never
ja_JP: 送らない

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
ja_JP: 読み置換しない場合に送る

[ctx: synth setting]
en: Inflection
ja_JP: 抑揚

[ctx: synth setting]
en: Language
ja_JP: 言語

[ctx: synth setting]
en: Pitch
ja_JP: 高さ

[ctx: synth setting]
en: Rate
ja_JP: 速さ

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
ja_JP: 高速読み上げ

[ctx: synth setting]
en: Variant
ja_JP: 声色

[ctx: synth setting]
en: Voice
ja_JP: 音声

[ctx: synth setting]
en: Volume
ja_JP: 音量

en: tab control
ja_JP: タブコントロール

en: tabctl
ja_JP: タブコントロール

en: table
ja_JP: テーブル

en: table body
ja_JP: テーブルボディー

en: table footer
ja_JP: テーブルフッター

en: table header
ja_JP: テーブルヘッダー

en: table property
ja_JP: テーブルプロパティ

en: table with {columnCountText} and {rowCountText}
ja_JP: {columnCountText}{rowCountText} のテーブル

en: tbl
ja_JP: テーブル

en: tear off menu
ja_JP: ティアオフメニュー

en: term
ja_JP: ターミナル

en: terminal
ja_JP: ターミナル

en: text
ja_JP: テキスト

en: text "%s" not found
ja_JP: テキスト"%s"は見つかりません

en: text frame
ja_JP: テキストフレーム

en: text mode
ja_JP: テキストモード

en: tgbtn
ja_JP: トグルボタン

en: thick
ja_JP: 極太線

en: thick diagonal crosshatch
ja_JP: 太線の斜め格子模様

en: thin
ja_JP: 実線

en: thin diagonal crosshatch
ja_JP: 細線の斜め格子模様

en: thin diagonal stripe
ja_JP: 細線の右上がり斜線縞模様

en: thin horizontal crosshatch
ja_JP: 細線の水平格子模様

en: thin horizontal stripe
ja_JP: 細線の横縞模様

en: thin reverse diagonal stripe
ja_JP: 細線の右下がり斜線縞模様

en: thin vertical stripe
ja_JP: 細線の縦模様

en: through row {row} column {column}
ja_JP: {row}行{column}列まで

en: through {endCol}
ja_JP: {endCol} まで

en: through {endRow}
ja_JP: {endRow} まで

en: thumb control
ja_JP: つまみ

[ctx: time format]
en: {D} day {H}:{M}:{S}
ja_JP: {D}日{H}時間{M}分{S}秒

[ctx: time format]
en: {D} days {H}:{M}:{S}
ja_JP: {D}日{H}時間{M}分{S}秒

[ctx: time format]
en: {H}:{M}:{S}
ja_JP: {H}時間{M}分{S}秒

[ctx: time format]
en: {M}:{S}
ja_JP: {M}分{S}秒

[ctx: time format]
en: {S}
ja_JP: {S}秒

en: title bar
ja_JP: タイトルバー

en: tlbar
ja_JP: ツールバー

en: tltip
ja_JP: ツールチップ

en: to focus
ja_JP: フォーカス

en: to review
ja_JP: レビュー

en: toggle button
ja_JP: トグルボタン

en: tool bar
ja_JP: ツールバー

en: tool tip
ja_JP: ツールチップ

en: top edge
ja_JP: 上

[ctx: touch action]
en: flick down
ja_JP: スワイプ下

[ctx: touch action]
en: flick left
ja_JP: スワイプ左

[ctx: touch action]
en: flick right
ja_JP: スワイプ右

[ctx: touch action]
en: flick up
ja_JP: スワイプ上

[ctx: touch action]
en: hold
ja_JP: ホールド

[ctx: touch action]
en: hover
ja_JP: 長押し

[ctx: touch action]
en: hover down
ja_JP: 長押しで移動

[ctx: touch action]
en: hover up
ja_JP: 長押しの指を離す

[ctx: touch action]
en: tap
ja_JP: タップ

[ctx: touch action]
en: tap and hold
ja_JP: タップとホールド

en: track change: {text}
ja_JP: 変更の追跡 {text}

en: tree view
ja_JP: ツリービュー

en: tree view button
ja_JP: ツリービューボタン

en: tree view item
ja_JP: ツリービュー項目

en: triggered
ja_JP: トリガーしました

en: triple {action}
ja_JP: 3回 {action}

en: tv
ja_JP: ツリービュー

en: tvbtn
ja_JP: ツリービューボタン

en: tvitem
ja_JP: ツリービュー項目

en: unavailable
ja_JP: 使用不能

en: underline
ja_JP: 下線

en: underlined
ja_JP: 下線

en: unknown
ja_JP: 未定義

en: unknown %s
ja_JP: 不明 %s

en: unknown input method
ja_JP: 不明な入力メソッド

en: unknown language
ja_JP: 不明な言語

en: unlocked
ja_JP: ロック解除

en: unread
ja_JP: 未読

en: up arrow
ja_JP: 上矢印

en: up-right diagonal line
ja_JP: 右上がり線

[ctx: updateCheck]
en: Error checking for update.
    {tip}
ja_JP: 更新のチェックでエラーが発生しました。
    {tip}

[ctx: updateCheck]
en: Make sure you are connected to the internet, and the NVDA update mirror URL is valid.
    Mirror URL: {url}
ja_JP: インターネットに接続されていて、NVDA更新のミラーURLが有効であることを確認してください。
    ミラーURL: {url}

[ctx: updateCheck]
en: Unable to establish a connection to the NV Access server.
ja_JP: NV Access のサーバーに接続できません。

en: value {valueAxisData}
ja_JP: 値 {valueAxisData}

en: vertical align bottom
ja_JP: 縦方向 下揃え

en: vertical align distributed
ja_JP: 縦方向 両端揃え

en: vertical align justified
ja_JP: 縦方向 両端揃え

en: vertical align middle
ja_JP: 縦方向 中央揃え

en: vertical align top
ja_JP: 縦方向 上揃え

en: vertical borders except outside
ja_JP: 範囲内の垂直線

en: vertical stripe
ja_JP: 縦縞模様

en: video
ja_JP: ビデオ

en: view port
ja_JP: ビューポート

en: visited
ja_JP: 既読

en: vlnk
ja_JP: 既読

en: volume down
ja_JP: 音量を下げる

en: volume up
ja_JP: 音量を上げる

en: white space
ja_JP: ホワイトスペース

en: window
ja_JP: ウィンドウ

en: windows
ja_JP: ウィンドウズ

en: with %s column | with %s columns
ja_JP[0]: %s列

en: with %s item | with %s items
ja_JP[0]: %s項目

en: with %s row | with %s rows
ja_JP[0]: %s行

en: with {rowCountTranslation} and {colCountTranslation}
ja_JP: {rowCountTranslation}{colCountTranslation}

en: wnd
ja_JP: ウィンドウ

en: word
ja_JP: 単語

en: {author} is editing
ja_JP: {author}が編集中

en: {backgroundColor} background
ja_JP: {backgroundColor}の背景

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
ja_JP: {bookPercentage}パーセント 場所 {maxLocation}の{curLocation}

en: {categoryAxisTitle} {categoryAxisData}:
ja_JP: {categoryAxisTitle} {categoryAxisData}

en: {category} ({nbResults} result) | {category} ({nbResults} results)
ja_JP[0]: {category} ({nbResults} 件の結果)

en: {color1} to {color2}
ja_JP: {color1}から{color2}

en: {color} (default color)
ja_JP: {color} (既定の色)

en: {color} on {backgroundColor}
ja_JP: {color} {backgroundColor}の背景

en: {color} {desc}
ja_JP: {color}の{desc}

en: {columnCount} column | {columnCount} columns
ja_JP[0]: {columnCount}列

en: {curPercent:.0f}%
ja_JP: {curPercent:.0f}パーセント

en: {date} (all day)
ja_JP: {date} (終日)

en: {desc} left and right edges
ja_JP: 左右は{desc}

en: {desc} surrounding border
ja_JP: {desc}の囲み線

en: {desc} top and bottom edges
ja_JP: 上下は{desc}

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
ja_JP: 右上がり線と右下がり線は{desc}

en: {desc} {position}
ja_JP: {position}は{desc}

en: {distance:.3g} point from bottom slide edge | {distance:.3g} points from bottom slide edge
ja_JP[0]: スライド下端から距離{distance:.3g}ポイント

en: {distance:.3g} point from left slide edge | {distance:.3g} points from left slide edge
ja_JP[0]: スライド左端から距離{distance:.3g}ポイント

en: {distance:.3g} point from right slide edge | {distance:.3g} points from right slide edge
ja_JP[0]: スライド右端から距離{distance:.3g}ポイント

en: {distance:.3g} point from top slide edge | {distance:.3g} points from top slide edge
ja_JP[0]: スライド上端から距離{distance:.3g}ポイント

en: {distance} from left edge of page
ja_JP: ページ左端から距離{distance}

en: {distance} from top edge of page
ja_JP: ページ上端から距離{distance}

en: {elapsedTime} elapsed
ja_JP: 経過時間 {elapsedTime}

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
ja_JP: {firstAddress} {firstContent} から {lastAddress} {lastContent}

en: {firstAddress} through {lastAddress}
ja_JP: {firstAddress} から {lastAddress}

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
ja_JP: {firstAddress} {firstValue} から {lastAddress} {lastValue}

en: {hourText} and {minuteText} remaining
ja_JP: 残り {hourText} {minuteText}

en: {hourText} remaining
ja_JP: 残り時間 {hourText}

en: {hours:d} hour | {hours:d} hours
ja_JP[0]: {hours:d} 時間

en: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} is covered by the GNU General Public License (Version 2 or later).
    You are free to share or change this software in any way you like as long as it is accompanied by the license and you make all source code available to anyone who wants it.
    This applies to both original and modified copies of this software, plus any derivative works.
    For further details, you can view the license from the Help menu.
    It can also be viewed online at: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html and https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.en.html
    
    {name} is developed by NV Access, a non-profit organisation committed to helping and promoting free and open source solutions for blind and vision impaired people.
    If you find NVDA useful and want it to continue to improve, please consider donating to NV Access. You can do this by selecting Donate from the NVDA menu.
ja_JP: {longName} ({name})
    バージョン: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} は GNU 一般公衆利用許諾書（バージョン2以降）のもとで提供されています。
    このライセンスを同梱し、ソースコードを希望者全員に公開する限りにおいて、このソフトウェアを自由に共有または変更することができます。
    この条件は、オリジナル版および変更版、さらにそれらに基づく派生作品にも適用されます。
    詳細については、ヘルプメニューからライセンスを参照できます。
    また、以下のウェブサイトでも閲覧できます：
    [https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html](https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html)
    [https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.en.html](https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.en.html)
    
    {name} は NV Access によって開発されています。
    NV Access は、視覚に障害のある人々のために自由でオープンソースなソリューションを支援・推進する非営利団体です。
    NVDA が役に立ったと感じ、今後の改善を支援したい場合は、NVDA メニューから「寄付」を選択して NV Access への寄付をご検討ください。

en: {message}
    
    Category: "{category}"
    Option: "{option}"
ja_JP: {message}
    
    カテゴリ: "{category}"
    オプション: "{option}"

en: {minuteText} remaining
ja_JP: 残り時間 {minuteText}

en: {minutes:d} minute | {minutes:d} minutes
ja_JP[0]: {minutes:d} 分

en: {modifier} released
ja_JP: {modifier} 押されていません

en: {numFingers} finger {action} | {numFingers} finger {action}
ja_JP[0]: {numFingers} 本指 {action}

en: {number} of {total}
ja_JP: {number}の{total}

en: {number} {candidate}
ja_JP: {candidate} 候補{number}

en: {num} suggestion | {num} suggestions
ja_JP[0]: {num}件の候補

en: {offset:.3g} centimeter | {offset:.3g} centimeters
ja_JP[0]: {offset:.3g}センチメートル

en: {offset:.3g} character | {offset:.3g} characters
ja_JP[0]: {offset:.3g}文字

en: {offset:.3g} inch | {offset:.3g} inches
ja_JP[0]: {offset:.3g}インチ

en: {offset:.3g} millimeter | {offset:.3g} millimeters
ja_JP[0]: {offset:.3g}ミリメートル

en: {offset:.3g} pica | {offset:.3g} picas
ja_JP[0]: {offset:.3g}パイカ

en: {offset:.3g} pt
ja_JP: {offset:.3g}ポイント

en: {profileName} configuration profile active
ja_JP: {profileName}の設定プロファイルが有効

en: {profile} profile activated
ja_JP: 設定プロファイル {profile} を有効化

en: {profile} profile deactivated
ja_JP: 設定プロファイル {profile} を無効化

en: {remainingTimeFormatted} remaining
ja_JP: 残り時間 {remainingTimeFormatted}

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
ja_JP: {revisionType} {description} {text} 更新者 {author} 更新日 {date}

en: {rowCount} row | {rowCount} rows
ja_JP[0]: {rowCount}行

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
ja_JP: 系列 {seriesName} {seriesCount}の{seriesIndex}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
ja_JP: {seriesName} 近似曲線の種類 {trendlineType} 名前 {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
ja_JP: {seriesName} 近似曲線の種類 {trendlineType} 名前 {trendlineName} ラベル {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
ja_JP: {size:g}ポイント フォント

en: {startTime} to {endTime}
ja_JP: {startTime} から {endTime}

en: {start} through {end}
ja_JP: {start} から {end}

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
ja_JP: {styleName} スタイル アウトライン レベル{outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
ja_JP: {description} {symbol}

en: {textAttribute} off
ja_JP: {textAttribute} オフ

en: {textAttribute} on
ja_JP: {textAttribute} オン

en: {totalTime} total
ja_JP: 合計時間 {totalTime}

en: {val:.2f} centimetre | {val:.2f} centimetres
ja_JP[0]: {val:.2f}センチ

en: {val:.2f} cm
ja_JP: {val:.2f}センチ

en: {val:.2f} in
ja_JP: {val:.2f}インチ

en: {val:.2f} inch | {val:.2f} inches
ja_JP[0]: {val:.2f}インチ

en: {val:g} pt space before paragraph
ja_JP: 段落の前の {val:g} pt の間隔

en: {weight} {style}
ja_JP: {weight}の{style}
