nvda - en to am_ET translation catalogue (365 entries)

en: %d percent
am_ET: %d ፐርሰንት

en: %s cursor
am_ET: %s ጠቋሚ

en: &Add
am_ET: &ጨምር

en: &Comment
am_ET: &ኣስተያየት

en: &Dictionary entries
am_ET: &መእገበ ቃላት ማስገባት

en: &Headings
am_ET: &ራስጌ

en: &Inflection
am_ET: &ተቀየረ

en: &Language
am_ET: &ቃንቃ

en: &Maximum number of characters on one line
am_ET: በአንድ መስመር ያሉ ከፍተኛ ቁምፊ

en: &Move to
am_ET: &ወደ ተንቀሳቀስ

en: &Number of lines per page
am_ET: የመስመር ብዛት በያንዳንዱ ገጽ

en: &Rate
am_ET: &ፍጥነት

en: &Remove
am_ET: &ማስወገድ

en: &Replacement
am_ET: &ተተኪነት

en: &Voice
am_ET: &ድምፅ

en: Answer to:
am_ET: ለ መልስ

en: Arabic grade 1
am_ET: ዓረብኛ ክፍል 1

en: Attachments
am_ET: ኣባሪ

en: Audio indication of focus and browse modes
am_ET: ድምጽ ምልክትና  የአሰሳ ሁኒታ

en: Automatic focus mode for caret movement
am_ET: ራስሰር የትኩረት ሁኒታ ለድፋት አንቅስቃ

en: Automatic focus mode for focus changes
am_ET: ራስሰር የትኩረት ሁነታ ለትኩረት ለውጦ

en: BCC:
am_ET: ብችች

en: Beep
am_ET: ጵ

en: Braille &display:
am_ET: ብረይል &ማሳያ

en: Braille Display Error
am_ET: ነጥብ ማሳያ ስህተት

en: Bulgarian 8 dot computer braille
am_ET: ባልጋሪያን 8 ዶት ኮምፑተር ብረይል

en: CC:
am_ET: ች

en: Case &sensitive
am_ET: መልከፊደል &ትብ

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
am_ET: ቻይኒዝ

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
am_ET: በግራ የመዳፍያ አዝራር በትክክለኛው የመዳፍያ ቦታ ጠቅ አድርግ

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
am_ET: በግራ የመዳፍያ አዝራር በትክክለኛው የመዳፍያ ቦታ ጠቅ አድርግ

en: Comment
am_ET: ኣስተያየት

en: Croatian 8 dot computer braille
am_ET: ክሮሽያን 8 ዶት ቾምፒተር ብረይል

en: Cursor blink rate (ms)
am_ET: ጠቃሚ ጠቀሳ ፍጥነት(ደቂቃ)

en: Czech grade 1
am_ET: ቸክ ክፍል 1

en: Date:
am_ET: ቀን

en: Desktop
am_ET: ዴስክቶፕ

en: Display
am_ET: ማሳያ

en: Distribution:
am_ET: እደላ

en: Elements List
am_ET: የኣባላት ዝርዝር

en: English (U.K.) grade 1
am_ET: እንግሊሽ (ዩ.ከይ) ክፍል 1

en: English (U.K.) grade 2
am_ET: እንግሊሽ (ዩ.ከይ) ክፍል 2

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
am_ET: እንግሊሽ (ዩ.ኤስ)  6 ዶት ኮምፒተር ብረይል

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
am_ET: እንግሊሽ (ዩ.ኤስ)  8 ዶት ኮምፒተር ብረይል

en: English (U.S.) grade 1
am_ET: እንግሊሽ (ዩ.ኤስ) ክፍል 1

en: English (U.S.) grade 2
am_ET: እንግሊሽ (ዩ.ኤስ) ክፍል 2

en: Finnish 8 dot computer braille
am_ET: ፊኒሽ 8 ዶት ኮምፒተር ብረይል

en: Forward to:
am_ET: ወደ ላክ

en: French (unified) 6 dot computer braille
am_ET: ፍረንች 6 ዶት ቾምፒተር ብረይ

en: French (unified) 8 dot computer braille
am_ET: ፍረንች 8 ዶት ቾምፒተር ብረይ

en: From:
am_ET: ከ

en: German grade 0
am_ET: ጀርመን ክፍል 0

en: German grade 1
am_ET: ጀርመን ክፍል 1

en: Hindi grade 1
am_ET: ሂንዲ ክፍል 1

en: Hungarian 8 dot computer braille
am_ET: ሃንጋሪያን 8 ዶት ኮምፒተር ብረይል

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
am_ET: አንደ ከተጫንክ ፣ ያለው ሰዓት ሪፖርት ያደርጋል፣ ሁለተ ከተጫንክ ያለው ቀን  ሪፖርት ያደርጋል

en: Key words:
am_ET: ቁልፍ ቃላ

en: Lan&dmarks
am_ET: ማረፍያ ምልክት

en: Latvian grade 1
am_ET: ላቲቭያን ክፍል 1

en: Lin&ks
am_ET: ኣገናኞች

en: Loading document...
am_ET: ሰነድ እየገባ ነው

en: Move navigator object to mouse
am_ET: መዳሰሻ ነገር ወደ መዳፍያ አንቀሳቅስ

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
am_ET: የመዳፍያ ጠቋሚ ወደ መዳሰሻ ነገር አንቀሳቅስ

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
am_ET: ክለሳ ጠቋሚው ወደ ግርጌ መዳሰሻ ነገር መስመር ይሀድና ይነበባል

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
am_ET:  ክለሳ ጠቋሚው ወደ ቀጣዩ መዳሰሻ ነገር መስመር ይሀድና ይነበባል

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
am_ET: ጠቋሚው ወዳለፈው  መዳሰሻ ነገር መስመር ዉሰድና ተናገር

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
am_ET: ከክለሳ ጠቋሚው ወዳለፈው ቃል መዳሰሻ ነገር  ሂድና አንብብ

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
am_ET: ክለሳ ጠቋሚው ወደ ላይኛው መዳሰሻ ነገር መስመር ዉሰድና ተናገር

en: NVDA Speech Viewer
am_ET: አዲመ ድምፅ የሚያሳይ

en: Newsgroup:
am_ET: የዜና ቡዱ

en: No braille
am_ET: ብረይል የለም

en: No caret
am_ET: ድፋት የለም

en: No formatting information
am_ET: የቀረጻ መለእክት የለም

en: No next
am_ET: ቅጣይ የለም

en: No previous
am_ET: ያለፈ የለም

en: No settings
am_ET: ቅንብር የለም

en: No speech
am_ET: ንግግር የለም

en: No start marker set
am_ET: የጀምር አመልካች የለም

en: No text to copy
am_ET: የሚቀዳ ጽሁፍ የለም

en: No track playing
am_ET: የሚጫወት ዱካ የለም

en: NonVisual Desktop Access
am_ET: ለማያዩ የዴሰከቶፐ መድረሻ

en: Norwegian grade 0
am_ET: ኖርወያን ክፍል 0

en: Norwegian grade 1
am_ET: ኖርወያን ክፍል 1

en: Norwegian grade 2
am_ET: ኖርወያን ክፍል 2

en: Norwegian grade 3
am_ET: ኖርወያን ክፍል 3

en: Not in a table cell
am_ET: የሰንጠረዥ ህዋስ ላይ የለም

en: Organisation:
am_ET: ድርጅት

en: Pass next key through
am_ET: ቀጣዩ ቁልፍ አሳልፍ

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
am_ET: ነባሪ ርምጃ በአሁኑ መዳሰሻ ነገር ያካሂዳል

en: Portuguese grade 1
am_ET: ፖርቱጋል ክፍል 1

en: Progress &bar output:
am_ET: ሂደት &አሞለ ውጠ

en: Quits NVDA!
am_ET: ጨርስና አቁም

en: Refreshed
am_ET: ታድሳል

en: Replacement
am_ET: ተተኪነት

en: Report &tooltips
am_ET: ሪፖርት &ጠቃሚ መሳርያ

en: Report object &descriptions
am_ET: ሪፖርት ነገር &ገለጻዎ

en: Report object &position information
am_ET: ሪፖርት ነገር &አቅጣጫ መልአክ

en: Report object shortcut &keys
am_ET: ሪፖርት ነገር አቋራጭ ቁል

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
am_ET: እየተጫወተ ያለው ዱካን የቀረው ሰዓት ሪፖርት ያደርጋል

en: Saves the current NVDA configuration
am_ET: የአሁኑ የማየደመ መዋቅር አስቀምጥ

en: Secure Desktop
am_ET: ጥብቅ ደስክቶ

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
am_ET: መዳሰሻ ነገር ወደ አሁኑ ነገር መዳፍያ ጠቋሚ አስቀምጥና ተናገረ

en: Shows the NVDA menu
am_ET: የማየደመ ሜኑ አሳይ

en: Spanish grade 1
am_ET: ስፓኒሽ ክፍል 1

en: Speak
am_ET: ድም

en: Speak and beep
am_ET: ድምዽና ጵጵ

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
am_ET: ከ አሁኑ እየገባ ያለው ተግባረ ሞዱል ጋር የገባሪ ተግባሩ ፋይል ስም ተናገር

en: Start marked
am_ET: የጀምር ምልክት

en: Subject:
am_ET: ጉዳዩ

en: Taskbar
am_ET: አሞለ ክንውን

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
am_ET: ቀጣዩ የተጫነ ቁልፍ በ ማየደመ ቁጥጥር ውስጥ አደለም፣ በቀጥታ ወደ መስኮቱ ያልፋ

en: There is no text on the clipboard
am_ET: በቅንጥብጥብ ሰሌዳው ጽሁፍ የለም

en: To:
am_ET: ለ

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
am_ET: በ ዽዽ፣ ዽዽና ንግግር ና ጠፋ መካከል ተቀያየር፤ ለአሞሌው ሂደት መዘመን ሪፖር

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
am_ET: በትኩረቱ መቀየር ምክንያት የዳሳሽ ነገሩ አንቅስቃሴ በራ ጠፋ አለ

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
am_ET: በድፋቱ መንቀሳቀስ ምክንያት የክለሳው ጠቋሚው አንቅስቃሴ በራ ጠፋ አለ

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
am_ET: በለጠፍ ቅያሬዎች ሪፖርት በራ ጠፋ አድርግ፣

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
am_ET: መዳፍያው ሲንቀሳቀስ የመልእክቱ ሪፖርት ቀይር

en: Type exit() to exit the console
am_ET: ከኮንሶል ለመውጣት ዉጣ ፃፍ

en: Type help(object) to get help about object.
am_ET: ስለ ነገር እርዳታ ለማግኘት እርዳታን ፃፍ

en: Type:
am_ET: ዓይነት

en: Unified English Braille Code grade 1
am_ET: እንግሊሽ ብረይል ኮድ ክፍል 1

en: Unified English Braille Code grade 2
am_ET: እንግሊሽ ብረይል ኮድ ክፍል 2

en: Use &screen layout (when supported)
am_ET: የማያ አቀማምጥ ተጠቀ

en: V&ariant
am_ET: ልዩነት

en: V&olume
am_ET: የድምጽ መጠን

en: Welsh grade 1
am_ET: ወልሽ ክፍል 1

en: Welsh grade 2
am_ET: ወልሽ ክፍል 2

en: align center
am_ET: ነባሪ ማሃል

en: align justify
am_ET: ነባሪ አስተካከል

en: align left
am_ET: ነባሪ ግራ

en: align right
am_ET: ነባሪ ቀኝ

en: alt
am_ET: ማማረጫ

en: animation
am_ET: እነማ

en: application
am_ET: ተግባር

en: applications
am_ET: መተግበሪያ

en: attachment
am_ET: ኣባሪ

en: back
am_ET: ወደኋላ

en: backspace
am_ET: የኋሊት ደምሳሽ

en: baseline
am_ET: መነሻ መስመር

en: blank
am_ET: ባዶ

en: block quote
am_ET: የታገደ ጥቅስ

en: box
am_ET: ሳጥን

en: browser stop
am_ET: ማሰሺያ ኣቁም

en: btn
am_ET: ኣዝራር

en: button
am_ET: አዝራር

en: cap %s
am_ET: አብይ ፊደል %s

en: caps lock
am_ET: አቢያት ማርጊያ ቁልፍ

en: caret
am_ET: ድፋት

en: cell
am_ET: ህዋስ

en: check box
am_ET: የማመልከቻ ሳጥን

en: clock
am_ET: ሰዓት

en: column
am_ET: አምድ

en: column %s
am_ET: ኣምዶች %s

en: column header
am_ET: አምድ ርእ

en: combo box
am_ET: ጥምድ ሳጥን

en: ctrl
am_ET: መቆጣጠሪያ ቁልፍ

en: default style
am_ET: ነባሪ ቅጥ

en: delete
am_ET: ሰርዝ

en: dialog
am_ET: መገናኛ

en: document
am_ET: ሰነድ

en: done dragging
am_ET: ተጎተተ

en: dot
am_ET: ነጥብ

en: down arrow
am_ET: ቁልቁሊት ቀስት

en: drop down button
am_ET: ተቆልቋይ አዝራር

en: edit
am_ET: አርትእ

en: edt
am_ET: ኣርትእ

en: email
am_ET: ኢሜይል

en: embedded object
am_ET: የተካተተ ነገር

en: end
am_ET: ጨርስ

en: enter
am_ET: ግባ

en: escape
am_ET: ኣምልጥ

en: favorites
am_ET: ተፈላጊ

en: form
am_ET: ቅ

en: forward
am_ET: አስተላልፍ

en: frame
am_ET: ክፈፍ

en: graphic
am_ET: ንድፋዊ

en: grouping
am_ET: በቡዱን

en: has formula
am_ET: ቀመር አለው

en: heading
am_ET: ርእስ

en: heading 1
am_ET: ርእስ 1

en: heading 2
am_ET: ርእስ 2

en: heading 3
am_ET: ርእስ 3

en: heading 4
am_ET: ርእስ 4

en: heading 5
am_ET: ርእስ 5

en: heading 6
am_ET: ርእስ 6

en: help balloon
am_ET: የፊኛ እገዛ

en: home
am_ET: ቤት

en: home page
am_ET: መነሻ ገጽ

en: invoke
am_ET: አንሳ

en: italic
am_ET: ሰያፍ ጽሁፍ

en: left
am_ET: ግራ

en: left alt
am_ET: ግራ ማማረጫ

en: left arrow
am_ET: ግራ ቀስት

en: left control
am_ET: ግራ መቆጣጠርያ

en: left shift
am_ET: ግራ መቀየርያ ቁልፍ

en: left windows
am_ET: ግራ መስኮት

en: line %s
am_ET: መስመር %s

en: link
am_ET: አገናኝ

en: list
am_ET: ዝርዝር

en: list item
am_ET: የዝርዝር ዓይነት

en: lnk
am_ET: ኣገኛኝ

en: lst
am_ET: ዘርዝር

en: media player
am_ET: ማህደረመረጃ ማጫወቻ

en: menu
am_ET: ምናሌ

en: menu bar
am_ET: ምናሌ አሞሌ

en: menu item
am_ET: ምናሌ ዓይነት

en: mnu
am_ET: ምናሌ

en: mnubar
am_ET: ምናሌ ኣሞሌ

en: moves to the next block quote
am_ET: ወደ ሚቀጥለው ጥምር ጥቅስ ሄደ

en: moves to the next button
am_ET: ወደ ቀጣይ አዝራር ሄደ

en: moves to the next check box
am_ET: ወደ ቀጣይ ኣመልካች ሳጥን ሄደ

en: moves to the next combo box
am_ET: ወዳለፈው ጥንድ ሳጥን ሄደ

en: moves to the next edit field
am_ET: ወደቀጣዩ ኣርታኢ መስክ ሄደ

en: moves to the next embedded object
am_ET: ወደ ቀጣይ የተካተተ ነገር ሂድ

en: moves to the next form field
am_ET: ወደቀጣዩ ውሂብ ማስገቢያ ሄደ

en: moves to the next frame
am_ET: ወደቀጣይ ክፈፍ ሄደ

en: moves to the next graphic
am_ET: ደሚቀጥለው ንድፍ ሄደ

en: moves to the next heading
am_ET: ወደቀጣይ ርዕስ ሄደ

en: moves to the next landmark
am_ET: ወደ ሚቀጥለው ማረፍያ ሂድ

en: moves to the next link
am_ET: ወደቀጣዩ ኣገናኝ ሄደ

en: moves to the next list
am_ET: ወደቀጣይ ዝርዝር ሄደ

en: moves to the next list item
am_ET: ወዳለፈው ዝርዝር ዓይነት ሄደ

en: moves to the next radio button
am_ET: ወደቀጣዩ  የሬድዮ ኣዝራር ሄደ

en: moves to the next separator
am_ET: ወደቀጣይ መለያ ሄደ

en: moves to the next table
am_ET: ወደቀጣዩ ሰንጠረዠ ሄደ

en: moves to the next table column
am_ET: ወደቀጣዩ ሰንጠረዠ ሄደ

en: moves to the next table row
am_ET: ወደቀጣዩ ሰንጠረዠ ረድፍ ሄደ

en: moves to the next unvisited link
am_ET: ወደቀጣዩ ያልተጎበኘ ኣገናኝ ሄደ

en: moves to the next visited link
am_ET: ወደቀጣዩ የተጎበኘ ኣገናኝ ሄደ

en: moves to the previous block quote
am_ET: ወዳለፈው ጥምር ጥቅስ ሄደ

en: moves to the previous button
am_ET: ወዳለፈው አዝራር ሄደ

en: moves to the previous check box
am_ET: ወዳለፈው ኣመልካች ሳጥን ሄደ

en: moves to the previous combo box
am_ET: ወዳለፈው ጥንድ ሳጥን ሄደ

en: moves to the previous edit field
am_ET: ወዳለፈው ኣርታኢ መስክ ሄደ

en: moves to the previous embedded object
am_ET: ወደ ባለፈው የተካተተ ነገር ሂድ

en: moves to the previous form field
am_ET: ወደቀጣዩ ውሂብ ማስገቢያ ሄደ

en: moves to the previous frame
am_ET: ወዳለፈው ክፈፍ ሄደ

en: moves to the previous graphic
am_ET: ወዳለፈው ንድፍ ሄደ

en: moves to the previous heading
am_ET: ወዳለፈው ርዕስ ሄደ

en: moves to the previous landmark
am_ET: ወዳለፈው ማረፍያ ሂድ

en: moves to the previous link
am_ET: ወዳለፈው ኣገናኝ ሄደ

en: moves to the previous list
am_ET: ወዳለፈው ዝርዝር ሄደ

en: moves to the previous list item
am_ET: ወዳለፈው ዝርዝር ዓይነት ሄደ

en: moves to the previous radio button
am_ET: ወዳለፈው  የሬድዮ ኣዝራር ሄደ

en: moves to the previous separator
am_ET: ወዳለፈው መለያ ሄደ

en: moves to the previous table
am_ET: ወዳለፈው ሰንጠረዠ ሄደ

en: moves to the previous table column
am_ET: ወዳለፈው ሰንጠረዠ ሄደ

en: moves to the previous table row
am_ET: ወዳለፈው ሰንጠረዠ ረድፍ ሄደ

en: moves to the previous unvisited link
am_ET: ወዳለፈው ያልተጎበኘ ኣገናኝ ሄደ

en: moves to the previous visited link
am_ET: ወዳለፈው የተጎበኘ ኣገናኝ ሄደ

en: mute
am_ET: ድምፀ-ከል አድርግ

en: next track
am_ET: ቀጣይ ዱካ

en: no bold
am_ET: አድምቅ

en: no italic
am_ET: ሰያፍ ጽሁፍ ኣደለም

en: no more text after a block of links
am_ET: ከጥምር ኣገናኝ መጀመርያ ፅሑፍ የለም

en: no more text before a block of links
am_ET: ከጥምር ኣገናኝ በኅላ ፅሑፍ የለም

en: no next block quote
am_ET: ቀጣይ ጥምር ጥቅስ የለም

en: no next button
am_ET: ቀጣይ አዝራር የለም

en: no next check box
am_ET: ቀጣይ ኣመልካች ሳጥን የለም

en: no next combo box
am_ET: ቀጣይ ጥንድ ሳጥን የለም

en: no next edit field
am_ET: ቀጣይ ኣርታኢ መስክ የለም

en: no next embedded object
am_ET: ቀጣይ የተካተተ ነገር የለም

en: no next form field
am_ET: ቀጣየይ ውሂብ ማስገቢያ የለም

en: no next frame
am_ET: ቀጣይ ክፈፍ የለም

en: no next graphic
am_ET: ቀጣይ ንድፍ የለም

en: no next heading
am_ET: ቀጣይ ርዕስ የለም

en: no next landmark
am_ET: ቀጣይ ማረፍያ የለም

en: no next link
am_ET: ቀጣዩ ኣገናኝ የለም

en: no next list
am_ET: ቀጣይ ዝርዝር የለም

en: no next list item
am_ET: ቀጣይ ዝርዝር ዓይነት የለም

en: no next radio button
am_ET: ቀጣይ  የሬድዮ ኣዝራር የሌም

en: no next separator
am_ET: ቀጣይ መለያ የለም

en: no next table
am_ET: ቀጣዩ ሰንጠረዠ የለም

en: no next unvisited link
am_ET: ቀጣይ ያልተጎበኘ ኣገናኝ የለም

en: no next visited link
am_ET: ቀጣዩ የተጎበኘ ኣገናኝ የለም

en: no previous block quote
am_ET: ያለፈ ጥምር ጥቅስ የለም

en: no previous button
am_ET: ያለፈ አዝራር የለም

en: no previous check box
am_ET: ያለፈ ኣመልካች ሳጥን የለም

en: no previous combo box
am_ET: ያለፈ ጥምድ ሳጥን የለም

en: no previous edit field
am_ET: ያለፈ ኣርታኢ መስክ የለም

en: no previous embedded object
am_ET: ባለፈው የተካተተ ነገር የለም

en: no previous form field
am_ET: ያለፈ ውሂብ ማስገቢያ የለም

en: no previous frame
am_ET: ያለፈ ክፈፍ የለም

en: no previous graphic
am_ET: ያለፈ ንድፍ የለም

en: no previous heading
am_ET: ያለፈ ርዕስ የለም

en: no previous landmark
am_ET: ያለፈ ማረፍያ የለም

en: no previous link
am_ET: ያለፈ ኣገናኝ የለም

en: no previous list
am_ET: ያለፈ ዝርዝር የለም

en: no previous list item
am_ET: ያለፈው ዝርዝር ዓይነት የለም

en: no previous radio button
am_ET: ያለፈ የሬድዮ ኣዝራር የለም

en: no previous separator
am_ET: ያለፈ መለያ የለም

en: no previous table
am_ET: የለፈ ሰንጠረዠ የለም

en: no previous unvisited link
am_ET: ያለፈ ያልተጎበኘ ኣገናኝ የለም

en: no previous visited link
am_ET: ያለፈው የተጎበኘ ኣገናኝ የለም

en: no strikethrough
am_ET: ስክረዛ ኣደለም

en: not underlined
am_ET: ኣልተሰመረም

en: num lock
am_ET: ቁጥር ቆላፊ

en: numpad enter
am_ET: ቁጥር ግባ

en: numpad minus
am_ET: ቁጥር መጨመርያ

en: numpad plus
am_ET: ቁጥር መቀነሻ

en: off
am_ET: የጠፋ

en: on
am_ET: የበራ

en: out of spelling error
am_ET: ከፊደል መረጣ ስህተት ውጭ

en: out of table
am_ET: ከሰንጠረዠ ወጭ

en: page %s
am_ET: ገፅ %s

en: page down
am_ET: ታች ገጽ

en: page up
am_ET: ወደላይ ገጽ

en: pane
am_ET: ንጥ

en: paragraph
am_ET: አንቀጽ

en: play pause
am_ET: ጫወታ ፋታ ቁልፍ

en: previous track
am_ET: ያለፈ ዱካ

en: progress bar
am_ET: የአሞሌ ሂደት

en: property page
am_ET: የባህሪ ገጽ

en: radio button
am_ET: የረድዮ አዝራር

en: rbtn
am_ET: ቀ ኣዝራር

en: refresh
am_ET: አድስ

en: right
am_ET: ቀኝ

en: right alt
am_ET: ቀኝ ማማረጫ

en: right arrow
am_ET: ቀኝ ቀስት

en: right control
am_ET: ቀኝ መቆጣጠርያ

en: right shift
am_ET: ቀኝ መቀየርያ ቁልፍ

en: right windows
am_ET: ቀኝ መስኮት

en: row
am_ET: ረድፍ

en: row %s
am_ET: ረድፍ %s

en: row header
am_ET: ረድፍ ርእስ

en: scroll bar
am_ET: መሸብለያ አሞሌ

en: scroll lock
am_ET: መሸብለያ ቆላፊ

en: search page
am_ET: አስስ ገጽ

en: selected
am_ET: የተመረጠ

en: selection removed
am_ET: ክፍል ተወገደ

en: separator
am_ET: መለያያ

en: shift
am_ET: መቀየርያ ቁልፍ

en: skips backward past a block of links
am_ET: ወደኅላ ጥምር ኣገናኝ ሄደ

en: skips forward past a block of links
am_ET: ወደፊት ጥምር ኣገናኝ ሄደ

en: slider
am_ET: ስላይደር

en: space
am_ET: ቦታ

en: spelling error
am_ET: ፊደል መረጣ ስህተት

en: status bar
am_ET: የአሞሌ ሁኔታ

en: stop
am_ET: ኣቁም

en: strikethrough
am_ET: ስክረዛ

en: style %s
am_ET: ቅጥ %s

en: submnu
am_ET: ንዑስምናሌ

en: tab control
am_ET: ትር ቁጥጥር

en: table
am_ET: ሰንጠረዥ

en: table body
am_ET: የሰንጠረዝ ርእስ

en: table footer
am_ET: የሰንጠረዝ ግርጌ

en: table header
am_ET: የሰንጠረዥ ርእስ

en: text
am_ET: ጽሁፍ

en: title bar
am_ET: አረስተ አሞሌ

en: tool bar
am_ET: መሳርያ አሞሌ

en: tool tip
am_ET: የመሳርያ ጠቃሚ ነገር

en: tree view
am_ET: የዛፍ እይታ

en: tree view item
am_ET: የዛፍ ዓይነተ ትይታ

en: tv
am_ET: ቲቪ

en: underline
am_ET: ከግርጌ አስምር

en: underlined
am_ET: ከግርጌ አስምር

en: unknown
am_ET: የማይታወቅ

en: unread
am_ET: ያልተነበበ

en: up arrow
am_ET: ላይ ቀስት

en: volume down
am_ET: ድምጽ ቀንስ

en: volume up
am_ET: ድምጽ ጠምር

en: window
am_ET: መስኮት

en: windows
am_ET: መስኮቶች

en: word
am_ET: ቃል
