nvda - en to th_TH translation catalogue (553 entries)

en: %d percent
th_TH: %d เปอร์เซ็นต์

en: %s cursor
th_TH: %s แถบสว่าง

en: &Add
th_TH: &เพิ่ม

en: &Beep for capitals
th_TH: &บิ๊บก่อนตัวอักษรพิมใหญ่

en: &Comment
th_TH: &หมายเหตุ

en: &Default dictionary...
th_TH: &พจนานุกรมดั้งเดิม

en: &Dictionary entries
th_TH: &ตัวเลือกในพจนานุกรม

en: &Headings
th_TH: &หัวข้อ

en: &Help
th_TH: &ช่วยเหลือ

en: &Inflection
th_TH: &ระดับเสียงสูง-ต่ำ

en: &Keyboard layout:
th_TH: เค้าโครง&แป้นพิมพ์

en: &Language
th_TH: &ภาษา

en: &Maximum number of characters on one line
th_TH: จำนวนตัวอักษร&สูงสุดใน 1 บรรทัด

en: &Move to
th_TH: &เลื่อนไปยัง

en: &Number of lines per page
th_TH: จำนวน&บรรทัดต่อหน้า

en: &Pattern
th_TH: รูปแบบ

en: &Pitch
th_TH: &ระดับสูง-ต่ำ

en: &Preferences
th_TH: &ปรับแต่ง

en: &Rate
th_TH: &ระดับความเร็ว

en: &Remove
th_TH: &ลบ

en: &Replacement
th_TH: &การแทนที่

en: &Revert to saved configuration
th_TH: &กลับสู่การตั้งค่าเดิม

en: &Save configuration
th_TH: บันทึกการตั้งค่า

en: &Synthesizer:
th_TH: &เสียงสังเคราะห์

en: &Temporary dictionary...
th_TH: พจนานุกรม&ชั่วคราว

en: &Voice
th_TH: &เสียง

en: &Voice dictionary...
th_TH: พจนานุกรม&เสียง

en: About NVDA
th_TH: เกี่ยวกับ NVDA

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
th_TH: เริ่มต้นการทำงานของ Python Console, เพื่อประโยชน์ในการพัฒนา NVDA

en: Add Dictionary Entry
th_TH: &เพิ่มรายการในพจนานุกรม

en: Answer to:
th_TH: ตอบถึง:

en: Arabic grade 1
th_TH: อาระบิกระดับ 1

en: Attachments
th_TH: สิ่งที่ส่งมาด้วย

en: Audio indication of focus and browse modes
th_TH: ตัวชี้บ่งเสียงภายใต้โหมดโฟกัสและโหมดสืบค้น

en: Automatic focus mode for caret movement
th_TH: โหมดโฟกัสอัตโนมัติสำหรับการเคลื่อนที่ caret

en: Automatic focus mode for focus changes
th_TH: โหมดโฟกัสอัตโนมัติสำหรับการเปลี่ยนแปลงโฟกัส

en: BCC:
th_TH: สำเนาซ่อน:

en: Beep
th_TH: บิ๊บ

en: Braille &display:
th_TH: เครื่อง&แสดงผลเป็นอักษรเบรลล์

en: Braille Display Error
th_TH: เครื่องแสดงผลเป็นอักษรเบรลล์ผิดพลาด

en: Bulgarian 8 dot computer braille
th_TH: เบรลล์บาวเกเรียน 8 จุดคอมพิวเตอร์

en: CC:
th_TH: สำเนาถึง:

en: Case &sensitive
th_TH: ส่งผลกับการใช้อักษรพิมพ์ใหญ่หรือเล็ก

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
th_TH: จีน (ฮ้องกง กวางตุ้ง)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
th_TH: จีน (ไต้หวัน จีนกลาง)

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
th_TH: คลิกเมาส์ซ้ายหนึ่งครั้งบริเวณตำแหน่งของเมาส์

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
th_TH: คลิกเมาส์ขวาหนึ่งครั้งบริเวณตำแหน่งของเมาส์

en: Comment
th_TH: หมายเหตุ

en: Configuration File Error
th_TH: File ตั้งค่าผิดพลาด

en: Could not load the %s synthesizer.
th_TH: ไม่สามารถโหลดเสียงสังเคราะห์ %s ได้

en: Could not save configuration - probably read only file system
th_TH: ไม่สามารถบันทึกการตั้งค่าได้ อาจเป็นเพราะเอกสารอ่านได้อย่างเดียว

en: Croatian 8 dot computer braille
th_TH: เบรลล์โคเอเชียน 8 จุดคอมพิวเตอร์

en: Cursor blink rate (ms)
th_TH: อัตราการกระพริบของแถบสว่าง (มิลิวินาที)

en: Czech grade 1
th_TH: เช็กระดับ 1

en: Date:
th_TH: วันที่:

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
th_TH: ลดค่าปัจจุบันในการตั้งเสียงอ่าน

en: Default dictionary
th_TH: พจนานุกรมดั้งเดิม

en: Display
th_TH: แสดงผล

en: Displays one of the recent messages
th_TH: แสดงข้อความล่าสุดจากหลายๆ ข้อความ

en: Distribution:
th_TH: การเผยแพร่:

en: Document formatting
th_TH: การจัดรูปแบบเอกสาร

en: E&xit
th_TH: &ออก

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
th_TH: ขยายเป็นอักษรเบรลล์บริเวณคำที่มีแถบสว่าง

en: Elements List
th_TH: รายชื่อขององค์ประกอบ

en: Enable mouse &tracking
th_TH: เปิด&ติดตามเมาส์

en: English (U.K.) grade 1
th_TH: อังกฤษระดับ 1

en: English (U.K.) grade 2
th_TH: อังกฤษระดับ 2

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
th_TH: เบรลล์อังกฤษอเมริกัน 6 จุดคอมพิวเตอร์

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
th_TH: เบรลล์อังกฤษอเมริกัน 8 จุดคอมพิวเตอร์

en: English (U.S.) grade 1
th_TH: อังกฤษอเมริกันระดับ 1

en: English (U.S.) grade 2
th_TH: อังกฤษอเมริกันระดับ 2

en: Error
th_TH: ผิดพลาด

en: Error copying NVDA user settings
th_TH: คัดลอกการตั้งค่าผู้ใช้ของ NVDA ผิดพลาด

en: Error in appModule %s
th_TH: ข้อผิดพลาดในแอ๊บโมดูล %s

en: Error saving log: %s
th_TH: บันทึกล๊อก %s ผิดพลาด

en: Exit NVDA
th_TH: ออกจาก NVDA

en: Find
th_TH: ค้นหา

en: Finnish 8 dot computer braille
th_TH: เบรลล์ฟิลนิส 8 จุดคอมพิวเตอร์

en: Follow &mouse cursor
th_TH: ตามแถบสว่างของ&เมาส์

en: Follow System &Caret
th_TH: ทำตามระบบ &Caret

en: Forward to:
th_TH: ส่งต่อ ถึง:

en: French (unified) 6 dot computer braille
th_TH: เบรลล์ฝรั่งเศส (ปรับปรุง) 6 จุดคอมพิวเตอร์

en: French (unified) 8 dot computer braille
th_TH: เบรลล์ฝรั่งเศส (ปรับปรุง) 8 จุดคอมพิวเตอร์

en: From:
th_TH: จาก:

en: German 8 dot computer braille
th_TH: เบรลล์เยอร์มัน 8 จุดคอมพิวเตอร์

en: German grade 0
th_TH: เยอร์มันระดับ 0

en: German grade 1
th_TH: เยอร์มันระดับ 1

en: German grade 2
th_TH: เยอร์มันระดับ 2

en: Handy Tech braille displays
th_TH: เครื่องแสดงผลจอภาพเป็นอักษรเบรลล์ของ Handy Tech

en: Hindi grade 1
th_TH: ฮินดีระดับ 1

en: Hungarian 8 dot computer braille
th_TH: เบรลล์ฮังกาเรียน 8 จุดคอมพิวเตอร์

en: IP address
th_TH: รหัสที่ตั้งในเครือข่าย

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
th_TH: หากกดหนึ่งครั้งจะอ่านเวลา หากกดสองครั้งจะอ่านวัน

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
th_TH: เพิ่มค่าปัจจุบันในการตั้งเสียงอ่าน

en: Insufficient Privileges
th_TH: สิทธิ์ไม่เพียงพอ

en: Key words:
th_TH: คำสำคัญ:

en: L&ogging level:
th_TH: ระ&ดับการล๊อก

en: Language Configuration Change
th_TH: การตั้งค่าภาษาเปลี่ยนแปลงเรียบร้อยแล้ว

en: Latvian grade 1
th_TH: รัชเวียนระดับ 1

en: Lin&ks
th_TH: ลิ้ง&ค์

en: Loading NVDA. Please wait...
th_TH: กำลังโหลด NVDA กรุณารอสักครู่

en: Loading document...
th_TH: กำลังโหลดเอกสาร

en: Locks or unlocks the left mouse button
th_TH: ล๊อกหรือปลดล๊อกปุ่มเมาส์ซ้าย

en: Locks or unlocks the right mouse button
th_TH: ล๊อกหรือปลดล๊อกปุ่มเมาส์ขวา

en: Log
th_TH: ล๊อก

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
th_TH: เก็บข้อมูลเกี่ยวกับวัตถุนำทางปัจจุบันที่เป็นประโยชน์ให้กับผู้พัฒนาสำหรับใช้งานตัวอ่านข้อมูลเพื่อการวินิจฉัยข้อมูล

en: Move navigator object to mouse
th_TH: เลื่อนวัตถุนำร่องไปยังตำแหน่งของเม้าส์

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
th_TH: เลื่อนตำแหน่งของเม้าส์ไปยังวัตถุนำร่องปัจจุบัน

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
th_TH: เลื่อนแถบทบทวนไปยังบรรทัดสุดท้ายของวัตถุนำร่องและอ่าน

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
th_TH: เลื่อนแถบทบทวนไปยังตอนต้นบรรทัดที่ตำแหน่งปัจจุบันของวัตถุนำร่องและอ่าน

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
th_TH: เลื่อนแถบทบทวนไปยังตัวอักษรสุดท้ายของบรรทัดที่ตำแหน่งปัจจุบันของวัตถุนำร่องและอ่าน

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
th_TH: เลื่อนแถบทบทวนไปยังอักษรถัดไปของวัตถุนำร่องและอ่าน

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
th_TH: เลื่อนแถบทบทวนไปยังบรรทัดถัดไปของวัตถุนำร่องและอ่าน

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
th_TH: เลื่อนแถบทบทวนไปยังคำถัดไปของวัตถุนำร่องและอ่าน

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
th_TH: เลื่อนแถบทบทวนไปยังตัวอักษรก่อนหน้าของวัตถุนำทางและอ่าน

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
th_TH: เลื่อนแถบทบทวนไปยังบรรทัดก่อนหน้าของวัตถุนำร่องและอ่าน

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
th_TH: เลื่อนแถบทบทวนไปยังคำก่อนหน้าของวัตถุนำร่องและอ่าน

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
th_TH: เลื่อนแถบทบทวนไปยังตอนต้นบรรทัดของวัตถุนำร่องและอ่าน

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
th_TH: เลื่อนไปยังการตั้งค่าถัดไปในวงจรตั้งค่าเสียงอ่าน

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
th_TH: เลื่อนไปยังการตั้งค่าก่อนหน้าในวงจรตั้งค่าเสียงอ่าน

en: NVDA Log Viewer
th_TH: ตัวตรวจดูล๊อกของ NVDA

en: NVDA Speech Viewer
th_TH: ตัวตรวจดูเสียงสังเคราะห์ของ NVDA

en: NVDA started
th_TH: NVDA เริ่มทำงาน

en: Newsgroup:
th_TH: กลุ่มข่าว:

en: No braille
th_TH: ไม่มีเบรลล์

en: No formatting information
th_TH: ไม่มีข้อมูลเกี่ยวกับรูปแบบ

en: No message yet
th_TH: ยังไม่มีข้อความเลย

en: No next
th_TH: ไม่มีถัดไป

en: No previous
th_TH: ไม่มีก่อนหน้า

en: No settings
th_TH: ไม่มีการตั้งค่า

en: No speech
th_TH: ไม่มีเสียง

en: No start marker set
th_TH: ไม่มีการกำหนดสัญลักษณ์เริ่มต้น

en: No text to copy
th_TH: ไม่มีข้อความให้คัดลอก

en: No track playing
th_TH: ไม่มีแถบเสียงที่กำลังเล่นอยู่

en: NonVisual Desktop Access
th_TH: การเข้าถึง Desktop โดยไม่ใช้สายตา

en: Norwegian grade 0
th_TH: นอรเวเจียนระดับ 0

en: Norwegian grade 1
th_TH: นอรเวเจียนระดับ 1

en: Norwegian grade 2
th_TH: นอรเวเจียนระดับ 2

en: Norwegian grade 3
th_TH: นอรเวเจียนระดับ 3

en: Not in a table cell
th_TH: ไม่ได้อยู่ในเซลล์ของตาราง

en: Options
th_TH: ตัวเลือก

en: Organisation:
th_TH: องค์กร:

en: Pass next key through
th_TH: ส่งผ่านแป้นพิมพ์

en: Pattern
th_TH: รูปแบบ

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
th_TH: ปฏิบัติตามหน้าที่ดั้งเดิมกับวัตถุนำร่องปัจจุบัน (เช่นกดปุ่มหากเป็นปุ่ม)

en: Portuguese grade 1
th_TH: โปร์แลนด์ระดับ 2

en: Progress &bar output:
th_TH: ช่องทางออก&แถบสถานะ

en: Quits NVDA!
th_TH: ออกจาก NVDA

en: Refresh	F5
th_TH: โหลดซ้ำ	F5

en: Refreshed
th_TH: โหลดซ้ำ

en: Regular &expression
th_TH: วลีทั่วไป

en: Replacement
th_TH: การแทนที่

en: Report &tooltips
th_TH: รายงาน &tooltip

en: Report dynamic &content changes
th_TH: รายงาน&เนื้อหาที่เปลี่ยนแปลงแบบอิสระ

en: Report mouse &shape changes
th_TH: รายงานเมื่อรูปร่างของเม้าส์เปลี่ยน

en: Report object &descriptions
th_TH: รายงาน&คำอธิบายวัตถุ

en: Report object &position information
th_TH: รายงาน&ตำแหน่งข้อมูลของวัตถุ

en: Report object shortcut &keys
th_TH: รายงานแป้นลัดและแป้นใช้งานวัตถุ

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
th_TH: รายงานเวลาที่เหลือบนแถบเสียงที่กำลังเล่นอยู่หากมี

en: Reset all settings to saved state
th_TH: กลับสู่การตั้งค่าปลอดภัย

en: Save As
th_TH: บันทึกเป็น

en: Saves the current NVDA configuration
th_TH: บันทึกการตั้งค่าทั้งหมดของ NVDA

en: Say &cap before capitals
th_TH: อ่านคำว่า Cap ก่อนตัวอักษรพิมพ์ใหญ่

en: Secure Desktop
th_TH: Desktop ในภาวะปลอดภัย

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
th_TH: กำหนดวัตถุนำร่องไปยังตำแหน่งโฟกัสและแถบทบทวนไปยังตำแหน่งของ caret ด้านในหากเป็นไปได้

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
th_TH: กำหนดวัตถุนำร่องไปยังวัตถุใต้เมาส์และอ่าน

en: Shows the NVDA menu
th_TH: แสดงรายการของ NVDA

en: Spanish grade 1
th_TH: สเปนระดับ 1

en: Speak
th_TH: พูด

en: Speak and beep
th_TH: พูดและบิ๊บ

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
th_TH: อ่านชื่อเอกสารของโปรแกรมที่กำลังทำงานอยู่ รวมถึงชื่อของโมดู่โปรแกรมที่โหลดอยู่

en: Speech &dictionaries
th_TH: &พจนานุกรมเสียงอ่าน

en: Start marked
th_TH: เริ่มทำสัญลักษณ์

en: Subject:
th_TH: เรื่อง:

en: Success
th_TH: สำเร็จ

en: Successfully copied NVDA user settings
th_TH: คัดลอกการตั้งค่าสำหรับผู้ใช้งาน NVDA เรียบร้อยแล้ว

en: Synthesizer Error
th_TH: เสียงสังเคราะห์ผิดพลาด

en: Taskbar
th_TH: แถบงาน

en: Temporary dictionary
th_TH: พจนานุกรมชั่วคราว

en: Text &unit resolution:
th_TH: ข้อความของ&หน่วยความละเอียด

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
th_TH: การกดแป้นพิมพ์ใดๆ ต่อจากนี้จะไม่ส่งผ่านไปยัง NVDAแต่จะส่งผ่านไปยัง Windows โดยตรง

en: There is no text on the clipboard
th_TH: ไม่มีข้อความบนคลิบบอร์ด

en: This change requires administrator privileges.
th_TH: การเปลี่ยนแปลงนี้จำต้องใช้สิทธิ์ของผู้ดูแลระบบ

en: To:
th_TH: ถึง:

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
th_TH: เปิดและปิด การใช้งานเบรลล์ระหว่างตำแหน่งโฟกัสกับตำแหน่งทบทวน

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
th_TH: สลับไปมาระหว่างเสียงร้อง เสียงอ่านกับเสียงร้อง เสียงอ่าน และปิดเสียงเพื่อรายงานสถาณะของ progress bar

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
th_TH: ปิดและเปิด  โหมดการสืบค้นและโหมดโฟกัส เมื่ออยู่ในโหมดโฟกัส แป้นพิมพ์จะส่งผ่านไปยังโปรแกรม ช่วยให้ท่านสามารถทำงานหรือควบคุมโปรแกรมได้โดยตรงเมื่ออยู่ในโหมดการสืบค้น ท่านสามาถนำร่องเอกสารได้โดยใช้แถบสว่าง

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
th_TH: เปิดและปิดการเคลื่อนที่ของวัตถุนำทางอันเนื่องมาจากการเปลี่ยนของโฟกัส

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
th_TH: เปิดและปิดการเคลื่อนไหวของแถบทบทวนอันเนื่องมาจากการเคลื่อนที่ของลูกศร

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
th_TH: เปิดและปิดการรายงานการเปลี่ยนแปลงเนื้อหาแบบอิสระ เช่น ข้อความต่างๆ ที่ปรากฏในหน้าต่างของ dos console

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
th_TH: เปิดหรือปิดการรายงานข้อมูลในขณะที่เม้าส์เคลื่อนที่

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
th_TH: ปิดและเปิดการช่วยแป้นพิมพ์ การกดแป้นพิมพ์ต่างๆ จะรายงานข้อมูลที่เกี่ยวข้องถ้ามีการเปิดตัวเลือกนี้ไว้

en: Type exit() to exit the console
th_TH: พิมพ์คำว่า exit เพื่อออกจากหน้าควบคุมนี้

en: Type help(object) to get help about object.
th_TH: พิมพ์ help(วัตถุ) เพื่อขอความช่วยเหลือเกี่ยวกับวัตถุนั้น

en: Type the text you wish to find
th_TH: กรอกคำที่ต้องการค้นหา

en: Type:
th_TH: พิมพ์:

en: Unified English Braille Code grade 1
th_TH: เบรลล์อังกฤษ (ปรับปรุง) ระดับ 1

en: Unified English Braille Code grade 2
th_TH: เบรลล์อังกฤษ (ปรับปรุง) ระดับ 2

en: Use &screen layout (when supported)
th_TH: ใช้&เค้าโครงหน้าจอ (เมื่อรองรับ)

en: Use &spelling functionality if supported
th_TH: ใช้&ความสามารถในการสะกดหากมีการรองรับ

en: V&ariant
th_TH: &แปรปรวน

en: V&olume
th_TH: &ระดับความดัง

en: Voice dictionary (%s)
th_TH: พจนานุกรมเสียง (%s)

en: Welcome to NVDA
th_TH: ยินดีต้อนรับเข้าสู่ NVDA

en: Welsh grade 1
th_TH: เววระดับ 1

en: Welsh grade 2
th_TH: เววระดับ 2

en: What's &new
th_TH: อะไรมาใหม่

en: Write the current configuration to nvda.ini
th_TH: บันทึกการตั้งค่าทั้งหมดลงใน NVDA.ini

en: align center
th_TH: จัดเรียงตรงกลาง

en: align justify
th_TH: จัดเรียงแบบ justify

en: align left
th_TH: จัดเรียงทางซ้าย

en: align right
th_TH: จัดเรียงทางขวา

en: alignment
th_TH: การจัดเรียง

en: animation
th_TH: ภาพเคลื่อนไหว

en: application
th_TH: โปรแกรม

en: attachment
th_TH: สิ่งที่ส่งมาด้วย

en: back
th_TH: ย้อนหลัง

en: background color
th_TH: สีพื้นหลัง

en: backspace
th_TH: ลบก่อนหน้า

en: baseline
th_TH: บรรทัดรากฐาน

en: blank
th_TH: ว่าง

en: block quote
th_TH: บร๊อกอ้างอิง

en: bold
th_TH: หนา

en: border
th_TH: กรอบนอก

en: box
th_TH: กล่อง

en: break
th_TH: หยุดพัก

en: browser stop
th_TH: Browser หยุด

en: btn
th_TH: ปุ่ม

en: busy
th_TH: ยุ่ง

en: button
th_TH: ปุ่ม

en: calendar
th_TH: ปฏิทิน

en: canvas
th_TH: แคนวาส

en: cap %s
th_TH: %s พิมพ์ใหญ่

en: caption
th_TH: ป้ายอธิบายภาพ

en: cbo
th_TH: กล่องคอมโบ

en: cell
th_TH: เซลล์

en: character
th_TH: อักษร

en: chart
th_TH: แผนภูมิ

en: check box
th_TH: กล่องสัญลักษณ์

en: check menu item
th_TH: ตัวเลือกของรายการที่ถูกเลือก

en: checkable
th_TH: เลือกได้

en: checked
th_TH: เลือก

en: chk
th_TH: เลือก

en: clickable
th_TH: คลิ้กได้

en: clock
th_TH: นาฬิกา

en: collapsed
th_TH: พับเก็บ

en: color chooser
th_TH: ตัวเรียกสี

en: column
th_TH: คอลั่ม

en: column %s
th_TH: %s คอลั่ม

en: column header
th_TH: หัวคอลั่ม

en: combo box
th_TH: กล่องคอมโบ

en: cursor
th_TH: แถบสว่าง

en: custom application 1
th_TH: โปรแกรมปรับปรุง 1

en: custom application 2
th_TH: โปรแกรมปรับปรุง 2

en: data grid
th_TH: grid ข้อมูล

en: data item
th_TH: ตัวเลือกข้อมูล

en: date edit
th_TH: แก้ไขวันที่

en: debug
th_TH: แก้ไขรหัส

en: debug warning
th_TH: เตือนการแก้ไขรหัส

en: default style
th_TH: รูปแบบดั้งเดิม

en: defunct
th_TH: ดีฟั๊ง

en: desktop
th_TH: Desktop

en: desktop icon
th_TH: ไอคอนจาก desktop

en: desktop pane
th_TH: พื้นหน้าของ Desktop

en: diagram
th_TH: แผนภาพ

en: dial
th_TH: หมุนโทรศัพท์

en: dialog
th_TH: ไดอาล่อก

en: directory pane
th_TH: พื้นหน้าสารบบ

en: dlg
th_TH: ไดอาล๊อก

en: document
th_TH: เอกสาร

en: done dragging
th_TH: การลากเสร็จสมบูรณ์

en: dot
th_TH: จุด

en: draggable
th_TH: ลากไปมาได้

en: dragging
th_TH: กำลังลากไปมา

en: drop down button
th_TH: ปุ่มเลื่อนไหล

en: drop down button grid
th_TH: grid สำหรับปุ่มรายชื่อไล่ลง

en: drop list
th_TH: รายชื่อไล่ลง

en: drop target
th_TH: วางเป้าหมาย

en: edit
th_TH: แก้ไข

en: edit bar
th_TH: แถบแก้ไข

en: editable
th_TH: แก้ไขได้

en: edt
th_TH: แก้ไข

en: email
th_TH: อีเมล

en: embedded object
th_TH: วัตถุฝังตัว

en: end note
th_TH: อ้างอิงท้ายเรื่อง

en: expanded
th_TH: ขยายออก

en: favorites
th_TH: ชื่นชอบ

en: file chooser
th_TH: ตัวเรียกเอกสาร

en: filler
th_TH: ตัวเติมเต็ม

en: find a text string from the current cursor position
th_TH: ค้นหาข้อความจากตำแหน่งของแถบสว่าง

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
th_TH: ค้นหาข้อความถัดไปที่ได้กรอกไว้อีกครั้งจากตำแหน่งแถบสว่างปัจจุบัน

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
th_TH: ค้นหาข้อความก่อนหน้าที่ได้กรอกไว้อีกครั้งจากตำแหน่งแถบสว่างปัจจุบัน

en: focusable
th_TH: โฟกัสได้

en: focused
th_TH: โฟกัส

en: font chooser
th_TH: ตัวเลือกแบบอักษร

en: font name
th_TH: ชื่อของแบบอักษร

en: font size
th_TH: ขนาดของแบบอักษร

en: foot note
th_TH: เชิงอรรถ

en: footer
th_TH: ท้ายกระดาษ

en: foreground color
th_TH: สีพื้นหน้า

en: form
th_TH: ฟอร์ม

en: forward
th_TH: ส่งต่อ

en: frame
th_TH: กรอบ

en: glass pane
th_TH: พื้นหน้ากระจก

en: graphic
th_TH: กร๊าฟฟิ่ก

en: grip
th_TH: ยึด

en: grouping
th_TH: จัดกลุ่ม

en: half checked
th_TH: เลือกครึ่งหนึ่ง

en: has auto complete
th_TH: สามารถเขียนอัตโนมัติได้

en: has formula
th_TH: มีสมการ

en: header
th_TH: หัวข้อ

en: header item
th_TH: ตัวเลือกหัวข้อ

en: heading
th_TH: หัวข้อ

en: heading 1
th_TH: หัวข้อ 1

en: heading 2
th_TH: หัวข้อ 2

en: heading 3
th_TH: หัวข้อ 3

en: heading 4
th_TH: หัวข้อ 4

en: heading 5
th_TH: หัวข้อ 5

en: heading 6
th_TH: หัวข้อ 6

en: help balloon
th_TH: บอลลูนช่วยเหลือ

en: home page
th_TH: หน้าหลัก

en: hot key field
th_TH: ช่องแป้นพิมพ์ลัด

en: icon
th_TH: ไอค่อน

en: iconified
th_TH: ทำให้เป็นไอคอน

en: image map
th_TH: แผนภาพ

en: indent
th_TH: ย่นย่อ

en: indicator
th_TH: ตัวบ่งชี้

en: info
th_TH: ข้อมูล

en: input window
th_TH: หน้าต่างรับข้อมูล

en: input/output
th_TH: นำเข้า/ส่งออก

en: invalid entry
th_TH: ข้อมูลป้อนไม่ถูกต้อง

en: invisible
th_TH: มองไม่เห็น

en: invoke
th_TH: เรียกใช้

en: italic
th_TH: เอียง

en: label
th_TH: สลาก

en: laptop
th_TH: Laptop

en: layered pane
th_TH: พื้นหน้าเป็นช่วงชั้น

en: left
th_TH: ซ้าย

en: level %s
th_TH: ระดับ: %s

en: line
th_TH: บรรทัด

en: line %s
th_TH: บรรทัด %s

en: link
th_TH: ลิ้งค์

en: linked
th_TH: ลิ้ง

en: list
th_TH: รายชื่อ

en: list item
th_TH: ตัวเลือกจากรายชื่อ

en: lnk
th_TH: ลิ้งค์

en: lst
th_TH: รายชื่อ

en: media player
th_TH: ตัวเล่นสื่อ

en: menu
th_TH: รายการ

en: menu bar
th_TH: แถบรายการ

en: menu button
th_TH: ปุ่มรายการ

en: menu item
th_TH: ตัวเลือกจากรายการ

en: mnu
th_TH: รายการ

en: mnubar
th_TH: แถบรายการ

en: moves to the next block quote
th_TH: เลื่อนไปยังบร๊อกอ้างอิงถัดไป

en: moves to the next button
th_TH: เลื่อนไปยังปุ่มถัดไป

en: moves to the next check box
th_TH: เลื่อนไปยังกล่องสัญลักษณ์ถัดไป

en: moves to the next combo box
th_TH: เลื่อนไปยังกล่องคอมโบถัดไป

en: moves to the next edit field
th_TH: เลื่อนไปยังช่องแก้ไขถัดไป

en: moves to the next embedded object
th_TH: เลื่อนไปยังวัตถุฝังตัวถัดไป

en: moves to the next form field
th_TH: เลื่อนไปยังช่องถัดไปของฟอร์ม

en: moves to the next frame
th_TH: เลื่อนไปยังกรอบถัดไป

en: moves to the next graphic
th_TH: เลื่อนไปยังกราฟฟิกถัดไป

en: moves to the next heading
th_TH: เลื่อนไปยังหัวข้อถัดไป

en: moves to the next landmark
th_TH: เลื่อนไปยัง landmark ถัดไป

en: moves to the next link
th_TH: เลื่อนไปยังลิ้งค์ถัดไป

en: moves to the next list
th_TH: เลื่อนไปยังรายชื่อถัดไป

en: moves to the next list item
th_TH: เลื่อนไปยังตัวเลือกของรายชื่อถัดไป

en: moves to the next radio button
th_TH: เลื่อนไปยังปุ่มวิทยุถัดไป

en: moves to the next separator
th_TH: เลื่อนไปยังเส้นแบ่งถัดไป

en: moves to the next table
th_TH: เลื่อนไปยังตารางถัดไป

en: moves to the next table column
th_TH: เลื่อนไปยังคอลัมน์ถัดไปของตาราง

en: moves to the next table row
th_TH: เลื่อนไปยังบรรทัดถัดไปของตาราง

en: moves to the next unvisited link
th_TH: เลื่อนไปยังลิ้งค์ที่ไม่เคยเลือกถัดไป

en: moves to the next visited link
th_TH: เลื่อนไปยังลิ้งค์ที่เคยเลือกถัดไป

en: moves to the previous block quote
th_TH: กลับไปยังบร๊อกอ้างอิงก่อนหน้า

en: moves to the previous button
th_TH: กลับไปยังปุ่มก่อนหน้า

en: moves to the previous check box
th_TH: กลับไปยังกล่องสัญลักษณ์ก่อนหน้า

en: moves to the previous combo box
th_TH: กลับไปยังกล่องคอมโบก่อนหน้า

en: moves to the previous edit field
th_TH: เลื่อนไปยังช่องแก้ไขก่อนหน้า

en: moves to the previous embedded object
th_TH: กลับไปยังวัตถุฝังตัวก่อนหน้า

en: moves to the previous form field
th_TH: เลื่อนไปยังช่องของฟอร์มก่อนหน้า

en: moves to the previous frame
th_TH: กลับไปยังกรอบก่อนหน้า

en: moves to the previous graphic
th_TH: กลับไปยังกร๊าฟฟิ่กก่อนหน้า

en: moves to the previous heading
th_TH: กลับไปยังหัวข้อก่อนหน้า

en: moves to the previous landmark
th_TH: กลับไปยัง landmark ก่อนหน้า

en: moves to the previous link
th_TH: กลับไปยังลิ้งค์ก่อนหน้า

en: moves to the previous list
th_TH: กลับไปยังรายชื่อก่อนหน้า

en: moves to the previous list item
th_TH: กลับไปยังตัวเลือกของรายชื่อก่อนหน้า

en: moves to the previous radio button
th_TH: กลับไปยังปุ่มวิทยุก่อนหน้า

en: moves to the previous separator
th_TH: กลับไปยังเส้นแบ่งก่อนหน้า

en: moves to the previous table
th_TH: กลับไปยังตารางก่อนหน้า

en: moves to the previous table column
th_TH: เลื่อนไปยังคอลัมน์ก่อนหน้าของตาราง

en: moves to the previous table row
th_TH: เลื่อนไปยังบรรทัดก่อนหน้าของตาราง

en: moves to the previous unvisited link
th_TH: กลับไปยังลิ้งค์ที่ไม่เคยเลือกก่อนหน้า

en: moves to the previous visited link
th_TH: กลับไปยังลิ้งค์ที่เคยเลือกก่อนหน้า

en: multi line
th_TH: หลายบรรทัด

en: mute
th_TH: ไม่พูด

en: next track
th_TH: track ถัดไป

en: no bold
th_TH: ไม่หนา

en: no italic
th_TH: ไม่เอียง

en: no more text after a block of links
th_TH: ไม่มีข้อความถัดจากชุดของลิงค์

en: no more text before a block of links
th_TH: ไม่มีข้อความก่อนหน้าชุดของลิงค ์

en: no next block quote
th_TH: ไม่มีบร๊อกอ้างอิงถัดไป

en: no next button
th_TH: ไม่มีปุ่มถัดไป

en: no next check box
th_TH: ไม่มีกล่องสัญลักษณ์ถัดไป

en: no next combo box
th_TH: ไม่มีกล่องคอมโบถัดไป

en: no next edit field
th_TH: ไม่มีช่องแก้ไขถัดไป

en: no next embedded object
th_TH: ไม่มีวัตถุฝังตัวถัดไป

en: no next form field
th_TH: ไม่มีช่องของฟอร์มถัดไป

en: no next frame
th_TH: ไม่มีกรอบถัดไป

en: no next graphic
th_TH: ไม่มีกร๊าฟฟิ่กถัดไป

en: no next heading
th_TH: ไม่มีหัวข้อต่อไป

en: no next landmark
th_TH: ไม่มี landmark ถัดไป

en: no next link
th_TH: ไม่มีลิ้งค์ถัดไป

en: no next list
th_TH: ไม่มีรายชื่อถัดไป

en: no next list item
th_TH: ไม่มีตัวเลือกในรายชื่อถัดไป

en: no next radio button
th_TH: ไม่มีปุ่มวิทยุถัดไป

en: no next separator
th_TH: ไม่มีเส้นแบ่งถัดไป

en: no next table
th_TH: ไม่มีตารางถัดไป

en: no next unvisited link
th_TH: ไม่มีลิงค์ที่ไม่เคยเลือกถัดไป

en: no next visited link
th_TH: ไม่มีลิ้งค์ที่เคยเลือกถัดไป

en: no previous block quote
th_TH: ไม่มีบร๊อกอ้างอิงก่อนหน้า

en: no previous button
th_TH: ไม่มีปุ่มก่อนหน้า

en: no previous check box
th_TH: ไม่มีกล่องสัญลักษณ์ก่อนหน้า

en: no previous combo box
th_TH: ไม่มีกล่องคอมโบก่อนหน้า

en: no previous edit field
th_TH: ไม่มีช่องแก้ไขก่อนหน้า

en: no previous embedded object
th_TH: ไม่มีวัตถุฝังตัวก่อนหน้า

en: no previous form field
th_TH: ไม่มีช่องของฟอร์มก่อนหน้า

en: no previous frame
th_TH: ไม่มีกรอบก่อนหน้า

en: no previous graphic
th_TH: ไม่มีกร๊าฟฟิ่กก่อนหน้า

en: no previous heading
th_TH: ไม่มีหัวข้อก่อนหน้า

en: no previous landmark
th_TH: ไม่มี landmark ก่อนหน้า

en: no previous link
th_TH: ไม่มีลิงค์ก่อนหน้า

en: no previous list
th_TH: ไม่มีรายชื่อก่อนหน้า

en: no previous list item
th_TH: ไม่มีตัวเลือกในรายชื่อก่อนหน้า

en: no previous radio button
th_TH: ไม่มีปุ่มวิทยุก่อนหน้า

en: no previous separator
th_TH: ไม่มีเส้นแบ่งก่อนหน้า

en: no previous table
th_TH: ไม่มีตารางก่อนหน้า

en: no previous unvisited link
th_TH: ไม่มีลิ้งค์ที่ไม่เคยเลือกก่อนหน้า

en: no previous visited link
th_TH: ไม่มีลิ้งค์ที่เคยเลือกก่อนหน้า

en: no strikethrough
th_TH: ไม่ตีต่อ

en: none
th_TH: ไม่มี

en: not %s
th_TH: ไม่ได้ %s

en: not underlined
th_TH: ไม่ขีดเส้นใต้

en: note
th_TH: บันทึกเตือนความจำ

en: numpad 1
th_TH: นัมแพด ๑

en: numpad 2
th_TH: นัมแพด ๒

en: numpad 3
th_TH: นัมแพด ๓

en: numpad 4
th_TH: นัมแพด ๔

en: numpad 5
th_TH: นัมแพด ๕

en: numpad 6
th_TH: นัมแพด ๖

en: numpad 7
th_TH: นัมแพด ๗

en: numpad 8
th_TH: นัมแพด ๘

en: numpad 9
th_TH: นัมแพด ๙

en: numpad divide
th_TH: นัมแพด หาร

en: numpad multiply
th_TH: นัมแพด คูณ

en: object has no location
th_TH: วัตถุไม่มีที่ตั้ง

en: off
th_TH: ปิด

en: off screen
th_TH: หลุดจอภาพ

en: on
th_TH: เปิด

en: option pane
th_TH: พื้นหน้าของทางเลือก

en: out of %s
th_TH: ออกจาก %s

en: out of spelling error
th_TH: ออกจากการสะกดผิด

en: out of table
th_TH: ออกจากตาราง

en: page
th_TH: หน้า

en: page %s
th_TH: หน้า %s

en: pane
th_TH: พื้นหน้า

en: panel
th_TH: แผง

en: paragraph
th_TH: ย่อหน้า

en: password edit
th_TH: เขียนรหัสผ่าน

en: play pause
th_TH: เล่น หยุดชั่วคราว

en: pressed
th_TH: กด

en: previous track
th_TH: track ก่อนหน้า

en: print screen
th_TH: พิมพ์จอภาพ

en: progress bar
th_TH: แถบสถานะ

en: property page
th_TH: ลักษณะของหน้า

en: protected
th_TH: ปกป้อง

en: radio button
th_TH: ปุ่มวิทยุ

en: radio menu item
th_TH: ตัวเลือกจากรายการแบบวิทยุ

en: rbtn
th_TH: ปุ่มวิทยุ

en: read only
th_TH: อ่านอย่างเดียว

en: received: %s
th_TH: ได้รับ %s

en: redundant object
th_TH: วัตถุซ้ำซ้อน

en: required
th_TH: จำเป็น

en: rich edit
th_TH: แก้ไขแบบท่วนถี่

en: right
th_TH: ขวา

en: root pane
th_TH: พื้นหน้ารากฐาน

en: row
th_TH: แถว

en: row %s
th_TH: %s แถว

en: row header
th_TH: หัวแถว

en: ruler
th_TH: ไม้บรรทัด

en: scroll bar
th_TH: แถบเลื่อน

en: scroll pane
th_TH: พื้นหน้าลางเลื่อน

en: search page
th_TH: หน้าค้นหา

en: section
th_TH: ตอน

en: sel
th_TH: เซลล์

en: selectable
th_TH: เลือกได้

en: selected
th_TH: เลือก

en: selected %s
th_TH: เลือก %s

en: selection removed
th_TH: ถอนเลือก

en: sent: %s
th_TH: ส่ง: %s

en: separator
th_TH: เส้นแบ่ง

en: shape
th_TH: รูปร่าง

en: skips backward past a block of links
th_TH: โดดถอยหลังชุดของลิงค์

en: skips forward past a block of links
th_TH: โดดข้ามชุดของลิงค์

en: slider
th_TH: รางเลื่อน

en: sound
th_TH: เสียง

en: space
th_TH: วรรค

en: spelling error
th_TH: สะกดผิด

en: spin button
th_TH: ปุ่มลูกข่าง

en: split button
th_TH: ปุ่มแยก

en: split pane
th_TH: พื้นหน้าส่วนย่อย

en: status bar
th_TH: แถบสถานภาพ

en: stop
th_TH: หยุด

en: strikethrough
th_TH: ตีต่อ

en: style
th_TH: รูปแบบ

en: style %s
th_TH: รูปแบบ %s

en: subMenu
th_TH: รายการย่อย

en: subject: %s
th_TH: เรื่อง: %s

en: submnu
th_TH: รายการย่อย

en: subscript
th_TH: ตัวห้อย

en: superscript
th_TH: ตัวยก

en: table
th_TH: ตาราง

en: table body
th_TH: ส่วนกลางของตาราง

en: table footer
th_TH: ส่วนท้ายของตาราง

en: table header
th_TH: ส่วนหัวของตาราง

en: tear off menu
th_TH: ช่วงชั้นของรายการ

en: terminal
th_TH: ท้ายสุด

en: text
th_TH: ข้อความ

en: text "%s" not found
th_TH: ไม่พบข้อความ: "%s"

en: text frame
th_TH: กรอบข้อความ

en: thumb control
th_TH: อุปกรณ์ควบคุมจากหัวแม่มือ

en: title bar
th_TH: แถบหัวเรื่อง

en: toggle button
th_TH: ปุ่มสลับการทำงาน

en: tool bar
th_TH: แถบเครื่องมือ

en: tool tip
th_TH: คำแนะนำเครื่องมือ

en: tree view
th_TH: มูมมองต้นไม้

en: tree view button
th_TH: ปุ่มมุมมองต้นไม้

en: tree view item
th_TH: ตัวเลือกจากมุมมองต้นไม้

en: tv
th_TH: มุมมองต้นไม้

en: unavailable
th_TH: ไม่มี

en: underline
th_TH: ขีดเส้นใต้

en: underlined
th_TH: ขีดเส้นใต้

en: unknown
th_TH: ไม่รู้จัก

en: unread
th_TH: ยังไม่ได้อ่าน

en: view port
th_TH: ดูช่องทางออก

en: visited
th_TH: เคยเลือก

en: volume down
th_TH: ลดระดับเสียง

en: volume up
th_TH: เพิ่มระดับเสียง

en: white space
th_TH: ช่องว่าง

en: window
th_TH: หน้าต่าง

en: word
th_TH: คำ
