nvda - en to gl_ES translation catalogue (3279 entries)

en:  %s is currently running.
gl_ES:  %s está actualmente en execución.

en:  %s module is loaded.
gl_ES:  o módulo %s está Cargado.

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
gl_ES:  fracción {fractionValue:.2f} Porcento slice {pointIndex} de {pointCount}

en:  minus
gl_ES:  menos

en:  square
gl_ES:  cadrado

en:  title: {axisTitle}
gl_ES:  título: {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
gl_ES:  {segmentType} {pointIndex} de {pointCount}

en: %d character | %d characters
gl_ES[0]: %d carácter
gl_ES[1]: %d caracteres

en: %d percent
gl_ES: %d porcento

en: %s application
gl_ES: %s aplicación

en: %s column | %s columns
gl_ES[0]: %s columna
gl_ES[1]: %s columnas

en: %s end
gl_ES: %s fin

en: %s highlighted
gl_ES: %s resaltado

en: %s item | %s items
gl_ES[0]: %s elemento
gl_ES[1]: %s elementos

en: %s keyboard
gl_ES: teclado %s

en: %s mode
gl_ES: modo %s

en: %s normalized
gl_ES: %s normalizado

en: %s selected
gl_ES: %s selecionado

en: %s selected instead
gl_ES: %s selecionado no seu lugar

en: %s unselected
gl_ES: %s deselecionado

en: &About add-on...
gl_ES: &Acerca do complemento...

en: &About...
gl_ES: &Acerca de...

en: &Add
gl_ES: &Engadir

en: &Add-on store...
gl_ES: Tenda de &complementos...

en: &Alignment
gl_ES: &Alineamento

en: &Annotations
gl_ES: &Anotacións

en: &Anywhere
gl_ES: &En calquera sitio

en: &Apply
gl_ES: &Aplicar

en: &Beep for capitals
gl_ES: &Pitar para as maiúsculas

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
gl_ES: &Pitar se se teclean letras en minúsculas cando BloqMaius está activado

en: &Bookmarks
gl_ES: &Marcas

en: &Braille viewer
gl_ES: Visualizador &Braille

en: &Brightness controls audio coordinates volume
gl_ES: o brilo controla o volume do audio

en: &Buttons
gl_ES: &Botóns

en: &Categories:
gl_ES: &Categorías:

en: &Charts
gl_ES: &Gráficos

en: &Check for update...
gl_ES: &Procurar actualización...

en: &Clickable
gl_ES: Admite &Clic

en: &Close
gl_ES: &Pechar

en: &Colors
gl_ES: &Cores

en: &Comment
gl_ES: &Comentario

en: &Configuration profiles...
gl_ES: &Configuración de perfís...

en: &Continue
gl_ES: &Continuar

en: &Continue running
gl_ES: &Continuar execución

en: &Copy version number
gl_ES: &Copiar número de versión

en: &Create portable copy...
gl_ES: &Crear copia Portable...

en: &Default dictionary...
gl_ES: Diccionario por &Omisión...

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
gl_ES: &Retraso nas descripcións para caracteres co movemento do cursor

en: &Delete
gl_ES: &Borrar

en: &Dictionary entries
gl_ES: Entradas do &Diccionario

en: &Diff algorithm:
gl_ES: Algoritmo &diff:

en: &Displays to detect automatically:
gl_ES: &Amosa para detectar automáticamente:

en: &Donate
gl_ES: &Doar

en: &Done
gl_ES: &Feito

en: &Download update
gl_ES: &Descargar actualización

en: &Edit
gl_ES: &Editar

en: &Editor revisions
gl_ES: Revisións do &editor

en: &Enable Highlighting
gl_ES: &Habilitar resaltado

en: &Enable browse mode on page load
gl_ES: &Activar o modo Exploración ao se cargar a páxina

en: &Errors
gl_ES: &Erros

en: &External IP:
gl_ES: Enderezo &IP externo:

en: &Figures and captions
gl_ES: &Figuras e pes de foto

en: &Font name
gl_ES: Nome da &fonte

en: &Form fields
gl_ES: Campos de &Formulario

en: &Generate Key
gl_ES: &Xerar clave

en: &Graphics
gl_ES: &Gráficos

en: &Groupings
gl_ES: &Grupos

en: &Guess object position information when unavailable
gl_ES: &Adiviña &posición e información do obxecto cando non está dispoñible

en: &HID keyboard input simulation
gl_ES: Simulación de entrada &HID

en: &Headings
gl_ES: &Cabeceiras

en: &Help
gl_ES: A&xuda

en: &Help, training and support
gl_ES: A&xuda, formación e soporte

en: &Host:
gl_ES: &Equipo ou servidor:

en: &Hover for cell routing
gl_ES: &Desprazar para enrutar a celda

en: &Inflection
gl_ES: &Entoación

en: &Input table:
gl_ES: Táboa de &Entrada:

en: &Install NVDA on this computer
gl_ES: &Instalar NVDA nesta computadora

en: &Install NVDA...
gl_ES: &Instalar NVDA...

en: &Keep existing desktop shortcut
gl_ES: &Manter o atallo de teclado do escritorio existente

en: &Key:
gl_ES: &Clave:

en: &Keyboard layout:
gl_ES: Disposición do &teclado:

en: &Language
gl_ES: &Lingua

en: &Level
gl_ES: &nivel

en: &Line spacing
gl_ES: espaciado de &liña

en: &Lists
gl_ES: &Listas

en: &Maximum number of characters on one line
gl_ES: &Máximo de caracteres nunha liña

en: &Modes available in the 'Cycle sound split mode' command:
gl_ES: &Modos dispoñibles na orde 'Percorrer modo separación de son':

en: &Modes available in the Cycle speech mode command:
gl_ES: &Modos dispoñibles na orde percorrer modos de voz:

en: &Move to
gl_ES: &Moverse cara

en: &Multiple key press timeout (ms):
gl_ES: Tempo de espera para premer teclas &Múltiples (ms):

en: &New
gl_ES: &Novo

en: &No
gl_ES: &Non

en: &Not now
gl_ES: Agora &non

en: &Number of lines per page
gl_ES: &número de liñas por páxina

en: &Output table:
gl_ES: Táboa de &Saída:

en: &Pages
gl_ES: &Páxinas

en: &Paragraph indentation
gl_ES: Sangría de &parágrafo

en: &Paragraph style:
gl_ES: Estilo do &parágrafo:

en: &Pattern
gl_ES: &Patrón

en: &Pitch
gl_ES: &Ton

en: &Play audio coordinates when mouse moves
gl_ES: reproducir audio cando se move o rato

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
gl_ES: &Reproducir son ao conmutar a Cortina de Pantalla

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
gl_ES: &Reproducir sons ao iniciar ou saír do NVDA

en: &Port:
gl_ES: &Porto:

en: &Postpone update
gl_ES: &Retrasar actualización

en: &Preferences
gl_ES: &Preferencias

en: &Proceed with installation (not recommended)
gl_ES: &Proceder coa instalación (non recomendado)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
gl_ES: &Pronunciación da puntoación e símbolos...

en: &Python console
gl_ES: Consola de &Python

en: &Rate
gl_ES: Ve&locidade

en: &References
gl_ES: &Referencias

en: &Remove
gl_ES: &Borrar

en: &Rename
gl_ES: &Renomear

en: &Replacement
gl_ES: &Reemplazar

en: &Revert to saved configuration
gl_ES: &Voltar á Configuración Gardada

en: &Review add-ons...
gl_ES: &Revisar complementos...

en: &Save
gl_ES: &Gardar

en: &Save configuration
gl_ES: &Gardar Configuración

en: &Save configuration when exiting NVDA
gl_ES: &Gardar configuración ao saír do NVDA

en: &Select NVDA Modifier Keys
gl_ES: &Selecionar Teclas Modificadoras do NVDA

en: &Send actual symbol to synthesizer
gl_ES: &Enviar símbolo actual ao sintetizador

en: &Settings...
gl_ES: &Opcións...

en: &Sheets
gl_ES: &Follas

en: &Show Braille Viewer on Startup
gl_ES: &Amosar Visualizador de Braille ao Comezar

en: &Show Speech Viewer on Startup
gl_ES: &Amosar Visualizador de Voz ao Arrincar

en: &Show cursor
gl_ES: &Amosar cursor

en: &Show this dialog when NVDA starts
gl_ES: &Amosar este diálogo cando NVDA comece

en: &Simple review mode
gl_ES: Modo de revisión &sinxelo

en: &Sound split mode:
gl_ES: Modo &separación de son:

en: &Speech viewer
gl_ES: Visualizador da &Fala

en: &Start the new portable copy after creation
gl_ES: &Comezar a copia portable nova despois da creación

en: &Symbol:
gl_ES: &Símbolo:

en: &Symbols
gl_ES: &Símbolos

en: &Synthesizer:
gl_ES: &Sintetizador:

en: &Tables
gl_ES: &Táboas

en: &Temporary dictionary...
gl_ES: Diccionario &Temporal...

en: &Test...
gl_ES: &Proba...

en: &Tools
gl_ES: &Ferramentas

en: &Touch typing mode
gl_ES: Modo escritura &Tactil

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
gl_ES: &Capturar todo o que non sexsan xestos de ordes para que non alcancen o documento

en: &Triggers...
gl_ES: &Disparadores...

en: &Type
gl_ES: &Tipo

en: &Update now
gl_ES: &Actualizar agora

en: &Update to NVDA {version}
gl_ES: &Actualizar NVDA a {version}

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
gl_ES: &Utilizar Bloqueo Maiúsculas como tecla modificadora do NVDA

en: &User Guide
gl_ES: &Guía do Usuario

en: &View License
gl_ES: &Ver Licenza

en: &Voice
gl_ES: &Voz

en: &Voice dictionary...
gl_ES: Diccionario por &Voces...

en: &Yes
gl_ES: &Si

en: (normal configuration)
gl_ES: (configuración normal)

en: 0 matches
gl_ES: 0 coincidenzas

en: 1.5 line spacing
gl_ES: espaciado de liña 1.5

en: 100 percent Stacked Area
gl_ES: Área 100 porcento Apilada

en: 100 percent Stacked Bar
gl_ES: Barra Apilada 100 porcento

en: 100 percent Stacked Column
gl_ES: Columna Apilada 100 porcento

en: 100 percent Stacked Cone Bar
gl_ES: Barra Cónica Agrupada 100 porcento

en: 100 percent Stacked Cone Column
gl_ES: Columna Cónica Apilada 100 porcento

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
gl_ES: Barra Cilíndrica Apilada 100 porcento

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
gl_ES: Columna Cilíndrica Apilada 100 porcento

en: 100 percent Stacked Line
gl_ES: Liña Apilada 100 porcento

en: 100 percent Stacked Line with Markers
gl_ES: Liña Con Marcas Apilada 100 porcento

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
gl_ES: Barra Piramidal Apilada 100 porcento

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
gl_ES: Columna Piramidal Apilada 100 porcento

en: 12.5% gray
gl_ES: 12.5% gris

en: 25% gray
gl_ES: 25% gris

en: 3D 100 percent Stacked Bar
gl_ES: Barra 3D Apilada 100 porcento

en: 3D 100 percent Stacked Column
gl_ES: Columna 3D Apilada 100 porcento

en: 3D Area
gl_ES: Área 3D

en: 3D Clustered Bar
gl_ES: Barras 3D Agrupadas

en: 3D Clustered Column
gl_ES: Columna 3D Agrupada

en: 3D Column
gl_ES: columna 3D

en: 3D Cone Column
gl_ES: Columna Cónica 3D

en: 3D Cylinder Column
gl_ES: Columna Cilíndrica 3D

en: 3D Line
gl_ES: Liña 3D

en: 3D Pie
gl_ES: Circular 3D

en: 3D Pyramid Column
gl_ES: Columna Piramidal 3D

en: 3D Stacked Area
gl_ES: Area 3D Apilada

en: 3D Stacked Bar
gl_ES: Barra 3D Apilada

en: 3D Stacked Column
gl_ES: Columna 3D Apilada

en: 3D Surface
gl_ES: Superficie 3D

en: 3D Surface (wireframe)
gl_ES: Superficie 3D (bastidor)

en: 50% gray
gl_ES: 50% gris

en: 6.25% gray
gl_ES: 6.25% gris

en: 75% gray
gl_ES: 75% gris

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
gl_ES: Un diálogo onde podes axuxtar o diccionario por omisión engadindo entradas do diccionario á lista

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
gl_ES: Un diálogo onde podes configurar o diccionario temporalmente engadindo as entradas do diccionario á caixa de edición

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
gl_ES: Un diálogo onde podes axustar o diccionario por voces específico engadindo entradas do diccionario á lista

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
gl_ES: Un lector de pantalla gratuito e de código aberto para Microsoft Windows

en: A pattern is required.
gl_ES: Requírese dun patrón.

en: A portable copy already exists in the directory '{portableDirectory}'. Do you want to update it?
gl_ES: Xa existe unha copia portable no directorio '{portableDirectory}'. ¿Queres actualizalo?

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
gl_ES: Atopouse unha copia anterior do NVDA no teu sistema. Esta copia actualizaráse.

en: A profile cannot have an empty name.
gl_ES: Un perfil non pode ter un nome valdeiro.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
gl_ES: Xa está instalada unha versión deste complemento. ¿Gostaríache actualizar {summary} á versión {curVersion} a versión {newVersion}?

en: About NVDA
gl_ES: Acerca do NVDA

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
gl_ES: Acción non dispoñible na versión do NVDA da Tenda de Windows

en: Action unavailable in a temporary version of NVDA
gl_ES: Acción non dispoñible nunha versión temporal do NVDA

en: Action unavailable in secure context
gl_ES: Acción non dispoñible en contexto seguro

en: Action unavailable while Windows is locked
gl_ES: Acción non dispoñible mentres o Windows estea bloqueado

en: Action unavailable while a dialog requires a response
gl_ES: Acción non dispoñible mentres un diálogo requira unha resposta

en: Action unavailable while the braille mode is set to speech output
gl_ES: Acción non disponible mentras o modo braille se configura a saída de fala

en: Action unavailable. Braille is tethered to focus
gl_ES: Acción non dispoñible. O Braille está a seguir ao foco

en: Activate
gl_ES: Activado

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
gl_ES: Activa ou desactiva o perfil de configuración {profile}

en: Activates the Add-on Store to browse and manage add-on packages for NVDA
gl_ES: Activa a Tenda de Complementos do NVDA para instalar e xestionar paquetes de complementos para o NVDA

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
gl_ES: Activa a Consola de Python do NVDA, útil principalmente para desenvolvemento

en: Activates the current object in the document
gl_ES: Activa o obxecto actual no documento

en: Activates the text at the cursor if possible
gl_ES: Activa o texto no cursor se é posible

en: Add Dictionary Entry
gl_ES: Engadir entrada de diccionario

en: Add Symbol
gl_ES: Engadir Símbolo

en: Add-on Installation
gl_ES: Instalación de Complemento

en: Add-on Store
gl_ES: Tenda de Complementos

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
gl_ES: Os complementos non poden instalarse na versión da Tenda de Windows de NVDA

en: Advanced
gl_ES: Avanzado

en: Afrikaans grade 1
gl_ES: Afrikaans grao 1

en: Afrikaans grade 2
gl_ES: Afrikaans grao 2

en: Akkadian (Borger) grade 1
gl_ES: Akadio (Borger) grao 1

en: Akkadian (US) grade 1
gl_ES: Akadio (US) grao 1

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
gl_ES: Agora deshabilitáronse todos os complementos. Voltaranse a habilitar no seguinte reinicio a menos que escollas deshabilitalos de novo.

en: All caps on
gl_ES: Todo en maiúsculas activado

en: All dots
gl_ES: Todos os puntos

en: Allow NV Access to gather NVDA usage statistics
gl_ES: Permitir a NV Access recoller estadísticas de uso do NVDA

en: Allow automatic updates to install incompatible add-ons
gl_ES: Permitir que as actualizacións automáticas instalen complementos incompatibles

en: Allow skim &reading in Say All
gl_ES: Permitir &lectura superficial en Falar todo

en: Alpha numeric input
gl_ES: Entrada alfanumérica

en: Already connected
gl_ES: Xa conectado

en: Already in a content recognition result
gl_ES: Xa se está nun resultado de recoñecemento de contido

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
gl_ES: Xa se fixou fila {rowNumber} columna {columnNumber} como principio de cabeceiras de columna

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
gl_ES: Xa se fixou fila {rowNumber} columna {columnNumber} como principio de cabeceiras de fila

en: Already set {address} as start of column headers
gl_ES: Xa se fixou {address} como principio de cabeceiras de columna

en: Already set {address} as start of row headers
gl_ES: Xa se fixou {address} como principio de cabeceiras de fila

en: Always
gl_ES: Sempre

en: Always duck
gl_ES: Atenuar sempre

en: Always fill display
gl_ES: Rechear pantalla sempre

en: Always include short character &description when announcing candidates
gl_ES: Incluir sempre &descripción curta de carácter cando se anuncian candidatos

en: An error has caused this feature ({title}) to be unavailable at this time. Restarting NVDA or Windows may solve this problem.
gl_ES: Un erro causou que a característica ({title}) non estea disponible neste momento. Reiniciar o NVDA ou Windows pode arranxar este problema.

en: An error has caused this feature to be unavailable at this time. Restarting NVDA or Windows may solve this problem.
gl_ES: Un erro causou que esta función non estea dispoñible neste momento. Reiniciar o NVDA ou Windows pode arranxar este problema.

en: An existing NVDA installation has been detected, but its version cannot be determined. If you are attempting to install an earlier version of NVDA, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
gl_ES: Detectouse unha instalación existente do NVDA, pero non se pode determinar a súa versión. Se estás a tentar instalar unha versión anterior do NVDA, primeiro debes cancelar esta instalación e desinstalar completamente o NVDA antes de instalar a versión anterior.

en: An existing copy of NVDA has been detected in the chosen directory, but its version cannot be determined. If you are attempting to downgrade to an earlier version of NVDA, you should cancel this operation and create a new portable copy.
gl_ES: Detectouse unha copia existente de NVDA no directorio escollido, pero non se pode determinar a súa versión. Se estás a tentar cambiar a unha versión anterior de NVDA, debes cancelar esta operación e crear unha nova copia portable.

en: Annotations
gl_ES: Anotacións

en: Announce &selected candidate
gl_ES: Anunciar candidato &seleccionado

en: Announces the current selection in edit controls and documents. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions. Pressing four times shows it in a browsable message.
gl_ES: Anuncia a selección actual en controis de edición e en documentos. Premendo dúas veces deletrea esta información. Premendo tres veces deletréao usando descripción de caracteres. Premendo catro veces amósao nunha mensaxe explorable.

en: Answer to:
gl_ES: Responder a:

en: Any
gl_ES: Calquera

en: Appointment {subject}, {time}
gl_ES: Cita {subject}, {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
gl_ES: Braille de ordenador de 8 puntos árabe

en: Arabic grade 1
gl_ES: Árabe grado 1

en: Arabic grade 2
gl_ES: Árabe grado 2

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
gl_ES: ¿Estás seguro de querer instalar este complemento?
    Instala só complementos de fontes confiables.
    Complemento: {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
gl_ES: ¿Estás seguro de que queres borrar todas as entradas deste diccionario?

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
gl_ES: ¿Estás seguro de querer reestablecer todos os xestos aos seus valores predeterminados de fábrica?
    
    			Perderanse todos os xestos definidos polo usuario, xa sexan definidos previamente ou durante esta sesión.
    			Esto non se pode desfacer.

en: Area
gl_ES: Área

en: Arti&cles
gl_ES: Arti&gos

en: Assamese grade 1
gl_ES: Asamese grao 1

en: At least one NVDA modifier key must be set. Caps lock will remain as an NVDA modifier key.
gl_ES: Polo menos debe establecerse unha tecla modificadora NVDA. BloqMáius seguirá a ser unha tecla modificadora NVDA.

en: At least one key must be used as the NVDA key.
gl_ES: Polo menos débese utilizar unha tecla como a tecla do NVDA.

en: At least one sound split mode has to be checked.
gl_ES: Ten que estar marcado ao menos un modo de separación de son.

en: At least two speech modes have to be checked.
gl_ES: Polo menos hanse de marcar dous modos de voz.

en: Attachments
gl_ES: Anexos

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
gl_ES: Tentar cancelar a voz para eventos do foco caducados:

en: Audio d&ucking mode:
gl_ES: Modo de &atenuación do Audio:

en: Audio ducking not supported
gl_ES: Non se soporta a atenuación de audio

en: Audio indication of focus and browse modes
gl_ES: Indicación de audio dos modos foco e revisión

en: Audio output &device:
gl_ES: &Dispositivo de saída de audio:

en: Automatic
gl_ES: Automático

en: Automatic &Say All on page load
gl_ES: &Ler Todo automáticamente en páxinas cargadas

en: Automatic &updates:
gl_ES: &Actualizacións automáticas:

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
gl_ES: Automático (preferible Diff Match Patch)

en: Automatic (prefer UIA)
gl_ES: Automático (preferible UIA)

en: Automatic (prefer selective)
gl_ES: Automático (preferible selectivo)

en: Automatic ({name})
gl_ES: Automático ({name})

en: Automatic dialect switching (when supported)
gl_ES: Cambio automático de dialecto (cando se soporte)

en: Automatic focus mode for caret movement
gl_ES: Modo automático de foco para o movemento das flechas

en: Automatic focus mode for focus changes
gl_ES: Modo automático de foco para trocos do foco

en: Automatic language and dialect switching on
gl_ES: Cambio automático de lingua e de dialecto activado

en: Automatic language switching (when supported)
gl_ES: Cambio automático de lingua (cando se soporte)

en: Automatic language switching off
gl_ES: Cambio automático de lingua desactivado

en: Automatic language switching on
gl_ES: Cambio automático de lingua activado

en: Automatic refresh disabled
gl_ES: Refresco automático desactivado

en: Automatic refresh enabled
gl_ES: Refresco automático activado

en: Automatically check for &updates to NVDA
gl_ES: Procurar automáticamente &actualizacións do NVDA

en: Automatically report all available &candidates
gl_ES: Anunciado automático de todas as &candidatas dispoñibles

en: Automatically say all on result
gl_ES: Dicir todo automaticamente ao obter o resultado

en: Avoid splitting &words when possible
gl_ES: Evitar separamento de &palabras cando sexa posible

en: BCC:
gl_ES: CCO:

en: Bar of Pie
gl_ES: Barra Circular

en: Baseline
gl_ES: Liña de base

en: Bashkir grade 1
gl_ES: Baskir grao 1

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
gl_ES: Pantallas braille Baum/HumanWare/APH/Orbit

en: Beep
gl_ES: Pitar

en: Beep and speak progress bar updates
gl_ES: Pitar e falar as actualizacións das barras de progreso

en: Beep for progress bar updates
gl_ES: Pitar para as actualizacións da barra de progreso

en: Begins interaction with math content
gl_ES: Comeza a interactuación cas matemáticas

en: Belarusian computer braille
gl_ES: Braille computerizado bielorruso

en: Belarusian literary braille
gl_ES: Braille literario bielorruso

en: Belarusian literary braille (detailed)
gl_ES: Braille literario Bioloruso (detallado)

en: Bengali grade 1
gl_ES: Bengalí grao 1

en: Beta or dev
gl_ES: Beta ou dev

en: Bitmap placeholder
gl_ES: Marcador de posición de mapa de bits

en: Blink cursor
gl_ES: Parpadeo do cursor

en: Block &quotes
gl_ES: &Citas

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
gl_ES: Bluetooth Serie: {port} ({deviceName})

en: Bold off
gl_ES: Negriña desactivada

en: Bold on
gl_ES: Negriña activada

en: Both Colors and Styles
gl_ES: Ambas Cores e Estilos

en: Both host and key must be set.
gl_ES: Tanto o equipo como a clave deben estar configurados.

en: Both port and key must be set.
gl_ES: Tanto porto coma clave deben estar establecidos.

en: Bottom
gl_ES: Fin

en: Braille &display:
gl_ES: &Pantalla braille:

en: Braille Display Error
gl_ES: Erro da liña braille

en: Braille Unicode normalization default ({default})
gl_ES: Normalización Unicode braille predeterminada ({default})

en: Braille Unicode normalization {state}
gl_ES: Normalización Unicode braille {state}

en: Braille cursor %s
gl_ES: Cursor braille %s

en: Braille cursor is turned off
gl_ES: O cursor braille está desactivado

en: Braille cursor off
gl_ES: Cursor braille desactivado

en: Braille cursor on
gl_ES: Cursor braille activado

en: Braille destination
gl_ES: Destiño braille

en: Braille display
gl_ES: Pantalla Braille

en: Braille focus context presentation: %s
gl_ES: Presentación de contexto do foco braille: %s

en: Braille font attributes
gl_ES: Braillificar atributos de fonte

en: Braille inp&ut
gl_ES: &Entrada braille

en: Braille input disabled
gl_ES: Entrada braille deshabilitada

en: Braille input enabled
gl_ES: Entrada braille habilitada

en: Braille mode {brailleMode}
gl_ES: Modo Braille {brailleMode}

en: Braille mode:
gl_ES: Modo Braille:

en: Braille move system caret when routing review cursor %s
gl_ES: O Braille move o cursor do sistema ao enrutar o cursor de revisión %s

en: Braille move system caret when routing review cursor default (%s)
gl_ES: O Braille move o cursor do sistema cando se enruta o cursor de revisión predeterminado (%s)

en: Braille show messages %s
gl_ES: Amosar mensaxes braille %s

en: Braille show selection %s
gl_ES: Amosar selección braille %s

en: Braille show selection default (%s)
gl_ES: O braille amosa a seleción predeteminada (%s)

en: Braille tethered %s
gl_ES: O Braille segue %s

en: Braille viewer disabled
gl_ES: Visualizador de Braille deshabilitado

en: Braille viewer enabled
gl_ES: Visualizador de Braille habilitado

en: Browse Mode
gl_ES: Modo Navegación

en: Browse mode
gl_ES: Modo navegación

en: Browse...
gl_ES: Examinar...

en: Bubble
gl_ES: Burbulla

en: Bubble with 3D effects
gl_ES: Burbulla con Efectos 3D

en: Bulgarian 8 dot computer braille
gl_ES: Braille de ordenador de 8 puntos Búlgaro

en: Bulgarian grade 1
gl_ES: Búlgaro grao 1

en: Burmese grade 1
gl_ES: Birmán grao 1

en: Burmese grade 2
gl_ES: Birmán grao 2

en: C&hange...
gl_ES: C&ambiar...

en: COM Registration Fixing Tool Failed
gl_ES: Erro de COM Registration Fixing Tool

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
gl_ES: Non se pode cambiar o perfil activo mentres estea aberto un diálogo do NVDA

en: Can't find the documentation window.
gl_ES: Non se atopou a ventá comentarios.

en: Can't select text, press twice to copy
gl_ES: Non se pode seleccionar texto, preme dúas veces para copiar

en: Cancel
gl_ES: Cancelar

en: Candidate
gl_ES: Candidata

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber} in column headers
gl_ES: Non se atopou fila {rowNumber} columna {columnNumber} en cabeceiras de columna

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber} in row headers
gl_ES: Non se atopou fila {rowNumber} columna {columnNumber} nas cabeceiras de fila

en: Cannot find {address}    in row headers
gl_ES: Non se atopou {address}    en cabeceiras de fila

en: Cannot find {address} in column headers
gl_ES: Non se atopou {address} nas cabeceiras de columna

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
gl_ES: Non se pode instalar o complemento de NVDA dende {path}.
    Debes estar a executar o NVDA para poder instalar os complementos.

en: Capital pitch change percentage
gl_ES: Cambiar porcentaxe de ton para maiúsculas

en: Caps off
gl_ES: Capitales activadas

en: Caret movement timeout (in ms)
gl_ES: Tempo de espera de movemento do cursor do sistema (en ms)

en: Case &sensitive
gl_ES: &Sensible ás maiúsculas

en: Catalan grade 1
gl_ES: Catalán grao 1

en: Category {categoryAxisData}:
gl_ES: Categoría {categoryAxisData}:

en: Cell &borders:
gl_ES: &Bordes de celdas:

en: Cell c&oordinates
gl_ES: C&ordenadas de celdas

en: Center Title placeholder
gl_ES: Marcador de posición de título centrado

en: Central Kurdish grade 1
gl_ES: Curdo central grao 1

en: Change selected symbol
gl_ES: Cambiar símbolo selecionado

en: Change tracking off
gl_ES: Seguemento de cambios desactivado

en: Change tracking on
gl_ES: Seguemento de cambios activado

en: Change...
gl_ES: Cambiar...

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
gl_ES: Fixéronse cambios aos complementos. Debes reiniciar NVDA para que estos cambios teñan efecto. ¿Gostaríache reiniciar agora?

en: Character: {character}
    Replacement: {replacement}
gl_ES: Character: {character}
    Reemprazo: {replacement}

en: Chart Elements
gl_ES: Elementos de GráficoElementos

en: Chart area
gl_ES: Área de Gráfico

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
gl_ES: Área de gráfico, alto: {chartAreaHeight}, ancho: {chartAreaWidth}, superior: {chartAreaTop}, esquerda: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
gl_ES: Marcador de posición de gráfico

en: Chart title: {chartTitle}
gl_ES: Título de gráfico {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
gl_ES: Título de gráfico: {chartTitle}, tipo: {chartType}

en: Checking for Update
gl_ES: Procurar Actualización

en: Checking for update
gl_ES: Procurar Actualización

en: Chichewa (Malawi) literary braille
gl_ES: Braille literario Chichewa (Malawi)

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
gl_ES: Chinés (China, Mandarín) Sistema braille Double-phonic

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System (no tones)
gl_ES: Chinés (China, mandarín) Sistema Braille actual (sen tons)

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
gl_ES: Chinés (China, Mandarín) Sistema braille Double-phonic

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
gl_ES: Chinés (Hong Kong, Cantonés)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
gl_ES: Chinés (Taiwan, Mandarín)

en: Chinese common braille (simplified Chinese characters)
gl_ES: Braille chinés común (caracteres chineses simplificados)

en: Clear the output pane
gl_ES: Borrar o panel de saída

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
gl_ES: Fai clic co botón esquerdo na posición actual do rato

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
gl_ES: Fai clic co botón dereito na posición actual do rato. Normalmente esto úsase para activar un menú de contexto.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
gl_ES: Fai clic co botón dereito na posición actual do rato

en: Clipboard
gl_ES: Portapapeis

en: Clipboard received
gl_ES: Portapapeis recibido

en: Close
gl_ES: Pechar

en: Clustered Bar
gl_ES: Barra Agrupada

en: Clustered Column
gl_ES: Columna Agrupada

en: Clustered Cone Bar
gl_ES: Barra Cónica Agrupada

en: Clustered Cone Column
gl_ES: Columna Cónica Agrupada

en: Clustered Cylinder Bar
gl_ES: Barra Cilíndrica Agrupada

en: Clustered Pyramid Bar
gl_ES: Barra Piramidal Agrupada

en: Clustered Pyramid Column
gl_ES: Columna Piramidal Agrupada

en: Collapsed
gl_ES: Conraído

en: Columns
gl_ES: Columnas

en: Command line option: {langDesc}
gl_ES: Opción de liña de ordes: {langDesc}

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first column cells automatically set as row headers.
gl_ES: Orde non admitida neste tipo de documento. As táboas teñen a súa primeira columna de celdas establecida automáticamente como cabeceiras de fila.

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first row cells automatically set as column headers.
gl_ES: Orde non admitida neste tipo de documento. As táboas teñen a súa primeira fila de celdas establecida automáticamente como cabeceiras de columna.

en: Commands &Quick Reference
gl_ES: &Referencia Rápida de Ordes

en: Commands Quick Reference
gl_ES: Referencia Rápida de Ordes

en: Commen&ts
gl_ES: Comen&tarios

en: Comment
gl_ES: Comentario

en: Comment thread: {comment}  by {author}
gl_ES: Fío de comentarios: {comment}  por {author}

en: Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} reply | Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} replies
gl_ES[0]: Fío de comentarios: {comment}  por {author} con {numReplies} resposta
gl_ES[1]: Fío de comentarios: {comment}  por {author} con {numReplies} respostas

en: Comment: {comment} by {author}
gl_ES: Comentario: {comment} por {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
gl_ES: Comentario: {comment} por {author} en {date}

en: Comments
gl_ES: Comentarios

en: Composition
gl_ES: Composición

en: Configuration
gl_ES: Configuración

en: Configuration File Error
gl_ES: Erro no Ficheiro de Configuración

en: Configuration Profiles
gl_ES: Configuración de Perfís

en: Configuration applied
gl_ES: Configuración aplicada

en: Configuration profile triggers disabled
gl_ES: Disparadores de perfil de Configuración desactivados

en: Configuration profile triggers enabled
gl_ES: Disparadores de perfil de Configuración desactivados

en: Configuration profiles
gl_ES: Configuración de perfís

en: Configuration restored to factory defaults
gl_ES: Configuración restaurada ós valores predeterminados de fábrica

en: Configuration saved
gl_ES: Configuración gardada

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
gl_ES: Configura canta información presentará o NVDA acerca dos controis. Estas opcións aplícanse ao anunciado do foco e ao navegador de obxectos de NVDA, pero non cando se lea contido de texto, por exemplo contido web co modo exploración.

en: Configure visual aids.
gl_ES: Configurar axudas visuais.

en: Confirm Deletion
gl_ES: Confirmar Borrado

en: Connect
gl_ES: Conectar

en: Connect and do not ask again for this server
gl_ES: Conectar e non voltar a preguntar por este servidor

en: Connect...
gl_ES: Conectar...

en: Connected
gl_ES: Conectado

en: Connecting
gl_ES: Conectando

en: Content is not visible
gl_ES: Non é visible o contido

en: Copied link
gl_ES: Liga copiada

en: Copied to clipboard
gl_ES: Copiado ao portapapeis

en: Copied to clipboard: {text}
gl_ES: Copiado  ao portapapeis: {text}

en: Copied: {text}
gl_ES: Copiado: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
gl_ES: Copia o contido da barra de estado da aplicación actual ao portapapeis.

en: Coptic 8 dot computer braille
gl_ES: Braille Copto de ordenador de 8 puntos

en: Coptic grade 1
gl_ES: Coptic grao 1

en: Copy
gl_ES: Copiar

en: Copy &link
gl_ES: Copiar &liga

en: Copy &portable configuration to current user account
gl_ES: Copiar configuración &portable a conta de usuario actual

en: Copy current &user configuration
gl_ES: Copiar configuración do &usuario actual

en: Copy navigation focus to clipboard
gl_ES: Copiar o foco de navegación no portapapeis

en: Copying Settings
gl_ES: Copiando Opcións

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
gl_ES: Copyright (C) {years} colaboradores do NVDA

en: Corners
gl_ES: Esquinas

en: Could not disable screen curtain
gl_ES: Non se puido habilitar a Cortina de pantalla

en: Could not enable screen curtain
gl_ES: Non se puido habilitar a Cortina de pantalla

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
gl_ES: Non se puideron rematar os seguintes proveedores de mellora de visión:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
gl_ES: Non se puido dar de baixa ao provedor de mellora de visión {providerName}

en: Could not load the %s synthesizer.
gl_ES: Non se puido carregar o sintetizador %s.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
gl_ES: Non se puideron cargar os seguintes provedores de mellora de visión:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
gl_ES: Non se puido cargar a pantalla {display}.

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
gl_ES: Non se puido cargar o provedor de mellora de visión {providerName}

en: Could not save configuration - probably read only file system
gl_ES: Non se puido gardá-la configuración; causa provable: o sistema de arquivos é de só lectura

en: Could not save configuration; see the log for more details.
gl_ES: No se puido gardar a configuración; consulta o rexistro para obter máis detalles.

en: Couldn't copy to clipboard.
gl_ES: Non se puido copiar ao portapapeis.

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
gl_ES: Criar icono do &escritorio e tecla de atallo (control+alt+n)

en: Create &portable copy
gl_ES: Criar copia &portable

en: Create Portable NVDA
gl_ES: Criar Portable do NVDA

en: Create a &new folder for the portable copy
gl_ES: Crear un &novo cartafol para a copia portable

en: Creating Portable Copy
gl_ES: Criando Portable Copy

en: Croatian 8 dot computer braille
gl_ES: Braille de ordenador de 8 puntos Croata

en: Croatian grade 1
gl_ES: Croata grao 1

en: Cuneiform (transliterated) grade 1
gl_ES: Cuneiforme (transliteralizado) grao 1

en: Cuneiform (transliterated, compact diacritics) grade 1
gl_ES: Cuneiforme (transliteralizado, compacto diacríticos) grao 1

en: Current application (%s)
gl_ES: Aplicación actual (%s)

en: Cursor blink rate (ms)
gl_ES: Velocidade de parpadeo do cursor (ms)

en: Cursor shape for &focus:
gl_ES: Forma do cursor para o &foco:

en: Cursor shape for &review:
gl_ES: Forma do cursor para a &revisión:

en: Cycle through the braille Unicode normalization states
gl_ES: Percorrer  os estados da normalización Unicode braille

en: Cycle through the braille cursor shapes
gl_ES: Móvese polas formas do cursor braille

en: Cycle through the braille move system caret when routing review cursor states
gl_ES: Percorre os estados do braille move o cursor do sistema ao enrutar o cursor de revisión

en: Cycle through the braille show messages modes
gl_ES: Percorre os modos de amosar mensaxes en braille

en: Cycle through the braille show selection states
gl_ES: Percorre os estados de amosar a seleción braille

en: Cycle through the possible modes to report table row and column headers
gl_ES: Percorre os modos posibles para anunciar as cabeceiras das filas e columnas da táboa

en: Cycle through the speech Unicode normalization states
gl_ES: Percorre os estados da normalización Unicode da fala

en: Cycles between available touch modes
gl_ES: Móvese polos modos tactiles dispoñibles

en: Cycles between speech modes.
gl_ES: Percorre os modos de voz.

en: Cycles font attribute reporting between speech, braille, speech and braille, and off.
gl_ES: Percorre a información de atributos de fonte entre fala, braille, fala e e desactivado.

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
gl_ES: Navega polos modos de atenuación do audio que determinan cando NVDA baixa o volume doutros sons

en: Cycles through line indentation settings
gl_ES: Móvese a través das opcións de sangría de liña

en: Cycles through options for how to report spelling or grammar errors
gl_ES: Percorre as opcións para informar de erros ortográficos ou gramaticais

en: Cycles through options for when to speak typed characters.
gl_ES: Percorre as opcións de cando pronunciar os caracteres tecleados.

en: Cycles through options for when to speak typed words.
gl_ES: Percorre as opcións de cando pronunciar as palabras escrebidas.

en: Cycles through paragraph navigation styles
gl_ES: Percorre os estilos de navegación por parágrafos

en: Cycles through sound split modes
gl_ES: Percorre modos de separación de son

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
gl_ES: Móvese polos niveis da fala da puntoación que determina qué símbolos son falados

en: Cycles through the available languages for Windows OCR
gl_ES: Percorre as linguas dispoñibles para o OCR de Windows

en: Cycles through the cell border reporting settings
gl_ES: Móvese polas opcións de borde da celda

en: Cycles through the possible choices for automatic language switching: off, language only and language and dialect.
gl_ES: Percorre as posibles opción para Cambio automático de lingua: desactivado, só lingua e lingua e dialecto.

en: Czech 8 dot computer braille
gl_ES: Sueco computerizado de 8 puntos

en: Czech grade 1
gl_ES: Checo grao 1

en: DRAFT
gl_ES: Proyecto

en: Danish 6 dot grade 1
gl_ES: Danés de 6 puntos grao 1

en: Danish 6 dot grade 1 (1993)
gl_ES: Braille danés grao 1 de 6 puntos (1993)

en: Danish 6 dot grade 2
gl_ES: Danés de 6 puntos grao 2

en: Danish 6 dot grade 2 (1993)
gl_ES: Danés de 6 puntos grado 2 (1993)

en: Danish 8 dot computer braille
gl_ES: Braille danés computerizado de 8 puntos

en: Danish 8 dot computer braille (1993)
gl_ES: Braille danés computerizado de 8 puntos (1993)

en: Danish 8 dot grade 1
gl_ES: Danés de 8 puntos grao 1

en: Danish 8 dot grade 1 (1993)
gl_ES: Danés de 8 puntos grao 1 (1993)

en: Danish 8 dot grade 2
gl_ES: Danés de 8 puntos grao 2

en: Danish 8 dot grade 2 (1993)
gl_ES: Danés de 8 puntos grao 2 (1993)

en: Dash
gl_ES: Guion

en: Dashed heavy
gl_ES: Guionado groso

en: Dashed long
gl_ES: Guionado largo

en: Dashed long heavy
gl_ES: Guionado largo groso

en: Data Label
gl_ES: Etiqueta de dados

en: Data Table
gl_ES: Táboa de datos

en: Data validation prompt: {0}
gl_ES: Indicativo de validación da data: {0}

en: Date placeholder
gl_ES: Marcador de posición de data

en: Date:
gl_ES: Data:

en: Debug logging
gl_ES: Rexistro de depuración

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
gl_ES: Diminúe a opción actualmente activa no anel das opcións do sintetizador

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
gl_ES: Diminúe a opción activa actual nas opcións do anel do sintetizador nun paso maior

en: Default (Yes)
gl_ES: Por defecto (si)

en: Default ({defaultChannel})
gl_ES: Por defecto ({defaultChannel})

en: Default ({default})
gl_ES: Predeterminado ({default})

en: Default dictionary
gl_ES: Diccionario por omisión

en: Default output device
gl_ES: Dispositivo de salida predeterminado

en: Default update &channel:
gl_ES: &canle de actualización predeterminada:

en: Delete all trusted fingerprints
gl_ES: Borrar todas as pegadas de confianza

en: Desktop
gl_ES: Escritorio

en: Destination of: {name}
gl_ES: Destiño de: {name}

en: Dictionary Entry Error
gl_ES: Erro de Entrada de Diccionario

en: Diffing
gl_ES: Difusión

en: Directory Exists
gl_ES: Existe o Directorio

en: Disabled
gl_ES: Deshabilitado

en: Disabled speak character when routing cursor in text
gl_ES: Deshabilitar falar carácter cando o cursor se enrute cara o texto

en: Disconnect
gl_ES: Desconectar

en: Disconnected
gl_ES: Desconnectado

en: Dismiss the recognition result
gl_ES: Descarta o resultado do recoñecemento

en: Display
gl_ES: Pantalla

en: Display Unit Label
gl_ES: Etiqueta Amosar Unidade

en: Display nonprinting characters
gl_ES: Amosar caracteres non imprimibles

en: Displays one of the recent messages
gl_ES: Amosa unha das mensaxes recentes

en: Displays the destination URL of the link at the position of caret or focus in a window, instead of just speaking it. May be preferred by braille users.
gl_ES: Amosa o destiño da URL da ligazón na posición do cursor ou do foco nunha ventá, a cambio de pronunciala. Pódese preferir polos usuarios de braille.

en: Distribution:
gl_ES: Distribución:

en: Do not report font attributes
gl_ES: Non anunciar atributos de fonte

en: Do not update
gl_ES: Non actualizar

en: Do&n't save
gl_ES: &No guardar

en: Document Formatting
gl_ES: Formateado de Documentos

en: Document Navigation
gl_ES: Navegación de Documento

en: Document formatting
gl_ES: Formateado de Documentos

en: Document information
gl_ES: Información do documento

en: Document review
gl_ES: Revisión de documentos

en: Documentation
gl_ES: Documentación

en: Dot 8
gl_ES: Punto 8

en: Dot dash
gl_ES: Punto guion

en: Dot dash heavy
gl_ES: Punto guión groso

en: Dot dot dash
gl_ES: Punto punto guion

en: Dot dot dash heavy
gl_ES: Punto punto guion groso

en: Dot firm&ness
gl_ES: &Firmeza dos puntos

en: DotPad Braille / Tactile Graphic display
gl_ES: Pantalla DotPad Braille / Tactile Graphic

en: Dots 7 and 8
gl_ES: Puntos 7 e 8

en: Dotted
gl_ES: Punteado

en: Dotted heavy
gl_ES: Punteado groso

en: Double
gl_ES: Doble

en: Double line spacing
gl_ES: Espaciado de liña dobre

en: Doughnut
gl_ES: Anel

en: Down Bars
gl_ES: Barras Abaixo

en: Downloading
gl_ES: Descargando

en: Downloading Update
gl_ES: Descargando Actualización

en: Drop Lines
gl_ES: Liñas de Unión

en: Duck when outputting speech and sounds
gl_ES: Atenuar cando saian voz e sons

en: Dutch 6 dot
gl_ES: Holandés de 6 puntos

en: Dutch 8 dot
gl_ES: Holandés de 8 puntos

en: E&mphasis
gl_ES: É&nfase

en: E&xit
gl_ES: &Saír

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
gl_ES: &Expandir a braille de ordenador para a palabra no cursor

en: E&xtra dictionaries for character and symbol processing:
gl_ES: Diccionarios e&xtra para procesado de caracteres e símbolos:

en: Each word capitalized
gl_ES: Cada palabra en maiúsculas

en: EcoBraille displays
gl_ES: Pantallas EcoBraille

en: Edge of table
gl_ES: Borde da táboa

en: Edit Dictionary Entry
gl_ES: Edición de Entradas de Eiccionario

en: Editable Text
gl_ES: Texto Editábel

en: Editing note for cell {address}
gl_ES: Editar nota para a celda {address}

en: Editing profile {profile}
gl_ES: Editando perfil {profile}

en: Elapsed time not available
gl_ES: Tempo transcorrido non dispoñible

en: Elements
gl_ES: Elementos

en: Elements List
gl_ES: Listaxe de elementos

en: Empty slide
gl_ES: Diapositiva valdeira

en: Emulate key press: {emulateGesture}
gl_ES: Emular pulsación de tecla: {emulateGesture}

en: Emulated system keyboard keys
gl_ES: Teclas emuladas do sistema de teclado

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
gl_ES: Emular premido %s no teclado do sistema

en: Enable
gl_ES: Activado

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
gl_ES: Habilitar a carga de código persoalizado dende o directorio Developer Scratchpad

en: Enable mouse &tracking
gl_ES: Activar Seguemento do rato

en: Enable touch interaction support
gl_ES: Habilitar soporte de interación táctil

en: Enabled
gl_ES: Habilitado

en: Enabled logging categories
gl_ES: Habilitar categorías de rexistro

en: Enabled speak character when routing cursor in text
gl_ES: Habilitar falar carácter cando o cursor se enrute cara o texto

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
gl_ES: Ao activar a Cortina de Pantalla farás que a pantalla do teu computador sexa compretamente negra. Asegúrate de que poderás navegar sen usar ningunha pantalla antes de continuar. 
    
    ¿Desexas continuar?

en: Endnotes
gl_ES: Notas finais

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
gl_ES: Ingglés (U.K.) braille computerizado de 8 puntos

en: English (U.K.) grade 1
gl_ES: Inglés (U.K.) grao 1

en: English (U.K.) grade 2
gl_ES: Inglés (U.K.) grao 2

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
gl_ES: Braille de ordenador de 6 puntos Inglés (U.S.)

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
gl_ES: Braille de ordenador de 8 puntos Inglés (U.S.)

en: English (U.S.) grade 1
gl_ES: Inglés (U.S.) grao 1

en: English (U.S.) grade 2
gl_ES: Inglés (U.S.) grao 2

en: English North American Braille Computer Code
gl_ES: Código Braille Computerizado Inglés Norteamericán

en: English grade 3
gl_ES: Inglés grao 3

en: Enter gesture to emulate:
gl_ES: Introducir xesto a emular:

en: Enter input gesture:
gl_ES: Introducir xesto de entrada:

en: Erases the last entered braille cell or character
gl_ES: Borra a derradeira celda ou carácter braille introducido

en: Error
gl_ES: Erro

en: Error Bars
gl_ES: Barras de Erro

en: Error Connecting
gl_ES: Erro durante a conexión

en: Error Copying
gl_ES: Erro ao Copiar

en: Error activating profile.
gl_ES: Erro ao activar o perfil.

en: Error copying NVDA user settings
gl_ES: Erro copiando as opcións de usuario do NVDA

en: Error creating profile - probably read only file system.
gl_ES: Erro ao crear o perfil - probablemente sistema de ficheiros de só lectura.

en: Error deleting profile.
gl_ES: Erro ao borrar o perfil.

en: Error downloading update.
gl_ES: Erro descargando a actualización.

en: Error in appModule %s
gl_ES: Erro no módulo app %s

en: Error renaming profile.
gl_ES: Erro ao renomear o perfil.

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
gl_ES: Erro ao gardar a configuración de disparadores de Perfil - probablemente sistema de ficheiros de só lectura.

en: Error saving log: %s
gl_ES: Erro gardando o rexistro: %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
gl_ES: Erro gardando xestos definidos polo usuario - probablemente estás nun sistema de ficheiros de só lectura.

en: Error: {errorText}
gl_ES: Erro: {errorText}

en: Esperanto grade 1
gl_ES: Esperanto grao 1

en: Estonian grade 0
gl_ES: Estonio grao 0

en: Ethiopic grade 1
gl_ES: Etíope grado 1

en: Eurobraille displays
gl_ES: Pantallas Eurobraille

en: Even pages footer
gl_ES: Incluir pes de páxina

en: Even pages header
gl_ES: Incluir cabeceiras de páxina

en: Execute a previously downloaded NVDA update
gl_ES: Executar unha actualización descargada anteriormente do NVDA

en: Exit
gl_ES: Saír

en: Exit NVDA
gl_ES: Saír do NVDA

en: Exit math interaction
gl_ES: Sae da interactuación cas matemáticas

en: Expanded
gl_ES: Expandido

en: Expanded symbol ({lang})
gl_ES: Símbolo expandido ({lang})

en: Exploded 3D Pie
gl_ES: Circular 3D Seccionado

en: Exploded Doughnut
gl_ES: Anel Seccionado

en: Exploded Pie
gl_ES: Circular seccionado

en: Explore NVDA user configuration directory
gl_ES: Explorar directorio de configuración do usuario do NVDA

en: Exponential
gl_ES: Exponencial

en: Failed to compile text paragraph regular expression: %s
gl_ES: Fallou ao compilar a expresión regular de parágrafo de texto: %s

en: Failed to create portable copy: {error}.
gl_ES: Fallou ao crear a copia portable: {error}.

en: Failed to install add-on from %s
gl_ES: Fallóu ao instalar complemento dende %s

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
gl_ES: Fallóu ao abrir ficheiro de paquete de complemento en %s - falta ficheiro ou formato de ficheiro inválido

en: Feature unavailable.
gl_ES: Característica non dispoñible.

en: File in Use
gl_ES: Ficheiro en Uso

en: Filipino grade 2
gl_ES: Filipino grao 2

en: Fill display for context changes
gl_ES: Recheo de pantalla para cambios de contexto

en: Filled Radar
gl_ES: Radial Recheo

en: Filter b&y:
gl_ES: &Filtrar por:

en: Find
gl_ES: Procurar

en: Finnish 6 dot
gl_ES: Finés de 6 puntos

en: Finnish 8 dot computer braille
gl_ES: Braille de ordenador de 8 puntos finlandés

en: First page footer
gl_ES: Primeiro pe de páxina

en: First page header
gl_ES: Primeira cabeceira de páxina

en: Fix COM Registrations
gl_ES: Rexistros de Fix COM

en: Floor
gl_ES: Chan inferior

en: Fo&rmulas
gl_ES: &Fórmulas

en: Focus context presentation:
gl_ES: Presentación de contexto para o foco:

en: Focus mode
gl_ES: Modo foco

en: Follow &mouse cursor
gl_ES: Seguir ao cursor do &rato

en: Follow System &Caret
gl_ES: Seguir &Cursor do Sistema

en: Follow system &focus
gl_ES: Seguer ao &foco do sistema

en: Font
gl_ES: Fonte

en: Font &size
gl_ES: &Tamaño da fonte

en: Font attrib&utes
gl_ES: &Atributos da fonte

en: Footer placeholder
gl_ES: Marcador de posición de pé

en: Footnotes
gl_ES: Notas ao pe

en: Formatting
gl_ES: Formateado

en: Formatting &display
gl_ES: Formato de &pantalla

en: Forward to:
gl_ES: Remitir a:

en: Fra&mes
gl_ES: &Marcos

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
gl_ES: Series da Freedom Scientific Focus/PAC Mate

en: French (unified) 6 dot computer braille
gl_ES: Braille de ordenador de 6 puntos Francés (Unificado)

en: French (unified) 8 dot computer braille
gl_ES: Braille de ordenador de 8 puntos Francés (Unificado)

en: French (unified) grade 2
gl_ES: Francés (unificado) Grao 2

en: From:
gl_ES: De:

en: Full shaped mode
gl_ES: Modo de forma completa

en: Full width
gl_ES: Anchura total

en: General
gl_ES: Xeral

en: Georgian literary braille
gl_ES: Braille literario georgiano

en: German 6 dot computer braille
gl_ES: Braille computerizado alemán de 6 puntos

en: German 8 dot computer braille
gl_ES: Braille computerizado alemán de 8 puntos

en: German grade 0
gl_ES: Alemán grao 0

en: German grade 0 (detailed)
gl_ES: Alemán grado 0 (detallado)

en: German grade 1
gl_ES: Alemán grao 1

en: German grade 1 (detailed)
gl_ES: Alemán grado 1 (detallado)

en: German grade 2
gl_ES: Alemán grao 2

en: German grade 2 (detailed)
gl_ES: Alemán grao 2 (detallado)

en: Get External &IP
gl_ES: Obter enderezo &IP externo

en: Graphic
gl_ES: Gráfico

en: Greek (Greece)
gl_ES: Grego (Grecia)

en: Greek international braille (2-cell accented letters)
gl_ES: Braille grego internacional (letras de duas celdas aceptadas)

en: Greek international braille (single-cell accented letters)
gl_ES: Braille grego internacional (letras de unha celda soa aceptada)

en: Gridlines are visible
gl_ES: As liñas da cuadrícula están visibles

en: Gujarati grade 1
gl_ES: Gujarati grao 1

en: H&eaders
gl_ES: &cabeceiras

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
gl_ES: A simulación de entrada de teclado HID non está dispoñible.

en: HID keyboard simulation disabled
gl_ES: Simulación de teclado HID deshabilitada

en: HID keyboard simulation enabled
gl_ES: Simulación de teclado HID habilitada

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
gl_ES: Series das HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille

en: Half shaped mode
gl_ES: Modo de semi forma

en: Half width
gl_ES: Media anchura

en: Handle keys from other &applications
gl_ES: Manexar teclas dende outras &aplicacións

en: Handled by application
gl_ES: Manexado por aplicación

en: Handout Master view
gl_ES: Vista de Documento

en: Handy Tech braille displays
gl_ES: Liñas braille Handy Tech

en: Has appointment
gl_ES: Ten cita

en: Has conditional formatting
gl_ES: Ten formato condicional

en: Has data validation
gl_ES: Ten validación de data

en: Header placeholder
gl_ES: Marcador de posición de cabeceira

en: Hebrew (Biblical) IHBC
gl_ES: Hebreo (Bíblico) IHBC

en: Hebrew (Biblical) Slim
gl_ES: Hebreo (Bíblico) Slim

en: Hebrew (Biblical) full cantillation
gl_ES: Hebreo (Bíblico) cantilación compreta

en: Hebrew computer braille
gl_ES: Braille computerizado hebreo

en: Help
gl_ES: Axuda

en: Hi Lo Lines
gl_ES: Liñas alta baixa

en: Hide nonprinting characters
gl_ES: Agochar os caracteres non imprimibles

en: High-Low-Close
gl_ES: Máximos-Mínimos-Peche

en: Highlight browse &mode cursor
gl_ES: Resaltar o cursor do &modo exploración

en: Highlight navigator &object
gl_ES: Resaltar o navegador de &obxectos

en: Highlight system fo&cus
gl_ES: Resaltar o fo&co do sistema

en: Highlighted (mar&ked) text
gl_ES: Texto resaltado (mar&cado)

en: Hindi grade 1
gl_ES: Hindi grao 1

en: Host must be set.
gl_ES: O host debe estar configurado.

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
gl_ES: Series das HumanWare Brailliant BI/B / BrailleNote Touch

en: Hungarian 8 dot computer braille
gl_ES: Braille de ordenador de 8 puntos Húngaro

en: Hungarian grade 1
gl_ES: Húngaro grao 1

en: Hungarian grade 2
gl_ES: Húngaro grao 2

en: I have read and &agree to the license agreement
gl_ES: Lin e acepto o acordo de licenza

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
gl_ES: Entendo que cambiar estas opcións pode facer que o NVDA funcione incorrectamente.

en: I&nput gestures...
gl_ES: Xestos de &entrada...

en: I&nterrupt speech while scrolling
gl_ES: I&nterrumpir a fala mentres se despraza

en: IME closed
gl_ES: IME pechado

en: IME opened
gl_ES: IME aberto

en: IP address
gl_ES: Enderezo IP

en: Icelandic 8 dot computer braille
gl_ES: Braille computerizado islandés de 8 puntos

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
gl_ES: Se se premeu unha vez, anuncia a hora actual. Se se premeu dúas veces rápidamente, anuncia a data actual

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
gl_ES: Se se preme una vez, the text from the seleciónase o texto previamente posto enriba da marca de comezo e incluindo a posición actual do cursor de revisión. Se se preme dúas veces, o texto cópiase ao portapapeis

en: Ignore &blank lines for line indentation reporting
gl_ES: Ignorar liñas en &branco para o anunciado de sangría de liñas

en: Ignore blank lines for line indentation reporting off
gl_ES: Ignorar liñas en branco para o anunciado de sangría de liñas desactivado

en: Ignore blank lines for line indentation reporting on
gl_ES: Ignorar liñas en branco para o anunciado de sangría de liñas activado

en: Ignore mouse input from other &applications
gl_ES: Ignorar entrada do rato dende outras &aplicacións

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
gl_ES: Para mellorar o NVDA no futuro, NV Access desexa recoller os datos de uso das copias en execución do NVDA.
    
    Os datos inclúen a versión do Sistema Operativo, a versión do NVDA, a lingua, o país de orixe, máis certa configuración do NVDA coma o sintetizador actual, a pantalla braille e a táboa braille. Nunca se enviará o contido da voz ou do braille a NV Access.  Por favor consulta a Guía do Usuario para a listaxe actual de todos os datos recollidos.
    
    ¿desexas permitir a NV Access recoller periódicamente estos datos para mellorar o NVDA?

en: Include l&ayout tables
gl_ES: Incluir Táboas de &Deseño

en: Incompatible Add-ons
gl_ES: Complementos Incompatibles

en: Incompatible add-ons
gl_ES: Complementos incompatibles

en: Incompatible reason
gl_ES: Razón incompatible

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
gl_ES: Aumenta a opción actualmente activa no anel das opcións do sintetizador

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
gl_ES: Aumenta a opción activa actual nas opcións do anel do sintetizador nun paso maior

en: Input
gl_ES: Entrada

en: Input Composition
gl_ES: Composición de entrada

en: Input Gestures
gl_ES: Xestos de Entrada

en: Input Message is {message}
gl_ES: A Mensaxe de Entrada é {message}

en: Input Message is {title}: {message}
gl_ES: A mensaxe de Entrada é {title}: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
gl_ES: Introduce puntos braille a través do teclado braille

en: Install NVDA
gl_ES: Instalar NVDA

en: Install pending &update
gl_ES: Instalar &actualización pendiente

en: Install pending update
gl_ES: Instalar actualización pendiente

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
gl_ES: Bloqueouse a instalación de {summary} {version}. A versión mínima do NVDA requerida para este complemento é {minimumNVDAVersion}, a túa versión actual do NVDA é {NVDAVersion}

en: Installing Add-on
gl_ES: Instalando Complemento

en: Installing NVDA
gl_ES: Instalando NVDA

en: Installing NVDA when connected to NVDA Remote Access as the controlled computer is not recommended.
gl_ES: Non se recomenda instalar NVDA cando se está conectado a NVDA Remote Access como ordenador controlado.

en: Insufficient Privileges
gl_ES: Privilexios Insuficentes

en: International Phonetic Alphabet
gl_ES: Alfabeto Fonético Internacional

en: Invalid configuration
gl_ES: Configuración inválida

en: Irish grade 1
gl_ES: Irlandés grao 1

en: Irish grade 2
gl_ES: Irlandés grao 2

en: Israeli grade 1
gl_ES: Israelí grao 1

en: Italian 6 dot computer braille
gl_ES: Braille computerizado italiano de 6 puntos

en: Italian 8 dot computer braille
gl_ES: Braille computerizado italiano de 8 puntos

en: Italic off
gl_ES: Cursiva desactivada

en: Italic on
gl_ES: Cursiva activada

en: Japanese (Kantenji) literary braille
gl_ES: Braille literario xaponés (Kantenji)

en: Japanese (Rokuten Kanji) Braille
gl_ES: Braille xaponés (Rokuten Kanji)

en: Justified
gl_ES: Xustificado

en: Kannada grade 1
gl_ES: Kannada grao 1

en: Kashmiri grade 1
gl_ES: Cachemir grao 1

en: Kazakh grade 1
gl_ES: Kazaxo grao 1

en: Key words:
gl_ES: Palabras clave:

en: Keyboard
gl_ES: Teclado

en: Khmer grade 1
gl_ES: Khmer grao 1

en: Kinyarwanda literary braille
gl_ES: Braille literario Kinyarwanda

en: Korean grade 1
gl_ES: Coreano grao 1

en: Korean grade 1 (2006)
gl_ES: Coreán grao 1 (2006)

en: Korean grade 2
gl_ES: Coreán grao 2

en: Korean grade 2 (2006)
gl_ES: Coreán grao 2 (2006)

en: L&icense
gl_ES: &Licenza

en: L&ogging level:
gl_ES: Nivel do L&ogging:

en: Lan&dmarks
gl_ES: &Rexións

en: Lan&dmarks and regions
gl_ES: &Rexións ARIA e rexións

en: Landscape
gl_ES: Horizontal

en: Language Configuration Change
gl_ES: Cambio da Configuración do Idioma

en: Lao Grade 1
gl_ES: Lao Grao 1

en: Latvian grade 1
gl_ES: Letón grao 1

en: Left
gl_ES: Esquerda

en: Left aligned
gl_ES: Aliñado á esquerda

en: Left click
gl_ES: Clic esquerdo

en: Left mouse button lock
gl_ES: Botón esquerdo do rato bloqueado

en: Left mouse button unlock
gl_ES: Botón esquerdo do rato desbloqueado

en: Legacy
gl_ES: Herdada

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
gl_ES: Entrada de lenda para Series {seriesName} {seriesIndex} de {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
gl_ES: Entrada de lenda {legendEntryIndex} de {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
gl_ES: Tecla de lenda para Series {seriesName} {seriesIndex} de {seriesCount}

en: Less than 1 minute remaining
gl_ES: Menos de 1 minuto restante

en: Level
gl_ES: Nivel

en: License Agreement
gl_ES: Aceptando a Licenza

en: Lin&ks
gl_ES: &Ligas

en: Line
gl_ES: Liña

en: Line &indentation reporting:
gl_ES: Anunciado de &sangría de liñas:

en: Line &numbers
gl_ES: &Números de liña

en: Line with Markers
gl_ES: Liña con marcas

en: Linear
gl_ES: Liñal

en: Link has no apparent destination
gl_ES: A ligazón non ten un destiño aparente

en: Link type
gl_ES: Tipo de ligazón

en: Lists various types of elements in this document
gl_ES: Reconta varios tipos de elementos neste documento

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
gl_ES: Lista varios tipos de elementos nesta folla de cálculo

en: Lithuanian 6 dot
gl_ES: Lituano 6 puntos

en: Lithuanian 8 dot
gl_ES: Lituano 8 puntos

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
gl_ES: Cargar o búfer virtual de Chromium cando o documento estea en proceso.

en: Loading NVDA. Please wait...
gl_ES: Cargando NVDA. Agarda por favor...

en: Loading document...
gl_ES: Cargando documento...

en: Lock screen not secure while using NVDA
gl_ES: A pantalla de bloqueo non é segura mentres se use o NVDA

en: Locks or unlocks the left mouse button
gl_ES: Bloquea ou desbloquea o botón esquerdo do rato

en: Locks or unlocks the right mouse button
gl_ES: Bloquea ou desbloquea o botón dereito do rato

en: Log
gl_ES: Rexistro

en: Log fragment copied to clipboard
gl_ES: Fragmento do rexistro copiado ao portapapeis

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
gl_ES: A posición de comezo do fragmento do rexistro está marcada, preme de novo para copiar ao portapapeis

en: Log is unavailable
gl_ES: Rexistro non dispoñíble

en: Logarithmic
gl_ES: Logaríthmica

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
gl_ES: Amosa información acerca do navegador de obxectos actual que é útil para desenvolvedores e activa o  visualizador de rexistro tal que a información pode examinarse.

en: Lowercase
gl_ES: Minúsculas

en: Luganda literary braille
gl_ES: Braille literario Luganda

en: Macedonian grade 1
gl_ES: Macedonio grao 1

en: Major Gridlines
gl_ES: Liñas de división principais

en: Make screen black (immediate effect)
gl_ES: Por a pantalla negra (efecto inmediato)

en: Make sure you are connected to the internet and the URL is correct.
gl_ES: Asegúrate de que estás conectado a Internet e de que a URL é correcta.

en: Malay grade 2
gl_ES: Malaio grao 2

en: Malayalam grade 1
gl_ES: Malayalam grao 1

en: Manipuri grade 1
gl_ES: Manipuri grao 1

en: Manual Activation
gl_ES: Activación Manual

en: Manual activate
gl_ES: Activación manual

en: Manual activation
gl_ES: Activación manual

en: Manual deactivate
gl_ES: Desactivación Manual

en: Marathi grade 1
gl_ES: Maratí grao 1

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
gl_ES: Marca o final actual do rexistro coma o comezo do fragmento a seren copiado no portapapeis premendo outra vez.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
gl_ES: Marca a posición actual do cursor de revisión como o comezo do texto para seren seleccionado ou copiado

en: Master Thumbnails
gl_ES: Miniaturas

en: Math interaction not supported.
gl_ES: Non se soporta interactuación cas matemáticas.

en: Media Clip placeholder
gl_ES: Marcador de posición de clips de vídeo

en: Message &timeout (sec)
gl_ES: &Duración da mensaxe (seg)

en: Microsoft Speech API version 4
gl_ES: Microsoft Speech API versión 4

en: Microsoft Speech API version 5 (32 bit)
gl_ES: Microsoft Speech API versión 5 (32 bit)

en: Microsoft Speech API version 5 (64 bit)
gl_ES: Microsoft Speech API versión 5 (64 bit)

en: Minor Gridlines
gl_ES: Liñas de división secundarias

en: Mirror server
gl_ES: Servidor espello

en: Miscellaneous
gl_ES: Miscelánea

en: Mixed case
gl_ES: Maiúsculas mixturadas

en: Modes available in the 'Cycle sound split mode' command
gl_ES: Modoss dispoñibles na orde 'Percorrer modo separación de son'

en: Modes available in the Cycle speech mode command
gl_ES: Modos dispoñibles na orde Percorrer modo de fala

en: Mongolian grade 1
gl_ES: Mongol grao 1

en: Mongolian grade 2
gl_ES: Mongol grao 2

en: Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the Insert and numpad Insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help, and access other NVDA functions.
gl_ES: A mayoría das ordes para controlar o NVDA requiren de que manteñas premida a tecla NVDA mentres premes uotras.
    Por defecto, as teclas Insert e Insert do teclado numérico pódense usar como a tecla NVDA.
    Tamén podes configurar ao NVDA para usar o BloqMayus como a tecla NVDA.
    Preme NVDA+n en calquera ocasión para activar o menú NVDA.
    Dende este menú, podes configurar ao NVDA, obter axuda e acesar a outras funcións do NVDA.

en: Mouse
gl_ES: Rato

en: Mouse audio coordinates off
gl_ES: Coordenadas de audio do rato desactivadas

en: Mouse audio coordinates on
gl_ES: Coordenadas de audio do rato activadas

en: Mouse text unit resolution %s
gl_ES: Unidade de resolución de texto %s

en: Mouse tracking off
gl_ES: Seguemento do rato desactivado

en: Mouse tracking on
gl_ES: Seguemento do rato activado

en: Move focus
gl_ES: Move ao foco

en: Move navigator object to mouse
gl_ES: Mover o navegador de obxectos ao rato

en: Move system caret when ro&uting review cursor
gl_ES: Mover cursor do sistema ao &enrutar o cursor de revisión

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
gl_ES: Move o cursor de revisión á posición marcada como comezo do texto a seleccionar ou copiar

en: Move to focus
gl_ES: Moverse cara o foco

en: Move to the next result
gl_ES: Móvese ao resultado seguinte

en: Move to the previous result
gl_ES: Móvese ao resultado anterior

en: Moved above %s
gl_ES: Movido %s arriba

en: Moved above blank paragraph
gl_ES: Parágrafo en branco movido arriba

en: Moved below %s
gl_ES: Movido %s abaixo

en: Moved below blank paragraph
gl_ES: Parágrafo en branco movido abaixo

en: Movement by page not supported
gl_ES: Non se admite o movemento por páxinas

en: Moves past the end of the container element, such as a list or table
gl_ES: Desprázase máis aló do remate do elemento contedor, coma unha listaxe ou unha táboa

en: Moves the braille display to the current focus
gl_ES: Move a pantalla braille ao foco actual

en: Moves the braille display to the next line
gl_ES: Move a pantalla braille a liña seguinte

en: Moves the braille display to the previous line
gl_ES: Move a pantalla braille a liña anterior

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
gl_ES: Move o foco fora do obxecto integrado actual e dentro do documento que o conteña

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
gl_ES: Move o punteiro do rato ao navegador de obxectos atual

en: Moves the navigator object and focus to the first row
gl_ES: Move o navegador de obxectos e o foco á primeira fila

en: Moves the navigator object and focus to the last row
gl_ES: Move o navegador de obxectos e o foco á última fila

en: Moves the navigator object and focus to the next row
gl_ES: Move o navegador de obxectos e o foco á seguinte fila

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
gl_ES: Move o navegador de obxectos e o foco á fila anterior

en: Moves the navigator object to the first column
gl_ES: Move o navegador de obxectos á primeira columna

en: Moves the navigator object to the first object inside it
gl_ES: Move o navegador de obxectos ao primeiro obxecto no seu interior

en: Moves the navigator object to the last column
gl_ES: Move o navegador de obxectos á última columna

en: Moves the navigator object to the next column
gl_ES: Move o navegador de obxectos á seguinte columna

en: Moves the navigator object to the next object
gl_ES: Move o navegador de obxectos cara o seguinte obxecto

en: Moves the navigator object to the object containing it
gl_ES: Move o navegador de obxectos cara o obxecto que o contén

en: Moves the navigator object to the previous column
gl_ES: Move o navegador de obxectos á columna anterior

en: Moves the navigator object to the previous object
gl_ES: Move o navegador de obxectos cara o anterior obxecto

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
gl_ES: Move o cursor de revisión á derradeira liña do navegador de obxectos actual e fálaa

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
gl_ES: Move o cursor de revisión ao primeiro caracter da liña onde estea situado no actual navegador de obxectos e fálao

en: Moves the review cursor to the first character of the selection, and speaks it
gl_ES: Move o cursor de revisión ao primeiro carácter da seleción e fálao

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
gl_ES: Move o cursor de revisión ao derradeiro caracter da liña onde estea situado no actual navegador de obxectos e fálao

en: Moves the review cursor to the last character of the selection, and speaks it
gl_ES: Move o cursor de revisión ao derradeiro carácter da seleción e fálao

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
gl_ES: Move o cursor de revisión ao seguinte carácter do navegador de obxectos actual e fálao

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
gl_ES: Move o cursor de revisión á seguinte liña do navegador de obxectos actual e fálaa

en: Moves the review cursor to the next page of the current navigator object and speaks it
gl_ES: Move o cursor de revisión á páxina seguinte do navegador de obxectos actual e fálaa

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
gl_ES: Move o cursor de revisión á seguinte palabra do navegador de obxectos actual e fálaa

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
gl_ES: Move o cursor de revisión ao carácter anterior do navegador de obxectos e fálao

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
gl_ES: Move o cursor de revisión á liña anterior do navegador de obxectos actual e fálaa

en: Moves the review cursor to the previous page of the current navigator object and speaks it
gl_ES: Move o cursor de revisión á páxina anterior do navegador de obxectos actual e fálaa

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
gl_ES: Move o cursor de revisión á palabra anterior do navegador de obxectos actual e fálaa

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
gl_ES: Move o cursor de revisión á liña superior do navegador de obxectos actual e fálaa

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
gl_ES: Móvese á seguinte opción dispoñible no anel de opcións do sintetizador

en: Moves to the next heading at level {i}
gl_ES: Móvese cara a seguinte cabeceira no nivel {i}

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
gl_ES: Móvese cara o seguinte obxecto nunha vista cha da xerarquía do navegador de obxectos

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
gl_ES: Móvese á opción anterior dispoñible no anel de opcións do sintetizador

en: Moves to the previous heading at level {i}
gl_ES: Móvese cara a cabeceira anterior no nivel {i}

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
gl_ES: Móvese cara o anterior obxecto nunha vista cha da xerarquía do navegador de obxectos

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
gl_ES: Móvese ao comezo dun elemento contedor, coma unha listaxe ou una táboa

en: Moving Average
gl_ES: Media Variable

en: Multi line break
gl_ES: Salto multiliña

en: Mute remote
gl_ES: Silenciar equipo remoto

en: Muted remote
gl_ES: Remoto silenciado

en: N&otes
gl_ES: N&otas

en: NV Access &shop
gl_ES: &Tenda de NV Access

en: NV Access &web site
gl_ES: Sitio &web de NV Access

en: NVDA  Usage Data Collection
gl_ES: Colleita de Datos de Uso do NVDA

en: NVDA &Language (requires restart):
gl_ES: &Lingua do NVDA (require reiniciar):

en: NVDA Braille Viewer
gl_ES: Visualizador braille do NVDA

en: NVDA Development
gl_ES: Desenvolvemento do NVDA

en: NVDA License
gl_ES: Licenza do NVDA

en: NVDA Log Viewer
gl_ES: Visualizador de Rexistro do NVDA

en: NVDA Message
gl_ES: Mensaxe do NVDA

en: NVDA Python Console
gl_ES: Consola de python para NVDA

en: NVDA Settings
gl_ES: Opcións do NVDA

en: NVDA Speech Viewer
gl_ES: Visualizador da Fala do NVDA

en: NVDA Update
gl_ES: Actualizar NVDA

en: NVDA add-on package
gl_ES: Paquete de complementos do NVDA

en: NVDA in both channels and applications on the left
gl_ES: NVDA en ambas canles e aplicacións á esquerda

en: NVDA in both channels and applications on the right
gl_ES: NVDA en ambas canles e aplicacións á dereita

en: NVDA is unable to determine if Windows is locked. While this instance of NVDA is running, your desktop will not be secure when Windows is locked. Restarting Windows may address this. If this error is ongoing then disabling the Windows lock screen is recommended.
gl_ES: O NVDA non pode determinar se Windows está bloqueado. Mentres esta instancia do NVDA estea en execución, o teu escritorio non será seguro cando Windows estea bloqueado. Reiniciar Windows pode solucionar esto. Se este erro é continuo entón recoméndase desactivar a pantalla de bloqueo de Windows.

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
gl_ES: NVDA é incapaz de eliminar ou reescreber un ficheiro.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
gl_ES: O NVDA debe reiniciarse para que a nova lingua teña efecto.

en: NVDA on the left and applications in both channels
gl_ES: NVDA á esquerda e aplicacións en ambas canles

en: NVDA on the left and applications on the right
gl_ES: NVDA á esquerda e aplicacións á dereita

en: NVDA on the right and applications in both channels
gl_ES: NVDA á dereita e aplicacións en ambas canles

en: NVDA on the right and applications on the left
gl_ES: NVDA á dereita e aplicacións á esquerda

en: NVDA settings
gl_ES: Opcións do NVDA

en: NVDA started
gl_ES: NVDA activado

en: NVDA version {version} is available.
gl_ES: Versión {version} dispoñible do NVDA.

en: NVDA web site
gl_ES: Sitio Web do NVDA

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
gl_ES: Agora a lingua da interfaz do NVDA fórzase dende a liña de ordes. No seguinte reinicio, usarase a lingua gardada na configuración do NVDA.

en: Native app selection mode disabled
gl_ES: Modo seleción nativa deshabilitado

en: Native app selection mode enabled
gl_ES: Modo seleción nativa habilitado

en: Native selection mode cannot be turned off in this browse mode document
gl_ES: O Modo seleción nativa non se pode desactivar neste documento en modo exploración

en: Native selection mode unsupported in this browse mode document
gl_ES: Modo seleción nativa non admitido neste documento en modo exploración

en: Native selection mode unsupported in this document
gl_ES: Modo de selección nativa non admitido neste documento

en: Navigates within math
gl_ES: Navega por dentro das matemáticas

en: Navigating by sentence not supported in this document
gl_ES: A navegación por frases non está admitida neste documento

en: Nepali grade 1
gl_ES: Nepalí grao 1

en: Never
gl_ES: Nunca

en: New Profile
gl_ES: Novo Perfil

en: New name:
gl_ES: Novo nome:

en: Newsgroup:
gl_ES: Grupo de novas:

en: No
gl_ES: Non

en: No Series defined.
gl_ES: Non hai Series definidas.

en: No action
gl_ES: Sen ación

en: No additional details
gl_ES: Non hai detalles adicionais

en: No braille
gl_ES: Sen braille

en: No caret
gl_ES: Sen cursor

en: No case
gl_ES: Sen maiúsculas

en: No comment thread on this cell
gl_ES: Non hai fío de comentarios nesta celda

en: No comments
gl_ES: Non hai comentarios

en: No containing object
gl_ES: Non contén obxectos

en: No documentation found.
gl_ES: Documentación non atopada.

en: No ducking
gl_ES: Sen atenuación

en: No emoji
gl_ES: Non hai emoji

en: No focus
gl_ES: Sen foco

en: No formatting information
gl_ES: Sen información do formato

en: No heading selected
gl_ES: Sen cabeceiras selecionadas

en: No help available here.
gl_ES: Non hai axuda dispoñible aquí.

en: No location information
gl_ES: Sen información de localización

en: No long description
gl_ES: Sen descripción longa

en: No message yet
gl_ES: Non hai mensaxe aínda

en: No mirror
gl_ES: Sin espello

en: No navigator object
gl_ES: Sen navegador de obxectos

en: No new log entry to copy
gl_ES: Sen nova entrada do rexistro para copiar

en: No next
gl_ES: Derradeiro

en: No next different style text
gl_ES: Non hai seguinte texto de diferente estilo

en: No next heading at level {i}
gl_ES: Non hai seguinte cabeceira no nivel {i}

en: No next paragraph
gl_ES: Sen seguinte parágrafo

en: No next review mode
gl_ES: Sen seguinte modo de revisión

en: No next same style text
gl_ES: Non hai seguinte texto de mesmo estilo

en: No note on this cell
gl_ES: Non hai nota nesta celda

en: No notes
gl_ES: Non hai notas

en: No objects inside
gl_ES: Sen obxectos dentro

en: No previous
gl_ES: Primeiro

en: No previous different style text
gl_ES: Non hai anterior texto de mesmo estilo

en: No previous heading at level {i}
gl_ES: Non hai anterior cabeceira no nivel {i}

en: No previous paragraph
gl_ES: Sen anterior parágrafo

en: No previous review mode
gl_ES: Sen modo de revisión anterior

en: No previous same style text
gl_ES: Non hai anterior texto de mesmo estilo

en: No progress bar updates
gl_ES: Sen actualizacións da barra de progreso

en: No selection
gl_ES: Sen seleción

en: No settings
gl_ES: Sen opcións

en: No shortcut key
gl_ES: Non hai atallo de teclado

en: No speech
gl_ES: Sen voz

en: No start marker set
gl_ES: Non se puxo marca de comezo

en: No status line found
gl_ES: Liña de estado non atopada

en: No symbol replacement
gl_ES: Sen símbolo para reemprazar

en: No system battery
gl_ES: Non hai batería do sistema

en: No text to copy
gl_ES: Non hai texto para copiar

en: No title
gl_ES: Sen título

en: No track playing
gl_ES: Non hai pista en reprodución

en: No update available.
gl_ES: Non hai actualizacións dispoñíbels.

en: NonVisual Desktop Access
gl_ES: Accesso non visual ao escritorio

en: Normal view
gl_ES: Vista Normal

en: Northern Kurdish grade 0
gl_ES: Kurdo do norte grao 0

en: Norwegian 8 dot computer braille
gl_ES: Braille computerizado noruego de 8 puntos

en: Norwegian grade 0
gl_ES: Noruego grao 0

en: Norwegian grade 1
gl_ES: Noruego grao 1

en: Norwegian grade 2
gl_ES: Noruego grao 2

en: Norwegian grade 3
gl_ES: Noruego grao 3

en: Not a link.
gl_ES: Non é una ligazón.

en: Not in a container
gl_ES: Non estás nun contedor

en: Not in a table cell
gl_ES: Non estás nunha celda da táboa

en: Not in table
gl_ES: Non estás nunha táboa

en: Not math
gl_ES: Sen matemáticas

en: Not on a note
gl_ES: Non estás nunha nota

en: Not supported in this document
gl_ES: Non se admite neste documento

en: Not supported in this document.
gl_ES: Non se admite neste documento.

en: Note
gl_ES: Nota

en: Notes Master view
gl_ES: Vista de Notas

en: Notes page
gl_ES: Páxina de Notas

en: Nothing
gl_ES: Nada

en: Notify
gl_ES: Notificar

en: Notify for &pending update on startup
gl_ES: Avisar dunha actualización &pendente ao comezar

en: Number format: {0}
gl_ES: Formato do número: {0}

en: OK
gl_ES: Aceptar

en: Object Presentation
gl_ES: Presentación de Obxectos

en: Object edges positioned {left:.1f} percent from left edge of screen, {top:.1f} percent from top edge of screen, width is {width:.1f} percent of screen, height is {height:.1f} percent of screen
gl_ES: Bordes do obxecto postos en {left:.1f} porcento dende o borde esquerdo da pantalla, {top:.1f} porcento dende o borde superior da pantalla, o ancho é {width:.1f} porcento da pantalla, o alto é {height:.1f} porcento da pantalla

en: Object has no location
gl_ES: O obxecto non ten posición

en: Object navigation
gl_ES: Navegación de obxectos

en: Object placeholder
gl_ES: Marcador de posición de obxecto

en: Object review
gl_ES: Revisión de obxectos

en: Off
gl_ES: Desactivado

en: Off bottom slide edge by {distance:.3g} point | Off bottom slide edge by {distance:.3g} points
gl_ES[0]: Parte inferior da marxe da diapositiva por {distance:.3g} punto
gl_ES[1]: Parte inferior da marxe da diapositiva por {distance:.3g} puntos

en: Off left slide edge by {distance:.3g} point | Off left slide edge by {distance:.3g} points
gl_ES[0]: Marxen esquerda da diapositiva por {distance:.3g} punto
gl_ES[1]: Marxen esquerda da diapositiva por {distance:.3g} puntos

en: Off right slide edge by {distance:.3g} point | Off right slide edge by {distance:.3g} points
gl_ES[0]: Marxen dereita da diapositiva por {distance:.3g} punto
gl_ES[1]: Off right slide edge by {distance:.3g} pointss

en: Off top slide edge by {distance:.3g} point | Off top slide edge by {distance:.3g} points
gl_ES[0]: Marxe da parte superior da diapositiva por {distance:.3g} punto
gl_ES[1]: Marxe da parte superior da diapositiva por {distance:.3g} puntos

en: Only in edit controls
gl_ES: Só en controis de edición

en: Only when scrolling back
gl_ES: Só ao se desprazar cara atrás

en: Only when tethered automatically
gl_ES: Só ao seguir automáticamente

en: Open developer scratchpad directory
gl_ES: Abrir o directorio developer scratchpad

en: Open-High-Low-Close
gl_ES: Apertura-Máximos-Mínimos-Peche

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
gl_ES: Abre o directorio de configuración do NVDA para o usuario actual.

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
gl_ES: Abre a ferramenta de inspeción WX GUI. Usada para obter máis información sobre o estado dos compoñentes da Interfaz Gráfica de Usuario.

en: Opens the note editing dialog
gl_ES: Abrir o diálogo de edición de notas

en: Optelec ALVA 6 series/protocol converter
gl_ES: Series da Optelec ALVA 6/conversor de protocolo

en: Options
gl_ES: Opcións

en: Options:
gl_ES: Opcións:

en: Org Chart placeholder
gl_ES: Marcador de posición de esquema

en: Organisation:
gl_ES: Organización:

en: Oriya grade 1
gl_ES: Oriya grao 1

en: Out of table
gl_ES: Fora da táboa

en: Outline
gl_ES: Esquema

en: Outline view
gl_ES: Vista Esbozo

en: Output pane cleared
gl_ES: Panel de saída limpado

en: Package
gl_ES: Paquete

en: Page {pageNumber}
gl_ES: Páxina {pageNumber}

en: Pages and spacing
gl_ES: Páxinas e espaciado

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
gl_ES: Modelos máis novos de Papenmeier BRAILLEX

en: Papenmeier BRAILLEX older models
gl_ES: Modelos máis antigos da Papenmeier BRAILLEX

en: Paragraph start marker:
gl_ES: Marca de comezo de parágrafo:

en: Pass next key through
gl_ES: Deixar pasar a seguinte tecla

en: Pattern
gl_ES: Termo orixe

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
gl_ES: Fai a ación predeterminada no obxeto actual no navegador (exemplo: premer se é un botón).

en: Periodically &refresh recognized content
gl_ES: &Refrescar periódicamente o contido recoñecido

en: Persian 8 dot computer braille
gl_ES: Braille persa computerizado de 8 puntos

en: Persian grade 1
gl_ES: Persa grao 1

en: Picture placeholder
gl_ES: Marcador de posición de imaxe

en: Pie
gl_ES: Circular

en: Pie of Pie
gl_ES: Circular con subcircular

en: Pivot Chart Drop Zone
gl_ES: Zoa de colocación de gráfico dinámico

en: Pivot Chart Field Button
gl_ES: Botón de campo de gráfico dinámico

en: Play a sound for logged e&rrors:
gl_ES: Reproducir un son para os e&rros rexistrados:

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
gl_ES: Reproducir un son ao aparecer unha &autosuxerencia

en: Play sound for &spelling errors while typing
gl_ES: Reproducir son para erros de &ortografía mentres se escrebe

en: Please Donate
gl_ES: Por favor Doa

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
gl_ES: Por favor desactiva a cortina de pantalla antes de usar o OCR de Windows.

en: Please press OK to close the installer.
gl_ES: Por favor preme Aceptar para pechar o instalador.

en: Please press OK to start the installed copy.
gl_ES: Por favor preme Aceptar para comezar a copia instalada.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
gl_ES: Por favor especifica un directorio no que criar a copia portable.

en: Please specify the absolute path where the portable copy should be created. It may include system variables (e.g. %temp%, %homepath%) and must start with a drive letter (e.g. C:\). Current path: {path}.
gl_ES: Por favor especifica a ruta absoluta onde se debe crear a copia portable. Pode incluír variables de sistema (por exemplo, %temp%, %homepath%) e debe comezar cunha letra de unidade (por exemplo, C:\). Ruta actual: {path}.

en: Please wait
gl_ES: Por favor agarda

en: Please wait while NVDA attempts to fix your system's COM registrations...
gl_ES: Por favor, espera mentres o NVDA tenta arranxar os rexistros COM do teu sistema...

en: Please wait while NVDA is being installed
gl_ES: Por favor agarda mentres NVDA está a se instalar

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
gl_ES: Por favor agarda mentres se cría unha copia portable do NVDA.

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
gl_ES: Por favor agarda mentres as opcións se copian na configuración do sistema.

en: Please wait while the add-on is being installed.
gl_ES: Por favor agarda mentres o complemento se instala.

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
gl_ES: Por favor agarda mentres a túa instalación anterior do NVDA está se a actualizar.

en: Plot area
gl_ES: Área de Trazado

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
gl_ES: Área de trazado, alto interior: {plotAreaInsideHeight:.0f}, ancho interior: {plotAreaInsideWidth:.0f}, superior interior: {plotAreaInsideTop:.0f}, esquerda interior: {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugged in
gl_ES: Enchufado

en: Plugins reloaded
gl_ES: Plugins recargados

en: Polish 8 dot computer braille
gl_ES: Braille polaco computerizado de 8 puntos

en: Polish literary braille
gl_ES: Braille literario polaco

en: Polynomial
gl_ES: Polinomio

en: Portable Copy Exists
gl_ES: Existe a Copia Portable

en: Portable copy creation cancelled.
gl_ES: Creación da copia portable cancelada.

en: Portable directory:
gl_ES: Directorio portable:

en: Portrait
gl_ES: Vertical

en: Portuguese 6 dot computer braille
gl_ES: Portugués braille computerizado de 6 puntos

en: Portuguese 8 dot computer braille
gl_ES: Braille computerizado Portugués de 8 puntos

en: Portuguese grade 1
gl_ES: Portugués grao 1

en: Portuguese grade 2
gl_ES: Portugués grao 2

en: Positioned at {x}, {y}
gl_ES: Colocado en {x}, {y}

en: Power
gl_ES: Potencia

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
gl_ES: Presenta, no modo exploración, información de formato para a posición do cursor de revisión actual.

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
gl_ES: Presenta, en modo exploración, información de formato para o texto baixo o cursor.

en: Preserve
gl_ES: Preservar

en: Press twice to copy or reset the start marker
gl_ES: Preme dúas veces para copiar ou reiniciar a marca de comezo

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
gl_ES: Premeda una vez pon o foco do Teclado no navegador de obxetos, premeda dúas veces pon o cursor do sistema na posición do cursor de revisión

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
gl_ES: Premendo unha vez volta a configuración actual ao estado gardado máis recentemente. Premendo tres veces volta aos valores predeterminados de fábrica.

en: Prevent &display from turning off during say all or reading with braille
gl_ES: Evitar que a &pantalla se apague durante ler todo ou ler co braille

en: Primary Category Axis
gl_ES: Eixo de Categoría Principal

en: Primary Series Axis
gl_ES: Eixo de Series Principal

en: Primary Value Axis
gl_ES: Eixo de Valor Principal

en: Primary footer
gl_ES: Pe de páxina

en: Primary header
gl_ES: Cabeceira de páxina

en: Print Preview
gl_ES: Previsualización de Impresión

en: Print layout
gl_ES: Deseño de Impresión

en: Privacy and Security
gl_ES: Privacidade e Seguridade

en: Profile
gl_ES: Perfil

en: Profile Triggers
gl_ES: Disparadores de Perfil

en: Profile name:
gl_ES: Nome do perfil:

en: Progress &bar output:
gl_ES: Saída da &barra de progreso:

en: Punctuation/symbol &level:
gl_ES: &Nivel de puntoación e símbolos:

en: Punjabi grade 1
gl_ES: Punjabi grao 1

en: Python Console
gl_ES: Consola de Python

en: Quits NVDA!
gl_ES: ¡Sae do NVDA!

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
gl_ES: RVA bermello {rgb.red}, verde {rgb.green}, azul {rgb.blue}

en: Radar
gl_ES: Radial

en: Radar Axis Labels
gl_ES: Etiquetas de eixo Radial

en: Radar with Data Markers
gl_ES: Radial con marcas de dados

en: Rate boos&t
gl_ES: Alzado &brusco

en: Re&move
gl_ES: &Borrar

en: Re-&download update
gl_ES: Re-&descargar actualización

en: Read by &paragraph
gl_ES: Ler por &parágrafo

en: Read mode
gl_ES: Modo lectura

en: Reads all controls in the active window
gl_ES: Le todos os controis na xanela activa

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
gl_ES: Le dende enriba do cursor de revisión ata o remate do texto actual, movendo o cursor de revisión a un tempo

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
gl_ES: Le dende enriba do cursor do sistema ata o fin do texto, movendo o cursor a un tempo

en: Reads the column vertically from the current cell downwards to the last cell in the column.
gl_ES: Le a columna verticalmente dende a celda actual cara abaixo ate a última celda da columna.

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
gl_ES: Le a barra de estado da aplicación actual e pon o navegador de obxectos nela.

en: Reads the current application status bar.
gl_ES: Le a barra de estado da aplicación actual.

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
gl_ES: Le a barra de estado da aplicación actual. Se se preme dúas veces, deletrea a información. Se se preme tres veces, copia a barra de estado no portapapeis

en: Reads the current column vertically from top to bottom without moving the system caret.
gl_ES: Le a columna actual verticalmente de arriba a abaixo sen mover o cursor do sistema.

en: Reads the current row horizontally from left to right without moving the system caret.
gl_ES: Le a fila actual horizontalmente de esquerda a dereita sen mover o cursor do sistema.

en: Reads the row horizontally from the current cell rightwards to the last cell in the row.
gl_ES: Le a fila horizontalmente dende a celda actual cara a dereita ate a última celda da fila.

en: Recognition &language:
gl_ES: &Lingua de recoñecemento:

en: Recognition failed
gl_ES: Fallou o recoñecemento

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
gl_ES: Recoñece o contido do navegador de obxectos actual co OCR de Windows

en: Recognizing
gl_ES: Recoñecendo

en: Refresh	F5
gl_ES: Refrescar	F5

en: Refresh of recognition result failed
gl_ES: O refresco do resultado de contidos fallou

en: Refresh the recognition result
gl_ES: Refrescar o resultado do recoñecemento

en: Refreshed
gl_ES: Refrescado

en: Refreshes the document content
gl_ES: Refresca o contido do documento

en: Regi&stration for UI Automation events and property changes:
gl_ES: Rexi&stro de eventos de UI Automation e de cambios de propiedade:

en: Regular &expression
gl_ES: &Expresión regular

en: Regular Expression error in the pattern field: "{error}".
gl_ES: Erro de expresión regular no campo patrón: "{error}".

en: Regular Expression error in the replacement field: "{error}".
gl_ES: Erro de expresión regular no campo remprazo: "{error}".

en: Regular expression for text paragraph navigation
gl_ES: Expresión regular para navegación de parágrafos de texto

en: Reload plugins
gl_ES: Recargar plugins

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
gl_ES: Recarga módulos de aplicación e plugins globais do NVDA, o que pode seren útil para desenvolvedores

en: Remaining time not available
gl_ES: Tempo restante non dispoñible

en: Remind me &later
gl_ES: Lémbramo máis &tarde

en: Remove all
gl_ES: Borrar todo

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber} from column headers
gl_ES: Borrada fila {rowNumber} columna {columnNumber} dende as cabeceiras de columna

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber} from row headers
gl_ES: Borrada fila {rowNumber} columna {columnNumber} dende as cabeceiras de fila

en: Removed {address}    from row headers
gl_ES: Eliminado {address}    de cabeceiras de fila

en: Removed {address} from column headers
gl_ES: Borrado {address} dende as cabeceiras de columna

en: Rename Profile
gl_ES: Renomear Perfil

en: Replacement
gl_ES: Reemplazar por

en: Report &notifications
gl_ES: Anunciar &notificacións

en: Report &object when mouse enters it
gl_ES: Anunciar o obxecto cando o rato entre nel

en: Report &tooltips
gl_ES: Anunciar &consellos

en: Report '&Normalized' when navigating by character
gl_ES: Anunciar '&Normalizado' ao navegar por caracteres

en: Report 'has details' for structured annotations
gl_ES: Anunciar 'ten detalles' para anotacións estructuradas

en: Report aria-description always
gl_ES: Anunciar sempre aria-description

en: Report backg&round progress bars
gl_ES: Anunciar barras de &progreso en segundo plano

en: Report cell borders {mode}
gl_ES: Anunciar os bordes da celda {mode}

en: Report changes to the &composition string
gl_ES: Anunciar cambios na cadea de &composición

en: Report changes to the &reading string
gl_ES: Anunciar cambios á &lectura de cadea

en: Report dynamic &content changes
gl_ES: Anunciar cambios de &contido dinámico

en: Report errors in braille off
gl_ES: Anunciar erros en braille desactivado

en: Report errors in braille on
gl_ES: Anunciar erros en braille activado

en: Report errors {mode}
gl_ES: Anunciar erros {mode}

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
gl_ES: Anunciar cambios no f&ormato despois do cursor (pode causar un retraso)

en: Report line indentation {mode}
gl_ES: Anunciar sangrado de liña {mode}

en: Report link type off
gl_ES: Anunciar tipo de ligazón desactivado

en: Report link type on
gl_ES: Anunciar tipo de ligazón activado

en: Report live regions:
gl_ES: Anunciar rexións activas:

en: Report mouse &shape changes
gl_ES: Anunciar cambios na &forma do rato

en: Report object &descriptions
gl_ES: Anunciar &descripcions do obxecto

en: Report object &position information
gl_ES: Anunciar información de &posición do obxecto

en: Report object shortcut &keys
gl_ES: Anunciar teclas de &atallo dos obxectos

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
gl_ES: Anunciar o resumo de calquera detalle da anotación no cursor do sistema.

en: Report table headers {mode}
gl_ES: Anunciar cabeceiras de táboa {mode}

en: Report the destination URL of the link at the position of caret or focus. If pressed twice, shows the URL in a window for easier review.
gl_ES: Anuncia o destiño da URL da ligazón na posición do cursor ou do foco. Se se preme dúas veces, amosa a URL nunha ventá para facer máis doada a súa revisión.

en: Report transparent color values
gl_ES: Anunciar valores de transparencia de cor

en: Report when objects support &multiple selection
gl_ES: Informa cando os obxectos admiten selección múltiple

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
gl_ES: Anuncia o estado das baterías e o tempo restante se a fonte externa de alimentación non está enchufada

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
gl_ES: Anuncia información de formato para a posición actual do cursor de revisión.

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
gl_ES: Anuncia información de formato para a actual posición do cursor de revisión. Se se preme dúas veces, presenta información no modo exploración

en: Reports formatting info for the text under the caret.
gl_ES: Anuncia información de formato para o texto baixo o cursor.

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
gl_ES: Anuncia información de formato para o texto baixo o cursor. Se se preme dúas veces, presenta información no modo exploración

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
gl_ES: Anuncia información de formato para o texto baixo desta celda braille

en: Reports information about the location of the current navigator object.
gl_ES: Anuncia información sobre a colocación do navegador de obxectos actual.

en: Reports information about the location of the currently focused object.
gl_ES: Anuncia a colocación do obxecto enfocado actualmente.

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
gl_ES: Anuncia a colocación do texto no cursor, ou a colocación do obxecto enfocado actualmente se non hai cursor.

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
gl_ES: Anuncia información da colocación do texto no cursor de revisión, ou da colocación do navegador de obxectos se non hai texto baixo o cursor de revisión.

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
gl_ES: Anuncia a localización do texto ou do obxecto na posición do cursor do sistema. Se se preme dúas veces pódense obter máis detalles.

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
gl_ES: Anuncia información sobre a localización do texto ou obxecto no cursor de revisión. ao premer dúas veces poderá proporcionar máis detalles.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
gl_ES: Anuncia o carácter do actual navegador de obxectos onde estea situado o cursor de revisión. Preméndoa dúas veces anuncia unha descripción ou exemplo dese carácter. Preméndoa tres veces anuncia o valor numérico do carácter en decimal e hexadecimal

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
gl_ES: Anuncia a liña actual baixo o cursor da aplicación. Premendo esta tecla dúas veces rápidamente deletreará a liña actual. Premendo tres veces deletreará a liña usando descripcións de caracteres.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
gl_ES: Anuncia o navegador de obxectos actual. Premendo dúas veces deletrea esta información,e premendo tres veces Copia o nome e valor deste obxecto ao portapapeis

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
gl_ES: Anuncia o tempo restante da pista actualmente en reprodución, se hai algunha

en: Reports the length of the currently playing track, if any
gl_ES: Anuncia o tempo restante da pista actualmente en reprodución, se hai algunha

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
gl_ES: Anuncia a liña do actual navegador de obxectos onde estea situado o cursor de revisión. Se esta tecla se preme dúas veces, a liña actual deletrearase. Preméndoa tres veces deletrearase a liña utilizando descripcións fonéticas.

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
gl_ES: Anuncia o nome do perfil de configuración actual do NVDA

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
gl_ES: Anuncia o obxecto novo ou o contido baixo o dedo se é diferente a onde estivera o dedo anteriormente

en: Reports the note on the current cell. If pressed twice, presents the information in browse mode
gl_ES: Anuncia a nota na celda actual. Se se preme dúas veces, presenta a información en modo exploración

en: Reports the note or comment thread on the current cell
gl_ES: Anuncia a nota ou fío de comentarios na celda actual

en: Reports the object and content directly under your finger
gl_ES: Anuncia o obxecto e contido directamente baixo o dedo

en: Reports the object with focus. If pressed twice, spells the information. Pressing three times spells it using character descriptions.
gl_ES: Anuncia o obxecto co foco. Se se preme dúas veces, deletrea a información. Premendo tres veces deletréaa usando descripción de caracteres.

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
gl_ES: Anuncia o tempo restante da pista actualmente en reprodución, se hai algunha

en: Reports the shortcut key of the currently focused object
gl_ES: Anuncia o atallo de teclado do obxecto actualmente enfocado

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
gl_ES: Anuncia o símbolo onde estea colocado o cursor de revisión. Premido dúas veces, amosa o símbolo e o texto usado para falalo no modo exploración

en: Reports the text of the comment where the system caret is located. If pressed twice, presents the information in a browsable message
gl_ES: Anuncia o texto do comentario onde estea localizado o cursor do sistema. Se se preme dúas veces, presenta a información nunha mensaxe explorable

en: Reports the text of the comment where the system caret is located.If pressed twice, presents the information in browse mode.
gl_ES: Anuncia o texto do comentario onde estea localizado o cursor do sistema. Se se preme dúas veces, presenta a información en modo exploración.

en: Reports the text on the Windows clipboard. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions.
gl_ES: Anuncia o texto no portapapeis de Windows. Premendo dúas veces deletrea esta información. Premendo tres veces deletréaa usando descripción de caracteres.

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
gl_ES: Anuncia o título da aplicación ou ventá en primeiro prano actuais. se se premeu dúas veces, deletrea o título. Se se premeu tres veces, copia o títtulo no portapapeis

en: Reset all settings to default state
gl_ES: Reinicia todas as opcións ao estado predeterminado

en: Reset all settings to saved state
gl_ES: Reiniciar toda-las configuracións ao estado gardado

en: Reset configuration to &factory defaults
gl_ES: Reiniciar configuración ós valores predeterminados de &fábrica

en: Reset gestures
gl_ES: Reiniciar xestos

en: Reset to factory &defaults
gl_ES: Reiniciar aos &predeterminados de fábrica

en: Restart
gl_ES: Reiniciar

en: Restart &later
gl_ES: Reiniciar Máis &tarde

en: Restart &now
gl_ES: Reiniciar &agora

en: Restart NVDA
gl_ES: Reiniciar NVDA

en: Restart with add-ons disabled
gl_ES: Reiniciar cos complementos deshabilitados

en: Restart with add-ons disabled and debug logging enabled
gl_ES: Reiniciar cos complementos desactivados e o rexistro de depuración activado

en: Restart with debug logging enabled
gl_ES: Reiniciar co rexistro de depuración habilitado

en: Restarts NVDA!
gl_ES: ¡Reiniciar NVDA!

en: Restore defaults
gl_ES: Restaurar opcións predeterminadas

en: Result
gl_ES: Resultado

en: Retrieved external IP, but port {port} is most likely not currently forwarded.
gl_ES: IP externa recuperada, pero o máis probable é que el puerto {port} non estea actualmente reenviado.

en: Review Cursor
gl_ES: Cursor de Revisión

en: Right
gl_ES: Dereita

en: Right aligned
gl_ES: Aliñado á dereita

en: Right click
gl_ES: Clic dereito

en: Right mouse button locked
gl_ES: Botón dereito do rato bloqueado

en: Right mouse button unlocked
gl_ES: Botón dereito do rato desbloqueado

en: Romanian
gl_ES: Romanés

en: Romanian 6 dot
gl_ES: Romanés de 6 puntos

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
gl_ES: Leva o cursor ou activa o obxecto baixo desta celda braille

en: Rows
gl_ES: Filas

en: Rows and columns
gl_ES: Filas e columnas

en: Run COM Registration Fixing tool...
gl_ES: Executar a ferramenta COM Registration Fixing...

en: Russian 6 dot computer braille
gl_ES: Braille computerizado ruso de 6 puntos

en: Russian 8 dot computer braille
gl_ES: Braille computerizado ruso de 8 puntos

en: Russian contracted braille
gl_ES: Braille Ruso contraído

en: Russian literary braille
gl_ES: Braille ruso literario

en: Russian literary braille (detailed)
gl_ES: Braille ruso literario (detallado)

en: Same
gl_ES: Mesmo

en: Sanskrit grade 1
gl_ES: Sánscrito grao 1

en: Save &as...	Ctrl+S
gl_ES: Guardar &como...	Ctrl+S

en: Save As
gl_ES: Gardar Como

en: Saves the current NVDA configuration
gl_ES: Garda a configuración actual do NVDA

en: Say &cap before capitals
gl_ES: Dicir ma&ius antes de maiúsculas

en: Say all
gl_ES: Falar todo

en: Scatter
gl_ES: Dispersión

en: Scatter with Lines
gl_ES: Dispersión con Liñas

en: Scatter with Lines and No Data Markers
gl_ES: Dispersión con liñas e sen marcas de dados

en: Scatter with Smoothed Lines
gl_ES: Dispersión con liñas ponteadas

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
gl_ES: Dispersión con liñas ponteadas e sen marcas de dados

en: Screen Curtain
gl_ES: Cortina de pantalla

en: Screen curtain disabled
gl_ES: Cortina de pantalla deshabilitada

en: Screen curtain enabled
gl_ES: Cortina de pantalla habilitada

en: Screen curtain not available
gl_ES: Cortina de pantalla non dispoñible

en: Screen review
gl_ES: Revisión de pantalla

en: Scroll down at the mouse position
gl_ES: Desprazar abaixo na posición do rato

en: Scroll left at the mouse position
gl_ES: Desprazar á esquerda na posición do rato

en: Scroll right at the mouse position
gl_ES: Desprazar á dereita na posición do rato

en: Scroll up at the mouse position
gl_ES: Desprazar arriba na posición do rato

en: Scrolls the braille display back
gl_ES: Despraza a pantalla braille cara atrás

en: Scrolls the braille display forward
gl_ES: Despraza a pantalla braille cara adiante

en: Secondary Category Axis
gl_ES: Eixo de Categoría Secundaria

en: Secondary Series Axis
gl_ES: Eixo de Series Secundario

en: Secondary Value Axis
gl_ES: Eixo de Valor Secundario

en: Secure Desktop
gl_ES: Escritorio Seguro

en: Seika Braille Displays
gl_ES: Pantallas Braille Seika

en: Seika Notetaker
gl_ES: Anotador electrónico Seika

en: Select Braille Display
gl_ES: Selecionarn Pantalla Braille

en: Select NVDA Modifier Keys
gl_ES: Selecionar teclas modificadoras do NVDA

en: Select Synthesizer
gl_ES: Seleccionar Sintetizador

en: Select portable directory
gl_ES: Seleccionar directorio portable

en: Select until the end of the current result
gl_ES: Selecionar ate o final do resultado actual

en: Select until the start of the current result
gl_ES: Selecionar ate o comezo do resultado actual

en: Selective
gl_ES: Selectivo

en: Sentence case
gl_ES: Frase en maiúsculas

en: Sepedi grade 1
gl_ES: Sepedi grao 1

en: Sepedi grade 2
gl_ES: Sepedi grao 2

en: Serbian Cyrillic grade 1
gl_ES: Serbio Cirílico grao 1

en: Serbian grade 1
gl_ES: Serbio grado 1

en: Serial: {portName}
gl_ES: Serie: {portName}

en: Series Lines
gl_ES: Liñas Series

en: Series color: {colorName}
gl_ES: Series de cor: {colorName}

en: Sesotho grade 1
gl_ES: Sesotho grao 1

en: Sesotho grade 2
gl_ES: Sesotho grao 2

en: Set Add-on Store Mirror Server
gl_ES: Estabrecer servidor espello da tenda de complementos

en: Set NVDA Update Mirror
gl_ES: Configurar o espello de actualizacións do NVDA

en: Set column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
gl_ES: Estabrecer cabeceira de columna. Premendo una vez estavrecerás esta celda como a primeira cabeceira de columna para calquera celda por debaixo e cara a dereita dentro de esta táboa. Premendo dúas veces olvidará a cabeceira de columna actual para esta celda.

en: Set row header. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
gl_ES: Estabrecer cabeceira de fila. Premendo una vez estavrecerás esta celda como a primeira cabeceira de fila para calquera celda por debaixo e cara a dereita dentro desta táboa. Premendo dúas veces olvidará a cabeceira de fila actual para esta celda.

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
gl_ES: Fixar fila {rowNumber} columna {columnNumber} como principio de cabeceiras de columna

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
gl_ES: Fixar fila {rowNumber} columna {columnNumber} como principio de cabeceiras de fila

en: Set the first value of the current setting in the synth settings ring
gl_ES: Estabrece o primeiro valor da opción actual no anel de opcions do sintetizador

en: Set the last value of the current setting in the synth settings ring
gl_ES: Estabrece o derradeiro valor da opción actual no anel de opcions do sintetizador

en: Set {address} as start of column headers
gl_ES: Fixar {address} como principio de cabeceiras de columna

en: Set {address} as start of row headers
gl_ES: Fixa {address} como principio de cabeceiras de fila

en: Sets the current cell as start of column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
gl_ES: Estabrece a celda actual como o comezo da cabeceira de columna. Premendo unha vez estabrecerá esta celda como a primeira cabeceira de columna para calquera celda abaixo e cara a dereita dentro desta rexión. Premendo dúas veces esquecerá a cabeceira de columna actual para esta celda.

en: Sets the current cell as start of row headers. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
gl_ES: Estabrece a celda actual como o comezo da cabeceira de fila. Premendo unha vez estabrecerá esta celda como a primeira cabeceira de fila para calquera celda abaixo e cara a dereita dentro desta rexión. Premendo dúas veces esquecerá a cabeceira de fila actual para esta celda.

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
gl_ES: Pon o navegador de obxectos no foco actual e o cursor de revisión na posición do cursor do sistema dentro del se é posíble.

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
gl_ES: Pon o navegador de obxectos no atual obxecto baixo o punteiro do rato e fálao

en: Setswana grade 1
gl_ES: Setswana grao 1

en: Setswana grade 2
gl_ES: Setswana grao 2

en: Setting HID keyboard simulation not supported
gl_ES: Opción de simulación de teclado HID non soportada

en: Shape
gl_ES: Forma

en: Sheet {0}, {1}
gl_ES: Folla {0}, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
gl_ES: &Amosar opcións de saída cando se saia do NVDA

en: Show indefinitely
gl_ES: Amosar indefinidamente

en: Show messages
gl_ES: Amosar mensaxes

en: Show se&lection
gl_ES: Amosar se&lección

en: Shows NVDA's Add-on Store settings
gl_ES: Amosa as opcións da Tenda de Complementos do NVDA

en: Shows NVDA's Advanced settings
gl_ES: Amosa as opcións avanzadas do NVDA

en: Shows NVDA's Windows OCR settings
gl_ES: Amosa as opcións do OCR de Windows do NVDA

en: Shows NVDA's audio settings
gl_ES: Amosa as opcións do audio do NVDA

en: Shows NVDA's braille settings
gl_ES: Amosa as opcións de Braille do NVDA

en: Shows NVDA's browse mode settings
gl_ES: Amosa as opcións do Modo exploración do NVDA

en: Shows NVDA's document formatting settings
gl_ES: Amosa as opcións de Formateado de documentos do NVDA

en: Shows NVDA's general settings
gl_ES: Amosa as opcións xerais do NVDA

en: Shows NVDA's input composition settings
gl_ES: Amosa as opcións de Composición de entrada do NVDA

en: Shows NVDA's keyboard settings
gl_ES: Amosa as opcións de teclado do NVDA

en: Shows NVDA's mouse settings
gl_ES: Amosa as opcións do Rato do NVDA

en: Shows NVDA's object presentation settings
gl_ES: Amosa as opcións de presentación de obxectos do NVDA

en: Shows NVDA's privacy and security settings
gl_ES: Amosa a configuración de privacidade e seguridade do NVDA

en: Shows NVDA's review cursor settings
gl_ES: Amosa as opcións de Cursor de Revisión do NVDA

en: Shows NVDA's speech settings
gl_ES: Amosa as opcións de voz do NVDA

en: Shows NVDA's vision settings
gl_ES: Amosa as opcións visuais do NVDA

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
gl_ES: Amosa opcións relativas ao texto selecionado ou ao texto no cursor

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
gl_ES: Amosa o diálogo de configuración de perfís do NVDA

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
gl_ES: Amosa o diálogo de seleción das pantallas braille do NVDA

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
gl_ES: Amosa o diálogo Diccionario Predeterminado do NVDA

en: Shows the NVDA input gestures dialog
gl_ES: Amosa o diálogo Xestos de Entrada do NVDA

en: Shows the NVDA menu
gl_ES: Amosa o menú do NVDA

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
gl_ES: Amosa o diálogo Pronuncia de Símbolos do NVDA

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
gl_ES: Amosa o diálogo de selección de sintetizadores do NVDA

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
gl_ES: Amosa o diálogo diccionario Temporal do NVDA

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
gl_ES: Amosa o diálogo Diccionario Específico por Voces do NVDA

en: Shows the long description at this position if one is found.
gl_ES: Amosa a descripción longa nesta posición se se atopa unha.

en: Simple review mode off
gl_ES: Modo de revisión sinxelo desactivado

en: Simple review mode on
gl_ES: Modo de revisión sinxelo activado

en: Single letter navigation off
gl_ES: Navegación cunha soa letra desactivada

en: Single letter navigation on
gl_ES: Navegación cunha soa letra activada

en: Single line break
gl_ES: Salto de liña simple

en: Single line spacing
gl_ES: Espaciado de liña simple

en: Sleep mode off
gl_ES: Modo durminte desactivado

en: Sleep mode on
gl_ES: Modo durminte activado

en: Slice color: {colorName}
gl_ES: Color de corte: {colorName} Color de corte: {colorName}

en: Slide Master view
gl_ES: Vista Diapositiva

en: Slide Number placeholder
gl_ES: Marcador de posición de número de diapositiva

en: Slide Show - complete
gl_ES: Amosar presentación - compreta

en: Slide Sorter view
gl_ES: Vista Presentación de Diapositivas

en: Slide show - {slideName}
gl_ES: Amosar diapositiva - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
gl_ES: Amosar notas da diapositiva - {slideName}

en: Slide view
gl_ES: Vista Presentación

en: Slide {slideNumber}
gl_ES: Diapositiva {slideNumber}

en: Slovak grade 1
gl_ES: Eslovaco grao 1

en: Slovenian 8 dot computer braille
gl_ES: Braille computerizado esloveno de 8 puntos

en: Slovenian grade 1
gl_ES: Esloveno grao 1

en: Small caps on
gl_ES: Pequenas maiúsculas activado

en: Some operations on add-ons failed. See the log file for more details.
    {failureMsg}
gl_ES: Algunhas operacións nos complementos fallaron. Consulta o ficheiro de rexistro para obter máis detalles.
    {failureMsg}

[ctx: SoundSplit]
en: NVDA in both channels and applications in both channels
gl_ES: NVDA e aplicacións en ambas canles

[ctx: SoundSplit]
en: Sound split disabled
gl_ES: Separación de son deshabilitada

en: Southern Vietnamese grade 1
gl_ES: Vietamita do sul grao 1

en: Spanish 8 dot computer braille
gl_ES: Braille español computerizado de 8 puntos

en: Spanish for Greek text
gl_ES: Español para texto grego

en: Spanish grade 1
gl_ES: Español grao 1

en: Spanish grade 2
gl_ES: Español grao 2

en: Spea&k character when routing cursor in text
gl_ES: Fa&lar carácter ao enrutar o cursor no texto

en: Speak
gl_ES: Falar

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
gl_ES: Falar &contrasinais en todas as terminais melloradas (pode mellorar o rendemento)

en: Speak and beep
gl_ES: Falar e pitar

en: Speak and braille font attributes
gl_ES: Falar e braillificar atributos de fonte

en: Speak c&ommand keys
gl_ES: Falar &teclas de ordes

en: Speak font attributes
gl_ES: Falar atributos de fonte

en: Speak new text in Windows Terminal via:
gl_ES: Falar texto novo na Terminal de Windows a través de:

en: Speak progress bar updates
gl_ES: Falar as actualizacións da barra de progreso

en: Speak typed &characters:
gl_ES: Valar &caracteres ao se escrebir:

en: Speak typed &words:
gl_ES: Falar &palabras ao se escrebir:

en: Speak typed characters {mode}
gl_ES: Falar caracteres ao se escrebir {mode}

en: Speak typed words {mode}
gl_ES: Falar palabras ao se escrebir {mode}

en: Speak when navigating by &line or paragraph
gl_ES: Falar ao navegar por &liñas ou paráfrafos

en: Speak when navigating by line or paragraph with braille off
gl_ES: Falar ao navegar por liñas ou por parágrafos co braille desactivado

en: Speak when navigating by line or paragraph with braille on
gl_ES: Falar ao navegar por liñas ou por parágrafos co braille activado

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
gl_ES: Di o nome do arquivo da aplicación activa xunto co nome do módulo de aplicación actualmente cargado

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
gl_ES: Fala a palabra do navegador de obxectos actual onde estea situado o cursor de revisión. Preméndoa dúas veces deletrea a palabra. Preméndoa tres veces deletrea a palabra utilizando descripcións de carácter

en: Speech
gl_ES: Voz

en: Speech &dictionaries
gl_ES: &Diccionarios por voces

en: Speech &interrupt for typed characters
gl_ES: &Interrupción da voz para caracteres escribidos

en: Speech Unicode normalization default ({default})
gl_ES: Normalización Unicode da fala predeterminada ({default})

en: Speech Unicode normalization {state}
gl_ES: Normalización Unicode da fala {state}

en: Speech and braille
gl_ES: Fala e braille

en: Speech i&nterrupt for Enter key
gl_ES: Interrupción da voz para a tecla I&NTRO

en: Speech mode {mode}
gl_ES: Modo de voz {mode}

en: Spelling or grammar e&rrors
gl_ES: Erros ortográficos ou gramaticais

en: Spells the current application status bar.
gl_ES: Deletrea a barra de estado da aplicación actual.

en: St&art NVDA after I sign in
gl_ES: &arrancar o NVDA despois de me identificar

en: St&yle
gl_ES: Est&ilo

en: Stable
gl_ES: Estable

en: Stacked Area
gl_ES: Área Apilada

en: Stacked Bar
gl_ES: Barra Apilada

en: Stacked Column
gl_ES: Columna Apilada

en: Stacked Cone Bar
gl_ES: Barra Cónica Apilada

en: Stacked Cone Column
gl_ES: Columna Cónica Apilada

en: Stacked Cylinder Bar
gl_ES: Barra Cilíndrica Apilada

en: Stacked Line
gl_ES: Liña Apilada

en: Stacked Line with Markers
gl_ES: Liña con marcas apilada

en: Stacked Pyramid Bar
gl_ES: Barra Piramidal Apilada

en: Stacked Pyramid Column
gl_ES: Columna Piramidal APilada

en: Standard HID Braille Display
gl_ES: Pantalla Braille HID Estándar

en: Start marked
gl_ES: Comezo marcado

en: Strikethrough off
gl_ES: Tachado desactivado

en: Strikethrough on
gl_ES: Tachado activado

en: Styles
gl_ES: Estilos

en: Su&perscripts and subscripts
gl_ES: Su&períndices e subíndices

en: Subject:
gl_ES: Assunto:

en: Subscript
gl_ES: Subíndice

en: Subtitle placeholder
gl_ES: Marcador de posición de subtítulos

en: Success
gl_ES: Éxito

en: Successfully connected to the given URL.
gl_ES: Conectaches con éxito á URL indicada.

en: Successfully copied NVDA user settings
gl_ES: Opcións de usuario do NVDA copiadas satisfactoriamente

en: Successfully created a portable copy of NVDA at {dir}
gl_ES: Creada con éxito unha copia portable de NVDA en {dir}

en: Successfully installed NVDA.
gl_ES: NVDA instalado satisfactoriamente.

en: Successfully retrieved IP address. Port {port} is open.
gl_ES: Obtido o enderezo IP con éxito. O porto {port} está aberto.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
gl_ES: Actualizouse satisfactoriamente a túa instalación do NVDA.

en: Suggestions
gl_ES: Suxerencias

en: Superscript
gl_ES: Superíndice

en: Surface (Top View wireframe)
gl_ES: Superficie (Vista Superior bastidor)

en: Surface (Top View)
gl_ES: Superficie (Vista Superior)

en: Swahili (Kenya) Grade 2
gl_ES: Swahili (Kenya) Grao 2

en: Swahili (Kenya) grade 1
gl_ES: Swahili (Kenya) grao 1

en: Swahili (Kenya) grade 1.2
gl_ES: Swahili (Kenya) grao 1.2

en: Swahili (Kenya) grade 1.3
gl_ES: Swahili (Kenya) grao 1.3

en: Swahili (Kenya) grade 1.4
gl_ES: Swahili (Kenya) grao 1.4

en: Swahili (Kenya) grade 1.5
gl_ES: Swahili (Kenya) grao 1.5

en: Swedish 8 dot computer braille
gl_ES: Sueco computerizado de 8 puntos

en: Swedish contracted braille
gl_ES: Braille sueco contraído

en: Swedish partially contracted braille
gl_ES: Braille sueco parcialmente contraído

en: Swedish uncontracted braille
gl_ES: Braille sueco sen contracción

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
gl_ES: Cambia ao seguinte modo de revisión (é dicir: obxectos, documentos ou pantalla) e coloca a posición de revisión no punto do navegador de obxectos

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
gl_ES: Cambia ao modo de revisión anterior (é dicir: obxectos, documentos ou pantalla) e coloca a posición de revisión no punto do navegador de obxectos

en: Symbol
gl_ES: Símbolo

en: Symbol "%s" is already present.
gl_ES: O símbolo "%s" xa está presente.

en: Symbol Pronunciation (%s)
gl_ES: Pronuncia de Símbolos (%s)

en: Symbol level %s
gl_ES: Nivel de símbolos %s

en: Synthesizer
gl_ES: Sintetizador

en: Synthesizer Error
gl_ES: Erro do Sintetizador

en: Syriac grade 1
gl_ES: Sirio grao 1

en: System caret
gl_ES: Cursor do sistema

en: System focus
gl_ES: Foco do sistema

en: System status
gl_ES: Estado do sistema

en: Table description
gl_ES: Descripción de táboa

en: Table information
gl_ES: Información de táboa

en: Table placeholder
gl_ES: Marcador de posición de táboa

en: Tags
gl_ES: Etiquetas

en: Tamil grade 1
gl_ES: Tamil grao 1

en: Taskbar
gl_ES: Barra de tarefas

en: Tatar grade 1
gl_ES: Tártaro grao 1

en: Telugu grade 1
gl_ES: Télegu grao 1

en: Temporarily d&isable all triggers
gl_ES: D&esactivar temporalmente todos os disparadores

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
gl_ES: Cortina de pantalla temporal, habilitada ate o seguinte reinicio

en: Temporary dictionary
gl_ES: Diccionario temporal

en: Terminal programs
gl_ES: Programas da Terminal

en: Tether B&raille:
gl_ES: B&raille segue:

en: Text
gl_ES: Texto

en: Text &unit resolution:
gl_ES: &Unidade de resolución de texto:

en: Text copied.
gl_ES: Texto copiado.

en: Text frame
gl_ES: Marco de texto

en: Text placeholder
gl_ES: Marcador de posición de texto

en: Text review
gl_ES: Revisión de texto

en: Thai 8 dot computer braille
gl_ES: Braille computerizado Thai de 8 puntos

en: Thai grade 0
gl_ES: Thai grao 0

en: Thai grade 1
gl_ES: Thai grao 1

en: Thai grade 2
gl_ES: Thai grao 2

en: That profile already exists. Please choose a different name.
gl_ES: Ese perfil xa existe. Por favor escolle un nome diferente.

en: The COM Registration Fixing Tool has completed successfully.
    It is highly recommended that you restart your computer now, to make sure the changes take full effect.
gl_ES: A ferramenta COM Registration Fixing completouse con éxito.
    Recomendase encarecidamente que reinicies o equipo agora, para asegurarte de que os cambios surtan efecto.

en: The COM Registration Fixing Tool was unsuccessful. This Windows error may provide more information.
    {error}
gl_ES: A ferramenta COM Registration Fixing non tivo éxito. Este erro de Windows pode proporcionar máis información.
    {error}

en: The URL you have entered failed the connection test. Are you sure you want to save it anyway?
gl_ES: A URL que introduciches non superou a proba de conexión. Estás seguro de que queres gardala de todos os xeitos?

en: The URL you have entered failed the connection test. {tip}
gl_ES: A URL que introduciches non superou a proba de conexión. {tip}

en: The URL you have entered has not been tested. Are you sure you want to save it without attempting to connect to it first?
gl_ES: A URL que introduciches non se probou. ¿Estás seguro de que desexas gardala sen tentar conectarte a ela primeiro?

en: The URL you have entered is not valid. Check that it is correct and try again.
gl_ES: A URL que introduciches non é válida. Comproba que é correcta e téntao de novo.

en: The clipboard contains a large amount of text. It is %s character long | The clipboard contains a large amount of text. It is %s characters long
gl_ES[0]: O portapapeis contén unha grande cantidade de texto. Ten %s carácter de longo
gl_ES[1]: O portapapeis contén unha grande cantidade de texto. Ten %s caracteres de longo

en: The currently active connection may not be continued during or after the update. Even if the connection is continued, you will be unable to respond to User Account Control (UAC) prompts from the controlling computer. You should only proceed if you have physical access to the controlled computer.
    
    Are you sure you want to continue?
gl_ES: É posible que a conexión activa actualmente non se continúe durante ou despois da actualización. Mesmo se se continúa a conexión, non poderás respostar ás solicitudes de Control de contas de usuario (UAC) do computador de control. Só debes continuar se tes acceso físico ao computador controlado.
    
    Estás seguro de que queres continuar?

en: The following add-on failed to be installed: {}. | The following add-ons failed to be installed: {}.
gl_ES[0]: O seguinte complemento fallou ao se instalar: {}.
gl_ES[1]: Os seguintes complementos fallaron ao se instalar: {}.

en: The following add-on failed to uninstall: {}. | The following add-ons failed to uninstall: {}.
gl_ES[0]: O seguinte complemento fallóu ao se desinstalar: {}.
gl_ES[1]: Os seguintes complementos fallaron ao se desinstalar: {}.

en: The following add-on failed to update: {}. | The following add-ons failed to update: {}.
gl_ES[0]: O seguinte complemento fallou ao se actualizar: {}.
gl_ES[1]: Os seguintes complementos fallaron ao se actualizar: {}.

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
gl_ES: Os seguintes parámetros de liña de ordes son descoñecidos para NVDA: {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
gl_ES: As seguintes opcións controlan os tipos de formatos de documento anunciados polo NVDA.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
gl_ES: As seguintes opcións son para usuarios avanzados. Se as cambias é posibel que o NVDA non funcione adecuadamente. Por favor  cámbiaas só se sabes o que estás a facer ou se recibiches instrucións dos desenvolvedores do NVDA.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
gl_ES: A instalación é incapaz de eliminar ou reescreber un ficheiro. Outra copia do NVDA podería estarse a executar noutra conta de sesión de usuario. Por favor asegúrate de que todas as copias instaladas do NVDA están pechadas e intenta a instalación de novo.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
gl_ES: A instalación do NVDA fallou. Por favor mira o Visualizador de rexistro para máis información.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
gl_ES: A ruta de instalación do NVDA cambióu. Agora instalarase en {path}

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
gl_ES: A seguinte tecla que se prema non será manipulada polo NVDA, será deixada pasar direitamente a Windows.

en: The profile {name} will be permanently deleted. This action cannot be undone.
gl_ES: O perfil {name} borraráse permanentemente. Esta acción non se pode desfacer.

en: The report links setting must be enabled to toggle report link type
gl_ES: A opción anunciar ligazóns debe estar habilitada para activar ou desactivar o anunciado de tipos de ligazóns

en: The response from the server was not recognised. Check the URL is correct before trying again.
gl_ES: Non se recoñeceu a resposta do servidor. Comproba que a URL sexa correcta antes de voltar a intentalo.

en: The result of content recognition is already automatically updated
gl_ES: O resultado do recoñecemento de contidos xa se actualiza automáticamente

en: The server returned an error. Check that the URL is correct before trying again.
gl_ES: O servidor devolveu un erro. Comproba que a URL é correcta antes de voltar a intentalo.

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
gl_ES: O panel de opcións que tentas abrir non está dispoñible neste sistema.

en: The specified directory '{portableDirectory}' is not empty. Proceeding will delete and replace existing files in the directory. Do you want to overwrite the contents of this folder?
gl_ES: O directorio especificado '{portableDirectory}' non está valdeiro. Proceder borrará e remprazará os ficheiros existentes no directorio. ¿Queres sobrescribir o contido deste cartafol?

en: There is %d series in this chart | There are %d series in this chart
gl_ES[0]: Hai %d series neste gráfico
gl_ES[1]: Hai %d series nestes gráficos

en: There is no text on the clipboard
gl_ES: Non hai texto no portapapeis

en: There was a network error. Check that you are connected to the internet and try again.
gl_ES: Produciuse un erro de rede. Comproba que estás conectado a Internet e volta a intentalo.

en: Thick
gl_ES: Groso

en: This change requires administrator privileges.
gl_ES: Este cambio require privilexios do administrador.

en: This feature ({title}) is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
gl_ES: Esta característica ({title}) non está dispoñible mentres se estea en pantallas seguras como a pantalla de inicio de sesión ou no indicativo do UAC.

en: This feature is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
gl_ES: Esta característica non está dispoñible mentres se estea en pantallas seguras como a pantalla de inicio de sesión ou no indicativo do UAC.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
gl_ES: Este disparador xa está asociado con outro perfil. Se continúas, borraráse dese perfil e asociarase con este.
    ¿Estás seguro de querer continuar?

en: Thumbnails
gl_ES: Miniaturas

en: Time to &keep audio device awake after speech (seconds)
gl_ES: Tempo para &manter o dispositivo de audio en espera despois da fala (segundos)

en: Title Master view
gl_ES: Vista de título

en: Title placeholder
gl_ES: Marcador de posición de título

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
gl_ES: Para criar unha copia portable do NVDA, por favor selecciona a ruta e outras opcións e logo preme Continuar

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
gl_ES: Para editar este perfil, necesitarás activalo manualmente. unha vez remates a edición, necesitarás desactivalo manualmente para voltar ao uso normal.
    ¿Desexas activalo manualmente agora?

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
gl_ES: Para instalar NVDA no teu disco duro, por favor preme o botón Continuar.

en: To use an Albatross with NVDA, change the number of status cells in the Albatross's internal menu to at most {maxCells}, and restart the Albatross and NVDA if needed.
gl_ES: Para usar una Albatross co NVDA, cambia o número de celdas de estado no menú interno da Albatross ate un máximo de {maxCells}, e reinicia a  Albatross e o NVDA é necesario.

en: To:
gl_ES: Para:

en: Toggle HID keyboard simulation
gl_ES: Conmuta a simulación de teclado HID

en: Toggle braille input
gl_ES: Conmutar entrada braille

en: Toggle periodical refresh of a Windows OCR result
gl_ES: Conmutar a actualización periódica dun resultado do OCR de Windows

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
gl_ES: Activar ou desactivar o seguemento do braille entre o foco e a posición de revisión

en: Toggle the braille cursor on and off
gl_ES: Activa e desactiva o cursor braille

en: Toggle the way context information is presented in braille
gl_ES: Conmuta o xeito no que a información de contexto se presenta en braille

en: Toggles HID keyboard simulation
gl_ES: Conmuta a simulación de teclado HID

en: Toggles beeps that report mouse coordinates as the mouse moves
gl_ES: Activa ou desactiva os pitidos que informan das coordenadas do rato mentres este se move

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
gl_ES: Conmuta entre pitidos, voz, pitidos e voz, e desactivado, para o anunciado das actualizacións da barra de progreso

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
gl_ES: Conmuta entre o modo exploración e o modo foco. Cando está no modo foco, as teclas pasarán dereitamente a través da aplicación, permitíndoche interactuar directamente cun control. Cando está no modo exploración, podes navegar polo documento co cursor, teclas rápidas de navegación, etc.

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
gl_ES: Alterna entre o anunciado das notas do falante ou do contido actual da diapositiva. Esto non cambia o que é visible na pantalla, senon só o que pode ler o usuario co NVDA

en: Toggles braille mode
gl_ES: Conmuta modo braille

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
gl_ES: Activa e desactiva todos os disparadores do perfil de configuración. A desactivación permanece en efecto hasta que o NVDA se reinicie

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
gl_ES: Cambia a cantidade de texto que se falará ao se mover o rato

en: Toggles native selection mode on and off
gl_ES: Activa ou desactiva a selección nativa

en: Toggles on and off delayed descriptions for characters on cursor movement
gl_ES: Activa e desactiva as descripcións retrasadas de caracteres co movemento do cursor

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
gl_ES: Activa e desactiva se a distribución da pantalla se conserva mentres se procesa o contido do documento

en: Toggles on and off reporting if clickable
gl_ES: Activa e desactiva O anunciado de cliqueábel

en: Toggles on and off speaking when navigating by lines or paragraph with braille
gl_ES: Activa e desactiva a fala cando se le por liñas ou por parágrafos co braille

en: Toggles on and off the ignoring of blank lines for line indentation reporting
gl_ES: Activa e desactiva ignorar liñas en branco para o anunciado de sangría de liñas

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
gl_ES: Activa e desactiva a inclusión de táboas de deseño en modo exploración

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
gl_ES: Activa e desactiva o movemento do navegador de obxectos debido a cambios do foco

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
gl_ES: Activa e desactiva o movemento do cursor de revisión debido ao movemento do cursor do sistema.

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado dos caracteres CLDR coma os emojis

en: Toggles on and off the reporting of articles
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado de artigos

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado das citas

en: Toggles on and off the reporting of colors
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado das cores

en: Toggles on and off the reporting of comments
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado dos comentarios

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado dos cambios de contido dinámico, tales como novo texto na consola DOS de windows

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado do énfase

en: Toggles on and off the reporting of figures and captions
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado de figuras e pes de foto

en: Toggles on and off the reporting of font changes
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado dos cambios da fonte

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado do tamano da fonte

en: Toggles on and off the reporting of frames
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado dos marcos

en: Toggles on and off the reporting of graphics
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado dos gráficos

en: Toggles on and off the reporting of groupings
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado dos grupos

en: Toggles on and off the reporting of headings
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado das cabeceiras

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado de texto resaltado

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado dass rexións

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado dos números de liña

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado do espaciado de liña

en: Toggles on and off the reporting of link type
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado do tipo de ligazón

en: Toggles on and off the reporting of links
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado das ligas

en: Toggles on and off the reporting of lists
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado das listaxes

en: Toggles on and off the reporting of pages
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado das páxinas

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado da sangría de parágrafos

en: Toggles on and off the reporting of revisions
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado das revisións

en: Toggles on and off the reporting of style changes
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado do estilo

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado de superíndices e subíndices

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
gl_ES: Activa e desactiva O anunciado das coordeadas de celdas da tábuoa

en: Toggles on and off the reporting of tables
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado de táboas

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
gl_ES: Activa e desactiva o anunciado do alineamento

en: Toggles on and off the speaking of command keys
gl_ES: Activa e desactiva a fala das teclas de ordes

en: Toggles reporting spelling or grammar errors in braille
gl_ES: Activa ou desactiva a notificación de erros ortográficos ou gramaticais en braille

en: Toggles simple review mode on and off
gl_ES: Activa e desactiva o modo de revisión sinxelo

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
gl_ES: Activa ou desactiva a navegación cunha soa letra. Cando estea activada, as teclas dunha soa letra no modo exploración saltan a varios tipos de elementos na páxina. Cando estea desactivada, estas teclas pásanse á aplicación

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
gl_ES: Activa ou desactiva o modo durminte para a aplicación activa.

en: Toggles speaking the character under the cursor when routing cursor in text
gl_ES: Conmuta a fala do carácter baixo o cursor cando se enruta o cursor no texto

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
gl_ES: Activa e desactiva o visualizador de braille do NVDA, unha ventá flotante que permite ver a saída en braille e o equivalente en texto de cada carácter braille

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
gl_ES: Activa e desactiva o visualizador de voz do NVDA, unha ventá frotante que che permite ver todo o texto que o NVDA está a falar actualmente

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
gl_ES: Activa ou desactiva o anunciado de información cando o rato se mova

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
gl_ES: Cambia o estado da cortina de pantalla, permite facer que a pantalla se poña negra ou que se desactive para amosar o seu contido. Se se preme unha vez, a cortina de pantalla actívase ate que se reinicie o NVDA. Se se preme dúas veces, a cortina de pantalla actívase ate que a desactives

en: Toggles the support of touch interaction
gl_ES: Conmuta o soporte da interación táctil

en: Top
gl_ES: Comezo

en: Total time not available
gl_ES: Tempo total non dispoñible

en: Touch Interaction
gl_ES: Interacción Tactil

en: Touch interaction disabled
gl_ES: Interación Táctil deshabilitada

en: Touch interaction enabled
gl_ES: Interación Táctil habilitada

en: Touch interaction not supported
gl_ES: Interación táctil non soportada

en: Touch screen
gl_ES: Pantalla tactil

en: Translates any braille input
gl_ES: Transcribe calquera entrada braille

en: Translates any braille input and presses the enter key
gl_ES: Transcribe calquera entrada braille e preme a tecla intro

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
gl_ES: Tenta ler a documentación do elemento de autocompletado selecionado.

en: Triggers
gl_ES: Disparadores

en: Trim leading silence in speech audio
gl_ES: Recortar os silenzos no audio da voz

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
gl_ES: Confiar na lingua da voz ao procesar caracteres e símbolos

en: Tshivenda grade 1
gl_ES: Tshivenda grao 1

en: Tshivenda grade 2
gl_ES: Tshivenda grao 2

en: Turkish 8 dot computer braille
gl_ES: Braille computarizado turco de 8 puntos

en: Turkish grade 1
gl_ES: Turco grao 1

en: Turkish grade 2
gl_ES: Turco grao 2

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
gl_ES: Activa ou desactiva a axuda de entrada. Cando se activa, calquera entrada como premer unha tecla no teclado dirache que script está asociado con esa entrada, se a hai.

en: Type
gl_ES: Tipo

en: Type exit() to exit the console
gl_ES: Teclea exit() para saír da consola

en: Type help(object) to get help about object.
gl_ES: Teclea help(obxecto) para obter axuda acerca do obxecto.

en: Type the text you wish to find
gl_ES: Teclea o texto que desexas atopar

en: Type:
gl_ES: Tipo:

en: UIA notifications
gl_ES: Notificacións UIA

en: UIA when available
gl_ES: UIA cando estea dispoñible

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
gl_ES: cor

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: gradient
gl_ES: gradiente

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
gl_ES: non

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
gl_ES: patrón

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
gl_ES: imaxe

en: Ugaritic grade 1
gl_ES: Ugaritico grao 1

en: Ukrainian computer braille
gl_ES: Braille ucraniano computerizado

en: Ukrainian grade 1
gl_ES: Ucraniano grao 1

en: Ukrainian literary braille (detailed)
gl_ES: Braille literario ucraino (detallado)

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
gl_ES: Imposible configurar a interfaz de usuario para o Provedor de Mellora de Visión, non se pode activar.

en: Unable to connect to the remote computer
gl_ES: Non se puido conectar ao equipo remoto

en: Unable to contact portcheck server, please manually retrieve your IP address
gl_ES: Non se puido contactar co servidor de portcheck, obtén o teu enderezo IP manualmente

en: Unable to copy
gl_ES: Iposíbel copiar

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
gl_ES: Imposible copiar un ficheiro. Quizáis estea a ser utilizado actualmente por outro proceso ou quedaches sen espazo de disco na unidade na que se estea a copiar.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
gl_ES: Imposible copiar o contido da barra de estado ao portapapeis

en: Unable to get the destination of this link.
gl_ES: Imposible obter o destiño desta ligazón.

en: Unable to mark log position
gl_ES: Imposible marcar a posición no rexistro

en: Unable to postpone update.
gl_ES: Imposíbel retrasar a actualización.

en: Underline off
gl_ES: Subliñado desactivado

en: Underline on
gl_ES: Subliñado activado

en: Underline {style}on
gl_ES: Subliñado {style}activado

en: Unicode Consortium data (including emoji)
gl_ES: Unicode Consortium data (incluíndo emoji)

en: Unicode braille
gl_ES: Braille unicode

en: Unicode normali&zation
gl_ES: Normali&zación Unicode

en: Unified English Braille Code grade 1
gl_ES: Código Braille Grao 1 Inglés Unificado

en: Unified English Braille Code grade 2
gl_ES: Código Braille Grao 2 Inglés Unificado

en: Uninstall NVDA
gl_ES: Desinstalar NVDA

en: Unknown braille display
gl_ES: Pantalla braille descoñecida

en: Unknown color
gl_ES: Cor descoñecida

en: Unknown command line parameters
gl_ES: Parámetros de liña de ordes descoñecidos

en: Unknown power status
gl_ES: Estado da enerxía descoñecido

en: Unlabeled
gl_ES: Sen etiqueta

en: Unmuted remote
gl_ES: Remoto non silenciado

en: Unplugged
gl_ES: Desenchufado

en: Unsupported input
gl_ES: Entrada non soportada

en: Untitled chart
gl_ES: Gráfico sen Título

en: Up Bars
gl_ES: Barras arriba

en: Upd&ate channel
gl_ES: Canle de &actualización

en: Update Automatically
gl_ES: Actualizar Automáticamente

en: Update mirror
gl_ES: Espello de actualizacións

en: Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.
gl_ES: A actualización do NVDA á versión {version} descargouse e está lista para se aplicar.

en: Update to NVDA version {version} is ready to be applied.
gl_ES: A actualización do NVDA á version {version} está lista para se aplicar.

en: Updating NVDA
gl_ES: Actualizando o NVDA

en: Updating NVDA when connected to NVDA Remote Access as the controlled computer is not recommended.
gl_ES: Non se recomenda instalar NVDA cando se está conectado a NVDA Remote Access como un ordenador controlado.

en: Uppercase
gl_ES: Maiúsculas

en: Urdu grade 1
gl_ES: Urdu grao 1

en: Urdu grade 2
gl_ES: Urdu grao 2

en: Use &screen layout (when supported)
gl_ES: Utilizar deseño en &pantalla (cando sexa soportado)

en: Use &spelling functionality if supported
gl_ES: Utilizar a funcionalidade &deletrear se está soportada

en: Use NVDA during sign-in
gl_ES: Usar o NVDA durante o inicio de sesión

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
gl_ES: Usar o NVDA durante o inicio de sesión (require privilexios do administrador)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
gl_ES: Usar UI Automation para acesar a controis en follas de cálculo de Microsoft &Excel cando estea dispoñible

en: Use WASAPI for SAPI 4 audio output:
gl_ES: Usar WASAPI para a saída de audio de SAPI 4:

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
gl_ES: Utilizar opcións actualmente gardadas durante o inicio de sesión e en pantallas seguras (require privilexios de administrador)

en: Use en&hanced event processing (requires restart)
gl_ES: Usar o proceso de &mellora de eventos (require reiniciar)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
gl_ES: Usar o soporte mellorado de caracteres ao se &escrebir na Consola de Windows herdada cando estea dispoñible

en: Use modern audio output system (WASAPI)
gl_ES: Usar o sistema de saída de audio moderno (WASAPI)

en: Use screen layout off
gl_ES: Usar deseño en pantalla desactivado

en: Use screen layout on
gl_ES: Usar deseño en pantalla activado

en: Use this profile for:
gl_ES: Usar este perfil para:

en: Use timeout
gl_ES: Usar tempo de espera

en: User Guide
gl_ES: Guía do Usuario

en: User default
gl_ES: Predeterminado do usuario

en: Uzbek grade 1
gl_ES: Uzbeco grao 1

en: V&ariant
gl_ES: V&ariante

en: V&olume
gl_ES: &Volume

en: Validating URL...
gl_ES: Validando URL...

en: Version
gl_ES: Versión

en: Vertical Object placeholder
gl_ES: Marcador de posición de obxecto vertical

en: Vertical Text placeholder
gl_ES: Marcador de posición de texto vertical

en: Vertical Title placeholder
gl_ES: Marcador de posición de título vertical

en: Vietnamese grade 0
gl_ES: Vietamita grao 0

en: Vietnamese grade 1
gl_ES: Vietamita grao 1

en: Vietnamese grade 2
gl_ES: Vietamita grao 2

en: View &log
gl_ES: Ver &rexistro

en: Virtual Buffers
gl_ES: Búferes Virtuais

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
gl_ES: Conmuta virtualmente as teclas NVDA e shift para emular un atallo de teclado coa entrada braille

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
gl_ES: Conmuta virtualmente a tecla NVDA para emular un atallo de teclado coa entrada braille

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
gl_ES: Conmuta virtualmente as teclas alt e shift para emular un atallo de teclado coa entrada braille

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
gl_ES: Conmuta virtualmente a tecla alt para emular un atallo de teclado coa entrada braille

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
gl_ES: Conmuta virtualmente as teclas control e alt para emular un atallo de teclado coa entrada braille

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
gl_ES: Conmuta virtualmente as teclas de control e maiúsculas para emular un atallo de teclado ca entrada braille

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
gl_ES: Conmuta virtualmente a tecla control para emular un atallo de teclado coa entrada braille

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
gl_ES: Conmuta virtualmente as teclas control, alt e shift para emular un atallo de teclado coa entrada braille

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
gl_ES: Conmuta virtualmente as teclas Windows esquerda e shift para emular un atallo de teclado coa entrada braille

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
gl_ES: Conmuta virtualmente a tecla Windows esquerda para emular un atallo de teclado coa entrada braille

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
gl_ES: Conmuta virtualmente a tecla shift para emular un atallo de teclado coa entrada braille

en: Vision
gl_ES: Visión

en: Vision Enhancement Provider Error
gl_ES: Erro do Provedor de Mellora de Visión

en: Visual Highlight
gl_ES: Resaltado Visual

en: Voice
gl_ES: Voz

en: Voice dictionary (%s)
gl_ES: Diccionario por voces (%s)

en: Volume of NVDA sounds
gl_ES: Volume dos sons do NVDA

en: Volume of NVDA sounds follows voice volume
gl_ES: O volume dos sons do NVDA segue ao volume da voz

en: Volume-High-Low-Close
gl_ES: Volume-Máximos-Mínimos-Peche

en: Volume-Open-High-Low-Close
gl_ES: Volume-Apertura-Máximos-Mínimos-Peche

en: Waiting for Outlook...
gl_ES: Agardando polo Outlook ...

en: Waiting for Powerpoint...
gl_ES: Agardando polo Powerpoint...

en: Walls
gl_ES: Planos laterais

en: Warning
gl_ES: Advertencia

en: Warning!
gl_ES: ¡Aviso!

en: Warning: couldn't set volumes for sound split: one of audio sessions is either mono, or has more than 2 audio channels.
gl_ES: Aviso: non se poideron configurar os volumes para a separación de son: una das sesión de audio ou é mono, ou ten máis de 2 canles de audio.

en: Wave
gl_ES: Onda

en: Wave double
gl_ES: Onda doble

en: Wave heavy
gl_ES: Onda grosa

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
gl_ES: Necesitamos a túa axuda para continuar a mellorar o NVDA.
    Este proxecto básase principalmente nas doazóns e subvencións. Doando, estás a axudar a financiar a tempo compreto o desenvolvemento.
    Se por cada descarga se doan 10 dólares, poderemos cubrir todos os costos en curso do proxecto.
    Dodas as doazóns recébense por NV Access, a organización sen ánimo de lucro que desenvolve o NVDA.
    Grazas polo teu soporte.

en: We&lcome dialog...
gl_ES: Diálogo de &Benvida...

en: Web layout
gl_ES: Deseño web

en: Welcome to NVDA
gl_ES: Benvido ao NVDA

en: Welcome to NVDA!
gl_ES: ¡Benvido ao NVDA!

en: Welcome to the COM Registration Fixing tool.
    
    Installing and uninstalling programs, as well as other events, can damage accessibility entries in the Windows registry. This can cause previously accessible elements to be presented incorrectly, or can cause "unknown" or "pane" to be spoken or brailled in some applications or Windows components, instead of the content you were expecting.
    
    This tool attempts to fix such common problems. Note that the tool must access the system registry, which requires administrative privileges.
    
    Press Continue to run the tool now.
gl_ES: Benvido á ferramenta COM Registration Fixing.
    
    A instalación e desinstalación de programas, así coma outros eventos, poden danar as entradas de accesibilidade no rexistro de Windows. Esto pode facer que elementos previamente accesibles se presenten de xeito incorrecto, ou pode facer que nalgunhas aplicacións ou compoñentes de Windows apareza "descoñecido" ou "panel", en lugar do contido que esperabas.
    
    Esta ferramenta tenta arranxar estos problemas comúns. Ten en conta que a ferramenta debe aceder ao rexistro do sistema, o que require privilexios de administrador.
    
    Preme Continuar para executar a ferramenta agora.

en: Welsh grade 1
gl_ES: Galés grao 1

en: Welsh grade 2
gl_ES: Galés grao 2

en: What would you like to &do?
gl_ES: ¿qué che gostaría &facer?

en: What's &new
gl_ES: Que hai de &novo

en: What's new
gl_ES: Que hai de novo

en: Whole &word
gl_ES: &palabra completa

en: Windows C&onsole support:
gl_ES: Soporte par a C&onsola de Windows:

en: Windows OCR
gl_ES: OCR do Windows

en: Windows OCR not available
gl_ES: OCR do Windows non dispoñible

en: Windows OneCore voices
gl_ES: Voces Windows OneCore

en: Words only
gl_ES: Sólo palabras

en: Write the current configuration to nvda.ini
gl_ES: Escribi-la configuración actual no nvda.ini

en: X Error Bars
gl_ES: Barras de Erro X

en: Xhosa grade 1
gl_ES: Xhosa grao 1

en: Xhosa grade 2
gl_ES: Xhosa grao 2

en: Y Error Bars
gl_ES: Barras de erro Y

en: Yakut grade 1
gl_ES: Yakut grao 1

en: Yes
gl_ES: Si

en: Yiddish grade 1
gl_ES: Yiddish grao 1

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
gl_ES: Estás a piques de instalar a versión {newVersion} de {summary}, a que parece estaren xa instalada. ¿Aínda che gostaría actualizala?

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
gl_ES: Estás a tentar a instalación dunha versión máis vella do NVDA que a versión actualmente instalada. Se realmente desexas voltar a unha versión máis vella, primeiro deberías cancelar esta instalación e desinstalar compretamente NVDA antes de instalar a versión anterior.

en: You are attempting to replace an existing portable copy of NVDA with an earlier version. Downgrading NVDA is not recommended. You should cancel this operation and create a new portable copy instead.
gl_ES: Estás a tentar substituír unha copia portable existente de NVDA por unha versión anterior. Non se recomenda cambiar a unha versión anterior de NVDA. Deberías cancelar esta operación e crear unha nova copia portable.

en: You did not choose Talk as one of your speech mode options. Please note that this may result in no speech output at all. Are you sure you want to continue?
gl_ES: Non escolleches Falar coma unha das opcións de modo de voz. Por favor ten en conta que esto podería producir non ter ningunha saída de voz. Estás seguro de querer continuar?

en: You must choose a name for this profile.
gl_ES: Debes escoller un nome para este perfil.

en: You will be unable to respond to User Account Control (UAC) prompts from the controlling computer. You should only proceed if you have physical access to the controlled computer.
    
    Are you sure you want to continue?
gl_ES: Non poderás respostar ás solicitudes de Control de contas de usuario (UAC) do computador de control. Só debes continuar se tes acceso físico ao computador controlado.
    
    Estás seguro de que queres continuar?

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
gl_ES: O ficheiro de configuración contén erros. A configuración reiniciouse ós valores predeterminados de fábrica.
    Pódese atopar máis información acerca dos erros no ficheiro de rexistro.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
gl_ES: O teu ficheiro de mapa de xestos contén erros.
    Poden atoparse Máis detalles acerca dos erros no ficheiro de rexistro.

en: Zulu grade 1
gl_ES: Zulú grao 1

en: Zulu grade 2
gl_ES: Zulú grao 2

[ctx: action]
en: Back
gl_ES: Atrás

[ctx: action]
en: Beginning
gl_ES: Comezando

[ctx: action]
en: Document
gl_ES: Documento

[ctx: action]
en: End
gl_ES: Fin

[ctx: action]
en: Help
gl_ES: Axuda

[ctx: action]
en: Home
gl_ES: Inicio

[ctx: action]
en: Information
gl_ES: Información

[ctx: action]
en: Movie
gl_ES: Película

[ctx: action]
en: Next
gl_ES: Seguinte

[ctx: action]
en: Sound
gl_ES: Son

[ctx: addonStore]
en: &About add-on...
gl_ES: &Acerca do complemento...

[ctx: addonStore]
en: &Close
gl_ES: &Pechar

[ctx: addonStore]
en: &Continue
gl_ES: &Continuar

[ctx: addonStore]
en: &Disable
gl_ES: &Deshabilitar

[ctx: addonStore]
en: &Disable selected add-ons
gl_ES: &Deshabilitar complementos selecionados

[ctx: addonStore]
en: &Don't show this message again
gl_ES: &Non amosar esta mensaxe de novo

[ctx: addonStore]
en: &Enable
gl_ES: &Habilitar

[ctx: addonStore]
en: &Enable (override incompatibility)
gl_ES: Ha&bilitar (anular incompatibilidade)

[ctx: addonStore]
en: &Enable selected add-ons
gl_ES: &Habilitar complementos selecionados

[ctx: addonStore]
en: &Help
gl_ES: A&xuda

[ctx: addonStore]
en: &Install
gl_ES: Instalar

[ctx: addonStore]
en: &Install (override incompatibility)
gl_ES: &Instalar (anular incompatibilidade)

[ctx: addonStore]
en: &Install selected add-ons
gl_ES: &Instalar complementos selecionados

[ctx: addonStore]
en: &License
gl_ES: &Licenza

[ctx: addonStore]
en: &No
gl_ES: &Non

[ctx: addonStore]
en: &OK
gl_ES: &Aceptar

[ctx: addonStore]
en: &Other Details:
gl_ES: &Outros Detalles:

[ctx: addonStore]
en: &Remove
gl_ES: &Eliminar

[ctx: addonStore]
en: &Remove selected add-ons
gl_ES: &Borrar complementos selecionados

[ctx: addonStore]
en: &Search:
gl_ES: &Procurar:

[ctx: addonStore]
en: &Update
gl_ES: &Actualizar

[ctx: addonStore]
en: &Update (override incompatibility)
gl_ES: &Actualizar (anular incompatibilidade)

[ctx: addonStore]
en: &Update all
gl_ES: &Actualizar Todos

[ctx: addonStore]
en: &Update selected add-ons
gl_ES: &Actualizar complementos selecionados

[ctx: addonStore]
en: &What's new
gl_ES: &Novas

[ctx: addonStore]
en: &Yes
gl_ES: &Si

[ctx: addonStore]
en: A&ctions
gl_ES: &Accións

[ctx: addonStore]
en: Add-on Information
gl_ES: Información do Complemento

[ctx: addonStore]
en: Add-on Installation
gl_ES: Instalación de Complementos

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store
gl_ES: Tenda de Complementos

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store Warning
gl_ES: Aviso da Tenda de Complementos

[ctx: addonStore]
en: Add-on data update failure
gl_ES: Fallo na actualización de datos do complemento

[ctx: addonStore]
en: Add-on download failure
gl_ES: Fallo na descarga do complemento

[ctx: addonStore]
en: Add-on download not safe: checksum failed for {name}
gl_ES: A descarga do complemento non é segura: fallou a suma de comprobación de {name}

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation
gl_ES: Instalación de Complemento

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation failure
gl_ES: Fallou a instalación do complemento

[ctx: addonStore]
en: Add-on not supported %s
gl_ES: Complemento non soportado %s

[ctx: addonStore]
en: Add-on updates available
gl_ES: Actualizacións de complementos dispoñibles

[ctx: addonStore]
en: Add-ons
gl_ES: Complementos

[ctx: addonStore]
en: Add-ons are created by the NVDA community and are not vetted by NV Access. NV Access cannot be held responsible for add-on behavior. The functionality of add-ons is unrestricted and can include accessing your personal data or even the entire system.
gl_ES: Os complementos están creados pola comunidade de NVDA e non se revisan por parte de NV Access. NV Access non se fai responsable do comportamento dos mesmos. A funcionalidade dos complementos non ten restricións e pode incluir o aceso aos teus datos persoais ou incluso a todo o sistema.

[ctx: addonStore]
en: Add-ons updated, restart NVDA to activate changes
gl_ES: Complementos actualizados, reinicia o NVDA para activar os cambios

[ctx: addonStore]
en: All
gl_ES: Todas

[ctx: addonStore]
en: An updated version of NVDA is required. NVDA version {nvdaVersion} or later.
gl_ES: Requírese dunha versión actualizada do NVDA. A versión do NVDA {nvdaVersion} ou posterior.

[ctx: addonStore]
en: An updated version of this add-on is required. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. You can enable this add-on at your own risk.
gl_ES: Requírese unha versión  actualizada deste complemento. Foi comprobado por derradeira vez co NVDA {lastTestedNVDAVersion}. O NVDA require que este complemento sexa comprobado co NVDA {nvdaVersion} ou superior. Podes habilitalo baixo o teu proprio risco.

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you want to continue?
gl_ES: Seguro que queres continuar?

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you wish to remove the {addon} add-on from NVDA? This cannot be undone.
gl_ES: ¿estás seguro de querer borrar o complemento {addon} do NVDA? Esto non se pode desfacer.

[ctx: addonStore]
en: Author
gl_ES: Autor

[ctx: addonStore]
en: Author:
gl_ES: Autor:

[ctx: addonStore]
en: Author: {author}
gl_ES: Autor: {author}

[ctx: addonStore]
en: Available
gl_ES: Dispoñible

[ctx: addonStore]
en: Available &add-ons
gl_ES: Complementos &dispoñibles

[ctx: addonStore]
en: Available add-ons
gl_ES: Complementos dispoñibles

[ctx: addonStore]
en: Available version
gl_ES: Versión dispoñible

[ctx: addonStore]
en: Available version:
gl_ES: Versión dispoñible:

[ctx: addonStore]
en: Ca&ncel install
gl_ES: Ca&ncelar a instalación

[ctx: addonStore]
en: Ca&ncel install of selected add-ons
gl_ES: &Cancelar a instalación dos complementos selecionados

[ctx: addonStore]
en: Cancel
gl_ES: Cancelar

[ctx: addonStore]
en: Cha&nnel:
gl_ES: Ca&nle:

[ctx: addonStore]
en: Changes for {curVersion}
gl_ES: Cambios para {curVersion}

[ctx: addonStore]
en: Channel
gl_ES: Canle

[ctx: addonStore]
en: Channel:
gl_ES: Canle:

[ctx: addonStore]
en: Check only the add-ons you wish to copy to the system-wide configuration.
gl_ES: Marca só os complementos que queres copiar á configuración de todo o sistema.

[ctx: addonStore]
en: Choose Add-on Package File
gl_ES: Escoller Ficheiro de Paquete de Complementos

[ctx: addonStore]
en: Community re&views
gl_ES: Re&señas da comunidade

[ctx: addonStore]
en: Copy Settings to System-wide Configuration
gl_ES: Copiar as opcións na configuración de todo o sistema

[ctx: addonStore]
en: Could not disable the add-on: {addon}.
gl_ES: Non se puido deshabilitar o complemento: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Could not enable the add-on: {addon}.
gl_ES: Non se puido habilitar o complemento: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Description:
gl_ES: Descripción:

[ctx: addonStore]
en: Disabled
gl_ES: Deshabilitado

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible)
gl_ES: Deshabilitado (incompatible)

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible), pending restart
gl_ES: Deshabilitado (incompatible), reinicio pendente

[ctx: addonStore]
en: Disabled, pending restart
gl_ES: Deshabilitado, reinicio pendente

[ctx: addonStore]
en: Download URL:
gl_ES: URL da descarga:

[ctx: addonStore]
en: Download failed
gl_ES: Fallou a descarga

[ctx: addonStore]
en: Download of {num} add-on in progress, cancel downloading? | Download of {num} add-ons in progress, cancel downloading?
gl_ES[0]: Descarga do complemento {num} en progreso, cancelar a descarga?
gl_ES[1]: Download of {num} add-ons in progress, cancel downloading?

[ctx: addonStore]
en: Downloaded, pending install
gl_ES: Descargado, instalación pendente

[ctx: addonStore]
en: Downloading
gl_ES: Descargando

[ctx: addonStore]
en: Ena&bled/disabled:
gl_ES: &habilitar/deshabilitar:

[ctx: addonStore]
en: Enable add-on
gl_ES: Habilitar complemento

[ctx: addonStore]
en: Enabled
gl_ES: Habilitado

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible)
gl_ES: Habilitado (incompatible)

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible), pending restart
gl_ES: Abilitado (incompatible), reinicio pendente

[ctx: addonStore]
en: Enabled, pending restart
gl_ES: Habilitado, reinicio pendente

[ctx: addonStore]
en: External
gl_ES: Externo

[ctx: addonStore]
en: Failed to install add-on from %s
gl_ES: Fallo ao instalar o complemento dende %s

[ctx: addonStore]
en: Failed to open add-on package file at {filePath} - missing file or invalid file format
gl_ES: Fallos ao abrir o ficheiro de paquete do complemento en {filePath} - ficheiro non dispoñible ou formato non válido

[ctx: addonStore]
en: Ho&mepage
gl_ES: Páxina de &inicio

[ctx: addonStore]
en: Homepage:
gl_ES: Páxina de inicio:

[ctx: addonStore]
en: Homepage: {url}
gl_ES: Páxina de inicio: {url}

[ctx: addonStore]
en: I understand that incompatible add-ons will be disabled and can be manually re-enabled at my own risk after installation.
gl_ES: Entendo que estes complementos incompatibles se deshabilitarán e que poden voltar a activarse manualmente pola miña conta e risco tras a instalación.

[ctx: addonStore]
en: Include &incompatible add-ons
gl_ES: Incluir complementos &incompatibles

[ctx: addonStore]
en: Incompatible Reason:
gl_ES: Razón Incompatible:

[ctx: addonStore]
en: Install add-on
gl_ES: Instalar complemento

[ctx: addonStore]
en: Install date
gl_ES: Data de instalación

[ctx: addonStore]
en: Install date:
gl_ES: Data de instalación:

[ctx: addonStore]
en: Install failed
gl_ES: Fallou a instalación

[ctx: addonStore]
en: Install from e&xternal source
gl_ES: Instalar dende unha fonte e&xterna

[ctx: addonStore]
en: Installed &add-ons
gl_ES: &Complementos instalados

[ctx: addonStore]
en: Installed add-ons
gl_ES: Complementos instalados

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible &add-ons
gl_ES: Complementos &incompatibles instalados

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible add-ons
gl_ES: Complementos incompatibles instalados

[ctx: addonStore]
en: Installed version
gl_ES: Versión instalada

[ctx: addonStore]
en: Installed version:
gl_ES: Versión instalada:

[ctx: addonStore]
en: Installed, pending restart
gl_ES: Instalado, reinicio pendente

[ctx: addonStore]
en: Installing
gl_ES: Instalar

[ctx: addonStore]
en: Installing {num} add-on, please wait. | Installing {num} add-ons, please wait.
gl_ES[0]: Instalando {num} add-on, espera por favor.
gl_ES[1]: Installing {num} add-ons, please wait.

[ctx: addonStore]
en: Last NVDA version tested: {}
gl_ES: Última versión de NVDA comprobada: {}

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version
gl_ES: Última versión probada de NVDA

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version:
gl_ES: Última versión comprobada do NVDA:

[ctx: addonStore]
en: License URL:
gl_ES: URL da licenza:

[ctx: addonStore]
en: License:
gl_ES: Licenza:

[ctx: addonStore]
en: Loading add-ons...
gl_ES: Cargando complementos...

[ctx: addonStore]
en: Make sure you are connected to the internet, and the Add-on Store mirror URL is valid.
    Mirror URL: {url}
gl_ES: Asegúrate de que estás conectado a Internet e de que a URL da tenda de complementos é válida.
    URL espello: {url}

[ctx: addonStore]
en: Migrate to add-on store
gl_ES: Migrar á tenda de complementos

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version
gl_ES: Versión mínima de NVDA

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version:
gl_ES: Versión mínima do NVDA:

[ctx: addonStore]
en: Minimum required NVDA version: {}
gl_ES: Versión mínima requerida de NVDA: {}

[ctx: addonStore]
en: NVDA Add-on Package (*.{ext})
gl_ES: Paquete de complemento de NVDA (*.{ext})

[ctx: addonStore]
en: Name
gl_ES: Nome

[ctx: addonStore]
en: No actions available for the selected add-ons
gl_ES: Non hai accións dispoñibles para os complemenhtos selecionados

[ctx: addonStore]
en: No add-on selected.
gl_ES: Non hai un complemento selecionado.

[ctx: addonStore]
en: Not installed
gl_ES: Non instalado

[ctx: addonStore]
en: Note: NVDA was started with add-ons disabled
gl_ES: Nota: o NVDA reiniciarase con complementos deshabilitados

[ctx: addonStore]
en: One or more add-ons are currently enabled in your NVDA configuration. If run on secure screens, they will have unrestricted, higher-than-administrator level access to your entire system. You are strongly encouraged to copy only add-ons that you absolutely require in order to use NVDA during sign-in and on secure screens.
gl_ES: Actualmente hai un ou máis complementos activados na configuración do teu NVDA. Se se executan en pantallas seguras, terán acceso sen restricións e de nivel superior ao de administrador a todo o sistema. Recoméndase encarecidamente que copies só os complementos que sexan absolutamente necesarios para usar o NVDA durante o inicio de sesión e en pantallas seguras.

[ctx: addonStore]
en: Open Add-on &Store
gl_ES: Abrir Tenda de Complementos

[ctx: addonStore]
en: Pending removal
gl_ES: Pendiente de borrar

[ctx: addonStore]
en: Publication date
gl_ES: Data de publicación

[ctx: addonStore]
en: Publication date:
gl_ES: Data de publicación:

[ctx: addonStore]
en: Publisher
gl_ES: Editor

[ctx: addonStore]
en: Publisher:
gl_ES: Editor:

[ctx: addonStore]
en: Publisher: {publisher}
gl_ES: Editor: {publisher}

[ctx: addonStore]
en: Re&place
gl_ES: Rem&prazar

[ctx: addonStore]
en: Re&try install
gl_ES: Rein&tentar a instalación

[ctx: addonStore]
en: Re&try installing selected add-ons
gl_ES: Re&intentar instalar os complementos selecionados

[ctx: addonStore]
en: Remember this choice for subsequent add-ons
gl_ES: Lembrar esta escolleita para complementos posteriores

[ctx: addonStore]
en: Remove add-on
gl_ES: Borrar complemento

[ctx: addonStore]
en: Reviews URL:
gl_ES: URL de reseñas:

[ctx: addonStore]
en: S&tatus:
gl_ES: Es&tado:

[ctx: addonStore]
en: Sort by colu&mn:
gl_ES: Ordear por colu&mna:

[ctx: addonStore]
en: Source &Code
gl_ES: &Código Fonte

[ctx: addonStore]
en: Source URL:
gl_ES: URL fonte:

[ctx: addonStore]
en: Stable
gl_ES: Estable

[ctx: addonStore]
en: Status
gl_ES: Estado

[ctx: addonStore]
en: System-wide version
gl_ES: Versión de todo o sistema

[ctx: addonStore]
en: The system-wide NVDA configuration contains add-ons that are not present in your configuration. If you continue, these add-ons will be removed from the system-wide configuration.
gl_ES: A configuración de NVDA para todo o sistema contén complementos que non están presentes nas túas opcións. Se continúas, estes complementos eliminaranse da configuración de todo o sistema.

[ctx: addonStore]
en: This action will remove {num} add-on from NVDA's system-wide configuration.  | This action will remove {num} add-ons from NVDA's system-wide configuration.
gl_ES[0]: Esta acción eliminará o complemento {num} da configuración de todo o sistema do NVDA.
gl_ES[1]: Estas accións eliminarán o complemento {num} da configuración de todo o sistema do NVDA.

[ctx: addonStore]
en: Unable to download add-on: {name}
gl_ES: Non se pode descargar o complemento: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unable to establish a connection to the Add-on Store server.
gl_ES: Imposible estabrecer unha conexión co servidor da Tenda de Complementos.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for compatible add-ons.
gl_ES: Non se poden obter os datos máis recentes dos complementos compatibles.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for incompatible add-ons.
gl_ES: Non se poden obter os datos máis recentes para os complementos incompatibles.

[ctx: addonStore]
en: Unable to save add-on as a file: {name}
gl_ES: Non se pode gardar o complemento coma un ficheiro: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unknown status
gl_ES: Estado descoñecido

[ctx: addonStore]
en: Updatable &add-ons
gl_ES: Complementos ac&tualizables

[ctx: addonStore]
en: Updatable add-ons
gl_ES: Complementos actualizables

[ctx: addonStore]
en: Update Available
gl_ES: Actualización dispoñible

[ctx: addonStore]
en: Update Available (incompatible)
gl_ES: Actualización disponible (incompatible)

[ctx: addonStore]
en: Updates are available for some of your installed add-ons.
gl_ES: As actualizacións están dispoñibles para algúns dos teus complementos instalados.

[ctx: addonStore]
en: Updating add-ons...
gl_ES: Actualizando complementos...

[ctx: addonStore]
en: User version
gl_ES: Versión do usuario

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan URL:
gl_ES: URL de análise de VirusTotal:

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan results
gl_ES: Resultados de análise do VirusTotal

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan results:
gl_ES: Resultados de análise do VirusTotal:

[ctx: addonStore]
en: Warning
gl_ES: Aviso

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on installation may result in downgrade: {name}. The installed add-on version cannot be compared with the add-on store version. Installed version: {oldVersion}. Available version: {version}.
    Proceed with installation anyway?
gl_ES: Advertencia: a instalación do complemento podería provocar unha degradación: {name}. a versión instalada do complemento non pode compararse coa da tenda de complementos. Versión instalada: {oldVersion}. Versión dispoñible: {version}.
    ¿Proceder coa instalación de todos os xeitos?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Enabling may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with enabling anyway?
gl_ES: Aviso: o complemento é incompatible: {name} {version}. Procura unha versión actualizada se é posible. Este complemento foi comprobado por derradeira vez co NVDA {lastTestedNVDAVersion}. O NVDA require que sexa comprobado co NVDA {nvdaVersion} ou superior. Habilitalo pode provocar un comportamento inestable no NVDA.
    Continuar coa habilitación de todos os xeitos?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Installation may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with installation anyway?
gl_ES: Aviso: o complemento é incompatible: {name} {version}. Procura unha versión actualizada se é posible. Este complemento foi comprobado por derradeira vez co NVDA {lastTestedNVDAVersion}. O NVDA require que sexa comprobado co NVDA {nvdaVersion} ou superior. A instalación pode provocar un comportamento inestable no NVDA.
    Continuar coa instalación de todos os xeitos?

[ctx: addonStore]
en: You have selected to copy {num} add-on to NVDA's system-wide configuration. Using this add-on during sign-in and on secure screens is a serious security risk. | You have selected to copy {num} add-ons to NVDA's system-wide configuration. Using these add-ons during sign-in and on secure screens is a serious security risk.
gl_ES[0]: Seleccionaches copiar o complemento {num} á configuración de todo o sistema do NVDA. Usar este complemento durante o inicio de sesión e en pantallas seguras supón un risco de seguridade grave.
gl_ES[1]: Seleccionaches copiar os complementos {num} á configuración de todo o sistema do NVDA. Usar estes complementos durante o inicio de sesión e en pantallas seguras supón un risco de seguridade grave.

[ctx: addonStore]
en: Your NVDA configuration contains add-ons that are incompatible with this version of NVDA. These add-ons will be disabled after installation. After installation, you will be able to manually re-enable these add-ons at your own risk. If you rely on these add-ons, please review the list to decide whether to continue with the installation.
gl_ES: A túa configuración de NVDA contén complementos que son incompatibles con esta versión do NVDA. Estos complementos desabilitaranse despois da instalación. Tras a instalación, poderás voltar a habilitalos manualmente baixo o teu proprio risco. Se confías nestos complementos, revisa por favor a listaxe para decidir se continúas coa instalación.

[ctx: addonStore]
en: [remove]
gl_ES: [eliminar]

[ctx: addonStore]
en: {column} (ascending)
gl_ES: {column} (ascendente)

[ctx: addonStore]
en: {column} (descending)
gl_ES: {column} (descendente)

[ctx: addonStore]
en: {malicious} malware scanner detected this add-on as potentially malicious (out of {total}). | {malicious} malware scanners detected this add-on as potentially malicious (out of {total}).
gl_ES[0]: O analizador de malware {malicious} detectou este complemento como potencialmente malicioso (dun total de {total}).
gl_ES[1]: {malicious} malware scanners detected this add-on as potentially malicious (out of {total}).

[ctx: addonStore]
en: {num} add-on selected. | {num} add-ons selected.
gl_ES[0]: {num} complemento selecionado.
gl_ES[1]: {num} complementos selecionados.

[ctx: addonStore]
en: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Description: {description}
gl_ES: {summary} ({name})
    Versión: {version}
    Descripción: {description}

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
gl_ES: Só en versións de proba de NVDA

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
gl_ES: Si

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
gl_ES: Por defecto (Só cando sexa necesario)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
gl_ES: Non

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
gl_ES: Só cando sexa necesario

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
gl_ES: Usar UIA co Microsoft Edge e outros 
    navegadores baseados en &Chromium cando estea dispoñible:

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
gl_ES: Si

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
gl_ES: Sempre

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
gl_ES: Por defecto (Cando sexa convinte)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
gl_ES: Só cando sexa necesario

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
gl_ES: Usar UI Automation para aceder a controis de documento de Microsoft &Word

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
gl_ES: Cando sexa convinte

en: alert
gl_ES: alarma

en: align center
gl_ES: aliñamento ao centro

en: align centered across selection
gl_ES: alinear centrado a través da seleción

en: align distributed
gl_ES: aliñamento distribuido

en: align fill
gl_ES: aliñamento de recheo

en: align general
gl_ES: aliñamento xeral

en: align justify
gl_ES: aliñamento xustificar

en: align left
gl_ES: aliñamento á esquerda

en: align right
gl_ES: aliñamento á dereita

en: alignment
gl_ES: alineamento

en: alphanumeric
gl_ES: alfanumérico

en: animation
gl_ES: animación

en: any dots
gl_ES: calquer punto

en: application
gl_ES: aplicación

en: applications
gl_ES: aplicacións

[ctx: aria]
en: banner
gl_ES: título

[ctx: aria]
en: complementary
gl_ES: complementario

[ctx: aria]
en: content info
gl_ES: info de contido

[ctx: aria]
en: form
gl_ES: formulário

[ctx: aria]
en: main
gl_ES: principal

[ctx: aria]
en: navigation
gl_ES: navegación

[ctx: aria]
en: search
gl_ES: procurar

en: article
gl_ES: artigo

en: at {x}, {y}
gl_ES: en {x}, {y}

en: attachment
gl_ES: adxunto

en: automatic
gl_ES: automático

en: automatic color
gl_ES: cor automática

en: automatically
gl_ES: automáticamente

en: back
gl_ES: atrás

en: background color
gl_ES: cor de fondo

en: background pattern {pattern}
gl_ES: patrón de fondo {pattern}

en: backspace
gl_ES: retroceso

en: baseline
gl_ES: base

en: behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
gl_ES[0]: por detrás pola parte inferior de {otherShape} por {distance:.3g} punto
gl_ES[1]: por detrás pola parte inferior de {otherShape} por {distance:.3g} puntos

en: behind left of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind left of {otherShape} by {distance:.3g} points
gl_ES[0]: por detrás a esquerda de {otherShape} por {distance:.3g} punto
gl_ES[1]: por detrás a esquerda de {otherShape} por {distance:.3g} puntos

en: behind right of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind right of {otherShape} by {distance:.3g} points
gl_ES[0]: por detrás á dereita de {otherShape} por {distance:.3g} punto
gl_ES[1]: por detrás á dereita de {otherShape} por {distance:.3g} puntos

en: behind top of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind top of {otherShape} by {distance:.3g} points
gl_ES[0]: por detrás pola parte superior de {otherShape} por {distance:.3g} punto
gl_ES[1]: por detrás pola parte superior de {otherShape} por {distance:.3g} puntos

en: behind {otherShape}
gl_ES: por detrás {otherShape}

en: bkmk
gl_ES: mrc

en: blank
gl_ES: en branco

en: block quote
gl_ES: cita

en: bold
gl_ES: negriña

en: bookmark
gl_ES: marcador

en: border
gl_ES: borde

en: bottom edge
gl_ES: borde inferior

en: box
gl_ES: caixa

en: bqt
gl_ES: cit

en: braille keyboard
gl_ES: teclado braille

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: bnnr
gl_ES: tlo

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: main
gl_ES: prin

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: navi
gl_ES: nav

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: srch
gl_ES: proc

en: browser stop
gl_ES: deter navegador

en: bsyind
gl_ES: indocp

en: btn
gl_ES: bt

en: busy
gl_ES: ocupado

en: busy indicator
gl_ES: indicador ocupado

en: button
gl_ES: botón

en: calendar
gl_ES: calendario

en: canvas
gl_ES: pano

en: cap
gl_ES: tlo

en: cap %s
gl_ES: maius %s

en: caps lock
gl_ES: bloqueo maiúsculas

en: caption
gl_ES: título

en: caret
gl_ES: circunflexo

en: caret moves review cursor off
gl_ES: o cursor do sistema move ao cursor de revisión desactivado

en: caret moves review cursor on
gl_ES: o cursor do sistema move ao cursor de revisión activado

en: case
gl_ES: caso

en: category {categories} | categories {categories}
gl_ES[0]: categoría {categories}
gl_ES[1]: categorías {categories}

en: cbo
gl_ES: cc

en: cell
gl_ES: cela

en: cell deletion
gl_ES: eliminación de celda

en: cell insertion
gl_ES: inserción de celda

en: cell merge
gl_ES: fusión de celdas

en: centered
gl_ES: centrado

en: character
gl_ES: carácter

en: chart
gl_ES: gráfico

[ctx: chart]
en: column
gl_ES: columna

en: chart element
gl_ES: elemento gráfico

en: check box
gl_ES: caixa de verificación

en: check menu item
gl_ES: elemento de menú marcábel

en: checkable
gl_ES: marcábel

en: checked
gl_ES: marcado

en: chk
gl_ES: cv

en: clickable
gl_ES: cliqueábel

en: clk
gl_ES: clc

en: clock
gl_ES: reloxo

en: collapsed
gl_ES: contraído

en: color chooser
gl_ES: selector de cores

[ctx: color hue]
en: aqua
gl_ES: augamariño

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
gl_ES: augamariño azul

[ctx: color hue]
en: black
gl_ES: negro

[ctx: color hue]
en: blue
gl_ES: azul

[ctx: color hue]
en: blue-purple
gl_ES: azul purpúreo

[ctx: color hue]
en: brown
gl_ES: marrón

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
gl_ES: marrón amarelo

[ctx: color hue]
en: dark grey
gl_ES: gris oscuro

[ctx: color hue]
en: green
gl_ES: verde

[ctx: color hue]
en: green-aqua
gl_ES: verde aguamariña

[ctx: color hue]
en: grey
gl_ES: gris

[ctx: color hue]
en: light grey
gl_ES: gris craro

[ctx: color hue]
en: orange
gl_ES: laranxa

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
gl_ES: laranxa amarelo

[ctx: color hue]
en: pink
gl_ES: rosa

[ctx: color hue]
en: pink-red
gl_ES: rosa bermello

[ctx: color hue]
en: purple
gl_ES: púrpura

[ctx: color hue]
en: purple-pink
gl_ES: púrpura rosa

[ctx: color hue]
en: red
gl_ES: bermello

[ctx: color hue]
en: red-brown
gl_ES: bermello marrón

[ctx: color hue]
en: red-orange
gl_ES: bermello laranxa

[ctx: color hue]
en: very dark grey
gl_ES: gris moi oscuro

[ctx: color hue]
en: very light grey
gl_ES: gris moi craro

[ctx: color hue]
en: white
gl_ES: branco

[ctx: color hue]
en: yellow
gl_ES: amarelo

[ctx: color hue]
en: yellow-green
gl_ES: amarelo verdoso

[ctx: color variation]
en: bright {color}
gl_ES: {color} brilante

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
gl_ES: {color} pálido oscuro

[ctx: color variation]
en: dark {color}
gl_ES: {color} oscuro

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
gl_ES: {color} gris oscuro

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
gl_ES: {color} pálido craro

[ctx: color variation]
en: pale {color}
gl_ES: {color} pálido

[ctx: color variation]
en: transparent {colorDescription}
gl_ES: transparencia {colorDescription}

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
gl_ES: {color} pálido moi oscuro

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
gl_ES: {color} moi oscuro

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
gl_ES: {color} gris moi oscuro

[ctx: color variation]
en: {color} grey
gl_ES: {color} gris

[ctx: color variation]
en: {color} white
gl_ES: {color} branco

en: column
gl_ES: columna

en: column %s
gl_ES: columna %s

en: column break
gl_ES: salto de columna

en: column header
gl_ES: cabeceira de columna

en: column {0} of {1}
gl_ES: columna {0} de {1}

en: column {columnNumber}
gl_ES: columna {columnNumber}

en: combo box
gl_ES: caixa combinada

en: comment
gl_ES: comentario

en: comment: {text} by {author} on {date}
gl_ES: comentario: {text} por {author} en {date}

en: conflict
gl_ES: confricto

en: continuous
gl_ES: continuo

en: continuous section break
gl_ES: salto de sección continua

[ctx: controlType]
en: tab
gl_ES: lapela

en: covers  {otherShape}
gl_ES: por diante  {otherShape}

en: covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
gl_ES[0]: por diante pola parte inferior de {otherShape} por {distance:.3g} punto
gl_ES[1]: por diante pola parte inferior de {otherShape} por {distance:.3g} puntos

en: covers left of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers left of {otherShape} by {distance:.3g} points
gl_ES[0]: por diante a esquerda de {otherShape} por {distance:.3g} punto
gl_ES[1]: por diante a esquerda de {otherShape} por {distance:.3g} puntos

en: covers right of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers right of {otherShape} by {distance:.3g} points
gl_ES[0]: por diante á dereita de {otherShape} por {distance:.3g} punto
gl_ES[1]: por diante á dereita de {otherShape} por {distance:.3g} puntos

en: covers top of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers top of {otherShape} by {distance:.3g} points
gl_ES[0]: por diante pola parte superior de {otherShape} por {distance:.3g} punto
gl_ES[1]: por diante pola parte superior de {otherShape} por {distance:.3g} puntos

en: cropped
gl_ES: recortado

en: ctrl
gl_ES: control

en: current
gl_ES: actual

en: current date
gl_ES: data actual

en: current location
gl_ES: localización actual

en: current page
gl_ES: páxina actual

en: current step
gl_ES: paso actual

en: current time
gl_ES: hora actual

en: cursor positioned {horizontalDistance} from left edge of page, {verticalDistance} from top edge of page
gl_ES: cursor colocado en {horizontalDistance} dende a marxe esquerda da páxina, en {verticalDistance} dende a marxe superior da páxina

en: custom application 1
gl_ES: persoalizar aplicación 1

en: custom application 2
gl_ES: persoalizar aplicación 2

en: dash dot
gl_ES: guión punto

en: dash dot dot
gl_ES: guión punto punto

en: dashed
gl_ES: ghionado

en: data grid
gl_ES: grella de datos

en: data item
gl_ES: elemento de datos

en: data point
gl_ES: elemento de data

en: date edit
gl_ES: caixa de edición de data

en: debug
gl_ES: depuración

en: debug warning
gl_ES: aviso de depuración

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
gl_ES: decreméntase por {decrementValue} dende o punto {previousIndex},

en: default style
gl_ES: estilo predeterminado

en: definition
gl_ES: definición

en: defunct
gl_ES: desaparecido

en: del
gl_ES: bor

en: delayed character descriptions off
gl_ES: descripcións retrasadas de carácter desactivadas

en: delayed character descriptions on
gl_ES: descripcións retrasadas de carácter activadas

en: delete
gl_ES: suprimir

en: deleted
gl_ES: borrado

en: deletion
gl_ES: eliminación

en: deletion: {text}
gl_ES: borrado: {text}

en: desktop
gl_ES: escritorio

en: desktop icon
gl_ES: ícona do escritorio

en: desktop pane
gl_ES: panel do escritorio

en: details
gl_ES: detalles

en: diagonal crosshatch
gl_ES: raia diagonal

en: diagonal stripe
gl_ES: franxa diagonal

en: diagram
gl_ES: diagrama

en: dial
gl_ES: marcador

en: dialog
gl_ES: diálogo

en: directory pane
gl_ES: panel de directorios

en: disabled
gl_ES: deshabilitado

en: display field
gl_ES: campo de visualización

en: display scroll
gl_ES: desprazar liña braille

en: display speech output
gl_ES: amosar saída de voz

en: document
gl_ES: documento

en: done dragging
gl_ES: arrastrado feito

en: dot
gl_ES: punto

en: dotted
gl_ES: ponteado

en: double
gl_ES: dobre

en: double strikethrough
gl_ES: tachado dobre

en: double {action}
gl_ES: doble {action}

en: down arrow
gl_ES: frecha abaixo

en: down-right diagonal line
gl_ES: liña diagonal inferior dereita

en: draggable
gl_ES: arrastrábel

en: dragging
gl_ES: arrastrando

en: drbtn
gl_ES: btndp

en: drft cmnt
gl_ES: brd

en: drop down button
gl_ES: botón de menú despregable

en: drop down button grid
gl_ES: botón despregable de cadrícula

en: drop list
gl_ES: listaxe despregable

en: drop target
gl_ES: soltar no destiño

en: edit
gl_ES: caixa de edición

en: edit bar
gl_ES: barra de edición

en: editable
gl_ES: editábel

en: editing
gl_ES: editando

en: edt
gl_ES: ce

en: email
gl_ES: correo

en: embedded
gl_ES: empotrado

en: embedded object
gl_ES: obxecto empotrado

en: emphasised
gl_ES: destacado

en: end
gl_ES: fin

en: end note
gl_ES: nota final

en: endnote reference {number}: {text}
gl_ES: referencia a nota final {number}: {text}

en: endnote reference: {text}
gl_ES: referencia de nota final: {text}

en: enote
gl_ES: notaf

en: enter
gl_ES: intro

[ctx: espeakVarient]
en: none
gl_ES: ningunha

en: even pages section break
gl_ES: salto de sección de páxinas pares

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
gl_ES: Apariencia da Celda

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
gl_ES: Alto da celda: {0.y:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
gl_ES: Ancho da celda: {0.x:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
gl_ES: Cor de recheo: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
gl_ES: Tipo de recheo: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
gl_ES: Cor da contorna: superior={0.name}, inferior={1.name}, esqerda={2.name}, dereita={3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
gl_ES: Espesor da contorna: superior={0}, inferior={1}, esquerda={2}, dereita={3}

[ctx: excel-UIA]
en: Rotation: {0} degree | Rotation: {0} degrees
gl_ES[0]: Rotación: {0} grao
gl_ES[1]: Rotación: {0} graos

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
gl_ES: Amosa unha mensaxe explorable enumerando información acerca do aspecto dunha celda como as cores de contorna e de recheo, rotación e tamaño

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
gl_ES: {firstAddress} a {lastAddress}

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
gl_ES: {firstAddress} {firstValue} ate {lastAddress} {lastValue}

en: expanded
gl_ES: expandido

en: favorites
gl_ES: favoritos

en: figure
gl_ES: figura

en: file chooser
gl_ES: selector de ficheiros

en: filler
gl_ES: contedor

en: find a text string from the current cursor position
gl_ES: atopar unha cadea de texto dende a posición actual do cursor

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
gl_ES: atopar a seguinte ocurrencia da cadea de texto previamente introducida dende a posición actual do cursor

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
gl_ES: atopar a anterior aparición da cadea de texto prefiamente introducida dende a posición actual do cursor

en: first line indent
gl_ES: sangría da primeira liña

en: flagged
gl_ES: marcado

en: fnote
gl_ES: notap

en: focus moves navigator object off
gl_ES: o foco move ao obxecto do navegador desactivado

en: focus moves navigator object on
gl_ES: o foco move ao obxecto do navegador activado

en: focusable
gl_ES: enfocábel

en: focused
gl_ES: enfocado

en: follow cursors
gl_ES: seguir cursores

en: font chooser
gl_ES: selector de fontes

en: font name
gl_ES: nome da fonte

en: font size
gl_ES: tamano da fonte

[ctx: font size]
en: large
gl_ES: grande

[ctx: font size]
en: larger
gl_ES: moi grande

[ctx: font size]
en: medium
gl_ES: medio

[ctx: font size]
en: small
gl_ES: pequeno

[ctx: font size]
en: smaller
gl_ES: moi pequeno

[ctx: font size]
en: x-large
gl_ES: x-grande

[ctx: font size]
en: x-small
gl_ES: x-pequeno

[ctx: font size]
en: xx-large
gl_ES: xx-grande

[ctx: font size]
en: xx-small
gl_ES: xx-pequeno

[ctx: font size]
en: xxx-large
gl_ES: xxx-grande

en: foot note
gl_ES: nota ao pe

en: footer
gl_ES: pe

en: footnote reference {number}: {text}
gl_ES: referencia ao pe {number}: {text}

en: footnote reference: {text}
gl_ES: referencia ao pe: {text}

en: foreground color
gl_ES: cor de primeiro plano

en: form
gl_ES: formulário

en: forward
gl_ES: adiante

en: forwarded
gl_ES: reenviado

en: frame
gl_ES: marco

en: gesture map File Error
gl_ES: erro no ficheiro de mapa de xestos

en: glass pane
gl_ES: panel transparente

en: gra
gl_ES: grf

en: grammar error
gl_ES: erro de gramática

en: grammar: {text}
gl_ES: gramática: {text}

en: graphic
gl_ES: gráfico

en: grip
gl_ES: reixa

en: grouping
gl_ES: agrupación

en: h%s
gl_ES: n%s

en: hair
gl_ES: fino

en: half alphanumeric
gl_ES: semi alfanumérico

en: half checked
gl_ES: semimarcado

en: half katakana
gl_ES: semi katakana

en: half katakana roman
gl_ES: semi katakana roman

en: half pressed
gl_ES: semi premido

en: hanging indent
gl_ES: sangría francesa

en: has %s
gl_ES: ten %s

en: has attachment
gl_ES: ten anexo

en: has auto complete
gl_ES: ten auto compretado

en: has comment
gl_ES: ten comentario

en: has details
gl_ES: ten detalles

en: has draft comment
gl_ES: ten comentario borrador

en: has formula
gl_ES: ten fórmula

en: has long description
gl_ES: ten descripción longa

en: has note
gl_ES: ten nota

en: has resolved comment
gl_ES: ten comentario resolto

en: header
gl_ES: cabeceira

en: header item
gl_ES: elemento de cabeceira

en: heading
gl_ES: cabeceira

en: heading 1
gl_ES: cabeceira 1

en: heading 2
gl_ES: cabeceira 2

en: heading 3
gl_ES: cabeceira 3

en: heading 4
gl_ES: cabeceira 4

en: heading 5
gl_ES: cabeceira 5

en: heading 6
gl_ES: cabeceira 6

en: heading level %d
gl_ES: nivel de cabeceira %d

en: help balloon
gl_ES: balón de axuda

en: hidden
gl_ES: agochado

en: high importance
gl_ES: importancia alta

en: highlight
gl_ES: resaltado

en: highlighted
gl_ES: resaltado

en: highlighted in {color}
gl_ES: resaltado en {color}

en: hlght
gl_ES: rstd

en: hlp
gl_ES: axd

en: home
gl_ES: comezo

en: home page
gl_ES: páxina de comezo

en: horizontal borders except outside
gl_ES: bordes horizontais excepto fora

en: horizontal stripe
gl_ES: franxa horizontal

en: hot key field
gl_ES: campo de tecla rápida

en: icon
gl_ES: ícona

en: iconified
gl_ES: iconificado

en: image map
gl_ES: mapa de imaxe

en: increased by {incrementValue} from point {previousIndex},
gl_ES: increméntase por {incrementValue} dende o punto {previousIndex},

en: indent
gl_ES: sangría

en: indicator
gl_ES: indicador

en: info
gl_ES: información

en: input help off
gl_ES: axuda de entrada desactivada

en: input help on. Press {gestureKeys} again to turn it off.
gl_ES: axuda de entrada acesa. Preme {gestureKeys} de novo para desativala.

en: input window
gl_ES: ventá de entrada

en: input/output
gl_ES: entrada/saída

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
gl_ES: &Filtrar por:

en: insert
gl_ES: insertar

en: inserted
gl_ES: insertado

en: insertion
gl_ES: inserción

en: insertion: {text}
gl_ES: inserción: {text}

en: invalid
gl_ES: inválido

en: invalid entry
gl_ES: entrada inválida

en: invisible
gl_ES: invisíbel

en: invoke
gl_ES: invocar

en: italic
gl_ES: cursiva

en: item
gl_ES: elemento

en: keyboard, all layouts
gl_ES: teclado, todas as distribucións

en: label
gl_ES: etiqueta

en: landmark
gl_ES: rexión

[ctx: languageName]
en: Aragonese
gl_ES: Aragonés

[ctx: languageName]
en: Burmese
gl_ES: Birmán

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
gl_ES: Curdo Central

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
gl_ES: Curdo Norteño

[ctx: languageName]
en: Somali
gl_ES: Somalí

[ctx: languageNotSupported]
en: {lang} (not supported)
gl_ES: {lang} (non admitida)

en: laptop
gl_ES: portátil

en: layered pane
gl_ES: panel solapado

en: layout tables off
gl_ES: táboas de deseño desactivado

en: layout tables on
gl_ES: táboas de deseño activado

en: ldesc
gl_ES: desclg

en: left
gl_ES: esquerda

en: left alt
gl_ES: alt esquerda

en: left arrow
gl_ES: frecha esquerda

en: left control
gl_ES: control esquerda

en: left edge
gl_ES: borde esquerdo

en: left indent
gl_ES: sangría á esquerda

en: left shift
gl_ES: shift esquerda

en: left windows
gl_ES: windows esquerda

en: level %s
gl_ES: nivel %s

en: line
gl_ES: liña

en: line %s
gl_ES: líña %s

[ctx: line indentation setting]
en: Both Speech and Tones
gl_ES: Voz e Tons

[ctx: line indentation setting]
en: Off
gl_ES: Desactivado

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
gl_ES: Voz

[ctx: line indentation setting]
en: Tones
gl_ES: Tons

en: line scroll
gl_ES: desprazar liña

en: line spacing %s
gl_ES: espaciado de liña %s

[ctx: line spacing value]
en: %.1f line | %.1f lines
gl_ES[0]: %.1f liña
gl_ES[1]: %.1f liñas

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
gl_ES: 1.5 liñas

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
gl_ES: polo menos %.1f pt

[ctx: line spacing value]
en: double
gl_ES: dobre

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
gl_ES: exactamente {space:.1f} pt

[ctx: line spacing value]
en: single
gl_ES: simple

en: linear gradient
gl_ES: degradado liñal

en: link
gl_ES: liga

en: linked
gl_ES: ligado

en: list
gl_ES: listaxe

en: list item
gl_ES: elemento de listaxe

en: lmk
gl_ES: rx

en: lnk
gl_ES: li

en: low importance
gl_ES: importancia baixa

en: lv %s
gl_ES: ln %s

en: marked
gl_ES: marcado

en: math
gl_ES: matemáticas

[ctx: math]
en: All
gl_ES: Todos

[ctx: math]
en: Application support
gl_ES: Soporte de aplicacións

[ctx: math]
en: Automatic
gl_ES: Automático

[ctx: math]
en: Automatic ({name})
gl_ES: Automático ({name})

[ctx: math]
en: Automatically zoom out of two-dimensional notation
gl_ES: Afastar automaticamente a notación bidimensional

[ctx: math]
en: Beep at the beginning and end of math
gl_ES: Pitar ao comenzo e ao final das matemáticas

[ctx: math]
en: Blindness
gl_ES: Cegueira

[ctx: math]
en: Character
gl_ES: Carácter

[ctx: math]
en: Chemical formulae:
gl_ES: Fórmulas químicas:

[ctx: math]
en: Copy math as:
gl_ES: Copiar matemáticas como:

[ctx: math]
en: Custom
gl_ES: Persoalizado

[ctx: math]
en: Decimal separator for numbers:
gl_ES: Separador decimal para números:

[ctx: math]
en: Default navigation mode:
gl_ES: Modo de navegación predeterminado:

[ctx: math]
en: Describe overview
gl_ES: Describir resumo xeral

[ctx: math]
en: Endpoints
gl_ES: Puntos finais

[ctx: math]
en: Enhanced
gl_ES: Mellorado

[ctx: math]
en: Error in brailling math
gl_ES: Erro nas matemáticas en braille

[ctx: math]
en: Error in brailling math.
gl_ES: Erro nas matemáticas en braille.

[ctx: math]
en: Error in brailling math: see NVDA error log for details
gl_ES: Erro nas matemáticas en braille: consulta o rexistro de erros de NVDA para obter máis detalles

[ctx: math]
en: Error in navigating math
gl_ES: Erro na navegación matemática

[ctx: math]
en: Error in speaking math.
gl_ES: Erro ao falar matemáticas.

[ctx: math]
en: Error in starting navigation of math.
gl_ES: Erro ao iniciar a navegación matemática.

[ctx: math]
en: Error navigating math
gl_ES: Produciuse un erro ao navegar polas matemáticas

[ctx: math]
en: First character
gl_ES: Primeiro carácter

[ctx: math]
en: Highlight navigation focus with dots 7 and 8
gl_ES: Resaltar o foco de navegación cos puntos 7 e 8

[ctx: math]
en: Illegal MathML found.
gl_ES: Atopouse MathML ilegal.

[ctx: math]
en: Impairment:
gl_ES: Discapacidade:

[ctx: math]
en: Invalid math formatting found
gl_ES: Atopouse un formato matemático non válido

[ctx: math]
en: Language:
gl_ES: Linguaxe:

[ctx: math]
en: Learning disabilities
gl_ES: Discapacidades de aprendizaxe

[ctx: math]
en: Low vision
gl_ES: Baixa visión

[ctx: math]
en: Medium
gl_ES: Medio

[ctx: math]
en: Navigation
gl_ES: Navegación

[ctx: math]
en: Navigation verbosity:
gl_ES: Verbosidade de navegación:

[ctx: math]
en: Off
gl_ES: Desactivado

[ctx: math]
en: Off (H sub 2 O)
gl_ES: Desactivado (H sub 2 O)

[ctx: math]
en: Output code:
gl_ES: Código de saída:

[ctx: math]
en: Pause factor
gl_ES: Factor da pausa

[ctx: math]
en: Relative speech rate
gl_ES: Velocidade relativa da fala

[ctx: math]
en: Reset to the default navigation mode for each new equation
gl_ES: Restablecer ao modo de navegación predeterminado para cada nova ecuación

[ctx: math]
en: Simple
gl_ES: Sinxelo

[ctx: math]
en: Speak
gl_ES: Fala

[ctx: math]
en: Speech
gl_ES: Fala

[ctx: math]
en: Speech style:
gl_ES: Estilo de fala:

[ctx: math]
en: Speech verbosity:
gl_ES: Verbosidade de fala:

[ctx: math]
en: Spell it out (H 2 O)
gl_ES: Deletrealo (H 2 O)

[ctx: math]
en: Terse
gl_ES: Conciso

[ctx: math]
en: The following options control the presentation of mathematical content.
gl_ES: As seguintes opcións controlan a presentación do contido matemático.

[ctx: math]
en: Use native math support in Word and Outlook
gl_ES: Usar soporte matemático nativo en Word e Outlook

[ctx: math]
en: Verbose
gl_ES: Verboso

[ctx: math]
en: When entering an equation:
gl_ES: Ao introducir unha ecuación:

[ctx: math]
en: copy as
gl_ES: copiar como

en: media player
gl_ES: reproductor multimedia

en: medium
gl_ES: medio

en: medium dash dot
gl_ES: guión punto medio

en: medium dash dot dot
gl_ES: guión punto punto medio

en: medium dashed
gl_ES: guionado medio

en: meeting request
gl_ES: solicitude de reunión

en: menu
gl_ES: menú

en: menu bar
gl_ES: barra de menú

en: menu button
gl_ES: botón de menú

en: menu item
gl_ES: elemento de menú

en: mnu
gl_ES: mn

en: mnubar
gl_ES: bmn

en: mnubtn
gl_ES: btmn

en: mnuitem
gl_ES: elmn

en: moved from
gl_ES: movido dende

en: moved to
gl_ES: movido cara

en: moves to the first table column
gl_ES: móvese á primeira columna da táboa

en: moves to the first table row
gl_ES: móvese á primeira fila da táboa

en: moves to the last table column
gl_ES: móvese á última columna da táboa

en: moves to the last table row
gl_ES: móvese á última fila da táboa

en: moves to the next annotation
gl_ES: móvese á seguinte anotación

en: moves to the next article
gl_ES: móvese ao seguinte artigo

en: moves to the next block quote
gl_ES: móvese a seguinte cita

en: moves to the next button
gl_ES: móvese ao seguinte botón

en: moves to the next check box
gl_ES: móveese á seguinte caixa de verificación

en: moves to the next combo box
gl_ES: móvese á seguinte caixa combinada

en: moves to the next different style text
gl_ES: móvese cara o seguinte texto de diferente estilo

en: moves to the next edit field
gl_ES: móvese ao seguinte campo de edición

en: moves to the next embedded object
gl_ES: móvese ao seguinte obxecto integrado

en: moves to the next error
gl_ES: móvese ao seguinte erro

en: moves to the next figure
gl_ES: móvese cara a seguinte figura

en: moves to the next form field
gl_ES: móvese ao seguinte campo de formulario

en: moves to the next frame
gl_ES: móvese ao seguinte marco

en: moves to the next graphic
gl_ES: móvese ao seguinte gráfico

en: moves to the next grouping
gl_ES: móvese ao seguinte grupo

en: moves to the next heading
gl_ES: móvese cara a seguinte cabeceira

en: moves to the next landmark
gl_ES: móvese cara a rexión seguinte

en: moves to the next link
gl_ES: móvese á liga seguinte

en: moves to the next list
gl_ES: móvese á listaxe seguinte

en: moves to the next list item
gl_ES: móvese ao seguinte elemento na listaxe

en: moves to the next math formula
gl_ES: móvese cara a seguinte fórmula matemática

en: moves to the next menu item
gl_ES: móvese cara o seguinte elemento de menú

en: moves to the next progress bar
gl_ES: móvese cara a seguinte barra de progreso

en: moves to the next radio button
gl_ES: móvese ao seguinte botón de opción

en: moves to the next reference
gl_ES: móvese á seguinte referencia

en: moves to the next same style text
gl_ES: móvese cara o seguinte testo de mesmo estilo

en: moves to the next separator
gl_ES: móvese ao seguinte separador

en: moves to the next tab
gl_ES: móvese á seguinte pestana

en: moves to the next table
gl_ES: móvese á seguinte táboa

en: moves to the next table column
gl_ES: móvese á seguinte columna da táboa

en: moves to the next table row
gl_ES: móvese á seguinte fila da táboa

en: moves to the next text paragraph
gl_ES: móvese cara o seguinte parágrafo de texto

en: moves to the next toggle button
gl_ES: móvese cara o seguinte botón conmutable

en: moves to the next unvisited link
gl_ES: móvese á seguinte liga por se visitar

en: moves to the next vertically aligned paragraph
gl_ES: móvese cara o seguinte parágrafo aliñado verticalmente

en: moves to the next visited link
gl_ES: móvese á seguinte liga visitada

en: moves to the previous annotation
gl_ES: móvese á anotación anterior

en: moves to the previous article
gl_ES: móvese ao artigo anterior

en: moves to the previous block quote
gl_ES: móvese á anterior cita

en: moves to the previous button
gl_ES: móvese ao botón anterior

en: moves to the previous check box
gl_ES: móvese á anterior caixa de verificación

en: moves to the previous combo box
gl_ES: móvese á anterior caixa combinada

en: moves to the previous different style text
gl_ES: móvese cara o anterior texto de mesmo estilo

en: moves to the previous edit field
gl_ES: móvese ao anterior campo de edición

en: moves to the previous embedded object
gl_ES: móvese ao anterior obxecto integrado

en: moves to the previous error
gl_ES: móvese ao anterior erro

en: moves to the previous figure
gl_ES: móvese cara a figura anterior

en: moves to the previous form field
gl_ES: móvese ao anterior campo de formulario

en: moves to the previous frame
gl_ES: móvese ao anterior marco

en: moves to the previous graphic
gl_ES: móvese ao anterior gráfico

en: moves to the previous grouping
gl_ES: móvese ao anterior grupo

en: moves to the previous heading
gl_ES: móvese cara a anterior cabeceira

en: moves to the previous landmark
gl_ES: móvese cara a rexión anterior

en: moves to the previous link
gl_ES: móvese á liga anterior

en: moves to the previous list
gl_ES: móvese á listaxe anterior

en: moves to the previous list item
gl_ES: móvese ao anterior elemento na listaxe

en: moves to the previous math formula
gl_ES: móvese cara a anterior fórmula matemática

en: moves to the previous menu item
gl_ES: móvese cara o anterior elemento de menú

en: moves to the previous progress bar
gl_ES: móvese cara anterior barra de progreso

en: moves to the previous radio button
gl_ES: móvese ao anterior botón de opción

en: moves to the previous reference
gl_ES: móvese á referencia anterior

en: moves to the previous same style text
gl_ES: móveser cara o anterior texto de mesmo estilo

en: moves to the previous separator
gl_ES: móvese ao anterior separador

en: moves to the previous tab
gl_ES: móvese á pestana anterior

en: moves to the previous table
gl_ES: móvese á táboa anterior

en: moves to the previous table column
gl_ES: móvese á anterior columna da táboa

en: moves to the previous table row
gl_ES: móvese á anterior fila da táboa

en: moves to the previous text paragraph
gl_ES: móvese cara o anterior parágrafo de texto

en: moves to the previous toggle button
gl_ES: móvese cara o anterior botón conmutable

en: moves to the previous unvisited link
gl_ES: móvese á anterior liga por se visitar

en: moves to the previous vertically aligned paragraph
gl_ES: móvese cara o anterior parágrafo aliñado verticalmente

en: moves to the previous visited link
gl_ES: móvese á anterior liga visitada

en: multi line
gl_ES: multiliña

en: multi-select
gl_ES: multi-selección

en: mute
gl_ES: silenciar

en: new column section break
gl_ES: salto de sección de columna nova

en: new page section break
gl_ES: salto de sección de páxina nova

en: next track
gl_ES: pista seguinte

en: no bold
gl_ES: sen negriñas

en: no border lines
gl_ES: sen liñas de bordes

en: no change from point {previousIndex},
gl_ES: non cambia dende o punto {previousIndex},

en: no first line indent
gl_ES: sen sangría da primeira liña

en: no hanging indent
gl_ES: sen sangría francesa

en: no highlight
gl_ES: non resaltado

en: no indent
gl_ES: sen sangría

en: no italic
gl_ES: sen cursivas

en: no left indent
gl_ES: sen sangría á esquerda

en: no more text after a block of links
gl_ES: sen máis texto despois dun bloque de ligas

en: no more text before a block of links
gl_ES: sen máis texto antes dun bloque de ligas

en: no next annotation
gl_ES: sen seguinte anotación

en: no next article
gl_ES: sen artigo seguinte

en: no next block quote
gl_ES: sen seguinte cita

en: no next button
gl_ES: sen seguinte botón

en: no next check box
gl_ES: sen seguinte caixa de verificación

en: no next combo box
gl_ES: sen seguinte caixa combinada

en: no next edit field
gl_ES: sen seguinte campo de edición

en: no next embedded object
gl_ES: sen seguinte obxecto integrado

en: no next error
gl_ES: sen seguinte erro

en: no next figure
gl_ES: non hai figura seguinte

en: no next form field
gl_ES: sen seguinte campo de formulario

en: no next frame
gl_ES: sen seguinte marco

en: no next graphic
gl_ES: sen seguinte gráfico

en: no next grouping
gl_ES: sen seguinte grupo

en: no next heading
gl_ES: sen seguinte cabeceira

en: no next landmark
gl_ES: sen seguinte rexión

en: no next link
gl_ES: sen seguinte liga

en: no next list
gl_ES: sen listaxe seguinte

en: no next list item
gl_ES: sen seguinte elemento de listaxe

en: no next math formula
gl_ES: non hai seguinte fórmula matemática

en: no next menu item
gl_ES: non hai seguinte elemento de menú

en: no next progress bar
gl_ES: non hai seguinte barra de progreso

en: no next radio button
gl_ES: sen seguinte botón de opción

en: no next reference
gl_ES: sen seguinte referencia

en: no next separator
gl_ES: sen seguinte separador

en: no next tab
gl_ES: sen pestana seguinte

en: no next table
gl_ES: sen táboa seguinte

en: no next text paragraph
gl_ES: non hai seguinte parágrafo de texto

en: no next toggle button
gl_ES: non hai seguinte botón conmutable

en: no next unvisited link
gl_ES: sen seguinte liga sen visitar

en: no next vertically aligned paragraph
gl_ES: non hai seguinte parágrafo aliñado verticalmente

en: no next visited link
gl_ES: sen seguinte liga visitada

en: no previous annotation
gl_ES: sen anotación anterior

en: no previous article
gl_ES: sen artigo anterior

en: no previous block quote
gl_ES: sen cita anterior

en: no previous button
gl_ES: sen botón anterior

en: no previous check box
gl_ES: sen anterior caixa de verificación

en: no previous combo box
gl_ES: sen anterior caixa combinada

en: no previous edit field
gl_ES: sen anterior campo de edición

en: no previous embedded object
gl_ES: sen anterior obxecto integrado

en: no previous error
gl_ES: sen erro anterior

en: no previous figure
gl_ES: non hai figura anterior

en: no previous form field
gl_ES: sen anterior campo de formulario

en: no previous frame
gl_ES: sen anterior marco

en: no previous graphic
gl_ES: sen anterior gráfico

en: no previous grouping
gl_ES: sen anterior grupo

en: no previous heading
gl_ES: sen anterior cabeceira

en: no previous landmark
gl_ES: sen anterior rexión

en: no previous link
gl_ES: sen anterior liga

en: no previous list
gl_ES: sen listaxe anterior

en: no previous list item
gl_ES: sen anterior elemento de listaxe

en: no previous math formula
gl_ES: non hai anterior fórmula matemática

en: no previous menu item
gl_ES: non hai anterior elemento de menú

en: no previous progress bar
gl_ES: non hai anterior barra de progreso

en: no previous radio button
gl_ES: sen anterior botón de opción

en: no previous reference
gl_ES: sen referencia previa

en: no previous separator
gl_ES: sen anterior separador

en: no previous tab
gl_ES: sen pestana anterior

en: no previous table
gl_ES: sen táboa anterior

en: no previous text paragraph
gl_ES: non hai anterior parágrafo de texto

en: no previous toggle button
gl_ES: non hai anterior botón conmutable

en: no previous unvisited link
gl_ES: sen anterior liga sen visitar

en: no previous vertically aligned paragraph
gl_ES: non hai anterior parágrafo aliñado verticalmente

en: no previous visited link
gl_ES: sen anterior liga visitada

en: no revised %s
gl_ES: non revisado %s

en: no right indent
gl_ES: sen sangría á dereita

en: no status bar information
gl_ES: sen información na barra de estado

en: no strikethrough
gl_ES: sen tachado

en: none
gl_ES: ningunha

en: normal configuration
gl_ES: configuración normal

en: normal configuration profile active
gl_ES: perfil de configuración normal activo

en: not %s
gl_ES: non %s

en: not checked
gl_ES: sen marcar

en: not deleted
gl_ES: non suprimido

en: not emphasised
gl_ES: non destacado

en: not hidden
gl_ES: non agochado

en: not highlighted
gl_ES: no resaltado

en: not inserted
gl_ES: non insertado

en: not marked
gl_ES: sen marcar

en: not pressed
gl_ES: non premido

en: not selected
gl_ES: non seleccioado

en: not strong
gl_ES: non remarcado

en: not underlined
gl_ES: sen subliñado

en: note
gl_ES: nota

en: num lock
gl_ES: bloqueo numérico

en: numLock numpad 0
gl_ES: 0 teclado numérico bloqueado

en: numLock numpad 1
gl_ES: 1 teclado numérico bloqueado

en: numLock numpad 2
gl_ES: 2 teclado numérico bloqueado

en: numLock numpad 3
gl_ES: 3 teclado numérico bloqueado

en: numLock numpad 4
gl_ES: 4 teclado numérico bloqueado

en: numLock numpad 5
gl_ES: 5 teclado numérico bloqueado

en: numLock numpad 6
gl_ES: 6 teclado numérico bloqueado

en: numLock numpad 7
gl_ES: 7 teclado numérico bloqueado

en: numLock numpad 8
gl_ES: 8 teclado numérico bloqueado

en: numLock numpad 9
gl_ES: 9 teclado numérico bloqueado

en: numpad 1
gl_ES: 1 teclado numérico

en: numpad 2
gl_ES: 2 teclado numérico

en: numpad 3
gl_ES: 3 teclado numérico

en: numpad 4
gl_ES: 4 teclado numérico

en: numpad 5
gl_ES: 5 teclado numérico

en: numpad 6
gl_ES: 6 teclado numérico

en: numpad 7
gl_ES: 7 teclado numérico

en: numpad 8
gl_ES: 8 teclado numérico

en: numpad 9
gl_ES: 9 teclado numérico

en: numpad decimal
gl_ES: punto decimal Teclado numérico

en: numpad delete
gl_ES: suprimir Teclado numérico

en: numpad divide
gl_ES: dividir teclado numérico

en: numpad enter
gl_ES: intro teclado numérico

en: numpad insert
gl_ES: insertar teclado numérico

en: numpad minus
gl_ES: menos teclado numérico

en: numpad multiply
gl_ES: multiplicar teclado numérico

en: numpad plus
gl_ES: máis teclado numérico

en: object has no location
gl_ES: o obxecto non ten posición

en: object mode
gl_ES: modo obxecto

en: obscured
gl_ES: eclipsado

en: odd pages section break
gl_ES: salto de sección de páxinas impares

en: off
gl_ES: desactivado

en: off screen
gl_ES: fora de pantalla

en: on
gl_ES: activado

en: opens dialog
gl_ES: abre diálogo

en: opens grid
gl_ES: abre grella

en: opens list
gl_ES: abre lista

en: opens tree
gl_ES: abre árbore

en: option pane
gl_ES: panel de opcións

en: other item
gl_ES: outro elemento

en: out of %s
gl_ES: fora de %s

en: out of bookmark
gl_ES: fóra da marca

en: out of comment
gl_ES: fóra dos comentarios

en: out of grammar error
gl_ES: fóra do erro gramatical

en: out of popular highlight
gl_ES: fora do resaltado popular

en: out of spelling error
gl_ES: fóra do erro de ortografía

en: out of table
gl_ES: fora da táboa

en: overflowing
gl_ES: desbordando

en: page
gl_ES: páxina

en: page %s
gl_ES: páxina %s

en: page down
gl_ES: avance de páxina

en: page up
gl_ES: retroceso de páxina

en: pane
gl_ES: panel

en: paragraph
gl_ES: parágrafo

en: paragraph number
gl_ES: número de parágrafo

en: paragraph property
gl_ES: propiedade de parágrafo

[ctx: paragraphMarker]
en: Double space (  )
gl_ES: Doble espazo (  )

[ctx: paragraphMarker]
en: No paragraph start marker (default)
gl_ES: Sen marca de comezo de parágrafo (predeterminado)

[ctx: paragraphMarker]
en: Pilcrow (¶)
gl_ES: Marca de parágrafo (¶)

en: password edit
gl_ES: caixa de edición de contrasinal

en: pinned
gl_ES: fixado

en: play pause
gl_ES: reproducir pausar

[ctx: poedit]
en: Could not find {description} window.
gl_ES: Non se puido atopar a xanela {description}.

[ctx: poedit]
en: No {description}
gl_ES: Sen {description}

[ctx: poedit]
en: Reports a translation issue, if any. If pressed twice, presents the warning in browse mode
gl_ES: Anuncia un problema de traducción, se é que o hai. Se se preme dúas veces, presenta o aviso en modo exploración

[ctx: poedit]
en: Reports any comment in the comments window. If pressed twice, presents the comment in browse mode
gl_ES: Anuncia calquera comentario na xanela de comentarios. Se se preme dúas veces, presenta o comentario en modo exploración

[ctx: poedit]
en: Reports any notes for translators. If pressed twice, presents the notes in browse mode
gl_ES: Anuncia calquera nota para traductores. Se se preme dúas veces, presenta as notas en modo exploración

[ctx: poedit]
en: Reports the previous source text, if any. If pressed twice, presents the text in browse mode
gl_ES: Anuncia o texto fonte anterior, se é que o hai. Se se preme dúas veces, presenta o texto en modo exploración

[ctx: poedit]
en: comment
gl_ES: comentario

[ctx: poedit]
en: notes for translators
gl_ES: notas para traductores

[ctx: poedit]
en: previous source text
gl_ES: anterior texto fonte

[ctx: poedit]
en: translation issue
gl_ES: problema de tradución

en: pressed
gl_ES: premido

en: previous track
gl_ES: pista anterior

en: prgbar
gl_ES: barpgr

en: print screen
gl_ES: imprimir pantalla

en: progress bar
gl_ES: barra de progreso

en: property
gl_ES: propiedade

en: property page
gl_ES: páxina de propriedades

en: protected
gl_ES: contrasinal

en: pwdedt
gl_ES: edpwd

en: quadruple {action}
gl_ES: cádrupla {action}

en: radio button
gl_ES: botón de radio

en: radio menu item
gl_ES: opción de elemento de menú

en: rbtn
gl_ES: bto

en: read only
gl_ES: só lectura

en: received: %s
gl_ES: recibido: %s

en: reconcile
gl_ES: recomposto

en: rectangular gradient
gl_ES: degradado rectangular

en: redundant object
gl_ES: obxeto redundante

en: reference: {name}
gl_ES: referencia: {name}

en: refresh
gl_ES: refrescar

en: region
gl_ES: rexión

[ctx: remote]
en: &Key
gl_ES: &Chave

[ctx: remote]
en: &Mode:
gl_ES: &Modo:

[ctx: remote]
en: &Mute when controlling the local computer
gl_ES: &Silenciar ao controlar o computador local

[ctx: remote]
en: &Send clipboard
gl_ES: &Enviar portapapeis

[ctx: remote]
en: &Server:
gl_ES: &Servidor:

[ctx: remote]
en: A Remote Access session is already in progress. Disconnect before starting a new session.
gl_ES: Xa hai unha sesión de acceso remoto en curso. Desconéctate antes de iniciar unha nova sesión.

[ctx: remote]
en: Action unavailable when Remote Access is disabled
gl_ES: Acción non dispoñible cando estea desactivado o Aceso Remoto

[ctx: remote]
en: Allow someone to control this computer from elsewhere, or control another computer running NVDA with this one.
gl_ES: Permite que alguén controle este ordenador desde outro lugar ou que controle outro ordenador que execute NVDA con este.

[ctx: remote]
en: Allow this computer to be controlled
gl_ES: Permitir a este computador seren controlado

[ctx: remote]
en: Already Connected
gl_ES: Xa Conectado

[ctx: remote]
en: Are you sure you want to disconnect from the Remote Access session?
gl_ES: Estás seguro de que queres desconectarte dende a sesión do Aceso Remoto?

[ctx: remote]
en: Automatic connection
gl_ES: Conexión automática

[ctx: remote]
en: Automatically &connect after NVDA starts
gl_ES: &Conectar automáticamente despois de arrancar o NVDA

[ctx: remote]
en: Both host and key must be set in the Remote Access section in order to automatically connect using an existing server after NVDA starts.
gl_ES: Tanto o host como a chave deben estar configurados na sección Acceso remoto para conectar automaticamente usando un servidor existente despois de que se inicie o NVDA.

[ctx: remote]
en: Both port and key must be set in the Remote Access category in order to automatically connect using a locally hosted server after NVDA starts.
gl_ES: Tanto o porto como a chave deben estar configurados na categoría Acceso remoto para conectar automaticamente usando un servidor aloxado localmente despois de que se inicie o NVDA.

[ctx: remote]
en: Clipboard sent
gl_ES: Enviar portapapeis

[ctx: remote]
en: Confirm Disconnection
gl_ES: Confirmar Desconexión

[ctx: remote]
en: Confirm before disconnecting when controlled
gl_ES: Confirmar antes de desconectar cando se controla

[ctx: remote]
en: Connect to Another Computer
gl_ES: Conectar a Outra Computadora

[ctx: remote]
en: Connected as controlled computer
gl_ES: Conectado coma computador controlado

[ctx: remote]
en: Connects to a remote computer
gl_ES: Conecta a un computador remoto

[ctx: remote]
en: Control another computer
gl_ES: Controlar outro computador

[ctx: remote]
en: Controlling local computer
gl_ES: Controlando computador local

[ctx: remote]
en: Controlling remote computer
gl_ES: Controlando computador remoto

[ctx: remote]
en: Copies a link to the current Remote Access session to the clipboard
gl_ES: Copia unha ligazón da sesión actual do Aceso Remoto ao portapapeis

[ctx: remote]
en: Copy a link to the current Remote Access session to the clipboard.
gl_ES: Copia unha ligazón á sesión de acceso remoto actual no portapapeis.

[ctx: remote]
en: Delete All Trusted Fingerprints
gl_ES: Eliminar todas as pegadas dixitais de confianza

[ctx: remote]
en: Disconnect from the current Remote Access session.
gl_ES: Desconectar da sesión actual de acceso remoto.

[ctx: remote]
en: Disconnects from the current Remote Access session
gl_ES: Desconecta dende a actual sesión do Aceso Remoto

[ctx: remote]
en: Do you wish to allow this computer to be controlled on server {server} with key {key}?
gl_ES: Desexas permitir a este computador seren controlado no servidor {server} coa chave {key}?

[ctx: remote]
en: Do you wish to control the computer on server {server} with key {key}?
gl_ES: Dexesas controlar o computador no servidor {server} ca chave {key}?

[ctx: remote]
en: Enable Remote Access
gl_ES: Habilitar Acceso Remoto

[ctx: remote]
en: Error Connecting
gl_ES: Erro ao Conectar

[ctx: remote]
en: Generating key
gl_ES: Xerando chave

[ctx: remote]
en: Generating key...
gl_ES: Xerando chave...

[ctx: remote]
en: Getting external IP
gl_ES: Obtendo IP externa

[ctx: remote]
en: Getting external IP...
gl_ES: Obtendo IP externa...

[ctx: remote]
en: Host connection failed
gl_ES: Fallo na conexión co host

[ctx: remote]
en: Host locally
gl_ES: Host localmente

[ctx: remote]
en: Message from Remote Access Server
gl_ES: Mensaxe dende o servidor de Aceso Remoto

[ctx: remote]
en: Mute speech and sounds from the remote computer.
gl_ES: Silenciar a voz e os sons do ordenador remoto.

[ctx: remote]
en: Mutes or unmutes the speech coming from the remote computer
gl_ES: Silencia ou desilencia a voz que chega dende o computador remoto

[ctx: remote]
en: No controlled computers are connected
gl_ES: Non hai computadores controlados conectados

[ctx: remote]
en: No one else is connected
gl_ES: Ninguén máis está conectado

[ctx: remote]
en: Not connected
gl_ES: No conectado

[ctx: remote]
en: Not the controlling computer
gl_ES: Non é o computador de control

[ctx: remote]
en: R&emote Access
gl_ES: Aceso R&emoto

[ctx: remote]
en: Remote Access
gl_ES: Aceso Remoto

[ctx: remote]
en: Remote Access Connection Request
gl_ES: Solicitude de conexión de Aceso Remoto

[ctx: remote]
en: Remote Access Error
gl_ES: Erro de Aceso Remoto

[ctx: remote]
en: Remote NVDA not connected
gl_ES: NVDA remoto non conectado

[ctx: remote]
en: Remotely connect to another computer running NVDA.
gl_ES: Conectar remotamente a outro ordenador que execute NVDA.

[ctx: remote]
en: S&end control+alt+delete
gl_ES: &Enviar control+alt+supr

[ctx: remote]
en: Security Warning
gl_ES: Aviso de seguridade

[ctx: remote]
en: Send control+alt+delete to the controlled computer.
gl_ES: Envia control+alt+supr ao computador controlado.

[ctx: remote]
en: Send the clipboard text to the remote computer.
gl_ES: Envía o texto do portapapeis ao computador remoto.

[ctx: remote]
en: Sends control+alt+delete to the controlled computer.
gl_ES: Enviar control+alt+supr ao computador controlado.

[ctx: remote]
en: Sends the contents of the clipboard to the remote computer
gl_ES: Envía o contido do portapapeis ao computador remoto

[ctx: remote]
en: Shows the Remote Access settings
gl_ES: Amosa as opcións do Aceso Remoto

[ctx: remote]
en: Switches whether the keyboard controls the local or remote computer
gl_ES: Cambia se o teclado controla o computador local ou o remoto

[ctx: remote]
en: The Remote Access server you have connected to is not compatible with this version of NVDA. Please use a different server.
gl_ES: O servidor de acceso remoto ao que te conectaches non é compatible con esta versión do NVDA. Usa un servidor diferente.

[ctx: remote]
en: The certificate of this server could not be verified. Using the wrong fingerprint may allow a third party to access the Remote Access session.
    
    Before continuing, please make sure that the following server certificate fingerprint is correct.
    Server SHA256 fingerprint: {fingerprint}
    
    Continue connecting anyway?
gl_ES: Non se puido verificar o certificado deste servidor. O uso dunha pegada dixital incorrecta pode permitir que un terceiro acceda á sesión de acceso remoto.
    
    Antes de continuar, asegúrate de que a seguinte pegada dixital do certificado do servidor sexa correcta.
    Pegada SHA256 do servidor: {fingerprint}
    
    Continuar coa conexión de todos os xeitos?

[ctx: remote]
en: This will cause NVDA to forget all previously trusted Remote Access servers. When connecting to a previously trusted unrecognised server, you will again be asked whether to trust its certificate.
    
    Are you sure you want to continue?
gl_ES: Esto fará que o NVDA esqueza todos os servidores de Aceso Remoto nos que se confiaba anteriormente. Ao conectarte a un servidor non recoñecido no que se confiaba previamente, voltaráseche a preguntar se confías no seu certificado.
    
    Estás seguro de que queres continuar?

[ctx: remote]
en: Toggles whether Remote Access is connected
gl_ES: Conmuta se un Aceso Remoto está conectado

[ctx: remote]
en: Unable to connect to the remote computer
gl_ES: Imposible connectarse ao computador remoto

[ctx: remote]
en: Unable to connect to {host}. Check that you have internet access, and that there are no mistakes in the host field.
gl_ES: Non se pode conectar con {host}. Comproba que tes acceso a Internet e que non hai erros no campo host.

[ctx: remote]
en: Unable to send clipboard
gl_ES: Imposible enviar o portapapeis

[ctx: remote]
en: Unable to trigger control+alt+delete
gl_ES: Non se pode activar control+alt+supr

[ctx: remote]
en: Use existing
gl_ES: Usar existente

[ctx: repeat]
en: off
gl_ES: desactivada

[ctx: repeat]
en: on
gl_ES: activada

en: replace
gl_ES: reemplazar

en: replied
gl_ES: respostado

en: replied all
gl_ES: todos respostados

en: report CLDR characters off
gl_ES: anunciar caracteres CLDR desactivado

en: report CLDR characters on
gl_ES: anunciar caracteres CLDR activado

en: report alignment off
gl_ES: anunciar alineamento desactivado

en: report alignment on
gl_ES: anunciar alineamento activado

en: report articles off
gl_ES: anunciar artigos desactivado

en: report articles on
gl_ES: anunciar artigos activado

en: report block quotes off
gl_ES: anunciar citas desactivado

en: report block quotes on
gl_ES: anunciar citas activado

en: report colors off
gl_ES: anunciar cores desactivado

en: report colors on
gl_ES: anunciar &cores activado

en: report comments off
gl_ES: anunciar comentarios desactivado

en: report comments on
gl_ES: anunciar comentario activado

en: report dynamic content changes off
gl_ES: anunciar cambios no contido dinámico desactivado

en: report dynamic content changes on
gl_ES: anunciar cambios no contido dinámico activado

en: report emphasis off
gl_ES: anunciar énfase desactivado

en: report emphasis on
gl_ES: anunciar énfase activado

en: report figures and captions off
gl_ES: anunciar figuras e pes de foto desactivado

en: report figures and captions on
gl_ES: anunciar figuras e pes de foto activado

en: report font name off
gl_ES: anunciar nome da fonte desactivado

en: report font name on
gl_ES: anunciar nome da fonte activado

en: report font size off
gl_ES: anunciar tamano da fonte desactivado

en: report font size on
gl_ES: anunciar tamano da fonte activado

en: report frames off
gl_ES: anunciar marcos desactivado

en: report frames on
gl_ES: anunciar marcos activado

en: report graphics off
gl_ES: anunciar gráficos desactivado

en: report graphics on
gl_ES: anunciar gráficos activado

en: report groupings off
gl_ES: anunciar grupos desactivado

en: report groupings on
gl_ES: anunciar grupos activado

en: report headings off
gl_ES: anunciar cabeceiras desactivado

en: report headings on
gl_ES: anunciar cabeceiras activado

en: report highlighted off
gl_ES: anunciar resaltado desactivado

en: report highlighted on
gl_ES: anunciar resaltado activado

en: report if clickable off
gl_ES: anunciar cliqueable desactivado

en: report if clickable on
gl_ES: anunciar cliqueable activado

en: report landmarks and regions off
gl_ES: anunciar rexións aria e resións desactivado

en: report landmarks and regions on
gl_ES: anunciar rexións ARIA e rexións activado

en: report line numbers off
gl_ES: anunciar números de liña desactivado

en: report line numbers on
gl_ES: anunciar números de liña activado

en: report line spacing off
gl_ES: anunciar espaciado de liña desactivado

en: report line spacing on
gl_ES: anunciar espaciado de liña activado

en: report links off
gl_ES: anunciar ligas desactivado

en: report links on
gl_ES: anunciar ligas activado

en: report lists off
gl_ES: anunciar listaxes desactivado

en: report lists on
gl_ES: anunciar listaxes activado

en: report pages off
gl_ES: anunciar páxinas desactivado

en: report pages on
gl_ES: anunciar páxinas activado

en: report paragraph indentation off
gl_ES: anunciar sangría de parágrafo desactivado

en: report paragraph indentation on
gl_ES: anunciar sangría de parágrafo activado

en: report revisions off
gl_ES: anunciar revisións  desactivado

en: report revisions on
gl_ES: anunciar revisións activado

en: report style off
gl_ES: anunciar estilo desactivado

en: report style on
gl_ES: anunciar estilo activado

en: report superscripts and subscripts off
gl_ES: anunciar superíndices e subíndices desactivado

en: report superscripts and subscripts on
gl_ES: anunciar superíndices e subíndices activado

en: report table cell coordinates off
gl_ES: anunciar cordenadas de celdas da tábuoa desactivado

en: report table cell coordinates on
gl_ES: anunciar cordenadas de celdas da tábuoa activado

en: report tables off
gl_ES: anunciar táboas desactivado

en: report tables on
gl_ES: anunciar táboas activado

[ctx: reportLanguage]
en: Beep
gl_ES: Pitar

[ctx: reportLanguage]
en: Language at caret position
gl_ES: Lingua na posición do cursor do sistema

[ctx: reportLanguage]
en: Off
gl_ES: Desactivado

[ctx: reportLanguage]
en: Report lan&guage changes while reading
gl_ES: Anunciar cambios de lin&gua mentras se le

[ctx: reportLanguage]
en: Report when switching to language is not s&upported by synthesizer
gl_ES: Anuncia cando cambiar a una lingua non está &admitido polo sintetizador

[ctx: reportLanguage]
en: Reports the language for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
gl_ES: Anuncia a lingua para o texto baixo o cursor do sistema. Se se preme dúas veces, presenta a información en modo exploración

[ctx: reportLanguage]
en: Speech
gl_ES: Voz

[ctx: reportLanguage]
en: Unknown language
gl_ES: Lingua descoñecida

[ctx: reportLanguage]
en: {languageDescription} (not supported)
gl_ES: {languageDescription} (non admitido)

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Off
gl_ES: Desactivado

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Sound
gl_ES: Son

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Speech
gl_ES: Falar

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Speech and sound
gl_ES: Falar e son

en: required
gl_ES: requerido

en: reverse diagonal stripe
gl_ES: franxa diagonal invertida

en: revised %s
gl_ES: revisado %s

en: rgn
gl_ES: rxn

en: rich edit
gl_ES: caixa de edición

en: right
gl_ES: dereita

en: right alt
gl_ES: alt dereita

en: right arrow
gl_ES: frecha dereita

en: right control
gl_ES: control dereita

en: right edge
gl_ES: borde dereito

en: right indent
gl_ES: sangría á dereita

en: right shift
gl_ES: shift dereita

en: right windows
gl_ES: windows dereita

en: ro
gl_ES: fi

en: root pane
gl_ES: panel raíz

en: row
gl_ES: fila

en: row %s
gl_ES: fila %s

en: row header
gl_ES: cabeceira de fila

en: rslvd cmnt
gl_ES: cmnt rslt

en: ruler
gl_ES: regra

en: r{rowNumber}
gl_ES: f{rowNumber}

en: r{rowNumber}-{rowSpan}
gl_ES: f{rowNumber}-{rowSpan}

en: same page
gl_ES: mesma páxina

[ctx: screenCurtain]
en: Always &show a warning when enabling Screen Curtain
gl_ES: Mostrar sempre un aviso ao activar a Cortina de pantalla

[ctx: screenCurtain]
en: Cannot enable screen curtain while performing content recognition
gl_ES: Non se pode activar a cortina de pantalla mentres se realiza o recoñecemento de contido

[ctx: screenCurtain]
en: There was a problem enabling Screen Curtain. The contents of your screen are still visible. You may attempt to enable Screen Curtain manually.
gl_ES: Houbo un problema ao activar a Cortina de pantalla. O contido da pantalla aínda é visible. Podes tentar activala manualmente.

[ctx: script category]
en: Tools
gl_ES: Ferramentas

en: scrlbar
gl_ES: bardpr

en: scroll bar
gl_ES: barra de desplazamento

en: scroll lock
gl_ES: bloqueo de desprazamento

en: scroll pane
gl_ES: panel deslizable

en: search page
gl_ES: páxina procurar

en: section
gl_ES: sección

en: section %s
gl_ES: seción %s

en: section property
gl_ES: propiedade de sección

en: selectable
gl_ES: selecionábel

en: selected
gl_ES: selecionado

en: selected %s
gl_ES: seleccionado %s

en: selection removed
gl_ES: selección eliminada

en: sent: %s
gl_ES: enviado: %s

en: separator
gl_ES: separador

en: sggstn
gl_ES: sxr

en: shape
gl_ES: forma

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
gl_ES: Símbolo 'no'

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
gl_ES: Símbolo 'Or' de organigrama

[ctx: shape]
en: 10-point star
gl_ES: Estrela de 10 pontas

[ctx: shape]
en: 12-point star
gl_ES: Estrela de 12 pontas

[ctx: shape]
en: 16-point star
gl_ES: Estrela de 16 pontas

[ctx: shape]
en: 24-point star
gl_ES: Estrela de 24 pontas

[ctx: shape]
en: 32-point star
gl_ES: Estrela de 32 pontas

[ctx: shape]
en: 4-point star
gl_ES: Estrela de 4 pontas

[ctx: shape]
en: 5-point star
gl_ES: Estrela de 5 pontas

[ctx: shape]
en: 6-point star
gl_ES: Estrela de 6 pontas

[ctx: shape]
en: 7-point star
gl_ES: Estrela de 7 pontas

[ctx: shape]
en: 8-point star
gl_ES: Estrela de 8 pontas

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
gl_ES: Símbolo alterno de proceso de organigrama

[ctx: shape]
en: Arc
gl_ES: Arco

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
gl_ES: Frechas apontando á esquerda dereita arriba e abaixo

[ctx: shape]
en: Balloon
gl_ES: Globo

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
gl_ES: Frecha dobrada cara arriba

[ctx: shape]
en: Bent arrow
gl_ES: Frecha dobrada

[ctx: shape]
en: Bevel
gl_ES: Bísel

[ctx: shape]
en: Block arc
gl_ES: Letra de imprenta

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
gl_ES: Chamada con frechas apontando á esquerda dereita arriba e abaixo

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
gl_ES: Chamada con frecha horizontal de dous extremos

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
gl_ES: Chamada con frecha cara abaixo

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
gl_ES: Chamada con frecha esquerda

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
gl_ES: Chamada con Frecha Arriba

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
gl_ES: Chamada con Frecha Arriba

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
gl_ES: Chamada con acento e chamada con segmentos de liña formando unha U

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
gl_ES: Chamada con liña de chamada angular e acento

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
gl_ES: Chamada con liña angulada

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
gl_ES: Chamada con frechas que apontan arriba e abaixo

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
gl_ES: Chamada con borde e acento hrizontal

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
gl_ES: Chamada con borde, acento, e chamada con segmentos de liña formando unha U

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
gl_ES: Chamada con borde, chamada de liña angulada, e acento

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
gl_ES: Chamada con borde, liña diagonal recta e acento

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
gl_ES: Chamada con chamada con segmentos de liña formando unha U

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
gl_ES: Chamada con liña de texto en diagonal e barra de acento

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
gl_ES: Chamada con liña diagonal estreita

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
gl_ES: Chamada con acento horizontal

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
gl_ES: Chamada con liña horizontal

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
gl_ES: Chamada sen borde e chamada con liña angulada

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
gl_ES: Chamada sen bordes e chamada con segmentos de liña formando unha U

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
gl_ES: Chamada sen borde e liña de texto en diagonal

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
gl_ES: Símbolo tarxeta de organigrama

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
gl_ES: Símbolo Gráfico máis

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
gl_ES: Símbolo gráfico estrela

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
gl_ES: Símbolo gráfico X

[ctx: shape]
en: Chevron
gl_ES: Chebrón

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
gl_ES: Círculo con liña ao centro

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
gl_ES: Frecha circular

[ctx: shape]
en: Cloud callout
gl_ES: Chamada de nube

[ctx: shape]
en: Cloud shape
gl_ES: Forma de nube

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
gl_ES: Símbolo intercalar organigrama

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
gl_ES: Símbolo de conector de organigrama

[ctx: shape]
en: Corner
gl_ES: Esquina

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
gl_ES: Frecha circular en sentido contrario ás agullas do reloxo

[ctx: shape]
en: Cross
gl_ES: Cruz

[ctx: shape]
en: Cube
gl_ES: Cubo

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
gl_ES: Frecha curvada cara abaixo

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
gl_ES: Frecha curva cara a dereita

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
gl_ES: Frecha curvada cara a dereita

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
gl_ES: Frecha curvada cara arriba

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
gl_ES: Cinta de título curvada cara arriba

[ctx: shape]
en: Curved arrow
gl_ES: Frecha Curvada

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
gl_ES: Símbolo de datos de organigrama

[ctx: shape]
en: Decagon
gl_ES: Decágono

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
gl_ES: Símbolo de decisión de organigrama

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
gl_ES: Símbolo de Retraso de organigrama

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
gl_ES: Franxa diagonal

[ctx: shape]
en: Diamond
gl_ES: Diamante

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
gl_ES: Símbolo de acceso de almacenamento directo de organigrama

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
gl_ES: Símbolo amosar organigrama

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
gl_ES: Símbolo documento organigrama

[ctx: shape]
en: Dodecagon
gl_ES: Dodecágono

[ctx: shape]
en: Donut
gl_ES: Toro

[ctx: shape]
en: Double brace
gl_ES: Dobre chave

[ctx: shape]
en: Double bracket
gl_ES: Corchetes

[ctx: shape]
en: Double wave
gl_ES: Dobre onda

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
gl_ES: Dobre frecha apontando arriba e abaixo

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
gl_ES: Frecha doble circular

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
gl_ES: Frecha horizontal de dous extremos

[ctx: shape]
en: Down Arrow
gl_ES: Frecha Abaixo

[ctx: shape]
en: Explosion
gl_ES: Explosión

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
gl_ES: Símbolo extraer organigrama

[ctx: shape]
en: Folded corner
gl_ES: Esquina redondeada

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
gl_ES: Catro cadrados pequenos que definen unha forma rectangular

[ctx: shape]
en: Funnel
gl_ES: Funil

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
gl_ES: Engranaxe con nove dentes

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
gl_ES: Engranaxe con seis dentes

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
gl_ES: Medio marco rectangular

[ctx: shape]
en: Heart
gl_ES: Corazón

[ctx: shape]
en: Heptagon
gl_ES: Heptágono

[ctx: shape]
en: Hexagon
gl_ES: Hexágono

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
gl_ES: Pergamino horizontal

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
gl_ES: Pé incompreto cunha cuña faltante

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
gl_ES: Símbolo almacenamento interno de orgranigrama

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
gl_ES: Triángulo isósceles

[ctx: shape]
en: Left Arrow
gl_ES: Frecha Esquerda

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
gl_ES: Frechas esquerda e Arriba

[ctx: shape]
en: Left brace
gl_ES: Abrir Chave

[ctx: shape]
en: Left bracket
gl_ES: Abrir corchete

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
gl_ES: Frechas dereita e arriba

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
gl_ES: Raio

[ctx: shape]
en: Line Callout
gl_ES: Liña chamada

[ctx: shape]
en: Line inverse
gl_ES: Liña inversa

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
gl_ES: Símbolo disco magnético de organigrama

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
gl_ES: Símbolo entrada manual de organigrama

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
gl_ES: Símbolo operación manual de organigrama

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
gl_ES: Símbolo matemático de Adición

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
gl_ES: Símbolo matemático de división

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
gl_ES: Símbolo matemático de equivalencia

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
gl_ES: Símbolo matemático de multiplicación

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
gl_ES: Símbolo matemático de non equivalencia

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
gl_ES: Símbolo matemático de sustración

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
gl_ES: Símbolo fusión de organigrama

[ctx: shape]
en: Moon
gl_ES: Lúa

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
gl_ES: Símbolo Multi-documento de organigrama

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
gl_ES: Frecha dereita mellada

[ctx: shape]
en: Octagon
gl_ES: Octógono

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
gl_ES: Símbolo de conector fora de páxina de organigrama

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
gl_ES: Símbolo de almacenamento sin conexión de organigrama

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
gl_ES: Chamada en forma ovalada

[ctx: shape]
en: Parallelogram
gl_ES: Paralelogramo

[ctx: shape]
en: Pentagon
gl_ES: Pentágono

[ctx: shape]
en: Plaque
gl_ES: Placa

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
gl_ES: Tapelas de placa

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
gl_ES: Símbolo proceso predefinido de organigrama

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
gl_ES: Símbolo preparación de organigrama

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
gl_ES: Símbolo proceso de organigrama

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
gl_ES: Símbolo cinta furada de organigrama

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
gl_ES: Cuarto de cuña de pé

[ctx: shape]
en: Rectangle
gl_ES: Rectángulo

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
gl_ES: Rectángulo cunha esquina redondeada

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
gl_ES: Rectángulo cunha esquina curtada

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
gl_ES: Rectángulo cunha esquina cortada e unha esquina redondeada

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
gl_ES: Rectángulo con dúas esquinas redondeadas diagonalmente-opostas

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
gl_ES: Rectángulo con dúas esquinas cortadas diagonalmente opostas

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
gl_ES: Rectángulo con dúas esquinas curtadas que comparten un lado

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
gl_ES: Rectángulo con dúas esquinas redondeadas que comparten un lado

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
gl_ES: Chamada rectangular

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
gl_ES: Marco de dibuxo rectangular

[ctx: shape]
en: Return
gl_ES: Retorno

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
gl_ES: Cinta de título

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
gl_ES: Cinta con frechas esquerda e dereita

[ctx: shape]
en: Right Arrow
gl_ES: Frecha Dereita

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
gl_ES: Frecha dereita con raias

[ctx: shape]
en: Right brace
gl_ES: Pechar Chave

[ctx: shape]
en: Right bracket
gl_ES: Pechar Corchete

[ctx: shape]
en: Right triangle
gl_ES: Triángulo cara a dereita

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
gl_ES: Rectángulo redondeado

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
gl_ES: Rectángulo redondeado en forma de chamada

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
gl_ES: Símbolo acceso secuencial de organigrama

[ctx: shape]
en: Smiley face
gl_ES: Cara sorindo

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
gl_ES: Símbolo ordear de organigrama

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
gl_ES: Símbolo almacenamento de datos de organigrama

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
gl_ES: Símbolo unión de organigrama

[ctx: shape]
en: Sun
gl_ES: Sol

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
gl_ES: Símbolo terminador de organigrama

[ctx: shape]
en: Trapezoid
gl_ES: Trapezoide

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
gl_ES: Trapezoide con lados asimétricos non paralelos

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
gl_ES: Frecha en forma de u

[ctx: shape]
en: Up Arrow
gl_ES: Frecha Arriba

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
gl_ES: Pergamino vertical

[ctx: shape]
en: Water droplet
gl_ES: Gota de auga

[ctx: shape]
en: Wave
gl_ES: Onda

[ctx: shape]
en: four snipped corners
gl_ES: catro esquiñas curtadas

[ctx: shuffle]
en: off
gl_ES: desactivada

[ctx: shuffle]
en: on
gl_ES: activada

en: single {action}
gl_ES: só un {action}

en: skips backward past a block of links
gl_ES: salta cara atrás pasando un bloque de ligas

en: skips forward past a block of links
gl_ES: salta cara adiante pasando un bloque de ligas

en: slanted dash dot
gl_ES: guión punto inclinado

en: slice
gl_ES: tallada

en: slider
gl_ES: deslizador

en: smp
gl_ES: mep

en: solid
gl_ES: sólido

en: sorted
gl_ES: ordeado

en: sorted asc
gl_ES: ordeado asc

en: sorted ascending
gl_ES: ordeado ascendentemente

en: sorted desc
gl_ES: ordeado desc

en: sorted descending
gl_ES: ordeado descendentemente

en: sound
gl_ES: son

en: space
gl_ES: espazo

en: space with any dots
gl_ES: espazo con calquer punto

en: space with dot
gl_ES: espazo co punto

en: speak command keys off
gl_ES: dicir teclas de orde desactivado

en: speak command keys on
gl_ES: dicir teclas de orde activado

en: speech viewer disabled
gl_ES: visualizador da Fala deshabilitado

en: speech viewer enabled
gl_ES: visualizador da Fala habilitado

[ctx: speechModes]
en: beeps
gl_ES: pitidos

[ctx: speechModes]
en: off
gl_ES: desactivado

[ctx: speechModes]
en: on-demand
gl_ES: baixo demanda

[ctx: speechModes]
en: talk
gl_ES: falar

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
gl_ES: &Filtrar por:

en: spelling and grammar: {text}
gl_ES: ortografía e gramática: {text}

en: spelling error
gl_ES: erro de ortografía

en: spelling: {text}
gl_ES: ortografía: {text}

en: spin button
gl_ES: botón rotativo

en: splbtn
gl_ES: btdiv

en: split button
gl_ES: botón divisor

en: split pane
gl_ES: panel divisible

en: spnbtn
gl_ES: btrot

en: status bar
gl_ES: barra de estado

en: stbar
gl_ES: barst

en: stop
gl_ES: deter

en: strikethrough
gl_ES: tachado

en: strong
gl_ES: remarcado

en: style
gl_ES: estilo

en: style %s
gl_ES: estilo %s

en: style definition
gl_ES: definición do estilo

en: subMenu
gl_ES: submenú

en: subject: %s
gl_ES: asunto: %s

en: submnu
gl_ES: smn

en: subscript
gl_ES: subíndice

en: suggestion
gl_ES: suxerencia

en: superscript
gl_ES: superíndice

en: switch
gl_ES: conmutador

en: swtch
gl_ES: cnmt

[ctx: symbolLevel]
en: all
gl_ES: toda

[ctx: symbolLevel]
en: character
gl_ES: carácter

[ctx: symbolLevel]
en: most
gl_ES: a maioría

[ctx: symbolLevel]
en: none
gl_ES: ningunha

[ctx: symbolLevel]
en: some
gl_ES: algunha

[ctx: symbolPreserve]
en: always
gl_ES: sempre

[ctx: symbolPreserve]
en: never
gl_ES: nunca

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
gl_ES: só por baixo do nivel do sintetizador

[ctx: synth setting]
en: Inflection
gl_ES: Entoación

[ctx: synth setting]
en: Language
gl_ES: Lingua

[ctx: synth setting]
en: Pitch
gl_ES: Ton

[ctx: synth setting]
en: Rate
gl_ES: Velocidade

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
gl_ES: Alzado brusco

[ctx: synth setting]
en: Variant
gl_ES: Variante

[ctx: synth setting]
en: Voice
gl_ES: Voz

en: tab control
gl_ES: control lapela

en: tabctl
gl_ES: pesctl

en: table
gl_ES: táboa

en: table body
gl_ES: corpo de táboa

en: table footer
gl_ES: pe de táboa

en: table header
gl_ES: cabeceira de táboa

en: table property
gl_ES: propiedade de táboa

en: table with {columnCountText} and {rowCountText}
gl_ES: táboa con {columnCountText} e {rowCountText}

en: tbl
gl_ES: tba

en: tear off menu
gl_ES: división de menú

en: text
gl_ES: texto

en: text "%s" not found
gl_ES: texto "%s" non atopado

en: text frame
gl_ES: marco de texto

en: text mode
gl_ES: modo texto

en: tgbtn
gl_ES: btopt

en: thick
gl_ES: groso

en: thick diagonal crosshatch
gl_ES: raia diagonal grosa

en: thin
gl_ES: fino

en: thin diagonal crosshatch
gl_ES: raia diagonal estreita

en: thin diagonal stripe
gl_ES: franxa diagonal estreita

en: thin horizontal crosshatch
gl_ES: raia horizontal estreita

en: thin horizontal stripe
gl_ES: franxa horizontal estreita

en: thin reverse diagonal stripe
gl_ES: franxa diagonal invertida estreita

en: thin vertical stripe
gl_ES: franxa vertical estreita

en: through row {row} column {column}
gl_ES: ata fila {row} columna {column}

en: through {endCol}
gl_ES: ate {endCol}

en: through {endRow}
gl_ES: ate {endRow}

en: thumb control
gl_ES: control thumb

[ctx: time format]
en: {D} day {H}:{M}:{S}
gl_ES: {D} día {H}:{M}:{S}

[ctx: time format]
en: {D} days {H}:{M}:{S}
gl_ES: {D} días {H}:{M}:{S}

en: title bar
gl_ES: barra de título

en: tlbar
gl_ES: barfer

en: tltip
gl_ES: cons

en: to focus
gl_ES: ao foco

en: to review
gl_ES: á revisión

en: toggle button
gl_ES: botón actibábel

en: tool bar
gl_ES: barra de ferramentas

en: tool tip
gl_ES: consello

en: top edge
gl_ES: borde superior

[ctx: touch action]
en: flick down
gl_ES: deslizar abaixo

[ctx: touch action]
en: flick left
gl_ES: deslizar á esquerda

[ctx: touch action]
en: flick right
gl_ES: deslizar á dereita

[ctx: touch action]
en: flick up
gl_ES: deslizar arriba

[ctx: touch action]
en: hold
gl_ES: manter

[ctx: touch action]
en: hover
gl_ES: desprazar pola superficie

[ctx: touch action]
en: hover down
gl_ES: desprazándose

[ctx: touch action]
en: hover up
gl_ES: deixando de desprazarse

[ctx: touch action]
en: tap
gl_ES: tocar

[ctx: touch action]
en: tap and hold
gl_ES: tocar e manter

en: track change: {text}
gl_ES: seguir cambio: {text}

en: tree view
gl_ES: árbore

en: tree view button
gl_ES: botón de árbore

en: tree view item
gl_ES: elemento de árbore

en: triggered
gl_ES: disparado

en: tv
gl_ES: vr

en: tvbtn
gl_ES: btárb

en: tvitem
gl_ES: elárb

en: unavailable
gl_ES: non dispoñíbel

en: underline
gl_ES: subliñado

en: underlined
gl_ES: subliñado

en: unknown
gl_ES: descoñecido

en: unknown %s
gl_ES: descoñecida %s

en: unknown input method
gl_ES: método de entrada descoñecido

en: unknown language
gl_ES: lingua descoñecida

en: unlocked
gl_ES: desbloqueado

en: unread
gl_ES: non lido

en: up arrow
gl_ES: frecha arriba

en: up-right diagonal line
gl_ES: liña diagonal superior dereita

[ctx: updateCheck]
en: Error checking for update.
    {tip}
gl_ES: Erro ao comprobar a actualización.
    {tip}

[ctx: updateCheck]
en: Make sure you are connected to the internet, and the NVDA update mirror URL is valid.
    Mirror URL: {url}
gl_ES: Asegúrate de que estás conectado a Internet e de que a URL da réplica de actualización do NVDA é válida.
    URL espello: {url}

[ctx: updateCheck]
en: Unable to establish a connection to the NV Access server.
gl_ES: Imposible estabrecer unha conexión co servidor de NV Access.

en: value {valueAxisData}
gl_ES: valor {valueAxisData}

en: vertical align bottom
gl_ES: aliñación vertical inferior

en: vertical align distributed
gl_ES: aliñación vertical distribuida

en: vertical align justified
gl_ES: aliñamento vertical xustificado

en: vertical align middle
gl_ES: aliñación vertical media

en: vertical align top
gl_ES: aliñación vertical superior

en: vertical borders except outside
gl_ES: bordes verticais excepto fora

en: vertical stripe
gl_ES: franxa vertical

en: video
gl_ES: vídeo

en: view port
gl_ES: vista de porto

en: visited
gl_ES: visitado

en: vlnk
gl_ES: liv

en: volume down
gl_ES: baixar volume

en: volume up
gl_ES: subir volume

en: white space
gl_ES: espazo en branco

en: window
gl_ES: ventá

en: with %s column | with %s columns
gl_ES[0]: con %s columna
gl_ES[1]: con %s columnas

en: with %s item | with %s items
gl_ES[0]: con %s elemento
gl_ES[1]: con %s elementos

en: with %s row | with %s rows
gl_ES[0]: con %s fila
gl_ES[1]: con %s filas

en: with {rowCountTranslation} and {colCountTranslation}
gl_ES: con {rowCountTranslation} e {colCountTranslation}

en: wnd
gl_ES: vnt

en: word
gl_ES: palabra

en: {author} is editing
gl_ES: {author} está a editar

en: {backgroundColor} background
gl_ES: {backgroundColor} de fondo

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
gl_ES: {bookPercentage}%, localización {curLocation} de {maxLocation}

en: {category} ({nbResults} result) | {category} ({nbResults} results)
gl_ES[0]: {category} ({nbResults} resultado)
gl_ES[1]: {category} ({nbResults} resultados)

en: {color1} to {color2}
gl_ES: {color1} a {color2}

en: {color} (default color)
gl_ES: {color} (cor predeterminada)

en: {color} on {backgroundColor}
gl_ES: {color} sobre {backgroundColor}

en: {columnCount} column | {columnCount} columns
gl_ES[0]: {columnCount} columna
gl_ES[1]: {columnCount} columnas

en: {date} (all day)
gl_ES: {date} (todo o día)

en: {desc} left and right edges
gl_ES: {desc} bordes esquerdo e dereito

en: {desc} surrounding border
gl_ES: {desc} borde cincundante

en: {desc} top and bottom edges
gl_ES: {desc} bordes superior e inferior

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
gl_ES: {desc} liñas diagonais  superior dereita e inferior esquerda

en: {distance:.3g} point from bottom slide edge | {distance:.3g} points from bottom slide edge
gl_ES[0]: {distance:.3g} punto dende a marxen da parte inferior da diapositiva
gl_ES[1]: {distance:.3g} puntos dende a marxen da parte inferior da diapositiva

en: {distance:.3g} point from left slide edge | {distance:.3g} points from left slide edge
gl_ES[0]: {distance:.3g} punto dende a marxe esquerda da diapositiva
gl_ES[1]: {distance:.3g} puntos dende a marxe esquerda da diapositiva

en: {distance:.3g} point from right slide edge | {distance:.3g} points from right slide edge
gl_ES[0]: {distance:.3g} punto dende a marxen dereita da diapositiva
gl_ES[1]: {distance:.3g} puntos dende a marxen dereita da diapositiva

en: {distance:.3g} point from top slide edge | {distance:.3g} points from top slide edge
gl_ES[0]: {distance:.3g} punto dende a marxen superior da diapositiva
gl_ES[1]: {distance:.3g} puntos dende a marxen superior da diapositiva

en: {distance} from left edge of page
gl_ES: {distance} dende a marxe esquerda da páxina

en: {distance} from top edge of page
gl_ES: {distance} dende a marxe superior da páxina

en: {elapsedTime} elapsed
gl_ES: {elapsedTime} transcorrido

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
gl_ES: {firstAddress}  {firstContent} ata {lastAddress}  {lastContent}

en: {firstAddress} through {lastAddress}
gl_ES: {firstAddress} ata {lastAddress}

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
gl_ES: {firstAddress} {firstValue} ata {lastAddress} {lastValue}

en: {hourText} and {minuteText} remaining
gl_ES: {hourText} e {minuteText} restantes

en: {hourText} remaining
gl_ES: {hourText} restantes

en: {hours:d} hour | {hours:d} hours
gl_ES[0]: {hours:d} hora
gl_ES[1]: {hours:d} horas

en: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} is covered by the GNU General Public License (Version 2 or later).
    You are free to share or change this software in any way you like as long as it is accompanied by the license and you make all source code available to anyone who wants it.
    This applies to both original and modified copies of this software, plus any derivative works.
    For further details, you can view the license from the Help menu.
    It can also be viewed online at: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html and https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.en.html
    
    {name} is developed by NV Access, a non-profit organisation committed to helping and promoting free and open source solutions for blind and vision impaired people.
    If you find NVDA useful and want it to continue to improve, please consider donating to NV Access. You can do this by selecting Donate from the NVDA menu.
gl_ES: {longName} ({name})
    Versión: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} está cuberto pola Licenza Pública Xeral de GNU (Versión 2 ou posterior).
    Podes compartir ou modificar este software do xeito que queiras, sempre que vaia acompañado da licenza e poñas todo o código fonte á disposición de calquera persoa que o desexe.
    Isto aplícase tanto ás copias orixinais como ás modificadas deste software, ademais de a calquera obra derivada.
    Para obter máis detalles, podes ver a licenza no menú Axuda.
    Tamén se pode ver en liña en: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html e en https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.en.html
    
    {name} está desenvolvido por NV Access, unha organización sen ánimo de lucro comprometida coa axuda e promoción de solucións gratuítas e de código aberto para persoas cegas e con discapacidade visual.
    Se consideras útil ao NVDA e queres que siga mellorando, considera doar a NV Access. Podes facelo seleccionando Doar no menú NVDA.

en: {message}
    
    Category: "{category}"
    Option: "{option}"
gl_ES: {message}
    
    Category: "{category}"
    Opción: "{option}"

en: {minuteText} remaining
gl_ES: {minuteText} restantes

en: {minutes:d} minute | {minutes:d} minutes
gl_ES[0]: {minutes:d} minuto
gl_ES[1]: {minutes:d} minutos

en: {modifier} released
gl_ES: {modifier} soltado

en: {numFingers} finger {action} | {numFingers} finger {action}
gl_ES[0]: {numFingers} dedo {action}
gl_ES[1]: {numFingers} dedos {action}

en: {number} of {total}
gl_ES: {number} de {total}

en: {num} suggestion | {num} suggestions
gl_ES[0]: {num} suxerido
gl_ES[1]: {num} suggestions

en: {offset:.3g} centimeter | {offset:.3g} centimeters
gl_ES[0]: {offset:.3g} centímetro
gl_ES[1]: {offset:.3g} centímetros

en: {offset:.3g} character | {offset:.3g} characters
gl_ES[0]: {offset:.3g} carácter
gl_ES[1]: {offset:.3g} caracteres

en: {offset:.3g} inch | {offset:.3g} inches
gl_ES[0]: {offset:.3g} pulgada
gl_ES[1]: {offset:.3g} pulgadas

en: {offset:.3g} millimeter | {offset:.3g} millimeters
gl_ES[0]: {offset:.3g} milímetro
gl_ES[1]: {offset:.3g} milímetros

en: {profileName} configuration profile active
gl_ES: perfil de configuración {profileName} activo

en: {profile} profile activated
gl_ES: Perfil {profile} activado

en: {profile} profile deactivated
gl_ES: Perfil {profile} desactivado

en: {remainingTimeFormatted} remaining
gl_ES: {remainingTimeFormatted} restante

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
gl_ES: {revisionType} {description}: {text} por {author} en {date}

en: {rowCount} row | {rowCount} rows
gl_ES[0]: {rowCount} fila
gl_ES[1]: {rowCount} filas

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
gl_ES: {seriesName} series {seriesIndex} de {seriesCount}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
gl_ES: {seriesName} tipo de liña de tendencia: {trendlineType}, nome: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
gl_ES: {seriesName} tipo de liña de tendencia: {trendlineType}, nome: {trendlineName}, etiqueta: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
gl_ES: {size:g} puntos da fonte

en: {startTime} to {endTime}
gl_ES: {startTime} a {endTime}

en: {start} through {end}
gl_ES: {start} ate {end}

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
gl_ES: {styleName} estilo, nivel de esquema {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
gl_ES: {symbol} coma en {description}

en: {textAttribute} off
gl_ES: {textAttribute} desactivado

en: {textAttribute} on
gl_ES: {textAttribute} activado

en: {val:.2f} centimetre | {val:.2f} centimetres
gl_ES[0]: {val:.2f} centímetro
gl_ES[1]: {val:.2f} centímetros

en: {val:.2f} in
gl_ES: {val:.2f} pg

en: {val:.2f} inch | {val:.2f} inches
gl_ES[0]: {val:.2f} pulgada
gl_ES[1]: {val:.2f} pulgadas

en: {val:g} pt space before paragraph
gl_ES: {val:g} pt espazo antes de parágrafo
