nvda - en to fi_FI translation catalogue (3349 entries)

en:  %s is currently running.
fi_FI:  %s käynnissä.

en:  %s module is loaded.
fi_FI:  %s-moduuli on ladattu.

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
fi_FI:  osa {fractionValue:.2f} prosenttia, sektori {pointIndex} / {pointCount}

en:  minus
fi_FI:  miinus

en:  square
fi_FI:  kerroin

en:  title: {axisTitle}
fi_FI:  otsikko: {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
fi_FI:  {segmentType} {pointIndex} / {pointCount}

en: %d character | %d characters
fi_FI[0]: %d merkki
fi_FI[1]: %d merkkiä

en: %d percent
fi_FI: %d prosenttia

en: %s application
fi_FI: %s-sovellus

en: %s column | %s columns
fi_FI[0]: %s palsta
fi_FI[1]: %s palstaa

en: %s cursor
fi_FI: Kohdistin: %s

en: %s end
fi_FI: %s lop

en: %s highlighted
fi_FI: %s korostettu

en: %s item | %s items
fi_FI[0]: %s kohde
fi_FI[1]: %s kohdetta

en: %s keyboard
fi_FI: Näppäimistö: %s

en: %s mode
fi_FI: %stila

en: %s normalized
fi_FI: %s normalisoitu

en: %s selected
fi_FI: %s valittu

en: %s selected instead
fi_FI: %s valittu sen sijaan

en: %s unselected
fi_FI: %s ei valittu

en: &About add-on...
fi_FI: T&ietoja lisäosasta...

en: &About...
fi_FI: T&ietoja...

en: &Add
fi_FI: &Lisää

en: &Add-on store...
fi_FI: L&isäosakauppa...

en: &Alignment
fi_FI: T&asaus

en: &Annotations
fi_FI: &Merkinnät

en: &Anywhere
fi_FI: Täsmää ka&ikkialla

en: &Apply
fi_FI: &Käytä

en: &Beep for capitals
fi_FI: Ilmaise isot kir&jaimet merkkiäänellä

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
fi_FI: &Anna merkkiääni pieniä kirjaimia kirjoitettaessa Caps Lockin ollessa käytössä

en: &Bookmarks
fi_FI: &Kirjanmerkit

en: &Braille viewer
fi_FI: Pistekir&joituksen tarkastelu

en: &Brightness controls audio coordinates volume
fi_FI: Äänikoordinaattien &voimakkuutta säädetään ruudun kirkkauden mukaan

en: &Buttons
fi_FI: &Painikkeet

en: &Categories:
fi_FI: &Kategoriat:

en: &Charts
fi_FI: &Kaaviot

en: &Check for update...
fi_FI: T&arkista päivitys...

en: &Clickable
fi_FI: &Napsautettavat kohteet

en: &Close
fi_FI: &Sulje

en: &Colors
fi_FI: V&ärit

en: &Comment
fi_FI: &Kommentti

en: &Configuration profiles...
fi_FI: Asetusp&rofiilit...

en: &Continue
fi_FI: &Jatka

en: &Continue running
fi_FI: &Jatka käyttöä

en: &Copy version number
fi_FI: &Kopioi versionumero

en: &Create portable copy...
fi_FI: Luo &massamuistiversio...

en: &Default dictionary...
fi_FI: &Oletus...

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
fi_FI: Viivästetyt merkkien kuvaukset koh&distinta siirrettäessä

en: &Delete
fi_FI: &Poista

en: &Dictionary entries
fi_FI: &Sanastomääritykset

en: &Diff algorithm:
fi_FI: Muutosten &havaitsemismenetelmä:

en: &Displays to detect automatically:
fi_FI: &Automaattisesti tunnistettavat pistenäytöt:

en: &Donate
fi_FI: &Lahjoita

en: &Done
fi_FI: V&almis

en: &Download update
fi_FI: &Lataa päivitys

en: &Edit
fi_FI: &Muokkaa

en: &Editor revisions
fi_FI: &Muokkausmerkinnät

en: &Enable Highlighting
fi_FI: &Ota korostus käyttöön

en: &Enable browse mode on page load
fi_FI: &Ota selaustila käyttöön sivua ladattaessa

en: &Errors
fi_FI: V&irheet

en: &External IP:
fi_FI: &Ulkoinen IP-osoite:

en: &Figures and captions
fi_FI: K&uvat ja kuvatekstit

en: &Font name
fi_FI: &Fontin nimi

en: &Form fields
fi_FI: Lom&akekentät

en: &Generate Key
fi_FI: &Luo avain

en: &Graphics
fi_FI: &Grafiikat

en: &Groupings
fi_FI: R&yhmät

en: &Guess object position information when unavailable
fi_FI: Ar&vaa objektien sijaintitiedot, kun niitä ei ole käytettävissä

en: &HID keyboard input simulation
fi_FI: &HID-näppäimistösyötteen simulointi

en: &Headings
fi_FI: &Otsikot

en: &Help
fi_FI: &Ohje

en: &Help, training and support
fi_FI: &Ohjeet, koulutus ja tuki

en: &Host:
fi_FI: I&säntä:

en: &Hover for cell routing
fi_FI: &Hiiren vieminen merkin päälle siirtää kyseiseen soluun

en: &Inflection
fi_FI: &Sävy

en: &Input table:
fi_FI: S&yöttötaulukko:

en: &Install NVDA on this computer
fi_FI: &Asenna

en: &Install NVDA...
fi_FI: &Asenna NVDA...

en: &Keep existing desktop shortcut
fi_FI: &Säilytä nykyinen työpöydän pikakuvake

en: &Key:
fi_FI: &Avain:

en: &Keyboard layout:
fi_FI: &Näppäinasettelu:

en: &Language
fi_FI: Kie&li:

en: &Level
fi_FI: T&aso

en: &Line spacing
fi_FI: Ri&vivälit

en: &Lists
fi_FI: &Luettelot

en: &Maximum number of characters on one line
fi_FI: &Merkkien enimmäismäärä rivillä

en: &Modes available in the 'Cycle sound split mode' command:
fi_FI: &Äänijakotilan valinnat:

en: &Modes available in the Cycle speech mode command:
fi_FI: Pu&hetilakomennon valinnat:

en: &Move to
fi_FI: &Siirry

en: &Multiple key press timeout (ms):
fi_FI: &Usean näppäinpainalluksen aikakatkaisu (ms):

en: &New
fi_FI: &Uusi

en: &No
fi_FI: &Ei

en: &Not now
fi_FI: &Ei nyt

en: &Number of lines per page
fi_FI: R&ivien enimmäismäärä sivulla

en: &Output table:
fi_FI: Tul&ostustaulukko:

en: &Pages
fi_FI: &Sivut

en: &Paragraph indentation
fi_FI: Ka&ppalesisennykset

en: &Paragraph style:
fi_FI: Ka&ppaletyyli:

en: &Pattern
fi_FI: K&orvattava

en: &Pitch
fi_FI: &Korkeus

en: &Play audio coordinates when mouse moves
fi_FI: Ilmaise hiiren k&oordinaatit merkkiäänillä

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
fi_FI: T&oista merkkiääni, kun näyttöverho otetaan käyttöön tai poistetaan käytöstä

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
fi_FI: &Toista ääni käynnistettäessä ja suljettaessa

en: &Port:
fi_FI: &Portti:

en: &Postpone update
fi_FI: &Lykkää päivitystä

en: &Preferences
fi_FI: Muk&autukset

en: &Proceed with installation (not recommended)
fi_FI: &Jatka asennusta (ei suositella)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
fi_FI: &Välimerkkien ja symbolien puhuminen...

en: &Python console
fi_FI: &Python-konsoli

en: &Rate
fi_FI: &Nopeus

en: &References
fi_FI: &Viitteet

en: &Remove
fi_FI: &Poista

en: &Rename
fi_FI: &Nimeä uudelleen

en: &Replacement
fi_FI: Ko&rvaava

en: &Revert to saved configuration
fi_FI: &Palauta tallennetut asetukset

en: &Review add-ons...
fi_FI: T&arkastele lisäosia...

en: &Save
fi_FI: Ta&llenna

en: &Save configuration
fi_FI: &Tallenna asetukset

en: &Save configuration when exiting NVDA
fi_FI: &Tallenna asetukset suljettaessa

en: &Select NVDA Modifier Keys
fi_FI: V&alitse NVDA-näppäimet

en: &Send actual symbol to synthesizer
fi_FI: L&ähetä merkki syntetisaattorille

en: &Settings...
fi_FI: &Asetukset...

en: &Sheets
fi_FI: &Laskentataulukot

en: &Show Braille Viewer on Startup
fi_FI: &Näytä pistekirjoituksen tarkastelu käynnistettäessä

en: &Show Speech Viewer on Startup
fi_FI: &Näytä puheen tarkastelu käynnistettäessä

en: &Show cursor
fi_FI: &Näytä kohdistin

en: &Show this dialog when NVDA starts
fi_FI: &Näytä tämä valintaikkuna NVDA:n käynnistyessä

en: &Simple review mode
fi_FI: &Yksinkertainen tarkastelutila

en: &Sound split mode:
fi_FI: &Äänijaon tila:

en: &Speech viewer
fi_FI: Pu&heen tarkastelu

en: &Start the new portable copy after creation
fi_FI: &Käynnistä uusi massamuistiversio luonnin jälkeen

en: &Symbol:
fi_FI: &Symboli:

en: &Symbols
fi_FI: &Symbolit

en: &Synthesizer:
fi_FI: &Syntetisaattori:

en: &Tables
fi_FI: Ta&ulukot

en: &Temporary dictionary...
fi_FI: &Tilapäinen...

en: &Test...
fi_FI: Te&staa...

en: &Tools
fi_FI: T&yökalut

en: &Touch typing mode
fi_FI: &Kosketuskirjoitustila

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
fi_FI: Estä mui&den kuin näppäinkomentojen pääsy asiakirjaan

en: &Triggers...
fi_FI: Kä&ynnistimet...

en: &Type
fi_FI: &Tyyppi

en: &URL:
fi_FI: &URL-osoite:

en: &Update now
fi_FI: &Päivitä nyt

en: &Update to NVDA {version}
fi_FI: &Päivitä NVDA versioon {version}

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
fi_FI: Käytä &Caps Lockia  NVDA-näppäimenä

en: &User Guide
fi_FI: &Käyttöopas

en: &View License
fi_FI: &Näytä lisenssi

en: &Voice
fi_FI: Puhe&ääni

en: &Voice dictionary...
fi_FI: Puhe&äänikohtainen...

en: &Yes
fi_FI: &Kyllä

en: (normal configuration)
fi_FI: (normaalit asetukset)

en: 0 matches
fi_FI: 0 tulosta

en: 1.5 line spacing
fi_FI: Riviväli 1,5

en: 100 percent Stacked Area
fi_FI: pinottu alue, 100 %

en: 100 percent Stacked Bar
fi_FI: pinottu palkki, 100 %

en: 100 percent Stacked Column
fi_FI: pinottu pylväs, 100 %

en: 100 percent Stacked Cone Bar
fi_FI: pinottu kartiopalkki, 100 %

en: 100 percent Stacked Cone Column
fi_FI: pinottu kartiopylväs, 100 %

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
fi_FI: pinottu lieriöpalkki, 100 %

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
fi_FI: pinottu lieriöpylväs, 100 %

en: 100 percent Stacked Line
fi_FI: pinottu viiva, 100 %

en: 100 percent Stacked Line with Markers
fi_FI: pinottu viiva ja merkit, 100 %

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
fi_FI: pinottu pyramidipalkki, 100 %

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
fi_FI: pinottu pyramidipylväs, 100 %

en: 12.5% gray
fi_FI: 12,5 % harmaa

en: 25% gray
fi_FI: 25 % harmaa

en: 3D 100 percent Stacked Bar
fi_FI: kolmiulotteinen pinottu palkki, 100 %

en: 3D 100 percent Stacked Column
fi_FI: kolmiulotteinen pinottu pylväs, 100 %

en: 3D Area
fi_FI: kolmiulotteinen alue

en: 3D Clustered Bar
fi_FI: kolmiulotteinen yhdistelmäpalkki

en: 3D Clustered Column
fi_FI: kolmiulotteinen yhdistelmäpylväs

en: 3D Column
fi_FI: kolmiulotteinen pylväs

en: 3D Cone Column
fi_FI: kolmiulotteinen kartiopylväs

en: 3D Cylinder Column
fi_FI: kolmiulotteinen lieriöpylväs

en: 3D Line
fi_FI: kolmiulotteinen viiva

en: 3D Pie
fi_FI: kolmiulotteinen ympyrä

en: 3D Pyramid Column
fi_FI: kolmiulotteinen pyramidipylväs

en: 3D Stacked Area
fi_FI: kolmiulotteinen pinottu alue

en: 3D Stacked Bar
fi_FI: kolmiulotteinen pinottu palkki

en: 3D Stacked Column
fi_FI: kolmiulotteinen pinottu pylväs

en: 3D Surface
fi_FI: kolmiulotteinen pinta

en: 3D Surface (wireframe)
fi_FI: kolmiulotteinen pinta (lankamalli)

en: 50% gray
fi_FI: 50 % harmaa

en: 6.25% gray
fi_FI: 6,25 % harmaa

en: 75% gray
fi_FI: 75 % harmaa

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
fi_FI: Valintaikkuna, jossa voidaan lisätä sanastomerkintöjä oletussanastoon.

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
fi_FI: Valintaikkuna, jossa voidaan lisätä sanastomerkintöjä tilapäiseen sanastoon.

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
fi_FI: Valintaikkuna, jossa voidaan lisätä sanastomerkintöjä äänikohtaiseen sanastoon.

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
fi_FI: Ilmainen ja avoimen lähdekoodin ruudunlukuohjelma Microsoft Windowsille

en: A pattern is required.
fi_FI: Korvattava merkkijono on pakollinen.

en: A portable copy already exists in the directory '{portableDirectory}'. Do you want to update it?
fi_FI: Hakemistossa "{portableDirectory}" on jo massamuistiversio. Haluatko päivittää sen?

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
fi_FI: Järjestelmästä löytyi aiempi NVDA:n versio. Se päivitetään.

en: A profile cannot have an empty name.
fi_FI: Profiililla ei voi olla tyhjää nimeä.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
fi_FI: Tämä lisäosa on jo asennettu. Haluatko päivittää {summary} {curVersion}:n versioksi {newVersion}?

en: About NVDA
fi_FI: Tietoja NVDA:sta

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
fi_FI: Toiminto ei käytettävissä Microsoft Storesta asennetussa NVDA-versiossa

en: Action unavailable in a temporary version of NVDA
fi_FI: Toiminto ei käytettävissä NVDA:n tilapäisversiossa

en: Action unavailable in secure context
fi_FI: Toiminto ei käytettävissä suojatussa kontekstissa

en: Action unavailable while Windows is locked
fi_FI: Toiminto ei käytettävissä Windowsin ollessa lukittuna

en: Action unavailable while a dialog requires a response
fi_FI: Toiminto ei käytettävissä valintaikkunan odottaessa vastausta

en: Action unavailable while the braille mode is set to speech output
fi_FI: Toiminto ei käytettävissä kun pistekirjoitustilana on puhetuloste

en: Action unavailable. Braille is tethered to focus
fi_FI: Toiminto ei käytettävissä, koska pistenäyttö seuraa kohdistusta

en: Activate
fi_FI: Aktivoi

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
fi_FI: Ottaa {profile}-asetusprofiilin käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Activates the Add-on Store to browse and manage add-on packages for NVDA
fi_FI: Avaa lisäosakaupan, jossa voi selata ja hallita NVDA:n lisäosapaketteja.

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
fi_FI: Avaa NVDA:n Python-konsolin, josta on hyötyä pääasiassa kehittäjille.

en: Activates the current object in the document
fi_FI: Aktivoi asiakirjan nykyisen objektin.

en: Activates the text at the cursor if possible
fi_FI: Aktivoi kohdistimen kohdalla olevan tekstin, mikäli mahdollista.

en: Add Dictionary Entry
fi_FI: Lisää sanastomääritys

en: Add Symbol
fi_FI: Lisää symboli

en: Add-on Installation
fi_FI: Lisäosan asennus

en: Add-on Store
fi_FI: Lisäosakauppa

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
fi_FI: Lisäosia ei voi asentaa Microsoft Storesta asennettuun NVDA-versioon.

en: Advanced
fi_FI: Lisäasetukset

en: Afrikaans grade 1
fi_FI: afrikaans, taso 1

en: Afrikaans grade 2
fi_FI: afrikaans, taso 2

en: Akkadian (Borger) grade 1
fi_FI: Akkadi (Borger), taso 1

en: Akkadian (US) grade 1
fi_FI: akkadi (Yhdysvallat), taso 1

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
fi_FI: Lisäosat on poistettu käytöstä. Ne otetaan käyttöön seuraavalla NVDA:n uudelleenkäynnistyksellä, ellet poista niitä käytöstä toistamiseen.

en: All caps on
fi_FI: Kaikki isoilla

en: All dots
fi_FI: Kaikki pisteet

en: Allow NV Access to gather NVDA usage statistics
fi_FI: Salli NVDA:n käyttötilastojen kerääminen

en: Allow automatic updates to install incompatible add-ons
fi_FI: Salli automaattisten päivitysten asentaa yhteensopimattomia lisäosia

en: Allow skim &reading in Say All
fi_FI: Salli p&ikanäppäimet jatkuvassa luvussa

en: Alpha numeric input
fi_FI: Aakkosnumeerinen syöte

en: Already connected
fi_FI: Yhteys on jo muodostettu

en: Already in a content recognition result
fi_FI: Olet jo sisältötunnistuksen tuloksessa

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
fi_FI: Rivi {rowNumber} ja sarake {columnNumber} on jo määritetty sarakeotsikoiden alkukohdaksi

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
fi_FI: Rivi {rowNumber} ja sarake {columnNumber} on jo määritetty riviotsikoiden alkukohdaksi

en: Already set {address} as start of column headers
fi_FI: Solu {address} on jo määritetty sarakeotsikoiden alkukohdaksi

en: Already set {address} as start of row headers
fi_FI: Solu {address} on jo määritetty riviotsikoiden alkukohdaksi

en: Always
fi_FI: Aina

en: Always duck
fi_FI: Aina

en: Always fill display
fi_FI: Täytä näyttö aina

en: Always include short character &description when announcing candidates
fi_FI: Ilmoita lyhyet merkki&kuvaukset aina ehdokkaita luettaessa

en: An error has caused this feature ({title}) to be unavailable at this time. Restarting NVDA or Windows may solve this problem.
fi_FI: Tämä toiminto ({title}) ei ole käytettävissä virheen vuoksi. NVDA:n tai Windowsin uudelleenkäynnistys saattaa ratkaista ongelman.

en: An error has caused this feature to be unavailable at this time. Restarting NVDA or Windows may solve this problem.
fi_FI: Tämä toiminto ei ole käytettävissä virheen vuoksi. NVDA:n tai Windowsin uudelleenkäynnistys saattaa ratkaista ongelman.

en: An existing NVDA installation has been detected, but its version cannot be determined. If you are attempting to install an earlier version of NVDA, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
fi_FI: Koneelta löytyi asennettu NVDA, mutta sen versiota ei voida selvittää. Jos yrität asentaa vanhempaa versiota, sinun kannattaa ensin peruuttaa tämä asennus ja poistaa NVDA kokonaan ennen vanhemman version asentamista.

en: An existing copy of NVDA has been detected in the chosen directory, but its version cannot be determined. If you are attempting to downgrade to an earlier version of NVDA, you should cancel this operation and create a new portable copy.
fi_FI: Valitusta hakemistosta löytyi NVDA, mutta sen versiota ei voida selvittää. Jos yrität päivittää alaspäin vanhempaan versioon, sinun kannattaa peruuttaa tämä toiminto ja luoda uusi massamuistiversio.

en: Annotations
fi_FI: Merkinnät

en: Announce &selected candidate
fi_FI: Ilmoita &valittu ehdokas

en: Announces the current selection in edit controls and documents. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions. Pressing four times shows it in a browsable message.
fi_FI: Puhuu nykyisen valinnan muokkkaussäätimissä ja asiakirjoissa. Kahdesti painettaessa valinta tavataan normaalisti ja kolmesti painettaessa merkkikuvauksia käyttäen. Neljästi painettaessa valinta näytetään selaustilassa.

en: Answer to:
fi_FI: Vastaa:

en: Any
fi_FI: Mikä tahansa

en: Appointment {subject}, {time}
fi_FI: Tapaaminen {subject}, {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
fi_FI: arabia, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: Arabic grade 1
fi_FI: arabia, taso 1

en: Arabic grade 2
fi_FI: arabia, taso 2

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
fi_FI: Haluatko varmasti asentaa tämän lisäosan?
    Asenna lisäosia vain luotetuista lähteistä.
    Lisäosa: {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
fi_FI: Haluatko varmasti poistaa kaikki määritykset tästä sanastosta?

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
fi_FI: Haluatko varmasti palauttaa kaikkien näppäinkomentojen oletusarvot?
    
    			Kaikki aiemmin tai tämän istunnon aikana määrittämäsi näppäinkomennot menetetään.
    			Palautusta ei voi perua.

en: Area
fi_FI: alue

en: Arti&cles
fi_FI: A&rtikkelit

en: Assamese grade 1
fi_FI: assami, taso 1

en: At least one NVDA modifier key must be set. Caps lock will remain as an NVDA modifier key.
fi_FI: Vähintään yksi näppäin on määritettävä NVDA-näppäimeksi. Caps Lockia käytetään, mikäli mitään muuta ei ole valittu.

en: At least one key must be used as the NVDA key.
fi_FI: Vähintään yhtä näppäintä on käytettävä NVDA-näppäimenä.

en: At least one sound split mode has to be checked.
fi_FI: Vähintään yksi äänijaon tila on valittava.

en: At least two speech modes have to be checked.
fi_FI: Vähintään kaksi puhetilaa on valittava.

en: Attachments
fi_FI: Liitteet

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
fi_FI: Yritä perua vanhentuneiden kohdistustapahtumien puhe:

en: Audio
fi_FI: Ääni

en: Audio d&ucking mode:
fi_FI: Äänenva&imennus:

en: Audio ducking not supported
fi_FI: Äänenvaimennusta ei tueta

en: Audio indication of focus and browse modes
fi_FI: Ilmaise lomake- ja selaustilat merkkiäänellä

en: Audio output &device:
fi_FI: Äänen ulostulo&laite:

en: Automatic
fi_FI: Automaattinen

en: Automatic &Say All on page load
fi_FI: Lue si&vu automaattisesti sen latauduttua

en: Automatic &updates:
fi_FI: Automaattiset &päivitykset:

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
fi_FI: Automaattinen (Diff Match Patch etusijalla)

en: Automatic (prefer UIA)
fi_FI: Automaattinen (UIA etusijalla)

en: Automatic (prefer selective)
fi_FI: Automaattinen (etusijalla valikoiva)

en: Automatic ({name})
fi_FI: Automaattinen ({name})

en: Automatic dialect switching (when supported)
fi_FI: Vaihda murretta automaattisesti

en: Automatic focus mode for caret movement
fi_FI: Automaattinen lomaketila kohdistinta siirrettäessä

en: Automatic focus mode for focus changes
fi_FI: Automaattinen lomaketila kohdistuksen muuttuessa

en: Automatic language and dialect switching on
fi_FI: Kieltä ja murretta vaihdetaan automaattisesti

en: Automatic language switching (when supported)
fi_FI: Vaihda kieltä automaattisesti

en: Automatic language switching off
fi_FI: Kieltä ei vaihdeta automaattisesti

en: Automatic language switching on
fi_FI: Kieltä vaihdetaan automaattisesti

en: Automatic refresh disabled
fi_FI: Automaattinen tunnistustuloksen päivitys ei käytössä

en: Automatic refresh enabled
fi_FI: Automaattinen tunnistustuloksen päivitys käytössä

en: Automatically check for &updates to NVDA
fi_FI: Tarkista &päivitykset automaattisesti

en: Automatically report all available &candidates
fi_FI: Ilmoita kaikki &ehdokkaat automaattisesti

en: Automatically say all on result
fi_FI: Puhu tulos automaattisesti

en: Avoid splitting &words when possible
fi_FI: Vältä &sanojen katkaisua

en: BCC:
fi_FI: Piilokopio:

en: Bar of Pie
fi_FI: ympyrän palkki

en: Baseline
fi_FI: Perusviiva

en: Bashkir grade 1
fi_FI: baškiiri, taso 1

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
fi_FI: Baum/HumanWare/APH/Orbit

en: Beep
fi_FI: Anna merkkiääni

en: Beep and speak progress bar updates
fi_FI: Merkkiääni ja puhe edistymispalkkien päivittyessä

en: Beep for progress bar updates
fi_FI: Merkkiääni edistymispalkkien päivittyessä

en: Begins interaction with math content
fi_FI: Aloittaa vuorovaikutuksen matemaattisen sisällön kanssa.

en: Belarusian computer braille
fi_FI: valkovenäläinen tietokonemerkistö

en: Belarusian literary braille
fi_FI: valkovenäläinen kaunokirjallinen pistekirjoitus

en: Belarusian literary braille (detailed)
fi_FI: valkovenäläinen kaunokirjallinen pistekirjoitus (yksityiskohtainen)

en: Bengali grade 1
fi_FI: bengali, taso 1

en: Beta
fi_FI: Beeta

en: Beta or dev
fi_FI: Beeta tai kehitys

en: Bitmap placeholder
fi_FI: Bittikartan paikkamerkki

en: Blink cursor
fi_FI: Vilkkuva kohdistin

en: Block &quotes
fi_FI: Sisennetyt &lainaukset

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
fi_FI: Bluetooth-sarjaportti: {port} ({deviceName})

en: Bold off
fi_FI: Lihavointi pois

en: Bold on
fi_FI: Lihavointi käytössä

en: Both Colors and Styles
fi_FI: Värit ja tyylit

en: Both host and key must be set.
fi_FI: Isäntä ja avain on määritettävä.

en: Both port and key must be set.
fi_FI: Portti ja avain on määritettävä.

en: Bottom
fi_FI: Alareuna

en: Braille
fi_FI: Pistekirjoitus

en: Braille &display:
fi_FI: Piste&näyttö:

en: Braille Display Error
fi_FI: Pistenäyttövirhe

en: Braille Unicode normalization default ({default})
fi_FI: Pistekirjoituksen Unicode-normalisoinnin oletus ({default})

en: Braille Unicode normalization {state}
fi_FI: Pistekirjoituksen Unicode-normalisointi {state}

en: Braille cursor %s
fi_FI: Pistekohdistin %s

en: Braille cursor is turned off
fi_FI: Pistekohdistin on poistettu käytöstä

en: Braille cursor off
fi_FI: Pistekohdistin pois

en: Braille cursor on
fi_FI: Pistekohdistin käytössä

en: Braille destination
fi_FI: Pistekirjoituksen kohde

en: Braille display
fi_FI: Pistenäyttö

en: Braille focus context presentation: %s
fi_FI: Pistenäytön kohdistuskontekstin näyttäminen: %s

en: Braille font attributes
fi_FI: Näytä fonttimääreet pistekirjoituksella

en: Braille inp&ut
fi_FI: Pistekirjoituksen s&yöttö

en: Braille input disabled
fi_FI: Pistekirjoituksen syöttö poistettu käytöstä

en: Braille input enabled
fi_FI: Pistekirjoituksen syöttö käytössä

en: Braille mode {brailleMode}
fi_FI: Pistekirjoitustila on {brailleMode}

en: Braille mode:
fi_FI: Pistekirjoitustila:

en: Braille move system caret when routing review cursor %s
fi_FI: Siirrä järjestelmäkohdistin tarkastelukohdistimen kohdalle %s

en: Braille move system caret when routing review cursor default (%s)
fi_FI: Siirrä järjestelmäkohdistin tarkastelukohdistimen kohdalle oletus (%s)

en: Braille show messages %s
fi_FI: Ilmoitusten näyttäminen pistenäytöllä %s

en: Braille show selection %s
fi_FI: Valinnan näyttäminen pistenäytöllä %s

en: Braille show selection default (%s)
fi_FI: Valinnan näyttämisen oletus pistenäytöllä (%s)

en: Braille tethered %s
fi_FI: Pistenäyttö seuraa %s

en: Braille viewer disabled
fi_FI: Pistekirjoituksen tarkastelu poistettu käytöstä

en: Braille viewer enabled
fi_FI: Pistekirjoituksen tarkastelu käytössä

en: Browse Mode
fi_FI: Selaustila

en: Browse mode
fi_FI: Selaustila

en: Browse...
fi_FI: Selaa...

en: Bubble
fi_FI: kupla

en: Bubble with 3D effects
fi_FI: kolmiulotteinen kupla

en: Bulgarian 8 dot computer braille
fi_FI: bulgaria, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: Bulgarian grade 1
fi_FI: bulgaria, taso 1

en: Burmese grade 1
fi_FI: burma, taso 1

en: Burmese grade 2
fi_FI: burma, taso 2

en: C&hange...
fi_FI: V&aihda...

en: CC:
fi_FI: Kopio:

en: COM Registration Fixing Tool Failed
fi_FI: COM-rekisteröintien korjaus epäonnistui

en: CTRL+ALT+N
fi_FI: Ctrl+Alt+N

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
fi_FI: Aktiivista profiilia ei voi vaihtaa NVDA-valintaikkunan ollessa avoimena

en: Can't find the documentation window.
fi_FI: Ohjeikkunaa ei löydy.

en: Can't select text, press twice to copy
fi_FI: Tekstiä ei voi valita, kopioi painamalla kahdesti

en: Cancel
fi_FI: Peruuta

en: Candidate
fi_FI: Ehdokas

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber} in column headers
fi_FI: Riviä {rowNumber} ja saraketta {columnNumber} ei löydy sarakeotsikoista

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber} in row headers
fi_FI: Riviä {rowNumber} ja saraketta {columnNumber} ei löydy riviotsikoista

en: Cannot find {address}    in row headers
fi_FI: Solua {address} ei löydy riviotsikoista

en: Cannot find {address} in column headers
fi_FI: {address} ei löydy sarakeotsikoista

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
fi_FI: Lisäosaa ei voi asentaa tiedostosta {path}.
    NVDA:n on oltava käynnissä, jotta lisäosia voidaan asentaa.

en: Capital pitch change percentage
fi_FI: Äänenkorkeuden muutos prosentteina isoille kirjaimille

en: Caps off
fi_FI: Isot kirjaimet pois

en: Caret movement timeout (in ms)
fi_FI: Kohdistimen siirtämisen aikakatkaisu (ms)

en: Case &sensitive
fi_FI: Sa&ma kirjainkoko

en: Catalan grade 1
fi_FI: katalaani, taso 1

en: Category {categoryAxisData}:
fi_FI: Luokka: {categoryAxisData},

en: Cell &borders:
fi_FI: Solun r&eunat:

en: Cell c&oordinates
fi_FI: Solujen koor&dinaatit

en: Center Title placeholder
fi_FI: Keskitetyn otsikon paikkamerkki

en: Central Kurdish grade 1
fi_FI: keski-kurdi, taso 1

en: Change selected symbol
fi_FI: Muuta valittua symbolia

en: Change tracking off
fi_FI: Muutosten jäljittäminen pois

en: Change tracking on
fi_FI: Muutosten jäljittäminen käytössä

en: Change...
fi_FI: Va&ihda...

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
fi_FI: Lisäosiin on tehty muutoksia. NVDA on käynnistettävä uudelleen, jotta muutokset tulevat voimaan. Haluatko käynnistää uudelleen nyt?

en: Character: {character}
    Replacement: {replacement}
fi_FI: Merkki: {character}
    Korvaava: {replacement}

en: Chart Elements
fi_FI: Kaavioelementit

en: Chart area
fi_FI: Kaavion alue

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
fi_FI: Kaavion alue, korkeus: {chartAreaHeight}, leveys: {chartAreaWidth}, yläreuna: {chartAreaTop}, vasen reuna: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
fi_FI: Kaavion paikkamerkki

en: Chart title: {chartTitle}
fi_FI: Kaavion otsikko: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
fi_FI: Kaavion otsikko: {chartTitle}, tyyppi: {chartType}

en: Checking for Update
fi_FI: Tarkistetaan päivitystä

en: Checking for update
fi_FI: Tarkistetaan päivitystä

en: Chichewa (Malawi) literary braille
fi_FI: njandža (Malawi), kaunokirjallinen pistekirjoitus

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
fi_FI: mandariinikiina (Kiina), nykyinen pistekirjoitusjärjestelmä

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System (no tones)
fi_FI: kiinalainen (Kiina, mandariini), nykyinen pistekirjoitusjärjestelmä (ei tooneja)

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
fi_FI: mandariinikiina (Kiina), kaksinkertainen pistekirjoitusjärjestelmä

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
fi_FI: kantoninkiina (Hong Kong)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
fi_FI: mandariinikiina (Taiwan)

en: Chinese common braille (simplified Chinese characters)
fi_FI: yleinen kiinalainen pistekirjoitus (yksinkertaistetut merkit)

en: Clear the output pane
fi_FI: Tyhjennä tulosteruutu

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
fi_FI: Napsauttaa kerran hiiren vasenta painiketta hiiren nykyisessä sijainnissa.

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
fi_FI: Napsauttaa kerran hiiren oikeaa painiketta kosketusnäytön nykyisessä kohdassa. Tätä käytetään yleensä pikavalikon avaamiseen.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
fi_FI: Napsauttaa kerran hiiren oikeaa painiketta hiiren nykyisessä sijainnissa.

en: Clipboard
fi_FI: Leikepöytä

en: Clipboard received
fi_FI: Leikepöytä vastaanotettu

en: Close
fi_FI: Sulje

en: Clustered Bar
fi_FI: Yhdistelmäpalkki

en: Clustered Column
fi_FI: yhdistelmäpylväs

en: Clustered Cone Bar
fi_FI: yhdistelmäkartiopalkki

en: Clustered Cone Column
fi_FI: yhdistelmäkartiopylväs

en: Clustered Cylinder Bar
fi_FI: yhdistelmälieriöpalkki

en: Clustered Pyramid Bar
fi_FI: yhdistelmäpyramidipalkki

en: Clustered Pyramid Column
fi_FI: yhdistelmäpyramidipylväs

en: Collapsed
fi_FI: Kutistettu

en: Columns
fi_FI: Sarakkeet

en: Command line option: {langDesc}
fi_FI: Komentorivivalitsin: {langDesc}

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first column cells automatically set as row headers.
fi_FI: Komentoa ei tueta tässä asiakirjatyypissä. Ensimmäisen rivin solut määritetään automaattisesti taulukoiden riviotsikoiksi.

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first row cells automatically set as column headers.
fi_FI: Komentoa ei tueta tässä asiakirjatyypissä. Ensimmäisen rivin solut määritetään automaattisesti taulukoiden sarakeotsikoiksi.

en: Commands &Quick Reference
fi_FI: Komentojen &pikaopas

en: Commands Quick Reference
fi_FI: Komentojen pikaopas

en: Commen&ts
fi_FI: Komme&ntit

en: Comment
fi_FI: Kommentti

en: Comment thread: {comment}  by {author}
fi_FI: Kommenttiketju: {comment}, tekijä {author}

en: Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} reply | Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} replies
fi_FI[0]: Kommenttiketju: {comment}, tekijä: {author}, {numReplies} vastaus
fi_FI[1]: Kommenttiketju: {comment}, tekijä: {author}, {numReplies} vastausta

en: Comment: {comment} by {author}
fi_FI: Kommentti: {comment}, kommentoinut {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
fi_FI: Kommentti: {comment}, muokkaaja: {author}, päivämäärä: {date}

en: Comments
fi_FI: Kommentit

en: Composition
fi_FI: Merkkiyhdistelmä

en: Configuration
fi_FI: Asetukset

en: Configuration File Error
fi_FI: Virhe asetustiedostossa

en: Configuration Profiles
fi_FI: Asetusprofiilit

en: Configuration applied
fi_FI: Asetukset otettu käyttöön

en: Configuration profile triggers disabled
fi_FI: Asetusprofiilien käynnistimet poistettu käytöstä

en: Configuration profile triggers enabled
fi_FI: Asetusprofiilien käynnistimet otettu käyttöön

en: Configuration profiles
fi_FI: Asetusprofiilit

en: Configuration restored to factory defaults
fi_FI: Oletusasetukset palautettu

en: Configuration saved
fi_FI: Asetukset tallennettu

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
fi_FI: Määritä, paljonko tietoja NVDA kertoo säätimistä. Nämä asetukset koskevat kohdistuksen ilmaisemista ja NVDA:n objektinavigointia, mutta eivät tekstisisällön lukemista, esim. verkkosisältöä selaustilassa.

en: Configure visual aids.
fi_FI: Määritä visuaalisten apuvälineiden asetukset.

en: Confirm Deletion
fi_FI: Vahvista poisto

en: Connect
fi_FI: Yhdistä

en: Connect and do not ask again for this server
fi_FI: Yhdistä ja muista valinta tälle palvelimelle

en: Connect...
fi_FI: Yhdistä...

en: Connected
fi_FI: Yhdistetty

en: Connecting
fi_FI: Yhdistetään

en: Content is not visible
fi_FI: Sisältö ei ole näkyvissä

en: Copied link
fi_FI: Linkki kopioitu

en: Copied to clipboard
fi_FI: Kopioitu leikepöydälle

en: Copied to clipboard: {text}
fi_FI: Kopioitu leikepöydälle: {text}

en: Copied: {text}
fi_FI: Kopioitu: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
fi_FI: Kopioi nykyisen sovelluksen tilarivin sisällön leikepöydälle.

en: Coptic 8 dot computer braille
fi_FI: kopti, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: Coptic grade 1
fi_FI: kopti, taso 1

en: Copy
fi_FI: Kopioi

en: Copy &link
fi_FI: Kopioi &linkki

en: Copy &portable configuration to current user account
fi_FI: Kopioi &massamuistiversion asetukset nykyiseen käyttäjätiliin

en: Copy current &user configuration
fi_FI: Kopioi &käyttäjän nykyiset asetukset

en: Copy navigation focus to clipboard
fi_FI: Kopioi navigoinnin kohdistus leikepöydälle

en: Copying Settings
fi_FI: Kopioidaan asetuksia

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
fi_FI: Copyright (C) {years} NVDA:n tekijät

en: Corners
fi_FI: Kulmat

en: Could not disable screen curtain
fi_FI: Näyttöverhoa ei voitu poistaa käytöstä

en: Could not enable screen curtain
fi_FI: Näyttöverhoa ei voitu ottaa käyttöön

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
fi_FI: Seuraavia näönparannuksen tarjoajia ei voitu pysäyttää oikein:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
fi_FI: Näönparannuksen tarjoajaa {providerName} ei voitu pysäyttää oikein

en: Could not load the %s synthesizer.
fi_FI: Syntetisaattoria %s ei voitu ladata.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
fi_FI: Seuraavia näönparannuksen tarjoajia ei voitu ladata:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
fi_FI: Pistenäyttöä {display} ei voitu ladata.

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
fi_FI: Näönparannuksen tarjoajaa {providerName} ei voitu ladata

en: Could not save configuration - probably read only file system
fi_FI: Asetuksia ei voitu tallentaa - tiedostojärjestelmä luultavasti vain luku -tyyppiä

en: Could not save configuration; see the log for more details.
fi_FI: Asetuksia ei voitu tallentaa. Katso lisätietoja lokista.

en: Couldn't copy to clipboard.
fi_FI: Leikepöydälle kopiointi epäonnistui.

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
fi_FI: Luo &työpöydälle kuvake ja tee sille pikanäppäin (Ctrl+Alt+n)

en: Create &portable copy
fi_FI: Luo &massamuistiversio

en: Create Portable NVDA
fi_FI: Luo NVDA:n massamuistiversio

en: Create a &new folder for the portable copy
fi_FI: Luo massamuistiversiolle &uusi hakemisto

en: Creating Portable Copy
fi_FI: Luodaan massamuistiversiota

en: Croatian 8 dot computer braille
fi_FI: kroatia, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: Croatian grade 1
fi_FI: kroatia, taso 1

en: Cuneiform (transliterated) grade 1
fi_FI: nuolenpääkirjoitus (translitteroitu), taso 1

en: Cuneiform (transliterated, compact diacritics) grade 1
fi_FI: nuolenpääkirjoitus (translitteroitu, tiivistetyt diakriittiset merkit), taso 1

en: Current application (%s)
fi_FI: Nykyisessä sovelluksessa (%s)

en: Cursor blink rate (ms)
fi_FI: Ko&hdistimen vilkkumisnopeus (ms)

en: Cursor shape for &focus:
fi_FI: Kohdistimen muoto &kohdistukselle:

en: Cursor shape for &review:
fi_FI: Kohdistimen muoto t&arkastelukohdistimelle:

en: Cycle through the braille Unicode normalization states
fi_FI: Vaihda pistekirjoituksen Unicode-normalisointitilaa

en: Cycle through the braille cursor shapes
fi_FI: Vaihtaa pistekohdistimen muotoa.

en: Cycle through the braille move system caret when routing review cursor states
fi_FI: Vaihtaa Siirrä järjestelmäkohdistin tarkastelukohdistimen kohdalle -asetuksen tilaa.

en: Cycle through the braille show messages modes
fi_FI: Vaihtaa pistenäytön Näytä ilmoitukset -asetuksen tilaa.

en: Cycle through the braille show selection states
fi_FI: Vaihtaa valinnan näyttämisen tilaa pistenäytöllä.

en: Cycle through the possible modes to report table row and column headers
fi_FI: Vaihtaa taulukon rivi- ja sarakeotsikoiden ilmoittamisen tilaa.

en: Cycle through the speech Unicode normalization states
fi_FI: Vaihda puheen Unicode-normalisointitilaa

en: Cycles between available touch modes
fi_FI: Vaihtaa käytettävissä olevien kosketustilojen välillä.

en: Cycles between speech modes.
fi_FI: Vaihtaa puhetilaa.

en: Cycles font attribute reporting between speech, braille, speech and braille, and off.
fi_FI: Vaihtaa fonttimääreiden ilmoittamisasetukseksi puhumisen, pistekirjoituksella näyttämisen, puhumisen ja pistekirjoituksella näyttämisen tai ei käytössä.

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
fi_FI: Vaihtaa äänenvaimennuksen tilaa, joka määrittää, milloin NVDA pienentää muiden sovellusten äänenvoimakkuutta.

en: Cycles through line indentation settings
fi_FI: Vaihtaa asetusta, joka määrittää, miten rivien sisennykset ilmoitetaan.

en: Cycles through options for how to report spelling or grammar errors
fi_FI: Vaihtaa asetusta, joka määrittää, miten kirjoitus- ja kielioppivirheistä ilmoitetaan.

en: Cycles through options for when to speak typed characters.
fi_FI: Vaihtaa asetusta, joka vaikuttaa siihen, milloin kirjoitetut merkit puhutaan.

en: Cycles through options for when to speak typed words.
fi_FI: Vaihtaa asetusta, joka vaikuttaa siihen, milloin kirjoitetut sanat puhutaan.

en: Cycles through paragraph navigation styles
fi_FI: Vaihtaa kappalenavigointityylin asetusta.

en: Cycles through sound split modes
fi_FI: Vaihtaa äänijaon tilaa.

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
fi_FI: Vaihtaa symbolitasoa, joka määrittää, mitkä symbolit puhutaan.

en: Cycles through the available languages for Windows OCR
fi_FI: Vaihtaa Windowsin tekstintunnistuksen käytettävissä olevien kielten välillä.

en: Cycles through the cell border reporting settings
fi_FI: Vaihtaa solun reunojen ilmoittamisen asetusta.

en: Cycles through the possible choices for automatic language switching: off, language only and language and dialect.
fi_FI: Vaihtaa automaattisen kielen vaihtamisen valintojen välillä: "ei käytössä", "vain kieli" tai "kieli ja murre".

en: Czech 8 dot computer braille
fi_FI: tšekki, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: Czech grade 1
fi_FI: tshekki, taso 1

en: DRAFT
fi_FI: Luonnos

en: Danish 6 dot grade 1
fi_FI: tanska, 6 pisteen taso 1

en: Danish 6 dot grade 1 (1993)
fi_FI: tanska, 6 pisteen taso 1 (1993)

en: Danish 6 dot grade 2
fi_FI: tanska, 6 pisteen taso 2

en: Danish 6 dot grade 2 (1993)
fi_FI: tanska, 6 pisteen taso 2 (1993)

en: Danish 8 dot computer braille
fi_FI: tanska, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: Danish 8 dot computer braille (1993)
fi_FI: tanska, 8 pisteen tietokonemerkistö (1993)

en: Danish 8 dot grade 1
fi_FI: tanska, 8 pisteen taso 1

en: Danish 8 dot grade 1 (1993)
fi_FI: tanska, 8 pisteen taso 1 (1993)

en: Danish 8 dot grade 2
fi_FI: tanska, 8 pisteen taso 2

en: Danish 8 dot grade 2 (1993)
fi_FI: tanska, 8 pisteen taso 2 (1993)

en: Dash
fi_FI: Katkoviiva

en: Dashed heavy
fi_FI: Katkoviiva, paksu

en: Dashed long
fi_FI: Katkoviiva, pitkä

en: Dashed long heavy
fi_FI: Katkoviiva, paksu, pitkä

en: Data Label
fi_FI: Arvopisteen otsikko

en: Data Table
fi_FI: Arvotaulukko

en: Data validation prompt: {0}
fi_FI: Tietojen kelpoisuustarkistuksen kehote: {0}

en: Date placeholder
fi_FI: Päiväyksen paikkamerkki

en: Date:
fi_FI: Päivämäärä:

en: Debug logging
fi_FI: Virheenkorjausloki

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
fi_FI: Pienentää syntetisaattorin asetusrenkaan aktiivista asetusta.

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
fi_FI: Pienentää syntetisaattorin asetusrenkaan aktiivista asetusta enemmän.

en: Default (Yes)
fi_FI: Oletus (kyllä)

en: Default ({defaultChannel})
fi_FI: Oletus ({defaultChannel})

en: Default ({default})
fi_FI: Oletus ({default})

en: Default dictionary
fi_FI: Oletussanasto

en: Default output device
fi_FI: Oletusäänilaite

en: Default update &channel:
fi_FI: Oletuspäivitys&kanava:

en: Delete all trusted fingerprints
fi_FI: Poista kaikki luotetut sormenjäljet

en: Desktop
fi_FI: Työpöytä

en: Destination of: {name}
fi_FI: Kohde: {name}

en: Dev
fi_FI: Kehitys

en: Dictionary Entry Error
fi_FI: Virhe sanastomäärityksessä

en: Diffing
fi_FI: Muutosten havaitseminen

en: Directory Exists
fi_FI: Hakemisto on jo olemassa

en: Disabled
fi_FI: Ei käytössä

en: Disabled speak character when routing cursor in text
fi_FI: Kohdistimen alla olevaa merkkiä ei puhuta siirrettäessä kohdistinta kosketuskohdistinnäppäimillä

en: Disconnect
fi_FI: Katkaise yhteys

en: Disconnected
fi_FI: Yhteys katkaistu

en: Dismiss the recognition result
fi_FI: Hylkää tunnistuksen tulos.

en: Display
fi_FI: Näyttö

en: Display Unit Label
fi_FI: Näyttöyksikön otsikko

en: Display nonprinting characters
fi_FI: Näytä tulostumattomat merkit

en: Displays one of the recent messages
fi_FI: Näyttää yhden uusimmista viesteistä

en: Displays the destination URL of the link at the position of caret or focus in a window, instead of just speaking it. May be preferred by braille users.
fi_FI: Näyttää kohdistimen tai kohdistuksen kohdalla olevan linkin kohteen URL-osoitteen erillisessä ikkunassa pelkän puhumisen sijaan. Pistenäyttöjen käyttäjät saattavat pitää tästä enemmän.

en: Distribution:
fi_FI: Jakelu:

en: Do not report font attributes
fi_FI: Fonttimääreitä ei ilmoiteta

en: Do not update
fi_FI: Älä päivitä

en: Do&n't save
fi_FI: &Älä tallenna

en: Document Formatting
fi_FI: Asiakirjojen muotoilu

en: Document Navigation
fi_FI: Asiakirjan selaus

en: Document formatting
fi_FI: Asiakirjojen muotoilu

en: Document information
fi_FI: Asiakirjan tiedot

en: Document review
fi_FI: Asiakirjan tarkastelu

en: Documentation
fi_FI: Ohjeet

en: Dot 8
fi_FI: Piste 8

en: Dot dash
fi_FI: Piste viiva

en: Dot dash heavy
fi_FI: Piste-viiva, paksu

en: Dot dot dash
fi_FI: Piste piste viiva

en: Dot dot dash heavy
fi_FI: Piste-piste-viiva, paksu

en: Dot firm&ness
fi_FI: Pisteiden &kiinteys

en: DotPad Braille / Tactile Graphic display
fi_FI: DotPad-piste- ja kohografiikkanäyttö

en: Dots 7 and 8
fi_FI: Pisteet 7 ja 8

en: Dotted
fi_FI: Piste

en: Dotted heavy
fi_FI: Piste-viiva, paksu

en: Double
fi_FI: Kaksinkertainen

en: Double line spacing
fi_FI: Kaksinkertainen riviväli

en: Doughnut
fi_FI: rengas

en: Down Bars
fi_FI: Alas-palkit

en: Downloading
fi_FI: Ladataan

en: Downloading Update
fi_FI: Ladataan päivitystä

en: Drop Lines
fi_FI: Arvoviivat

en: Duck when outputting speech and sounds
fi_FI: Puhuttaessa ja ääntä toistettaessa

en: Dutch 6 dot
fi_FI: hollanti, 6 pistettä

en: Dutch 8 dot
fi_FI: hollanti, 8 pistettä

en: E&mphasis
fi_FI: K&orostus

en: E&xit
fi_FI: &Sulje

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
fi_FI: Laa&jenna kohdistimen kohdalla oleva sana

en: E&xtra dictionaries for character and symbol processing:
fi_FI: &Lisäsanastot merkkien ja symbolien käsittelyyn:

en: Each word capitalized
fi_FI: Sanan ensimmäinen kirjain isolla

en: EcoBraille displays
fi_FI: EcoBraille

en: Edge of table
fi_FI: Taulukon reuna

en: Edit Dictionary Entry
fi_FI: Muokkaa sanastomääritystä

en: Editable Text
fi_FI: Muokattava teksti

en: Editing note for cell {address}
fi_FI: Muokataan solun {address} muistiinpanoa

en: Editing profile {profile}
fi_FI: Muokataan profiilia {profile}

en: Elapsed time not available
fi_FI: Kulunutta aikaa ei saatavilla

en: Elements
fi_FI: Elementit

en: Elements List
fi_FI: Elementtilista

en: Empty slide
fi_FI: Tyhjä dia

en: Emulate key press: {emulateGesture}
fi_FI: Jäljittele näppäinpainallusta: {emulateGesture}

en: Emulated system keyboard keys
fi_FI: Jäljiteltävät järjestelmänäppäimistön näppäimet

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
fi_FI: Jäljittelee näppäimen %s painamista näppäimistöltä.

en: Enable
fi_FI: Ota käyttöön

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
fi_FI: Lataa mukautettu koodi kehittäjän Scratchpad-hakemistosta

en: Enable mouse &tracking
fi_FI: Käytä hiiren &seurantaa

en: Enable touch interaction support
fi_FI: Ota käyttöön kosketusvuorovaikutuksen tuki

en: Enabled
fi_FI: Käytössä

en: Enabled logging categories
fi_FI: Virheenkorjauslokin kategoriat

en: Enabled speak character when routing cursor in text
fi_FI: Kohdistimen alla oleva merkki puhutaan siirrettäessä kohdistinta kosketuskohdistinnäppäimillä

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
fi_FI: Näyttöverhon käyttöönotto pimentää näytön kokonaan. Varmista ennen jatkamista, että voit käyttää tietokonetta ilman näyttöä. 
    
    Haluatko jatkaa?

en: Endnotes
fi_FI: Loppuviitteet

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
fi_FI: englanti (Iso-Britannia), 8 pisteen tietokonemerkistö

en: English (U.K.) grade 1
fi_FI: englanti (Iso-Britannia), taso 1

en: English (U.K.) grade 2
fi_FI: englanti (Iso-Britannia), taso 2

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
fi_FI: englanti (Yhdysvallat), 6 pisteen tietokonemerkistö

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
fi_FI: englanti (Yhdysvallat), 8 pisteen tietokonemerkistö

en: English (U.S.) grade 1
fi_FI: englanti (Yhdysvallat), taso 1

en: English (U.S.) grade 2
fi_FI: englanti (Yhdysvallat), taso 2

en: English North American Braille Computer Code
fi_FI: englanti (Pohjois-Amerikka), tietokonemerkistö

en: English grade 3
fi_FI: englanti, taso 3

en: Enter gesture to emulate:
fi_FI: Anna jäljiteltävä näppäinkomento:

en: Enter input gesture:
fi_FI: Anna näppäinkomento:

en: Erases the last entered braille cell or character
fi_FI: Poistaa viimeksi syötetyn pistesolun tai -merkin.

en: Error
fi_FI: Virhe

en: Error Bars
fi_FI: virhepalkit

en: Error Connecting
fi_FI: Virhe yhdistettäessä

en: Error Copying
fi_FI: Virhe kopioitaessa

en: Error activating profile.
fi_FI: Virhe otettaessa käyttöön profiilia.

en: Error copying NVDA user settings
fi_FI: Virhe kopioitaessa asetuksia

en: Error creating profile - probably read only file system.
fi_FI: Virhe luotaessa profiilia - tiedostojärjestelmä luultavasti vain luku -tyyppiä.

en: Error deleting profile.
fi_FI: Virhe poistettaessa profiilia.

en: Error downloading update.
fi_FI: Virhe ladattaessa päivitystä.

en: Error in appModule %s
fi_FI: Virhe sovellusmoduulissa %s

en: Error renaming profile.
fi_FI: Virhe uudelleennimettäessä profiilia.

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
fi_FI: Virhe tallennettaessa asetusprofiilien käynnistimiä - tiedostojärjestelmä luultavasti vain luku -tyyppiä.

en: Error saving log: %s
fi_FI: Virhe tallennettaessa lokia: %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
fi_FI: Virhe tallennettaessa käyttäjän määrittämiä näppäinkomentoja - tiedostojärjestelmä on luultavasti vain luku -tyyppiä.

en: Error: {errorText}
fi_FI: Virhe: {errorText}

en: Esperanto grade 1
fi_FI: esperanto, taso 1

en: Estonian grade 0
fi_FI: viro, taso 0

en: Ethiopic grade 1
fi_FI: etiopia, taso 1

en: Eurobraille displays
fi_FI: Eurobraille

en: Even pages footer
fi_FI: Parillisten sivujen alatunniste

en: Even pages header
fi_FI: Parillisten sivujen ylätunniste

en: Execute a previously downloaded NVDA update
fi_FI: Suorita aiemmin ladattu NVDA-päivitys

en: Exit
fi_FI: Sulje

en: Exit NVDA
fi_FI: Sulje NVDA

en: Exit math interaction
fi_FI: Poistu matemaattisen sisällön vuorovaikutuksesta

en: Expanded
fi_FI: Laajennettu

en: Expanded symbol ({lang})
fi_FI: Laajennettu symboli ({lang})

en: Exploded 3D Pie
fi_FI: kolmiulotteinen leikattu ympyrä

en: Exploded Doughnut
fi_FI: leikattu rengas

en: Exploded Pie
fi_FI: leikattu ympyrä

en: Explore NVDA user configuration directory
fi_FI: Selaa käyttäjän asetushakemistoa

en: Exponential
fi_FI: eksponentiaalinen

en: Failed to compile text paragraph regular expression: %s
fi_FI: Tekstikappalenavigoinnin sääntölausekkeen kääntäminen epäonnistui: %s

en: Failed to create portable copy: {error}.
fi_FI: Massamuistiversion luonti epäonnistui: {error}.

en: Failed to install add-on from %s
fi_FI: Lisäosan asennus epäonnistui tiedostosta %s

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
fi_FI: Lisäosapaketin avaaminen epäonnistui kohteesta %s - tiedosto puuttuu tai virheellinen tiedostomuoto

en: Feature unavailable.
fi_FI: Ominaisuus ei käytettävissä

en: File in Use
fi_FI: Tiedosto käytössä

en: Filipino grade 2
fi_FI: filipino, taso 2

en: Fill display for context changes
fi_FI: Täytä näyttö kontekstin muuttuessa

en: Filled Radar
fi_FI: täytetty säteittäinen

en: Filter b&y:
fi_FI: Suo&data:

en: Find
fi_FI: Etsi

en: Finnish 6 dot
fi_FI: suomi, 6 pistettä

en: Finnish 8 dot computer braille
fi_FI: suomi, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: First page footer
fi_FI: Ensimmäisen sivun alatunniste

en: First page header
fi_FI: Ensimmäisen sivun ylätunniste

en: Fix COM Registrations
fi_FI: Korjaa COM-rekisteröinnit

en: Floor
fi_FI: Pohjataso

en: Fo&rmulas
fi_FI: K&aavat

en: Focus context presentation:
fi_FI: Kohdistuskontekstin näyttäminen:

en: Focus mode
fi_FI: Lomaketila

en: Follow &mouse cursor
fi_FI: Seuraa &hiirikohdistinta

en: Follow System &Caret
fi_FI: Seuraa &kohdistinta

en: Follow system &focus
fi_FI: Seuraa järjestelmän &kohdistusta

en: Font
fi_FI: Fontti

en: Font &size
fi_FI: Fontin &koko

en: Font attrib&utes
fi_FI: Fontin mää&reet

en: Footer placeholder
fi_FI: Alatunnisteen paikkamerkki

en: Footnotes
fi_FI: Alaviitteet

en: Formatting
fi_FI: Muotoilu

en: Formatting &display
fi_FI: Muotoilun &näyttö

en: Forward to:
fi_FI: Välitä:

en: Fra&mes
fi_FI: Ke&hykset

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
fi_FI: Freedom Scientific Focus/PAC Mate

en: French (unified) 6 dot computer braille
fi_FI: ranska (yhdenmukaistettu), 6 pisteen tietokonemerkistö

en: French (unified) 8 dot computer braille
fi_FI: ranska (yhdenmukaistettu), 8 pisteen tietokonemerkistö

en: French (unified) grade 2
fi_FI: ranska (yhdenmukaistettu), taso 2

en: From:
fi_FI: Lähettäjä:

en: Full shaped mode
fi_FI: Kokonaiset merkit

en: Full width
fi_FI: Täysleveä

en: General
fi_FI: Yleiset

en: Georgian literary braille
fi_FI: georgialainen kaunokirjallinen pistekirjoitus

en: German 6 dot computer braille
fi_FI: saksa, 6 pisteen tietokonemerkistö

en: German 8 dot computer braille
fi_FI: saksa, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: German grade 0
fi_FI: saksa, taso 0

en: German grade 0 (detailed)
fi_FI: saksa, taso 0 (yksityiskohtainen)

en: German grade 1
fi_FI: saksa, taso 1

en: German grade 1 (detailed)
fi_FI: saksa, taso 1 (yksityiskohtainen)

en: German grade 2
fi_FI: saksa, taso 2

en: German grade 2 (detailed)
fi_FI: saksa, taso 2 (yksityiskohtainen)

en: Get External &IP
fi_FI: Hae ulkoinen &IP-osoite

en: Global
fi_FI: Yleinen

en: Graphic
fi_FI: Grafiikka

en: Greek (Greece)
fi_FI: kreikka (Kreikka)

en: Greek international braille (2-cell accented letters)
fi_FI: kreikkalainen kansainvälinen pistekirjoitus (aksentilliset kirjaimet kahdessa pistesolussa)

en: Greek international braille (single-cell accented letters)
fi_FI: kreikkalainen kansainvälinen pistekirjoitus (aksentilliset kirjaimet yhdessä pistesolussa)

en: Gridlines are visible
fi_FI: Ruudukko on näkyvissä

en: Gujarati grade 1
fi_FI: gujarati, taso 1

en: H&eaders
fi_FI: O&tsikot

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
fi_FI: HID-näppäimistösyötteen simulointi ei ole käytettävissä.

en: HID keyboard simulation disabled
fi_FI: HID-näppäimistösimulointi pois käytöstä

en: HID keyboard simulation enabled
fi_FI: HID-näppäimistösimulointi käytössä

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
fi_FI: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille

en: Half shaped mode
fi_FI: Puolikkaat merkit

en: Half width
fi_FI: Puolileveä

en: Handle keys from other &applications
fi_FI: Käsittele muiden &sovellusten näppäinpainallukset

en: Handled by application
fi_FI: Sovelluksen määrittämä

en: Handout Master view
fi_FI: Tiivistelmän perustyylinäkymä

en: Handy Tech braille displays
fi_FI: Handy Tech

en: Has appointment
fi_FI: Tapaaminen

en: Has conditional formatting
fi_FI: Ehdollinen muotoilu

en: Has data validation
fi_FI: Tietojen kelpoisuustarkistus

en: Header placeholder
fi_FI: Ylätunnisteen paikkamerkki

en: Hebrew (Biblical) IHBC
fi_FI: heprea (raamatullinen), IHBC

en: Hebrew (Biblical) Slim
fi_FI: heprea (raamatullinen), yksinkertaistettu

en: Hebrew (Biblical) full cantillation
fi_FI: heprea (raamatullinen), kaikki trope-merkit

en: Hebrew computer braille
fi_FI: heprea, tietokonemerkistö

en: Help
fi_FI: O&hje

en: Hi Lo Lines
fi_FI: Vaihteluväliviivat

en: Hide nonprinting characters
fi_FI: Piilota tulostumattomat merkit

en: High-Low-Close
fi_FI: pörssi

en: Highlight browse &mode cursor
fi_FI: Korosta selaust&ilakohdistin

en: Highlight navigator &object
fi_FI: Korosta navigointi&objekti

en: Highlight system fo&cus
fi_FI: Korosta järjestelmän koh&distus

en: Highlighted (mar&ked) text
fi_FI: Korostettu (mer&kitty) teksti

en: Hindi grade 1
fi_FI: hindi, taso 1

en: Host must be set.
fi_FI: Isäntä on määritettävä.

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
fi_FI: HumanWare Brailliant BI/B / BrailleNote Touch

en: Hungarian 8 dot computer braille
fi_FI: unkari, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: Hungarian grade 1
fi_FI: unkari, taso 1

en: Hungarian grade 2
fi_FI: unkari, taso 2

en: I have read and &agree to the license agreement
fi_FI: Olen lukenut ja &ymmärtänyt lisenssisopimuksen ehdot

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
fi_FI: Ymmärrän, että näiden asetusten muuttaminen voi saada NVDA:n toimimaan virheellisesti

en: I&nput gestures...
fi_FI: Näppäin&komennot...

en: I&nterrupt speech while scrolling
fi_FI: Keskeyt&ä puhe vieritettäessä

en: IME closed
fi_FI: Kirjoitustuki suljettu

en: IME opened
fi_FI: Kirjoitustuki avattu

en: IP address
fi_FI: IP-osoite

en: Icelandic 8 dot computer braille
fi_FI: islanti, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
fi_FI: Puhuu kerran painettaessa kellonajan ja kahdesti painettaessa päivämäärän.

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
fi_FI: Valitsee kerran painettaessa aiemmin asetetun tekstilohkon alkumerkin ja tarkastelukohdistimen nykyisen sijainnin välisen tekstin. Kahdesti painettaessa teksti kopioidaan leikepöydälle.

en: Ignore &blank lines for line indentation reporting
fi_FI: Ohita t&yhjät rivit rivien sisennyksiä ilmoitettaessa

en: Ignore blank lines for line indentation reporting off
fi_FI: Tyhjiä rivejä ei ohiteta rivien sisennyksiä ilmoitettaessa

en: Ignore blank lines for line indentation reporting on
fi_FI: Tyhjät rivit ohitetaan rivien sisennyksiä ilmoitettaessa

en: Ignore mouse input from other &applications
fi_FI: Ohita hiirisyöte muista s&ovelluksista

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
fi_FI: NV Access haluaa kerätä käyttötietoja  NVDA:n käynnissä olevista kopioista, jotta sitä voidaan kehittää tulevaisuudessakin.
    
    Tiedot sisältävät käyttöjärjestelmän version, NVDA:n version ja kielen, alkuperämaan sekä tietyt NVDA-asetukset, kuten nykyisen syntetisaattorin, pistenäytön ja pistetaulukon. Puhuttua tai pistenäytöllä näytettyä sisältöä ei lähetetä.  Katso käyttöoppaasta luettelo kaikesta tällä hetkellä kerättävästä tiedosta.
    
    Sallitko NV Accessin kerätä ajoittain  näitä tietoja NVDA:n parantamiseksi?

en: Include l&ayout tables
fi_FI: Sisällytä as&ettelutaulukot

en: Incompatible Add-ons
fi_FI: Yhteensopimattomat lisäosat

en: Incompatible add-ons
fi_FI: Yhteensopimattomat lisäosat

en: Incompatible reason
fi_FI: Yhteensopimattomuuden syy

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
fi_FI: Suurentaa syntetisaattorin asetusrenkaan aktiivista asetusta.

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
fi_FI: Suurentaa syntetisaattorin asetusrenkaan aktiivista asetusta enemmän.

en: Input
fi_FI: Syöttö

en: Input Composition
fi_FI: Syöttömenetelmä

en: Input Gestures
fi_FI: Näppäinkomennot

en: Input Message is {message}
fi_FI: Syöttöilmoitus on {message}

en: Input Message is {title}: {message}
fi_FI: Syöttöilmoitus on {title}: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
fi_FI: Syöttää pistekirjoitusta pistenäppäimistön avulla.

en: Install NVDA
fi_FI: Asenna NVDA

en: Install pending &update
fi_FI: Asenna odottava &päivitys

en: Install pending update
fi_FI: Asenna odottava päivitys

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
fi_FI: Lisäosan {summary} {version} asennus on estetty. Tämä lisäosa edellyttää vähintään NVDA-versiota {minimumNVDAVersion}, käytössä oleva versio on {NVDAVersion}.

en: Installing Add-on
fi_FI: Asennetaan lisäosaa

en: Installing NVDA
fi_FI: Asennetaan NVDA:ta

en: Installing NVDA when connected to NVDA Remote Access as the controlled computer is not recommended.
fi_FI: NVDA:n asentaminen ei ole suositeltavaa NVDA-etäkäytön kautta hallittavassa koneessa.

en: Insufficient Privileges
fi_FI: Oikeudet eivät riitä

en: International Phonetic Alphabet
fi_FI: Kansainvälinen foneettinen aakkosto

en: Invalid configuration
fi_FI: Virhe asetuksissa

en: Irish grade 1
fi_FI: iiri, taso 1

en: Irish grade 2
fi_FI: iiri, taso 2

en: Israeli grade 1
fi_FI: israelilainen taso 1

en: Italian 6 dot computer braille
fi_FI: italia, 6 pisteen tietokonemerkistö

en: Italian 8 dot computer braille
fi_FI: italia, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: Italic off
fi_FI: Kursiivi pois

en: Italic on
fi_FI: Kursiivi käytössä

en: Japanese (Kantenji) literary braille
fi_FI: japanilainen kaunokirjallinen pistekirjoitus (kantenji)

en: Japanese (Rokuten Kanji) Braille
fi_FI: japani (Rokuten-kanji)

en: Justified
fi_FI: Tasattu molempiin reunoihin

en: Kannada grade 1
fi_FI: kannada, taso 1

en: Kashmiri grade 1
fi_FI: kashmiri, taso 1

en: Kazakh grade 1
fi_FI: kazakki, taso 1

en: Key words:
fi_FI: Avainsanat:

en: Keyboard
fi_FI: Näppäimistö

en: Khmer grade 1
fi_FI: khmer, taso 1

en: Kinyarwanda literary braille
fi_FI: ruandalainen kaunokirjallinen pistekirjoitus

en: Korean grade 1
fi_FI: korea, taso 1

en: Korean grade 1 (2006)
fi_FI: korea, taso 1 (2006)

en: Korean grade 2
fi_FI: korea, taso 2

en: Korean grade 2 (2006)
fi_FI: korea, taso 2 (2006)

en: L&icense
fi_FI: &Lisenssi

en: L&ogging level:
fi_FI: L&okitaso:

en: Lan&dmarks
fi_FI: Kii&ntopisteet

en: Lan&dmarks and regions
fi_FI: Kii&ntopisteet ja alueet

en: Landscape
fi_FI: Vaaka

en: Language Configuration Change
fi_FI: Kieliasetuksen muutos

en: Lao Grade 1
fi_FI: laos, taso 1

en: Latvian grade 1
fi_FI: latvia, taso 1

en: Left
fi_FI: Vasen reuna

en: Left aligned
fi_FI: Tasattu vasemmalle

en: Left click
fi_FI: Vasen napsautus

en: Left mouse button lock
fi_FI: Vasen hiiripainike lukittu

en: Left mouse button unlock
fi_FI: Vasen hiiripainike vapautettu

en: Legacy
fi_FI: Vanha

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
fi_FI: Seliteosa sarjalle {seriesName} {seriesIndex} / {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
fi_FI: Seliteosa {legendEntryIndex} / {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
fi_FI: Seliteavain sarjalle {seriesName} {seriesIndex} / {seriesCount}

en: Less than 1 minute remaining
fi_FI: Alle yksi minuutti jäljellä

en: Level
fi_FI: Taso

en: License Agreement
fi_FI: Lisenssisopimus

en: Lin&ks
fi_FI: Lin&kit

en: Line
fi_FI: viiva

en: Line &indentation reporting:
fi_FI: Rivien &sisennysten ilmoittaminen:

en: Line &numbers
fi_FI: Rivi&numerot

en: Line with Markers
fi_FI: viiva ja merkit

en: Linear
fi_FI: lineaarinen

en: Link has no apparent destination
fi_FI: Linkillä ei ole kohdetta

en: Link type
fi_FI: Linkin tyyppi

en: Lists various types of elements in this document
fi_FI: Näyttää luettelon asiakirjan elementeistä.

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
fi_FI: Näyttää luettelon tämän laskentataulukon elementeistä.

en: Lithuanian 6 dot
fi_FI: liettua, 6 pisteen merkistö

en: Lithuanian 8 dot
fi_FI: liettua, 8 pisteen merkistö

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
fi_FI: Lataa Chromiumin näennäispuskuri, kun asiakirja on varattu

en: Loading NVDA. Please wait...
fi_FI: Käynnistetään NVDA, odota...

en: Loading document...
fi_FI: Ladataan asiakirjaa...

en: Lock screen not secure while using NVDA
fi_FI: Lukitusnäyttö ei ole turvallinen NVDA:ta käytettäessä

en: Locks or unlocks the left mouse button
fi_FI: Lukitsee tai vapauttaa vasemman hiiripainikkeen.

en: Locks or unlocks the right mouse button
fi_FI: Lukitsee tai vapauttaa oikean hiiripainikkeen.

en: Log
fi_FI: Loki

en: Log fragment copied to clipboard
fi_FI: Lokin osa kopioitu leikepöydälle

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
fi_FI: Lokilohkon alkukohta merkitty. Kopioi leikepöydälle painamalla uudelleen.

en: Log is unavailable
fi_FI: Loki ei ole käytettävissä

en: Logarithmic
fi_FI: logaritminen

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
fi_FI: Tallentaa lokiin kehittäjille hyödyllistä tietoa nykyisestä navigointiobjektista ja avaa Lokin tarkastelun, jossa näitä tietoja voidaan tutkia.

en: Lowercase
fi_FI: Pienet kirjaimet

en: Luganda literary braille
fi_FI: gandalainen kaunokirjallinen pistekirjoitus

en: Macedonian grade 1
fi_FI: makedonia, taso 1

en: Major Gridlines
fi_FI: Pääyksikön ruudukko

en: Make screen black (immediate effect)
fi_FI: Pimennä näyttö (vaikuttaa heti)

en: Make sure you are connected to the internet and the URL is correct.
fi_FI: Tarkista, että internet-yhteys on käytettävissä ja että URL-osoite on oikein.

en: Malay grade 2
fi_FI: malesialainen taso 2

en: Malayalam grade 1
fi_FI: malajalam, taso 1

en: Manipuri grade 1
fi_FI: manipuri, taso 1

en: Manual Activation
fi_FI: Manuaalinen käyttöönotto

en: Manual activate
fi_FI: Ota &käyttöön manuaalisesti

en: Manual activation
fi_FI: Ota käyttöön manuaalisesti

en: Manual deactivate
fi_FI: &Poista käytöstä manuaalisesti

en: Marathi grade 1
fi_FI: marathi, taso 1

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
fi_FI: Merkitse lokin tämänhetkinen loppu leikepöydälle kopioitavan osan alkukohdaksi painamalla uudelleen.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
fi_FI: Merkitsee tarkastelukohdistimen nykyisen sijainnin valittavan tai kopioitavan tekstin alkukohdaksi.

en: Master Thumbnails
fi_FI: Perustyylin pikkukuvat

en: Math interaction not supported.
fi_FI: Matemaattisen sisällön vuorovaikutusta ei tueta.

en: Media Clip placeholder
fi_FI: Medialeikkeen paikkamerkki

en: Message &timeout (sec)
fi_FI: Ilmoitusten aikakatkaisu (sek)

en: Microsoft Speech API version 4
fi_FI: SAPI 4

en: Microsoft Speech API version 5 (32 bit)
fi_FI: SAPI 5 (32-bittinen)

en: Microsoft Speech API version 5 (64 bit)
fi_FI: SAPI 5 (64-bittinen)

en: Minor Gridlines
fi_FI: Apuyksikön ruudukko

en: Mirror server
fi_FI: Peilipalvelin

en: Miscellaneous
fi_FI: Sekalaiset

en: Mixed case
fi_FI: Vaihda kirjainkoko

en: Modes available in the 'Cycle sound split mode' command
fi_FI: Äänijakotilan valinnat

en: Modes available in the Cycle speech mode command
fi_FI: Puhetilakomennon valinnat

en: Mongolian grade 1
fi_FI: mongoli, taso 1

en: Mongolian grade 2
fi_FI: mongoli, taso 2

en: Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the Insert and numpad Insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help, and access other NVDA functions.
fi_FI: Useimmat NVDA-komennot edellyttävät, että pidät NVDA-näppäintä painettuna samalla kun painat muita näppäimiä.
    NVDA-näppäimenä voi oletusarvoisesti käyttää sekä tavallista että laskinnäppäimistön Insertiä.
    Voit myös määrittää Caps Lockin NVDA-näppäimeksi.
    Avaa NVDA-valikko milloin tahansa painamalla NVDA+N.
    Tästä valikosta on mahdollista määrittää NVDA:n asetuksia, saada ohjeita sekä käyttää muita toimintoja.

en: Mouse
fi_FI: Hiiri

en: Mouse audio coordinates off
fi_FI: Hiiren äänikoordinaatit ei käytössä

en: Mouse audio coordinates on
fi_FI: Hiiren äänikoordinaatit käytössä

en: Mouse text unit resolution %s
fi_FI: Hiiren teksti&yksikön tarkkuus %s

en: Mouse tracking off
fi_FI: Hiiren seuranta pois

en: Mouse tracking on
fi_FI: Hiiren seuranta käytössä

en: Move focus
fi_FI: Siirrä kohdistus

en: Move navigator object to mouse
fi_FI: Siirrä navigointiobjekti hiiren kohdalle

en: Move system caret when ro&uting review cursor
fi_FI: Siirrä &järjestelmäkohdistinta siirryttäessä tarkastelukohdistimen kohdalle

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
fi_FI: Siirtää tarkastelukohdistimen valittavaksi tai kopioitavaksi merkityn tekstin alkukohtaan.

en: Move to focus
fi_FI: Siirrä kohdistukseen

en: Move to the next result
fi_FI: Siirrä seuraavaan tulokseen.

en: Move to the previous result
fi_FI: Siirrä edelliseen tulokseen.

en: Moved above %s
fi_FI: Siirretty kappaleen %s yläpuolelle

en: Moved above blank paragraph
fi_FI: Siirretty tyhjän kappaleen yläpuolelle

en: Moved below %s
fi_FI: Siirretty kappaleen %s alapuolelle

en: Moved below blank paragraph
fi_FI: Siirretty tyhjän kappaleen alapuolelle

en: Movement by page not supported
fi_FI: Sivu kerrallaan siirtymistä ei tueta

en: Moves past the end of the container element, such as a list or table
fi_FI: Siirtää säilöelementin, kuten luettelon tai taulukon, lopun ohi

en: Moves the braille display to the current focus
fi_FI: Siirtää pistenäytön nykyiseen kohdistukseen.

en: Moves the braille display to the next line
fi_FI: Siirtää pistenäytön seuraavalle riville.

en: Moves the braille display to the previous line
fi_FI: Siirtää pistenäytön edelliselle riville.

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
fi_FI: Siirtää kohdistuksen pois nykyisestä upotetusta objektista sen sisältävään asiakirjaan.

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
fi_FI: Siirtää hiiren nykyiseen navigointiobjektiin.

en: Moves the navigator object and focus to the first row
fi_FI: Siirtää navigointiobjektin ja kohdistuksen seuraavalle riville.

en: Moves the navigator object and focus to the last row
fi_FI: Siirtää navigointiobjektin ja kohdistuksen viimeiselle riville.

en: Moves the navigator object and focus to the next row
fi_FI: Siirtää navigointiobjektin ja kohdistuksen seuraavaan riviin

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
fi_FI: Siirtää navigointiobjektin ja kohdistuksen edelliseen riviin

en: Moves the navigator object to the first column
fi_FI: Siirtää navigointiobjektin ensimmäiseen sarakkeeseen

en: Moves the navigator object to the first object inside it
fi_FI: Siirtää navigointiobjektin ensimmäiseen sen sisällä olevaan objektiin.

en: Moves the navigator object to the last column
fi_FI: Siirtää navigointiobjektin viimeiseen sarakkeeseen

en: Moves the navigator object to the next column
fi_FI: Siirtää navigointiobjektin seuraavaan sarakkeeseen

en: Moves the navigator object to the next object
fi_FI: Siirtää navigointiobjektin seuraavaan objektiin.

en: Moves the navigator object to the object containing it
fi_FI: Siirtää navigointiobjektin ylemmän tason objektiin.

en: Moves the navigator object to the previous column
fi_FI: Siirtää navigointiobjektin edelliseen sarakkeeseen

en: Moves the navigator object to the previous object
fi_FI: Siirtää navigointiobjektin edelliseen objektiin.

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
fi_FI: Siirtää tarkastelukohdistimen alimmalle riville nykyisessä navigointiobjektissa ja puhuu sen.

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
fi_FI: Siirtää tarkastelukohdistimen sen kohdalla olevan rivin ensimmäiseen merkkiin nykyisessä navigointiobjektissa ja puhuu sen.

en: Moves the review cursor to the first character of the selection, and speaks it
fi_FI: Siirtää tarkastelukohdistimen valinnan ensimmäiseen merkkiin ja lukee sen.

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
fi_FI: Siirtää tarkastelukohdistimen sen kohdalla olevan rivin viimeiseen merkkiin nykyisessä navigointiobjektissa ja puhuu sen.

en: Moves the review cursor to the last character of the selection, and speaks it
fi_FI: Siirtää tarkastelukohdistimen valinnan viimeiseen merkkiin ja lukee sen.

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
fi_FI: Siirtää tarkastelukohdistimen seuraavan merkin kohdalle nykyisessä navigointiobjektissa ja puhuu sen.

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
fi_FI: Siirtää tarkastelukohdistimen seuraavalle riville nykyisessä navigointiobjektissa ja puhuu sen.

en: Moves the review cursor to the next page of the current navigator object and speaks it
fi_FI: Siirtää tarkastelukohdistimen seuraavalle sivulle nykyisessä navigointiobjektissa ja puhuu sen.

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
fi_FI: Siirtää tarkastelukohdistimen seuraavan sanan kohdalle nykyisessä navigointiobjektissa ja puhuu sen.

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
fi_FI: Siirtää tarkastelukohdistimen edellisen merkin kohdalle nykyisessä navigointiobjektissa ja puhuu sen.

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
fi_FI: Siirtää tarkastelukohdistimen edelliselle riville nykyisessä navigointiobjektissa ja puhuu sen.

en: Moves the review cursor to the previous page of the current navigator object and speaks it
fi_FI: Siirtää tarkastelukohdistimen nykyisen navigointiobjektin edelliselle sivulle ja puhuu sen.

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
fi_FI: Siirtää tarkastelukohdistimen edellisen sanan kohdalle nykyisessä navigointiobjektissa ja puhuu sen.

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
fi_FI: Siirtää tarkastelukohdistimen ylimmälle riville nykyisessä navigointiobjektissa ja puhuu sen.

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
fi_FI: Siirtää syntetisaattorin asetusrenkaan seuraavaan käytettävissä olevaan asetukseen.

en: Moves to the next heading at level {i}
fi_FI: Siirtää seuraavaan otsikkoon tasolla {i}

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
fi_FI: Siirtää seuraavaan objektiin objektinavigointihierarkian kokonaisnäkymässä.

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
fi_FI: Siirtää syntetisaattorin asetusrenkaan edelliseen käytettävissä olevaan asetukseen.

en: Moves to the previous heading at level {i}
fi_FI: Siirtää edelliseen otsikkoon tasolla {i}

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
fi_FI: Siirtää edelliseen objektiin objektinavigointihierarkian kokonaisnäkymässä.

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
fi_FI: Siirtää säilöelementin, kuten luettelon tai taulukon, alkuun.

en: Moving Average
fi_FI: liukuva keskiarvo

en: Multi line break
fi_FI: Useita rivinvaihtoja

en: Mute remote
fi_FI: Mykistä etäkone

en: Muted remote
fi_FI: Etäkone mykistetty

en: N&otes
fi_FI: M&uistiinpanot

en: NV Access &shop
fi_FI: NV Accessin k&auppa

en: NV Access &web site
fi_FI: NV Accessin &verkkosivu

en: NVDA  Usage Data Collection
fi_FI: Käyttötietojen kerääminen

en: NVDA &Language (requires restart):
fi_FI: &Kieli (edellyttää uudelleenkäynnistystä):

en: NVDA Braille Viewer
fi_FI: Pistekirjoituksen tarkastelu

en: NVDA Development
fi_FI: NVDA:n kehitys

en: NVDA License
fi_FI: NVDA-lisenssi

en: NVDA Log Viewer
fi_FI: Lokintarkastelu

en: NVDA Message
fi_FI: NVDA:n ilmoitus

en: NVDA Python Console
fi_FI: NVDA:n Python-konsoli

en: NVDA Settings
fi_FI: NVDA:n asetukset

en: NVDA Speech Viewer
fi_FI: Puheen tarkastelu

en: NVDA Update
fi_FI: NVDA:n päivitys

en: NVDA add-on package
fi_FI: NVDA:n lisäosapaketti

en: NVDA in both channels and applications on the left
fi_FI: NVDA molemmissa kanavissa ja sovellukset vasemmalla

en: NVDA in both channels and applications on the right
fi_FI: NVDA molemmissa kanavissa ja sovellukset oikealla

en: NVDA is unable to determine if Windows is locked. While this instance of NVDA is running, your desktop will not be secure when Windows is locked. Restarting Windows may address this. If this error is ongoing then disabling the Windows lock screen is recommended.
fi_FI: NVDA ei pysty määrittämään, onko Windows lukittu. Kun tämä NVDA-esiintymä on käynnissä, työpöytäsi ei ole suojattu, kun Windows on lukittuna. Windowsin uudelleenkäynnistys saattaa ratkaista ongelman. Mikäli tämä virhe jatkuu, Windowsin lukitusnäytön poistaminen käytöstä on suositeltavaa.

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
fi_FI: NVDA ei voi poistaa tai korvata tiedostoa.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
fi_FI: NVDA on käynnistettävä uudelleen, jotta uusi kieli voidaan ottaa käyttöön.

en: NVDA on the left and applications in both channels
fi_FI: NVDA vasemmalla ja sovellukset molemmissa kanavissa

en: NVDA on the left and applications on the right
fi_FI: NVDA vasemmalla ja sovellukset oikealla

en: NVDA on the right and applications in both channels
fi_FI: NVDA oikealla ja sovellukset molemmissa kanavissa

en: NVDA on the right and applications on the left
fi_FI: NVDA oikealla ja sovellukset vasemmalla

en: NVDA settings
fi_FI: NVDA:n asetukset

en: NVDA started
fi_FI: NVDA käynnistetty

en: NVDA version {version} is available.
fi_FI: Versio {version} on saatavilla.

en: NVDA web site
fi_FI: NVDA:n verkkosivusto

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
fi_FI: NVDA:n käyttöliittymän kieli on nyt pakotettu komentoriviparametrilla. Seuraavalla uudelleenkäynnistyksellä käytetään taas NVDA:n asetuksiin tallennettua kieltä.

en: Native app selection mode disabled
fi_FI: Alkuperäinen valintatila poistettu käytöstä

en: Native app selection mode enabled
fi_FI: Alkuperäinen valintatila käytössä

en: Native input
fi_FI: Alkuperäinen syöte

en: Native selection mode cannot be turned off in this browse mode document
fi_FI: Alkuperäistä valintatilaa ei voi poistaa käytöstä tässä selaustila-asiakirjassa

en: Native selection mode unsupported in this browse mode document
fi_FI: Alkuperäistä valintatilaa ei tueta tässä selaustila-asiakirjassa

en: Native selection mode unsupported in this document
fi_FI: Alkuperäistä valintatilaa ei tueta tässä asiakirjassa

en: Navigates within math
fi_FI: Navigoi matemaattisessa sisällössä.

en: Navigating by sentence not supported in this document
fi_FI: Lausenavigointia ei tueta tässä asiakirjassa

en: Nepali grade 1
fi_FI: nepali, taso 1

en: Never
fi_FI: Ei koskaan

en: New Profile
fi_FI: Uusi profiili

en: New name:
fi_FI: Uusi nimi:

en: Newsgroup:
fi_FI: Uutisryhmä:

en: No
fi_FI: Ei

en: No Series defined.
fi_FI: Sarjoja ei määritetty.

en: No action
fi_FI: Ei toimintoa

en: No additional details
fi_FI: Ei lisätietoja

en: No braille
fi_FI: Ei pistenäyttöä

en: No caret
fi_FI: Ei kohdistinta

en: No case
fi_FI: Ei kirjainkokoa

en: No comment thread on this cell
fi_FI: Tässä solussa ei ole kommenttiketjua

en: No comments
fi_FI: Ei kommentteja

en: No containing object
fi_FI: Ei säilöobjektia

en: No documentation found.
fi_FI: Ohjetta ei löydy.

en: No ducking
fi_FI: Ei käytössä

en: No emoji
fi_FI: Ei emojia

en: No focus
fi_FI: Ei kohdistusta

en: No formatting information
fi_FI: Ei muotoilutietoja

en: No heading selected
fi_FI: Otsikkoa ei valittu

en: No help available here.
fi_FI: Ohjetta ei saatavilla tästä kohteesta.

en: No location information
fi_FI: Ei sijaintitietoja

en: No long description
fi_FI: Ei pitkää kuvausta

en: No message yet
fi_FI: Ei viestejä

en: No mirror
fi_FI: Ei peilipalvelinta

en: No navigator object
fi_FI: Ei navigointiobjektia

en: No new log entry to copy
fi_FI: Ei uutta kopioitavaa lokimerkintää

en: No next
fi_FI: Ei seuraavaa

en: No next different style text
fi_FI: Ei seuraavaa eri tyylistä tekstiä

en: No next heading at level {i}
fi_FI: Ei seuraavaa otsikkoa tasolla {i}

en: No next paragraph
fi_FI: Ei seuraavaa kappaletta

en: No next review mode
fi_FI: Ei seuraavaa tarkastelutilaa

en: No next same style text
fi_FI: Ei seuraavaa samantyylistä tekstiä

en: No note on this cell
fi_FI: Tässä solussa ei ole muistiinpanoa

en: No notes
fi_FI: Ei muistiinpanoja

en: No objects inside
fi_FI: Ei objekteja sisällä

en: No previous
fi_FI: Ei edellistä

en: No previous different style text
fi_FI: Ei edellistä eri tyylistä tekstiä

en: No previous heading at level {i}
fi_FI: Ei edellistä otsikkoa tasolla {i}

en: No previous paragraph
fi_FI: Ei edellistä kappaletta

en: No previous review mode
fi_FI: Ei edellistä tarkastelutilaa

en: No previous same style text
fi_FI: Ei edellistä samantyylistä tekstiä

en: No progress bar updates
fi_FI: Ei edistymispalkkien päivityksiä

en: No selection
fi_FI: Ei valintaa

en: No settings
fi_FI: Ei asetuksia

en: No shortcut key
fi_FI: Ei pikanäppäintä

en: No speech
fi_FI: Ei puhetta

en: No start marker set
fi_FI: Tekstilohkon alkumerkkiä ei asetettu

en: No status line found
fi_FI: Tilariviä ei löydy

en: No symbol replacement
fi_FI: Ei korvaavaa tekstiä symbolille

en: No system battery
fi_FI: Järjestelmässä ei akkua

en: No text to copy
fi_FI: Ei kopioitavaa tekstiä

en: No title
fi_FI: Ei nimeä

en: No track playing
fi_FI: Kappaleen toisto ei ole käynnissä

en: No update available.
fi_FI: Päivitystä ei saatavilla.

en: NonVisual Desktop Access
fi_FI: Non-Visual Desktop Access

en: Normal view
fi_FI: Normaali näkymä

en: Northern Kurdish grade 0
fi_FI: pohjoiskurdi, taso 0

en: Norwegian 8 dot computer braille
fi_FI: norja, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: Norwegian grade 0
fi_FI: norja, taso 0

en: Norwegian grade 1
fi_FI: norja, taso 1

en: Norwegian grade 2
fi_FI: norja, taso 2

en: Norwegian grade 3
fi_FI: norja, taso 3

en: Not a link.
fi_FI: Ei ole linkki.

en: Not in a container
fi_FI: Ei säilöelementissä

en: Not in a table cell
fi_FI: Ei taulukon solussa

en: Not in table
fi_FI: Ei taulukossa

en: Not math
fi_FI: Ei matemaattista sisältöä

en: Not on a note
fi_FI: Ei muistiinpanossa

en: Not supported in this document
fi_FI: Ei tueta tässä asiakirjassa

en: Not supported in this document.
fi_FI: Ei tueta tässä asiakirjassa

en: Note
fi_FI: Muistiinpano

en: Notes Master view
fi_FI: Muistiinpanon perustyylinäkymä

en: Notes page
fi_FI: Muistiinpanosivu

en: Nothing
fi_FI: ei mitään

en: Notify
fi_FI: Ilmoita

en: Notify for &pending update on startup
fi_FI: Ilmoita käynnistettäessä &odottavasta päivityksestä

en: Number format: {0}
fi_FI: Luvun muoto: {0}

en: Object Presentation
fi_FI: Objektien lukeminen

en: Object edges positioned {left:.1f} percent from left edge of screen, {top:.1f} percent from top edge of screen, width is {width:.1f} percent of screen, height is {height:.1f} percent of screen
fi_FI: Objektin reunojen sijainnit ovat {left:.1f} prosenttia ruudun vasemmasta reunasta, {top:.1f} prosenttia ruudun yläreunasta, leveys on {width:.1f} prosenttia ruudun leveydestä, korkeus on {height:.1f} prosenttia ruudun korkeudesta

en: Object has no location
fi_FI: Objektilla ei ole sijaintia

en: Object navigation
fi_FI: Objektinavigointi

en: Object placeholder
fi_FI: Objektin paikkamerkki

en: Object review
fi_FI: Objektin tarkastelu

en: Off
fi_FI: Ei käytössä

en: Off bottom slide edge by {distance:.3g} point | Off bottom slide edge by {distance:.3g} points
fi_FI[0]: {distance:.3g} piste dian alareunan ulkopuolella
fi_FI[1]: {distance:.3g} pistettä dian alareunan ulkopuolella

en: Off left slide edge by {distance:.3g} point | Off left slide edge by {distance:.3g} points
fi_FI[0]: {distance:.3g} piste dian vasemman reunan ulkopuolella
fi_FI[1]: {distance:.3g} pistettä dian vasemman reunan ulkopuolella

en: Off right slide edge by {distance:.3g} point | Off right slide edge by {distance:.3g} points
fi_FI[0]: {distance:.3g} piste dian oikean reunan ulkopuolella
fi_FI[1]: {distance:.3g} pistettä dian oikean reunan ulkopuolella

en: Off top slide edge by {distance:.3g} point | Off top slide edge by {distance:.3g} points
fi_FI[0]: {distance:.3g} piste dian yläreunan ulkopuolella
fi_FI[1]: {distance:.3g} pistettä dian yläreunan ulkopuolella

en: Only in edit controls
fi_FI: Vain muokkaussäätimissä

en: Only when scrolling back
fi_FI: Vain taaksepäin vieritettäessä

en: Only when tethered automatically
fi_FI: Vain kun pistenäyttö seuraa automaattisesti

en: Open developer scratchpad directory
fi_FI: Avaa kehittäjän Scratchpad-hakemisto

en: Open-High-Low-Close
fi_FI: avauksen sisältävä pörssi

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
fi_FI: Avaa nykyisen käyttäjän NVDA-asetushakemiston.

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
fi_FI: Avaa WX-käyttöliittymän tarkistustyökalun. Käytetään lisätietojen hankkimiseen käyttöliittymän osien tilasta.

en: Opens the note editing dialog
fi_FI: Avaa muistiinpanon muokkausvalintaikkunan.

en: Optelec ALVA 6 series/protocol converter
fi_FI: Optelec ALVA 6/protokollamuunnin

en: Options
fi_FI: Asetukset

en: Options:
fi_FI: Asetukset:

en: Org Chart placeholder
fi_FI: Organisaatiokaavion paikkamerkki

en: Organisation:
fi_FI: Yritys:

en: Oriya grade 1
fi_FI: orija, taso 1

en: Out of table
fi_FI: Taulukko loppui

en: Outline
fi_FI: Jäsennys

en: Outline view
fi_FI: Jäsennysnäkymä

en: Output pane cleared
fi_FI: Tulosteruutu tyhjennetty

en: Package
fi_FI: Paketti

en: Page {pageNumber}
fi_FI: Sivu {pageNumber}

en: Pages and spacing
fi_FI: Sivut ja välit

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
fi_FI: Papenmeier BRAILLEX (uudet mallit)

en: Papenmeier BRAILLEX older models
fi_FI: Papenmeier BRAILLEX (vanhat mallit)

en: Paragraph start marker:
fi_FI: Kappaleen aloitusmerkki:

en: Pass next key through
fi_FI: Ohita seuraava näppäinpainallus

en: Pattern
fi_FI: Korvattava

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
fi_FI: Suorittaa oletustoiminnon nykyiselle navigointiobjektille (esim. painaa painiketta).

en: Periodically &refresh recognized content
fi_FI: Päivitä tunnistettu s&isältö ajoittain

en: Persian 8 dot computer braille
fi_FI: persia, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: Persian grade 1
fi_FI: persia, taso 1

en: Picture placeholder
fi_FI: Kuvan paikkamerkki

en: Pie
fi_FI: ympyrä

en: Pie of Pie
fi_FI: ympyrän ympyrä

en: Pivot Chart Drop Zone
fi_FI: Pivot-kaavion pudotusalue

en: Pivot Chart Field Button
fi_FI: Pivot-kaavion kenttäpainike

en: Play a sound for logged e&rrors:
fi_FI: Ilmaise lokiin tallentuvat vi&rheet merkkiäänellä:

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
fi_FI: Toista ääni &automaattisten ehdotusten tullessa näkyviin

en: Play sound for &spelling errors while typing
fi_FI: Ilmaise &kirjoitusvirheet kirjoitettaessa merkkiäänellä

en: Please Donate
fi_FI: Ole hyvä ja lahjoita

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
fi_FI: Poista näyttöverho käytöstä ennen Windowsin tekstintunnistuksen käyttöä.

en: Please press OK to close the installer.
fi_FI: Sulje asennusohjelma painamalla OK.

en: Please press OK to start the installed copy.
fi_FI: Käynnistä asennettu versio painamalla OK.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
fi_FI: Määritä hakemisto, johon massamuistiversio luodaan.

en: Please specify the absolute path where the portable copy should be created. It may include system variables (e.g. %temp%, %homepath%) and must start with a drive letter (e.g. C:\). Current path: {path}.
fi_FI: Anna täydellinen hakemistopolku, johon massamuistiversio luodaan. Polku voi sisältää järjestelmämuuttujia (esim. %temp%, %homepath%), ja sen täytyy alkaa asemakirjaimella (esim. C:). Nykyinen hakemistopolku: {path}.

en: Please wait
fi_FI: Odota

en: Please wait while NVDA attempts to fix your system's COM registrations...
fi_FI: Odota, kun NVDA yrittää korjata järjestelmän COM-rekisteröintejä...

en: Please wait while NVDA is being installed
fi_FI: Odota, kun NVDA:ta asennetaan.

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
fi_FI: Odota, kun NVDA:n massamuistiversiota luodaan.

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
fi_FI: Odota, kun asetuksia kopioidaan.

en: Please wait while the add-on is being installed.
fi_FI: Odota, kun lisäosaa asennetaan.

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
fi_FI: Odota, kun aiempaa NVDA:n asennusta päivitetään.

en: Plot area
fi_FI: Piirtoalue

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
fi_FI: Piirtoalue, sisäkorkeus: {plotAreaInsideHeight:.0f}, sisäleveys: {plotAreaInsideWidth:.0f}, sisäyläreuna: {plotAreaInsideTop:.0f}, vasen sisäreuna: {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugged in
fi_FI: Kytketty verkkovirtaan

en: Plugins reloaded
fi_FI: Liitännäiset ladattu uudelleen

en: Polish 8 dot computer braille
fi_FI: puola, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: Polish literary braille
fi_FI: puolalainen kaunokirjallinen pistekirjoitus

en: Polynomial
fi_FI: polynominen

en: Portable Copy Exists
fi_FI: Massamuistiversio on jo olemassa

en: Portable copy creation cancelled.
fi_FI: Massamuistiversion luonti peruutettu.

en: Portable directory:
fi_FI: Massamuistiversion hakemisto:

en: Portrait
fi_FI: Pysty

en: Portuguese 6 dot computer braille
fi_FI: portugali, 6 pisteen tietokonemerkistö

en: Portuguese 8 dot computer braille
fi_FI: portugali, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: Portuguese grade 1
fi_FI: portugali, taso 1

en: Portuguese grade 2
fi_FI: portugali, taso 2

en: Positioned at {x}, {y}
fi_FI: Kohdassa {x}, {y}

en: Power
fi_FI: tehokkuus

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
fi_FI: Näyttää muotoilutiedot selaustilassa nykyisestä tarkastelukohdistimen sijainnista.

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
fi_FI: Näyttää selaustilassa kohdistimen alla olevan tekstin muotoilutiedot.

en: Preserve
fi_FI: Säilytä

en: Press twice to copy or reset the start marker
fi_FI: Kopioi tai nollaa alkukohta painamalla kahdesti

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
fi_FI: Siirtää kerran painettaessa kohdistuksen navigointiobjektiin ja kahdesti painettaessa järjestelmäkohdistimen tarkastelukohdistimen kohdalle.

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
fi_FI: Kerran painaminen palauttaa viimeksi tallennetut asetukset. Kolmesti painaminen palauttaa oletusasetukset.

en: Prevent &display from turning off during say all or reading with braille
fi_FI: Estä näytön sammuminen &jatkuvassa luvussa tai pistenäytöllä luettaessa

en: Primary Category Axis
fi_FI: Ensisijainen luokka-akseli

en: Primary Series Axis
fi_FI: Ensisijainen sarja-akseli

en: Primary Value Axis
fi_FI: Ensisijainen arvoakseli

en: Primary footer
fi_FI: Ensisijainen alatunniste

en: Primary header
fi_FI: Ensisijainen ylätunniste

en: Print Preview
fi_FI: Esikatselu

en: Print layout
fi_FI: Tulostusasettelu

en: Privacy and Security
fi_FI: Tietosuoja ja suojaus

en: Profile
fi_FI: Profiili

en: Profile Triggers
fi_FI: Profiilien käynnistimet

en: Profile name:
fi_FI: Profiilin nimi:

en: Progress &bar output:
fi_FI: E&distymispalkkien päivitykset:

en: Punctuation/symbol &level:
fi_FI: Välimerkki- ja symboli&taso:

en: Punjabi grade 1
fi_FI: punjabi, taso 1

en: Python Console
fi_FI: Python-konsoli

en: Quits NVDA!
fi_FI: Sulkee NVDA:n.

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
fi_FI: RGB: punainen {rgb.red}, vihreä {rgb.green}, sininen {rgb.blue}

en: Radar
fi_FI: säteittäinen

en: Radar Axis Labels
fi_FI: Säteittäisakselin otsikko

en: Radar with Data Markers
fi_FI: säteittäinen ja merkit

en: Rate boos&t
fi_FI: No&peuden lisäys

en: Re&move
fi_FI: Po&ista

en: Re-&download update
fi_FI: &Lataa päivitys uudelleen

en: Read by &paragraph
fi_FI: Lue ka&ppaleittain

en: Read mode
fi_FI: Lukutila

en: Reads all controls in the active window
fi_FI: Lukee kaikki aktiivisen ikkunan säätimet.

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
fi_FI: Lukee nykyisen tekstin loppuun saakka tarkastelukohdistimesta alkaen siirtäen samalla sitä.

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
fi_FI: Lukee nykyisen tekstin loppuun saakka järjestelmäkohdistimesta lähtien siirtäen samalla sitä.

en: Reads the column vertically from the current cell downwards to the last cell in the column.
fi_FI: Lukee sarakkeen pystysuunnassa alaspäin nykyisestä solusta viimeiseen.

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
fi_FI: Lukee nykyisen sovelluksen tilarivin ja siirtää navigointiobjektin sen kohdalle.

en: Reads the current application status bar.
fi_FI: Lukee nykyisen sovelluksen tilarivin.

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
fi_FI: Lukee nykyisen sovelluksen tilarivin. Kahdesti painettaessa tiedot tavataan ja kolmesti painettaessa ne kopioidaan leikepöydälle.

en: Reads the current column vertically from top to bottom without moving the system caret.
fi_FI: Lukee nykyisen sarakkeen pystysuunnassa ylhäältä alas siirtämättä järjestelmäkohdistinta.

en: Reads the current row horizontally from left to right without moving the system caret.
fi_FI: Lukee nykyisen rivin vaakasuunnassa vasemmalta oikealle siirtämättä järjestelmäkohdistinta.

en: Reads the row horizontally from the current cell rightwards to the last cell in the row.
fi_FI: Lukee rivin vaakasuunnassa oikealle nykyisestä solusta viimeiseen.

en: Recognition &language:
fi_FI: Tunnistus&kieli:

en: Recognition failed
fi_FI: Tunnistus epäonnistui

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
fi_FI: Tunnistaa nykyisen navigointiobjektin sisällön Windowsin tekstintunnistuksella.

en: Recognizing
fi_FI: Tunnistetaan

en: Refresh	F5
fi_FI: Päivitä	F5

en: Refresh of recognition result failed
fi_FI: Tunnistustuloksen päivitys epäonnistui

en: Refresh the recognition result
fi_FI: Päivitä tunnistuksen tulos.

en: Refreshed
fi_FI: Päivitetty

en: Refreshes the document content
fi_FI: Päivittää asiakirjan sisällön

en: Regi&stration for UI Automation events and property changes:
fi_FI: UI Automation -tapahtumien ja ominaisuusmuutosten &rekisteröinti:

en: Regular &expression
fi_FI: Sääntö&lauseke

en: Regular Expression error in the pattern field: "{error}".
fi_FI: Virhe Korvattava-kentän sääntölausekkeessa: "{error}".

en: Regular Expression error in the replacement field: "{error}".
fi_FI: Virhe Korvaava-kentän sääntölausekkeessa: "{error}".

en: Regular expression for text paragraph navigation
fi_FI: Tekstikappalenavigoinnin sääntölauseke

en: Reload plugins
fi_FI: Lataa liitännäiset uudelleen

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
fi_FI: Lataa uudelleen sovellusmoduulit ja yleisliitännäiset ilman NVDA:n uudelleenkäynnistystä, josta voi olla hyötyä kehittäjille.

en: Remaining time not available
fi_FI: Jäljellä olevaa aikaa ei saatavilla

en: Remind me &later
fi_FI: Muistuta &myöhemmin

en: Remove all
fi_FI: Poista kaikki

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber} from column headers
fi_FI: Poistettu rivi {rowNumber} ja sarake {columnNumber} sarakeotsikoista

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber} from row headers
fi_FI: Poistettu rivi {rowNumber} ja sarake {columnNumber} riviotsikoista

en: Removed {address}    from row headers
fi_FI: Solu {address} poistettu riviotsikoista

en: Removed {address} from column headers
fi_FI: Poistettu {address} sarakeotsikoista

en: Rename Profile
fi_FI: Profiilin uudelleennimeäminen

en: Replacement
fi_FI: Korvaava

en: Report &notifications
fi_FI: Puhu &ilmoitukset

en: Report &object when mouse enters it
fi_FI: Ilmoita &objekti hiiren siirtyessä siihen

en: Report &tooltips
fi_FI: Puhu &työkaluvihjeet

en: Report '&Normalized' when navigating by character
fi_FI: Ilmoita normalisointi merkeittäin liikuttaessa

en: Report 'has details' for structured annotations
fi_FI: Ilmoita rakenteellisten merkintöjen lisätiedoista

en: Report aria-description always
fi_FI: Puhu aina ARIA-kuvaukset

en: Report backg&round progress bars
fi_FI: Ilmaise ta&ustalla olevat edistymispalkit

en: Report cell borders {mode}
fi_FI: Solun reunojen ilmoittaminen {mode}

en: Report changes to the &composition string
fi_FI: Ilmoita kooste&merkkijonon muutokset

en: Report changes to the &reading string
fi_FI: Ilmoita &lukumerkkijonon muutokset

en: Report dynamic &content changes
fi_FI: Puhu d&ynaamisen sisällön muutokset

en: Report errors in braille off
fi_FI: Virheitä ei ilmoiteta pistekirjoituksella

en: Report errors in braille on
fi_FI: Virheet ilmoitetaan pistekirjoituksella

en: Report errors {mode}
fi_FI: Ilmoita virheet {mode}

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
fi_FI: Ilmoita koh&distimen jälkeiset muotoilumuutokset (voi aiheuttaa hidastumista)

en: Report line indentation {mode}
fi_FI: Rivien sisennysten ilmoittaminen {mode}

en: Report link type off
fi_FI: Linkin tyyppiä ei ilmoiteta

en: Report link type on
fi_FI: Linkin tyyppi ilmoitetaan

en: Report live regions:
fi_FI: Ilmaise aktiiviset alueet:

en: Report mouse &shape changes
fi_FI: Ilmoita &hiirikohdistimen muodon muutokset

en: Report object &descriptions
fi_FI: Puhu objektien k&uvaukset

en: Report object &position information
fi_FI: Ilmoita objektien sij&aintitiedot

en: Report object shortcut &keys
fi_FI: Ilmoita objektien &pikanäppäimet

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
fi_FI: Puhuu järjestelmäkohdistimen kohdalla olevan merkinnän tietojen yhteenvedon.

en: Report table headers {mode}
fi_FI: Taulukko-otsikoiden ilmoittaminen {mode}

en: Report the destination URL of the link at the position of caret or focus. If pressed twice, shows the URL in a window for easier review.
fi_FI: Ilmoittaa kohdistimen tai kohdistuksen kohdalla olevan linkin kohteen URL-osoitteen. Kahdesti painettaessa se näytetään erillisessä ikkunassa, jotta sitä on helpompi tarkastella.

en: Report transparent color values
fi_FI: Ilmoita läpinäkyvien värien arvot

en: Report when objects support &multiple selection
fi_FI: Ilmoita, kun objekti tukee &monivalintaa

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
fi_FI: Ilmoittaa akun tilan ja jäljellä olevan ajan, jos verkkovirta ei ole käytössä.

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
fi_FI: Ilmoittaa muotoilutiedot nykyisestä tarkastelukohdistimen sijainnista.

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
fi_FI: Ilmoittaa asiakirjan muotoilutiedot tarkastelukohdistimen nykyisestä sijainnista. Kahdesti painettaessa ne näytetään selaustilassa.

en: Reports formatting info for the text under the caret.
fi_FI: Ilmoittaa kohdistimen alla olevan tekstin muotoilutiedot.

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
fi_FI: Ilmoittaa kohdistimen alla olevan tekstin muotoilutiedot. Kahdesti painettaessa ne näytetään selaustilassa.

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
fi_FI: Ilmoittaa tässä pistesolussa olevan tekstin muotoilutiedot.

en: Reports information about the location of the current navigator object.
fi_FI: Ilmoittaa nykyisen navigointiobjektin sijaintitiedot.

en: Reports information about the location of the currently focused object.
fi_FI: Ilmoittaa aktiivisen objektin sijaintitiedot.

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
fi_FI: Ilmoittaa järjestelmäkohdistimen kohdalla olevan tekstin sijaintitiedot tai aktiivisen objektin sijainnin, mikäli järjestelmäkohdistinta ei ole.

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
fi_FI: Ilmoittaa tarkastelukohdistimen kohdalla olevan tekstin sijaintitiedot tai navigointiobjektin sijainnin, mikäli tarkastelukohdistimen kohdalla ei ole tekstiä.

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
fi_FI: Ilmoittaa järjestelmäkohdistimen kohdalla olevan tekstin tai objektin sijaintitiedot. Kahdesti painaminen saattaa antaa lisätietoja.

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
fi_FI: Ilmoittaa tarkastelukohdistimen kohdalla olevan tekstin tai objektin sijaintitiedot. Kahdesti painaminen antaa lisätietoja.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
fi_FI: Puhuu merkin, jonka kohdalla tarkastelukohdistin on nykyisessä navigointiobjektissa. Kahdesti painettaessa luetaan kuvaus tai esimerkki kyseisestä merkistä. Kolmesti painettaessa luetaan merkin numeerinen arvo desimaaleina ja heksadesimaaleina.

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
fi_FI: Puhuu kohdistimen alla olevan rivin. Kahdesti painettaessa rivi tavataan normaalisti ja kolmesti painettaessa merkkikuvauksia käyttäen.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
fi_FI: Ilmoittaa nykyisen navigointiobjektin. Kahdesti painettaessa se tavataan ja kolmesti painettaessa objektin nimi ja arvo kopioidaan leikepöydälle.

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
fi_FI: Ilmoittaa toistettavan kappaleen kuluneen ajan.

en: Reports the length of the currently playing track, if any
fi_FI: Ilmoittaa toistettavan kappaleen keston.

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
fi_FI: Puhuu rivin, jolla tarkastelukohdistin on nykyisessä navigointiobjektissa. Kahdesti painettaessa rivi tavataan. Kolmesti painettaessa se tavataan merkkikuvauksia käyttäen.

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
fi_FI: Ilmoittaa nykyisen NVDA-asetusprofiilin nimen.

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
fi_FI: Puhuu sormen alla olevan uuden objektin tai sisällön, mikäli se eroaa aiemmasta.

en: Reports the note on the current cell. If pressed twice, presents the information in browse mode
fi_FI: Puhuu nykyisessä solussa olevan huomautuksen. Kahdesti painettaessa se näytetään selaustilassa.

en: Reports the note or comment thread on the current cell
fi_FI: Lukee nykyisen solun muistiinpano- tai kommenttiketjun.

en: Reports the object and content directly under your finger
fi_FI: Puhuu suoraan sormen alla olevan objektin ja sisällön.

en: Reports the object with focus. If pressed twice, spells the information. Pressing three times spells it using character descriptions.
fi_FI: Ilmoittaa aktiivisen objektin. Kahdesti painettaessa se tavataan normaalisti ja kolmesti painettaessa merkkikuvauksia käyttäen.

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
fi_FI: Ilmoittaa toistettavan kappaleen jäljellä olevan ajan.

en: Reports the shortcut key of the currently focused object
fi_FI: Ilmoittaa aktiivisen objektin pikanäppäimen.

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
fi_FI: Puhuu tarkastelukohdistimen kohdalla olevan symbolin ja kahdesti painettaessa näyttää sekä symbolin että sen puhumiseen käytettävän korvaavan tekstin.

en: Reports the text of the comment where the system caret is located. If pressed twice, presents the information in a browsable message
fi_FI: Puhuu järjestelmäkohdistimen kohdalla olevan kommentin tekstin. Kahdesti painettaessa se näytetään selaustilassa.

en: Reports the text of the comment where the system caret is located.If pressed twice, presents the information in browse mode.
fi_FI: Puhuu järjestelmäkohdistimen kohdalla olevan kommentin tekstin. Kahdesti painettaessa se näytetään selaustilassa.

en: Reports the text on the Windows clipboard. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions.
fi_FI: Puhuu leikepöydällä olevan tekstin. Kahdesti painettaessa se tavataan normaalisti ja kolmesti painettaessa merkkikuvauksia käyttäen.

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
fi_FI: Ilmoittaa nykyisen sovelluksen taietualalla olevan ikkunan nimen. Kahdesti painettaessa se tavataan ja kolmesti painettaessa kopioidaan leikepöydälle.

en: Reset all settings to default state
fi_FI: Palauttaa kaikkien asetusten oletusarvot

en: Reset all settings to saved state
fi_FI: Nollaa asetukset tallennettuihin arvoihin.

en: Reset configuration to &factory defaults
fi_FI: &Palauta oletusasetukset

en: Reset gestures
fi_FI: Nollaa näppäinkomennot

en: Reset to factory &defaults
fi_FI: Palauta o&letukset

en: Restart
fi_FI: Käynnistä uudelleen

en: Restart &later
fi_FI: Käynnistä uudelleen &myöhemmin

en: Restart &now
fi_FI: Käynnistä uudelleen &nyt

en: Restart NVDA
fi_FI: Käynnistä NVDA uudelleen

en: Restart with add-ons disabled
fi_FI: Käynnistä uudelleen ja poista lisäosat käytöstä

en: Restart with add-ons disabled and debug logging enabled
fi_FI: Käynnistä uudelleen,  poista lisäosat käytöstä ja ota käyttöön virheenkorjausloki

en: Restart with debug logging enabled
fi_FI: Käynnistä uudelleen ja ota käyttöön virheenkorjaus-lokitaso

en: Restarts NVDA!
fi_FI: Käynnistää NVDA:n uudelleen.

en: Restore defaults
fi_FI: Palauta oletukset

en: Result
fi_FI: Tulos

en: Retrieved external IP, but port {port} is most likely not currently forwarded.
fi_FI: Ulkoinen IP-osoite haettu, mutta porttia {port} ei todennäköisesti ole uudelleenohjattu.

en: Review Cursor
fi_FI: Tarkastelukohdistin

en: Right
fi_FI: Oikea reuna

en: Right aligned
fi_FI: Tasattu oikealle

en: Right click
fi_FI: Oikea napsautus

en: Right mouse button locked
fi_FI: Oikea hiirinäppäin lukittu

en: Right mouse button unlocked
fi_FI: Oikean hiirinäppäimen lukitus vapautettu

en: Romanian
fi_FI: romania

en: Romanian 6 dot
fi_FI: romania, 6 pistettä

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
fi_FI: Siirtää kohdistimen tämän pistesolun alla olevan objektin kohdalle tai avaa sen.

en: Rows
fi_FI: Rivit

en: Rows and columns
fi_FI: Rivit ja sarakkeet

en: Run COM Registration Fixing tool...
fi_FI: Suorita COM-rekisteröintien korjaustyökalu...

en: Russian 6 dot computer braille
fi_FI: venäjä, 6 pisteen tietokonemerkistö

en: Russian 8 dot computer braille
fi_FI: venäjä, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: Russian contracted braille
fi_FI: venäläinen lyhennekirjoitus

en: Russian literary braille
fi_FI: venäläinen kaunokirjallinen pistekirjoitus

en: Russian literary braille (detailed)
fi_FI: venäläinen kaunokirjallinen pistekirjoitus (yksityiskohtainen)

en: Same
fi_FI: Sama

en: Sanskrit grade 1
fi_FI: sanskrit, taso 1

en: Save &as...	Ctrl+S
fi_FI: Tallenna &nimellä...	Ctrl+S

en: Save As
fi_FI: Tallenna nimellä

en: Saves the current NVDA configuration
fi_FI: Tallentaa NVDA:n nykyiset asetukset.

en: Say &cap before capitals
fi_FI: Ilmaise &isot kirjaimet puheella

en: Say all
fi_FI: Jatkuvassa luvussa

en: Scatter
fi_FI: piste

en: Scatter with Lines
fi_FI: piste ja viivat

en: Scatter with Lines and No Data Markers
fi_FI: piste ja viivat, ei merkkejä

en: Scatter with Smoothed Lines
fi_FI: piste ja tasoitetut viivat

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
fi_FI: piste ja tasoitetut viivat, ei merkkejä

en: Screen Curtain
fi_FI: Näyttöverho

en: Screen curtain disabled
fi_FI: Näyttöverho poistettu käytöstä

en: Screen curtain enabled
fi_FI: Näyttöverho käytössä

en: Screen curtain not available
fi_FI: Näyttöverho ei käytettävissä

en: Screen review
fi_FI: Ruudun tarkastelu

en: Scroll down at the mouse position
fi_FI: Vieritä alaspäin hiiren sijainnissa

en: Scroll left at the mouse position
fi_FI: Vieritä vasemmalle hiiren sijainnissa

en: Scroll right at the mouse position
fi_FI: Vieritä oikealle hiiren sijainnissa

en: Scroll up at the mouse position
fi_FI: Vieritä ylöspäin hiiren sijainnissa

en: Scrolls the braille display back
fi_FI: Vierittää pistenäyttöä taaksepäin.

en: Scrolls the braille display forward
fi_FI: Vierittää pistenäyttöä eteenpäin.

en: Secondary Category Axis
fi_FI: Toissijainen luokka-akseli

en: Secondary Series Axis
fi_FI: Toissijainen sarja-akseli

en: Secondary Value Axis
fi_FI: Toissijainen arvoakseli

en: Secure Desktop
fi_FI: Suojattu työpöytä

en: Seika Braille Displays
fi_FI: Seika

en: Select Braille Display
fi_FI: Valitse pistenäyttö

en: Select NVDA Modifier Keys
fi_FI: Valitse NVDA-näppäimet

en: Select Synthesizer
fi_FI: Valitse syntetisaattori

en: Select portable directory
fi_FI: Valitse massamuistiversion hakemisto

en: Select until the end of the current result
fi_FI: Valitse nykyisen tuloksen loppuun asti.

en: Select until the start of the current result
fi_FI: Valitse nykyisen tuloksen alkuun asti.

en: Selective
fi_FI: Valikoiva

en: Sentence case
fi_FI: Virkkeen kirjainkoko

en: Sepedi grade 1
fi_FI: sepedi, taso 1

en: Sepedi grade 2
fi_FI: sepedi, taso 2

en: Serbian Cyrillic grade 1
fi_FI: serbia (kyrillinen), taso 1

en: Serbian grade 1
fi_FI: serbia, taso 1

en: Serial: {portName}
fi_FI: Sarjaportti: {portName}

en: Series Lines
fi_FI: Sarjaviivat

en: Series color: {colorName}
fi_FI: Sarjan väri: {colorName}

en: Sesotho grade 1
fi_FI: sesotho, taso 1

en: Sesotho grade 2
fi_FI: sesotho, taso 2

en: Set Add-on Store Mirror Server
fi_FI: Määritä lisäosakaupan peilipalvelin

en: Set NVDA Update Mirror
fi_FI: Määritä NVDA:n päivityspeilipalvelin

en: Set column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
fi_FI: Määritä sarakeotsikko. Määrittää kerran painettaessa tämän solun ensimmäiseksi sarakeotsikoksi sen ala- ja oikealla puolella oleville soluille tässä taulukossa. Kahdesti painettaessa solun nykyinen sarakeotsikko nollataan.

en: Set row header. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
fi_FI: Määritä riviotsikko. Määrittää kerran painettaessa tämän solun ensimmäiseksi riviotsikoksi sen ala- ja oikealla puolella oleville soluille tässä taulukossa. Kahdesti painettaessa solun nykyinen riviotsikko nollataan.

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
fi_FI: Määritä rivi {rowNumber} ja sarake {columnNumber} sarakeotsikoiden alkukohdaksi

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
fi_FI: Määritä rivi {rowNumber} ja sarake {columnNumber} riviotsikoiden alkukohdaksi

en: Set the first value of the current setting in the synth settings ring
fi_FI: Ota käyttöön syntetisaattorin asetusrenkaan aktiivisen asetuksen ensimmäinen arvo.

en: Set the last value of the current setting in the synth settings ring
fi_FI: Ota käyttöön syntetisaattorin asetusrenkaan aktiivisen asetuksen viimeinen arvo.

en: Set {address} as start of column headers
fi_FI: Määritä solu {address} sarakeotsikoiden alkukohdaksi

en: Set {address} as start of row headers
fi_FI: Määritä solu {address} riviotsikoiden alkukohdaksi

en: Sets the current cell as start of column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
fi_FI: Määrittää nykyisen solun sarakeotsikoiden alkukohdaksi. Kerran painettaessa tämä solu määritetään ensimmäiseksi sarakeotsikoksi sen ala- ja oikealla puolella oleville soluille nykyisessä alueessa. Kahdesti painettaessa solun nykyinen sarakeotsikko nollataan.

en: Sets the current cell as start of row headers. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
fi_FI: Määrittää nykyisen solun riviotsikoiden alkukohdaksi. Kerran painettaessa tämä solu määritetään ensimmäiseksi riviotsikoksi sen ala- ja oikealla puolella oleville soluille nykyisessä alueessa. Kahdesti painettaessa solun nykyinen riviotsikko nollataan.

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
fi_FI: Siirtää navigointiobjektin nykyiseen kohdistukseen ja tarkastelukohdistimen sen sisällä olevan kohdistimen kohdalle, mikäli mahdollista.

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
fi_FI: Siirtää navigointiobjektin hiiren alla olevaan objektiin ja lukee sen.

en: Setswana grade 1
fi_FI: setswana, taso 1

en: Setswana grade 2
fi_FI: setswana, taso 2

en: Setting HID keyboard simulation not supported
fi_FI: HID-näppäimistösimulointia ei tueta

en: Shape
fi_FI: muoto

en: Sheet {0}, {1}
fi_FI: Laskentataulukko {0}, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
fi_FI: Nä&ytä sulkemisvalinnat

en: Show indefinitely
fi_FI: Pysyvästi

en: Show messages
fi_FI: Näytä ilmoitukset

en: Show se&lection
fi_FI: Näytä va&linta

en: Shows NVDA's Add-on Store settings
fi_FI: Näyttää NVDA:n lisäosakaupan asetukset

en: Shows NVDA's Advanced settings
fi_FI: Näyttää NVDA:n lisäasetukset

en: Shows NVDA's Windows OCR settings
fi_FI: Näyttää NVDA:n Windowsin tekstintunnistusasetukset

en: Shows NVDA's audio settings
fi_FI: Näyttää NVDA:n ääniasetukset.

en: Shows NVDA's braille settings
fi_FI: Näyttää NVDA:n pistenäytön asetukset.

en: Shows NVDA's browse mode settings
fi_FI: Näyttää NVDA:n selaustilan asetukset.

en: Shows NVDA's document formatting settings
fi_FI: Näyttää NVDA:n asiakirjojen muotoiluasetukset.

en: Shows NVDA's general settings
fi_FI: Näyttää NVDA:n yleiset asetukset.

en: Shows NVDA's input composition settings
fi_FI: Näyttää NVDA:n syöttömenetelmän asetukset.

en: Shows NVDA's keyboard settings
fi_FI: Näyttää NVDA:n näppäimistöasetukset.

en: Shows NVDA's mouse settings
fi_FI: Näyttää NVDA:n hiiriasetukset.

en: Shows NVDA's object presentation settings
fi_FI: Näyttää NVDA:n objektien lukemisen asetukset.

en: Shows NVDA's privacy and security settings
fi_FI: Näyttää NVDA:n tietosuoja- ja suojausasetukset.

en: Shows NVDA's review cursor settings
fi_FI: Näyttää NVDA:n tarkastelukohdistimen asetukset.

en: Shows NVDA's speech settings
fi_FI: Näyttää NVDA:n puheasetukset.

en: Shows NVDA's vision settings
fi_FI: Näyttää NVDA:n näön asetukset

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
fi_FI: Näyttää valittuun tai kohdistimen kohdalla olevaan tekstiin liittyviä vaihtoehtoja.

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
fi_FI: Näyttää NVDA:n Asetusprofiilit-valintaikkunan.

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
fi_FI: Näyttää NVDA:n pistenäytön valitsemisen valintaikkunan.

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
fi_FI: Avaa oletuspuhesanaston valintaikkunan.

en: Shows the NVDA input gestures dialog
fi_FI: Avaa Näppäinkomennot-valintaikkunan.

en: Shows the NVDA menu
fi_FI: Avaa NVDA-valikon.

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
fi_FI: Avaa symbolien puhumisen asetusten valintaikkunan.

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
fi_FI: Näyttää NVDA:n puhesyntetisaattorin valitsemisen valintaikkunan.

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
fi_FI: Avaa tilapäissanaston valintaikkunan.

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
fi_FI: Avaa puheäänikohtaisen sanaston valintaikkunan.

en: Shows the long description at this position if one is found.
fi_FI: Näyttää nykyisestä kohdasta pitkän kuvauksen, mikäli sellainen on saatavilla.

en: Simple review mode off
fi_FI: Yksinkertainen tarkastelutila pois

en: Simple review mode on
fi_FI: Yksinkertainen tarkastelutila käytössä

en: Single letter navigation off
fi_FI: Pikanavigointi pois

en: Single letter navigation on
fi_FI: Pikanavigointi käytössä

en: Single line break
fi_FI: Yksi rivinvaihto

en: Single line spacing
fi_FI: Yksinkertainen riviväli

en: Sleep mode off
fi_FI: Lepotila pois

en: Sleep mode on
fi_FI: Lepotila käytössä

en: Slice color: {colorName}
fi_FI: Sektorin väri: {colorName}

en: Slide Master view
fi_FI: Dian perustyylinäkymä

en: Slide Number placeholder
fi_FI: Dianumeron paikkamerkki

en: Slide Show - complete
fi_FI: Diaesitys - päättynyt

en: Slide Sorter view
fi_FI: Dialajittelunäkymä

en: Slide show - {slideName}
fi_FI: Diaesitys - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
fi_FI: Diaesityksen muistiinpanot - {slideName}

en: Slide view
fi_FI: Dianäkymä

en: Slide {slideNumber}
fi_FI: Dia {slideNumber}

en: Slovak grade 1
fi_FI: slovakki, taso 1

en: Slovenian 8 dot computer braille
fi_FI: sloveeni, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: Slovenian grade 1
fi_FI: sloveeni, taso 1

en: Small caps on
fi_FI: Pienet isot

en: Some operations on add-ons failed. See the log file for more details.
    {failureMsg}
fi_FI: Lisäosille ei voitu suorittaa kaikkia toimintoja. Katso lisätietoja lokitiedostosta.
    {failureMsg}

[ctx: SoundSplit]
en: NVDA in both channels and applications in both channels
fi_FI: NVDA ja sovellukset molemmissa kanavissa

[ctx: SoundSplit]
en: Sound split disabled
fi_FI: Ei käytössä

en: Southern Vietnamese grade 1
fi_FI: etelävietnam, taso 1

en: Spanish 8 dot computer braille
fi_FI: espanja, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: Spanish for Greek text
fi_FI: espanja kreikankieliselle tekstille

en: Spanish grade 1
fi_FI: espanja, taso 1

en: Spanish grade 2
fi_FI: espanja, taso 2

en: Spea&k character when routing cursor in text
fi_FI: Puhu mer&kki siirrettäessä kohdistinta kosketuskohdistinnäppäimillä

en: Speak
fi_FI: Puhu

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
fi_FI: Puhu &salasanat kaikissa laajennetuissa päätteissä (saattaa parantaa suorituskykyä)

en: Speak and beep
fi_FI: Puhu ja anna merkkiääni

en: Speak and braille font attributes
fi_FI: Puhu ja näytä fonttimääreet pistekirjoituksella

en: Speak c&ommand keys
fi_FI: Puhu k&omentonäppäimet

en: Speak font attributes
fi_FI: Puhu fonttimääreet

en: Speak new text in Windows Terminal via:
fi_FI: Uuden tekstin puhumismenetelmä Windows-päätteessä:

en: Speak progress bar updates
fi_FI: Puhu edistymispalkkien päivitykset

en: Speak typed &characters:
fi_FI: Puhu kirjoitetut &merkit:

en: Speak typed &words:
fi_FI: Puhu kirjoitetut sa&nat:

en: Speak typed characters {mode}
fi_FI: Puhu kirjoitetut merkit {mode}

en: Speak typed words {mode}
fi_FI: Puhu kirjoitetut sanat {mode}

en: Speak when navigating by &line or paragraph
fi_FI: Puhu r&iveittäin tai kappaleittain liikuttaessa

en: Speak when navigating by line or paragraph with braille off
fi_FI: Ei puhuta liikuttaessa pistenäytöllä riveittäin tai kappaleittain

en: Speak when navigating by line or paragraph with braille on
fi_FI: Puhu liikuttaessa pistenäytöllä riveittäin tai kappaleittain

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
fi_FI: Puhuu aktiivisen sovelluksen tiedostonimen ja ladatun sovellusmoduulin.

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
fi_FI: Puhuu sanan, jonka kohdalla tarkastelukohdistin on nykyisessä navigointiobjektissa. Kahdesti painettaessa sana tavataan. Kolmesti painettaessa se tavataan merkkikuvauksia käyttäen.

en: Speech
fi_FI: Puhe

en: Speech &dictionaries
fi_FI: P&uhesanastot

en: Speech &interrupt for typed characters
fi_FI: Keskeytä puhe &merkkejä kirjoitettaessa

en: Speech Unicode normalization default ({default})
fi_FI: Puheen Unicode-normalisoinnin oletus ({default})

en: Speech Unicode normalization {state}
fi_FI: Puheen Unicode-normalisointi {state}

en: Speech and braille
fi_FI: Puheella ja pistekirjoituksella

en: Speech i&nterrupt for Enter key
fi_FI: K&eskeytä puhe Enter-näppäintä painettaessa

en: Speech mode {mode}
fi_FI: {mode}

en: Spelling or grammar e&rrors
fi_FI: Kirjoitus- ja kielioppi&virheet

en: Spells the current application status bar.
fi_FI: Tavaa nykyisen sovelluksen tilarivin.

en: St&art NVDA after I sign in
fi_FI: Kä&ynnistä NVDA sisäänkirjautumisen jälkeen

en: St&yle
fi_FI: T&yyli

en: Stable
fi_FI: Vakaa

en: Stacked Area
fi_FI: pinottu alue

en: Stacked Bar
fi_FI: pinottu palkki

en: Stacked Column
fi_FI: pinottu pylväs

en: Stacked Cone Bar
fi_FI: pinottu kartiopalkki

en: Stacked Cone Column
fi_FI: pinottu kartiopylväs

en: Stacked Cylinder Bar
fi_FI: pinottu lieriöpalkki

en: Stacked Line
fi_FI: pinottu viiva

en: Stacked Line with Markers
fi_FI: pinottu viiva ja merkit

en: Stacked Pyramid Bar
fi_FI: pinottu pyramidipalkki

en: Stacked Pyramid Column
fi_FI: pinottu pyramidipylväs

en: Standard HID Braille Display
fi_FI: HID Braille -pistenäyttö

en: Start marked
fi_FI: Tekstilohkon alku merkitty

en: Strikethrough off
fi_FI: Yliviivaus pois

en: Strikethrough on
fi_FI: Yliviivaus käytössä

en: Styles
fi_FI: Tyylit

en: Su&perscripts and subscripts
fi_FI: Yl&ä- ja alaindeksit

en: Subject:
fi_FI: Aihe:

en: Subscript
fi_FI: Alaindeksi

en: Subtitle placeholder
fi_FI: Alaotsikon paikkamerkki

en: Success
fi_FI: Onnistui

en: Successfully connected to the given URL.
fi_FI: Yhteys muodostettu onnistuneesti annettuun URL-osoitteeseen.

en: Successfully copied NVDA user settings
fi_FI: Asetukset kopioitu onnistuneesti

en: Successfully created a portable copy of NVDA at {dir}
fi_FI: NVDA:n massamuistiversio luotu onnistuneesti hakemistoon {dir}

en: Successfully installed NVDA.
fi_FI: NVDA on asennettu onnistuneesti.

en: Successfully retrieved IP address. Port {port} is open.
fi_FI: IP-osoite haettu onnistuneesti. Portti {port} on avoinna.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
fi_FI: Aiempi NVDA:n asennus on päivitetty onnistuneesti.

en: Suggestions
fi_FI: Ehdotukset

en: Superscript
fi_FI: Yläindeksi

en: Surface (Top View wireframe)
fi_FI: pinta (lankamalli, näkymä ylhäältä)

en: Surface (Top View)
fi_FI: pinta (näkymä ylhäältä)

en: Swahili (Kenya) Grade 2
fi_FI: swahili (Kenia), taso 2

en: Swahili (Kenya) grade 1
fi_FI: swahili (Kenia), taso 1

en: Swahili (Kenya) grade 1.2
fi_FI: swahili (Kenia), taso 1.2

en: Swahili (Kenya) grade 1.3
fi_FI: swahili (Kenia), taso 1.3

en: Swahili (Kenya) grade 1.4
fi_FI: swahili (Kenia), taso 1.4

en: Swahili (Kenya) grade 1.5
fi_FI: swahili (Kenia), taso 1.5

en: Swedish 8 dot computer braille
fi_FI: ruotsi, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: Swedish contracted braille
fi_FI: ruotsalainen lyhennekirjoitus

en: Swedish partially contracted braille
fi_FI: ruotsalainen osittainen lyhennekirjoitus

en: Swedish uncontracted braille
fi_FI: ruotsalainen lyhentämätön pistekirjoitus

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
fi_FI: Vaihtaa seuraavaan tarkastelutilaan (esim. objekti, asiakirja tai ruutu) ja sijoittaa tarkastelukohdan navigointiobjektin kohdalle.

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
fi_FI: Vaihtaa edelliseen tarkastelutilaan (esim. objekti, asiakirja tai ruutu) ja sijoittaa tarkastelukohdan navigointiobjektin kohdalle.

en: Symbol
fi_FI: Symboli

en: Symbol "%s" is already present.
fi_FI: Symboli "%s" on jo olemassa.

en: Symbol Pronunciation (%s)
fi_FI: Symbolien puhuminen (%s)

en: Symbol level %s
fi_FI: Symbolitaso %s

en: Synthesizer
fi_FI: Syntetisaattori

en: Synthesizer Error
fi_FI: Syntetisaattorivirhe

en: Syriac grade 1
fi_FI: syyria, taso 1

en: System caret
fi_FI: Järjestelmäkohdistin

en: System focus
fi_FI: Järjestelmän kohdistus

en: System status
fi_FI: Järjestelmän tila

en: Table description
fi_FI: Taulukon kuvaus

en: Table information
fi_FI: Taulukon tiedot

en: Table placeholder
fi_FI: Taulukon paikkamerkki

en: Tags
fi_FI: Tunnisteet

en: Tamil grade 1
fi_FI: tamili, taso 1

en: Taskbar
fi_FI: Tehtäväpalkki

en: Tatar grade 1
fi_FI: tataari, taso 1

en: Telugu grade 1
fi_FI: telugu, taso 1

en: Temporarily d&isable all triggers
fi_FI: Po&ista kaikki käynnistimet käytöstä tilapäisesti

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
fi_FI: Tilapäinen näyttöverho, käytössä seuraavaan uudelleenkäynnistykseen asti

en: Temporary dictionary
fi_FI: Tilapäissanasto

en: Terminal programs
fi_FI: Pääteohjelmat

en: Tether B&raille:
fi_FI: Pistenäyttö s&euraa:

en: Text
fi_FI: Teksti

en: Text &unit resolution:
fi_FI: Teksti&yksikön tarkkuus:

en: Text copied.
fi_FI: Teksti kopioitu.

en: Text frame
fi_FI: Tekstikehys

en: Text placeholder
fi_FI: Tekstin paikkamerkki

en: Text review
fi_FI: Tekstin tarkastelu

en: Thai 8 dot computer braille
fi_FI: thai, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: Thai grade 0
fi_FI: thai, taso 0

en: Thai grade 1
fi_FI: thai, taso 1

en: Thai grade 2
fi_FI: thai, taso 2

en: That profile already exists. Please choose a different name.
fi_FI: Samanniminen profiili on jo olemassa. Valitse toinen nimi.

en: The COM Registration Fixing Tool has completed successfully.
    It is highly recommended that you restart your computer now, to make sure the changes take full effect.
fi_FI: COM-rekisteröintien korjaustyökalu on suoritettu onnistuneesti.
    Tietokoneen uudelleenkäynnistäminen on erittäin suositeltavaa, jotta muutokset tulevat voimaan.

en: The COM Registration Fixing Tool was unsuccessful. This Windows error may provide more information.
    {error}
fi_FI: COM-rekisteröintien korjaustyökalun suorittaminen ei onnistunut. Tämä Windowsin virheilmoitus saattaa antaa lisätietoja:
    {error}

en: The URL you have entered failed the connection test. Are you sure you want to save it anyway?
fi_FI: Antamasi URL-osoite ei läpäissyt yhteystestiä. Haluatko silti tallentaa sen?

en: The URL you have entered failed the connection test. {tip}
fi_FI: Antamasi URL-osoite ei läpäissyt yhteystestiä. {tip}

en: The URL you have entered has not been tested. Are you sure you want to save it without attempting to connect to it first?
fi_FI: Antamasi URL-osoitteen toimivuutta ei ole testattu. Haluatko varmasti tallentaa sen yrittämättä ensin muodostaa siihen yhteyttä?

en: The URL you have entered is not valid. Check that it is correct and try again.
fi_FI: Antamasi URL-osoite on virheellinen. Tarkista sen oikeellisuus ja yritä sitten uudelleen.

en: The clipboard contains a large amount of text. It is %s character long | The clipboard contains a large amount of text. It is %s characters long
fi_FI[0]: Leikepöydällä on paljon tekstiä. Pituus %s merkki.
fi_FI[1]: Leikepöydällä on paljon tekstiä. Pituus %s merkkiä.

en: The currently active connection may not be continued during or after the update. Even if the connection is continued, you will be unable to respond to User Account Control (UAC) prompts from the controlling computer. You should only proceed if you have physical access to the controlled computer.
    
    Are you sure you want to continue?
fi_FI: Aktiivinen yhteys ei välttämättä palaudu päivityksen aikana tai sen jälkeen. Vaikka yhteys palautuisikin, et voi kuitenkaan vastata käyttäjätilien valvonnan kehotteisiin hallitsevalta koneelta. Jatka vain, jos sinulla on fyysinen pääsy hallittavalle koneelle.
    
    Haluatko varmasti jatkaa?

en: The following add-on failed to be installed: {}. | The following add-ons failed to be installed: {}.
fi_FI[0]: Seuraavan lisäosan asentaminen epäonnistui: {}.
fi_FI[1]: Seuraavien lisäosien asentaminen epäonnistui: {}.

en: The following add-on failed to uninstall: {}. | The following add-ons failed to uninstall: {}.
fi_FI[0]: Seuraavan lisäosan poistaminen epäonnistui: {}.
fi_FI[1]: Seuraavien lisäosien poistaminen epäonnistui: {}.

en: The following add-on failed to update: {}. | The following add-ons failed to update: {}.
fi_FI[0]: Seuraavan lisäosan päivittäminen epäonnistui: {}.
fi_FI[1]: Seuraavien lisäosien päivittäminen epäonnistui: {}.

en: The following add-ons are incompatible with NVDA version {version}. These add-ons can not be enabled. Please contact the add-on author for further assistance.
fi_FI: Seuraavat lisäosat eivät ole yhteensopivia NVDA-version {version} kanssa, eikä niitä voida ottaa käyttöön. Saat lisätietoja ottamalla yhteyttä lisäosien tekijöihin.

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
fi_FI: Seuraavat NVDA:n komentoriviparametrit ovat tuntemattomia: {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
fi_FI: Seuraavat asetukset määrittävät, minkä tyyppisestä asiakirjamuotoilusta NVDA ilmoittaa.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
fi_FI: Seuraavat asetukset on tarkoitettu edistyneille käyttäjille. Niiden muuttaminen voi saada NVDA:n toimimaan virheellisesti. Muuta näitä asetuksia vain, jos tiedät mitä teet tai jos NVDA:n kehittäjät ovat niin kehottaneet.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
fi_FI: Asennus ei voi poistaa tai korvata tiedostoa. Toinen NVDA:n versio saattaa olla käynnissä toisella kirjautuneella käyttäjällä. Varmista, että kaikki asennetut NVDA:n versiot on suljettu ja yritä sitten asennusta uudelleen.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
fi_FI: NVDA:n asennus epäonnistui. Katso lisätietoja lokista.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
fi_FI: NVDA:n asennushakemisto on muuttunut. Uusi hakemisto on {path}.

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
fi_FI: NVDA ei käsittele seuraavaksi painettua näppäintä, vaan se välitetään suoraan Windowsille.

en: The profile {name} will be permanently deleted. This action cannot be undone.
fi_FI: Profiili {name} poistetaan pysyvästi. Poistoa ei voi perua.

en: The report links setting must be enabled to toggle report link type
fi_FI: Linkkien ilmoittamisen asetus on oltava käytössä, jotta linkin tyypin ilmoittaminen voidaan ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä.

en: The response from the server was not recognised. Check the URL is correct before trying again.
fi_FI: Palvelimen vastausta ei tunnistettu. Tarkista, että URL-osoite on oikein, ennen kuin yrität uudelleen.

en: The result of content recognition is already automatically updated
fi_FI: Sisällöntunnistuksen tulos päivittyy jo automaattisesti

en: The server returned an error. Check that the URL is correct before trying again.
fi_FI: Palvelin palautti virheen. Tarkista, että URL-osoite on oikein, ennen kuin yrität uudelleen.

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
fi_FI: Asetuspaneeli, jota yritit avata, ei ole käytettävissä tässä järjestelmässä.

en: The specified directory '{portableDirectory}' is not empty. Proceeding will delete and replace existing files in the directory. Do you want to overwrite the contents of this folder?
fi_FI: Määritelty hakemisto "{portableDirectory}" ei ole tyhjä. Jos jatkat, hakemistossa jo olevat tiedostot poistetaan ja korvataan. Haluatko korvata tämän hakemiston sisällön?

en: There is %d series in this chart | There are %d series in this chart
fi_FI[0]: Tässä kaaviossa on %d sarja
fi_FI[1]: Tässä kaaviossa on %d sarjaa

en: There is no text on the clipboard
fi_FI: Leikepöydällä ei ole tekstiä

en: There was a network error. Check that you are connected to the internet and try again.
fi_FI: Tapahtui verkkovirhe. Tarkista, että internet-yhteys on käytettävissä ja yritä sitten uudelleen.

en: Thick
fi_FI: Paksu

en: This change requires administrator privileges.
fi_FI: Tämä muutos edellyttää järjestelmänvalvojan oikeuksia.

en: This feature ({title}) is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
fi_FI: Tämä ominaisuus ({title}) ei ole käytettävissä suojatuissa ruuduissa, kuten sisäänkirjautumisikkuna tai käyttäjätilien valvonnan kehote.

en: This feature is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
fi_FI: Tämä ominaisuus ei ole käytettävissä suojatuissa ruuduissa, kuten sisäänkirjautumisikkuna tai käyttäjätilien valvonnan kehote.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
fi_FI: Tämä käynnistin on jo liitetty toiseen profiiliin. Jos jatkat, olemassa oleva liitos poistetaan ja käynnistin liitetään tähän profiiliin.
    Haluatko varmasti jatkaa?

en: Thumbnails
fi_FI: Pikkukuvat

en: Time to &keep audio device awake after speech (seconds)
fi_FI: Pidä äänilaite aktiivisena puheen jälkeen (sekuntia)

en: Title Master view
fi_FI: Otsikon perustyylinäkymä

en: Title placeholder
fi_FI: Otsikon paikkamerkki

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
fi_FI: Luo NVDA:n massamuistiversio valitsemalla sille hakemisto sekä muut asetukset, ja paina sitten Jatka-painiketta.

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
fi_FI: Voit muokata tätä profiilia ottamalla sen käyttöön manuaalisesti. Kun olet valmis, poista se käytöstä manuaalisesti jatkaaksesi normaalia käyttöä.
    Haluatko ottaa profiilin käyttöön manuaalisesti nyt?

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
fi_FI: Asenna NVDA kiintolevylle painamalla Jatka-painiketta.

en: To use an Albatross with NVDA, change the number of status cells in the Albatross's internal menu to at most {maxCells}, and restart the Albatross and NVDA if needed.
fi_FI: Jos haluat käyttää Albatross-pistenäyttöä NVDA:n kanssa, muuta Albatrossin sisäisessä valikossa tilasoluiksi määritettyjen solujen määräksi enintään {maxCells} ja käynnistä tarvittaessa uudelleen sekä Albatross että NVDA.

en: To:
fi_FI: Vastaanottaja:

en: Toggle HID keyboard simulation
fi_FI: Ottaa HID-näppäimistösimuloinnin käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggle braille input
fi_FI: Ottaa pistekirjoituksen syötön käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggle periodical refresh of a Windows OCR result
fi_FI: Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä Windowsin tekstintunnistustuloksen ajoittaisen päivittämisen.

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
fi_FI: Vaihtaa asetusta, joka saa pistenäytön seuraamaan joko kohdistusta tai tarkastelukohdistinta.

en: Toggle the braille cursor on and off
fi_FI: Ottaa pistekohdistimen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggle the way context information is presented in braille
fi_FI: Vaihtaa tapaa, jolla kontekstitiedot näytetään pistenäytöllä.

en: Toggles HID keyboard simulation
fi_FI: Ottaa HID-näppäimistösimuloinnin käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles beeps that report mouse coordinates as the mouse moves
fi_FI: Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä merkkiäänet, jotka ilmoittavat hiiren koordinaatit sen liikkuessa.

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
fi_FI: Vaihtaa edistymispalkkien päivityksistä ilmoittamisen asetukseksi "merkkiääni", "puhe", "merkkiääni ja puhe" tai "pois käytöstä".

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
fi_FI: Vaihtaa selaus- ja lomaketilojen välillä. Lomaketilassa näppäinten painallukset välitetään suoraan nykyiselle sovellukselle, mikä mahdollistaa suoran vuorovaikutuksen säädinten kanssa. Selaustilassa oltaessa asiakirjassa voidaan liikkua kohdistimella, pikanavigointinäppäimillä jne.

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
fi_FI: Vaihtaa esittäjän muistiinpanojen tai varsinaisen dian sisällön lukemisen välillä. Tämä ei muuta sitä, mitä näytöllä näkyy vaan sitä, mitä käyttäjä voi NVDA:n avulla lukea.

en: Toggles braille mode
fi_FI: Vaihtaa pistekirjoitustilaa.

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
fi_FI: Ottaa käyttöön kaikki asetusprofiilien käynnistimet tai poistaa ne käytöstä. Käynnistimet pysyvät poissa käytöstä NVDA:n uudelleenkäynnistykseen asti.

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
fi_FI: Määrittää, paljonko tekstiä puhutaan hiiren liikkuessa.

en: Toggles native selection mode on and off
fi_FI: Ottaa alkuperäisen valintatilan käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off delayed descriptions for characters on cursor movement
fi_FI: Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä viivästetyt merkkien kuvaukset kohdistinta siirrettäessä.

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
fi_FI: Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä asetuksen, joka määrittää, säilytetäänkö ruudun ulkoasu asiakirjan sisältöä näytettäessä.

en: Toggles on and off reporting if clickable
fi_FI: Ottaa napsautettavien kohteiden ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off speaking when navigating by lines or paragraph with braille
fi_FI: Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä puhumisen, kun pistenäytön avulla liikutaan  riveittäin tai kappaleittain.

en: Toggles on and off the ignoring of blank lines for line indentation reporting
fi_FI: Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä tyhjien rivien ohittamisen rivien sisennyksiä ilmoitettaessa.

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
fi_FI: Ottaa asettelutaulukoiden ilmaisemisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä selaustilassa.

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
fi_FI: Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä navigointiobjektin siirtämisen kohdistusmuutosten mukana.

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
fi_FI: Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä tarkastelukohdistimen siirtämisen järjestelmäkohdistimen mukana.

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
fi_FI: Ottaa emojien puhumisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of articles
fi_FI: Ottaa artikkelien ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
fi_FI: Ottaa sisennettyjen lainausten ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of colors
fi_FI: Ottaa värien ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of comments
fi_FI: Ottaa kommenttien ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
fi_FI: Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä dynaamisen sisällön muutosten, kuten konsoli-ikkunoiden uuden tekstin, puhumisen.

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
fi_FI: Ottaa korostuksen ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of figures and captions
fi_FI: Ottaa kuvituskuvien ja kuvatekstien ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of font changes
fi_FI: Ottaa fonttimuutosten ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
fi_FI: Ottaa fonttikoon muutosten ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of frames
fi_FI: Ottaa kehysten ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of graphics
fi_FI: Ottaa grafiikoiden ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of groupings
fi_FI: Ottaa ryhmien ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of headings
fi_FI: Ottaa otsikoiden ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
fi_FI: Ottaa korostetun tekstin ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
fi_FI: Ottaa kiintopisteiden ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
fi_FI: Ottaa rivinumeroiden ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
fi_FI: Ottaa rivivälien ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of link type
fi_FI: Ottaa linkin tyypin ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of links
fi_FI: Ottaa linkkien ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of lists
fi_FI: Ottaa luetteloiden ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of pages
fi_FI: Ottaa sivunumeroiden ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
fi_FI: Ottaa kappalesisennysten ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of revisions
fi_FI: Ottaa muokkausmerkintöjen ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of style changes
fi_FI: Ottaa tyylimuutosten ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
fi_FI: Ottaa ylä- ja alaindeksien ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
fi_FI: Ottaa taulukon solujen koordinaattien ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of tables
fi_FI: Ottaa taulukoiden ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
fi_FI: Ottaa tekstin tasauksen ilmoittamisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles on and off the speaking of command keys
fi_FI: Ottaa komentonäppäinten puhumisen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles reporting spelling or grammar errors in braille
fi_FI: Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä kirjoitus- ja kielioppivirheiden ilmoittamisen pistekirjoituksella.

en: Toggles simple review mode on and off
fi_FI: Ottaa yksinkertaisen tarkastelutilan käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
fi_FI: Ottaa käyttöön pikanavigointinäppäimet tai poistaa ne käytöstä. Kun ne ovat käytössä, tiettyjen kirjainten painaminen selaustilassa siirtää sivulla oleviin eri tyyppisiin elementteihin. Kun ne eivät ole käytössä, niiden painallukset välitetään suoraan sovellukselle.

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
fi_FI: Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä lepotilan aktiivisessa sovelluksessa.

en: Toggles speaking the character under the cursor when routing cursor in text
fi_FI: Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä kohdistimen alla olevan merkin puhumisen siirettäessä kohdistinta kosketuskohdistinnäppäimillä.

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
fi_FI: Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä pistekirjoituksen tarkastelun, kelluvan ikkunan, jonka avulla voidaan tarkastella pistekirjoitustulostetta sekä kutakin pistemerkkiä vastaavaa tekstiä.

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
fi_FI: Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä puheen tarkastelun, kelluvan ikkunan, jonka avulla voidaan tarkastella NVDA:n tällä hetkellä puhumaa tekstiä.

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
fi_FI: Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä tietojen ilmoittamisen hiiren liikkuessa.

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
fi_FI: Vaihtaa näyttöverhon tilaa. Käyttöön ottaminen pimentää ruudun ja  käytöstä poistaminen näyttää sen sisällön. Kerran painettaessa näyttöverho on käytössä, kunnes NVDA käynnistetään uudelleen. Kolmesti painettaessa näyttöverho on käytössä, kunnes se poistetaan käytöstä.

en: Toggles the support of touch interaction
fi_FI: Ottaa kosketusvuorovaikutuksen tuen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.

en: Top
fi_FI: Yläreuna

en: Total time not available
fi_FI: Kokonaisaikaa ei saatavilla

en: Touch Interaction
fi_FI: Kosketuksen vuorovaikutus

en: Touch interaction disabled
fi_FI: Kosketuksen vuorovaikutus pois käytöstä

en: Touch interaction enabled
fi_FI: Kosketuksen vuorovaikutus käytössä

en: Touch interaction not supported
fi_FI: Kosketuksen vuorovaikutusta ei tueta

en: Touch screen
fi_FI: Kosketusnäyttö

en: Translates any braille input
fi_FI: Kääntää minkä tahansa pistekirjoitussyötteen.

en: Translates any braille input and presses the enter key
fi_FI: Kääntää minkä tahansa pistekirjoitussyötteen ja painaa Enter-näppäintä.

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
fi_FI: Yrittää lukea ohjeen valitulle automaattisen täydennyksen kohteelle.

en: Triggers
fi_FI: Käynnistimet

en: Trim leading silence in speech audio
fi_FI: Poista hi&ljaisuus puheen alusta

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
fi_FI: Käytä puheäänen kieltä merkkejä ja symboleita käsiteltäessä

en: Tshivenda grade 1
fi_FI: venda, taso 1

en: Tshivenda grade 2
fi_FI: venda, taso 2

en: Turkish 8 dot computer braille
fi_FI: turkki, 8 pisteen tietokonemerkistö

en: Turkish grade 1
fi_FI: turkki, taso 1

en: Turkish grade 2
fi_FI: turkki, taso 2

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
fi_FI: Ottaa näppäinohjeen käyttöön tai poistaa sen käytöstä. Kun tämä tila on käytössä, mikä tahansa syöte, esimerkiksi näppäimistön näppäinten painaminen, kertoo kyseiseen syötteeseen mahdollisesti liitetyn komennon.

en: Type
fi_FI: Tyyppi

en: Type exit() to exit the console
fi_FI: Kirjoita exit() poistuaksesi konsolista.

en: Type help(object) to get help about object.
fi_FI: Kirjoita help(objekti) saadaksesi objektin ohjeet.

en: Type the text you wish to find
fi_FI: Kirjoita etsittävä teksti

en: Type:
fi_FI: Tyyppi:

en: UIA notifications
fi_FI: UIA-ilmoitukset

en: UIA when available
fi_FI: UIA kun käytettävissä

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
fi_FI: väri

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: gradient
fi_FI: liukuväri

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
fi_FI: ei mitään

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
fi_FI: kuvio

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
fi_FI: kuva

en: Ugaritic grade 1
fi_FI: ugarit, taso 1

en: Ukrainian computer braille
fi_FI: ukrainalainen tietokonemerkistö

en: Ukrainian grade 1
fi_FI: ukraina, taso  1

en: Ukrainian literary braille (detailed)
fi_FI: ukrainalainen kaunokirjallinen pistekirjoitus (yksityiskohtainen)

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
fi_FI: Näönparannuksen tarjoajaa ei voida ottaa käyttöön, koska sen kkäyttöliittymän määrittäminen ei onnistu.

en: Unable to connect to the remote computer
fi_FI: Etäkoneeseen ei saada yhteyttä

en: Unable to contact portcheck server, please manually retrieve your IP address
fi_FI: Portintarkistuspalvelimeen ei saada yhteyttä. Hae IP-osoite manuaalisesti.

en: Unable to copy
fi_FI: Ei voi kopioida

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
fi_FI: Tiedostoa ei voi kopioida. Se on ehkä jonkin toisen prosessin käytössä tai kohdeasemalta on loppunut levytila.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
fi_FI: Tilarivin sisältöä ei voi kopioida leikepöydälle

en: Unable to get the destination of this link.
fi_FI: Tämän linkin kohdetta ei voi hakea.

en: Unable to mark log position
fi_FI: Lokin kopioitavan osan alkukohtaa ei voi merkitä

en: Unable to postpone update.
fi_FI: Päivitystä ei voi lykätä.

en: Underline off
fi_FI: Alleviivaus pois

en: Underline on
fi_FI: Alleviivaus käytössä

en: Underline {style}on
fi_FI: {style}-alleviivaus käytössä

en: Unicode Consortium data (including emoji)
fi_FI: Unicode-konsortion data (emojit mukaan lukien)

en: Unicode braille
fi_FI: Unicode-pistekirjoitus

en: Unicode normali&zation
fi_FI: Unicode-normali&sointi

en: Unified English Braille Code grade 1
fi_FI: englanti (yhdenmukaistettu), taso 1

en: Unified English Braille Code grade 2
fi_FI: englanti (yhdenmukaistettu), taso 2

en: Uninstall NVDA
fi_FI: Poista NVDA

en: Unknown braille display
fi_FI: Tuntematon pistenäyttö

en: Unknown color
fi_FI: Tuntematon väri

en: Unknown command line parameters
fi_FI: Tuntemattomia komentoriviparametreja

en: Unknown power status
fi_FI: Tuntematon virran tila

en: Unlabeled
fi_FI: Nimetön

en: Unmuted remote
fi_FI: Etäkoneen mykistys poistettu

en: Unplugged
fi_FI: Irrotettu verkkovirrasta

en: Unsupported input
fi_FI: Syötettä ei tueta

en: Untitled chart
fi_FI: nimetön kaavio

en: Up Bars
fi_FI: Ylös-palkit

en: Upd&ate channel
fi_FI: P&äivityskanava

en: Update Automatically
fi_FI: Päivitä automaattisesti

en: Update mirror
fi_FI: Päivityspeilipalvelin

en: Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.
fi_FI: NVDA {version} -päivitys on ladattu ja valmis asennettavaksi.

en: Update to NVDA version {version} is ready to be applied.
fi_FI: NVDA {version} -päivitys on valmis asennettavaksi.

en: Updating NVDA
fi_FI: Päivitetään NVDA:ta

en: Updating NVDA when connected to NVDA Remote Access as the controlled computer is not recommended.
fi_FI: NVDA:n päivittäminen ei ole suositeltavaa NVDA-etäkäytön kautta hallittavassa koneessa.

en: Uppercase
fi_FI: Isot kirjaimet

en: Urdu grade 1
fi_FI: urdu, taso 1

en: Urdu grade 2
fi_FI: urdu, taso 2

en: Use &screen layout (when supported)
fi_FI: Käytä &ruutuasettelua

en: Use &spelling functionality if supported
fi_FI: Käytä tava&ustoimintoa (jos mahdollista)

en: Use NVDA during sign-in
fi_FI: Kä&ytä NVDA:ta kirjautumisikkunassa

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
fi_FI: Käytä NVDA:ta kirjautumisikkunassa (edellyttää järjestelmänvalvojan oikeuksia)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
fi_FI: Käytä UI Automation -rajapintaa Microsoft &Excelin laskentataulukoissa

en: Use WASAPI for SAPI 4 audio output:
fi_FI: Käytä WASAPI-rajapintaa SAPI 4:n äänentoistoon:

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
fi_FI: Käytä t&allennettuja asetuksia kirjautumisikkunassa ja suojatuissa ruuduissa (edellyttää järjestelmänvalvojan oikeuksia)

en: Use en&hanced event processing (requires restart)
fi_FI: Käytä laa&jennettua tapahtumienkäsittelyä (edellyttää uudelleenkäynnistystä)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
fi_FI: Käytä laajennettua k&irjoitettujen merkkien tukea vanhassa Windows-konsolissa, kun käytettävissä

en: Use modern audio output system (WASAPI)
fi_FI: Käytä äänentoistoon WASAPI-rajapintaa

en: Use screen layout off
fi_FI: Ruutuasettelu pois

en: Use screen layout on
fi_FI: Ruutuasettelu käytössä

en: Use this profile for:
fi_FI: Käytä tätä profiilia:

en: Use timeout
fi_FI: Käytä aikakatkaisua

en: User Guide
fi_FI: Käyttöopas

en: User default
fi_FI: Käyttäjän oletus

en: Uzbek grade 1
fi_FI: uzbekki, taso 1

en: V&ariant
fi_FI: &Muunnelma

en: V&olume
fi_FI: &Voimakkuus

en: Validating URL...
fi_FI: URL-osoitetta tarkistetaan...

en: Version
fi_FI: Versio

en: Vertical Object placeholder
fi_FI: Pystysuuntaisen objektin paikkamerkki

en: Vertical Text placeholder
fi_FI: Pystysuuntaisen tekstin paikkamerkki

en: Vertical Title placeholder
fi_FI: Pystysuuntaisen otsikon paikkamerkki

en: Vietnamese grade 0
fi_FI: vietnam, taso 0

en: Vietnamese grade 1
fi_FI: vietnam, taso 1

en: Vietnamese grade 2
fi_FI: vietnam, taso 2

en: View &log
fi_FI: Näytä l&oki

en: Virtual Buffers
fi_FI: Näennäispuskurit

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
fi_FI: Vaihtaa virtuaalisesti NVDA- ja Vaihto-näppäimien tilaa pikanäppäimen jäljittelemiseksi pistekirjoitusta syötettäessä.

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
fi_FI: Vaihtaa virtuaalisesti NVDA-näppäimen tilaa pikanäppäimen jäljittelemiseksi pistekirjoitusta syötettäessä

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
fi_FI: Vaihtaa virtuaalisesti Alt- ja Vaihto-näppäimien tilaa pikanäppäimen jäljittelemiseksi pistekirjoitusta syötettäessä.

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
fi_FI: Vaihtaa virtuaalisesti Alt-näppäimen tilaa pikanäppäimen jäljittelemiseksi pistekirjoitusta syötettäessä.

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
fi_FI: Vaihtaa virtuaalisesti Ctrl- ja Alt-näppäimien tilaa pikanäppäimen jäljittelemiseksi pistekirjoitusta syötettäessä.

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
fi_FI: Vaihtaa virtuaalisesti Ctrl- ja Vaihto-näppäimien tilaa pikanäppäimen jäljittelemiseksi pistekirjoitusta syötettäessä.

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
fi_FI: Vaihtaa virtuaalisesti Ctrl-näppäimen tilaa pikanäppäimen jäljittelemiseksi pistekirjoitusta syötettäessä.

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
fi_FI: Vaihtaa virtuaalisesti Ctrl-, Alt- ja Vaihto-näppäimien tilaa pikanäppäimen jäljittelemiseksi pistekirjoitusta syötettäessä.

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
fi_FI: Vaihtaa virtuaalisesti Vasen Windows- ja Vaihto-näppäimien tilaa pikanäppäimen jäljittelemiseksi pistekirjoitusta syötettäessä.

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
fi_FI: Vaihtaa virtuaalisesti vasemman Windows-näppäimen tilaa pikanäppäimen jäljittelemiseksi pistekirjoitusta syötettäessä

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
fi_FI: Vaihtaa virtuaalisesti Vaihto-näppäimen tilaa pikanäppäimen jäljittelemiseksi pistekirjoitusta syötettäessä.

en: Vision
fi_FI: Näkö

en: Vision Enhancement Provider Error
fi_FI: Virhe näönparannuksen tarjoajassa

en: Visual Highlight
fi_FI: Visuaalinen korostus

en: Voice
fi_FI: Puheääni

en: Voice dictionary (%s)
fi_FI: Puheäänikohtainen sanasto (%s)

en: Volume of NVDA sounds
fi_FI: NVDA-äänien voimakkuus

en: Volume of NVDA sounds follows voice volume
fi_FI: NVDA-äänien voimakkuus mukautuu puheäänen voimakkuuteen

en: Volume-High-Low-Close
fi_FI: vaihdon sisältävä pörssi

en: Volume-Open-High-Low-Close
fi_FI: avauksen ja vaihdon sisältävä pörssi

en: Waiting for Outlook...
fi_FI: Odotetaan Outlookia...

en: Waiting for Powerpoint...
fi_FI: Odotetaan PowerPointia...

en: Walls
fi_FI: Sivutasot

en: Warning
fi_FI: Varoitus

en: Warning!
fi_FI: Varoitus!

en: Warning: couldn't set volumes for sound split: one of audio sessions is either mono, or has more than 2 audio channels.
fi_FI: Varoitus: Äänijaon äänenvoimakkuuksia ei voitu määrittää: Jokin ääni-istunnoista on joko mono-tilassa tai siinä on enemmän kuin 2 kanavaa.

en: Wave
fi_FI: Aalto

en: Wave double
fi_FI: Kaksoisaaltoviiva

en: Wave heavy
fi_FI: Aaltoviiva, paksu

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
fi_FI: Tarvitsemme apuasi voidaksemme jatkaa NVDA:n kehitystä.
    Tätä projektia rahoitetaan pääasiassa lahjoituksilla ja apurahoilla. Lahjoittamalla autat rahoittamaan kokopäiväistä kehitystä.
    Jos kutakin latausta kohti lahjoitettaisiin n. 6 euroa, kykenisimme kattamaan kaikki projektin kustannukset.
    Lahjoitukset ottaa vastaan NV Access, NVDA:ta kehittävä voittoa tavoittelematon organisaatio.
    Kiitos tuestasi.

en: We&lcome dialog...
fi_FI: &Tervetuloa-ikkuna...

en: Web layout
fi_FI: WWW-asettelu

en: Welcome to NVDA
fi_FI: Tervetuloa käyttämään NVDA:ta

en: Welcome to NVDA!
fi_FI: Tervetuloa käyttämään NVDA:ta!

en: Welcome to the COM Registration Fixing tool.
    
    Installing and uninstalling programs, as well as other events, can damage accessibility entries in the Windows registry. This can cause previously accessible elements to be presented incorrectly, or can cause "unknown" or "pane" to be spoken or brailled in some applications or Windows components, instead of the content you were expecting.
    
    This tool attempts to fix such common problems. Note that the tool must access the system registry, which requires administrative privileges.
    
    Press Continue to run the tool now.
fi_FI: Tervetuloa COM-rekisteröintien korjaustyökaluun.
    
    Ohjelmien asentaminen ja poistaminen sekä muut järjestelmämuutokset voivat vahingoittaa Windowsin rekisterissä olevia saavutettavuusmerkintöjä. Tämän seurauksena aiemmin saavutettavat elementit esitetään virheellisesti tai joissain sovelluksissa ja Windowsin osissa puhutaan tai näytetään pistenäytöllä odotetun sisällön sijaan "tuntematon" tai "ruutu".
    
    Tämä työkalu yrittää korjata tällaiset ongelmat. Huomaa, että korjaukset tehdään Windowsin rekisteriin, mikä edellyttää järjestelmänvalvojan oikeuksia.
    
    Suorita työkalu nyt painamalla Jatka.

en: Welsh grade 1
fi_FI: wales, taso 1

en: Welsh grade 2
fi_FI: wales, taso 2

en: What would you like to &do?
fi_FI: &Mitä haluat tehdä?

en: What's &new
fi_FI: Mitä &uutta

en: What's new
fi_FI: Mitä uutta

en: Whole &word
fi_FI: Koko &sana

en: Windows C&onsole support:
fi_FI: Windows-k&onsolin tuki:

en: Windows OCR
fi_FI: Windowsin tekstintunnistus

en: Windows OCR not available
fi_FI: Windowsin tekstintunnistus ei ole käytettävissä

en: Windows OneCore voices
fi_FI: Windows OneCore

en: Words only
fi_FI: Vain sanat

en: Write the current configuration to nvda.ini
fi_FI: Tallenna nykyiset asetukset nvda.ini-tiedostoon

en: X Error Bars
fi_FI: x-virhepalkit

en: Xhosa grade 1
fi_FI: xhosa, taso 1

en: Xhosa grade 2
fi_FI: xhosa, taso 2

en: Y Error Bars
fi_FI: y-virhepalkit

en: Yakut grade 1
fi_FI: jakuutti, taso 1

en: Yes
fi_FI: Kyllä

en: Yiddish grade 1
fi_FI: jiddiš, taso 1

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
fi_FI: Olet asentamassa versiota {newVersion} lisäosasta {summary}, joka on jo asennettu. Haluatko silti päivittää?

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
fi_FI: Yrität asentaa NVDA:n versiota, joka on vanhempi kuin tällä hetkellä asennettuna oleva. Mikäli haluat varmasti palata aiempaan versioon, sinun on ensin peruutettava tämä asennus ja poistettava NVDA kokonaan ennen aiemman version asentamista.

en: You are attempting to replace an existing portable copy of NVDA with an earlier version. Downgrading NVDA is not recommended. You should cancel this operation and create a new portable copy instead.
fi_FI: Yrität korvata nykyisen NVDA:n massamuistiversion vanhemmalla versiolla. Alaspäin päivittämistä ei suositella. Sinun kannattaa peruuttaa tämä toiminto ja luoda sen sijaan uusi massamuistiversio.

en: You did not choose Talk as one of your speech mode options. Please note that this may result in no speech output at all. Are you sure you want to continue?
fi_FI: "Puhe käytössä" -tilaa ei ole valittu puhetilakomennon vaihtoehdoksi. Tästä saattaa olla seurauksena puheen mykistyminen. Haluatko varmasti jatkaa?

en: You must choose a name for this profile.
fi_FI: Sinun on valittava nimi tälle profiilille.

en: You will be unable to respond to User Account Control (UAC) prompts from the controlling computer. You should only proceed if you have physical access to the controlled computer.
    
    Are you sure you want to continue?
fi_FI: Et voi vastata käyttäjätilien valvonnan kehotteisiin hallitsevalta koneelta. Jatka vain, jos sinulla on fyysinen pääsy hallittavalle koneelle.
    
    Haluatko varmasti jatkaa?

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
fi_FI: Asetustiedostossa on virheitä. Asetuksesi on palautettu oletusarvoihin.
    Lisätietoja virheistä löytyy lokitiedostosta.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
fi_FI: Näppäinkomentotiedostossa on virheitä.
    Lisätietoja löytyy lokitiedostosta.

en: Zulu grade 1
fi_FI: zulu, taso 1

en: Zulu grade 2
fi_FI: zulu, taso 2

[ctx: action]
en: Back
fi_FI: Edellinen

[ctx: action]
en: Beginning
fi_FI: Alkuun

[ctx: action]
en: Document
fi_FI: Asiakirja

[ctx: action]
en: End
fi_FI: Loppuun

[ctx: action]
en: Help
fi_FI: Ohje

[ctx: action]
en: Home
fi_FI: Koti

[ctx: action]
en: Information
fi_FI: Tietoja

[ctx: action]
en: Movie
fi_FI: Filmi

[ctx: action]
en: Next
fi_FI: Seuraava

[ctx: action]
en: Sound
fi_FI: Ääni

[ctx: addonStore]
en: &About add-on...
fi_FI: Tietoa l&isäosasta...

[ctx: addonStore]
en: &Close
fi_FI: &Sulje

[ctx: addonStore]
en: &Continue
fi_FI: &Jatka

[ctx: addonStore]
en: &Disable
fi_FI: Po&ista käytöstä

[ctx: addonStore]
en: &Disable selected add-ons
fi_FI: Poi&sta valitut lisäosat käytöstä

[ctx: addonStore]
en: &Don't show this message again
fi_FI: &Älä näytä tätä varoitusta uudelleen

[ctx: addonStore]
en: &Enable
fi_FI: &Ota käyttöön

[ctx: addonStore]
en: &Enable (override incompatibility)
fi_FI: &Ota käyttöön (ohita yhteensopimattomuus)

[ctx: addonStore]
en: &Enable selected add-ons
fi_FI: &Ota valitut lisäosat käyttöön

[ctx: addonStore]
en: &Help
fi_FI: O&hje

[ctx: addonStore]
en: &Install
fi_FI: &Asenna

[ctx: addonStore]
en: &Install (override incompatibility)
fi_FI: &Asenna (ohita yhteensopimattomuus)

[ctx: addonStore]
en: &Install selected add-ons
fi_FI: &Asenna valitut lisäosat

[ctx: addonStore]
en: &License
fi_FI: L&isenssi

[ctx: addonStore]
en: &No
fi_FI: &Ei

[ctx: addonStore]
en: &Other Details:
fi_FI: &Muita tietoja:

[ctx: addonStore]
en: &Remove
fi_FI: Poi&sta

[ctx: addonStore]
en: &Remove selected add-ons
fi_FI: Po&ista valitut lisäosat

[ctx: addonStore]
en: &Search:
fi_FI: Et&si:

[ctx: addonStore]
en: &Update
fi_FI: &Päivitä

[ctx: addonStore]
en: &Update (override incompatibility)
fi_FI: &Päivitä (ohita yhteensopimattomuus)

[ctx: addonStore]
en: &Update all
fi_FI: &Päivitä kaikki

[ctx: addonStore]
en: &Update selected add-ons
fi_FI: &Päivitä valitut lisäosat

[ctx: addonStore]
en: &What's new
fi_FI: &Mitä uutta

[ctx: addonStore]
en: &Yes
fi_FI: &Kyllä

[ctx: addonStore]
en: A&ctions
fi_FI: T&oiminnot

[ctx: addonStore]
en: Add-on Information
fi_FI: Lisäosan tiedot

[ctx: addonStore]
en: Add-on Installation
fi_FI: Lisäosan asennus

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store
fi_FI: Lisäosakauppa

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store Warning
fi_FI: Lisäosakaupan varoitus

[ctx: addonStore]
en: Add-on data update failure
fi_FI: Lisäosatietojen päivitys epäonnistui

[ctx: addonStore]
en: Add-on download failure
fi_FI: Lisäosan lataus epäonnistui

[ctx: addonStore]
en: Add-on download not safe: checksum failed for {name}
fi_FI: Lataus ei ole turvallinen: lisäosan {name} tarkistussumma epäonnistui

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation
fi_FI: Lisäosan asennus

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation failure
fi_FI: Lisäosan asennus epäonnistui

[ctx: addonStore]
en: Add-on not supported %s
fi_FI: Lisäosaa %s ei tueta

[ctx: addonStore]
en: Add-on updates available
fi_FI: Lisäosapäivityksiä saatavilla

[ctx: addonStore]
en: Add-ons
fi_FI: Lisäosat

[ctx: addonStore]
en: Add-ons are created by the NVDA community and are not vetted by NV Access. NV Access cannot be held responsible for add-on behavior. The functionality of add-ons is unrestricted and can include accessing your personal data or even the entire system.
fi_FI: Lisäosat ovat NVDA-yhteisön tekemiä, eikä NV Access ole tarkastanut niitä. NV Access ei ole vastuussa lisäosien toiminnasta. Lisäosien toiminnallisuus on rajoittamatonta ja saattaa mahdollistaa pääsyn henkilökohtaisiin tietoihisi tai jopa koko järjestelmään.

[ctx: addonStore]
en: Add-ons updated, restart NVDA to activate changes
fi_FI: Lisäosat päivitetty. Ota muutokset käyttöön käynnistämällä NVDA uudelleen.

[ctx: addonStore]
en: All
fi_FI: Kaikki

[ctx: addonStore]
en: An updated version of NVDA is required. NVDA version {nvdaVersion} or later.
fi_FI: Edellyttää NVDA:n versiota {nvdaVersion} tai uudempaa.

[ctx: addonStore]
en: An updated version of this add-on is required. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. You can enable this add-on at your own risk.
fi_FI: Tästä lisäosasta tarvitaan päivitetty versio. Sitä on testattu viimeksi NVDA-versiolla {lastTestedNVDAVersion}. NVDA edellyttää, että se on testattu versiolla {nvdaVersion} tai uudemmalla. Voit ottaa tämän lisäosan käyttöön omalla vastuullasi.

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you want to continue?
fi_FI: Haluatko varmasti jatkaa?

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you wish to remove the {addon} add-on from NVDA? This cannot be undone.
fi_FI: Haluatko varmasti poistaa lisäosan {addon} NVDA:sta? Poistoa ei voi perua.

[ctx: addonStore]
en: Author
fi_FI: Tekijä

[ctx: addonStore]
en: Author:
fi_FI: Tekijä:

[ctx: addonStore]
en: Author: {author}
fi_FI: Tekijä: {author}

[ctx: addonStore]
en: Available
fi_FI: Saatavilla

[ctx: addonStore]
en: Available &add-ons
fi_FI: Saatav&illa olevat lisäosat

[ctx: addonStore]
en: Available add-ons
fi_FI: Saatavilla olevat lisäosat

[ctx: addonStore]
en: Available version
fi_FI: Saatavilla oleva versio

[ctx: addonStore]
en: Available version:
fi_FI: Saatavilla oleva versio:

[ctx: addonStore]
en: Beta
fi_FI: Beeta

[ctx: addonStore]
en: Ca&ncel install
fi_FI: P&eruuta asennus

[ctx: addonStore]
en: Ca&ncel install of selected add-ons
fi_FI: Peruuta valittu&jen lisäosien asennus

[ctx: addonStore]
en: Cancel
fi_FI: Peruuta

[ctx: addonStore]
en: Cha&nnel:
fi_FI: &Kanava:

[ctx: addonStore]
en: Changes for {curVersion}
fi_FI: Muutokset versiossa {curVersion}

[ctx: addonStore]
en: Channel
fi_FI: Kanava

[ctx: addonStore]
en: Channel:
fi_FI: Kanava:

[ctx: addonStore]
en: Check only the add-ons you wish to copy to the system-wide configuration.
fi_FI: Valitse järjestelmänlaajuisiin asetuksiin kopioitavat lisäosat.

[ctx: addonStore]
en: Choose Add-on Package File
fi_FI: Valitse lisäosapakettitiedosto

[ctx: addonStore]
en: Community re&views
fi_FI: Yhteisön &arvostelut

[ctx: addonStore]
en: Copy Settings to System-wide Configuration
fi_FI: Kopioi asetukset järjestelmänlaajuisiksi

[ctx: addonStore]
en: Could not disable the add-on: {addon}.
fi_FI: Lisäosaa ei voitu poistaa käytöstä: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Could not enable the add-on: {addon}.
fi_FI: Lisäosaa ei voitu ottaa käyttöön: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Description:
fi_FI: Kuvaus:

[ctx: addonStore]
en: Dev
fi_FI: Kehitys

[ctx: addonStore]
en: Disabled
fi_FI: Ei käytössä

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible)
fi_FI: Ei käytössä (yhteensopimaton)

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible), pending restart
fi_FI: Ei käytössä (yhteensopimaton), odottaa uudelleenkäynnistystä

[ctx: addonStore]
en: Disabled, pending restart
fi_FI: Ei käytössä, odottaa uudelleenkäynnistystä

[ctx: addonStore]
en: Download URL:
fi_FI: Latausosoite:

[ctx: addonStore]
en: Download failed
fi_FI: Lataus epäonnistui

[ctx: addonStore]
en: Download of {num} add-on in progress, cancel downloading? | Download of {num} add-ons in progress, cancel downloading?
fi_FI[0]: {num} lisäosan lataus käynnissä. Peruutetaanko?
fi_FI[1]: {num} lisäosan lataus käynnissä. Peruutetaanko?

[ctx: addonStore]
en: Downloaded, pending install
fi_FI: Ladattu, odottaa asennusta

[ctx: addonStore]
en: Downloading
fi_FI: Ladataan

[ctx: addonStore]
en: Ena&bled/disabled:
fi_FI: Käyt&össä/ei käytössä:

[ctx: addonStore]
en: Enable add-on
fi_FI: Ota lisäosa käyttöön

[ctx: addonStore]
en: Enabled
fi_FI: Käytössä

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible)
fi_FI: Käytössä (yhteensopimaton)

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible), pending restart
fi_FI: Käytössä (yhteensopimaton), odottaa uudelleenkäynnistystä

[ctx: addonStore]
en: Enabled, pending restart
fi_FI: Käytössä, odottaa uudelleenkäynnistystä

[ctx: addonStore]
en: External
fi_FI: Ulkoinen

[ctx: addonStore]
en: Failed to install add-on from %s
fi_FI: Lisäosan asennus epäonnistui tiedostosta %s

[ctx: addonStore]
en: Failed to open add-on package file at {filePath} - missing file or invalid file format
fi_FI: Lisäosapaketin avaaminen epäonnistui kohteesta {filePath} - tiedostoa ei löydy tai virheellinen tiedostomuoto

[ctx: addonStore]
en: Ho&mepage
fi_FI: &Kotisivu

[ctx: addonStore]
en: Homepage:
fi_FI: Kotisivu:

[ctx: addonStore]
en: Homepage: {url}
fi_FI: Kotisivu: {url}

[ctx: addonStore]
en: I understand that incompatible add-ons will be disabled and can be manually re-enabled at my own risk after installation.
fi_FI: Ymmärrän, että yhteensopimattomat lisäosat poistetaan käytöstä ja voin ottaa ne uudelleen käyttöön asennuksen jälkeen omalla vastuullani

[ctx: addonStore]
en: ID:
fi_FI: Tunniste:

[ctx: addonStore]
en: Include &incompatible add-ons
fi_FI: Näytä y&hteensopimattomat lisäosat

[ctx: addonStore]
en: Incompatible
fi_FI: Yhteensopimaton

[ctx: addonStore]
en: Incompatible Reason:
fi_FI: Yhteensopimattomuuden syy:

[ctx: addonStore]
en: Install add-on
fi_FI: Asenna lisäosa

[ctx: addonStore]
en: Install date
fi_FI: Asennuspäivä

[ctx: addonStore]
en: Install date:
fi_FI: Asennuspäivä:

[ctx: addonStore]
en: Install failed
fi_FI: Asennus epäonnistui

[ctx: addonStore]
en: Install from e&xternal source
fi_FI: Asenna &ulkoisesta lähteestä

[ctx: addonStore]
en: Installed &add-ons
fi_FI: Ase&nnetut lisäosat

[ctx: addonStore]
en: Installed add-ons
fi_FI: Asennetut lisäosat

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible &add-ons
fi_FI: Asennetut &yhteensopimattomat lisäosat

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible add-ons
fi_FI: Asennetut yhteensopimattomat lisäosat

[ctx: addonStore]
en: Installed version
fi_FI: Asennettu versio

[ctx: addonStore]
en: Installed version:
fi_FI: Asennettu versio:

[ctx: addonStore]
en: Installed, pending restart
fi_FI: Asennettu, odottaa uudelleenkäynnistystä

[ctx: addonStore]
en: Installing
fi_FI: Asennetaan

[ctx: addonStore]
en: Installing {num} add-on, please wait. | Installing {num} add-ons, please wait.
fi_FI[0]: Odota, kun {num} lisäosa asennetaan...
fi_FI[1]: Odota, kun {num} lisäosaa asennetaan...

[ctx: addonStore]
en: Last NVDA version tested: {}
fi_FI: Viimeisin testattu NVDA-versio: {}

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version
fi_FI: Viimeisin testattu NVDA-versio

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version:
fi_FI: Viimeisin testattu NVDA-versio:

[ctx: addonStore]
en: License URL:
fi_FI: Lisenssin osoite:

[ctx: addonStore]
en: License:
fi_FI: Lisenssi:

[ctx: addonStore]
en: Loading add-ons...
fi_FI: Lisäosia ladataan...

[ctx: addonStore]
en: Make sure you are connected to the internet, and the Add-on Store mirror URL is valid.
    Mirror URL: {url}
fi_FI: Varmista, että internet-yhteys on käytettävissä ja että lisäosakaupan peilipalvelimen URL-osoite on oikein.
    Peilipalvelimen URL-osoite: {url}

[ctx: addonStore]
en: Migrate to add-on store
fi_FI: Siirrä lisäosakauppaan

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version
fi_FI: NVDA:n vähimmäisversio

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version:
fi_FI: NVDA:n vähimmäisversio:

[ctx: addonStore]
en: Minimum required NVDA version: {}
fi_FI: Edellytettävä NVDA:n vähimmäisversio: {}

[ctx: addonStore]
en: NVDA Add-on Package (*.{ext})
fi_FI: NVDA:n lisäosapaketti (*.{ext})

[ctx: addonStore]
en: Name
fi_FI: Nimi

[ctx: addonStore]
en: No actions available for the selected add-ons
fi_FI: Toimintoja ei käytettävissä valituille lisäosille

[ctx: addonStore]
en: No add-on selected.
fi_FI: Lisäosaa ei valittu.

[ctx: addonStore]
en: Not installed
fi_FI: Ei asennettu

[ctx: addonStore]
en: Note: NVDA was started with add-ons disabled
fi_FI: Huom: NVDA käynnistettiin lisäosat käytöstä poistettuina

[ctx: addonStore]
en: One or more add-ons are currently enabled in your NVDA configuration. If run on secure screens, they will have unrestricted, higher-than-administrator level access to your entire system. You are strongly encouraged to copy only add-ons that you absolutely require in order to use NVDA during sign-in and on secure screens.
fi_FI: Asetuksissasi on käytössä yksi tai useampi lisäosa. Niillä on suojatuissa ruuduissa rajoittamaton pääsy koko järjestelmään. On erittäin suositeltavaa kopioida vain sisäänkirjautumisen ja suojattujen ruutujen käytön kannalta välttämättömät lisäosat.

[ctx: addonStore]
en: Open Add-on &Store
fi_FI: Avaa &lisäosakauppa

[ctx: addonStore]
en: Pending removal
fi_FI: Odottaa poistoa

[ctx: addonStore]
en: Publication date
fi_FI: Julkaisupäivä

[ctx: addonStore]
en: Publication date:
fi_FI: Julkaisupäivä:

[ctx: addonStore]
en: Publisher
fi_FI: Julkaisija

[ctx: addonStore]
en: Publisher:
fi_FI: Julkaisija:

[ctx: addonStore]
en: Publisher: {publisher}
fi_FI: Julkaisija: {publisher}

[ctx: addonStore]
en: Re&place
fi_FI: Ko&rvaa

[ctx: addonStore]
en: Re&try install
fi_FI: Yritä asentaa uu&delleen

[ctx: addonStore]
en: Re&try installing selected add-ons
fi_FI: &Yritä asentaa valitut lisäosat uudelleen

[ctx: addonStore]
en: Remember this choice for subsequent add-ons
fi_FI: Muista tämä valinta

[ctx: addonStore]
en: Remove add-on
fi_FI: Poista lisäosa

[ctx: addonStore]
en: Reviews URL:
fi_FI: Arvostelujen osoite:

[ctx: addonStore]
en: S&tatus:
fi_FI: T&ila:

[ctx: addonStore]
en: Sort by colu&mn:
fi_FI: La&jitteluperuste:

[ctx: addonStore]
en: Source &Code
fi_FI: L&ähdekoodi

[ctx: addonStore]
en: Source URL:
fi_FI: Lähdekoodin osoite:

[ctx: addonStore]
en: Stable
fi_FI: Vakaa

[ctx: addonStore]
en: Status
fi_FI: Tila

[ctx: addonStore]
en: System-wide version
fi_FI: Järjestelmänlaajuinen versio

[ctx: addonStore]
en: The system-wide NVDA configuration contains add-ons that are not present in your configuration. If you continue, these add-ons will be removed from the system-wide configuration.
fi_FI: NVDA:n järjestelmänlaajuisissa asetuksissa on lisäosia, joita ei ole käyttäjän asetuksissa. Jos jatkat, kyseiset lisäosat poistetaan järjestelmänlaajuisista asetuksista.

[ctx: addonStore]
en: This action will remove {num} add-on from NVDA's system-wide configuration.  | This action will remove {num} add-ons from NVDA's system-wide configuration.
fi_FI[0]: Tämä poistaa {num} lisäosan NVDA:n järjestelmänlaajuisista asetuksista.
fi_FI[1]: Tämä poistaa {num} lisäosaa NVDA:n järjestelmänlaajuisista asetuksista.

[ctx: addonStore]
en: Unable to download add-on: {name}
fi_FI: Lisäosaa {name} ei voitu ladata

[ctx: addonStore]
en: Unable to establish a connection to the Add-on Store server.
fi_FI: Lisäosakaupan palvelimeen ei saatu yhteyttä.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for compatible add-ons.
fi_FI: Yhteensopivien lisäosien uusimpia tietoja ei voitu hakea.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for incompatible add-ons.
fi_FI: Yhteensopimattomien lisäosien uusimpia tietoja ei voitu hakea.

[ctx: addonStore]
en: Unable to save add-on as a file: {name}
fi_FI: Lisäosaa {name} ei voitu tallentaa tiedostoksi

[ctx: addonStore]
en: Unknown status
fi_FI: Tuntematon tila

[ctx: addonStore]
en: Updatable &add-ons
fi_FI: &Päivitettävät lisäosat

[ctx: addonStore]
en: Updatable add-ons
fi_FI: Päivitettävät lisäosat

[ctx: addonStore]
en: Update Available
fi_FI: Päivitys saatavilla

[ctx: addonStore]
en: Update Available (incompatible)
fi_FI: Päivitys saatavilla (yhteensopimaton)

[ctx: addonStore]
en: Updates are available for some of your installed add-ons.
fi_FI: Joihinkin asentamiisi lisäosiin on saatavilla päivityksiä.

[ctx: addonStore]
en: Updating add-ons...
fi_FI: Päivitetään lisäosia...

[ctx: addonStore]
en: User version
fi_FI: Käyttäjän versio

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan URL:
fi_FI: VirusTotal-tarkistuksen osoite:

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan results
fi_FI: VirusTotal-tarkistuksen tulokset

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan results:
fi_FI: VirusTotal-tarkistuksen tulokset:

[ctx: addonStore]
en: Warning
fi_FI: Varoitus

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on installation may result in downgrade: {name}. The installed add-on version cannot be compared with the add-on store version. Installed version: {oldVersion}. Available version: {version}.
    Proceed with installation anyway?
fi_FI: Varoitus: Lisäosan asentamisesta saattaa olla seurauksena alaspäin päivittäminen: {name}. Asennettuna olevaa versiota ei voi verrata lisäosakaupan versioon. Asennettuna oleva versio: {oldVersion}. Saatavilla oleva versio: {version}.
    Haluatko silti jatkaa asennusta?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Enabling may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with enabling anyway?
fi_FI: Varoitus: lisäosa ei ole yhteensopiva: {name} {version}. Tarkista, onko siitä saatavilla päivitettyä versiota. Tämä lisäosa on testattu viimeksi NVDA-versiolla {lastTestedNVDAVersion}. NVDA edellyttää, että se on testattu versiolla {nvdaVersion} tai uudemmalla. Käyttöönotto saattaa aiheuttaa NVDA:han epävakautta.
    Haluatko silti ottaa tämän lisäosan käyttöön?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Installation may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with installation anyway?
fi_FI: Varoitus: lisäosa ei ole yhteensopiva: {name} {version}. Tarkista, onko siitä saatavilla päivitettyä versiota. Tämä lisäosa on testattu viimeksi NVDA-versiolla {lastTestedNVDAVersion}. NVDA edellyttää, että se on testattu versiolla {nvdaVersion} tai uudemmalla. Asennus saattaa aiheuttaa NVDA:han epävakautta.
    Haluatko silti jatkaa asennusta?

[ctx: addonStore]
en: You have selected to copy {num} add-on to NVDA's system-wide configuration. Using this add-on during sign-in and on secure screens is a serious security risk. | You have selected to copy {num} add-ons to NVDA's system-wide configuration. Using these add-ons during sign-in and on secure screens is a serious security risk.
fi_FI[0]: Olet valinnut kopioitavaksi {num} lisäosan NVDA:n järjestelmänlaajuisiin asetuksiin. Sen käyttäminen sisäänkirjauduttaessa ja suojatuissa ruuduissa on merkittävä tietoturvariski.
fi_FI[1]: Olet valinnut kopioitavaksi {num} lisäosaa NVDA:n järjestelmänlaajuisiin asetuksiin. Niiden käyttäminen sisäänkirjauduttaessa ja suojatuissa ruuduissa on merkittävä tietoturvariski.

[ctx: addonStore]
en: Your NVDA configuration contains add-ons that are incompatible with this version of NVDA. These add-ons will be disabled after installation. After installation, you will be able to manually re-enable these add-ons at your own risk. If you rely on these add-ons, please review the list to decide whether to continue with the installation.
fi_FI: Asennettuina on lisäosia, jotka eivät ole yhteensopivia tämän NVDA-version kanssa. Ne poistetaan käytöstä asennuksen jälkeen. Voit halutessasi ottaa ne käyttöön manuaalisesti omalla vastuullasi. Mikäli käytät näitä lisäosia säännöllisesti, käy luettelo läpi ja päätä, haluatko jatkaa asennusta.

[ctx: addonStore]
en: [remove]
fi_FI: [poista]

[ctx: addonStore]
en: {column} (ascending)
fi_FI: {column} (nouseva)

[ctx: addonStore]
en: {column} (descending)
fi_FI: {column} (laskeva)

[ctx: addonStore]
en: {malicious} malware scanner detected this add-on as potentially malicious (out of {total}). | {malicious} malware scanners detected this add-on as potentially malicious (out of {total}).
fi_FI[0]: {malicious} / {total} haittaohjelmaskanneri havaitsi tämän lisäosan mahdollisesti haitalliseksi.
fi_FI[1]: {malicious} / {total} haittaohjelmaskanneria havaitsi tämän lisäosan mahdollisesti haitalliseksi.

[ctx: addonStore]
en: {num} add-on selected. | {num} add-ons selected.
fi_FI[0]: {num} lisäosa valittu.
fi_FI[1]: {num} lisäosaa valittu.

[ctx: addonStore]
en: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Description: {description}
fi_FI: {summary} ({name})
    Versio: {version}
    Kuvaus: {description}

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
fi_FI: Vain NVDA:n testiversioissa

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
fi_FI: Kyllä

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
fi_FI: Oletus (vain tarvittaessa)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
fi_FI: Ei

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
fi_FI: Vain tarvittaessa

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
fi_FI: Käytä UIA:ta Microsoft Edgessä ja muissa
    &Chromium-pohjaisissa selaimissa, kun käytettävissä:

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
fi_FI: Kyllä

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
fi_FI: Aina

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
fi_FI: Oletus (jos käytettävissä)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
fi_FI: Vain tarvittaessa

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
fi_FI: Käytä UI automation -rajapintaa Microsoft &Word -asiakirjoissa

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
fi_FI: Jos käytettävissä

en: alert
fi_FI: ilmoitus

en: align center
fi_FI: tasaus keskellä

en: align centered across selection
fi_FI: tasaus keskellä useissa soluissa

en: align distributed
fi_FI: jaettu tasaus

en: align fill
fi_FI: täyttötasaus

en: align general
fi_FI: yleinen tasaus

en: align justify
fi_FI: tasaus molemmissa reunoissa

en: align left
fi_FI: tasaus vasemmalla

en: align right
fi_FI: tasaus oikealla

en: alignment
fi_FI: tasaus

en: alphanumeric
fi_FI: aakkosnumeerinen

en: alt
fi_FI: Alt

en: animation
fi_FI: animaatio

en: any dots
fi_FI: mikä tahansa piste

en: app
fi_FI: sov

en: application
fi_FI: sovellus

en: applications
fi_FI: sovellukset

[ctx: aria]
en: banner
fi_FI: banneri

[ctx: aria]
en: complementary
fi_FI: täydentävä

[ctx: aria]
en: content info
fi_FI: sisältötiedot

[ctx: aria]
en: form
fi_FI: lomake

[ctx: aria]
en: main
fi_FI: pääsisältö

[ctx: aria]
en: navigation
fi_FI: navigaatio

[ctx: aria]
en: search
fi_FI: haku

en: article
fi_FI: artikkeli

en: at {x}, {y}
fi_FI: kohdassa {x}, {y}

en: attachment
fi_FI: liite

en: audio
fi_FI: ääni

en: automatic
fi_FI: automaattinen

en: automatic color
fi_FI: automaattinen väri

en: automatically
fi_FI: automaattisesti

en: back
fi_FI: edellinen

en: background color
fi_FI: taustaväri

en: background pattern {pattern}
fi_FI: taustakuvio: {pattern}

en: backspace
fi_FI: askelpalautin

en: baseline
fi_FI: perusviiva

en: behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
fi_FI[0]: muodon {otherShape} alareunan takana {distance:.3g} pisteen verran
fi_FI[1]: muodon {otherShape} alareunan takana {distance:.3g} pisteen verran

en: behind left of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind left of {otherShape} by {distance:.3g} points
fi_FI[0]: muodon {otherShape} vasemman reunan takana {distance:.3g} pisteen verran
fi_FI[1]: muodon {otherShape} vasemman reunan takana {distance:.3g} pisteen verran

en: behind right of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind right of {otherShape} by {distance:.3g} points
fi_FI[0]: muodon {otherShape} oikean reunan takana {distance:.3g} pisteen verran
fi_FI[1]: muodon {otherShape} oikean reunan takana {distance:.3g} pisteen verran

en: behind top of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind top of {otherShape} by {distance:.3g} points
fi_FI[0]: muodon {otherShape} yläreunan takana {distance:.3g} pisteen verran
fi_FI[1]: muodon {otherShape} yläreunan takana {distance:.3g} pisteen verran

en: behind {otherShape}
fi_FI: muodon {otherShape} takana

en: bkmk
fi_FI: knmi

en: blank
fi_FI: tyhjä

en: block quote
fi_FI: sisennetty lainaus

en: bold
fi_FI: lihavointi

en: bookmark
fi_FI: kirjanmerkki

en: border
fi_FI: reuna

en: bottom edge
fi_FI: alareuna

en: box
fi_FI: ruutu

en: bqt
fi_FI: sln

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⠃
fi_FI: ⠇

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⠎
fi_FI: ⠽

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⠑
fi_FI: ⠧

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⠛
fi_FI: ⠅

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⠥
fi_FI: ⠁

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⡃
fi_FI: ⡇

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⡎
fi_FI: ⡽

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⡑
fi_FI: ⡧

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⡛
fi_FI: ⡅

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⡥
fi_FI: ⡁

en: braille keyboard
fi_FI: pistekirjoitusnäppäimistö

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: bnnr
fi_FI: mplk

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cinf
fi_FI: stie

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cmpl
fi_FI: täyd

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: form
fi_FI: lom

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: main
fi_FI: pää

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: navi
fi_FI: nav

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: srch
fi_FI: hku

en: break
fi_FI: pause

en: browser stop
fi_FI: keskeytä sivun lataus

en: bsyind
fi_FI: vrtilm

en: btn
fi_FI: pnk

en: busy
fi_FI: varattu

en: busy indicator
fi_FI: varattu

en: button
fi_FI: painike

en: calendar
fi_FI: kalenteri

en: canvas
fi_FI: pohja

en: cap
fi_FI: kvt

en: cap %s
fi_FI: iso %s

en: caps lock
fi_FI: Caps Lock

en: caption
fi_FI: kuvateksti

en: caret
fi_FI: kohdistin

en: caret moves review cursor off
fi_FI: Järjestelmäkohdistin ei siirrä tarkastelukohdistinta

en: caret moves review cursor on
fi_FI: Järjestelmäkohdistin siirtää tarkastelukohdistinta

en: case
fi_FI: Kirjainkoko

en: category {categories} | categories {categories}
fi_FI[0]: luokka {categories}
fi_FI[1]: luokkia {categories}

en: cbo
fi_FI: yhd

en: cell
fi_FI: solu

en: cell deletion
fi_FI: solujen poisto

en: cell insertion
fi_FI: solujen lisäys

en: cell merge
fi_FI: solujen yhdistäminen

en: centered
fi_FI: Keskitetty

en: character
fi_FI: merkki

en: chart
fi_FI: kaavio

[ctx: chart]
en: column
fi_FI: pylväs

en: chart element
fi_FI: kaavioelementti

en: check box
fi_FI: valintaruutu

en: check menu item
fi_FI: valittava valikkokohde

en: checkable
fi_FI: valittavissa

en: checked
fi_FI: valittu

en: chk
fi_FI: vlr

en: clickable
fi_FI: napsautettava

en: clk
fi_FI: nps

en: clock
fi_FI: kello

en: cmnt
fi_FI: kmnt

en: collapsed
fi_FI: suljettu

en: color chooser
fi_FI: värinvalitsin

[ctx: color hue]
en: aqua
fi_FI: turkoosi

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
fi_FI: turkoosinsininen

[ctx: color hue]
en: black
fi_FI: musta

[ctx: color hue]
en: blue
fi_FI: sininen

[ctx: color hue]
en: blue-purple
fi_FI: sinivioletti

[ctx: color hue]
en: brown
fi_FI: ruskea

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
fi_FI: ruskeankeltainen

[ctx: color hue]
en: dark grey
fi_FI: tummanharmaa

[ctx: color hue]
en: green
fi_FI: vihreä

[ctx: color hue]
en: green-aqua
fi_FI: vihreänturkoosi

[ctx: color hue]
en: grey
fi_FI: harmaa

[ctx: color hue]
en: light grey
fi_FI: vaaleanharmaa

[ctx: color hue]
en: orange
fi_FI: oranssi

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
fi_FI: oranssinkeltainen

[ctx: color hue]
en: pink
fi_FI: pinkki

[ctx: color hue]
en: pink-red
fi_FI: pinkinpunainen

[ctx: color hue]
en: purple
fi_FI: violetti

[ctx: color hue]
en: purple-pink
fi_FI: violetinpunainen

[ctx: color hue]
en: red
fi_FI: punainen

[ctx: color hue]
en: red-brown
fi_FI: punaruskea

[ctx: color hue]
en: red-orange
fi_FI: punaoranssi

[ctx: color hue]
en: very dark grey
fi_FI: hyvin tummanharmaa

[ctx: color hue]
en: very light grey
fi_FI: hyvin vaaleanharmaa

[ctx: color hue]
en: white
fi_FI: valkoinen

[ctx: color hue]
en: yellow
fi_FI: keltainen

[ctx: color hue]
en: yellow-green
fi_FI: keltavihreä

[ctx: color variation]
en: bright {color}
fi_FI: kirkkaan{color}

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
fi_FI: tummanhaalea {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color}
fi_FI: tumman{color}

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
fi_FI: tumman{color} harmaa

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
fi_FI: vaalea haalean{color}

[ctx: color variation]
en: pale {color}
fi_FI: haalean{color}

[ctx: color variation]
en: transparent {colorDescription}
fi_FI: läpinäkyvä {colorDescription}

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
fi_FI: hyvin tummanhaalean{color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
fi_FI: hyvin tumman{color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
fi_FI: hyvin tumman{color} harmaa

[ctx: color variation]
en: {color} grey
fi_FI: {color} harmaa

[ctx: color variation]
en: {color} white
fi_FI: {color} valkoinen

en: column
fi_FI: sarake

en: column %s
fi_FI: sarake %s

en: column break
fi_FI: palstanvaihto

en: column header
fi_FI: sarakkeen otsikko

en: column {0} of {1}
fi_FI: palsta {0} / {1}

en: column {columnNumber}
fi_FI: sarake {columnNumber}

en: combo box
fi_FI: yhdistelmäruutu

en: comment
fi_FI: kommentti

en: comment: {text} by {author} on {date}
fi_FI: kommentti: {text}, muokkaaja: {author}, päiväys: {date}

en: conflict
fi_FI: ristiriita

en: continuous
fi_FI: jatkuva

en: continuous section break
fi_FI: jatkuva osanvaihto

en: control+shift+c
fi_FI: Ctrl+Vaihto+C

[ctx: controlType]
en: tab
fi_FI: välilehti

en: covers  {otherShape}
fi_FI: peittää muodon {otherShape}

en: covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
fi_FI[0]: peittää muodon {otherShape} alareunan {distance:.3g} pisteen verran
fi_FI[1]: peittää muodon {otherShape} alareunan {distance:.3g} pisteen verran

en: covers left of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers left of {otherShape} by {distance:.3g} points
fi_FI[0]: peittää muodon {otherShape} vasemman reunan {distance:.3g} pisteen verran
fi_FI[1]: peittää muodon {otherShape} vasemman reunan {distance:.3g} pisteen verran

en: covers right of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers right of {otherShape} by {distance:.3g} points
fi_FI[0]: peittää muodon {otherShape} oikean reunan {distance:.3g} pisteen verran
fi_FI[1]: peittää muodon {otherShape} oikean reunan {distance:.3g} pisteen verran

en: covers top of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers top of {otherShape} by {distance:.3g} points
fi_FI[0]: peittää muodon {otherShape} yläreunan {distance:.3g} pisteen verran
fi_FI[1]: peittää muodon {otherShape} yläreunan {distance:.3g} pisteen verran

en: cropped
fi_FI: rajattu

en: ctrl
fi_FI: control

en: current
fi_FI: nykyinen

en: current date
fi_FI: nykyinen päivämäärä

en: current location
fi_FI: nykyinen sijainti

en: current page
fi_FI: nykyinen sivu

en: current step
fi_FI: nykyinen vaihe

en: current time
fi_FI: nykyinen kellonaika

en: cursor
fi_FI: kohdistin

en: cursor positioned {horizontalDistance} from left edge of page, {verticalDistance} from top edge of page
fi_FI: Kohdistimen sijainti {horizontalDistance} sivun vasemmasta reunasta ja {verticalDistance} sivun yläreunasta

en: custom application 1
fi_FI: oma sovellus 1

en: custom application 2
fi_FI: oma sovellus 2

en: c{columnNumber}
fi_FI: s{columnNumber}

en: c{columnNumber}-{columnSpan}
fi_FI: s{columnNumber}-{columnSpan}

en: dash dot
fi_FI: viiva-piste

en: dash dot dot
fi_FI: viiva-piste-piste

en: dashed
fi_FI: katkoviiva

en: data grid
fi_FI: tietoruudukko

en: data item
fi_FI: tietokohde

en: data point
fi_FI: arvopiste

en: date edit
fi_FI: päivämäärän syöttökenttä

en: debug
fi_FI: virheenkorjaus

en: debug warning
fi_FI: virheenkorjausvaroitus

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
fi_FI: laskua {decrementValue} pistettä pisteestä {previousIndex},

en: default style
fi_FI: oletustyyli

en: definition
fi_FI: määritelmä

en: defunct
fi_FI: puuttuu

en: del
fi_FI: pst

en: delayed character descriptions off
fi_FI: Viivästetyt merkkikuvaukset pois

en: delayed character descriptions on
fi_FI: Viivästetyt merkkikuvaukset käytössä

en: deleted
fi_FI: poistettu

en: deletion
fi_FI: poisto

en: deletion: {text}
fi_FI: Poisto: {text}

en: desktop
fi_FI: pöytäkone

en: desktop icon
fi_FI: työpöydän kuvake

en: desktop pane
fi_FI: työpöytä

en: details
fi_FI: lisätiedot

en: diagonal crosshatch
fi_FI: vinoon ristiviivoitettu

en: diagonal stripe
fi_FI: vinoon raidoitettu

en: diagram
fi_FI: kaaviokuva

en: dial
fi_FI: numeronvalitsin

en: dialog
fi_FI: valintaikkuna

en: directory pane
fi_FI: hakemistoruutu

en: disabled
fi_FI: ei käytössä

en: display field
fi_FI: näyttökenttä

en: display scroll
fi_FI: näytön vieritys

en: display speech output
fi_FI: näytä puhetuloste

en: dlg
fi_FI: vli

en: doc
fi_FI: asi

en: document
fi_FI: asiakirja

en: done dragging
fi_FI: Vedetty

en: dot
fi_FI: piste

en: dotted
fi_FI: pisteviiva

en: double
fi_FI: kaksinkertainen

en: double strikethrough
fi_FI: Kaksinkertainen yliviivaus

en: double {action}
fi_FI: {action} kahdesti

en: down arrow
fi_FI: alas

en: down-right diagonal line
fi_FI: vinoviiva alas oikealle

en: draggable
fi_FI: vedettävissä

en: dragging
fi_FI: vedetään

en: drbtn
fi_FI: avpnk

en: drft cmnt
fi_FI: lnoskmnt

en: drop down button
fi_FI: avattava painike

en: drop down button grid
fi_FI: avattava painikeruudukko

en: drop list
fi_FI: avattava luettelo

en: drop target
fi_FI: pudotuksen kohde

en: edit
fi_FI: muokkaus

en: edit bar
fi_FI: muokkauspalkki

en: editable
fi_FI: muokattava

en: editing
fi_FI: muokataan

en: edt
fi_FI: muo

en: email
fi_FI: sähköposti

en: embedded
fi_FI: upotettu

en: embedded object
fi_FI: upotettu objekti

en: emphasised
fi_FI: korostettu

en: end
fi_FI: End

en: end note
fi_FI: loppuviite

en: endnote reference {number}: {text}
fi_FI: Loppuviite {number}: {text}

en: endnote reference: {text}
fi_FI: Loppuviite: {text}

en: enote
fi_FI: lvt

en: enter
fi_FI: Enter

en: escape
fi_FI: esc

[ctx: espeakVarient]
en: none
fi_FI: ei mitään

en: even pages section break
fi_FI: parillisten sivujen osanvaihto

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
fi_FI: Solun ulkoasu

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
fi_FI: Korkeus: {0.y:.1f} pistettä

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
fi_FI: Leveys: {0.x:.1f} pistettä

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
fi_FI: Täyteväri: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
fi_FI: Täytön tyyppi: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
fi_FI: Reunaviivan väri: yläosa={0.name}, alaosa={1.name}, vasen={2.name}, oikea={3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
fi_FI: Reunaviivan paksuus: yläosa={0}, alaosa={1}, vasen={2}, oikea={3}

[ctx: excel-UIA]
en: Rotation: {0} degree | Rotation: {0} degrees
fi_FI[0]: Kierto: {0} aste
fi_FI[1]: Kierto: {0} astetta

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
fi_FI: Näyttää  selaustilassa listauksen solun ulkoasun tiedoista, kuten reunaviivan ja täyteväreistä, kierrosta ja koosta

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
fi_FI: {firstAddress} / {lastAddress}

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
fi_FI: {firstAddress} {firstValue} / {lastAddress} {lastValue}

en: expanded
fi_FI: avattu

en: favorites
fi_FI: suosikit

en: fig
fi_FI: kuv

en: figure
fi_FI: kuvituskuva

en: file chooser
fi_FI: tiedostonvalitsin

en: filler
fi_FI: täyte

en: find a text string from the current cursor position
fi_FI: etsi tekstiä kohdistimen nykyisestä paikasta lähtien

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
fi_FI: etsi aiemmin annetun merkkijonon seuraava esiintymä kohdistimen nykyisestä paikasta lähtien

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
fi_FI: Etsi aiemmin annetun tekstin edellinen esiintymä kohdistimen nykyisestä paikasta lähtien

en: first line indent
fi_FI: sisennys ensimmäisellä rivillä

en: flagged
fi_FI: liputettu

en: fnote
fi_FI: avt

en: focus moves navigator object off
fi_FI: Kohdistus ei siirrä navigointiobjektia

en: focus moves navigator object on
fi_FI: Kohdistus siirtää navigointiobjektia

en: focusable
fi_FI: aktivoitava

en: focused
fi_FI: aktiivinen

en: follow cursors
fi_FI: seuraa kohdistimia

en: font chooser
fi_FI: fontinvalitsin

en: font name
fi_FI: fontin nimi

en: font size
fi_FI: fontin koko

[ctx: font size]
en: %s pt
fi_FI: %s p

[ctx: font size]
en: %s px
fi_FI: %s pks

[ctx: font size]
en: %s rem
fi_FI: %s sem

[ctx: font size]
en: %s%%
fi_FI: %s %%

[ctx: font size]
en: large
fi_FI: suuri

[ctx: font size]
en: larger
fi_FI: suurempi

[ctx: font size]
en: medium
fi_FI: keskikokoinen

[ctx: font size]
en: small
fi_FI: pieni

[ctx: font size]
en: smaller
fi_FI: pienempi

[ctx: font size]
en: x-large
fi_FI: x-suuri

[ctx: font size]
en: x-small
fi_FI: x-pieni

[ctx: font size]
en: xx-large
fi_FI: xx-suuri

[ctx: font size]
en: xx-small
fi_FI: xx-pieni

[ctx: font size]
en: xxx-large
fi_FI: xxx-suuri

en: foot note
fi_FI: alaviite

en: footer
fi_FI: alatunniste

en: footnote reference {number}: {text}
fi_FI: Alaviite {number}: {text}

en: footnote reference: {text}
fi_FI: Alaviite: {text}

en: foreground color
fi_FI: edustan väri

en: form
fi_FI: Lomake

en: forward
fi_FI: seuraava

en: forwarded
fi_FI: välitetty

en: frame
fi_FI: kehys

en: frml
fi_FI: kaav

en: gesture map File Error
fi_FI: Virhe näppäinkomentotiedostossa

en: glass pane
fi_FI: läpinäkyvä paneeli

en: grammar error
fi_FI: kielioppivirhe

en: grammar: {text}
fi_FI: Kielioppivirhe: {text}

en: graphic
fi_FI: grafiikka

en: grip
fi_FI: kahva

en: grouping
fi_FI: ryhmä

en: grp
fi_FI: rhm

en: h%s
fi_FI: o%s

en: hair
fi_FI: hiusviiva

en: half alphanumeric
fi_FI: puolikas aakkosnumeerinen

en: half checked
fi_FI: osittain valittu

en: half katakana
fi_FI: puolikas katakana

en: half katakana roman
fi_FI: puolikas latinalaistettu katakana

en: half pressed
fi_FI: osittain painettu

en: hanging indent
fi_FI: riippuva sisennys

en: has %s
fi_FI: sisältää tiedon %s

en: has attachment
fi_FI: sisältää liitteen

en: has auto complete
fi_FI: automaattinen täydennys

en: has comment
fi_FI: sisältää kommentin

en: has details
fi_FI: Lisätietoja saatavilla

en: has draft comment
fi_FI: sisältää luonnoskommentin

en: has formula
fi_FI: sisältää kaavan

en: has long description
fi_FI: pitkä kuvaus saatavilla

en: has note
fi_FI: sisältää muistiinpanon

en: has resolved comment
fi_FI: sisältää ratkaistun kommentin

en: header
fi_FI: ylätunniste

en: header item
fi_FI: ylätunnisteen kohde

en: heading
fi_FI: otsikko

en: heading 1
fi_FI: otsikko 1

en: heading 2
fi_FI: otsikko 2

en: heading 3
fi_FI: otsikko 3

en: heading 4
fi_FI: otsikko 4

en: heading 5
fi_FI: otsikko 5

en: heading 6
fi_FI: otsikko 6

en: heading level %d
fi_FI: otsikkotaso %d

en: help balloon
fi_FI: ohjeselite

en: hidden
fi_FI: piilotettu

en: high importance
fi_FI: erittäin tärkeä

en: highlight
fi_FI: korostus

en: highlighted
fi_FI: korostettu

en: highlighted in {color}
fi_FI: korostettu värillä {color}

en: hiragana roman
fi_FI: latinalaistettu hiragana

en: hlght
fi_FI: krs

en: hlp
fi_FI: ohj

en: home
fi_FI: Home

en: home page
fi_FI: kotisivu

en: horizontal borders except outside
fi_FI: vaakareunat paitsi ulkoreunoilla

en: horizontal stripe
fi_FI: vaakasuuntaan raidoitettu

en: hot key field
fi_FI: pikanäppäinkenttä

en: icon
fi_FI: kuvake

en: iconified
fi_FI: pienennetty

en: image map
fi_FI: kuvakartta

en: increased by {incrementValue} from point {previousIndex},
fi_FI: nousua {incrementValue} pistettä pisteestä {previousIndex},

en: indent
fi_FI: sisennys

en: indicator
fi_FI: ilmaisin

en: info
fi_FI: tiedot

en: input help off
fi_FI: Näppäinohje pois

en: input help on. Press {gestureKeys} again to turn it off.
fi_FI: Näppäinohje käytössä. Poista käytöstä painamalla uudelleen {gestureKeys}.

en: input window
fi_FI: syöttöikkuna

en: input/output
fi_FI: syöttö/tulostus

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
fi_FI: &Suodata:

en: ins
fi_FI: lis

en: inserted
fi_FI: lisätty

en: insertion
fi_FI: lisäys

en: insertion: {text}
fi_FI: Lisäys: {text}

en: invalid
fi_FI: virhe

en: invalid entry
fi_FI: virheellinen syöte

en: invisible
fi_FI: ei näkyvissä

en: invoke
fi_FI: avaa

en: italic
fi_FI: kursiivi

en: item
fi_FI: elementti

en: katakana roman
fi_FI: latinalaistettu katakana

[ctx: keyLabel]
en: tab
fi_FI: sarkain

en: keyboard, all layouts
fi_FI: näppäimistö, kaikki asettelut

en: label
fi_FI: selite

en: landmark
fi_FI: kiintopiste

[ctx: languageName]
en: Aragonese
fi_FI: Aragonia

[ctx: languageName]
en: Burmese
fi_FI: burma

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
fi_FI: keski-kurdi

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
fi_FI: pohjois-kurdi

[ctx: languageName]
en: Somali
fi_FI: somali

[ctx: languageNotSupported]
en: {lang} (not supported)
fi_FI: {lang} (ei tueta)

en: laptop
fi_FI: kannettava

en: layered pane
fi_FI: kerrospaneeli

en: layout tables off
fi_FI: Asettelutaulukot pois

en: layout tables on
fi_FI: Asettelutaulukot käytössä

en: ldesc
fi_FI: ptkvs

en: left
fi_FI: vasen

en: left alt
fi_FI: vasen alt

en: left arrow
fi_FI: vasen

en: left control
fi_FI: vasen control

en: left edge
fi_FI: vasen reuna

en: left indent
fi_FI: sisennys vasemmalla

en: left shift
fi_FI: vasen vaihto

en: left windows
fi_FI: vasen windows

en: level %s
fi_FI: taso %s

en: line
fi_FI: rivi

en: line %s
fi_FI: rivi %s

[ctx: line indentation setting]
en: Both Speech and Tones
fi_FI: Puheella ja merkkiäänillä

[ctx: line indentation setting]
en: Off
fi_FI: Ei käytössä

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
fi_FI: Puheella

[ctx: line indentation setting]
en: Tones
fi_FI: Merkkiäänillä

en: line scroll
fi_FI: rivin vieritys

en: line spacing %s
fi_FI: riviväli %s

[ctx: line spacing value]
en: %.1f line | %.1f lines
fi_FI[0]: %.1f rivi
fi_FI[1]: %.1f riviä

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
fi_FI: 1,5 riviä

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
fi_FI: vähintään %.1f pistettä

[ctx: line spacing value]
en: double
fi_FI: kaksinkertainen

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
fi_FI: täsmälleen {space:.1f} pistettä

[ctx: line spacing value]
en: single
fi_FI: yksinkertainen

en: linear gradient
fi_FI: lineaarinen liukuväri

en: link
fi_FI: linkki

en: linked
fi_FI: linkitetty

en: list
fi_FI: luettelo

en: list item
fi_FI: luettelokohde

en: lmk
fi_FI: kp

en: low importance
fi_FI: vähämerkityksinen

en: lst
fi_FI: ltl

en: lv %s
fi_FI: ts %s

en: manual
fi_FI: manuaalinen

en: marked
fi_FI: merkitty

en: math
fi_FI: matemaattinen sisältö

[ctx: math]
en: All
fi_FI: Kaikki

[ctx: math]
en: Application support
fi_FI: Sovellustuki

[ctx: math]
en: Automatic
fi_FI: Automaattinen

[ctx: math]
en: Automatic ({name})
fi_FI: Automaattinen ({name})

[ctx: math]
en: Automatically zoom out of two-dimensional notation
fi_FI: Siirry automaattisesti uloimmalle tasolle kaksiulotteisista merkinnöistä

[ctx: math]
en: Beep at the beginning and end of math
fi_FI: Toista merkkiääni matemaattisen sisällön puhumista aloitettaessa ja lopetettaessa

[ctx: math]
en: Blindness
fi_FI: Sokeus

[ctx: math]
en: Braille
fi_FI: Pistekirjoitus

[ctx: math]
en: Character
fi_FI: Merkki

[ctx: math]
en: Chemical formulae:
fi_FI: Kemialliset kaavat:

[ctx: math]
en: Copy math as:
fi_FI: Kopioi matemaattinen sisältö muodossa:

[ctx: math]
en: Custom
fi_FI: Mukautettu

[ctx: math]
en: Decimal separator for numbers:
fi_FI: Numeroiden desimaalierotin:

[ctx: math]
en: Default navigation mode:
fi_FI: Navigoinnin oletustila:

[ctx: math]
en: Describe overview
fi_FI: Anna yhteenveto

[ctx: math]
en: Endpoints
fi_FI: Loppupisteet

[ctx: math]
en: Enhanced
fi_FI: Laajennettu

[ctx: math]
en: Error in brailling math
fi_FI: Virhe matemaattisen sisällön näyttämisessä pistekirjoituksella

[ctx: math]
en: Error in brailling math.
fi_FI: Virhe matemaattisen sisällön näyttämisessä pistekirjoituksella.

[ctx: math]
en: Error in brailling math: see NVDA error log for details
fi_FI: Virhe matemaattisen sisällön näyttämisessä pistekirjoituksella: katso tarkemmat tiedot NVDA:n virhelokista

[ctx: math]
en: Error in navigating math
fi_FI: Virhe matemaattisen sisällön navigoinnissa

[ctx: math]
en: Error in speaking math.
fi_FI: Virhe matemaattisen sisällön puhumisessa.

[ctx: math]
en: Error in starting navigation of math.
fi_FI: Virhe matemaattisen sisällön navigoinnin aloittamisessa.

[ctx: math]
en: Error navigating math
fi_FI: Virhe matemaattisen sisällön navigoinnissa

[ctx: math]
en: First character
fi_FI: Ensimmäinen merkki

[ctx: math]
en: Highlight navigation focus with dots 7 and 8
fi_FI: Korosta nykyinen navigointikohta pisteillä 7 ja 8

[ctx: math]
en: Illegal MathML found.
fi_FI: Löytyi virheellinen MathML-merkintä.

[ctx: math]
en: Impairment:
fi_FI: Vamma:

[ctx: math]
en: Invalid math formatting found
fi_FI: Löytyi virheellinen matemaattisen sisällön muotoilu

[ctx: math]
en: Language:
fi_FI: Kieli:

[ctx: math]
en: Learning disabilities
fi_FI: Oppimisvaikeus

[ctx: math]
en: Low vision
fi_FI: Heikkonäköisyys

[ctx: math]
en: Math
fi_FI: Matemaattinen sisältö

[ctx: math]
en: Medium
fi_FI: Keskitaso

[ctx: math]
en: Navigation
fi_FI: Navigointi

[ctx: math]
en: Navigation verbosity:
fi_FI: Puheen määrä navigoitaessa:

[ctx: math]
en: Off
fi_FI: Pois käytöstä

[ctx: math]
en: Off (H sub 2 O)
fi_FI: Pois käytöstä (H ala 2 O)

[ctx: math]
en: Output code:
fi_FI: Pistekirjoitusstandardi:

[ctx: math]
en: Pause factor
fi_FI: Taukokerroin

[ctx: math]
en: Relative speech rate
fi_FI: Puheen suhteellinen nopeus

[ctx: math]
en: Reset to the default navigation mode for each new equation
fi_FI: Käytä uusissa lausekkeissa navigoinnin oletustilaa

[ctx: math]
en: Simple
fi_FI: Yksinkertainen

[ctx: math]
en: Speak
fi_FI: Puhu

[ctx: math]
en: Speech
fi_FI: Puhe

[ctx: math]
en: Speech style:
fi_FI: Puhetyyli:

[ctx: math]
en: Speech verbosity:
fi_FI: Puheen määrä:

[ctx: math]
en: Spell it out (H 2 O)
fi_FI: Tavaaminen (H 2 O)

[ctx: math]
en: Terse
fi_FI: Suppea

[ctx: math]
en: The following options control the presentation of mathematical content.
fi_FI: Seuraavat asetukset vaikuttavat matemaattisen sisällön esittämiseen.

[ctx: math]
en: Use native math support in Word and Outlook
fi_FI: Käytä Wordissa ja Outlookissa alkuperäistä matemaattisen sisällön tukea

[ctx: math]
en: Verbose
fi_FI: Yksityiskohtainen

[ctx: math]
en: When entering an equation:
fi_FI: Lausekkeeseen siirryttäessä:

[ctx: math]
en: copy as
fi_FI: kopioi muodossa

en: media player
fi_FI: mediasoitin

en: medium
fi_FI: normaali

en: medium dash dot
fi_FI: normaalipistekatkoviiva

en: medium dash dot dot
fi_FI: normaali katkoviiva-piste-piste

en: medium dashed
fi_FI: normaalikatkoviiva

en: meeting request
fi_FI: kokouspyyntö

en: menu
fi_FI: valikko

en: menu bar
fi_FI: valikkorivi

en: menu button
fi_FI: valikkopainike

en: menu item
fi_FI: valikkokohde

en: mln
fi_FI: mnr

en: mnu
fi_FI: vlk

en: mnubar
fi_FI: vlkrvi

en: mnubtn
fi_FI: vlkpnk

en: mnuitem
fi_FI: vlkkhde

en: modal
fi_FI: valintaikkuna

en: moved from
fi_FI: siirretty kohteesta

en: moved to
fi_FI: siirretty kohteeseen

en: moves to the first table column
fi_FI: Siirtää ensimmäiseen taulukon sarakkeeseen

en: moves to the first table row
fi_FI: Siirtää seuraavalle taulukon riville

en: moves to the last table column
fi_FI: Siirtää viimeiseen taulukon sarakkeeseen

en: moves to the last table row
fi_FI: Siirtää viimeiselle taulukon riville

en: moves to the next annotation
fi_FI: Siirtää seuraavaan merkintään.

en: moves to the next article
fi_FI: Siirtää seuraavaan artikkeliin.

en: moves to the next block quote
fi_FI: Siirtää seuraavaan sisennettyyn lainaukseen.

en: moves to the next button
fi_FI: Siirtää seuraavaan painikkeeseen.

en: moves to the next check box
fi_FI: Siirtää seuraavaan valintaruutuun.

en: moves to the next combo box
fi_FI: Siirtää seuraavaan yhdistelmäruutuun.

en: moves to the next different style text
fi_FI: Siirtää seuraavaan eri tyyliseen tekstiin.

en: moves to the next edit field
fi_FI: Siirtää seuraavaan muokkauskenttään.

en: moves to the next embedded object
fi_FI: Siirtää seuraavaan upotettuun objektiin.

en: moves to the next error
fi_FI: Siirtää seuraavaan virheeseen.

en: moves to the next figure
fi_FI: Siirtää seuraavaan kuvituskuvaan.

en: moves to the next form field
fi_FI: Siirtää seuraavaan lomakekenttään.

en: moves to the next frame
fi_FI: Siirtää seuraavaan kehykseen.

en: moves to the next graphic
fi_FI: Siirtää seuraavaan grafiikkaan.

en: moves to the next grouping
fi_FI: Siirtää seuraavaan ryhmään.

en: moves to the next heading
fi_FI: Siirtää seuraavaan otsikkoon.

en: moves to the next landmark
fi_FI: Siirtää seuraavaan kiintopisteeseen.

en: moves to the next link
fi_FI: Siirtää seuraavaan linkkiin.

en: moves to the next list
fi_FI: Siirtää seuraavaan luetteloon.

en: moves to the next list item
fi_FI: Siirtää seuraavaan luettelokohteeseen.

en: moves to the next math formula
fi_FI: Siirtää seuraavaan matemaattiseen kaavaan.

en: moves to the next menu item
fi_FI: Siirtää seuraavaan valikkokohteeseen.

en: moves to the next progress bar
fi_FI: Siirtää seuraavaan edistymispalkkiin.

en: moves to the next radio button
fi_FI: Siirtää seuraavaan valintapainikkeeseen.

en: moves to the next reference
fi_FI: Siirtää seuraavaan viitteeseen.

en: moves to the next same style text
fi_FI: Siirtää seuraavaan samantyyliseen tekstiin.

en: moves to the next separator
fi_FI: Siirtää seuraavaan erottimeen.

en: moves to the next tab
fi_FI: Siirtää seuraavaan välilehteen.

en: moves to the next table
fi_FI: Siirtää seuraavaan taulukkoon.

en: moves to the next table column
fi_FI: Siirtää seuraavaan taulukon sarakkeeseen

en: moves to the next table row
fi_FI: Siirtää seuraavalle taulukon riville

en: moves to the next text paragraph
fi_FI: Siirtää seuraavaan tekstikappaleeseen.

en: moves to the next toggle button
fi_FI: Siirtää seuraavaan vaihtopainikkeeseen.

en: moves to the next unvisited link
fi_FI: Siirtää seuraavaan vierailemattomaan linkkiin.

en: moves to the next vertically aligned paragraph
fi_FI: Siirtää seuraavaan pystysuunnassa tasattuun kappaleeseen.

en: moves to the next visited link
fi_FI: Siirtää seuraavaan vierailtuun linkkiin.

en: moves to the previous annotation
fi_FI: Siirtää edelliseen merkintään.

en: moves to the previous article
fi_FI: Siirtää edelliseen artikkeliin.

en: moves to the previous block quote
fi_FI: Siirtää edelliseen sisennettyyn lainaukseen.

en: moves to the previous button
fi_FI: Siirtää edelliseen painikkeeseen.

en: moves to the previous check box
fi_FI: Siirtää edelliseen valintaruutuun.

en: moves to the previous combo box
fi_FI: Siirtää edelliseen yhdistelmäruutuun.

en: moves to the previous different style text
fi_FI: Siirtää edelliseen eri tyyliseen tekstiin.

en: moves to the previous edit field
fi_FI: Siirtää edelliseen muokkauskenttään.

en: moves to the previous embedded object
fi_FI: Siirtää edelliseen upotettuun objektiin.

en: moves to the previous error
fi_FI: Siirtää edelliseen virheeseen.

en: moves to the previous figure
fi_FI: Siirtää edelliseen kuvituskuvaan.

en: moves to the previous form field
fi_FI: Siirtää edelliseen lomakekenttään.

en: moves to the previous frame
fi_FI: Siirtää edelliseen kehykseen.

en: moves to the previous graphic
fi_FI: Siirtää edelliseen grafiikkaan.

en: moves to the previous grouping
fi_FI: Siirtää edelliseen ryhmään.

en: moves to the previous heading
fi_FI: Siirtää edelliseen otsikkoon.

en: moves to the previous landmark
fi_FI: Siirtää edelliseen kiintopisteeseen.

en: moves to the previous link
fi_FI: Siirtää edelliseen linkkiin.

en: moves to the previous list
fi_FI: Siirtää edelliseen luetteloon.

en: moves to the previous list item
fi_FI: Siirtää edelliseen luettelokohteeseen.

en: moves to the previous math formula
fi_FI: Siirtää edelliseen matemaattiseen kaavaan.

en: moves to the previous menu item
fi_FI: Siirtää edelliseen valikkokohteeseen.

en: moves to the previous progress bar
fi_FI: Siirtää edelliseen edistymispalkkiin.

en: moves to the previous radio button
fi_FI: Siirtää edelliseen valintapainikkeeseen.

en: moves to the previous reference
fi_FI: Siirtää edelliseen viitteeseen.

en: moves to the previous same style text
fi_FI: Siirtää edelliseen samantyyliseen tekstiin.

en: moves to the previous separator
fi_FI: Siirtää edelliseen erottimeen.

en: moves to the previous tab
fi_FI: Siirtää edelliseen välilehteen.

en: moves to the previous table
fi_FI: Siirtää edelliseen taulukkoon.

en: moves to the previous table column
fi_FI: Siirtää edelliseen taulukon sarakkeeseen

en: moves to the previous table row
fi_FI: Siirtää edelliselle taulukon riville

en: moves to the previous text paragraph
fi_FI: Siirtää edelliseen tekstikappaleeseen.

en: moves to the previous toggle button
fi_FI: Siirtää edelliseen vaihtopainikkeeseen.

en: moves to the previous unvisited link
fi_FI: Siirtää edelliseen vierailemattomaan linkkiin.

en: moves to the previous vertically aligned paragraph
fi_FI: Siirtää edelliseen pystysuunnassa tasattuun kappaleeseen.

en: moves to the previous visited link
fi_FI: Siirtää edelliseen vierailtuun linkkiin.

en: msel
fi_FI: mval

en: mslst
fi_FI: mvltl

en: multi line
fi_FI: monirivinen

en: multi-select
fi_FI: monivalinta

en: mute
fi_FI: mykistä

en: new column section break
fi_FI: uuden palstan osanvaihto

en: new page section break
fi_FI: uuden sivun osanvaihto

en: next track
fi_FI: seuraava kappale

en: no bold
fi_FI: ei lihavointia

en: no border lines
fi_FI: ei reunaviivoja

en: no change from point {previousIndex},
fi_FI: ei muutosta pisteestä {previousIndex},

en: no first line indent
fi_FI: ei sisennystä ensimmäisellä rivillä

en: no hanging indent
fi_FI: ei riippuvaa sisennystä

en: no highlight
fi_FI: ei korostusta

en: no indent
fi_FI: ei sisennystä

en: no italic
fi_FI: ei kursiivia

en: no left indent
fi_FI: ei vasenta sisennystä

en: no more text after a block of links
fi_FI: Ei enempää linkkilohkon jälkeistä tekstiä

en: no more text before a block of links
fi_FI: Ei enempää  linkkilohkoa edeltävää tekstiä

en: no next annotation
fi_FI: Ei seuraavaa merkintää

en: no next article
fi_FI: Ei seuraavaa artikkelia

en: no next block quote
fi_FI: Ei seuraavaa sisennettyä lainausta

en: no next button
fi_FI: Ei seuraavaa painiketta

en: no next check box
fi_FI: Ei seuraavaa valintaruutua

en: no next combo box
fi_FI: Ei seuraavaa yhdistelmäruutua

en: no next edit field
fi_FI: Ei seuraavaa muokkauskenttää

en: no next embedded object
fi_FI: Ei seuraavaa upotettua objektia

en: no next error
fi_FI: Ei seuraavaa virhettä

en: no next figure
fi_FI: Ei seuraavaa kuvituskuvaa

en: no next form field
fi_FI: Ei seuraavaa lomakekenttää

en: no next frame
fi_FI: Ei seuraavaa kehystä

en: no next graphic
fi_FI: Ei seuraavaa grafiikkaa

en: no next grouping
fi_FI: Ei seuraavaa ryhmää

en: no next heading
fi_FI: Ei seuraavaa otsikkoa

en: no next landmark
fi_FI: Ei seuraavaa kiintopistettä

en: no next link
fi_FI: Ei seuraavaa linkkiä

en: no next list
fi_FI: Ei seuraavaa luetteloa

en: no next list item
fi_FI: Ei seuraavaa luettelokohdetta

en: no next math formula
fi_FI: Ei seuraavaa matemaattista kaavaa

en: no next menu item
fi_FI: Ei seuraavaa valikkokohdetta

en: no next progress bar
fi_FI: Ei seuraavaa edistymispalkkia

en: no next radio button
fi_FI: Ei seuraavaa valintapainiketta

en: no next reference
fi_FI: Ei seuraavaa viitettä

en: no next separator
fi_FI: Ei seuraavaa erotinta

en: no next tab
fi_FI: Ei seuraavaa välilehteä

en: no next table
fi_FI: Ei seuraavaa taulukkoa

en: no next text paragraph
fi_FI: Ei seuraavaa tekstikappaletta

en: no next toggle button
fi_FI: Ei seuraavaa vaihtopainiketta

en: no next unvisited link
fi_FI: Ei seuraavaa vierailematonta linkkiä

en: no next vertically aligned paragraph
fi_FI: Ei seuraavaa pystysuunnassa tasattua kappaletta

en: no next visited link
fi_FI: Ei seuraavaa vierailtua linkkiä

en: no previous annotation
fi_FI: Ei edellistä merkintää

en: no previous article
fi_FI: Ei edellistä artikkelia

en: no previous block quote
fi_FI: Ei edellistä sisennettyä lainausta

en: no previous button
fi_FI: Ei edellistä painiketta

en: no previous check box
fi_FI: Ei edellistä valintaruutua

en: no previous combo box
fi_FI: Ei edellistä yhdistelmäruutua

en: no previous edit field
fi_FI: Ei edellistä muokkauskenttää

en: no previous embedded object
fi_FI: Ei edellistä upotettua objektia

en: no previous error
fi_FI: Ei edellistä virhettä

en: no previous figure
fi_FI: Ei edellistä kuvituskuvaa

en: no previous form field
fi_FI: Ei edellistä lomakekenttää

en: no previous frame
fi_FI: Ei edellistä kehystä

en: no previous graphic
fi_FI: Ei edellistä grafiikkaa

en: no previous grouping
fi_FI: Ei edellistä ryhmää

en: no previous heading
fi_FI: Ei edellistä otsikkoa

en: no previous landmark
fi_FI: Ei edellistä kiintopistettä

en: no previous link
fi_FI: Ei edellistä linkkiä

en: no previous list
fi_FI: Ei edellistä luetteloa

en: no previous list item
fi_FI: Ei edellistä luettelokohdetta

en: no previous math formula
fi_FI: Ei edellistä matemaattista kaavaa

en: no previous menu item
fi_FI: Ei edellistä valikkokohdetta

en: no previous progress bar
fi_FI: Ei edellistä edistymispalkkia

en: no previous radio button
fi_FI: Ei edellistä valintapainiketta

en: no previous reference
fi_FI: Ei edellistä viitettä

en: no previous separator
fi_FI: Ei edellistä erotinta

en: no previous tab
fi_FI: Ei edellistä välilehteä

en: no previous table
fi_FI: Ei edellistä taulukkoa

en: no previous text paragraph
fi_FI: Ei edellistä tekstikappaletta

en: no previous toggle button
fi_FI: Ei edellistä vaihtopainiketta

en: no previous unvisited link
fi_FI: Ei edellistä vierailematonta linkkiä

en: no previous vertically aligned paragraph
fi_FI: Ei edellistä pystysuunnassa tasattua kappaletta

en: no previous visited link
fi_FI: Ei edellistä vierailtua linkkiä

en: no revised %s
fi_FI: ei muokattu %s

en: no right indent
fi_FI: ei oikeaa sisennystä

en: no status bar information
fi_FI: Ei tilarivin tietoja

en: no strikethrough
fi_FI: ei yliviivausta

en: none
fi_FI: ei mitään

en: normal configuration
fi_FI: normaalit asetukset

en: normal configuration profile active
fi_FI: Oletusprofiili aktiivisena

en: not %s
fi_FI: ei %s

en: not checked
fi_FI: ei valittu

en: not deleted
fi_FI: ei poistettu

en: not emphasised
fi_FI: ei korostusta

en: not hidden
fi_FI: ei piilotettu

en: not highlighted
fi_FI: ei korostusta

en: not inserted
fi_FI: ei lisätty

en: not marked
fi_FI: ei merkitty

en: not pressed
fi_FI: ei painettu

en: not selected
fi_FI: ei valittu

en: not strong
fi_FI: ei voimakasta korostusta

en: not underlined
fi_FI: ei alleviivausta

en: note
fi_FI: viite

en: nsel
fi_FI: eval

en: num lock
fi_FI: Num Lock

en: numLock numpad 0
fi_FI: numlock laskimen 0

en: numLock numpad 1
fi_FI: numlock laskimen 1

en: numLock numpad 2
fi_FI: numlock laskimen 2

en: numLock numpad 3
fi_FI: numlock laskimen 3

en: numLock numpad 4
fi_FI: numlock laskimen 4

en: numLock numpad 5
fi_FI: numlock laskimen 5

en: numLock numpad 6
fi_FI: numlock laskimen 6

en: numLock numpad 7
fi_FI: numlock laskimen 7

en: numLock numpad 8
fi_FI: numlock laskimen 8

en: numLock numpad 9
fi_FI: numlock laskimen 9

en: numpad 1
fi_FI: laskimen 1

en: numpad 2
fi_FI: laskimen 2

en: numpad 3
fi_FI: laskimen 3

en: numpad 4
fi_FI: laskimen 4

en: numpad 5
fi_FI: laskimen 5

en: numpad 6
fi_FI: laskimen 6

en: numpad 7
fi_FI: laskimen 7

en: numpad 8
fi_FI: laskimen 8

en: numpad 9
fi_FI: laskimen 9

en: numpad decimal
fi_FI: laskimen pilkku

en: numpad delete
fi_FI: laskimen delete

en: numpad divide
fi_FI: laskimen kautta

en: numpad enter
fi_FI: laskimen enter

en: numpad insert
fi_FI: laskimen insert

en: numpad minus
fi_FI: laskimen miinus

en: numpad multiply
fi_FI: laskimen tähti

en: numpad plus
fi_FI: laskimen plus

en: object has no location
fi_FI: Objektilla ei ole sijaintia

en: object mode
fi_FI: objektitila

en: obscured
fi_FI: ei näy kokonaan

en: odd pages section break
fi_FI: parittomien sivujen osanvaihto

en: off
fi_FI: ei käytössä

en: off screen
fi_FI: ei ruudulla

en: on
fi_FI: käytössä

en: opens dialog
fi_FI: avaa valintaikkunan

en: opens grid
fi_FI: avaa ruudukon

en: opens list
fi_FI: avaa luettelon

en: opens tree
fi_FI: avaa puunäkymän

en: option pane
fi_FI: valintapaneeli

en: other item
fi_FI: muu kohde

en: out of %s
fi_FI: %s loppui

en: out of bookmark
fi_FI: kirjanmerkki loppui

en: out of comment
fi_FI: kommentti loppui

en: out of grammar error
fi_FI: kielioppivirhe loppui

en: out of popular highlight
fi_FI: suosittu korostus päättyy

en: out of spelling error
fi_FI: kirjoitusvirhe loppui

en: out of table
fi_FI: taulukko loppui

en: overflowing
fi_FI: ylivuoto

en: page
fi_FI: sivu

en: page %s
fi_FI: sivu %s

en: page down
fi_FI: sivu alas

en: page up
fi_FI: sivu ylös

en: pane
fi_FI: ruutu

en: panel
fi_FI: paneeli

en: paragraph
fi_FI: kappale

en: paragraph number
fi_FI: kappalenumero

en: paragraph property
fi_FI: kappaleen ominaisuus

[ctx: paragraphMarker]
en: Double space (  )
fi_FI: Kaksi välilyöntiä (  )

[ctx: paragraphMarker]
en: No paragraph start marker (default)
fi_FI: Ei kappaleen aloitusmerkkiä (oletus)

[ctx: paragraphMarker]
en: Pilcrow (¶)
fi_FI: Kappalemerkki (¶)

en: password edit
fi_FI: salasanan muokkauskenttä

en: pinned
fi_FI: kiinnitetty

en: play pause
fi_FI: toista pysäytä

[ctx: poedit]
en: Could not find {description} window.
fi_FI: {description} -ikkunaa ei löydy.

[ctx: poedit]
en: No {description}
fi_FI: Ei {description}-ikkunaa

[ctx: poedit]
en: Reports a translation issue, if any. If pressed twice, presents the warning in browse mode
fi_FI: Ilmoittaa mahdollisen käännösongelman. Kahdesti painettaessa varoitus näytetään selaustilassa.

[ctx: poedit]
en: Reports any comment in the comments window. If pressed twice, presents the comment in browse mode
fi_FI: Puhuu kommentti-ikkunassa olevat kommentit. Kahdesti painettaessa ne näytetään selaustilassa.

[ctx: poedit]
en: Reports any notes for translators. If pressed twice, presents the notes in browse mode
fi_FI: Puhuu huomautukset kääntäjille. Kahdesti painettaessa ne näytetään selaustilassa.

[ctx: poedit]
en: Reports the previous source text, if any. If pressed twice, presents the text in browse mode
fi_FI: Ilmoittaa edellisen lähdetekstin, mikäli sellainen löytyy. Kahdesti painettaessa se näytetään selaustilassa.

[ctx: poedit]
en: comment
fi_FI: kommentti

[ctx: poedit]
en: notes for translators
fi_FI: huomautukset kääntäjille

[ctx: poedit]
en: previous source text
fi_FI: edellinen lähdeteksti

[ctx: poedit]
en: translation issue
fi_FI: käännösongelma

en: pressed
fi_FI: painettu

en: previous track
fi_FI: edellinen kappale

en: prgbar
fi_FI: edplk

en: print screen
fi_FI: Print Screen

en: progress bar
fi_FI: edistymispalkki

en: property
fi_FI: ominaisuus

en: property page
fi_FI: ominaisuussivu

en: protected
fi_FI: suojattu

en: pwdedt
fi_FI: slsmuo

en: quadruple {action}
fi_FI: {action} neljästi

en: radio button
fi_FI: valintapainike

en: radio menu item
fi_FI: valintapainike valikkokohteena

en: rbtn
fi_FI: vpnk

en: read only
fi_FI: vain luku

en: received: %s
fi_FI: vastaanotettu: %s

en: reconcile
fi_FI: täsmäytys

en: rectangular gradient
fi_FI: suorakulmainen liukuväri

en: redundant object
fi_FI: tarpeeton objekti

en: reference: {name}
fi_FI: Viite: {name}

en: refresh
fi_FI: päivitä

en: region
fi_FI: alue

[ctx: remote]
en: &Key
fi_FI: &Avain

[ctx: remote]
en: &Mode:
fi_FI: T&ila:

[ctx: remote]
en: &Mute when controlling the local computer
fi_FI: &Mykistä paikallista konetta hallittaessa

[ctx: remote]
en: &Send clipboard
fi_FI: &Lähetä leikepöytä

[ctx: remote]
en: &Server:
fi_FI: Pa&lvelin:

[ctx: remote]
en: A Remote Access session is already in progress. Disconnect before starting a new session.
fi_FI: Etäkäyttöistunto on jo käynnissä. Katkaise yhteys ennen uuden aloittamista.

[ctx: remote]
en: Action unavailable when Remote Access is disabled
fi_FI: Toiminto ei ole käytettävissä, kun etäkäyttö on poistettu käytöstä

[ctx: remote]
en: Allow someone to control this computer from elsewhere, or control another computer running NVDA with this one.
fi_FI: Sallii tämän koneen hallinnan tai hallitsee toista NVDA:ta käyttävää konetta.

[ctx: remote]
en: Allow this computer to be controlled
fi_FI: Salli tämän koneen hallinta

[ctx: remote]
en: Already Connected
fi_FI: Yhteys jo muodostettu

[ctx: remote]
en: Are you sure you want to disconnect from the Remote Access session?
fi_FI: Haluatko varmasti katkaista yhteyden etäkäyttöistuntoon?

[ctx: remote]
en: Automatic connection
fi_FI: Automaattinen yhteys

[ctx: remote]
en: Automatically &connect after NVDA starts
fi_FI: &Yhdistä automaattisesti NVDA:n käynnistyessä

[ctx: remote]
en: Both host and key must be set in the Remote Access section in order to automatically connect using an existing server after NVDA starts.
fi_FI: Isäntä ja avain on määritettävä Etäkäyttö-kategoriassa, jotta NVDA voi käynnistyessään muodostaa yhteyden automaattisesti olemassa olevaa palvelinta käyttäen.

[ctx: remote]
en: Both port and key must be set in the Remote Access category in order to automatically connect using a locally hosted server after NVDA starts.
fi_FI: Isäntä ja avain on määritettävä Etäkäyttö-kategoriassa, jotta NVDA voi käynnistyessään muodostaa yhteyden automaattisesti paikallisesti isännöityä palvelinta käyttäen.

[ctx: remote]
en: Clipboard sent
fi_FI: Leikepöytä lähetetty

[ctx: remote]
en: Confirm Disconnection
fi_FI: Vahvista yhteyden katkaisu

[ctx: remote]
en: Confirm before disconnecting when controlled
fi_FI: Pyydä vahvistus yhteyden katkaisulle, kun tätä konetta hallitaan

[ctx: remote]
en: Connect to Another Computer
fi_FI: Yhdistä toiseen koneeseen

[ctx: remote]
en: Connected as controlled computer
fi_FI: Yhdistetty hallittavana koneena

[ctx: remote]
en: Connects to a remote computer
fi_FI: Muodostaa yhteyden etäkoneeseen.

[ctx: remote]
en: Control another computer
fi_FI: Hallitse toista konetta

[ctx: remote]
en: Controlling local computer
fi_FI: Hallitaan paikallista konetta

[ctx: remote]
en: Controlling remote computer
fi_FI: Hallitaan etäkonetta

[ctx: remote]
en: Copies a link to the current Remote Access session to the clipboard
fi_FI: Kopioi nykyisen etäkäyttöistunnon linkin leikepöydälle.

[ctx: remote]
en: Copy a link to the current Remote Access session to the clipboard.
fi_FI: Kopioi nykyisen etäkäyttöistunnon linkin leikepöydälle.

[ctx: remote]
en: Delete All Trusted Fingerprints
fi_FI: Luotettujen sormenjälkien poistaminen

[ctx: remote]
en: Disconnect from the current Remote Access session.
fi_FI: Katkaisee nykyisen etäkäyttöistunnon yhteyden.

[ctx: remote]
en: Disconnects from the current Remote Access session
fi_FI: Katkaisee nykyisen etäkäyttöistunnon yhteyden.

[ctx: remote]
en: Do you wish to allow this computer to be controlled on server {server} with key {key}?
fi_FI: Haluatko sallia tämän koneen hallinnan palvelimella {server}, jonka avain on {key}?

[ctx: remote]
en: Do you wish to control the computer on server {server} with key {key}?
fi_FI: Haluatko hallita konetta palvelimella {server}, jonka avain on {key}?

[ctx: remote]
en: Enable Remote Access
fi_FI: Salli etäkäyttö

[ctx: remote]
en: Error Connecting
fi_FI: Virhe yhdistettäessä

[ctx: remote]
en: Generating key
fi_FI: Avaimen luonti

[ctx: remote]
en: Generating key...
fi_FI: Luodaan avainta...

[ctx: remote]
en: Getting external IP
fi_FI: Ulkoisen IP-osoitteen hakeminen

[ctx: remote]
en: Getting external IP...
fi_FI: Haetaan ulkoista IP-osoitetta...

[ctx: remote]
en: Host connection failed
fi_FI: Yhteyden muodostus isäntään epäonnistui

[ctx: remote]
en: Host locally
fi_FI: Isännöi paikallisesti

[ctx: remote]
en: Message from Remote Access Server
fi_FI: Viesti etäkäyttöpalvelimelta

[ctx: remote]
en: Mute speech and sounds from the remote computer.
fi_FI: Mykistää etäkoneen puheen ja äänet.

[ctx: remote]
en: Mutes or unmutes the speech coming from the remote computer
fi_FI: Mykistää etäkoneelta tulevan puheen tai poistaa sen mykistyksen.

[ctx: remote]
en: No controlled computers are connected
fi_FI: Hallittavia koneita ei ole yhdistetty

[ctx: remote]
en: No one else is connected
fi_FI: Ei muita koneita yhdistettynä

[ctx: remote]
en: Not connected
fi_FI: Ei yhdistetty

[ctx: remote]
en: Not the controlling computer
fi_FI: Ei ole hallitseva kone

[ctx: remote]
en: R&emote Access
fi_FI: &Etäkäyttö

[ctx: remote]
en: Remote Access
fi_FI: Etäkäyttö

[ctx: remote]
en: Remote Access Connection Request
fi_FI: Etäkäytön yhteyspyyntö

[ctx: remote]
en: Remote Access Error
fi_FI: Etäkäyttövirhe

[ctx: remote]
en: Remote NVDA not connected
fi_FI: Etä-NVDA ei yhdistetty

[ctx: remote]
en: Remotely connect to another computer running NVDA.
fi_FI: Muodostaa etäyhteyden toiseen NVDA:ta käyttävään koneeseen.

[ctx: remote]
en: S&end control+alt+delete
fi_FI: &Lähetä Ctrl+Alt+Del

[ctx: remote]
en: Security Warning
fi_FI: Suojausvaroitus

[ctx: remote]
en: Send control+alt+delete to the controlled computer.
fi_FI: Lähettää Ctrl+Alt+Delete-komennon hallittavalle koneelle.

[ctx: remote]
en: Send the clipboard text to the remote computer.
fi_FI: Lähettää leikepöydällä olevan tekstin etäkoneelle.

[ctx: remote]
en: Sends control+alt+delete to the controlled computer.
fi_FI: Lähettää Ctrl+Alt+Del-näppäinkomennon hallittavalle koneelle.

[ctx: remote]
en: Sends the contents of the clipboard to the remote computer
fi_FI: Lähettää leikepöydän sisällön etäkoneelle.

[ctx: remote]
en: Shows the Remote Access settings
fi_FI: Näyttää etäkäytön asetukset.

[ctx: remote]
en: Switches whether the keyboard controls the local or remote computer
fi_FI: Vaihtaa paikallisen ja etäkoneen hallinnan välillä.

[ctx: remote]
en: The Remote Access server you have connected to is not compatible with this version of NVDA. Please use a different server.
fi_FI: Etäkäyttöpalvelimen versio, johon olet muodostanut yhteyden, ei ole yhteensopiva tämän NVDA-version kanssa. Ole hyvä ja käytä eri palvelinta.

[ctx: remote]
en: The certificate of this server could not be verified. Using the wrong fingerprint may allow a third party to access the Remote Access session.
    
    Before continuing, please make sure that the following server certificate fingerprint is correct.
    Server SHA256 fingerprint: {fingerprint}
    
    Continue connecting anyway?
fi_FI: Tämän palvelimen varmennetta ei voitu vahvistaa. Väärän sormenjäljen käyttö saattaa mahdollistaa kolmannen osapuolen pääsyn etäkäyttöistuntoon.
    
    Varmista ennen jatkamista, että seuraava palvelinvarmenteen sormenjälki on oikein.
    Palvelimen SHA256-sormenjälki: {fingerprint}
    
    Jatketaanko yhteyden muodostamista?

[ctx: remote]
en: This will cause NVDA to forget all previously trusted Remote Access servers. When connecting to a previously trusted unrecognised server, you will again be asked whether to trust its certificate.
    
    Are you sure you want to continue?
fi_FI: Tämä saa NVDA:n unohtamaan kaikki aiemmin luotetut etäkäyttöpalvelimet. Kun muodostat yhteyden aiemmin luotettuun, mutta nyt valtuuttamattomaan etäkäyttöpalvelimeen, sinulta kysytään uudelleen, haluatko luottaa sen varmenteeseen.
    
    Haluatko varmasti jatkaa?

[ctx: remote]
en: Toggles whether Remote Access is connected
fi_FI: Muodostaa tai katkaisee etäkäyttöistunnon yhteyden.

[ctx: remote]
en: Unable to connect to the remote computer
fi_FI: Etäkoneeseen ei saada yhteyttä

[ctx: remote]
en: Unable to connect to {host}. Check that you have internet access, and that there are no mistakes in the host field.
fi_FI: Yhteyttä koneeseen {host} ei voitu muodostaa. Tarkista, että internet-yhteys on käytettävissä ja ettei Isäntä-kentässä ole virheitä.

[ctx: remote]
en: Unable to send clipboard
fi_FI: Leikepöytää ei voi lähettää

[ctx: remote]
en: Unable to trigger control+alt+delete
fi_FI: Ctrl+Alt+Del-komennon lähettäminen ei onnistu

[ctx: remote]
en: Use existing
fi_FI: Käytä olemassa olevaa

[ctx: repeat]
en: off
fi_FI: Uudelleentoisto pois

[ctx: repeat]
en: on
fi_FI: Uudelleentoisto käytössä

en: replace
fi_FI: korvaus

en: replied
fi_FI: vastattu

en: replied all
fi_FI: vastattu kaikille

en: report CLDR characters off
fi_FI: Emojeita ei puhuta

en: report CLDR characters on
fi_FI: Emojit puhutaan

en: report alignment off
fi_FI: Tasausta ei ilmoiteta

en: report alignment on
fi_FI: Tasaus ilmoitetaan

en: report articles off
fi_FI: Artikkeleita ei ilmoiteta

en: report articles on
fi_FI: Artikkelit ilmoitetaan

en: report block quotes off
fi_FI: Sisennettyjä lainauksia ei ilmoiteta

en: report block quotes on
fi_FI: Sisennetyt lainaukset ilmoitetaan

en: report colors off
fi_FI: Värejä ei ilmoiteta

en: report colors on
fi_FI: Värit ilmoitetaan

en: report comments off
fi_FI: Kommentteja ei ilmoiteta

en: report comments on
fi_FI: Kommentit ilmoitetaan

en: report dynamic content changes off
fi_FI: Dynaamisen sisällön muutoksia ei puhuta

en: report dynamic content changes on
fi_FI: Dynaamisen sisällön muutokset puhutaan

en: report emphasis off
fi_FI: Korostusta ei ilmoiteta

en: report emphasis on
fi_FI: Korostus ilmoitetaan

en: report figures and captions off
fi_FI: Kuvituskuvia ja kuvatekstejä ei ilmoiteta

en: report figures and captions on
fi_FI: Kuvituskuvat ja kuvatekstit ilmoitetaan

en: report font name off
fi_FI: Fonttia ei ilmoiteta

en: report font name on
fi_FI: Fontti ilmoitetaan

en: report font size off
fi_FI: Fonttikokoa ei ilmoiteta

en: report font size on
fi_FI: Fonttikoko ilmoitetaan

en: report frames off
fi_FI: Kehyksiä ei ilmoiteta

en: report frames on
fi_FI: Kehykset ilmoitetaan

en: report graphics off
fi_FI: Grafiikoita ei ilmoiteta

en: report graphics on
fi_FI: Grafiikat ilmoitetaan

en: report groupings off
fi_FI: Ryhmiä ei ilmoiteta

en: report groupings on
fi_FI: Ryhmät ilmoitetaan

en: report headings off
fi_FI: Otsikoita ei ilmoiteta

en: report headings on
fi_FI: Otsikot ilmoitetaan

en: report highlighted off
fi_FI: Korostettua tekstiä ei ilmoiteta

en: report highlighted on
fi_FI: Korostettu teksti ilmoitetaan

en: report if clickable off
fi_FI: Napsautettavia kohteita ei ilmoiteta

en: report if clickable on
fi_FI: Napsautettavat kohteet ilmoitetaan

en: report landmarks and regions off
fi_FI: Kiintopisteitä ja alueita ei ilmoiteta

en: report landmarks and regions on
fi_FI: Kiintopisteet ja alueet ilmoitetaan

en: report line numbers off
fi_FI: Rivinumeroita ei ilmoiteta

en: report line numbers on
fi_FI: Rivinumerot ilmoitetaan

en: report line spacing off
fi_FI: Rivivälejä ei ilmoiteta

en: report line spacing on
fi_FI: Rivivälit ilmoitetaan

en: report links off
fi_FI: Linkkejä ei ilmoiteta

en: report links on
fi_FI: Linkit ilmoitetaan

en: report lists off
fi_FI: Luetteloita ei ilmoiteta

en: report lists on
fi_FI: Luettelot ilmoitetaan

en: report pages off
fi_FI: Sivunumeroita ei ilmoiteta

en: report pages on
fi_FI: Sivunumerot ilmoitetaan

en: report paragraph indentation off
fi_FI: Kappalesisennyksiä ei ilmoiteta

en: report paragraph indentation on
fi_FI: Kappalesisennykset ilmoitetaan

en: report revisions off
fi_FI: Muokkausmerkintöjä ei ilmoiteta

en: report revisions on
fi_FI: Muokkausmerkinnät ilmoitetaan

en: report style off
fi_FI: Tyyliä ei ilmoiteta

en: report style on
fi_FI: Tyyli ilmoitetaan

en: report superscripts and subscripts off
fi_FI: Ylä- ja alaindeksejä ei ilmoiteta

en: report superscripts and subscripts on
fi_FI: Ylä- ja alaindeksit ilmoitetaan

en: report table cell coordinates off
fi_FI: Taulukon solujen koordinaatteja ei ilmoiteta

en: report table cell coordinates on
fi_FI: Taulukon solujen koordinaatit ilmoitetaan

en: report tables off
fi_FI: Taulukoita ei ilmoiteta

en: report tables on
fi_FI: Taulukot ilmoitetaan

[ctx: reportLanguage]
en: Beep
fi_FI: Merkkiäänellä

[ctx: reportLanguage]
en: Language at caret position
fi_FI: Kohdistimen kohdalla olevan tekstin kieli

[ctx: reportLanguage]
en: Off
fi_FI: Ei käytössä

[ctx: reportLanguage]
en: Report lan&guage changes while reading
fi_FI: Ilmoita kie&len vaihtuminen luettaessa

[ctx: reportLanguage]
en: Report when switching to language is not s&upported by synthesizer
fi_FI: Ilmoita, kun syntetisaattori ei tue kielen vai&htamista

[ctx: reportLanguage]
en: Reports the language for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
fi_FI: Ilmoittaa kohdistimen alla olevan tekstin kielen. Kahdesti painettaessa se näytetään selaustilassa.

[ctx: reportLanguage]
en: Speech
fi_FI: Puheella

[ctx: reportLanguage]
en: Unknown language
fi_FI: Tuntematon kieli

[ctx: reportLanguage]
en: {languageDescription} (not supported)
fi_FI: {languageDescription} (ei tueta)

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Braille
fi_FI: pistekirjoituksella

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Off
fi_FI: ei käytössä

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Sound
fi_FI: merkkiäänellä

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Speech
fi_FI: puheella

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Speech and sound
fi_FI: puheella ja merkkiäänellä

en: req
fi_FI: pak

en: required
fi_FI: pakollinen

en: reverse diagonal stripe
fi_FI: kenoon raidoitettu

en: revised %s
fi_FI: muokattu %s

en: rgn
fi_FI: alu

en: rich edit
fi_FI: muokattava

en: right
fi_FI: oikea

en: right alt
fi_FI: oikea alt

en: right arrow
fi_FI: oikea

en: right control
fi_FI: oikea control

en: right edge
fi_FI: oikea reuna

en: right indent
fi_FI: sisennys oikealla

en: right shift
fi_FI: oikea vaihto

en: right windows
fi_FI: oikea windows

en: ro
fi_FI: vl

en: root pane
fi_FI: juuripaneeli

en: row
fi_FI: rivi

en: row %s
fi_FI: rivi %s

en: row header
fi_FI: rivin otsikko

en: rslvd cmnt
fi_FI: rtkst kmnt

en: ruler
fi_FI: viivoitin

en: same page
fi_FI: sama sivu

[ctx: screenCurtain]
en: Always &show a warning when enabling Screen Curtain
fi_FI: Näytä varoitus, kun näyttöverho otetaan käyttöön

[ctx: screenCurtain]
en: Cannot enable screen curtain while performing content recognition
fi_FI: Näyttöverhoa ei voi ottaa käyttöön sisällöntunnistuksen aikana

[ctx: screenCurtain]
en: There was a problem enabling Screen Curtain. The contents of your screen are still visible. You may attempt to enable Screen Curtain manually.
fi_FI: Näyttöverhon käyttöönottamisessa ilmeni ongelma. Näytön sisältö on edelleen näkyvissä. Voit yrittää ottaa näyttöverhon käyttöön manuaalisesti.

[ctx: script category]
en: Tools
fi_FI: Työkalut

en: scrlbar
fi_FI: vrtsplk

en: scroll bar
fi_FI: vierityspalkki

en: scroll lock
fi_FI: Scroll Lock

en: scroll pane
fi_FI: vierityspaneeli

en: search page
fi_FI: hakusivu

en: sect
fi_FI: osa

en: section
fi_FI: osa

en: section %s
fi_FI: osa %s

en: section property
fi_FI: osan ominaisuus

en: sel
fi_FI: val

en: selectable
fi_FI: valittava

en: selected
fi_FI: valittu

en: selected %s
fi_FI: valittu %s

en: selection removed
fi_FI: Valinta peruttu

en: sent: %s
fi_FI: lähetetty: %s

en: separator
fi_FI: erotin

en: series {number} {name}
fi_FI: sarja {number}: {name}

en: sggstn
fi_FI: ehdts

en: shape
fi_FI: muoto

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
fi_FI: "Ei"-symboli

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Tai

[ctx: shape]
en: 10-point star
fi_FI: 10-sakarainen tähti

[ctx: shape]
en: 12-point star
fi_FI: 12-sakarainen tähti

[ctx: shape]
en: 16-point star
fi_FI: 16-sakarainen tähti

[ctx: shape]
en: 24-point star
fi_FI: 24-sakarainen tähti

[ctx: shape]
en: 32-point star
fi_FI: 32-sakarainen tähti

[ctx: shape]
en: 4-point star
fi_FI: 4-sakarainen tähti

[ctx: shape]
en: 5-point star
fi_FI: 5-sakarainen tähti

[ctx: shape]
en: 6-point star
fi_FI: 6-sakarainen tähti

[ctx: shape]
en: 7-point star
fi_FI: 7-sakarainen tähti

[ctx: shape]
en: 8-point star
fi_FI: 8-sakarainen tähti

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Vaihtoehtoinen käsittely

[ctx: shape]
en: Arc
fi_FI: Kaari

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
fi_FI: Nuoli vasemmalle, oikealle, ylös ja alas

[ctx: shape]
en: Balloon
fi_FI: Ilmapallo

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
fi_FI: Ylös kääntyvä nuoli

[ctx: shape]
en: Bent arrow
fi_FI: Kaareutuva nuoli

[ctx: shape]
en: Bevel
fi_FI: Viisto

[ctx: shape]
en: Block arc
fi_FI: Leveä kaari

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
fi_FI: Kuvatekstinuoli vasemmalle, oikealle, ylös ja alas

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
fi_FI: Kaksipäinen vaakasuuntainen kuvatekstinuoli

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
fi_FI: Kuvatekstinuoli alas

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
fi_FI: Kuvatekstinuoli vasemmalle

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
fi_FI: Kuvatekstinuoli oikealle

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
fi_FI: Kuvatekstinuoli ylös

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
fi_FI: Kuvatekstiviiva (korostusviiva ja U)

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
fi_FI: Kuvaseliteviiva 3 (korostusviiva)

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
fi_FI: Kuvaseliteviiva 2

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
fi_FI: Kuvatekstinuoli ylös ja alas

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
fi_FI: Kuvaseliteviiva 1 (reuna ja korostusviiva)

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
fi_FI: Kuvatekstiviiva (reuna, korostusviiva ja U)

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
fi_FI: Kuvaseliteviiva 3 (reuna ja korostusviiva)

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
fi_FI: Kuvaseliteviiva 2 (reuna ja korostusviiva)

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
fi_FI: Kuvatekstiviiva (U)

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
fi_FI: Kuvaseliteviiva 2 (korostusviiva)

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
fi_FI: Vino kuvatekstiviiva

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
fi_FI: Kuvaseliteviiva 1 (korostusviiva)

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
fi_FI: Vaakasuora kuvatekstiviiva

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
fi_FI: Kuvaseliteviiva 2 (ei reunaa)

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
fi_FI: Kuvatekstiviiva (ei reunaa, U)

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
fi_FI: Kuvaseliteviiva 1 (ei reunaa)

[ctx: shape]
en: Can
fi_FI: Lieriö

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Kortti

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
fi_FI: Kaavion plus-symboli

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
fi_FI: Kaavion tähti-symboli

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
fi_FI: Kaavion x-symboli

[ctx: shape]
en: Chevron
fi_FI: Lovettu nuolenkärki

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
fi_FI: Viivan keskeltä halkaisema ympyrä

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
fi_FI: Kehänuoli

[ctx: shape]
en: Cloud callout
fi_FI: Kuvaselitepilvi

[ctx: shape]
en: Cloud shape
fi_FI: Pilvi

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Lomittaminen

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Liitin

[ctx: shape]
en: Corner
fi_FI: Kulma

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
fi_FI: Vastapäiväinen kehänuoli

[ctx: shape]
en: Cross
fi_FI: Risti

[ctx: shape]
en: Cube
fi_FI: Kuutio

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
fi_FI: Kaarinuoli alas

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
fi_FI: Kaarinuoli vasemmalle

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
fi_FI: Kaarinuoli oikealle

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
fi_FI: Kaarinuoli ylös

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
fi_FI: Kaareva nauha (näkymä alapuolelta)

[ctx: shape]
en: Curved arrow
fi_FI: Kaareva nuoli

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Tiedot

[ctx: shape]
en: Decagon
fi_FI: Kymmenkulmio

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Valinta

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Viive

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
fi_FI: Vinoraita

[ctx: shape]
en: Diamond
fi_FI: Timantti

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Suorasaantimuisti

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Näyttö

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Tiedosto

[ctx: shape]
en: Dodecagon
fi_FI: Kaksitoistakulmio

[ctx: shape]
en: Donut
fi_FI: Rengas

[ctx: shape]
en: Double brace
fi_FI: Aaltosuljepari

[ctx: shape]
en: Double bracket
fi_FI: Hakasuljepari

[ctx: shape]
en: Double wave
fi_FI: Kaksoisaalto

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
fi_FI: Kaksipäinen nuoli ylös ja alas

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
fi_FI: Kaksipäinen kehänuoli

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
fi_FI: Kaksipäinen vaakasuuntainen nuoli

[ctx: shape]
en: Down Arrow
fi_FI: Nuoli alas

[ctx: shape]
en: Explosion
fi_FI: Räjähdys

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Erottaminen

[ctx: shape]
en: Folded corner
fi_FI: Taitettu kulma

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
fi_FI: Neljästä pienestä neliöstä koostuva suorakulmio

[ctx: shape]
en: Funnel
fi_FI: Suppilo

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
fi_FI: 9-hampainen vaihteisto

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
fi_FI: 6-hampainen vaihteisto

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
fi_FI: Puolikas kuvakehyssuorakulmio

[ctx: shape]
en: Heart
fi_FI: Sydän

[ctx: shape]
en: Heptagon
fi_FI: Seitsenkulmio

[ctx: shape]
en: Hexagon
fi_FI: Kuusikulmio

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
fi_FI: Vaakasuora käärö

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
fi_FI: Puoliympyrä

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Keskusmuisti

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
fi_FI: Tasakylkinen kolmio

[ctx: shape]
en: Left Arrow
fi_FI: Nuoli vasemmalle

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
fi_FI: Nuoli vasemmalle ja ylös

[ctx: shape]
en: Left brace
fi_FI: Vasen aaltosulje

[ctx: shape]
en: Left bracket
fi_FI: Vasen hakasulje

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
fi_FI: Nuoli vasemmalle, oikealle ja ylös

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
fi_FI: Salama

[ctx: shape]
en: Line Callout
fi_FI: Kuvaseliteviiva 1

[ctx: shape]
en: Line inverse
fi_FI: Käänteinen rivi

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Magneettilevy

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Käsinsyöttö

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Manuaalinen käsittely

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
fi_FI: Plus

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
fi_FI: Jaettuna

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
fi_FI: Yhtä suuri kuin

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
fi_FI: Kertaa

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
fi_FI: Eri suuri kuin

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
fi_FI: Miinus

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Yhdistäminen

[ctx: shape]
en: Moon
fi_FI: Kuu

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Useita tiedostoja

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
fi_FI: Lovettu nuoli oikealle

[ctx: shape]
en: Octagon
fi_FI: Kahdeksankulmio

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Sivujen välinen yhdysviiva

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Offline-säilö

[ctx: shape]
en: Oval
fi_FI: Ovaali

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
fi_FI: Kuvatekstisoikio

[ctx: shape]
en: Parallelogram
fi_FI: Suunnikas

[ctx: shape]
en: Pentagon
fi_FI: Viisikulmio

[ctx: shape]
en: Plaque
fi_FI: Kyltti

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
fi_FI: Suorakulmio

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Ennalta määrätty käsittely

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Asettelu

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Käsittely

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Reikänauha

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
fi_FI: Sektori

[ctx: shape]
en: Rectangle
fi_FI: Suorakulmio

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
fi_FI: Yhdestä kulmasta pyöristetty suorakulmio

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
fi_FI: Yhdestä kulmasta leikattu suorakulmio

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
fi_FI: Yhdestä kulmasta leikattu ja pyöristetty suorakulmio

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
fi_FI: Vastakkaisista kulmista pyöristetty suorakulmio

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
fi_FI: Vastakkaisista kulmista leikattu suorakulmio

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
fi_FI: Saman puolen kulmista leikattu suorakulmio

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
fi_FI: Saman puolen kulmista pyöristetty suorakulmio

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
fi_FI: Kuvatekstisuorakulmio

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
fi_FI: Kuvakehyssuorakulmio

[ctx: shape]
en: Return
fi_FI: Paluu

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
fi_FI: Nauha

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
fi_FI: Nauha, jonka molemmissa päissä nuoli

[ctx: shape]
en: Right Arrow
fi_FI: Nuoli oikealle

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
fi_FI: Raidoitettu nuoli oikealle

[ctx: shape]
en: Right brace
fi_FI: Oikea aaltosulje

[ctx: shape]
en: Right bracket
fi_FI: Oikea hakasulje

[ctx: shape]
en: Right triangle
fi_FI: Suorakulmainen kolmio

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
fi_FI: Pyöristetty suorakulmio

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
fi_FI: Pyöristetty kuvatekstisuorakulmio

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Peräkkäissaantimuisti

[ctx: shape]
en: Smiley face
fi_FI: Iloiset kasvot

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Lajittelu

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Tallennettu tieto

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: summaava liitoskohta

[ctx: shape]
en: Sun
fi_FI: Aurinko

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
fi_FI: Vuokaaviosymboli: Rajoitin

[ctx: shape]
en: Trapezoid
fi_FI: Puolisuunnikas

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
fi_FI: Puolisuunnikas epäsymmetrisin ei-rinnakkaisin sivuin

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
fi_FI: U-käännösnuoli

[ctx: shape]
en: Up Arrow
fi_FI: Nuoli ylös

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
fi_FI: Pystysuora käärö

[ctx: shape]
en: Water droplet
fi_FI: Vesipisara

[ctx: shape]
en: Wave
fi_FI: Aalto

[ctx: shape]
en: four snipped corners
fi_FI: Neljä leikattua kulmaa

en: shift
fi_FI: vaihto

[ctx: shuffle]
en: off
fi_FI: Sekoitus pois

[ctx: shuffle]
en: on
fi_FI: Sekoitus käytössä

en: single {action}
fi_FI: {action} kerran

en: skips backward past a block of links
fi_FI: Siirtää taaksepäin linkkilohkoa edeltävään tekstiin.

en: skips forward past a block of links
fi_FI: Siirtää eteenpäin linkkilohkon  jälkeiseen tekstiin.

en: slanted dash dot
fi_FI: vinoviiva-piste

en: slice
fi_FI: sektori

en: slider
fi_FI: liukusäädin

en: smp
fi_FI: sms

en: solid
fi_FI: tasainen

en: sorted
fi_FI: lajiteltu

en: sorted asc
fi_FI: laj nou

en: sorted ascending
fi_FI: lajiteltu nousevasti

en: sorted desc
fi_FI: laj lask

en: sorted descending
fi_FI: lajiteltu laskevasti

en: sound
fi_FI: ääni

en: space
fi_FI: väli

en: space with any dots
fi_FI: välilyönti ja mikä tahansa piste

en: space with dot
fi_FI: välilyönti japiste

en: speak command keys off
fi_FI: Komentonäppäimiä ei puhuta

en: speak command keys on
fi_FI: Komentonäppäimet puhutaan

en: speech viewer disabled
fi_FI: Puheen tarkastelu pois

en: speech viewer enabled
fi_FI: Puheen tarkastelu käytössä

[ctx: speechModes]
en: beeps
fi_FI: merkkiäänet

[ctx: speechModes]
en: off
fi_FI: ei puhetta

[ctx: speechModes]
en: on-demand
fi_FI: pyydettäessä

[ctx: speechModes]
en: talk
fi_FI: puhe käytössä

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
fi_FI: &Suodata::

en: spelling and grammar: {text}
fi_FI: Kirjoitus- ja kielioppivirhe: {text}

en: spelling error
fi_FI: kirjoitusvirhe

en: spelling: {text}
fi_FI: Kirjoitusvirhe: {text}

en: spin button
fi_FI: askelluspainike

en: splbtn
fi_FI: jtupnk

en: split button
fi_FI: jaettu painike

en: split pane
fi_FI: jaettu ruutu

en: spnbtn
fi_FI: askpnk

en: status bar
fi_FI: tilarivi

en: stbar
fi_FI: tlrvi

en: stop
fi_FI: pysäytä

en: strikethrough
fi_FI: yliviivattu

en: strong
fi_FI: voimakkaasti korostettu

en: style
fi_FI: tyyli

en: style %s
fi_FI: tyyli: %s

en: style definition
fi_FI: tyylimääritys

en: subMenu
fi_FI: alivalikko

en: subject: %s
fi_FI: aihe: %s

en: submnu
fi_FI: avko

en: subscript
fi_FI: alaindeksi

en: suggestion
fi_FI: ehdotus

en: superscript
fi_FI: yläindeksi

en: switch
fi_FI: valitsin

en: swtch
fi_FI: vltsn

[ctx: symbolLevel]
en: all
fi_FI: kaikki

[ctx: symbolLevel]
en: character
fi_FI: merkki

[ctx: symbolLevel]
en: most
fi_FI: useimmat

[ctx: symbolLevel]
en: none
fi_FI: ei mitään

[ctx: symbolLevel]
en: some
fi_FI: jotkin

[ctx: symbolPreserve]
en: always
fi_FI: aina

[ctx: symbolPreserve]
en: never
fi_FI: ei koskaan

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
fi_FI: vain alemmalla symbolitasolla

[ctx: synth setting]
en: Inflection
fi_FI: Sävy

[ctx: synth setting]
en: Language
fi_FI: Kieli

[ctx: synth setting]
en: Pitch
fi_FI: Korkeus

[ctx: synth setting]
en: Rate
fi_FI: Nopeus

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
fi_FI: Nopeuden lisäys

[ctx: synth setting]
en: Variant
fi_FI: Muunnelma

[ctx: synth setting]
en: Voice
fi_FI: Puheääni

[ctx: synth setting]
en: Volume
fi_FI: Voimakkuus

en: tab control
fi_FI: välilehtisäädin

en: tabctl
fi_FI: vlsdn

en: table
fi_FI: taulukko

en: table body
fi_FI: taulukon teksti

en: table footer
fi_FI: taulukon alatunniste

en: table header
fi_FI: taulukon ylätunniste

en: table property
fi_FI: taulukon ominaisuus

en: table with {columnCountText} and {rowCountText}
fi_FI: taulukko jossa {columnCountText} ja {rowCountText}

en: tbl
fi_FI: tlk

en: tear off menu
fi_FI: irrotusvalikko

en: term
fi_FI: pte

en: terminal
fi_FI: pääte

en: text
fi_FI: teksti

en: text "%s" not found
fi_FI: tekstiä "%s" ei löydy

en: text frame
fi_FI: tekstikehys

en: text mode
fi_FI: tekstitila

en: tgbtn
fi_FI: vtpnk

en: thick
fi_FI: leveä

en: thick diagonal crosshatch
fi_FI: leveä vinoon ristiviivoitettu

en: thin
fi_FI: kapea

en: thin diagonal crosshatch
fi_FI: kapea vinoon ristiviivoitettu

en: thin diagonal stripe
fi_FI: kapea vinoon raidoitettu

en: thin horizontal crosshatch
fi_FI: kapea vaakasuuntaan ristiviivoitettu

en: thin horizontal stripe
fi_FI: kapea vaakasuuntaan raidoitettu

en: thin reverse diagonal stripe
fi_FI: kapea kenoon raidoitettu

en: thin vertical stripe
fi_FI: kapea pystysuuntainen raidoitettu

en: through row {row} column {column}
fi_FI: / rivi {row} sarake {column}

en: through {endCol}
fi_FI: / {endCol}

en: through {endRow}
fi_FI: / {endRow}

en: thumb control
fi_FI: asetussäädin

[ctx: time format]
en: {D} day {H}:{M}:{S}
fi_FI: {D} päivä {H}:{M}:{S}

[ctx: time format]
en: {D} days {H}:{M}:{S}
fi_FI: {D} päivää {H}:{M}:{S}

[ctx: time format]
en: {H}:{M}:{S}
fi_FI: {H}.{M}.{S}

[ctx: time format]
en: {M}:{S}
fi_FI: {M}.{S}

en: title bar
fi_FI: otsikkorivi

en: tlbar
fi_FI: tkplk

en: tltip
fi_FI: tkvhj

en: to focus
fi_FI: kohdistusta

en: to review
fi_FI: tarkastelukohdistinta

en: toggle button
fi_FI: vaihtopainike

en: tool bar
fi_FI: työkalurivi

en: tool tip
fi_FI: työkaluvihje

en: top edge
fi_FI: yläreuna

[ctx: touch action]
en: flick down
fi_FI: pyyhkäise alas

[ctx: touch action]
en: flick left
fi_FI: pyyhkäise vasemmalle

[ctx: touch action]
en: flick right
fi_FI: pyyhkäise oikealle

[ctx: touch action]
en: flick up
fi_FI: pyyhkäise ylös

[ctx: touch action]
en: hold
fi_FI: pidä

[ctx: touch action]
en: hover
fi_FI: liu'uta

[ctx: touch action]
en: hover down
fi_FI: liu'uta alas

[ctx: touch action]
en: hover up
fi_FI: liu'uta ylös

[ctx: touch action]
en: tap
fi_FI: napauta

[ctx: touch action]
en: tap and hold
fi_FI: napauta ja pidä

en: track change: {text}
fi_FI: Jäljitetty muutos: {text}

en: tree view
fi_FI: puunäkymä

en: tree view button
fi_FI: puunäkymäpainike

en: tree view item
fi_FI: puunäkymän kohde

en: triggered
fi_FI: käynnistin käytössä

en: triple {action}
fi_FI: {action} kolmesti

en: tv
fi_FI: pn

en: tvbtn
fi_FI: pnpnk

en: tvitem
fi_FI: pnkhde

en: unavailable
fi_FI: ei käytettävissä

en: underline
fi_FI: alleviivattu

en: underlined
fi_FI: alleviivattu

en: unknown
fi_FI: tuntematon

en: unknown %s
fi_FI: tuntematon %s

en: unknown input method
fi_FI: tuntematon syöttömenetelmä

en: unknown language
fi_FI: tuntematon kieli

en: unlocked
fi_FI: lukitsematon

en: unread
fi_FI: lukematon

en: up arrow
fi_FI: ylös

en: up-right diagonal line
fi_FI: vinoviiva ylhäältä oikealle

[ctx: updateCheck]
en: Error checking for update.
    {tip}
fi_FI: Virhe päivitystä tarkistettaessa.
    {tip}

[ctx: updateCheck]
en: Make sure you are connected to the internet, and the NVDA update mirror URL is valid.
    Mirror URL: {url}
fi_FI: Varmista, että internet-yhteys on käytettävissä ja että NVDA:n päivityspeilipalvelimen URL-osoite on oikein.
    Peilipalvelimen URL-osoite: {url}

[ctx: updateCheck]
en: Unable to establish a connection to the NV Access server.
fi_FI: NV Accessin palvelimeen ei saada yhteyttä.

en: value {valueAxisData}
fi_FI: arvo: {valueAxisData}

en: vertical align bottom
fi_FI: pystysuuntainen tasaus alareunassa

en: vertical align distributed
fi_FI: pystysuuntainen jaettu tasaus

en: vertical align justified
fi_FI: pystysuuntainen tasaus molemmissa reunoissa

en: vertical align middle
fi_FI: pystysuuntainen tasaus keskellä

en: vertical align top
fi_FI: pystysuuntainen tasaus yläreunassa

en: vertical borders except outside
fi_FI: pystyreunat paitsi ulkoreunoilla

en: vertical stripe
fi_FI: pystysuuntainen raidoitettu

en: view port
fi_FI: näyttöikkuna

en: visited
fi_FI: vierailtu

en: volume down
fi_FI: vähennä äänenvoimakkuutta

en: volume up
fi_FI: lisää äänenvoimakkuutta

en: white space
fi_FI: tyhjätila

en: window
fi_FI: ikkuna

en: windows
fi_FI: Windows

en: with %s column | with %s columns
fi_FI[0]: jossa %s sarake
fi_FI[1]: jossa %s saraketta

en: with %s item | with %s items
fi_FI[0]: , jossa %s kohde
fi_FI[1]: , jossa %s kohdetta

en: with %s row | with %s rows
fi_FI[0]: jossa %s rivi
fi_FI[1]: jossa %s riviä

en: with {rowCountTranslation} and {colCountTranslation}
fi_FI: jossa {rowCountTranslation} ja {colCountTranslation}

en: wnd
fi_FI: ikn

en: word
fi_FI: sana

en: {author} is editing
fi_FI: {author} muokkaa

en: {backgroundColor} background
fi_FI: {backgroundColor} tausta

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
fi_FI: {bookPercentage} %, sijainti {curLocation} / {maxLocation}

en: {category} ({nbResults} result) | {category} ({nbResults} results)
fi_FI[0]: {category} ({nbResults} tulos)
fi_FI[1]: {category} ({nbResults} tulosta)

en: {color1} to {color2}
fi_FI: {color1} ja {color2}

en: {color} (default color)
fi_FI: {color} (oletusväri)

en: {color} on {backgroundColor}
fi_FI: tekstin väri: {color}, taustaväri: {backgroundColor}

en: {columnCount} column | {columnCount} columns
fi_FI[0]: {columnCount} sarake
fi_FI[1]: {columnCount} saraketta

en: {curPercent:.0f}%
fi_FI: {curPercent:.0f} %

en: {date} (all day)
fi_FI: {date} (koko päivä)

en: {desc} left and right edges
fi_FI: {desc} vasen ja oikea reuna

en: {desc} surrounding border
fi_FI: {desc} ympäröivä reuna

en: {desc} top and bottom edges
fi_FI: {desc} ylä- ja alareunat

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
fi_FI: {desc} vinoviivat ylhäältä oikealle ja alhaalta oikealle

en: {distance:.3g} point from bottom slide edge | {distance:.3g} points from bottom slide edge
fi_FI[0]: {distance:.3g} piste dian alareunasta
fi_FI[1]: {distance:.3g} pistettä dian alareunasta

en: {distance:.3g} point from left slide edge | {distance:.3g} points from left slide edge
fi_FI[0]: {distance:.3g} piste dian vasemmasta reunasta
fi_FI[1]: {distance:.3g} pistettä dian vasemmasta reunasta

en: {distance:.3g} point from right slide edge | {distance:.3g} points from right slide edge
fi_FI[0]: {distance:.3g} piste dian oikeasta reunasta
fi_FI[1]: {distance:.3g} pistettä dian oikeasta reunasta

en: {distance:.3g} point from top slide edge | {distance:.3g} points from top slide edge
fi_FI[0]: {distance:.3g} piste dian yläreunasta
fi_FI[1]: {distance:.3g} pistettä dian yläreunasta

en: {distance} from left edge of page
fi_FI: {distance} sivun vasemmasta reunasta

en: {distance} from top edge of page
fi_FI: {distance} sivun yläreunasta

en: {elapsedTime} elapsed
fi_FI: {elapsedTime} kulunut

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
fi_FI: väliltä {firstAddress}  {firstContent} ja {lastAddress}  {lastContent}

en: {firstAddress} through {lastAddress}
fi_FI: väliltä {firstAddress} ja {lastAddress}

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
fi_FI: väliltä {firstAddress} {firstValue} ja {lastAddress} {lastValue}

en: {hourText} and {minuteText} remaining
fi_FI: {hourText} ja {minuteText} jäljellä

en: {hourText} remaining
fi_FI: {hourText} jäljellä

en: {hours:d} hour | {hours:d} hours
fi_FI[0]: {hours:d} tunti
fi_FI[1]: {hours:d} tuntia

en: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} is covered by the GNU General Public License (Version 2 or later).
    You are free to share or change this software in any way you like as long as it is accompanied by the license and you make all source code available to anyone who wants it.
    This applies to both original and modified copies of this software, plus any derivative works.
    For further details, you can view the license from the Help menu.
    It can also be viewed online at: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html and https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.en.html
    
    {name} is developed by NV Access, a non-profit organisation committed to helping and promoting free and open source solutions for blind and vision impaired people.
    If you find NVDA useful and want it to continue to improve, please consider donating to NV Access. You can do this by selecting Donate from the NVDA menu.
fi_FI: {longName} ({name})
    Versio: {version} ({version_detailed})
    Kotisivun osoite: {url}
    {copyright}
    
    {name} on suojattu GNU GPL -lisenssin 2.0-versiolla tai uudemmalla.
    Voit vapaasti jakaa tai muuttaa tätä ohjelmistoa, kunhan toimitat lisenssin sen mukana ja pidät lähdekoodin kaikkien saatavilla.
    Tämä koskee sekä alkuperäisiä että muokattuja ohjelmistokopioita ja kaikkia johdannaisia.
    Saat lisätietoja tarkastelemalla lisenssiä Ohje-valikosta.
    Lisenssi on luettavissa myös verkossa osoitteissa: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html ja https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.en.html
    
    {name}:ta kehittää NV Access, voittoa tavoittelematon organisaatio, joka on sitoutunut auttamaan ja edistämään sokeille ja heikkonäköisille tarkoitettuja vapaita ja avoimen lähdekoodin ratkaisuja.
    Jos pidät NVDA:ta hyödyllisenä ja haluat sen kehityksen jatkuvan, harkitse lahjoittamista NV Accessille. Voit tehdä lahjoituksen valitsemalla NVDA-valikosta Lahjoita.

en: {message}
    
    Category: "{category}"
    Option: "{option}"
fi_FI: {message}
    
    Kategoria: "{category}"
    Asetus: "{option}"

en: {minuteText} remaining
fi_FI: {minuteText} jäljellä

en: {minutes:d} minute | {minutes:d} minutes
fi_FI[0]: {minutes:d} minuutti
fi_FI[1]: {minutes:d} minuuttia

en: {modifier} released
fi_FI: {modifier} vapautettu

en: {numFingers} finger {action} | {numFingers} finger {action}
fi_FI[0]: {action} {numFingers} sormella
fi_FI[1]: {action} {numFingers} sormella

en: {number} of {total}
fi_FI: {number} / {total}

en: {num} suggestion | {num} suggestions
fi_FI[0]: {num} ehdotus
fi_FI[1]: {num} ehdotusta

en: {offset:.3g} centimeter | {offset:.3g} centimeters
fi_FI[0]: {offset:.3g} senttimetri
fi_FI[1]: {offset:.3g} senttimetriä

en: {offset:.3g} character | {offset:.3g} characters
fi_FI[0]: {offset:.3g} merkki
fi_FI[1]: {offset:.3g} merkkiä

en: {offset:.3g} inch | {offset:.3g} inches
fi_FI[0]: {offset:.3g} tuuma
fi_FI[1]: {offset:.3g} tuumaa

en: {offset:.3g} millimeter | {offset:.3g} millimeters
fi_FI[0]: {offset:.3g} millimetri
fi_FI[1]: {offset:.3g} millimetriä

en: {offset:.3g} pica | {offset:.3g} picas
fi_FI[0]: {offset:.3g} pica
fi_FI[1]: {offset:.3g} picaa

en: {offset:.3g} pt
fi_FI: {offset:.3g} pistettä

en: {profileName} configuration profile active
fi_FI: {profileName}-asetusprofiili aktiivisena

en: {profile} profile activated
fi_FI: Profiili {profile} otettu käyttöön

en: {profile} profile deactivated
fi_FI: Profiili {profile} poistettu käytöstä

en: {remainingTimeFormatted} remaining
fi_FI: {remainingTimeFormatted} jäljellä

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
fi_FI: {revisionType}, {description}: {text}, muokkaaja: {author}, päiväys: {date}

en: {rowCount} row | {rowCount} rows
fi_FI[0]: {rowCount} rivi
fi_FI[1]: {rowCount} riviä

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
fi_FI: Sarja {seriesIndex} / {seriesCount}: {seriesName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
fi_FI: {seriesName}, suuntaviivan tyyppi: {trendlineType}, nimi: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
fi_FI: {seriesName}, suuntaviivan tyyppi: {trendlineType}, nimi: {trendlineName}, selite: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
fi_FI: fonttikoko {size:g} pistettä

en: {startTime} to {endTime}
fi_FI: alkaa {startTime}, päättyy {endTime}

en: {start} through {end}
fi_FI: väliltä {start} ja {end}

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
fi_FI: tyyli: {styleName}, jäsennystaso {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
fi_FI: {symbol} niin kuin {description}

en: {textAttribute} off
fi_FI: {textAttribute} ei käytössä

en: {textAttribute} on
fi_FI: {textAttribute} käytössä

en: {totalTime} total
fi_FI: Kokonaisaika {totalTime}

en: {val:.2f} centimetre | {val:.2f} centimetres
fi_FI[0]: {val:.2f} senttimetri
fi_FI[1]: {val:.2f} senttimetriä

en: {val:.2f} cm
fi_FI: {val:.2f} senttimetriä

en: {val:.2f} in
fi_FI: {val:.2f} tuumaa

en: {val:.2f} inch | {val:.2f} inches
fi_FI[0]: {val:.2f} tuuma
fi_FI[1]: {val:.2f} tuumaa

en: {val:g} pt space before paragraph
fi_FI: {val:g} pisteen väli ennen kappaletta
