nvda - en to pt_BR translation catalogue (3277 entries)

en:  %s is currently running.
pt_BR:  %s atualmente executando.

en:  %s module is loaded.
pt_BR:  módulo %s carregado.

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
pt_BR:  fração {fractionValue:.2f} intervalo em percentagem {pointIndex} de {pointCount}

en:  minus
pt_BR:  menos

en:  square
pt_BR:  quadrada

en:  title: {axisTitle}
pt_BR:  título: {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
pt_BR:  {segmentType}, {pointIndex} de {pointCount}

en: %d character | %d characters
pt_BR[0]: %d caractere
pt_BR[1]: %d caracteres

en: %d percent
pt_BR: %d porcento

en: %s application
pt_BR: %s, aplicação

en: %s column | %s columns
pt_BR[0]: %s coluna
pt_BR[1]: %s colunas

en: %s cursor
pt_BR: cursor %s

en: %s end
pt_BR: fim de %s

en: %s highlighted
pt_BR: %s destacaram

en: %s item | %s items
pt_BR[0]: %s item
pt_BR[1]: %s itens

en: %s keyboard
pt_BR: teclado de %s

en: %s mode
pt_BR: modo %s

en: %s normalized
pt_BR: %s normalizado

en: %s selected
pt_BR: %s selecionado

en: %s selected instead
pt_BR: %s selecionado agora

en: %s unselected
pt_BR: %s desselecionado

en: &About add-on...
pt_BR: S&obre o complemento...

en: &About...
pt_BR: &Sobre...

en: &Add
pt_BR: &Adicionar

en: &Add-on store...
pt_BR: Loj&a de complementos...

en: &Alignment
pt_BR: &Alinhamento

en: &Annotations
pt_BR: &Anotações

en: &Anywhere
pt_BR: Em &qualquer parte

en: &Apply
pt_BR: &Aplicar

en: &Beep for capitals
pt_BR: &Bipar em maiúsculas

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
pt_BR: Api&ta se digitar letras minúsculas com caps lock ligado

en: &Bookmarks
pt_BR: Marcad&ores

en: &Braille viewer
pt_BR: Visualizador de &Braille

en: &Brightness controls audio coordinates volume
pt_BR: &Brilho controla volume das coordenadas sonoras

en: &Buttons
pt_BR: &Botão

en: &Categories:
pt_BR: &Categorias:

en: &Charts
pt_BR: &Quadros

en: &Check for update...
pt_BR: Pro&curar atualização...

en: &Clickable
pt_BR: &Clicável

en: &Close
pt_BR: &Fechar

en: &Colors
pt_BR: &Cores

en: &Comment
pt_BR: &Comentário

en: &Configuration profiles...
pt_BR: &Perfis de configurações...

en: &Continue
pt_BR: &Continuar

en: &Continue running
pt_BR: &Continuar usando

en: &Copy version number
pt_BR: &Copiar número da versão

en: &Create portable copy...
pt_BR: &Criar cópia portátil...

en: &Default dictionary...
pt_BR: &Padrão...

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
pt_BR: &Descrições de caracteres com atraso ao movimentar cursor

en: &Delete
pt_BR: A&pagar

en: &Dictionary entries
pt_BR: Entradas do &dicionário

en: &Diff algorithm:
pt_BR: Algoritmo &diff:

en: &Displays to detect automatically:
pt_BR: Linhas a &detectar automaticamente:

en: &Donate
pt_BR: &Doar

en: &Done
pt_BR: &Concluído

en: &Download update
pt_BR: &Baixar atualização

en: &Edit
pt_BR: &Editar

en: &Editor revisions
pt_BR: Revisões do &editor

en: &Enable Highlighting
pt_BR: Habilitar &Realce

en: &Enable browse mode on page load
pt_BR: Habilitar modo d&e navegação ao carregar página

en: &Errors
pt_BR: &Erros

en: &External IP:
pt_BR: IP &externo:

en: &Figures and captions
pt_BR: &Figuras e legendas

en: &Font name
pt_BR: Nome da &fonte

en: &Form fields
pt_BR: Campos de &formulário

en: &Generate Key
pt_BR: &Gerar chave

en: &Graphics
pt_BR: &Gráficos

en: &Groupings
pt_BR: A&grupamentos

en: &Guess object position information when unavailable
pt_BR: Dedu&zir informações da posição do objeto quando indisponível

en: &HID keyboard input simulation
pt_BR: Simulação de entrada de teclado &HID

en: &Headings
pt_BR: Tít&ulos

en: &Help
pt_BR: A&juda

en: &Help, training and support
pt_BR: A&juda, treino e suporte

en: &Host:
pt_BR: Anfitri&ão:

en: &Hover for cell routing
pt_BR: &Explorar para sincronizar cela

en: &Inflection
pt_BR: &Inflexão

en: &Input table:
pt_BR: Tabela para &entrada:

en: &Install NVDA on this computer
pt_BR: &Instalar o NVDA neste computador

en: &Install NVDA...
pt_BR: &Instalar o NVDA...

en: &Keep existing desktop shortcut
pt_BR: &Deixar atalho já existente na área de trabalho

en: &Key:
pt_BR: Cha&ve:

en: &Keyboard layout:
pt_BR: Esquema de tec&lado:

en: &Language
pt_BR: I&dioma

en: &Level
pt_BR: &Grau

en: &Line spacing
pt_BR: Espaçamento de &linhas

en: &Lists
pt_BR: &Listas

en: &Maximum number of characters on one line
pt_BR: Má&ximo de caracteres numa linha

en: &Modes available in the 'Cycle sound split mode' command:
pt_BR: &Modos disponíveis no comando 'Alternar modo divisão de som':

en: &Modes available in the Cycle speech mode command:
pt_BR: &Modos disponíveis no comando de alternar fala:

en: &Move to
pt_BR: &Mover para

en: &Multiple key press timeout (ms):
pt_BR: Tempo limite ao pressionar &múltiplas teclas (ms):

en: &New
pt_BR: &Novo

en: &No
pt_BR: &Não

en: &Not now
pt_BR: Agora &não

en: &Number of lines per page
pt_BR: &Linhas por página

en: &Output table:
pt_BR: Tabela para &saída:

en: &Pages
pt_BR: &Páginas

en: &Paragraph indentation
pt_BR: Recuo de &parágrafo

en: &Paragraph style:
pt_BR: Estilo de &parágrafo:

en: &Pattern
pt_BR: &Original

en: &Pitch
pt_BR: &Tom

en: &Play audio coordinates when mouse moves
pt_BR: T&ocar sons de coordenada quando o mouse é movido

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
pt_BR: &Tocar som ao alternar Cortina de Tela

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
pt_BR: &Tocar sons ao iniciar ou encerrar o NVDA

en: &Port:
pt_BR: &Porta:

en: &Postpone update
pt_BR: &Adiar atualização

en: &Preferences
pt_BR: &Preferências

en: &Proceed with installation (not recommended)
pt_BR: &Prosseguir instalação (não recomendado)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
pt_BR: &Pronúncia de pontuação e símbolos...

en: &Python console
pt_BR: Console &Python

en: &Rate
pt_BR: V&elocidade

en: &References
pt_BR: &Referências

en: &Remove
pt_BR: &Remover

en: &Rename
pt_BR: &Renomear

en: &Replacement
pt_BR: &Substituto

en: &Revert to saved configuration
pt_BR: &Voltar à configuração salva

en: &Review add-ons...
pt_BR: &Revisar complementos...

en: &Save
pt_BR: &Salvar

en: &Save configuration
pt_BR: &Salvar configuração

en: &Save configuration when exiting NVDA
pt_BR: &Salvar configurações ao sair do NVDA

en: &Select NVDA Modifier Keys
pt_BR: &Selecionar as Teclas Modificadoras para o NVDA

en: &Send actual symbol to synthesizer
pt_BR: Enviar o real &símbolo para o sintetizador

en: &Settings...
pt_BR: Configura&ções...

en: &Sheets
pt_BR: &Planilhas

en: &Show Braille Viewer on Startup
pt_BR: Mo&strar o visualizador de Braille ao iniciar

en: &Show Speech Viewer on Startup
pt_BR: Mo&strar o visualizador de Fala ao iniciar

en: &Show cursor
pt_BR: Mostrar cur&sor

en: &Show this dialog when NVDA starts
pt_BR: Mo&strar este diálogo ao iniciar o NVDA

en: &Simple review mode
pt_BR: Modo &simples de exploração

en: &Sound split mode:
pt_BR: Modo divisão de &som:

en: &Speech viewer
pt_BR: Vi&sualizador de fala

en: &Start the new portable copy after creation
pt_BR: Iniciar a nova cópia portátil após cria&ção

en: &Symbol:
pt_BR: &Símbolo:

en: &Symbols
pt_BR: &Símbolos

en: &Synthesizer:
pt_BR: &Sintetizador:

en: &Tables
pt_BR: &Tabelas

en: &Temporary dictionary...
pt_BR: Temporário...

en: &Test...
pt_BR: &Testar...

en: &Tools
pt_BR: &Ferramentas

en: &Touch typing mode
pt_BR: Modo de digitação tátil

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
pt_BR: Capturar tudo que não seja comando para que não chegue ao documento

en: &Triggers...
pt_BR: &Disparadores...

en: &Type
pt_BR: &Tipo

en: &URL:
pt_BR: Endere&ço:

en: &Update now
pt_BR: At&ualizar agora

en: &Update to NVDA {version}
pt_BR: At&ualizar para NVDA {version}

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
pt_BR: &Usar CapsLock como uma tecla modificadora do NVDA

en: &User Guide
pt_BR: Guia do &Usuário

en: &View License
pt_BR: &Ver Licença

en: &Voice
pt_BR: &Voz

en: &Voice dictionary...
pt_BR: Para &voz atual...

en: &Yes
pt_BR: &Sim

en: (normal configuration)
pt_BR: (configuração normal)

en: 0 matches
pt_BR: 0 achados

en: 1.5 line spacing
pt_BR: Espaçamento de linhas 1,5

en: 100 percent Stacked Area
pt_BR: Área 100 por cento empilhada

en: 100 percent Stacked Bar
pt_BR: Barra 100 por cento empilhada

en: 100 percent Stacked Column
pt_BR: Coluna 100 por cento empilhada

en: 100 percent Stacked Cone Bar
pt_BR: Barra de cone 100 por cento empilhada

en: 100 percent Stacked Cone Column
pt_BR: Coluna de cone 100 por cento empilhada

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
pt_BR: Barra de cilindro 100 por cento empilhada

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
pt_BR: Coluna de cilindro 100 por cento empilhada

en: 100 percent Stacked Line
pt_BR: Linha 100 por cento empilhada

en: 100 percent Stacked Line with Markers
pt_BR: Linha 100 por cento empilhada com marcadores

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
pt_BR: Barra de pirâmide 100 por cento empilhada

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
pt_BR: Coluna de pirâmide 100 por cento empilhada

en: 12.5% gray
pt_BR: 12,5% cinza

en: 25% gray
pt_BR: 25% cinza

en: 3D 100 percent Stacked Bar
pt_BR: Barra 100 por cento empilhada 3D

en: 3D 100 percent Stacked Column
pt_BR: Coluna 100 por cento empilhada 3D

en: 3D Area
pt_BR: Área 3D

en: 3D Clustered Bar
pt_BR: Barra Clusterizada 3D

en: 3D Clustered Column
pt_BR: Coluna Clusterizada 3D

en: 3D Column
pt_BR: Coluna 3D

en: 3D Cone Column
pt_BR: Coluna de cone 3D

en: 3D Cylinder Column
pt_BR: Coluna de cilindro 3D

en: 3D Line
pt_BR: Linha 3D

en: 3D Pie
pt_BR: Pizza 3D

en: 3D Pyramid Column
pt_BR: Coluna de pirâmide 3D

en: 3D Stacked Area
pt_BR: Área empilhada 3D

en: 3D Stacked Bar
pt_BR: Barra empilhada 3D

en: 3D Stacked Column
pt_BR: Coluna empilhada 3D

en: 3D Surface
pt_BR: Superfície 3D

en: 3D Surface (wireframe)
pt_BR: Superfície 3D (delineada)

en: 50% gray
pt_BR: 50% cinza

en: 6.25% gray
pt_BR: 6,25% cinza

en: 75% gray
pt_BR: 75% cinza

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
pt_BR: Diálogo onde pode mexer no dicionário padrão adicionando entradas à lista

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
pt_BR: Diálogo onde pode mexer no dicionário temporário adicionando entradas à caixa de edição

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
pt_BR: Diálogo onde pode mexer no dicionário específico da voz adicionando entradas à lista

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
pt_BR: Um leitor de tela livre e de código aberto para o Microsoft Windows

en: A pattern is required.
pt_BR: É necessário uma entrada.

en: A portable copy already exists in the directory '{portableDirectory}'. Do you want to update it?
pt_BR: Já existe uma cópia portátil no diretório '{portableDirectory}'. Deseja atualizá-la?

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
pt_BR: Foi encontrada no sistema uma instalação anterior do NVDA; essa instalação será atualizada.

en: A profile cannot have an empty name.
pt_BR: Um perfil não pode ter um nome vazio.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
pt_BR: Uma versão deste complemento já se encontra instalada. Gostaria de atualizar {summary} versão {curVersion} para a versão {newVersion}?

en: About NVDA
pt_BR: Sobre o NVDA

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
pt_BR: Ação indisponível na versão de NVDA da Loja do Windows

en: Action unavailable in a temporary version of NVDA
pt_BR: Ação indisponível numa versão temporária de NVDA

en: Action unavailable in secure context
pt_BR: Ação indisponível em contexto seguro

en: Action unavailable while Windows is locked
pt_BR: Ação indisponível enquanto o Windows está bloqueado

en: Action unavailable while a dialog requires a response
pt_BR: Ação indisponível enquanto um diálogo requer resposta

en: Action unavailable while the braille mode is set to speech output
pt_BR: Ação indisponível enquanto o modo braille estiver definido como saída de fala

en: Action unavailable. Braille is tethered to focus
pt_BR: Ação indisponível; braille está vinculado ao foco

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
pt_BR: Ativa ou desativa o perfil de configuração {profile}

en: Activates the Add-on Store to browse and manage add-on packages for NVDA
pt_BR: Ativa a Loja de Complementos para navegar e gerir pacotes de complementos do NVDA

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
pt_BR: Ativa o terminal Python do NVDA, útil sobretudo para desenvolvimento

en: Activates the current object in the document
pt_BR: Ativa o objeto atual do documento

en: Activates the text at the cursor if possible
pt_BR: Ativa o texto sob o cursor se possível

en: Add Dictionary Entry
pt_BR: Adicionar Entrada de Dicionário

en: Add Symbol
pt_BR: Adicionar símbolo

en: Add-on Installation
pt_BR: Instalação de Complemento

en: Add-on Store
pt_BR: Loja de Complementos

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
pt_BR: Complementos não podem ser instalados na versão do NVDA da Loja do Windows

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Afrikaans grade 1
pt_BR: Africâner, grau 1

en: Afrikaans grade 2
pt_BR: Africâner, grau 2

en: Akkadian (Borger) grade 1
pt_BR: Acádio (Borger), grau 1

en: Akkadian (US) grade 1
pt_BR: Acádio (EUA), grau 1

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
pt_BR: Todos os complementos estão agora desabilitados. Eles serão reabilitados na próxima reinicialização a menos que você escolha desabilitá-los novamente.

en: All caps on
pt_BR: Ligado tudo em maiúsculas

en: All dots
pt_BR: Todos os pontos

en: Allow NV Access to gather NVDA usage statistics
pt_BR: Permitir que a NV Access colete estatísticas de uso do NVDA

en: Allow automatic updates to install incompatible add-ons
pt_BR: Permitir às atualizações automáticas instalar complementos incompatíveis

en: Allow skim &reading in Say All
pt_BR: Permiti&r ler dinamicamente durante a leitura contínua

en: Alpha numeric input
pt_BR: Entrada alfanumérica

en: Already connected
pt_BR: Já conectado

en: Already in a content recognition result
pt_BR: Já está num resultado de reconhecimento de conteúdo

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
pt_BR: Linha {rowNumber} coluna {columnNumber} já está como início dos cabeçalhos de coluna

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
pt_BR: Linha {rowNumber} coluna {columnNumber} já está como início dos cabeçalhos de linha

en: Already set {address} as start of column headers
pt_BR: {address} já está como início dos cabeçalhos de coluna

en: Already set {address} as start of row headers
pt_BR: {address} já está como início dos cabeçalhos de linha

en: Always
pt_BR: Sempre

en: Always duck
pt_BR: Sempre reduzir

en: Always fill display
pt_BR: Sempre preencher a linha

en: Always include short character &description when announcing candidates
pt_BR: Sempre incluir &descrição curta de caractere ao anunciar sugestões

en: An error has caused this feature ({title}) to be unavailable at this time. Restarting NVDA or Windows may solve this problem.
pt_BR: Um erro fez este recurso ({title}) estar indisponível desta vez. Reiniciar o NVDA ou o Windows talvez resolva o problema.

en: An error has caused this feature to be unavailable at this time. Restarting NVDA or Windows may solve this problem.
pt_BR: Um erro fez este recurso estar indisponível desta vez. Reiniciar o NVDA ou o Windows talvez resolva o problema.

en: An existing NVDA installation has been detected, but its version cannot be determined. If you are attempting to install an earlier version of NVDA, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
pt_BR: Foi detectado que já existe uma instalação de NVDA, mas não é possível determinar a versão dela. Caso esteja tentando instalar uma versão anterior do NVDA, você deve primeiro cancelar esta instalação e desinstalar completamente o NVDA antes de instalar a versão anterior.

en: An existing copy of NVDA has been detected in the chosen directory, but its version cannot be determined. If you are attempting to downgrade to an earlier version of NVDA, you should cancel this operation and create a new portable copy.
pt_BR: Foi detectado que já existe uma cópia do NVDA no diretório escolhido, mas não é possível determinar a versão dela. Caso esteja tentando voltar a uma versão anterior do NVDA, você deve cancelar esta operação e criar uma cópia portátil nova.

en: Annotations
pt_BR: Anotações

en: Announce &selected candidate
pt_BR: Anunciar &sugestão selecionada

en: Announces the current selection in edit controls and documents. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions. Pressing four times shows it in a browsable message.
pt_BR: Anuncia a seleção atual em controles de edição e documentos. Pressionada duas vezes, soletra a informação. Pressionada três vezes, soletra usando descrições de caracteres. Pressionada quatro vezes, mostra numa mensagem navegável.

en: Answer to:
pt_BR: Responder para:

en: Any
pt_BR: Qualquer

en: Appointment {subject}, {time}
pt_BR: Compromisso {subject}, {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
pt_BR: Árabe, braille informático de 8 pontos

en: Arabic grade 1
pt_BR: Árabe, grau 1

en: Arabic grade 2
pt_BR: Árabe, grau 2

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
pt_BR: Tem certeza que quer instalar este complemento?
    Instale complementos somente de fontes confiáveis.
    Complemento: {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
pt_BR: Tem certeza que deseja remover todas as entradas deste dicionário?

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
pt_BR: Tem certeza que quer restaurar todos os gestos a seus padrões originais?
    
    			Todos os gestos que você configurou, quer anteriormente ou durante esta seção, serão perdidos.
    			Isto não poderá ser desfeito.

en: Area
pt_BR: Área

en: Arti&cles
pt_BR: Arti&gos

en: Assamese grade 1
pt_BR: Assamês, grau 1

en: At least one NVDA modifier key must be set. Caps lock will remain as an NVDA modifier key.
pt_BR: Pelo menos uma tecla modificadora do NVDA deve ser configurada. Caps lock vai permanecer como uma tecla modificadora do NVDA.

en: At least one key must be used as the NVDA key.
pt_BR: Pelo menos uma tecla deve ser usada como tecla NVDA.

en: At least one sound split mode has to be checked.
pt_BR: Ao menos um modo de divisão de som tem que ser marcado.

en: At least two speech modes have to be checked.
pt_BR: Ao menos dois modos de fala têm que estar marcados.

en: Attachments
pt_BR: Anexos

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
pt_BR: Tentar cancelar a fala de eventos com foco expirado:

en: Audio
pt_BR: Áudio

en: Audio d&ucking mode:
pt_BR: Modo de á&udio prioritário:

en: Audio ducking not supported
pt_BR: Prioridade de áudio não suportada

en: Audio indication of focus and browse modes
pt_BR: Indicação sonora de mudança entre modo de foco e de navegação

en: Audio output &device:
pt_BR: &Dispositivo de saída de áudio:

en: Automatic
pt_BR: Automático

en: Automatic &Say All on page load
pt_BR: Lei&tura Contínua Automática ao carregar a página

en: Automatic &updates:
pt_BR: At&ualizações automáticas:

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
pt_BR: Automático (preferir Diff Match Patch)

en: Automatic (prefer UIA)
pt_BR: Automático (preferir UIA)

en: Automatic (prefer selective)
pt_BR: Automático (preferir seletivo)

en: Automatic ({name})
pt_BR: Automático, ({name})

en: Automatic dialect switching (when supported)
pt_BR: Alternância automática de dialeto (quando suportado)

en: Automatic focus mode for caret movement
pt_BR: Modo de foco automático quando o cursor do aplicativo muda

en: Automatic focus mode for focus changes
pt_BR: Modo de foco automático quando o foco muda

en: Automatic language and dialect switching on
pt_BR: Ligada alternância automática de idioma e dialeto

en: Automatic language switching (when supported)
pt_BR: Alternância automática de idioma (quando suportado)

en: Automatic language switching off
pt_BR: Desligada alternância automática de idioma

en: Automatic language switching on
pt_BR: Ligada alternância automática de idioma

en: Automatic refresh disabled
pt_BR: Atualização automática desabilitada

en: Automatic refresh enabled
pt_BR: Atualização automática habilitada

en: Automatically check for &updates to NVDA
pt_BR: Procurar &atualizações do NVDA automaticamente

en: Automatically report all available &candidates
pt_BR: Anunciar automaticamente todas as s&ugestões disponíveis

en: Automatically say all on result
pt_BR: Leitura contínua automática no resultado

en: Avoid splitting &words when possible
pt_BR: &Quando possível, não quebrar palavras

en: BCC:
pt_BR: CCO:

en: Bar of Pie
pt_BR: Barra de pizza

en: Baseline
pt_BR: Sublinhado

en: Bashkir grade 1
pt_BR: Basquir, grau 1

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
pt_BR: Linhas braille Baum/HumanWare/APH/Orbit

en: Beep
pt_BR: Bipar

en: Beep and speak progress bar updates
pt_BR: Bipar e falar em atualizações de barras de progresso

en: Beep for progress bar updates
pt_BR: Bipar em atualizações de barras de progresso

en: Begins interaction with math content
pt_BR: Inicia interação com conteúdo matemático

en: Belarusian computer braille
pt_BR: Bielorrusso, braille informático

en: Belarusian literary braille
pt_BR: Bielorrusso, braille literário

en: Belarusian literary braille (detailed)
pt_BR: Braille literário bielorrusso (detalhado)

en: Bengali grade 1
pt_BR: Bengali, grau 1

en: Beta or dev
pt_BR: Beta ou em desenvolvimento

en: Bitmap placeholder
pt_BR: Local da imagem de Bitmap

en: Blink cursor
pt_BR: Piscar cursor

en: Block &quotes
pt_BR: Bloco de cita&ção

en: Bold off
pt_BR: Sem negrito

en: Bold on
pt_BR: Negrito

en: Both Colors and Styles
pt_BR: Cores e Estilos

en: Both host and key must be set.
pt_BR: Ambos anfitrião e chave têm que estar definidos.

en: Both port and key must be set.
pt_BR: Ambas porta e chave têm que estar definidas.

en: Bottom
pt_BR: Fundo

en: Braille &display:
pt_BR: &Linha braille:

en: Braille Display Error
pt_BR: Erro na Linha Braille

en: Braille Unicode normalization default ({default})
pt_BR: ({default}), padrão de normalização Unicode de braille

en: Braille Unicode normalization {state}
pt_BR: {state}, normalização Unicode de braille

en: Braille cursor %s
pt_BR: Cursor braille %s

en: Braille cursor is turned off
pt_BR: O cursor braille está desligado

en: Braille cursor off
pt_BR: Desligado cursor braille

en: Braille cursor on
pt_BR: Ligado cursor braille

en: Braille destination
pt_BR: Destino do braille

en: Braille display
pt_BR: Linha braille

en: Braille focus context presentation: %s
pt_BR: Apresentação do contexto do foco braille: %s

en: Braille font attributes
pt_BR: Mostrar em braille atributos da fonte

en: Braille inp&ut
pt_BR: &Entrada por braille

en: Braille input disabled
pt_BR: Desabilitada entrada por braille

en: Braille input enabled
pt_BR: Habilitada entrada por braille

en: Braille mode {brailleMode}
pt_BR: {brailleMode} modo Braille

en: Braille mode:
pt_BR: Modo braille:

en: Braille move system caret when routing review cursor %s
pt_BR: Braille move o cursor do sistema ao sincronizar cursor de exploração %s

en: Braille move system caret when routing review cursor default (%s)
pt_BR: Braille move o cursor do sistema ao sincronizar cursor de exploração, padrão (%s)

en: Braille show messages %s
pt_BR: %s mostrar mensagens em braille

en: Braille show selection %s
pt_BR: %s mostrar seleção em Braille

en: Braille show selection default (%s)
pt_BR: Mostrar seleção em braille padrão (%s)

en: Braille tethered %s
pt_BR: Braille vinculado %s

en: Braille viewer disabled
pt_BR: Desabilitado visualizador de braille

en: Braille viewer enabled
pt_BR: Habilitado visualizador de braille

en: Browse Mode
pt_BR: Modo de navegação

en: Browse mode
pt_BR: Modo de navegação

en: Browse...
pt_BR: Procurar...

en: Bubble
pt_BR: Bolha

en: Bubble with 3D effects
pt_BR: Bolha com efeitos 3D

en: Bulgarian 8 dot computer braille
pt_BR: Búlgaro, braille informático de 8 pontos

en: Bulgarian grade 1
pt_BR: Búlgaro, grau 1

en: Burmese grade 1
pt_BR: Birmanês, grau 1

en: Burmese grade 2
pt_BR: Birmanês, grau 2

en: C&hange...
pt_BR: A&lterar...

en: COM Registration Fixing Tool Failed
pt_BR: Ferramenta de correção de registro COM falhou

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
pt_BR: Não posso alterar o perfil de configuração ativo enquanto um diálogo do NVDA está aberto

en: Can't find the documentation window.
pt_BR: Não foi possível encontrar a janela de documentação.

en: Can't select text, press twice to copy
pt_BR: Não é possível selecionar o texto; pressione duas vezes para copiar

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Candidate
pt_BR: Sugestão

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber} in column headers
pt_BR: Não consigo achar linha {rowNumber}, coluna {columnNumber} nos cabeçalhos de colunas

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber} in row headers
pt_BR: Não consigo achar linha {rowNumber}, coluna {columnNumber} dos cabeçalhos de linhas

en: Cannot find {address}    in row headers
pt_BR: Impossível localizar {address}    nos cabeçalhos de linha

en: Cannot find {address} in column headers
pt_BR: Não consigo achar {address} dos cabeçalhos de colunas

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
pt_BR: Não é possível instalar o complemento do NVDA a partir do caminho {path}.
    Você tem de estar executando o NVDA para poder instalar complementos.

en: Capital pitch change percentage
pt_BR: Percentagem para mudança de tom em maiúsculas

en: Caps off
pt_BR: Desligado maiúsculas

en: Caret movement timeout (in ms)
pt_BR: Tempo limite do movimento do cursor (em ms)

en: Case &sensitive
pt_BR: Distinguir &maiúsculas de minúsculas

en: Catalan grade 1
pt_BR: Catalão, grau 1

en: Category {categoryAxisData}:
pt_BR: Categoria {categoryAxisData}:

en: Cell &borders:
pt_BR: &Bordas da célula:

en: Cell c&oordinates
pt_BR: C&oordenadas de célula

en: Center Title placeholder
pt_BR: Local do título centrado

en: Central Kurdish grade 1
pt_BR: Curdo Central, grau 1

en: Change selected symbol
pt_BR: Alterar símbolo selecionado

en: Change tracking off
pt_BR: Desligado rastreamento de alterações

en: Change tracking on
pt_BR: Ligado rastreamento de alterações

en: Change...
pt_BR: Alterar...

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
pt_BR: Foram feitas alterações em complementos. Você deve reiniciar o NVDA para que essas alterações tenham efeito. Quer reiniciar agora?

en: Character: {character}
    Replacement: {replacement}
pt_BR: Caractere: {character}
    Substituto: {replacement}

en: Chart Elements
pt_BR: Elementos do quadro

en: Chart area
pt_BR: Área do quadro

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
pt_BR: Área do quadro, altura: {chartAreaHeight}, largura: {chartAreaWidth}, topo: {chartAreaTop}, esquerda: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
pt_BR: Local do quadro

en: Chart title: {chartTitle}
pt_BR: Título do quadro: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
pt_BR: Título do quadro: {chartTitle}, tipo: {chartType}

en: Checking for Update
pt_BR: Procurando Atualização

en: Checking for update
pt_BR: Procurando atualização

en: Chichewa (Malawi) literary braille
pt_BR: Nianja (Malawi), braille literário

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
pt_BR: Chinês (China, Mandarim) Sistema Braille Atual

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System (no tones)
pt_BR: Chinês (China, Mandarim) Sistema Braille Atual (sem tons)

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
pt_BR: Chinês (China, Mandarim) Sistema Braille Duplofônico

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
pt_BR: Chinês (Hong Kong, Cantonês)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
pt_BR: Chinês (Taiwan, Mandarim)

en: Chinese common braille (simplified Chinese characters)
pt_BR: Chinês, braille comum (caracteres chineses simplificados)

en: Clear the output pane
pt_BR: Limpar o painel de saída

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
pt_BR: Clica uma vez com o botão esquerdo do mouse na posição atual

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
pt_BR: Clica o botão direito do mouse na posição de toque atual. Geralmente é usado para ativar um menu de contexto.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
pt_BR: Clica uma vez com o botão direito do mouse na posição atual

en: Clipboard
pt_BR: Área de transferência

en: Clipboard received
pt_BR: Recebida área de transferência

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Clustered Bar
pt_BR: Barra Clusterizada

en: Clustered Column
pt_BR: Coluna Clusterizada

en: Clustered Cone Bar
pt_BR: Barra de Cone Clusterizada

en: Clustered Cone Column
pt_BR: Coluna de Cone Clusterizado

en: Clustered Cylinder Bar
pt_BR: Barra de Cilindro Clusterizada

en: Clustered Pyramid Bar
pt_BR: Barra de Pirâmide Clusterizada

en: Clustered Pyramid Column
pt_BR: Coluna de Pirâmide Clusterizada

en: Collapsed
pt_BR: Recolhido

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Command line option: {langDesc}
pt_BR: Opção da linha de comando: {langDesc}

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first column cells automatically set as row headers.
pt_BR: Comando não suportado neste tipo de documento. As tabelas têm suas primeiras células de coluna definidas automaticamente como cabeçalhos de linha.

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first row cells automatically set as column headers.
pt_BR: Comando não suportado neste tipo de documento. As tabelas têm suas primeiras células de linha definidas automaticamente como cabeçalhos de coluna.

en: Commands &Quick Reference
pt_BR: Referência Rápida de &Comandos

en: Commands Quick Reference
pt_BR: Referência rápida de comandos

en: Commen&ts
pt_BR: Comen&tários

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Comment thread: {comment}  by {author}
pt_BR: Tópico de comentários: {comment}  de {author}

en: Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} reply | Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} replies
pt_BR[0]: Conversação de comentários: {comment}  por {author} com {numReplies} resposta
pt_BR[1]: Conversação de comentários: {comment}  por {author} com {numReplies} respostas

en: Comment: {comment} by {author}
pt_BR: Comentário: {comment} por {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
pt_BR: Comentário: {comment} por {author} em {date}

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Composition
pt_BR: Composição

en: Configuration
pt_BR: Configuração

en: Configuration File Error
pt_BR: Erro no Arquivo de Configuração

en: Configuration Profiles
pt_BR: Perfis de configurações

en: Configuration applied
pt_BR: Configuração aplicada

en: Configuration profile triggers disabled
pt_BR: Desabilitados disparadores de perfis de configurações

en: Configuration profile triggers enabled
pt_BR: Habilitados disparadores de perfis de configurações

en: Configuration profiles
pt_BR: Perfis de configurações

en: Configuration restored to factory defaults
pt_BR: Configuração restaurada ao original

en: Configuration saved
pt_BR: Configuração salva

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
pt_BR: Configura quanta informação o NVDA fornecerá sobre controles. Estas opções aplicam-se ao anúncio de foco e à navegação por objetos do NVDA, mas não ao ler conteúdos textuais, ex.: conteúdos web no modo de navegação.

en: Configure visual aids.
pt_BR: Configurar ajudas visuais.

en: Confirm Deletion
pt_BR: Confirma apagamento

en: Connect
pt_BR: Conectar

en: Connect and do not ask again for this server
pt_BR: Conectar e não perguntar novamente para este servidor

en: Connect...
pt_BR: Conectar...

en: Connected
pt_BR: Conectado

en: Connecting
pt_BR: Conectando

en: Content is not visible
pt_BR: Conteúdo não está visível

en: Copied link
pt_BR: Copiado link

en: Copied to clipboard
pt_BR: Copiado para a área de transferência

en: Copied to clipboard: {text}
pt_BR: Copiado para área de transferência: {text}

en: Copied: {text}
pt_BR: Copiado: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
pt_BR: Copia o conteúdo da barra de status do aplicativo atual para a área de transferência.

en: Coptic 8 dot computer braille
pt_BR: Copta, braille informático de 8 pontos

en: Coptic grade 1
pt_BR: Copta, grau 1

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy &link
pt_BR: Copiar &link

en: Copy &portable configuration to current user account
pt_BR: Copiar configuração &portátil para a conta de usuário atual

en: Copy current &user configuration
pt_BR: Copiar configurações atuais do &usuário

en: Copy navigation focus to clipboard
pt_BR: Copia foco de navegação para a área de transferência

en: Copying Settings
pt_BR: Copiando configurações

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
pt_BR: Copyright (C) {years} NVDA Contributors [Colaboradores do NVDA]

en: Corners
pt_BR: Cantos

en: Could not disable screen curtain
pt_BR: Não consegui desabilitar a cortina de tela

en: Could not enable screen curtain
pt_BR: Não consegui habilitar a cortina de tela

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
pt_BR: Não consegui encerrar adequadamente os seguintes provedores de visão aprimorada:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
pt_BR: Não consegui encerrar adequadamente o provedor de visão aprimorada {providerName}

en: Could not load the %s synthesizer.
pt_BR: Não foi possível carregar o sintetizador %s.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
pt_BR: Não consegui carregar os seguintes provedores de visão aprimorada:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
pt_BR: Não foi possível carregar a linha braille {display}.

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
pt_BR: Não consegui carregar o provedor de visão aprimorada {providerName}

en: Could not save configuration - probably read only file system
pt_BR: Não foi possível salvar a configuração; provavelmente o sistema de arquivos é somente leitura

en: Could not save configuration; see the log for more details.
pt_BR: Não foi possível salvar a configuração; veja o log para mais detalhes.

en: Couldn't copy to clipboard.
pt_BR: Não consegui copiar para a área de transferência.

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
pt_BR: &Criar ícone na área de trabalho e tecla de atalho (control+alt+n)

en: Create &portable copy
pt_BR: Criar cópia &portátil

en: Create Portable NVDA
pt_BR: Criar NVDA Portátil

en: Create a &new folder for the portable copy
pt_BR: Criar &nova pasta para cópia portátil

en: Creating Portable Copy
pt_BR: Criando Cópia Portátil

en: Croatian 8 dot computer braille
pt_BR: Croata, braille informático de 8 pontos

en: Croatian grade 1
pt_BR: Croata, grau 1

en: Cuneiform (transliterated) grade 1
pt_BR: Cuneiforme (transliterado), grau 1

en: Cuneiform (transliterated, compact diacritics) grade 1
pt_BR: Cuneiforme (transliterado, diacríticos compactos), grau 1

en: Current application (%s)
pt_BR: Aplicativo atual (%s)

en: Cursor blink rate (ms)
pt_BR: Velocidade de intermitência do cursor (milésimos)

en: Cursor shape for &focus:
pt_BR: &Formato do cursor para foco:

en: Cursor shape for &review:
pt_BR: Fo&rmato do cursor para exploração:

en: Cycle through the braille Unicode normalization states
pt_BR: Circula pelos estados de normalização Unicode de braille

en: Cycle through the braille cursor shapes
pt_BR: Percorre os formatos do cursor braille

en: Cycle through the braille move system caret when routing review cursor states
pt_BR: Percorrer os estados de mover cursor do sistema ao sincronizar cursor de exploração

en: Cycle through the braille show messages modes
pt_BR: Percorre os modos de mostrar mensagens em braille

en: Cycle through the braille show selection states
pt_BR: Percorre os estados de mostrar seleção em braille

en: Cycle through the possible modes to report table row and column headers
pt_BR: Troca entre os possíveis modos de anunciar cabeçalhos de linhas e colunas em tabelas

en: Cycle through the speech Unicode normalization states
pt_BR: Circula pelos estados de normalização Unicode de fala

en: Cycles between available touch modes
pt_BR: Alterna entre os modos de toque disponíveis

en: Cycles between speech modes.
pt_BR: Alterna entre modos de fala.

en: Cycles font attribute reporting between speech, braille, speech and braille, and off.
pt_BR: Circula o anúncio de atributos da fonte entre fala, braille, fala e braille, e desligado.

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
pt_BR: Alterna entre os modos de áudio prioritário que determinam quando o NVDA diminui o volume de outros sons

en: Cycles through line indentation settings
pt_BR: Alterna entre as configurações de recuo de linha

en: Cycles through options for how to report spelling or grammar errors
pt_BR: Circula pelas opções de como anunciar erros ortográficos ou gramaticais

en: Cycles through options for when to speak typed characters.
pt_BR: Circula pelas opções de quando falar caracteres digitados.

en: Cycles through options for when to speak typed words.
pt_BR: Circula pelas opções de quando falar palavras digitadas.

en: Cycles through paragraph navigation styles
pt_BR: Alterna entre estilos de navegação de parágrafo

en: Cycles through sound split modes
pt_BR: Alterna entre modos de divisão do som

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
pt_BR: Circula entre os graus de pontuação que determinam quais símbolos são falados

en: Cycles through the available languages for Windows OCR
pt_BR: Alterna entre os diferentes idiomas do OCR do Windows

en: Cycles through the cell border reporting settings
pt_BR: Alterna entre as configurações de anúncio de bordas de células

en: Cycles through the possible choices for automatic language switching: off, language only and language and dialect.
pt_BR: Alterna entre as escolhas possíveis para mudança automática de idioma: desligada, somente idioma e idioma e dialeto.

en: Czech 8 dot computer braille
pt_BR: Tcheco, braille informático de 8 pontos

en: Czech grade 1
pt_BR: Tcheco, grau 1

en: DRAFT
pt_BR: RASCUNHO

en: Danish 6 dot grade 1
pt_BR: Dinamarquês de 6 pontos, grau 1

en: Danish 6 dot grade 1 (1993)
pt_BR: Dinamarquês de 6 pontos, grau 1 (1993)

en: Danish 6 dot grade 2
pt_BR: Dinamarquês de 6 pontos, grau 2

en: Danish 6 dot grade 2 (1993)
pt_BR: Dinamarquês de 6 pontos, grau 2 (1993)

en: Danish 8 dot computer braille
pt_BR: Dinamarquês, braille informático de 8 pontos

en: Danish 8 dot computer braille (1993)
pt_BR: Dinamarquês, braille informático de 8 pontos (1993)

en: Danish 8 dot grade 1
pt_BR: Dinamarquês de 8 pontos, grau 1

en: Danish 8 dot grade 1 (1993)
pt_BR: Dinamarquês de 8 pontos, grau 1 (1993)

en: Danish 8 dot grade 2
pt_BR: Dinamarquês de 8 pontos, grau 2

en: Danish 8 dot grade 2 (1993)
pt_BR: Dinamarquês de 8 pontos, grau 2 (1993)

en: Dash
pt_BR: Traçado

en: Dashed heavy
pt_BR: Traçado pesado

en: Dashed long
pt_BR: Traçado longo

en: Dashed long heavy
pt_BR: Traçado longo pesado

en: Data Label
pt_BR: Rótulo de dados

en: Data Table
pt_BR: Tabela de dados

en: Data validation prompt: {0}
pt_BR: Prompt de validação de dados: {0}

en: Date placeholder
pt_BR: Local da data

en: Date:
pt_BR: Data:

en: Debug logging
pt_BR: Registro de depuração

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
pt_BR: Diminui a configuração atualmente ativa no anel de configurações de voz

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
pt_BR: Diminui a opção atualmente ativa no anel de configuração de sintetizador por um intervalo maior

en: Default (Yes)
pt_BR: Padrão (Sim)

en: Default ({defaultChannel})
pt_BR: Padrão ({defaultChannel})

en: Default ({default})
pt_BR: Padrão ({default})

en: Default dictionary
pt_BR: Dicionário padrão

en: Default output device
pt_BR: Dispositivo de saída padrão

en: Default update &channel:
pt_BR: &Canal padrão de atualizações:

en: Delete all trusted fingerprints
pt_BR: Excluir todas as assinaturas validadas

en: Desktop
pt_BR: Área de trabalho

en: Destination of: {name}
pt_BR: Destino de: {name}

en: Dev
pt_BR: Em desenvolvimento

en: Dictionary Entry Error
pt_BR: Erro na entrada de dicionário

en: Directory Exists
pt_BR: Diretório Existente

en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

en: Disabled speak character when routing cursor in text
pt_BR: Desabilitado falar caractere sob o cursor ao rotear o cursor em textos

en: Disconnect
pt_BR: Desconectar

en: Disconnected
pt_BR: Desconectado

en: Dismiss the recognition result
pt_BR: Descartar resultado de reconhecimento de conteúdo

en: Display
pt_BR: Mostrar

en: Display Unit Label
pt_BR: Mostrar rótulo da unidade

en: Display nonprinting characters
pt_BR: Exibir caracteres não-imprimíveis

en: Displays one of the recent messages
pt_BR: Exibe uma mensagem entre as recentes

en: Displays the destination URL of the link at the position of caret or focus in a window, instead of just speaking it. May be preferred by braille users.
pt_BR: Anuncia o endereço de destino do link na posição do cursor ou do foco numa janela ao invés de apenas falar. Pode ser preferível para usuários de braille.

en: Distribution:
pt_BR: Distribuição:

en: Do not report font attributes
pt_BR: Não anunciar atributos da fonte

en: Do not update
pt_BR: Não atualizar

en: Do&n't save
pt_BR: &Não salvar

en: Document Formatting
pt_BR: Formatação de documentos

en: Document Navigation
pt_BR: Navegação de documento

en: Document formatting
pt_BR: Formatação de documentos

en: Document information
pt_BR: Informações de documento

en: Document review
pt_BR: Exploração de documento

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Dot 8
pt_BR: Ponto 8

en: Dot dash
pt_BR: Traçado com pontos

en: Dot dash heavy
pt_BR: Traçado com pontos pesado

en: Dot dot dash
pt_BR: Traçado com pontos duplo

en: Dot dot dash heavy
pt_BR: Traçado com pontos duplo pesado

en: Dot firm&ness
pt_BR: Firme&za do ponto

en: DotPad Braille / Tactile Graphic display
pt_BR: Bloco de pontos braille / mostrador de gráficos braille

en: Dots 7 and 8
pt_BR: Pontos 7 e 8

en: Dotted
pt_BR: Pontilhado

en: Dotted heavy
pt_BR: Pontilhado pesado

en: Double
pt_BR: Duplo

en: Double line spacing
pt_BR: Espaçamento de linha duplo

en: Doughnut
pt_BR: Rosca

en: Down Bars
pt_BR: Barras inferiores

en: Downloading
pt_BR: Baixando

en: Downloading Update
pt_BR: Baixando Atualização

en: Drop Lines
pt_BR: Linhas de projeção

en: Duck when outputting speech and sounds
pt_BR: Reduzir ao reproduzir fala e sons

en: Dutch 6 dot
pt_BR: Holandês de 6 pontos

en: Dutch 8 dot
pt_BR: Holandês de 8 pontos

en: E&mphasis
pt_BR: Ê&nfase

en: E&xit
pt_BR: S&air

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
pt_BR: Expand&ir para braille de computador a palavra sob o cursor

en: E&xtra dictionaries for character and symbol processing:
pt_BR: Dicionários e&xtras para processamento de caracteres e símbolos:

en: Each word capitalized
pt_BR: Cada palavra em maiúsculas

en: EcoBraille displays
pt_BR: Linhas EcoBraille

en: Edge of table
pt_BR: Borda da tabela

en: Edit Dictionary Entry
pt_BR: Editar entrada

en: Editable Text
pt_BR: Texto editável

en: Editing note for cell {address}
pt_BR: Editando nota da célula {address}

en: Editing profile {profile}
pt_BR: Editando perfil {profile}

en: Elapsed time not available
pt_BR: Tempo decorrido não disponível

en: Elements
pt_BR: Elemento

en: Elements List
pt_BR: Lista de Elementos

en: Empty slide
pt_BR: Slaid vazio

en: Emulate key press: {emulateGesture}
pt_BR: Emular tecla pressionada: {emulateGesture}

en: Emulated system keyboard keys
pt_BR: Teclas emuladas do teclado de sistema

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
pt_BR: Emula o pressionar de %s no teclado do sistema

en: Enable
pt_BR: Habilitar

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
pt_BR: Habilitar carregamento de código do diretório de trabalho do desenvolvedor

en: Enable mouse &tracking
pt_BR: Habilitar &rastreamento do mouse

en: Enable touch interaction support
pt_BR: Habilitar suporte a interação por toque

en: Enabled
pt_BR: Habilitado

en: Enabled logging categories
pt_BR: Categorias de registro habilitadas

en: Enabled speak character when routing cursor in text
pt_BR: Habilitado falar caractere sob o cursor ao rotear o cursor em textos

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
pt_BR: Habilitar a Cortina de Tela tornará a tela do computador completamente preta. Certifique-se que será capaz de navegar sem qualquer uso da tela antes de continuar. 
    
    Deseja continuar?

en: Endnotes
pt_BR: Notas de fim

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
pt_BR: Inglês (Reino Unido), braille informático de 8 pontos

en: English (U.K.) grade 1
pt_BR: Inglês (Reino Unido), grau 1

en: English (U.K.) grade 2
pt_BR: Inglês (Reino Unido), grau 2

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
pt_BR: Inglês (Estados Unidos), braille informático de 6 pontos

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
pt_BR: Inglês (Estados Unidos), braille informático de 8 pontos

en: English (U.S.) grade 1
pt_BR: Inglês (Estados Unidos), grau 1

en: English (U.S.) grade 2
pt_BR: Inglês (Estados Unidos), grau 2

en: English North American Braille Computer Code
pt_BR: Inglês Norte-Americano, Código Braille Informático

en: English grade 3
pt_BR: Inglês, grau 3

en: Enter gesture to emulate:
pt_BR: Insira um gesto a emular:

en: Enter input gesture:
pt_BR: Insira um gesto para entrada:

en: Erases the last entered braille cell or character
pt_BR: Apaga a última cela ou caractere braille inserido

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error Bars
pt_BR: Barras de erro

en: Error Connecting
pt_BR: Erro ao conectar

en: Error Copying
pt_BR: Erro ao copiar

en: Error activating profile.
pt_BR: Erro ao ativar perfil.

en: Error copying NVDA user settings
pt_BR: Erro ao copiar as configurações de usuário do NVDA

en: Error creating profile - probably read only file system.
pt_BR: Erro ao criar perfil - provavelmente o sistema de arquivos é somente leitura.

en: Error deleting profile.
pt_BR: Erro ao apagar perfil.

en: Error downloading update.
pt_BR: Erro ao baixar atualização.

en: Error in appModule %s
pt_BR: Erro no módulo de aplicativo %s

en: Error renaming profile.
pt_BR: Erro a renomear perfil.

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
pt_BR: Erro a salvar disparadores de perfis de configurações - provavelmente o sistema de arquivos é somente leitura.

en: Error saving log: %s
pt_BR: Erro ao salvar o log: %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
pt_BR: Erro ao salvar gestos definidos pelo usuário - provavelmente o sistema de arquivos é somente leitura.

en: Error: {errorText}
pt_BR: Erro: {errorText}

en: Esperanto grade 1
pt_BR: Esperanto, grau 1

en: Estonian grade 0
pt_BR: Estoniano, grau 0

en: Ethiopic grade 1
pt_BR: Etíope, grau 1

en: Eurobraille displays
pt_BR: Linhas Eurobraille

en: Even pages footer
pt_BR: Rodapé de páginas pares

en: Even pages header
pt_BR: Cabeçalho de páginas pares

en: Execute a previously downloaded NVDA update
pt_BR: Executa atualização já baixada

en: Exit
pt_BR: Sair

en: Exit NVDA
pt_BR: Encerrar o NVDA

en: Exit math interaction
pt_BR: Sai da interação matemática

en: Expanded
pt_BR: Expandido

en: Expanded symbol ({lang})
pt_BR: Expansão de símbolo ({lang})

en: Exploded 3D Pie
pt_BR: Pizza destacada 3D

en: Exploded Doughnut
pt_BR: Rosca destacada

en: Exploded Pie
pt_BR: Pizza destacada

en: Explore NVDA user configuration directory
pt_BR: Explorar o diretório de configurações do usuário do NVDA

en: Exponential
pt_BR: Exponencial

en: Failed to compile text paragraph regular expression: %s
pt_BR: Falha ao compilar expressão regular para parágrafos de texto: %s

en: Failed to create portable copy: {error}.
pt_BR: Falha ao criar cópia portátil: {error}.

en: Failed to install add-on from %s
pt_BR: Falha ao instalar complemento de %s

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
pt_BR: Falha ao abrir o arquivo de pacote de complemento em %s: arquivo faltando ou formato de arquivo inválido

en: Feature unavailable.
pt_BR: Recurso indisponível.

en: File in Use
pt_BR: Arquivo em uso

en: Filipino grade 2
pt_BR: Filipino, grau 2

en: Fill display for context changes
pt_BR: Preencher a linha quando o contexto muda

en: Filled Radar
pt_BR: Radar preenchido

en: Filter b&y:
pt_BR: Filtr&ar por:

en: Find
pt_BR: Procurar

en: Finnish 6 dot
pt_BR: Finlandês de 6 pontos

en: Finnish 8 dot computer braille
pt_BR: Finlandês, braille informático de 8 pontos

en: First page footer
pt_BR: Rodapé de primeira página

en: First page header
pt_BR: Cabeçalho de primeira página

en: Fix COM Registrations
pt_BR: Corrigir registros COM

en: Floor
pt_BR: Base

en: Fo&rmulas
pt_BR: Fó&rmulas

en: Focus context presentation:
pt_BR: Apresentação do contexto do foco:

en: Focus mode
pt_BR: Modo de foco

en: Follow &mouse cursor
pt_BR: Acompanhar cursor do &mouse

en: Follow System &Caret
pt_BR: Acompanhar &Cursor do sistema

en: Follow system &focus
pt_BR: Acompanhar &foco do sistema

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Font &size
pt_BR: Taman&ho da fonte

en: Font attrib&utes
pt_BR: Atrib&utos da fonte

en: Footer placeholder
pt_BR: Local do rodapé

en: Footnotes
pt_BR: Notas de rodapé

en: Formatting
pt_BR: Formatação

en: Formatting &display
pt_BR: Exibição &de formatação

en: Forward to:
pt_BR: Encaminhar para:

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
pt_BR: Freedom Scientific séries Focus/PAC Mate

en: French (unified) 6 dot computer braille
pt_BR: Francês (unificado), braille informático de 6 pontos

en: French (unified) 8 dot computer braille
pt_BR: Francês (unificado), braille informático de 8 pontos

en: French (unified) grade 2
pt_BR: Francês (unificado), grau 2

en: From:
pt_BR: De:

en: Full shaped mode
pt_BR: Modo formato cheio

en: Full width
pt_BR: Largura completa

en: General
pt_BR: Geral

en: Georgian literary braille
pt_BR: Georgiano, braille literário

en: German 6 dot computer braille
pt_BR: Alemão, braille informático de 6 pontos

en: German 8 dot computer braille
pt_BR: Alemão, braille informático de 8 pontos

en: German grade 0
pt_BR: Alemão, grau 0

en: German grade 0 (detailed)
pt_BR: Alemão, grau 0 (detalhado)

en: German grade 1
pt_BR: Alemão, grau 1

en: German grade 1 (detailed)
pt_BR: Alemão, grau 1 (detalhado)

en: German grade 2
pt_BR: Alemão, grau 2

en: German grade 2 (detailed)
pt_BR: Alemão, grau 2 (detalhado)

en: Get External &IP
pt_BR: Obter &IP externo

en: Graphic
pt_BR: Gráfico

en: Greek (Greece)
pt_BR: Grego (Grécia)

en: Greek international braille (2-cell accented letters)
pt_BR: Braille grego internacional (letras acentuadas de duas células)

en: Greek international braille (single-cell accented letters)
pt_BR: Braille grego internacional (letras acentuadas de célula única)

en: Gridlines are visible
pt_BR: Linhas de grade estão visíveis

en: Gujarati grade 1
pt_BR: Guzerate, grau 1

en: H&eaders
pt_BR: Cabe&çalhos

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
pt_BR: Indisponível simulação de entrada de teclado HID.

en: HID keyboard simulation disabled
pt_BR: Desabilitada simulação de teclado HID

en: HID keyboard simulation enabled
pt_BR: Habilitada simulação de teclado HID

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
pt_BR: HIMS séries Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille

en: Half shaped mode
pt_BR: Modo meio formato

en: Half width
pt_BR: Meia largura

en: Handle keys from other &applications
pt_BR: Processar teclas de outros &aplicativos

en: Handled by application
pt_BR: Controlado pelo aplicativo

en: Handout Master view
pt_BR: Vista de Folheto mestre

en: Handy Tech braille displays
pt_BR: Linhas braille Handy Tech

en: Has appointment
pt_BR: Possui compromisso

en: Has conditional formatting
pt_BR: Contém formatação condicional

en: Has data validation
pt_BR: Contém validação de dados

en: Header placeholder
pt_BR: Local do cabeçalho

en: Hebrew (Biblical) IHBC
pt_BR: Hebraico (Bíblico) IHBC

en: Hebrew (Biblical) Slim
pt_BR: Hebraico (Bíblico) Básico

en: Hebrew (Biblical) full cantillation
pt_BR: Hebraico (Bíblico) recitação completa

en: Hebrew computer braille
pt_BR: Hebraico, braille informático

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Hi Lo Lines
pt_BR: Linhas hi lo

en: Hide nonprinting characters
pt_BR: Ocultar caracteres não-imprimíveis

en: High-Low-Close
pt_BR: Alta-Baixa-Fechamento

en: Highlight browse &mode cursor
pt_BR: Realçar cursor do &modo de navegação

en: Highlight navigator &object
pt_BR: Realçar &objeto de navegação

en: Highlight system fo&cus
pt_BR: Realçar fo&co do sistema

en: Highlighted (mar&ked) text
pt_BR: Texto &destacado (marcado)

en: Hindi grade 1
pt_BR: Hindi, grau 1

en: Host must be set.
pt_BR: Anfitrião tem que estar definido.

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
pt_BR: HumanWare Brailliant série BI/B / BrailleNote Touch

en: Hungarian 8 dot computer braille
pt_BR: Húngaro, braille informático de 8 pontos

en: Hungarian grade 1
pt_BR: Húngaro, grau 1

en: Hungarian grade 2
pt_BR: Húngaro, grau 2

en: I have read and &agree to the license agreement
pt_BR: Li e concordo com o &acordo de licença

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
pt_BR: Entendo que alterar estas configurações pode fazer o NVDA funcionar incorretamente.

en: I&nput gestures...
pt_BR: Defi&nir comandos...

en: I&nterrupt speech while scrolling
pt_BR: I&nterromper a fala enquanto rola

en: IME closed
pt_BR: IME fechado

en: IME opened
pt_BR: IME aberto

en: IP address
pt_BR: Endereço ipê

en: Icelandic 8 dot computer braille
pt_BR: Islandês, braille informático de 8 pontos

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
pt_BR: Pressionada uma vez, anuncia a hora atual. Se pressionada duas vezes, anuncia a data atual

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
pt_BR: Se pressionado uma vez, o texto a partir do marcador inicial anteriormente definido até e incluindo a posição atual do cursor de exploração é selecionado. Se pressionado duas vezes, o texto é copiado para a área de transferência

en: Ignore &blank lines for line indentation reporting
pt_BR: Ignorar linhas em &branco ao anunciar recuo de linhas

en: Ignore blank lines for line indentation reporting off
pt_BR: Desligado ignorar linhas em branco ao anunciar recuo de linhas

en: Ignore blank lines for line indentation reporting on
pt_BR: Ligado ignorar linhas em branco ao anunciar recuo de linhas

en: Ignore mouse input from other &applications
pt_BR: Ignorar entrada por mouse noutros &aplicativos

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
pt_BR: A fim de melhorar o NVDA no futuro, a NV Access deseja coletar dados de uso das cópias em execução do NVDA.
    
    Os dados incluem versão do Sistema Operacional, versão do NVDA, idioma, país de origem, além de certas configurações do NVDA como sintetizador atual, linha braille e tabela braille. Nenhum conteúdo falado ou braille será enviado à NV Access. Por favor consulte o Guia do Usuário para obter uma lista atual de todos os dados coletados.
    
    Deseja permitir que a NV Access colete periodicamente esses dados para melhorar o NVDA?

en: Include l&ayout tables
pt_BR: Incluir tabelas de &apresentação

en: Incompatible Add-ons
pt_BR: Complementos Incompatíveis

en: Incompatible add-ons
pt_BR: Complementos incompatíveis

en: Incompatible reason
pt_BR: Razão da incompatibilidade

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
pt_BR: Aumenta a configuração atualmente ativa no anel de configurações de voz

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
pt_BR: Aumenta a opção atualmente ativa no anel de configuração de sintetizador por um intervalo maior

en: Input
pt_BR: Entrada

en: Input Composition
pt_BR: Entrada para Composição

en: Input Gestures
pt_BR: Definir comandos

en: Input Message is {message}
pt_BR: Mensagem de entrada é {message}

en: Input Message is {title}: {message}
pt_BR: Mensagem de entrada é {title}: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
pt_BR: Pontos braille de entradas via teclado braille

en: Install NVDA
pt_BR: Instalar o NVDA

en: Install pending &update
pt_BR: Instalar at&ualização pendente

en: Install pending update
pt_BR: Instalar atualização pendente

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
pt_BR: Instalação de {summary} {version} foi bloqueada. A versão mínima de NVDA exigida por este complemento é {minimumNVDAVersion}; sua versão atual de NVDA é {NVDAVersion}

en: Installing Add-on
pt_BR: Instalando Complemento

en: Installing NVDA
pt_BR: Instalando o NVDA

en: Installing NVDA when connected to NVDA Remote Access as the controlled computer is not recommended.
pt_BR: Não é recomendado instalar o NVDA enquanto conectado ao Acesso Remoto do NVDA como computador controlado.

en: Insufficient Privileges
pt_BR: Privilégios Insuficientes

en: International Phonetic Alphabet
pt_BR: Alfabeto Fonético Internacional

en: Invalid configuration
pt_BR: Configuração inválida

en: Irish grade 1
pt_BR: Irlandês, grau 1

en: Irish grade 2
pt_BR: Irlandês, grau 2

en: Israeli grade 1
pt_BR: Israelense, grau 1

en: Italian 6 dot computer braille
pt_BR: Italiano, braille informático de 6 pontos

en: Italian 8 dot computer braille
pt_BR: Italiano, braille informático de 8 pontos

en: Italic off
pt_BR: Sem itálico

en: Italic on
pt_BR: Itálico

en: Japanese (Kantenji) literary braille
pt_BR: Japonês (kantenji), braille literário

en: Japanese (Rokuten Kanji) Braille
pt_BR: Japonês, Braille (Rokuten Kanji)

en: Justified
pt_BR: Justificado

en: Kannada grade 1
pt_BR: Canará, grau 1

en: Kashmiri grade 1
pt_BR: Caxemira, grau 1

en: Kazakh grade 1
pt_BR: Cazaque, grau 1

en: Key words:
pt_BR: Palavras chave:

en: Keyboard
pt_BR: Teclado

en: Khmer grade 1
pt_BR: Quemer, grau 1

en: Kinyarwanda literary braille
pt_BR: Quiniaruanda, braille literário

en: Korean grade 1
pt_BR: Coreano, grau 1

en: Korean grade 1 (2006)
pt_BR: Coreano, grau 1 (2006)

en: Korean grade 2
pt_BR: Coreano, grau 2

en: Korean grade 2 (2006)
pt_BR: Coreano, grau 2 (2006)

en: L&icense
pt_BR: L&icença

en: L&ogging level:
pt_BR: &Grau de informações no log:

en: Lan&dmarks
pt_BR: &Marcos

en: Lan&dmarks and regions
pt_BR: &Marcos e regiões

en: Landscape
pt_BR: Paisagem

en: Language Configuration Change
pt_BR: Mudança na configuração de idioma

en: Lao Grade 1
pt_BR: Lao, Grau 1

en: Latvian grade 1
pt_BR: Letão, grau 1

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Left aligned
pt_BR: Alinhado à esquerda

en: Left click
pt_BR: Clique esquerdo

en: Left mouse button lock
pt_BR: Preso botão esquerdo do mouse

en: Left mouse button unlock
pt_BR: Solto botão esquerdo do mouse

en: Legacy
pt_BR: Legado

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
pt_BR: Entrada de legenda para série {seriesName}, {seriesIndex} de {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
pt_BR: Entrada de legenda {legendEntryIndex} de {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
pt_BR: Código de legenda para série {seriesName}, {seriesIndex} de {seriesCount}

en: Less than 1 minute remaining
pt_BR: Menos de 1 minuto restante

en: Level
pt_BR: Grau

en: License Agreement
pt_BR: Acordo de Licença

en: Line
pt_BR: Linha

en: Line &indentation reporting:
pt_BR: Anúncio de recuo de l&inhas:

en: Line &numbers
pt_BR: &Números das linhas

en: Line with Markers
pt_BR: Linha com marcadores

en: Link has no apparent destination
pt_BR: Link parece não possuir destino

en: Link type
pt_BR: Tipo do link

en: Lists various types of elements in this document
pt_BR: Lista vários tipos de elementos neste documento

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
pt_BR: Lista os vários tipos de elementos nesta planilha

en: Lithuanian 6 dot
pt_BR: Lituano de 6 pontos

en: Lithuanian 8 dot
pt_BR: Lituano de 8 pontos

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
pt_BR: Carregar exibidor virtual do Chromium em documento ocupado.

en: Loading NVDA. Please wait...
pt_BR: Carregando o NVDA; por favor aguarde...

en: Loading document...
pt_BR: Carregando documento...

en: Lock screen not secure while using NVDA
pt_BR: Tela de bloqueio não segura ao usar o NVDA

en: Locks or unlocks the left mouse button
pt_BR: Pressiona ou solta o botão esquerdo do mouse

en: Locks or unlocks the right mouse button
pt_BR: Pressiona ou solta o botão direito do mouse

en: Log fragment copied to clipboard
pt_BR: Fragmento do log  copiado para área de transferência

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
pt_BR: Marcada posição de início do fragmento de log; pressione novamente para copiar para área de transferência

en: Log is unavailable
pt_BR: Log está indisponível

en: Logarithmic
pt_BR: Logarítmica

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
pt_BR: Registra informações úteis para desenvolvedores sobre o objeto de navegação atual e ativa o visualizador de log para que as mesmas possam ser examinadas.

en: Lowercase
pt_BR: Minúsculas

en: Luganda literary braille
pt_BR: Luganda, braille literário

en: Macedonian grade 1
pt_BR: Macedônio, grau 1

en: Major Gridlines
pt_BR: Linhas de grade maiores

en: Make screen black (immediate effect)
pt_BR: Torna a tela preta (efeito imediato)

en: Make sure you are connected to the internet and the URL is correct.
pt_BR: Certifique-se que está conectado à internet e o endereço está correto.

en: Malay grade 2
pt_BR: Malaiala, grau 2

en: Malayalam grade 1
pt_BR: Malaiala, grau 1

en: Manipuri grade 1
pt_BR: Manipuri, grau 1

en: Manual Activation
pt_BR: Ativação manual

en: Manual activate
pt_BR: Ativar manualmente

en: Manual activation
pt_BR: Ativação manual

en: Manual deactivate
pt_BR: Desativar manualmente

en: Marathi grade 1
pt_BR: Marata, grau 1

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
pt_BR: Marca o fim atual do log como início do gragmento a ser copiado para área de transferência ao pressionar de novo.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
pt_BR: Marca a posição atual do cursor de exploração como o início do texto a ser selecionado ou copiado

en: Master Thumbnails
pt_BR: Miniaturas mestre

en: Math interaction not supported.
pt_BR: Interação matemática não suportada.

en: Media Clip placeholder
pt_BR: Local dos clipes de mídia

en: Message &timeout (sec)
pt_BR: &Tempo limite de mensagem (segundos)

en: Microsoft Speech API version 4
pt_BR: Microsoft Speech API versão 4

en: Microsoft Speech API version 5 (32 bit)
pt_BR: Microsoft Speech API versão 5 (32 bits)

en: Microsoft Speech API version 5 (64 bit)
pt_BR: Microsoft Speech API versão 5 (64 bits)

en: Microsoft UI Automation
pt_BR: Automação Microsoft UI

en: Minor Gridlines
pt_BR: Linhas de grade menores

en: Mirror server
pt_BR: Servidor espelho

en: Miscellaneous
pt_BR: Diversos

en: Mixed case
pt_BR: Maiúsculas no meio das palavras

en: Modes available in the 'Cycle sound split mode' command
pt_BR: Modos disponíveis no comando 'Alternar modo divisão de som'

en: Modes available in the Cycle speech mode command
pt_BR: Modos disponíveis no comando Alternar modo de fala

en: Mongolian grade 1
pt_BR: Mongol, grau 1

en: Mongolian grade 2
pt_BR: Mongol, grau 2

en: Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the Insert and numpad Insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help, and access other NVDA functions.
pt_BR: Grande parte dos comandos para controlar o NVDA requer que se pressione a tecla NVDA e outra ao mesmo tempo.
    Por padrão, tanto a tecla Insert principal como o Insert do teclado numérico pode ser usado como tecla NVDA.
    Você também pode configurar o NVDA para usar o CapsLock como tecla NVDA.
    Pressione NVDA+n a qualquer momento para ativar o menu do NVDA.
    A partir desse menu, você pode configurar o NVDA, obter ajuda e acessar outras funções do NVDA.

en: Mouse audio coordinates off
pt_BR: Desligado coordenadas sonoras do mouse

en: Mouse audio coordinates on
pt_BR: Ligado coordenadas sonoras do mouse

en: Mouse text unit resolution %s
pt_BR: Resolução de unidade de texto do mouse %s

en: Mouse tracking off
pt_BR: Desligado rastreamento do mouse

en: Mouse tracking on
pt_BR: Ligado rastreamento do mouse

en: Move focus
pt_BR: Mover foco

en: Move navigator object to mouse
pt_BR: Mover objeto de navegação para mouse

en: Move system caret when ro&uting review cursor
pt_BR: Mover c&ursor do sistema ao rotear cursor de exploração

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
pt_BR: Move o cursor de exploração para a posição marcada como o início do texto a ser selecionado ou copiado

en: Move to focus
pt_BR: Mover para o foco

en: Move to the next result
pt_BR: Mover para o próximo resultado

en: Move to the previous result
pt_BR: Mover para o resultado anterior

en: Moved above %s
pt_BR: Movido para cima de %s

en: Moved above blank paragraph
pt_BR: Movido acima do parágrafo em branco

en: Moved below %s
pt_BR: Movido para baixo de %s

en: Moved below blank paragraph
pt_BR: Movido abaixo do parágrafo em branco

en: Movement by page not supported
pt_BR: Não suportado movimento por página

en: Moves past the end of the container element, such as a list or table
pt_BR: Vai para depois do fim do elemento continente, como uma lista ou tabela

en: Moves the braille display to the current focus
pt_BR: Move a linha braille para o foco atual

en: Moves the braille display to the next line
pt_BR: Move a linha braille para a próxima linha

en: Moves the braille display to the previous line
pt_BR: Move a linha braille para a linha anterior

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
pt_BR: Moves o foco para fora do objeto embutido atual e deixa dentro do documento que o contém

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
pt_BR: Move o ponteiro do mouse para o atual objeto de navegação

en: Moves the navigator object and focus to the first row
pt_BR: Move o objeto de navegação e o foco para a primeira linha

en: Moves the navigator object and focus to the last row
pt_BR: Move o objeto de navegação e o foco para a última linha

en: Moves the navigator object and focus to the next row
pt_BR: Move o objeto de navegação e o foco para a linha seguinte

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
pt_BR: Move o objeto de navegação e o foco para a linha anterior

en: Moves the navigator object to the first column
pt_BR: Move o objeto de navegação e o foco para a primeira coluna

en: Moves the navigator object to the first object inside it
pt_BR: Coloca como objeto de navegação o primeiro filho do atual

en: Moves the navigator object to the last column
pt_BR: Move o objeto de navegação e o foco para a última coluna

en: Moves the navigator object to the next column
pt_BR: Move o objeto de navegação e o foco para a coluna seguinte

en: Moves the navigator object to the next object
pt_BR: Coloca como objeto de navegação o próximo

en: Moves the navigator object to the object containing it
pt_BR: Coloca como objeto de navegação o pai do atual

en: Moves the navigator object to the previous column
pt_BR: Move o objeto de navegação e o foco para a coluna anterior

en: Moves the navigator object to the previous object
pt_BR: Coloca como objeto de navegação o anterior

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
pt_BR: Move o cursor de exploração para a última linha do objeto atual de navegação e a anuncia

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
pt_BR: Move o cursor de exploração para o primeiro caractere da linha onde este está situado dentro do objeto atual de navegação e o anuncia

en: Moves the review cursor to the first character of the selection, and speaks it
pt_BR: Moves o cursor de exploração para o primeiro caractere da seleção e o fala

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
pt_BR: Move o cursor de exploração para o último caractere da linha onde este está situado dentro do objeto atual de navegação e o anuncia

en: Moves the review cursor to the last character of the selection, and speaks it
pt_BR: Moves o cursor de exploração para o último caractere da seleção e o fala

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
pt_BR: Move o cursor de exploração para o próximo caractere do objeto atual de navegação e o lê

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
pt_BR: Move o cursor de exploração para a próxima linha do objeto atual de navegação e a lê

en: Moves the review cursor to the next page of the current navigator object and speaks it
pt_BR: Move o cursor de exploração para a próxima página do objeto atual de navegação e fala a mesma

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
pt_BR: Move o cursor de exploração para a próxima palavra do objeto atual de navegação e a lê

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
pt_BR: Move o cursor de exploração para o caractere anterior do objeto atual de navegação e o lê

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
pt_BR: Move o cursor de exploração para a linha anterior do objeto atual de navegação e a lê

en: Moves the review cursor to the previous page of the current navigator object and speaks it
pt_BR: Move o cursor de exploração para a página anterior do objeto atual de navegação e fala a mesma

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
pt_BR: Move o cursor de exploração para a palavra anterior do objeto atual de navegação e a lê

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
pt_BR: Move o cursor de exploração para a primeira linha do objeto atual de navegação e a lê

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
pt_BR: Vai à próxima configuração disponível no anel de configurações de voz

en: Moves to the next heading at level {i}
pt_BR: Vai ao próximo título de nível {i}

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
pt_BR: Move para o próximo objeto numa visão plana da hierarquia dos objetos de navegação

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
pt_BR: Volta à configuração anterior disponível no anel de configurações de voz

en: Moves to the previous heading at level {i}
pt_BR: Vai ao título anterior de nível {i}

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
pt_BR: Move para o objeto anterior numa visão plana da hierarquia dos objetos de navegação

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
pt_BR: Move para o início do elemento pai, por exemplo uma lista ou tabela

en: Moving Average
pt_BR: Média Móvel

en: Multi line break
pt_BR: Quebra de multilinha

en: Mute remote
pt_BR: Silenciar remoto

en: Muted remote
pt_BR: Silenciado remoto

en: N&otes
pt_BR: N&otas

en: NV Access &shop
pt_BR: Loja da NV Acce&ss

en: NV Access &web site
pt_BR: Página &web da NV Access

en: NVDA  Usage Data Collection
pt_BR: Coleta de Dados de Uso do NVDA

en: NVDA &Language (requires restart):
pt_BR: Idioma do NVDA (requer reiní&cio):

en: NVDA Braille Viewer
pt_BR: Visualizador de Braille do NVDA

en: NVDA Development
pt_BR: Desenvolvimento do NVDA

en: NVDA License
pt_BR: Licença do NVDA

en: NVDA Log Viewer
pt_BR: Visualizador do Log do NVDA

en: NVDA Message
pt_BR: Mensagem do NVDA

en: NVDA Python Console
pt_BR: Console Python do NVDA

en: NVDA Settings
pt_BR: Configurações do NVDA

en: NVDA Speech Viewer
pt_BR: Visualizador da Fala do NVDA

en: NVDA Update
pt_BR: Atualização do NVDA

en: NVDA add-on package
pt_BR: Pacote de complemento do NVDA

en: NVDA in both channels and applications on the left
pt_BR: NVDA nos dois canais e aplicativos no esquerdo

en: NVDA in both channels and applications on the right
pt_BR: NVDA nos dois canais e aplicativos no direito

en: NVDA is unable to determine if Windows is locked. While this instance of NVDA is running, your desktop will not be secure when Windows is locked. Restarting Windows may address this. If this error is ongoing then disabling the Windows lock screen is recommended.
pt_BR: O NVDA não conseguiu determinar se o Windows está bloqueado. Enquanto esta instância de NVDA estiver executando, o desktop não estará seguro enquanto o Windows estiver bloqueado. Reiniciar o Windows pode resolver o problema. Se este erro for contínuo, é recomendado desabilitar a tela de bloqueio do Windows.

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
pt_BR: O NVDA não consegue remover ou sobrescrever um arquivo.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
pt_BR: O NVDA tem que ser reiniciado para que o novo idioma tenha efeito.

en: NVDA on the left and applications in both channels
pt_BR: NVDA no esquerdo e aplicativos nos dois canais

en: NVDA on the left and applications on the right
pt_BR: NVDA no esquerdo e aplicativos no direito

en: NVDA on the right and applications in both channels
pt_BR: NVDA no direito e aplicativos nos dois canais

en: NVDA on the right and applications on the left
pt_BR: NVDA no direito e aplicativos no esquerdo

en: NVDA settings
pt_BR: Configurações do NVDA

en: NVDA started
pt_BR: NVDA ativado

en: NVDA version {version} is available.
pt_BR: Disponível versão {version} do NVDA.

en: NVDA web site
pt_BR: Página do NVDA na Internet

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
pt_BR: O idioma da interface do NVDA é agora imposto pela linha de comando. No próximo reinício, o idioma salvo na configuração do NVDA será usado no lugar.

en: Native app selection mode disabled
pt_BR: Desabilitado modo de seleção nativa do aplicativo

en: Native app selection mode enabled
pt_BR: Habilitado modo de seleção nativa do aplicativo

en: Native input
pt_BR: Entrada nativa

en: Native selection mode cannot be turned off in this browse mode document
pt_BR: Não é possível desligar o modo de seleção nativa neste documento em modo de navegação

en: Native selection mode unsupported in this browse mode document
pt_BR: Não suportado modo de seleção nativa neste documento em modo de navegação

en: Native selection mode unsupported in this document
pt_BR: Não suportado modo de seleção nativa neste documento

en: Navigates within math
pt_BR: Navega em matemática

en: Navigating by sentence not supported in this document
pt_BR: Navegação por sentença não suportada neste documento

en: Nepali grade 1
pt_BR: Nepali, grau 1

en: Never
pt_BR: Nunca

en: New Profile
pt_BR: Novo perfil

en: New name:
pt_BR: Novo nome:

en: Newsgroup:
pt_BR: Grupo de notícias:

en: No
pt_BR: Não

en: No Series defined.
pt_BR: Sem série definida.

en: No action
pt_BR: Sem ação

en: No additional details
pt_BR: Sem mais detalhes

en: No braille
pt_BR: Sem braille

en: No caret
pt_BR: Sem cursor

en: No case
pt_BR: Sem caixa

en: No comment thread on this cell
pt_BR: Nenhum tópico de comentários nesta célula

en: No comments
pt_BR: Sem comentários

en: No containing object
pt_BR: Sem objeto pai

en: No documentation found.
pt_BR: Nenhuma documentação encontrada.

en: No ducking
pt_BR: Não reduzir

en: No emoji
pt_BR: Nenhum emoji

en: No focus
pt_BR: Sem foco

en: No formatting information
pt_BR: Sem informações de formatação

en: No heading selected
pt_BR: Nenhum cabeçalho selecionado

en: No help available here.
pt_BR: Nenhuma ajuda disponível aqui.

en: No location information
pt_BR: Sem informações de local

en: No long description
pt_BR: Sem descrição longa

en: No message yet
pt_BR: Nenhuma mensagem ainda

en: No mirror
pt_BR: Sem espelho

en: No navigator object
pt_BR: Sem objeto de navegação

en: No new log entry to copy
pt_BR: Nenhuma entrada nova de log a copiar

en: No next
pt_BR: Último

en: No next different style text
pt_BR: Sem texto de estilo diferente seguinte

en: No next heading at level {i}
pt_BR: Nenhum título seguinte de nível {i}

en: No next paragraph
pt_BR: Sem parágrafo seguinte

en: No next review mode
pt_BR: Sem modo de exploração seguinte

en: No next same style text
pt_BR: Sem texto de mesmo estilo anterior

en: No note on this cell
pt_BR: Nenhuma nota nesta célula

en: No notes
pt_BR: Sem notas

en: No objects inside
pt_BR: Sem objetos filhos

en: No previous
pt_BR: Primeiro

en: No previous different style text
pt_BR: Sem texto de estilo diferente anterior

en: No previous heading at level {i}
pt_BR: Nenhum título anterior de nível {i}

en: No previous paragraph
pt_BR: Sem parágrafo anterior

en: No previous review mode
pt_BR: Sem modo de exploração anterior

en: No previous same style text
pt_BR: Sem texto de mesmo estilo anterior

en: No progress bar updates
pt_BR: Sem atualizações de barras de progresso

en: No selection
pt_BR: Sem seleção

en: No settings
pt_BR: Sem configurações

en: No shortcut key
pt_BR: Sem tecla de atalho

en: No speech
pt_BR: Sem fala

en: No start marker set
pt_BR: Sem marca de início

en: No status line found
pt_BR: Linha de status não achada

en: No symbol replacement
pt_BR: Nenhum símbolo substituto

en: No system battery
pt_BR: Sem bateria de sistema

en: No text to copy
pt_BR: Sem texto a copiar

en: No title
pt_BR: Sem título

en: No track playing
pt_BR: Nada tocando

en: No update available.
pt_BR: Nenhuma atualização disponível.

en: NonVisual Desktop Access
pt_BR: NonVisual Desktop Access [Acesso Não Visual ao Ambiente de Trabalho]

en: Normal view
pt_BR: Vista normal

en: Northern Kurdish grade 0
pt_BR: Curdo do Norte, grau 0

en: Norwegian 8 dot computer braille
pt_BR: Norueguês, braille informático de 8 pontos

en: Norwegian grade 0
pt_BR: Norueguês, grau 0

en: Norwegian grade 1
pt_BR: Norueguês, grau 1

en: Norwegian grade 2
pt_BR: Norueguês, grau 2

en: Norwegian grade 3
pt_BR: Norueguês, grau 3

en: Not a link.
pt_BR: Não é link.

en: Not in a container
pt_BR: Não está num elemento que contenha outros

en: Not in a table cell
pt_BR: Não está numa célula de tabela

en: Not in table
pt_BR: Não está numa tabela

en: Not math
pt_BR: Não matemática

en: Not on a note
pt_BR: Não está numa nota

en: Not supported in this document
pt_BR: Não suportada neste documento

en: Not supported in this document.
pt_BR: Não suportado neste documento.

en: Note
pt_BR: Nota

en: Notes Master view
pt_BR: Vista de notas mestre

en: Notes page
pt_BR: Página de notas

en: Nothing
pt_BR: Nada

en: Notify
pt_BR: Notificar

en: Notify for &pending update on startup
pt_BR: Notificar atualização &pendente ao iniciar

en: Number format: {0}
pt_BR: Formato de números: {0}

en: Object Presentation
pt_BR: Apresentação de objetos

en: Object edges positioned {left:.1f} percent from left edge of screen, {top:.1f} percent from top edge of screen, width is {width:.1f} percent of screen, height is {height:.1f} percent of screen
pt_BR: Bordas do objeto posicionadas a {left:.1f} porcento da borda esquerda da tela, {top:.1f} porcento do topo da tela, largura é {width:.1f} porcento da tela, altura é {height:.1f} porcento da tela

en: Object has no location
pt_BR: Objeto não possui local

en: Object navigation
pt_BR: Navegação por objetos

en: Object placeholder
pt_BR: Local do objeto

en: Object review
pt_BR: Exploração de objeto

en: Off
pt_BR: Desativado

en: Off bottom slide edge by {distance:.3g} point | Off bottom slide edge by {distance:.3g} points
pt_BR[0]: Fora da borda de baixo do slide por {distance:.3g} ponto
pt_BR[1]: Fora da borda de baixo do slide por {distance:.3g} pontos

en: Off left slide edge by {distance:.3g} point | Off left slide edge by {distance:.3g} points
pt_BR[0]: Fora da borda esquerda do slide por {distance:.3g} ponto
pt_BR[1]: Fora da borda esquerda do slide por {distance:.3g} pontos

en: Off right slide edge by {distance:.3g} point | Off right slide edge by {distance:.3g} points
pt_BR[0]: Fora da borda direita do slide por {distance:.3g} ponto
pt_BR[1]: Fora da borda direita do slide por {distance:.3g} pontos

en: Off top slide edge by {distance:.3g} point | Off top slide edge by {distance:.3g} points
pt_BR[0]: Fora da borda de cima do slide por {distance:.3g} ponto
pt_BR[1]: Fora da borda de cima do slide por {distance:.3g} pontos

en: Only in edit controls
pt_BR: Somente em controles de edição

en: Only when scrolling back
pt_BR: Somente ao rolar para a esquerda

en: Only when tethered automatically
pt_BR: Apenas quando vinculado automaticamente

en: Open developer scratchpad directory
pt_BR: Abrir diretório de trabalho do desenvolvedor

en: Open-High-Low-Close
pt_BR: Abertura-Alta-Baixa-Fechamento

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
pt_BR: Abre o diretório de configurações do NVDA para o usuário atual.

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
pt_BR: Abre a ferramenta de inspeção da GUI do WX. Usada para obter mais informações sobre o estado dos componentes da GUI.

en: Opens the note editing dialog
pt_BR: Abre o diálogo de edição de nota

en: Optelec ALVA 6 series/protocol converter
pt_BR: Optelec ALVA série 6/conversor de protocolo

en: Options
pt_BR: Opções

en: Options:
pt_BR: Opções:

en: Org Chart placeholder
pt_BR: Local do Organograma

en: Organisation:
pt_BR: Organização:

en: Oriya grade 1
pt_BR: Oriá, grau 1

en: Out of table
pt_BR: Fora de tabela

en: Outline
pt_BR: Esboço

en: Outline view
pt_BR: Vista de rascunho

en: Output pane cleared
pt_BR: Esvaziado painel de saída

en: Package
pt_BR: Pacote

en: Page {pageNumber}
pt_BR: Página {pageNumber}

en: Pages and spacing
pt_BR: Páginas e espaçamentos

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
pt_BR: Modelos mais recentes da Papenmeier BRAILLEX

en: Papenmeier BRAILLEX older models
pt_BR: Modelos mais antigos da linha Papenmeier BRAILLEX

en: Paragraph start marker:
pt_BR: Marca de início de parágrafo:

en: Pass next key through
pt_BR: Passar a próxima tecla

en: Pattern
pt_BR: Original

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
pt_BR: Executa a ação padrão do objeto atual de navegação Por (exemplo: pressiona se for um botão).

en: Periodically &refresh recognized content
pt_BR: Atualiza&r periodicamente conteúdo reconhecido

en: Persian 8 dot computer braille
pt_BR: Persa, braille informático de 8 pontos

en: Persian grade 1
pt_BR: Persa, grau 1

en: Picture placeholder
pt_BR: Local da foto

en: Pie
pt_BR: Pizza

en: Pie of Pie
pt_BR: Pizza de pizza

en: Pivot Chart Drop Zone
pt_BR: Zona de dispersão de gráfico dinâmico

en: Pivot Chart Field Button
pt_BR: Botão de campo de gráfico dinâmico

en: Play a sound for logged e&rrors:
pt_BR: Tocar um som para e&rros registrados:

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
pt_BR: Tocar um som quando &as sugestões automáticas aparecerem

en: Play sound for &spelling errors while typing
pt_BR: Tocar &som para erros ortográficos ao digitar

en: Please Donate
pt_BR: Favor Doar

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
pt_BR: Por favor desabilite a cortina de tela antes de usar o OCR do Windows.

en: Please press OK to close the installer.
pt_BR: Por favor pressione OK para fechar o instalador.

en: Please press OK to start the installed copy.
pt_BR: Por favor pressione OK para iniciar a cópia instalada.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
pt_BR: Por favor especifique o diretório onde criar a cópia portátil.

en: Please specify the absolute path where the portable copy should be created. It may include system variables (e.g. %temp%, %homepath%) and must start with a drive letter (e.g. C:\). Current path: {path}.
pt_BR: Por favor especifique o caminho absoluto onde a cópia portátil deve ser criada. Ele pode incluir variáveis de sistema, ex.: %temp%, %homepath%, e tem que começar com uma letra de unidade, ex.: C:\. Caminho atual: {path}.

en: Please wait
pt_BR: Por favor aguarde

en: Please wait while NVDA attempts to fix your system's COM registrations...
pt_BR: Por favor aguarde enquanto o NVDA tenta corrigir os registros COM do sistema...

en: Please wait while NVDA is being installed
pt_BR: Por favor aguarde enquanto o NVDA está sendo instalado

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
pt_BR: Por favor aguarde enquanto é criada uma cópia portátil do NVDA.

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
pt_BR: Por favor aguarde enquanto se copiam as configurações para a configuração do sistema.

en: Please wait while the add-on is being installed.
pt_BR: Por favor aguarde enquanto o complemento é instalado.

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
pt_BR: Por favor aguarde enquanto se atualiza a instalação anterior do NVDA.

en: Plot area
pt_BR: Área de plotagem

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
pt_BR: Área de plotagem, altura interna: {plotAreaInsideHeight:.0f}, largura interna: {plotAreaInsideWidth:.0f}, topo interno: {plotAreaInsideTop:.0f}, esquerda interna: {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugged in
pt_BR: Plugada

en: Plugins reloaded
pt_BR: Plug-ins recarregados

en: Polish 8 dot computer braille
pt_BR: Polonês, braille informático de 8 pontos

en: Polish literary braille
pt_BR: Polonês, braille literário

en: Polynomial
pt_BR: Polinomial

en: Portable Copy Exists
pt_BR: Cópia portátil existente

en: Portable copy creation cancelled.
pt_BR: Criação de cópia portátil cancelada.

en: Portable directory:
pt_BR: Diretório portátil:

en: Portrait
pt_BR: Retrato

en: Portuguese 6 dot computer braille
pt_BR: Português, braille informático de 6 pontos

en: Portuguese 8 dot computer braille
pt_BR: Português, braille informático de 8 pontos

en: Portuguese grade 1
pt_BR: Português, grau 1

en: Portuguese grade 2
pt_BR: Português, grau 2

en: Positioned at {x}, {y}
pt_BR: Posicionado em {x}, {y}

en: Power
pt_BR: Potência

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
pt_BR: Apresenta, em modo de navegação, informações de formatação na posição atual do cursor de exploração.

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
pt_BR: Apresenta, em modo de navegação, informações de formatação do texto sob o cursor.

en: Preserve
pt_BR: Preservar

en: Press twice to copy or reset the start marker
pt_BR: Pressione duas vezes para copiar ou redefina o marcador inicial

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
pt_BR: Pressionada uma vez, coloca o foco do teclado no objeto de navegação; pressionada duas vezes, coloca o cursor do sistema na posição do cursor de exploração

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
pt_BR: Ao pressionar uma vez, reverte a configuração atual para o último estado salvo. Ao pressionar três vezes, restaura ao original de fábrica.

en: Prevent &display from turning off during say all or reading with braille
pt_BR: Impe&dir que a tela seja desligada durante a leitura contínua ou leitura em braille

en: Primary Category Axis
pt_BR: Eixo de categoria primária

en: Primary Series Axis
pt_BR: Eixo de série primária

en: Primary Value Axis
pt_BR: Eixo de valor primário

en: Primary footer
pt_BR: Rodapé principal

en: Primary header
pt_BR: Cabeçalho principal

en: Print Preview
pt_BR: Pré-visualização de Impressão

en: Print layout
pt_BR: Layout de impressão

en: Privacy and Security
pt_BR: Privacidade e Segurança

en: Profile
pt_BR: Perfil

en: Profile Triggers
pt_BR: Disparadores de perfis

en: Profile name:
pt_BR: Nome do perfil:

en: Progress &bar output:
pt_BR: &Barras de progresso:

en: Punctuation/symbol &level:
pt_BR: Grau de &pontuação/símbolos:

en: Punjabi grade 1
pt_BR: Punjabi, grau 1

en: Python Console
pt_BR: Console Python

en: Quits NVDA!
pt_BR: Sai do NVDA!

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
pt_BR: RGB vermelho {rgb.red}, verde {rgb.green}, azul {rgb.blue}

en: Radar Axis Labels
pt_BR: Rótulos do eixo de radar

en: Radar with Data Markers
pt_BR: Radar com marcadores de dados

en: Rate boos&t
pt_BR: A&umento especial de velocidade

en: Re&move
pt_BR: Re&mover

en: Re-&download update
pt_BR: &Baixar atualização novamente

en: Read by &paragraph
pt_BR: Ler por &parágrafo

en: Read mode
pt_BR: Modo leitura

en: Reads all controls in the active window
pt_BR: Lê todos os controles da janela atual

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
pt_BR: Lê a partir do cursor de exploração até o fim do texto atual, movendo o cursor de exploração conforme a leitura

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
pt_BR: Lê a partir do cursor do sistema até o fim do texto, movendo o cursor de modo que ele acompanhe a leitura

en: Reads the column vertically from the current cell downwards to the last cell in the column.
pt_BR: Lê a coluna verticalmente da célula atual para baixo até a última célula da coluna.

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
pt_BR: Lê a barra de status do aplicativo atual e move o objeto de navegação para ela.

en: Reads the current application status bar.
pt_BR: Lê a barra de status do aplicativo atual.

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
pt_BR: Lê a barra de status do aplicativo atual. Se pressionada duas vezes, soletra a informação. Se pressionada três vezes, copia a barra de status para a área de transferência

en: Reads the current column vertically from top to bottom without moving the system caret.
pt_BR: Lê a coluna atual verticalmente de cima para baixo sem mover o cursor do sistema.

en: Reads the current row horizontally from left to right without moving the system caret.
pt_BR: Lê a linha atual horizontalmente da esquerda para a direita sem mover o cursor do sistema.

en: Reads the row horizontally from the current cell rightwards to the last cell in the row.
pt_BR: Lê a linha horizontalmente da célula atual para a direita até a última célula da linha.

en: Recognition &language:
pt_BR: &Idioma para reconhecimento:

en: Recognition failed
pt_BR: Falha no reconhecimento

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
pt_BR: Faz o reconhecimento do conteúdo do objeto de navegação atual com o OCR do Windows

en: Recognizing
pt_BR: Reconhecendo

en: Refresh	F5
pt_BR: Atualizar	F5

en: Refresh of recognition result failed
pt_BR: Atualização de resultado do reconhecimento falhou

en: Refresh the recognition result
pt_BR: Atualizar resultado do reconhecimento

en: Refreshed
pt_BR: Atualizado

en: Refreshes the document content
pt_BR: Atualiza o conteúdo do documento

en: Regi&stration for UI Automation events and property changes:
pt_BR: Regi&stro de eventos de automação UI e mudanças de propriedades:

en: Regular &expression
pt_BR: &Expressão regular

en: Regular Expression error in the pattern field: "{error}".
pt_BR: Erro de expressão regular no campo do original: "{error}".

en: Regular Expression error in the replacement field: "{error}".
pt_BR: Erro de expressão regular no campo de substituição: "{error}".

en: Regular expression for text paragraph navigation
pt_BR: Expressão regular para navegação por parágrafos de texto

en: Reload plugins
pt_BR: Recarregar plug-ins

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
pt_BR: Recarrega módulos de aplicativo e plug-ins globais sem reiniciar o NVDA; pode ser útil a desenvolvedores

en: Remaining time not available
pt_BR: Tempo restante não disponível

en: Remind me &later
pt_BR: &Lembre-me depois

en: Remove all
pt_BR: Remover todas

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber} from column headers
pt_BR: Removida linha {rowNumber}, coluna {columnNumber} dos cabeçalhos de colunas

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber} from row headers
pt_BR: Removida linha {rowNumber}, coluna {columnNumber} dos cabeçalhos de linhas

en: Removed {address}    from row headers
pt_BR: {address} removido dos cabeçalhos de linha

en: Removed {address} from column headers
pt_BR: Removido {address} dos cabeçalhos de colunas

en: Rename Profile
pt_BR: Renomear perfil

en: Replacement
pt_BR: Substituto

en: Report &notifications
pt_BR: Anunciar &notificações

en: Report &object when mouse enters it
pt_BR: Anunciar &objeto quando o mouse entra nele

en: Report &tooltips
pt_BR: Anunciar &dicas de ferramentas

en: Report '&Normalized' when navigating by character
pt_BR: Anunciar '&Normalizado' ao navegar por caractere

en: Report 'has details' for structured annotations
pt_BR: Anunciar 'possui detalhes' em anotações estruturadas

en: Report aria-description always
pt_BR: Sempre anunciar descrição aria

en: Report backg&round progress bars
pt_BR: Anunciar bar&ras de progresso não visíveis

en: Report cell borders {mode}
pt_BR: {mode}: anúncio das bordas de células

en: Report changes to the &composition string
pt_BR: &Anunciar mudanças na cadeia de composição

en: Report changes to the &reading string
pt_BR: Anuncia&r mudanças na cadeia de leitura

en: Report dynamic &content changes
pt_BR: Anunciar atualiza&ções em conteúdos dinâmicos

en: Report errors in braille off
pt_BR: Desligado anunciar erros em braille

en: Report errors in braille on
pt_BR: Ligado anunciar erros em braille

en: Report errors {mode}
pt_BR: {mode}, Anunciar erros

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
pt_BR: Anunciar mudanças de &formato conforme cursor (pode causar lentidão)

en: Report line indentation {mode}
pt_BR: {mode}: anúncio de recuo de linha

en: Report link type off
pt_BR: Desligado o anúncio do tipo de link

en: Report link type on
pt_BR: Ligado o anúncio do tipo de link

en: Report live regions:
pt_BR: Anunciar regiões dinâmicas:

en: Report mouse &shape changes
pt_BR: A&nunciar mudanças no formato do mouse

en: Report object &descriptions
pt_BR: Anunciar d&escrições dos objetos

en: Report object &position information
pt_BR: Anunciar informações de &posição do objeto

en: Report object shortcut &keys
pt_BR: Anunciar te&clas de atalho dos objetos

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
pt_BR: Anunciar um resumo de quaisquer detalhes da anotação sob o cursor do sistema.

en: Report table headers {mode}
pt_BR: {mode} é anunciar cabeçalhos em tabelas

en: Report the destination URL of the link at the position of caret or focus. If pressed twice, shows the URL in a window for easier review.
pt_BR: Anuncia o endereço de destino do link na posição do cursor ou do foco. Se pressionada duas vezes, mostra o endereço numa janela para uma revisão mais fácil.

en: Report transparent color values
pt_BR: Anunciar valores de cor transparente

en: Report when objects support &multiple selection
pt_BR: Anunciar quando o objeto tem suporte a seleção &múltipla

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
pt_BR: Anuncia a carga da bateria e o tempo restante caso o cabo de força não esteja plugado

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
pt_BR: Anuncia informações de formatação na posição atual do cursor de exploração.

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
pt_BR: Anuncia informações de formatação na posição atual do cursor de exploração. Se pressionada duas vezes, apresenta a informação em modo de navegação

en: Reports formatting info for the text under the caret.
pt_BR: Anuncia informações de formatação do texto sob o cursor.

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
pt_BR: Anuncia informações de formatação do texto sob o cursor. Se pressionada duas vezes, apresenta a informação em modo de navegação

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
pt_BR: Anuncia informações de formatação do texto sob esta cela braille

en: Reports information about the location of the current navigator object.
pt_BR: Anuncia informações sobre o local do objeto de navegação atual.

en: Reports information about the location of the currently focused object.
pt_BR: Anuncia informações sobre o local do objeto atualmente com foco.

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
pt_BR: Anuncia informações sobre o local do texto sob o cursor do sistema, ou local do objeto atualmente com foco se não houver cursor do sistema.

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
pt_BR: Anuncia informações sobre o local do texto sob o cursor de exploração, ou local do objeto de navegação se não houver texto sob o cursor de exploração.

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
pt_BR: Anuncia informações sobre o local do texto ou objeto na posição do cursor do sistema. Ao pressionar duas vezes pode-se obter mais detalhes.

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
pt_BR: Anuncia informações sobre o local do texto ou objeto sob o cursor de exploração. Ao pressionar duas vezes pode-se obter mais detalhes.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
pt_BR: Anuncia o caractere do objeto de navegação atual onde se encontra o cursor de exploração. Ao pressionar duas vezes, dá uma descrição ou um exemplo do caractere. Ao pressionar três vezes, anuncia o valor numérico decimal e hexadecimal do caractere

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
pt_BR: Anuncia a linha sob o cursor do aplicativo. Se pressionada duas vezes, soletra a linha atual. Pressionar três vezes soletrará a linha usando descrições de caracteres.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
pt_BR: Anuncia o objeto de navegação atual; pressionar duas vezes soletra a informação e três vezes copia nome e valor do objeto para a área de transferência

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
pt_BR: Anuncia o tempo decorrido da faixa atual, caso haja alguma tocando

en: Reports the length of the currently playing track, if any
pt_BR: Anuncia a duração da faixa atual, caso haja alguma tocando

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
pt_BR: Anuncia a linha do objeto de navegação onde se encontra o cursor de exploração; se pressionada duas vezes, soletra a linha; pressionada três vezes soletra a linha usando descrições de caracteres.

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
pt_BR: Anuncia o nome do perfil de configuração atual do NVDA

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
pt_BR: Anuncia o novo objeto ou conteúdo sob o dedo se este for diferente daquele onde o dedo estava antes

en: Reports the note on the current cell. If pressed twice, presents the information in browse mode
pt_BR: Anuncia a nota da célula atual. Se pressionada duas vezes, apresenta a informação em modo de navegação

en: Reports the note or comment thread on the current cell
pt_BR: Anuncia a nota ou o tópico de comentários da célula atual

en: Reports the object and content directly under your finger
pt_BR: Anuncia o objeto ou conteúdo atualmente sob o dedo

en: Reports the object with focus. If pressed twice, spells the information. Pressing three times spells it using character descriptions.
pt_BR: Anuncia o objeto com foco. Se pressionada duas vezes, soletra a informação. Pressionada três vezes soletra usando descrições de caracteres.

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
pt_BR: Anuncia o tempo restante da faixa, caso haja alguma tocando

en: Reports the shortcut key of the currently focused object
pt_BR: Anuncia a tecla de atalho do objeto atualmente focado

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
pt_BR: Anuncia o símbolo no qual o cursor de exploração está posicionado. Pressionado duas vezes, mostra o símbolo e o texto usado para falá-lo no modo de navegação

en: Reports the text of the comment where the system caret is located. If pressed twice, presents the information in a browsable message
pt_BR: Anuncia o texto do comentário onde o cursor do sistema está localizado. Se pressionada duas vezes, apresenta a informação numa mensagem navegável

en: Reports the text of the comment where the system caret is located.If pressed twice, presents the information in browse mode.
pt_BR: Anuncia o texto do comentário onde o cursor do sistema está localizado. Se pressionada duas vezes, apresenta a informação em modo de navegação.

en: Reports the text on the Windows clipboard. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions.
pt_BR: Anuncia o texto na área de transferência do Windows. Pressionada duas vezes, soletra a informação. Pressionada três vezes, soletra usando descrições de caracteres.

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
pt_BR: Anuncia o título do aplicativo atual ou janela em primeiro plano. Se pressionada duas vezes, soletra o título. Se pressionada três vezes, copia-o para a área de transferência

en: Reset all settings to default state
pt_BR: Restaurar todas as configurações ao estado padrão

en: Reset all settings to saved state
pt_BR: Restaurar configurações ao estado salvo

en: Reset configuration to &factory defaults
pt_BR: Restaurar con&figuração aos padrões originais

en: Reset gestures
pt_BR: Restaurar comandos

en: Reset to factory &defaults
pt_BR: Restaurar pa&drões originais

en: Restart
pt_BR: Reiniciar

en: Restart &later
pt_BR: Reiniciar &Depois

en: Restart &now
pt_BR: Reiniciar Agora

en: Restart NVDA
pt_BR: Reiniciar o NVDA

en: Restart with add-ons disabled
pt_BR: Reiniciar com complementos desabilitados

en: Restart with add-ons disabled and debug logging enabled
pt_BR: Reiniciar com complementos desabilitados e log de depuração habilitado

en: Restart with debug logging enabled
pt_BR: Reiniciar com log de depuração habilitado

en: Restarts NVDA!
pt_BR: Reinicia o NVDA!

en: Restore defaults
pt_BR: Restaurar padrões

en: Result
pt_BR: Resultado

en: Retrieved external IP, but port {port} is most likely not currently forwarded.
pt_BR: Obtive o IP externo, mas a porta {port} quase com certeza não está atualmente redirecionada.

en: Review Cursor
pt_BR: Cursor de Exploração

en: Right
pt_BR: Direita

en: Right aligned
pt_BR: Alinhado à direita

en: Right click
pt_BR: Clique direito

en: Right mouse button locked
pt_BR: Bloqueado botão direito do mouse

en: Right mouse button unlocked
pt_BR: Desbloqueado botão direito do mouse

en: Romanian
pt_BR: Romeno

en: Romanian 6 dot
pt_BR: Romeno de 6 pontos

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
pt_BR: Move o cursor para o objeto sob esta cela braille ou ativa o mesmo

en: Rows
pt_BR: Linhas

en: Rows and columns
pt_BR: Linhas e colunas

en: Run COM Registration Fixing tool...
pt_BR: Executar Ferramenta de Correção de Registro COM...

en: Russian 6 dot computer braille
pt_BR: Russo, braille informático de 6 pontos

en: Russian 8 dot computer braille
pt_BR: Russo, braille informático de 8 pontos

en: Russian contracted braille
pt_BR: Russo, braille abreviado

en: Russian literary braille
pt_BR: Russo, braille literário

en: Russian literary braille (detailed)
pt_BR: Russo, braille literário (detalhado)

en: Same
pt_BR: O mesmo

en: Sanskrit grade 1
pt_BR: Sânscrito, grau 1

en: Save &as...	Ctrl+S
pt_BR: S&alvar como...	Ctrl+S

en: Save As
pt_BR: Salvar como

en: Saves the current NVDA configuration
pt_BR: Salva a configuração atual do NVDA

en: Say &cap before capitals
pt_BR: Dizer maiús&cula antes de maiúsculas

en: Say all
pt_BR: Leitura contínua

en: Scatter
pt_BR: Dispersão

en: Scatter with Lines
pt_BR: Dispersão com linhas

en: Scatter with Lines and No Data Markers
pt_BR: Dispersão com linhas e sem marcadores de dados

en: Scatter with Smoothed Lines
pt_BR: Dispersão com linhas suavizadas

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
pt_BR: Dispersão com linhas suavizadas e sem marcadores de dados

en: Screen Curtain
pt_BR: Cortina de Tela

en: Screen curtain disabled
pt_BR: Desabilitada cortina de tela

en: Screen curtain enabled
pt_BR: Habilitada cortina de tela

en: Screen curtain not available
pt_BR: Cortina de tela não disponível

en: Screen review
pt_BR: Exploração de tela

en: Scroll down at the mouse position
pt_BR: Rola para baixo na posição do mouse

en: Scroll left at the mouse position
pt_BR: Rola para a esquerda na posição do mouse

en: Scroll right at the mouse position
pt_BR: Rola para a direita na posição do mouse

en: Scroll up at the mouse position
pt_BR: Rola para cima na posição do mouse

en: Scrolls the braille display back
pt_BR: Rola a linha braille para trás

en: Scrolls the braille display forward
pt_BR: Rola a linha braille para frente

en: Secondary Category Axis
pt_BR: Eixo de categoria secundária

en: Secondary Series Axis
pt_BR: Eixo de série secundária

en: Secondary Value Axis
pt_BR: Eixo de valor secundário

en: Secure Desktop
pt_BR: Área de trabalho segura

en: Seika Braille Displays
pt_BR: Linhas braille Seika

en: Select Braille Display
pt_BR: Selecionar linha braille

en: Select NVDA Modifier Keys
pt_BR: Selecionar Teclas Modificadoras do NVDA

en: Select Synthesizer
pt_BR: Selecionar Sintetizador

en: Select portable directory
pt_BR: Selecione diretório portátil

en: Select until the end of the current result
pt_BR: Selecionar até o fim do resultado atual

en: Select until the start of the current result
pt_BR: Selecionar até o início do resultado atual

en: Selective
pt_BR: Seletivo

en: Sentence case
pt_BR: Maiúsculas em sentenças

en: Sepedi grade 1
pt_BR: Sepedi, grau 1

en: Sepedi grade 2
pt_BR: Sepedi, grau 2

en: Serbian Cyrillic grade 1
pt_BR: Cirílico Sérvio, grau 1

en: Serbian grade 1
pt_BR: Sérvio, grau 1

en: Series Lines
pt_BR: Linhas da Série

en: Series color: {colorName}
pt_BR: Cor da série: {colorName}

en: Sesotho grade 1
pt_BR: Sesoto, grau 1

en: Sesotho grade 2
pt_BR: Sesoto, grau 2

en: Set Add-on Store Mirror Server
pt_BR: Definir servidor espelho da loja de complementos

en: Set NVDA Update Mirror
pt_BR: Configurar espelho de atualizações do NVDA

en: Set column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
pt_BR: Definir cabeçalho de coluna. Pressionar uma vez definirá esta célula como o cabeçalho da primeira coluna para qualquer célula abaixo e à direita dela dentro da tabela. Pressionar duas vezes esquecerá o atual cabeçalho de coluna para esta célula.

en: Set row header. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
pt_BR: Definir cabeçalho de linha. Pressionar uma vez definirá esta célula como o cabeçalho da primeira linha para qualquer célula abaixo e à direita dela dentro da tabela. Pressionar duas vezes esquecerá o atual cabeçalho de linha para esta célula.

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
pt_BR: Definida linha {rowNumber} coluna {columnNumber} como início dos cabeçalhos de coluna

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
pt_BR: Definida linha {rowNumber} coluna {columnNumber} como início dos cabeçalhos de linha

en: Set the first value of the current setting in the synth settings ring
pt_BR: Define o primeiro valor da opção atual do anel de configuração de sintetizador

en: Set the last value of the current setting in the synth settings ring
pt_BR: Define o último valor da opção atual do anel de configuração de sintetizador

en: Set {address} as start of column headers
pt_BR: {address} definido como início dos cabeçalhos de coluna

en: Set {address} as start of row headers
pt_BR: {address} definido como início dos cabeçalhos de linha

en: Sets the current cell as start of column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
pt_BR: Define a célula atual como início do cabeçalho de coluna. Pressionar uma vez definirá esta célula como o primeiro cabeçalho de coluna para qualquer célula abaixo e à direita dela nesta região. Pressionar duas vezes esquecerá o atual cabeçalho de coluna para esta célula.

en: Sets the current cell as start of row headers. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
pt_BR: Define a célula atual como início dos cabeçalhos de linha. Pressionar uma vez definirá esta célula como o primeiro cabeçalho de linha para qualquer célula abaixo e à direita dela nesta região. Pressionar duas vezes esquecerá o atual cabeçalho de linha para esta célula.

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
pt_BR: Coloca como objeto de navegação aquele atualmente com foco e, se possível, coloca o cursor de exploração na posição do cursor dentro desse objeto.

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
pt_BR: Coloca como objeto de navegação aquele atualmente sob o ponteiro do mouse e o fala

en: Setswana grade 1
pt_BR: Tsuana, grau 1

en: Setswana grade 2
pt_BR: Tsuana, grau 2

en: Setting HID keyboard simulation not supported
pt_BR: Não suportada configuração de simulação de teclado HID

en: Shape
pt_BR: Forma

en: Sheet {0}, {1}
pt_BR: Planilha {0}, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
pt_BR: M&ostrar opções ao sair do NVDA

en: Show indefinitely
pt_BR: Mostrar indefinidamente

en: Show messages
pt_BR: Mostrar mensagens

en: Show se&lection
pt_BR: Mostrar se&leção

en: Shows NVDA's Add-on Store settings
pt_BR: Exibe as configurações da Loja de Complementos do NVDA

en: Shows NVDA's Advanced settings
pt_BR: Exibe as configurações avançadas do NVDA

en: Shows NVDA's Windows OCR settings
pt_BR: Exibe as configurações de OCR do Windows do NVDA

en: Shows NVDA's audio settings
pt_BR: Exibe as configurações de áudio do NVDA

en: Shows NVDA's braille settings
pt_BR: Exibe as configurações de braille do NVDA

en: Shows NVDA's browse mode settings
pt_BR: Exibe as configurações do modo de navegação do NVDA

en: Shows NVDA's document formatting settings
pt_BR: Exibe as configurações para formatação de documentos no NVDA

en: Shows NVDA's general settings
pt_BR: Exibe as configurações gerais do NVDA

en: Shows NVDA's input composition settings
pt_BR: Exibe as configurações de entrada para composição do NVDA

en: Shows NVDA's keyboard settings
pt_BR: Exibe as configurações de teclado do NVDA

en: Shows NVDA's mouse settings
pt_BR: Exibe as configurações de mouse do NVDA

en: Shows NVDA's object presentation settings
pt_BR: Exibe as configurações para apresentação de objetos no NVDA

en: Shows NVDA's privacy and security settings
pt_BR: Exibe as configurações de privacidade e segurança do NVDA

en: Shows NVDA's review cursor settings
pt_BR: Exibe as configurações do cursor de exploração do NVDA

en: Shows NVDA's speech settings
pt_BR: Exibe as configurações de fala do NVDA

en: Shows NVDA's vision settings
pt_BR: Exibe as configurações de visão do NVDA

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
pt_BR: Exibe opções relacionadas ao texto selecionado ou o texto sob o cursor

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
pt_BR: Exibe o diálogo de perfis de configurações do NVDA

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
pt_BR: Exibe o diálogo para seleção de linha braille do NVDA

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
pt_BR: Exibe o diálogo do dicionário padrão do NVDA

en: Shows the NVDA input gestures dialog
pt_BR: Exibe o diálogo de gestos de entrada do NVDA

en: Shows the NVDA menu
pt_BR: Exibe o menu do NVDA

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
pt_BR: Exibe o diálogo de pronúncia de símbolos do NVDA

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
pt_BR: Exibe o diálogo para seleção de sintetizador do NVDA

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
pt_BR: Exibe o diálogo do dicionário temporário do NVDA

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
pt_BR: Exibe o diálogo do dicionário específico da voz do NVDA

en: Shows the long description at this position if one is found.
pt_BR: Exibe a descrição longa desta posição, se encontrada.

en: Simple review mode off
pt_BR: Desligado modo simples de exploração

en: Simple review mode on
pt_BR: Ligado modo simples de exploração

en: Single letter navigation off
pt_BR: Desligada navegação com caracteres

en: Single letter navigation on
pt_BR: Ligada navegação com caracteres

en: Single line break
pt_BR: Quebra de linha única

en: Single line spacing
pt_BR: Espaçamento de linha única

en: Sleep mode off
pt_BR: Modo dormir desligado

en: Sleep mode on
pt_BR: Modo dormir ligado

en: Slice color: {colorName}
pt_BR: Cor da fatia: {colorName}

en: Slide Master view
pt_BR: Vista mestre dos slaids

en: Slide Number placeholder
pt_BR: Local do número do slaid

en: Slide Show - complete
pt_BR: Apresentação - completa

en: Slide Sorter view
pt_BR: Vista de ordenação dos slaids

en: Slide show - {slideName}
pt_BR: Apresentação - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
pt_BR: Notas da apresentação de slaids - {slideName}

en: Slide view
pt_BR: Exibição de slaid

en: Slide {slideNumber}
pt_BR: Slaid {slideNumber}

en: Slovak grade 1
pt_BR: Eslovaco, grau 1

en: Slovenian 8 dot computer braille
pt_BR: Esloveno, braille informático de 8 pontos

en: Slovenian grade 1
pt_BR: Esloveno, grau 1

en: Small caps on
pt_BR: Ligado tudo em minúsculas

en: Some operations on add-ons failed. See the log file for more details.
    {failureMsg}
pt_BR: Algumas operações em complementos falharam. Veja o arquivo de log para mais detalhes.
    {failureMsg}

[ctx: SoundSplit]
en: NVDA in both channels and applications in both channels
pt_BR: NVDA nos dois canais e aplicativos nos dois canais

[ctx: SoundSplit]
en: Sound split disabled
pt_BR: Desabilitada divisão de som

en: Southern Vietnamese grade 1
pt_BR: Vietnamita do Sul, grau 1

en: Spanish 8 dot computer braille
pt_BR: Espanhol, braille informático de 8 pontos

en: Spanish for Greek text
pt_BR: Espanhol para textos Gregos

en: Spanish grade 1
pt_BR: Espanhol, grau 1

en: Spanish grade 2
pt_BR: Espanhol, grau 2

en: Spea&k character when routing cursor in text
pt_BR: &Falar caractere ao rotear o cursor em textos

en: Speak
pt_BR: Falar

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
pt_BR: Falar senhas em todos os terminais aprimorados (&pode melhorar o desempenho)

en: Speak and beep
pt_BR: Falar e bipar

en: Speak and braille font attributes
pt_BR: Falar e mostrar em braille atributos da fonte

en: Speak c&ommand keys
pt_BR: Falar teclas de c&omando

en: Speak font attributes
pt_BR: Falar atributos da fonte

en: Speak new text in Windows Terminal via:
pt_BR: Falar texto novo no Windows Terminal via:

en: Speak progress bar updates
pt_BR: Falar em atualizações de barras de progresso

en: Speak typed &characters:
pt_BR: Falar &caracteres digitados:

en: Speak typed &words:
pt_BR: Falar pala&vras digitadas:

en: Speak typed characters {mode}
pt_BR: {mode}, falar caracteres digitados

en: Speak typed words {mode}
pt_BR: {mode}, falar palavras digitadas

en: Speak when navigating by &line or paragraph
pt_BR: Falar ao navegar por &linha ou parágrafo

en: Speak when navigating by line or paragraph with braille off
pt_BR: Desligado falar ao navegar por linha ou parágrafo em braille

en: Speak when navigating by line or paragraph with braille on
pt_BR: Ligado falar ao navegar por linha ou parágrafo em braille

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
pt_BR: Fala o nome do executável do aplicativo atualmente executando, bem como o nome do módulo de aplicativo atualmente carregado

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
pt_BR: Fala a palavra do objeto de navegação atual onde se encontra o cursor de exploração. Ao pressionar duas vezes, soletra a palavra. Ao pressionar três vezes, soletra usando descrições de caracteres

en: Speech
pt_BR: Fala

en: Speech &dictionaries
pt_BR: &Dicionários

en: Speech &interrupt for typed characters
pt_BR: Caracteres digitados &interrompem a fala

en: Speech Unicode normalization default ({default})
pt_BR: ({default}), padrão de normalização Unicode de fala

en: Speech Unicode normalization {state}
pt_BR: {state}, normalização Unicode de fala

en: Speech and braille
pt_BR: Fala e braille

en: Speech i&nterrupt for Enter key
pt_BR: Tecla Enter i&nterrompe a fala

en: Speech mode {mode}
pt_BR: {mode}, modo de fala

en: Spelling or grammar e&rrors
pt_BR: E&rros ortográficos ou gramaticais

en: Spells the current application status bar.
pt_BR: Soletra a barra de status do aplicativo atual.

en: St&art NVDA after I sign in
pt_BR: Inicia&r o NVDA após eu ingressar

en: St&yle
pt_BR: Est&ilo

en: Stable
pt_BR: Estável

en: Stacked Area
pt_BR: Área empilhada

en: Stacked Bar
pt_BR: Barra empilhada

en: Stacked Column
pt_BR: Coluna empilhada

en: Stacked Cone Bar
pt_BR: Barra de cone empilhada

en: Stacked Cone Column
pt_BR: Coluna de cone empilhada

en: Stacked Cylinder Bar
pt_BR: Barra de cilindro empilhada

en: Stacked Line
pt_BR: Linha empilhada

en: Stacked Line with Markers
pt_BR: Linha empilhada com marcadores

en: Stacked Pyramid Bar
pt_BR: Barra de pirâmide empilhada

en: Stacked Pyramid Column
pt_BR: Coluna de pirâmide empilhada

en: Standard HID Braille Display
pt_BR: Linhas braille HID padrão

en: Start marked
pt_BR: Início marcado

en: Strikethrough off
pt_BR: Desligado riscado

en: Strikethrough on
pt_BR: Ligado riscado

en: Styles
pt_BR: Estilos

en: Su&perscripts and subscripts
pt_BR: So&brescritos e subscritos

en: Subject:
pt_BR: Assunto:

en: Subscript
pt_BR: Subscrito

en: Subtitle placeholder
pt_BR: Local do subtítulo

en: Success
pt_BR: Êxito

en: Successfully connected to the given URL.
pt_BR: Conectado ao endereço com sucesso.

en: Successfully copied NVDA user settings
pt_BR: Configurações do usuário copiadas com sucesso

en: Successfully created a portable copy of NVDA at {dir}
pt_BR: Criada com êxito uma cópia portátil do NVDA em {dir}

en: Successfully installed NVDA.
pt_BR: NVDA instalado com êxito.

en: Successfully retrieved IP address. Port {port} is open.
pt_BR: Endereço IP obtido com sucesso. Porta {port} está aberta.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
pt_BR: Instalação do NVDA atualizada com êxito.

en: Suggestions
pt_BR: Sugestões

en: Superscript
pt_BR: Sobrescrito

en: Surface (Top View wireframe)
pt_BR: Superfície (visão de topo delineada)

en: Surface (Top View)
pt_BR: Superfície (visão de topo)

en: Swahili (Kenya) Grade 2
pt_BR: Suaíli (quênia), grau 2

en: Swahili (Kenya) grade 1
pt_BR: Suaíli (quênia), grau 1

en: Swahili (Kenya) grade 1.2
pt_BR: Suaíli (quênia), grau 1.2

en: Swahili (Kenya) grade 1.3
pt_BR: Suaíli (quênia), grau 1.3

en: Swahili (Kenya) grade 1.4
pt_BR: Suaíli (quênia), grau 1.4

en: Swahili (Kenya) grade 1.5
pt_BR: Suaíli (quênia), grau 1.5

en: Swedish 8 dot computer braille
pt_BR: Sueco, braille informático de 8 pontos

en: Swedish contracted braille
pt_BR: Sueco, braille abreviado

en: Swedish partially contracted braille
pt_BR: Sueco, braille parcialmente abreviado

en: Swedish uncontracted braille
pt_BR: Sueco, braille não-abreviado

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
pt_BR: Alterna para o próximo modo de exploração (que pode ser do objeto, do documento ou da tela) e posiciona a exploração onde está o objeto de navegação

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
pt_BR: Alterna para o modo de exploração anterior (que pode ser do objeto, do documento ou da tela) e posiciona a exploração onde está o objeto de navegação

en: Symbol
pt_BR: Símbolo

en: Symbol "%s" is already present.
pt_BR: Símbolo "%s" já está presente.

en: Symbol Pronunciation (%s)
pt_BR: Pronúncia de Símbolos (%s)

en: Symbol level %s
pt_BR: Grau de símbolos %s

en: Synthesizer
pt_BR: Sintetizador

en: Synthesizer Error
pt_BR: Erro de sintetizador

en: Syriac grade 1
pt_BR: Siríaco, grau 1

en: System caret
pt_BR: Cursor do sistema

en: System focus
pt_BR: Foco do sistema

en: System status
pt_BR: Status do sistema

en: Table description
pt_BR: Descrição da tabela

en: Table information
pt_BR: Informações de tabelas

en: Table placeholder
pt_BR: Local da tabela

en: Tags
pt_BR: Etiquetas

en: Tamil grade 1
pt_BR: Tâmil, grau 1

en: Taskbar
pt_BR: Barra de tarefas

en: Tatar grade 1
pt_BR: Tártaro, grau 1

en: Telugu grade 1
pt_BR: Telugo, grau 1

en: Temporarily d&isable all triggers
pt_BR: &Desabilitar temporariamente todos os disparadores

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
pt_BR: Cortina de tela temporária, habilitada até o próximo reinício

en: Temporary dictionary
pt_BR: Dicionário temporário

en: Terminal programs
pt_BR: Programas de terminal

en: Tether B&raille:
pt_BR: &Vincular Braille:

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text &unit resolution:
pt_BR: &Unidade de leitura de texto:

en: Text copied.
pt_BR: Texto copiado.

en: Text frame
pt_BR: Frame de texto

en: Text placeholder
pt_BR: Local do texto

en: Text review
pt_BR: Exploração de texto

en: Thai 8 dot computer braille
pt_BR: Tailandês, braille informático de 8 pontos

en: Thai grade 0
pt_BR: Tailandês, grau 0

en: Thai grade 1
pt_BR: Tailandês, grau 1

en: Thai grade 2
pt_BR: Tailandês, grau 2

en: That profile already exists. Please choose a different name.
pt_BR: Esse perfil já existe; por favor escolha outro nome.

en: The COM Registration Fixing Tool has completed successfully.
    It is highly recommended that you restart your computer now, to make sure the changes take full effect.
pt_BR: Ferramenta de correção de registro COM completou-se com sucesso.
    É altamente recomendado que você reinicie o computador agora, para garantir que as mudanças tenham total efeito.

en: The COM Registration Fixing Tool was unsuccessful. This Windows error may provide more information.
    {error}
pt_BR: A ferramenta de correção de registro COM não teve êxito. este erro do Windows pode oferecer mais informações.
    {error}

en: The URL you have entered failed the connection test. Are you sure you want to save it anyway?
pt_BR: O endereço que você inseriu fracassou no teste de conecção. Tem certeza que quer salvar mesmo assim?

en: The URL you have entered failed the connection test. {tip}
pt_BR: O endereço que você inseriu fracassou no teste de conecção. {tip}

en: The URL you have entered has not been tested. Are you sure you want to save it without attempting to connect to it first?
pt_BR: O endereço que você inseriu não foi testado. Tem certeza que quer salvar sem tentar conectar a ele primeiro?

en: The URL you have entered is not valid. Check that it is correct and try again.
pt_BR: O endereço que você inseriu não é válido. Verifique que ele esteja correto e tente novamente.

en: The clipboard contains a large amount of text. It is %s character long | The clipboard contains a large amount of text. It is %s characters long
pt_BR[0]: A área de transferência contém uma grande quantidade de texto. O tamanho dele é de %s caracteres
pt_BR[1]: A área de transferência contém uma grande quantidade de texto. O tamanho dele é de %s caracteres

en: The currently active connection may not be continued during or after the update. Even if the connection is continued, you will be unable to respond to User Account Control (UAC) prompts from the controlling computer. You should only proceed if you have physical access to the controlled computer.
    
    Are you sure you want to continue?
pt_BR: Talvez a conecção atualmente ativa não permaneça durante ou depois da atualização. Mesmo que a conecção permaneça, você não conseguirá responder os prompts do Controle de Conta de Usuário do computador controlador. Você só deve prosseguir se tiver acesso físico ao computador controlado.
    
    Tem certeza que quer continuar?

en: The following add-on failed to be installed: {}. | The following add-ons failed to be installed: {}.
pt_BR[0]: O seguinte complemento falhou em ser instalado: {}.
pt_BR[1]: Os seguintes complementos falharam em ser instalados: {}.

en: The following add-on failed to uninstall: {}. | The following add-ons failed to uninstall: {}.
pt_BR[0]: O seguinte complemento falhou em desinstalar: {}.
pt_BR[1]: Os seguintes complementos falharam em desinstalar: {}.

en: The following add-on failed to update: {}. | The following add-ons failed to update: {}.
pt_BR[0]: O seguinte complemento falhou em atualizar: {}.
pt_BR[1]: Os seguintes complementos falharam em atualizar: {}.

en: The following add-ons are incompatible with NVDA version {version}. These add-ons can not be enabled. Please contact the add-on author for further assistance.
pt_BR: Os seguintes complementos são imcompatíveis com o a versão {version} do NVDA. Esses complementos não podem ser habilitados. Por favor contate os autores dos complementos para assistência.

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
pt_BR: Os seguintes parâmetros de linha de comando são desconhecidos ao NVDA: {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
pt_BR: As opções seguintes controlam os tipos de formatação de documento anunciados pelo NVDA.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
pt_BR: As configurações a seguir são para usuários avançados. Alterá-las pode fazer o NVDA funcionar incorretamente. Por favor altere-as apenas se souber o que está fazendo ou tiver sido especificamente orientado por desenvolvedores do NVDA.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
pt_BR: A instalação não consegue remover ou sobrescrever um arquivo. Uma cópia do NVDA pode estar executando noutra conta de usuário logada. Por favor certifique-se que todas as cópias instaladas do NVDA estão desligadas e tente instalar de novo.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
pt_BR: A instalação do NVDA falhou. Por favor verifique o visualizador do log para mais informações.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
pt_BR: O caminho de instalação do NVDA mudou. Ele agora será instalado em {path}

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
pt_BR: A próxima tecla pressionada não será processada pelo NVDA; será enviada diretamente ao Windows.

en: The profile {name} will be permanently deleted. This action cannot be undone.
pt_BR: O perfil {name} será permanentemente excluído. Esta ação não poderá ser desfeita.

en: The report links setting must be enabled to toggle report link type
pt_BR: A opção de anunciar links tem que estar habilitada para alternar o anúncio do tipo de link

en: The response from the server was not recognised. Check the URL is correct before trying again.
pt_BR: Resposta do servidor não foi reconhecida. Verifique que o endereço esteja correto antes de tentar de novo.

en: The result of content recognition is already automatically updated
pt_BR: Resultado do reconhecimento de conteúdo já é atualizado automaticamente

en: The server returned an error. Check that the URL is correct before trying again.
pt_BR: Servidor devolveu um erro. Verifique que o endereço esteja correto antes de tentar de novo.

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
pt_BR: O painel de configurações que você tentou abrir está indisponível neste sistema.

en: The specified directory '{portableDirectory}' is not empty. Proceeding will delete and replace existing files in the directory. Do you want to overwrite the contents of this folder?
pt_BR: O diretório especificado '{portableDirectory}' não está vazio. Prosseguir apagará e substituirá os arquivos existentes no diretório. Deseja sobrescrever o conteúdo desta pasta?

en: There is %d series in this chart | There are %d series in this chart
pt_BR[0]: Existe %d série neste mapa
pt_BR[1]: Existem %d séries neste mapa

en: There is no text on the clipboard
pt_BR: Não há texto na área de transferência

en: There was a network error. Check that you are connected to the internet and try again.
pt_BR: Houve um erro de rede. Verifique que esteja conectado à internet e tente novamente.

en: Thick
pt_BR: Grosso

en: This change requires administrator privileges.
pt_BR: Esta alteração exige privilégios administrativos.

en: This feature ({title}) is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
pt_BR: Este recurso ({title}) está indisponível em telas seguras, como a tela de credenciais ou o controle de conta de usuário.

en: This feature is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
pt_BR: Este recurso está indisponível em telas seguras, como a tela de credenciais ou o controle de conta de usuário.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
pt_BR: Este disparador já está associado a outro perfil. Caso continue, ele será removido daquele perfil e associado a este.
    Tem certeza que quer continuar?

en: Thumbnails
pt_BR: Miniaturas

en: Time to &keep audio device awake after speech (seconds)
pt_BR: Tempo para &manter dispositivo de áudio acordado após fala (segundos)

en: Title Master view
pt_BR: Vista mestre do título

en: Title placeholder
pt_BR: Local do título

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
pt_BR: Para criar uma cópia portátil do NVDA, por favor escolha o caminho e outras opções e pressione continuar

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
pt_BR: Para editar este perfil, você terá de ativá-lo manualmente. Assim que acabar de editá-lo, será necessário desativá-lo manualmente para retomar o uso normal.
    Deseja ativá-lo manualmente agora?

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
pt_BR: Para instalar o NVDA no disco rígido, por favor pressione o botão continuar.

en: To use an Albatross with NVDA, change the number of status cells in the Albatross's internal menu to at most {maxCells}, and restart the Albatross and NVDA if needed.
pt_BR: Para usar um Albatross com o NVDA, altere o número de células de status no menu interno do Albatross para no máximo {maxCells} e reinicie o Albatross e o NVDA se necessário.

en: To:
pt_BR: Para:

en: Toggle HID keyboard simulation
pt_BR: Alternar simulação de teclado HID

en: Toggle braille input
pt_BR: Alterna entrada por braille

en: Toggle periodical refresh of a Windows OCR result
pt_BR: Alterna a atualização periódica do resultado de um OCR do Windows

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
pt_BR: Alterna vinculação do braille entre a posição de foco e a de exploração

en: Toggle the braille cursor on and off
pt_BR: Liga e desliga o cursor braille

en: Toggle the way context information is presented in braille
pt_BR: Alterna o modo como informações de contexto são apresentadas em braille

en: Toggles HID keyboard simulation
pt_BR: Alterna simulação de teclado HID

en: Toggles beeps that report mouse coordinates as the mouse moves
pt_BR: Alterna bipes que anunciam as coordenadas do mouse conforme ele se move

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
pt_BR: Alterna entre bipes, fala, bipes e fala, e desativado, para o anúncio das atualizações em barras de progresso

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
pt_BR: Alterna entre o modo de navegação e o modo de foco. No modo de foco as teclas vão direto para o aplicativo, o que lhe possibilita interagir com o controle diretamente. No modo de navegação você pode percorrer o documento usando setas, teclas rápidas de navegação, etc.

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
pt_BR: Alterna entre anunciar as notas do palestrante ou o conteúdo real do slaid. Isso não altera o que fica visível na tela, apenas o que o usuário consegue ler com o NVDA

en: Toggles braille mode
pt_BR: Liga o modo braille

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
pt_BR: Alterna a desabilitação de todos os disparadores de perfil. A desabilitação tem efeito até o NVDA ser reiniciado

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
pt_BR: Alterna como uma grande quantidade de texto é falada quando o mouse se move

en: Toggles native selection mode on and off
pt_BR: Liga e desliga o modo de seleção nativa

en: Toggles on and off delayed descriptions for characters on cursor movement
pt_BR: Liga e desliga descrições de caracteres com atraso ao movimentar cursor

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
pt_BR: Determina se as informações devem ser mostradas no documento com a mesma disposição que aparecem na tela

en: Toggles on and off reporting if clickable
pt_BR: Liga e desliga anunciar quando clicável

en: Toggles on and off speaking when navigating by lines or paragraph with braille
pt_BR: Liga e desliga a fala ao navegar por linha ou parágrafo em braille

en: Toggles on and off the ignoring of blank lines for line indentation reporting
pt_BR: Liga e desliga o ignorar linhas em branco ao anunciar recuo de linhas

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
pt_BR: Liga e desliga a inclusão de tabelas de apresentação no modo de navegação

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
pt_BR: Liga e desliga o movimento do objeto de navegação conforme o foco muda

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
pt_BR: Liga e desliga o movimento do cursor de exploração conforme se move o cursor do sistema.

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de caracteres CLDR, tais como emojis

en: Toggles on and off the reporting of articles
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de artigos

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de blocos de citação

en: Toggles on and off the reporting of colors
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de cores

en: Toggles on and off the reporting of comments
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de comentários

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
pt_BR: Liga e desliga leitura de atualizações em conteúdo dinâmico, como por exemplo novos textos em janelas de console DOS

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de ênfase

en: Toggles on and off the reporting of figures and captions
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de figuras e legendas

en: Toggles on and off the reporting of font changes
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de mudanças de fonte

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
pt_BR: Liga e desliga anunciar mudanças de tamanho da fonte

en: Toggles on and off the reporting of frames
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de frames

en: Toggles on and off the reporting of graphics
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de gráficos

en: Toggles on and off the reporting of groupings
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de agrupamentos

en: Toggles on and off the reporting of headings
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de títulos

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de texto destacado

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de marcos

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de números das linhas

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de espaçamento de linhas

en: Toggles on and off the reporting of link type
pt_BR: Liga e desliga o anúncio do tipo de link

en: Toggles on and off the reporting of links
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de links

en: Toggles on and off the reporting of lists
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de listas

en: Toggles on and off the reporting of pages
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de páginas

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de recuo de parágrafo

en: Toggles on and off the reporting of revisions
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de revisões

en: Toggles on and off the reporting of style changes
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de mudanças de estilo

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de sobrescritos e subscritos

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de coordenadas de células em tabelas

en: Toggles on and off the reporting of tables
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de tabelas

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
pt_BR: Liga e desliga o anúncio de alinhamento de texto

en: Toggles on and off the speaking of command keys
pt_BR: Liga e desliga falar comandos digitados

en: Toggles reporting spelling or grammar errors in braille
pt_BR: Alterna o anúncio de erros ortográficos ou gramaticais em braille

en: Toggles simple review mode on and off
pt_BR: Liga e desliga o modo simples de exploração

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
pt_BR: Ativa e desativa a navegação com caracteres. Quando ativada, os caracteres usados no modo de navegação saltam para os vários tipos de elementos na página. Quando desativada, essas teclas são passadas para o aplicativo

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
pt_BR: Liga e desliga o modo dormir para o aplicativo ativo.

en: Toggles speaking the character under the cursor when routing cursor in text
pt_BR: Alterna falar o caractere sob o cursor ao rotear o cursor em textos

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
pt_BR: Alterna o visualizador de braille do NVDA, uma janela flutuante que possibilita ver a saída braille e o equivalente em texto para cada caractere braille

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
pt_BR: Alterna o visualizador de fala do NVDA, uma janela flutuante que possibilita ver todo o texto que o NVDA está falando no momento

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
pt_BR: Alterna o anúncio de informações conforme o mouse é movido

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
pt_BR: Alterna o estado da cortina de tela, tornando a tela preta ou MOSTRANDO o conteúdo da tela. Se pressionada uma vez, a cortina de tela é habilitada até que você reinicie o NVDA. Se pressionada duas vezes, a cortina de tela é habilitada até que você a desabilite

en: Toggles the support of touch interaction
pt_BR: Alterna o suporte a interação por toque

en: Top
pt_BR: Tôpo

en: Total time not available
pt_BR: Tempo total não disponível

en: Touch Interaction
pt_BR: Interação por Toque

en: Touch interaction disabled
pt_BR: Desabilitada interação por toque

en: Touch interaction enabled
pt_BR: Habilitada interação por toque

en: Touch interaction not supported
pt_BR: Interação por toque não suportada

en: Touch screen
pt_BR: Tela tátil

en: Translates any braille input
pt_BR: Transcreve qualquer entrada braille

en: Translates any braille input and presses the enter key
pt_BR: Transcreve qualquer entrada braille e pressiona a tecla enter

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
pt_BR: Tenta ler a documentação para o item de autocompletação selecionado.

en: Triggers
pt_BR: Disparadores

en: Trim leading silence in speech audio
pt_BR: Cortar silêncio inicial no áudio da fala

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
pt_BR: Confiar no idioma da voz ao processar caracteres e símbolos

en: Tshivenda grade 1
pt_BR: Venda, grau 1

en: Tshivenda grade 2
pt_BR: Venda, grau 2

en: Turkish 8 dot computer braille
pt_BR: Turco, braille informático de 8 pontos

en: Turkish grade 1
pt_BR: Turco, grau 1

en: Turkish grade 2
pt_BR: Turco, grau 2

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
pt_BR: Liga ou desliga a ajuda de entrada; quando ligada, cada entrada como por exemplo pressionar uma tecla do teclado falará o script associado àquela entrada se houver algum.

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Type exit() to exit the console
pt_BR: Digite exit() para sair do console

en: Type help(object) to get help about object.
pt_BR: Digite help(objeto) para obter auxílio sobre o objeto.

en: Type the text you wish to find
pt_BR: Digite o texto que deseja encontrar

en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: UIA notifications
pt_BR: Notificações UIA

en: UIA when available
pt_BR: UIA quando disponível

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
pt_BR: cor

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: gradient
pt_BR: gradiente

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
pt_BR: nenhum

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
pt_BR: padrão

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
pt_BR: figura

en: Ugaritic grade 1
pt_BR: Ugarítico, grau 1

en: Ukrainian computer braille
pt_BR: Ucraniano, braille informático

en: Ukrainian grade 1
pt_BR: Ucraniano, grau 1

en: Ukrainian literary braille (detailed)
pt_BR: Braille literário ucraniano (detalhado)

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
pt_BR: Impossível configurar interface do usuário para o provedor de visão aprimorada; o mesmo não pode ser habilitado.

en: Unable to connect to the remote computer
pt_BR: Não é possível conectar ao computador remoto

en: Unable to contact portcheck server, please manually retrieve your IP address
pt_BR: Não é possível contactar servidor de verificação de porta; por favor obtenha manualmente seu endereço IP

en: Unable to copy
pt_BR: Não consegui copiar

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
pt_BR: Não foi possível copiar um arquivo. Talvez ele esteja sendo usado por outro processo ou não haja mais espaço no disco para o qual você está tentando copiar.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
pt_BR: Impossível copiar o conteúdo da barra de status para a área de transferência

en: Unable to get the destination of this link.
pt_BR: Não posso obter o destino deste link.

en: Unable to mark log position
pt_BR: Não é possível marcar posição de log

en: Unable to postpone update.
pt_BR: Não foi possível adiar atualizações.

en: Underline off
pt_BR: Sem sublinhado

en: Underline on
pt_BR: Sublinhado

en: Underline {style}on
pt_BR: Ligado {style} sublinhado

en: Unicode Consortium data (including emoji)
pt_BR: Dados do Consórcio Unicode (incluindo emojis)

en: Unicode braille
pt_BR: Braille unicode

en: Unicode normali&zation
pt_BR: Normali&zação de Unicode

en: Unified English Braille Code grade 1
pt_BR: Inglês Unificado, Código Braille grau 1

en: Unified English Braille Code grade 2
pt_BR: Inglês Unificado, Código Braille grau 2

en: Uninstall NVDA
pt_BR: Desinstalar o NVDA

en: Unknown braille display
pt_BR: Linha braille desconhecida

en: Unknown color
pt_BR: Cor desconhecida

en: Unknown command line parameters
pt_BR: Parâmetros de linha de comando desconhecidos

en: Unknown power status
pt_BR: Status de carga desconhecido

en: Unlabeled
pt_BR: Sem rótulo

en: Unmuted remote
pt_BR: Reativado remoto

en: Unplugged
pt_BR: Desplugada

en: Unsupported input
pt_BR: Entrada não suportada

en: Untitled chart
pt_BR: Quadro sem título

en: Up Bars
pt_BR: Barras superiores

en: Upd&ate channel
pt_BR: C&anal de atualizações

en: Update Automatically
pt_BR: Atualizar automaticamente

en: Update mirror
pt_BR: Espelho de atualizações

en: Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.
pt_BR: Atualização para a versão {version} do NVDA foi baixada e está pronta para ser aplicada.

en: Update to NVDA version {version} is ready to be applied.
pt_BR: Atualização para NVDA versão {version} está pronta para ser aplicada.

en: Updating NVDA
pt_BR: Atualizando NVDA

en: Updating NVDA when connected to NVDA Remote Access as the controlled computer is not recommended.
pt_BR: Não é recomendado atualizar o NVDA enquanto conectado ao Acesso Remoto do NVDA como computador controlado.

en: Uppercase
pt_BR: Maiúsculas

en: Urdu grade 1
pt_BR: Urdu, grau 1

en: Urdu grade 2
pt_BR: Urdu, grau 2

en: Use &screen layout (when supported)
pt_BR: U&sar apresentação da tela (quando suportado)

en: Use &spelling functionality if supported
pt_BR: Usar soletragem &melhorada quando suportado

en: Use NVDA during sign-in
pt_BR: Usar o NVDA nas credenciais do Windows

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
pt_BR: Usar o NVDA nas credenciais do Windows (requer privilégios administrativos)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
pt_BR: Usar UI Automation para acessar controles de planilha no Microsoft &Excel quando disponível

en: Use WASAPI for SAPI 4 audio output:
pt_BR: Usar WASAPI para saída de áudio em SAPI 4:

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
pt_BR: Usar as configurações salvas atuais nas credenciais do Windows e outras telas seguras (requer privilégios administrativos)

en: Use en&hanced event processing (requires restart)
pt_BR: Usar processamento mel&horado de eventos (requer reinício)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
pt_BR: Usar suporte aprimorado a caracteres digitados no Console legado do &Windows quando disponível

en: Use modern audio output system (WASAPI)
pt_BR: Usar sistema moderno de saída de áudio (WASAPI)

en: Use screen layout off
pt_BR: Desligado usar apresentação da tela

en: Use screen layout on
pt_BR: Ligado usar apresentação da tela

en: Use this profile for:
pt_BR: Usar este perfil para:

en: Use timeout
pt_BR: Usar tempo limite

en: User Guide
pt_BR: Guia do Usuário

en: User default
pt_BR: Padrão do usuário

en: Uzbek grade 1
pt_BR: Usbeque, grau 1

en: V&ariant
pt_BR: V&ariante

en: Validating URL...
pt_BR: Validando endereço...

en: Version
pt_BR: Versão

en: Vertical Object placeholder
pt_BR: Local do objeto vertical

en: Vertical Text placeholder
pt_BR: Local do texto vertical

en: Vertical Title placeholder
pt_BR: Local do título vertical

en: Vietnamese grade 0
pt_BR: Vietnamita, grau 0

en: Vietnamese grade 1
pt_BR: Vietnamita, grau 1

en: Vietnamese grade 2
pt_BR: Vietnamita, grau 2

en: View &log
pt_BR: Ver &log

en: Virtual Buffers
pt_BR: Exibidores virtuais

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_BR: Alterna virtualmente as teclas NVDA e shift para emular uma tecla de atalho com entrada braille

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_BR: Alterna virtualmente a tecla NVDA para emular uma tecla de atalho com entrada braille

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_BR: Alterna virtualmente as teclas alt e shift para emular uma tecla de atalho com entrada braille

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_BR: Alterna virtualmente a tecla alt para emular uma tecla de atalho com entrada braille

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_BR: Alterna virtualmente as teclas control e alt para emular uma tecla de atalho com entrada braille

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_BR: Alterna virtualmente as teclas control e shift para emular uma tecla de atalho com entrada braille

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_BR: Alterna virtualmente a tecla control para emular uma tecla de atalho com entrada braille

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_BR: Alterna virtualmente as teclas control, alt e shift para emular uma tecla de atalho com entrada braille

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_BR: Alterna virtualmente as teclas windows esquerda e shift para emular uma tecla de atalho com entrada braille

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_BR: Alterna virtualmente a tecla windows esquerda para emular uma tecla de atalho com entrada braille

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_BR: Alterna virtualmente a tecla shift para emular uma tecla de atalho com entrada braille

en: Vision
pt_BR: Visão

en: Vision Enhancement Provider Error
pt_BR: Erro no provedor de visão aprimorada

en: Visual Highlight
pt_BR: Realce Visual

en: Voice
pt_BR: Voz

en: Voice dictionary (%s)
pt_BR: Dicionário da voz (%s)

en: Volume of NVDA sounds
pt_BR: Volume dos sons do NVDA

en: Volume of NVDA sounds follows voice volume
pt_BR: Volume dos sons do NVDA acompanha volume da voz

en: Volume-High-Low-Close
pt_BR: Volume-Alta-Baixa-Fechamento

en: Volume-Open-High-Low-Close
pt_BR: Volume-Abertura-Alta-Baixa-Fechamento

en: Waiting for Outlook...
pt_BR: Aguardando Outlook...

en: Waiting for Powerpoint...
pt_BR: Esperando o Powerpoint...

en: Walls
pt_BR: Murais

en: Warning
pt_BR: Alerta

en: Warning!
pt_BR: Alerta!

en: Warning: couldn't set volumes for sound split: one of audio sessions is either mono, or has more than 2 audio channels.
pt_BR: Aviso: não foi possível configurar volumes para divisão de som: uma das sessões de áudio é mono ou tem mais de dois canais.

en: Wave
pt_BR: Onda

en: Wave double
pt_BR: Onda duplo

en: Wave heavy
pt_BR: Onda pesado

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
pt_BR: Precisamos de seu auxílio a fim de continuar melhorando o NVDA.
    Esse projeto se assenta sobretudo em doações e patrocínios. Ao doar, estará ajudando a bancar o desenvolvimento em tempo integral.
    Se até 10 dólares forem doados a cada vez que alguém baixa o programa, conseguiremos cobrir todos os custos contínuos do projeto.
    Toda doação vai para a NV Access, a organização sem fins lucrativos que desenvolve o NVDA.
    Agradecemos o seu apoio.

en: We&lcome dialog...
pt_BR: Diá&logo de boas vindas...

en: Web layout
pt_BR: Layout da web

en: Welcome to NVDA
pt_BR: Bem-vindo ao NVDA

en: Welcome to NVDA!
pt_BR: Bem-vindo ao NVDA!

en: Welcome to the COM Registration Fixing tool.
    
    Installing and uninstalling programs, as well as other events, can damage accessibility entries in the Windows registry. This can cause previously accessible elements to be presented incorrectly, or can cause "unknown" or "pane" to be spoken or brailled in some applications or Windows components, instead of the content you were expecting.
    
    This tool attempts to fix such common problems. Note that the tool must access the system registry, which requires administrative privileges.
    
    Press Continue to run the tool now.
pt_BR: Bem-vindo à ferramenta de correção de registro COM.
    
    Instalar e desinstalar programas, bem como outros eventos, podem danificar entradas de acessibilidade no registro do Windows. Isso pode fazer elementos antes acessíveis serem mostrados incorretamente, ou pode fazer "desconhecido" ou "painel" ser falado ou mostrado em braille em alguns aplicativos ou componentes de janelas, ao invés do conteúdo que se esperava.
    
    Esta ferramenta tenta corrigir esses problemas comuns. Note que a ferramenta tem que acessar o registro do sistema, o que requer privilégios administrativos.
    
    Pressione Continuar para executar a ferramenta agora.

en: Welsh grade 1
pt_BR: Galês, grau 1

en: Welsh grade 2
pt_BR: Galês, grau 2

en: What would you like to &do?
pt_BR: O que deseja &fazer?

en: What's &new
pt_BR: &Novidades

en: What's new
pt_BR: Novidades

en: Whole &word
pt_BR: &Palavra inteira

en: Windows C&onsole support:
pt_BR: Suporte ao C&onsole do Windows:

en: Windows OCR
pt_BR: OCR do Windows

en: Windows OCR not available
pt_BR: OCR do Windows não disponível

en: Windows OneCore voices
pt_BR: Vozes Windows OneCore

en: Words only
pt_BR: Somente palavras

en: Write the current configuration to nvda.ini
pt_BR: Guardar a configuração atual no nvda.ini

en: X Error Bars
pt_BR: Barras de erros de X

en: Xhosa grade 1
pt_BR: Xossa, grau 1

en: Xhosa grade 2
pt_BR: Xossa, grau 2

en: Y Error Bars
pt_BR: Barras de erros de Y

en: Yakut grade 1
pt_BR: Iacuto, grau 1

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Yiddish grade 1
pt_BR: Iídiche, grau 1

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
pt_BR: Você está prestes a instalar a versão {newVersion} de {summary}, que parece já estar instalada. Gostaria de atualizá-lo mesmo assim?

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
pt_BR: Você está tentando instalar uma versão do NVDA mais antiga que a versão atualmente instalada. Caso deseje realmente retornar a uma versão anterior, você deve primeiramente cancelar esta instalação e desinstalar completamente o NVDA antes de instalar a versão mais antiga.

en: You are attempting to replace an existing portable copy of NVDA with an earlier version. Downgrading NVDA is not recommended. You should cancel this operation and create a new portable copy instead.
pt_BR: Você está tentando substituir uma versão portátil existente do NVDA por uma versão anterior. Voltar a uma versão antiga do NVDA não é recomendado. Em vez disso, você deve cancelar esta operação e criar uma cópia portátil nova.

en: You did not choose Talk as one of your speech mode options. Please note that this may result in no speech output at all. Are you sure you want to continue?
pt_BR: Você não escolheu Fala como uma das opções de modo de fala. Note por favor que isso pode resultar em nenhuma saída de fala em absoluto. Tem certeza que quer continuar?

en: You must choose a name for this profile.
pt_BR: Você tem que escolher um nome para este perfil.

en: You will be unable to respond to User Account Control (UAC) prompts from the controlling computer. You should only proceed if you have physical access to the controlled computer.
    
    Are you sure you want to continue?
pt_BR: Você não conseguirá responder os prompts do Controle de Conta de Usuário do computador controlador. Você só deve prosseguir se tiver acesso físico ao computador controlado.
    
    Tem certeza que quer continuar?

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
pt_BR: O arquivo de configuração possui erros. A configuração foi restaurada aos padrões de fábrica.
    Mais detalhes sobre os erros encontram-se no arquivo de log.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
pt_BR: O arquivo com mapa de gestos possui erros.
    Detalhes sobre os erros encontram-se no arquivo de log.

en: Zulu grade 1
pt_BR: Zulu, grau 1

en: Zulu grade 2
pt_BR: Zulu, grau 2

[ctx: action]
en: Back
pt_BR: Voltar

[ctx: action]
en: Beginning
pt_BR: Início

[ctx: action]
en: Document
pt_BR: Documento

[ctx: action]
en: End
pt_BR: Fim

[ctx: action]
en: Help
pt_BR: Ajuda

[ctx: action]
en: Home
pt_BR: Início

[ctx: action]
en: Information
pt_BR: Informação

[ctx: action]
en: Movie
pt_BR: Filme

[ctx: action]
en: Next
pt_BR: Próximo

[ctx: action]
en: Sound
pt_BR: Som

[ctx: addonStore]
en: &About add-on...
pt_BR: &Sobre o complemento...

[ctx: addonStore]
en: &Close
pt_BR: Fe&char

[ctx: addonStore]
en: &Continue
pt_BR: &Continuar

[ctx: addonStore]
en: &Disable
pt_BR: &Desabilitar

[ctx: addonStore]
en: &Disable selected add-ons
pt_BR: &Desabilitar complementos selecionados

[ctx: addonStore]
en: &Don't show this message again
pt_BR: &Não mostrar esta mensagem novamente

[ctx: addonStore]
en: &Enable
pt_BR: Ha&bilitar

[ctx: addonStore]
en: &Enable (override incompatibility)
pt_BR: Habilitar (ignorar incompatibilidad&e)

[ctx: addonStore]
en: &Enable selected add-ons
pt_BR: Habilitar compl&ementos selecionados

[ctx: addonStore]
en: &Help
pt_BR: A&juda

[ctx: addonStore]
en: &Install
pt_BR: &Instalar

[ctx: addonStore]
en: &Install (override incompatibility)
pt_BR: &Instalar (ignorar incompatibilidade)

[ctx: addonStore]
en: &Install selected add-ons
pt_BR: &Instalar complementos selecionados

[ctx: addonStore]
en: &License
pt_BR: &Licença

[ctx: addonStore]
en: &No
pt_BR: &Não

[ctx: addonStore]
en: &Other Details:
pt_BR: &Outros Detalhes:

[ctx: addonStore]
en: &Remove
pt_BR: &Remover

[ctx: addonStore]
en: &Remove selected add-ons
pt_BR: &Remover complementos selecionados

[ctx: addonStore]
en: &Search:
pt_BR: Procurar:

[ctx: addonStore]
en: &Update
pt_BR: Atuali&zar

[ctx: addonStore]
en: &Update (override incompatibility)
pt_BR: At&ualizar (sobrescrever incompatibilidade)

[ctx: addonStore]
en: &Update all
pt_BR: At&ualizar todos

[ctx: addonStore]
en: &Update selected add-ons
pt_BR: At&ualizar complementos selecionados

[ctx: addonStore]
en: &What's new
pt_BR: No&vidades

[ctx: addonStore]
en: &Yes
pt_BR: &Sim

[ctx: addonStore]
en: A&ctions
pt_BR: A&ções

[ctx: addonStore]
en: Add-on Information
pt_BR: Informações do Complemento

[ctx: addonStore]
en: Add-on Installation
pt_BR: Instalação de Complemento

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store
pt_BR: Loja de Complementos

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store Warning
pt_BR: Alerta da Loja de Complementos

[ctx: addonStore]
en: Add-on data update failure
pt_BR: Falha ao atualizar dados de complementos

[ctx: addonStore]
en: Add-on download failure
pt_BR: Falha ao baixar complemento

[ctx: addonStore]
en: Add-on download not safe: checksum failed for {name}
pt_BR: Download de complemento não é seguro: checksum falhou para {name}

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation
pt_BR: Instalação de complemento

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation failure
pt_BR: Falha na instalação de complemento

[ctx: addonStore]
en: Add-on not supported %s
pt_BR: Complemento não suportado: %s

[ctx: addonStore]
en: Add-on updates available
pt_BR: Atualizações de complementos disponíveis

[ctx: addonStore]
en: Add-ons
pt_BR: Complementos

[ctx: addonStore]
en: Add-ons are created by the NVDA community and are not vetted by NV Access. NV Access cannot be held responsible for add-on behavior. The functionality of add-ons is unrestricted and can include accessing your personal data or even the entire system.
pt_BR: Os complementos são criados pela comunidade do NVDA e não são examinados pela NV Access. A NV Access não pode ser responsabilizada pelo comportamento de complementos. A funcionalidade dos complementos é irrestrita e pode incluir acesso a dados pessoais ou até ao sistema inteiro.

[ctx: addonStore]
en: Add-ons updated, restart NVDA to activate changes
pt_BR: Complementos atualizados; reinicie o NVDA para ativar as alterações

[ctx: addonStore]
en: All
pt_BR: Todos

[ctx: addonStore]
en: An updated version of NVDA is required. NVDA version {nvdaVersion} or later.
pt_BR: É necessária uma versão atualizada do NVDA. NVDA versão {nvdaVersion} ou mais recente.

[ctx: addonStore]
en: An updated version of this add-on is required. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. You can enable this add-on at your own risk.
pt_BR: É necessária uma versão atualizada deste complemento. Ele foi testado pela última vez com o NVDA {lastTestedNVDAVersion}. O NVDA precisa que ele seja testado com NVDA {nvdaVersion} ou superior. Você pode habilitar o complemento por sua conta e risco.

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you want to continue?
pt_BR: Tem certeza que quer continuar?

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you wish to remove the {addon} add-on from NVDA? This cannot be undone.
pt_BR: Tem certeza que deseja remover o complemento {addon} do NVDA? Isto não poderá ser desfeito.

[ctx: addonStore]
en: Author
pt_BR: Autor

[ctx: addonStore]
en: Author:
pt_BR: Autor:

[ctx: addonStore]
en: Author: {author}
pt_BR: Autor: {author}

[ctx: addonStore]
en: Available
pt_BR: Disponível

[ctx: addonStore]
en: Available &add-ons
pt_BR: &Complementos disponíveis

[ctx: addonStore]
en: Available add-ons
pt_BR: Complementos disponíveis

[ctx: addonStore]
en: Available version
pt_BR: Versão disponível

[ctx: addonStore]
en: Available version:
pt_BR: Versão disponível:

[ctx: addonStore]
en: Ca&ncel install
pt_BR: Ca&ncelar instalação

[ctx: addonStore]
en: Ca&ncel install of selected add-ons
pt_BR: Ca&ncelar a instalação de complementos selecionados

[ctx: addonStore]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

[ctx: addonStore]
en: Cha&nnel:
pt_BR: Ca&nal:

[ctx: addonStore]
en: Changes for {curVersion}
pt_BR: Mudanças na {curVersion}

[ctx: addonStore]
en: Channel
pt_BR: Canal

[ctx: addonStore]
en: Channel:
pt_BR: Canal:

[ctx: addonStore]
en: Check only the add-ons you wish to copy to the system-wide configuration.
pt_BR: Marque apenas os complementos que deseja copiar para a configuração de sistema.

[ctx: addonStore]
en: Choose Add-on Package File
pt_BR: Escolher Arquivo de Pacote de Complemento

[ctx: addonStore]
en: Community re&views
pt_BR: Resen&has da comunidade

[ctx: addonStore]
en: Copy Settings to System-wide Configuration
pt_BR: Copiar opções para a configuração do sistema

[ctx: addonStore]
en: Could not disable the add-on: {addon}.
pt_BR: Não consegui desabilitar o complemento {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Could not enable the add-on: {addon}.
pt_BR: Não consegui habilitar o complemento {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Description:
pt_BR: Descrição:

[ctx: addonStore]
en: Dev
pt_BR: Em desenvolvimento

[ctx: addonStore]
en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible)
pt_BR: Desabilitado (incompatível)

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible), pending restart
pt_BR: Desabilitado (incompatível), aguardando reinício

[ctx: addonStore]
en: Disabled, pending restart
pt_BR: Desabilitado, aguardando reinício

[ctx: addonStore]
en: Download URL:
pt_BR: Endereço para baixar:

[ctx: addonStore]
en: Download failed
pt_BR: Falha ao baixar

[ctx: addonStore]
en: Download of {num} add-on in progress, cancel downloading? | Download of {num} add-ons in progress, cancel downloading?
pt_BR[0]: Download de {num} complemento em andamento; cancelar o download?
pt_BR[1]: Download of {num} add-ons in progress, cancel downloading?

[ctx: addonStore]
en: Downloaded, pending install
pt_BR: Baixado, aguardando instalação

[ctx: addonStore]
en: Downloading
pt_BR: Baixando

[ctx: addonStore]
en: Ena&bled/disabled:
pt_BR: Ha&bilitado/desabilitado:

[ctx: addonStore]
en: Enable add-on
pt_BR: Habilitar complemento

[ctx: addonStore]
en: Enabled
pt_BR: Habilitado

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible)
pt_BR: Habilitado (incompatível)

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible), pending restart
pt_BR: Habilitado (incompatível), aguardando reinício

[ctx: addonStore]
en: Enabled, pending restart
pt_BR: Habilitado, aguardando reinício

[ctx: addonStore]
en: External
pt_BR: Externo

[ctx: addonStore]
en: Failed to install add-on from %s
pt_BR: Falha ao instalar complemento de %s

[ctx: addonStore]
en: Failed to open add-on package file at {filePath} - missing file or invalid file format
pt_BR: Falha ao abrir o arquivo de pacote de complemento em {filePath}: arquivo faltando ou formato de arquivo inválido

[ctx: addonStore]
en: Ho&mepage
pt_BR: Pá&gina web

[ctx: addonStore]
en: Homepage:
pt_BR: Página Web:

[ctx: addonStore]
en: Homepage: {url}
pt_BR: Página Web: {url}

[ctx: addonStore]
en: I understand that incompatible add-ons will be disabled and can be manually re-enabled at my own risk after installation.
pt_BR: Entendo que os complementos incompatíveis serão desabilitados e podem ser reabilitados manualmente por minha conta e risco após a instalação.

[ctx: addonStore]
en: Include &incompatible add-ons
pt_BR: Incluir complementos &incompatíveis

[ctx: addonStore]
en: Incompatible
pt_BR: Incompatível

[ctx: addonStore]
en: Incompatible Reason:
pt_BR: Razão da Incompatibilidade:

[ctx: addonStore]
en: Install add-on
pt_BR: Instalar complemento

[ctx: addonStore]
en: Install date
pt_BR: Data de instalação

[ctx: addonStore]
en: Install date:
pt_BR: Data de instalação:

[ctx: addonStore]
en: Install failed
pt_BR: Falha ao instalar

[ctx: addonStore]
en: Install from e&xternal source
pt_BR: Instalar de fonte e&xterna

[ctx: addonStore]
en: Installed &add-ons
pt_BR: &Complementos instalados

[ctx: addonStore]
en: Installed add-ons
pt_BR: Complementos instalados

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible &add-ons
pt_BR: &Complementos incompatíveis instalados

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible add-ons
pt_BR: Complementos incompatíveis instalados

[ctx: addonStore]
en: Installed version
pt_BR: Versão instalada

[ctx: addonStore]
en: Installed version:
pt_BR: Versão instalada:

[ctx: addonStore]
en: Installed, pending restart
pt_BR: Instalado, aguardando reinício

[ctx: addonStore]
en: Installing
pt_BR: Instalando

[ctx: addonStore]
en: Installing {num} add-on, please wait. | Installing {num} add-ons, please wait.
pt_BR[0]: Instalando {num} complemento; por favor aguarde.
pt_BR[1]: Installing {num} add-ons, please wait.

[ctx: addonStore]
en: Last NVDA version tested: {}
pt_BR: Última versão de NVDA testada: {}

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version
pt_BR: Última versão testada de NVDA

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version:
pt_BR: Última versão de NVDA testada:

[ctx: addonStore]
en: License URL:
pt_BR: Página da Licença:

[ctx: addonStore]
en: License:
pt_BR: Licença:

[ctx: addonStore]
en: Loading add-ons...
pt_BR: Carregando complementos...

[ctx: addonStore]
en: Make sure you are connected to the internet, and the Add-on Store mirror URL is valid.
    Mirror URL: {url}
pt_BR: Certifique-se que está conectado à internet e que o endereço do espelho da loja de complementos é válido.
    Endereço do espelho: {url}

[ctx: addonStore]
en: Migrate to add-on store
pt_BR: Migrar para loja de complementos

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version
pt_BR: Versão mínima de NVDA

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version:
pt_BR: Versão mínima de NVDA:

[ctx: addonStore]
en: Minimum required NVDA version: {}
pt_BR: Versão mínima de NVDA exigida: {}

[ctx: addonStore]
en: NVDA Add-on Package (*.{ext})
pt_BR: Pacote de Complemento do NVDA (*.{ext})

[ctx: addonStore]
en: Name
pt_BR: Nome

[ctx: addonStore]
en: No actions available for the selected add-ons
pt_BR: Nenhuma ação disponível para os complementos selecionados

[ctx: addonStore]
en: No add-on selected.
pt_BR: Nenhum complemento selecionado.

[ctx: addonStore]
en: Not installed
pt_BR: Não instalado

[ctx: addonStore]
en: Note: NVDA was started with add-ons disabled
pt_BR: Nota: O NVDA foi iniciado com complementos desabilitados

[ctx: addonStore]
en: One or more add-ons are currently enabled in your NVDA configuration. If run on secure screens, they will have unrestricted, higher-than-administrator level access to your entire system. You are strongly encouraged to copy only add-ons that you absolutely require in order to use NVDA during sign-in and on secure screens.
pt_BR: Um ou mais complementos estão atualmente habilitados em sua configuração do NVDA. Se executados em telas seguras, eles terão acesso irrestrito, e num nível mais alto que administrativo, ao sistema inteiro. Aconselha-se fortemente copiar só complementos que você absolutamente precisa para usar o NVDA no login e telas seguras.

[ctx: addonStore]
en: Open Add-on &Store
pt_BR: Abrir Loja de Complemento&s

[ctx: addonStore]
en: Pending removal
pt_BR: Aguardando remoção

[ctx: addonStore]
en: Publication date
pt_BR: Data de publicação

[ctx: addonStore]
en: Publication date:
pt_BR: Data de publicação:

[ctx: addonStore]
en: Publisher
pt_BR: Publicado por

[ctx: addonStore]
en: Publisher:
pt_BR: Publicado por:

[ctx: addonStore]
en: Publisher: {publisher}
pt_BR: Publicado por: {publisher}

[ctx: addonStore]
en: Re&place
pt_BR: S&ubstituir

[ctx: addonStore]
en: Re&try install
pt_BR: &Tentar novamente instalar

[ctx: addonStore]
en: Re&try installing selected add-ons
pt_BR: &Tentar novamente instalar os complementos selecionados

[ctx: addonStore]
en: Remember this choice for subsequent add-ons
pt_BR: Lembrar esta escolha para complementos subsequentes

[ctx: addonStore]
en: Remove add-on
pt_BR: Remover complemento

[ctx: addonStore]
en: Reviews URL:
pt_BR: Endereço das resenhas:

[ctx: addonStore]
en: Sort by colu&mn:
pt_BR: Or&denar por colunas:

[ctx: addonStore]
en: Source &Code
pt_BR: &Código Fonte

[ctx: addonStore]
en: Source URL:
pt_BR: Endereço do Fonte:

[ctx: addonStore]
en: Stable
pt_BR: Estável

[ctx: addonStore]
en: System-wide version
pt_BR: Versão do sistema

[ctx: addonStore]
en: The system-wide NVDA configuration contains add-ons that are not present in your configuration. If you continue, these add-ons will be removed from the system-wide configuration.
pt_BR: A configuração de sistema do NVDA possui complementos que não estão presentes na sua configuração. Se você continuar, esses complementos serão removidos da configuração de sistema.

[ctx: addonStore]
en: This action will remove {num} add-on from NVDA's system-wide configuration.  | This action will remove {num} add-ons from NVDA's system-wide configuration.
pt_BR[0]: Esta ação removerá {num} complemento da configuração de sistema do NVDA.
pt_BR[1]: This action will remove {num} add-ons from NVDA's system-wide configuration.

[ctx: addonStore]
en: Unable to download add-on: {name}
pt_BR: Não consigo baixar complemento: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unable to establish a connection to the Add-on Store server.
pt_BR: Não é possível estabelecer conecção com o servidor da loja de complementos.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for compatible add-ons.
pt_BR: Não consigo obter dados mais recentes de complementos compatíveis.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for incompatible add-ons.
pt_BR: Não consigo obter dados mais recentes de complementos incompatíveis.

[ctx: addonStore]
en: Unable to save add-on as a file: {name}
pt_BR: Não consigo salvar complemento como arquivo: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unknown status
pt_BR: Status desconhecido

[ctx: addonStore]
en: Updatable &add-ons
pt_BR: &Complementos a atualizar

[ctx: addonStore]
en: Updatable add-ons
pt_BR: Complementos a atualizar

[ctx: addonStore]
en: Update Available
pt_BR: Atualização Disponível

[ctx: addonStore]
en: Update Available (incompatible)
pt_BR: Atualização disponível (incompatível)

[ctx: addonStore]
en: Updates are available for some of your installed add-ons.
pt_BR: Estão disponíveis atualizações para alguns dos complementos instalados.

[ctx: addonStore]
en: Updating add-ons...
pt_BR: Atualizando Complementos...

[ctx: addonStore]
en: User version
pt_BR: Versão do usuário

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan URL:
pt_BR: Página web do varredor VirusTotal:

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan results
pt_BR: Resultados da varredura do VirusTotal

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan results:
pt_BR: Resultados de varredura do VirusTotal:

[ctx: addonStore]
en: Warning
pt_BR: Alerta

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on installation may result in downgrade: {name}. The installed add-on version cannot be compared with the add-on store version. Installed version: {oldVersion}. Available version: {version}.
    Proceed with installation anyway?
pt_BR: Alerta: Instalação de complemento pode resultar em desatualização: {name}. A versão instalada do complemento não tem como ser comparada com a versão da loja de complementos. Versão instalada: {oldVersion}. Versão disponível: {version}.
    Prosseguir com a instalação mesmo assim?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Enabling may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with enabling anyway?
pt_BR: Alerta: Complemento é incompatível: {name} {version}. Procure uma versão atualizada deste complemento se possível. A última versão de NVDA testada para este complemento é {lastTestedNVDAVersion}; Sua versão atual de NVDA é {nvdaVersion}. Habilitar pode causar comportamento instável no NVDA.
    Prosseguir com a habilitação mesmo assim?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Installation may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with installation anyway?
pt_BR: Alerta: Complemento é incompatível: {name} {version}. Procure uma versão atualizada deste complemento se possível. A última versão de NVDA testada para este complemento é NVDA {lastTestedNVDAVersion}; Sua versão atual de NVDA é {nvdaVersion}. Habilitar pode causar comportamento instável no NVDA.
    Prosseguir com a habilitação mesmo assim?

[ctx: addonStore]
en: You have selected to copy {num} add-on to NVDA's system-wide configuration. Using this add-on during sign-in and on secure screens is a serious security risk. | You have selected to copy {num} add-ons to NVDA's system-wide configuration. Using these add-ons during sign-in and on secure screens is a serious security risk.
pt_BR[0]: Você escolheu copiar {num} complemento para a configuração de sistema do NVDA. Usar este complemento durante o login e em telas seguras representa um risco sério de segurança.
pt_BR[1]: You have selected to copy {num} add-ons to NVDA's system-wide configuration. Using these add-ons during sign-in and on secure screens is a serious security risk.

[ctx: addonStore]
en: Your NVDA configuration contains add-ons that are incompatible with this version of NVDA. These add-ons will be disabled after installation. After installation, you will be able to manually re-enable these add-ons at your own risk. If you rely on these add-ons, please review the list to decide whether to continue with the installation.
pt_BR: Sua configuração possui complementos que são incompatíveis com esta versão de NVDA. Esses complementos serão desabilitados. Após a instalação, você poderá reabilitar manualmente os complementos por sua conta e risco. Se você confia nesses complementos, por favor revise a lista para decidir se continua com a instalação.

[ctx: addonStore]
en: [remove]
pt_BR: [remover]

[ctx: addonStore]
en: {column} (ascending)
pt_BR: {column} (ascendente)

[ctx: addonStore]
en: {column} (descending)
pt_BR: {column} (descendente)

[ctx: addonStore]
en: {malicious} malware scanner detected this add-on as potentially malicious (out of {total}). | {malicious} malware scanners detected this add-on as potentially malicious (out of {total}).
pt_BR[0]: {malicious} detectores de malware detectaram este complemento como potencialmente malicioso, de um total de {total}.
pt_BR[1]: {malicious} malware scanners detected this add-on as potentially malicious (out of {total}).

[ctx: addonStore]
en: {num} add-on selected. | {num} add-ons selected.
pt_BR[0]: {num} complemento selecionado.
pt_BR[1]: {num} complementos selecionados.

[ctx: addonStore]
en: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Description: {description}
pt_BR: {summary} ({name})
    Versão: {version}
    Descrição: {description}

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
pt_BR: Somente em versões de teste do NVDA

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
pt_BR: Sim

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
pt_BR: Padrão (Apenas quando necessário)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
pt_BR: Não

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
pt_BR: Apenas quando necessário

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
pt_BR: Usar UIA no Microsoft Edge e outros 
    navegadores baseados em &Chromium quando disponível:

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
pt_BR: Sim

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
pt_BR: Sempre

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
pt_BR: Padrão (onde apropriado)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
pt_BR: Apenas quando necessário

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
pt_BR: Usar UI Automation para acessar controles de documento no Microsoft &Word

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
pt_BR: Onde apropriado

en: alert
pt_BR: alerta

en: align center
pt_BR: alinhamento centrado

en: align centered across selection
pt_BR: alinhamento centrado ao longo da seleção

en: align distributed
pt_BR: alinhamento distribuído

en: align fill
pt_BR: alinhamento completo

en: align general
pt_BR: alinhamento geral

en: align justify
pt_BR: alinhamento justificado

en: align left
pt_BR: alinhamento à esquerda

en: align right
pt_BR: alinhamento à direita

en: alignment
pt_BR: alinhamento

en: alphanumeric
pt_BR: alfanumérico

en: animation
pt_BR: animação

en: any dots
pt_BR: quaisquer pontos

en: app
pt_BR: apl

en: application
pt_BR: aplicativo

en: applications
pt_BR: aplicação

[ctx: aria]
en: banner
pt_BR: bâner

[ctx: aria]
en: complementary
pt_BR: complementar

[ctx: aria]
en: content info
pt_BR: conteúdo

[ctx: aria]
en: form
pt_BR: formulário

[ctx: aria]
en: main
pt_BR: principal

[ctx: aria]
en: navigation
pt_BR: navegação

[ctx: aria]
en: search
pt_BR: busca

en: article
pt_BR: artigo

en: at {x}, {y}
pt_BR: em {x}, {y}

en: attachment
pt_BR: anexo

en: audio
pt_BR: áudio

en: automatic
pt_BR: automático

en: automatic color
pt_BR: cor automática

en: automatically
pt_BR: automático

en: back
pt_BR: retroceder

en: background color
pt_BR: cor de fundo

en: background pattern {pattern}
pt_BR: plano de fundo {pattern}

en: baseline
pt_BR: linha base

en: behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
pt_BR[0]: atrás do fundo de {otherShape} por {distance:.3g} ponto
pt_BR[1]: atrás do fundo de {otherShape} por {distance:.3g} pontos

en: behind left of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind left of {otherShape} by {distance:.3g} points
pt_BR[0]: atrás da esquerda de {otherShape} por {distance:.3g} ponto
pt_BR[1]: atrás da esquerda de {otherShape} por {distance:.3g} pontos

en: behind right of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind right of {otherShape} by {distance:.3g} points
pt_BR[0]: atrás da direita de {otherShape} por {distance:.3g} ponto
pt_BR[1]: atrás da direita de {otherShape} by {distance:.3g} pontos

en: behind top of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind top of {otherShape} by {distance:.3g} points
pt_BR[0]: atrás do topo de {otherShape} por {distance:.3g} ponto
pt_BR[1]: atrás do topo de {otherShape} por {distance:.3g} pontos

en: behind {otherShape}
pt_BR: atrás de {otherShape}

en: bkmk
pt_BR: mrcd

en: blank
pt_BR: em branco

en: block quote
pt_BR: bloco de citação

en: bold
pt_BR: negrito

en: bookmark
pt_BR: marcador

en: border
pt_BR: borda

en: bottom edge
pt_BR: borda de baixo

en: box
pt_BR: caixa

en: bqt
pt_BR: bct

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⠃
pt_BR: ⠝

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⠎
pt_BR: ⠗

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⠥
pt_BR: ⠎

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⡃
pt_BR: ⡝

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⡎
pt_BR: ⡗

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⡥
pt_BR: ⡎

en: braille keyboard
pt_BR: teclado braille

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: bnnr
pt_BR: bner

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cinf
pt_BR: cont

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cmpl
pt_BR: mcmp

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: main
pt_BR: prnc

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: navi
pt_BR: nave

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: srch
pt_BR: bsc

en: break
pt_BR: quebra

en: browser stop
pt_BR: parar navegação

en: bsyind
pt_BR: indocu

en: btn
pt_BR: bt

en: busy
pt_BR: ocupado

en: busy indicator
pt_BR: indicador de ocupado

en: button
pt_BR: botão

en: calendar
pt_BR: calendário

en: canvas
pt_BR: pintura

en: cap
pt_BR: leg

en: cap %s
pt_BR: maiúscula %s

en: caption
pt_BR: legenda

en: caret
pt_BR: circunflexo

en: caret moves review cursor off
pt_BR: cursor do sistema não move o cursor de exploração

en: caret moves review cursor on
pt_BR: cursor do sistema move o cursor de exploração

en: case
pt_BR: caixa

en: category {categories} | categories {categories}
pt_BR[0]: categoria {categories}
pt_BR[1]: categorias {categories}

en: cbo
pt_BR: cxc

en: cell
pt_BR: célula

en: cell deletion
pt_BR: apagamento de célula

en: cell insertion
pt_BR: inserção de célula

en: cell merge
pt_BR: mescla de células

en: centered
pt_BR: centrado

en: character
pt_BR: caractere

en: chart
pt_BR: quadro

[ctx: chart]
en: column
pt_BR: coluna

en: chart element
pt_BR: elemento do quadro

en: check box
pt_BR: caixa de seleção

en: check menu item
pt_BR: item de menu de seleção

en: checkable
pt_BR: marcável

en: checked
pt_BR: marcado

en: chk
pt_BR: cxs

en: clickable
pt_BR: clicável

en: clk
pt_BR: clv

en: clock
pt_BR: relógio

en: collapsed
pt_BR: recolhido

en: color chooser
pt_BR: seletor de cores

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
pt_BR: azul-aqua

[ctx: color hue]
en: black
pt_BR: preto

[ctx: color hue]
en: blue
pt_BR: azul

[ctx: color hue]
en: blue-purple
pt_BR: púrpura-azul

[ctx: color hue]
en: brown
pt_BR: marrom

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
pt_BR: amarelo-marrom

[ctx: color hue]
en: dark grey
pt_BR: cinza escuro

[ctx: color hue]
en: green
pt_BR: verde

[ctx: color hue]
en: green-aqua
pt_BR: aqua-verde

[ctx: color hue]
en: grey
pt_BR: cinza

[ctx: color hue]
en: light grey
pt_BR: cinza claro

[ctx: color hue]
en: orange
pt_BR: laranja

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
pt_BR: amarelo-alaranjado

[ctx: color hue]
en: pink
pt_BR: rosa-escuro

[ctx: color hue]
en: pink-red
pt_BR: rosa-escuro-avermelhado

[ctx: color hue]
en: purple
pt_BR: púrpura

[ctx: color hue]
en: purple-pink
pt_BR: rosa-escuro-púrpura

[ctx: color hue]
en: red
pt_BR: vermelho

[ctx: color hue]
en: red-brown
pt_BR: marrom-avermelhado

[ctx: color hue]
en: red-orange
pt_BR: laranja-avermelhado

[ctx: color hue]
en: very dark grey
pt_BR: cinza escuríssimo

[ctx: color hue]
en: very light grey
pt_BR: cinza claríssimo

[ctx: color hue]
en: white
pt_BR: branco

[ctx: color hue]
en: yellow
pt_BR: amarelo

[ctx: color hue]
en: yellow-green
pt_BR: verde-amarelo

[ctx: color variation]
en: bright {color}
pt_BR: brilhante {color}

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
pt_BR: pálido escuro {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color}
pt_BR: escuro {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
pt_BR: escuro {color} cinza

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
pt_BR: pálido claro {color}

[ctx: color variation]
en: pale {color}
pt_BR: pálido {color}

[ctx: color variation]
en: transparent {colorDescription}
pt_BR: {colorDescription} transparente

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
pt_BR: pálido escuríssimo {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
pt_BR: escuríssimo {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
pt_BR: escuríssimo {color} cinza

[ctx: color variation]
en: {color} grey
pt_BR: {color} cinza

[ctx: color variation]
en: {color} white
pt_BR: {color} branco

en: column
pt_BR: coluna

en: column %s
pt_BR: coluna %s

en: column break
pt_BR: divisão de colunas

en: column header
pt_BR: cabeçalho da coluna

en: column {0} of {1}
pt_BR: coluna {0} de {1}

en: column {columnNumber}
pt_BR: coluna {columnNumber}

en: combo box
pt_BR: caixa de combinação

en: comment
pt_BR: comentário

en: comment: {text} by {author} on {date}
pt_BR: comentário: {text} por {author} em {date}

en: conflict
pt_BR: conflito

en: continuous
pt_BR: contínuo

en: continuous section break
pt_BR: quebra de seção contínua

[ctx: controlType]
en: tab
pt_BR: guia

en: covers  {otherShape}
pt_BR: encobre {otherShape}

en: covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
pt_BR[0]: encobre o fundo de {otherShape} por {distance:.3g} ponto
pt_BR[1]: encobre o fundo de {otherShape} por {distance:.3g} pontos

en: covers left of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers left of {otherShape} by {distance:.3g} points
pt_BR[0]: encobre a esquerda de {otherShape} por {distance:.3g} ponto
pt_BR[1]: encobre a esquerda de {otherShape} por {distance:.3g} pontos

en: covers right of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers right of {otherShape} by {distance:.3g} points
pt_BR[0]: encobre a direita de {otherShape} por {distance:.3g} ponto
pt_BR[1]: encobre a direita de {otherShape} por {distance:.3g} pontos

en: covers top of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers top of {otherShape} by {distance:.3g} points
pt_BR[0]: encobre o topo de {otherShape} por {distance:.3g} ponto
pt_BR[1]: encobre o topo de {otherShape} por {distance:.3g} pontos

en: cropped
pt_BR: truncado

en: ctrl
pt_BR: control

en: current
pt_BR: atual

en: current date
pt_BR: data atual

en: current location
pt_BR: local atual

en: current page
pt_BR: página atual

en: current step
pt_BR: passo atual

en: current time
pt_BR: hora atual

en: cursor positioned {horizontalDistance} from left edge of page, {verticalDistance} from top edge of page
pt_BR: cursor posicionado a {horizontalDistance} da esquerda da página e {verticalDistance} do topo da página

en: custom application 1
pt_BR: aplicativo personalizado 1

en: custom application 2
pt_BR: aplicativo personalizado 2

en: dash dot
pt_BR: hífen e ponto

en: dash dot dot
pt_BR: hífen ponto e ponto

en: dashed
pt_BR: traçado

en: data grid
pt_BR: grade de dados

en: data item
pt_BR: item de dados

en: data point
pt_BR: ponto de dados

en: date edit
pt_BR: edição de data

en: debug
pt_BR: depuração

en: debug warning
pt_BR: alertas de depuração

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
pt_BR: diminuído de {decrementValue} do ponto {previousIndex},

en: default style
pt_BR: estilo padrão

en: definition
pt_BR: definição

en: defunct
pt_BR: inutilizado

en: del
pt_BR: apag

en: delayed character descriptions off
pt_BR: desligado descrições de caracteres com atraso

en: delayed character descriptions on
pt_BR: ligado descrições de caracteres com atraso

en: delete
pt_BR: del

en: deleted
pt_BR: apagado

en: deletion
pt_BR: apagamento

en: deletion: {text}
pt_BR: exclusão: {text}

en: desktop
pt_BR: computador de mesa

en: desktop icon
pt_BR: ícone da área de trabalho

en: desktop pane
pt_BR: painel da área de trabalho

en: details
pt_BR: detalhes

en: diagonal crosshatch
pt_BR: sombreado diagonal

en: diagonal stripe
pt_BR: faixa diagonal

en: diagram
pt_BR: diagrama

en: dial
pt_BR: rotor

en: dialog
pt_BR: diálogo

en: directory pane
pt_BR: painel de diretório

en: disabled
pt_BR: desabilitado

en: display field
pt_BR: campo de exibição

en: display scroll
pt_BR: rolagem da linha

en: display speech output
pt_BR: mostrar saída de fala

en: document
pt_BR: documento

en: done dragging
pt_BR: solto

en: dot
pt_BR: ponto

en: dotted
pt_BR: pontilhado

en: double
pt_BR: duplo

en: double strikethrough
pt_BR: tachado duplo

en: double {action}
pt_BR: duplo {action}

en: down arrow
pt_BR: baixo

en: down-right diagonal line
pt_BR: linha diagonal horizontal

en: draggable
pt_BR: arrastável

en: dragging
pt_BR: arrastando

en: drbtn
pt_BR: btsus

en: drft cmnt
pt_BR: cmnt rscn

en: drop down button
pt_BR: botão de menu suspenso

en: drop down button grid
pt_BR: grade do botão de menu suspenso

en: drop list
pt_BR: lista suspensa

en: drop target
pt_BR: local onde soltar

en: edit
pt_BR: edição

en: edit bar
pt_BR: barra de edição

en: editable
pt_BR: editável

en: editing
pt_BR: editando

en: edt
pt_BR: edç

en: email
pt_BR: e-mail

en: embedded
pt_BR: embutido

en: embedded object
pt_BR: objeto embutido

en: emphasised
pt_BR: enfatizado

en: end note
pt_BR: nota de adendo

en: endnote reference {number}: {text}
pt_BR: referência de nota final {number}: {text}

en: endnote reference: {text}
pt_BR: referência de nota final: {text}

en: enote
pt_BR: ntadn

[ctx: espeakVarient]
en: none
pt_BR: nenhuma

en: even pages section break
pt_BR: quebra de seção de páginas pares

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
pt_BR: Aparência da célula

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
pt_BR: Altura da célula: {0.y:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
pt_BR: Largura da célula: {0.x:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
pt_BR: Cor do preenchimento: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
pt_BR: Tipo de preenchimento: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
pt_BR: Cor do esboço: superior={0.name}, inferior={1.name}, esquerdo={2.name}, inferior={3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
pt_BR: Grossura do esboço: superior={0}, inferior={1}, esquerdo={2}, direito={3}

[ctx: excel-UIA]
en: Rotation: {0} degree | Rotation: {0} degrees
pt_BR[0]: Rotação: {0} grau
pt_BR[1]: Rotação: {0} graus

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
pt_BR: Mostra uma mensagem navegável listando informações de aparência da célula como cor, giro e tamanho do esboço e do preenchimento

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
pt_BR: {firstAddress} até {lastAddress}

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
pt_BR: {firstAddress} {firstValue} até {lastAddress} {lastValue}

en: expanded
pt_BR: expandido

en: favorites
pt_BR: favoritos

en: figure
pt_BR: figura

en: file chooser
pt_BR: seletor de arquivos

en: filler
pt_BR: preenchedor

en: find a text string from the current cursor position
pt_BR: procura uma cadeia textual a partir da posição atual do cursor

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
pt_BR: procura a próxima ocorrência da cadeia textual digitada anteriormente, a partir da posição atual do cursor

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
pt_BR: procura a ocorrência anterior da cadeia textual digitada anteriormente, a partir da posição atual do cursor

en: first line indent
pt_BR: recuo da primeira linha

en: flagged
pt_BR: sinalizada

en: fnote
pt_BR: ntrdp

en: focus moves navigator object off
pt_BR: foco não move o objeto de navegação

en: focus moves navigator object on
pt_BR: foco move o objeto de navegação

en: focusable
pt_BR: focável

en: focused
pt_BR: com foco

en: follow cursors
pt_BR: seguir cursores

en: font chooser
pt_BR: seletor de fonte

en: font name
pt_BR: nome da fonte

en: font size
pt_BR: tamanho da fonte

[ctx: font size]
en: large
pt_BR: grande

[ctx: font size]
en: larger
pt_BR: maior

[ctx: font size]
en: medium
pt_BR: média

[ctx: font size]
en: small
pt_BR: pequena

[ctx: font size]
en: smaller
pt_BR: menor

[ctx: font size]
en: x-large
pt_BR: x-grande

[ctx: font size]
en: x-small
pt_BR: x-pequena

[ctx: font size]
en: xx-large
pt_BR: xx-grande

[ctx: font size]
en: xx-small
pt_BR: xx-pequena

[ctx: font size]
en: xxx-large
pt_BR: xxx-grande

en: foot note
pt_BR: nota de rodapé

en: footer
pt_BR: rodapé

en: footnote reference {number}: {text}
pt_BR: referência de nota de rodapé {number}: {text}

en: footnote reference: {text}
pt_BR: referência de nota de rodapé: {text}

en: foreground color
pt_BR: cor de tela

en: form
pt_BR: formulário

en: forward
pt_BR: avançar

en: forwarded
pt_BR: encaminhada

en: gesture map File Error
pt_BR: erro no arquivo com mapa de gestos

en: glass pane
pt_BR: painel transparente

en: gra
pt_BR: grá

en: grammar error
pt_BR: erro gramatical

en: grammar: {text}
pt_BR: gramatical: {text}

en: graphic
pt_BR: gráfico

en: grip
pt_BR: gancho

en: grouping
pt_BR: grupo

en: h%s
pt_BR: t%s

en: hair
pt_BR: fios de cabelo

en: half alphanumeric
pt_BR: meio alfanumérico

en: half checked
pt_BR: meio marcado

en: half katakana
pt_BR: meio katakana

en: half katakana roman
pt_BR: meio romano katakana

en: half pressed
pt_BR: meio pressionado

en: hanging indent
pt_BR: deslocamento do parágrafo

en: has %s
pt_BR: tem %s

en: has attachment
pt_BR: com anexo

en: has auto complete
pt_BR: possui autocompletar

en: has comment
pt_BR: possui comentário

en: has details
pt_BR: contém detalhes

en: has draft comment
pt_BR: possui comentário rascunho

en: has formula
pt_BR: contém fórmula

en: has long description
pt_BR: tem descrição longa

en: has note
pt_BR: possui nota

en: has resolved comment
pt_BR: possui comentário resolvido

en: header
pt_BR: cabeçalho

en: header item
pt_BR: item do cabeçalho

en: heading
pt_BR: título

en: heading 1
pt_BR: título 1

en: heading 2
pt_BR: título 2

en: heading 3
pt_BR: título 3

en: heading 4
pt_BR: título 4

en: heading 5
pt_BR: título 5

en: heading 6
pt_BR: título 6

en: heading level %d
pt_BR: título de nível %d

en: help balloon
pt_BR: balão de ajuda

en: hidden
pt_BR: oculto

en: high importance
pt_BR: prioridade alta

en: highlight
pt_BR: destaque

en: highlighted
pt_BR: destacado

en: highlighted in {color}
pt_BR: destacado em {color}

en: hiragana roman
pt_BR: romano hiragana

en: hlght
pt_BR: dstcd

en: hlp
pt_BR: aju

en: home page
pt_BR: página inicial

en: horizontal borders except outside
pt_BR: bordas horizontais exceto fora

en: horizontal stripe
pt_BR: faixa horizontal

en: hot key field
pt_BR: campo de tecla de atalho

en: icon
pt_BR: ícone

en: iconified
pt_BR: iconificado

en: image map
pt_BR: mapa com imagem

en: increased by {incrementValue} from point {previousIndex},
pt_BR: acrescido de {incrementValue} do ponto {previousIndex},

en: indent
pt_BR: recuo

en: indicator
pt_BR: indicador

en: info
pt_BR: informações

en: input help off
pt_BR: ajuda de entrada desligada

en: input help on. Press {gestureKeys} again to turn it off.
pt_BR: ajuda de entrada ligada. Pressione {gestureKeys} novamente para desligar.

en: input window
pt_BR: janela de entrada

en: input/output
pt_BR: entrada/saída

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
pt_BR: &Filtrar por:

en: inserted
pt_BR: inserido

en: insertion
pt_BR: inserção

en: insertion: {text}
pt_BR: inserção: {text}

en: invalid
pt_BR: inválida

en: invalid entry
pt_BR: entrada inválida

en: invisible
pt_BR: invisível

en: invoke
pt_BR: chamar

en: italic
pt_BR: itálico

en: katakana roman
pt_BR: romano katakana

en: keyboard, all layouts
pt_BR: teclado, todas as disposições

en: label
pt_BR: rótulo

en: landmark
pt_BR: marco

[ctx: languageName]
en: Aragonese
pt_BR: Aragonês

[ctx: languageName]
en: Burmese
pt_BR: Birmanês

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
pt_BR: Curdo Central

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
pt_BR: Curdo do Norte

[ctx: languageNotSupported]
en: {lang} (not supported)
pt_BR: {lang} (não suportado)

en: laptop
pt_BR: computador portátil

en: layered pane
pt_BR: painel em camadas

en: layout tables off
pt_BR: desligado tabelas de apresentação

en: layout tables on
pt_BR: ligado tabelas de apresentação

en: ldesc
pt_BR: descl

en: left
pt_BR: esquerda

en: left alt
pt_BR: alt esquerdo

en: left arrow
pt_BR: esquerda

en: left control
pt_BR: control esquerdo

en: left edge
pt_BR: borda esquerda

en: left indent
pt_BR: recuo à esquerda

en: left shift
pt_BR: shift esquerdo

en: left windows
pt_BR: windows esquerdo

en: level %s
pt_BR: nível %s

en: line
pt_BR: linha

en: line %s
pt_BR: linha %s

[ctx: line indentation setting]
en: Both Speech and Tones
pt_BR: Fala e sons juntos

[ctx: line indentation setting]
en: Off
pt_BR: Desligado

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
pt_BR: Fala

[ctx: line indentation setting]
en: Tones
pt_BR: Sons

en: line scroll
pt_BR: rola linha

en: line spacing %s
pt_BR: espaçamento de linhas %s

[ctx: line spacing value]
en: %.1f line | %.1f lines
pt_BR[0]: %.1f linha
pt_BR[1]: %.1f linhas

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
pt_BR: 1,5 linhas

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
pt_BR: no mínimo %.1f pt

[ctx: line spacing value]
en: double
pt_BR: duplo

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
pt_BR: exatamente {space:.1f} pt

[ctx: line spacing value]
en: single
pt_BR: único

en: linear gradient
pt_BR: gradiente linear

en: linked
pt_BR: vinculado

en: list
pt_BR: lista

en: list item
pt_BR: item de lista

en: lmk
pt_BR: mrc

en: low importance
pt_BR: prioridade baixa

en: lv %s
pt_BR: nv %s

en: marked
pt_BR: marcado

en: math
pt_BR: matemática

[ctx: math]
en: All
pt_BR: Tudo

[ctx: math]
en: Application support
pt_BR: Suporte a aplicativos

[ctx: math]
en: Automatic
pt_BR: Automático

[ctx: math]
en: Automatic ({name})
pt_BR: Automático ({name})

[ctx: math]
en: Automatically zoom out of two-dimensional notation
pt_BR: Navegar automaticamente para fora de notações bidimencionais

[ctx: math]
en: Beep at the beginning and end of math
pt_BR: Bipar ao início e ao fim da matemática

[ctx: math]
en: Blindness
pt_BR: Cegueira

[ctx: math]
en: Character
pt_BR: Caractere

[ctx: math]
en: Chemical formulae:
pt_BR: Fórmulas químicas:

[ctx: math]
en: Copy math as:
pt_BR: Copiar matemática como:

[ctx: math]
en: Custom
pt_BR: Personalizado

[ctx: math]
en: Decimal separator for numbers:
pt_BR: Separador decimal de números:

[ctx: math]
en: Default navigation mode:
pt_BR: Modo padrão de navegação:

[ctx: math]
en: Describe overview
pt_BR: Fornecer visão geral

[ctx: math]
en: Endpoints
pt_BR: Extremidades

[ctx: math]
en: Enhanced
pt_BR: Aprimorado

[ctx: math]
en: Error in brailling math
pt_BR: Erro na matemática em braille

[ctx: math]
en: Error in brailling math.
pt_BR: Erro na matemática em braille.

[ctx: math]
en: Error in brailling math: see NVDA error log for details
pt_BR: Erro na matemática em braille: veja o log de erro do NVDA para detalhes

[ctx: math]
en: Error in navigating math
pt_BR: Erro ao navegar em matemática

[ctx: math]
en: Error in speaking math.
pt_BR: Erro ao falar matemática.

[ctx: math]
en: Error in starting navigation of math.
pt_BR: Erro ao iniciar a navegação matemática.

[ctx: math]
en: Error navigating math
pt_BR: Erro de navegação em matemática

[ctx: math]
en: First character
pt_BR: Primeiro caractere

[ctx: math]
en: Highlight navigation focus with dots 7 and 8
pt_BR: Destacar foco de navegação com os pontos 7 e 8

[ctx: math]
en: Illegal MathML found.
pt_BR: Encontrada MathML ilegal.

[ctx: math]
en: Impairment:
pt_BR: Deficiência:

[ctx: math]
en: Invalid math formatting found
pt_BR: Encontrada formatação matemática inválida.

[ctx: math]
en: Language:
pt_BR: Idioma:

[ctx: math]
en: Learning disabilities
pt_BR: Dificuldades de aprendizado

[ctx: math]
en: Low vision
pt_BR: Baixa visão

[ctx: math]
en: Math
pt_BR: Matemático

[ctx: math]
en: Medium
pt_BR: Médio

[ctx: math]
en: Navigation
pt_BR: Navegação

[ctx: math]
en: Navigation verbosity:
pt_BR: Verbosidade de navegação:

[ctx: math]
en: Off
pt_BR: Desligado

[ctx: math]
en: Off (H sub 2 O)
pt_BR: Desligado (H sub 2 O)

[ctx: math]
en: Output code:
pt_BR: Código de saída:

[ctx: math]
en: Pause factor
pt_BR: Fator de pausa

[ctx: math]
en: Relative speech rate
pt_BR: Velocidade relativa de fala

[ctx: math]
en: Reset to the default navigation mode for each new equation
pt_BR: Restaurar modo padrão de navegação para cada equação nova

[ctx: math]
en: Simple
pt_BR: Simples

[ctx: math]
en: Speak
pt_BR: Falar

[ctx: math]
en: Speech
pt_BR: Fala

[ctx: math]
en: Speech style:
pt_BR: Estilo de fala:

[ctx: math]
en: Speech verbosity:
pt_BR: Verbosidade de fala:

[ctx: math]
en: Spell it out (H 2 O)
pt_BR: Soletrar (H 2 O)

[ctx: math]
en: Terse
pt_BR: Sucinto

[ctx: math]
en: The following options control the presentation of mathematical content.
pt_BR: As opções seguintes controlam a apresentação de conteúdo matemático.

[ctx: math]
en: Use native math support in Word and Outlook
pt_BR: Usar suporte matemático nativo em Word e Outlook

[ctx: math]
en: Verbose
pt_BR: Verboso

[ctx: math]
en: When entering an equation:
pt_BR: Ao inserir equação:

[ctx: math]
en: copy as
pt_BR: copiar como

en: media player
pt_BR: tocador

en: medium
pt_BR: médio

en: medium dash dot
pt_BR: meio hífen e ponto

en: medium dash dot dot
pt_BR: meio hífen ponto e ponto

en: medium dashed
pt_BR: meio traçado

en: meeting request
pt_BR: solicita reunião

en: menu bar
pt_BR: barra de menus

en: menu button
pt_BR: botão de menu

en: menu item
pt_BR: item de menu

en: mnubar
pt_BR: barmnu

en: mnubtn
pt_BR: btmnu

en: mnuitem
pt_BR: itmnu

en: moved from
pt_BR: movido de

en: moved to
pt_BR: movido para

en: moves to the first table column
pt_BR: vai à primeira coluna da tabela

en: moves to the first table row
pt_BR: vai à primeira linha da tabela

en: moves to the last table column
pt_BR: vai à última coluna da tabela

en: moves to the last table row
pt_BR: vai à última linha da tabela

en: moves to the next annotation
pt_BR: vai à próxima anotação

en: moves to the next article
pt_BR: vai ao próximo artigo

en: moves to the next block quote
pt_BR: vai ao próximo bloco de citação

en: moves to the next button
pt_BR: vai ao próximo botão

en: moves to the next check box
pt_BR: vai à próxima caixa de seleção

en: moves to the next combo box
pt_BR: vai à próxima caixa de combinação

en: moves to the next different style text
pt_BR: vai ao próximo texto de estilo diferente

en: moves to the next edit field
pt_BR: vai ao próximo campo de edição

en: moves to the next embedded object
pt_BR: vai ao próximo objeto embutido

en: moves to the next error
pt_BR: vai ao próximo erro

en: moves to the next figure
pt_BR: vai à figura seguinte

en: moves to the next form field
pt_BR: vai ao próximo campo de formulário

en: moves to the next frame
pt_BR: vai ao próximo frame

en: moves to the next graphic
pt_BR: vai ao próximo gráfico

en: moves to the next grouping
pt_BR: vai ao próximo agrupamento

en: moves to the next heading
pt_BR: vai ao próximo título

en: moves to the next landmark
pt_BR: vai ao próximo marco

en: moves to the next link
pt_BR: vai ao próximo link

en: moves to the next list
pt_BR: vai à próxima lista

en: moves to the next list item
pt_BR: vai ao próximo item de lista

en: moves to the next math formula
pt_BR: vai à próxima fórmula matemática

en: moves to the next menu item
pt_BR: vai ao próximo item de menu

en: moves to the next progress bar
pt_BR: vai à próxima barra de progresso

en: moves to the next radio button
pt_BR: vai ao próximo botão de opção

en: moves to the next reference
pt_BR: vai  à próxima referência

en: moves to the next same style text
pt_BR: vai ao próximo texto de mesmo estilo

en: moves to the next separator
pt_BR: vai ao próximo separador

en: moves to the next tab
pt_BR: vai à próxima guia

en: moves to the next table
pt_BR: vai à próxima tabela

en: moves to the next table column
pt_BR: vai à próxima coluna da tabela

en: moves to the next table row
pt_BR: vai à próxima linha da tabela

en: moves to the next text paragraph
pt_BR: vai ao próximo parágrafo de texto

en: moves to the next toggle button
pt_BR: vai ao próximo botão de alternância

en: moves to the next unvisited link
pt_BR: vai ao próximo link não visitado

en: moves to the next vertically aligned paragraph
pt_BR: vai ao próximo parágrafo alinhado na vertical

en: moves to the next visited link
pt_BR: vai ao próximo link visitado

en: moves to the previous annotation
pt_BR: volta à anotação anterior

en: moves to the previous article
pt_BR: volta ao artigo anterior

en: moves to the previous block quote
pt_BR: volta ao bloco de citação anterior

en: moves to the previous button
pt_BR: volta ao botão anterior

en: moves to the previous check box
pt_BR: volta à caixa de seleção anterior

en: moves to the previous combo box
pt_BR: volta à caixa de combinação anterior

en: moves to the previous different style text
pt_BR: volta ao texto de estilo diferente anterior

en: moves to the previous edit field
pt_BR: volta ao campo de edição anterior

en: moves to the previous embedded object
pt_BR: volta ao objeto embutido anterior

en: moves to the previous error
pt_BR: volta ao erro anterior

en: moves to the previous figure
pt_BR: volta à figura anterior

en: moves to the previous form field
pt_BR: volta ao campo de formulário anterior

en: moves to the previous frame
pt_BR: volta ao frame anterior

en: moves to the previous graphic
pt_BR: volta ao gráfico anterior

en: moves to the previous grouping
pt_BR: volta ao agrupamento anterior

en: moves to the previous heading
pt_BR: volta ao título anterior

en: moves to the previous landmark
pt_BR: volta ao marco anterior

en: moves to the previous link
pt_BR: volta ao link anterior

en: moves to the previous list
pt_BR: volta à lista anterior

en: moves to the previous list item
pt_BR: volta ao item de lista anterior

en: moves to the previous math formula
pt_BR: volta à fórmula matemática anterior

en: moves to the previous menu item
pt_BR: volta ao item de menu anterior

en: moves to the previous progress bar
pt_BR: volta à barra de progresso anterior

en: moves to the previous radio button
pt_BR: volta ao botão de opção anterior

en: moves to the previous reference
pt_BR: vai  à referência anterior

en: moves to the previous same style text
pt_BR: volta ao texto de mesmo estilo anterior

en: moves to the previous separator
pt_BR: volta ao separador anterior

en: moves to the previous tab
pt_BR: volta à guia anterior

en: moves to the previous table
pt_BR: volta à tabela anterior

en: moves to the previous table column
pt_BR: volta à coluna anterior da tabela

en: moves to the previous table row
pt_BR: volta à linha anterior da tabela

en: moves to the previous text paragraph
pt_BR: volta ao parágrafo de texto anterior

en: moves to the previous toggle button
pt_BR: volta ao botão de alternância anterior

en: moves to the previous unvisited link
pt_BR: volta ao link não visitado anterior

en: moves to the previous vertically aligned paragraph
pt_BR: volta ao parágrafo alinhado na vertical anterior

en: moves to the previous visited link
pt_BR: volta ao link visitado anterior

en: mslst
pt_BR: lstms

en: multi line
pt_BR: multilinha

en: multi-select
pt_BR: multisseleção

en: mute
pt_BR: mudo

en: new column section break
pt_BR: quebra de seção de coluna nova

en: new page section break
pt_BR: quebra de seção de página nova

en: next track
pt_BR: próxima faixa

en: no bold
pt_BR: sem negrito

en: no border lines
pt_BR: sem linhas de borda

en: no change from point {previousIndex},
pt_BR: nenhuma mudança do ponto {previousIndex},

en: no first line indent
pt_BR: sem recuo na primeira linha

en: no hanging indent
pt_BR: sem deslocamento no parágrafo

en: no highlight
pt_BR: sem destaque

en: no indent
pt_BR: sem recuo

en: no italic
pt_BR: sem itálico

en: no left indent
pt_BR: sem recuo à esquerda

en: no more text after a block of links
pt_BR: sem mais texto após o bloco de links

en: no more text before a block of links
pt_BR: sem mais texto antes do bloco de links

en: no next annotation
pt_BR: sem anotação seguinte

en: no next article
pt_BR: sem artigo seguinte

en: no next block quote
pt_BR: sem bloco de citação seguinte

en: no next button
pt_BR: sem botão seguinte

en: no next check box
pt_BR: sem caixa de seleção seguinte

en: no next combo box
pt_BR: sem caixa de combinação seguinte

en: no next edit field
pt_BR: sem campo de edição seguinte

en: no next embedded object
pt_BR: sem objeto embutido seguinte

en: no next error
pt_BR: sem erro seguinte

en: no next figure
pt_BR: sem figura seguinte

en: no next form field
pt_BR: sem campo de formulário seguinte

en: no next frame
pt_BR: sem frame seguinte

en: no next graphic
pt_BR: sem gráfico seguinte

en: no next grouping
pt_BR: sem agrupamento seguinte

en: no next heading
pt_BR: sem título seguinte

en: no next landmark
pt_BR: sem marco seguinte

en: no next link
pt_BR: sem link seguinte

en: no next list
pt_BR: sem lista seguinte

en: no next list item
pt_BR: sem item de lista seguinte

en: no next math formula
pt_BR: sem fórmula matemática seguinte

en: no next menu item
pt_BR: sem item de menu seguinte

en: no next progress bar
pt_BR: sem barra de progresso seguinte

en: no next radio button
pt_BR: sem botão de opção seguinte

en: no next reference
pt_BR: nenhuma referência seguinte

en: no next separator
pt_BR: sem separador seguinte

en: no next tab
pt_BR: sem guia seguinte

en: no next table
pt_BR: sem tabela seguinte

en: no next text paragraph
pt_BR: sem parágrafo de texto seguinte

en: no next toggle button
pt_BR: sem botão de alternância seguinte

en: no next unvisited link
pt_BR: sem link não visitado seguinte

en: no next vertically aligned paragraph
pt_BR: sem parágrafo alinhado na vertical seguinte

en: no next visited link
pt_BR: sem link visitado seguinte

en: no previous annotation
pt_BR: sem anotação anterior

en: no previous article
pt_BR: sem artigo anterior

en: no previous block quote
pt_BR: sem bloco de citação anterior

en: no previous button
pt_BR: sem botão anterior

en: no previous check box
pt_BR: sem caixa de seleção anterior

en: no previous combo box
pt_BR: sem caixa de combinação anterior

en: no previous edit field
pt_BR: sem campo de edição anterior

en: no previous embedded object
pt_BR: sem objeto embutido anterior

en: no previous error
pt_BR: sem erro anterior

en: no previous figure
pt_BR: sem figura anterior

en: no previous form field
pt_BR: sem campo de formulário anterior

en: no previous frame
pt_BR: sem frame anterior

en: no previous graphic
pt_BR: sem gráfico anterior

en: no previous grouping
pt_BR: sem agrupamento anterior

en: no previous heading
pt_BR: sem título anterior

en: no previous landmark
pt_BR: sem marco anterior

en: no previous link
pt_BR: sem link anterior

en: no previous list
pt_BR: sem lista anterior

en: no previous list item
pt_BR: sem item de lista anterior

en: no previous math formula
pt_BR: sem fórmula matemática anterior

en: no previous menu item
pt_BR: sem item de menu anterior

en: no previous progress bar
pt_BR: sem barra de progresso anterior

en: no previous radio button
pt_BR: sem botão de opção anterior

en: no previous reference
pt_BR: nenhuma referência anterior

en: no previous separator
pt_BR: sem separador anterior

en: no previous tab
pt_BR: sem guia anterior

en: no previous table
pt_BR: sem tabela anterior

en: no previous text paragraph
pt_BR: sem parágrafo de texto anterior

en: no previous toggle button
pt_BR: sem botão de alternância anterior

en: no previous unvisited link
pt_BR: sem link não visitado anterior

en: no previous vertically aligned paragraph
pt_BR: sem parágrafo alinhado na vertical anterior

en: no previous visited link
pt_BR: sem link visitado anterior

en: no revised %s
pt_BR: não revisado %s

en: no right indent
pt_BR: sem recuo à direita

en: no status bar information
pt_BR: sem informações na barra de status

en: no strikethrough
pt_BR: sem tachado

en: none
pt_BR: nada

en: normal configuration
pt_BR: configuração normal

en: normal configuration profile active
pt_BR: normal, perfil de configuração ativo

en: not %s
pt_BR: não %s

en: not checked
pt_BR: não marcado

en: not deleted
pt_BR: não apagado

en: not emphasised
pt_BR: não enfatizado

en: not hidden
pt_BR: não oculto

en: not highlighted
pt_BR: sem destaque

en: not inserted
pt_BR: não inserido

en: not marked
pt_BR: não marcado

en: not pressed
pt_BR: não pressionado

en: not selected
pt_BR: não selecionado

en: not strong
pt_BR: não forte

en: not underlined
pt_BR: não sublinhado

en: note
pt_BR: nota

en: numLock numpad 0
pt_BR: 0 com numLock do teclado numérico

en: numLock numpad 1
pt_BR: 1 com numLock do teclado numérico

en: numLock numpad 2
pt_BR: 2 com numLock do teclado numérico

en: numLock numpad 3
pt_BR: 3 com numLock do teclado numérico

en: numLock numpad 4
pt_BR: 4 com numLock do teclado numérico

en: numLock numpad 5
pt_BR: 5 com numLock do teclado numérico

en: numLock numpad 6
pt_BR: 6 com numLock do teclado numérico

en: numLock numpad 7
pt_BR: 7 com numLock do teclado numérico

en: numLock numpad 8
pt_BR: 8 com numLock do teclado numérico

en: numLock numpad 9
pt_BR: 9 com numLock do teclado numérico

en: numpad 1
pt_BR: 1 do teclado numérico

en: numpad 2
pt_BR: 2 do teclado numérico

en: numpad 3
pt_BR: 3 do teclado numérico

en: numpad 4
pt_BR: 4 do teclado numérico

en: numpad 5
pt_BR: 5 do teclado numérico

en: numpad 6
pt_BR: 6 do teclado numérico

en: numpad 7
pt_BR: 7 do teclado numérico

en: numpad 8
pt_BR: 8 do teclado numérico

en: numpad 9
pt_BR: 9 do teclado numérico

en: numpad decimal
pt_BR: ponto do teclado numérico

en: numpad delete
pt_BR: del do teclado numérico

en: numpad divide
pt_BR: barra do teclado numérico

en: numpad enter
pt_BR: enter do teclado numérico

en: numpad insert
pt_BR: insert do teclado numérico

en: numpad minus
pt_BR: menos do teclado numérico

en: numpad multiply
pt_BR: asterisco do teclado numérico

en: numpad plus
pt_BR: mais do teclado numérico

en: object has no location
pt_BR: objeto não possui local

en: object mode
pt_BR: modo de objeto

en: obscured
pt_BR: ofuscado

en: odd pages section break
pt_BR: quebra de seção de páginas ímpares

en: off
pt_BR: desativado

en: off screen
pt_BR: fora da tela

en: on
pt_BR: ativado

en: opens dialog
pt_BR: abre diálogo

en: opens grid
pt_BR: abre grade

en: opens list
pt_BR: abre lista

en: opens tree
pt_BR: abre árvore

en: option pane
pt_BR: painel de opção

en: other item
pt_BR: outro item

en: out of %s
pt_BR: fora de %s

en: out of bookmark
pt_BR: fora de marcador

en: out of comment
pt_BR: fora do comentário

en: out of grammar error
pt_BR: fora do erro gramatical

en: out of popular highlight
pt_BR: fora de destaque popular

en: out of spelling error
pt_BR: fora do erro

en: out of table
pt_BR: fora da tabela

en: overflowing
pt_BR: transbordante

en: page
pt_BR: página

en: page %s
pt_BR: página %s

en: pane
pt_BR: painel

en: panel
pt_BR: painel

en: paragraph
pt_BR: parágrafo

en: paragraph number
pt_BR: número do parágrafo

en: paragraph property
pt_BR: propriedade de parágrafo

[ctx: paragraphMarker]
en: Double space (  )
pt_BR: Duplo espaço (  )

[ctx: paragraphMarker]
en: No paragraph start marker (default)
pt_BR: Sem marca de parágrafo (padrão)

[ctx: paragraphMarker]
en: Pilcrow (¶)
pt_BR: Indicador de parágrafo (¶)

en: password edit
pt_BR: edição de senha

en: pinned
pt_BR: pregado

en: play pause
pt_BR: toca e pausa

[ctx: poedit]
en: Could not find {description} window.
pt_BR: Não consegui encontrar janela {description}.

[ctx: poedit]
en: No {description}
pt_BR: Sem {description}

[ctx: poedit]
en: Reports a translation issue, if any. If pressed twice, presents the warning in browse mode
pt_BR: Anuncia um problema na tradução, se houver. Se pressionada duas vezes, apresenta o aviso em modo de navegação

[ctx: poedit]
en: Reports any comment in the comments window. If pressed twice, presents the comment in browse mode
pt_BR: Anuncia qualquer comentário na janela de comentários. Se pressionada duas vezes, apresenta o comentário em modo de navegação

[ctx: poedit]
en: Reports any notes for translators. If pressed twice, presents the notes in browse mode
pt_BR: Anuncia eventuais notas para tradutores. Se pressionada duas vezes, apresenta as notas em modo de navegação

[ctx: poedit]
en: Reports the previous source text, if any. If pressed twice, presents the text in browse mode
pt_BR: Anuncia o texto fonte anterior se houver. Se pressionada duas vezes, apresenta o texto em modo de navegação

[ctx: poedit]
en: comment
pt_BR: comentário

[ctx: poedit]
en: notes for translators
pt_BR: notas para tradutores

[ctx: poedit]
en: previous source text
pt_BR: texto fonte anterior

[ctx: poedit]
en: translation issue
pt_BR: problema na tradução

en: pressed
pt_BR: pressionado

en: previous track
pt_BR: faixa anterior

en: prgbar
pt_BR: barprg

en: progress bar
pt_BR: barra de progresso

en: property
pt_BR: propriedade

en: property page
pt_BR: página de propriedades

en: protected
pt_BR: protegido

en: pwdedt
pt_BR: edçsnh

en: quadruple {action}
pt_BR: quádruplo {action}

en: radio button
pt_BR: botão de opção

en: radio menu item
pt_BR: item de menu de opção

en: rbtn
pt_BR: btopç

en: read only
pt_BR: somente leitura

en: received: %s
pt_BR: recebido em: %s

en: reconcile
pt_BR: reconciliar

en: rectangular gradient
pt_BR: gradiente retangular

en: redundant object
pt_BR: objeto redundante

en: reference: {name}
pt_BR: referência: {name}

en: refresh
pt_BR: atualizar

en: region
pt_BR: região

[ctx: remote]
en: &Key
pt_BR: Cha&ve

[ctx: remote]
en: &Mode:
pt_BR: &Modo:

[ctx: remote]
en: &Mute when controlling the local computer
pt_BR: Silenciar ao controlar o co&mputador local

[ctx: remote]
en: &Send clipboard
pt_BR: Enviar área de tran&sferência

[ctx: remote]
en: &Server:
pt_BR: &Servidor:

[ctx: remote]
en: A Remote Access session is already in progress. Disconnect before starting a new session.
pt_BR: Uma sessão de Acesso Remoto já está em andamento. Desconecte antes de iniciar uma nova sessão.

[ctx: remote]
en: Action unavailable when Remote Access is disabled
pt_BR: Ação indisponível quando o Acesso Remoto está desabilitado

[ctx: remote]
en: Allow someone to control this computer from elsewhere, or control another computer running NVDA with this one.
pt_BR: Permitir que alguém controle este computador de outro lugar, ou use este computador para controlar outro que execute NVDA.

[ctx: remote]
en: Allow this computer to be controlled
pt_BR: Permitir que este computador seja controlado

[ctx: remote]
en: Already Connected
pt_BR: Já conectado

[ctx: remote]
en: Are you sure you want to disconnect from the Remote Access session?
pt_BR: Tem certeza que quer desconectar da sessão de Acesso Remoto?

[ctx: remote]
en: Automatic connection
pt_BR: Conecção automática

[ctx: remote]
en: Automatically &connect after NVDA starts
pt_BR: &Conectar automaticamente após o NVDA reiniciar

[ctx: remote]
en: Both host and key must be set in the Remote Access section in order to automatically connect using an existing server after NVDA starts.
pt_BR: Ambos anfitrião e chave têm que estar definidos na seção Acesso Remoto para conectar automaticamente usando um servidor existente após o NVDA iniciar.

[ctx: remote]
en: Both port and key must be set in the Remote Access category in order to automatically connect using a locally hosted server after NVDA starts.
pt_BR: Ambas porta e chave têm que estar definidas na categoria Acesso Remoto para conectar automaticamente usando um servidor localmente hospedado após o NVDA iniciar.

[ctx: remote]
en: Clipboard sent
pt_BR: Enviada área de transferência

[ctx: remote]
en: Confirm Disconnection
pt_BR: Confirmar desconecção

[ctx: remote]
en: Confirm before disconnecting when controlled
pt_BR: Confirmar antes de desconectar quando controlado

[ctx: remote]
en: Connect to Another Computer
pt_BR: Conectar a outro computador

[ctx: remote]
en: Connected as controlled computer
pt_BR: Conectado como computador controlado

[ctx: remote]
en: Connects to a remote computer
pt_BR: Conecta a um computador remoto

[ctx: remote]
en: Control another computer
pt_BR: Controlar outro computador

[ctx: remote]
en: Controlling local computer
pt_BR: Controlando computador local

[ctx: remote]
en: Controlling remote computer
pt_BR: Controlando computador remoto

[ctx: remote]
en: Copies a link to the current Remote Access session to the clipboard
pt_BR: Copia um link da sessão atual de Acesso Remoto para a área de transferÊncia

[ctx: remote]
en: Copy a link to the current Remote Access session to the clipboard.
pt_BR: Copia um link da sessão atual de Acesso Remoto para a área de transferência.

[ctx: remote]
en: Delete All Trusted Fingerprints
pt_BR: Excluir todas as assinaturas validadas

[ctx: remote]
en: Disconnect from the current Remote Access session.
pt_BR: Desconectar da seção atual de Acesso Remoto.

[ctx: remote]
en: Disconnects from the current Remote Access session
pt_BR: Desconecta da sessão atual de Acesso Remoto

[ctx: remote]
en: Do you wish to allow this computer to be controlled on server {server} with key {key}?
pt_BR: Deseja permitir que este computador seja controlado no servidor {server} com a chave {key}?

[ctx: remote]
en: Do you wish to control the computer on server {server} with key {key}?
pt_BR: Deseja controlar o computador no servidor {server} com a chave {key}?

[ctx: remote]
en: Enable Remote Access
pt_BR: Habilitar Acesso Remoto

[ctx: remote]
en: Error Connecting
pt_BR: Erro ao conectar

[ctx: remote]
en: Generating key
pt_BR: Gerando chave

[ctx: remote]
en: Generating key...
pt_BR: Gerando chave...

[ctx: remote]
en: Getting external IP
pt_BR: Obtendo IP externo

[ctx: remote]
en: Getting external IP...
pt_BR: Obtendo IP externo...

[ctx: remote]
en: Host connection failed
pt_BR: Conecção ao anfitrião falhou

[ctx: remote]
en: Host locally
pt_BR: Servir localmente

[ctx: remote]
en: Message from Remote Access Server
pt_BR: Mensagem do servidor de Acesso Remoto

[ctx: remote]
en: Mute speech and sounds from the remote computer.
pt_BR: Silenciar fala e som do computador remoto.

[ctx: remote]
en: Mutes or unmutes the speech coming from the remote computer
pt_BR: Silencia ou reativa a fala vinda do computador remoto

[ctx: remote]
en: No controlled computers are connected
pt_BR: Nenhum computador controlado está conectado

[ctx: remote]
en: No one else is connected
pt_BR: Ninguém mais está conectado

[ctx: remote]
en: Not connected
pt_BR: Não conectado

[ctx: remote]
en: Not the controlling computer
pt_BR: Não é o computador controlador

[ctx: remote]
en: R&emote Access
pt_BR: Acesso r&emoto

[ctx: remote]
en: Remote Access
pt_BR: Acesso remoto

[ctx: remote]
en: Remote Access Connection Request
pt_BR: Pedido de conecção de Acesso Remoto

[ctx: remote]
en: Remote Access Error
pt_BR: Erro no Acesso Remoto

[ctx: remote]
en: Remote NVDA not connected
pt_BR: NVDA remoto não conectado

[ctx: remote]
en: Remotely connect to another computer running NVDA.
pt_BR: Conectar remotamente a outro computador que execute NVDA.

[ctx: remote]
en: S&end control+alt+delete
pt_BR: &Enviar control+alt+del

[ctx: remote]
en: Security Warning
pt_BR: Alerta de segurança

[ctx: remote]
en: Send control+alt+delete to the controlled computer.
pt_BR: Enviar control+alt+del para o computador controlado.

[ctx: remote]
en: Send the clipboard text to the remote computer.
pt_BR: Enviar o texto da área de transferência para o computador remoto.

[ctx: remote]
en: Sends control+alt+delete to the controlled computer.
pt_BR: Envia control+alt+del para o computador controlado.

[ctx: remote]
en: Sends the contents of the clipboard to the remote computer
pt_BR: Envia o conteúdo da área de transferência para o computador remoto

[ctx: remote]
en: Shows the Remote Access settings
pt_BR: Mostra as configurações do Acesso Remoto

[ctx: remote]
en: Switches whether the keyboard controls the local or remote computer
pt_BR: Alterna se o teclado controla o computador local ou o remoto

[ctx: remote]
en: The Remote Access server you have connected to is not compatible with this version of NVDA. Please use a different server.
pt_BR: O servidor de Acesso Remoto ao qual você se conectou não é compatível com esta versão de NVDA. Por favor use um servidor diferente.

[ctx: remote]
en: The certificate of this server could not be verified. Using the wrong fingerprint may allow a third party to access the Remote Access session.
    
    Before continuing, please make sure that the following server certificate fingerprint is correct.
    Server SHA256 fingerprint: {fingerprint}
    
    Continue connecting anyway?
pt_BR: O certificado deste servidor não pôde ser verificado. Usar a assinatura errada pode permmitir que um terceiro acesse a sessão de Acesso Remoto.
    
    Antes de continuar, por favor tenha certeza que a seguinte assinatura de certificado de servidor está correta.
    Assinatura de servidor SHA256: {fingerprint}
    
    Continuar conectando assim mesmo?

[ctx: remote]
en: This will cause NVDA to forget all previously trusted Remote Access servers. When connecting to a previously trusted unrecognised server, you will again be asked whether to trust its certificate.
    
    Are you sure you want to continue?
pt_BR: Isto fará o NVDA esquecer todos os servidores de Acesso Remoto antes validados. Ao conectar-se a um servidor antes validado não reconhecido, você será novamente perguntado se valida o certificado dele.
    
    Tem certeza que quer continuar?

[ctx: remote]
en: Toggles whether Remote Access is connected
pt_BR: Alterna se o Acesso Remoto está conectado ou desconectado

[ctx: remote]
en: Unable to connect to the remote computer
pt_BR: Não é possível conectar ao computador remoto

[ctx: remote]
en: Unable to connect to {host}. Check that you have internet access, and that there are no mistakes in the host field.
pt_BR: Não é possível conectar a {host}. Certifique-se que você tem acesso à internet e que não há erros no campo anfitrião.

[ctx: remote]
en: Unable to send clipboard
pt_BR: Impossível enviar área de transferência

[ctx: remote]
en: Unable to trigger control+alt+delete
pt_BR: Impossível disparar control+alt+del

[ctx: remote]
en: Use existing
pt_BR: Usar existente

[ctx: repeat]
en: off
pt_BR: desligado

[ctx: repeat]
en: on
pt_BR: ligado

en: replace
pt_BR: substituir

en: replied
pt_BR: respondida

en: replied all
pt_BR: respondida para todos

en: report CLDR characters off
pt_BR: desligado o anúncio de caracteres CLDR

en: report CLDR characters on
pt_BR: ligado o anúncio de caracteres CLDR

en: report alignment off
pt_BR: desligado o anúncio de alinhamento

en: report alignment on
pt_BR: ligado o anúncio de alinhamento

en: report articles off
pt_BR: desligado o anúncio de artigos

en: report articles on
pt_BR: ligado o anúncio de artigos

en: report block quotes off
pt_BR: desligado anunciar blocos de citação

en: report block quotes on
pt_BR: ligado anunciar blocos de citação

en: report colors off
pt_BR: desligado o anúncio de cores

en: report colors on
pt_BR: ligado o anúncio de cores

en: report comments off
pt_BR: desligado o anúncio de comentários

en: report comments on
pt_BR: ligado o anúncio de comentários

en: report dynamic content changes off
pt_BR: não anunciar atualizações em conteúdos dinâmicos

en: report dynamic content changes on
pt_BR: anunciar atualizações em conteúdos dinâmicos

en: report emphasis off
pt_BR: desligado o anúncio de ênfase

en: report emphasis on
pt_BR: ligado o anúncio de ênfase

en: report figures and captions off
pt_BR: desligado o anúncio de figuras e legendas

en: report figures and captions on
pt_BR: ligado o anúncio de figuras e legendas

en: report font name off
pt_BR: desligado anunciar nome da fonte

en: report font name on
pt_BR: ligado anunciar nome da fonte

en: report font size off
pt_BR: desligado anunciar tamanho da fonte

en: report font size on
pt_BR: ligado anunciar tamanho da fonte

en: report frames off
pt_BR: desligado o anúncio de frames

en: report frames on
pt_BR: ligado o anúncio de frames

en: report graphics off
pt_BR: desligado o anúncio de gráficos

en: report graphics on
pt_BR: ligado o anúncio de gráficos

en: report groupings off
pt_BR: desligado o anúncio de agrupamentos

en: report groupings on
pt_BR: ligado o anúncio de agrupamentos

en: report headings off
pt_BR: desligado o anúncio de títulos

en: report headings on
pt_BR: ligado o anúncio de títulos

en: report highlighted off
pt_BR: desligado o anúncio de destacado

en: report highlighted on
pt_BR: ligado o anúncio de destacado

en: report if clickable off
pt_BR: desligado anunciar quando clicável

en: report if clickable on
pt_BR: ligado anunciar quando clicável

en: report landmarks and regions off
pt_BR: desligado o anúncio de marcos e regiões

en: report landmarks and regions on
pt_BR: ligado o anúncio de marcos e regiões

en: report line numbers off
pt_BR: desligado anunciar os números das linhas

en: report line numbers on
pt_BR: ligado anunciar os números das linhas

en: report line spacing off
pt_BR: desligado anunciar espaçamento de linhas

en: report line spacing on
pt_BR: ligado anunciar espaçamento de linhas

en: report links off
pt_BR: desligado o anúncio de links

en: report links on
pt_BR: ligado o anúncio de links

en: report lists off
pt_BR: desligado o anúncio de listas

en: report lists on
pt_BR: ligado o anúncio de listas

en: report pages off
pt_BR: desligado o anúncio de páginas

en: report pages on
pt_BR: ligado o anúncio de páginas

en: report paragraph indentation off
pt_BR: desligado anunciar recuo de parágrafo

en: report paragraph indentation on
pt_BR: ligado anunciar recuo de parágrafo

en: report revisions off
pt_BR: desligado o anúncio de revisões

en: report revisions on
pt_BR: ligado o anúncio de revisões

en: report style off
pt_BR: desligado o anúncio de estilo

en: report style on
pt_BR: ligado o anúncio de estilo

en: report superscripts and subscripts off
pt_BR: desligado o anúncio de sobrescritos e subscritos

en: report superscripts and subscripts on
pt_BR: ligado o anúncio de sobrescritos e subscritos

en: report table cell coordinates off
pt_BR: desligado anunciar coordenadas de células em tabelas

en: report table cell coordinates on
pt_BR: ligado anunciar coordenadas de células em tabelas

en: report tables off
pt_BR: desligado o anúncio de tabelas

en: report tables on
pt_BR: ligado o anúncio de tabelas

[ctx: reportLanguage]
en: Beep
pt_BR: Bibes

[ctx: reportLanguage]
en: Language at caret position
pt_BR: Idioma na posição do cursor

[ctx: reportLanguage]
en: Off
pt_BR: Desligado

[ctx: reportLanguage]
en: Report lan&guage changes while reading
pt_BR: Anunciar mudan&ças de idioma enquanto lê

[ctx: reportLanguage]
en: Report when switching to language is not s&upported by synthesizer
pt_BR: Anunciar quando o sintetizador não der s&uporte a mudar de idioma

[ctx: reportLanguage]
en: Reports the language for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
pt_BR: Anuncia o idioma do texto sob o cursor. Se pressionada duas vezes, apresenta a informação no modo de navegação

[ctx: reportLanguage]
en: Speech
pt_BR: Fala

[ctx: reportLanguage]
en: Unknown language
pt_BR: Idioma desconhecido

[ctx: reportLanguage]
en: {languageDescription} (not supported)
pt_BR: {languageDescription} (não suportado)

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Off
pt_BR: Desligado

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Sound
pt_BR: Som

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Speech
pt_BR: Fala

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Speech and sound
pt_BR: Fala e som

en: req
pt_BR: exi

en: required
pt_BR: exigido

en: reverse diagonal stripe
pt_BR: faixa diagonal reversa

en: revised %s
pt_BR: revisado %s

en: rgn
pt_BR: rgã

en: rich edit
pt_BR: edição rica

en: right
pt_BR: direita

en: right alt
pt_BR: alt direito

en: right arrow
pt_BR: direita

en: right control
pt_BR: control direito

en: right edge
pt_BR: borda direita

en: right indent
pt_BR: recuo à direita

en: right shift
pt_BR: shift direito

en: right windows
pt_BR: windows direito

en: ro
pt_BR: sl

en: root pane
pt_BR: painel raiz

en: row
pt_BR: linha

en: row %s
pt_BR: linha %s

en: row header
pt_BR: cabeçalho da linha

en: rslvd cmnt
pt_BR: cmnt rslvd

en: ruler
pt_BR: régua

en: r{rowNumber}
pt_BR: l{rowNumber}

en: r{rowNumber}-{rowSpan}
pt_BR: l{rowNumber}-{rowSpan}

en: same page
pt_BR: mesma página

[ctx: screenCurtain]
en: Always &show a warning when enabling Screen Curtain
pt_BR: &Sempre mostrar um alerta ao habilitar Cortina de Tela

[ctx: screenCurtain]
en: Cannot enable screen curtain while performing content recognition
pt_BR: Não posso habilitar cortina de tela enquanto faço reconhecimento de conteúdo

[ctx: screenCurtain]
en: There was a problem enabling Screen Curtain. The contents of your screen are still visible. You may attempt to enable Screen Curtain manually.
pt_BR: Houve um problema ao habilitar a Cortina de Tela. O conteúdo da tela continua visível. Pode tentar habilitar a Cortina de Tela manualmente.

[ctx: script category]
en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: scrlbar
pt_BR: barrlg

en: scroll bar
pt_BR: barra de rolagem

en: scroll pane
pt_BR: painel de rolagem

en: search page
pt_BR: página de busca

en: sect
pt_BR: seç

en: section
pt_BR: seção

en: section %s
pt_BR: seção %s

en: section property
pt_BR: propriedade de seção

en: selectable
pt_BR: selecionável

en: selected
pt_BR: selecionado

en: selected %s
pt_BR: selecionado %s

en: selection removed
pt_BR: seleção removida

en: sent: %s
pt_BR: enviado em: %s

en: separator
pt_BR: separador

en: series {number} {name}
pt_BR: série {number} {name}

en: sggstn
pt_BR: sgst

en: shape
pt_BR: forma

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
pt_BR: Símbolo "Não"

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma de "Ou"

[ctx: shape]
en: 10-point star
pt_BR: estrela de 10 pontas

[ctx: shape]
en: 12-point star
pt_BR: estrela de 12 pontas

[ctx: shape]
en: 16-point star
pt_BR: estrela de 16 pontas

[ctx: shape]
en: 24-point star
pt_BR: estrela de 24 pontas

[ctx: shape]
en: 32-point star
pt_BR: estrela de 32 pontas

[ctx: shape]
en: 4-point star
pt_BR: estrela de 4 pontas

[ctx: shape]
en: 5-point star
pt_BR: estrela de 5 pontas

[ctx: shape]
en: 6-point star
pt_BR: estrela de 6 pontas

[ctx: shape]
en: 7-point star
pt_BR: estrela de 7 pontas

[ctx: shape]
en: 8-point star
pt_BR: estrela de 8 pontas

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma processual alternativo

[ctx: shape]
en: Arc
pt_BR: Arco

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
pt_BR: Setas apontando para esquerda direita cima e baixo

[ctx: shape]
en: Balloon
pt_BR: Balão

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
pt_BR: Seta inclinada acima

[ctx: shape]
en: Bent arrow
pt_BR: Seta inclinada

[ctx: shape]
en: Bevel
pt_BR: Chanfro

[ctx: shape]
en: Block arc
pt_BR: Semicírculo

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
pt_BR: Texto explicativo com Setas apontando para esquerda direita cima e baixo

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
pt_BR: Texto explicativo com seta horizontal de ponta dupla

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
pt_BR: Texto explicativo com Seta Baixo

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
pt_BR: Texto explicativo com Seta Esquerda

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
pt_BR: Texto explicativo com Seta Direita

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
pt_BR: Texto explicativo com seta cima

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
pt_BR: Texto explicativo com barra de ênfase e segmentos da linha do texto explicativo formando um U

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
pt_BR: Texto explicativo com linha do balão angular e barra de ênfase

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
pt_BR: Texto explicativo com linha angular

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
pt_BR: Texto explicativo com setas que apontam para cima e baixo

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
pt_BR: Texto explicativo com borda e barra horizontal de ênfase

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
pt_BR: Texto explicativo com borda, barra de ênfase e segmentos da linha do balão formando um U

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
pt_BR: Texto explicativo com borda, linha do texto explicativo angular e barra de ênfase

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
pt_BR: Texto explicativo com borda, linha reta diagonal e barra de ênfase

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
pt_BR: Texto explicativo com segmentos da linha do texto explicativo formando um U

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
pt_BR: Texto explicativo com linha do texto explicativo diagonal e barra de ênfase

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
pt_BR: Texto explicativo com linha diagonal reta

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
pt_BR: Texto explicativo com barra horizontal de ênfase

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
pt_BR: Texto explicativo com linha horizontal

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
pt_BR: Texto explicativo sem borda e linha do texto explicativo angular

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
pt_BR: Texto explicativo sem bordas e segmentos da linha do texto explicativo formando um U

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
pt_BR: Texto explicativo sem borda e linha do texto explicativo diagonal

[ctx: shape]
en: Can
pt_BR: Cilindro

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma de cartão

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
pt_BR: Símbolo de Adição do quadro

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
pt_BR: Símbolo de estrela do quadro

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
pt_BR: Símbolo de x do quadro

[ctx: shape]
en: Chevron
pt_BR: Divisa

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
pt_BR: Círculo com linha ao longo do centro

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
pt_BR: Seta Circular

[ctx: shape]
en: Cloud callout
pt_BR: Texto explicativo em forma de nuvem

[ctx: shape]
en: Cloud shape
pt_BR: Forma nublada

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma de ordenação

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma conector

[ctx: shape]
en: Corner
pt_BR: Canto

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
pt_BR: Seta circular horária

[ctx: shape]
en: Cross
pt_BR: Cruz

[ctx: shape]
en: Cube
pt_BR: Cubo

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
pt_BR: Seta Curva Baixo

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
pt_BR: Seta Esquerda Curva

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
pt_BR: Seta Curva Direita

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
pt_BR: Seta Curva Acima

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
pt_BR: Faixa de opções curvada para cima

[ctx: shape]
en: Curved arrow
pt_BR: Seta curva

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma de dados

[ctx: shape]
en: Decagon
pt_BR: Decágono

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma de decisão

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma intervalar

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
pt_BR: Faixa diagonal

[ctx: shape]
en: Diamond
pt_BR: Diamante

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma de acesso direto

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma de exibição

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma de documento

[ctx: shape]
en: Dodecagon
pt_BR: Dodecágono

[ctx: shape]
en: Donut
pt_BR: Enfeite

[ctx: shape]
en: Double brace
pt_BR: Chaves duplas

[ctx: shape]
en: Double bracket
pt_BR: Colchetes duplos

[ctx: shape]
en: Double wave
pt_BR: Onda dupla

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
pt_BR: Setas de ponta dupla apontando para cima e baixo

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
pt_BR: Seta circular de ponta dupla

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
pt_BR: Seta horizontal de ponta dupla

[ctx: shape]
en: Down Arrow
pt_BR: Seta Baixo

[ctx: shape]
en: Explosion
pt_BR: Explosão

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma de extrair

[ctx: shape]
en: Folded corner
pt_BR: Canto dobrado

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
pt_BR: Quatro quadrados pequenos que definem uma forma retangular

[ctx: shape]
en: Funnel
pt_BR: Funil

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
pt_BR: Roda de nove dentes

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
pt_BR: Roda de seis dentes

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
pt_BR: Meio quadro de figura retangular

[ctx: shape]
en: Heart
pt_BR: Coração

[ctx: shape]
en: Heptagon
pt_BR: Heptágono

[ctx: shape]
en: Hexagon
pt_BR: Hezágono

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
pt_BR: Rolagem horizontal

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
pt_BR: Mesclagem Incompleta com cunha faltando

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma de armazenamento interno

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
pt_BR: Triângulo isósceles

[ctx: shape]
en: Left Arrow
pt_BR: Seta esquerda

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
pt_BR: Setas esquerda e direita

[ctx: shape]
en: Left brace
pt_BR: Abre chaves

[ctx: shape]
en: Left bracket
pt_BR: Abre colchetes

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
pt_BR: Setas esquerda direita e cima

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
pt_BR: Raio

[ctx: shape]
en: Line Callout
pt_BR: Texto explicativo com Linha

[ctx: shape]
en: Line inverse
pt_BR: Inverso de linha

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma de disco magnético

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma de entrada manual

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma de operação manual

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
pt_BR: Sinal matemático de adição

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
pt_BR: Sinal matemático de Divisão

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
pt_BR: Sinal matemático de Equivalência

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
pt_BR: Sinal matemático de Multiplicação

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
pt_BR: Sinal matemático de não-equivalência

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
pt_BR: Sinal matemático de Subtração

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma de mesclagem

[ctx: shape]
en: Moon
pt_BR: Lua

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma multidocumento

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
pt_BR: Seta direita entalhada

[ctx: shape]
en: Octagon
pt_BR: Octógono

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma conector fora da página

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma de armazenamento offline

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
pt_BR: Texto explicativo oval

[ctx: shape]
en: Parallelogram
pt_BR: Paralelograma

[ctx: shape]
en: Pentagon
pt_BR: Pentágono

[ctx: shape]
en: Plaque
pt_BR: Placa

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
pt_BR: Tabulações placares

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma processual predefinido

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma preparatório

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma processual

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma de cartão perfurado

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
pt_BR: Quarto de cunha mesclada

[ctx: shape]
en: Rectangle
pt_BR: Retângulo

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
pt_BR: Retângulo com um lado arredondado

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
pt_BR: Retângulo com um canto talhado

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
pt_BR: Retângulo com um canto talhado e um canto arrendondado

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
pt_BR: Retângulo com dois lados arredondados diagonalmente opostos

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
pt_BR: Retângulo com dois cantos talhados diagonalmente opostos

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
pt_BR: Retângulo com dois cantos talhados que compartilham um lado

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
pt_BR: Retângulo com dois lados arredondados que compartilham um lado

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
pt_BR: Texto explicativo retangular

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
pt_BR: Quadro de figura retangular

[ctx: shape]
en: Return
pt_BR: Retorno

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
pt_BR: Faixa linear

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
pt_BR: Faixa com setas esquerda e direita

[ctx: shape]
en: Right Arrow
pt_BR: Seta direita

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
pt_BR: Seta Direita com Faixas

[ctx: shape]
en: Right brace
pt_BR: Fecha chaves

[ctx: shape]
en: Right bracket
pt_BR: Fecha colchetes

[ctx: shape]
en: Right triangle
pt_BR: Fecha triângulo

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
pt_BR: Retângulo arredondado

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
pt_BR: Texto explicativo retangular arredondado

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma de armazenamento de acesso sequencial

[ctx: shape]
en: Smiley face
pt_BR: Sorriso

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma de ordenação

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma de dados armazenados

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma de junção sumária

[ctx: shape]
en: Sun
pt_BR: Sol

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
pt_BR: Símbolo de fluxograma final

[ctx: shape]
en: Trapezoid
pt_BR: Trapezoide

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
pt_BR: Trapezoide com lados não-paralelos assimétricos

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
pt_BR: Seta U

[ctx: shape]
en: Up Arrow
pt_BR: Seta cima

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
pt_BR: Rolagem vertical

[ctx: shape]
en: Water droplet
pt_BR: Gota d'água

[ctx: shape]
en: Wave
pt_BR: Onda

[ctx: shape]
en: four snipped corners
pt_BR: quatro cantos talhados

[ctx: shuffle]
en: off
pt_BR: desligado

[ctx: shuffle]
en: on
pt_BR: ligado

en: single {action}
pt_BR: único {action}

en: skips backward past a block of links
pt_BR: pula para trás do bloco de links

en: skips forward past a block of links
pt_BR: pula o bloco de links

en: slanted dash dot
pt_BR: hífen e ponto inclinado

en: slice
pt_BR: intervalo

en: slider
pt_BR: deslizante

en: smp
pt_BR: mmp

en: solid
pt_BR: sólido

en: sorted
pt_BR: ordenado

en: sorted asc
pt_BR: ordem cresc

en: sorted ascending
pt_BR: ordem crescente

en: sorted desc
pt_BR: ordem decr

en: sorted descending
pt_BR: ordem decrescente

en: sound
pt_BR: som

en: space
pt_BR: espaço

en: space with any dots
pt_BR: espaço com quaisquer pontos

en: space with dot
pt_BR: espaço com ponto

en: speak command keys off
pt_BR: não falar teclas de comando

en: speak command keys on
pt_BR: falar teclas de comando

en: speech viewer disabled
pt_BR: desabilitado visualizador de fala

en: speech viewer enabled
pt_BR: habilitado visualizador de fala

[ctx: speechModes]
en: beeps
pt_BR: bipes

[ctx: speechModes]
en: off
pt_BR: desligada

[ctx: speechModes]
en: on-demand
pt_BR: sob demanda

[ctx: speechModes]
en: talk
pt_BR: fala

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
pt_BR: &Filtrar por:

en: spelling and grammar: {text}
pt_BR: ortografia e gramática: {text}

en: spelling error
pt_BR: erro ortográfico

en: spelling: {text}
pt_BR: escrito: {text}

en: spin button
pt_BR: botão de rotação

en: splbtn
pt_BR: btdvs

en: split button
pt_BR: botão de divisão

en: split pane
pt_BR: painel de divisão

en: spnbtn
pt_BR: btrtç

en: status bar
pt_BR: barra de status

en: stbar
pt_BR: barst

en: stop
pt_BR: parar

en: strikethrough
pt_BR: riscado

en: strong
pt_BR: forte

en: style
pt_BR: estilo

en: style %s
pt_BR: estilo %s

en: style definition
pt_BR: definição de estilo

en: subject: %s
pt_BR: assunto: %s

en: subscript
pt_BR: subscrito

en: suggestion
pt_BR: sugestão

en: superscript
pt_BR: sobrescrito

en: switch
pt_BR: interruptor

en: swtch
pt_BR: intrp

[ctx: symbolLevel]
en: all
pt_BR: tudo

[ctx: symbolLevel]
en: character
pt_BR: caractere

[ctx: symbolLevel]
en: most
pt_BR: muito

[ctx: symbolLevel]
en: none
pt_BR: nada

[ctx: symbolLevel]
en: some
pt_BR: pouco

[ctx: symbolPreserve]
en: always
pt_BR: sempre

[ctx: symbolPreserve]
en: never
pt_BR: nunca

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
pt_BR: somente abaixo do nível de símbolos

[ctx: synth setting]
en: Inflection
pt_BR: Inflexão

[ctx: synth setting]
en: Language
pt_BR: Idioma

[ctx: synth setting]
en: Pitch
pt_BR: Tom

[ctx: synth setting]
en: Rate
pt_BR: Velocidade

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
pt_BR: Aumento especial de velocidade

[ctx: synth setting]
en: Variant
pt_BR: Variante

[ctx: synth setting]
en: Voice
pt_BR: Voz

en: tab control
pt_BR: guia

en: tabctl
pt_BR: guia

en: table
pt_BR: tabela

en: table body
pt_BR: corpo da tabela

en: table footer
pt_BR: rodapé da tabela

en: table header
pt_BR: cabeçalho da tabela

en: table property
pt_BR: propriedade de tabela

en: table with {columnCountText} and {rowCountText}
pt_BR: tabela com {columnCountText} e {rowCountText}

en: tear off menu
pt_BR: menu desacoplável

en: text
pt_BR: texto

en: text "%s" not found
pt_BR: texto "%s" não achado

en: text frame
pt_BR: frame de texto

en: text mode
pt_BR: modo de texto

en: tgbtn
pt_BR: btalt

en: thick
pt_BR: grosso

en: thick diagonal crosshatch
pt_BR: sombreado diagonal grosso

en: thin
pt_BR: fino

en: thin diagonal crosshatch
pt_BR: sombreado diagonal fino

en: thin diagonal stripe
pt_BR: faixa diagonal fina

en: thin horizontal crosshatch
pt_BR: sombreado horizontal grosso

en: thin horizontal stripe
pt_BR: faixa horizontal fina

en: thin reverse diagonal stripe
pt_BR: faixa diagonal fina reversa

en: thin vertical stripe
pt_BR: faixa vertical fina

en: through row {row} column {column}
pt_BR: até linha {row} coluna {column}

en: through {endCol}
pt_BR: até {endCol}

en: through {endRow}
pt_BR: até {endRow}

en: thumb control
pt_BR: controle thumb

[ctx: time format]
en: {D} day {H}:{M}:{S}
pt_BR: {D} dia, {H} h, {M} m, {S} s

[ctx: time format]
en: {D} days {H}:{M}:{S}
pt_BR: {D} dias, {H} h, {M} m, {S} s

[ctx: time format]
en: {H}:{M}:{S}
pt_BR: {H} h, {M} m, {S} s

[ctx: time format]
en: {M}:{S}
pt_BR: {M} m, {S} s

[ctx: time format]
en: {S}
pt_BR: {S} s

en: title bar
pt_BR: barra de título

en: tlbar
pt_BR: barfr

en: tltip
pt_BR: dcfrm

en: to focus
pt_BR: ao foco

en: to review
pt_BR: à exploração

en: toggle button
pt_BR: botão de alternância

en: tool bar
pt_BR: barra de ferramentas

en: tool tip
pt_BR: dica de ferramenta

en: top edge
pt_BR: borda de cima

[ctx: touch action]
en: flick down
pt_BR: varredura abaixo

[ctx: touch action]
en: flick left
pt_BR: varredura a esquerda

[ctx: touch action]
en: flick right
pt_BR: varredura a direita

[ctx: touch action]
en: flick up
pt_BR: varredura acima

[ctx: touch action]
en: hold
pt_BR: tocar e segurar

[ctx: touch action]
en: hover
pt_BR: exploração

[ctx: touch action]
en: hover down
pt_BR: toque bastante longo

[ctx: touch action]
en: hover up
pt_BR: soltar toque de exploração

[ctx: touch action]
en: tap
pt_BR: toque rápido

[ctx: touch action]
en: tap and hold
pt_BR: toque rápido e toque longo

en: track change: {text}
pt_BR: mudança de rastro: {text}

en: tree view
pt_BR: árvore

en: tree view button
pt_BR: botão da árvore

en: tree view item
pt_BR: item da árvore

en: triggered
pt_BR: possui disparador

en: triple {action}
pt_BR: triplo {action}

en: tv
pt_BR: árv

en: tvbtn
pt_BR: btárv

en: tvitem
pt_BR: itárv

en: unavailable
pt_BR: indisponível

en: underline
pt_BR: sublinhado

en: underlined
pt_BR: sublinhado

en: unknown
pt_BR: desconhecido

en: unknown %s
pt_BR: %s desconhecida

en: unknown input method
pt_BR: método de entrada desconhecido

en: unknown language
pt_BR: idioma desconhecido

en: unlocked
pt_BR: desbloqueado

en: unread
pt_BR: não lida

en: up arrow
pt_BR: cima

en: up-right diagonal line
pt_BR: linha diagonal vertical

[ctx: updateCheck]
en: Error checking for update.
    {tip}
pt_BR: Erro ao procurar atualização.
    {tip}

[ctx: updateCheck]
en: Make sure you are connected to the internet, and the NVDA update mirror URL is valid.
    Mirror URL: {url}
pt_BR: Certifique-se que está conectado à internet e que o endereço do espelho de atualizações do NVDA é válido.
    Endereço do espelho: {url}

[ctx: updateCheck]
en: Unable to establish a connection to the NV Access server.
pt_BR: Não é possível estabelecer conecção com o servidor da NV Access.

en: value {valueAxisData}
pt_BR: valor {valueAxisData}

en: vertical align bottom
pt_BR: alinhamento vertical inferior

en: vertical align distributed
pt_BR: alinhamento vertical distribuído

en: vertical align justified
pt_BR: alinhamento vertical justificado

en: vertical align middle
pt_BR: alinhamento vertical de centro

en: vertical align top
pt_BR: alinhamento vertical superior

en: vertical borders except outside
pt_BR: bordas verticais exceto fora

en: vertical stripe
pt_BR: faixa vertical

en: video
pt_BR: vídeo

en: view port
pt_BR: porta de visualização

en: visited
pt_BR: visitado

en: vlnk
pt_BR: lnkv

en: volume down
pt_BR: diminui o volume

en: volume up
pt_BR: aumenta o volume

en: white space
pt_BR: espaço em branco

en: window
pt_BR: janela

en: with %s column | with %s columns
pt_BR[0]: com %s coluna
pt_BR[1]: com %s colunas

en: with %s item | with %s items
pt_BR[0]: com %s item
pt_BR[1]: com %s itens

en: with %s row | with %s rows
pt_BR[0]: com %s linha
pt_BR[1]: com %s linhas

en: with {rowCountTranslation} and {colCountTranslation}
pt_BR: com {rowCountTranslation} e {colCountTranslation}

en: wnd
pt_BR: jnl

en: word
pt_BR: palavra

en: {author} is editing
pt_BR: {author} está editando

en: {backgroundColor} background
pt_BR: fundo {backgroundColor}

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
pt_BR: {bookPercentage}%, {curLocation} de {maxLocation}

en: {categoryAxisTitle} {categoryAxisData}:
pt_BR: {categoryAxisTitle}, {categoryAxisData}:

en: {category} ({nbResults} result) | {category} ({nbResults} results)
pt_BR[0]: {category} ({nbResults} resultado)
pt_BR[1]: {category} ({nbResults} resultados)

en: {color1} to {color2}
pt_BR: {color1} em {color2}

en: {color} (default color)
pt_BR: {color} (cor padrão)

en: {color} on {backgroundColor}
pt_BR: {color} sobre {backgroundColor}

en: {columnCount} column | {columnCount} columns
pt_BR[0]: {columnCount} coluna
pt_BR[1]: {columnCount} colunas

en: {date} (all day)
pt_BR: {date} (todo o dia)

en: {desc} left and right edges
pt_BR: {desc} bordas esquerda e direita

en: {desc} surrounding border
pt_BR: {desc} borda de contorno

en: {desc} top and bottom edges
pt_BR: {desc} bordas cima e baixo

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
pt_BR: {desc} linhas diagonais verticais e horizontais

en: {distance:.3g} point from bottom slide edge | {distance:.3g} points from bottom slide edge
pt_BR[0]: {distance:.3g} ponto da borda de baixo do slide
pt_BR[1]: {distance:.3g} pontos da borda de baixo do slide

en: {distance:.3g} point from left slide edge | {distance:.3g} points from left slide edge
pt_BR[0]: {distance:.3g} ponto da borda esquerda do slide
pt_BR[1]: {distance:.3g} pontos da borda esquerda do slide

en: {distance:.3g} point from right slide edge | {distance:.3g} points from right slide edge
pt_BR[0]: {distance:.3g} ponto da borda direita do slide
pt_BR[1]: {distance:.3g} pontos da borda direita do slide

en: {distance:.3g} point from top slide edge | {distance:.3g} points from top slide edge
pt_BR[0]: {distance:.3g} ponto da borda de cima do slide
pt_BR[1]: {distance:.3g} pontos da borda de cima do slide

en: {distance} from left edge of page
pt_BR: {distance} da borda esquerda da página

en: {distance} from top edge of page
pt_BR: {distance} da borda superior da página

en: {elapsedTime} elapsed
pt_BR: {elapsedTime} decorrido

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
pt_BR: {firstAddress}  {firstContent} até {lastAddress}  {lastContent}

en: {firstAddress} through {lastAddress}
pt_BR: {firstAddress} até {lastAddress}

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
pt_BR: {firstAddress} {firstValue} até {lastAddress} {lastValue}

en: {hourText} and {minuteText} remaining
pt_BR: {hourText} e {minuteText} restantes

en: {hourText} remaining
pt_BR: {hourText} restantes

en: {hours:d} hour | {hours:d} hours
pt_BR[0]: {hours:d} hora
pt_BR[1]: {hours:d} horas

en: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} is covered by the GNU General Public License (Version 2 or later).
    You are free to share or change this software in any way you like as long as it is accompanied by the license and you make all source code available to anyone who wants it.
    This applies to both original and modified copies of this software, plus any derivative works.
    For further details, you can view the license from the Help menu.
    It can also be viewed online at: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html and https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.en.html
    
    {name} is developed by NV Access, a non-profit organisation committed to helping and promoting free and open source solutions for blind and vision impaired people.
    If you find NVDA useful and want it to continue to improve, please consider donating to NV Access. You can do this by selecting Donate from the NVDA menu.
pt_BR: {longName} ({name})
    Versão: {version} ({version_detailed})
    Página web: {url}
    {copyright}
    
    O {name} é coberto pela Licença Pública GNU (Versão 2 ou posterior).
    Você é livre para compartilhar ou modificar este software da forma que desejar, contanto que ele seja acompanhado pela licença e você torne todo o fonte disponível para quem o quiser.
    Isso se aplica tanto ao software original como a cópias modificadas, bem como a trabalhos derivados.
    Para mais detalhes, pode ver a licença no menu Ajuda.
    Ela pode também ser vista na Internet em: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html e http://licencas.softwarelivre.org/gpl-3.0.pt-br.html
    
    O {name} é desenvolvido pela NV Access, uma organização sem fins lucrativos comprometida em auxiliar e promover soluções livres e abertas para pessoas cegas e de baixa visão.
    Se você acha o NVDA útil e quer que ele continue melhorando, por favor veja se pode doar para a NV Access. Pode fazer isso selecionando Doar no menu do NVDA.

en: {message}
    
    Category: "{category}"
    Option: "{option}"
pt_BR: {message}
    
    Categoria: "{category}"
    opção: "{option}"

en: {minuteText} remaining
pt_BR: {minuteText} restantes

en: {minutes:d} minute | {minutes:d} minutes
pt_BR[0]: {minutes:d} minuto
pt_BR[1]: {minutes:d} minutos

en: {modifier} released
pt_BR: {modifier} solto

en: {numFingers} finger {action} | {numFingers} finger {action}
pt_BR[0]: {action}, {numFingers} dedos
pt_BR[1]: {action}, {numFingers} dedos

en: {number} of {total}
pt_BR: {number} de {total}

en: {num} suggestion | {num} suggestions
pt_BR[0]: {num} sugestão
pt_BR[1]: {num} suggestions

en: {offset:.3g} centimeter | {offset:.3g} centimeters
pt_BR[0]: {offset:.3g} centímetro
pt_BR[1]: {offset:.3g} centímetros

en: {offset:.3g} character | {offset:.3g} characters
pt_BR[0]: {offset:.3g} caractere
pt_BR[1]: {offset:.3g} caracteres

en: {offset:.3g} inch | {offset:.3g} inches
pt_BR[0]: {offset:.3g} polegada
pt_BR[1]: {offset:.3g} polegadas

en: {offset:.3g} millimeter | {offset:.3g} millimeters
pt_BR[0]: {offset:.3g} milímetro
pt_BR[1]: {offset:.3g} milímetros

en: {profileName} configuration profile active
pt_BR: {profileName}, perfil de configuração ativo

en: {profile} profile activated
pt_BR: perfil {profile} ativado

en: {profile} profile deactivated
pt_BR: perfil {profile} desativado

en: {remainingTimeFormatted} remaining
pt_BR: {remainingTimeFormatted} restante

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
pt_BR: {revisionType} {description}: {text} por {author} em {date}

en: {rowCount} row | {rowCount} rows
pt_BR[0]: {rowCount} linha
pt_BR[1]: {rowCount} linhas

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
pt_BR: série {seriesName}, {seriesIndex} de {seriesCount}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
pt_BR: {seriesName} tipo de linha de tendência: {trendlineType}, nome: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
pt_BR: {seriesName} tipo de linha de tendência: {trendlineType}, nome: {trendlineName}, rótulo: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
pt_BR: fonte {size:g} pontos

en: {startTime} to {endTime}
pt_BR: de {startTime} até {endTime}

en: {start} through {end}
pt_BR: {start} até {end}

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
pt_BR: estilo {styleName}, grau de rascunho {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
pt_BR: {symbol} como em {description}

en: {textAttribute} off
pt_BR: desligado {textAttribute}

en: {textAttribute} on
pt_BR: ligado {textAttribute}

en: {val:.2f} centimetre | {val:.2f} centimetres
pt_BR[0]: {val:.2f} centímetro
pt_BR[1]: {val:.2f} centímetros

en: {val:.2f} in
pt_BR: {val:.2f} pol

en: {val:.2f} inch | {val:.2f} inches
pt_BR[0]: {val:.2f} polegada
pt_BR[1]: {val:.2f} polegadas

en: {val:g} pt space before paragraph
pt_BR: {val:g} pt de espaço antes do parágrafo

en: {valueAxisTitle} {valueAxisData}
pt_BR: {valueAxisTitle}, {valueAxisData}
