nvda - en to an_ES translation catalogue (2235 entries)

en:  %s is currently running.
an_ES:  %s ye correndo actualment.

en:  %s module is loaded.
an_ES: Lo modulo  %s ye cargau.

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
an_ES:  fracción {fractionValue:.2f} por cient tallada {pointIndex} de {pointCount}

en:  minus
an_ES:  menos menos d'o teclau numerico

en:  square
an_ES:  quadrau

en:  title: {axisTitle}
an_ES:  titol: {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
an_ES:  {segmentType} {pointIndex} de {pointCount}

en: %d percent
an_ES: %d por cient

en: %s application
an_ES: %s aplicación

en: %s end
an_ES: fin de %s

en: %s highlighted
an_ES: %s resaltau

en: %s keyboard
an_ES: %s teclau

en: %s mode
an_ES: modo %s

en: %s selected
an_ES: %s seleccionau

en: %s selected instead
an_ES: %s seleccionau en cuenta

en: %s unselected
an_ES: %s deseleccionau

en: &About add-on...
an_ES: &Sobre o complemento...

en: &Add
an_ES: &Adhibir

en: &Alignment
an_ES: &Aliniación

en: &Annotations
an_ES: &Anotacions

en: &Anywhere
an_ES: En qu&alsiquier puesto

en: &Beep for capitals
an_ES: &Chuflar pa las mayusclas

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
an_ES: Chuflar si se tecleya letras minusclas en estar activau lo &bloqMayus

en: &Brightness controls audio coordinates volume
an_ES: o &brilo controla o volumen d'as coordenadas d'audio

en: &Buttons
an_ES: &Botons

en: &Categories:
an_ES: &Categorías:

en: &Charts
an_ES: Grafi&cos

en: &Check for update...
an_ES: &Mirar actualizacións...

en: &Clickable
an_ES: &Clicable

en: &Close
an_ES: &Zarrar

en: &Comment
an_ES: &Comentario

en: &Configuration profiles...
an_ES: Perfils de &configuración

en: &Continue
an_ES: &Continar

en: &Continue running
an_ES: &Continar a execución

en: &Default dictionary...
an_ES: Diccionario &predeterminau...

en: &Delete
an_ES: Esborrar

en: &Dictionary entries
an_ES: Dentradas d'o &Diccionario

en: &Diff algorithm:
an_ES: Algoritmo de &diferencias:

en: &Donate
an_ES: Fer una &donación

en: &Done
an_ES: &Feito

en: &Download update
an_ES: &Descargar l'actualización

en: &Edit
an_ES: &Editar

en: &Editor revisions
an_ES: Revisions de l'&editor

en: &Enable Highlighting
an_ES: &Enchegar lo resaltau

en: &Enable browse mode on page load
an_ES: &Enchegar lo modo de navegación en cargar la pachina

en: &Font name
an_ES: Nombre d'a &fuent

en: &Form fields
an_ES: Campos de &formulario

en: &Graphics
an_ES: &Graficos

en: &Groupings
an_ES: A&grupacions

en: &Guess object position information when unavailable
an_ES: Deducir a información d'a posición d'un obchecto quan no si&ga disponible

en: &HID keyboard input simulation
an_ES: simulación d'a dentrada de teclau &HID

en: &Headings
an_ES: &Capiters

en: &Help
an_ES: Adu&ya

en: &Hover for cell routing
an_ES: Es&volastriar pa lo enrotamiento d'a celda

en: &Inflection
an_ES: &Entonación

en: &Input table:
an_ES: Tabla de &dentrada

en: &Install NVDA on this computer
an_ES: &Instalar o NVDA en iste ordinador

en: &Install NVDA...
an_ES: &Instalar o NVDA...

en: &Keep existing desktop shortcut
an_ES: &Conservar l'alcorce de teclau existent

en: &Keyboard layout:
an_ES: &Disposición d'o teclau:

en: &Language
an_ES: &Idioma

en: &Level
an_ES: &Libel

en: &Line spacing
an_ES: espaciau de &linia

en: &Lists
an_ES: &Listas

en: &Maximum number of characters on one line
an_ES: &Maximo de caracters en una linia

en: &Move to
an_ES: &Mover ta

en: &New
an_ES: &Nuevo

en: &Not now
an_ES: Agora &no

en: &Number of lines per page
an_ES: &Numero de linias por pachina

en: &Output table:
an_ES: Tabla de &salida

en: &Pages
an_ES: &Pachinas

en: &Paragraph indentation
an_ES: Sangría d'o &paragrafo

en: &Pattern
an_ES: &Patrón

en: &Pitch
an_ES: &Ton

en: &Play audio coordinates when mouse moves
an_ES: re&producir las coordenadas d'audio en que se mueva lo churi

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
an_ES: Re&producir un son en enchegar u desenchegar la cortina depantalla

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
an_ES: Re&producir sons en enchegar u desenchegar o NVDA

en: &Port:
an_ES: &Puerto:

en: &Postpone update
an_ES: &Posposar l'actualización

en: &Preferences
an_ES: &Preferencias

en: &Proceed with installation (not recommended)
an_ES: &Proceder con a instalación (no recomendau)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
an_ES: &Pronuncia de Puntuación y Simbolos...

en: &Rate
an_ES: Ve&locidat

en: &Remove
an_ES: Bo&rrar

en: &Rename
an_ES: &Renombrar

en: &Replacement
an_ES: &Substituir

en: &Revert to saved configuration
an_ES: &Tornar t'a configuración alzada

en: &Review add-ons...
an_ES: &Revisar los complementos...

en: &Save configuration
an_ES: &Alzar a configuración

en: &Save configuration when exiting NVDA
an_ES: &Alzar a configuración en salir d'o NVDA

en: &Select NVDA Modifier Keys
an_ES: &Seleccionar as teclas modificaderas d'o NVDA

en: &Send actual symbol to synthesizer
an_ES: Ninviar o &simbolo real t'o sintetizador

en: &Settings...
an_ES: &Opcions...

en: &Sheets
an_ES: &Fuellas

en: &Show Braille Viewer on Startup
an_ES: Amostrar o vi&sor d'o braille en rancar

en: &Show Speech Viewer on Startup
an_ES: Amostrar o vi&sor d'a voz en rancar

en: &Show cursor
an_ES: Amo&strar o cursor

en: &Show this dialog when NVDA starts
an_ES: Amo&strar iste dialogo en rancar o NVDA

en: &Simple review mode
an_ES: Modo de revisión &simpla

en: &Start the new portable copy after creation
an_ES: &Rancar a copia portable dimpués de creyar-la

en: &Symbol:
an_ES: &Simbolo:

en: &Symbols
an_ES: &Simbolos

en: &Synthesizer:
an_ES: &Sintetizador:

en: &Tables
an_ES: &Tablas

en: &Temporary dictionary...
an_ES: Diccionario &temporal...

en: &Touch typing mode
an_ES: Modo d'escritura &tactil

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
an_ES: Cap&turar totz os cenyos que no son comandos pa que no aconsiga o documento

en: &Triggers...
an_ES: &Disparadors

en: &Type
an_ES: &Mena

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
an_ES: &usar o Bloqueyo de mayusclas como tecla modificadera d'o NVDA

en: &User Guide
an_ES: Guida de l'&usuario

en: &Voice
an_ES: &Voz

en: &Voice dictionary...
an_ES: Diccionario por &voz...

en: &Yes
an_ES: &Sí

en: (normal configuration)
an_ES: (configuración normal)

en: 1.5 line spacing
an_ES: Espaciau de linia 1.5

en: 100 percent Stacked Area
an_ES: Arias 100 por cient apuyaladas

en: 100 percent Stacked Bar
an_ES: Barras 100 por cient apuyaladas

en: 100 percent Stacked Column
an_ES: Columnas 100 por cient apuyaladas

en: 100 percent Stacked Cone Bar
an_ES: Barras conicas 100 por cient apuyaladas

en: 100 percent Stacked Cone Column
an_ES: Columnas conicas 100 por cient apuyaladas

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
an_ES: Barras cilindricas 100 por cient apuyaladas

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
an_ES: Columnas 3D 100 por cient apuyaladas

en: 100 percent Stacked Line
an_ES: Linias 100 por cient apuyaladas

en: 100 percent Stacked Line with Markers
an_ES: Linias con marcadors 100 por cient apuyaladas

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
an_ES: Barras piramidals 100 por cient apuyaladas

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
an_ES: Columnas piramidals 100 por cient apuyaladas

en: 12.5% gray
an_ES: 12,5% griso

en: 25% gray
an_ES: 25% griso

en: 3D 100 percent Stacked Bar
an_ES: Barras 3D 100 por cient apuyaladas

en: 3D 100 percent Stacked Column
an_ES: Columnas 3D 100 por cient apuyaladas

en: 3D Area
an_ES: Aria 3D

en: 3D Clustered Bar
an_ES: Barras 3D agrupadas

en: 3D Clustered Column
an_ES: Columnas 3D agrupadas

en: 3D Column
an_ES: Columnas 3D

en: 3D Cone Column
an_ES: Columnas 3D conicas

en: 3D Cylinder Column
an_ES: Columnas 3D cilindricas

en: 3D Line
an_ES: Linias 3D

en: 3D Pie
an_ES: Cercular 3D

en: 3D Pyramid Column
an_ES: Columnas 3D piramidals

en: 3D Stacked Area
an_ES: Arias 3D apuyaladas

en: 3D Stacked Bar
an_ES: Barras 3D apuyaladas

en: 3D Stacked Column
an_ES: Columnas 3D apuyaladas

en: 3D Surface
an_ES: Superficie 3D

en: 3D Surface (wireframe)
an_ES: Superficie 3D (estructura)

en: 50% gray
an_ES: 50% griso

en: 6.25% gray
an_ES: 6,25% griso

en: 75% gray
an_ES: 75% griso

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
an_ES: Un dialogo an puetz achustar o diccionario predeterminau adhibindo dentradas de diccionario a la lista

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
an_ES: Un dialogo an puetz achustar o diccionario temporal adhibindo dentradas de diccionario a lo quadro d'edición

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
an_ES: Un dialogo an puetz achustar o diccionario especifico pa una voz adhibindo dentradas de diccionario a la lista

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
an_ES: Un lector de pantalla libre y de codigo ubierto pa o Microsoft Windows

en: A pattern is required.
an_ES: Se requier un patrón

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
an_ES: S'ha trobau una copia anterior d'o NVDA en o sistema. Ista copia s'esviellará.

en: A profile cannot have an empty name.
an_ES: Un perfil no puet tener un nombre laso.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
an_ES: Ya bi ha una versión d'iste complemento instalada. Te faría goyo d'esviellar a versión {curVersion} de {summary} t'a versión {newVersion}?

en: About NVDA
an_ES: Arredol d'o NVDA

en: Activate
an_ES: Activar

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
an_ES: Activa u desactiva la configuración d'o perfil  {profile}

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
an_ES: Activa a Consola Python d'o NVDA, util mas que mas pa desembolicadors

en: Activates the current object in the document
an_ES: Activa l'obchecto actual en o documento

en: Activates the text at the cursor if possible
an_ES: Activa o texto en o cursor si ye posible

en: Add Dictionary Entry
an_ES: Adhibir una Dentrada de Diccionario

en: Add Symbol
an_ES: Adhibir un simbolo

en: Add-on Installation
an_ES: Instalación de complemento

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
an_ES: No se puet instalar complementos en a versión pa la botiga d'o Windows d'o NVDA

en: Advanced
an_ES: Abanzau

en: Afrikaans grade 1
an_ES: Africano grau 1

en: Afrikaans grade 2
an_ES: Africano grau 2

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
an_ES: Agora s'han desactivau totz os complementos. En serán reactivaus en a vinient reenchegada de no estar que esleigas desactivar-los unatra vegada.

en: All dots
an_ES: Totz os puntos

en: Allow skim &reading in Say All
an_ES: Permitir a &Lectura Superficial en charrar-lo Tot

en: Alpha numeric input
an_ES: Dentrada alfanumerica

en: Already in a content recognition result
an_ES: Ya en un resultau de reconoixencia de conteniu

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
an_ES: Ya s'ha establiu a ringlera {rowNumber} y a columna {columnNumber} como prencipio d'os capiters de columna

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
an_ES: Ya s'ha establiu a ringlera {rowNumber} y a columna {columnNumber} como prencipio d'os capiters de ringlera

en: Already set {address} as start of column headers
an_ES: Ya s'ha establiu {address}  como prencipio d'os capiters de columna

en: Already set {address} as start of row headers
an_ES: Ya s'ha establiu {address}  como prencipio d'os capiters de ringlera

en: Always duck
an_ES: Achiquir siempre

en: Always fill display
an_ES: Plenar siempre a pantalla

en: Always include short character &description when announcing candidates
an_ES: Incluir siempre una &descripción curta d'o caracter quan s'anuncien candidatos

en: Annotations
an_ES: Anotacions

en: Announce &selected candidate
an_ES: Anunciar o candidato &trigau

en: Answer to:
an_ES: Responder ta:

en: Appointment {subject}, {time}
an_ES: Cita {subject}, {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
an_ES: Braille arabe computerizau de 8 puntos

en: Arabic grade 1
an_ES: Arabe grau 1

en: Arabic grade 2
an_ES: Arabe grau 2

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
an_ES: Yess seguro que quiers instalar iste complemento?
    Instala complementos nomás dende fuents confidables.
    Complemento: {summary} {version}

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
an_ES: Yes seguro que quiers renchegar totz los cenyos t'as suyas valors predeterminadas de fabrica?
    
    			Totz los tuyos cenyos definius por l'usuario se perderán, sigan establius d'antis u definius mientras ista sesión.
    			Ixo no se pued desfer.

en: Area
an_ES: Arias

en: Arti&cles
an_ES: Arti&clos

en: Assamese grade 1
an_ES: Asamés grau 1

en: At least one key must be used as the NVDA key.
an_ES: A lo menos cal fer servir una tecla como a tecla NVDA

en: Attachments
an_ES: Adchuntos

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
an_ES: Mirar de cancelar la voz pa los eventos d'expiración d'o foco:

en: Audio d&ucking mode:
an_ES: Modo d'achiquida d'a&udio:

en: Audio ducking not supported
an_ES: L'achiquida d'audio no ye suportada

en: Audio indication of focus and browse modes
an_ES: Indicación con son d'os modos de foco y navegación

en: Automatic
an_ES: Automatico

en: Automatic &Say All on page load
an_ES: &Charrar-lo tot automaticament en cargar a pachina

en: Automatic dialect switching (when supported)
an_ES: Cambio automatico de dialecto (quan siga suportau)

en: Automatic focus mode for caret movement
an_ES: Modo de foco automatico pa o movimiento d'as flechas

en: Automatic focus mode for focus changes
an_ES: Modo de Foco automatico pa cambios d'o foco

en: Automatic language switching (when supported)
an_ES: Cambio automatico d'idioma (quan siga suportau)

en: Automatically check for &updates to NVDA
an_ES: Mirar automaticament as &actualizacions d'o NVDA

en: Automatically report all available &candidates
an_ES: Anunciar automaticament totz os &candidatos disponibles

en: Avoid splitting &words when possible
an_ES: Privar deseparación de &parolas quan siga posible

en: Bar of Pie
an_ES: Barra d'o cercular

en: Baseline
an_ES: Linia base

en: Bashkir grade 1
an_ES: Bashkir grau 1

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
an_ES: Linias braille Baum/HumanWare/APH/Orbit

en: Beep
an_ES: Chuflar

en: Beep and speak progress bar updates
an_ES: Chuflar y recontar as actualizacions d'a barra de progreso

en: Beep for progress bar updates
an_ES: Chuflar pa las actualizacions d'a barra de progreso

en: Begins interaction with math content
an_ES: Empecipia la interacción con o conteniu matematico

en: Belarusian computer braille
an_ES: Braille bielorruso computerizau

en: Belarusian literary braille
an_ES: Braille bielorruso literario

en: Bengali grade 1
an_ES: Bengalí grau 1

en: Bitmap placeholder
an_ES: Marcador de posición de mapa de bits

en: Blink cursor
an_ES: Cursor esparpellant

en: Block &quotes
an_ES: Citas en blo&que

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
an_ES: Bluetooth serie: : {port} ({deviceName})

en: Bold off
an_ES: Negreta desenchegada

en: Bold on
an_ES: Negreta enchegada

en: Both Colors and Styles
an_ES: Totz dos colors y estilos

en: Bottom
an_ES: Cobaixo

en: Braille &display:
an_ES: &Linia braille:

en: Braille Display Error
an_ES: Error d'a Linia Braille

en: Braille cursor %s
an_ES: Cursor braille %s

en: Braille cursor is turned off
an_ES: O cursor braille ye desenchegau

en: Braille cursor off
an_ES: Cursor braille desenchegau

en: Braille cursor on
an_ES: Cursor braille enchegau

en: Braille focus context presentation: %s
an_ES: Presentación d'o contexto d'o foco braille: %s

en: Braille inp&ut
an_ES: &Dentrada braille

en: Braille input disabled
an_ES: Dentrada braille desenchegada

en: Braille input enabled
an_ES: Dentrada braille enchegada

en: Braille tethered %s
an_ES: O braille ancorau a %s

en: Browse Mode
an_ES: Modo de Navegación

en: Browse mode
an_ES: Modo de navegación

en: Browse...
an_ES: Examinar...

en: Bubble
an_ES: Bambolla

en: Bubble with 3D effects
an_ES: Bambolla con efectos 3D

en: Bulgarian 8 dot computer braille
an_ES: Braille Bulgaro computerizau de 8 puntos

en: Bulgarian grade 1
an_ES: Bulgaro grau 1

en: Burmese grade 1
an_ES: Burmés grau 1

en: Burmese grade 2
an_ES: Burmés grau 2

en: C&hange...
an_ES: C&ambiar...

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
an_ES: No se puet cambiar lo perfil activo mientras bell dialogo d'o NVDA siga ubierto

en: Can't select text, press twice to copy
an_ES: No se puet seleccionar texto, preta dos veces pa copiar

en: Cancel
an_ES: Cancelar

en: Candidate
an_ES: Candidato

en: Cannot find {address}    in row headers
an_ES: No s'ha puesto trobar {address}    en os capiters de columna

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
an_ES: No se puet instalar o complemento d'o NVDA dende {path}.
    Cal que sigas executando lo NVDA pa poder instalar complementos.

en: Capital pitch change percentage
an_ES: Porcentache de Cambio en o ton pa las Mayusclas

en: Caret movement timeout (in ms)
an_ES: Tiempo d'espera de movimiento d'o cursor d'o sistema (en ms)

en: Case &sensitive
an_ES: &Sensible a las mayusclas

en: Category {categoryAxisData}:
an_ES: Categoría {categoryAxisData}:

en: Cell &borders:
an_ES: &Cantos d'a celda:

en: Cell c&oordinates
an_ES: C&oordenadas d'a celda

en: Center Title placeholder
an_ES: Marcador de posición de titol centrau

en: Central Kurdish grade 1
an_ES: Curdo central grau 1

en: Change selected symbol
an_ES: Cambiar o simbolo seleccionau

en: Change tracking off
an_ES: Seguimiento de cambeos desenchegau

en: Change tracking on
an_ES: Seguimiento de cambeos enchegau

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
an_ES: S'ha feito cambios en os complementos. Cal reenchegar o NVDA pa que istos cambios fagan efecto. Quiers reenchegar agora o NVDA?

en: Chart Elements
an_ES: Elementos d'o grafico

en: Chart area
an_ES: Aria d'o grafico

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
an_ES: Aria d'o grafico, altaria: {chartAreaHeight}, amplaria: {chartAreaWidth}, alto: {chartAreaTop}, cucha: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
an_ES: Marcador de posición de grafico

en: Chart title: {chartTitle}
an_ES: Titol d'o grafico: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
an_ES: Titol d'o grafico: {chartTitle}, mena: {chartType}

en: Checking for Update
an_ES: Se son mirando actualizacions

en: Checking for update
an_ES: Se son mirando actualizacions

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
an_ES: Chinés (Hong Kong, Cantonés)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
an_ES: Chinés (Taiwán, Mandarín)

en: Clear the output pane
an_ES: Limpiar o panel de salida

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
an_ES: Fa clic una vegada con o botón cucho en a posición actual d'o churi

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
an_ES: Fa clic una vez con o botón dreito en a posición actual d'o churi. Por un regular isto s'emplega pa activar un menú contextual.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
an_ES: Fa clic una vegada con o botón dreito en a posición actual d'o churi

en: Clustered Bar
an_ES: Barras agrupadas

en: Clustered Column
an_ES: Columnas agrupadas

en: Clustered Cone Bar
an_ES: Barras conicas agrupadas

en: Clustered Cone Column
an_ES: Columnas conicas agrupadas

en: Clustered Cylinder Bar
an_ES: Barras cilindricas agrupadas

en: Clustered Pyramid Bar
an_ES: Barras piramidals agrupadas

en: Clustered Pyramid Column
an_ES: Columnas piramidals apuyaladas

en: Commands &Quick Reference
an_ES: &Referencia Rapida d'Ordens

en: Commands Quick Reference
an_ES: Referencia Rapida d'Ordens

en: Comment
an_ES: Comentario

en: Comment: {comment} by {author}
an_ES: Comentario: {comment} por {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
an_ES: comentario: {comment} por {author} a {date}

en: Comments
an_ES: Comentarios

en: Composition
an_ES: Redacción

en: Configuration
an_ES: Configuración

en: Configuration File Error
an_ES: Error de Fichero de Configuración

en: Configuration Profiles
an_ES: Perfils de configuración

en: Configuration applied
an_ES: S'ha aplicau a configuración

en: Configuration profile triggers disabled
an_ES: Disparadors de perfils de configuración desenchegaus

en: Configuration profile triggers enabled
an_ES: Disparadors de perfils de configuración enchegaus

en: Configuration profiles
an_ES: Perfils de configuración

en: Configuration restored to factory defaults
an_ES: S'ha restaurau a configuración t'as valors predeterminadas de fabrica

en: Configuration saved
an_ES: S'ha alzau a configuración

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
an_ES: Configurar quánta información presentará lo NVDA arredol d'os controls. Ixas opcions s'aplican a l'anunciau d'o foco y  a la navegación d'obchectos d'o NVDA, pero not pas en leyer conteniu de texto. p.eix. conteniu web con o modo de navegación.

en: Configure visual aids.
an_ES: Configurar las aduyas visuals.

en: Confirm Deletion
an_ES: Confirmar o esborrau

en: Connecting
an_ES: Se ye connectando

en: Content is not visible
an_ES: O coonteniu no ye visible

en: Copied to clipboard: {text}
an_ES: Copiau en o portafuellas: {text}

en: Copied: {text}
an_ES: Copiau: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
an_ES: Copia lo conteniu d'a barra d'estau  de l'aplicación actual t'o portafuellas.

en: Coptic 8 dot computer braille
an_ES: Braille Copto computerizau de 8 puntos

en: Copy &portable configuration to current user account
an_ES: Copiar a configuración &portable en a cuenta d'usuario actual

en: Copy current &user configuration
an_ES: Copiar a configuración de l'&usuario actual

en: Copying Settings
an_ES: Se son copiando as opcions

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
an_ES: Copyright (C) {years} colaboradors de NVDA

en: Corners
an_ES: Cantonadas

en: Could not disable screen curtain
an_ES: No s'ha puesto desenchegar la cortina de pantalla

en: Could not enable screen curtain
an_ES: No s'ha puesto enchegar la cortina de pantalla

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
an_ES: No s'ha puesto dar de baixa los siguients furnidors d'amillora d'a visión:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
an_ES: No s'ha puesto dar de baixa lo furnidor d'amillora d'a visión {providerName}

en: Could not load the %s synthesizer.
an_ES: No s'ha puesto cargar o sintetizador %s.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
an_ES: No s'ha puesto cargar los siguients furnidors d'amillora d'a visión:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
an_ES: No s'ha puesto cargar a linia {display}.

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
an_ES: No s'ha puesto cargar lo furnidor d'amillora d'a visión {providerName}

en: Could not save configuration - probably read only file system
an_ES: No s'ha puesto alzar a configuración; talment o sistema de fichers ye de nomás lectura

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
an_ES: Creyar icono en o &escritorio y alcorce de teclas (control+alt+n)

en: Create &portable copy
an_ES: Creyar una copia &portable

en: Create Portable NVDA
an_ES: Creyar NVDA portable

en: Creating Portable Copy
an_ES: Se ye creyando una Copia Portable

en: Croatian 8 dot computer braille
an_ES: Braille Crovata computerizau de 8 puntos

en: Croatian grade 1
an_ES: Crovata grau 1

en: Current application (%s)
an_ES: Aplicación actual (%s)

en: Cursor blink rate (ms)
an_ES: Velocidat d'o esparpello d'o cursor (en MS)

en: Cursor shape for &focus:
an_ES: Forma d'o cursor pa o &foco:

en: Cursor shape for &review:
an_ES: Forma d'o cursor pa la &revisión:&Forma d'o cursor:

en: Cycle through the braille cursor shapes
an_ES: Ciclo por as formas d'o cursor braille

en: Cycles between available touch modes
an_ES: Commuta entre os modos tactils disponibles

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
an_ES: Chira por os modos d'achiquida d'audio que determinan quán o NVDA reduz o volumen d'atros sons

en: Cycles through line indentation settings
an_ES: Chira a traviés d'as opcions d'a sangría de linia

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
an_ES: Verbalización ciclica de libels de simbolos que determina qué simbolos se charrarán

en: Cycles through the cell border reporting settings
an_ES: Chira por lo canto d'a celda anunciando las opcions

en: Czech 8 dot computer braille
an_ES: Braille checo computerizau de 8 puntos

en: Czech grade 1
an_ES: Checo grau 1

en: Danish 6 dot grade 1
an_ES: Danés de 6 puntos grau 1

en: Danish 6 dot grade 2
an_ES: Danés de 6 puntos grau 2

en: Danish 8 dot computer braille
an_ES: Braille danés computerizau de 8 puntos

en: Danish 8 dot grade 1
an_ES: Danés de 8 puntos grau 1

en: Danish 8 dot grade 2
an_ES: Danés de 8 puntos grau 2

en: Data Label
an_ES: Etiqueta de datos

en: Data Table
an_ES: Tabla de datos

en: Data validation prompt: {0}
an_ES: Solicitut de validación de datos: {0}

en: Date placeholder
an_ES: Marcador de posición de calendata

en: Date:
an_ES: calendata:

en: Debug logging
an_ES: Rechistro de depuración

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
an_ES: Decrementa a opción actualment activa en l'aniello d'opcions d'o sintetizador

en: Default (Yes)
an_ES: Predeterminau (sí)

en: Default dictionary
an_ES: Diccionario predeterminau

en: Desktop
an_ES: Escritorio

en: Dictionary Entry Error
an_ES: Error de dentrada de diccionario

en: Disabled
an_ES: Desenchegau

en: Dismiss the recognition result
an_ES: Escarta o resultau d'a reconoixencia

en: Display
an_ES: Amostrar

en: Display Unit Label
an_ES: Amostrar a etiqueta d'a unidat

en: Display nonprinting characters
an_ES: Amostrar los caracters de no impresión

en: Displays one of the recent messages
an_ES: Amostrar un d'os mensaches recients

en: Distribution:
an_ES: Distribución:

en: Document Formatting
an_ES: Formatiau de Documentos

en: Document formatting
an_ES: Formatiau de documentos

en: Document information
an_ES: Información d'o documento

en: Document review
an_ES: Revisión de Documentos

en: Documentation
an_ES: Documentación

en: Dot 8
an_ES: Punto 8

en: Dot firm&ness
an_ES: Firmeza d'os pu&ntos

en: Dots 7 and 8
an_ES: Puntos 7 y 8

en: Double line spacing
an_ES: Espaciau dople de linia

en: Doughnut
an_ES: Aniellos

en: Down Bars
an_ES: Barras inferiors

en: Downloading
an_ES: Se ye descargando

en: Downloading Update
an_ES: Se ye descargando l'actualización

en: Drop Lines
an_ES: Linias de chunión

en: Duck when outputting speech and sounds
an_ES: Achiquir en que salga voz y sons

en: Dutch 8 dot
an_ES: Holandés de 8 puntos

en: E&mphasis
an_ES: e&nfasi

en: E&xit
an_ES: &Salir

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
an_ES: &Expandir a braille computerizau pa la parola en o cursor

en: EcoBraille displays
an_ES: Linias braille Eco

en: Edge of table
an_ES: Canto d'a tabla

en: Edit Dictionary Entry
an_ES: Edición de Dentrada de Diccionario

en: Editable Text
an_ES: Texto editable

en: Editing note for cell {address}
an_ES: Se son editando las notas d'a celda {address}

en: Editing profile {profile}
an_ES: Se ye editando lo perfil {profile}

en: Elements
an_ES: Elementos

en: Elements List
an_ES: Lista d'elementos

en: Empty slide
an_ES: Diapositiva vueda

en: Emulate key press: {emulateGesture}
an_ES: Emular una pretada de teclas: {emulateGesture}

en: Emulated system keyboard keys
an_ES: Teclas de sistema de teclau emulau

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
an_ES: Emula a pulsación de %s en o teclau d'o sistema

en: Enable
an_ES: Enchegau

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
an_ES: Enchegar la carga de codigo personalizau dende lo directorio Developer Scratchpad

en: Enable mouse &tracking
an_ES: Activar o &seguimiento d'o Churi

en: Enable touch interaction support
an_ES: Enchegar lo suporte d'a interacción tactil

en: Enabled
an_ES: Enchegau

en: Enabled logging categories
an_ES: Categorías de rechistro enchegadas

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
an_ES: Activar la cortina de pantalla meterá la pantalla de l'ordinador negra de raso. Guarencia-te que serás capable de navigar sin emplegar la pantalla pa cosa antis de no continar. 
    
    Quiers continar?

en: Endnotes
an_ES: Notas finals

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
an_ES: Braille d'Ordinador de 8 puntos Anglés (U.K.)

en: English (U.K.) grade 1
an_ES: Anglés (U.K.) grau 1

en: English (U.K.) grade 2
an_ES: Anglés (U.K.) grau 2

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
an_ES: Braille d'Ordinador de 6 puntos Anglés (U.S.)

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
an_ES: Braille d'Ordinador de 8 puntos Anglés (U.S.)

en: English (U.S.) grade 1
an_ES: Anglés (U.S.) grau 1

en: English (U.S.) grade 2
an_ES: Anglés (U.S.) grau 2

en: English North American Braille Computer Code
an_ES: Codigo braille computerizau anglés Norteamericano

en: Enter gesture to emulate:
an_ES: Cala lo cenyo que emular:

en: Enter input gesture:
an_ES: Cala lo cenyo de dentrada:

en: Erases the last entered braille cell or character
an_ES: Borra la zaguera celda u carácter braille ficau

en: Error Bars
an_ES: Barras d'error

en: Error Copying
an_ES: Error en Copiar

en: Error activating profile.
an_ES: S'ha produciu una error en activar o perfil.

en: Error copying NVDA user settings
an_ES: Error en copiar as opcions d'usuario d'o NVDA

en: Error creating profile - probably read only file system.
an_ES: S'ha produciu una error en creyar o perfil - prebablement o sistema de fichers ye de nomás lectura.

en: Error deleting profile.
an_ES: S'ha produciu una error en esborrar o perfil

en: Error downloading update.
an_ES: Error en descargar l'actualización.

en: Error in appModule %s
an_ES: Error en o modulo d'aplicación %s

en: Error renaming profile.
an_ES: S'ha produciu una error en renombrar o perfil

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
an_ES: S'ha produciu una error en alzar os disparadors de perfils de configuración - prebablement o sistema de fichers ye de nomás lectura.

en: Error saving log: %s
an_ES: S'ha produciu una error en alzar o rechistro: %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
an_ES: S'ha produciu una error alzando los cenyos definius por l'usuario - prebablement yes en un sistema de fichers de nomás lectura.

en: Esperanto grade 1
an_ES: Esperanto grau 1

en: Estonian grade 0
an_ES: Estonio grau 0

en: Ethiopic grade 1
an_ES: Etiope grau 1

en: Even pages footer
an_ES: Incluir pietz de pachina

en: Even pages header
an_ES: Incluir capiters de pachina

en: Execute a previously downloaded NVDA update
an_ES: Executar una actualización d'o NVDA anteriorment descargada

en: Exit
an_ES: Salir

en: Exit NVDA
an_ES: salir d'o NVDA

en: Exit math interaction
an_ES: Salir d'a interacción matematica

en: Exploded 3D Pie
an_ES: Cercular 3D seccionau

en: Exploded Doughnut
an_ES: Aniellos seccionaus

en: Exploded Pie
an_ES: Cercular seccionau

en: Explore NVDA user configuration directory
an_ES: Explorar o directorio de configuración de l'usuario d'o NVDA

en: Exponential
an_ES: Exponencial

en: Failed to install add-on from %s
an_ES: Ha fallau en instalar lo complemento dende %s

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
an_ES: Fallo en ubrir o fichero de paquet de complemento en %s - Manca o fichero u lo formato de fichero ye invaliu

en: File in Use
an_ES: Fichero en Uso

en: Fill display for context changes
an_ES: Replenau d'a pantalla pa os cambios de contexto

en: Filled Radar
an_ES: Radial replén

en: Filter b&y:
an_ES: Tr&esminar por:

en: Find
an_ES: Mirar

en: Finnish 6 dot
an_ES: Finlandés de 6 puntos

en: Finnish 8 dot computer braille
an_ES: Braille computerizau Finlandés de 8 puntos

en: First page footer
an_ES: Primer piet de pachina

en: First page header
an_ES: Primer capitero de pachina

en: Floor
an_ES: Plan inferior

en: Focus context presentation:
an_ES: Presentación d'oc ontexto d'o foco:

en: Focus mode
an_ES: Modo de foco

en: Follow &mouse cursor
an_ES: Siguir a lo cursor d'o &churi

en: Follow System &Caret
an_ES: Siguir a lo &Cursor d'o Sistema

en: Follow system &focus
an_ES: Siguir a lo &foco d'o sistema

en: Font
an_ES: Fuent

en: Font &size
an_ES: &Mida d'a fuent

en: Font attrib&utes
an_ES: Atrib&utos d'a fuent

en: Footer placeholder
an_ES: Marcador de posición de piet de pachina

en: Footnotes
an_ES: Notas a lo piet

en: Formatting
an_ES: Formatiau

en: Forward to:
an_ES: Remitir ta:

en: Fra&mes
an_ES: &Marcos

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
an_ES: Serie d'as Freedom Scientific Focus/PAC Mate

en: French (unified) 6 dot computer braille
an_ES: Braille d'ordinador de 6 puntos francés (unificau)

en: French (unified) 8 dot computer braille
an_ES: Braille d'ordinador de 8 puntos francés (unificau)

en: French (unified) grade 2
an_ES: Francés (unificau) grau 2

en: From:
an_ES: De:

en: Full shaped mode
an_ES: Modo de forma completa

en: General
an_ES: Cheneral

en: German 8 dot computer braille
an_ES: Braille Alemán computerizau de 8 puntos

en: German grade 0
an_ES: Alemán grau 0

en: German grade 0 (detailed)
an_ES: Alemán grau 0 (detallau)

en: German grade 1
an_ES: Alemán grau 1

en: German grade 1 (detailed)
an_ES: Alemán grau 1 (detallau)

en: German grade 2
an_ES: Alemán grau 2

en: Greek (Greece)
an_ES: Griego (Grecia)

en: Gridlines are visible
an_ES: Las linias d'a quadricula son visibles

en: Gujarati grade 1
an_ES: Gujarati grau 1

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
an_ES: A simulación d'a dentrada de teclau HID no ye disponible.

en: HID keyboard simulation disabled
an_ES: Simulación de teclau HID desenchegada

en: HID keyboard simulation enabled
an_ES: Simulación de teclau HID enchegada

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
an_ES: Serie d'a HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille

en: Half shaped mode
an_ES: Modo de meya forma

en: Handle keys from other &applications
an_ES: Teclas de maneyo d'atras &aplicacions

en: Handout Master view
an_ES: Anvista mayestra de documentos

en: Handy Tech braille displays
an_ES: Linias braille Handy Tech

en: Has appointment
an_ES: Tien cita

en: Has conditional formatting
an_ES: Tiene formato condicional

en: Has data validation
an_ES: Tiene validación de datos

en: Header placeholder
an_ES: Marcador de posición de capitero

en: Hebrew computer braille
an_ES: Braille computerizau Hebreu

en: Hi Lo Lines
an_ES: Linias altas y baixas

en: Hide nonprinting characters
an_ES: Amagar los caracters de no impresión

en: High-Low-Close
an_ES: Alto-baixo-zarradura

en: Highlight browse &mode cursor
an_ES: Resaltar lo cursor d'o &modo de navegación

en: Highlight navigator &object
an_ES: Resaltar lo navegador d'&obchectos

en: Highlight system fo&cus
an_ES: Resaltar lo fo&co d'o sistema

en: Highlighted (mar&ked) text
an_ES: Texto resaltau (mar&cau)

en: Hindi grade 1
an_ES: Hindi grau 1

en: HumanWare BrailleNote
an_ES: Nota d'HumanWare Braille

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
an_ES: Serie d'as HumanWare Brailliant BI/B / BrailleNote Touch

en: Hungarian 8 dot computer braille
an_ES: Braille computerizau hungaro de 8 puntos

en: Hungarian grade 1
an_ES: Hungaro grau 1

en: Hungarian grade 2
an_ES: Hungaro grau 2

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
an_ES: Entiendo que cambiar ixas opcions puet fer que lo NVDA marche incorrectament.

en: I&nput gestures...
an_ES: Ce&nyos de dentrada

en: IME closed
an_ES: IME zarrau

en: IME opened
an_ES: IME ubierto

en: IP address
an_ES: Adreza IP

en: Icelandic 8 dot computer braille
an_ES: Braille computerizau islandés de 8 puntos

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
an_ES: Si se preta una vez, anuncia l'hora actual. Si se preta dos veces, anuncia a calendata actual

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
an_ES: Si se preta una vez, o texto d'a marca d'inicio establida anteriorment y incluindo a posición actual d'o cursor de revisión se selecciona. Si se preta dos veces, o texto se copia t'o portafuellas

en: Ignore mouse input from other &applications
an_ES: Ignorar la dentrada d'o churi dende atras &aplicacions

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
an_ES: Pa amillorar lo NVDA en o futuro, NV Access deseya de replegar datos d'emplego d'as copias d'o NVDA en execución.
    
    Los datos incluyen la versión d'o sistema operativo, la versión d'o NVDA, l'idioma, lo país d'orichen, Bella configuración d'o NVDA tal como lo sintetizador actual, la linia braille y la tabla braille. Nunca no se ninviará ta NV Access lo charrau u lo conteniu braille.  Mira-tet la guida de l'usuario pa una lista actual de totz los datos replegaus.
    
    Deseyas permitir a NV Access de replegar periodicament Ixos datos pa amillorar lo NVDA?

en: Include l&ayout tables
an_ES: Incluir as t&ablas de disenyo

en: Incompatible Add-ons
an_ES: Complementos incompatibles

en: Incompatible add-ons
an_ES: Complementos incompatibles

en: Incompatible reason
an_ES: Razón d'incompatibilidat

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
an_ES: Incrementa a opción actualment activa en l'aniello d'opcions d'o sintetizador

en: Input
an_ES: Dentrada

en: Input Composition
an_ES: Redacción de dentrada

en: Input Gestures
an_ES: Cenyos de dentrada

en: Input Message is {message}
an_ES: O mensache de dentrada ye {message}

en: Input Message is {title}: {message}
an_ES: O mensache de dentrada ye {title}: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
an_ES: Mete puntos braille a traviés d'o teclau braille

en: Install NVDA
an_ES: Instalar o NVDA

en: Install pending &update
an_ES: Instalar l'&actualización pendient

en: Install pending update
an_ES: Instalar l'actualización pendient

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
an_ES: S'ha bloquiau la instalación de {summary} {version}. La versión minima d'o NVDA requiesta pa ixe complemento ye {minimumNVDAVersion}, la tuya versión actual d'o NVDA ye {NVDAVersion}

en: Installing Add-on
an_ES: Instalando lo Complemento

en: Installing NVDA
an_ES: Instalando lo NVDA

en: Insufficient Privileges
an_ES: Premisos Insuficients

en: Irish grade 1
an_ES: Irlandés grau 1

en: Irish grade 2
an_ES: Irlandés grau 2

en: Israeli grade 1
an_ES: Israilí grau 1

en: Italian 6 dot computer braille
an_ES: Braille computerizau italián de 6 puntos

en: Italian 8 dot computer braille
an_ES: Braille computerizau italián de 8 puntos

en: Italic off
an_ES: Cursiva desactivada

en: Italic on
an_ES: Cursiva activada

en: Justified
an_ES: chustificau

en: Kannada grade 1
an_ES: Canarés grau 1

en: Kashmiri grade 1
an_ES: Cachemir grau 1

en: Kazakh grade 1
an_ES: Kazakh grau 1

en: Key words:
an_ES: Parolas clau:

en: Keyboard
an_ES: Teclau

en: Khmer grade 1
an_ES: Khmer grau 1

en: Korean grade 1
an_ES: Coreán grau 1

en: Korean grade 1 (2006)
an_ES: Coreán grau 1 (2006)

en: Korean grade 2
an_ES: Coreán grau 2

en: Korean grade 2 (2006)
an_ES: Coreán grau 2 (2006)

en: L&icense
an_ES: L&icencia

en: L&ogging level:
an_ES: Libel de mensaches alzaus en o &rechistro:

en: Lan&dmarks
an_ES: &Zonas

en: Lan&dmarks and regions
an_ES: &Zonas y rechions

en: Landscape
an_ES: Apaisau

en: Language Configuration Change
an_ES: Cambio de configuración d'idioma

en: Latvian grade 1
an_ES: Letón grau 1

en: Left
an_ES: Cucha

en: Left aligned
an_ES: aliniau ala cucha

en: Left click
an_ES: Clic cucho

en: Left mouse button lock
an_ES: Bloqueyo d'o botón cucho d'o churi

en: Left mouse button unlock
an_ES: Desbloqueyo d'o botón cucho d'o churi

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
an_ES: Dentrada en a lechenda pa serie {seriesName}, {seriesIndex} de {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
an_ES: Dentrada d'a lechenda {legendEntryIndex} de {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
an_ES: Clau en a lechenda ta series {seriesName} {seriesIndex} de {seriesCount}

en: Level
an_ES: Libel

en: License Agreement
an_ES: Acceptando a Licencia

en: Lin&ks
an_ES: &Vinclos

en: Line
an_ES: Linias

en: Line &indentation reporting:
an_ES: Anunciau d'a sangría d'a l&inia:

en: Line &numbers
an_ES: &Numers de linia

en: Line with Markers
an_ES: Linias con marcadors

en: Linear
an_ES: Linial

en: Lists various types of elements in this document
an_ES: Lista qualques menas d'elementos en iste documento

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
an_ES: Lista qualques menas d'elementos en ista fuella de calculo

en: Lithuanian 6 dot
an_ES: Lituano de 6 puntos

en: Lithuanian 8 dot
an_ES: Lituano de 8 puntos

en: Loading NVDA. Please wait...
an_ES: Se ye cargando lo NVDA. Aspera por favor...

en: Loading document...
an_ES: Se ye cargando lo documento...

en: Locks or unlocks the left mouse button
an_ES: Bloqueya u desbloqueya o botón cucho d'o churi

en: Locks or unlocks the right mouse button
an_ES: Bloqueya u desbloqueya o botón dreito d'o churi

en: Log
an_ES: Rechistro

en: Log fragment copied to clipboard
an_ES: S'ha copiau lo fragmento d'o rechistro en o portafuellas

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
an_ES: S'ha marcau la posición d'inicio d'o fragmento d'o rechistro, preta unatra vez pa copiar-lo en o portafuellas

en: Log is unavailable
an_ES: Lo rechistro no ye disponible

en: Logarithmic
an_ES: Logarithmico

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
an_ES: Ninvia información t'o rechistro sobre l'actual navegador d'obchectos lo qual ye util pa desembolicadors y activa o visor d'o rechistro asinas a información puet estar examinada.

en: Major Gridlines
an_ES: Linias de quadricula mayors

en: Make screen black (immediate effect)
an_ES: Meter la pantalla negra (efecto a l'inte)

en: Malay grade 2
an_ES: Malayo grau 2

en: Malayalam grade 1
an_ES: Malayalam grau 1

en: Manipuri grade 1
an_ES: Manipuri grau 1

en: Manual Activation
an_ES: Enchegau manual

en: Manual activate
an_ES: Enchegau manual

en: Manual activation
an_ES: Enchegau manual

en: Manual deactivate
an_ES: Desenchegau manual

en: Marathi grade 1
an_ES: Maratí grau 1

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
an_ES: Marcar la fin actual d'o rechistro como lo prencipio d'o fragmento que copiar en o portafuellas pretando unatra vez.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
an_ES: Marca la posición actual d'o cursor de revisión como lo comienzo d'o texto a seleccionar u copiar

en: Master Thumbnails
an_ES: Miniaturas mayestras

en: Math interaction not supported.
an_ES: A interacción matematica no ye suportada.

en: Media Clip placeholder
an_ES: Marcador de posición de clip de video

en: Message &timeout (sec)
an_ES: &Tiempo d'aspera d'o mensache (segundos)

en: Microsoft UI Automation
an_ES: Automatización d'a interficie d'usuario de Microsoft

en: Minor Gridlines
an_ES: Linias de quadricula menors

en: Miscellaneous
an_ES: Miscelania

en: Mongolian grade 1
an_ES: Mongol grau 1

en: Mongolian grade 2
an_ES: Mongol grau 2

en: Mouse
an_ES: Churi

en: Mouse text unit resolution %s
an_ES: Unidat de resolución de texto d'o churi %s

en: Mouse tracking off
an_ES: Seguimiento d'o churi desactivau

en: Mouse tracking on
an_ES: Seguimiento d'o churi activau

en: Move focus
an_ES: Mover o foco

en: Move navigator object to mouse
an_ES: Mover o navegador d'obchectos t'o churi

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
an_ES: Mueve lo cursor de revisión t'a posición marcada como lo inicio d'o texto pa estar seleccionau u copiau

en: Move to focus
an_ES: Mover t'o foco

en: Move to the next result
an_ES: se mueve t'o resultau siguient

en: Move to the previous result
an_ES: se mueve t'o resultau anterior

en: Moved above %s
an_ES: Moviu por dencima de %s

en: Moved above blank paragraph
an_ES: Moviu por dencima d'un paragrafo en blanco

en: Moved below %s
an_ES: Moviu por debaixo de %s

en: Moved below blank paragraph
an_ES: Moviu por debaixo d'un paragrafo en blanco

en: Moves the braille display to the current focus
an_ES: Mueve a linia braille t'o foco actual

en: Moves the braille display to the next line
an_ES: Mueve a linia braille t'a linia siguient

en: Moves the braille display to the previous line
an_ES: Mueve a linia braille t'a linia anterior

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
an_ES: Mueve o puntero d'o churi t'o navegador d'obchectos actual

en: Moves the navigator object and focus to the next row
an_ES: Mueve o navegador d'obchectos y o foco t'a ringlera siguient

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
an_ES: Mueve o navegador d'obchectos y o foco t'a ringlera anterior

en: Moves the navigator object to the first object inside it
an_ES: Mueve o navegador d'obchectos t'o primer obchecto adentro d'el

en: Moves the navigator object to the next column
an_ES: Mueve o navegador d'obchectos t'a siguient columna

en: Moves the navigator object to the next object
an_ES: Mueve o navegador d'obchectos t'o siguient obchecto

en: Moves the navigator object to the object containing it
an_ES: Mueve o navegador d'obchectos ta l'obchecto que lo contienga

en: Moves the navigator object to the previous column
an_ES: Mueve o navegador d'obchectos t'a columna anterior

en: Moves the navigator object to the previous object
an_ES: Mueve o navegador d'obchectos ta l'obchecto anterior

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
an_ES: Mueve o cursor de revisión t'a linia inferior d'o navegador d'obchectos actual y la charra

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
an_ES: Mueve o cursor de revisión t'o primer caracter d'a linia an se sitúe en o navegador d'obchectos actual y la charra

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
an_ES: Mueve o cursor de revisión t'o zaguer caracter d'a linia an se sitúe en o navegador d'obchectos actual y lo charra

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
an_ES: Mueve o cursor de revisión t'o siguient caracter de l'actual navegador de obchectos y lo charra

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
an_ES: Mueve o cursor de revisión t'a siguient linia de l'actual navegador de obchectos y la charra

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
an_ES: Mueve o cursor de revisión t'a siguient parola d'o navegador d'obchectos actual y la charra

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
an_ES: Mueve o cursor de revisión t'o caracter anterior d'o navegador d'obchectos actual y lo charra

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
an_ES: Mueve o cursor de revisión t'a linia anterior d'o navegador d'obchectos actual y la charra

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
an_ES: Mueve o cursor de revisión t'a parola anterior d'o navegador d'obchectos actual y la charra

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
an_ES: Mueve o cursor de revisión t'a linia superior d'o navegador d'obchectos actual y la charra

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
an_ES: Se'n mueve t'a siguient opción disponible en l'aniello d'opcions d'o sintetizador

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
an_ES: Se'n mueve t'o siguient obchecto en una anvista plana d'a hierarquía de navegación d'obchectos

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
an_ES: Se'n mueve t'a opción anterior disponible en l'aniello d'opcions d'o sintetizador

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
an_ES: Se'n mueve ta l'anterior obchecto en una anvista plana d'a hierarquía de navegación d'obchectos

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
an_ES: Se'n mueve ta l'empecipio d'un elemento contenedor, tal como una lista u tabla

en: Moving Average
an_ES: Meya variable

en: N&otes
an_ES: N&otas

en: NVDA  Usage Data Collection
an_ES: Replega de datos d'emplego d'o NVDA

en: NVDA &Language (requires restart):
an_ES: &Idioma d'o NVDA (cal reenchegar):

en: NVDA Braille Viewer
an_ES: Visor d'o braille d'o NVDA

en: NVDA Development
an_ES: Desembolique d'o NVDA

en: NVDA Log Viewer
an_ES: Visor d'o rechistro d'o NVDA

en: NVDA Message
an_ES: Mensache d'o NVDA

en: NVDA Python Console
an_ES: Consola Python pa lo NVDA

en: NVDA Settings
an_ES: Opcions d'o NVDA

en: NVDA Speech Viewer
an_ES: Visor d'a Voz d'o NVDA

en: NVDA Update
an_ES: Esviellar o NVDA

en: NVDA add-on package
an_ES: Paquet de complementos d'o NVDA

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
an_ES: O NVDA no ye capable de borrar u de sobreescribir un fichero.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
an_ES: Fa falta reenchegar lo NVDA pa que lo nuevo idioma faga efecto.

en: NVDA settings
an_ES: Opcions d'o NVDA

en: NVDA started
an_ES: NVDA activau

en: NVDA version {version} is available.
an_ES: A versión {version} d'o NVDA ye disponible.

en: NVDA web site
an_ES: Puesto Web d'o NVDA

en: Native input
an_ES: Dentrada nativa

en: Nattiq nBraille
an_ES: Nattiq nBrailleSin braille

en: Navigating by sentence not supported in this document
an_ES: La navegación por frases no ye suportada en iste documento

en: Nepali grade 1
an_ES: Nepalí grau 1

en: New Profile
an_ES: Nuevo perfil

en: New name:
an_ES: Nuevo nombre

en: Newsgroup:
an_ES: Grupo de noticias:

en: No Series defined.
an_ES: No bi ha Series definidas.

en: No action
an_ES: Sin acción

en: No additional details
an_ES: Sin detalles adicionals

en: No braille
an_ES: Sin braille

en: No caret
an_ES: Sin cursor

en: No comments
an_ES: Sin comentarios

en: No containing object
an_ES: No contién obchectos

en: No ducking
an_ES: No achiquir

en: No emoji
an_ES: Sin emoticono

en: No focus
an_ES: Sin foco

en: No formatting information
an_ES: No bi ha garra información de formato

en: No help available here.
an_ES: No bi ha aduya disponible aquí.

en: No location information
an_ES: No bi ha garra información d'ubicación

en: No long description
an_ES: No bi ha garra descripción larga

en: No message yet
an_ES: No bi ha encara garra mensache

en: No navigator object
an_ES: Sin navegador d'obchectos

en: No new log entry to copy
an_ES: No bi ha dentrada nueva en o rechistro pa copiar

en: No next
an_ES: No bi ha siguient

en: No next review mode
an_ES: No bi ha siguient modo de revisión

en: No notes
an_ES: No bi ha notas

en: No objects inside
an_ES: No bi ha garra obchecto adentro

en: No previous
an_ES: No bi ha anterior

en: No previous review mode
an_ES: no bi ha anterior modo de revisión

en: No progress bar updates
an_ES: No bi ha actualizacions d'a barra de progreso

en: No selection
an_ES: Sin selección

en: No settings
an_ES: Sin opcions

en: No speech
an_ES: Sin voz

en: No start marker set
an_ES: No s'ha fixau una marca d'empecipio

en: No status line found
an_ES: No s'ha trobau garra linia d'estau

en: No symbol replacement
an_ES: No bi ha reemplazo de simbolo

en: No system battery
an_ES: No bi ha batería d'o sistema

en: No text to copy
an_ES: No bi ha garra texto a copiar

en: No title
an_ES: Sin titol

en: No track playing
an_ES: No bi ha garra pista en reproducción

en: No update available.
an_ES: No bi ha garra actualización disponible.

en: Normal view
an_ES: Anvista normal

en: Northern Kurdish grade 0
an_ES: Curdo nortenco grau 0

en: Norwegian 8 dot computer braille
an_ES: Braille noruego computerizau de 8 puntos

en: Norwegian grade 0
an_ES: Noruego grau 0

en: Norwegian grade 1
an_ES: Noruego grau 1

en: Norwegian grade 2
an_ES: Noruego grau 2

en: Norwegian grade 3
an_ES: Noruego grau 3

en: Not in a container
an_ES: No yes en un contenedor

en: Not in a table cell
an_ES: No yes en una celda de tabla

en: Not in table
an_ES: No yes en una tabla

en: Not math
an_ES: No matematico

en: Not on a note
an_ES: no en una nota

en: Not supported in this document
an_ES: No ye suportau en iste documento

en: Not supported in this document.
an_ES: No ye suportau en iste documento.

en: Note
an_ES: Nota

en: Notes Master view
an_ES: Anvista de notas mayestras

en: Notes page
an_ES: Pachina de notas

en: Nothing
an_ES: Cosa

en: Notify for &pending update on startup
an_ES: Notificar d'actualizacions &pendients en enchegar

en: Number format: {0}
an_ES: Formato d'o numero: {0}

en: OK
an_ES: Acceptar

en: Object Presentation
an_ES: Presentación d'Obchectos

en: Object has no location
an_ES: L'obchecto no tien posición

en: Object navigation
an_ES: Navegación d'obchectos

en: Object placeholder
an_ES: Marcador de posición d'obchecto

en: Object review
an_ES: Revisión d'obchectos

en: Off
an_ES: Desenchegau

en: Only when scrolling back
an_ES: Nomás en desplazar-se-ne enta zaga

en: Open developer scratchpad directory
an_ES: Ubrir lo directorio developer scratchpad

en: Open-High-Low-Close
an_ES: Ubridura-alto-baixo-zarradura

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
an_ES: Ubre lo directorio de configuración d'o NVDA de l'usuario actual

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
an_ES: Ubre la ferramienta d'inspección WX GUI. Emplegada pa obtener mas información arredol d'o estau d'os components d'a interficie grafica d'usuario.

en: Opens the note editing dialog
an_ES: Ubre lo dialogo d'edición de notas

en: Optelec ALVA 6 series/protocol converter
an_ES: series d'a Optelec ALVA 6/conversor de protocolo

en: Options
an_ES: Opcions

en: Options:
an_ES: Opcions:

en: Org Chart placeholder
an_ES: Marcador de posición de grafico  Org

en: Organisation:
an_ES: Organización:

en: Oriya grade 1
an_ES: Oriya grau 1

en: Outline view
an_ES: Anvista difuera de linia

en: Package
an_ES: Paquet

en: Page {pageNumber}
an_ES: Pachina {pageNumber}

en: Pages and spacing
an_ES: Pachinas y espaciau

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
an_ES: Modelos mas modernos de Papenmeier BRAILLEX

en: Papenmeier BRAILLEX older models
an_ES: Modelos mas antigos de Papenmeier BRAILLEX

en: Pass next key through
an_ES: Deixar pasar a siguient tecla

en: Pattern
an_ES: Patrón

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
an_ES: Fa l'acción predeterminada en o navegador d'obchectos actual (eixemplo: Pretar si ye un botón).

en: Persian 8 dot computer braille
an_ES: Braille persa computerizau de 8 puntos

en: Persian grade 1
an_ES: Persa grau 1

en: Picture placeholder
an_ES: Marcador de posición d'imachen

en: Pie
an_ES: Cercular

en: Pie of Pie
an_ES: Cercular de cerculars

en: Pivot Chart Drop Zone
an_ES: Zona de baixada d'o grafico dinamico

en: Pivot Chart Field Button
an_ES: Botón de campo d'o grafico dinamico

en: Play a sound for logged e&rrors:
an_ES: Reproducir un son pa las errors &rechistradas:

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
an_ES: Reproducir un son en amaneixer sucherencias &automaticas

en: Play sound for &spelling errors while typing
an_ES: Reproducir &son pa las errors d'ortografía entre que s'escribe

en: Please Donate
an_ES: Fe una donación

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
an_ES: Por favor desenchega la cortina de pantalla antis de no usar l'OCR d'o Windows

en: Please press OK to start the installed copy.
an_ES: Por favor preta Acceptar pa prencipiar a copia instalada.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
an_ES: Por favor indica un directorio an creyar a copia portable.

en: Please wait
an_ES: Por favor aspera

en: Please wait while NVDA is being installed
an_ES: Por favor aspera entre que o NVDA se ye instalando

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
an_ES: Por favor aspera entre que se creya una copia portable d'o NVDA.

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
an_ES: Por favor aspera entre que as opcions se copian en a configuración d'o sistema.

en: Please wait while the add-on is being installed.
an_ES: Por favor aspera entre que o complemento s'instala.

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
an_ES: Por favor aspera entre que a instalación anterior d'o NVDA se ye esviellando.

en: Plot area
an_ES: Aria d'o trazau

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
an_ES: Aria d'o trazau, altaria interior: {plotAreaInsideHeight:.0f}, amplaria interior: {plotAreaInsideWidth:.0f}, alto interior: {plotAreaInsideTop:.0f}, cucha interior: {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugins reloaded
an_ES: S'han recargau os complementos

en: Polish 8 dot computer braille
an_ES: Braille polaco computerizau de 8 puntos

en: Portrait
an_ES: Retrato

en: Portuguese 8 dot computer braille
an_ES: Braille computerizau portugués de 8 puntos

en: Portuguese grade 1
an_ES: Portugués grau 1

en: Portuguese grade 2
an_ES: Portugués grau 2

en: Positioned at {x}, {y}
an_ES: Posicionau en {x}, {y}

en: Power
an_ES: Potencia

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
an_ES: Presienta, en o modo de navegación, información de formatiau pa la posición actual d'o cursor de revisión.

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
an_ES: Presienta, en o modo de navegación, información de formatiau pa lo texto baixo lo cursor.

en: Preserve
an_ES: preservar

en: Press twice to copy or reset the start marker
an_ES: Preta dos veces pa copiar u reenchegar o marcador inicial

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
an_ES: Pretau una vegada mete o foco d'o teclau en o navegador d'obchectos, pretau dos vegadas mete o cursor d'o sistema en a posición d'o cursor de revisión

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
an_ES: Pretando-lo una vez torna la configuración actual t'o estau alzau mas recientment. Pretando-lo tres veces la estableix a las valors predeterminadas de fabrica.

en: Primary Category Axis
an_ES: Eixe de categoría prencipal

en: Primary Series Axis
an_ES: Eixe de serie prencipal

en: Primary Value Axis
an_ES: Eixe de valor prencipal

en: Primary footer
an_ES: Piet de pachina prencipal

en: Primary header
an_ES: Capitero de pachina prencipal

en: Print Preview
an_ES: Anvista preliminar

en: Profile
an_ES: Perfil

en: Profile Triggers
an_ES: Disparadors d'o perfil

en: Profile name:
an_ES: Nombre d'o perfil

en: Progress &bar output:
an_ES: Salida d'a &barra de progreso:

en: Punctuation/symbol &level:
an_ES: &Libel de puntuación y simbolos:

en: Punjabi grade 1
an_ES: Punjabí grau 1

en: Python Console
an_ES: Consola Python

en: Quits NVDA!
an_ES: Salir d'o NVDA!

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
an_ES: RGB roya {rgb.red}, verda {rgb.green}, azula {rgb.blue}

en: Radar
an_ES: Radial

en: Radar Axis Labels
an_ES: Etiquetas d'os eixes radials

en: Radar with Data Markers
an_ES: Radial con marcadors de datos

en: Rate boos&t
an_ES: Cha&rrar a escape!

en: Re&move
an_ES: Bo&rrar

en: Re-&download update
an_ES: Re&descargar l'actualización

en: Read by &paragraph
an_ES: Leyer por &paragrafo

en: Reads all controls in the active window
an_ES: Leye totz los controls en a finestra activa

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
an_ES: Leye dende lo cursor de revisión t'a fin d'o texto actual, movendo lo cursor de revisión seguntes lo faga

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
an_ES: leye dende dencima d'o cursor d'o sistema ent'a fin de texto, movendo lo cursor entre que lo fa

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
an_ES: Leye la barra d'estau de l'aplicación actual y mueve navegador d'obchectos ta ella.

en: Reads the current application status bar.
an_ES: Leye la barra d'estau de l'aplicación.

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
an_ES: Leye la barra d'estau de l'aplicación actual y mueve lo navegador ta ella. Si se preta dos veces letreya la información. Si se preta tres veces copia la barra d'estau en o portafuellas

en: Recognition &language:
an_ES: &idioma de reconoixencia:

en: Recognition failed
an_ES: A reconoixencia ye fallada

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
an_ES: Reconoix lo conteniu de l'actual obchecto en o navegador con l'OCR d'o Windows

en: Recognizing
an_ES: Reconoixendo

en: Refresh	F5
an_ES: Refrescar	F5

en: Refreshed
an_ES: Refrescau

en: Refreshes the document content
an_ES: Refresca o conteniu d'o documento

en: Regular &expression
an_ES: &Expresión regular

en: Reload plugins
an_ES: Recargar os complementos

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
an_ES: Recarga os modulos d'aplicación y os complementos globals sin reenchegar o NVDA, lo qual puet estar util pa desembolicadors

en: Remind me &later
an_ES: Remerar-me-lo mas &tardi

en: Removed {address}    from row headers
an_ES: S'ha borrau {address}    d'os capiters de ringlera

en: Rename Profile
an_ES: Renombrar lo perfil

en: Replacement
an_ES: Substituir por

en: Report &notifications
an_ES: Anunciar as &notificacions

en: Report &tooltips
an_ES: Anunciar os &consellos

en: Report aria-description always
an_ES: Anunciar siempre las descripcions aria

en: Report backg&round progress bars
an_ES: Anunciar as ba&rras de progreso en segundo plano

en: Report changes to the &composition string
an_ES: Anunciar os cambios en a cadena de reda&cción

en: Report changes to the &reading string
an_ES: Anunciar os cambios en a cadena de &lectura

en: Report dynamic &content changes
an_ES: Anunciar os cambios de &conteniu dinamico

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
an_ES: Anunciar os cambios de &formato dimpués d'o cursor (puet prevocar bell retraso)

en: Report mouse &shape changes
an_ES: anunciar os cambios en a &forma d'o churi

en: Report object &descriptions
an_ES: Anunciar as &descripcions d'obchecto

en: Report object &position information
an_ES: Anunciar a información de &posición de l'obchecto

en: Report object shortcut &keys
an_ES: Anunciar as teclas de &alcorce d'os obchectos

en: Report transparent color values
an_ES: Anunciar las valors das colors transparents

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
an_ES: anuncia o estau d'a batería y o tiempo que en queda si a fuent externa d'alimentación no ye connectada

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
an_ES: Anuncia información de formatiau pa la posición actual d'o cursor de revisión.

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
an_ES: Anuncia la información de formatiau pa la posición actual d'o cursor de revisión. Si se preta dos veces presienta la información en o modo de navegación.

en: Reports formatting info for the text under the caret.
an_ES: Anuncia la información de formatiau pa lo texto baixo lo cursor.

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
an_ES: Anuncia la información de formatiau pa lo texto baixo lo cursor. Si se preta dos veces, presienta la información en o modo de navegación

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
an_ES: Anuncia información de formato d'o texto baixo a celda braille

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
an_ES: Anuncia información arredol d'a ubicación d'o texto u l'obchecto en o cursor de revisión. Pretar-ne dos vegadas en puet furnir masdetalles.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
an_ES: Anuncia o caracter de l'actual navegador d'obchectos an ye situau o cursor de revisión. Pretando-ie dos vegadas anuncia una descripción u eixemplo d'ixe caracter. Pretando-ie tres veces anuncia a valor numerica d'o caracter en decimal y hexadecimal

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
an_ES: Anuncia la linia actual baixo lo cursor de l'aplicación. Pretando ista tecla dos veces a escape letreyará a linia actual. Pretando-la tres veces letreyará a linia fendo servir descripcions de caracters.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
an_ES: Anuncia o navegador d'obchectos actual. Pretando-lo dos vegadas letreya ista información y pretando-lo tres vegadas copia o nombre y a valor d'iste obchecto en o portafuellas

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
an_ES: Anuncia o tiempo trescorriu d'a pista actualment en reproducción, si bi'n hese beluna

en: Reports the length of the currently playing track, if any
an_ES: Anuncia la longaria d'a pista actualment en reproducción, si bi'n hese beluna

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
an_ES: Anuncia a linia d'o navegador d'obchectos actual an siga situau o  cursor de revisión. Si ista tecla se preta dos veces, a linia actual se letreyará. Pretando-la tres veces se letreyará a linia emplegando descripcions foneticas.

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
an_ES: Anuncia lo nombre d'o perfil actual de configuración d'o NVDA

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
an_ES: Anuncia l'obchecto nuevo u o conteniu que ye baixo o tuyo dido si ye diferent a lo puesto a do estase o dido antis

en: Reports the note or comment thread on the current cell
an_ES: Anuncia lo filo de comentarios u notas en a celda actual

en: Reports the object and content directly under your finger
an_ES: Anuncia l'obchecto y conteniu que ye dreitament baixo o dido

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
an_ES: Anuncia o tiempo remanent d'a pista actualment en reproducción, si bi'n hese beluna

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
an_ES: Anuncia lo simbolo en que siga posicionau lo cursor de revisión. Pretau dos veces amuestra lo simbolo y lo texto usau pa charrar-lo en o modo de navegación

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
an_ES: Anuncia o titol de l'aplicación u finestra en primer plano actuals. Si se pretó dos veces, letreya o titol. Si se pretó tres veces, copia o titol t'o portafuellas

en: Reset all settings to default state
an_ES: Reiniciar todas as opcions t'o estau predeterminau

en: Reset all settings to saved state
an_ES: Reiniciar todas as opcions ta un estau alzau

en: Reset gestures
an_ES: Restablir los cenyos

en: Reset to factory &defaults
an_ES: Renchegar t'as valors pre&determinadas de fabrica

en: Restart
an_ES: Reenchegar

en: Restart &later
an_ES: Reenchegar-&lo dimpués

en: Restart &now
an_ES: Ree&nchegar-lo agora

en: Restart NVDA
an_ES: Reenchegar o NVDA

en: Restart with add-ons disabled
an_ES: Reenchegar con os complementos desenchegaus

en: Restart with debug logging enabled
an_ES: Reenchegar con o rechistro de depuración enchegau

en: Restarts NVDA!
an_ES: Reenchega o NVDA!

en: Restore defaults
an_ES: Restablir as valors por defecto

en: Result
an_ES: Resultau

en: Review Cursor
an_ES: Cursor de revisión

en: Right
an_ES: Dreita

en: Right aligned
an_ES: aliniau a la dreita

en: Right click
an_ES: Clic dreito

en: Romanian
an_ES: Rumano

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
an_ES: I leva o cursor u activa l'obchecto baixo a celda braille

en: Run COM Registration Fixing tool...
an_ES: Executar a ferramienta COM d'apanyo d'o rechistro...

en: Russian contracted braille
an_ES: Braille ruso contraito

en: Russian literary braille
an_ES: Braille ruso literario

en: Russian literary braille (detailed)
an_ES: Braille ruso literario (detallau)

en: Sanskrit grade 1
an_ES: Sanscrito grau 1

en: Save &as...	Ctrl+S
an_ES: &Alzarcomo...	Ctrl+S

en: Save As
an_ES: Alzar como

en: Saves the current NVDA configuration
an_ES: Alza a configuración actual d'o NVDA

en: Say &cap before capitals
an_ES: Dicir ma&yus antis de mayusclas

en: Say all
an_ES: Charrar-lo tot

en: Scatter
an_ES: Dispersión

en: Scatter with Lines
an_ES: Dispersión con linias

en: Scatter with Lines and No Data Markers
an_ES: Dispersión con Linias y sin marcadors de datos

en: Scatter with Smoothed Lines
an_ES: Dispersión con linias suavezadas

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
an_ES: Dispersión con linias suavezadas y sin marcadors de datos

en: Screen Curtain
an_ES: Cortina de pantalla

en: Screen curtain disabled
an_ES: Cortina de pantalla desenchegada

en: Screen curtain enabled
an_ES: Cortina de pantalla enchegada

en: Screen curtain not available
an_ES: La cortina de pantalla no ye disponible

en: Screen review
an_ES: Revisión de pantalla

en: Scrolls the braille display back
an_ES: Desplaza a linia braille enta zaga

en: Scrolls the braille display forward
an_ES: Desplaza a linia braille enta debant

en: Secondary Category Axis
an_ES: Eixe de categoría secundaria

en: Secondary Series Axis
an_ES: Eixe de serie secundaria

en: Secondary Value Axis
an_ES: Eixe de valor secundaria

en: Secure Desktop
an_ES: Escritorio Seguro

en: Seika Braille Displays
an_ES: Linias braille Seika

en: Select Braille Display
an_ES: Seleccionar a linia braille

en: Select Synthesizer
an_ES: Seleccionar o sintetizador

en: Select until the end of the current result
an_ES: Seleccionar dica la fin d'o resultau actual

en: Select until the start of the current result
an_ES: Seleccionar dica lo prencipio d'o resultau actual

en: Sepedi grade 1
an_ES: Sepedi grau 1

en: Sepedi grade 2
an_ES: Sepedi grau 2

en: Serbian grade 1
an_ES: Serbio grau 1

en: Serial: {portName}
an_ES: Serie: {portName}

en: Series Lines
an_ES: Linias d'as series

en: Sesotho grade 1
an_ES: Sesotho grau 1

en: Sesotho grade 2
an_ES: Sesotho grau 2

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
an_ES: Establir a ringlera {rowNumber} y a columna {columnNumber} como prencipio d'os capiters de columna

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
an_ES: Establir a ringlera {rowNumber} y a columna {columnNumber} como prencipio d'os capiters de ringlera

en: Set {address} as start of column headers
an_ES: Establir {address} como prencipio d'os capiters de columna

en: Set {address} as start of row headers
an_ES: Establir {address} como prencipio d'os capiters de ringlera

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
an_ES: Estableix lo navegador d'obchectos t'o foco actual, y lo cursor de revisión en a posición d'o cursor d'o sistema adintro d'ell, si ye posible.

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
an_ES: Mete o navegador d'obchectos en l'obchecto actual baixo lo puntero d'o churi y lo charra

en: Setswana grade 1
an_ES: Setswana grau 1

en: Setswana grade 2
an_ES: Setswana grau 2

en: Setting HID keyboard simulation not supported
an_ES: A opción de simulación de teclau HID no ye suportada

en: Shape
an_ES: Forma

en: Sheet {0}, {1}
an_ES: Fuella {0}, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
an_ES: A&mostrar as opcions de salida en salir d'o NVDA

en: Show indefinitely
an_ES: Amostrar indefinidament

en: Show messages
an_ES: Amostrar los mensaches

en: Shows NVDA's braille settings
an_ES: Amuestra las opcions de braille d'o NVDA

en: Shows NVDA's browse mode settings
an_ES: Amuestra las opcions d'o modo de navegación d'o NVDA

en: Shows NVDA's document formatting settings
an_ES: Amuestra las opcions de formatiau de documentos d'o NVDA

en: Shows NVDA's general settings
an_ES: Amuestra las opcions chenerals d'o NVDA

en: Shows NVDA's input composition settings
an_ES: Amuestra las opcions de redacción de dentrada d'o NVDA

en: Shows NVDA's keyboard settings
an_ES: Amuestra las opcions de teclau d'o NVDA

en: Shows NVDA's mouse settings
an_ES: Amuestra las opcions d'o churi d'o NVDA

en: Shows NVDA's object presentation settings
an_ES: Amuestra las opcions d presentación d'obchectos d'o NVDA

en: Shows NVDA's review cursor settings
an_ES: Amuestra las opcions d'o cursor de revisión d'o NVDA

en: Shows NVDA's speech settings
an_ES: Amuestra las opcions de voz d'o NVDA

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
an_ES: Amuestra opcions relativas a texto seleccionau u texto en o cursor

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
an_ES: Amuestra o dialogo de perfils de configuración d'o NVDA

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
an_ES: Amuestra lo dialogo de selección de linia braille d'o NVDA

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
an_ES: Amuestra o dialogo Opcions d'o diccionario predeterminau d'o NVDA

en: Shows the NVDA input gestures dialog
an_ES: Amuestra o dialogo Cenyos de dentrada d'o NVDA

en: Shows the NVDA menu
an_ES: Amuestra o menú de NVDA

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
an_ES: Amuestra o dialogo Pronuncia de simbolos d'o NVDA

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
an_ES: Amuestra lo dialogo de selección de sintetizador d'o NVDA

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
an_ES: Amuestra o dialogo Opcions d'o diccionario temporal d'o NVDA

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
an_ES: Amuestra o dialogo Diccionario por Voz d'o NVDA

en: Shows the long description at this position if one is found.
an_ES: Amuestra la descripción larga en ista posición si bi'n ha una.

en: Simple review mode off
an_ES: Modo de revisión simpla desenchegau

en: Simple review mode on
an_ES: Modo de revisión simpla enchegau

en: Single letter navigation off
an_ES: Navegación  d'una sola letra desenchegada

en: Single letter navigation on
an_ES: Navegación  d'una sola letra enchegada

en: Single line spacing
an_ES: Espaciau simple de linia

en: Sleep mode off
an_ES: Modo silencioso desactivau

en: Sleep mode on
an_ES: Modo silencioso activau

en: Slice color: {colorName}
an_ES: Color de tallada: {colorName}

en: Slide Master view
an_ES: Anvista mayestra de diapositivas

en: Slide Number placeholder
an_ES: Marcador de posición de numero de diapositiva

en: Slide Show - complete
an_ES: Anvista completa de diapositivas

en: Slide Sorter view
an_ES: Anvista de clasificación de diapositivas

en: Slide show - {slideName}
an_ES: Anvista de diapositiva- {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
an_ES: Amostrar as notas de diapositiva - {slideName}

en: Slide view
an_ES: Anvista de diapositiva

en: Slide {slideNumber}
an_ES: Diapositiva {slideNumber}

en: Slovak grade 1
an_ES: Eslovaco grau 1

en: Slovenian 8 dot computer braille
an_ES: Braille esloveno computerizau de 8 puntos

en: Slovenian grade 1
an_ES: Esloveno grau 1

en: Southern Vietnamese grade 1
an_ES: Vietnamés surenco grau 1

en: Spanish 8 dot computer braille
an_ES: Braille espanyol computerizau de 8 puntos

en: Spanish grade 1
an_ES: Espanyol grau 1

en: Spanish grade 2
an_ES: Espanyol grau 2

en: Speak
an_ES: Charrar

en: Speak and beep
an_ES: Charrar y chuflar

en: Speak c&ommand keys
an_ES: Charrar as teclas d'&ordens

en: Speak progress bar updates
an_ES: Recontar as actualizacions d'a barra de progreso

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
an_ES: Diz o nombre d'o fichero de l'aplicación activa de conchunta con o nombre d'o modulo d'aplicación actualment cargau

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
an_ES: Charra la parola d'o navegador d'obchectos actual an siga situau o cursor de revisión. Pretando-ne dos veces letreya a parola. Pretando-ne tres veces charra la parola emplegando descripcions de caracter.

en: Speech
an_ES: Fabla

en: Speech &dictionaries
an_ES: &Diccionarios d'a fabla

en: Speech &interrupt for typed characters
an_ES: Aturar la voz en escr&ibir caracters

en: Speech i&nterrupt for Enter key
an_ES: Aturar la voz en pretar la tecla E&nter

en: Spells the current application status bar.
an_ES: Letreya la barra d'estau de l'aplicación actual.

en: St&art NVDA after I sign in
an_ES: R&ancar lo NVDA dimpués d'iniciar la sesión

en: St&yle
an_ES: Est&ilo

en: Stacked Area
an_ES: Arias apuyaladas

en: Stacked Bar
an_ES: Barras apuyaladas

en: Stacked Column
an_ES: Columnas apuyaladas

en: Stacked Cone Bar
an_ES: Barras conicas apuyaladas

en: Stacked Cone Column
an_ES: Columnas conicas apuyaladas

en: Stacked Cylinder Bar
an_ES: Barras cilindricas apuyaladas

en: Stacked Line
an_ES: Linias apuyaladas

en: Stacked Line with Markers
an_ES: Linias con marcadors apuyaladas

en: Stacked Pyramid Bar
an_ES: Barras piramidals apuyaladas

en: Stacked Pyramid Column
an_ES: Columnas piramidals apuyaladas

en: Standard HID Braille Display
an_ES: Linia Braille HID estandar

en: Start marked
an_ES: Inicio marcau

en: Styles
an_ES: Estilos

en: Su&perscripts and subscripts
an_ES: su&perescritos y subescritos

en: Subject:
an_ES: Tema:

en: Subscript
an_ES: Subindiz

en: Subtitle placeholder
an_ES: Marcador de posición de subtitol

en: Success
an_ES: Correcto

en: Successfully copied NVDA user settings
an_ES: S'han copiau as opcions d'usuario d'o NVDA satisfactoriament

en: Successfully installed NVDA.
an_ES: S'ha instalau satisfactoriament o NVDA.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
an_ES: S'ha esviellau satisfactoriament a instalación d'o NVDA.

en: Suggestions
an_ES: Sucherencias

en: Superscript
an_ES: Superindiz

en: Surface (Top View wireframe)
an_ES: Superficie (anvista superior d'estructura)

en: Surface (Top View)
an_ES: Superficie (anvista superior)

en: Swedish 8 dot computer braille
an_ES: Braille sueco computerizau de 8 puntos

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
an_ES: Cambea t'o siguient modo de revisión (p. eix. obchecto, documento u pantalla) y coloca a posición de revisión en o punto d'o navegador d'obchectos.

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
an_ES: Cambea a l'anterior modo de revisión (p. eix. obchecto, documento u pantalla) y coloca a posición de revisión en o punto d'o navegador d'obchectos

en: Symbol
an_ES: Simbolo

en: Symbol "%s" is already present.
an_ES: O simbolo "%s" ya ye present.

en: Symbol Pronunciation (%s)
an_ES: Pronuncia de simbolo (%s)

en: Symbol level %s
an_ES: Libel de puntuación %s

en: Synthesizer Error
an_ES: Error d'o Sintetizador

en: System caret
an_ES: Cursor d'o sistema

en: System focus
an_ES: Foco d'o sistema

en: System status
an_ES: Estau d'o sistema

en: Table description
an_ES: Descripción d'a tabla

en: Table information
an_ES: Información d'a tabla

en: Table placeholder
an_ES: Marcador de posición de tabla

en: Tamil grade 1
an_ES: Tamil grau 1

en: Taskbar
an_ES: Barra de quefers

en: Tatar grade 1
an_ES: Tatar grau 1

en: Telugu grade 1
an_ES: Telugu grau 1

en: Temporarily d&isable all triggers
an_ES: Desenchegar temporalment totz os d&isparadors

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
an_ES: Cortina de pantalla temporal, enchegada dica l'atro'l renchegue

en: Temporary dictionary
an_ES: Diccionario temporal

en: Terminal programs
an_ES: Programas de terminal

en: Tether B&raille:
an_ES: O b&raille ancorau:

en: Text &unit resolution:
an_ES: &Unidat de resolución de texto:

en: Text frame
an_ES: Bastida de texto

en: Text placeholder
an_ES: Marcador de posición de texto

en: Text review
an_ES: Revisión de texto

en: That profile already exists. Please choose a different name.
an_ES: Ixe perfil ya existe. Por favor esliye un nombre diferent.

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
an_ES: As siguients opcions controlan os tipos de formato de documentos anunciaus por o NVDA.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
an_ES: Las siguients opcions son pa usuarios avanzaus. Si las cambias ye posible que lo NVDA no marche correctament. Por favor cambia-las nomás si sabes lo que yes fendo u si has recibiu instruccions especificas d'os desembolicadors d'o NVDA.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
an_ES: L'instalador no ye capable d'esborrar u de sobreescribir un fichero. Podría estar en execución belatra copia d'o NVDA en unatra  cuenta de sesión d'usuario. Por favor guarencia-te que todas as copias instaladas d'o NVDA son zarradas y intenta a instalación de nuevas.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
an_ES: A instalación d'o NVDA ha fallau. Mira-te o Visor d'o rechistro pa mas información.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
an_ES: A rota d'instalación pa lo NVDA ha cambiau. Agora s'instalará en {path}

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
an_ES: A siguient tecla que siga pretada no será manipulada por o NVDA i se deixará pasar dreitament ta Windows.

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
an_ES: O panel d'opcions que has mirau d'ubrir no ye disponible en iste sistema.

en: There is no text on the clipboard
an_ES: No bi ha texto en o portafuellas

en: This change requires administrator privileges.
an_ES: Iste cambio requier premisos d'administrador.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
an_ES: Iste disparador ya ye asociau a unatro perfil. Si continas, se'n esborrará de l'atro perfil y se'n asociará con iste.
    Yes seguro que quiers continar?

en: Thumbnails
an_ES: Miniaturas

en: Title Master view
an_ES: Anvista de titol mayestro

en: Title placeholder
an_ES: Marcador de posición de titol

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
an_ES: Pa creyar una copia portable d'o NVDA, por favor triga la rota y atras opcions y dimpués preta Continar

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
an_ES: Pa editar iste perfil, amenesterás activar-lo manualment. Una vegada haigas finalizau a edición, amenesterás desactivar-lo manualment pa reprener l'emplego normal.
    Deseyas activar-lo manualment agora?

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
an_ES: Pa instalar o NVDA en o tuyo disco duro, por favor preta o botón Continar.

en: To:
an_ES: Ta:

en: Toggle HID keyboard simulation
an_ES: Conmutar a simulación de teclau HID

en: Toggle braille input
an_ES: Conmutar a dentrada braille

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
an_ES: Activar u desactivar o seguimiento de braille entre o foco y a posición de revisión

en: Toggle the braille cursor on and off
an_ES: Enchega y desenchega o cursor braille

en: Toggle the way context information is presented in braille
an_ES: Cambiar a manera en que a información d'o contexto se presenta en braille

en: Toggles HID keyboard simulation
an_ES: Conmuta la simulación de teclau HID

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
an_ES: Commuta entre chuflius, voz, chuflius y voz, y desactivau, pa l'anunciau d'actualizacions d'a barra de progreso

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
an_ES: Commuta entre o modo de navegación y o modo de foco. Quan ye en o modo de foco, as teclas pasarán dreitament a traviés de l'aplicación, permitindo-te interactuar dreitament con un control. Quan ye en modo de navegación podrás  navegar por o documento con o cursor, as teclas rapidas de navegación, etc.

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
an_ES: Conmuta entre dicir as  notas d'o fablant u lo conteniu actual d'a diapositiva. Isto no cambea lo que ye veyible en a pantalla, nomás lo que l'usuario puet leyer con o NVDA.

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
an_ES: Activa y desactiva totz os disparadors d'o perfil de configuración. A desactivación remaneix en efecto dica que o NVDA se reenchegue

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
an_ES: Triga quánto texto s'ha de charrar en que se mueva lo churi

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
an_ES: Activa u desactiva si o disenyo d'a pantalla se mantendrá mientras se renderiza

en: Toggles on and off reporting if clickable
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau de si ye clicable

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
an_ES: Enchega u desenchega a inclusión d'as tablas de disenyo en o modo de navegación

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
an_ES: Enchega y desenchega lo movimiento d'o navegador d'obchectos a causa de cambios d'o foco

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
an_ES: Enchega y desenchega lo movimiento d'o cursor de revisión a causa d'o movimiento d'o cursor d'o sistema.

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'os caracters CLDR, tals como los emoticonos

en: Toggles on and off the reporting of articles
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'os articlos

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'as citas

en: Toggles on and off the reporting of colors
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'as colors

en: Toggles on and off the reporting of comments
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'os comentarios

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
an_ES: Enchega y desenchega l'anuncio d'os cambios de conteniu dinamico, tals como texto nuevo en a consola dos de windows

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'o enfasi

en: Toggles on and off the reporting of font changes
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'o nombre d'a fuent

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'o tamaño d'a fuent

en: Toggles on and off the reporting of frames
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'as bastidas

en: Toggles on and off the reporting of graphics
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'os graficos

en: Toggles on and off the reporting of groupings
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'as agrupacions

en: Toggles on and off the reporting of headings
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'os capiters

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'o texto resaltau

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'as zonas

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'os numers de linia

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'o espaciau de linia

en: Toggles on and off the reporting of links
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'os vinclos

en: Toggles on and off the reporting of lists
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'as listas

en: Toggles on and off the reporting of pages
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'as pachinas

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'a sangría d'o paragrafo

en: Toggles on and off the reporting of revisions
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'as revisions

en: Toggles on and off the reporting of style changes
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'os cambios d'estilo

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'os superescritos y subescritos

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'as coordenadas de tabla

en: Toggles on and off the reporting of tables
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau d'as tablas

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
an_ES: Enchega y desenchega l'anunciau de l'aliniación

en: Toggles simple review mode on and off
an_ES: Enchega y desenchega o modo de revisión simpla

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
an_ES: Enchega u desenchega a navegación d'una sola letra. Quan ye enchegada as teclas d'una letra en o modo de navegación brincan t'a quantas menas d'elementos en a pachina. Quan ye desenchegada ixas teclas se pasan ta l'aplicación

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
an_ES: Activa u desactiva o modo silencioso pa l'aplicación activa.

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
an_ES: Conmuta o visor d'a voz d'o NVDA, una finestra flotant que te permit de veyer tot o texto que o NVDA ye charrando actualment

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
an_ES: Activa y desactiva l'anuncio d'información quan o churi se mueve

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
an_ES: Intercambia lo estau d'a cortina de pantalla, enchegau pa meter la pantalla negra u desenchegau pa amostrar los contenius d'a pantalla. Pretaud una vez, la cortina de pantalla s'activa dica que renchegues lo NVDA. Pretau dos veces, la cortina de pantalla s'enchega dica que la desenchegues.

en: Toggles the support of touch interaction
an_ES: Enchega y desenchega lo suporte d'a interacción tactil

en: Top
an_ES: Cobalto

en: Total time not available
an_ES: Lo tiempo total no ye disponible

en: Touch Interaction
an_ES: Interacción tactil

en: Touch interaction disabled
an_ES: Interacción tactil desenchegada

en: Touch interaction enabled
an_ES: Interacción tactil enchegada

en: Touch interaction not supported
an_ES: La interacción táctil no ye suportada

en: Touch screen
an_ES: Pantalla tactil

en: Translates any braille input
an_ES: Traduz qualsiquier dentrada braille y preta la tecla intro

en: Translates any braille input and presses the enter key
an_ES: Traduz qualsiquier dentrada braille

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
an_ES: Mira de leyer documentación pa l'elemento d'autocompletar seleccionau

en: Triggers
an_ES: Disparadors

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
an_ES: Confidar en  l'idioma d'a voz en procesar caracters y simbolos

en: Tshivenda grade 1
an_ES: Tshivenda grau 1

en: Tshivenda grade 2
an_ES: Tshivenda grau 2

en: Turkish grade 1
an_ES: Turco grau 1

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
an_ES: Activa u desactiva l'aduya de dentrada. Quan s'activa, qualsiquier dentrada

en: Type
an_ES: Mena

en: Type exit() to exit the console
an_ES: Tecleya exit() pa salir d'a consola

en: Type help(object) to get help about object.
an_ES: Tecleya help(obchecto) pa obtener aduya sobre l'obchecto.

en: Type the text you wish to find
an_ES: Tecleya o texto que deseyas trobar

en: Type:
an_ES: Mena:

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: gradient
an_ES: degradau

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
an_ES: garra

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
an_ES: patrón

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
an_ES: imachen

en: Ukrainian computer braille
an_ES: Braille ucraniano computerizau

en: Ukrainian grade 1
an_ES: Ucraniano grau 1

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
an_ES: Ye estau imposible configurar la interficie d'usuario pa lo furnidor d'amillora d'a visión, no se puet enchegar.

en: Unable to copy
an_ES: No se puet copiar

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
an_ES: No s'ha puesto copiar un fichero. Talment unatro proceso  siga emplegando-lo actualment u t'haigas quedau sin d'espacio en o disco en a unidat an se ye copiando.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
an_ES: No se puet copiar lo conteniu d'a barra d'estau t'o portafuellas

en: Unable to mark log position
an_ES: No se puet marcar la posición d'o rechistro

en: Unable to postpone update.
an_ES: No se puet posposr l'actualización.

en: Underline off
an_ES: Subrayau desactivau

en: Underline on
an_ES: subrayau activau

en: Unicode braille
an_ES: Braille Unicode

en: Unified English Braille Code grade 1
an_ES: Codigo Braille Grau 1 Anglés Unificau

en: Unified English Braille Code grade 2
an_ES: Codigo Braille Grau 2 Anglés Unificau

en: Uninstall NVDA
an_ES: Desinstalar o NVDA

en: Unknown braille display
an_ES: Linia braille desconoixida

en: Unknown color
an_ES: Color desconoixida

en: Unlabeled
an_ES: Sin etiquetar

en: Unsupported input
an_ES: Dentrada no suportada

en: Untitled chart
an_ES: Grafico sin titol

en: Up Bars
an_ES: Barras superiors

en: Updating NVDA
an_ES: Se ye esviellando lo NVDA

en: Urdu grade 1
an_ES: Urdu grau 1

en: Urdu grade 2
an_ES: Urdu grau 2

en: Use &screen layout (when supported)
an_ES: Emplegar o disenyo de &pantalla (quan siga compatible)

en: Use &spelling functionality if supported
an_ES: Emplegar a funcionali&dat de letreyo si ye compatible

en: Use NVDA during sign-in
an_ES: Emplegar lo NVDA entre que s'inicia la sesión

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
an_ES: Emplegar lo NVDA entre que s'inicia la sesión (requiere premisos d'administrador)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
an_ES: Fer servir l'automatización d'interficie d'usuario pa acceder ta controls de fuellas de calculo d'o Microsoft &Excel quan sigan disponibles

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
an_ES: Emplegar las opcions actualment alzadas en l'autentificación y atras pantallas seguras (requiere premisos d'administrador)

en: Use screen layout off
an_ES: Fer servir a distribución de pantalla desenchegau

en: Use screen layout on
an_ES: Fer servir a distribución de pantalla enchegau

en: Use this profile for:
an_ES: Usar iste perfil pa:

en: Use timeout
an_ES: Emplegar Tiempo d'aspera

en: User Guide
an_ES: Guida de l'Usuario

en: User default
an_ES: Predeterminau pa l'usuario

en: Uzbek grade 1
an_ES: Uzbeko grau 1

en: V&olume
an_ES: V&olumen

en: Version
an_ES: Versión

en: Vertical Object placeholder
an_ES: Marcador de posición d'obchecto vertical

en: Vertical Text placeholder
an_ES: Marcador de posición de texto vertical

en: Vertical Title placeholder
an_ES: Marcador de posición de titol vertical

en: Vietnamese grade 0
an_ES: Vietnamés grau 0

en: Vietnamese grade 1
an_ES: Vietnamés grau 1

en: Vietnamese grade 2
an_ES: Vietnamés grau 2

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
an_ES: Conmuta virtualment a tecla NVDA pa simular un alcorce de teclau con a dentrada braille

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
an_ES: Conmuta virtualment a tecla alt pa simular un alcorce de teclau con a dentrada braille

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
an_ES: Conmuta virtualment a tecla control pa simular un alcorce de teclau con a dentrada braille

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
an_ES: Conmuta virtualment a tecla windows zurda pa simular un alcorce de teclau con a dentrada braille

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
an_ES: Conmuta virtualment a tecla mayus pa simular un alcorce de teclau con a dentrada braille

en: Vision
an_ES: Visión

en: Vision Enhancement Provider Error
an_ES: S'ha produciu una error en o furnidor d'amillora d'a visión

en: Visual Highlight
an_ES: Resaltau visual

en: Voice
an_ES: Voz

en: Voice dictionary (%s)
an_ES: Diccionario por Voz (%s)

en: Volume-High-Low-Close
an_ES: Volumen-alto-baixo-zarradura

en: Volume-Open-High-Low-Close
an_ES: Volumen-ubridura-alto-baixo-zarradura

en: Waiting for Outlook...
an_ES: Se ye asperando a l'Outlook...

en: Waiting for Powerpoint...
an_ES: Se ye asperando a lo Powerpoint...

en: Walls
an_ES: Plans laterals

en: Warning
an_ES: Aviso

en: Warning!
an_ES: Para cuenta!

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
an_ES: Amenestemos a tuya aduya pa continar a millora d'o NVDA.
    Iste prochecto se basa mas que mas en donacions y subvencions. Donando, yes aduyando a financiar o suyo desembolique a tiempo completo.
    Si nomás se donasen 10 dolars por cada descarga, podríanos cubrir totz os costes en curso d'o prochecto.
    Todas as donacions son recibidas por NV Access, a organizacion sin animo de lucro que desembolica lo NVDA.
    Gracias por a tuya aduya.

en: We&lcome dialog...
an_ES: Dia&logo de bienvenida

en: Welcome to NVDA
an_ES: Bienveniu en o NVDA

en: Welcome to NVDA!
an_ES: Bienveniu en o NVDA

en: Welsh grade 1
an_ES: Galés grau 1

en: Welsh grade 2
an_ES: Galés grau 2

en: What would you like to &do?
an_ES: Qué te fería goyo &de fer?

en: What's &new
an_ES: Qué bi ha de &nuevo?

en: What's new
an_ES: Qué bi ha de nuevo

en: Whole &word
an_ES: Parola &completa

en: Windows OCR
an_ES: OCR d'o Windows

en: Windows OCR not available
an_ES: L'OCR d'o Windows not ye disponible

en: Windows OneCore voices
an_ES: Voces OneCore d'o Windows

en: Write the current configuration to nvda.ini
an_ES: Escribir a configuración actual en o nvda.ini

en: X Error Bars
an_ES: Barras d'errors X

en: Xhosa grade 1
an_ES: Xhosa grau 1

en: Xhosa grade 2
an_ES: Xhosa grau 2

en: Y Error Bars
an_ES: Barras d'errors Y

en: Yakut grade 1
an_ES: Yakut grau 1

en: Yes
an_ES: Sí

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
an_ES: Yes en momentos d'instalar a versión {newVersion} de {summary} que fa farcha d'estar ya instalada. Quiers instalar-la agún asinas?

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
an_ES: Yes mirando d'instalar una versión d'o NVDA más viella que a versión actualment instalada. Si realment deseyas tornar ta una versión más viella, habrías de cancelar en primerías ista instalación y desinstalar de raso lo NVDA antis de no instalar a versión viella.

en: You must choose a name for this profile.
an_ES: Te cal trigar un nombre pa iste perfil.

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
an_ES: O tuyo fichero de configuración contién errors. A tuya configuración s'ha restabliu a las valors de fabrica.
    Se puet trobar  Mas información sobre as errors en o fichero de rechistro.Se pueden trobar más detalles sobre as errors en o fichero de rechistro.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
an_ES: O tuyo fichero de mapa de cenyos contién errors.
    Se pueden trobar más detalles sobre as errors en o fichero de rechistro.

en: Zulu grade 1
an_ES: Zulú grau 1

en: Zulu grade 2
an_ES: Zulú grau 2

[ctx: action]
en: Back
an_ES: Anterior

[ctx: action]
en: Beginning
an_ES: Empecipiando

[ctx: action]
en: Document
an_ES: Documento

[ctx: action]
en: End
an_ES: Fin

[ctx: action]
en: Help
an_ES: Aduya

[ctx: action]
en: Home
an_ES: Inicio

[ctx: action]
en: Information
an_ES: Información

[ctx: action]
en: Movie
an_ES: Vidio

[ctx: action]
en: Next
an_ES: Siguient

[ctx: action]
en: Sound
an_ES: Son

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
an_ES: Nomás en las versions de preba d'o NVDA

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
an_ES: Sí

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
an_ES: Predeterminau (nomás quan ye menister)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
an_ES: Nomás quan ye menister

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
an_ES: Usar l'UIA con o Microsoft Edge y atros
    navegadors basaus en &Chromium en estar disponible:

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
an_ES: Sí

en: alert
an_ES: alerta

en: align center
an_ES: aliniación t'o centro

en: align distributed
an_ES: aliniación distribuida

en: align justify
an_ES: aliniación chustificada

en: align left
an_ES: aliniación t'a cucha

en: align right
an_ES: aliniación t'a dreita

en: alignment
an_ES: aliniación

en: alphanumeric
an_ES: alfanumerico

en: animation
an_ES: animación

en: any dots
an_ES: qualsiquier punto

en: app
an_ES: apl

en: application
an_ES: aplicación

en: applications
an_ES: aplicacions

[ctx: aria]
en: banner
an_ES: anuncio

[ctx: aria]
en: complementary
an_ES: complementario

[ctx: aria]
en: content info
an_ES: información de conteniu

[ctx: aria]
en: form
an_ES: formulario

[ctx: aria]
en: main
an_ES: prencipal

[ctx: aria]
en: navigation
an_ES: navegación

[ctx: aria]
en: search
an_ES: busca

en: article
an_ES: articlo

en: at {x}, {y}
an_ES: en {x}, {y}

en: attachment
an_ES: adchunto

en: automatic
an_ES: automatico

en: automatically
an_ES: automaticament

en: back
an_ES: dezaga

en: background color
an_ES: color de fondo

en: background pattern {pattern}
an_ES: Patrón de fondo {pattern}

en: backspace
an_ES: retroceso

en: baseline
an_ES: base

en: behind {otherShape}
an_ES: dezaga de {otherShape}

en: blank
an_ES: en blanco

en: block quote
an_ES: cita en bloque

en: bold
an_ES: negreta

en: border
an_ES: canto

en: bottom edge
an_ES: canto inferior

en: box
an_ES: quadro

en: bqt
an_ES: cit

en: braille keyboard
an_ES: teclau braille

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: bnnr
an_ES: anc

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cinf
an_ES: infc

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: main
an_ES: pren

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: navi
an_ES: nav

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: srch
an_ES: bsc

en: break
an_ES: pausa

en: browser stop
an_ES: aturar o navegador

en: busy
an_ES: procesando

en: button
an_ES: botón

en: calendar
an_ES: calandario

en: canvas
an_ES: lienzo

en: cap
an_ES: ttl

en: cap %s
an_ES: mayus %s

en: caps lock
an_ES: bloqueyo de mayusclas

en: caption
an_ES: titol

en: caret
an_ES: cursor

en: caret moves review cursor off
an_ES: o cursor d'o sistema desactiva o cursor de revisión

en: caret moves review cursor on
an_ES: o cursor d'o sistema activa o cursor de revisión

en: case
an_ES: caso

en: cbo
an_ES: qco

en: cell
an_ES: celda

en: cell deletion
an_ES: esborrau de celdas

en: cell insertion
an_ES: inserción de celdas

en: cell merge
an_ES: mezclau de celdas

en: centered
an_ES: centrau

en: character
an_ES: caracter

en: chart
an_ES: grafico

[ctx: chart]
en: column
an_ES: columna

en: chart element
an_ES: elemento d'o grafico

en: check box
an_ES: caixeta de verificación

en: check menu item
an_ES: elemento de menú marcable

en: checkable
an_ES: marcable

en: checked
an_ES: marcau

en: chk
an_ES: cv

en: clickable
an_ES: clicable

en: clk
an_ES: clc

en: clock
an_ES: reloch

en: collapsed
an_ES: plegau

en: color chooser
an_ES: selector de colors

[ctx: color hue]
en: aqua
an_ES: auguamarina

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
an_ES: auguamarina-azulenco

[ctx: color hue]
en: black
an_ES: negro

[ctx: color hue]
en: blue
an_ES: azul

[ctx: color hue]
en: blue-purple
an_ES: azul-morau

[ctx: color hue]
en: brown
an_ES: marrón

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
an_ES: marrón-amariellisco

[ctx: color hue]
en: dark grey
an_ES: griso escuro

[ctx: color hue]
en: green
an_ES: verde

[ctx: color hue]
en: green-aqua
an_ES: verde-auguamarinau

[ctx: color hue]
en: grey
an_ES: griso

[ctx: color hue]
en: light grey
an_ES: griso floixo

[ctx: color hue]
en: orange
an_ES: narancha

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
an_ES: narancha-amariellisco

[ctx: color hue]
en: pink
an_ES: roso

[ctx: color hue]
en: pink-red
an_ES: roso-royisco

[ctx: color hue]
en: purple
an_ES: morau

[ctx: color hue]
en: purple-pink
an_ES: morau-rosisco

[ctx: color hue]
en: red
an_ES: royo

[ctx: color hue]
en: red-brown
an_ES: royo-marronisco

[ctx: color hue]
en: red-orange
an_ES: royo-naranchisco

[ctx: color hue]
en: very dark grey
an_ES: griso muito escuro

[ctx: color hue]
en: very light grey
an_ES: griso muito floixo

[ctx: color hue]
en: white
an_ES: blanco

[ctx: color hue]
en: yellow
an_ES: amariello

[ctx: color hue]
en: yellow-green
an_ES: amariello-verdisco

[ctx: color variation]
en: bright {color}
an_ES: {color} brilant

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
an_ES: {color} esbufaliu escuro

[ctx: color variation]
en: dark {color}
an_ES: {color} escuro

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
an_ES: {color} grisenco escuro

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
an_ES: {color} esbufaliu floixo

[ctx: color variation]
en: pale {color}
an_ES: {color} esbufaliu

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
an_ES: {color} esbufaliu muito escuro

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
an_ES: {color} muito escuro

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
an_ES: {color} grisenco muito escuro

[ctx: color variation]
en: {color} grey
an_ES: {color} grisenco

[ctx: color variation]
en: {color} white
an_ES: {color} blanquisco

en: column
an_ES: columna

en: column %s
an_ES: columna %s

en: column break
an_ES: Crebadura de columna

en: column header
an_ES: capitero de columna

en: column {0} of {1}
an_ES: columna {0} de {1}

en: combo box
an_ES: quadro combinau

en: comment: {text} by {author} on {date}
an_ES: comentario: {text} por {author} a {date}

en: conflict
an_ES: conflicto

en: continuous
an_ES: contino

en: continuous section break
an_ES: Crebadura de sección continua

[ctx: controlType]
en: tab
an_ES: pestanya

en: covers  {otherShape}
an_ES: cubre {otherShape}

en: cropped
an_ES: retallau

en: current
an_ES: actual

en: current date
an_ES: calendata actual

en: current location
an_ES: ubicación actual

en: current page
an_ES: pachina actual

en: current step
an_ES: paso actual

en: current time
an_ES: hora actual

en: custom application 1
an_ES: aplicación personalizada 1

en: custom application 2
an_ES: aplicación personalizada 2

en: dash dot
an_ES: raya punto

en: dash dot dot
an_ES: raya punto punto

en: dashed
an_ES: rayau

en: data grid
an_ES: quadricula de datos

en: data item
an_ES: elemento de dato

en: data point
an_ES: punto de dato

en: date edit
an_ES: quadro d'edición de calendata

en: debug
an_ES: depuración

en: debug warning
an_ES: aviso de depuración

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
an_ES: decrementau en {decrementValue} dende o punto {previousIndex},

en: default style
an_ES: estilo predeterminau

en: defunct
an_ES: desapareixiu

en: del
an_ES: supr

en: delete
an_ES: suprimir

en: deleted
an_ES: borrau

en: deletion
an_ES: esborrau

en: deletion: {text}
an_ES: borrau: {text}

en: desktop
an_ES: escritorio

en: desktop icon
an_ES: icono d'o escritorio

en: desktop pane
an_ES: panel d'o escritorio

en: details
an_ES: detalles

en: diagonal crosshatch
an_ES: rayau diagonal

en: diagonal stripe
an_ES: raya diagonal

en: diagram
an_ES: diagrama

en: dial
an_ES: marcador

en: dialog
an_ES: dialogo

en: directory pane
an_ES: panel de directorios

en: disabled
an_ES: desenchegau

en: display field
an_ES: campo d'anvista

en: display scroll
an_ES: Desplazar l'anvista

en: document
an_ES: documento

en: done dragging
an_ES: arrocegau feito

en: dot
an_ES: punto

en: dotted
an_ES: puntiau

en: double
an_ES: dople

en: double strikethrough
an_ES: dople rayadura

en: double {action}
an_ES: {action} dople

en: down arrow
an_ES: flecha enta abaixo

en: down-right diagonal line
an_ES: linia diagonal inferior dreita

en: draggable
an_ES: arrocegable

en: dragging
an_ES: se ye arrocegando

en: drbtn
an_ES: btdsp

en: drop down button
an_ES: botón de menú desplegable

en: drop down button grid
an_ES: botón desplegable de quadricula

en: drop list
an_ES: lista desplegable

en: drop target
an_ES: soltar en o destín

en: edit
an_ES: edición

en: edit bar
an_ES: barra d'edición

en: editing
an_ES: editando

en: edt
an_ES: ce

en: email
an_ES: correu electronico

en: embedded
an_ES: int

en: embedded object
an_ES: obchecto integrau

en: emphasised
an_ES: enfatizau

en: end
an_ES: fin

en: end note
an_ES: nota final

en: enote
an_ES: notaf

en: enter
an_ES: intro

[ctx: espeakVarient]
en: none
an_ES: denguna

en: even pages section break
an_ES: Crebadura de sección de pachinas d'evento

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
an_ES: Apariencia d'a celda

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
an_ES: Alto de celda: {0.y:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
an_ES: Amplo de celda: {0.x:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
an_ES: Ccolor de repleno: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
an_ES: Tipo de repleno: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
an_ES: Color d'o canto: cobalto={0.name}, cobaixo={1.name}, cucha={2.name}, dreita={3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
an_ES: Gordaria d'o canto: cobalto={0}, cobaixo={1}, cucha={2}, dreita={3}

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
an_ES: Amuestra un mensaje navigable que lista información sobre una apariencia de celda tal como lo canto y las colors de repleno, la rotación y lo tamanyo

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
an_ES: {firstAddress} {firstValue} a traviés de {lastAddress} {lastValue}

en: expanded
an_ES: desplegau

en: favorites
an_ES: favoritos

en: figure
an_ES: figura

en: file chooser
an_ES: selector de fichero

en: filler
an_ES: contenedor

en: find a text string from the current cursor position
an_ES: trobar una cadena de texto dende a posición actual d'o cursor

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
an_ES: trobar a siguient ocurrencia d'a cadena de texto introducida previament dende a posición actual d'o cursor

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
an_ES: trobar l'aparición anterior d'a cadena de texto previament introducida dende a posición actual d'o cursor

en: first line indent
an_ES: sangría d'a primera linia

en: flagged
an_ES: marcau

en: fnote
an_ES: notap

en: focus moves navigator object off
an_ES: o foco se'n mueve t'o navegador d'obchectos desactivau

en: focus moves navigator object on
an_ES: o foco se'n mueve t'o navegador d'obchectos activau

en: focusable
an_ES: enfocable

en: focused
an_ES: enfocau

en: font chooser
an_ES: selector de fuents

en: font name
an_ES: nombre d'a fuent

en: font size
an_ES: mida d'a fuent

en: foot note
an_ES: nota a lo piet

en: footer
an_ES: piet

en: foreground color
an_ES: color de primer plano

en: form
an_ES: formulario

en: forward
an_ES: abance

en: forwarded
an_ES: reninviau

en: frame
an_ES: bastida

en: gesture map File Error
an_ES: error de fichero de mapa de cenyos

en: glass pane
an_ES: panel transparent

en: grammar error
an_ES: error gramatical

en: grammar: {text}
an_ES: gramatica: {text}

en: graphic
an_ES: grafico

en: grip
an_ES: quadricula

en: grouping
an_ES: agrupación

en: h%s
an_ES: Ca%s

en: hair
an_ES: finismo

en: half alphanumeric
an_ES: semi alfanumerico

en: half checked
an_ES: semi marcau

en: half katakana
an_ES: semi katakana

en: half katakana roman
an_ES: semi katakana roman

en: hanging indent
an_ES: sangría francesa

en: has attachment
an_ES: tien adchunto

en: has auto complete
an_ES: tien auto completau

en: has comment
an_ES: tien comentario

en: has details
an_ES: tien detalles

en: has formula
an_ES: tien formula

en: has long description
an_ES: tien descripción larga

en: header
an_ES: capitero

en: header item
an_ES: elemento de capitero

en: heading
an_ES: capitero

en: heading 1
an_ES: capitero 1

en: heading 2
an_ES: capitero 2

en: heading 3
an_ES: capitero 3

en: heading 4
an_ES: capitero 4

en: heading 5
an_ES: capitero 5

en: heading 6
an_ES: capitero 6

en: heading level %d
an_ES: libel de capitero %d

en: help balloon
an_ES: globo d'aduya

en: hidden
an_ES: amagau

en: high importance
an_ES: importancia alta

en: highlight
an_ES: resaltau

en: highlighted
an_ES: resaltau

en: hlght
an_ES: rsalt

en: hlp
an_ES: ady

en: home
an_ES: inicio

en: home page
an_ES: pachina d'inicio

en: horizontal borders except outside
an_ES: cantos horizontal menos difuera

en: horizontal stripe
an_ES: raya horizontalhorizontal

en: hot key field
an_ES: campo de tecla rapida

en: icon
an_ES: icono

en: iconified
an_ES: iconificau

en: image map
an_ES: mapa d'imachen

en: indent
an_ES: sangría

en: indicator
an_ES: indicador

en: info
an_ES: información

en: input help off
an_ES: aduya de dentrada desactivada

en: input window
an_ES: finestra de dentrada

en: input/output
an_ES: dentrada/salida

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
an_ES: &Tresminar-ne por:

en: inserted
an_ES: ficau

en: insertion
an_ES: ficadura

en: insertion: {text}
an_ES: inserción: {text}

en: invalid
an_ES: invaliu

en: invalid entry
an_ES: dentrada invalida

en: invoke
an_ES: invocar

en: italic
an_ES: cursiva

en: item
an_ES: elemento

en: keyboard, all layouts
an_ES: teclau, todas as distribucions

en: label
an_ES: etiqueta

en: landmark
an_ES: zona

[ctx: languageName]
en: Aragonese
an_ES: Aragonés

[ctx: languageName]
en: Burmese
an_ES: Burmés

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
an_ES: Curdo central

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
an_ES: Curdo nortenco

[ctx: languageName]
en: Somali
an_ES: Somalí

en: laptop
an_ES: portatil

en: layered pane
an_ES: panel solapau

en: layout tables off
an_ES: tablas de disenyo desenchegadas

en: layout tables on
an_ES: tablas de disenyo enchegadas

en: left
an_ES: cucha

en: left alt
an_ES: alt cucha

en: left arrow
an_ES: flecha enta la cucha

en: left control
an_ES: Control cucha

en: left edge
an_ES: canto zurdo

en: left indent
an_ES: sangría cucha

en: left shift
an_ES: shift cucha

en: left windows
an_ES: windows cucha

en: level %s
an_ES: libel %s

en: line
an_ES: subrayau

en: line %s
an_ES: linia %s

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
an_ES: Voz

en: line scroll
an_ES: desplazar a linia

en: line spacing %s
an_ES: espaciau de linia %s

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
an_ES: 1.5 linias

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
an_ES: a lo menos%.1f pt

[ctx: line spacing value]
en: double
an_ES: dople

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
an_ES: exactament {space:.1f} pt

[ctx: line spacing value]
en: single
an_ES: simple

en: linear gradient
an_ES: degradau linial

en: link
an_ES: vinclo

en: linked
an_ES: vinculau

en: list
an_ES: lista

en: list item
an_ES: elemento de lista

en: lmk
an_ES: zon

en: lnk
an_ES: vnc

en: low importance
an_ES: importancia baixa

en: lv %s
an_ES: lb %s

en: marked
an_ES: marcau

en: math
an_ES: matematico

en: media player
an_ES: reproductor multimedia

en: medium
an_ES: meyo

en: medium dash dot
an_ES: raya punto meyo

en: medium dash dot dot
an_ES: raya punto punto meyo

en: medium dashed
an_ES: rayau meyo

en: meeting request
an_ES: solicitut de reunión

en: menu
an_ES: menú

en: menu bar
an_ES: barra de menú

en: menu button
an_ES: botón de menú

en: menu item
an_ES: elemento de menú

en: mnubar
an_ES: barmnu

en: mnubtn
an_ES: btmnu

en: mnuitem
an_ES: elemento de menú

en: moved from
an_ES: moviu dende

en: moved to
an_ES: moviu ta

en: moves to the next annotation
an_ES: se'n mueve t'a siguient anotación

en: moves to the next article
an_ES: se'n mueve t'o siguient articlo

en: moves to the next block quote
an_ES: se'n mueve t'a siguient cita en bloque

en: moves to the next button
an_ES: se'n mueve t'o siguient botón

en: moves to the next check box
an_ES: se'n mueve t'a siguient caixeta de verificación

en: moves to the next combo box
an_ES: se'n mueve t'o siguient quadro combinau

en: moves to the next edit field
an_ES: se'n mueve t'o siguient campo d'edición

en: moves to the next embedded object
an_ES: se'n mueve t'o siguient obchecto integrau

en: moves to the next error
an_ES: se'n mueve t'a siguient error

en: moves to the next form field
an_ES: se'n mueve t'o siguient campo de formulario

en: moves to the next frame
an_ES: se'n mueve t'a siguient bastida

en: moves to the next graphic
an_ES: se'n mueve t'o siguient grafico

en: moves to the next grouping
an_ES: se'n mueve t'a siguient agrupación

en: moves to the next heading
an_ES: se'n mueve t'o siguient capitero

en: moves to the next landmark
an_ES: se'n mueve t'a siguient zona

en: moves to the next link
an_ES: se'n mueve t'o vinclo siguient

en: moves to the next list
an_ES: se'n mueve t'a lista siguient

en: moves to the next list item
an_ES: se'n mueve t'o siguient elemento de lista

en: moves to the next radio button
an_ES: se'n mueve t'o siguient botón d'opción

en: moves to the next separator
an_ES: se'n mueve t'o siguient deseparador

en: moves to the next table
an_ES: se'n mueve t'a siguient tabla

en: moves to the next table column
an_ES: se'n mueve t'a siguient columna d'a tabla

en: moves to the next table row
an_ES: se'n mueve t'a siguient ringlera d'a tabla

en: moves to the next unvisited link
an_ES: se'n mueve t'o siguient vinclo sin visitar

en: moves to the next visited link
an_ES: se'n mueve t'o siguient vinclo visitau

en: moves to the previous annotation
an_ES: se'n mueve ta l'anotación anterior

en: moves to the previous article
an_ES: se'n mueve ta l'articlo anterior

en: moves to the previous block quote
an_ES: se'n mueve ta l'anterior cita en bloque

en: moves to the previous button
an_ES: se'n mueve t'o botón anterior

en: moves to the previous check box
an_ES: se'n mueve ta l'anterior caixeta de verificación

en: moves to the previous combo box
an_ES: se'n mueve ta l'anterior quadro combinau

en: moves to the previous edit field
an_ES: se'n mueve ta l'anterior campo d'edición

en: moves to the previous embedded object
an_ES: se'n mueve ta l'anterior obchecto integrau

en: moves to the previous error
an_ES: se'n mueve t'a error anterior

en: moves to the previous form field
an_ES: se'n mueve ta l'anterior campo de formulario

en: moves to the previous frame
an_ES: se'n mueve t'a bastida anterior

en: moves to the previous graphic
an_ES: se'n mueve ta l'anterior grafico

en: moves to the previous grouping
an_ES: se'n mueve ta l'anterior agrupación

en: moves to the previous heading
an_ES: se'n mueve ta l'anterior capitero

en: moves to the previous landmark
an_ES: se'n mueve t'a zona anterior

en: moves to the previous link
an_ES: se'n mueve t'o vinclo anterior

en: moves to the previous list
an_ES: se'n mueve t'a lista anterior

en: moves to the previous list item
an_ES: se'n mueve ta l'anterior elemento de lista

en: moves to the previous radio button
an_ES: se'n mueve ta l'anterior botón d'opción

en: moves to the previous separator
an_ES: se'n mueve t'o deseparador anterior

en: moves to the previous table
an_ES: se'n mueve t'a tabla anterior

en: moves to the previous table column
an_ES: se'n mueve ta l'anterior columna d'a tabla

en: moves to the previous table row
an_ES: se'n mueve ta l'anterior ringlera d'a tabla

en: moves to the previous unvisited link
an_ES: se'n mueve ta l'anterior vinclo sin visitar

en: moves to the previous visited link
an_ES: se'n mueve ta l'anterior vinclo visitau

en: multi line
an_ES: multi linia

en: mute
an_ES: silenciar

en: new column section break
an_ES: Crebadura de sección de columnas nuevas

en: new page section break
an_ES: Crebadura de sección de pachinas nuevas

en: next track
an_ES: pista siguient

en: no bold
an_ES: no bi ha negretas

en: no border lines
an_ES: Sin linias de canto

en: no change from point {previousIndex},
an_ES: no bi ha cambio dende o punto {previousIndex},

en: no first line indent
an_ES: sin sangría d'a primera linia

en: no hanging indent
an_ES: sin sangría francesa

en: no highlight
an_ES: sin resaltar

en: no indent
an_ES: no bi ha garra sangría

en: no italic
an_ES: no bi ha garra cursiva

en: no left indent
an_ES: sin sangría cucha

en: no more text after a block of links
an_ES: no bi ha mas texto dimpués d'un bloque de vinclos

en: no more text before a block of links
an_ES: no bi ha mas texto antis d'un bloque de vinclos

en: no next annotation
an_ES: no bi ha siguient anotación

en: no next article
an_ES: no bi ha siguient articlo

en: no next block quote
an_ES: no bi ha siguient cita en bloque

en: no next button
an_ES: no bi ha siguient botón

en: no next check box
an_ES: no bi ha siguient caixeta de verificación

en: no next combo box
an_ES: no bi ha siguient quadro combinau

en: no next edit field
an_ES: no bi ha siguient campo d'edición

en: no next embedded object
an_ES: no bi ha siguient obchecto integrau

en: no next error
an_ES: no bi ha siguient error

en: no next form field
an_ES: no bi ha siguient campo de formulario

en: no next frame
an_ES: no bi ha siguient bastida

en: no next graphic
an_ES: no bi ha siguient grafico

en: no next grouping
an_ES: no bi ha siguient agrupación

en: no next heading
an_ES: no bi ha siguient capitero

en: no next landmark
an_ES: no bi ha siguient zona

en: no next link
an_ES: no bi ha siguient vinclo

en: no next list
an_ES: no bi ha siguient lista

en: no next list item
an_ES: no bi ha siguient elemento de lista

en: no next radio button
an_ES: no bi ha siguient botón d'opción

en: no next separator
an_ES: no bi ha siguient deseparador

en: no next table
an_ES: no bi ha siguient tabla

en: no next unvisited link
an_ES: no bi ha siguient vinclo sin visitar

en: no next visited link
an_ES: no bi ha siguient vinclo visitau

en: no previous annotation
an_ES: no bi ha anotación anterior

en: no previous article
an_ES: no bi ha articlo anterior

en: no previous block quote
an_ES: no bi ha anterior cita en bloque

en: no previous button
an_ES: no bi ha botón anterior

en: no previous check box
an_ES: no bi ha anterior caixeta de verificación

en: no previous combo box
an_ES: no bi ha anterior quadro combinau

en: no previous edit field
an_ES: no bi ha anterior campo d'edición

en: no previous embedded object
an_ES: no bi ha anterior obchecto integrau

en: no previous error
an_ES: no bi ha anterior error

en: no previous form field
an_ES: no bi ha anterior campo de formulario

en: no previous frame
an_ES: no bi ha bastida anterior

en: no previous graphic
an_ES: no bi ha anterior grafico

en: no previous grouping
an_ES: no bi ha anterior agrupación

en: no previous heading
an_ES: no bi ha anterior capitero

en: no previous landmark
an_ES: no bi ha zona anterior

en: no previous link
an_ES: no bi ha vinclo anterior

en: no previous list
an_ES: no bi ha lista anterior

en: no previous list item
an_ES: no bi ha anterior elemento de lista

en: no previous radio button
an_ES: no bi ha anterior botón d'opción

en: no previous separator
an_ES: no bi ha anterior deseparador

en: no previous table
an_ES: no bi ha anterior tabla

en: no previous unvisited link
an_ES: no bi ha anterior vinclo sin visitar

en: no previous visited link
an_ES: no bi ha anterior vinclo visitau

en: no revised %s
an_ES: sin revisar %s

en: no right indent
an_ES: sin sangría dreita

en: no status bar information
an_ES: No bi ha información d'a barra d'estau

en: no strikethrough
an_ES: no bi ha garra rayadura

en: none
an_ES: garra

en: normal configuration
an_ES: configuración normal

en: normal configuration profile active
an_ES: Perfil de configuración normal activo

en: not %s
an_ES: no %s

en: not checked
an_ES: no marcau

en: not deleted
an_ES: sin borrar

en: not emphasised
an_ES: sin enfatizar

en: not hidden
an_ES: sin amagar

en: not inserted
an_ES: sin ficar

en: not marked
an_ES: sin marcar

en: not pressed
an_ES: Sin pretar

en: not selected
an_ES: no trigau

en: not strong
an_ES: sin remarcar

en: not underlined
an_ES: no subrayau

en: note
an_ES: nota

en: num lock
an_ES: bloqueyo numerico

en: numLock numpad 0
an_ES: Bloqueyo numerico + 0 d'o teclau numerico

en: numLock numpad 1
an_ES: Bloqueyo numerico + 1 d'o teclau numerico

en: numLock numpad 2
an_ES: Bloqueyo numerico + 2 d'o teclau numerico

en: numLock numpad 3
an_ES: Bloqueyo numerico + 3 d'o teclau numerico

en: numLock numpad 4
an_ES: Bloqueyo numerico + 4 d'o teclau numerico

en: numLock numpad 5
an_ES: Bloqueyo numerico + 5 d'o teclau numerico

en: numLock numpad 6
an_ES: Bloqueyo numerico + 6 d'o teclau numerico

en: numLock numpad 7
an_ES: Bloqueyo numerico + 7 d'o teclau numerico

en: numLock numpad 8
an_ES: Bloqueyo numerico + 8 d'o teclau numerico

en: numLock numpad 9
an_ES: Bloqueyo numerico + 9 d'o teclau numerico

en: numpad 1
an_ES: 1 d'o teclau numerico

en: numpad 2
an_ES: 2 d'o teclau numerico

en: numpad 3
an_ES: 3 d'o teclau numerico

en: numpad 4
an_ES: 4 d'o teclau numerico

en: numpad 5
an_ES: 5 d'o teclau numerico

en: numpad 6
an_ES: 6 d'o teclau numerico

en: numpad 7
an_ES: 7 d'o teclau numerico

en: numpad 8
an_ES: 8 d'o teclau numerico

en: numpad 9
an_ES: 9 d'o teclau numerico

en: numpad decimal
an_ES: decimal d'o teclau numerico

en: numpad delete
an_ES: suprimir d'o teclau numerico

en: numpad divide
an_ES: dividir d'o teclau numerico

en: numpad enter
an_ES: intro d'o teclau numerico

en: numpad insert
an_ES: insert d'o teclau numerico

en: numpad minus
an_ES: menos d'o teclau numerico

en: numpad multiply
an_ES: multiplicar d'o teclau numerico

en: numpad plus
an_ES: mas d'o teclau numerico

en: object has no location
an_ES: l'obchecto no tien posición

en: object mode
an_ES: modo d'obchecto

en: obscured
an_ES: enfoscau

en: odd pages section break
an_ES: Crebadura de sección de pachinas impars

en: off
an_ES: desenchegau

en: off screen
an_ES: difuera de pantalla

en: on
an_ES: enchegau

en: option pane
an_ES: panel d'opcions

en: other item
an_ES: atro elemeto

en: out of %s
an_ES: difuera de %s

en: out of comment
an_ES: difuera d'o comentario

en: out of grammar error
an_ES: difuera d'a error gramatical

en: out of popular highlight
an_ES: difuera d'o resaltau popular

en: out of spelling error
an_ES: salindo d'o texto con error ortografico

en: out of table
an_ES: difuera de tabla

en: overflowing
an_ES: esvolastriando

en: page
an_ES: pachina

en: page %s
an_ES: pachina %s

en: page down
an_ES: abance de pachina

en: page up
an_ES: retroceso de pachina

en: pane
an_ES: panel

en: paragraph
an_ES: paragrafo

en: paragraph number
an_ES: numero de paragrafo

en: paragraph property
an_ES: propiedat de paragrafo

en: password edit
an_ES: quadro d'edición de clau

en: pinned
an_ES: fixau

en: play pause
an_ES: reproducir-pausar

en: pressed
an_ES: pretau

en: previous track
an_ES: pista anterior

en: prgbar
an_ES: barprg

en: print screen
an_ES: imprentar pantalla

en: progress bar
an_ES: barra de progreso

en: property
an_ES: propiedat

en: property page
an_ES: pachina de propiedatz

en: protected
an_ES: clau

en: pwdedt
an_ES: cecl

en: quadruple {action}
an_ES: {action} quadruple

en: radio button
an_ES: botón d'opción

en: radio menu item
an_ES: opción d'elemento de menú

en: rbtn
an_ES: btno

en: read only
an_ES: nomás lectura

en: received: %s
an_ES: recibiu: %s

en: reconcile
an_ES: recomposar

en: rectangular gradient
an_ES: Degradau rectangular

en: redundant object
an_ES: obchecto redundant

en: refresh
an_ES: refrescar

en: region
an_ES: rechión

[ctx: repeat]
en: off
an_ES: desenchegada

[ctx: repeat]
en: on
an_ES: enchegada

en: replace
an_ES: substituir

en: replied
an_ES: respondiu

en: replied all
an_ES: respondiu a totz

en: report CLDR characters off
an_ES: Anunciar los caracters CLDR desenchegau

en: report CLDR characters on
an_ES: Anunciar los caracters CLDR enchegau

en: report alignment off
an_ES: anunciar l'aliniación desenchegau

en: report alignment on
an_ES: anunciar l'aliniación enchegau

en: report articles off
an_ES: Anunciar los articlos desenchegau

en: report articles on
an_ES: Anunciar los articlos enchegau

en: report block quotes off
an_ES: Anunciar as citas desenchegau

en: report block quotes on
an_ES: Anunciar as citas enchegau

en: report colors off
an_ES: anunciar las colors desenchegau

en: report colors on
an_ES: anunciar las colors enchegau

en: report comments off
an_ES: Anunciar os comentarios desenchegau

en: report comments on
an_ES: Anunciar os comentarios enchegau

en: report dynamic content changes off
an_ES: anuncio de cambios en o conteniu dinamico desenchegau

en: report dynamic content changes on
an_ES: anuncio de cambios en o conteniu dinamico enchegau

en: report emphasis off
an_ES: anunciar lo enfasi desenchegau

en: report emphasis on
an_ES: anunciar lo enfasi enchegau

en: report font name off
an_ES: anunciar lo nombre d'a fuent desenchegau

en: report font name on
an_ES: anunciar lo nombre d'a fuent enchegau

en: report font size off
an_ES: anunciar lo tamanyo d'a fuent desenchegau

en: report font size on
an_ES: anunciar lo tamanyo d'a fuent enchegau

en: report frames off
an_ES: Anunciar as bastidas desenchegau

en: report frames on
an_ES: Anunciar as bastidas enchegau

en: report graphics off
an_ES: Anunciar los graficos desenchegau

en: report graphics on
an_ES: Anunciar los graficos enchegau

en: report groupings off
an_ES: Anunciar las agrupacions desenchegau

en: report groupings on
an_ES: Anunciar las agrupacions enchegau

en: report headings off
an_ES: Anunciar os capiters desenchegau

en: report headings on
an_ES: Anunciar os capiters enchegau

en: report highlighted off
an_ES: anunciar lo resaltau desenchegau

en: report highlighted on
an_ES: anunciar lo resaltau enchegau

en: report if clickable off
an_ES: Anunciar si ye clicable desenchegau

en: report if clickable on
an_ES: Anunciar si ye clicable enchegau

en: report landmarks and regions off
an_ES: Anunciar las zonas y las rechions desenchegau

en: report landmarks and regions on
an_ES: Anunciar las zonas y las rechions enchegau

en: report line numbers off
an_ES: anunciar los numers de linia desenchegau

en: report line numbers on
an_ES: anunciar los numers de linia enchegau

en: report line spacing off
an_ES: anunciar o espaciau de linia desenchegau

en: report line spacing on
an_ES: anunciar o espaciau de linia enchegau

en: report links off
an_ES: Anunciar os vinclos desenchegau

en: report links on
an_ES: Anunciar os vinclos enchegau

en: report lists off
an_ES: Anunciar as listas desenchegau

en: report lists on
an_ES: Anunciar as listas enchegau

en: report pages off
an_ES: anunciar las pachinas desenchegau

en: report pages on
an_ES: anunciar las pachinas enchegau

en: report paragraph indentation off
an_ES: anunciar la sangría d'o paragrafo desenchegau

en: report paragraph indentation on
an_ES: anunciar la sangría d'o paragrafo enchegau

en: report revisions off
an_ES: anunciar las revisions desenchegau

en: report revisions on
an_ES: anunciar las revisions enchegau

en: report style off
an_ES: anunciar lo estilo desenchegau

en: report style on
an_ES: anunciar lo estilo enchegau

en: report superscripts and subscripts off
an_ES: anunciau d'os superescritos y los subescritos desenchegau

en: report superscripts and subscripts on
an_ES: anunciau d'os superescritos y los subescritos enchegau

en: report table cell coordinates off
an_ES: Anunciar as coordenadas de celdas de tabla desenchegau

en: report table cell coordinates on
an_ES: Anunciar as coordenadas de celdas de tabla enchegau

en: report tables off
an_ES: anunciar las tablas desenchegau

en: report tables on
an_ES: anunciar las tablas enchegau

en: required
an_ES: requiesto

en: reverse diagonal stripe
an_ES: raya diagonal invertida

en: revised %s
an_ES: revisau %s

en: rgn
an_ES: rchn

en: rich edit
an_ES: quadro d'edición multilinia

en: right
an_ES: dreita

en: right alt
an_ES: alt dreita

en: right arrow
an_ES: flecha dreita

en: right control
an_ES: control dreita

en: right edge
an_ES: canto dreito

en: right indent
an_ES: sangría dreita

en: right shift
an_ES: mayusclas dreita

en: right windows
an_ES: windows dreita

en: ro
an_ES: nl

en: root pane
an_ES: panel radiz

en: row
an_ES: ringlera

en: row %s
an_ES: ringlera %s

en: row header
an_ES: capitero de ringlera

en: ruler
an_ES: regle

[ctx: script category]
en: Tools
an_ES: Ferramientas

en: scrlbar
an_ES: bardspl

en: scroll bar
an_ES: barra de desplazamiento

en: scroll lock
an_ES: bloqueyo de desplazamiento

en: scroll pane
an_ES: panel eslizable

en: search page
an_ES: pachina de busca

en: sect
an_ES: secc

en: section
an_ES: sección

en: section %s
an_ES: sección %s

en: section property
an_ES: sección de tabla

en: selectable
an_ES: seleccionable

en: selected
an_ES: seleccionau

en: selected %s
an_ES: seleccionau %s

en: selection removed
an_ES: selección borrada

en: sent: %s
an_ES: ninviau: %s

en: separator
an_ES: deseparador

en: series {number} {name}
an_ES: serie {number} {name}

en: shape
an_ES: forma

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
an_ES: Simbolo 'No'

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
an_ES: Simbolo 'Or' de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: 10-point star
an_ES: estrela de 10 punchas

[ctx: shape]
en: 12-point star
an_ES: estrela de 12 punchas

[ctx: shape]
en: 16-point star
an_ES: estrela de 16 punchas

[ctx: shape]
en: 24-point star
an_ES: estrela de 24 punchas

[ctx: shape]
en: 32-point star
an_ES: estrela de 32 punchas

[ctx: shape]
en: 4-point star
an_ES: estrela de 4 punchas

[ctx: shape]
en: 5-point star
an_ES: estrela de 5 punchas

[ctx: shape]
en: 6-point star
an_ES: estrela de 6 punchas

[ctx: shape]
en: 7-point star
an_ES: estrela de 7 punchas

[ctx: shape]
en: 8-point star
an_ES: estrela de 8 punchas

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
an_ES: Simbolo alterno de proceso de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Arc
an_ES: Arco

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
an_ES: Flechas apuntando ta cucha, ta dreita, t'alto y t'abaixo

[ctx: shape]
en: Balloon
an_ES: Globo

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
an_ES: Flecha alto plegada

[ctx: shape]
en: Bent arrow
an_ES: Flecha plegada

[ctx: shape]
en: Bevel
an_ES: Bisel

[ctx: shape]
en: Block arc
an_ES: Letra d'imprenta

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
an_ES: Clamada con flechas apuntando ta cucha, ta dreita, t'alto y t'abaixo

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
an_ES: Clamada con flecha horizontal de dos cabos

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
an_ES: Clamada con flecha enta abaixo

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
an_ES: Clamada con flecha cucha

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
an_ES: Clamada con flecha dreita

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
an_ES: Clamada con flecha alto

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
an_ES: Clamada con accento y segmentos de clamada fendo una forma d'U

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
an_ES: Clamada con linia de clamada plegada y accento

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
an_ES: Clamada con linia plegada

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
an_ES: Clamada con flechas que apuntan alto y abaixo

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
an_ES: Clamada con canto y accento horizontal

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
an_ES: Clamada con canto, accento y segmentos de clamada fendo una forma d'U

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
an_ES: Clamada con canto, linia de clamada plegada y accento

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
an_ES: Clamada con canto, linia diagonal dreita y accento

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
an_ES: Clamada con segmentos de clamada fendo una forma d'U

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
an_ES: Clamada con linia de clamada diagonal y accento horizontal

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
an_ES: Clamada con raya diagonal fina

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
an_ES: Clamada con accento horizontal

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
an_ES: Clamada con linia horizontal

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
an_ES: Clamada sin canto y con linia de clamada plegada

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
an_ES: Clamada sin canto y segmentos de clamada fendo una forma d'U

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
an_ES: Clamada sin canto y con linia diagonal de clamada

[ctx: shape]
en: Can
an_ES: Panel

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
an_ES: Simbolo de tarcheta de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
an_ES: Simbolo mas de grafico

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
an_ES: Simbolo d'inicio de grafico

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
an_ES: Simbolo X de grafico

[ctx: shape]
en: Chevron
an_ES: Chevrón

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
an_ES: Cerclo con linia t'o centro

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
an_ES: Flecha cercular

[ctx: shape]
en: Cloud callout
an_ES: Entropán de boira

[ctx: shape]
en: Cloud shape
an_ES: Forma de boira

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
an_ES: Simbolo de contimparanza de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
an_ES: Simbolo connector de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Corner
an_ES: Cantonada

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
an_ES: Flecha cercular contra las agullas d'o reloch

[ctx: shape]
en: Cross
an_ES: Cruz

[ctx: shape]
en: Cube
an_ES: Cubo

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
an_ES: Flecha chirada enta abaixo

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
an_ES: Flecha chirada ent'a cucha

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
an_ES: Flecha chirada eent'a dreita

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
an_ES: Flecha chirada entalto

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
an_ES: Cinta de titol chirada entalto

[ctx: shape]
en: Curved arrow
an_ES: Flecha chirada

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
an_ES: Simbolo de datos de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Decagon
an_ES: Decagono

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
an_ES: Simbolo de decisión de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
an_ES: Simbolo de retardo de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
an_ES: Raya diagonal

[ctx: shape]
en: Diamond
an_ES: Diamant

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
an_ES: Simbolo d'acceso d'almagazenamiento dreito de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
an_ES: Simbolo d'amostrar de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
an_ES: Simbolo de documento de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Dodecagon
an_ES: Dodecagono

[ctx: shape]
en: Donut
an_ES: Aniello

[ctx: shape]
en: Double brace
an_ES: Clau dople

[ctx: shape]
en: Double bracket
an_ES: Dople gafet

[ctx: shape]
en: Double wave
an_ES: Onda dople

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
an_ES: Flecha de dos cabos apuntando alto y abaixo

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
an_ES: Flecha cercular de dos cabos

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
an_ES: Flecha horizontal de dos cabos

[ctx: shape]
en: Down Arrow
an_ES: Flecha abaixo

[ctx: shape]
en: Explosion
an_ES: Explosión

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
an_ES: Simbolo d'estrayer de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Folded corner
an_ES: Cantonada redondiada

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
an_ES: Quatro quadros chicorrons que fan una forma rectangular

[ctx: shape]
en: Funnel
an_ES: Envasador

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
an_ES: Engranache con nueu dients

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
an_ES: Engranache con seis dients

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
an_ES: Meya bastida rectangular

[ctx: shape]
en: Heart
an_ES: Corazón

[ctx: shape]
en: Heptagon
an_ES: Heptagono

[ctx: shape]
en: Hexagon
an_ES: Hexagono

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
an_ES: Desplazamiento horizontal

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
an_ES: Tarta incompleta sin un troz

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
an_ES: Simbolo d'almagazenamiento interno de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
an_ES: Trianglo isoscels

[ctx: shape]
en: Left Arrow
an_ES: Flecha cucha

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
an_ES: Flechas cucha y alto

[ctx: shape]
en: Left brace
an_ES: Clau cucha

[ctx: shape]
en: Left bracket
an_ES: Gafet cucho

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
an_ES: Flechas cucha, alto y dreita

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
an_ES: Rayo

[ctx: shape]
en: Line Callout
an_ES: Linia de clamada

[ctx: shape]
en: Line inverse
an_ES: Linia inversa

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
an_ES: Simbolo de disco magnético de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
an_ES: Simbolo de dentrada manual de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
an_ES: Simbolo d'operación manual de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
an_ES: Simbolo de suma matematica

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
an_ES: Simbolo de división matematica

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
an_ES: Simbolo d'equivalencia matematica

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
an_ES: Simbolo de multiplicación matematica

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
an_ES: Simbolo de no equivalencia matematica

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
an_ES: Simbolo de resta matematica

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
an_ES: Simbolo de mezcla de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Moon
an_ES: Luna

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
an_ES: Simbolo de multidocumento de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
an_ES: Flecha dreita esportillonada

[ctx: shape]
en: Octagon
an_ES: Octagono

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
an_ES: Simbolo de connector difuera de pachina de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
an_ES: Simbolo d'almagazenamiento sin conexión de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Oval
an_ES: Ovalo

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
an_ES: Clamada en forma d'ovalo

[ctx: shape]
en: Parallelogram
an_ES: Paralelograma

[ctx: shape]
en: Pentagon
an_ES: Pentagono

[ctx: shape]
en: Plaque
an_ES: Placa

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
an_ES: Pestanyas de placa

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
an_ES: Simbolo de proceso predefinido de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
an_ES: Simbolo de paranza de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
an_ES: Simbolo de proceso de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
an_ES: Simbolo de cinta punchada de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
an_ES: Quarto de tarta

[ctx: shape]
en: Rectangle
an_ES: Rectanglo

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
an_ES: Rectanglo con una cantonada redondiada

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
an_ES: Rectanglo con una cantonada tallada

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
an_ES: Rectanglo con una cantonada redondiada y unatra tallada

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
an_ES: Rectanglo con dos cantonadas redondiadas diagonalment concaradas

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
an_ES: Rectanglo con dos cantonadas talladas diagonalment concaradas

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
an_ES: Rectanglo con dos cantonadas talladas en o mesmo costau

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
an_ES: Rectanglo con dos cantonadas redondiadas en o mesmo costau

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
an_ES: Clamada rectangular

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
an_ES: Bastida rectangular de dibuixo

[ctx: shape]
en: Return
an_ES: Tornada

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
an_ES: Cinta de titol

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
an_ES: Cinta con flechas cucha y dreita

[ctx: shape]
en: Right Arrow
an_ES: Flecha dreita

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
an_ES: Flecha dreita con rayas

[ctx: shape]
en: Right brace
an_ES: Clau dreita

[ctx: shape]
en: Right bracket
an_ES: Gafet dreito

[ctx: shape]
en: Right triangle
an_ES: Trianglo dreito

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
an_ES: Rectanglo redondiau

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
an_ES: Clamada en forma de rectanglo redondiau

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
an_ES: Simbolo d'acceso d'almagazenamiento seqüencial de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Smiley face
an_ES: Cara sonrient

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
an_ES: Simbolo d'ordinación de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
an_ES: Simbolo de datos almagazenaus de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
an_ES: Simbolo de chunión de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Sun
an_ES: Sol

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
an_ES: Simbolo de rematanza de diagrama de fluixo

[ctx: shape]
en: Trapezoid
an_ES: Trapezoide

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
an_ES: Trapezoide con costaus asimétricos no paralelos

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
an_ES: Flecha en forma d'U

[ctx: shape]
en: Up Arrow
an_ES: Flecha alto

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
an_ES: Desplazamiento vertical

[ctx: shape]
en: Water droplet
an_ES: Chisla d'augua

[ctx: shape]
en: Wave
an_ES: Onda

[ctx: shape]
en: four snipped corners
an_ES: quatro cantonadas talladas

[ctx: shuffle]
en: off
an_ES: desenchegada

[ctx: shuffle]
en: on
an_ES: enchegada

en: single {action}
an_ES: {action} simpla

en: skips backward past a block of links
an_ES: blinca enta zaga pasando un bloque de vinclos

en: skips forward past a block of links
an_ES: blinca enta debant pasando un bloque de vinclos

en: slanted dash dot
an_ES: raya punto abocinau

en: slice
an_ES: tallada

en: slider
an_ES: eslizador

en: solid
an_ES: soliu

en: sorted
an_ES: ordenau

en: sorted asc
an_ES: ordinau ascendentment

en: sorted ascending
an_ES: ordenau ascendentment

en: sorted desc
an_ES: ordinau descendentment

en: sorted descending
an_ES: ordenau descendentment

en: sound
an_ES: son

en: space
an_ES: espacio

en: space with any dots
an_ES: espacio con qualsiquier punto

en: space with dot
an_ES: espacio con punto

en: speak command keys off
an_ES: charrar las teclas d'orden desenchegau

en: speak command keys on
an_ES: charrar las teclas d'orden enchegau

en: speech viewer disabled
an_ES: Visor d'a Voz desenchegau

en: speech viewer enabled
an_ES: Visor d'a Voz enchegau

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
an_ES: &Tresminar por:

en: spelling and grammar: {text}
an_ES: ortografía y gramatica: {text}

en: spelling error
an_ES: error d'ortografía

en: spelling: {text}
an_ES: letriando: {text}

en: spin button
an_ES: botón de chiro

en: splbtn
an_ES: btndiv

en: split button
an_ES: botón de división

en: split pane
an_ES: panel divisible

en: spnbtn
an_ES: btrot

en: status bar
an_ES: barra d'estau

en: stbar
an_ES: barst

en: stop
an_ES: aturar

en: strikethrough
an_ES: rayau

en: strong
an_ES: remarcau

en: style
an_ES: estilo

en: style %s
an_ES: estilo %s

en: style definition
an_ES: definición d'estilo

en: subMenu
an_ES: submenú

en: subject: %s
an_ES: afer: %s

en: subscript
an_ES: subindiz

en: superscript
an_ES: superindiz

[ctx: symbolLevel]
en: all
an_ES: toda

[ctx: symbolLevel]
en: character
an_ES: caracter

[ctx: symbolLevel]
en: most
an_ES: quasi toda

[ctx: symbolLevel]
en: none
an_ES: denguna

[ctx: symbolLevel]
en: some
an_ES: beluna

[ctx: symbolPreserve]
en: always
an_ES: siempre

[ctx: symbolPreserve]
en: never
an_ES: nunca

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
an_ES: nomás por baixo d'o libel d'os simbol'os

[ctx: synth setting]
en: Inflection
an_ES: Entonación

[ctx: synth setting]
en: Language
an_ES: Idioma

[ctx: synth setting]
en: Pitch
an_ES: Ton

[ctx: synth setting]
en: Rate
an_ES: Velocidat

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
an_ES: Charrar a escape

[ctx: synth setting]
en: Voice
an_ES: Voz

[ctx: synth setting]
en: Volume
an_ES: Volumen

en: tab control
an_ES: pestanya

en: tabctl
an_ES: pesctl

en: table
an_ES: tabla

en: table body
an_ES: cuerpo de tabla

en: table footer
an_ES: piet de tabla

en: table header
an_ES: capitero de tabla

en: table property
an_ES: propiedat de tabla

en: tear off menu
an_ES: división de menú

en: text
an_ES: texto

en: text "%s" not found
an_ES: no s'ha trobau o texto "%s"

en: text frame
an_ES: bastida de texto

en: text mode
an_ES: modo de texto

en: tgbtn
an_ES: btopt

en: thick
an_ES: recio

en: thick diagonal crosshatch
an_ES: rayau diagonal recio

en: thin
an_ES: fin

en: thin diagonal crosshatch
an_ES: rayau diagonal fin

en: thin diagonal stripe
an_ES: raya diagonal fina

en: thin horizontal crosshatch
an_ES: rayau horizontal fin

en: thin horizontal stripe
an_ES: raya horizontal fina

en: thin reverse diagonal stripe
an_ES: raya diagonal invertida fina

en: thin vertical stripe
an_ES: raya vertical fina

en: through row {row} column {column}
an_ES: dica la ringlera {row} y a columna {column}

en: thumb control
an_ES: control thumb

en: title bar
an_ES: barra de titol

en: tlbar
an_ES: barfer

en: tltip
an_ES: cons

en: to focus
an_ES: ta foco

en: to review
an_ES: ta revisión

en: toggle button
an_ES: botón commutador

en: tool bar
an_ES: barra de ferramientas

en: tool tip
an_ES: consello

en: top edge
an_ES: canto superior

[ctx: touch action]
en: flick down
an_ES: eslizar enta abaixo

[ctx: touch action]
en: flick left
an_ES: eslizar enta la cucha

[ctx: touch action]
en: flick right
an_ES: eslizar enta la dreita

[ctx: touch action]
en: flick up
an_ES: eslizar enta alto

[ctx: touch action]
en: hold
an_ES: mantener

[ctx: touch action]
en: hover
an_ES: esvolastriar

[ctx: touch action]
en: hover down
an_ES: esvolastriando

[ctx: touch action]
en: hover up
an_ES: deixar d'esvolastriar

[ctx: touch action]
en: tap
an_ES: tocar

[ctx: touch action]
en: tap and hold
an_ES: tocar y mantener

en: track change: {text}
an_ES: Rastriar o cambio: {text}

en: tree view
an_ES: anvista d'arbol

en: tree view button
an_ES: botón d'arbol

en: tree view item
an_ES: elemento d'arbol

en: triggered
an_ES: disparau

en: tv
an_ES: earb

en: tvbtn
an_ES: btvar

en: tvitem
an_ES: elear

en: unavailable
an_ES: no disponible

en: underline
an_ES: subrayar

en: underlined
an_ES: subrayau

en: unknown
an_ES: desconoixiu

en: unknown %s
an_ES: desconoixiu %s

en: unknown input method
an_ES: metodo de dentrada desconoixiu

en: unknown language
an_ES: idioma desconoixiu

en: unlocked
an_ES: desbloquiau

en: unread
an_ES: no leyiu

en: up arrow
an_ES: flecha enta alto

en: up-right diagonal line
an_ES: linia diagonal superior dreita

en: value {valueAxisData}
an_ES: valor {valueAxisData}

en: vertical align bottom
an_ES: aliniación vertical baixa

en: vertical align distributed
an_ES: aliniación vertical distribuida

en: vertical align justified
an_ES: aliniación vertical chustificada

en: vertical align middle
an_ES: aliniación vertical meya

en: vertical align top
an_ES: aliniación vertical alta

en: vertical borders except outside
an_ES: cantos verticals menos difuera

en: vertical stripe
an_ES: raya vertical

en: video
an_ES: vidio

en: view port
an_ES: veyer o puerto

en: visited
an_ES: visitau

en: vlnk
an_ES: vncv

en: volume down
an_ES: baixar o volumen

en: volume up
an_ES: puyar o volumen

en: white space
an_ES: espacio en blanco

en: window
an_ES: finestra

en: wnd
an_ES: fns

en: word
an_ES: parola

en: {author} is editing
an_ES: {author} ye editando

en: {backgroundColor} background
an_ES: {backgroundColor} de fondo

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
an_ES: {bookPercentage}%, ubicación {curLocation} de {maxLocation}

en: {color1} to {color2}
an_ES: De {color1} ta {color2}

en: {color} on {backgroundColor}
an_ES: {color} sobre {backgroundColor}

en: {date} (all day)
an_ES: {date} (tot o día)

en: {desc} left and right edges
an_ES: {desc} marguins zurda y dreita

en: {desc} surrounding border
an_ES: {desc} canto circundant

en: {desc} top and bottom edges
an_ES: {desc} marguins superior y inferior

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
an_ES: {desc} linias diagonals superior dreita y inferior dreita

en: {distance} from left edge of page
an_ES: {distance} dende lo canto cucho d'a pachina

en: {distance} from top edge of page
an_ES: {distance} dende lo canto superior d'a pachina

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
an_ES: {firstAddress}  {firstContent} a traviés de {lastAddress}  {lastContent}

en: {modifier} released
an_ES: {modifier} liberau

en: {number} of {total}
an_ES: {number} de {total}

en: {profileName} configuration profile active
an_ES: Perfil de configuración {profileName} activo

en: {profile} profile activated
an_ES: Perfil de configuración {profile} enchegau manualment

en: {profile} profile deactivated
an_ES: Perfil de configuración {profile} desenchegau manualment

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
an_ES: {revisionType} {description}: {text} por {author} el {date}

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
an_ES: {seriesName} series {seriesIndex} de {seriesCount}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
an_ES: {seriesName} tipo de linia de tendencia: {trendlineType}, nombre: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
an_ES: {seriesName} tipo de linia de tendencia: {trendlineType}, nombre: {trendlineName}, etiqueta: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
an_ES: {size:g} puntos de fuent

en: {startTime} to {endTime}
an_ES: {startTime} dica {endTime}

en: {start} through {end}
an_ES: {start} dica {end}

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
an_ES: estilo {styleName}, libel d'esquema {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
an_ES: {symbol} como en {description}
