nvda - en to el_GR translation catalogue (3234 entries)

en:  %s is currently running.
el_GR: %s είναι ενεργό

en:  %s module is loaded.
el_GR: %s λειτουργική μονάδα για

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
el_GR:  κλάσμα {fractionValue:.2f} τοις εκατόκομμάτι  {pointIndex} από {pointCount}

en:  minus
el_GR: πλην

en:  square
el_GR:  τετράγωνο

en:  title: {axisTitle}
el_GR: Τίτλος: {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
el_GR:  {segmentType} {pointIndex} από {pointCount}

en: %d character | %d characters
el_GR[0]: %d χαρακτήρες
el_GR[1]: %d χαρακτήρες

en: %d percent
el_GR: %d τοις εκατό

en: %s application
el_GR: εφαρμογή %s

en: %s column | %s columns
el_GR[0]: στήλη %s
el_GR[1]: στήλη %s

en: %s cursor
el_GR: δρομέας %s

en: %s end
el_GR: τέλος %s

en: %s highlighted
el_GR: %s το επισήμαναν

en: %s item | %s items
el_GR[0]: %s στοιχείο
el_GR[1]: %s στοιχείο

en: %s keyboard
el_GR: πληκτρολόγιο %s

en: %s mode
el_GR: λειτουργία %s

en: %s normalized
el_GR: %s κανονικοποιημένο

en: %s selected
el_GR: %s επιλεγμένο

en: %s selected instead
el_GR: νέα επιλογή %s

en: %s unselected
el_GR: %s μη επιλεγμένο

en: &About add-on...
el_GR: &Πληροφορίες για το πρόσθετο...

en: &About...
el_GR: &Πληροφορίες...

en: &Add
el_GR: &Προσθήκη

en: &Add-on store...
el_GR: &Κατάστημα προσθέτων...

en: &Alignment
el_GR: &Στοίχιση

en: &Annotations
el_GR: &Σημειώσεις

en: &Anywhere
el_GR: &Οπουδήποτε

en: &Apply
el_GR: &Εφαρμογή

en: &Beep for capitals
el_GR: &Ήχος μπιπ για τα κεφαλαία

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
el_GR: Ήχος &μπιπ κατά την πληκτρολόγηση πεζών χαρακτήρων όταν το πλήκτρο κλείδωμα κεφαλαίων είναι ενεργοποιημένο

en: &Bookmarks
el_GR: &Σελιδοδείκτες

en: &Braille viewer
el_GR: &Προβολή braille

en: &Brightness controls audio coordinates volume
el_GR: Έλεγχος της έντασης των ηχητικών συντεταγμένων με τη φωτεινότητα

en: &Buttons
el_GR: &Κουμπιά

en: &Categories:
el_GR: &Κατηγορίες:

en: &Charts
el_GR: &Γραφήματα

en: &Check for update...
el_GR: Έλεγχος για &ενημερωμένη έκδοση...

en: &Clickable
el_GR: &Με δυνατότητα κλικ

en: &Close
el_GR: &Κλείσιμο

en: &Colors
el_GR: &Χρώματα

en: &Comment
el_GR: &Σχόλιο

en: &Configuration profiles...
el_GR: &Προφίλ διαμόρφωσης...

en: &Continue
el_GR: &Συνέχεια

en: &Continue running
el_GR: &Συνέχιση εκτέλεσης

en: &Copy version number
el_GR: &Αντιγραφή αριθμού έκδοσης​​​​​​​​​​​​​​​​

en: &Create portable copy...
el_GR: &Δημιουργία φορητού αντιγράφου...

en: &Default dictionary...
el_GR: &Προεπιλεγμένο λεξικό...

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
el_GR: &Καθυστερημένη περιγραφή χαρακτήρων κατά την κίνηση του δρομέα

en: &Delete
el_GR: &Διαγραφή

en: &Dictionary entries
el_GR: &Καταχωρήσεις λεξικού

en: &Diff algorithm:
el_GR: Αλγόριθμος &Diff:

en: &Displays to detect automatically:
el_GR: &Οι οθόνες να ανιχνεύονται αυτόματα:

en: &Donate
el_GR: &Δωρεά

en: &Done
el_GR: &Τέλος

en: &Download update
el_GR: &Λήψη ενημερωμένης έκδοσης

en: &Edit
el_GR: &Επεξεργασία

en: &Editor revisions
el_GR: &Αναθεωρήσεις συντάκτη

en: &Enable Highlighting
el_GR: &Ενεργοποίηση Επισήμανσης

en: &Enable browse mode on page load
el_GR: &Ενεργοποίηση λειτουργίας περιήγησης κατά τη φόρτωση της σελίδας

en: &Errors
el_GR: &Σφάλματα

en: &External IP:
el_GR: &Εξωτερική IP:

en: &Figures and captions
el_GR: &Εικόνες και λεζάντες

en: &Font name
el_GR: &Όνομα γραμματοσειράς

en: &Form fields
el_GR: &Πεδία φόρμας

en: &Generate Key
el_GR: &Δημιουργία Κλειδιού

en: &Graphics
el_GR: &Γραφικά

en: &Groupings
el_GR: &Ομαδοποιήσεις

en: &Guess object position information when unavailable
el_GR: &Εικασία της πληροφορίας θέσεως αντικειμένου όταν δε διατίθεται

en: &HID keyboard input simulation
el_GR: &Προσομείωση εισόδου πληκτρολογίου HID

en: &Headings
el_GR: &Επικεφαλίδες

en: &Help
el_GR: &Βοήθεια

en: &Help, training and support
el_GR: &Βοήθεια, εκπαίδευση και υποστήριξη

en: &Host:
el_GR: &Φιλοξενία:

en: &Hover for cell routing
el_GR: &Κατάδειξη για δρομολόγηση σε κελί

en: &Inflection
el_GR: &Επιτονισμός

en: &Input table:
el_GR: &Πίνακας εισόδου:

en: &Install NVDA on this computer
el_GR: &Εγκατάσταση του NVDA σε αυτόν τον υπολογιστή

en: &Install NVDA...
el_GR: &Εγκατάσταση του NVDA

en: &Keep existing desktop shortcut
el_GR: Διατήρηση της υπάρχουσας συντόμευσης στην επιφάνεια εργασίας

en: &Key:
el_GR: &Κλειδί:

en: &Keyboard layout:
el_GR: &Διάταξη πληκτρολογίου:

en: &Language
el_GR: &Γλώσσα

en: &Level
el_GR: &Επίπεδο

en: &Line spacing
el_GR: &Διάστιχο γραμμής

en: &Lists
el_GR: &Λίστες

en: &Maximum number of characters on one line
el_GR: &Μέγιστος αριθμός χαρακτήρων σε μία γραμμή

en: &Modes available in the 'Cycle sound split mode' command:
el_GR: &Λειτουργίες διαθέσιμες στην εντολή «Κυκλική εναλλαγή λειτουργίας διαχωρισμού ήχου»:

en: &Modes available in the Cycle speech mode command:
el_GR: &Λειτουργίες διαθέσιμες στην εντολή κυκλικής εναλλαγής λειτουργίας εκφώνησης:

en: &Move to
el_GR: &Μετακίνηση σε

en: &Multiple key press timeout (ms):
el_GR: Χρονικό όριο &πολλαπλών πατημάτων πλήκτρων (ms):

en: &New
el_GR: &Νέο

en: &No
el_GR: &Όχι

en: &Not now
el_GR: &Όχι τώρα

en: &Number of lines per page
el_GR: &Αριθμός γραμμών ανά σελίδα

en: &Output table:
el_GR: Πίνακας &εξόδου:

en: &Pages
el_GR: &Σελίδες

en: &Paragraph indentation
el_GR: Εσοχή &παραγράφου

en: &Paragraph style:
el_GR: &στυλ Παραγράφου:

en: &Pattern
el_GR: &Μοτίβο

en: &Pitch
el_GR: &Τόνος φωνής

en: &Play audio coordinates when mouse moves
el_GR: &Αναπαραγωγή ηχητικών συντεταγμένων κατά την κίνηση του ποντικιού

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
el_GR: &Αναπαραγωγή ήχων κατά την ενεργοποίηση ή την απενεργοποίηση της Κουρτίνας Οθόνης

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
el_GR: &Αναπαραγωγή ήχων κατα την εκκίνηση ή την έξοδο από το nvda

en: &Port:
el_GR: &Θύρα:

en: &Postpone update
el_GR: &Αναβολή λήψης ενημερωμένης έκδοσης

en: &Preferences
el_GR: &Προτιμήσεις

en: &Proceed with installation (not recommended)
el_GR: &Προχωρήστε στην εγκατάσταση (δε συστήνεται)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
el_GR: &Προφορά σημείων στίξης/συμβόλων...

en: &Rate
el_GR: &Ταχύτητα εκφώνησης

en: &References
el_GR: &Αναφορές

en: &Remove
el_GR: &Αφαίρεση

en: &Rename
el_GR: &Μετονομασία

en: &Replacement
el_GR: &Αντικατάσταση

en: &Revert to saved configuration
el_GR: &Επαναφορά στην αποθηκευμένη διαμόρφωση

en: &Review add-ons...
el_GR: &προεπισκόπηση πρόσθετων...

en: &Save
el_GR: &Αποθήκευση

en: &Save configuration
el_GR: &Αποθήκευση διαμόρφωσης

en: &Save configuration when exiting NVDA
el_GR: &Αποθήκευση διαμόρφωσης κατά την έξοδο από το NVDA

en: &Select NVDA Modifier Keys
el_GR: &Επιλέξτε πλήκτρα τροποποίησης NVDA

en: &Send actual symbol to synthesizer
el_GR: &Αποστολή πραγματικού συμβόλου στο συνθέτη

en: &Settings...
el_GR: &Ρυθμίσεις...

en: &Sheets
el_GR: &Φύλλα

en: &Show Braille Viewer on Startup
el_GR: &Εμφάνιση Προβολέα Braille κατά την εκκίνηση

en: &Show Speech Viewer on Startup
el_GR: &Εμφάνιση Προβολέα Εκφώνησης Κατά Την Εκκίνηση

en: &Show cursor
el_GR: &Εμφάνιση δρομέα

en: &Show this dialog when NVDA starts
el_GR: &Εμφάνιση αυτού του παραθύρου διαλόγου κατά την εκκίνηση του NVDA

en: &Simple review mode
el_GR: Λειτουργία &απλής επισκόπησης

en: &Sound split mode:
el_GR: Λειτουργία &διαχωρισμού ήχου:

en: &Speech viewer
el_GR: &Προβολή εκφώνησης

en: &Start the new portable copy after creation
el_GR: &Εκκίνηση φορητού αντιγράφου μετά τη δημιουργία

en: &Symbol:
el_GR: &Σύμβολο:

en: &Symbols
el_GR: &Σύμβολα

en: &Synthesizer:
el_GR: &Συνθέτης φωνής:

en: &Tables
el_GR: &Πίνακες

en: &Temporary dictionary...
el_GR: &Προσωρινό λεξικό...

en: &Test...
el_GR: &Δοκιμή...

en: &Tools
el_GR: &Εργαλεία

en: &Touch typing mode
el_GR: Λειτουργία πληκτρολόγησης &αφής

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
el_GR: &Περιορισμός των χειρονομιών που δεν αφορούν σε εντολές ώστε να μην επηρεάζεται το έγγραφο

en: &Triggers...
el_GR: &Σκανδαλισμοί...

en: &Type
el_GR: &είδος

en: &Update now
el_GR: &Ενημέρωση τώρα

en: &Update to NVDA {version}
el_GR: &Ενημέρωση σε NVDA {version}

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
el_GR: Χρήση του πλήκτρου κλειδώματος κεφαλαίων ως πλήκτρου τροποποίησης του NVDA

en: &User Guide
el_GR: &Εγχειρίδιο Χρήσης

en: &View License
el_GR: &Προβολή Άδειας Χρήσης

en: &Voice
el_GR: &Φωνή

en: &Voice dictionary...
el_GR: &Λεξικό φωνής...

en: &Yes
el_GR: &Ναι

en: (normal configuration)
el_GR: (κανονική διαμόρφωση)

en: 0 matches
el_GR: 0 αποτελέσματα

en: 1.5 line spacing
el_GR: Διάστιχο γραμμής 1.5

en: 100 percent Stacked Area
el_GR: Σωρευμένη Περιοχή 100 τοις εκατό

en: 100 percent Stacked Bar
el_GR: Σωρευμένη Ράβδος 100 τοις εκατό

en: 100 percent Stacked Column
el_GR: Σωρευμένη Στήλη 100 τοις εκατό

en: 100 percent Stacked Cone Bar
el_GR: Σωρευμένη Κωνική Ράβδος 100 τοις εκατό

en: 100 percent Stacked Cone Column
el_GR: Σωρευμένη Κωνική Στήλη 100 τοις εκατό

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
el_GR: Σωρευμένη Κυλινδρική Ράβδος 100 τοις εκατό

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
el_GR: Σωρευμένη Κυλινδρική Στήλη 100 τοις εκατό

en: 100 percent Stacked Line
el_GR: Σωρευμένη Γραμμή 100 τοις εκατό

en: 100 percent Stacked Line with Markers
el_GR: Σωρευμένη Γραμμή Με Δείκτες 100 τοις εκατό

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
el_GR: Σωρευμένη Πυραμιδική Ράβδος 100 τοις εκατό

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
el_GR: Σωρευμένη Πυραμιδική Στήλη 100 τοις εκατό

en: 12.5% gray
el_GR: γκρι 12.5%

en: 25% gray
el_GR: γκρι 25%

en: 3D 100 percent Stacked Bar
el_GR: Σωρευμένη Ράβδος 3D 100 τοις εκατό

en: 3D 100 percent Stacked Column
el_GR: Σωρευμένη Στήλη 3D 100 τοις εκατό

en: 3D Area
el_GR: Περιοχή 3D

en: 3D Clustered Bar
el_GR: Ράβδος Τμημάτων 3D

en: 3D Clustered Column
el_GR: Στήλη Τμημάτων 3D

en: 3D Column
el_GR: Στήλη 3D

en: 3D Cone Column
el_GR: Κωνική Στήλη 3D

en: 3D Cylinder Column
el_GR: Κυλινδρική Στήλη 3D

en: 3D Line
el_GR: Γραμμή 3D

en: 3D Pie
el_GR: Πίτα 3D

en: 3D Pyramid Column
el_GR: Πυραμιδική Στήλη 3D

en: 3D Stacked Area
el_GR: Σωρευμένη Περιοχή 3D

en: 3D Stacked Bar
el_GR: Σωρευμένη Ράβδος 3D

en: 3D Stacked Column
el_GR: Σωρευμένη Στήλη 3D

en: 3D Surface
el_GR: Επιφάνεια 3D

en: 3D Surface (wireframe)
el_GR: Επιφάνεια 3D (Περίγραμμα)

en: 50% gray
el_GR: γκρι 50%

en: 6.25% gray
el_GR: γκρι 6.25%

en: 75% gray
el_GR: γκρι 75%

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
el_GR: Παράθυρο διαλόγου όπου μπορείτε να ορίσετε προεπιλεγμένο λεξικό με την προσθήκη καταχωρήσεων λεξικού στη λίστα

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
el_GR: Παράθυρο διαλόγου όπου μπορείτε να ορίσετε προσωρινό λεξικό με την προσθήκη καταχωρήσεων λεξικού στο πλαίσιο επεξεργασίας κειμένου

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
el_GR: Παράθυρο διαλόγου όπου μπορείτε να ορίσετε λεξικό ειδικό για τη φωνή με την προσθήκη καταχωρήσεων λεξικού στη λίστα

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
el_GR: Ένας δωρεάν και ανοιχτού κώδικα αναγνώστης οθόνης για τα Windows της Microsoft

en: A pattern is required.
el_GR: Απαιτείται μοτίβο.

en: A portable copy already exists in the directory '{portableDirectory}'. Do you want to update it?
el_GR: Ένα φορητό αντίγραφο υπάρχει ήδη στον φάκελο «{portableDirectory}». Θέλετε να το ενημερώσετε;

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
el_GR: Βρέθηκε ένα προηγούμενο αντίγραφο του NVDA στον υπολογιστή σας. Θα γίνει ενημέρωση αυτού του αντιγράφου.

en: A profile cannot have an empty name.
el_GR: Ένα προφίλ δε μπορεί να έχει κενό όνομα.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
el_GR: Υπάρχει ήδη εγκατεστημένη μία έκδοση αυτού του πρόσθετου. Θα θέλατε να ενημερώσετε {summary} την έκδοση {curVersion} στην έκδοση {newVersion};

en: About NVDA
el_GR: Πληροφορίες για το NVDA

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
el_GR: Μη διαθέσιμη ενέργεια στην έκδοση του NVDA για το Windows Store

en: Action unavailable in a temporary version of NVDA
el_GR: Αυτή η ενέργεια δε διατίθεται σε προσωρινή έκδοση του NVDA

en: Action unavailable in secure context
el_GR: Μη διαθέσιμη ενέργεια σε ασφαλές περιβάλλον

en: Action unavailable while Windows is locked
el_GR: Μη διαθέσιμη ενέργεια όσο τα Widnows είναι κλειδωμένα

en: Action unavailable while a dialog requires a response
el_GR: Μη διαθέσιμη ενέργεια όταν ένα παράθυρο διαλόγου χρειάζεται αλληλεπίδραση

en: Action unavailable while the braille mode is set to speech output
el_GR: Η ενέργεια δεν είναι διαθέσιμη όσο η λειτουργία braille έχει οριστεί σε εκφώνηση

en: Action unavailable. Braille is tethered to focus
el_GR: Ενέργεια μη διαθέσιμη. Το Braille έχει προσδεθεί στην εστίαση

en: Activate
el_GR: Ενεργοποίηση

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
el_GR: Ενεργοποιεί ή απενεργοποιεί το {profile} προφίλ διαμόρφωσης

en: Activates the Add-on Store to browse and manage add-on packages for NVDA
el_GR: Ενεργοποιεί το Κατάστημα Πρόσθετων για να περιηγηθείτε και να διαχειριστείτε τα πακέτα πρόσθετων για το NVDA

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
el_GR: Ενεργοποιεί την NVDA Pynthon Console, χρήσιμη κυρίως για προγραμματισμό

en: Activates the current object in the document
el_GR: Ενεργοποιεί το τρέχον αντικείμενο στο έγγραφο

en: Activates the text at the cursor if possible
el_GR: Ενεργοποιεί το κείμενο στο δρομέα αν είναι δυνατό

en: Add Dictionary Entry
el_GR: Προσθήκη Καταχώρησης στο Λεξικό

en: Add Symbol
el_GR: Προσθήκη Συμβόλου

en: Add-on Installation
el_GR: Εγκατάσταση Πρόσθετου

en: Add-on Store
el_GR: Κατάστημα Πρόσθετων

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
el_GR: Τα πρόσθετα δε μπορούν να εγκατασταθούν στην έκδοση του NVDA στο Windows Store

en: Advanced
el_GR: Για προχωρημένους

en: Afrikaans grade 1
el_GR: Αφρικάανς βαθμού 1

en: Afrikaans grade 2
el_GR: Αφρικάανς βαθμού 2

en: Akkadian (Borger) grade 1
el_GR: Ακκαδικά (Borger) βαθμού 1

en: Akkadian (US) grade 1
el_GR: Ακκαδικά (ΗΠΑ) βαθμού 1

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
el_GR: Όλα τα πρόσθετα είναι τώρα απενεργοποιημένα. Θα ενεργοποιηθούν ξανά στην επόμενη επανεκκίνηση εκτός και αν τα απενεργοποιήσετε ξανά.

en: All caps on
el_GR: Όλα κεφαλαία ενεργοποιημένα

en: All dots
el_GR: Εξάστιγμο

en: Allow NV Access to gather NVDA usage statistics
el_GR: Να επιτρέπεται στη NV Access η συλλογή στατιστικών χρήσης του NVDA

en: Allow automatic updates to install incompatible add-ons
el_GR: Να επιτρέπεται στις αυτόματες ενημερώσεις η εγκατάσταση μη συμβατών προσθέτων

en: Allow skim &reading in Say All
el_GR: Να επιτρέπεται η γρήγορη ανάγνωση στην ανάγνωση όλων

en: Alpha numeric input
el_GR: Αλφαριθμητική είσοδος

en: Already connected
el_GR: Ήδη συνδεδεμένος

en: Already in a content recognition result
el_GR: Είστε ήδη σε αποτέλεσμα αναγνώρισης

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
el_GR: Είδη ορίστηκε η σειρά {rowNumber} στήλη {columnNumber} ως αρχή των κεφαλίδων στήλης

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
el_GR: Είδη ορίστηκε η σειρά {rowNumber} στήλη {columnNumber} ως αρχή των κεφαλίδων της σειράς

en: Already set {address} as start of column headers
el_GR: Έχετε είδη ορίσει {address} ως αρχή των κεφαλίδων της στήλης

en: Already set {address} as start of row headers
el_GR: Είδι ορίστικε {address} ως αρχή των κεφαλίδων της σειράς

en: Always
el_GR: Πάντα

en: Always duck
el_GR: Πάντα βύθιση

en: Always fill display
el_GR: Πάντα πλήρης κάλυψη οθόνης

en: Always include short character &description when announcing candidates
el_GR: Να συμπεριλαμβάνεται πάντα η σύντομη &περιγραφή τους, όταν αναγγέλονται οι προτεινόμενοι χαρακτήρες

en: An error has caused this feature ({title}) to be unavailable at this time. Restarting NVDA or Windows may solve this problem.
el_GR: Ένα σφάλμα προκάλεσε τη μη διαθεσιμότητα της λειτουργίας ({title}) αυτή τη στιγμή. Η επανεκκίνηση του NVDA ή των Windows ίσως λύσει το πρόβλημα.

en: An error has caused this feature to be unavailable at this time. Restarting NVDA or Windows may solve this problem.
el_GR: Ένα σφάλμα προκάλεσε τη μη διαθεσιμότητα αυτής της λειτουργίας αυτή τη στιγμή. Η επανεκκίνηση του NVDA ή των Windows ίσως λύσει το πρόβλημα.

en: An existing NVDA installation has been detected, but its version cannot be determined. If you are attempting to install an earlier version of NVDA, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
el_GR: Εντοπίστηκε μια υπάρχουσα εγκατάσταση του NVDA, αλλά δεν είναι δυνατός ο προσδιορισμός της έκδοσής της. Αν προσπαθείτε να εγκαταστήσετε μια παλαιότερη έκδοση του NVDA, θα πρέπει πρώτα να ακυρώσετε αυτήν την εγκατάσταση και να απεγκαταστήσετε πλήρως το NVDA πριν εγκαταστήσετε την παλαιότερη έκδοση.​​​​​​​​​​​​​​​​

en: An existing copy of NVDA has been detected in the chosen directory, but its version cannot be determined. If you are attempting to downgrade to an earlier version of NVDA, you should cancel this operation and create a new portable copy.
el_GR: Εντοπίστηκε ένα υπάρχον αντίγραφο του NVDA στον επιλεγμένο φάκελο, αλλά δεν είναι δυνατός ο προσδιορισμός της έκδοσής του. Αν προσπαθείτε να υποβαθμίσετε σε μια παλαιότερη έκδοση του NVDA, θα πρέπει να ακυρώσετε αυτήν τη λειτουργία και να δημιουργήσετε ένα νέο φορητό αντίγραφο.​​​​​​​​​​​​​​​​

en: Annotations
el_GR: Σχόλια

en: Announce &selected candidate
el_GR: Αναγγελία &επιλεγμένου προτεινόμενου χαρακτήρρα

en: Announces the current selection in edit controls and documents. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions. Pressing four times shows it in a browsable message.
el_GR: Ανακοινώνει την τρέχουσα επιλογή σε πεδία επεξεργασίας και έγγραφα. Πατώντας δύο φορές συλλαβίζει αυτή την πληροφορία. Πατώντας τρεις φορές συλλαβίζει χρησιμοποιώντας περιγραφές χαρακτήρων. Πατώντας τέσσερις φορές την εμφανίζει σε περιηγήσιμο μήνυμα.

en: Answer to:
el_GR: Απάντηση:

en: Any
el_GR: Οποιοδήποτε

en: Appointment {subject}, {time}
el_GR: Γεγονός {subject}, {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
el_GR: Αραβικό οχτάστιγμο braile υπολογιστών

en: Arabic grade 1
el_GR: Αραβικά βαθμού 1

en: Arabic grade 2
el_GR: Αραβικά βαθμού 2

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
el_GR: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να εγκαταστήσετε αυτό το πρόσθετο;
    Να πραγματοποιείται εγκατάσταση πρόσθετων μόνο από ασφαλείς πηγές.
    Πρόσθετο: {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
el_GR: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να αφαιρέσετε όλες τις καταχωρήσεις σε αυτό το λεξικό;

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
el_GR: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να επαναφέρετε όλες τις χειρονομίες στις εργοστασιακές ρυθμίσεις;
    
    			Όλες οι χειρονομίες που έχουν οριστεί από το χρήστη, είτε έχουν οριστεί προηγουμένως είτε σε αυτή την περίοδο λειτουργίας, θα χαθούν.
    			Αυτό δε μπορεί να αναιρεθεί.

en: Area
el_GR: Περιοχή

en: Arti&cles
el_GR: Άρθ&ρα

en: Assamese grade 1
el_GR: Ασαμίζ βαθμού 1

en: At least one NVDA modifier key must be set. Caps lock will remain as an NVDA modifier key.
el_GR: Πρέπει να οριστεί τουλάχιστον ένα πλήκτρο NVDA. Το Caps lock θα εξακολουθήσει να είναι πλήκτρο τροποποίησης NVDA.

en: At least one key must be used as the NVDA key.
el_GR: Τουλάχιστον ένα πλήκτρο πρέπει να χρησιμοποιείται ως πλήκτρο NVDA.

en: At least one sound split mode has to be checked.
el_GR: Πρέπει να είναι επιλεγμένη τουλάχιστον μία λειτουργία διαχωρισμού ήχου.

en: At least two speech modes have to be checked.
el_GR: Πρέπει να είναι επιλεγμένες τουλάχιστον δύο λειτουργίες εκφώνησης.

en: Attachments
el_GR: Συνημμένα

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
el_GR: Προσπάθεια απενεργοποίησης της εκφώνησης για γεγονότα με εστίαση που έχουν λήξει:

en: Audio
el_GR: Ήχος

en: Audio d&ucking mode:
el_GR: Λειτουργία &βύθισης ήχου:

en: Audio ducking not supported
el_GR: Η βύθιση ήχου δεν υποστηρίζεται

en: Audio indication of focus and browse modes
el_GR: Ηχητική ένδειξη των λειτουργιών εστίασης και περιήγησης

en: Audio output &device:
el_GR: Συσκευή &εξόδου ήχου:

en: Automatic
el_GR: Αυτόματο

en: Automatic &Say All on page load
el_GR: Αυτόματη &Ανάγνωση Όλων κατά τη φόρτωση της σελίδας

en: Automatic &updates:
el_GR: Αυτόματες &ενημερώσεις:

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
el_GR: Αυτόματο (προτιμώμενο Diff Match Patch)

en: Automatic (prefer UIA)
el_GR: Αυτόματο (προτιμώμενο UIA)

en: Automatic (prefer selective)
el_GR: Αυτόματο (προτίμηση επιλεγμένων)

en: Automatic ({name})
el_GR: Αυτόματα ({name})

en: Automatic dialect switching (when supported)
el_GR: Αυτόματη εναλλαγή διαλέκτου (όταν υποστηρίζεται)

en: Automatic focus mode for caret movement
el_GR: Λειτουργία αυτόματης εστίασης κατά την κίνηση ττου κέρσορα

en: Automatic focus mode for focus changes
el_GR: Αυτόματη λειτουργία εστίασης κατά τις αλλαγές εστίασης

en: Automatic language and dialect switching on
el_GR: Αυτόματη εναλλαγή γλώσσας και διαλέκτου ενεργή

en: Automatic language switching (when supported)
el_GR: Αυτόματη εναλλαγή γλώσσας (όταν υποστηρίζεται)

en: Automatic language switching off
el_GR: Αυτόματη εναλλαγή γλώσσας ανενεργή

en: Automatic language switching on
el_GR: Αυτόματη εναλλαγή γλώσσας ενεργή

en: Automatic refresh disabled
el_GR: Η αυτόματη ανανέωση είναι απενεργοποιημένη

en: Automatic refresh enabled
el_GR: Η αυτόματη ανανέωση είναι ενεργοποιημένη

en: Automatically check for &updates to NVDA
el_GR: Αυτόματος έλεγχος για &ενημερωμένες εκδόσεις του NVDA

en: Automatically report all available &candidates
el_GR: Αυτόματη αναφορά όλων των διαθέσιμων &προτεινόμενων χαρακτήρων

en: Automatically say all on result
el_GR: Αυτόματη εκφώνηση όλων στο αποτέλεσμα

en: Avoid splitting &words when possible
el_GR: Αποφυγή διαμοιρασμού &λέξεων όταν είναι δυνατό

en: BCC:
el_GR: Κρυφή Κοινοποίηση:

en: Bar of Pie
el_GR: Ράβδος Από Πίτα

en: Baseline
el_GR: Γραμμή αναφοράς

en: Bashkir grade 1
el_GR: Μπασκίρ βαθμού 1

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
el_GR: Οθόνες braille Baum/HumanWare/APH/Orbit

en: Beep
el_GR: Ήχος μπιπ

en: Beep and speak progress bar updates
el_GR: Ήχος μπιπ και εκφώνηση των ενημερώσεων της γραμμής προόδου

en: Beep for progress bar updates
el_GR: Ήχος μπιπ για τις ενημερώσεις της γραμμής προόδου

en: Begins interaction with math content
el_GR: Έναρξη αλληλεπίδρασης με μαθηματικό περιεχόμενο

en: Belarusian computer braille
el_GR: Λευκορωσικό braille υπολογιστών

en: Belarusian literary braille
el_GR: Λευκορωσικό braille

en: Belarusian literary braille (detailed)
el_GR: Λευκορωσικό φιλολογικό braille (λεπτομερές)

en: Bengali grade 1
el_GR: βεγγάλι βαθμού 1

en: Beta or dev
el_GR: Beta ή υπό ανάπτυξη

en: Bitmap placeholder
el_GR: Δεσμευτικό θέσης Γραφικού bitmap

en: Blink cursor
el_GR: Εναλλαγή δρομέα

en: Block &quotes
el_GR: &Παράθεση αποσπασμάτων

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
el_GR: Συριακή Bluetooth: {port} ({deviceName})

en: Bold off
el_GR: Έντονα απενεργοποιημένα

en: Bold on
el_GR: Έντονα ενεργοποιημένα

en: Both Colors and Styles
el_GR: Χρώματα και Στυλ

en: Both host and key must be set.
el_GR: Πρέπει να οριστούν τόσο ο κεντρικός υπολογιστής όσο και το κλειδί.

en: Both port and key must be set.
el_GR: Πρέπει να οριστούν τόσο η θύρα όσο και το κλειδί.

en: Bottom
el_GR: Κάτω μέρος

en: Braille &display:
el_GR: &Οθόνη Braille:

en: Braille Display Error
el_GR: Σφάλμα Οθόνης Braille

en: Braille Unicode normalization default ({default})
el_GR: Προεπιλογή κανονικοποίησης Unicode Braille ({default})

en: Braille Unicode normalization {state}
el_GR: Κανονικοποίηση Unicode Braille {state}

en: Braille cursor %s
el_GR: Δρομέας braille %s

en: Braille cursor is turned off
el_GR: Ο δρομέας braille έχει απενεργοποιηθεί

en: Braille cursor off
el_GR: Απενεργοποίηση δρομέα braille

en: Braille cursor on
el_GR: Ενεργοποίηση δρομέα braille

en: Braille destination
el_GR: Προορισμός Braille

en: Braille display
el_GR: Οθόνη braille

en: Braille focus context presentation: %s
el_GR: Εστίαση περιεχομένου brail σε παρουσίαση: %s

en: Braille font attributes
el_GR: Χαρακτηριστικά γραμματοσειράς Braille

en: Braille inp&ut
el_GR: &Είσοδος braille

en: Braille input disabled
el_GR: Είσοδος braille απενεργοποιημένη

en: Braille input enabled
el_GR: Είσοδος braille ενεργοποιημένη

en: Braille mode {brailleMode}
el_GR: Λειτουργία Braille {brailleMode}

en: Braille mode:
el_GR: Λειτουργία braille:

en: Braille move system caret when routing review cursor %s
el_GR: Μετακίνηση του κέρσορα Braille του συστήματος κατά τη δρομολόγηση του δρομέα επισκόπησης %s

en: Braille move system caret when routing review cursor default (%s)
el_GR: Μετακίνηση του κέρσορα Braille του συστήματος κατά τη δρομολόγηση του δρομέα επισκόπησης προεπιλεγμένο (%s)

en: Braille show messages %s
el_GR: Εμφάνιση μηνυμάτων Braille %s

en: Braille show selection %s
el_GR: Εμφάνιση επιλογής Braille %s

en: Braille show selection default (%s)
el_GR: Εμφάνιση επιλογής Braille προεπιλεγμένο (%s)

en: Braille tethered %s
el_GR: Η οθόνη braille προσδέθηκε σε %s

en: Braille viewer disabled
el_GR: Απενεργοποιημένη προβολή braile

en: Braille viewer enabled
el_GR: Ενεργοποιημένη προβολή braile

en: Browse Mode
el_GR: Λειτουργία Περιήγησης

en: Browse mode
el_GR: Λειτουργία περιήγησης

en: Browse...
el_GR: &Περιήγηση...

en: Bubble
el_GR: Φυσαλίδα

en: Bubble with 3D effects
el_GR: Φυσαλίδα Με Εφέ 3D

en: Bulgarian 8 dot computer braille
el_GR: Βουλγαρικό οκτάστιγμο braille

en: Bulgarian grade 1
el_GR: Βουλγαρικά βαθμού 1

en: Burmese grade 1
el_GR: Βιρμανικά βαθμού 1

en: Burmese grade 2
el_GR: Βιρμανικά βαθμού 2

en: C&hange...
el_GR: &Αλλαγή...

en: CC:
el_GR: Κοινοποίηση:

en: COM Registration Fixing Tool Failed
el_GR: Αποτυχία Εργαλείου Επιδιόρθωσης Εγγραφών COM

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
el_GR: Δεν είναι δυνατή η αλλαγή του ενεργού προφίλ όσο είναι ανοιχτό ένα παράθυρο διαλόγου του NVDA

en: Can't find the documentation window.
el_GR: Δεν είναι δυνατή η εύρεση του παραθύρου βοήθειας.

en: Can't select text, press twice to copy
el_GR: Δε μπορείτε να επιλέξετε το κείμενο, πατήστε δύο φορές για να το αντιγράψετε

en: Cancel
el_GR: Ακύρωση

en: Candidate
el_GR: Επιλογή συμβόλου

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber} in column headers
el_GR: Δε βρέθηκε η γραμμή {rowNumber}, στήλη {columnNumber} στις κεφαλίδες στηλών

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber} in row headers
el_GR: Δε βρέθηκε η γραμμή {rowNumber}, στήλη {columnNumber} στις κεφαλίδες γραμμών

en: Cannot find {address}    in row headers
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση {address} στις κεφαλίδες της σειράς

en: Cannot find {address} in column headers
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση του {address} στις κεφαλίδες στηλών

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
el_GR: Δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση πρόσθετου του NVDA από {path}.
    Πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το NVDA για να εγκαταστήσετε πρόσθετα.

en: Capital pitch change percentage
el_GR: Ποσοστό μεταβολής τόνου στα κεφαλαία

en: Caps off
el_GR: Κεφαλαία απενεργοποιημένα

en: Caret movement timeout (in ms)
el_GR: Χρονοδιακόπτης κίνησης κέρσορα (σε ms)

en: Case &sensitive
el_GR: Διάκριση &πεζών - κεφαλαίων

en: Catalan grade 1
el_GR: Καταλανικά βαθμού 1

en: Category {categoryAxisData}:
el_GR: Κατηγορία {categoryAxisData}:

en: Cell &borders:
el_GR: &Περιγράμματα κελιού

en: Cell c&oordinates
el_GR: &Συντεταγμένες κελιού

en: Center Title placeholder
el_GR: Δεσμευτικό θέσης Κεντρικού Τίτλου

en: Central Kurdish grade 1
el_GR: Κεντρικά Κουρδικά βαθμού 1

en: Change selected symbol
el_GR: Αλλαγή επιλεγμένου συμβόλου

en: Change tracking off
el_GR: Απενεργοποίηση παρακολούθησης αλλαγών

en: Change tracking on
el_GR: Ενεργοποίηση παρακολούθησης αλλαγών

en: Change...
el_GR: Αλλαγή...

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
el_GR: Έχουν γίνει αλλαγές στα πρόσθετα. Πρέπει να επανεκκινήσετε το NVDA για να τεθούν οι αλλαγές σε ισχύ. Θέλετε να το επανεκκινήσετε τώρα;

en: Character: {character}
    Replacement: {replacement}
el_GR: Χαρακτήρας: {character}
    Αντικατάσταση: {replacement}

en: Chart Elements
el_GR: Στοιχεία Γραφήματος

en: Chart area
el_GR: Περιοχή γραφήματος

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
el_GR: Περιοχή γραφήματος, ύψος: {chartAreaHeight}, πλάτος: {chartAreaWidth}, κορυφή: {chartAreaTop}, αριστερά: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
el_GR: Δεσμευτικό θέσης γραφήματος

en: Chart title: {chartTitle}
el_GR: Τίτλος γραφήματος: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
el_GR: Τίτλος γραφήματος: {chartTitle}, τύπος: {chartType}

en: Checking for Update
el_GR: Έλεγχος για ενημερωμένη έκδοση σε εξέλιξη...

en: Checking for update
el_GR: Έλεγχος για ενημερωμένη έκδοση σε εξέλιξη...

en: Chichewa (Malawi) literary braille
el_GR: Τσιτσούα (Μαλάουι) φιλολογικό braille

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
el_GR: Κινεζικά (Κίνα, Μανταρινικά) Τρέχον Σύστημα Braille

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System (no tones)
el_GR: Κινεζικά (Κίνα, Μανταρινικά) Τρέχον Σύστημα Braille (χωρίς τόνους)

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
el_GR: Κινεζικά (Κίνα, Μανταρινικά) Σύστημα Braille Double-phonic

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
el_GR: Κινεζικά (Χονγκ Κονγκ, Καντονέζικα)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
el_GR: Κινεζικά (Ταϊβάν, Μάνταριν)

en: Chinese common braille (simplified Chinese characters)
el_GR: Κινεζικό κοινό braille (απλοποιημένοι Κινεζικοί χαρακτήρες)

en: Clear the output pane
el_GR: Καθαρίστε τον πίνακα εξόδου

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
el_GR: Πραγματοποιεί απλό αριστερό κλικ στην τρέχουσα θέση του ποντικιού

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
el_GR: Πραγματοποιεί δεξί κλικ στην τρέχουσα θέση του ποντικιού. Αυτό γενικά χρησιμοποιείται για την ενεργοποίηση του μενού συντομεύσεων.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
el_GR: Πραγματοποιεί απλό δεξί κλικ στην τρέχουσα θέση του ποντικιού

en: Clipboard
el_GR: Πρόχειρο

en: Clipboard received
el_GR: Πρόχειρο ελήφθη

en: Close
el_GR: Κλείσιμο

en: Clustered Bar
el_GR: Ράβδος Τμημάτων

en: Clustered Column
el_GR: Στήλη Τμημάτων

en: Clustered Cone Bar
el_GR: Σύμπλεγμα Κωνικών Ράβδων

en: Clustered Cone Column
el_GR: Σύμπλεγμα Κωνικής Στήλης

en: Clustered Cylinder Bar
el_GR: Σύμπλεγμα Κυλινδρικών Ράβδων

en: Clustered Pyramid Bar
el_GR: Σύμπλεγμα Πυραμιδικής Ράβδου

en: Clustered Pyramid Column
el_GR: Σύμπλεγμα Πυραμιδικής Στήλης

en: Collapsed
el_GR: Συμπτυγμένο

en: Columns
el_GR: Στήλες

en: Command line option: {langDesc}
el_GR: Επιλογή γραμμής εντολών: {langDesc}

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first column cells automatically set as row headers.
el_GR: Η εντολή δεν υποστηρίζεται σε αυτόν τον τύπο εγγράφου. Τα κελιά της πρώτης στήλης των πινάκων ορίζονται αυτόματα ως κεφαλίδες γραμμής.

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first row cells automatically set as column headers.
el_GR: Η εντολή δεν υποστηρίζεται σε αυτόν τον τύπο εγγράφου. Τα κελιά της πρώτης γραμμής των πινάκων ορίζονται αυτόματα ως κεφαλίδες στήλης.

en: Commands &Quick Reference
el_GR: &Σύντομη Αναφορά Εντολών

en: Commands Quick Reference
el_GR: Σύντομη Αναφορά Εντολών

en: Commen&ts
el_GR: Σχόλ&ια

en: Comment
el_GR: Σχόλιο

en: Comment thread: {comment}  by {author}
el_GR: Νήμα σχολίων: {comment} από {author}

en: Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} reply | Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} replies
el_GR[0]: Νήμα σχολίων: {comment} από {author} με {numReplies} απάντηση
el_GR[1]: Νήμα σχολίων: {comment} από {author} με {numReplies} απάντηση

en: Comment: {comment} by {author}
el_GR: Σχόλιο: {comment} από {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
el_GR: Σχόλιο: {comment} από {author} στις {date}

en: Comments
el_GR: Σχόλια

en: Composition
el_GR: Σύνθεση

en: Configuration
el_GR: Διαμόρφωση

en: Configuration File Error
el_GR: Σφάλμα Αρχείου Διαμόρφωσης

en: Configuration Profiles
el_GR: Προφίλ Διαμόρφωσης

en: Configuration applied
el_GR: Η διαμόρφωση εφαρμόστηκε

en: Configuration profile triggers disabled
el_GR: Απενεργοποιημένοι σκανδαλισμοί για το προφίλ διαμόρφωσης

en: Configuration profile triggers enabled
el_GR: Ενεργοποιημένοι σκανδαλισμοί για το προφίλ διαμόρφωσης

en: Configuration profiles
el_GR: Προφίλ Διαμόρφωσης

en: Configuration restored to factory defaults
el_GR: Η διαμόρφωση επανήλθε στις εργοστασιακές ρυθμίσεις

en: Configuration saved
el_GR: Η διαμόρφωση αποθηκεύθηκε

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
el_GR: Προσδιορίστε πόσες πληροφορίες θα παρουσιάσει το NVDA αναφορικά με τα κουμπιά ελέγχου. Οι επιλογές αυτές αφορούν στην αναφορά εστίασης και την πλοήγηση αντικειμένου του NVDA, αλλά όχι κατά την ανάγνωση κειμένου, π.χ. περιεχόμενο ιστού με τη λειτουργία περιήγησης.

en: Configure visual aids.
el_GR: Διαμόρφωση οπτικών βοηθημάτων.

en: Confirm Deletion
el_GR: Επιβεβαίωση Διαγραφής

en: Connect
el_GR: Σύνδεση

en: Connect and do not ask again for this server
el_GR: Σύνδεση και να μην ερωτηθώ ξανά για αυτόν το διακομιστή

en: Connect...
el_GR: Σύνδεση...

en: Connected
el_GR: Συνδεδεμένο

en: Connecting
el_GR: Σύνδεση σε εξέλιξη

en: Content is not visible
el_GR: Το περιεχόμενο δεν είναι δυνατό

en: Copied link
el_GR: Ο σύνδεσμος αντιγράφηκε

en: Copied to clipboard
el_GR: Αντιγράφηκε στο πρόχειρο​​​​​​​​​​​​​​​​

en: Copied to clipboard: {text}
el_GR: Αντιγράφηκε στο πρόχειρο: {text}

en: Copied: {text}
el_GR: Αντιγράφηκε: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
el_GR: Αντιγράφει το περιεχόμενο της γραμμής κατάστασης της τρέχουσας εφαρμογής στο πρόχειρο.

en: Coptic 8 dot computer braille
el_GR: Κοπτικό οκτάστιγμο braille

en: Coptic grade 1
el_GR: Κοπτικά βαθμού 1

en: Copy
el_GR: Αντιγραφή

en: Copy &link
el_GR: Αντιγραφή &συνδέσμου

en: Copy &portable configuration to current user account
el_GR: Αντιγραφή της &φορητής διαμόρφωσης στο λογαριασμό του τρέχοντος χρήστη

en: Copy current &user configuration
el_GR: Αντιγραφή &διαμόρφωσης του τρέχοντος χρήστη

en: Copy navigation focus to clipboard
el_GR: Αντιγραφή εστίασης πλοήγησης στο πρόχειρο

en: Copying Settings
el_GR: Αντιγραφή Ρυθμίσεων Σε Εξέλιξη

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
el_GR: Copyright (C) {years} Συντελεστές NVDA

en: Corners
el_GR: Γωνίες

en: Could not disable screen curtain
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η απενεργοποίηση της κουρτίνας οθόνης

en: Could not enable screen curtain
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η ενεργοποίηση της κουρτίνας οθόνης

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
el_GR: Δεν ήταν δυνατός ο φυσιολογικός τερματισμός των επόμενων παρόχων βελτίωσης όρασης:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
el_GR: Δεν ήταν δυνατός ο φυσιολογικός τερματισμός του παρόχου βελτίωσης όρασης {providerName}

en: Could not load the %s synthesizer.
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του συνθέτη φωνής %s.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση των επόμενων παρόχων βελτίωσης όρασης:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση της οθόνης {display}.

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του παρόχου βελτίωσης όρασης {providerName}

en: Could not save configuration - probably read only file system
el_GR: Αδυναμία αποθήκευσης της διαμόρφωσης - πιθανώς το αρχείο συστήματος είναι μόνο για ανάγνωση

en: Could not save configuration; see the log for more details.
el_GR: Αδυναμία αποθήκευσης της διαμόρφωσης· δείτε το αρχείο καταγραφής για περισσότερες λεπτομέρειες.

en: Couldn't copy to clipboard.
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η αντιγραφή στο πρόχειρο.

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
el_GR: Δημιουργία &εικονιδίου στην επιφάνεια εργασίας και πλήκτρου συντόμευσης (control+alt+n)

en: Create &portable copy
el_GR: Δημιουργία &φορητού αντιγράφου

en: Create Portable NVDA
el_GR: Δημιουργία Φορητού NVDA

en: Create a &new folder for the portable copy
el_GR: Δημιουργία &νέου φακέλου για το φορητό αντίγραφο

en: Creating Portable Copy
el_GR: Δημιουργία Φορητού Αντιγράφου Σε Εξέλιξη

en: Croatian 8 dot computer braille
el_GR: Κροατικό οκτάστιγμο braille

en: Croatian grade 1
el_GR: Κροατικά βαθμού 1

en: Cuneiform (transliterated) grade 1
el_GR: Σφηνοειδής γραφή (μεταγραμμένη) βαθμού 1

en: Cuneiform (transliterated, compact diacritics) grade 1
el_GR: Σφηνοειδής γραφή (μεταγραμμένη, με συμπαγή διακριτικά) βαθμού 1

en: Current application (%s)
el_GR: Τρέχουσα εφαρμογή (%s)

en: Cursor blink rate (ms)
el_GR: Ρυθμός εναλλαγής φωτεινότητας δρομέα (ms)

en: Cursor shape for &focus:
el_GR: Σχήμα δρομέα για &εστίαση:

en: Cursor shape for &review:
el_GR: Σχήμα &δρομέα για αναθεώρηση:

en: Cycle through the braille Unicode normalization states
el_GR: Πραγματοποιεί κυκλική εναλλαγή μεταξύ των καταστάσεων κανονικοποίησης Unicode για το Braille

en: Cycle through the braille cursor shapes
el_GR: Κυκλική κίνηση μεταξύ των σχημάτων του δρομέα braille

en: Cycle through the braille move system caret when routing review cursor states
el_GR: Πραγματοποιεί κυκλική κίνηση μεταξύ των καταστάσεων μετακίνησης του κέρσορα Braille κατά τη δρομολόγηση του δρομέα επισκόπησης

en: Cycle through the braille show messages modes
el_GR: Πραγματοποιεί κυκλική κίνηση μεταξύ των λειτουργιών εμφάνισης μηνυμάτων Braille

en: Cycle through the braille show selection states
el_GR: Πραγματοποιεί κυκλική κίνηση μεταξύ των καταστάσεων εμφάνισης επιλογής Braille

en: Cycle through the possible modes to report table row and column headers
el_GR: Εναλλαγή μεταξύ των πιθανών λειτουργιών για αναφορά κεφαλίδων γραμμών και στηλών σε πίνακα

en: Cycle through the speech Unicode normalization states
el_GR: Πραγματοποιεί κυκλική εναλλαγή μεταξύ των καταστάσεων κανονικοποίησης Unicode για την εκφώνηση

en: Cycles between available touch modes
el_GR: Πραγματοποιεί κυκλική κίνηση μεταξύ των διαθέσιμων λειτουργιών αφής

en: Cycles between speech modes.
el_GR: Πραγματοποιεί κυκλική εναλλαγή μεταξύ λειτουργιών εκφώνησης.

en: Cycles font attribute reporting between speech, braille, speech and braille, and off.
el_GR: Πραγματοποιεί κυκλική εναλλαγή αναφοράς χαρακτηριστικών γραμματοσειράς μεταξύ εκφώνησης, Braille, εκφώνησης και Braille και απενεργοποίησης.

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
el_GR: Πραγματοποιεί κυκλική κίνηση μεταξύ των λειτουργιών βύθισης ήχου, καθορίζοντας πότε το NVDA χαμηλώνει την ένταση των άλλων ήχων

en: Cycles through line indentation settings
el_GR: Πραγματοποιεί κυκλική κίνηση μεταξύ των ρυθμίσεων εσοχής γραμμής

en: Cycles through options for how to report spelling or grammar errors
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ των επιλογών για τον τρόπο αναφοράς ορθογραφικών ή γραμματικών σφαλμάτων

en: Cycles through options for when to speak typed characters.
el_GR: Πραγματοποιεί κυκλική εναλλαγή μεταξύ των επιλογών για το πότε να εκφωνούνται οι πληκτρολογημένοι χαρακτήρες.

en: Cycles through options for when to speak typed words.
el_GR: Πραγματοποιεί κυκλική εναλλαγή μεταξύ των επιλογών για το πότε να εκφωνούνται οι πληκτρολογημένες λέξεις.

en: Cycles through paragraph navigation styles
el_GR: Πραγματοποιεί κυκλική εναλλαγή μεταξύ στυλ πλοήγησης παραγράφων

en: Cycles through sound split modes
el_GR: Πραγματοποιεί κυκλική εναλλαγή μεταξύ των λειτουργιών διαχωρισμού ήχου

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
el_GR: Πραγματοποιεί κυκλική κίνηση μεταξύ των επιπέδων εκφώνησης συμβόλων που καθορίζουν ποια σύμβολα εκφωνούνται

en: Cycles through the available languages for Windows OCR
el_GR: Πραγματοποιεί κυκλική κίνηση μεταξύ των γλωσσών για την οπτική αναγνώριση χαρακτήρων (OCR) στα Windows

en: Cycles through the cell border reporting settings
el_GR: Πραγματοποιεί κυκλική κίνηση μεταξύ των ρυθμίσεων αναφοράς πλαισίων κελιών

en: Cycles through the possible choices for automatic language switching: off, language only and language and dialect.
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ των επιλογών για αυτόματη αλλαγή γλώσσας: απενεργοποιημένη, μόνο γλώσσα και γλώσσα με διάλεκτο.

en: Czech 8 dot computer braille
el_GR: Τσεχικό οκτάστιγμο braille

en: Czech grade 1
el_GR: Τσεχικά βαθμού 1

en: DRAFT
el_GR: ΠΡΟΧΕΙΡΟ

en: Danish 6 dot grade 1
el_GR: Δανικό εξάστιγμο βαθμού 1

en: Danish 6 dot grade 1 (1993)
el_GR: Δανικό εξάστιγμο βαθμού 1 (1993)

en: Danish 6 dot grade 2
el_GR: Δανικό εξάστιγμο βαθμού 2

en: Danish 6 dot grade 2 (1993)
el_GR: Δανικό εξάστιγμο βαθμού 2 (1993)

en: Danish 8 dot computer braille
el_GR: Δανικό οκτάστιγμο braille

en: Danish 8 dot computer braille (1993)
el_GR: Δανικό οκτάστιγμο braille υπολογιστών (1993)

en: Danish 8 dot grade 1
el_GR: Δανικό οκτάστιγμο βαθμού 1

en: Danish 8 dot grade 1 (1993)
el_GR: Δανικό οκτάστιγμο βαθμού 1 (1993)

en: Danish 8 dot grade 2
el_GR: Δανικό οκτάστιγμο βαθμού 2

en: Danish 8 dot grade 2 (1993)
el_GR: Δανικό οκτάστιγμο βαθμού 2 (1993)

en: Dash
el_GR: Παύλα

en: Dashed heavy
el_GR: Βαριά διακεκομμένη με παύλες

en: Dashed long
el_GR: Μακριά παύλα

en: Dashed long heavy
el_GR: Βαριά μακριά παύλα

en: Data Label
el_GR: Ετικέτα Δεδομένων

en: Data Table
el_GR: Πίνακας Δεδομένων

en: Data validation prompt: {0}
el_GR: Ειδοποίηση επικύρωσης δεδομένων: {0}

en: Date placeholder
el_GR: Δεσμευτικό θέσης Ημερομηνίας

en: Date:
el_GR: Ημερομηνία:

en: Debug logging
el_GR: Καταγραφή εντοπισμού σφαλμάτων

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
el_GR: Μειώνει την τρέχουσα ενεργή ρύθμιση στο δακτύλιο ρυθμίσεων του συνθέτη φωνής

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
el_GR: Μειώνει την τρέχουσα ενεργή ρύθμιση στον ρότορα ρυθμίσεων συνθέτη πιο γρήγορα

en: Default (Yes)
el_GR: Προεπιλογή (Ναι)

en: Default ({defaultChannel})
el_GR: Προεπιλογή ({defaultChannel})

en: Default ({default})
el_GR: Προεπιλογή ({default})

en: Default dictionary
el_GR: Προεπιλεγμένο λεξικό

en: Default output device
el_GR: Προεπιλεγμένη συσκευή εξόδου

en: Default update &channel:
el_GR: Προεπιλεγμένο &κανάλι ενημερώσεων:

en: Delete all trusted fingerprints
el_GR: Διαγραφή όλων των αξιόπιστων αποτυπωμάτων ταυτότητας

en: Desktop
el_GR: Επιφάνεια Εργασίας

en: Destination of: {name}
el_GR: Προορισμός του: {name}

en: Dev
el_GR: Υπό ανάπτυξη

en: Dictionary Entry Error
el_GR: Σφάλμα Καταχώρησης Στο Λεξικό

en: Diffing
el_GR: Διαφοροποίηση

en: Directory Exists
el_GR: Ο Φάκελος Υπάρχει

en: Disabled
el_GR: Απενεργοποιημένο

en: Disabled speak character when routing cursor in text
el_GR: Η εκφώνηση χαρακτήρα κατά τη δρομολόγηση του κέρσορα στο κείμενο είναι απενεργοποιημένη

en: Disconnect
el_GR: Αποσύνδεση

en: Disconnected
el_GR: Αποσυνδεδεμένο

en: Dismiss the recognition result
el_GR: Απόρριψη του αποτελέσματος αναγνώρισης

en: Display
el_GR: Οθόνη

en: Display Unit Label
el_GR: Εμφάνιση Ετικέτας Μονάδας

en: Display nonprinting characters
el_GR: Εμφάνιση μη εκτυπώσιμων χαρακτήρων

en: Displays one of the recent messages
el_GR: Εμφανίζει ένα από τα πρόσφατα μηνύματα

en: Displays the destination URL of the link at the position of caret or focus in a window, instead of just speaking it. May be preferred by braille users.
el_GR: Εμφανίζει το URL του προορισμού για το σύνδεσμο στη θέση του κέρσορα ή της εστίασης στο παράθυρο, αντί απλά να το εκφωνεί. Ίσως προτιμάται από τους χρήστες Braille.

en: Distribution:
el_GR: Διανομή:

en: Do not report font attributes
el_GR: Να μην αναφέρονται τα χαρακτηριστικά της γραμματοσειράς

en: Do not update
el_GR: Δεν ενημερώνονται

en: Do&n't save
el_GR: &Να μη γίνει αποθήκευση

en: Document Formatting
el_GR: Μορφοποίηση Εγγράφου

en: Document Navigation
el_GR: Πλοήγηση Εγγράφου

en: Document formatting
el_GR: Μορφοποίηση εγγράφου

en: Document information
el_GR: Πληροφορίες εγγράφου

en: Document review
el_GR: Επισκόπηση εγγράφου

en: Documentation
el_GR: Τεκμηρίωση

en: Dot 8
el_GR: Κουκκίδα 8

en: Dot dash
el_GR: Κουκκίδα παύλα

en: Dot dash heavy
el_GR: Βαριά κουκκίδα παύλα

en: Dot dot dash
el_GR: Κουκκίδα κουκκίδα παύλα

en: Dot dot dash heavy
el_GR: Βαριά κουκκίδα κουκκίδα παύλα

en: Dot firm&ness
el_GR: &σταθερότητα κουκίδας

en: DotPad Braille / Tactile Graphic display
el_GR: DotPad Braille / Οθόνη Απτικών Γραφικών

en: Dots 7 and 8
el_GR: Κουκκίδες 7 και 8

en: Dotted
el_GR: Διακεκομμένο

en: Dotted heavy
el_GR: Βαριά διακεκομμένη

en: Double
el_GR: Διπλό

en: Double line spacing
el_GR: Διπλό διάστιχο γραμμής

en: Doughnut
el_GR: Δακτύλιος

en: Down Bars
el_GR: Κάτω Ράβδοι

en: Downloading
el_GR: Λήψη σε εξέλιξη

en: Downloading Update
el_GR: Λήψη Ενημερωμένης Έκδοσης σε εξέλιξη

en: Drop Lines
el_GR: Γραμμές Ύψους

en: Duck when outputting speech and sounds
el_GR: Βύθιση κατά την εκφώνηση και την αναπαραγωγή ήχων

en: Dutch 6 dot
el_GR: Ολλανδικό εξάστιγμο

en: Dutch 8 dot
el_GR: Ολλανδικά οκτάστιγμο

en: E&mphasis
el_GR: &Με έμφαση

en: E&xit
el_GR: Έ&ξοδος

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
el_GR: &Επέκταση σε κώδικα υπολογιστών για τη λέξη στην οποία βρίσκεται ο δρομέας

en: E&xtra dictionaries for character and symbol processing:
el_GR: Ε&πιπλέον λεξικά για επεξεργασία χαρακτήρων και συμβόλων:

en: Each word capitalized
el_GR: Κάθε λέξη με κεφαλαίο

en: EcoBraille displays
el_GR: Eco Οθόνες Braille

en: Edge of table
el_GR: Όριο πίνακα

en: Edit Dictionary Entry
el_GR: Επεξεργασία Καταχώρησης Λεξικού

en: Editable Text
el_GR: Επεξεργάσιμο Κείμενο

en: Editing note for cell {address}
el_GR: Επεξεργασία σημείωσης για το κελί {address}

en: Editing profile {profile}
el_GR: Επεξεργασία προφίλ σε εξέλιξη {profile}

en: Elapsed time not available
el_GR: Δε διατίθεται ο χρόνος που έχει παρέλθει

en: Elements
el_GR: Στοιχεία

en: Elements List
el_GR: Λίστα Στοιχείων

en: Empty slide
el_GR: Κενή διαφάνεια

en: Emulate key press: {emulateGesture}
el_GR: Προσομοίωση πατήματος πλήκτρου: {emulateGesture}

en: Emulated system keyboard keys
el_GR: Προσομοιωμένα πλήκτρα συστήματος.

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
el_GR: Προσομοιώνει το πάτημα του %s στο πληκτρολόγιο

en: Enable
el_GR: Ενεργοποίηση

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
el_GR: Ενεργοποίηση φόρτωσης προσαρμοσμένου κώδικα από φάκελο Scratchpad προγραμματιστή

en: Enable mouse &tracking
el_GR: Ενεργοποίηση &παρακολούθησης ποντικιού

en: Enable touch interaction support
el_GR: Ενεργοποίηση της αλληλεπίδρασης αφής

en: Enabled
el_GR: Ενεργοποιημένο

en: Enabled logging categories
el_GR: Ενεργοποίηση κατηγοριών αρχείων καταγραφής

en: Enabled speak character when routing cursor in text
el_GR: Η εκφώνηση χαρακτήρα κατά τη δρομολόγηση του κέρσορα στο κείμενο είναι ενεργοποιημένη

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
el_GR: Η Ενεργοποίηση της Κουρτίνας Οθόνης θα μαυρίσει εντελώς την οθόνη του υπολογιστή σας. Βεβαιωθείτε ότι μπορείτε να πλοηγηθείτε χωρίς να χρησιμοποιείτε την οθόνη πριν προχωρήσετε. 
    
    Επιθυμείτε να προχωρήσετε;

en: Endnotes
el_GR: Σημειώσεις τέλους

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
el_GR: Αγγλικό (Ηνωμένο Βασίλειο) οκτάστιγμο braille

en: English (U.K.) grade 1
el_GR: Αγγλικά (Ηνωμένο Βασίλειο) βαθμού 1

en: English (U.K.) grade 2
el_GR: Αγγλικά (Ηνωμένο Βασίλειο) βαθμού 2

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
el_GR: Αγγλικό (ΗΠΑ) εξάστιγμο braille

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
el_GR: Αγγλικό (ΗΠΑ) οκτάστιγμο braille

en: English (U.S.) grade 1
el_GR: Αγγλικά (ΗΠΑ) βαθμού 1

en: English (U.S.) grade 2
el_GR: Αγγλικά (ΗΠΑ) βαθμού 2

en: English North American Braille Computer Code
el_GR: Αγγλικά Βόρειας Αμερικής κώδικας υπολογιστών

en: English grade 3
el_GR: Αγγλικά βαθμού 3

en: Enter gesture to emulate:
el_GR: Εισαγάγετε χειρονομία εισόδου προς προσομοίωση:

en: Enter input gesture:
el_GR: Εισάγετε χειρονομία εισόδου

en: Erases the last entered braille cell or character
el_GR: Διαγράφει το τελευταίο κελί ή χαρακτήρα σε braille

en: Error
el_GR: Σφάλμα

en: Error Bars
el_GR: Γραμμές Σφάλματος

en: Error Connecting
el_GR: Σφάλμα Σύνδεσης

en: Error Copying
el_GR: Σφάλμα Κατά Την Αντιγραφή

en: Error activating profile.
el_GR: Σφάλμα κατά την ενεργοποίηση του προφίλ.

en: Error copying NVDA user settings
el_GR: Σφάλμα κατά την αντιγραφή των ρυθμίσεων χρήστη του NVDA

en: Error creating profile - probably read only file system.
el_GR: Σφάλμα κατά τη δημηουργία του προφίλ - πιθανώς το αρχείο συστήματος είναι μόνο για ανάγνωση

en: Error deleting profile.
el_GR: Σφάλμα κατά τη διαγραφή του προφίλ.

en: Error downloading update.
el_GR: Σφάλμα κατά τη λήψη της ενημερωμένης έκδοσης

en: Error in appModule %s
el_GR: Σφάλμα στο appModule %s

en: Error renaming profile.
el_GR: Σφάλμα κατά τη μετονομασία του προφίλ.

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
el_GR: Σφάλμα κατά την αποθήκευση του προφίλ διαμόρφωσης - πιθανώς το αρχείο συστήματος είναι μόνο για ανάγνωση

en: Error saving log: %s
el_GR: Σφάλμα κατά την αποθήκευση του αρχείου καταγραφής συμβάντων: %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
el_GR: Σφάλμα κατά την αποθήκευση των χειρονομιών που ορίστηκαν από το χρήστη - πιθανώς το αρχείο συστήματος είναι μόνο για ανάγνωση

en: Error: {errorText}
el_GR: Σφάλμα: {errorText}

en: Esperanto grade 1
el_GR: Εσπεράντο βαθμού 1

en: Estonian grade 0
el_GR: Εσθονικά βαθμού 0

en: Ethiopic grade 1
el_GR: Αιθιοπικά βαθμού 1

en: Eurobraille displays
el_GR: Οθόνες braille Eurobraille

en: Even pages footer
el_GR: Υποσέλιδο ζυγών σελίδων

en: Even pages header
el_GR: Κεφαλίδα ζυγών σελίδων

en: Execute a previously downloaded NVDA update
el_GR: Εκτέλεση μιας προηγούμενης λήψης του NVDA

en: Exit
el_GR: Έξοδος

en: Exit NVDA
el_GR: Έξοδος από το NVDA

en: Exit math interaction
el_GR: Έξοδος από αλληλεπίδραση με μαθηματικά

en: Expanded
el_GR: Ανεπτυγμένο

en: Expanded symbol ({lang})
el_GR: Αναπτυγμένο σύμβολο ({lang})

en: Exploded 3D Pie
el_GR: Πίτα Με Απομακρυσμένα Τμήματα 3D

en: Exploded Doughnut
el_GR: Δακτύλιος Με Απομακρυσμένα Τμήματα

en: Exploded Pie
el_GR: Πίτα Με Απομακρυσμένα Τμήματα

en: Explore NVDA user configuration directory
el_GR: Εξερεύνηση του φακέλου διαμόρφωσης χρήστη του NVDA

en: Exponential
el_GR: Εκθετική

en: Failed to compile text paragraph regular expression: %s
el_GR: Αποτυχία μεταγλώττισης της κανονικής έκφρασης για τις παραγράφους κειμένου: %s

en: Failed to create portable copy: {error}.
el_GR: Αποτυχία δημιουργίας φορητού αντιγράφου: {error}.

en: Failed to install add-on from %s
el_GR: Αποτυχία εγκατάστασης πρόσθετου από %s

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
el_GR: Αποτυχία ανοίγματος του πακέτου αρχείου του πρόσθετου %s - απουσία αρχείου ή μη έγκυρη μορφή αρχείου

en: Feature unavailable.
el_GR: Λειτουργία μη διαθέσιμη

en: File in Use
el_GR: Αρχείο σε Χρήση

en: Filipino grade 2
el_GR: Φιλιππινέζικα βαθμού 2

en: Fill display for context changes
el_GR: Εμφάνιση αλλαγών περιεχομένου στην οθόνη

en: Filled Radar
el_GR: Αραχνοειδές Με Γέμισμα

en: Filter b&y:
el_GR: &Φιλτράρισμα κατά:

en: Find
el_GR: Εύρεση

en: Finnish 6 dot
el_GR: Φινλανδικό εξάστιγμο

en: Finnish 8 dot computer braille
el_GR: Φινλανδικό οκτάστιγμο braille

en: First page footer
el_GR: Υποσέλιδο πρώτης σελίδας

en: First page header
el_GR: Κεφαλίδα πρώτης σελίδας

en: Fix COM Registrations
el_GR: Επιδιόρθωση Εγγραφών COM

en: Floor
el_GR: Δάπεδο

en: Fo&rmulas
el_GR: &Τύποι

en: Focus context presentation:
el_GR: Εστίαση σε περιεχόμενο παρουσίασης

en: Focus mode
el_GR: Λειτουργία εστίασης

en: Follow &mouse cursor
el_GR: Παρακολούθηση &ποντικιού

en: Follow System &Caret
el_GR: Παρακολούθηση &Κέρσορα

en: Follow system &focus
el_GR: Παρακολούθηση &εστίασης συστήματος

en: Font
el_GR: Γραμματοσειρά

en: Font &size
el_GR: &Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Font attrib&utes
el_GR: &Χαρακτηριστικά γραμματοσειράς

en: Footer placeholder
el_GR: Δεσμευτικό θέσης Υποσέλιδου

en: Footnotes
el_GR: Υποσημειώσεις

en: Formatting
el_GR: Μορφοποίηση

en: Formatting &display
el_GR: Μορφοποίηση &οθόνης

en: Forward to:
el_GR: Προώθηση:

en: Fra&mes
el_GR: &Πλαίσια

en: French (unified) 6 dot computer braille
el_GR: Γαλλικό (ενοποιημένο) εξάστιγμο braille

en: French (unified) 8 dot computer braille
el_GR: Γαλλικό (ενοποιημένο) οκτάστιγμο braille

en: French (unified) grade 2
el_GR: Γαλλικά (ενοποιημένα) βαθμού 2

en: From:
el_GR: Από:

en: Full shaped mode
el_GR: Λειτουργία πλήρους σχήματος

en: Full width
el_GR: Πλήρους διαστήματος

en: General
el_GR: Γενικά

en: Georgian literary braille
el_GR: Γεωργιανό φιλολογικό braille

en: German 6 dot computer braille
el_GR: Γερμανικό εξάστιγμο braille υπολογιστών

en: German 8 dot computer braille
el_GR: Γερμανικό οκτάστιγμο braille

en: German grade 0
el_GR: Γερμανικά βαθμού 0

en: German grade 0 (detailed)
el_GR: Γερμανικά βαθμού 0 (λεπτομερή)

en: German grade 1
el_GR: Γερμανικά βαθμού 1

en: German grade 1 (detailed)
el_GR: Γερμανικά βαθμού 1 (λεπτομερή)

en: German grade 2
el_GR: Γερμανικά βαθμού 2

en: German grade 2 (detailed)
el_GR: Γερμανικά βαθμού 2 (λεπτομερή)

en: Get External &IP
el_GR: Λήψη Εξωτερικής &IP

en: Global
el_GR: Καθολικό

en: Graphic
el_GR: Γραφικό

en: Greek (Greece)
el_GR: Ελληνικά (Ελλάδα)

en: Greek international braille (2-cell accented letters)
el_GR: Ελληνικό διεθνές κλασικό braille (2 κελιά)

en: Greek international braille (single-cell accented letters)
el_GR: Ελληνικό διεθνές κλασικό braille (1 κελί)

en: Gridlines are visible
el_GR: Ορατές γραμμές πλέγματος

en: Gujarati grade 1
el_GR: Γκουτζεράτι βαθμού 1

en: H&eaders
el_GR: &Κεφαλίδες

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
el_GR: Δε διατίθεται προσομείωση εισόδου πληκτρολογίου HID.

en: HID keyboard simulation disabled
el_GR: Απενεργοποιημένη προσομοίωση HID πληκτρολογίου

en: HID keyboard simulation enabled
el_GR: Ενεργοποιημένη προσομοίωση HID πληκτρολογίου

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
el_GR: Σειρά HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle

en: Half shaped mode
el_GR: Λειτουργία ημιτελούς σχήματος

en: Half width
el_GR: Ημιδιαστήματος

en: Handle keys from other &applications
el_GR: Διαχείριση εντολών από άλλες εφαρμογές

en: Handled by application
el_GR: Καθορίζεται από την εφαρμογή

en: Handout Master view
el_GR: Προβολή Υποδείγματος Γραπτών Σημειώσεων

en: Handy Tech braille displays
el_GR: οθόνη braille Handy Tech

en: Has appointment
el_GR: Υπάρχει γεγονός

en: Has conditional formatting
el_GR: Έχει μορφοποίηση υπό όρους

en: Has data validation
el_GR: Έχει επικύρωση δεδομένων

en: Header placeholder
el_GR: Δεσμευτικό θέσης Κεφαλίδας

en: Hebrew (Biblical) IHBC
el_GR: Εβραϊκά (Βιβλικά) IHBC

en: Hebrew (Biblical) Slim
el_GR: Εβραϊκά (Βιβλικά) Slim

en: Hebrew (Biblical) full cantillation
el_GR: Εβραϊκά (Βιβλικά) πλήρης καντιλλατιόν

en: Hebrew computer braille
el_GR: Εβραϊκό braille υπολογιστών

en: Help
el_GR: Βοήθεια

en: Hi Lo Lines
el_GR: Ανώτερες Κατώτερες Γραμμές

en: Hide nonprinting characters
el_GR: Απόκρυψη μη εκτυπώσιμων χαρακτήρων

en: High-Low-Close
el_GR: Ανώτερη-Κατώτερη-Κλεισίματος

en: Highlight browse &mode cursor
el_GR: Επισήμανση &δρομέα λειτουργίας περιήγησης

en: Highlight navigator &object
el_GR: Επισήμανση &πλοήγησης αντικειμένου

en: Highlight system fo&cus
el_GR: Επισήμανση &εστίασης συστήματος

en: Highlighted (mar&ked) text
el_GR: Επισημασμένο (επι&λεγμένο) κείμενο

en: Hindi grade 1
el_GR: Hindi βαθμού 1

en: Hiragana
el_GR: Χιραγκάνα

en: Host must be set.
el_GR: Πρέπει να οριστεί ο κεντρικός υπολογιστής.

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
el_GR: Σειρά HumanWare Brailliant BI/B / BrailleNote Touch

en: Hungarian 8 dot computer braille
el_GR: Ουγγρικό οκτάστιγμο braille

en: Hungarian grade 1
el_GR: Ουγγρικά βαθμού 1

en: Hungarian grade 2
el_GR: Ουγγρικά βαθμού 2

en: I have read and &agree to the license agreement
el_GR: Έχω διαβάσει και &συμφωνώ με την άδεια χρήσης

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
el_GR: Κατανοώ ότι η αλλαγή των ρυθμίσεων αυτών ίσως επιφέρει τη μη σωστή λειτουργία του NVDA.

en: I&nput gestures...
el_GR: &Χειρονομίες εισόδου

en: I&nterrupt speech while scrolling
el_GR: &Διακοπή εκφώνησης κατά την κύλιση

en: IME closed
el_GR: Κλείσιμο επεξεργαστή με μέθοδο εισαγωγής

en: IME opened
el_GR: Άνοιγμα επεξεργαστή με μέθοδο εισαγωγής

en: IP address
el_GR: Διεύθυνση IP

en: Icelandic 8 dot computer braille
el_GR: Ισλανδικό οκτάστιγμο braille

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
el_GR: Αν πατηθεί μία φορά, αναφέρει την τρέχουσα ώρα. Αν πατηθεί δύο φορές, αναφέρει την τρέχουσα ημερομηνία.

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
el_GR: Αν πατηθεί μία φορά, το κείμενο από τον προηγουμένως ορισμένο δείκτη αρχής ως και την τρέχουσα θέση του δρομέα επισκόπησης επιλέγεται. Αν πατηθεί δύο φορές, το κείμενο αντιγράφεται στο πρόχειρο.

en: Ignore &blank lines for line indentation reporting
el_GR: Παράβλεψη &κενών γραμμών στην αναφορά εσοχής γραμμής

en: Ignore blank lines for line indentation reporting off
el_GR: Αγνόηση κενών γραμμών για την αναφορά εσοχών γραμμής απενεργοποιημένη

en: Ignore blank lines for line indentation reporting on
el_GR: Αγνόηση κενών γραμμών για την αναφορά εσοχών γραμμής ενεργοποιημένη

en: Ignore mouse input from other &applications
el_GR: Αγνόηση εντολών ποντικιού από άλλες &εφαρμογές

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
el_GR: Για να βελτιώσουμε το NVDA στο μέλλον, η NV Access επιθυμεί να συλλέξει δεδομένα χρήσης από τρέχοντα αντίγραφα του NVDA.
    
    Τα δεδομένα περιλαμβάνουν την έκδοση του λειτουργικού συστήματος, την έκδοση του NVDA, τη γλώσσα, τη χώρα προέλευσης, καθώς και συγκεκριμένες ρυθμίσεις του NVDA όπως ο τρέχων συνθέτης φωνής, η οθόνη braille και ο πίνακας braille. Δε θα αποσταλεί ποτέ στην NV Access περιεχόμενο που έχει εκφωνηθεί ή είναι σε μορφή braille. Παρακαλούμε ανατρέξτε στο εγχειρίδιο χρήσης για την επικαιροποιημένη λίστα για όλα τα δεδομένα που συλλέγονται.
    
    Επιθυμείτε να επιτρέψετε στην NV Access να συλλέγει περιοδικά αυτά τα δεδομένα προκειμένου να βελτιώσει το NVDA;

en: Include l&ayout tables
el_GR: Να συμπεριληφθούν πίνακες &διάταξης

en: Incompatible Add-ons
el_GR: Μη συμβατά Πρόσθετα

en: Incompatible add-ons
el_GR: Μη συμβατά πρόσθετα

en: Incompatible reason
el_GR: Λόγος ασυμβατότητας

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
el_GR: Αυξάνει την τρέχουσα ενεργή ρύθμιση στο δακτύλιο ρυθμίσεων του συνθέτη φωνής

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
el_GR: Αυξάνει την τρέχουσα ενεργή ρύθμιση στον ρότορα ρυθμίσεων συνθέτη πιο γρήγορα

en: Input
el_GR: Είσοδος

en: Input Composition
el_GR: Είσοδος Κειμένου

en: Input Gestures
el_GR: Χειρονομίες εισόδου

en: Input Message is {message}
el_GR: Μήνυμα εισόδου είναι {message}

en: Input Message is {title}: {message}
el_GR: Μήνυμα εισόδου είναι {title}: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
el_GR: Εισάγει κουκκίδες μέσω braille πληκτρολογίου

en: Install NVDA
el_GR: Εγκατάσταση του NVDA

en: Install pending &update
el_GR: &Εγκατάσταση εκκρεμούς ενημέρωσης

en: Install pending update
el_GR: Εγκατάσταση εκκρεμούς ενημέρωσης

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
el_GR: Η εγκατάσταση του {summary} {version} δεν είναι δυνατή. Η ελάχιστη απαιτούμενη έκδοση γι' αυτό το πρόσθετο είναι {minimumNVDAVersion}, η τρέχουσα έκδοση του NVDA είναι {NVDAVersion}

en: Installing Add-on
el_GR: Εγκατάσταση Πρόσθετου Σε Εξέλιξη

en: Installing NVDA
el_GR: Εγκατάσταση του NVDA σε εξέλιξη

en: Installing NVDA when connected to NVDA Remote Access as the controlled computer is not recommended.
el_GR: Η εγκατάσταση του NVDA ενώ είστε συνδεδεμένοι μέσω του NVDA Remote Access ως ελεγχόμενος υπολογιστής δε συνιστάται.

en: Insufficient Privileges
el_GR: Μη επαρκή Δικαιώματα

en: International Phonetic Alphabet
el_GR: Διεθνές Φωνητικό Αλφάβητο

en: Invalid configuration
el_GR: Μη έγκυρη ρύθμιση

en: Irish grade 1
el_GR: Ιρλανδικά βαθμού 1

en: Irish grade 2
el_GR: Ιρλανδικά βαθμού 2

en: Israeli grade 1
el_GR: Εβραϊκά βαθμού 1

en: Italian 6 dot computer braille
el_GR: Ιταλικό εξάστιγμο braille

en: Italian 8 dot computer braille
el_GR: Ιταλικό οκτάστιγμο braille

en: Italic off
el_GR: πλάγια γράμματα απενεργοποιημένα

en: Italic on
el_GR: πλάγια γράμματα ενεργοποιημένα

en: Japanese (Kantenji) literary braille
el_GR: Ιαπωνεζικό (Kantenji) φιλολογικό braile

en: Japanese (Rokuten Kanji) Braille
el_GR: Ιαπωνικό (Rokuten Kanji) Braille​​​​​​​​​​​​​​​​

en: Justified
el_GR: Πλήρης στοίχιση

en: Kannada grade 1
el_GR: Κάναντα βαθμού 1

en: Kashmiri grade 1
el_GR: Κασμίρι βαθμού 1

en: Katakana
el_GR: Κατακάνα

en: Kazakh grade 1
el_GR: Καζακικά βαθμού 1

en: Key words:
el_GR: Λέξεις - κλειδιά:

en: Keyboard
el_GR: Πληκτρολόγιο

en: Khmer grade 1
el_GR: Χμερ βαθμού 1

en: Kinyarwanda literary braille
el_GR: Kinyarwanda φιλολογικό braille

en: Korean grade 1
el_GR: Κορεατικά βαθμού 1

en: Korean grade 1 (2006)
el_GR: Κορεατικά βαθμού 1 (2006)

en: Korean grade 2
el_GR: Κορεατικά βαθμού 2

en: Korean grade 2 (2006)
el_GR: Κορεατικά βαθμού 2 (2006)

en: L&icense
el_GR: &Άδεια

en: L&ogging level:
el_GR: Επίπεδο &καταγραφής συμβάντων:

en: Lan&dmarks
el_GR: &Ορόσημα

en: Lan&dmarks and regions
el_GR: &Ορόσημα και περιοχές

en: Landscape
el_GR: Οριζόντια

en: Language Configuration Change
el_GR: Αλλαγή Διαμόρφωσης Γλώσσας

en: Lao Grade 1
el_GR: Λάος Βαθμού 1

en: Latvian grade 1
el_GR: Λετονικά βαθμού 1

en: Left
el_GR: Αριστερά

en: Left aligned
el_GR: Στοίχιση στα αριστερά

en: Left click
el_GR: Αριστερό κλικ

en: Left mouse button lock
el_GR: Κλείδωμα αριστερού πλήκτρου ποντικιού

en: Left mouse button unlock
el_GR: Ξεκλείδωμα αριστερού πλήκτρου ποντικιού

en: Legacy
el_GR: Παλαιές εκδόσεις

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
el_GR: Καταχώρηση υπομνήματος για σειρά {seriesName} {seriesIndex} από {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
el_GR: Καταχώρηση υπομνήματος {legendEntryIndex} απο {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
el_GR: Κλειδί υπομνήματος για σειρά {seriesName} {seriesIndex} από {seriesCount}

en: Less than 1 minute remaining
el_GR: Απομένει λιγότερο από 1 λεπτό

en: Level
el_GR: Επίπεδο

en: License Agreement
el_GR: Σύμβαση Άδειας Χρήσης

en: Lin&ks
el_GR: &Σύνδεσμοι

en: Line
el_GR: Γραμμή

en: Line &indentation reporting:
el_GR: Αναφορά &εσοχής γραμμής: με:

en: Line &numbers
el_GR: &Αρίθμηση γραμμών

en: Line with Markers
el_GR: Γραμμή Με Δείκτες

en: Linear
el_GR: Γραμμικό

en: Link has no apparent destination
el_GR: Ο σύνδεσμος δεν έχει προφανή προορισμό

en: Link type
el_GR: Τύπος συνδέσμου

en: Lists various types of elements in this document
el_GR: Παραθέτει ως λίστα διάφορους τύπους στοιχείων σε αυτό το έγγραφο

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
el_GR: Παραθέτει διαφόρους τύπους στοιχείων σε αυτό το φύλλο

en: Lithuanian 6 dot
el_GR: Λιθουανικό εξάστιγμο

en: Lithuanian 8 dot
el_GR: Λιθουανικό οκτάστιγμο

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
el_GR: Φόρτωση σε εικονική προσωρινή αποθήκευση Chromium όταν το έγγραφο είναι απασχολημένο.

en: Loading NVDA. Please wait...
el_GR: Φόρτωση του NVDA. Παρακαλώ περιμένετε...

en: Loading document...
el_GR: Φόρτωση εγγράφου σε εξέλιξη...

en: Lock screen not secure while using NVDA
el_GR: Η οθόνη κλειδώματος δεν είναι ασφαλής κατά τη χρήση του NVDA

en: Locks or unlocks the left mouse button
el_GR: Κλειδώνει ή ξεκλειδώνει το αριστερό πλήκτρο του ποντικιού

en: Locks or unlocks the right mouse button
el_GR: Κλειδώνει ή ξεκλειδώνει το δεξί πλήκτρο του ποντικιού

en: Log
el_GR: Αρχείο Καταγραφής Συμβάντων

en: Log fragment copied to clipboard
el_GR: Αντιγράφηκε τμήμα του αρχείου καταγραφής στο πρόχειρο

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
el_GR: Επισημάνθηκε η αρχή του τμήματος του αρχείου καταγραφής, πατήστε ξανά για αντιγραφή στο πρόχειρο.

en: Log is unavailable
el_GR: μη διαθέσιμο αρχείο καταγραφής

en: Logarithmic
el_GR: Λογαριθμική

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
el_GR: Καταγράφει πληροφορίες σχετικές με το τρέχον αντικείμενο πλοήγησης που είναι χρήσιμες στους προγραμματιστές και ενεργοποιεί τον προβολέα καταγραφής ώστε οι πληροφορίες να μπορούν να εξεταστούν.

en: Lowercase
el_GR: Πεζά

en: Luganda literary braille
el_GR: Luganda φιλολογικό braille

en: Macedonian grade 1
el_GR: Βορειομακεδονικά βαθμού 1​​​​​​​​​​​​​​​​

en: Major Gridlines
el_GR: Κύριες Γραμμές Πλέγματος

en: Make screen black (immediate effect)
el_GR: Μαύρισμα οθόνης (άμεση εφαρμογή)

en: Make sure you are connected to the internet and the URL is correct.
el_GR: Βεβαιωθείτε ότι είστε συνδεδεμένοι στο διαδίκτυο και ότι η διεύθυνση URL είναι σωστή.

en: Malay grade 2
el_GR: Μαλαισιανά βαθμού 2

en: Malayalam grade 1
el_GR: Μαλαγιάλαμ βαθμού 1

en: Manipuri grade 1
el_GR: Μανίπιουρι βαθμού 1

en: Manual Activation
el_GR: Χειροκίνητη Ενεργοποίηση

en: Manual activate
el_GR: χειροκίνητη ενεργοποίηση

en: Manual activation
el_GR: Χειροκίνητη ενεργοποίηση

en: Manual deactivate
el_GR: χειροκίνητη απενεργοποίηση

en: Marathi grade 1
el_GR: Μαράθι βαθμού 1

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
el_GR: Επισημαίνει το τέλος του τρέχοντος αρχείου καταγραφής ως αρχή του τμήματος προς αντιγραφή στο πρόχειρο πατώντας ξανά.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
el_GR: Επισημαίνει την τρέχουσα θέση του δρομέα επισκόπησης ως αρχή του κειμένου προς επισήμανση ή προς αντιγραφή

en: Master Thumbnails
el_GR: Μικρογραφίες Υποδείγματος

en: Math interaction not supported.
el_GR: Δεν υποστηρίζεται η αλληλεπίδραση με μαθηματικά.

en: Media Clip placeholder
el_GR: Δεσμευτικό θέσης Πολυμέσων

en: Message &timeout (sec)
el_GR: Εκπνοή χρονικού ορίου μηνύματος (δευτερόλεπτα)

en: Microsoft Speech API version 4
el_GR: Microsoft Speech API έκδοση 4

en: Microsoft Speech API version 5 (32 bit)
el_GR: Microsoft Speech API έκδοση 5 (32 bit)

en: Microsoft Speech API version 5 (64 bit)
el_GR: Microsoft Speech API έκδοση 5 (64 bit)

en: Microsoft UI Automation
el_GR: Αυτοματοποίηση διεπαφής χρήστη Microsoft

en: Minor Gridlines
el_GR: Δευτερεύουσες Γραμμές Πλέγματος

en: Mirror server
el_GR: Διακομιστής ειδώλου

en: Miscellaneous
el_GR: Διάφορα

en: Mixed case
el_GR: Μικτά πεζοκεφαλαία

en: Modes available in the 'Cycle sound split mode' command
el_GR: Λειτουργίες διαθέσιμες στην εντολή «Κυκλική εναλλαγή λειτουργίας διαχωρισμού ήχου»

en: Modes available in the Cycle speech mode command
el_GR: Λειτουργίες διαθέσιμες στην εντολή κυκλικής εναλλαγής λειτουργίας εκφώνησης

en: Mongolian grade 1
el_GR: Μογγολικά βαθμού 1

en: Mongolian grade 2
el_GR: Μογγολικά βαθμού 2

en: Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the Insert and numpad Insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help, and access other NVDA functions.
el_GR: Οι περισσότερες εντολές για τον έλεγχο του NVDA απαιτούν να κρατάτε πατημένο το πλήκτρο NVDA ενώ πατάτε άλλα πλήκτρα.
    Από προεπιλογή, τα πλήκτρα Insert και Insert του αριθμητικού πληκτρολογίου μπορούν και τα δύο να χρησιμοποιούνται ως πλήκτρο NVDA.
    Μπορείτε επίσης να ρυθμίσετε το NVDA ώστε να χρησιμοποιεί το CapsLock ως πλήκτρο NVDA.
    Πατήστε NVDA+n οποιαδήποτε στιγμή για να ανοίξετε το μενού του NVDA.
    Από αυτό το μενού, μπορείτε να ρυθμίσετε το NVDA, να λάβετε βοήθεια και να αποκτήσετε πρόσβαση σε άλλες λειτουργίες του NVDA.

en: Mouse
el_GR: Ποντίκι

en: Mouse audio coordinates off
el_GR: Ηχητικές συντεταγμένες ποντικιού ανενεργές

en: Mouse audio coordinates on
el_GR: Ηχητικές συντεταγμένες ποντικιού ενεργές

en: Mouse text unit resolution %s
el_GR: Ανάλυση μονάδας κειμένου ποντικιού %s

en: Mouse tracking off
el_GR: Απενεργοποίηση παρακολούθησης ποντικιού

en: Mouse tracking on
el_GR: Ενεργοποίηση παρακολούθησης ποντικιού

en: Move focus
el_GR: Μετακίνηση εστίασης

en: Move navigator object to mouse
el_GR: Μετακίνηση του αντικειμένου πλοήγησης στο ποντίκι

en: Move system caret when ro&uting review cursor
el_GR: Μετακίνηση κέρσορα συστήματος κατά τη &δρομολόγηση του δρομέα επισκόπησης

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
el_GR: Μετακινεί το δρομέα επισκόπησης στην αρχή του κειμένου προς επισήμανση ή προς αντιγραφή

en: Move to focus
el_GR: Μετακίνηση σε εστίαση

en: Move to the next result
el_GR: Μετακινείται στο επόμενο αποτέλεσμα

en: Move to the previous result
el_GR: Μετακινείται στο προηγούμενο αποτέλεσμα

en: Moved above %s
el_GR: Μετακινήθηκε πάνω από %s

en: Moved above blank paragraph
el_GR: Μετακινήθηκε πάνω από την κενή παράγραφο

en: Moved below %s
el_GR: Μετακινήθηκε κάτω από %s

en: Moved below blank paragraph
el_GR: Μετακινήθηκε κάτω από την κενή παράγραφο

en: Movement by page not supported
el_GR: Η μετακίνηση ανά σελίδα δεν υποστηρίζεται

en: Moves past the end of the container element, such as a list or table
el_GR: Μετακινείται μετά το τελευταίο στοιχείο του περιέκτη, όπως μια λίστα ή ένας πίνακας

en: Moves the braille display to the current focus
el_GR: Μετακινεί την οθόνη braille στην τρέχουσα εστίαση

en: Moves the braille display to the next line
el_GR: Μετακινεί την οθόνη braille στην επόμενη γραμμή

en: Moves the braille display to the previous line
el_GR: Μετακινεί την οθόνη braille στην προηγούμενη γραμμή

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
el_GR: Μετακινεί την εστίαση εκτός του ενσωματομένου αντικειμένου και εντός του εγγράφου που το περιέχει

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
el_GR: Μετακινεί το δείκτη του ποντικιού στο τρέχον αντικείμενο πλοήγησης

en: Moves the navigator object and focus to the first row
el_GR: Μετακινεί το αντικείμενο πλοήγησης και την εστίαση στην πρώτη γραμμή

en: Moves the navigator object and focus to the last row
el_GR: Μετακινεί το αντικείμενο πλοήγησης και την εστίαση στην τελευταία γραμμή

en: Moves the navigator object and focus to the next row
el_GR: Μετακινεί το αντικείμενο πλοήγησης και την εστίαση στην επόμενη γραμμή

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
el_GR: Μετακινεί το αντικείμενο πλοήγησης και την εστίαση στην προηγούμενη γραμμή

en: Moves the navigator object to the first column
el_GR: Μετακινεί το αντικείμενο πλοήγησης στην πρώτη στήλη

en: Moves the navigator object to the first object inside it
el_GR: Μετακινεί το αντικείμενο πλοήγησης στο πρώτο αντικείμενο εντός του

en: Moves the navigator object to the last column
el_GR: Μετακινεί το αντικείμενο πλοήγησης στην τελευταία στήλη

en: Moves the navigator object to the next column
el_GR: Μετακινεί το αντικείμενο πλοήγησης στην επόμενη στήλη

en: Moves the navigator object to the next object
el_GR: Μετακινεί το αντικείμενο πλοήγησης στο επόμενο αντικείμενο

en: Moves the navigator object to the object containing it
el_GR: Μετακινεί το αντικείμενο πλοήγησης στο αντικείμενο που το περιέχει

en: Moves the navigator object to the previous column
el_GR: Μετακινεί το αντικείμενο πλοήγησης στην προηγούμενη στήλη

en: Moves the navigator object to the previous object
el_GR: Μετακινεί το αντικείμενο πλοήγησης στο προηγούμενο αντικείμενο

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
el_GR: Μετακινεί το δρομέα επισκόπησης στην τελευταία γραμμή του τρέχοντος αντικειμένου πλοήγησης και την εκφωνεί.

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
el_GR: Μετακινεί το δρομέα επισκόπησης στον πρώτο χαρακτήρα της γραμμής στην οποία βρίσκεται στο τρέχον αντικείμενο πλοήγησης και τον εκφωνεί

en: Moves the review cursor to the first character of the selection, and speaks it
el_GR: Μετακινεί το δρομέα επισκόπησης στον πρώτο χαρακτήρα της επιλογής και τον εκφωνεί

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
el_GR: Μετακινεί το δρομέα επισκόπησης στον τελευταίο χαρακτήρα της γραμμής στην οποία βρίσκεται στο τρέχον αντικείμενο πλοήγησης και τον εκφωνεί

en: Moves the review cursor to the last character of the selection, and speaks it
el_GR: Μετακινεί τον δρομέα επισκόπησης στον τελευταίο χαρακτήρα της επιλογής και τον εκφωνεί

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
el_GR: Μετακινεί το δρομέα επισκόπησης στον επόμενο χαρακτήρα του τρέχοντος αντικειμένου πλοήγησης και τον εκφωνεί

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
el_GR: Μετακινεί το δρομέα επισκόπησης στην επόμενη γραμμή του τρέχοντος αντικειμένου πλοήγησης και την εκφωνεί

en: Moves the review cursor to the next page of the current navigator object and speaks it
el_GR: Μετακινεί τον κέρσορα επισκόπησης στην επόμενη σελίδα του τρέχοντος αντικειμένου πλοήγησης και το εκφωνεί

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
el_GR: Μετακινεί το δρομέα επισκόπησης στην επόμενη λέξη του τρέχοντος αντικειμένου πλοήγησης και την εκφωνεί

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
el_GR: Μετακινεί το δρομέα επισκόπησης στον προηγούμενο χαρακτήρα του τρέχοντος αντικειμένου πλοήγησης και τον εκφωνεί

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
el_GR: Μετακινεί το δρομέα επισκόπησης στην προηγούμενη γραμμή του τρέχοντος αντικειμένου πλοήγησης και την εκφωνεί

en: Moves the review cursor to the previous page of the current navigator object and speaks it
el_GR: Μετακινεί τον κέρσορα επισκόπησης στην προηγούμενη σελίδα του τρέχοντος αντικειμένου πλοήγησης και το εκφωνεί

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
el_GR: Μετακινεί το δρομέα επισκόπησης στην προηγούμενη λέξη του τρέχοντος αντικειμένου πλοήγησης και την εκφωνεί

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
el_GR: Μετακινεί το δρομέα επισκόπησης στην πρώτη γραμμή του τρέχοντος αντικειμένου πλοήγησης και την εκφωνεί

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
el_GR: Μετακινείται στην επόμενη διαθέσιμη ρύθμιση μέσα στο δακτύλιο ρυθμίσεων του συνθέτη φωνής

en: Moves to the next heading at level {i}
el_GR: Μετακινείται στην επόμενη κεφαλίδα επιπέδου {i}

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
el_GR: Μετακινείται στο επόμενο αντικείμενο σε μία επίπεδη προβολή της ιεραρχίας πλοήγησης αντικειμένου

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
el_GR: Μετακινείται στην προηγούμενη διαθέσιμη ρύθμιση μέσα στο δακτύλιο ρυθμίσεων του συνθέτη φωνής

en: Moves to the previous heading at level {i}
el_GR: Μετακινείται στην προηγούμενη επικεφαλίδα επιπέδου {i}

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
el_GR: Μετακινείται στο προηγούμενο αντικείμενο σε μία επίπεδη προβολή της ιεραρχίας πλοήγησης αντικειμένου

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
el_GR: Μετακινείται στην αρχή του στοιχείου του υποδοχέα, όπως μια λίστα ή ένας πίνακας.

en: Moving Average
el_GR: Κυλιόμενος μέσος όρος

en: Multi line break
el_GR: Διακοπή πολλαπλών γραμμών

en: Mute remote
el_GR: Σίγαση απομακρυσμένου

en: Muted remote
el_GR: Σίγαση απομακρυσμένου

en: N&otes
el_GR: &Σημειώσεις

en: NV Access &shop
el_GR: &Κατάστημα NV Access

en: NV Access &web site
el_GR: Ιστότοπος &NV Access

en: NVDA  Usage Data Collection
el_GR: Συλλογή δεδομένων για τη χρήση του NVDA

en: NVDA &Language (requires restart):
el_GR: &Γλώσσα NVDA (απαιτείται επανεκκίνηση):

en: NVDA Braille Viewer
el_GR: Προβολέας Braille NVDA

en: NVDA Development
el_GR: Ανάπτυξη του NVDA

en: NVDA License
el_GR: Άδεια NVDA

en: NVDA Log Viewer
el_GR: Προβολέας Αρχείου Καταγραφής Συμβάντων NVDA

en: NVDA Message
el_GR: Μήνυμα Του NVDA

en: NVDA Settings
el_GR: Ρυθμίσεις NVDA

en: NVDA Speech Viewer
el_GR: Προβολέας Εκφώνησης NVDA

en: NVDA Update
el_GR: Νέα έκδοση του NVDA

en: NVDA add-on package
el_GR: πακέτο πρόσθετων του NVDA

en: NVDA in both channels and applications on the left
el_GR: Το NVDA και στα δύο κανάλια και οι εφαρμογές αριστερά

en: NVDA in both channels and applications on the right
el_GR: Το NVDA και στα δύο κανάλια και οι εφαρμογές δεξιά

en: NVDA is unable to determine if Windows is locked. While this instance of NVDA is running, your desktop will not be secure when Windows is locked. Restarting Windows may address this. If this error is ongoing then disabling the Windows lock screen is recommended.
el_GR: Το NVDA δε μπορεί να διαπιστώσει αν τα Windows είναι κλειδωμένα. Στη δεδομένη περίοδο λειτουργίας του NVDA, η επιφάνεια εργασίας σας δεν είναι ασφαλής όταν τα Windows είναι κλειδωμένα. Η επανεκκίνηση των Windows ίσως αντιμετωπίσει το ζήτημα. Αν το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται, τότε συστήνεται η απενεργοποίηση της οθόνης κλειδώματος των Windows.

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
el_GR: Το NVDA αδυνατεί να αφαιρέσει ή να αντικαταστήσει ένα αρχείο

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
el_GR: Πρέπει να γίνει επανεκκίνηση του NVDA, για να τεθεί σε ισχύ η νέα γλώσσα.

en: NVDA on the left and applications in both channels
el_GR: Το NVDA αριστερά και οι εφαρμογές και στα δύο κανάλια

en: NVDA on the left and applications on the right
el_GR: Το NVDA αριστερά και οι εφαρμογές δεξιά

en: NVDA on the right and applications in both channels
el_GR: Το NVDA δεξιά και οι εφαρμογές και στα δύο κανάλια

en: NVDA on the right and applications on the left
el_GR: Το NVDA δεξιά και οι εφαρμογές αριστερά

en: NVDA settings
el_GR: Ρυθμίσεις του NVDA

en: NVDA started
el_GR: Εκκίνηση του NVDA

en: NVDA version {version} is available.
el_GR: Η έκδοση {version} του NVDA είναι διαθέσιμη

en: NVDA web site
el_GR: Ιστοσελίδα του NVDA

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
el_GR: Τώρα μπορεί να επιβληθεί αλλαγή της γλώσσας διεπαφής του NVDA από τη γραμμή εντολών. Στην επόμενη επανεκκίνηση θα χρησιμοποιηθεί η γλώσσα που έχει αποθηκευθεί στις ρυθμίσεις του NVDA.

en: Native app selection mode disabled
el_GR: Η εγγενής λειτουργία επιλογής είναι απενεργοποιημένη

en: Native app selection mode enabled
el_GR: Η εγγενής λειτουργία επιλογής είναι ενεργοποιημένη

en: Native input
el_GR: Φυσική είσοδος

en: Native selection mode cannot be turned off in this browse mode document
el_GR: Η εγγενής λειτουργία επιλογής δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί σε αυτό το έγγραφο λειτουργίας περιήγησης

en: Native selection mode unsupported in this browse mode document
el_GR: Η εγγενής λειτουργία επιλογής δεν υποστηρίζεται σε αυτό το έγγραφο λειτουργίας περιήγησης

en: Native selection mode unsupported in this document
el_GR: Η εγγενής λειτουργία επιλογής δεν υποστηρίζεται σε αυτό το έγγραφο

en: Navigates within math
el_GR: Πλοήγηση μέσα στα μαθηματικά

en: Navigating by sentence not supported in this document
el_GR: Η πλοήγηση κατά πρόταση δεν υποστηρίζεται σε αυτό το έγγραφο

en: Nepali grade 1
el_GR: Νεπάλι βαθμού 1

en: Never
el_GR: Ποτέ

en: New Profile
el_GR: Νέο Προφίλ

en: New name:
el_GR: Νέο όνομα:

en: Newsgroup:
el_GR: Ομάδα συζήτησης:

en: No
el_GR: Όχι

en: No Series defined.
el_GR: Δεν έχει οριστεί σειρά

en: No action
el_GR: Καμία ενέργεια

en: No additional details
el_GR: Δεν υπάρχουν επιπλέον πληροφορίες

en: No braille
el_GR: Χωρίς braille

en: No caret
el_GR: Δεν υπάρχει κέρσορας

en: No case
el_GR: Χωρίς πεζοκεφαλαία

en: No comment thread on this cell
el_GR: Κανένα νήμα σχολίων σε αυτό το κελί

en: No comments
el_GR: Χωρίς σχόλια

en: No containing object
el_GR: δεν περιέχεται αντικείμενο

en: No documentation found.
el_GR: Δε βρέθηκε τεκμηρίωση.

en: No ducking
el_GR: Χωρίς βύθιση

en: No emoji
el_GR: Χωρίς emoji

en: No focus
el_GR: Καμία εστίαση

en: No formatting information
el_GR: Δεν υπάρχουν πληροφορίες μορφοποίησης

en: No heading selected
el_GR: Δεν έχει επιλεγεί επικεφαλίδα

en: No help available here.
el_GR: Δε διατίθεται βοήθεια εδώ.

en: No location information
el_GR: Δεν υπάρχουν πληροφορίες θέσης

en: No long description
el_GR: Καμία εκτενής περιγραφή

en: No message yet
el_GR: Δεν υπάρχει μήνυμα μέχρι στιγμής

en: No mirror
el_GR: Χωρίς είδωλο

en: No navigator object
el_GR: Δεν υπάρχει αντικείμενο πλοήγησης

en: No new log entry to copy
el_GR: Δεν υπάρχει νέα καταχώρηση στο αρχείο καταγραφής προς αντιγραφή

en: No next
el_GR: Δεν υπάρχει επόμενο

en: No next different style text
el_GR: Δεν υπάρχει επόμενο κείμενο με διαφορετικό στυλ

en: No next heading at level {i}
el_GR: Δεν υπάρχει επόμενη επικεφαλίδα επιπέδου {i}

en: No next paragraph
el_GR: Δεν υπάρχει επόμενη παράγραφος

en: No next review mode
el_GR: Δεν υπάρχει επόμενη λειτουργία επισκόπησης

en: No next same style text
el_GR: Δεν υπάρχει επόμενο κείμενο με ίδιο στυλ

en: No note on this cell
el_GR: Καμμία σημείωση σε αυτό το κελί

en: No notes
el_GR: Χωρίς σημειώσεις

en: No objects inside
el_GR: Δεν εμπεριέχονται αντικείμενα

en: No previous
el_GR: Δεν υπάρχει προηγούμενο

en: No previous different style text
el_GR: Δεν υπάρχει προηγούμενο κείμενο με διαφορετικό στυλ

en: No previous heading at level {i}
el_GR: Δεν υπάρχει προηγούμενη επικεφαλίδα επιπέδου {i}

en: No previous paragraph
el_GR: Δεν υπάρχει προηγούμενη παράγραφος

en: No previous review mode
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενη λειτουργία επισκόπησης

en: No previous same style text
el_GR: Δεν υπάρχει προηγούμενο κείμενο με ίδιο στυλ

en: No progress bar updates
el_GR: Χωρίς ενημερώσεις της γραμμής προόδου

en: No selection
el_GR: Καμία επιλογή

en: No settings
el_GR: Δεν υπάρχουν ρυθμίσεις

en: No shortcut key
el_GR: Δεν υπάρχει πλήκτρο συντόμευσης

en: No speech
el_GR: Χωρίς εκφώνηση

en: No start marker set
el_GR: Δεν έχει οριστεί δείκτης αρχής

en: No status line found
el_GR: Δε βρέθηκε γραμμή κατάστασης

en: No symbol replacement
el_GR: Δεν έχει αντικατασταθεί το σύμβολο

en: No system battery
el_GR: Δεν υπάρχει μπαταρία συστήματος

en: No text to copy
el_GR: Δεν υπάρχει κείμενο προς αντιγραφή

en: No title
el_GR: Χωρίς τίτλο

en: No track playing
el_GR: Δεν αναπαράγεται κανένα κομμάτι

en: No update available.
el_GR: Δεν είναι διαθέσιμη νέα έκδοση

en: Normal view
el_GR: Κανονική Προβολή

en: Northern Kurdish grade 0
el_GR: Βόρεια Κουρδικά βαθμού 0

en: Norwegian 8 dot computer braille
el_GR: Νορβηγικό οκτάστιγμο braille

en: Norwegian grade 0
el_GR: Νορβηγικά βαθμού 0

en: Norwegian grade 1
el_GR: Νορβηγικά βαθμού 1

en: Norwegian grade 2
el_GR: Νορβηγικά βαθμού 2

en: Norwegian grade 3
el_GR: Νορβηγικά βαθμού 3

en: Not a link.
el_GR: Δεν είναι σύνδεσμος.

en: Not in a container
el_GR: Εκτός υποδοχέα

en: Not in a table cell
el_GR: Όχι σε κελί πίνακα

en: Not in table
el_GR: Εκτός πίνακα

en: Not math
el_GR: όχι μαθηματικά

en: Not on a note
el_GR: Δεν υπάρχει σημείωση

en: Not supported in this document
el_GR: Δεν υποστηρίζεται σε αυτό το έγγραφο

en: Not supported in this document.
el_GR: Δεν υποστηρίζεται σε αυτό το έγγραφο.

en: Note
el_GR: Σημείωση

en: Notes Master view
el_GR: Προβολή Υποδείγματος Σημειώσεων

en: Notes page
el_GR: Σελίδα σημειώσεων

en: Nothing
el_GR: Τίποτα

en: Notify
el_GR: Ειδοποίηση

en: Notify for &pending update on startup
el_GR: Ειδοποίηση για &εκκρεμή ενημέρωση κατά την εκκίνηση

en: Number format: {0}
el_GR: Μορφή αριθμού: {0}

en: Object Presentation
el_GR: Παρουσίαση Αντικειμένου

en: Object edges positioned {left:.1f} percent from left edge of screen, {top:.1f} percent from top edge of screen, width is {width:.1f} percent of screen, height is {height:.1f} percent of screen
el_GR: Οι πλευρές του αντικειμένου βρίσκονται σε απόσταση {left:.1f}% από την αριστερή πλευρά της οθόνης, {top:.1f}% από την επάνω πλευρά της οθόνης, το πλάτος είναι {width:.1f}% της οθόνης και το ύψος είναι {height:.1f}% της οθόνης

en: Object has no location
el_GR: Δε διατίθενται πληροφορίες θέσης για το αντικείμενο

en: Object navigation
el_GR: Πλοήγηση αντικειμένου

en: Object placeholder
el_GR: Δεσμευτικό θέσης Αντικειμένου

en: Object review
el_GR: Επισκόπηση αντικειμένου

en: Off
el_GR: Απενεργοποιημένη

en: Off bottom slide edge by {distance:.3g} point | Off bottom slide edge by {distance:.3g} points
el_GR[0]: Εκτός της κάτω πλευράς της διαφάνειας κατά {distance:.3g} στιγμές
el_GR[1]: Εκτός της κάτω πλευράς της διαφάνειας κατά {distance:.3g} στιγμές

en: Off left slide edge by {distance:.3g} point | Off left slide edge by {distance:.3g} points
el_GR[0]: Έξω από την αριστερή πλευρά της διαφάνειας κατά {distance:.3g} στιγμές
el_GR[1]: Εκτός της αριστερής πλευράς της διαφάνειας κατά {distance:.3g} στιγμές

en: Off right slide edge by {distance:.3g} point | Off right slide edge by {distance:.3g} points
el_GR[0]: Εκτός της δεξιάς πλευράς της διαφάνειας κατά {distance:.3g} στιγμές
el_GR[1]: Εκτός της δεξιάς πλευράς της διαφάνειας κατά {distance:.3g} στιγμές

en: Off top slide edge by {distance:.3g} point | Off top slide edge by {distance:.3g} points
el_GR[0]: Εκτός της επάνω πλευράς της διαφάνειας κατά {distance:.3g} στιγμές
el_GR[1]: Εκτός της επάνω πλευράς της διαφάνειας κατά {distance:.3g} στιγμές

en: Only in edit controls
el_GR: Μόνο σε πεδία επεξεργασίας

en: Only when scrolling back
el_GR: Μόνο κατά την κύλιση προς τα πίσω

en: Only when tethered automatically
el_GR: Μόνο κατά την αυτόματη πρόσδεση

en: Open developer scratchpad directory
el_GR: Άνοιγα φακέλου scratchpad προγραμματιστή

en: Open-High-Low-Close
el_GR: Ανοίγματος-Ανώτερη-Κατώτερη-Κλεισίματος

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
el_GR: Ανοίγει το φάκελο διαμόρφωσης για τον τρέχοντα χρήστη του NVDA

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
el_GR: Ανοίγει το εργαλείο επιθεώρησης GUI. Χρησιμοποιείται για να ληφθούν περισσότερες πληροφορίες για την κατάσταση των στοιχείων GUI.

en: Opens the note editing dialog
el_GR: Ανοίγει το παράθυρο διαλόγου για την επεξεργασία των σημειώσεων

en: Options
el_GR: Επιλογές

en: Options:
el_GR: Επιλογές:

en: Org Chart placeholder
el_GR: Δεσμευτικό θέσης γραφήματος Org

en: Organisation:
el_GR: Οργάνωση:

en: Oriya grade 1
el_GR: Όρια βαθμού 1

en: Out of table
el_GR: Εκτός πίνακα

en: Outline
el_GR: Διάρθρωση

en: Outline view
el_GR: Προβολή διάρθρωσης

en: Output pane cleared
el_GR: Ο πίνακας εξόδου διαγράφηκε

en: Package
el_GR: Πακέτο

en: Page {pageNumber}
el_GR: Σελίδα {pageNumber}

en: Pages and spacing
el_GR: Σελίδες και διάστιχο

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
el_GR: Papenmeier BRAILLEX νεότερα μοντέλα

en: Papenmeier BRAILLEX older models
el_GR: Papenmeier BRAILLEX παλαιότερα μοντέλα

en: Paragraph start marker:
el_GR: Δείκτης αρχής παραγράφου:

en: Pass next key through
el_GR: Διέλευση επόμενου πλήκτρου

en: Pattern
el_GR: Μοτίβο

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
el_GR: Εκτελεί την προεπιλεγμένη ενέργεια για το τρέχον αντικείμενο πλοήγησης (για παράδειγμα: το πατάει αν είναι κουμπί)

en: Periodically &refresh recognized content
el_GR: Περιοδική &ανανέωση αναγνωρισμένου περιεχομένου

en: Persian 8 dot computer braille
el_GR: Περσικό οκτάστιγμο braille

en: Persian grade 1
el_GR: Περσικά βαθμού 1

en: Picture placeholder
el_GR: Δεσμευτικό θέσης Εικόνας

en: Pie
el_GR: Πίτα

en: Pie of Pie
el_GR: Πίτα Από Πίτα

en: Pivot Chart Drop Zone
el_GR: Συγκεντρωτικό Γράφημα Ζώνης Απόθεσης

en: Pivot Chart Field Button
el_GR: Συγκεντρωτικό Γράφημα Κουμπιού Πεδίου

en: Play a sound for logged e&rrors:
el_GR: Αναπαραγωγή ήχου για τα σφάλματα αρχείου &καταγραφής:

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
el_GR: Αναπαραγωγή ήχου όταν εμφανίζονται αυτοματοποιημένες υποδείξεις

en: Play sound for &spelling errors while typing
el_GR: Αναπαραγωγή ήχου για ορθογραφικά &σφάλματα κατά την πληκτρολόγηση

en: Please Donate
el_GR: Παρακαλώ κάντε δωρεά

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
el_GR: Παρακαλώ απενεργοποιήστε την κουρτίνα οθόνης πριν χρησιμοποιήσετε την οπτική αναγνώριση χαρακτήρων των Windows.

en: Please press OK to close the installer.
el_GR: Παρακαλώ πατήστε OK για να κλείσετε το πρόγραμμα εγκατάστασης.​​​​​​​​​​​​​​​​

en: Please press OK to start the installed copy.
el_GR: Παρακαλώ πατήστε OK για να εκκινήσετε το εγκατεστημένο αντίγραφο.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
el_GR: Παρακαλώ ορίστε ένα φάκελο μέσα στον οποίο θα δημιουργηθεί το φορητό αντίγραφο.

en: Please specify the absolute path where the portable copy should be created. It may include system variables (e.g. %temp%, %homepath%) and must start with a drive letter (e.g. C:\). Current path: {path}.
el_GR: Παρακαλώ καθορίστε την απόλυτη διαδρομή όπου θα δημιουργηθεί το φορητό αντίγραφο. Μπορεί να περιλαμβάνει μεταβλητές συστήματος (π.χ. %temp%, %homepath%) και πρέπει να ξεκινά με γράμμα μονάδας δίσκου (π.χ. C:\). Τρέχουσα διαδρομή: {path}.​​​​​​​​​​​​​​​​

en: Please wait
el_GR: Παρακαλώ περιμένετε

en: Please wait while NVDA attempts to fix your system's COM registrations...
el_GR: Παρακαλώ περιμένετε όσο το NVDA προσπαθεί να επιδιορθώσει τις εγγραφές COM του συστήματός σας...

en: Please wait while NVDA is being installed
el_GR: Παρακαλώ περιμένετε όσο εγκαθίσταται το NVDA

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
el_GR: Παρακαλώ περιμένετε όσο δημιουργείται ένα φορητό αντίγραφο του NVDA

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
el_GR: Παρακαλώ περιμένετε όσο οι ρυθμίσεις αντιγράφονται στη διαμόρφωση του συστήματος

en: Please wait while the add-on is being installed.
el_GR: Παρακαλώ περιμένετε όσο εγκαθίσταται το πρόσθετο

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
el_GR: Παρακαλώ περιμένετε όσο ενημερώνεται η προηγούμενη εγκατάσταση του NVDA

en: Plot area
el_GR: Περιοχή σχεδίασης

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
el_GR: Περιοχή σχεδίασης, εσωτερικό ύψος: {plotAreaInsideHeight:.0f}, εσωτερικό πλάτος: {plotAreaInsideWidth:.0f}, εσωτερική κορυφή: {plotAreaInsideTop:.0f}, εσωτερικό αριστερό: {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugged in
el_GR: Συνδεδεμένο στην πρίζα

en: Plugins reloaded
el_GR: Επαναφόρτωση των plugins

en: Polish 8 dot computer braille
el_GR: Πολωνικό οκτάστιγμο braille

en: Polish literary braille
el_GR: Πολωνικό φιλολογικό braille

en: Polynomial
el_GR: Πολυωνυμική

en: Portable Copy Exists
el_GR: Υπάρχει Φορητό Αντίγραφο

en: Portable copy creation cancelled.
el_GR: Η δημιουργία φορητού αντιγράφου ακυρώθηκε.

en: Portable directory:
el_GR: Φάκελος φορητής εγκατάστασης:

en: Portrait
el_GR: Πορτρέτο

en: Portuguese 6 dot computer braille
el_GR: Πορτογαλικό braille υπολογιστών 6 στιγμών

en: Portuguese 8 dot computer braille
el_GR: Πορτογαλικό οκτάστιγμο braille

en: Portuguese grade 1
el_GR: Πορτογαλικά βαθμού 1

en: Portuguese grade 2
el_GR: Πορτογαλικά βαθμού 2

en: Positioned at {x}, {y}
el_GR: θέση {x}, {y}

en: Power
el_GR: Δύναμη

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
el_GR: Παρουσιάζει πληροφορίες μορφοποίησης, στη λειτουργία περιήγησης, για την τρέχουσα θέση του δρομέα προεπισκόπησης.

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
el_GR: Παρουσιάζει πληροφορίες για τη μορφοποίηση του κειμένου, στη λειτουργία περιήγησης, κάτω από τον κέρσορα.

en: Preserve
el_GR: διατήρηση

en: Press twice to copy or reset the start marker
el_GR: Πατήστε δύο φορές για να αντιγράψετε ή να επαναφέρετε το δείκτη αρχής

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
el_GR: Αν πατηθεί μία φορά θέτει την εστίαση του πληκτρολογίου στο αντικείμενο πλοήγησης, αν πατηθεί δύο φορές θέτει τον κέρσορα στη θέση του δρομέα επισκόπησης

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
el_GR: Πατώντας μία φορά, επαναφέρει την τρέχουσα διαμόρφωση στην πιο πρόσφατα αποθηκευμένη κατάσταση. Πατώντας τρεις φορές, επαναφέρει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

en: Prevent &display from turning off during say all or reading with braille
el_GR: Αποτροπή απενεργοποίησης της &οθόνης κατά την εκφώνηση όλων ή την ανάγνωση με braille

en: Primary Category Axis
el_GR: Άξονας Κύριας Κατηγορίας

en: Primary Series Axis
el_GR: Άξονας Κύριας Σειράς

en: Primary Value Axis
el_GR: Άξονας Κύριας Τιμής

en: Primary footer
el_GR: Πρωτεύον υποσέλιδο

en: Primary header
el_GR: Πρωτεύουσα κεφαλίδα

en: Print Preview
el_GR: Προεπισκόπηση εκτύπωσης

en: Print layout
el_GR: Διάταξη εκτύπωσης

en: Privacy and Security
el_GR: Απόρρητο και Ασφάλεια

en: Profile
el_GR: Προφίλ

en: Profile Triggers
el_GR: Σκανδαλισμοί Προφίλ

en: Profile name:
el_GR: Όνομα προφίλ:

en: Progress &bar output:
el_GR: Αναπαράσταση &γραμμής προόδου

en: Punctuation/symbol &level:
el_GR: &Επίπεδο στίξης/συμβόλων:

en: Punjabi grade 1
el_GR: Πουντζάμπι βαθμού 1

en: Quits NVDA!
el_GR: Τερματίζει το NVDA!

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
el_GR: RGB κόκκινο {rgb.red}, πράσινο {rgb.green}, μπλε {rgb.blue}

en: Radar
el_GR: Αραχνοειδές

en: Radar Axis Labels
el_GR: Ετικέτες Άξονα Αραχνοειδούς

en: Radar with Data Markers
el_GR: Αραχνοειδές Με Δείκτες Δεδομένων

en: Rate boos&t
el_GR: &Ώθηση ρυθμού

en: Re&move
el_GR: Αφ&αίρεση

en: Re-&download update
el_GR: &Επανάληψη λήψης ενημερωμένης έκδοσης

en: Read by &paragraph
el_GR: Ανάγνωση κατά &παράγραφο

en: Read mode
el_GR: Λειτουργία ανάγνωσης

en: Reads all controls in the active window
el_GR: Διαβάζει όλα τα κουμπιά ελέγχου στο ενεργό παράθυρο

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
el_GR: Διαβάζει από το δρομέα επισκόπησης έως το τέλος του τρέχοντος κειμένου, μετακινώντας ταυτόχρονα το δρομέα επισκόπησης.

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
el_GR: Διαβάζει από τον κέρσορα του συστήματος έως το τέλος του κειμένου, μετακινώντας ταυτόχρονα τον κέρσορα

en: Reads the column vertically from the current cell downwards to the last cell in the column.
el_GR: Διαβάζει τη στήλη κάθετα από το τρέχον κελί προς τα κάτω έως το τελευταίο κελί στη στήλη.

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
el_GR: Διαβάζει τη γραμμή κατάστασης της τρέχουσας εφαρμογής και μετακινεί το αντικείμενο πλοήγησης εντός αυτής.

en: Reads the current application status bar.
el_GR: Διαβάζει τη γραμμή κατάστασης της τρέχουσας εφαρμογής.

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
el_GR: Διαβάζει τη γραμμή κατάστασης της τρέχουσας εφαρμογής. Αν πατηθεί δύο φορές, διαβάζει τις πληροφορίες ανά χαρακτήρα. Αν πατηθεί τρεις φορές, αντιγράφει τη γραμμή κατάστασης στο πρόχειρο.

en: Reads the current column vertically from top to bottom without moving the system caret.
el_GR: Διαβάζει την τρέχουσα στήλη κάθετα από την κορυφή έως το τέλος χωρίς να μετακινείται ο κέρσορας συστήματος.

en: Reads the current row horizontally from left to right without moving the system caret.
el_GR: Διαβάζει την τρέχουσα γραμμή οριζόντια από αριστερά προς τα δεξιά χωρίς να μετακινείται ο κέρσορας συστήματος.

en: Reads the row horizontally from the current cell rightwards to the last cell in the row.
el_GR: Διαβάζει τη γραμμή οριζόντια από το τρέχον κελί προς τα δεξιά έως το τελευταίο κελί στη γραμμή.

en: Recognition &language:
el_GR: Γλώσσα &αναγνώρισης

en: Recognition failed
el_GR: Η αναγνώριση απέτυχε

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
el_GR: Αναγνωρίζει το περιεχόμενο του τρέχοντος αντικειμένου πλοήγησης μέσω της οπτικής αναγνώρισης χαρακτήρων των Windows

en: Recognizing
el_GR: Αναγνώριση σε εξέλιξη

en: Refresh	F5
el_GR: Ανανέωση	F5

en: Refresh of recognition result failed
el_GR: Η ανανέωση του αποτελέσματος αναγνώρισης απέτυχε

en: Refresh the recognition result
el_GR: Ανανέωση του αποτελέσματος αναγνώρισης

en: Refreshed
el_GR: Ανανεωμένο

en: Refreshes the document content
el_GR: Ανανεώνει το περιεχόμενο του εγγράφου

en: Regi&stration for UI Automation events and property changes:
el_GR: &Καταγραφή γεγονότων και μεταβολών ιδιοτήτων αυτοματοποίησης διεπαφής χρήστη:

en: Regular &expression
el_GR: Συνήθης &έκφραση

en: Regular Expression error in the pattern field: "{error}".
el_GR: Σφάλμα συνήθους έκφρασης στο πεδίο μοτίβου: "{error}".

en: Regular Expression error in the replacement field: "{error}".
el_GR: Σφάλμα συνήθους έκφρασης στο πεδίο αντικατάστασης: "{error}".

en: Regular expression for text paragraph navigation
el_GR: Κανονική έκφραση για πλοήγηση σε παραγράφους κειμένου

en: Reload plugins
el_GR: Επαναφόρτωση plugin

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
el_GR: Επαναφορτώνει τα αρθρώματα και τα καθολικά plugins χωρίς να επανεκκινεί το NVDA, το οποίο μπορεί να είναι χρήσιμο για προγραμματιστές.

en: Remaining time not available
el_GR: Δε διατίθεται ο χρόνος που απομένει

en: Remind me &later
el_GR: Υπενθύμιση &αργότερα

en: Remove all
el_GR: Αφαίρεση όλων

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber} from column headers
el_GR: Διαγράφηκε η γραμμή {rowNumber}, στήλη {columnNumber} από τις κεφαλίδες στηλών

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber} from row headers
el_GR: Διαγράφηκε η γραμμή {rowNumber}, στήλη {columnNumber} από τις κεφαλίδες γραμμών

en: Removed {address}    from row headers
el_GR: Αφαιρέθηκε {address} από τις κεφαλίδες της σειράς

en: Removed {address} from column headers
el_GR: Το {address} αφαιρέθηκε από τις κεφαλίδες στηλών

en: Rename Profile
el_GR: Μετονομασία Προφίλ

en: Replacement
el_GR: Αντικατάσταση

en: Report &notifications
el_GR: Αναφορά &γνωστοποιήσεις

en: Report &object when mouse enters it
el_GR: Αναφορά &αντικειμένου όταν το ποντίκι εισέρχεται σε αυτό

en: Report &tooltips
el_GR: Αναφορά &επεξηγήσεων

en: Report '&Normalized' when navigating by character
el_GR: Αναφορά «&Κανονικοποιημένο» κατά την πλοήγηση ανά χαρακτήρα

en: Report 'has details' for structured annotations
el_GR: Αναφέρει ότι 'έχει πληροφορίες' για δομημένα σχόλια

en: Report aria-description always
el_GR: Πάντα αναφορά περιγραφών aria

en: Report backg&round progress bars
el_GR: Αναφορά γραμμής προόδου στο &υπόβαθρο

en: Report cell borders {mode}
el_GR: Αναφορά περιγράμματος κελιού {mode}

en: Report changes to the &composition string
el_GR: Αναφορά αλλαγών στο &συντιθέμενο κείμενο

en: Report changes to the &reading string
el_GR: Αναφορά αλλαγών στο &εκφωνούμενο κείμενο

en: Report dynamic &content changes
el_GR: Αναφορά αλλαγών δυναμικού &περιεχομένου

en: Report errors in braille off
el_GR: Αναφορά σφαλμάτων σε braille ανενεργή

en: Report errors in braille on
el_GR: Αναφορά σφαλμάτων σε braille ενεργή

en: Report errors {mode}
el_GR: Αναφορά σφαλμάτων {mode}

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
el_GR: Αναφορά &αλλαγών στη μορφοποίηση μετά το δρομέα (μπορεί να προκαλέσει καθυστέρηση)

en: Report line indentation {mode}
el_GR: Αναφορά εσοχής γραμμής {mode}

en: Report link type off
el_GR: Η αναφορά τύπου συνδέσμου είναι απενεργοποιημένη

en: Report link type on
el_GR: Η αναφορά τύπου συνδέσμου είναι ενεργοποιημένη

en: Report live regions:
el_GR: Αναφορά ζωντανών περιοχών:

en: Report mouse &shape changes
el_GR: Αναφορά αλλαγών &σχήματος ποντικιού

en: Report object &descriptions
el_GR: Αναφορά &περιγραφών αντικειμένου

en: Report object &position information
el_GR: Αναφορά πληροφορίας &θέσης αντικειμένου

en: Report object shortcut &keys
el_GR: Αναφορά &πλήκτρων συντόμευσης αντικειμένου

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
el_GR: Αναφορά σύνοψης σχολίων στο κέρσορα συστήματος.

en: Report table headers {mode}
el_GR: Αναφορά κεφαλίδων πίνακα {mode}

en: Report the destination URL of the link at the position of caret or focus. If pressed twice, shows the URL in a window for easier review.
el_GR: Αναφέρει το URL του προορισμού για το σύνδεσμο στη θέση του κέρσορα ή της εστίασης. Αν πατηθεί δυο φορές, εμφανίζει το URL σε παράθυρο για ευκολότερη επισκόπηση.

en: Report transparent color values
el_GR: Αναφορά τιμών διαφανών χρωμάτων

en: Report when objects support &multiple selection
el_GR: Αναφορά όταν τα αντικείμενα υποστηρίζουν &πολλαπλή επιλογή​​​​​​​​​​​​​​​​

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
el_GR: Αναφέρει την κατάσταση μπαταρίας και τον εναπομείναντα χρόνο, αν δεν είναι συνδεδεμένο στο εναλλασσόμενο ρεύμα`

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
el_GR: Αναφέρει πληροφορίες μορφοποίησης για την τρέχουσα θέση του δρομέα προεπισκόπησης.

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
el_GR: Αναφέρει πληροφορίες μορφορποίησης για την τρέχουσα θέση του δρομέα προεπισκόπησης. Αν πατηθεί δύο φορές, παρουσιάζει τις πληροφορίες σε λειτουργία περιήγησης.

en: Reports formatting info for the text under the caret.
el_GR: Αναφέρει πληροφορίες για τη μορφοποίηση του κειμένου κάτω από τον κέρσορα.

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
el_GR: Αναφέρει πληροφορίες μορφοποίησης για το κείμενο κάτω από τον κέρσορα. Αν πατηθεί δύο φορές, παρουσιάζει τις πληροφορίες σε λειτουργία περιήγησης.

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
el_GR: Αναφέρει πληροφορίες για τη μορφοποίηση του κειμένου κάτω από το κελί braile

en: Reports information about the location of the current navigator object.
el_GR: Αναφέρει πληροφορίες σχετικά με τη θέση του τρέχοντος αντικειμένου πλοήγησης.

en: Reports information about the location of the currently focused object.
el_GR: Αναφέρει πληροφορίες σχετικά με τη θέση του αντικειμένου με εστίαση.

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
el_GR: Αναφέρει πληροφορίες σχετικά με το κείμενο στο κέρσορα ή τη θέση του αντικειμένου με εστίαση, αν δεν υπάρχει κέρσορας.

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
el_GR: Αναφέρει πληροφορίες σχετικά με τη θέση του κειμένου στο δρομέα επιθεώρησης ή στη θέση του αντικειμένου πλοήγησης, αν δεν υπάρχει κείμενο στο δρομέα επιθεώρησης.

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
el_GR: Αναφέρει πληροφορίες σχετικά με τη θέση του κειμένου ή του αντικειμένου στο κέρσορα συστήματος. Πατώντας δυο φορές, ίσως αναφέρει περισσότερες πληροφορίες.

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
el_GR: Αναφέρει πληροφορείες για τη θέση του κειμένου ή του αντικειμένου στο δρομέα επισκόπησης. Πατώντας δύο φορές ίσως δώσει περισσότερες πληροφορίες.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
el_GR: Αναφέρει το χαρακτήρα του τρέχοντος αντικειμένου πλοήγησης στο οποίο βρίσκεται ο δρομέας επισκόπησης. Πατώντας δύο φορές αναφέρει μία περιγραφή ή ένα παράδειγμα αυτού του χαρακτήρα. Πατώντας τρεις φορές αναφέρει την αριθμητική τιμή του χαρακτήρα σε δεκαδικό και δεκαεξαδικό

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
el_GR: Αναφέρει την τρέχουσα γραμμή κάτω από το δρομέα της εφαρμογής. Πατώντας δύο φορές το πλήκτρο αυτό θα πραγματοποιηθεί εκφώνηση της τρέχουσας γραμμής ανά χαρακτήρα. Πατώντας τρεις φορές το πλήκτρο αυτό θα πραγματοποιηθεί εκφώνηση της τρέχουσας γραμμής με τη χρήση περιγραφών χαρακτήρων.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
el_GR: Αναφέρει το τρέχον αντικείμενο πλοήγησης. Πατώντας δύο φορές θα εκφωνήσει ανά χαρακτήρα αυτή την πληροφορία και πατώντας τρεις φορές θα αντιγράψει το όνομα και την τιμή αυτού του αντικειμένου στο πρόχειρο.

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
el_GR: Αναφέρει το χρόνο που έχει παρέλθει στο τρέχον κομμάτι, αν υπάρχει.

en: Reports the length of the currently playing track, if any
el_GR: Αναφέρει τη διάρκεια του τρέχοντος κομματιού, αν υπάρχει.

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
el_GR: Αναφέρει τη γραμμή του τρέχοντος αντικειμένου πλοήγησης στην οποία βρίσκεται ο δρομέας επισκόπησης. Αν το πλήκτρο πατηθεί δύο φορές, θα εκφωνηθεί η τρέχουσα γραμμή ανά χαρακτήρα. Πατώντας τρεις φορές, θα εκφωνηθεί η γραμμή χρησιμοποιώντας περιγραφές των χαρακτήρων.

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
el_GR: Αναφέρει το όνομα του τρέχοντος προφίλ διαμόρφωσης του NVDA

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
el_GR: Αναφέρει το νέο αντικείμενο ή περιεχόμενο κάτω από το δάκτυλο σας, αν αυτό είναι διαφορετικό από εκείνο στο οποίο ήταν το δάκτυλο σας προηγουμένως

en: Reports the note on the current cell. If pressed twice, presents the information in browse mode
el_GR: Αναφέρει τη σημείωση στο τρέχον κελί. Αν πατηθεί δύο φορές, παρουσιάζει τις πληροφορίες σε λειτουργία περιήγησης

en: Reports the note or comment thread on the current cell
el_GR: Αναφέρει τη σημείωση ή τα σχόλια στο τρέχον κελί

en: Reports the object and content directly under your finger
el_GR: Αναφέρει το αντικείμενο και το περιεχόμενο ακριβώς κάτω από το δάκτυλο σας

en: Reports the object with focus. If pressed twice, spells the information. Pressing three times spells it using character descriptions.
el_GR: Αναφέρει το αντικείμενο με εστίαση. Πατώντας δύο φορές συλλαβίζει την πληροφορία. Πατώντας τρεις φορές συλλαβίζει χρησιμοποιώντας περιγραφές χαρακτήρων.

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
el_GR: Αναφέρει τον εναπομείναντα χρόνο του τρέχοντος κομματιού, αν υπάρχει

en: Reports the shortcut key of the currently focused object
el_GR: Αναφέρει το πλήκτρο συντόμευσης για το τρέχον αντικείμενο με εστίαση

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
el_GR: Αναφέρει το σύμβολο για την τρέχουσα θέση του δρομέα επισκόπησης. Αν πατηθεί δυο φορές, παρουσιάζει το σύμβολο και το κείμενο που χρησιμοποιούνται ώστε να τα εκφωνήσει λειτουργία περιήγησης.

en: Reports the text of the comment where the system caret is located. If pressed twice, presents the information in a browsable message
el_GR: Αναφέρει το κείμενο του σχολίου όπου βρίσκεται ο δρομέας συστήματος. Αν πατηθεί δύο φορές, παρουσιάζει τις πληροφορίες σε μορφή μηνύματος με δυνατότητα περιήγησης

en: Reports the text of the comment where the system caret is located.If pressed twice, presents the information in browse mode.
el_GR: Αναφέρει το κείμενο του σχολίου όπου βρίσκεται ο δρομέας συστήματος. Αν πατηθεί δύο φορές, παρουσιάζει τις πληροφορίες σε λειτουργία περιήγησης.

en: Reports the text on the Windows clipboard. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions.
el_GR: Αναφέρει το κείμενο στο πρόχειρο των Windows. Πατώντας δύο φορές συλλαβίζει αυτή την πληροφορία. Πατώντας τρεις φορές συλλαβίζει χρησιμοποιώντας περιγραφές χαρακτήρων.

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
el_GR: Αναφέρει τον τίτλο της τρέχουσας εφαρμογής ή του παραθύρου στο προσκήνιο. Αν πατηθεί δύο φορές, εκφωνεί ανά χαρακτήρα τον τίτλο. Αν πατηθεί τρεις φορές, αντιγράφει τον τίτλο στο πρόχειρο

en: Reset all settings to default state
el_GR: Επαναφορά όλων των ρυθμίσεων στις προκαθορισμένες τιμές

en: Reset all settings to saved state
el_GR: Επαναφορά όλων των ρυθμίσεων στις αποθηκευμένες τιμές

en: Reset configuration to &factory defaults
el_GR: &Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

en: Reset gestures
el_GR: Επαναφορά χειρονομιών

en: Reset to factory &defaults
el_GR: &Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

en: Restart
el_GR: Επανεκκίνηση

en: Restart &later
el_GR: Επανεκκίνηση &αργότερα

en: Restart &now
el_GR: Επανεκκίνηση &τώρα

en: Restart NVDA
el_GR: Επανεκκίνηση του NVDA

en: Restart with add-ons disabled
el_GR: Επανεκκίνηση με τα πρόσθετα απενεργοποιημένα

en: Restart with add-ons disabled and debug logging enabled
el_GR: Επανεκκίνηση με απενεργοποιημένα τα πρόσθετα και ενεργοποιημένη την καταγραφή αποσφαλμάτωσης

en: Restart with debug logging enabled
el_GR: Επανεκκίνηση με ενεργοποιημένη την καταγραφή του εντοπισμού σφαλμάτων

en: Restarts NVDA!
el_GR: Πραγματοποιεί επανεκκίνηση του NVDA

en: Restore defaults
el_GR: Επαναφορά προεπιλογών

en: Result
el_GR: Αποτέλεσμα

en: Retrieved external IP, but port {port} is most likely not currently forwarded.
el_GR: Η εξωτερική IP ελήφθη, αλλά η θύρα {port} πιθανότατα δεν είναι προωθημένη αυτή τη στιγμή.

en: Review Cursor
el_GR: Δρομέας Επισκόπησης

en: Right
el_GR: Δεξιά

en: Right aligned
el_GR: Στοίχιση στα δεξιά

en: Right click
el_GR: Δεξί κλικ

en: Right mouse button locked
el_GR: Το δεξί κουμπί του ποντικιού είναι κλειδωμένο

en: Right mouse button unlocked
el_GR: Το δεξί κουμπί του ποντικιού είναι ξεκλειδωμένο

en: Romanian
el_GR: Ρουμανικά

en: Romanian 6 dot
el_GR: Ρουμανικά 6 στιγμών

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
el_GR: Δρομολογεί το δρομέα προς ή ενεργοποιεί το αντικείμενο κάτω από αυτό το κελί braille

en: Rows
el_GR: Γραμμές

en: Rows and columns
el_GR: Γραμμές και στήλες

en: Run COM Registration Fixing tool...
el_GR: Εκτέλεση COM Registration Fixing Tool...

en: Russian 6 dot computer braille
el_GR: Ρωσικό braille υπολογιστών 6 κουκκίδων

en: Russian 8 dot computer braille
el_GR: Ρωσικό braille υπολογιστών 8 κουκκίδων

en: Russian contracted braille
el_GR: Ρωσικό braille με συντομεύσεις

en: Russian literary braille
el_GR: Ρωσικό braille

en: Russian literary braille (detailed)
el_GR: Ρωσικό braille (λεπτομερές)

en: Same
el_GR: Ίδιο

en: Sanskrit grade 1
el_GR: Σανσκριτικά βαθμού 1

en: Save &as...	Ctrl+S
el_GR: Αποθήκευση &ως...	Ctrl+S

en: Save As
el_GR: Αποθήκευση Ως

en: Saves the current NVDA configuration
el_GR: Αποθηκεύει την τρέχουσα διαμόρφωση του NVDA

en: Say &cap before capitals
el_GR: Αναγγελία &κεφαλαίων

en: Say all
el_GR: Ανάγνωση όλων

en: Scatter
el_GR: Διασπορά

en: Scatter with Lines
el_GR: Διασπορά Με Γραμμές

en: Scatter with Lines and No Data Markers
el_GR: Διασπορά Με Γραμμές Χωρίς Δείκτες Δεδομένων

en: Scatter with Smoothed Lines
el_GR: Διασπορά Με Ομαλές Γραμμές

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
el_GR: Διασπορά Με Ομαλές Γραμμές Χωρίς Δείκτες Δεδομένων

en: Screen Curtain
el_GR: Κουρτίνα Οθόνης

en: Screen curtain disabled
el_GR: Κουρτίνα οθόνης απενεργοποιημένη

en: Screen curtain enabled
el_GR: Κουρτίνα οθόνης ενεργοποιημένη

en: Screen curtain not available
el_GR: Κουρτίνα οθόνης μη διαθέσιμη

en: Screen review
el_GR: Επισκόπηση οθόνης

en: Scroll down at the mouse position
el_GR: Κύλιση προς τα κάτω στη θέση του ποντικιού

en: Scroll left at the mouse position
el_GR: Κύλιση προς τα αριστερά στη θέση του ποντικιού

en: Scroll right at the mouse position
el_GR: Κύλιση προς τα δεξιά στη θέση του ποντικιού

en: Scroll up at the mouse position
el_GR: Κύλιση προς τα πάνω στη θέση του ποντικιού

en: Scrolls the braille display back
el_GR: Πραγματοποιεί κύλιση πίσω της οθόνης braille

en: Scrolls the braille display forward
el_GR: Πραγματοποιεί κύλιση εμπρός της οθόνης braille

en: Secondary Category Axis
el_GR: Άξονας Δευτερεύουσας Κατηγορίας

en: Secondary Series Axis
el_GR: Άξονας Δευτερεύουσας Σειράς

en: Secondary Value Axis
el_GR: Άξονας Δευτερεύουσας Τιμής

en: Secure Desktop
el_GR: Ασφαλής Επιφάνεια Εργασίας

en: Seika Braille Displays
el_GR: Οθόνες Braille Seika

en: Select Braille Display
el_GR: Επιλογή Οθόνης Braille

en: Select NVDA Modifier Keys
el_GR: Επιλογή Πλήκτρων Τροποποίησης NVDA

en: Select Synthesizer
el_GR: Επιλογή Συνθέτη Φωνής

en: Select portable directory
el_GR: Επιλογή φακέλου φορητής εγκατάστασης

en: Select until the end of the current result
el_GR: Επιλέγει έως το τέλος του τρέχοντος αποτελέσματος

en: Select until the start of the current result
el_GR: Επιλέγει έως την αρχή του τρέχοντος αποτελέσματος

en: Selective
el_GR: Επιλεγμένο

en: Sentence case
el_GR: Πρόταση με κεφαλαίο

en: Sepedi grade 1
el_GR: Σεπέδι βαθμού 1

en: Sepedi grade 2
el_GR: Σεπέδι βαθμού 2

en: Serbian Cyrillic grade 1
el_GR: Σερβικά Κυριλλικά Βαθμού 1

en: Serbian grade 1
el_GR: Σερβικά βαθμού 1

en: Serial: {portName}
el_GR: Σειριακή θύρα: {portName}

en: Series Lines
el_GR: Γραμμές Σειρών

en: Series color: {colorName}
el_GR: Χρώμα σειράς: {colorName}

en: Sesotho grade 1
el_GR: Σεσόθο βαθμού 1

en: Sesotho grade 2
el_GR: Σεσόθο βαθμού 2

en: Set Add-on Store Mirror Server
el_GR: Ορισμός Διακομιστή Ειδώλου Καταστήματος Προσθέτων

en: Set NVDA Update Mirror
el_GR: Ορισμός Ειδώλου Ενημέρωσης NVDA

en: Set column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
el_GR: Ορισμός κεφαλίδας στήλης. Πατώντας μία φορά, αυτό το κελί θα οριστεί ως η πρώτη κεφαλίδα στήλης για οποιοδήποτε κελί βρίσκεται πιο κάτω και δεξιά μέσα σε αυτόν τον πίνακα. Πατώντας δύο φορές, θα ξεχαστεί η τρέχουσα κεφαλίδα στήλης για αυτό το κελί.

en: Set row header. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
el_GR: Ορισμός κεφαλίδας γραμμής. Πατώντας μία φορά, αυτό το κελί θα οριστεί ως η πρώτη κεφαλίδα γραμμής για οποιοδήποτε κελί βρίσκεται πιο κάτω και δεξιά μέσα σε αυτόν τον πίνακα. Πατώντας δύο φορές, θα ξεχαστεί η τρέχουσα κεφαλίδα γραμμής για αυτό το κελί.

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
el_GR: Ορισμός σειράς {rowNumber} στήλης {columnNumber} ως αρχής των κεφαλίδων της στήλης

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
el_GR: Ορισμός σειράς {rowNumber} στήλης {columnNumber} ως αρχής των κεφαλίδων της σειράς

en: Set the first value of the current setting in the synth settings ring
el_GR: Ορίστε την πρώτη τιμή της τρέχουσας ρύθμισης στον ρότορα ρυθμίσεων συνθέτη

en: Set the last value of the current setting in the synth settings ring
el_GR: Ορίστε την τελευταία τιμή της τρέχουσας ρύθμισης στον ρότορα ρυθμίσεων συνθέτη

en: Set {address} as start of column headers
el_GR: Ορισμός {address} ως αρχής των κεφαλίδων της στήλης

en: Set {address} as start of row headers
el_GR: Ορισμός {address} ως αρχής των κεφαλίδων της σειράς

en: Sets the current cell as start of column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
el_GR: Ορίζει το τρέχον κελί ως αρχή της κεφαλίδας στήλης. Πατώντας μία φορά, αυτό το κελί ορίζεται ως η πρώτη κεφαλίδα στήλης για οποιοδήποτε κελί κάτω και δεξιά εντός αυτής της περιοχής. Πατώντας δύο φορές, ξεχνιέται η τρέχουσα κεφαλίδα στήλης για αυτό το κελί.

en: Sets the current cell as start of row headers. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
el_GR: Ορίζει το τρέχον κελί ως αρχή της κεφαλίδας γραμμής. Πατώντας μία φορά, αυτό το κελί ορίζεται ως η πρώτη κεφαλίδα γραμμής για οποιοδήποτε κελί κάτω και δεξιά εντός αυτής της περιοχής. Πατώντας δύο φορές, ξεχνιέται η τρέχουσα κεφαλίδα γραμμής για αυτό το κελί.

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
el_GR: Θέτει το αντικείμενο πλοήγησης ως τρέχον αντικείμενο με εστίαση και το δρομέα επισκόπησης στη θέση του κέρσορα εντός του αντικειμένου, αν αυτό είναι δυνατό.

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
el_GR: Θέτει το τρέχον αντικείμενο κάτω από τον δείκτη του ποντικιού ως αντικείμενο πλοήγησης και το εκφωνεί

en: Setswana grade 1
el_GR: Σετσουάνα βαθμού 1

en: Setswana grade 2
el_GR: Σετσουάνα βαθμού 2

en: Setting HID keyboard simulation not supported
el_GR: Δεν υποστηρίζεται η προσομείωση με πληκτρολόγιο HID  .

en: Shape
el_GR: Σχήμα

en: Sheet {0}, {1}
el_GR: Φύλλο {0}, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
el_GR: Εμφάνιση επιλογών ε&ξόδου κατά την έξοδο από το NVDA

en: Show indefinitely
el_GR: Εμφάνιση επ' αόριστον

en: Show messages
el_GR: Εμφάνιση μηνυμάτων

en: Show se&lection
el_GR: &Εμφάνιση επιλογής

en: Shows NVDA's Add-on Store settings
el_GR: Εμφανίζει τις ρυθμίσεις του Καταστήματος Πρόσθετων του NVDA

en: Shows NVDA's Advanced settings
el_GR: Εμφανίζει τις ρυθμίσεις για προχωρημένους του NVDA

en: Shows NVDA's Windows OCR settings
el_GR: Εμφανίζει τις ρυθμίσεις Αναγνώρισης Κειμένου των Windows του NVDA

en: Shows NVDA's audio settings
el_GR: Εμφανίζει τις ρυθμίσεις ήχου του NVDA

en: Shows NVDA's braille settings
el_GR: Εμφανίζει το παράθυρο διαλόγου των ρυθμίσεων braille του NVDA

en: Shows NVDA's browse mode settings
el_GR: Εμφανίζει το παράθυρο διαλόγου των ρυθμίσεων της λειτουργίας περιήγησης του NVDA

en: Shows NVDA's document formatting settings
el_GR: Εμφανίζει το παράθυρο διαλόγου της μορφοποίησης εγγράφου του NVDA

en: Shows NVDA's general settings
el_GR: Εμφανίζει το παράθυρο διαλόγου των γενικών ρυθμίσεων του NVDA

en: Shows NVDA's input composition settings
el_GR: Εμφανίζει το παράθυρο διαλόγου των ρυθμίσεων της εισόδου κειμένου του NVDA

en: Shows NVDA's keyboard settings
el_GR: Εμφανίζει το παράθυρο διαλόγου των ρυθμίσεων πληκτρολογίου του NVDA

en: Shows NVDA's mouse settings
el_GR: Εμφανίζει το παράθυρο διαλόγου των ρυθμίσεων ποντικιού του NVDA

en: Shows NVDA's object presentation settings
el_GR: Εμφανίζει το παράθυρο διαλόγου των ρυθμίσεων παρουσίασης αντικειμένου του NVDA

en: Shows NVDA's privacy and security settings
el_GR: Εμφανίζει τις ρυθμίσεις απορρήτου και ασφάλειας του NVDA

en: Shows NVDA's review cursor settings
el_GR: Εμφανίζει το παράθυρο διαλόγου των ρυθμίσεων του δρομέα επισκόπησης του NVDA

en: Shows NVDA's speech settings
el_GR: Εμφανίζει το παράθυρο διαλόγου των ρυθμίσεων εκφώνησης του NVDA

en: Shows NVDA's vision settings
el_GR: Εμφανίζει τις Ρυθμίσεις Εμφάνισης του NVDA

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
el_GR: Εμφανίζει επιλογές που σχετίζονται με το επιλεγμένο κείμενο ή το κείμενο στο οποίο βρίσκεται ο δρομέας

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
el_GR: Εμφανίζει το παράθυρο διαλόγου των Προφίλ διαμόρφωσης του NVDA

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
el_GR: Εμφανίζει το παράθυρο διαλόγου επιλογής οθόνης braille για το NVDA

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
el_GR: Εμφανίζει το παράθυρο διαλόγου του προεπιλεγμένου λεξικού του NVDA

en: Shows the NVDA input gestures dialog
el_GR: Εμφανίζει το παράθυρο διαλόγου των χειρονομιών εισόδου του NVDA

en: Shows the NVDA menu
el_GR: Εμφανίζει το μενού του NVDA

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
el_GR: Εμφανίζει το παράθυρο διαλόγου της προφοράς συμβόλων του NVDA

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
el_GR: Εμφανίζει το παράθυρο διαλόγου επιλογής συνθέτη φωνής για το NVDA

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
el_GR: Εμφανίζει το παράθυρο διαλόγου του προσωρινού λεξικού του NVDA

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
el_GR: Εμφανίζει το παράθυρο διαλόγου του εξειδικευμένου λεξικού φωνής του NVDA

en: Shows the long description at this position if one is found.
el_GR: Εμφανίζει την εκτενή περιγραφή σε αυτή τη θέση, αν υπάρχει.

en: Simple review mode off
el_GR: Απενεργοποίηση λειτουργίας απλής επισκόπησης

en: Simple review mode on
el_GR: Ενεργοποίηση λειτουργίας απλής επισκόπησης

en: Single letter navigation off
el_GR: Απενεργοποίηση πλοήγησης χαρακτήρα

en: Single letter navigation on
el_GR: Ενεργοποίηση πλοήγησης χαρακτήρα

en: Single line break
el_GR: Διακοπή μίας γραμμής

en: Single line spacing
el_GR: Μονό διάστιχο γραμμής

en: Sleep mode off
el_GR: Απενεργοποίηση λειτουργίας ύπνου

en: Sleep mode on
el_GR: Ενεργοποίηση λειτουργίας ύπνου

en: Slice color: {colorName}
el_GR: Χρώμα φέτας: {colorName}

en: Slide Master view
el_GR: Προβολή Υποδείγματος Διαφανειών

en: Slide Number placeholder
el_GR: Δεσμευτικό θέσης Αριθμού Διαφάνειας

en: Slide Show - complete
el_GR: Προβολή Παρουσίασης - Ολοκληρωμένη

en: Slide Sorter view
el_GR: Προβολή Ταξινόμησης Διαφανειών

en: Slide show - {slideName}
el_GR: Προβολή παρουσίασης - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
el_GR: Προβολή σημειώσεων παρουσίασης - {slideName}

en: Slide view
el_GR: Προβολή διαφανειών

en: Slide {slideNumber}
el_GR: Διαφάνεια {slideNumber}

en: Slovak grade 1
el_GR: Σλοβακικά βαθμού 1

en: Slovenian 8 dot computer braille
el_GR: Σλοβενικό οκτάστιγμο braille

en: Slovenian grade 1
el_GR: Σλοβενικά βαθμού 1

en: Small caps on
el_GR: Μικρά κεφαλαία ενεργοποιημένα

en: Some operations on add-ons failed. See the log file for more details.
    {failureMsg}
el_GR: Ορισμένες ενέργειες σε πρόσθετα απέτυχαν. Δείτε το αρχείο καταγραφής για περισσότερες λεπτομέρειες.
    {failureMsg}

[ctx: SoundSplit]
en: NVDA in both channels and applications in both channels
el_GR: Το NVDA και στα δύο κανάλια και οι εφαρμογές και στα δύο κανάλια

[ctx: SoundSplit]
en: Sound split disabled
el_GR: Διαχωρισμός ήχου απενεργοποιημένος

en: Southern Vietnamese grade 1
el_GR: Νότια Βιετναμέζικα βαθμού 1

en: Spanish 8 dot computer braille
el_GR: Ισπανικό οκτάστιγμο braille

en: Spanish for Greek text
el_GR: Ισπανικά για Ελληνικό κείμενο

en: Spanish grade 1
el_GR: Ισπανικά βαθμού 1

en: Spanish grade 2
el_GR: Ισπανικά βαθμού 2

en: Spea&k character when routing cursor in text
el_GR: &Εκφώνηση χαρακτήρα κατά τη δρομολόγηση του δρομέα στο κείμενο

en: Speak
el_GR: Εκφώνηση

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
el_GR: Εκφώνηση &Κωδικών πρόσβασης σε όλα τα enhanced terminals (ίσως βελτιωθεί η απόδοση)

en: Speak and beep
el_GR: Εκφώνηση και ήχος μπιπ

en: Speak and braille font attributes
el_GR: Εκφωνούνται και αναφέρονται στο Braille τα χαρακτηριστικά της γραμματοσειράς

en: Speak c&ommand keys
el_GR: Εκφώνηση &πλήκτρων εντολών

en: Speak font attributes
el_GR: Να αναφέρονται τα χαρακτηριστικά της γραμματοσειράς

en: Speak new text in Windows Terminal via:
el_GR: Εκφώνηση νέου κειμένου στο Windows Terminal μέσω:

en: Speak progress bar updates
el_GR: Εκφώνηση ενημερώσεων της γραμμής προόδου

en: Speak typed &characters:
el_GR: Εκφώνηση πληκτρολογημένων &χαρακτήρων:

en: Speak typed &words:
el_GR: Εκφώνηση πληκτρολογημένων &λέξεων:

en: Speak typed characters {mode}
el_GR: Εκφωνεί τους πληκτρολογημένους χαρακτήρες {mode}

en: Speak typed words {mode}
el_GR: Εκφωνεί τις πληκτρολογημένες λέξεις {mode}

en: Speak when navigating by &line or paragraph
el_GR: &Εκφώνηση κατά την πλοήγηση ανά γραμμή ή παράγραφο

en: Speak when navigating by line or paragraph with braille off
el_GR: Εκφώνηση κατά την πλοήγηση ανά γραμμή ή παράγραφο με Braille απενεργοποιημένη

en: Speak when navigating by line or paragraph with braille on
el_GR: Εκφώνηση κατά την πλοήγηση ανά γραμμή ή παράγραφο με ενεργοποιημένη τη γραφή Braille

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
el_GR: Εκφωνεί το όνομα του αρχείου της ενεργής εφαρμογής μαζί με το όνομα του τρέχοντος φορτωμένου appModule

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
el_GR: Εκφωνεί τη λέξη του τρέχοντος αντικειμένου πλοήγησης στην οποία βρίσκεται ο δρομέας επισκόπησης. Πατώντας δύο φορές, εκφωνεί ανά χαρακτήρα τη λέξη και πατώντας τρεις φορές, την εκφωνεί χρησιμοποιώντας περιγραφές χαρακτήρων

en: Speech
el_GR: Εκφώνηση

en: Speech &dictionaries
el_GR: &Λεξικά εκφώνησης

en: Speech &interrupt for typed characters
el_GR: &Διακοπή εκφώνησης κατά την πληκτρολόγηση χαρακτήρων

en: Speech Unicode normalization default ({default})
el_GR: Κανονικοποίηση Unicode εκφώνησης προεπιλεγμένη ({default})

en: Speech Unicode normalization {state}
el_GR: Κανονικοποίηση Unicode εκφώνησης {state}

en: Speech and braille
el_GR: Εκφώνηση και braille

en: Speech i&nterrupt for Enter key
el_GR: Διακοπή &εκφώνησης για το πλήκτρο Enter

en: Speech mode {mode}
el_GR: Λειτουργία εκφώνησης {mode}

en: Spelling or grammar e&rrors
el_GR: Ορθογραφικά ή γραμματικά σ&φάλματα

en: Spells the current application status bar.
el_GR: Διαβάζει τη γραμμή κατάστασης της τρέχουσας εφαρμογής ανά χαρακτήρα.

en: St&art NVDA after I sign in
el_GR: &Εκκίνηση του NVDA όταν συνδεθώ

en: St&yle
el_GR: &Στυλ

en: Stable
el_GR: Σταθερό

en: Stacked Area
el_GR: Σωρευμένη Περιοχή

en: Stacked Bar
el_GR: Σωρευμένη Ράβδος

en: Stacked Column
el_GR: Σωρευμένη Στήλη

en: Stacked Cone Bar
el_GR: Σωρευμένη Κωνική Ράβδος

en: Stacked Cone Column
el_GR: Σωρευμένη Κωνική Στήλη

en: Stacked Cylinder Bar
el_GR: Σωρευμένη Κυλινδρική Ράβδος

en: Stacked Line
el_GR: Σωρευμένη Γραμμή

en: Stacked Line with Markers
el_GR: Σωρευμένη Γραμμή Με Δείκτες

en: Stacked Pyramid Bar
el_GR: Σωρευμένη Πυραμιδική Ράβδος

en: Stacked Pyramid Column
el_GR: Σωρευμένη Πυραμιδική Στήλη

en: Standard HID Braille Display
el_GR: Τυπική Οθόνη Braille HID

en: Start marked
el_GR: Επισημάνθηκε η αρχή

en: Strikethrough off
el_GR: Διακριτή διαγραφή απενεργοποιημένη

en: Strikethrough on
el_GR: Διακριτή διαγραφή ενεργοποιημένη

en: Styles
el_GR: Στυλ

en: Su&perscripts and subscripts
el_GR: &Εκθέτες και δείκτες

en: Subject:
el_GR: Θέμα:

en: Subscript
el_GR: Δείκτης

en: Subtitle placeholder
el_GR: Δεσμευτικό θέσης Υπότιτλου

en: Success
el_GR: Επιτυχία

en: Successfully connected to the given URL.
el_GR: Επιτυχής σύνδεση με τη δοθείσα διεύθυνση URL.

en: Successfully copied NVDA user settings
el_GR: Οι ρυθμίσεις χρήστη του NVDA αντιγράφηκαν επιτυχώς

en: Successfully created a portable copy of NVDA at {dir}
el_GR: Δημιουργήθηκε επιτυχώς φορητό αντίγραφο του NVDA στο {dir}

en: Successfully installed NVDA.
el_GR: Το NVDA εγκαταστάθηκε επιτυχώς.

en: Successfully retrieved IP address. Port {port} is open.
el_GR: Η διεύθυνση IP ελήφθη επιτυχώς. Η θύρα {port} είναι ανοιχτή.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
el_GR: Η εγκατάσταση του NVDA ενημερώθηκε επιτυχώς.

en: Suggestions
el_GR: Υποδείξεις

en: Superscript
el_GR: Εκθέτης

en: Surface (Top View wireframe)
el_GR: Επιφάνεια (Γραμμικό Περίγραμμα Προβολής Κορυφής)

en: Surface (Top View)
el_GR: Επιφάνεια (Προβολή Κορυφής)

en: Swahili (Kenya) Grade 2
el_GR: Σουαχίλι (Κένυα) βαθμού 2

en: Swahili (Kenya) grade 1
el_GR: Σουαχίλι (Κένυα) βαθμού 1

en: Swahili (Kenya) grade 1.2
el_GR: Σουαχίλι (Κένυα) βαθμού 1.2

en: Swahili (Kenya) grade 1.3
el_GR: Σουαχίλι (Κένυα) βαθμού 1.3

en: Swahili (Kenya) grade 1.4
el_GR: Σουαχίλι (Κένυα) βαθμού 1.4

en: Swahili (Kenya) grade 1.5
el_GR: Σουαχίλι (Κένυα) βαθμού 1.5

en: Swedish 8 dot computer braille
el_GR: Σουηδικό οκτάστιγμο braille

en: Swedish contracted braille
el_GR: Σουηδικό braille με συντομεύσεις

en: Swedish partially contracted braille
el_GR: Σουηδικό braille μερικώς συντομευμένο

en: Swedish uncontracted braille
el_GR: Σουηδικό braille χωρίς συντομεύσεις

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
el_GR: Πραγματοποιεί αλλαγή στην επόμενη λειτουργία επισκόπησης (π.χ. αντικειμένου, εγγράφου ή οθόνης) και τοποθετεί τη θέση επισκόπησης στη θέση του αντικειμένου πλοήγησης

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
el_GR: Πραγματοποιεί αλλαγή στην προηγούμενη λειτουργία επισκόπησης (π.χ. αντικειμένου, εγγράφου ή οθόνης) και τοποθετεί τη θέση επισκόπησης στη θέση του αντικειμένου πλοήγησης

en: Symbol
el_GR: Σύμβολο

en: Symbol "%s" is already present.
el_GR: Το σύμβολο "%s" υπάρχει ήδη.

en: Symbol Pronunciation (%s)
el_GR: Προφορά Συμβόλων (%s)

en: Symbol level %s
el_GR: Επίπεδο συμβόλων %s

en: Synthesizer
el_GR: Συνθέτης

en: Synthesizer Error
el_GR: Σφάλμα Συνθέτη Φωνής

en: Syriac grade 1
el_GR: Syriac βαθμού 1

en: System caret
el_GR: Κέρσορας συστήματος

en: System focus
el_GR: Εστίαση συστήματος

en: System status
el_GR: Κατάσταση συστήματος

en: Table description
el_GR: Περιγραφή πίνακα

en: Table information
el_GR: Πληροφορίες πίνακα

en: Table placeholder
el_GR: Δεσμευτικό θέσης Πίνακα

en: Tags
el_GR: Ετικέτες

en: Tamil grade 1
el_GR: Ταμίλ βαθμού 1

en: Taskbar
el_GR: Γραμμή Εργασιών

en: Tatar grade 1
el_GR: Ταταρικά βαθμού 1

en: Telugu grade 1
el_GR: Τέλουγκου βαθμού 1

en: Temporarily d&isable all triggers
el_GR: Προσωρινή &απενεργοποίηση όλων των σκανδαλισμών

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
el_GR: Προσωρινή Κουρτίνα οθόνης, ενεργή έως την επόμενη επανεκκίνηση

en: Temporary dictionary
el_GR: Προσωρινό λεξικό

en: Terminal programs
el_GR: Προγράμματα τερματικού

en: Tether B&raille:
el_GR: Πρόσδεση οθόνης &Braile

en: Text
el_GR: Κείμενο

en: Text &unit resolution:
el_GR: Ανάλυση &μονάδας κειμένου:

en: Text copied.
el_GR: Το κείμενο αντιγράφηκε.

en: Text frame
el_GR: Πλαίσιο κειμένου

en: Text placeholder
el_GR: Δεσμευτικό θέσης Κειμένου

en: Text review
el_GR: Επισκόπηση κειμένου

en: Thai 8 dot computer braille
el_GR: Ταϊλανδικό braille υπολογιστών 8 στιγμών

en: Thai grade 0
el_GR: Ταϊλανδικά βαθμού 0

en: Thai grade 1
el_GR: Ταϊλανδικά βαθμού 1

en: Thai grade 2
el_GR: Ταϊλανδικά βαθμού 2

en: That profile already exists. Please choose a different name.
el_GR: Αυτό το προφίλ υπάρχει ήδη. Παρακαλώ επιλέξτε ένα διαφορετικό όνομα.

en: The COM Registration Fixing Tool has completed successfully.
    It is highly recommended that you restart your computer now, to make sure the changes take full effect.
el_GR: Η Επιδιόρθωση Εγγραφών COM ολοκληρώθηκε με επιτυχία.
    Συνιστάται ιδιαίτερα να επανεκκινήσετε τώρα τον υπολογιστή σας, ώστε οι αλλαγές να τεθούν πλήρως σε ισχύ.

en: The COM Registration Fixing Tool was unsuccessful. This Windows error may provide more information.
    {error}
el_GR: Η Επιδιόρθωση Εγγραφών COM δεν ήταν επιτυχής. Αυτό το σφάλμα των Windows ενδέχεται να παρέχει περισσότερες πληροφορίες.
    {error}

en: The URL you have entered failed the connection test. Are you sure you want to save it anyway?
el_GR: Η διεύθυνση URL που εισαγάγατε απέτυχε στη δοκιμή σύνδεσης. Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να την αποθηκεύσετε;

en: The URL you have entered failed the connection test. {tip}
el_GR: Η διεύθυνση URL που εισαγάγατε απέτυχε στη δοκιμή σύνδεσης. {tip}

en: The URL you have entered has not been tested. Are you sure you want to save it without attempting to connect to it first?
el_GR: Η διεύθυνση URL που εισαγάγατε δεν έχει ελεγχθεί. Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να την αποθηκεύσετε χωρίς να προσπαθήσετε να συνδεθείτε πρώτα;

en: The URL you have entered is not valid. Check that it is correct and try again.
el_GR: Η διεύθυνση URL που εισαγάγατε δεν είναι έγκυρη. Ελέγξτε ότι είναι σωστή και δοκιμάστε ξανά.

en: The clipboard contains a large amount of text. It is %s character long | The clipboard contains a large amount of text. It is %s characters long
el_GR[0]: Το πρόχειρο περιέχει μεγάλο κείμενο. Έχει %s χαρακτήρες.
el_GR[1]: Το πρόχειρο περιέχει μεγάλο κείμενο. Έχει %s χαρακτήρες.

en: The currently active connection may not be continued during or after the update. Even if the connection is continued, you will be unable to respond to User Account Control (UAC) prompts from the controlling computer. You should only proceed if you have physical access to the controlled computer.
    
    Are you sure you want to continue?
el_GR: Η τρέχουσα ενεργή σύνδεση ενδέχεται να μην συνεχιστεί κατά τη διάρκεια ή μετά την ενημέρωση. Ακόμη κι αν συνεχιστεί η σύνδεση, δεν θα μπορείτε να απαντήσετε σε προτροπές Ελέγχου Λογαριασμού Χρήστη (UAC) από τον υπολογιστή ελέγχου.
    Θα πρέπει να προχωρήσετε μόνο αν έχετε φυσική πρόσβαση στον ελεγχόμενο υπολογιστή.
    
    Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να συνεχίσετε;

en: The following add-on failed to be installed: {}. | The following add-ons failed to be installed: {}.
el_GR[0]: Το ακόλουθο πρόσθετο δεν μπόρεσε να εγκατασταθεί: {}.
el_GR[1]: Το ακόλουθο πρόσθετο δεν μπόρεσε να εγκατασταθεί: {}.

en: The following add-on failed to uninstall: {}. | The following add-ons failed to uninstall: {}.
el_GR[0]: Το ακόλουθο πρόσθετο δεν μπόρεσε να απεγκατασταθεί: {}.
el_GR[1]: Το ακόλουθο πρόσθετο δεν μπόρεσε να απεγκατασταθεί: {}.

en: The following add-on failed to update: {}. | The following add-ons failed to update: {}.
el_GR[0]: Το ακόλουθο πρόσθετο δεν μπόρεσε να ενημερωθεί: {}.
el_GR[1]: Το ακόλουθο πρόσθετο δεν μπόρεσε να ενημερωθεί: {}.

en: The following add-ons are incompatible with NVDA version {version}. These add-ons can not be enabled. Please contact the add-on author for further assistance.
el_GR: Τα παρακάτω πρόσθετα δεν είναι συμβατά με την έκδοση {version} του NVDA. Αυτά τα πρόσθετα δεν μπορούν να ενεργοποιηθούν. Παρακαλώ επικοινωνήστε με τον δημιουργό του προσθέτου για περαιτέρω βοήθεια.

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
el_GR: Οι ακόλουθες παράμετροι της γραμμής εντολών είναι άγνωστες στο NVDA: {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
el_GR: Οι ακόλουθες επιλογές ελέγχουν τους τύπους της μορφοποίησης εγγράφου που αναφέρει το NVDA.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
el_GR: Οι ακόλουθες ρυθμίσεις αφορούν στους προχωρημένους χρήστες. Η αλλαγή τους μπορεί να επιφέρει τη μη σωστή λειτουργία του NVDA. Παρακαλώ αλλάξτε τις ρυθμίσεις μόνο εάν γνωρίζετε τι κάνετε ή αν σας έχουν δοθεί συγκεκριμένες οδηγίες από τους προγραμματιστές του NVDA.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
el_GR: Η εγκατάσταση αδυνατεί να αφαιρέσει ή να αντικαταστήσει ένα αρχείο. Πιθανώς να εκτελείται ένα άλλο αντίγραφο του NVDA από το λογαριασμό άλλου συνδεδεμένου χρήστη. Παρακαλώ επιβεβαιώστε ότι όλα τα εγκατεστημένα αντίγραφα του NVDA έχουν κλείσει και δοκιμάστε ξανά την εγκατάσταση.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
el_GR: Η εγκατάσταση του NVDA απέτυχε. Παρακαλώ ελέγξτε τον προβολέα του αρχείου καταγραφής συμβάντων για περισσότερες πληροφορίες.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
el_GR: Η διαδρομή εγκατάστασης του NVDA άλλαξε. Τώρα θα εγκατασταθεί στο {path}

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
el_GR: Το επόμενο πλήκτρο που θα πατηθεί, δε θα αντιμετωπιστεί από το NVDA αλλά θα περάσει απευθείας στα Windows

en: The profile {name} will be permanently deleted. This action cannot be undone.
el_GR: Το προφίλ {name} θα διαγραφεί οριστικά. Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί.

en: The report links setting must be enabled to toggle report link type
el_GR: Η ρύθμιση αναφοράς συνδέσμων πρέπει να είναι ενεργοποιημένη για να μπορεί να γίνει εναλλαγή της αναφοράς τύπου συνδέσμου

en: The response from the server was not recognised. Check the URL is correct before trying again.
el_GR: Η απάντηση από τον διακομιστή δεν αναγνωρίστηκε. Ελέγξτε ότι η διεύθυνση URL είναι σωστή πριν δοκιμάσετε ξανά.

en: The result of content recognition is already automatically updated
el_GR: Το αποτέλεσμα αναγνώρισης περιεχομένου ενημερώνεται ήδη αυτόματα

en: The server returned an error. Check that the URL is correct before trying again.
el_GR: Ο διακομιστής επέστρεψε σφάλμα. Ελέγξτε ότι η διεύθυνση URL είναι σωστή πριν δοκιμάσετε ξανά.

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
el_GR: Ο πίνακας ρυθμίσεων που προσπαθήσατε να ανοίξετε δεν είναι διαθέσιμος σε αυτό το σύστημα.

en: The specified directory '{portableDirectory}' is not empty. Proceeding will delete and replace existing files in the directory. Do you want to overwrite the contents of this folder?
el_GR: Ο καθορισμένος φάκελος «{portableDirectory}» δεν είναι άδειος. Αν συνεχίσετε, τα υπάρχοντα αρχεία στον φάκελο θα διαγραφούν και θα αντικατασταθούν. Θέλετε να αντικαταστήσετε τα περιεχόμενα αυτού του φακέλου;

en: There is %d series in this chart | There are %d series in this chart
el_GR[0]: Υπάρχουν %d σειρές σε αυτό το γράφημα
el_GR[1]: Υπάρχουν %d σειρές σε αυτό το γράφημα

en: There is no text on the clipboard
el_GR: Δεν υπάρχει κείμενο στο πρόχειρο

en: There was a network error. Check that you are connected to the internet and try again.
el_GR: Παρουσιάστηκε σφάλμα δικτύου. Βεβαιωθείτε ότι είστε συνδεδεμένοι στο διαδίκτυο και δοκιμάστε ξανά.

en: Thick
el_GR: Παχύ

en: This change requires administrator privileges.
el_GR: Για την αλλαγή αυτή απαιτούνται δικαιώματα διαχειριστή.

en: This feature ({title}) is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
el_GR: Αυτή η λειτουργία ({title}) δε διατίθεται σε ασφαλείς οθόνες όπως η οθόνη σύνδεσης ή η ειδοποίηση UAC.

en: This feature is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
el_GR: Αυτή η λειτουργία δεν είναι διαθέσιμη σε ασφαλείς οθόνες όπως η οθόνη σύνδεσης ή η ειδοποίηση UAC.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
el_GR: Αυτός ο σκανδαλισμός συσχετίζεται ήδη με ένα άλλο προφίλ. Αν συνεχίσετε, θα αφαιρεθεί από εκείνο το προφίλ και θα συσχετιστεί με αυτό.
    Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να συνεχίσετε;

en: Thumbnails
el_GR: Μικρογραφίες

en: Time to &keep audio device awake after speech (seconds)
el_GR: Χρόνος &διατήρησης ενεργής της συσκευής ήχου μετά την εκφώνηση (δευτερόλεπτα)

en: Title Master view
el_GR: Προβολή Υποδείγματος Τίτλου

en: Title placeholder
el_GR: Δεσμευτικό θέσης Τίτλου

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
el_GR: Για να δημιουργήσετε ένα φορητό αντίγραφο του NVDA, παρακαλώ επιλέξτε το φάκελο και τις υπόλοιπες επιλογές και μετά πατήστε Συνέχεια

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
el_GR: Για να επεξεργαστείτε αυτό το προφίλ, θα πρέπει να το ενεργοποιήσετε χειροκίνητα. Μόλις ολοκληρώσετε την επεξεργασία, θα πρέπει να το απενεργοποιήσετε χειροκίνητα για να συνεχιστεί η κανονική λειτουργία.
    Θέλετε να το ενεργοποιήσετε χειροκίνητα τώρα;

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
el_GR: Για να εγκαταστήσετε το NVDA στο σκληρό σας δίσκο, παρακαλώ πατήστε το κουμπί Συνέχεια.

en: To use an Albatross with NVDA, change the number of status cells in the Albatross's internal menu to at most {maxCells}, and restart the Albatross and NVDA if needed.
el_GR: Για να χρησιμοποιήσετε μια Albatross με το NVDA, αλλάξτε τον αριθμό των κελιών κατάστασης στο εσωτερικό μενού της Albatross σε το πολύ {maxCells} και επανεκκινήστε την Albatross και το NVDA αν χρειάζεται.

en: To:
el_GR: Προς:

en: Toggle HID keyboard simulation
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή της λειτουργίας προσομείωσης πληκτρολογίου HID

en: Toggle braille input
el_GR: Εναλλαγή εισόδου braille

en: Toggle periodical refresh of a Windows OCR result
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή της περιοδικής ανανέωσης αποτελέσματος OCR των Windows

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή της πρόσδεσης του braille μεταξύ της θέσης εστίασης και θέσης επισκόπησης

en: Toggle the braille cursor on and off
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης του δρομέα braille

en: Toggle the way context information is presented in braille
el_GR: Εναλλαγή εμφάνισης περιεχομένου σε braille

en: Toggles HID keyboard simulation
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή της προσομοίωσης του HID πληκτρολογίου

en: Toggles beeps that report mouse coordinates as the mouse moves
el_GR: Εναλλάσσει τους ήχους μπιπ που αναφέρουν τις συντεταγμένες του ποντικιού καθώς κινείται

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ ήχων μπιπ, εκφώνησης, ήχων μπιπ και εκφώνησης και χωρίς ενημερώσεις για τη γραμμή προόδου

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ των λειτουργιών περιήγησης και εστίασης. Στη λειτουργία εστίασης, τα πλήκτρα περνούν κατευθείαν στην εφαρμογή, επιτρέποντάς σας να αλληλεπιδράτε άμεσα με ένα στοιχείο ελέγχου. Στη λειτουργία περιήγησης, μπορείτε να πλοηγηθείτε στο έγγραφο με το δρομέα, τα πλήκτρα γρήγορης περιήγησης κλπ.

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της αναφοράς των προσωπικών σημειώσεων του ομιλητή ή τουπεριεχομένου της παρουσίασης. Αυτό δεν επηρεάζει ό,τι είναι ορατό στην οθόνη, αλλά μόνο αυτά που μπορεί να διαβάσει ο χρήστης με το NVDA.

en: Toggles braille mode
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή της λειτουργίας Braille

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης για όλους τους σκανδαλισμούς των προφίλ διαμόρφωσης. Η απενεργοποίηση παραμένει σε ισχύ μέχρι την επανεκκίνηση του NVDA

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή της αναφοράς πληροφοριών για το πόσο κείμενο θα εκφωνηθεί κατά την κίνηση του ποντικιού

en: Toggles native selection mode on and off
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της εγγενούς λειτουργίας επιλογής

en: Toggles on and off delayed descriptions for characters on cursor movement
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης περιγραφών με χρονική υστέρηση κατά την μετακίνηση του δρομέα

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της διατήρησης της διάταξης της οθόνης ενόσω αποδίδεται το περιεχόμενο του εγγράφου

en: Toggles on and off reporting if clickable
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς δυνατότητας κλικ

en: Toggles on and off speaking when navigating by lines or paragraph with braille
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της εκφώνησης κατά την πλοήγηση με Braille ανά γραμμή ή παράγραφο

en: Toggles on and off the ignoring of blank lines for line indentation reporting
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αγνόησης κενών γραμμών για την αναφορά εσοχών γραμμής

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της συμπερίληψης πινάκων διάταξης στη λειτουργία περιήγησης

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της μετακίνησης του αντικειμένου πλοήγησης λόγω αλλαγών στην εστίαση

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της μετακίνησης του δρομέα επισκόπησης λόγω της κίνησης του κέρσορα.

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς των χαρακτήρων CLDR, όπως τα emojis.

en: Toggles on and off the reporting of articles
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς άρθρων

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς παράθεσης αποσπάσματος

en: Toggles on and off the reporting of colors
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς χρωμάτων

en: Toggles on and off the reporting of comments
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς σχολίων

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς αλλαγών δυναμικού περιεχομένου, όπως ένα νέο κείμενο σε παράθυρο κονσόλας dos

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς έμφασης

en: Toggles on and off the reporting of figures and captions
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς εικόνων και λεζαντών

en: Toggles on and off the reporting of font changes
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της εκφώνησης των αλλαγών στη γραμματοσειρά

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της εκφώνησης των αλλαγών στο μέγεθος της γραμματοσειράς

en: Toggles on and off the reporting of frames
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς πλαισίων

en: Toggles on and off the reporting of graphics
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς γραφικών

en: Toggles on and off the reporting of groupings
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς ομάδων

en: Toggles on and off the reporting of headings
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς επικεφαλίδων

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς επισημασμένου κειμένου

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς οροσήμων

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς αρίθμησης γραμμών

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς διάστιχου γραμμής

en: Toggles on and off the reporting of link type
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς τύπου συνδέσμου

en: Toggles on and off the reporting of links
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς συνδέσμων

en: Toggles on and off the reporting of lists
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς λιστών

en: Toggles on and off the reporting of pages
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς σελίδων

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς εσοχής παραγράφου

en: Toggles on and off the reporting of revisions
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς αναθεωρήσεων

en: Toggles on and off the reporting of style changes
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς των αλλαγών στο στυλ

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς εκθετών και δεικτών

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς συντεταγμένων του κελιού του πίνακα

en: Toggles on and off the reporting of tables
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς πινάκων

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της αναφοράς στοίχισης

en: Toggles on and off the speaking of command keys
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της εκφώνησης των πλήκτρων εντολών

en: Toggles reporting spelling or grammar errors in braille
el_GR: Εναλλάσσει την αναφορά ορθογραφικών ή γραμματικών σφαλμάτων σε braille

en: Toggles simple review mode on and off
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της λειτουργίας απλής επισκόπησης

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της πλοήγησης χαρακτήρα. Όταν είναι ενεργοποιημένη, τα πλήκτρα - χαρακτήρες, στη λειτουργία περιήγησης, πραγματοποιούν μεταπήδηση σε διάφορα είδη στοιχείων στη σελίδα. Όταν είναι απενεργοποιημένη, αυτά τα πλήκτρα περνούν στην εφαρμογή.

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της λειτουργίας ύπνου για την ενεργή εφαρμογή.

en: Toggles speaking the character under the cursor when routing cursor in text
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή της εκφώνησης του χαρακτήρα κάτω από τον κέρσορα κατά τη δρομολόγηση του κέρσορα στο κείμενο

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της εμφάνισης και της απόκρυψης της προβολής braile ενός αναδυόμενου παραθύρου, το οποίο σας επιτρέπει να δείτε τους χαρακτήρες braile και τους αντίστοιχους χαρακτήρες κειμένου

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή του προβολέα εκφώνησης του NVDA, ενός κινούμενου παραθύρου που σας επιτρέπει να βλέπετε το κείμενο που εκφωνεί το NVDA

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή της αναφοράς πληροφοριών κατά την κίνηση του ποντικιού

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ ενεργοποίησης και απενεργοποίησης της κουρτίνας οθόνης. Ενεργοποιήστε για μαύρισμα της οθόνης ή απενεργοποιήστε για εμφάνιση των περιεχομένων της οθόνης. Αν πατηθεί μία φορά, η κουρτίνα οθόνης είναι ενεργή μέχρι να επανεκκινήσετε το NVDA. Αν πατηθεί δύο φορές, η κουρτίνα οθόνης είναι ενεργή μέχρι να την απενεργοποιήσετε.

en: Toggles the support of touch interaction
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της υποστήριξης της αλληλεπίδρασης αφής

en: Top
el_GR: Κορυφή

en: Total time not available
el_GR: Δε διατίθεται συνολικός χρόνος

en: Touch Interaction
el_GR: Αλληλεπίδραση Αφής

en: Touch interaction disabled
el_GR: Αλληλεπίδραση Αφής απενεργοποιημένη

en: Touch interaction enabled
el_GR: Αλληλεπίδραση αφής ενεργοποιημένη

en: Touch interaction not supported
el_GR: Δεν υποστηρίζεται η αλληλεπίδραση αφής

en: Touch screen
el_GR: Οθόνη αφής

en: Translates any braille input
el_GR: Μεταφράζει το περιεχόμενο σε braille

en: Translates any braille input and presses the enter key
el_GR: Μεταφράζει το περιεχόμενο σε braille και πατά το κουμπί enter

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
el_GR: Προσπαθεί να διαβάσει το εγχειρίδιο για το επιλεγμένο στοιχείο αυτοσυμπλήρωσης

en: Triggers
el_GR: Σκανδαλισμοί

en: Trim leading silence in speech audio
el_GR: Περικοπή σίγασης που προηγείται στον ήχο εκφώνησης

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
el_GR: Αποδοχή της γλώσσας της φωνής κατά την επεξεργασία χαρακτήρων και συμβόλων

en: Tshivenda grade 1
el_GR: Τισεβέντα βαθμού 1

en: Tshivenda grade 2
el_GR: Τισεβέντα βαθμού 2

en: Turkish 8 dot computer braille
el_GR: Τουρκικό οκτάστιγμο Braille υπολογιστών

en: Turkish grade 1
el_GR: Τουρκικά βαθμού 1

en: Turkish grade 2
el_GR: Τουρκικά βαθμού 2

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή μεταξύ της ενεργοποίησης και της απενεργοποίησης της βοήθειας εισόδου. Όταν είναι ενεργοποιημένη, οποιαδήποτε ενέργεια εισόδου, όπως το πάτημα ενός πλήκτρου στο πληκτρολόγιο, θα αναγγείλλει ποιός κανόνας συμπεριφοράς (script) συνδέεται με αυτή την είσοδο, αν υπάρχει.

en: Type
el_GR: Είδος

en: Type exit() to exit the console
el_GR: Πληκτρολογήστε exit() για να βγείτε από την κονσόλα

en: Type help(object) to get help about object.
el_GR: Πληκτρολογήστε help(object) για να λάβετε βοήθεια σχετικά με κάποιο αντικείμενο (object)

en: Type the text you wish to find
el_GR: Πληκτρολογήστε το κείμενο που επιθυμείτε να βρείτε

en: Type:
el_GR: Τύπος:

en: UIA notifications
el_GR: γνωστοποιήσεις UIA

en: UIA when available
el_GR: UIA όταν διατίθεται

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
el_GR: χρώμα

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: gradient
el_GR: διαβάθμιση

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
el_GR: χωρίς γέμισμα

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
el_GR: μοτίβο

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
el_GR: εικόνα

en: Ugaritic grade 1
el_GR: Ουγαριτικά βαθμού 1

en: Ukrainian computer braille
el_GR: Ουκρανικό braille υπολογιστών

en: Ukrainian grade 1
el_GR: Ουκρανικά βαθμού 1

en: Ukrainian literary braille (detailed)
el_GR: Ουκρανικό φιλολογικό braille (λεπτομερές)

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
el_GR: Αδυναμία διαμόρφωσης της διεπαφής χρήστη για τον πάροχο βελτίωσης όρασης, δε μπορεί να ενεργοποιηθεί.

en: Unable to connect to the remote computer
el_GR: Αδυναμία σύνδεσης με τον απομακρυσμένο υπολογιστή

en: Unable to contact portcheck server, please manually retrieve your IP address
el_GR: Αδυναμία επικοινωνίας με τον διακομιστή ελέγχου θύρας, παρακαλώ ανακτήστε χειροκίνητα τη διεύθυνση IP σας

en: Unable to copy
el_GR: Δεν είναι δυνατή η αντιγραφή

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
el_GR: Αδυναμία αντιγραφής ενός αρχείου. Πιθανώς να χρησιμοποιείται αυτή τη στιγμή από κάποια άλλη διεργασία ή να σας έχει τελειώσει ο χώρος στο δίσκο στον οποίο προσπαθείτε να αντιγράψετε.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
el_GR: Δεν είναι δυνατή η αντιγραφή του περιεχομένου της γραμμής κατάστασης στο πρόχειρο

en: Unable to get the destination of this link.
el_GR: Δεν είναι δυνατή η λήψη του προορισμού αυτού του συνδέσμου.

en: Unable to mark log position
el_GR: Δεν είναι δυνατή η επισήμανση της θέσης του αρχείου καταγραφής

en: Unable to postpone update.
el_GR: Δεν είναι δυνατή η αναβολή λήψης της ενημερωμένης έκδοσης.

en: Underline off
el_GR: υπογράμμιση απενεργοποιημένη

en: Underline on
el_GR: υπογράμμιση ενεργοποιημένη

en: Underline {style}on
el_GR: Υπογράμμιση {style} ενεργοποιημένη

en: Unicode Consortium data (including emoji)
el_GR: Δεδομένα του Unicode Consortium ( συμπεριλαμβανομένων emoji)

en: Unicode normali&zation
el_GR: Κανονικο&ποίηση Unicode

en: Unified English Braille Code grade 1
el_GR: Αγγλικός Ενοποιημένος Κώδικας Braille βαθμού 1

en: Unified English Braille Code grade 2
el_GR: Αγγλικός Ενοποιημένος Κώδικας Braille βαθμού 2

en: Uninstall NVDA
el_GR: Απεγκατάσταση του NVDA

en: Unknown braille display
el_GR: Άγνωστη οθόνη braille

en: Unknown color
el_GR: Άγνωστο χρώμα

en: Unknown command line parameters
el_GR: Άγνωστες παράμετροι γραμμής εντολών

en: Unknown power status
el_GR: Άγνωστη κατάσταση ενέργειας

en: Unlabeled
el_GR: Χωρίς ετικέτα

en: Unmuted remote
el_GR: Αναίρεση σίγασης απομακρυσμένου

en: Unplugged
el_GR: Αποσυνδεδεμένο από την πρίζα

en: Unsupported input
el_GR: Μη υποστηριζόμενη μορφή παραμέτρου εισόδου

en: Untitled chart
el_GR: Γράφημα χωρίς τίτλο

en: Up Bars
el_GR: Άνω Ράβδοι

en: Upd&ate channel
el_GR: Κανάλι &ενημέρωσης

en: Update Automatically
el_GR: Αυτόματη Ενημέρωση

en: Update mirror
el_GR: Είδωλο Ενημέρωσης

en: Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.
el_GR: Η ενημέρωση στην έκδοση NVDA {version} έχει ληφθεί και είναι έτοιμη για εφαρμογή.

en: Update to NVDA version {version} is ready to be applied.
el_GR: Η ενημέρωση στην έκδοση NVDA {version} είναι έτοιμη για εφαρμογή.

en: Updating NVDA
el_GR: Ενημέρωση του NVDA σε εξέλιξη

en: Updating NVDA when connected to NVDA Remote Access as the controlled computer is not recommended.
el_GR: Η ενημέρωση του NVDA όταν είστε συνδεδεμένοι μέσω του NVDA Remote Access ως ελεγχόμενος υπολογιστής δε συνιστάται.

en: Uppercase
el_GR: Κεφαλαία

en: Urdu grade 1
el_GR: Ουρντού βαθμού 1

en: Urdu grade 2
el_GR: Ουρντού βαθμού 2

en: Use &screen layout (when supported)
el_GR: Χρήση &διάταξης οθόνης (όταν υποστηρίζεται)

en: Use &spelling functionality if supported
el_GR: Χρήση λειτουργίας &εκφώνησης ανά χαρακτήρα αν υποστηρίζεται

en: Use NVDA during sign-in
el_GR: Χρήση του NVDA κατά τη σύνδεση

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
el_GR: Χρήση του NVDA κατά τη σύνδεσης (απαιτούνται δικαιώματα διαχειριστή)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
el_GR: Χρήση της αυτοματοποίησης διεπαφής χρήστη για να αποκτήσετε πρόσβαση στα κουμπιά ελέγχου των λογιστικών φύλλων στο Microsoft &Excel όταν διατίθενται

en: Use WASAPI for SAPI 4 audio output:
el_GR: Χρήση WASAPI για έξοδο ήχου SAPI 4:

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
el_GR: Χρήση των πρόσφατα αποθηκευμένων ρυθμίσεων κατά τη σύνδεση και σε ασφαλείς οθόνες (απαιτούνται δικαιώματα διαχειριστή)

en: Use en&hanced event processing (requires restart)
el_GR: Χρήση &βελτιωμένης επεξεργασίας συμβάντων (απαιτείται επανεκκίνηση)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
el_GR: Χρήση &βελτιωμένων χαρακτήρων σε παλαιού τύπου Windows Console όταν διατίθενται

en: Use modern audio output system (WASAPI)
el_GR: Χρήση σύγχρονου συστήματος εξόδου ήχου (WASAPI)

en: Use screen layout off
el_GR: Απενεργοποίηση χρήσης διάταξης οθόνης

en: Use screen layout on
el_GR: Ενεργοποίηση χρήσης διάταξης οθόνης

en: Use this profile for:
el_GR: Χρήση αυτού του προφίλ για:

en: Use timeout
el_GR: Χρήση χρονικού ορίου

en: User Guide
el_GR: Εγχειρίδιο Χρήσης

en: User default
el_GR: Προεπιλογή χρήστη

en: Uzbek grade 1
el_GR: Ουζμπεκικά βαθμού 1

en: V&ariant
el_GR: &Παραλλαγή

en: V&olume
el_GR: &Ένταση

en: Validating URL...
el_GR: Επικύρωση διεύθυνσης URL...

en: Version
el_GR: Έκδοση

en: Vertical Object placeholder
el_GR: Δεσμευτικό θέσης Κάθετου Αντικειμένου

en: Vertical Text placeholder
el_GR: Δεσμευτικό θέσης Κάθετου Κειμένου

en: Vertical Title placeholder
el_GR: Δεσμευτικό θέσης Κάθετου Τίτλου

en: Vietnamese grade 0
el_GR: Βιετναμέζικα βαθμού 0

en: Vietnamese grade 1
el_GR: Βιετναμέζικα βαθμού 1

en: Vietnamese grade 2
el_GR: Βιετναμέζικα βαθμού 2

en: View &log
el_GR: Προβολή &αρχείου καταγραφής

en: Virtual Buffers
el_GR: Εικονική Προσωρινή Αποθήκευση

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
el_GR: Πραγματοποιεί εικονική εναλλαγή των πλήκτρων NVDA και shift για να μιμηθεί συντόμευση πληκτρολογίου κατά την είσοδο braile

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
el_GR: Πραγματοποιεί εικονική εναλλαγή του πλήκτρο NVDA ώστε να μιμηθεί μια συντόμευση πληκτρολογίου για είσοδο braille

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
el_GR: Πραγματοποιεί εικονική εναλλαγή των πλήκτρων alt και shift για να μιμηθεί συντόμευση πληκτρολογίου κατά την είσοδο braile

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
el_GR: Πραγματοποιεί εικονική εναλλαγή του πλήκτρου alt ώστε να μιμηθεί μια συντόμευση πληκτρολογίου για είσοδο braille

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
el_GR: Πραγματοποιεί εικονική εναλλαγή των πλήκτρων control και alt για να μιμηθεί συντόμευση πληκτρολογίου κατά την είσοδο braile

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
el_GR: Πραγματοποιεί εικονική εναλλαγή των πλήκτρων control και shift για να μιμηθεί συντόμευση πληκτρολογίου κατά την είσοδο braile

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
el_GR: Πραγματοποιεί εικονική εναλλαγή του πλήκτρου Control ώστε να μιμηθεί μια συντόμευση πληκτρολογίου για είσοδο braille

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
el_GR: Πραγματοποιεί εικονική εναλλαγή των πλήκτρων control, alt και shift για να μιμηθεί συντόμευση πληκτρολογίου κατά την είσοδο braile

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
el_GR: Πραγματοποιεί εικονική εναλλαγή των πλήκτρων αριστερό windows και shift για να μιμηθεί συντόμευση πληκτρολογίου κατά την είσοδο braile

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
el_GR: Πραγματοποιεί εικονική εναλλαγή του αριστερού πλήκτρου windows ώστε να μιμηθεί μια συντόμευση πληκτρολογίου για είσοδο braille

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
el_GR: Πραγματοποιεί εικονική εναλλαγή του πλήκτρου Shift ώστε να μιμηθεί μια συντόμευση πληκτρολογίου για είσοδο braille

en: Vision
el_GR: Όραση

en: Vision Enhancement Provider Error
el_GR: Σφάλμα Παρόχου Βελτίωσης Όρασης

en: Visual Highlight
el_GR: Οπτική Επισήμανση

en: Voice
el_GR: Φωνή

en: Voice dictionary (%s)
el_GR: Λεξικό φωνής (%s)

en: Volume of NVDA sounds
el_GR: Ένταση ηχητικών εφέ του NVDA

en: Volume of NVDA sounds follows voice volume
el_GR: Η ένταση των ηχητικών εφέ του NVDA ακολουθεί την ένταση της φωνής

en: Volume-High-Low-Close
el_GR: Όγκος-Ανώτερη-Κατώτερη-Κλεισίματος

en: Volume-Open-High-Low-Close
el_GR: Όγκος-Ανοίγματος-Ανώτερη-Κατώτερη-Κλεισίματος

en: Waiting for Outlook...
el_GR: Αναμονή για το outlook...

en: Waiting for Powerpoint...
el_GR: Αναμονή για το PowerPoint...

en: Walls
el_GR: Τοίχοι

en: Warning
el_GR: Προειδοποίηση

en: Warning!
el_GR: Προσοχή!

en: Warning: couldn't set volumes for sound split: one of audio sessions is either mono, or has more than 2 audio channels.
el_GR: Προειδοποίηση: δεν ήταν δυνατός ο ορισμός των επιπέδων έντασης για τον διαχωρισμό ήχου· μία από τις συνεδρίες ήχου είναι είτε μονοφωνική είτε έχει περισσότερα από 2 κανάλια ήχου.

en: Wave
el_GR: Κύμα

en: Wave double
el_GR: Διπλό κύμα

en: Wave heavy
el_GR: Βαρύ κύμα

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
el_GR: Χρειαζόμαστε την βοήθεια σας προκειμένου να συνεχίσουμε να βελτιώνουμε το NVDA.
    Αυτό το έργο στηρίζεται πρωτίστως σε δωρεές και επιχορηγήσεις. Κάνοντας μία δωρεά, βοηθάτε στη συνέχιση της ανάπτυξης της εφαρμογής.
    Ακόμα και με δωρεά $10 για κάθε κατέβασμα, θα είμαστε σε θέση να καλύψουμε όλα τα τρέχοντα έξοδα του έργου.
    Όλες οι δωρεές εισπράττονται από την NV Access, το μη-κερδοσκοπικό οργανισμό που αναπτύσσει το NVDA.
    Σας ευχαριστούμε για την υποστήριξη σας.

en: We&lcome dialog...
el_GR: Πα&ράθυρο διαλόγου καλωσορίσματος...

en: Web layout
el_GR: Διάταξη ιστού

en: Welcome to NVDA
el_GR: Καλώς ήλθατε στο NVDA

en: Welcome to NVDA!
el_GR: Καλώς ήλθατε στο NVDA!

en: Welcome to the COM Registration Fixing tool.
    
    Installing and uninstalling programs, as well as other events, can damage accessibility entries in the Windows registry. This can cause previously accessible elements to be presented incorrectly, or can cause "unknown" or "pane" to be spoken or brailled in some applications or Windows components, instead of the content you were expecting.
    
    This tool attempts to fix such common problems. Note that the tool must access the system registry, which requires administrative privileges.
    
    Press Continue to run the tool now.
el_GR: Καλώς ορίσατε στο εργαλείο επιδιόρθωσης εγγραφών COM.
    
    Η εγκατάσταση και απεγκατάσταση προγραμμάτων, καθώς και άλλα γεγονότα, μπορεί να προκαλέσουν ζημιά στις εγγραφές προσβασιμότητας στο μητρώο των Windows. Αυτό μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα στοιχεία που προηγουμένως ήταν προσβάσιμα να εμφανίζονται εσφαλμένα ή να εκφωνούνται ή να εμφανίζονται σε braille οι λέξεις «άγνωστο» ή «παράθυρο» σε ορισμένες εφαρμογές ή εξαρτήματα των Windows, αντί για το αναμενόμενο περιεχόμενο.
    
    Αυτό το εργαλείο προσπαθεί να διορθώσει τέτοια κοινά προβλήματα. Σημειώστε ότι το εργαλείο πρέπει να έχει πρόσβαση στο μητρώο του συστήματος, κάτι που απαιτεί δικαιώματα διαχειριστή.
    
    Πατήστε «Συνέχεια» για να εκτελέσετε τώρα το εργαλείο.

en: Welsh grade 1
el_GR: Ουαλικά βαθμού 1

en: Welsh grade 2
el_GR: Ουαλικά βαθμού 2

en: What would you like to &do?
el_GR: Τι θα θέλατε να &κάνετε;

en: What's &new
el_GR: Τι &νέο υπάρχει

en: What's new
el_GR: Τί νέο υπάρχει

en: Whole &word
el_GR: &Ολόκληρη λέξη

en: Windows C&onsole support:
el_GR: Υποστήριξη Windows Console:

en: Windows OCR
el_GR: Οπτική Αναγνώριση Χαρακτήρων Windows

en: Windows OCR not available
el_GR: Δε διατίθεται η οπτική αναγνώριση χαρακτήρων των Windows

en: Windows OneCore voices
el_GR: Φωνές Windows OneCore

en: Words only
el_GR: Μόνο λέξεις

en: Write the current configuration to nvda.ini
el_GR: Εγγραφή της τρέχουσας διαμόρφωσης στο nvda.ini

en: X Error Bars
el_GR: X Γραμμές Σφάλματος

en: Xhosa grade 1
el_GR: Ξόσα βαθμού 1

en: Xhosa grade 2
el_GR: Ξόσα βαθμού 2

en: Y Error Bars
el_GR: Y Γραμμές Σφάλματος

en: Yakut grade 1
el_GR: Γιακούτ βαθμού 1

en: Yes
el_GR: Ναι

en: Yiddish grade 1
el_GR: Γίντις βαθμού 1

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
el_GR: Θα εγκαταστήσετε την έκδοση {newVersion} του {summary}, το οποίο φαίνεται ήδη εγκατεστημένο. Εξακολουθείτε να θέλετε να την εγκαταστήσετε;

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
el_GR: Επιχειρείτε να εγκαταστήσετε μια προηγούμενη έκδοση του NVDA από την ήδη εγκατεστημένη. Αν όντως επιθυμείτε να αλλάξετε σε προηγούμενη έκδοση, θα πρέπει πρώτα να ακυρώσετε αυτήν την εγκατάσταση και να απεγκαταστήσετε πλήρως το NVDA πριν εγκαταστήσετε την προηγούμενη έκδοση.

en: You are attempting to replace an existing portable copy of NVDA with an earlier version. Downgrading NVDA is not recommended. You should cancel this operation and create a new portable copy instead.
el_GR: Προσπαθείτε να αντικαταστήσετε ένα υπάρχον φορητό αντίγραφο του NVDA με μια παλαιότερη έκδοση. Η υποβάθμιση του NVDA δε συνιστάται. Θα πρέπει να ακυρώσετε αυτήν τη λειτουργία και να δημιουργήσετε ένα νέο φορητό αντίγραφο.​​​​​​​​​​​​​​​​

en: You did not choose Talk as one of your speech mode options. Please note that this may result in no speech output at all. Are you sure you want to continue?
el_GR: Δεν επιλέξατε την Εκφώνηση ως μία από τις επιλογές λειτουργίας εκφώνησης. Σημειώστε ότι αυτό μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα την πλήρη απουσία εκφωνούμενου αποτελέσματος. Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να συνεχίσετε;

en: You must choose a name for this profile.
el_GR: Πρέπει να επιλέξετε όνομα για αυτό το προφίλ.

en: You will be unable to respond to User Account Control (UAC) prompts from the controlling computer. You should only proceed if you have physical access to the controlled computer.
    
    Are you sure you want to continue?
el_GR: Δε θα μπορείτε να απαντήσετε στις προτροπές Ελέγχου Λογαριασμού Χρήστη (UAC) από τον υπολογιστή που ελέγχει. Πρέπει να συνεχίσετε μόνο αν έχετε φυσική πρόσβαση στον ελεγχόμενο υπολογιστή.
    
    Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να συνεχίσετε;

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
el_GR: Το αρχείο διαμόρφωσης περιέχει σφάλματα. Έγινε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμήσεων.
    Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα σφάλματα μπορείτε να βρείτε στο αρχείο καταγραφής συμβάντων.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
el_GR: Το αρχείο του χάρτη χειρονομιών σας περιέχει σφάλματα.
    Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα σφάλματα μπορείτε να βρείτε στο αρχείο καταγραφής συμβάντων.

en: Zulu grade 1
el_GR: Ζουλού βαθμού 1

en: Zulu grade 2
el_GR: Ζουλού βαθμού 2

[ctx: action]
en: Back
el_GR: Πίσω

[ctx: action]
en: Beginning
el_GR: Αρχή

[ctx: action]
en: Document
el_GR: Έγγραφο

[ctx: action]
en: End
el_GR: Τέλος

[ctx: action]
en: Help
el_GR: Βοήθεια

[ctx: action]
en: Home
el_GR: Αρχή

[ctx: action]
en: Information
el_GR: Πληροφορίες

[ctx: action]
en: Movie
el_GR: Ταινία

[ctx: action]
en: Next
el_GR: Επόμενο

[ctx: action]
en: Sound
el_GR: Ήχος

[ctx: addonStore]
en: &About add-on...
el_GR: &Σχετικά με το πρόσθετο...

[ctx: addonStore]
en: &Close
el_GR: &Κλείσιμο

[ctx: addonStore]
en: &Continue
el_GR: &Συνέχεια

[ctx: addonStore]
en: &Disable
el_GR: &Απενεργοποίηση

[ctx: addonStore]
en: &Disable selected add-ons
el_GR: &Απενεργοποίηση επιλεγμένων προσθέτων

[ctx: addonStore]
en: &Don't show this message again
el_GR: &Να μην εμφανιστεί αυτό το μήνυμα ξανά

[ctx: addonStore]
en: &Enable
el_GR: &Ενεργοποίηση

[ctx: addonStore]
en: &Enable (override incompatibility)
el_GR: &Ενεργοποίηση (παράκαμψη της ασυμβατότητας)

[ctx: addonStore]
en: &Enable selected add-ons
el_GR: &Ενεργοποίηση επιλεγμένων προσθέτων

[ctx: addonStore]
en: &Help
el_GR: &Βοήθεια

[ctx: addonStore]
en: &Install
el_GR: &Εγκατάσταση

[ctx: addonStore]
en: &Install (override incompatibility)
el_GR: &Εγκατάσταση (παράκαμψη της ασυμβατότητας)

[ctx: addonStore]
en: &Install selected add-ons
el_GR: &Εγκατάσταση επιλεγμένων προσθέτων

[ctx: addonStore]
en: &License
el_GR: &Άδεια

[ctx: addonStore]
en: &No
el_GR: &Όχι

[ctx: addonStore]
en: &Other Details:
el_GR: Άλλες &Πληροφορίες:

[ctx: addonStore]
en: &Remove
el_GR: &Αφαίρεση

[ctx: addonStore]
en: &Remove selected add-ons
el_GR: &Αφαίρεση επιλεγμένων προσθέτων

[ctx: addonStore]
en: &Search:
el_GR: &Αναζήτηση:

[ctx: addonStore]
en: &Update
el_GR: &Ενημέρωση

[ctx: addonStore]
en: &Update (override incompatibility)
el_GR: &Ενημέρωση (παράβλεψη μη συμβατότητας)

[ctx: addonStore]
en: &Update all
el_GR: &Ενημέρωση όλων

[ctx: addonStore]
en: &Update selected add-ons
el_GR: &Ενημέρωση επιλεγμένων προσθέτων

[ctx: addonStore]
en: &What's new
el_GR: &Τι νέο υπάρχει

[ctx: addonStore]
en: &Yes
el_GR: &Ναι

[ctx: addonStore]
en: A&ctions
el_GR: &Ενέργειες

[ctx: addonStore]
en: Add-on Information
el_GR: Πληροφορίες Για Το Πρόσθετο

[ctx: addonStore]
en: Add-on Installation
el_GR: Εγκατάσταση Προσθέτου

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store
el_GR: Κατάστημα Πρόσθετων

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store Warning
el_GR: Προειδοποίηση Καταστήματος Προσθέτων

[ctx: addonStore]
en: Add-on data update failure
el_GR: Αποτυχία ενημέρωσης δεδομένων πρόσθετου

[ctx: addonStore]
en: Add-on download failure
el_GR: Αποτυχία λήψης πρόσθετου

[ctx: addonStore]
en: Add-on download not safe: checksum failed for {name}
el_GR: Λήψη πρόσθετου μη ασφαλής: αποτυχία ελέγχου για {name}

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation
el_GR: Εγκατάσταση πρόσθετου

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation failure
el_GR: Αποτυχία εγκατάστασης προσθέτου

[ctx: addonStore]
en: Add-on not supported %s
el_GR: Δεν υποστηρίζεται το πρόσθετο %s

[ctx: addonStore]
en: Add-on updates available
el_GR: Διατίθενται ενημερώσεις προσθέτων

[ctx: addonStore]
en: Add-ons
el_GR: Πρόσθετα

[ctx: addonStore]
en: Add-ons are created by the NVDA community and are not vetted by NV Access. NV Access cannot be held responsible for add-on behavior. The functionality of add-ons is unrestricted and can include accessing your personal data or even the entire system.
el_GR: Τα πρόσθετα δημιουργούνται από την κοινότητα του NVDA και δεν ελέγχονται από την NV Access. Η NV Access δε μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνη για τη συμπεριφορά των πρόσθετων. Η λειτουργικότητα των πρόσθετων δεν υπόκειται σε περιορισμούς και μπορεί να περιλαμβάνει πρόσβαση στα προσωπικά σας δεδομένα ή ακόμα και σε ολόκληρο το σύστημα.

[ctx: addonStore]
en: Add-ons updated, restart NVDA to activate changes
el_GR: Τα πρόσθετα ενημερώθηκαν, επανεκκινήστε το NVDA για να ενεργοποιηθούν οι αλλαγές

[ctx: addonStore]
en: All
el_GR: Όλα

[ctx: addonStore]
en: An updated version of NVDA is required. NVDA version {nvdaVersion} or later.
el_GR: Απαιτείται ενημερωμένη έκδοση του NVDA. Έκδοση του NVDA {nvdaVersion} ή μεταγενέστερη.

[ctx: addonStore]
en: An updated version of this add-on is required. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. You can enable this add-on at your own risk.
el_GR: Απαιτείται ενημερωμένη έκδοση αυτού του πρόσθετου. Το πρόσθετο αυτό δοκιμάστηκε τελευταία φορά με το NVDA {lastTestedNVDAVersion}. Το NVDA απαιτεί το πρόσθετο να έχει δοκιμαστεί με το NVDA {nvdaVersion} ή νεότερη έκδοση. Μπορείτε να ενεργοποιήσετε αυτό το πρόσθετο με δική σας ευθύνη.

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you want to continue?
el_GR: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να συνεχίσετε;

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you wish to remove the {addon} add-on from NVDA? This cannot be undone.
el_GR: Είστε βέβαιοι ότι επιθυμείτε να αφαιρέσετε το πρόσθετο {addon} από το NVDA; Αυτή η ενέργεια δε μπορεί να αναιρεθεί.

[ctx: addonStore]
en: Author
el_GR: Συντάκτης

[ctx: addonStore]
en: Author:
el_GR: Συντάκτης:

[ctx: addonStore]
en: Author: {author}
el_GR: Συντάκτης: {author}

[ctx: addonStore]
en: Available
el_GR: Διαθέσιμο

[ctx: addonStore]
en: Available &add-ons
el_GR: Διαθέσιμα &πρόσθετα

[ctx: addonStore]
en: Available add-ons
el_GR: Διαθέσιμα πρόσθετα

[ctx: addonStore]
en: Available version
el_GR: Διαθέσιμη έκδοση

[ctx: addonStore]
en: Available version:
el_GR: Διαθέσιμη έκδοση:

[ctx: addonStore]
en: Beta
el_GR: Υπό δοκιμή

[ctx: addonStore]
en: Ca&ncel install
el_GR: &Ακύρωση εγκατάστασης

[ctx: addonStore]
en: Ca&ncel install of selected add-ons
el_GR: &Ακύρωση εγκατάστασης επιλεγμένων προσθέτων

[ctx: addonStore]
en: Cancel
el_GR: Ακύρωση

[ctx: addonStore]
en: Cha&nnel:
el_GR: &Κανάλι:

[ctx: addonStore]
en: Changes for {curVersion}
el_GR: Αλλαγές για την {curVersion}

[ctx: addonStore]
en: Channel
el_GR: Κανάλι

[ctx: addonStore]
en: Channel:
el_GR: Κανάλι:

[ctx: addonStore]
en: Check only the add-ons you wish to copy to the system-wide configuration.
el_GR: Επιλέξτε μόνο τα πρόσθετα που επιθυμείτε να αντιγράψετε στη διαμόρφωση του συστήματος.

[ctx: addonStore]
en: Choose Add-on Package File
el_GR: Επιλογή Αρχείου Πακέτου Πρόσθετου

[ctx: addonStore]
en: Community re&views
el_GR: Α&ξιολογήσεις κοινότητας

[ctx: addonStore]
en: Copy Settings to System-wide Configuration
el_GR: Αντιγραφή ρυθμίσεων στη διαμόρφωση συστήματος

[ctx: addonStore]
en: Could not disable the add-on: {addon}.
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η απενεργοποίηση του πρόσθετου: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Could not enable the add-on: {addon}.
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η ενεργοποίηση του πρόσθετου: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Description:
el_GR: Περιγραφή:

[ctx: addonStore]
en: Dev
el_GR: Υπό ανάπτυξη

[ctx: addonStore]
en: Disabled
el_GR: Απενεργοποιημένο

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible)
el_GR: Απενεργοποιημένο (μη συμβατό)

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible), pending restart
el_GR: Απενεργοποιημένο (μη συμβατό), αναμονή για επανεκκίνηση

[ctx: addonStore]
en: Disabled, pending restart
el_GR: Απενεργοποιημένο, αναμονή για επανεκκίνηση

[ctx: addonStore]
en: Download URL:
el_GR: URL λήψης:

[ctx: addonStore]
en: Download failed
el_GR: Αποτυχία λήψης

[ctx: addonStore]
en: Download of {num} add-on in progress, cancel downloading? | Download of {num} add-ons in progress, cancel downloading?
el_GR[0]: Λήψη {num} προσθέτων σε εξέλιξη, θέλετε να την ακυρώσετε;
el_GR[1]: Λήψη {num} προσθέτων σε εξέλιξη. Θέλετε να ακυρωθεί η λήψη;

[ctx: addonStore]
en: Downloaded, pending install
el_GR: Λήφθηκε, αναμονή για εγκατάσταση

[ctx: addonStore]
en: Downloading
el_GR: Λήψη σε εξέλιξη

[ctx: addonStore]
en: Ena&bled/disabled:
el_GR: &Ενεργοποιημένο/απενεργοποιημένο:

[ctx: addonStore]
en: Enable add-on
el_GR: Ενεργοποίηση προσθέτου

[ctx: addonStore]
en: Enabled
el_GR: Ενεργοποιημένο

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible)
el_GR: Ενεργοποιημένο (μη συμβατό)

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible), pending restart
el_GR: Ενεργοποιημένο (μη συμβατό), αναμονή για επανεκκίνηση

[ctx: addonStore]
en: Enabled, pending restart
el_GR: Ενεργοποιημένο, αναμονή για επανεκκίνηση

[ctx: addonStore]
en: External
el_GR: Εξωτερικό

[ctx: addonStore]
en: Failed to install add-on from %s
el_GR: Αποτυχία εγκατάστασης πρόσθετου από %s

[ctx: addonStore]
en: Failed to open add-on package file at {filePath} - missing file or invalid file format
el_GR: Αποτυχία ανοίγματος πακέτου πρόσθετου στο {filePath} - απουσία αρχείου ή λανθασμένη μορφή αρχείου

[ctx: addonStore]
en: Ho&mepage
el_GR: Α&ρχική σελίδα

[ctx: addonStore]
en: Homepage:
el_GR: Αρχική σελίδα:

[ctx: addonStore]
en: Homepage: {url}
el_GR: Αρχική σελίδα: {url}

[ctx: addonStore]
en: I understand that incompatible add-ons will be disabled and can be manually re-enabled at my own risk after installation.
el_GR: Κατανοώ ότι τα μη συμβατά πρόσθετα θα απενεργοποιηθούν και ότι μπορούν να ενεργοποιηθούν ξανά χειροκίνητα με δική μου ευθύνη μετά την εγκατάσταση.

[ctx: addonStore]
en: ID:
el_GR: Ταυτότητα:

[ctx: addonStore]
en: Include &incompatible add-ons
el_GR: Συμπερίληψη μη &συμβατών προσθέτων

[ctx: addonStore]
en: Incompatible
el_GR: Μη συμβατό

[ctx: addonStore]
en: Incompatible Reason:
el_GR: Λόγος Ασυμβατότητας:

[ctx: addonStore]
en: Install add-on
el_GR: Εγκατάσταση προσθέτου

[ctx: addonStore]
en: Install date
el_GR: Ημερομηνία εγκατάστασης

[ctx: addonStore]
en: Install date:
el_GR: Ημερομηνία εγκατάστασης:

[ctx: addonStore]
en: Install failed
el_GR: Αποτυχία εγκατάστασης

[ctx: addonStore]
en: Install from e&xternal source
el_GR: Εγκατάσταση από &εξωτερική πηγή

[ctx: addonStore]
en: Installed &add-ons
el_GR: Εγκατεστημένα &πρόσθετα

[ctx: addonStore]
en: Installed add-ons
el_GR: Εγκατεστημένα πρόσθετα

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible &add-ons
el_GR: Εγκατεστημένα μη συμβατά &πρόσθετα

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible add-ons
el_GR: Εγκατεστημένα μη συμβατά πρόσθετα

[ctx: addonStore]
en: Installed version
el_GR: Εγκατεστημένη έκδοση

[ctx: addonStore]
en: Installed version:
el_GR: Εγκατεστημένη έκδοση:

[ctx: addonStore]
en: Installed, pending restart
el_GR: Εγκαταστάθηκε, αναμονή για επανεκκίνηση

[ctx: addonStore]
en: Installing
el_GR: Εγκατάσταση σε εξέλιξη

[ctx: addonStore]
en: Installing {num} add-on, please wait. | Installing {num} add-ons, please wait.
el_GR[0]: Εγκατάσταση {num} προσθέτων σε εξέλιξη, παρακαλώ περιμένετε.
el_GR[1]: Εγκατάσταση {num} προσθέτων σε εξέλιξη, παρακαλώ περιμένετε.

[ctx: addonStore]
en: Last NVDA version tested: {}
el_GR: Τελευταία δοκιμασμένη έκδοση του NVDA: {}

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version
el_GR: Τελευταία δοκιμασμένη έκδοση NVDA

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version:
el_GR: Τελευταία δοκιμασμένη έκδοση NVDA:

[ctx: addonStore]
en: License URL:
el_GR: URL Άδειας

[ctx: addonStore]
en: License:
el_GR: Άδεια:

[ctx: addonStore]
en: Loading add-ons...
el_GR: Φόρτωση πρόσθετων σε εξέλιξη...

[ctx: addonStore]
en: Make sure you are connected to the internet, and the Add-on Store mirror URL is valid.
    Mirror URL: {url}
el_GR: Βεβαιωθείτε ότι είστε συνδεδεμένοι στο διαδίκτυο και ότι το εναλλακτικό URL του καταστήματος πρόσθετων είναι έγκυρο.
    Εναλλακτικό URL: {url}

[ctx: addonStore]
en: Migrate to add-on store
el_GR: Μεταφορά στο κατάστημα πρόσθετων

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version
el_GR: Ελάχιστη έκδοση NVDA

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version:
el_GR: Ελάχιστη έκδοση NVDA:

[ctx: addonStore]
en: Minimum required NVDA version: {}
el_GR: Ελάχιστη απαιτούμενη έκδοση του NVDA: {}

[ctx: addonStore]
en: NVDA Add-on Package (*.{ext})
el_GR: Πακέτο Πρόσθετου του NVDA (*.{ext})

[ctx: addonStore]
en: Name
el_GR: Όνομα

[ctx: addonStore]
en: No actions available for the selected add-ons
el_GR: Δε διατίθενται ενέργειες για τα επιλεγμένα πρόσθετα

[ctx: addonStore]
en: No add-on selected.
el_GR: Δεν επιλέχθηκε κανένα πρόσθετο.

[ctx: addonStore]
en: Not installed
el_GR: Δεν έχει εγκατασταθεί

[ctx: addonStore]
en: Note: NVDA was started with add-ons disabled
el_GR: Σημείωση: Το NVDA εκκίνησε με τα πρόσθετα απενεργοποιημένα

[ctx: addonStore]
en: One or more add-ons are currently enabled in your NVDA configuration. If run on secure screens, they will have unrestricted, higher-than-administrator level access to your entire system. You are strongly encouraged to copy only add-ons that you absolutely require in order to use NVDA during sign-in and on secure screens.
el_GR: Ένα ή περισσότερα πρόσθετα είναι ενεργοποιημένα στη διαμόρφωση του NVDA. Αν εκτελεστούν σε ασφαλείς οθόνες, θα έχουν απεριόριστη πρόσβαση σε ολόκληρο το σύστημά σας, υψηλότερη από το επίπεδο διαχειριστή. Συνιστάται έντονα να αντιγράψετε μόνο τα πρόσθετα που είναι απολύτως απαραίτητα για τη χρήση του NVDA κατά τη σύνδεση και σε ασφαλείς οθόνες.

[ctx: addonStore]
en: Open Add-on &Store
el_GR: Άνοιγμα &Καταστήματος Προσθέτων

[ctx: addonStore]
en: Pending removal
el_GR: Αναμονή για αφαίρεση

[ctx: addonStore]
en: Publication date
el_GR: Ημερομηνία δημοσίευσης

[ctx: addonStore]
en: Publication date:
el_GR: Ημερομηνία δημοσίευσης:

[ctx: addonStore]
en: Publisher
el_GR: Εκδότης

[ctx: addonStore]
en: Publisher:
el_GR: Εκδότης:

[ctx: addonStore]
en: Publisher: {publisher}
el_GR: Εκδότης: {publisher}

[ctx: addonStore]
en: Re&place
el_GR: Αντι&κατάσταση

[ctx: addonStore]
en: Re&try install
el_GR: &Επανάληψη εγκατάστασης

[ctx: addonStore]
en: Re&try installing selected add-ons
el_GR: &Επανάληψη προσπάθειας εγκατάστασης επιλεγμένων προσθέτων

[ctx: addonStore]
en: Remember this choice for subsequent add-ons
el_GR: Απομνημόνευση αυτής της επιλογής για μελλοντικά πρόσθετα

[ctx: addonStore]
en: Remove add-on
el_GR: Αφαίρεση προσθέτου

[ctx: addonStore]
en: Reviews URL:
el_GR: Διεύθυνση URL αξιολογήσεων:

[ctx: addonStore]
en: S&tatus:
el_GR: &Κατάσταση:

[ctx: addonStore]
en: Sort by colu&mn:
el_GR: Ταξινόμηση κατά &στήλη:

[ctx: addonStore]
en: Source &Code
el_GR: Πηγαίος &Κώδικας

[ctx: addonStore]
en: Source URL:
el_GR: URL πηγής:

[ctx: addonStore]
en: Stable
el_GR: Σταθερό

[ctx: addonStore]
en: Status
el_GR: Κατάσταση

[ctx: addonStore]
en: System-wide version
el_GR: Έκδοση συνολικά συστήματος

[ctx: addonStore]
en: The system-wide NVDA configuration contains add-ons that are not present in your configuration. If you continue, these add-ons will be removed from the system-wide configuration.
el_GR: Η διαμόρφωση του NVDA σε επίπεδο συστήματος περιέχει πρόσθετα που δεν υπάρχουν στη δική σας διαμόρφωση. Αν συνεχίσετε, αυτά τα πρόσθετα θα αφαιρεθούν από τη διαμόρφωση του συστήματος.

[ctx: addonStore]
en: This action will remove {num} add-on from NVDA's system-wide configuration.  | This action will remove {num} add-ons from NVDA's system-wide configuration.
el_GR[0]: Αυτή η ενέργεια θα αφαιρέσει το πρόσθετο {num} από τη διαμόρφωση συνολικά του συστήματος του NVDA.
el_GR[1]: Αυτή η ενέργεια θα αφαιρέσει το πρόσθετο {num} από τη διαμόρφωση συνολικά του συστήματος του NVDA

[ctx: addonStore]
en: Unable to download add-on: {name}
el_GR: Δεν είναι δυνατή η λήψη του πρόσθετου: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unable to establish a connection to the Add-on Store server.
el_GR: Αδυναμία σύνδεσης με τον διακομιστή του Καταστήματος Πρόσθετων.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for compatible add-ons.
el_GR: Δεν είναι δυνατή η λήψη των πιο πρόσφατων δεδομένων για τα συμβατά πρόσθετα.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for incompatible add-ons.
el_GR: Δεν είναι δυνατή η λήψη των πιο πρόσφατων δεδομένων για τα μη συμβατά πρόσθετα.

[ctx: addonStore]
en: Unable to save add-on as a file: {name}
el_GR: Δεν είναι δυνατή η λήψη του πρόσθετου ως αρχείου: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unknown status
el_GR: Άγνωστη κατάσταση

[ctx: addonStore]
en: Updatable &add-ons
el_GR: &Πρόσθετα με ενημερώσεις

[ctx: addonStore]
en: Updatable add-ons
el_GR: Πρόσθετα με ενημερώσεις

[ctx: addonStore]
en: Update Available
el_GR: Διατίθεται Ενημέρωση

[ctx: addonStore]
en: Update Available (incompatible)
el_GR: Διαθέσιμη Ενημέρωση (μη συμβατό)

[ctx: addonStore]
en: Updates are available for some of your installed add-ons.
el_GR: Διατίθενται ενημερώσεις για ορισμένα από τα εγκατεστημένα πρόσθετά σας.

[ctx: addonStore]
en: Updating add-ons...
el_GR: Ενημέρωση προσθέτων σε εξέλιξη...

[ctx: addonStore]
en: User version
el_GR: Έκδοση χρήστη

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan URL:
el_GR: URL σάρωσης VirusTotal:

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan results
el_GR: Αποτελέσματα σάρωσης VirusTotal

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan results:
el_GR: Αποτελέσματα σάρωσης VirusTotal:

[ctx: addonStore]
en: Warning
el_GR: Προειδοποίηση

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on installation may result in downgrade: {name}. The installed add-on version cannot be compared with the add-on store version. Installed version: {oldVersion}. Available version: {version}.
    Proceed with installation anyway?
el_GR: Προσοχή: η εγκατάσταση του πρόσθετου ίσως οδηγήσει σε υποβάθμιση: {name}. Η έκδοση του εγκατεστημένου πρόσθετου δε μπορεί να συγκριθεί με την έκδοση στο κατάστημα πρόσθετων. Εγκατεστημένη έκδοση: {oldVersion}. Διαθέσιμη έκδοση: {version}.
    Να πραγματοποιηθεί εγκατάσταση παρόλα αυτά;

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Enabling may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with enabling anyway?
el_GR: Προειδοποίηση: το πρόσθετο δεν είναι συμβατό: {name} {version}. Αν είναι δυνατόν, ελέγξτε για ενημερωμένη έκδοση αυτού του προσθέτου. Το πρόσθετο δοκιμάστηκε τελευταία φορά με το NVDA {lastTestedNVDAVersion}. Το NVDA απαιτεί αυτό το πρόσθετο να έχει δοκιμαστεί με την έκδοση {nvdaVersion} ή νεότερη. Η ενεργοποίηση ενδέχεται να προκαλέσει μη σταθερή λειτουργία του NVDA.
    Θέλετε να συνεχίσετε την ενεργοποίηση;

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Installation may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with installation anyway?
el_GR: Προειδοποίηση: το πρόσθετο δεν είναι συμβατό: {name} {version}. Αν είναι δυνατόν, ελέγξτε για ενημερωμένη έκδοση αυτού του προσθέτου. Το πρόσθετο δοκιμάστηκε τελευταία φορά με το NVDA {lastTestedNVDAVersion}. Το NVDA απαιτεί αυτό το πρόσθετο να έχει δοκιμαστεί με την έκδοση {nvdaVersion} ή νεότερη. Η εγκατάσταση ενδέχεται να προκαλέσει μη σταθερή λειτουργία του NVDA.
    Θέλετε να συνεχίσετε την εγκατάσταση;

[ctx: addonStore]
en: You have selected to copy {num} add-on to NVDA's system-wide configuration. Using this add-on during sign-in and on secure screens is a serious security risk. | You have selected to copy {num} add-ons to NVDA's system-wide configuration. Using these add-ons during sign-in and on secure screens is a serious security risk.
el_GR[0]: Έχετε επιλέξει να αντιγράψετε το πρόσθετο {num} στη διαμόρφωση συνολικά του συστήματος του NVDA. Η χρήση αυτού του πρόσθετου κατά τη σύνδεση και σε ασφαλείς οθόνες αποτελεί σοβαρό κίνδυνο ασφαλείας.
el_GR[1]: Έχετε επιλέξει να αντιγράψετε το πρόσθετο {num} στη διαμόρφωση συνολικά του συστήματος του NVDA. Η χρήση αυτού του πρόσθετου κατά τη σύνδεση και σε ασφαλείς οθόνες αποτελεί σοβαρό κίνδυνο ασφαλείας.

[ctx: addonStore]
en: Your NVDA configuration contains add-ons that are incompatible with this version of NVDA. These add-ons will be disabled after installation. After installation, you will be able to manually re-enable these add-ons at your own risk. If you rely on these add-ons, please review the list to decide whether to continue with the installation.
el_GR: Η διαμόρφωση του NVDA περιλαμβάνει πρόσθετα που είναι μη συμβατά με αυτήν την έκδοση του NVDA. Αυτά τα πρόσθετα θα απενεργοποιηθούν μετά την εγκατάσταση. Μετά την εγκατάσταση, θα μπορείτε να ενεργοποιήσετε ξανά αυτά τα πρόσθετα χειροκίνητα με δικό σας ρίσκο. Αν βασίζεστε σε αυτά τα πρόσθετα, παρακαλώ να ελέγξτε τη λίστα για να αποφασίσετε αν θα προχωρήσετε στην εγκατάσταση.

[ctx: addonStore]
en: {column} (ascending)
el_GR: {column} (αύξουσα)

[ctx: addonStore]
en: {column} (descending)
el_GR: {column} (φθίνουσα)

[ctx: addonStore]
en: {malicious} malware scanner detected this add-on as potentially malicious (out of {total}). | {malicious} malware scanners detected this add-on as potentially malicious (out of {total}).
el_GR[0]: {malicious} σαρωτής κακόβουλου λογισμικού εντόπισε αυτό το πρόσθετο ως πιθανώς κακόβουλο (από {total}).
el_GR[1]: {malicious} σαρωτής κακόβουλου λογισμικού εντόπισε αυτό το πρόσθετο ως πιθανώς κακόβουλο (από {total}).

[ctx: addonStore]
en: {num} add-on selected. | {num} add-ons selected.
el_GR[0]: Πρόσθετο {num} επιλέχθηκε.
el_GR[1]: Πρόσθετο {num} επιλέχθηκε.

[ctx: addonStore]
en: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Description: {description}
el_GR: {summary} ({name})
    Έκδοση: {version}
    Περιγραφή: {description}

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
el_GR: Μόνο για τις δοκιμαστικές εκδόσεις του NVDA

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
el_GR: Ναι

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
el_GR: Προεπιλογή (μόνο όταν χρειαστεί)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
el_GR: Όχι

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
el_GR: Μόνο όταν χρειαστεί

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
el_GR: Χρήση αυτοματοποιημένης διεπαφής χρήστη με το Microsoft Edge και άλλους 
    περιηγητές ιστού που βασίζονται στον &Chrome, όταν διατίθεται:

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
el_GR: Ναι

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
el_GR: Πάντα

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
el_GR: Προεπιλογή (Όπου είναι κατάλληλο)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
el_GR: Μόνο όταν είναι απαραίτητο

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
el_GR: Χρήση Αυτοματισμού Περιβάλλοντος Εργασίας Χρήστη για πρόσβαση στα στοιχεία ελέγχου εγγράφου Microsoft &Word

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
el_GR: Όπου είναι κατάλληλο

en: alert
el_GR: ειδοποίηση

en: align center
el_GR: στοίχιση στο κέντρο

en: align centered across selection
el_GR: στοίχιση στο κέντρο κατά μήκος της επιλογής

en: align distributed
el_GR: διαμοιρασμένη στοίχιση

en: align fill
el_GR: στοίχιση πλήρωσης

en: align general
el_GR: γενική στοίχιση

en: align justify
el_GR: πλήρης στοίχιση

en: align left
el_GR: στοίχιση αριστερά

en: align right
el_GR: στοίχιση δεξιά

en: alignment
el_GR: στοίχιση

en: alphanumeric
el_GR: αλφαριθμητικό

en: animation
el_GR: κινούμενο γραφικό

en: any dots
el_GR: κουκίδες

en: application
el_GR: εφαρμογή

[ctx: aria]
en: banner
el_GR: διαφημιστικό

[ctx: aria]
en: complementary
el_GR: συμπληρωματικό

[ctx: aria]
en: content info
el_GR: πληροφορίες περιεχομένου

[ctx: aria]
en: form
el_GR: φόρμα

[ctx: aria]
en: main
el_GR: κύριο

[ctx: aria]
en: navigation
el_GR: πλοήγηση

[ctx: aria]
en: search
el_GR: αναζήτηση

en: article
el_GR: άρθρο

en: at {x}, {y}
el_GR: σε {x}, {y}

en: attachment
el_GR: συνημμένο

en: audio
el_GR: ήχος

en: automatic
el_GR: αυτόματο

en: automatic color
el_GR: αυτόματο χρώμα

en: automatically
el_GR: αυτόματα

en: back
el_GR: πίσω

en: background color
el_GR: χρώμα παρασκηνίου

en: background pattern {pattern}
el_GR: μοτίβο παρασκηνίου {pattern}

en: baseline
el_GR: γραμμή αναφοράς

en: behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
el_GR[0]: πίσω από την κάτω πλευρά του {otherShape} κατά {distance:.3g} στιγμές
el_GR[1]: πίσω από το κάτω μέρος του {otherShape} κατά {distance:.3g} στιγμές

en: behind left of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind left of {otherShape} by {distance:.3g} points
el_GR[0]: πίσω από το αριστερό μέρος του {otherShape} κατά {distance:.3g} στιγμές
el_GR[1]: πίσω από την αριστερή πλευρά του {otherShape} κατά {distance:.3g} στιγμές

en: behind right of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind right of {otherShape} by {distance:.3g} points
el_GR[0]: πίσω από το δεξί μέρος του {otherShape} κατά {distance:.3g} στιγμές
el_GR[1]: πίσω από τη δεξιά πλευρά του {otherShape} κατά {distance:.3g} στιγμές

en: behind top of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind top of {otherShape} by {distance:.3g} points
el_GR[0]: πίσω από το επάνω μέρος του {otherShape} κατά {distance:.3g} στιγμές
el_GR[1]: πίσω από την επάνω πλευρά του {otherShape} κατά {distance:.3g} στιγμές

en: behind {otherShape}
el_GR: Πίσω από {otherShape}

en: blank
el_GR: κενή γραμμή

en: block quote
el_GR: παράθεση αποσπάσματος

en: bold
el_GR: έντονα

en: bookmark
el_GR: Σελιδοδείκτης

en: border
el_GR: περίγραμμα

en: bottom edge
el_GR: κάτω πλευρά

en: box
el_GR: κουτί

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⡊
el_GR: ⠊

en: braille keyboard
el_GR: braille πληκτρολογίου

en: browser stop
el_GR: διακοπή περιήγησης

en: busy
el_GR: απασχολημένο

en: busy indicator
el_GR: ένδειξη απροσδιόριστου υπολειπόμενου χρόνου

en: button
el_GR: κουμπί

en: calendar
el_GR: ημερολόγιο

en: canvas
el_GR: καμβάς

en: cap %s
el_GR: κεφαλαίο %s

en: caps lock
el_GR: κλείδωμα κεφαλαίων

en: caption
el_GR: λεζάντα

en: caret
el_GR: κέρσορας

en: caret moves review cursor off
el_GR: απενεργοποίηση μετακίνησης του δρομέα επισκόπησης με τον κέρσορα

en: caret moves review cursor on
el_GR: ενεργοποίηση μετακίνησης του δρομέα επισκόπησης με τον κέρσορα

en: case
el_GR: διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: category {categories} | categories {categories}
el_GR[0]: κατηγορίες {categories}
el_GR[1]: κατηγορίες {categories}

en: cell
el_GR: κελί

en: cell deletion
el_GR: διαγραφή κελιού

en: cell insertion
el_GR: εισαγωγή κελιού

en: cell merge
el_GR: Συγχώνευση κελιών

en: centered
el_GR: Στοίχιση στο κέντρο

en: character
el_GR: χαρακτήρας

en: chart
el_GR: γράφημα

[ctx: chart]
en: column
el_GR: στήλη

en: chart element
el_GR: στοιχείο γραφήματος

en: check box
el_GR: πλαίσιο επιλογής

en: check menu item
el_GR: επιλεγμένο στοιχείο μενού

en: checkable
el_GR: με δυνατότητα επιλογής

en: checked
el_GR: επιλεγμένο

en: clickable
el_GR: με δυνατότητα κλικ

en: clock
el_GR: ρολόι

en: collapsed
el_GR: συμπτυγμένο

en: color chooser
el_GR: επιλογέας χρώματος

[ctx: color hue]
en: aqua
el_GR: θαλασσί

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
el_GR: γαλάζιο

[ctx: color hue]
en: black
el_GR: μαύρο

[ctx: color hue]
en: blue
el_GR: μπλε

[ctx: color hue]
en: blue-purple
el_GR: μπλε-μοβ

[ctx: color hue]
en: brown
el_GR: καφέ

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
el_GR: καφέ-κίτρινο

[ctx: color hue]
en: dark grey
el_GR: σκούρο γκρι

[ctx: color hue]
en: green
el_GR: πράσινο

[ctx: color hue]
en: green-aqua
el_GR: γαλαζοπράσινο

[ctx: color hue]
en: grey
el_GR: γκρι

[ctx: color hue]
en: light grey
el_GR: ανοιχτό γκρι

[ctx: color hue]
en: orange
el_GR: πορτοκαλί

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
el_GR: πορτοκαλοκίτρινο

[ctx: color hue]
en: pink
el_GR: ροζ

[ctx: color hue]
en: pink-red
el_GR: ροζ-κόκκινο

[ctx: color hue]
en: purple
el_GR: μωβ

[ctx: color hue]
en: purple-pink
el_GR: ροζ-μοβ

[ctx: color hue]
en: red
el_GR: κόκκινο

[ctx: color hue]
en: red-brown
el_GR: καφέ-κόκκινο

[ctx: color hue]
en: red-orange
el_GR: πορτοκαλοκόκκινο

[ctx: color hue]
en: very dark grey
el_GR: πολύ σκούρο γκρι

[ctx: color hue]
en: very light grey
el_GR: πολύ ανοιχτό γκρι

[ctx: color hue]
en: white
el_GR: λευκό

[ctx: color hue]
en: yellow
el_GR: κίτρινο

[ctx: color hue]
en: yellow-green
el_GR: κιτρινοπράσινο

[ctx: color variation]
en: bright {color}
el_GR: φωτεινό {color}

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
el_GR: σκούρο απαλό {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color}
el_GR: σκούρο {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
el_GR: σκούρο {color} γκρι

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
el_GR: ανοιχτό απαλό {color}

[ctx: color variation]
en: pale {color}
el_GR: απαλό {color}

[ctx: color variation]
en: transparent {colorDescription}
el_GR: διαφανές {colorDescription}

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
el_GR: πολύ σκούρο απαλό {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
el_GR: πολύ σκούρο {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
el_GR: πολύ σκούρο {color} γκρι

[ctx: color variation]
en: {color} grey
el_GR: {color} γκρι

[ctx: color variation]
en: {color} white
el_GR: {color} λευκό

en: column
el_GR: στήλη

en: column %s
el_GR: στήλη %s

en: column break
el_GR: αλλαγή στήλης

en: column header
el_GR: κεφαλίδα στήλης

en: column {0} of {1}
el_GR: στήλη {0} από {1}

en: column {columnNumber}
el_GR: στήλη {columnNumber}

en: combo box
el_GR: αναδυόμενο κουτί

en: comment
el_GR: σχόλιο

en: comment: {text} by {author} on {date}
el_GR: σχόλιο: {text} από {author} στις {date}

en: conflict
el_GR: διένεξη

en: continuous
el_GR: συνεχή

en: continuous section break
el_GR: αλλαγή διαδοχικού τμήματος

[ctx: controlType]
en: tab
el_GR: καρτέλα

en: covers  {otherShape}
el_GR: Καλύπτει  {otherShape}

en: covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
el_GR[0]: καλύπτει το κάτω μέρος του {otherShape} κατά {distance:.3g} στιγμές
el_GR[1]: καλύπτει την κάτω πλευρά του {otherShape} κατά {distance:.3g} στιγμές

en: covers left of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers left of {otherShape} by {distance:.3g} points
el_GR[0]: καλύπτει αριστερά του {otherShape} κατά {distance:.3g} στιγμές
el_GR[1]: καλύπτει το αριστερό μέρος του {otherShape} κατά {distance:.3g} στιγμές

en: covers right of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers right of {otherShape} by {distance:.3g} points
el_GR[0]: καλύπτει τη δεξιά πλευρά του {otherShape} κατά {distance:.3g} στιγμές
el_GR[1]: καλύπτει το δεξί μέρος του {otherShape} κατά {distance:.3g} στιγμές

en: covers top of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers top of {otherShape} by {distance:.3g} points
el_GR[0]: καλύπτει την επάνω πλευρά του {otherShape} κατά {distance:.3g} στιγμές
el_GR[1]: καλύπτει το επάνω μέρος του {otherShape} κατά {distance:.3g} στιγμές

en: cropped
el_GR: Κομμένο

en: ctrl
el_GR: control

en: current
el_GR: τρέχον

en: current date
el_GR: τρέχουσα ημερομηνία

en: current location
el_GR: τρέχουσα θέση

en: current page
el_GR: τρέχουσα σελίδα

en: current step
el_GR: τρέχον βήμα

en: current time
el_GR: τρέχουσα ώρα

en: cursor
el_GR: δρομέας

en: cursor positioned {horizontalDistance} from left edge of page, {verticalDistance} from top edge of page
el_GR: θέση δρομέα {horizontalDistance} από την αριστερή πλευρά της σελίδας, {verticalDistance} από την  πάνω πλευρά της σελίδας

en: custom application 1
el_GR: προσαρμοσμένη εφαρμογή 1

en: custom application 2
el_GR: προσαρμοσμένη εφαρμογή 2

en: c{columnNumber}
el_GR: στ{columnNumber}

en: c{columnNumber}-{columnSpan}
el_GR: στ{columnNumber}-{columnSpan}

en: dash dot
el_GR: παύλα κουκκίδα

en: dash dot dot
el_GR: παύλα κουκκίδα κουκκίδα

en: dashed
el_GR: διακεκομμένα

en: data grid
el_GR: πλέγμα δεδομένων

en: data item
el_GR: στοιχείο δεδομένων

en: data point
el_GR: σημείο δεδομένων

en: date edit
el_GR: επεξεργασία ημερομηνίας

en: debug
el_GR: αποσφαλμάτωση

en: debug warning
el_GR: προειδοποίηση αποσφαλμάτωσης

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
el_GR: μειωμένο κατά {decrementValue} από σημείο {previousIndex},

en: default style
el_GR: προεπιλεγμένο στυλ

en: definition
el_GR: ορισμός

en: defunct
el_GR: ανενεργό

en: delayed character descriptions off
el_GR: απενεργοποιημένη περιγραφή χαρακτήρων με χρονική υστέρηση

en: delayed character descriptions on
el_GR: ενεργοποιημένη περιγραφή χαρακτήρων με χρονική υστέρηση

en: deleted
el_GR: διαγραμμένο

en: deletion
el_GR: διαγραφή

en: deletion: {text}
el_GR: διαγραφή: {text}

en: desktop
el_GR: επιτραπέζιος υπολογιστής

en: desktop icon
el_GR: εικονίδιο επιφάνειας εργασίας

en: desktop pane
el_GR: περιοχή επιφάνειας εργασίας

en: details
el_GR: πληροφορίες

en: diagonal crosshatch
el_GR: διαγώνια διαγράμμιση

en: diagonal stripe
el_GR: διαγώνια ρίγα

en: diagram
el_GR: διάγραμμα

en: dial
el_GR: κλήση

en: dialog
el_GR: παράθυρο διαλόγου

en: directory pane
el_GR: περιοχή φακέλων

en: disabled
el_GR: απενεργοποιημένο

en: display field
el_GR: εμφάνιση πεδίου

en: display scroll
el_GR: κύλιση οθόνης

en: display speech output
el_GR: εμφάνιση εκφωνούμενου αποτελέσματος

en: document
el_GR: έγγραφο

en: done dragging
el_GR: ολοκλήρωση μεταφοράς

en: dot
el_GR: κουκίδα

en: dotted
el_GR: με κουκκίδες

en: double
el_GR: διπλά

en: double strikethrough
el_GR: διπλή διακριτή διαγραφή

en: double {action}
el_GR: διπλό {action}

en: down arrow
el_GR: κάτω βέλος

en: down-right diagonal line
el_GR: προς τα κάτω δεξιά διαγώνιος

en: draggable
el_GR: με δυνατότητα μεταφοράς

en: dragging
el_GR: μεταφορά σε εξέλιξη

en: drop down button
el_GR: κουμπί ανάδυσης λίστας

en: drop down button grid
el_GR: κουμπί αναδυόμενου πλέγματος

en: drop list
el_GR: αναδυόμενη λίστα

en: drop target
el_GR: στόχος απόθεσης

en: edit
el_GR: επεξεργασία

en: edit bar
el_GR: γραμμή επεξεργασίας

en: editable
el_GR: με δυνατότητα επεξεργασίας

en: editing
el_GR: επεξεργασία σε εξέλιξη

en: embedded object
el_GR: ενσωματωμένο αντικείμενο

en: emphasised
el_GR: με έμφαση

en: end note
el_GR: σημείωση τέλους

en: endnote reference {number}: {text}
el_GR: αναφορά σημείωσης τέλους {number}: {text}

en: endnote reference: {text}
el_GR: αναφορά σημείωσης τέλους: {text}

[ctx: espeakVarient]
en: none
el_GR: καμμία

en: even pages section break
el_GR: αλλαγή ζυγών σελίδων

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
el_GR: Εμφάνιση Κελιού

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
el_GR: Ύψος κελιού: {0.y:.1f} στιγμές

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
el_GR: Πλάτος κελιού: {0.x:.1f} στιγμές

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
el_GR: Χρώμα γεμίσματος: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
el_GR: Τύπος γεμίσματος: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
el_GR: Χρώμα περιγράμματος: πάνω={0.name}, κάτω={1.name}, αριστερά={2.name}, δεξιά={3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
el_GR: Πάχος περιγράμματος: πάνω={0}, κάτω={1}, αριστερά={2}, δεξιά={3}

[ctx: excel-UIA]
en: Rotation: {0} degree | Rotation: {0} degrees
el_GR[0]: Περιστροφή: {0} μοίρα
el_GR[1]: Περιστροφή: {0} μοίρες

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
el_GR: Εμφανίζει ένα μήνυμα στο οποίο μπορείτε να περιηγηθείτε με πληροφορίες για την εμφάνιση του κελιού όπως το περίγραμμα και το γέμισμα με χρώμα, η περιστροφή και το μέγεθος.

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
el_GR: {firstAddress} έως {lastAddress}

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
el_GR: {firstAddress} {firstValue} έως {lastAddress} {lastValue}

en: expanded
el_GR: ανεπτυγμένο

en: favorites
el_GR: αγαπημένα

en: figure
el_GR: σχήμα

en: file chooser
el_GR: επιλογέας αρχείων

en: filler
el_GR: πληρωτικό

en: find a text string from the current cursor position
el_GR: εύρεση κειμένου από την τρέχουσα θέση του δρομέα

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
el_GR: εύρεση της επόμενης εμφάνισης του προηγουμένως εισηγμένου κειμένου από την τρέχουσα θέση του δρομέα

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
el_GR: εύρεση της προηγούμενης εμφάνισης του προηγουμένως εισηγμένου κειμένου από την τρέχουσα θέση του δρομέα

en: first line indent
el_GR: Εσοχή πρώτης γραμμής

en: flagged
el_GR: Με σημαία

en: focus moves navigator object off
el_GR: απενεργοποίηση μετακίνησης του αντικειμένου πλοήγησης με εστίαση

en: focus moves navigator object on
el_GR: ενεργοποίηση μετακίνησης του αντικειμένου πλοήγησης με εστίαση

en: focusable
el_GR: με δυνατότητα εστίασης

en: focused
el_GR: εστιασμένο

en: follow cursors
el_GR: παρακολούθηση δρομέων

en: font chooser
el_GR: επιλογέας γραμματοσειράς

en: font name
el_GR: όνομα γραμματοσειράς

en: font size
el_GR: μέγεθος γραμματοσειράς

[ctx: font size]
en: %s pt
el_GR: %s στιγμές

[ctx: font size]
en: %s px
el_GR: %s πίξελ

[ctx: font size]
en: large
el_GR: μεγάλο

[ctx: font size]
en: larger
el_GR: μεγαλύτερο

[ctx: font size]
en: medium
el_GR: μεσαίο

[ctx: font size]
en: small
el_GR: μικρό

[ctx: font size]
en: smaller
el_GR: μικρότερο

en: foot note
el_GR: υποσημείωση

en: footer
el_GR: υποσέλιδο

en: footnote reference {number}: {text}
el_GR: αναφορά υποσημείωσης {number}: {text}

en: footnote reference: {text}
el_GR: αναφορά υποσημείωσης: {text}

en: foreground color
el_GR: χρώμα προσκηνίου

en: form
el_GR: φόρμα

en: forward
el_GR: εμπρός

en: forwarded
el_GR: προωθήθηκε

en: frame
el_GR: πλαίσιο

en: gesture map File Error
el_GR: Σφάλμα αρχείου χάρτη χειρονομιών

en: glass pane
el_GR: επιφανειακή περιοχή

en: grammar error
el_GR: γραμματικό σφάλμα

en: grammar: {text}
el_GR: γραμματική: {text}

en: graphic
el_GR: γραφικό

en: grip
el_GR: λαβή

en: grouping
el_GR: ομαδοποίηση

en: hair
el_GR: με πολύ μικρές παύλες

en: half alphanumeric
el_GR: Ημιαλφαριθημητικό

en: half checked
el_GR: μισό επιλεγμένο

en: half katakana
el_GR: Ημικατακάνα

en: half katakana roman
el_GR: Λατινικό Ημικατακάνα

en: half pressed
el_GR: πατήθηκε μερικώς

en: hanging indent
el_GR: κρεμαστή εσοχή

en: has %s
el_GR: έχει %s

en: has attachment
el_GR: περιέχει συνημμένο

en: has auto complete
el_GR: διατίθεται αυτόματη συμπλήρωση

en: has comment
el_GR: υπάρχει σχόλιο

en: has details
el_GR: με πληροφορίες

en: has draft comment
el_GR: έχει πρόχειρο σχόλιο

en: has formula
el_GR: υπάρχει συνάρτηση

en: has long description
el_GR: διατίθεται εκτενής περιγραφή

en: has note
el_GR: έχει σημείωση

en: has resolved comment
el_GR: έχει επιλυμένο σχόλιο

en: header
el_GR: κεφαλίδα

en: header item
el_GR: στοιχείο κεφαλίδας

en: heading
el_GR: επικεφαλίδα

en: heading 1
el_GR: επίπεδο επικεφαλίδας 1

en: heading 2
el_GR: επίπεδο επικεφαλίδας 2

en: heading 3
el_GR: επίπεδο επικεφαλίδας 3

en: heading 4
el_GR: επίπεδο επικεφαλίδας 4

en: heading 5
el_GR: επίπεδο επικεφαλίδας 5

en: heading 6
el_GR: επίπεδο επικεφαλίδας 6

en: heading level %d
el_GR: επίπεδο επικεφαλίδας %d

en: help balloon
el_GR: μπαλόνι βοήθειας

en: hidden
el_GR: κρυφό

en: high importance
el_GR: Υψηλής προτεραιότητας

en: highlight
el_GR: επισημασμένο

en: highlighted
el_GR: επισημάνθηκε

en: highlighted in {color}
el_GR: επισημασμένο με {color}

en: hiragana
el_GR: Χιραγκάνα

en: hiragana roman
el_GR: Λατινικό Χιραγκάνα

en: home page
el_GR: αρχική σελίδα

en: horizontal borders except outside
el_GR: οριζόντια περιγράμματα εκτός των εξωτερικών

en: horizontal stripe
el_GR: οριζόντια ρίγα

en: hot key field
el_GR: πεδίο πλήκτρου συντόμευσης

en: icon
el_GR: εικονίδιο

en: iconified
el_GR: εικονιδιοποιημένο

en: image map
el_GR: χάρτης εικόνας

en: increased by {incrementValue} from point {previousIndex},
el_GR: αυξημένο κατά {incrementValue} από σημείο {previousIndex},

en: indent
el_GR: εσοχή

en: indicator
el_GR: δείκτης

en: info
el_GR: πληροφορίες

en: input help off
el_GR: απενεργοποίηση βοήθειας εισόδου

en: input help on. Press {gestureKeys} again to turn it off.
el_GR: Βοήθεια εισόδου ενεργοποιημένη. Πάτησε ξανά {gestureKeys} για να την απενεργοποιήσεις.

en: input window
el_GR: παράθυρο εισόδου

en: input/output
el_GR: είσοδος/έξοδος

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
el_GR: &Φιλτράρισμα κατά:

en: inserted
el_GR: εισηγμένο

en: insertion
el_GR: εισαγωγή

en: insertion: {text}
el_GR: Εισαγωγή: {text}

en: invalid entry
el_GR: μη έγκυρη καταχώρηση

en: invisible
el_GR: μη ορατό

en: invoke
el_GR: επίκληση

en: italic
el_GR: πλάγια γράμματα

en: item
el_GR: στοιχείο

en: katakana
el_GR: Κατακάνα

en: katakana roman
el_GR: Λατινικό Κατακάνα

en: keyboard, all layouts
el_GR: πληκτρολόγιο, όλες οι διατάξεις

en: label
el_GR: ετικέτα

en: landmark
el_GR: ορόσημο

[ctx: languageName]
en: Aragonese
el_GR: Αραγονέζικα

[ctx: languageName]
en: Burmese
el_GR: Βιρμανικά

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
el_GR: Κεντρικά Κουρδικά

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
el_GR: Βόρεια Κουρδικά

[ctx: languageName]
en: Somali
el_GR: Σομάλι

[ctx: languageNotSupported]
en: {lang} (not supported)
el_GR: {lang} (δεν υποστηρίζονται)

en: laptop
el_GR: φορητός υπολογιστής

en: layered pane
el_GR: στρωματοποιημένη περιοχή

en: layout tables off
el_GR: απενεργοποίηση πινάκων διάταξης

en: layout tables on
el_GR: ενεργοποίηση πινάκων διάταξης

en: left
el_GR: αριστερά

en: left alt
el_GR: αριστερό alt

en: left arrow
el_GR: αριστερό βέλος

en: left control
el_GR: αριστερό control

en: left edge
el_GR: αριστερή πλευρά

en: left indent
el_GR: εσοχή στα αριστερά

en: left shift
el_GR: αριστερό shift

en: left windows
el_GR: αριστερό windows

en: level %s
el_GR: επίπεδο %s

en: line
el_GR: γραμμή

en: line %s
el_GR: γραμμή %s

[ctx: line indentation setting]
en: Both Speech and Tones
el_GR: Εκφώνηση και τόνοι

[ctx: line indentation setting]
en: Off
el_GR: Όχι

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
el_GR: Εκφώνηση

[ctx: line indentation setting]
en: Tones
el_GR: Τόνοι

en: line scroll
el_GR: κύλιση γραμμής

en: line spacing %s
el_GR: διάστιχο γραμμής %s

[ctx: line spacing value]
en: %.1f line | %.1f lines
el_GR[0]: %.1f γραμμές
el_GR[1]: %.1f γραμμές

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
el_GR: 1.5 γραμμές

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
el_GR: τουλάχιστον %.1f στιγμή

[ctx: line spacing value]
en: double
el_GR: διπλό

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
el_GR: ακριβώς {space:.1f} στιγμή

[ctx: line spacing value]
en: single
el_GR: μονό

en: linear gradient
el_GR: γραμμική διαβάθμιση

en: link
el_GR: σύνδεσμος

en: linked
el_GR: με σύνδεσμο

en: list
el_GR: λίστα

en: list item
el_GR: στοιχείο λίστας

en: low importance
el_GR: Χαμιλής προτεραιότητας

en: lv %s
el_GR: επίπεδο %s

en: manual
el_GR: χειροκίνητο

en: marked
el_GR: επισημασμένο

en: math
el_GR: μαθηματικά

[ctx: math]
en: All
el_GR: Όλα

[ctx: math]
en: Application support
el_GR: Υποστήριξη εφαρμογής

[ctx: math]
en: Automatic
el_GR: Αυτόματο

[ctx: math]
en: Automatic ({name})
el_GR: Αυτόματο ({name})

[ctx: math]
en: Automatically zoom out of two-dimensional notation
el_GR: Αυτόματη σμίκρυνση δισδιάστατης σημειογραφίας

[ctx: math]
en: Beep at the beginning and end of math
el_GR: Ήχος μπιπ στην αρχή και στο τέλος των μαθηματικών​​​​​​​​​​​​​​​​

[ctx: math]
en: Blindness
el_GR: Τύφλωση

[ctx: math]
en: Character
el_GR: Χαρακτήρας

[ctx: math]
en: Chemical formulae:
el_GR: Χημικοί τύποι:​​​​​​​​​​​​​​​​

[ctx: math]
en: Copy math as:
el_GR: Αντιγραφή μαθηματικών ως:

[ctx: math]
en: Custom
el_GR: Προσαρμοσμένο

[ctx: math]
en: Decimal separator for numbers:
el_GR: Διαχωριστικό δεκαδικών για αριθμούς:​​​​​​​​​​​​​​​​

[ctx: math]
en: Default navigation mode:
el_GR: Προεπιλεγμένη λειτουργία πλοήγησης:

[ctx: math]
en: Describe overview
el_GR: Περιγραφή επισκόπησης

[ctx: math]
en: Endpoints
el_GR: Άκρα

[ctx: math]
en: Enhanced
el_GR: Βελτιωμένο

[ctx: math]
en: Error in brailling math
el_GR: Σφάλμα κατά τη μετατροπή μαθηματικών σε Braille

[ctx: math]
en: Error in brailling math.
el_GR: Σφάλμα κατά τη μετατροπή μαθηματικών σε Braille.

[ctx: math]
en: Error in brailling math: see NVDA error log for details
el_GR: Σφάλμα κατά τη μετατροπή μαθηματικών σε Braille: ανατρέξτε στο αρχείο καταγραφής σφαλμάτων του NVDA για λεπτομέρειες

[ctx: math]
en: Error in navigating math
el_GR: Σφάλμα κατά την πλοήγηση μαθηματικών

[ctx: math]
en: Error in speaking math.
el_GR: Σφάλμα κατά την εκφώνηση μαθηματικών.

[ctx: math]
en: Error in starting navigation of math.
el_GR: Σφάλμα κατά την έναρξη πλοήγησης μαθηματικών.

[ctx: math]
en: Error navigating math
el_GR: Σφάλμα κατά την πλοήγηση μαθηματικών

[ctx: math]
en: First character
el_GR: Πρώτος χαρακτήρας

[ctx: math]
en: Highlight navigation focus with dots 7 and 8
el_GR: Επισήμανση εστίασης πλοήγησης με τις κουκκίδες 7 και 8

[ctx: math]
en: Illegal MathML found.
el_GR: Βρέθηκε μη έγκυρο MathML.

[ctx: math]
en: Impairment:
el_GR: Μειονεξία:​​​​​​​​​​​​​​​​

[ctx: math]
en: Invalid math formatting found
el_GR: Βρέθηκε μη έγκυρη μορφοποίηση μαθηματικών

[ctx: math]
en: Language:
el_GR: Γλώσσα:​​​​​​​​​​​​​​​​

[ctx: math]
en: Learning disabilities
el_GR: Μαθησιακές δυσκολίες

[ctx: math]
en: Low vision
el_GR: Χαμηλή όραση

[ctx: math]
en: Math
el_GR: Μαθηματικά​​​​​​​​​​​​​​​​

[ctx: math]
en: Medium
el_GR: Μέτριο

[ctx: math]
en: Navigation
el_GR: Πλοήγηση

[ctx: math]
en: Navigation verbosity:
el_GR: Λεπτομέρειες πλοήγησης:

[ctx: math]
en: Off
el_GR: Ανενεργό

[ctx: math]
en: Off (H sub 2 O)
el_GR: Ανενεργό (H sub 2 O)

[ctx: math]
en: Output code:
el_GR: Κώδικας εξόδου:

[ctx: math]
en: Pause factor
el_GR: Συντελεστής παύσης​​​​​​​​​​​​​​​​

[ctx: math]
en: Relative speech rate
el_GR: Σχετικός ρυθμός εκφώνησης​​​​​​​​​​​​​​​​

[ctx: math]
en: Reset to the default navigation mode for each new equation
el_GR: Επαναφορά στην προεπιλεγμένη λειτουργία πλοήγησης για κάθε νέα εξίσωση

[ctx: math]
en: Simple
el_GR: Απλό

[ctx: math]
en: Speak
el_GR: Εκφώνηση

[ctx: math]
en: Speech
el_GR: Εκφώνηση​​​​​​​​​​​​​​​​

[ctx: math]
en: Speech style:
el_GR: Στυλ εκφώνησης:​​​​​​​​​​​​​​​​

[ctx: math]
en: Speech verbosity:
el_GR: Λεπτομέρειες εκφώνησης:​​​​​​​​​​​​​​​​

[ctx: math]
en: Spell it out (H 2 O)
el_GR: Πες το αναλυτικά (H 2 O)

[ctx: math]
en: Terse
el_GR: Σύντομο

[ctx: math]
en: The following options control the presentation of mathematical content.
el_GR: Οι ακόλουθες επιλογές ελέγχουν την παρουσίαση του μαθηματικού περιεχομένου.​​​​​​​​​​​​​​​​

[ctx: math]
en: Use native math support in Word and Outlook
el_GR: Χρήση εγγενούς υποστήριξης μαθηματικών σε Word και Outlook

[ctx: math]
en: Verbose
el_GR: Αναλυτικό

[ctx: math]
en: When entering an equation:
el_GR: Κατά την εισαγωγή μιας εξίσωσης:

[ctx: math]
en: copy as
el_GR: αντιγραφή ως

en: medium
el_GR: μέτρια

en: medium dash dot
el_GR: μέτρια παύλα κουκκίδα

en: medium dash dot dot
el_GR: μέτρια παύλα κουκκίδα κουκκίδα

en: medium dashed
el_GR: μέτρια διακεκομμένο

en: meeting request
el_GR: αίτημα για συνάντηση

en: menu
el_GR: μενού

en: menu bar
el_GR: γραμμή μενού

en: menu button
el_GR: κουμπί μενού

en: menu item
el_GR: στοιχείο μενού

en: modal
el_GR: με βοηθητικό

en: moved from
el_GR: μετακινήθηκε από

en: moved to
el_GR: μετακινήθηκε σε

en: moves to the first table column
el_GR: μετακινείται στην πρώτη στήλη του πίνακα

en: moves to the first table row
el_GR: μετακινείται στην πρώτη γραμμή του πίνακα

en: moves to the last table column
el_GR: μετακινείται στην τελευταία στήλη του πίνακα

en: moves to the last table row
el_GR: μετακινείται στην τελευταία γραμμή του πίνακα

en: moves to the next annotation
el_GR: μετακινείται στην επόμενη σημείωση

en: moves to the next article
el_GR: μετακινείται στο επόμενο άρθρο

en: moves to the next block quote
el_GR: μετακινείται στην επόμενη παράθεση αποσπάσματος

en: moves to the next button
el_GR: μετακινείται στο επόμενο κουμπί

en: moves to the next check box
el_GR: μετακινείται στο επόμενο πλαίσιο επιλογής

en: moves to the next combo box
el_GR: μετακινείται στο επόμενο αναδυόμενο κουτί

en: moves to the next different style text
el_GR: μεταβαίνει στο επόμενο κείμενο με διαφορετικό στυλ

en: moves to the next edit field
el_GR: μετακινείται στο επόμενο πεδίο επεξεργασίας

en: moves to the next embedded object
el_GR: μετακινείται στο επόμενο ενσωματωμένο αντικείμενο

en: moves to the next error
el_GR: μετακινείται στο επόμενο σφάλμα

en: moves to the next figure
el_GR: μεταβαίνει στην επόμενη εικόνα

en: moves to the next form field
el_GR: μετακινείται στο επόμενο πεδίο φόρμας

en: moves to the next frame
el_GR: μετακινείται στο επόμενο πλαίσιο

en: moves to the next graphic
el_GR: μετακινείται στο επόμενο γραφικό

en: moves to the next grouping
el_GR: μετακινείται στην επόμενη ομάδα

en: moves to the next heading
el_GR: μετακινείται στην επόμενη επικεφαλίδα

en: moves to the next landmark
el_GR: μετακινείται στο επόμενο ορόσημο

en: moves to the next link
el_GR: μετακινείται στον επόμενο σύνδεσμο

en: moves to the next list
el_GR: μετακινείται στην επόμενη λίστα

en: moves to the next list item
el_GR: μετακινείται στο επόμενο στοιχείο της λίστας

en: moves to the next math formula
el_GR: μεταβαίνει στον επόμενο μαθηματικό τύπο

en: moves to the next menu item
el_GR: μεταβαίνει στο επόμενο στοιχείο μενού

en: moves to the next progress bar
el_GR: μεταβαίνει στην επόμενη γραμμή προόδου

en: moves to the next radio button
el_GR: μετακινείται στο επόμενο κουμπί επιλογής

en: moves to the next reference
el_GR: μετακινείται στο επόμενο πλαίσιο

en: moves to the next same style text
el_GR: μεταβαίνει στο επόμενο κείμενο με ίδιο στυλ

en: moves to the next separator
el_GR: μετακινείται στον επόμενο διαχωριστή

en: moves to the next tab
el_GR: μεταβαίνει στην επόμενη καρτέλα

en: moves to the next table
el_GR: μετακινείται στον επόμενο πίνακα

en: moves to the next table column
el_GR: μετακινείται στην επόμενη στήλη του πίνακα

en: moves to the next table row
el_GR: μετακινείται στην επόμενη γραμμή του πίνακα

en: moves to the next text paragraph
el_GR: μεταβαίνει στην επόμενη παράγραφο κειμένου

en: moves to the next toggle button
el_GR: μεταβαίνει στο επόμενο κουμπί εναλλαγής

en: moves to the next unvisited link
el_GR: μετακινείται στον επόμενο σύνδεσμο χωρίς επίσκεψη

en: moves to the next vertically aligned paragraph
el_GR: μεταβαίνει στην επόμενη κάθετα στοιχισμένη παράγραφο

en: moves to the next visited link
el_GR: μετακινείται στον επόμενο σύνδεσμο με επίσκεψη

en: moves to the previous annotation
el_GR: μετακινείται στην προηγούμενη σημείωση

en: moves to the previous article
el_GR: μετακινείται στο προηγούμενο άρθρο

en: moves to the previous block quote
el_GR: μετακινείται στην προηγούμενη παράθεση αποσπάσματος

en: moves to the previous button
el_GR: μετακινείται στο προηγούμενο κουμπί

en: moves to the previous check box
el_GR: μετακινείται στο προηγούμενο πλαίσιο επιλογής

en: moves to the previous combo box
el_GR: μετακινείται στο προηγούμενο αναδυόμενο κουτί

en: moves to the previous different style text
el_GR: μεταβαίνει στο προηγούμενο κείμενο με διαφορετικό στυλ

en: moves to the previous edit field
el_GR: μετακινείται στο προηγούμενο πεδίο επεξεργασίας

en: moves to the previous embedded object
el_GR: μετακινείται στο προηγούμενο ενσωματωμένο αντικείμενο

en: moves to the previous error
el_GR: μετακινείται στο προηγούμενο σφάλμα

en: moves to the previous figure
el_GR: μεταβαίνει στην προηγούμενη εικόνα

en: moves to the previous form field
el_GR: μετακινείται στο προηγούμενο πεδίο φόρμας

en: moves to the previous frame
el_GR: μετακινείται στο προηγούμενο πλαίσιο

en: moves to the previous graphic
el_GR: μετακινείται στο προηγούμενο γραφικό

en: moves to the previous grouping
el_GR: μετακινείται στην προηγούμενη ομάδα

en: moves to the previous heading
el_GR: μετακινείται στην προηγούμενη επικεφαλίδα

en: moves to the previous landmark
el_GR: μετακινείται στο προηγούμενο ορόσημο

en: moves to the previous link
el_GR: μετακινείται στον προηγούμενο σύνδεσμο

en: moves to the previous list
el_GR: μετακινείται στην προηγούμενη λίστα

en: moves to the previous list item
el_GR: μετακινείται στο προηγούμενο στοιχείο της λίστας

en: moves to the previous math formula
el_GR: μεταβαίνει στον προηγούμενο μαθηματικό τύπο

en: moves to the previous menu item
el_GR: μεταβαίνει στο προηγούμενο στοιχείο μενού

en: moves to the previous progress bar
el_GR: μεταβαίνει στην προηγούμενη γραμμή προόδου

en: moves to the previous radio button
el_GR: μετακινείται στο προηγούμενο κουμπί επιλογής

en: moves to the previous reference
el_GR: μετακινείται στην προηγούμενη αναφορά

en: moves to the previous same style text
el_GR: μεταβαίνει στο προηγούμενο κείμενο με ίδιο στυλ

en: moves to the previous separator
el_GR: μετακινείται στον προηγούμενο διαχωριστή

en: moves to the previous tab
el_GR: μεταβαίνει στην προηγούμενη καρτέλα

en: moves to the previous table
el_GR: μετακινείται στον προηγούμενο πίνακα

en: moves to the previous table column
el_GR: μετακινείται στην προηγούμενη στήλη του πίνακα

en: moves to the previous table row
el_GR: μετακινείται στην προηγούμενη γραμμή του πίνακα

en: moves to the previous text paragraph
el_GR: μεταβαίνει στην προηγούμενη παράγραφο κειμένου

en: moves to the previous toggle button
el_GR: μεταβαίνει στο προηγούμενο κουμπί εναλλαγής

en: moves to the previous unvisited link
el_GR: μετακινείται στον προηγούμενο σύνδεσμο χωρίς επίσκεψη

en: moves to the previous vertically aligned paragraph
el_GR: μεταβαίνει στην προηγούμενη κάθετα στοιχισμένη παράγραφο

en: moves to the previous visited link
el_GR: μετακινείται στον προηγούμενο σύνδεσμο με επίσκεψη

en: multi line
el_GR: πολλαπλών γραμμών

en: multi-select
el_GR: πολλαπλή επιλογή​​​​​​​​​​​​​​​​

en: mute
el_GR: σίγαση

en: new column section break
el_GR: αλλαγή  νέας στήλης

en: new page section break
el_GR: αλλαγή νέας σελίδας

en: next track
el_GR: επόμενο κομμάτι

en: no bold
el_GR: όχι έντονα

en: no border lines
el_GR: χωρίς περίγραμμα

en: no change from point {previousIndex},
el_GR: καμία αλλαγή από σημείο {previousIndex},

en: no first line indent
el_GR: Χωρίς εσοχή πρώτης γραμμής

en: no hanging indent
el_GR: χωρίς κρεμαστή εσοχή

en: no highlight
el_GR: χωρίς επισήμανση

en: no indent
el_GR: χωρίς εσοχή

en: no italic
el_GR: όχι πλάγια γράμματα

en: no left indent
el_GR: χωρίς εσοχή στα αριστερά

en: no more text after a block of links
el_GR: δεν υπάρχει άλλο κείμενο μετά από ένα μπλοκ συνδέσμων

en: no more text before a block of links
el_GR: δεν υπάρχει άλλο κείμενο πριν από ένα μπλοκ συνδέσμων

en: no next annotation
el_GR: δεν υπάρχει επόμενη σημείωση

en: no next article
el_GR: δεν υπάρχει άλλο άρθρο

en: no next block quote
el_GR: δεν υπάρχει επόμενη παράθεση αποσπάσματος

en: no next button
el_GR: δεν υπάρχει επόμενο κουμπί

en: no next check box
el_GR: δεν υπάρχει επόμενο πλαίσιο επιλογής

en: no next combo box
el_GR: δεν υπάρχει επόμενο αναδυόμενο κουτί

en: no next edit field
el_GR: δεν υπάρχει επόμενο πεδίο επεξεργασίας

en: no next embedded object
el_GR: δεν υπάρχει επόμενο ενσωματωμένο αντικείμενο

en: no next error
el_GR: δεν υπάρχει επόμενο σφάλμα

en: no next figure
el_GR: καμία επόμενη εικόνα

en: no next form field
el_GR: δεν υπάρχει επόμενο πεδίο φόρμας

en: no next frame
el_GR: δεν υπάρχει επόμενο πλαίσιο

en: no next graphic
el_GR: δεν υπάρχει επόμενο γραφικό

en: no next grouping
el_GR: δεν υπάρχει επόμενη ομάδα

en: no next heading
el_GR: δεν υπάρχει επόμενη επικεφαλίδα

en: no next landmark
el_GR: δεν υπάρχει επόμενο ορόσημο

en: no next link
el_GR: δεν υπάρχει επόμενος σύνδεσμος

en: no next list
el_GR: δεν υπάρχει επόμενη λίστα

en: no next list item
el_GR: δεν υπάρχει επόμενο στοιχείο της λίστας

en: no next math formula
el_GR: κανένας επόμενος μαθηματικός τύπος

en: no next menu item
el_GR: κανένα επόμενο στοιχείο μενού

en: no next progress bar
el_GR: καμία επόμενη γραμμή προόδου

en: no next radio button
el_GR: δεν υπάρχει επόμενο κουμπί επιλογής

en: no next reference
el_GR: δεν υπάρχει επόμενη αναφορά

en: no next separator
el_GR: δεν υπάρχει επόμενος διαχωριστής

en: no next tab
el_GR: καμία επόμενη καρτέλα

en: no next table
el_GR: δεν υπάρχει επόμενος πίνακας

en: no next text paragraph
el_GR: καμία επόμενη παράγραφος κειμένου

en: no next toggle button
el_GR: κανένα επόμενο κουμπί εναλλαγής

en: no next unvisited link
el_GR: δεν υπάρχει επόμενος σύνδεσμος χωρίς επίσκεψη

en: no next vertically aligned paragraph
el_GR: καμία επόμενη κάθετα στοιχισμένη παράγραφος

en: no next visited link
el_GR: δεν υπάρχει επόμενος σύνδεσμος με επίσκεψη

en: no previous annotation
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενη σημείωση

en: no previous article
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενο άρθρο

en: no previous block quote
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενη παράθεση αποσπάσματος

en: no previous button
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενο κουμπί

en: no previous check box
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενο πλαίσιο επιλογής

en: no previous combo box
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενο αναδυόμενο κουτί

en: no previous edit field
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενο πεδίο επεξεργασίας

en: no previous embedded object
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενο ενσωματωμένο αντικείμενο

en: no previous error
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενο σφάλμα

en: no previous figure
el_GR: καμία προηγούμενη εικόνα

en: no previous form field
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενο πεδίο φόρμας

en: no previous frame
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενο πλαίσιο

en: no previous graphic
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενο γραφικό

en: no previous grouping
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενη ομάδα

en: no previous heading
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενη επικεφαλίδα

en: no previous landmark
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενο ορόσημο

en: no previous link
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενος σύνδεσμος

en: no previous list
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενη λίστα

en: no previous list item
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενο στοιχείο της λίστας

en: no previous math formula
el_GR: κανένας προηγούμενος μαθηματικός τύπος

en: no previous menu item
el_GR: κανένα προηγούμενο στοιχείο μενού

en: no previous progress bar
el_GR: καμία προηγούμενη γραμμή προόδου

en: no previous radio button
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενο κουμπί επιλογής

en: no previous reference
el_GR: καμία προηγούμενη αναφορά

en: no previous separator
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενος διαχωριστής

en: no previous tab
el_GR: καμία προηγούμενη καρτέλα

en: no previous table
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενος πίνακας

en: no previous text paragraph
el_GR: καμία προηγούμενη παράγραφος κειμένου

en: no previous toggle button
el_GR: κανένα προηγούμενο κουμπί εναλλαγής

en: no previous unvisited link
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενος σύνδεσμος χωρίς επίσκεψη

en: no previous vertically aligned paragraph
el_GR: καμία προηγούμενη κάθετα στοιχισμένη παράγραφος

en: no previous visited link
el_GR: δεν υπάρχει προηγούμενος σύνδεσμος με επίσκεψη

en: no revised %s
el_GR: μη αναθεωρημένο %s

en: no right indent
el_GR: χωρίς εσοχή στα δεξιά

en: no status bar information
el_GR: Δεν υπάρχουν πληροφορίες στη γραμμή κατάστασης

en: no strikethrough
el_GR: χωρίς διακριτή διαγραφή

en: none
el_GR: χωρίς τύπο

en: normal configuration
el_GR: κανονική διαμόρφωση

en: normal configuration profile active
el_GR: Κανονικό προφίλ διαμόρφωσης ενεργό

en: not %s
el_GR: μη %s

en: not checked
el_GR: μη επιλεγμένο

en: not deleted
el_GR: μη διαγραμμένο

en: not emphasised
el_GR: χωρίς έμφαση

en: not hidden
el_GR: φανερό

en: not highlighted
el_GR: χωρίς επισήμανση

en: not inserted
el_GR: μη εισηγμένο

en: not marked
el_GR: μη επισημασμένο

en: not pressed
el_GR: δεν πατήθηκε

en: not selected
el_GR: μη επιλεγμένο

en: not strong
el_GR: όχι έντονα

en: not underlined
el_GR: χωρίς υπογράμμιση

en: note
el_GR: σημείωση

en: num lock
el_GR: κλείδωμα αριθμητικού πληκτρολογίου

en: numLock numpad 0
el_GR: κλειδωμένο αριθμητικό 0

en: numLock numpad 1
el_GR: κλειδωμένο αριθμητικό 1

en: numLock numpad 2
el_GR: κλειδωμένο αριθμητικό 2

en: numLock numpad 3
el_GR: κλειδωμένο αριθμητικό 3

en: numLock numpad 4
el_GR: κλειδωμένο αριθμητικό 4

en: numLock numpad 5
el_GR: κλειδωμένο αριθμητικό 5

en: numLock numpad 6
el_GR: κλειδωμένο αριθμητικό 6

en: numLock numpad 7
el_GR: κλειδωμένο αριθμητικό 7

en: numLock numpad 8
el_GR: κλειδωμένο αριθμητικό 8

en: numLock numpad 9
el_GR: κλειδωμένο αριθμητικό 9

en: numpad 1
el_GR: αριθμητικό 1

en: numpad 2
el_GR: αριθμητικό 2

en: numpad 3
el_GR: αριθμητικό 3

en: numpad 4
el_GR: αριθμητικό 4

en: numpad 5
el_GR: αριθμητικό 5

en: numpad 6
el_GR: αριθμητικό 6

en: numpad 7
el_GR: αριθμητικό 7

en: numpad 8
el_GR: αριθμητικό 8

en: numpad 9
el_GR: αριθμητικό 9

en: numpad decimal
el_GR: αριθμητικό κόμμα

en: numpad delete
el_GR: αριθμητικό delete

en: numpad divide
el_GR: αριθμητικό δια

en: numpad enter
el_GR: αριθμητικό enter

en: numpad insert
el_GR: αριθμητικό insert

en: numpad minus
el_GR: αριθμητικό πλην

en: numpad multiply
el_GR: αριθμητικό επί

en: numpad plus
el_GR: αριθμητικό συν

en: object has no location
el_GR: Δε διατίθενται πληροφορίες θέσης για το αντικείμενο

en: object mode
el_GR: λειτουργία αντικειμένου

en: obscured
el_GR: κρυμμένο

en: odd pages section break
el_GR: αλλαγή μονών σελίδων

en: off
el_GR: Απενεργοποιημένο

en: off screen
el_GR: εκτός οθόνης

en: on
el_GR: ενεργοποιημένο

en: opens dialog
el_GR: ανοίγει το παράθυρο διαλόγου

en: opens grid
el_GR: Ανοίγει το πλέγμα

en: opens list
el_GR: ανοίγει τη λίστα

en: opens tree
el_GR: Ανοίγει το δέντρο

en: option pane
el_GR: περιοχή επιλογών

en: other item
el_GR: άλλο στοιχείο

en: out of %s
el_GR: εκτός %s

en: out of bookmark
el_GR: εκτός σελιδοδείκτη

en: out of comment
el_GR: Εκτός σχολίου

en: out of grammar error
el_GR: εκτός γραμματικού λάθους

en: out of popular highlight
el_GR: εκτός επισήμανσης κοινού

en: out of spelling error
el_GR: εκτός ανορθόγραφου

en: out of table
el_GR: εκτός πίνακα

en: overflowing
el_GR: υπερχείλιση

en: page
el_GR: σελίδα

en: page %s
el_GR: σελίδα %s

en: pane
el_GR: περιοχή

en: panel
el_GR: πίνακας

en: paragraph
el_GR: παράγραφος

en: paragraph number
el_GR: αριθμός παραγράφου

en: paragraph property
el_GR: ιδιότητα παραγράφου

[ctx: paragraphMarker]
en: Double space (  )
el_GR: Διπλό διάστημα ( )

[ctx: paragraphMarker]
en: No paragraph start marker (default)
el_GR: Χωρίς δείκτη αρχής παραγράφου (προεπιλογή)

[ctx: paragraphMarker]
en: Pilcrow (¶)
el_GR: Σύμβολο παραγράφου (¶)

en: password edit
el_GR: επεξεργασία κωδικού πρόσβασης

en: pinned
el_GR: Καρφιτσωμένο

en: play pause
el_GR: αναπαραγωγή παύση

[ctx: poedit]
en: Could not find {description} window.
el_GR: Δε βρέθηκε παράθυρο {description}.

[ctx: poedit]
en: No {description}
el_GR: Κανένα {description}

[ctx: poedit]
en: Reports a translation issue, if any. If pressed twice, presents the warning in browse mode
el_GR: Αναφέρει πρόβλημα μετάφρασης, αν υπάρχει. Αν πατηθεί δύο φορές, εμφανίζει την προειδοποίηση σε λειτουργία περιήγησης.

[ctx: poedit]
en: Reports any comment in the comments window. If pressed twice, presents the comment in browse mode
el_GR: Αναφέρει τυχόντα σχόλια στο παράθυρο σχολίων. Πατώντας δύο φορές, παρουσιάζει το σχόλιο σε λειτουργία περιήγησης.

[ctx: poedit]
en: Reports any notes for translators. If pressed twice, presents the notes in browse mode
el_GR: Αναφέρει τυχούσες σημειώσεις για τους μεταφραστές. Πατώντας δύο φορές, εμφανίζει τις σημειώσεις σε λειτουργία περιήγησης.

[ctx: poedit]
en: Reports the previous source text, if any. If pressed twice, presents the text in browse mode
el_GR: Αναφέρει το προηγούμενο αρχικό κείμενο, αν υπάρχει. Αν πατηθεί δύο φορές, εμφανίζει το κείμενο σε λειτουργία περιήγησης.

[ctx: poedit]
en: comment
el_GR: σχόλιο

[ctx: poedit]
en: notes for translators
el_GR: σημειώσεις για μεταφραστές

[ctx: poedit]
en: previous source text
el_GR: προηγούμενο αρχικό κείμενο

[ctx: poedit]
en: translation issue
el_GR: πρόβλημα μετάφρασης

en: pressed
el_GR: πατήθηκε

en: previous track
el_GR: προηγούμενο κομμάτι

en: progress bar
el_GR: γραμμή προόδου

en: property
el_GR: ιδιότητα

en: property page
el_GR: σελίδα ιδιοτήτων

en: protected
el_GR: προστατευμένο

en: quadruple {action}
el_GR: Τετραπλό {action}

en: radio button
el_GR: κουμπί επιλογής

en: radio menu item
el_GR: στοιχείο μενού επιλογής

en: read only
el_GR: μόνο για ανάγνωση

en: received: %s
el_GR: λήφθηκε: %s

en: reconcile
el_GR: Συνεισφορά

en: rectangular gradient
el_GR: παραλληλόγραμμο ντεγκραντέ

en: redundant object
el_GR: πλεονάζον αντικείμενο

en: reference: {name}
el_GR: αναφορά: {name}

en: refresh
el_GR: ανανέωση

en: region
el_GR: περιοχή

[ctx: remote]
en: &Key
el_GR: &Κλειδί

[ctx: remote]
en: &Mode:
el_GR: &Λειτουργία:

[ctx: remote]
en: &Mute when controlling the local computer
el_GR: &Σίγαση κατά τον έλεγχο του τοπικού υπολογιστή

[ctx: remote]
en: &Send clipboard
el_GR: &Αποστολή πρόχειρου

[ctx: remote]
en: &Server:
el_GR: &Διακομιστής:

[ctx: remote]
en: A Remote Access session is already in progress. Disconnect before starting a new session.
el_GR: Μια περίοδος Απομακρυσμένης Πρόσβασης είναι ήδη σε εξέλιξη. Αποσυνδεθείτε πριν ξεκινήσετε νέα περίοδο.

[ctx: remote]
en: Action unavailable when Remote Access is disabled
el_GR: Η ενέργεια δεν είναι διαθέσιμη όταν η Απομακρυσμένη Πρόσβαση είναι απενεργοποιημένη

[ctx: remote]
en: Allow someone to control this computer from elsewhere, or control another computer running NVDA with this one.
el_GR: Επιτρέψτε σε κάποιον να ελέγχει αυτόν τον υπολογιστή από αλλού ή να ελέγξετε έναν άλλο υπολογιστή που εκτελεί το NVDA από αυτόν.

[ctx: remote]
en: Allow this computer to be controlled
el_GR: Να επιτρέπεται ο έλεγχος αυτού του υπολογιστή

[ctx: remote]
en: Already Connected
el_GR: Ήδη Συνδεδεμένο

[ctx: remote]
en: Are you sure you want to disconnect from the Remote Access session?
el_GR: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να αποσυνδεθείτε από την περίοδο Απομακρυσμένης Πρόσβασης;

[ctx: remote]
en: Automatic connection
el_GR: Αυτόματη σύνδεση

[ctx: remote]
en: Automatically &connect after NVDA starts
el_GR: Αυτόματη &σύνδεση μετά την εκκίνηση του NVDA

[ctx: remote]
en: Both host and key must be set in the Remote Access section in order to automatically connect using an existing server after NVDA starts.
el_GR: Πρέπει να έχουν οριστεί και η φιλοξενία και το κλειδί στην ενότητα Απομακρυσμένης Πρόσβασης, ώστε να πραγματοποιείται αυτόματη σύνδεση με χρήση υπάρχοντος διακομιστή μετά την εκκίνηση του NVDA.

[ctx: remote]
en: Both port and key must be set in the Remote Access category in order to automatically connect using a locally hosted server after NVDA starts.
el_GR: Πρέπει να έχουν οριστεί και η θύρα και το κλειδί στην κατηγορία Απομακρυσμένης Πρόσβασης, ώστε να πραγματοποιείται αυτόματη σύνδεση με τοπικά φιλοξενούμενο διακομιστή μετά την εκκίνηση του NVDA.

[ctx: remote]
en: Clipboard sent
el_GR: Πρόχειρο απεστάλη

[ctx: remote]
en: Confirm Disconnection
el_GR: Επιβεβαίωση Αποσύνδεσης

[ctx: remote]
en: Confirm before disconnecting when controlled
el_GR: Επιβεβαίωση πριν την αποσύνδεση όταν ελέγχεται

[ctx: remote]
en: Connect to Another Computer
el_GR: Σύνδεση Με Άλλον Υπολογιστή

[ctx: remote]
en: Connected as controlled computer
el_GR: Συνδεδεμένο ως ελεγχόμενος υπολογιστής

[ctx: remote]
en: Connects to a remote computer
el_GR: Συνδέεται με απομακρυσμένο υπολογιστή

[ctx: remote]
en: Control another computer
el_GR: Έλεγχος άλλου υπολογιστή

[ctx: remote]
en: Controlling local computer
el_GR: Έλεγχος τοπικού υπολογιστή

[ctx: remote]
en: Controlling remote computer
el_GR: Έλεγχος απομακρυσμένου υπολογιστή

[ctx: remote]
en: Copies a link to the current Remote Access session to the clipboard
el_GR: Αντιγράφει έναν σύνδεσμο για την τρέχουσα συνεδρία Απομακρυσμένης Πρόσβασης στο πρόχειρο

[ctx: remote]
en: Copy a link to the current Remote Access session to the clipboard.
el_GR: Αντιγραφή συνδέσμου της τρέχουσας περιόδου απομακρυσμένης πρόσβασης στο πρόχειρο.

[ctx: remote]
en: Delete All Trusted Fingerprints
el_GR: Διαγραφή Όλων των Αξιόπιστων Αποτυπωμάτων Ταυτότητας

[ctx: remote]
en: Disconnect from the current Remote Access session.
el_GR: Αποσύνδεση από την τρέχουσα περίοδο Απομακρυσμένης Πρόσβασης.

[ctx: remote]
en: Disconnects from the current Remote Access session
el_GR: Αποσυνδέεται από την τρέχουσα συνεδρία Απομακρυσμένης Πρόσβασης

[ctx: remote]
en: Do you wish to allow this computer to be controlled on server {server} with key {key}?
el_GR: Επιθυμείτε να επιτρέψετε τον έλεγχο αυτού του υπολογιστή στο διακομιστή {server} με κλειδί {key};

[ctx: remote]
en: Do you wish to control the computer on server {server} with key {key}?
el_GR: Επιθυμείτε να ελέγξετε τον υπολογιστή στο διακομιστή {server} με κλειδί {key};

[ctx: remote]
en: Enable Remote Access
el_GR: Ενεργοποίηση Απομακρυσμένης Πρόσβασης

[ctx: remote]
en: Error Connecting
el_GR: Σφάλμα Σύνδεσης

[ctx: remote]
en: Generating key
el_GR: Δημιουργία κλειδιού

[ctx: remote]
en: Generating key...
el_GR: Δημιουργία κλειδιού σε εξέλιξη...

[ctx: remote]
en: Getting external IP
el_GR: Λήψη εξωτερικής IP

[ctx: remote]
en: Getting external IP...
el_GR: Λήψη εξωτερικής IP σε εξέλιξη...

[ctx: remote]
en: Host connection failed
el_GR: Αποτυχία σύνδεσης με τον κεντρικό υπολογιστή

[ctx: remote]
en: Host locally
el_GR: Τοπική φιλοξενία

[ctx: remote]
en: Message from Remote Access Server
el_GR: Μήνυμα Από Το Διακομιστή Απομακρυσμένης Πρόσβασης

[ctx: remote]
en: Mute speech and sounds from the remote computer.
el_GR: Σίγαση εκφώνησης και ήχων από τον απομακρυσμένο υπολογιστή.

[ctx: remote]
en: Mutes or unmutes the speech coming from the remote computer
el_GR: Απενεργοποιεί ή ενεργοποιεί την εκφώνηση στον απομακρυσμένο υπολογιστή

[ctx: remote]
en: No controlled computers are connected
el_GR: Κανένας ελεγχόμενος υπολογιστής δεν είναι συνδεδεμένος

[ctx: remote]
en: No one else is connected
el_GR: Κανείς άλλος δεν είναι συνδεδεμένος

[ctx: remote]
en: Not connected
el_GR: Δεν υπάρχει σύνδεση

[ctx: remote]
en: Not the controlling computer
el_GR: Δεν είναι ο υπολογιστής ελέγχου

[ctx: remote]
en: R&emote Access
el_GR: Απομακρυσμένη &Πρόσβαση

[ctx: remote]
en: Remote Access
el_GR: Απομακρυσμένη Πρόσβαση

[ctx: remote]
en: Remote Access Connection Request
el_GR: Αίτημα Σύνδεσης Απομακρυσμένης Πρόσβασης

[ctx: remote]
en: Remote Access Error
el_GR: Σφάλμα Απομακρυσμένης Πρόσβασης

[ctx: remote]
en: Remote NVDA not connected
el_GR: Το απομακρυσμένο NVDA δεν είναι συνδεδεμένο

[ctx: remote]
en: Remotely connect to another computer running NVDA.
el_GR: Απομακρυσμένη σύνδεση με άλλον υπολογιστή που εκτελεί το NVDA.

[ctx: remote]
en: S&end control+alt+delete
el_GR: Αποστολή &Control+Alt+Delete

[ctx: remote]
en: Security Warning
el_GR: Προειδοποίηση Ασφαλείας

[ctx: remote]
en: Send control+alt+delete to the controlled computer.
el_GR: Αποστολή του Control+Alt+Delete στον ελεγχόμενο υπολογιστή.

[ctx: remote]
en: Send the clipboard text to the remote computer.
el_GR: Αποστολή του κειμένου του πρόχειρου στον απομακρυσμένο υπολογιστή.

[ctx: remote]
en: Sends control+alt+delete to the controlled computer.
el_GR: Αποστέλλει το Control+Alt+Delete στον ελεγχόμενο υπολογιστή.

[ctx: remote]
en: Sends the contents of the clipboard to the remote computer
el_GR: Αποστέλλει το περιεχόμενο του πρόχειρου στον απομακρυσμένο υπολογιστή

[ctx: remote]
en: Shows the Remote Access settings
el_GR: Εμφανίζει τις ρυθμίσεις Απομακρυσμένης Πρόσβασης

[ctx: remote]
en: Switches whether the keyboard controls the local or remote computer
el_GR: Εναλλάσσει αν το πληκτρολόγιο ελέγχει τον τοπικό ή τον απομακρυσμένο υπολογιστή

[ctx: remote]
en: The Remote Access server you have connected to is not compatible with this version of NVDA. Please use a different server.
el_GR: Ο διακομιστής Απομακρυσμένης Πρόσβασης στον οποίο έχετε συνδεθεί δεν είναι συμβατός με αυτήν την έκδοση του NVDA. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε διαφορετικό διακομιστή.

[ctx: remote]
en: The certificate of this server could not be verified. Using the wrong fingerprint may allow a third party to access the Remote Access session.
    
    Before continuing, please make sure that the following server certificate fingerprint is correct.
    Server SHA256 fingerprint: {fingerprint}
    
    Continue connecting anyway?
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η επαλήθευση του πιστοποιητικού αυτού του διακομιστή. Η χρήση λανθασμένου αποτυπώματος ενδέχεται να επιτρέψει σε τρίτους την πρόσβαση στην περίοδο Απομακρυσμένης Πρόσβασης.
    
    Πριν συνεχίσετε, βεβαιωθείτε ότι το παρακάτω αποτύπωμα πιστοποιητικού του διακομιστή είναι σωστό.
    Αποτύπωμα SHA256 διακομιστή: {fingerprint}
    
    Θέλετε να συνεχίσετε οπωσδήποτε τη σύνδεση;

[ctx: remote]
en: This will cause NVDA to forget all previously trusted Remote Access servers. When connecting to a previously trusted unrecognised server, you will again be asked whether to trust its certificate.
    
    Are you sure you want to continue?
el_GR: Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα το NVDA να ξεχάσει όλους τους προηγουμένως αξιόπιστους διακομιστές Απομακρυσμένης Πρόσβασης. Κατά τη σύνδεση σε προηγουμένως αξιόπιστο αλλά μη αναγνωρισμένο διακομιστή, θα σας ζητηθεί ξανά να επιλέξετε αν θέλετε να εμπιστευθείτε το πιστοποιητικό του.
    
    Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να συνεχίσετε;

[ctx: remote]
en: Toggles whether Remote Access is connected
el_GR: Πραγματοποιεί εναλλαγή σύνδεσης στην Απομακρυσμένη Πρόσβαση

[ctx: remote]
en: Unable to connect to the remote computer
el_GR: Αδυναμία σύνδεσης στον απομακρυσμένο υπολογιστή

[ctx: remote]
en: Unable to connect to {host}. Check that you have internet access, and that there are no mistakes in the host field.
el_GR: Αδυναμία σύνδεσης με το {host}. Βεβαιωθείτε ότι έχετε πρόσβαση στο διαδίκτυο και ότι δεν υπάρχουν σφάλματα στο πεδίο του κεντρικού υπολογιστή.

[ctx: remote]
en: Unable to send clipboard
el_GR: Αδυναμία αποστολής πρόχειρου

[ctx: remote]
en: Unable to trigger control+alt+delete
el_GR: Αδυναμία ενεργοποίησης του Control+Alt+Delete

[ctx: remote]
en: Use existing
el_GR: Χρήση υπάρχοντος

[ctx: repeat]
en: off
el_GR: απενεργοποιημένο

[ctx: repeat]
en: on
el_GR: ενεργοποιημένο

en: replace
el_GR: αντικατάσταση

en: replied
el_GR: απαντήθηκε

en: replied all
el_GR: απαντήθηκε σε όλους

en: report CLDR characters off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς χαρακτήρων CLDR

en: report CLDR characters on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς χαρακτήρων CLDR

en: report alignment off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς στοίχισης

en: report alignment on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς στοίχισης

en: report articles off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς άρθρων

en: report articles on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς άρθρων

en: report block quotes off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς παράθεσης αποσπάσματος

en: report block quotes on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς παράθεσης αποσπάσματος

en: report colors off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς χρωμάτων

en: report colors on
el_GR: ενεργοποίηση Αναφοράς χρωμάτων

en: report comments off
el_GR: απενεργοποίηση αναφορά σχολίων

en: report comments on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς σχολίων

en: report dynamic content changes off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς αλλαγών δυναμικού περιεχομένου

en: report dynamic content changes on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς αλλαγών δυναμικού περιεχομένου

en: report emphasis off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς έμφασης

en: report emphasis on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς έμφασης

en: report figures and captions off
el_GR: Η αναφορά εικόνων και λεζαντών είναι απενεργοποιημένη

en: report figures and captions on
el_GR: Η αναφορά εικόνων και λεζαντών είναι ενεργοποιημένη

en: report font name off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς ονόματος γραμματοσειράς

en: report font name on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς ονόματος γραμματοσειράς

en: report font size off
el_GR: απενεργοποίηση Αναφοράς μεγέθους γραμματοσειράς

en: report font size on
el_GR: ενεργοποίηση Αναφοράς μεγέθους γραμματοσειράς

en: report frames off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς πλαισίων

en: report frames on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς πλαισίων

en: report graphics off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς γραφικών

en: report graphics on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς γραφικών

en: report groupings off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς ομάδων

en: report groupings on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς ομάδων

en: report headings off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς επικεφαλίδων

en: report headings on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς επικεφαλίδων

en: report highlighted off
el_GR: αναφορά επισημασμένου κειμένου ανενεργή

en: report highlighted on
el_GR: αναφορά επισημασμένου κειμένου ενεργή

en: report if clickable off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς της δυνατότητας κλικ

en: report if clickable on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς της δυνατότητας κλικ

en: report landmarks and regions off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς οροσήμων και περιοχών

en: report landmarks and regions on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς οροσήμων και περιοχών

en: report line numbers off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς αρίθμησης γραμμών

en: report line numbers on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς αρίθμησης γραμμών

en: report line spacing off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς διάστιχου γραμμής

en: report line spacing on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς διάστιχου γραμμής

en: report links off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς συνδέσμων

en: report links on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς συνδέσμων

en: report lists off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς λιστών

en: report lists on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς λιστών

en: report pages off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς σελίδων

en: report pages on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς σελίδων

en: report paragraph indentation off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς εσοχής παραγράφου

en: report paragraph indentation on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς εσοχής παραγράφου

en: report revisions off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς αναθεωρήσεων

en: report revisions on
el_GR: ενεργοποίηση Αναφοράς αναθεωρήσεων

en: report style off
el_GR: απενεργοποίση αναφοράς στυλ

en: report style on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς στυλ

en: report superscripts and subscripts off
el_GR: αναφορά εκθετών και δεικτών απενεργοποιημένη

en: report superscripts and subscripts on
el_GR: αναφορά εκθετών και δεικτών ενεργοποιημένη

en: report table cell coordinates off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς συντεταγμένων κελιού πίνακα

en: report table cell coordinates on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς συντεταγμένων κελιού πίνακα

en: report tables off
el_GR: απενεργοποίηση αναφοράς πινάκων

en: report tables on
el_GR: ενεργοποίηση αναφοράς πινάκων

[ctx: reportLanguage]
en: Beep
el_GR: Μπιπ

[ctx: reportLanguage]
en: Language at caret position
el_GR: Γλώσσα στη θέση του δρομέα

[ctx: reportLanguage]
en: Off
el_GR: Απενεργοποιημένο

[ctx: reportLanguage]
en: Report lan&guage changes while reading
el_GR: Αναφορά αλλαγών γλώ&σσας κατά την ανάγνωση

[ctx: reportLanguage]
en: Report when switching to language is not s&upported by synthesizer
el_GR: Αναφορά όταν η αλλαγή γλώσσας δεν υ&ποστηρίζεται από τον συνθέτη

[ctx: reportLanguage]
en: Reports the language for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
el_GR: Αναφέρει τη γλώσσα του κειμένου κάτω από το δρομέα. Αν πατηθεί δύο φορές, παρουσιάζει τις πληροφορίες σε λειτουργία περιήγησης

[ctx: reportLanguage]
en: Speech
el_GR: Εκφώνηση

[ctx: reportLanguage]
en: Unknown language
el_GR: Άγνωστη γλώσσα

[ctx: reportLanguage]
en: {languageDescription} (not supported)
el_GR: {languageDescription} (δεν υποστηρίζονται)

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Off
el_GR: Ανενεργό​​​​​​​​​​​​​​​​

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Sound
el_GR: Ήχος​​​​​​​​​​​​​​​​

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Speech
el_GR: Εκφώνηση​​​​​​​​​​​​​​​​

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Speech and sound
el_GR: Εκφώνηση και ήχος​​​​​​​​​​​​​​​​

en: required
el_GR: υποχρεωτικό

en: reverse diagonal stripe
el_GR: αντίστροφη διαγώνια ρίγα

en: revised %s
el_GR: αναθεωρημένο %s

en: rich edit
el_GR: επεξεργασία εμπλουτισμένου κειμένου

en: right
el_GR: δεξιά

en: right alt
el_GR: δεξί alt

en: right arrow
el_GR: δεξιό βέλος

en: right control
el_GR: δεξί control

en: right edge
el_GR: δεξιά πλευρά

en: right indent
el_GR: Εσοχή στα δεξιά

en: right shift
el_GR: δεξί shift

en: right windows
el_GR: δεξί windows

en: root pane
el_GR: περιοχή ρίζας

en: row
el_GR: σειρά

en: row %s
el_GR: σειρά %s

en: row header
el_GR: κεφαλίδα γραμμής

en: ruler
el_GR: χάρακας

en: r{rowNumber}
el_GR: γρ{rowNumber}

en: r{rowNumber}-{rowSpan}
el_GR: γρ{rowNumber}-{rowSpan}

en: same page
el_GR: εντός σελίδας

[ctx: screenCurtain]
en: Always &show a warning when enabling Screen Curtain
el_GR: Πάντα &εμφάνιση προειδοποίησης κατά την ενεργοποίηση της Κουρτίνας Οθόνης

[ctx: screenCurtain]
en: Cannot enable screen curtain while performing content recognition
el_GR: Δεν είναι δυνατή η ενεργοποίηση της κουρτίνας οθόνης κατά την εκτέλεση αναγνώρισης περιεχομένου

[ctx: screenCurtain]
en: There was a problem enabling Screen Curtain. The contents of your screen are still visible. You may attempt to enable Screen Curtain manually.
el_GR: Παρουσιάστηκε πρόβλημα κατά την ενεργοποίηση της Κουρτίνας Οθόνης. Τα περιεχόμενα της οθόνης σας εξακολουθούν να είναι ορατά. Μπορείτε να επιχειρήσετε να ενεργοποιήσετε την Κουρτίνα Οθόνης χειροκίνητα.

[ctx: script category]
en: Tools
el_GR: Εργαλεία

en: scroll bar
el_GR: γραμμή κύλισης

en: scroll lock
el_GR: κλείδωμα κύλισης

en: scroll pane
el_GR: περιοχή κύλισης

en: search page
el_GR: σελίδα αναζήτησης

en: section
el_GR: τμήμα

en: section %s
el_GR: τμήμα %s

en: section property
el_GR: ιδιότητα τμήματος

en: selectable
el_GR: με δυνατότητα επιλογής

en: selected
el_GR: επιλεγμένο

en: selected %s
el_GR: επιλέχθηκε %s

en: selection removed
el_GR: αφαίρεση επιλογής

en: sent: %s
el_GR: στάλθηκε: %s

en: separator
el_GR: διαχωριστικό

en: series {number} {name}
el_GR: σειρά {number} {name}

en: shape
el_GR: σχήμα

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
el_GR: Σύμβολο όχι

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής 'ή'

[ctx: shape]
en: 10-point star
el_GR: Αστέρι 10 ακτίνων

[ctx: shape]
en: 12-point star
el_GR: Αστέρι 12 ακτίνων

[ctx: shape]
en: 16-point star
el_GR: Αστέρι 16 ακτίνων

[ctx: shape]
en: 24-point star
el_GR: Αστέρι 24 ακτίνων

[ctx: shape]
en: 32-point star
el_GR: Αστέρι 32 ακτίνων

[ctx: shape]
en: 4-point star
el_GR: Αστέρι 4 ακτίνων

[ctx: shape]
en: 5-point star
el_GR: Αστέρι 5 ακτίνων

[ctx: shape]
en: 6-point star
el_GR: Αστέρι 6 ακτίνων

[ctx: shape]
en: 7-point star
el_GR: Αστέρι 7 ακτίνων

[ctx: shape]
en: 8-point star
el_GR: Αστέρι 8 ακτίνων

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο εναλλακτιής εργασίας διαγράμματος ροής

[ctx: shape]
en: Arc
el_GR: Τόξο

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
el_GR: Βελάκια που δείχνουν αριστερά δεξιά πάνω και κάτω

[ctx: shape]
en: Balloon
el_GR: μπαλόνι

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
el_GR: Λυγισμένο πάνω βέλος

[ctx: shape]
en: Bent arrow
el_GR: Λυγισμένο βέλος

[ctx: shape]
en: Bevel
el_GR: Κορνίζα

[ctx: shape]
en: Block arc
el_GR: Στεφάνη

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
el_GR: Επεξήγηση με βελάκια που δείχνουν αριστερά δεξιά πάνω και κάτω

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
el_GR: Επεξήγηση με οριζόντιο βέλος δύο άκρων

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
el_GR: Επεξήγηση με κάτω βέλος

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
el_GR: Επεξήγηση με αριστερό βέλος

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
el_GR: Επεξήγηση με δεξιό βέλος

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
el_GR: Επεξήγηση με πάνω βέλος

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
el_GR: Επεξήγηση με γραμμή έμφασης και τμήματα γραμμής επεξήγησης που σχηματίζουν U

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
el_GR: Επεξήγηση με γραμμή περιγράμματος με γωνίες και γραμμή έμφασης

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
el_GR: Επεξήγηση με γωνίες

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
el_GR: Επεξήγηση με βέλη που δείχνουν πάνω και κάτω

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
el_GR: Επεξήγηση με οριζόντια γραμμή έμφασης και περίγραμμα

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
el_GR: Επεξήγηση με περίγραμμα, γραμμή έμφασης και τμήματα γραμμής επεξήγησης που σχηματίζουν U

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
el_GR: Επεξήγηση με περίγραμμα, γραμμή περιγράμματος με γωνίες και γραμμή έμφασης

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
el_GR: Επεξήγηση με περίγραμμα, διαγώνια ευθεία γραμμή και γραμμή έμφασης

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
el_GR: Επεξήγηση με τμήματα γραμμής επεξήγησης που σχηματίζουν U

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
el_GR: Επεξήγηση με διαγώνια γραμμή επεξήγησης και γραμμή έμφασης

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
el_GR: Επεξήγηση με διαγώνια ευθεία γραμμή

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
el_GR: Επεξήγηση με οριζόντια γραμμή έμφασης

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
el_GR: Επεξήγηση με οριζόντια γραμμή

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
el_GR: Επεξήγηση χωρίς περίγραμμα και γραμμή επεξήγησης με γωνίες

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
el_GR: Επεξήγηση χωρίς περίγραμμα και τμήματα γραμμής επεξήγησης που σχηματίζουν U

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
el_GR: Επεξήγηση χωρίς περίγραμμα και χωρίς γραμμή επεξήγησης

[ctx: shape]
en: Can
el_GR: Κουτάκι

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο κάρτας γραφήματος ροής

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
el_GR: Σύμβολο πρόσθεσης γραφήματος

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
el_GR: Σύμβολο αστεριού γραφήματος

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
el_GR: Σύμβολο Χ γραφήματος

[ctx: shape]
en: Chevron
el_GR: Διάστημα

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
el_GR: Κύκλος τον οποίο διαπερνά μια γραμμή

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
el_GR: Στρογγυλό βέλος

[ctx: shape]
en: Cloud callout
el_GR: Επεξήγηση με σύννεφο

[ctx: shape]
en: Cloud shape
el_GR: Σύννεφο

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο συρραφής γραφήματος ροής

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής σύνδεσης

[ctx: shape]
en: Corner
el_GR: Γωνία

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
el_GR: Αριστερόστροφο κυκλικό βέλος

[ctx: shape]
en: Cross
el_GR: Σταυρός

[ctx: shape]
en: Cube
el_GR: Κύβος

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
el_GR: Καμπύλο κάτω βέλος

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
el_GR: Καμπύλο αριστερό βέλος

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
el_GR: Καμπύλο δεξιό βέλος

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
el_GR: Καμπύλο πάνω βέλος

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
el_GR: Καμπύλο προς τα πάνω διαφημιστικό με κορδέλα

[ctx: shape]
en: Curved arrow
el_GR: Καμπύλο βέλος

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής δεδομένων

[ctx: shape]
en: Decagon
el_GR: Δεκάγωνο

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής απόφασης

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής καθυστέρησης

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
el_GR: Διαγώνια ρίγα

[ctx: shape]
en: Diamond
el_GR: Διαμάντι

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής άμεσης πρόσβασης

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
el_GR: Εμφάνιση συμβόλου διαγράμματος ροής

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο εγγράφου γραφήματος ροής

[ctx: shape]
en: Dodecagon
el_GR: Δωδεκάγωνο

[ctx: shape]
en: Donut
el_GR: Κουλούρα

[ctx: shape]
en: Double brace
el_GR: Διπλό άγκιστρο

[ctx: shape]
en: Double bracket
el_GR: Διπλή αγκύλη

[ctx: shape]
en: Double wave
el_GR: Διπλός κυματισμός

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
el_GR: Βέλος δυο άκρων που δείχνει πάνω και κάτω

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
el_GR: Κυκλικό βέλος δύο άκρων

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
el_GR: Οριζόντιο βέλος δύο άκρων

[ctx: shape]
en: Down Arrow
el_GR: Κάτω Βέλος

[ctx: shape]
en: Explosion
el_GR: Έκρηξη

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
el_GR: Εξαγωγή συμβόλου διαγράμματος ροής

[ctx: shape]
en: Folded corner
el_GR: Διπλωμένες γωνίες

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
el_GR: Τέσσερα μικρά τετράγωνα που ορίζουν ένα ορθογώνιο σχήμα

[ctx: shape]
en: Funnel
el_GR: Χωνι

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
el_GR: Γρανάζι με εννιά δόντια

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
el_GR: Γρανάζι με έξι δόντια

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
el_GR: Το μισό παραλληλόγραμμης κορνίζας

[ctx: shape]
en: Heart
el_GR: Καρδιά

[ctx: shape]
en: Heptagon
el_GR: Επτάγωνο

[ctx: shape]
en: Hexagon
el_GR: Εξάγωνο

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
el_GR: Οριζόντια κύλιση

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
el_GR: Πίτα που της λείπει κομμάτι

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής εσωτερικής αποθήκευσης

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
el_GR: Ισοσκελές τρίγωνο

[ctx: shape]
en: Left Arrow
el_GR: Αριστερό Βέλος

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
el_GR: Αριστερά και πάνω βέλη

[ctx: shape]
en: Left brace
el_GR: Αριστερρό άγκιστρο

[ctx: shape]
en: Left bracket
el_GR: Αριστερή αγκύλη

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
el_GR: Αριστερά δεξιά και πάνω βέλη

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
el_GR: Κεραυνός

[ctx: shape]
en: Line Callout
el_GR: Επεξήγηση με γραμμή

[ctx: shape]
en: Line inverse
el_GR: Επεξήγηση με διαγώνια ευθεία γραμμή

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής μαγνητικού μέσου

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής μη αυτόματης εισόδου

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής μη αυτόματης λειτουργίας

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
el_GR: Σύμβολο Πρόσθεσης

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
el_GR: Σύμβολο διαίρεσης

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
el_GR: Σύμβολο ίσον

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
el_GR: Σύμβολο πολλαπλασιαζμού

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
el_GR: Σύμβολο μη ισότητας

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
el_GR: Σύμβολο αφαίρεσης

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής συγχώνευσης

[ctx: shape]
en: Moon
el_GR: Σελήνη

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής πολλαπλού εγγράφου

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
el_GR: Οδοντωτό δεξιό βέλος

[ctx: shape]
en: Octagon
el_GR: Οκτάγωνο

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής σύνδεσης εκτός σελίδας

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής αποθήκευσης εκτός σύνδεσης

[ctx: shape]
en: Oval
el_GR: Οβάλ

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
el_GR: Επεξήγηση με σχήμα οβάλ

[ctx: shape]
en: Parallelogram
el_GR: Παραλληλόγραμο

[ctx: shape]
en: Pentagon
el_GR: Πεντάγωνο

[ctx: shape]
en: Plaque
el_GR: Πλακίδιο

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
el_GR: Καρτέλες με πλακίδια

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής προκαθορισμένης διεργασίας

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής προετοιμασίας

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής διεργασίας

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής διάτρητης ταινίας

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
el_GR: Εν τέταρτο της πίτας

[ctx: shape]
en: Rectangle
el_GR: Ορθογώνιο

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
el_GR: Ορθογώνιο με μια στρογγυλεμένη γωνία

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
el_GR: Ορθογώνιο με μια ψαλιδισμένη γωνία

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
el_GR: Ορθογώνιο με μια ψαλιδισμένη και μια στρογγυλεμένη γωνία

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
el_GR: Ορθογώνιο με δυο στρογγυλεμένες γωνίες διαγώνια και απέναντι

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
el_GR: Ορθογώνιο με δυο ψαλιδισμένες γωνίες διαγώνια και απέναντι

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
el_GR: Ορθογώνιο με δυο ψαλιδισμένες γωνίες που μοιράζονται μια πλευρά

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
el_GR: Ορθογώνιο με δυο στρογγυλεμένες γωνίες που μοιράζονται μια πλευρά

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
el_GR: Επεξήγηση με ορθογώνιο

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
el_GR: Ορθογώνια κορνίζα

[ctx: shape]
en: Return
el_GR: Επιστροφή

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
el_GR: Διαφημιστικό με κορδέλα

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
el_GR: Κορδέλα με αριστερά και δεξιά βέλη

[ctx: shape]
en: Right Arrow
el_GR: Δεξιό Βέλος

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
el_GR: Δεξιό βέλος με ρίγες

[ctx: shape]
en: Right brace
el_GR: Ορθογώνια επεξήγηση

[ctx: shape]
en: Right bracket
el_GR: Δεξιά αγκύλη

[ctx: shape]
en: Right triangle
el_GR: Ορθογώνιο τρίγωνο

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
el_GR: Ορθογώνιο με στρογγυλεμένες γωνίες

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
el_GR: Επεξήγηση σχήματος ορθογώνιου με στρογγυλεμένες γωνίες

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής εξόδου σε ταινία

[ctx: shape]
en: Smiley face
el_GR: Χαμογελαστό πρόσωπο

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής ταξινόμησης

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής αποθηκευμένων δεδομένων

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής λογικού "και"

[ctx: shape]
en: Sun
el_GR: Ήλιος

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
el_GR: Σύμβολο διαγράμματος ροής χαρακτήρα τερματισμού

[ctx: shape]
en: Trapezoid
el_GR: Τραπέζιο

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
el_GR: Τραπέζιο με ασύμμετρες μη παράλληλες πλευρές

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
el_GR: Βέλος σχήματος U

[ctx: shape]
en: Up Arrow
el_GR: Πάνω Βέλος

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
el_GR: Κατακόρυφη κύλιση

[ctx: shape]
en: Water droplet
el_GR: Σταγονίδιο

[ctx: shape]
en: Wave
el_GR: Κύμα

[ctx: shape]
en: four snipped corners
el_GR: Τέσσερις ψαλιδισμένες γωνίες

[ctx: shuffle]
en: off
el_GR: απενεργοποιημένο

[ctx: shuffle]
en: on
el_GR: ενεργοποιημένο

en: single {action}
el_GR: Απλό {action}

en: skips backward past a block of links
el_GR: υπερπήδηση προς τα πίσω ενός μπλοκ συνδέσμων

en: skips forward past a block of links
el_GR: υπερπήδηση ενός μπλοκ συνδέσμων

en: slanted dash dot
el_GR: πλάγιες παύλες κουκκίδες

en: slice
el_GR: κομμάτι

en: slider
el_GR: ρυθμιζόμενο

en: solid
el_GR: αμιγές

en: sorted
el_GR: ταξινομημένο

en: sorted ascending
el_GR: αύξουσα ταξινόμηση

en: sorted descending
el_GR: φθίνουσα ταξινόμηση

en: sound
el_GR: ήχος

en: space
el_GR: διάστημα

en: space with any dots
el_GR: διάστημα με κουκίδες

en: space with dot
el_GR: διάστημα με κουκίδα

en: speak command keys off
el_GR: απενεργοποίηση εκφώνησης πλήκτρων εντολών

en: speak command keys on
el_GR: ενεργοποίηση εκφώνησης πλήκτρων εντολών

en: speech viewer disabled
el_GR: απενεργοποίηση προβολέα εκφώνησης

en: speech viewer enabled
el_GR: ενεργοποίηση προβολέα εκφώνησης

[ctx: speechModes]
en: beeps
el_GR: μπιπ

[ctx: speechModes]
en: off
el_GR: απενεργοποιημένη

[ctx: speechModes]
en: on-demand
el_GR: κατόπιν αιτήματος

[ctx: speechModes]
en: talk
el_GR: εκφώνηση

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
el_GR: &Φιλτράρισμα κατά:

en: spelling and grammar: {text}
el_GR: ορθογραφικός και γραμματικός έλεγχος: {text}

en: spelling error
el_GR: ανορθόγραφο

en: spelling: {text}
el_GR: Ορθογραφικός έλεγχος: {text}

en: spin button
el_GR: κουμπί περιστροφής

en: split button
el_GR: <κουμπί διαχωρισμού

en: split pane
el_GR: περιοχή διαμερισμού

en: status bar
el_GR: γραμμή κατάστασης

en: stop
el_GR: διακοπή

en: strikethrough
el_GR: διακριτή διαγραφή

en: strong
el_GR: έντονα

en: style
el_GR: στυλ

en: style %s
el_GR: στυλ %s

en: style definition
el_GR: Ορισμός στιλ

en: subMenu
el_GR: υπό Μενού

en: subject: %s
el_GR: θέμα: %s

en: subscript
el_GR: δείκτης

en: suggestion
el_GR: πρόταση

en: superscript
el_GR: εκθέτης

en: switch
el_GR: εναλλαγή

[ctx: symbolLevel]
en: all
el_GR: όλη

[ctx: symbolLevel]
en: character
el_GR: χαρακτήρας

[ctx: symbolLevel]
en: most
el_GR: αρκετή

[ctx: symbolLevel]
en: none
el_GR: καμία

[ctx: symbolLevel]
en: some
el_GR: κάποια

[ctx: symbolPreserve]
en: always
el_GR: πάντα

[ctx: symbolPreserve]
en: never
el_GR: ποτέ

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
el_GR: μόνο κάτω από το επίπεδο των συμβόλων

[ctx: synth setting]
en: Inflection
el_GR: Επιτονισμός

[ctx: synth setting]
en: Language
el_GR: Γλώσσα

[ctx: synth setting]
en: Pitch
el_GR: Τόνος φωνής

[ctx: synth setting]
en: Rate
el_GR: Ταχύτητα εκφώνησης

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
el_GR: Ενίσχυση ρυθμού

[ctx: synth setting]
en: Variant
el_GR: Μεταβλητή

[ctx: synth setting]
en: Voice
el_GR: Φωνή

[ctx: synth setting]
en: Volume
el_GR: Ένταση

en: tab control
el_GR: καρτέλα

en: table
el_GR: πίνακας

en: table body
el_GR: σώμα πίνακα

en: table footer
el_GR: υποσέλιδο πίνακα

en: table header
el_GR: κεφαλίδα πίνακα

en: table property
el_GR: ιδιότητα πίνακα

en: table with {columnCountText} and {rowCountText}
el_GR: πίνακας με {columnCountText} και {rowCountText}

en: tear off menu
el_GR: αποσπώμενο μενού

en: terminal
el_GR: τερματικό

en: text
el_GR: κείμενο

en: text "%s" not found
el_GR: δε βρέθηκε το κείμενο "%s"

en: text frame
el_GR: πλαίσιο κειμένου

en: text mode
el_GR: λειτουργία κειμένου

en: thick
el_GR: παχιά

en: thick diagonal crosshatch
el_GR: χοντρή διαγώνια διαγράμμιση

en: thin
el_GR: λεπτά

en: thin diagonal crosshatch
el_GR: λεπτή διαγώνια διαγράμμιση

en: thin diagonal stripe
el_GR: λεπτή διαγώνια ρίγα

en: thin horizontal crosshatch
el_GR: λεπτή οριζόντια διαγράμμιση

en: thin horizontal stripe
el_GR: λεπτή οριζόντια ρίγα

en: thin reverse diagonal stripe
el_GR: λεπτή αντίστροφη διαγώνια ρίγα

en: thin vertical stripe
el_GR: λεπτή κάθετη ρίγα

en: through row {row} column {column}
el_GR: έως τη σειρά {row} στήλη {column}

en: through {endCol}
el_GR: έως {endCol}

en: through {endRow}
el_GR: έως {endRow}

en: thumb control
el_GR: στοιχείο ελέγχου δείκτη κύλισης

[ctx: time format]
en: {D} day {H}:{M}:{S}
el_GR: {D} ημέρα {H}:{M}:{S}

[ctx: time format]
en: {D} days {H}:{M}:{S}
el_GR: {D} ημέρες {H}:{M}:{S}

en: title bar
el_GR: γραμμή τίτλου

en: to focus
el_GR: σε εστίαση

en: to review
el_GR: σε επισκόπηση

en: toggle button
el_GR: κουμπί εναλλαγής

en: tool bar
el_GR: γραμμή εργαλείων

en: tool tip
el_GR: επεξήγηση

en: top edge
el_GR: πάνω πλευρά

[ctx: touch action]
en: flick down
el_GR: Σάρωση προς τα κάτω

[ctx: touch action]
en: flick left
el_GR: σάρωση αριστερά

[ctx: touch action]
en: flick right
el_GR: σάρωση δεξιά

[ctx: touch action]
en: flick up
el_GR: Σάρωση προς τα πάνω

[ctx: touch action]
en: hold
el_GR: συνεχές άγγιγμα

[ctx: touch action]
en: hover
el_GR: σάρωση

[ctx: touch action]
en: hover down
el_GR: άγγιγμα

[ctx: touch action]
en: hover up
el_GR: Διακοπή αγγίγματος

[ctx: touch action]
en: tap
el_GR: απλό άγγιγμα

[ctx: touch action]
en: tap and hold
el_GR: διπλό παρατεταμένο άγγιγμα

en: track change: {text}
el_GR: παρακολούθηση αλλαγής: {text}

en: tree view
el_GR: προβολή δέντρου

en: tree view button
el_GR: κουμπί προβολής δέντρου

en: tree view item
el_GR: στοιχείο προβολής δέντρου

en: triggered
el_GR: διεγερμένο

en: triple {action}
el_GR: τριπλό {action}

en: unavailable
el_GR: μη διαθέσιμο

en: underline
el_GR: υπογράμμιση

en: underlined
el_GR: με υπογράμμιση

en: unknown
el_GR: άγνωστο

en: unknown %s
el_GR: άγνωστο %s

en: unknown input method
el_GR: άγνωστη μέθοδος εισόδου

en: unknown language
el_GR: άγνωστη γλώσσα

en: unlocked
el_GR: ξεκλείδωτο

en: unread
el_GR: μη αναγνωσμένο

en: up arrow
el_GR: πάνω βέλος

en: up-right diagonal line
el_GR: προς τα πάνω δεξιά διαγώνιος

[ctx: updateCheck]
en: Error checking for update.
    {tip}
el_GR: Σφάλμα κατά τον έλεγχο για ενημέρωση.
    {tip}

[ctx: updateCheck]
en: Make sure you are connected to the internet, and the NVDA update mirror URL is valid.
    Mirror URL: {url}
el_GR: Βεβαιωθείτε ότι είστε συνδεδεμένοι στο διαδίκτυο και ότι το εναλλακτικό URL ενημέρωσης του NVDA είναι έγκυρο.
    Εναλλακτικό URL: {url}

[ctx: updateCheck]
en: Unable to establish a connection to the NV Access server.
el_GR: Αδυναμία σύνδεσης με τον διακομιστή της NV Access.

en: value {valueAxisData}
el_GR: τιμή {valueAxisData}

en: vertical align bottom
el_GR: Κάθετη στοίχιση στην τελευταία γραμμή

en: vertical align distributed
el_GR: Κάθετη διαμοιρασμένη στοίχιση

en: vertical align justified
el_GR: Κάθετη πλήρης στοίχιση

en: vertical align middle
el_GR: Κάθετη στοίχιση στο κέντρο

en: vertical align top
el_GR: Κάθετη στοίχιση στην κορυφή

en: vertical borders except outside
el_GR: κατακόρυφα περιγράμματα εκτός των εξωτερικών

en: vertical stripe
el_GR: κάθετη ρίγα

en: video
el_GR: βίντεο

en: view port
el_GR: οπτικό πλαίσιο

en: visited
el_GR: με επίσκεψη

en: vlnk
el_GR: με επίσκεψη

en: volume down
el_GR: μείωση έντασης

en: volume up
el_GR: αύξηση έντασης

en: white space
el_GR: κενό διάστημα

en: window
el_GR: παράθυρο

en: with %s column | with %s columns
el_GR[0]: με %s στήλες
el_GR[1]: με %s στήλες

en: with %s item | with %s items
el_GR[0]: με %s στοιχεία
el_GR[1]: με %s στοιχεία

en: with %s row | with %s rows
el_GR[0]: με %s γραμμές
el_GR[1]: με %s γραμμές

en: with {rowCountTranslation} and {colCountTranslation}
el_GR: με {rowCountTranslation} και {colCountTranslation}

en: word
el_GR: λέξη

en: {author} is editing
el_GR: Επεξεργασία από {author}

en: {backgroundColor} background
el_GR: παρασκήνιο {backgroundColor}

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
el_GR: {bookPercentage}%, θέση {curLocation} από {maxLocation}

en: {category} ({nbResults} result) | {category} ({nbResults} results)
el_GR[0]: {category} ({nbResults} αποτέλεσμα)
el_GR[1]: {category} ({nbResults} αποτέλεσμα)

en: {color1} to {color2}
el_GR: {color1} σε {color2}

en: {color} (default color)
el_GR: (προεπιλεγμένο χρώμα) {color}

en: {color} on {backgroundColor}
el_GR: {color} σε {backgroundColor}

en: {columnCount} column | {columnCount} columns
el_GR[0]: {columnCount} στήλες
el_GR[1]: {columnCount} στήλες

en: {date} (all day)
el_GR: {date} (όλοήμερο)

en: {desc} left and right edges
el_GR: {desc} αριστερές και δεξιές πλευρές

en: {desc} surrounding border
el_GR: {desc} περιβάλλον περίγραμμα

en: {desc} top and bottom edges
el_GR: {desc} πάνω και κάτω πλευρές

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
el_GR: {desc} προς τα πάνω δεξιά και προς τα κάτω δεξιά διαγώνιες

en: {distance:.3g} point from bottom slide edge | {distance:.3g} points from bottom slide edge
el_GR[0]: {distance:.3g} στιγμές από την κάτω πλευρά της διαφάνειας
el_GR[1]: {distance:.3g} στιγμές από την κάτω πλευρά της διαφάνειας

en: {distance:.3g} point from left slide edge | {distance:.3g} points from left slide edge
el_GR[0]: {distance:.3g} στιγμές από την αριστερή άκρη της διαφάνειας
el_GR[1]: {distance:.3g} point from left slide edge

en: {distance:.3g} point from right slide edge | {distance:.3g} points from right slide edge
el_GR[0]: {distance:.3g} στιγμές από τη δεξιά πλευρά της διαφάνειας
el_GR[1]: {distance:.3g} στιγμές από τη δεξιά πλευρά της διαφάνειας

en: {distance:.3g} point from top slide edge | {distance:.3g} points from top slide edge
el_GR[0]: {distance:.3g} στιγμές από την επάνω πλευρά της διαφάνειας
el_GR[1]: {distance:.3g} στιγμές από την επάνω πλευρά της διαφάνειας

en: {distance} from left edge of page
el_GR: {distance} από την αριστερή πλευρά της σελίδας

en: {distance} from top edge of page
el_GR: {distance} από την πάνω πλευρά της σελίδας

en: {elapsedTime} elapsed
el_GR: Παρήλθαν {elapsedTime}

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
el_GR: {firstAddress} {firstContent} έως {lastAddress} {lastContent}

en: {firstAddress} through {lastAddress}
el_GR: {firstAddress} έως {lastAddress}

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
el_GR: {firstAddress} {firstValue} έως {lastAddress} {lastValue}

en: {hourText} and {minuteText} remaining
el_GR: Απομένουν {hourText} και {minuteText}

en: {hourText} remaining
el_GR: Απομένει {hourText}

en: {hours:d} hour | {hours:d} hours
el_GR[0]: {hours:d} ώρα
el_GR[1]: {hours:d} ώρες

en: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} is covered by the GNU General Public License (Version 2 or later).
    You are free to share or change this software in any way you like as long as it is accompanied by the license and you make all source code available to anyone who wants it.
    This applies to both original and modified copies of this software, plus any derivative works.
    For further details, you can view the license from the Help menu.
    It can also be viewed online at: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html and https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.en.html
    
    {name} is developed by NV Access, a non-profit organisation committed to helping and promoting free and open source solutions for blind and vision impaired people.
    If you find NVDA useful and want it to continue to improve, please consider donating to NV Access. You can do this by selecting Donate from the NVDA menu.
el_GR: {longName} ({name})
    Έκδοση: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    Το {name} καλύπτεται από την GNU General Public License (Έκδοση 2 ή μεταγενέστερη).
    Είστε ελεύθεροι να κοινοποιείτε ή να τροποποιείτε αυτό το λογισμικό με οποιονδήποτε τρόπο, αρκεί να συνοδεύεται από την άδεια και να καθιστάτε διαθέσιμο όλο τον πηγαίο κώδικα σε όποιον το ζητήσει.
    Αυτό ισχύει τόσο για τα πρωτότυπα όσο και για τα τροποποιημένα αντίγραφα αυτού του λογισμικού, καθώς και για οποιαδήποτε παράγωγα έργα.
    Για περισσότερες λεπτομέρειες, μπορείτε να δείτε την άδεια από το μενού Βοήθεια.
    Μπορεί επίσης να προβληθεί διαδικτυακά στη διεύθυνση: [https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html] και https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html και [https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.en.html] και https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.en.html
    
    Το {name} αναπτύσσεται από την NV Access, έναν μη κερδοσκοπικό οργανισμό που δεσμεύεται να βοηθά και να προωθεί ελεύθερες και ανοιχτού κώδικα λύσεις για τυφλούς και άτομα με απώλεια όρασης.
    Αν θεωρείτε το NVDA χρήσιμο και θέλετε να συνεχίσει να βελτιώνεται, παρακαλούμε σκεφτείτε να κάνετε μια δωρεά στην NV Access. Μπορείτε να το κάνετε επιλέγοντας «Δωρεά» από το μενού του NVDA.

en: {message}
    
    Category: "{category}"
    Option: "{option}"
el_GR: {message}
    
    Κατηγορία: «{category}»
    Επιλογή: «{option}»

en: {minuteText} remaining
el_GR: Απομένει {minuteText}

en: {minutes:d} minute | {minutes:d} minutes
el_GR[0]: {minutes:d} λεπτό
el_GR[1]: {minutes:d} λεπτά

en: {modifier} released
el_GR: {modifier} εκδόθηκε

en: {numFingers} finger {action} | {numFingers} finger {action}
el_GR[0]: {numFingers} δάχτυλο {action}
el_GR[1]: {numFingers} δάχτυλο {action}

en: {number} of {total}
el_GR: {number} από {total}

en: {num} suggestion | {num} suggestions
el_GR[0]: {num} πρόταση
el_GR[1]: {num} πρόταση

en: {offset:.3g} centimeter | {offset:.3g} centimeters
el_GR[0]: {offset:.3g} εκατοστό
el_GR[1]: {offset:.3g} εκατοστό

en: {offset:.3g} character | {offset:.3g} characters
el_GR[0]: {offset:.3g} χαρακτήρας
el_GR[1]: {offset:.3g} χαρακτήρας

en: {offset:.3g} inch | {offset:.3g} inches
el_GR[0]: {offset:.3g} ίντσα
el_GR[1]: {offset:.3g} ίντσα

en: {offset:.3g} millimeter | {offset:.3g} millimeters
el_GR[0]: {offset:.3g} χιλιοστό
el_GR[1]: {offset:.3g} χιλιοστό

en: {offset:.3g} pica | {offset:.3g} picas
el_GR[0]: {offset:.3g} πίκα
el_GR[1]: {offset:.3g} πίκα

en: {offset:.3g} pt
el_GR: {offset:.3g} στιγμές

en: {profileName} configuration profile active
el_GR: {profileName} προφίλ διαμόρφωσης ενεργό

en: {profile} profile activated
el_GR: {profile} προφίλ ενεργοποιήθηκε

en: {profile} profile deactivated
el_GR: {profile} προφίλ απενεργοποιήθηκε

en: {remainingTimeFormatted} remaining
el_GR: Απομένουν {remainingTimeFormatted}

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
el_GR: {revisionType} {description}: {text} από {author} στις {date}

en: {rowCount} row | {rowCount} rows
el_GR[0]: {rowCount} γραμμή
el_GR[1]: {rowCount} γραμμές

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
el_GR: {seriesName} σειρά {seriesIndex} από {seriesCount}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
el_GR: {seriesName} γραμμή τάσης: {trendlineType}, όνομα: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
el_GR: {seriesName} γραμμή τάσης: {trendlineType}, όνομα: {trendlineName}, ετικέτα: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
el_GR: {size:g} στιγμές

en: {startTime} to {endTime}
el_GR: {startTime} έως {endTime}

en: {start} through {end}
el_GR: {start} εως {end}

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
el_GR: {styleName} Στυλ, επίπεδο περιγράμματος {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
el_GR: {symbol} όπως στο {description}

en: {textAttribute} off
el_GR: {textAttribute} απενεργοποιημένο

en: {textAttribute} on
el_GR: {textAttribute} ενεργοποιημένο

en: {totalTime} total
el_GR: Συνολικά {totalTime}

en: {val:.2f} centimetre | {val:.2f} centimetres
el_GR[0]: {val:.2f} εκατοστά
el_GR[1]: {val:.2f} εκατοστά

en: {val:.2f} cm
el_GR: {val:.2f} εκ.

en: {val:.2f} in
el_GR: {val:.2f} ίντσες

en: {val:.2f} inch | {val:.2f} inches
el_GR[0]: {val:.2f} ίντσες
el_GR[1]: {val:.2f} ίντσες

en: {val:g} pt space before paragraph
el_GR: Διάστημα {val:g} στιγμών πριν την παράγραφο
