nvda - en to mk_MK translation catalogue (2322 entries)

en:  %s is currently running.
mk_MK:  %s е сега активен

en:  %s module is loaded.
mk_MK:  %s модулот е вчитан

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
mk_MK:  фракција {fractionValue:.2f} Percent парче {pointIndex} од {pointCount}

en:  minus
mk_MK: Минус

en:  square
mk_MK: Квадрат

en:  title: {axisTitle}
mk_MK:  Наслов: {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
mk_MK:  {segmentType} {pointIndex} од {pointCount}

en: %d percent
mk_MK: %d отсто

en: %s application
mk_MK: апликацијата %s

en: %s cursor
mk_MK: %s курсор

en: %s highlighted
mk_MK: %s е истакнато

en: %s keyboard
mk_MK: %s распоред на тастатура

en: %s mode
mk_MK: %s мод

en: %s selected
mk_MK: %s е обележано

en: %s selected instead
mk_MK: наместо тоа обележано е %s

en: %s unselected
mk_MK: %s е необележано

en: &About add-on...
mk_MK: &За додатокот...

en: &Add
mk_MK: &Додади

en: &Alignment
mk_MK: &порамнување

en: &Annotations
mk_MK: &анотации

en: &Anywhere
mk_MK: &секаде

en: &Beep for capitals
mk_MK: &титни при изговорот на големите букви

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
mk_MK: &Бипкање при пишување на мали букви кога капс лок е вклучен.

en: &Bookmarks
mk_MK: о&бележувачи

en: &Brightness controls audio coordinates volume
mk_MK: &светлината ја контролира гласноста при титкањето на аудио-координатите

en: &Buttons
mk_MK: &Копчиња

en: &Categories:
mk_MK: &Категории:

en: &Charts
mk_MK: &нацрти

en: &Check for update...
mk_MK: &Провери за нови ажурирања...

en: &Clickable
mk_MK: &кликабилно

en: &Close
mk_MK: &Затвори

en: &Colors
mk_MK: &бои

en: &Comment
mk_MK: &коментар

en: &Configuration profiles...
mk_MK: &профили за конфигурација...

en: &Continue
mk_MK: &продолжи

en: &Continue running
mk_MK: &Продолжи да работиш

en: &Default dictionary...
mk_MK: &стандарден речник...

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
mk_MK: О&дложени описи за знаци при движење на курсорот

en: &Delete
mk_MK: &Избриши

en: &Dictionary entries
mk_MK: &Речнички леми

en: &Diff algorithm:
mk_MK: &Diff алгоритам:

en: &Donate
mk_MK: &донирај

en: &Done
mk_MK: &готово

en: &Download update
mk_MK: &Преземи го ажурирањето

en: &Edit
mk_MK: &Уреди

en: &Editor revisions
mk_MK: &уредување или ревизии

en: &Enable Highlighting
mk_MK: &Вклучи обележување

en: &Enable browse mode on page load
mk_MK: Вклучи го модот за пребарување при отварањ&е на страната.

en: &Errors
mk_MK: &Грешки

en: &Font name
mk_MK: &име на фонтод

en: &Form fields
mk_MK: &формулари

en: &Graphics
mk_MK: &Слики

en: &Groupings
mk_MK: &Групирања

en: &Guess object position information when unavailable
mk_MK: Претпостави &ги информациите за позицијата на објектот кога не се достапни

en: &HID keyboard input simulation
mk_MK: &HID симулација на внес со тастатура

en: &Headings
mk_MK: &Наслови

en: &Help
mk_MK: &Помош

en: &Hover for cell routing
mk_MK: &рутирање во ќелија при движење

en: &Inflection
mk_MK: &Модулација

en: &Input table:
mk_MK: внесувачка &табела:

en: &Install NVDA on this computer
mk_MK: &Инсталирај го НВДА на овој компјутер

en: &Install NVDA...
mk_MK: &Инсталирај го НВДА...

en: &Keep existing desktop shortcut
mk_MK: &Зачувај ја постоечката кратенка на работната површина

en: &Keyboard layout:
mk_MK: &Распоред на тастатура

en: &Language
mk_MK: &Јазик

en: &Level
mk_MK: &ниво

en: &Line spacing
mk_MK: &проред

en: &Lists
mk_MK: &Листи

en: &Maximum number of characters on one line
mk_MK: &максимален број знаци на една линија

en: &Move to
mk_MK: &Отиди на

en: &New
mk_MK: &нов

en: &No
mk_MK: &не

en: &Not now
mk_MK: &не сега

en: &Number of lines per page
mk_MK: &број на линии по страница

en: &Output table:
mk_MK: &излезна табела:

en: &Pages
mk_MK: &страници

en: &Paragraph indentation
mk_MK: &вовлеченост на пасус

en: &Pattern
mk_MK: &Оригинален

en: &Pitch
mk_MK: &висина

en: &Play audio coordinates when mouse moves
mk_MK: &титкај ги аудио-координатите кога курсорот од глувчето се движи

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
mk_MK: Звук &при вклучување или исклучување на завесата на екранот

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
mk_MK: &Користи звуци кога го стартуваш или излегуваш од НВДА

en: &Port:
mk_MK: &Приклучок:

en: &Postpone update
mk_MK: &Одложи го ажурирањето

en: &Preferences
mk_MK: &нагодувања

en: &Proceed with installation (not recommended)
mk_MK: &Продолжи со инсталирањето (не е препорачливо)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
mk_MK: &изговор на симболите...

en: &Rate
mk_MK: &Брзина

en: &Remove
mk_MK: &Отстрани

en: &Rename
mk_MK: &Реименувај

en: &Replacement
mk_MK: &заменски

en: &Revert to saved configuration
mk_MK: &врати се на сочуваната конфигурација

en: &Review add-ons...
mk_MK: &Прегледај додатоци...

en: &Save configuration
mk_MK: &зачувај ја конфигурацијата

en: &Save configuration when exiting NVDA
mk_MK: &Зачувај ја конфигурацијата при исклучување на NVDA

en: &Select NVDA Modifier Keys
mk_MK: &Одбери ги копчињата коишто ќе функционираат како НВДА помошно копче

en: &Send actual symbol to synthesizer
mk_MK: &Испрати го вистинскиот симбол кон синтетизаторот

en: &Settings...
mk_MK: &Нагодувања...

en: &Sheets
mk_MK: &Листови

en: &Show Braille Viewer on Startup
mk_MK: Покажи го прегледувачот на брајово пи&смо на Стартување

en: &Show Speech Viewer on Startup
mk_MK: &прикажи го наблјудувачот за изговореното при вклучување

en: &Show cursor
mk_MK: при&кажи го курсорот

en: &Show this dialog when NVDA starts
mk_MK: &Прикажувај го овој диалог кога се вклучува НВДА

en: &Simple review mode
mk_MK: &едноставен мод за преглед

en: &Start the new portable copy after creation
mk_MK: &Вклучи ја новата преносна верзија по создавањето

en: &Symbol:
mk_MK: &Симбол:

en: &Symbols
mk_MK: &Симболи

en: &Synthesizer:
mk_MK: &синтетизатор:

en: &Tables
mk_MK: &табели

en: &Temporary dictionary...
mk_MK: &привремен речник...

en: &Touch typing mode
mk_MK: &Мод на пишување со допирен екран

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
mk_MK: &Не дозволувај команди на брза навигација во документот

en: &Triggers...
mk_MK: &Активатори...

en: &Type
mk_MK: &облиг

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
mk_MK: &Користи го капслок како помошно нвда копче

en: &User Guide
mk_MK: &упатство за корисници

en: &Voice
mk_MK: &Глас

en: &Voice dictionary...
mk_MK: &Гласовен речник...

en: &Yes
mk_MK: &да

en: (normal configuration)
mk_MK: (нормална конфигурација)

en: 1.5 line spacing
mk_MK: 1.5линијски проред

en: 100 percent Stacked Area
mk_MK: 100 од сто заглавено место

en: 100 percent Stacked Bar
mk_MK: 100 од сто заглавена лента

en: 100 percent Stacked Column
mk_MK: 100 од сто заглавена конусна линија

en: 100 percent Stacked Cone Bar
mk_MK: 100 од сто заглавена конусна лента

en: 100 percent Stacked Cone Column
mk_MK: 100 од сто заглавена конусна колона

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
mk_MK: 100 од сто заглавена цилиндреста лента

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
mk_MK: 100 от сто заглавена цилиндреста колона

en: 100 percent Stacked Line
mk_MK: 100 от сто заглавена линија

en: 100 percent Stacked Line with Markers
mk_MK: 100 од сто заглавена линија со маркери

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
mk_MK: 100 процент наредена пирамида

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
mk_MK: 100 од сто заглавена пирамидна колона

en: 12.5% gray
mk_MK: 12.5% сива

en: 25% gray
mk_MK: 25% сива

en: 3D 100 percent Stacked Bar
mk_MK: 3D 100 од сто заглавена површина

en: 3D 100 percent Stacked Column
mk_MK: 3D 100 од сто заглавена колона

en: 3D Area
mk_MK: 3D место

en: 3D Clustered Bar
mk_MK: 3D превиткана лента

en: 3D Clustered Column
mk_MK: 3D заглавена колона

en: 3D Column
mk_MK: 3D колона

en: 3D Cone Column
mk_MK: 3D конусна колона

en: 3D Cylinder Column
mk_MK: 3D цилиндреста колона

en: 3D Line
mk_MK: 3д линија

en: 3D Pie
mk_MK: 3D Пита

en: 3D Pyramid Column
mk_MK: 3D пирамидна колона

en: 3D Stacked Area
mk_MK: 3D заглавено место

en: 3D Stacked Bar
mk_MK: 3D заглавена лента

en: 3D Stacked Column
mk_MK: 3D заглавена колона

en: 3D Surface
mk_MK: 3D површина

en: 3D Surface (wireframe)
mk_MK: 3D површина (од жичена рамка)

en: 50% gray
mk_MK: 50% сива

en: 6.25% gray
mk_MK: 6.25% сива

en: 75% gray
mk_MK: 75% сива

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
mk_MK: диалог каде што можеш да направиш стандарден речник додавајќи речнички леми во листа

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
mk_MK: диалог каде што можеш да направиш привремен речник додавајќи речнички леми во листа

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
mk_MK: диалог каде што можеш да направиш одделен речник за некој глас додавајќи речнички леми во листа

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
mk_MK: бесплатен и опенсорс читач за екран за Мајкрософт Виндовс

en: A pattern is required.
mk_MK: оригиналот е задолжителен.

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
mk_MK: Постара копија од НВДА е пронајдена на твојот компјутер. Оваа копија ќе биде ажурирана.

en: A profile cannot have an empty name.
mk_MK: Профилот не може да има празно име.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
mk_MK: Постара верзија од овој додаток е веќе инсталирана. Па би сакал ли да ја ажурираш верзијата {summary} {curVersion} на верзијата {newVersion}?

en: About NVDA
mk_MK: за НВДА

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
mk_MK: Дејството не е достапно бидејќи оваа верзија на НВДА е инсталирана преку Виндоус Стор

en: Action unavailable in secure context
mk_MK: Дејството е недостапно во безбеден контекст

en: Action unavailable while a dialog requires a response
mk_MK: Дејството е недостапно додека дијалогот чека одговор

en: Activate
mk_MK: Се активира

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
mk_MK: Го активира или деактивира {profile} конфигурацискиот профил

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
mk_MK: ја активира нвда питон конзолата, примарно корисна за девелоперите

en: Activates the current object in the document
mk_MK: Го активира означениот објект во документот

en: Activates the text at the cursor if possible
mk_MK: го активира текстот под курсорот ако тоа е можно

en: Add Dictionary Entry
mk_MK: додади речничка лема

en: Add Symbol
mk_MK: Додади симбол

en: Add-on Installation
mk_MK: инсталација на додаток

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
mk_MK: Дополненија не можаат да бидаат инсталирани во  Windows Store верзија на НВДА

en: Advanced
mk_MK: Напредно

en: Afrikaans grade 1
mk_MK: Африкански прв степен

en: Afrikaans grade 2
mk_MK: Африкански втор степен

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
mk_MK: Сите додатоци сега се исклучени. Тие ќе се активираат по следниот рестарт, освен ако не ги исклучиш повторно

en: All dots
mk_MK: Сите точки

en: Allow skim &reading in Say All
mk_MK: Дозволи брзо &читање во модот зборувај се

en: Alpha numeric input
mk_MK: Алфанумерички внес

en: Already in a content recognition result
mk_MK: веќе е во содржината на резултатот од препознавањето

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
mk_MK: редот {rowNumber} и колоната {columnNumber} веќе се поставени како почеток на заглавјето на колоната

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
mk_MK: редот {rowNumber} и колоната {columnNumber} веќе се поставени како почеток на заглавјето на редот

en: Already set {address} as start of column headers
mk_MK: {address} веќе е поставено како почеток на заглавјата на колоните

en: Already set {address} as start of row headers
mk_MK: {address} веќе е поставено како почеток на заглавјата на редовите

en: Always duck
mk_MK: Пригушувањето нека биде постојано

en: Always fill display
mk_MK: Постојано исполнувај го дисплејот

en: Always include short character &description when announcing candidates
mk_MK: секогаш придодавај краток опис на знакот &кога соопштуваш кандидати

en: Annotations
mk_MK: Анотации

en: Announce &selected candidate
mk_MK: соопшти го &одбраниот кандидат

en: Answer to:
mk_MK: одговори на:

en: Appointment {subject}, {time}
mk_MK: Термин {subject}, {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
mk_MK: Арапско 8 точковно компјутерско Брајово писмо

en: Arabic grade 1
mk_MK: Арапски I степен

en: Arabic grade 2
mk_MK: Арапски втор степен

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
mk_MK: Дали сте сигурни дека сакате да го инсталирате овој додаток?
    Инсталирајте додатоци само од доверливи извори.
    Додаток: {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
mk_MK: Дали сте сигурни дека сакате да ги отстраните сите записи во овој речник?

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
mk_MK: Дали сте сигурни дека сакате да ги ресетирате сите гестови на фабричките поставки?
    
    			Сите гестови дефинирани од вас, без разлика дали се претходно поставени или дефинирани за време на оваа сесија, ќе бидат изгубени.
    			Оваа измена не може да се поврати.

en: Area
mk_MK: подрачје

en: Arti&cles
mk_MK: &Статии

en: Assamese grade 1
mk_MK: Асамски I степен

en: At least one key must be used as the NVDA key.
mk_MK: најмалку едно копче мора да се користи како нвда помошно копче

en: Attachments
mk_MK: атачменти

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
mk_MK: Обид да се откаже говорот за настани со истечен фокус:

en: Audio d&ucking mode:
mk_MK: Мод за аудио приг&ушување

en: Audio ducking not supported
mk_MK: Функцијата пригушување на звукот не е поддржана

en: Audio indication of focus and browse modes
mk_MK: звучно индицирање при промена на пребарувачкиот мод и модот за фокусирање

en: Automatic
mk_MK: Автоматски

en: Automatic &Say All on page load
mk_MK: автоматски &соопшти  се што има на вчитаната страница

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
mk_MK: Автоматско (претпочитај Diff Match Patch)

en: Automatic (prefer UIA)
mk_MK: Автоматско (претпочитај UIA)

en: Automatic dialect switching (when supported)
mk_MK: автоматско менување на дијалектот (Доколку е поддржано)

en: Automatic focus mode for caret movement
mk_MK: автоматски префрлисе на модот за фокусирање при движење на курсорот

en: Automatic focus mode for focus changes
mk_MK: автоматски префрли се на модот за фокусирање при промени во фокусот

en: Automatic language and dialect switching on
mk_MK: Автоматско менување на јазикот и дијалектот е вклучено

en: Automatic language switching (when supported)
mk_MK: автоматско менување на јазикот (Доколку е поддржано)

en: Automatic language switching off
mk_MK: Автоматско менување на јазикот исклучено

en: Automatic language switching on
mk_MK: Автоматско менување на јазикот е вклучено

en: Automatically check for &updates to NVDA
mk_MK: автоматски проверувај дали има  &нови ажурирања за НВДА

en: Automatically report all available &candidates
mk_MK: автоматски соопштувај ги сите достапни &кандидати

en: Avoid splitting &words when possible
mk_MK: Избегни го делењето на &зборови ако тоа е возможно

en: BCC:
mk_MK: бцц:

en: Bar of Pie
mk_MK: линија на пита

en: Baseline
mk_MK: основна линија

en: Bashkir grade 1
mk_MK: Башкирски прв степен

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
mk_MK: Брајовите дисплеи Baum/HumanWare/APH/Orbit

en: Beep
mk_MK: со титкање

en: Beep and speak progress bar updates
mk_MK: и титкај и изговарај го напредокот на ажурирањата на лентата за прогрес

en: Beep for progress bar updates
mk_MK: титкај додека се врши ажурирање на лентата за прогрес

en: Begins interaction with math content
mk_MK: ја започнува интеракцијата со математичката содржина

en: Belarusian computer braille
mk_MK: Белоруско компјутерско Брајово писмо

en: Belarusian literary braille
mk_MK: Белоруско литературно Брајово писмо

en: Bengali grade 1
mk_MK: Бенгалски I степен

en: Bitmap placeholder
mk_MK: обезбедено поле за битмапа

en: Blink cursor
mk_MK: трепкање на курсорот

en: Block &quotes
mk_MK: &цитати

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
mk_MK: Блутут серијски: {port} ({deviceName})

en: Bold off
mk_MK: задебелувањето е исклучено

en: Bold on
mk_MK: задебелувањето е вклучено

en: Both Colors and Styles
mk_MK: обете бои и стилови

en: Bottom
mk_MK: Најдолу

en: Braille
mk_MK: Брајово

en: Braille &display:
mk_MK: Брајов &дисплеј:

en: Braille Display Error
mk_MK: грешка во брајовиот дисплеј

en: Braille cursor %s
mk_MK: Брајовиот курсор е %s

en: Braille cursor is turned off
mk_MK: брајовиот курсор е исклучен

en: Braille cursor off
mk_MK: брајовиот курсор е исклучен

en: Braille cursor on
mk_MK: брајовиот курсор е вклучен

en: Braille focus context presentation: %s
mk_MK: презентација на контекстот на брајовиот фокус: %s

en: Braille inp&ut
mk_MK: Влез во &Брајово писмо

en: Braille input disabled
mk_MK: брајов внес е вклучен

en: Braille input enabled
mk_MK: Брајов внес е вклучен

en: Braille tethered %s
mk_MK: брајовото писмо е поставено на %s

en: Braille viewer disabled
mk_MK: Прегледувач на брајово писмо исклучено

en: Braille viewer enabled
mk_MK: Прегледувач на Брајово писмо вклучено

en: Browse Mode
mk_MK: мод за пребарување

en: Browse mode
mk_MK: Мод за пребарување

en: Browse...
mk_MK: пронајди...

en: Bubble
mk_MK: меурче

en: Bubble with 3D effects
mk_MK: меурче со 3D ефекти

en: Bulgarian 8 dot computer braille
mk_MK: Бугарско 8точковно брајово писмо

en: Bulgarian grade 1
mk_MK: Бугарски И степен

en: Burmese grade 1
mk_MK: Бурмански И степен

en: Burmese grade 2
mk_MK: Бурмански ИИ степен

en: C&hange...
mk_MK: &Промени...

en: CC:
mk_MK: цц:

en: CTRL+ALT+N
mk_MK: CTRL+ALT+ф5

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
mk_MK: Активниот профил не може да се промени додека е отворен NVDA прозорец

en: Can't find the documentation window.
mk_MK: Не може да се најде прозорецот за документација.

en: Can't select text, press twice to copy
mk_MK: Текстот неможе да биде обележан, притисни двапати за да го копираш истиот

en: Cancel
mk_MK: Откажи

en: Candidate
mk_MK: кандидат

en: Cannot find {address}    in row headers
mk_MK: Не можам да го најдам {address}    во заглавјата на редовите

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
mk_MK: неможе да биде инсталиран НВДА додаток од  {path}.
    Неопходно е да го користиш НВДА во моментот кога сакаш да инсталираш додатоци за него.

en: Capital pitch change percentage
mk_MK: процентуална разлика во висината на гласот при изговор на големи букви

en: Caret movement timeout (in ms)
mk_MK: Истек на време на движење на керет (во мс)

en: Case &sensitive
mk_MK: &чувствителен на големи букви

en: Catalan grade 1
mk_MK: Каталонски прв степен

en: Category {categoryAxisData}:
mk_MK: категорија {categoryAxisData}:

en: Cell &borders:
mk_MK: &Граници на полиња:

en: Cell c&oordinates
mk_MK: координати на &полето

en: Center Title placeholder
mk_MK: обезбедено поле за средиштен наслов

en: Central Kurdish grade 1
mk_MK: Централнокурдски прв степен

en: Change selected symbol
mk_MK: измени го обележаниот симбол

en: Change tracking off
mk_MK: Следењето на промени е исклучено

en: Change tracking on
mk_MK: Следењето на промени е вклучено

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
mk_MK: Беа направени промени меѓу додатоците. Мораш да го рестартираш НВДА за тие промени да имаат ефект.  Би сакал ли да го рестартираш НВДА сега?

en: Chart Elements
mk_MK: Елементи на графот

en: Chart area
mk_MK: место за нацртот

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
mk_MK: местото за нацртот, висина: {chartAreaHeight}, широчина: {chartAreaWidth}, од горниот дел: {chartAreaTop}, од левиот дел: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
mk_MK: обезбедено поле за нацрт

en: Chart title: {chartTitle}
mk_MK: наслов на нацртот: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
mk_MK: Наслов на нацртот: {chartTitle}, тип: {chartType}

en: Checking for Update
mk_MK: проверка за нови ажурирања

en: Checking for update
mk_MK: се прави проверка за нови ажурирања

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
mk_MK: Кинески (Кина) мандарински тековен брајов систем

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
mk_MK: Кинески (Кина) мандарински двојнофоничен Брајов систем

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
mk_MK: Кинески (Хонк-конг) кантонезиски

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
mk_MK: Кинески (Тајван) мандарински

en: Clear the output pane
mk_MK: Исчистете го прозорецот за излез

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
mk_MK: Го клика еднаш левото копче од глувчето на моменталната позиција од курсорот на глувчето

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
mk_MK: Го притиска десното копче на глувчето на моменталната позиција на допир. Ова обично се користи за активирање на контекст мени.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
mk_MK: Го клика еднаш десното копче од глувчето на моменталната позиција од курсорот на глувчето.

en: Clustered Bar
mk_MK: превиткана линија

en: Clustered Column
mk_MK: превиткана колона

en: Clustered Cone Bar
mk_MK: завиткана конусна линија

en: Clustered Cone Column
mk_MK: превиткана конусна колона

en: Clustered Cylinder Bar
mk_MK: превиткана цилиндреста лента

en: Clustered Pyramid Bar
mk_MK: испревиткана пирамидна лента

en: Clustered Pyramid Column
mk_MK: испревиткана пирамидна колона

en: Command line option: {langDesc}
mk_MK: Опција на командната линија: {langDesc}

en: Commands &Quick Reference
mk_MK: брз преглед на &командите

en: Commands Quick Reference
mk_MK: Брз преглед на тастатурните команди

en: Comment
mk_MK: коментар

en: Comment thread: {comment}  by {author}
mk_MK: Низа на коментари: {comment}  од {author}

en: Comment: {comment} by {author}
mk_MK: Коментар: {comment} од {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
mk_MK: Коментар: {comment} од {author} на {date}

en: Comments
mk_MK: Коментари

en: Composition
mk_MK: композиција

en: Configuration
mk_MK: Конфигурација

en: Configuration File Error
mk_MK: Грешка во датотеката од конфигурацијата

en: Configuration Profiles
mk_MK: профили за конфигурација

en: Configuration applied
mk_MK: конфигурацијата е внесена

en: Configuration profile triggers disabled
mk_MK: Активаторите на конфигурираните профили се неактивни.

en: Configuration profile triggers enabled
mk_MK: Активаторите на конфигурираните профили се активни.

en: Configuration profiles
mk_MK: Конфигурациски профили

en: Configuration restored to factory defaults
mk_MK: конфигурацијата е вратена на фабричката состојба

en: Configuration saved
mk_MK: конфигурацијата е сочувана

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
mk_MK: Конфигурирајте колку информации НВДА ќе презентира за контролите. Овие опции се однесуваат на соопштување за фокусирање и навигација со објекти на НВДА, но не и при читање текстуална содржина на пр. веб-содржини со режим на прелистување.

en: Configure visual aids.
mk_MK: Конфигурација на визуелни помагала

en: Confirm Deletion
mk_MK: потврди го бришењето

en: Connecting
mk_MK: се конектира

en: Content is not visible
mk_MK: содржината не е видлива

en: Copied to clipboard: {text}
mk_MK: копирано во клипбордот: {text}

en: Copied: {text}
mk_MK: Копирано: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
mk_MK: Ја копира содржината на статусната лента на тековната апликација.

en: Coptic 8 dot computer braille
mk_MK: Коптско 8точковно компјутерско брајово писмо

en: Copy &portable configuration to current user account
mk_MK: копирај ја  &преносната конфигурација во моменталната корисничка сметка

en: Copy current &user configuration
mk_MK: ископирај ја моменталната  &корисничка конфигурација

en: Copying Settings
mk_MK: Нагодувањата се копираат

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
mk_MK: афторски права (C) {years} НВДА Контрибутори

en: Corners
mk_MK: рабови

en: Could not disable screen curtain
mk_MK: Завесата на екранот не може да се исклучи

en: Could not enable screen curtain
mk_MK: Завесата на екранот не може да се вклучи

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
mk_MK: Следните провајдери за подобрување на видливоста не може правилно да се прекинат:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
mk_MK: {providerName} провајдерот за подобрување на видливоста не може правилно да се прекине

en: Could not load the %s synthesizer.
mk_MK: синтетизаторот %s неможе да се вчита.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
mk_MK: Следните провајдери за подобрување на видливоста не може да се вчитаат:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
mk_MK: Не може да се вчита екранот {display}

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
mk_MK: {providerName} провајдерот за подобрување на видливоста не може да се вчита

en: Could not save configuration - probably read only file system
mk_MK: конфигурацијата неможе да се сочува - веројатно доаѓа од систем од кој што може само да се користи

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
mk_MK: направи &иконка врз работната површина и кратенка (control+alt+n)

en: Create &portable copy
mk_MK: направи &преносна верзија

en: Create Portable NVDA
mk_MK: создади преносна копија од НВДА

en: Creating Portable Copy
mk_MK: преносната копија се создава

en: Croatian 8 dot computer braille
mk_MK: Хрватско 8точковно компјутерско брајово писмо

en: Croatian grade 1
mk_MK: Хрватски прв степен

en: Current application (%s)
mk_MK: Во моментов апликацијата (%s)

en: Cursor blink rate (ms)
mk_MK: брзина на трепкање на курсор (мс)

en: Cursor shape for &focus:
mk_MK: Изглед на курсорот за &фокус:

en: Cursor shape for &review:
mk_MK: Изглед на курсорот за &преглед:

en: Cycle through the braille cursor shapes
mk_MK: кружи низ различните форми од брајовиот курсор

en: Cycles between available touch modes
mk_MK: кружи меѓу достапните модови за допир

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
mk_MK: Те носи меѓу различните модови за пригушување на звукот, при што со истото и се утврдува кога нвда да го пригуши звукот од останатите активни програми

en: Cycles through line indentation settings
mk_MK: те носи во круг преку нагодувањата за вовлеченост на редот

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
mk_MK: те носи во круг меѓу различните нивоа на симболи, каде одбираш колку од симболите да се изговараат

en: Cycles through the cell border reporting settings
mk_MK: Ги менува поставките за соопштување на границите на ќелиите

en: Czech 8 dot computer braille
mk_MK: Чешко 8-точковно брајово писмо

en: Czech grade 1
mk_MK: Чешки I степен

en: Danish 6 dot grade 1
mk_MK: Данско 6точковно I степен

en: Danish 6 dot grade 2
mk_MK: Данско 6точковно II степен

en: Danish 8 dot computer braille
mk_MK: Данско 8точковно брајово писмо

en: Danish 8 dot grade 1
mk_MK: Данско 8точковно I степен

en: Danish 8 dot grade 2
mk_MK: Данско 8точковно II степен

en: Data Label
mk_MK: податочна ознака

en: Data Table
mk_MK: табела на податоци

en: Data validation prompt: {0}
mk_MK: Текст за валидација на податоци: {0}

en: Date placeholder
mk_MK: обезбедено поле за податоци

en: Date:
mk_MK: датум:

en: Debug logging
mk_MK: Логирање при дебагирање

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
mk_MK: ја намалува вредноста на моментно активното нагодување во прстенестите нагодувања за синтетизаторот

en: Default (Yes)
mk_MK: Стандардно (Да)

en: Default dictionary
mk_MK: стандарден речник

en: Desktop
mk_MK: работна површина

en: Dictionary Entry Error
mk_MK: грешка во речничката лема

en: Disabled
mk_MK: Исклучен

en: Dismiss the recognition result
mk_MK: го отфрла резултатот од препознавањето

en: Display
mk_MK: дисплеј

en: Display Unit Label
mk_MK: ознака за единица од дисплејот

en: Display nonprinting characters
mk_MK: Прикажи знаци што не се печатат

en: Displays one of the recent messages
mk_MK: прикажува една од последните пораки

en: Distribution:
mk_MK: дистрибуција:

en: Document Formatting
mk_MK: обликување на документите

en: Document formatting
mk_MK: Облик на документот

en: Document information
mk_MK: информации за документ

en: Document review
mk_MK: преглед на документот

en: Documentation
mk_MK: документација

en: Dot 8
mk_MK: Точка 8

en: Dot firm&ness
mk_MK: &цврстина на точки

en: Dots 7 and 8
mk_MK: Точки 7 и 8

en: Double line spacing
mk_MK: дволинијски prored

en: Doughnut
mk_MK: Крофна

en: Down Bars
mk_MK: долни ленти

en: Downloading
mk_MK: се презема

en: Downloading Update
mk_MK: преземање на ажурирање

en: Drop Lines
mk_MK: упатувачки линии

en: Duck when outputting speech and sounds
mk_MK: Пригуши го звукот од останатите апликации за време на изговор

en: Dutch 6 dot
mk_MK: Холандски 6 точки

en: Dutch 8 dot
mk_MK: Холандски 8 точки

en: E&mphasis
mk_MK: &Истакнување

en: E&xit
mk_MK: &Излези

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
mk_MK: Про&шири на компјутерско брајово писмо за зборот под курсорот

en: EcoBraille displays
mk_MK: Брајовите дисплеи EcoБраилле

en: Edge of table
mk_MK: Крај на табелата

en: Edit Dictionary Entry
mk_MK: уреди ги лемите во речникот

en: Editable Text
mk_MK: Текст за уредување

en: Editing note for cell {address}
mk_MK: Уредување белешка на ќелија {address}

en: Editing profile {profile}
mk_MK: Се уредува профилот {profile}

en: Elements
mk_MK: Елементи

en: Elements List
mk_MK: Листа со елементи

en: Empty slide
mk_MK: празен слајд

en: Emulate key press: {emulateGesture}
mk_MK: Емулирај притискање на копче: {emulateGesture}

en: Emulated system keyboard keys
mk_MK: системските комбинации за тастатурата се емулирани

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
mk_MK: го емитира притискањето %s на системската тастатура

en: Enable
mk_MK: Вклучи

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
mk_MK: Вклучете го вчитувањето на custom код од Developer Scratchpad директориумот

en: Enable mouse &tracking
mk_MK: активирај следење на &курсорот од глувчето

en: Enable touch interaction support
mk_MK: Вклучете поддршка за интеракција на допир

en: Enabled
mk_MK: Вклучено

en: Enabled logging categories
mk_MK: Вклучени категории за логирање

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
mk_MK: Вклучувањето на завесата на екранот ќе го направи екранот на вашиот компјутер целосно црн. Осигурете се дека ќе можете да навигирате без никакво користење на вашиот екран пред да продолжите. 
    
    Дали сакате да продолжите?

en: Endnotes
mk_MK: Крајни белешки

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
mk_MK: Англиско (О.К.) 8точковно компјутерско брајово писмо

en: English (U.K.) grade 1
mk_MK: Англиски (О.К.) I степен

en: English (U.K.) grade 2
mk_MK: Англиски (О.К.) II степен

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
mk_MK: Англиско (САД) 6точковно компјутерско брајово писмо

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
mk_MK: Англиско (САД) 8точковно компјутерско брајово писмо

en: English (U.S.) grade 1
mk_MK: Англиски (САД) I степен

en: English (U.S.) grade 2
mk_MK: Англиски (САД) II степен

en: English North American Braille Computer Code
mk_MK: Англиски (Северна Америка) Брајов Компјутерски Код

en: Enter gesture to emulate:
mk_MK: Внесете гестикулација за емулирање:

en: Enter input gesture:
mk_MK: внеси ја комбинацијата:

en: Erases the last entered braille cell or character
mk_MK: ја брише последно внесената брајова келија, односно знак

en: Error
mk_MK: Грешка

en: Error Bars
mk_MK: ленти со грешки

en: Error Copying
mk_MK: грешка при копирање

en: Error activating profile.
mk_MK: грешка при активирањето на профилот.

en: Error copying NVDA user settings
mk_MK: грешка при копирање на НВДА корисничките нагодувања

en: Error creating profile - probably read only file system.
mk_MK: грешка при создавањето на профилот. Веројатно доаѓа од систем од кој што може само да се користи

en: Error deleting profile.
mk_MK: грешка при бришење на профилот

en: Error downloading update.
mk_MK: грешка при преземање на ажурирањето

en: Error in appModule %s
mk_MK: Грешка во модулот на апликацијата %s

en: Error renaming profile.
mk_MK: грешка при преименувањето на профилот

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
mk_MK: грешка при сочувување на конфигурирањето на активаторите за профилот. Веројатно доаѓа од систем од кој што може само да се користи

en: Error saving log: %s
mk_MK: грешка при сочувување на регистерот: %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
mk_MK: грешка при сочувување на дефинираната комбинација од корисникот - веројатно се користи копија од која што може само да се вчитува.

en: Error: {errorText}
mk_MK: Грешка: {errorText}

en: Esperanto grade 1
mk_MK: Есперанто прв степен

en: Estonian grade 0
mk_MK: Естонски osnoven степен

en: Ethiopic grade 1
mk_MK: Етиопски I степен

en: Even pages footer
mk_MK: Подножје на непарните страници

en: Even pages header
mk_MK: Заглавја на непарните страници

en: Execute a previously downloaded NVDA update
mk_MK: Отвори го претходно презеденото НВДА ажурирање

en: Exit
mk_MK: Излези

en: Exit NVDA
mk_MK: Излез од НВДА

en: Exit math interaction
mk_MK: излези од математичката интеракција

en: Exploded 3D Pie
mk_MK: експлодирана 3D Пита

en: Exploded Doughnut
mk_MK: експлодирана крофна

en: Exploded Pie
mk_MK: експлодирана пита

en: Explore NVDA user configuration directory
mk_MK: Преглед на корисничката конфигурација од директориумот на НВДА

en: Exponential
mk_MK: експоненциално

en: Failed to install add-on from %s
mk_MK: Не успеа да се инсталира додаток од %s

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
mk_MK: неуспешен обид при отворањето од пакет-датотеката на додатокот на %s - датотеката недостига или форматот од датотеката е погрешен

en: File in Use
mk_MK: Датотекава веќе се користи

en: Fill display for context changes
mk_MK: Исполни го дисплејот при промени во контекстот

en: Filled Radar
mk_MK: Пополнет радар

en: Filter b&y:
mk_MK: Филтрирај п&о:

en: Find
mk_MK: Пребарај

en: Finnish 6 dot
mk_MK: Финско 6точковно

en: Finnish 8 dot computer braille
mk_MK: Финско 8точковно компјутерско брајово писмо

en: First page footer
mk_MK: Подножје на првата страница

en: First page header
mk_MK: Заглавје на првата страница

en: Floor
mk_MK: под

en: Fo&rmulas
mk_MK: Фо&рмули

en: Focus context presentation:
mk_MK: &Презентација на фокусот во одреден контекст:

en: Focus mode
mk_MK: Мод за фокусирање

en: Follow &mouse cursor
mk_MK: следи го &курсорот од глувчето

en: Follow System &Caret
mk_MK: следи го &курсорот од системот

en: Follow system &focus
mk_MK: следи го &фокусот од системот

en: Font
mk_MK: фонт

en: Font &size
mk_MK: големина на &фонтот

en: Font attrib&utes
mk_MK: Атриб&ути на фонт

en: Footer placeholder
mk_MK: обезбедено поле за фуснота

en: Footnotes
mk_MK: фусноти

en: Formatting
mk_MK: облик

en: Forward to:
mk_MK: препрати до:

en: Fra&mes
mk_MK: рам&ки

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
mk_MK: сериите Freedom Scientific Focus/PAC Mate

en: French (unified) 6 dot computer braille
mk_MK: Француско унифицирано 6точковно компјутерско брајово писмо

en: French (unified) 8 dot computer braille
mk_MK: Француско унифицирано 8точковно компјутерско брајово писмо

en: French (unified) grade 2
mk_MK: Единствен француски втор степен

en: From:
mk_MK: од:

en: Full shaped mode
mk_MK: Мод во полн облик

en: General
mk_MK: Општи нагодувања

en: German 6 dot computer braille
mk_MK: Германско 6точковно брајово писмо

en: German 8 dot computer braille
mk_MK: Германско 8точковно брајово писмо

en: German grade 0
mk_MK: Германски основен степен

en: German grade 0 (detailed)
mk_MK: Германски нулти степен (детално)

en: German grade 1
mk_MK: Германски I степен

en: German grade 1 (detailed)
mk_MK: Германски прв степен (детално)

en: German grade 2
mk_MK: Германски II степен

en: German grade 2 (detailed)
mk_MK: Германски втори степен (детално)

en: Greek (Greece)
mk_MK: Грција (грчки)

en: Gridlines are visible
mk_MK: Линиите на мрежата се видливи

en: Gujarati grade 1
mk_MK: Гуџаратски I степен

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
mk_MK: Тастатурното симулирање за ХИД е недостапно

en: HID keyboard simulation disabled
mk_MK: Симулација на хид тастатура е изклучена

en: HID keyboard simulation enabled
mk_MK: Симулација на хид тастатура е вклучена

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
mk_MK: Сериите HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille

en: Half shaped mode
mk_MK: Мод во половичен облик

en: Handle keys from other &applications
mk_MK: дозволи &користење на комбинации од други апликации

en: Handout Master view
mk_MK: изглед на главниот документ

en: Handy Tech braille displays
mk_MK: брајови дисплеи Handy Tech

en: Has appointment
mk_MK: содржи термин

en: Has conditional formatting
mk_MK: Има условно форматирање

en: Has data validation
mk_MK: Има валидација на податоци

en: Header placeholder
mk_MK: обезбедено поле за надтекст

en: Hebrew computer braille
mk_MK: Хебрејски компјутерско брајово писмо

en: Hi Lo Lines
mk_MK: Високи-ниски линии

en: Hide nonprinting characters
mk_MK: Не прикажувај знаци што не се печатат

en: High-Low-Close
mk_MK: високо/ниско/затворено

en: Highlight browse &mode cursor
mk_MK: Обележи го курсорот во &модот за пребарување

en: Highlight navigator &object
mk_MK: Обележи го навигаторскиот &објект

en: Highlight system fo&cus
mk_MK: Обележи го системскиот фо&кус

en: Highlighted (mar&ked) text
mk_MK: Иста&кнат (означен) текст

en: Hindi grade 1
mk_MK: Хинди I степен

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
mk_MK: HumanWare Brailliant BI/B серии / BrailleNote Touch

en: Hungarian 8 dot computer braille
mk_MK: Унгарско 8точковно компјутерско брајово писмо

en: Hungarian grade 1
mk_MK: Унгарски I степен

en: Hungarian grade 2
mk_MK: Унгарски втор степен

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
mk_MK: Разбирам дека промената на овие поставки може да предизвика неправилно функционирање на NVDA.

en: I&nput gestures...
mk_MK: команди за &внес...

en: I&nterrupt speech while scrolling
mk_MK: Прекин &на говорот додека скролате

en: IME closed
mk_MK: IME е затворен

en: IME opened
mk_MK: IME е отворен

en: IP address
mk_MK: IP адреса

en: Icelandic 8 dot computer braille
mk_MK: Исландско 8точковно компјутерско брајово писмо

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
mk_MK: доколку се претисне еднаш, го кажува моменталното време. Доколку се претисне двапати, тогаш ја соопштува моменталната дата.

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
mk_MK: доколку се притисне еднаш текстот меѓу претходно поставениот почетен маркер и курсорот за преглед се обележува, а доколку се притисне двапати, истиот се копира во клипбордот

en: Ignore mouse input from other &applications
mk_MK: Игнорирај го внесот на глувчето од други &апликации

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
mk_MK: Со цел подобрување на НВДА во иднина, НВ аксес посакува да собира податоци од начинот на којшто се користат активните копии на НВДА.
    
    Овие податоци ги вклучуваат: верзијата на оперативниот систем, верзијата на НВДА, јазик, земја во којашто се користи, плус некои нагодувања во НВДА, како моменталната синтеза, брајов ред и брајови табели. Никогаш нема да се преземаат содржините коишто се изговорени или прикажани на брајово. Ве молиме погледнете го корисничкото упатство за целосната листана податоци што се презема со ова.
    
    Дали дозволувате НВ аксес повремено да ги зема овие податоци со цел да го унапреди НВДА?

en: Include l&ayout tables
mk_MK: вклучи го &распоредот на табелите

en: Incompatible Add-ons
mk_MK: Некомпатибилни Додатоци

en: Incompatible add-ons
mk_MK: Некомпатибилни додатоци

en: Incompatible reason
mk_MK: Причина за некомпатибилност

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
mk_MK: ја зголемува вредноста на моментно активното нагодување во прстенестите нагодувања за синтетизаторот

en: Input
mk_MK: Внес

en: Input Composition
mk_MK: Нагодувања за внес на композиции

en: Input Gestures
mk_MK: внеси комбинации

en: Input Message is {message}
mk_MK: внесената порака е {message}

en: Input Message is {title}: {message}
mk_MK: внесената порака е {title}: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
mk_MK: пишува на брајово преку брајовата тастатура

en: Install NVDA
mk_MK: Инсталирање на НВДА

en: Install pending &update
mk_MK: Инсталирај го одложеното &ажурирање

en: Install pending update
mk_MK: инсталирај го одложеното ажурирање

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
mk_MK: Инсталацијата на {summary} {version} е блокирана. Минималната верзија на NVDA за овој додаток е {minimumNVDAVersion}, а вашата инсталирана верзија на NVDA е {NVDAVersion}

en: Installing Add-on
mk_MK: Додатокот се инсталира

en: Installing NVDA
mk_MK: Инсталирање на НВДА

en: Insufficient Privileges
mk_MK: недоволни привилегии

en: Irish grade 1
mk_MK: Ирски I степен

en: Irish grade 2
mk_MK: Ирски II степен

en: Israeli grade 1
mk_MK: Израелски прв степен

en: Italian 6 dot computer braille
mk_MK: Италијанско 6точковно компјутерско брајово писмо

en: Italian 8 dot computer braille
mk_MK: Италијанско 8точковно компјутерско брајово писмо

en: Italic off
mk_MK: курзивното пишување е исклучено

en: Italic on
mk_MK: курзивното пишување е вклучено

en: Japanese (Kantenji) literary braille
mk_MK: Јапонско (кантенџи) литературно Брајово писмо

en: Justified
mk_MK: порамнето е од обете страни

en: Kannada grade 1
mk_MK: Канадски I степен

en: Kashmiri grade 1
mk_MK: Кашмирски II степен

en: Kazakh grade 1
mk_MK: Казахстански И степен

en: Key words:
mk_MK: клучни зборови:

en: Keyboard
mk_MK: тастатурни нагодувања

en: Khmer grade 1
mk_MK: Кмерски И степен

en: Korean grade 1
mk_MK: Корејски I степен

en: Korean grade 1 (2006)
mk_MK: Корејски I степен (2006)

en: Korean grade 2
mk_MK: Корејски II степен

en: Korean grade 2 (2006)
mk_MK: Корејски II степен (2006)

en: L&icense
mk_MK: л&иценца

en: L&ogging level:
mk_MK: Ниво на &регистерот:

en: Lan&dmarks
mk_MK: О&риентири

en: Lan&dmarks and regions
mk_MK: &Ориентири и региони

en: Landscape
mk_MK: хоризонтално

en: Language Configuration Change
mk_MK: промена во конфигурацијата на јазикот

en: Latvian grade 1
mk_MK: Латвиски I степен

en: Left
mk_MK: лево

en: Left aligned
mk_MK: порамнето е одлево

en: Left click
mk_MK: Лев клик

en: Left mouse button lock
mk_MK: левиот клик од глувчето е заклучен

en: Left mouse button unlock
mk_MK: левиот клик од глувчето е отклучен

en: Legacy
mk_MK: legacy

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
mk_MK: легендарното напишано за сериите {seriesName} {seriesIndex} од {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
mk_MK: Влез на легенда {legendEntryIndex} од {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
mk_MK: легендарната комбинација за сериите {seriesName} {seriesIndex} од {seriesCount}

en: Level
mk_MK: Ниво

en: License Agreement
mk_MK: согласност со лиценцата

en: Lin&ks
mk_MK: Лин&kови

en: Line
mk_MK: линија

en: Line &indentation reporting:
mk_MK: соопштување за вовлеченоста на &редот:

en: Line &numbers
mk_MK: број на &редот

en: Line with Markers
mk_MK: линија со маркери

en: Linear
mk_MK: Линеарно

en: Lists various types of elements in this document
mk_MK: Прикажува разни видови на елементи во овој документ

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
mk_MK: ги прикажува во листа разните елементи што се наоѓаат во овој работен лист

en: Lithuanian 6 dot
mk_MK: Лутвански 8-точковен

en: Lithuanian 8 dot
mk_MK: Литвански 8-точковен

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
mk_MK: Вчитување на виртуелниот бафер на Chromium кога документот е зафатен.

en: Loading NVDA. Please wait...
mk_MK: Се вчитува НВДА, ве молиме почекајте...

en: Loading document...
mk_MK: Документот се вчитува...

en: Locks or unlocks the left mouse button
mk_MK: Го заклучува или отклучува левото копче од глувчето

en: Locks or unlocks the right mouse button
mk_MK: го заклучува или отклучува десното копче од глувчето

en: Log
mk_MK: регистер

en: Log fragment copied to clipboard
mk_MK: Фрагментот од логот е копиран на клипбордот.

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
mk_MK: Означена почетната позиција на фрагментот на логот, притиснете повторно за да копирате во клипбордот.

en: Log is unavailable
mk_MK: логот не е достапен

en: Logarithmic
mk_MK: Логаритамскоп

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
mk_MK: ги приложува информациите поврзани со моменталниот навигаторски објект кои се корисни на девелоперите и го активира регистерот, со цел информацијата да може да биде прегледана

en: Major Gridlines
mk_MK: големи табеларни линии

en: Make screen black (immediate effect)
mk_MK: Направете го екранот црн (се активира веднаш)

en: Malay grade 2
mk_MK: Малезиски втор степен

en: Malayalam grade 1
mk_MK: Малезиски I степен

en: Manipuri grade 1
mk_MK: Манипуријански I степен

en: Manual Activation
mk_MK: рачно активирање

en: Manual activate
mk_MK: активирај рачно

en: Manual activation
mk_MK: рачно активирање

en: Manual deactivate
mk_MK: деактивирај рачно

en: Marathi grade 1
mk_MK: Маратски I степен

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
mk_MK: Означете го тековниот крај на логот како почеток на фрагментот што треба да се копира во клипбордот со повторно притискање.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
mk_MK: ја обележува моменталната положба на курсорот за преглед како почеток на текстот што би се означил или копирал

en: Master Thumbnails
mk_MK: главни мини-примероци

en: Math interaction not supported.
mk_MK: нема поддршка за математичка интеракција

en: Media Clip placeholder
mk_MK: обезбедено поле за медија-клип

en: Message &timeout (sec)
mk_MK: Време за истекување на пораките (сек)

en: Microsoft UI Automation
mk_MK: Автоматизација на Microsoft UI

en: Minor Gridlines
mk_MK: мали табеларни линии

en: Miscellaneous
mk_MK: Разно

en: Mongolian grade 1
mk_MK: МОнголски прв степен

en: Mongolian grade 2
mk_MK: Монголски втор степен

en: Mouse
mk_MK: Глувче

en: Mouse text unit resolution %s
mk_MK: Резолуција на единицата за текст на глувчето %s

en: Mouse tracking off
mk_MK: следењето на курсорот од глувчето е исклучено

en: Mouse tracking on
mk_MK: следењето на курсорот од глувчето е вклучено

en: Move focus
mk_MK: фокусот се префрла

en: Move navigator object to mouse
mk_MK: го носи навигаторскиот објект до глувчето

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
mk_MK: Поместете го курсорот за преглед во позицијата означена како почеток на текстот што треба да се избере или копира

en: Move to focus
mk_MK: се префрла на фокусот

en: Move to the next result
mk_MK: Оди на следен резултат

en: Move to the previous result
mk_MK: Оди на претходен резултат

en: Moved above %s
mk_MK: Преместено е над %s

en: Moved above blank paragraph
mk_MK: преместено е над празниот пасус

en: Moved below %s
mk_MK: преместено е под %s

en: Moved below blank paragraph
mk_MK: преместено е под празниот пасус

en: Moves the braille display to the current focus
mk_MK: го носи брајовиот дисплеј на моменталниот фокус

en: Moves the braille display to the next line
mk_MK: го носи брајовиот дисплеј на следниот ред

en: Moves the braille display to the previous line
mk_MK: го носи брајовиот дисплеј на претходниот ред

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
mk_MK: Го поместува фокусот надвор од тековниот вграден објект и во документот што го содржи

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
mk_MK: го носи курсорот од глувчето на моменталниот навигаторски објект

en: Moves the navigator object and focus to the first row
mk_MK: ги носи навигаторскиот објект и фокус до првиот ред

en: Moves the navigator object and focus to the last row
mk_MK: ги носи навигаторскиот објект и фокус до последниот ред

en: Moves the navigator object and focus to the next row
mk_MK: ги носи навигаторскиот објект и фокус до следниот ред

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
mk_MK: ги носи навигаторскиот објект и фокус до претходниот ред

en: Moves the navigator object to the first column
mk_MK: го носи навигаторскиот објект до првата колона

en: Moves the navigator object to the first object inside it
mk_MK: го носи навигаторскиот објект на првиот објект од нему подредените објекти

en: Moves the navigator object to the last column
mk_MK: го носи навигаторскиот објект до последната колона

en: Moves the navigator object to the next column
mk_MK: го носи навигаторскиот објект до следната колона

en: Moves the navigator object to the next object
mk_MK: го носи навигаторскиот објект на следниот објект

en: Moves the navigator object to the object containing it
mk_MK: го префрла навигаторскиот објект на нему надредениот објект

en: Moves the navigator object to the previous column
mk_MK: го носи навигаторскиот објект до претходната колона

en: Moves the navigator object to the previous object
mk_MK: го носи навигаторскиот објект на претходниот објект

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
mk_MK: го носи курсорот за преглед до линијата под  навигаторскиот објект во моментот и ја изговара истата

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
mk_MK: го носи курсорот за преглед до првиот знак во линијата што е опфатена со моменталниот навигаторски објект и го изговара истиот

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
mk_MK: го носи курсорот за преглед до последниот знак во линијата што е опфатена со моменталниот навигаторски објект и го изговара истиот

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
mk_MK: го носи курсорот за преглед до знакот после моменталниот навигаторски објект и го изговара истиот

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
mk_MK: го носи курсорот за преглед до линијата после  навигаторскиот објект во моментот и ја изговара истата

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
mk_MK: го носи курсорот за преглед до зборот после моменталниот навигаторски објект и го изговара истиот

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
mk_MK: го носи курсорот за преглед до знакот пред моменталниот навигаторски објект и го изговара истиот

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
mk_MK: го носи курсорот за преглед до линијата пред  навигаторскиот објект во моментот и ја изговара истата

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
mk_MK: го носи курсорот за преглед до зборот пред моменталниот навигаторски објект и го изговара истиот

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
mk_MK: го носи курсорот за преглед до линијата над  навигаторскиот објект во моментот и ја изговара истата

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
mk_MK: те носи на следното достапно нагодување во прстенестите нагодувања за синтетизаторот

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
mk_MK: те носи на следниот објект во хоризонтален поглед од хиерархијата на објектната навигација

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
mk_MK: те носи на претходното достапно нагодување во прстенестите нагодувања за синтетизаторот

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
mk_MK: те носи на претходниот објект во хоризонтален поглед од хиерархијата на објектната навигација

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
mk_MK: Те носи на почетокот од елементите во контејнерот, како на пример на почетокот од некоја листа или табела

en: Moving Average
mk_MK: Преместување по просек

en: N&otes
mk_MK: &Белешки

en: NVDA  Usage Data Collection
mk_MK: Собирач на податоците за начинот на користење на НВДА

en: NVDA &Language (requires restart):
mk_MK: NVDA &Јазик (потребен е рестарт)

en: NVDA Braille Viewer
mk_MK: НВДА прегледувач на Брајово писмо

en: NVDA Development
mk_MK: Развој на NVDA

en: NVDA Log Viewer
mk_MK: НВДА регистер

en: NVDA Message
mk_MK: Порака од НВДА

en: NVDA Python Console
mk_MK: НВДА Питон конзола

en: NVDA Settings
mk_MK: NVDA нагодувања

en: NVDA Speech Viewer
mk_MK: нвда наблјудувач на изговореното

en: NVDA Update
mk_MK: надградба на НВДА

en: NVDA add-on package
mk_MK: НВДА додаток

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
mk_MK: НВДА неможе да ја избрише или презапише датотеката.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
mk_MK: NVDA мора да се рестартира за да се користиновиот јазик.

en: NVDA settings
mk_MK: НВДА-нагодувања

en: NVDA started
mk_MK: NVDA е вклучен

en: NVDA version {version} is available.
mk_MK: Новата верзија {version} веќе е достапна за НВДА.

en: NVDA web site
mk_MK: NVDA веп-страница

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
mk_MK: Јазикот на интерфејсот на НВДА сега е принуден од командната линија. На следното рестартирање, наместо тоа ќе се користи јазикот зачуван во конфигурацијата на НВДА.

en: Native input
mk_MK: Мајчин внес

en: Navigating by sentence not supported in this document
mk_MK: Навигирање по реченици не е поддржано во овој документ

en: Nepali grade 1
mk_MK: Непалски I степен

en: New Profile
mk_MK: нов профил

en: New name:
mk_MK: ново име:

en: Newsgroup:
mk_MK: група за новости:

en: No
mk_MK: Не

en: No Series defined.
mk_MK: Нема дефинирани серии.

en: No action
mk_MK: нема акција

en: No additional details
mk_MK: Нема дополнителни детали

en: No braille
mk_MK: без брајово писмо

en: No caret
mk_MK: курсорот недостига

en: No comment thread on this cell
mk_MK: Нема низа на коментари на оваа ќелија

en: No comments
mk_MK: нема коментари

en: No containing object
mk_MK: нема подреден објект

en: No ducking
mk_MK: Без пригушеност

en: No emoji
mk_MK: нема емоѕи

en: No focus
mk_MK: нема нешто што може да се фокусира

en: No formatting information
mk_MK: нема информации за обликот

en: No help available here.
mk_MK: Нема достапна помош овде.

en: No location information
mk_MK: нема информации за локацијата

en: No long description
mk_MK: Не постои поопширен опис

en: No message yet
mk_MK: сеуште нема порака

en: No navigator object
mk_MK: нема навигаторски објект

en: No new log entry to copy
mk_MK: Нема нов запис во логот за копирање

en: No next
mk_MK: нема следен

en: No next review mode
mk_MK: нема следен мод за преглед

en: No note on this cell
mk_MK: Нема белешка на оваа ќелија

en: No notes
mk_MK: нема белешки

en: No objects inside
mk_MK: нема подредени објекти

en: No previous
mk_MK: нема претходен

en: No previous review mode
mk_MK: нема претходен мод за преглед

en: No progress bar updates
mk_MK: не информирај за ажурирањата од лентата за прогрес

en: No selection
mk_MK: Нема ништо обележано

en: No settings
mk_MK: нема нагодувања

en: No speech
mk_MK: без говор

en: No start marker set
mk_MK: нема поставено почетен маркер

en: No status line found
mk_MK: не е пронајдена линија што треба да го содржи статусот

en: No symbol replacement
mk_MK: без замена на симболот

en: No system battery
mk_MK: овој уред непоседува батерија

en: No text to copy
mk_MK: нема текст што би можел да се копира

en: No title
mk_MK: нема наслов

en: No track playing
mk_MK: нема трака што свири

en: No update available.
mk_MK: Нема достапни ажурирања

en: NonVisual Desktop Access
mk_MK: Невизуелен пристап до работната површина

en: Normal view
mk_MK: нормален изглед

en: Northern Kurdish grade 0
mk_MK: Северен курдски И степен

en: Norwegian 8 dot computer braille
mk_MK: Норвешко 8точковно компјутерско брајово писмо

en: Norwegian grade 0
mk_MK: Норвешки osnoven степен

en: Norwegian grade 1
mk_MK: Норвешки I степен

en: Norwegian grade 2
mk_MK: Норвешки II степен

en: Norwegian grade 3
mk_MK: Норвешки III степен

en: Not in a container
mk_MK: Не сте во контејнерот

en: Not in a table cell
mk_MK: Неси во поле од ниедна табела

en: Not in table
mk_MK: Не си во табела

en: Not math
mk_MK: нема нешта поврзани со математика

en: Not on a note
mk_MK: Не сте во белешка

en: Not supported in this document
mk_MK: Не е поддржано во овој докуменд

en: Not supported in this document.
mk_MK: Не е поддржано во овој документ.

en: Note
mk_MK: Белешка

en: Notes Master view
mk_MK: изглед на главните забелешки

en: Notes page
mk_MK: ја обележува страницата

en: Nothing
mk_MK: Ништо

en: Notify for &pending update on startup
mk_MK: Извести ме при вклучување доколку има &ажурирање кое чека да биде презедено

en: Number format: {0}
mk_MK: Формат на броеви: {0}

en: OK
mk_MK: Во ред

en: Object Presentation
mk_MK: прикажување на објект

en: Object has no location
mk_MK: објектот нема локација

en: Object navigation
mk_MK: Објектна навигација

en: Object placeholder
mk_MK: обезбедено поле за објект

en: Object review
mk_MK: преглед на објектите

en: Off
mk_MK: исклучено

en: Only when scrolling back
mk_MK: Само при скролање наназат

en: Open developer scratchpad directory
mk_MK: Отворете го Developer Scratchpad директориумот

en: Open-High-Low-Close
mk_MK: Отворено-високо-ниско-затворено

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
mk_MK: Го отвора НВДА директориумот на конфигурации за активниот корисник

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
mk_MK: Отвора алатот за инспекција на дијалошките прозорци. Тој се користи за провера на прозорците и компонентите на WX

en: Opens the note editing dialog
mk_MK: Го отвора прозорот за уредување белешки

en: Optelec ALVA 6 series/protocol converter
mk_MK: Optelec ALVA 6 серии/protocol converter

en: Options
mk_MK: опции

en: Options:
mk_MK: Опции:

en: Org Chart placeholder
mk_MK: обезбедено поле за орг нацрт

en: Organisation:
mk_MK: организација:

en: Oriya grade 1
mk_MK: Оријски I степен

en: Outline view
mk_MK: надворешен изглед

en: Package
mk_MK: пакет

en: Page {pageNumber}
mk_MK: Страница {pageNumber}

en: Pages and spacing
mk_MK: страници и просторност

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
mk_MK: Поновите модели од Papenmeier BRAILLEX

en: Papenmeier BRAILLEX older models
mk_MK: постарите модели од Papenmeier BRAILLEX

en: Pass next key through
mk_MK: ја префрла наредната претисната комбинација

en: Pattern
mk_MK: оригинален

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
mk_MK: ја извршува основната задача врз моменталниот навигаторски објект (на пример: го притиска него, ако тој претставува копче)

en: Persian 8 dot computer braille
mk_MK: Персијско 8точковно брајово писмо

en: Persian grade 1
mk_MK: Персијски I степен

en: Picture placeholder
mk_MK: обезбедено поле за фотографија

en: Pie
mk_MK: Пита

en: Pie of Pie
mk_MK: пита на пита

en: Pivot Chart Drop Zone
mk_MK: Pivot нацрт зона на упатување

en: Pivot Chart Field Button
mk_MK: Pivot нацрт копче на полето

en: Play a sound for logged e&rrors:
mk_MK: Пушти звук за забележани гр&ешки:

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
mk_MK: титкај кога  &се појавува автосугестија

en: Play sound for &spelling errors while typing
mk_MK: титкај доколку има грешки &при пишувањето

en: Please Donate
mk_MK: те замолуваме да донираш

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
mk_MK: Оневозможете ја завесата на екранот пред да користите Windows OCR.

en: Please press OK to start the installed copy.
mk_MK: те молиме претисни во ред за да ја стартуваш инсталираната копија.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
mk_MK: те молиме одбери го директориумот каде што ќе биде направена преносната копија.

en: Please wait
mk_MK: те молиме почекај

en: Please wait while NVDA is being installed
mk_MK: те молиме да почекаш додека НВДА да биде инсталиран.

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
mk_MK: те молиме да почекаш додека да биде создадена преносната копија од НВДА

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
mk_MK: те молиме да почекаш додека нагодувањата се копираат во системската конфигурација

en: Please wait while the add-on is being installed.
mk_MK: Те молиме почекај додека додатокот се инсталира

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
mk_MK: Те молиме да почекаш додека се ажурира твојата претходна инсталација од НВДА.

en: Plot area
mk_MK: место за заплетот

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
mk_MK: местото за заплетот, висина: {plotAreaInsideHeight:.0f}, широчина: {plotAreaInsideWidth:.0f}, горниот дел: {plotAreaInsideTop:.0f}, левиот дел: {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugins reloaded
mk_MK: плугинзите се вчитани од ново

en: Polish 8 dot computer braille
mk_MK: Полско 8точковно компјутерско брајово писмо

en: Polish literary braille
mk_MK: Полско литературно Брајово писмо

en: Polynomial
mk_MK: Полиномско

en: Portrait
mk_MK: портрет

en: Portuguese 8 dot computer braille
mk_MK: Португалско 8точковно компјутерско брајово писмо

en: Portuguese grade 1
mk_MK: Португалски I степен

en: Portuguese grade 2
mk_MK: Португалски II степен

en: Positioned at {x}, {y}
mk_MK: Позициониран на {x}, {y}

en: Power
mk_MK: Потенција

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
mk_MK: Во модот на пребарување презентира информации за форматирање за моменталната позиција на курсорот за преглед.

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
mk_MK: Во пребарувачкиот мод ги чита информациите за форматирањето на текстот којшто се наоѓа под курсорот за текст.

en: Preserve
mk_MK: задржи

en: Press twice to copy or reset the start marker
mk_MK: притисни двапати за да ископираш или да го ресетираш почетниот маркер

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
mk_MK: ако се претисне еднаш го поставува фокусот од тастатурата на навигаторскиот објект, а доколку се претисне двапати го поставува системскиот курсор на местото од курсорот за преглед

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
mk_MK: Со едно притискање, се враќа тековната конфигурација во претходно зачуваната состојба. Со три притискања се ресетира во фабрички поставки.

en: Primary Category Axis
mk_MK: Ос на примарна категориј

en: Primary Series Axis
mk_MK: Примарна сериј на ос

en: Primary Value Axis
mk_MK: Примарна вредност на ос

en: Primary footer
mk_MK: примарно подножје

en: Primary header
mk_MK: Примарно заглавје

en: Print Preview
mk_MK: изглед пред печатење

en: Profile
mk_MK: профил

en: Profile Triggers
mk_MK: активатори за профил

en: Profile name:
mk_MK: име на профилот:

en: Progress &bar output:
mk_MK: соопштувања од лентата за &прогрес:

en: Punctuation/symbol &level:
mk_MK: ниво на &интерпункција:

en: Punjabi grade 1
mk_MK: Панџаби I степен

en: Python Console
mk_MK: pithon конзола

en: Quits NVDA!
mk_MK: го исклучува нвда!

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
mk_MK: RGB црвена {rgb.red}, зелена {rgb.green}, сина {rgb.blue}

en: Radar
mk_MK: Радар

en: Radar Axis Labels
mk_MK: радарски ознаки на оската

en: Radar with Data Markers
mk_MK: Радар со маркери за податоци

en: Rate boos&t
mk_MK: Зголемувач на бр&зина

en: Re&move
mk_MK: &отстрани

en: Re-&download update
mk_MK: &Преземи го ажурирањето одново

en: Read by &paragraph
mk_MK: читај по &пасуси

en: Reads all controls in the active window
mk_MK: Ги чита сите контроли во активниот прозорец

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
mk_MK: Чита од курсорот за преглед до крајот на тековниот текст, поместувајќи го курсорот за преглед како што се движи

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
mk_MK: чита од системскиот курсор до крајот на текстот, носејќи го курсорот како што чита

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
mk_MK: Ја чита тековната статусна лента на апликацијата и го поместува НВДА курсорот во неа

en: Reads the current application status bar.
mk_MK: Ја чита лентата за статус на тековната апликација.

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
mk_MK: Ја чита статусната лента од тековната апликација. Ако се притисне двапати, ја изговара таа информација буква по буква. А ако се притисне трипати, го копира она од статусната лента на клипбордот

en: Recognition &language:
mk_MK: &јазик на препознавање:

en: Recognition failed
mk_MK: препознавањето е неуспешно

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
mk_MK: Ја препознава содржината на тековниот објект за навигатор со Windows OCR

en: Recognizing
mk_MK: препознавањето е во прогрес

en: Refresh	F5
mk_MK: Освежи	F5

en: Refreshed
mk_MK: освежено

en: Refreshes the document content
mk_MK: ја освежува содржината на документот

en: Regular &expression
mk_MK: Р&егуларен израз

en: Reload plugins
mk_MK: одново вчитај ги плугинзите

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
mk_MK: ги вчитува одново апликациските модули и глобалните плугинзи без да се рестартира НВДА, нешто што може да е корисно за девелоперите

en: Remind me &later
mk_MK: Потсети ме &подоцна

en: Remove all
mk_MK: Избриши ги сите

en: Removed {address}    from row headers
mk_MK: {address}    е отстрането од заглавјата на редовите

en: Rename Profile
mk_MK: Преименувај го профилот

en: Replacement
mk_MK: заменски

en: Report &notifications
mk_MK: Соопштувај &известувања

en: Report &tooltips
mk_MK: соопштувај го &појаснувањето за алатката

en: Report 'has details' for structured annotations
mk_MK: Соопштувај детали за структурирани белешки

en: Report aria-description always
mk_MK: Секогаш соопштувај ги aria описите

en: Report backg&round progress bars
mk_MK: Известувања за п&рогрес лентите во позадина

en: Report changes to the &composition string
mk_MK: соопшти ги промените во &стрингот што се создава

en: Report changes to the &reading string
mk_MK: соопшти ги промените во &стрингот што се чита

en: Report dynamic &content changes
mk_MK: соопштувај ги динамичките промени &во содржината

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
mk_MK: Читај промени на &форматирање по курсорот (може да предизвика забавување или сецкање)

en: Report mouse &shape changes
mk_MK: соопшти ги промените при курсорот од глувчето, & промените во неговата форма

en: Report object &descriptions
mk_MK: соопштувај ги описите од &објектите

en: Report object &position information
mk_MK: соопштувај ги информациите поврзани со &местоположбата на објектот

en: Report object shortcut &keys
mk_MK: соопштувај ги кратенките &за објектите

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
mk_MK: Соопштувај го резимето за деталите на белешките под системскиот курсор.

en: Report transparent color values
mk_MK: Соопштувај транспарентни вредности на боја

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
mk_MK: ја соопштува состојбата на батеријата и преостанатото време за користење од неа доколку повеќенасочното полнење не е приклучено

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
mk_MK: Чита информации за форматирање за моменталната позиција на курсорот за преглед.

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
mk_MK: Чита информации за форматирање за моменталната позиција на курсорот за преглед. Ако се притисне двапати, ги презентира информациите во модот на пребарување

en: Reports formatting info for the text under the caret.
mk_MK: Чита информации за форматирањето на текстот којшто се наоѓа под курсорот за текст.

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
mk_MK: Чита информации за форматирањето на текстот којшто се наоѓа под курсорот за текст. Со притискање двапати ги чита информациите во пребарувачкиот мод.

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
mk_MK: Го носи курсорот до или го активира објектот под оваа келија

en: Reports information about the location of the current navigator object.
mk_MK: Дава информација за локацијата на навигаторскиот објект

en: Reports information about the location of the currently focused object.
mk_MK: Дава информација за локацијата на фокусираниот објект.

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
mk_MK: дава информации за локацијата на текстот под курсорот, или доколку не постои курсор, дава информација за фокусираниот објект.

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
mk_MK: дава информации за локацијата на текстот под курсорот за преглед, или информација за локацијата на навигаторскиот објект доколку нема текст под курсорот за преглед

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
mk_MK: дава информации за локацијата на текстот или објектот под системскиот курсор. Претискајќи го ова двапати би можело да даде дополнителни детали.

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
mk_MK: дава информации за локацијата на текстот или објектот под курсорот за преглед. Претискајќи го ова двапати би можело да даде дополнителни детали.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
mk_MK: го соопштува знакот од моменталниот навигаторски објект каде што курсорот за преглед е позициониран. Притискајќи го тоа двапати, соопштува некаков опис или пример за тој знак.  Притискајќи го трипати, ја соопштува нумеричката вредност за тој знак во децимални и хексадецимални броеви.

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
mk_MK: Ја соопштува линијата што во тој момент се наоѓа под курсорот на апликацијата. Претискајќи го ова копче двапати, линијата во моментот ќе биде изговорена буква по буква. Претискајќи го трипати, линијата ќе биде изговорена буква по буква, притоа ќе се користи и опис на знаците.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
mk_MK: го соопштува моменталниот навигаторски објект. Доколку се притисне двапати ја изговара буква по буква оваа информација, а ако се притисне трипати ги копира името и вредноста на тој објект, зачувувајќи ги на клипбордот.

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
mk_MK: го соопштува преостанатото време од траката што свири во моментот, доколку воопшто има трака која свири во тој момент.

en: Reports the length of the currently playing track, if any
mk_MK: го соопштува преостанатото време од траката што свири во моментот, доколку воопшто има трака којашто свири во тој момент.

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
mk_MK: ја соопштува линијата под моменталниот навигаторски објект каде што курсорот за преглед е поставен. Доколку ова копче се притисне двапати, таа линија ќе биде изговорена буква по буква, а доколку се притисне трипати, исто така ќе се изговори буква по буква, но истовремено тоа ќе се направи со знаковен опис.

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
mk_MK: Го чита името на тековниот профил за конфигурација на NVDA

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
mk_MK: ги соопштува новите објект или содржина под твојот прст, доколку тие се разликуваат од оние што си ги допрел претходно

en: Reports the note or comment thread on the current cell
mk_MK: Ја чита белешката или коментарите на тековната ќелија

en: Reports the object and content directly under your finger
mk_MK: ги соопштува објектот и содржината што се наоѓаат директно под твојот прст

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
mk_MK: го соопштува преостанатото време од траката што свири во моментот, доколку воопшто свири

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
mk_MK: Го чита симболот каде што е позициониран курсорот за преглед. Со притискање двапати, ги покажува симболот и текстот  во модот за пребарување.

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
mk_MK: го соопштува насловот на моменталната апликација или  прозорецот што е на преден план. Доколку се притисне двапати, го изговара насловот буква по буква, а доколку се притисне трипати, го копира насловот ставајќи го на клипбордот.

en: Reset all settings to default state
mk_MK: врати ги сите нагодувања на основната состојба

en: Reset all settings to saved state
mk_MK: врати ги сите нагодувања до сочуваната состојба

en: Reset gestures
mk_MK: Ресетирај ги гестовите

en: Reset to factory &defaults
mk_MK: Ресетирај на фабричките поставки и стандардни вре&дности

en: Restart
mk_MK: рестартирај

en: Restart &later
mk_MK: Рестартирај &подоцна

en: Restart &now
mk_MK: Рестартирај &сега

en: Restart NVDA
mk_MK: рестартирање на НВДА

en: Restart with add-ons disabled
mk_MK: рестартирај го со исклучени додатоци

en: Restart with debug logging enabled
mk_MK: рестартирај го со вклучен debug logging

en: Restarts NVDA!
mk_MK: го рестартира нвда!

en: Restore defaults
mk_MK: Вратете ги стандардните поставки

en: Result
mk_MK: Резултатот

en: Review Cursor
mk_MK: Курсор за преглед

en: Right
mk_MK: десно

en: Right aligned
mk_MK: порамнето е оддесно

en: Right click
mk_MK: Десен клик

en: Romanian
mk_MK: Румунски

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
mk_MK: го носи курсорот до или го активира објектот под оваа келија

en: Run COM Registration Fixing tool...
mk_MK: стартувај ја алатката за фиксирање на регистрирањето

en: Russian contracted braille
mk_MK: Руско скратено Брајово писмо

en: Russian literary braille
mk_MK: Руско литературно Брајово писмо

en: Russian literary braille (detailed)
mk_MK: Руско литературно Брајово писмо (детално)

en: Sanskrit grade 1
mk_MK: Санскрт I степен

en: Save &as...	Ctrl+S
mk_MK: сочувај &како...	Ctrl+S

en: Save As
mk_MK: сочувај како

en: Saves the current NVDA configuration
mk_MK: ја сочувува моменталната конфигурација на нвда

en: Say &cap before capitals
mk_MK: изговори &голема пред големите букви

en: Say all
mk_MK: изговори се

en: Scatter
mk_MK: Облак

en: Scatter with Lines
mk_MK: облак со линии

en: Scatter with Lines and No Data Markers
mk_MK: Облак без линии и маркери за податоци

en: Scatter with Smoothed Lines
mk_MK: Облак со дебели линии

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
mk_MK: Облак со дебели линии и без маркери за податоци

en: Screen Curtain
mk_MK: Завеса на екранот

en: Screen curtain disabled
mk_MK: Завесата на екранот е исклучена.

en: Screen curtain enabled
mk_MK: Завесата на екранот е вклучена.

en: Screen curtain not available
mk_MK: Завесата на екранот не е достапна

en: Screen review
mk_MK: преглед на екранот

en: Scrolls the braille display back
mk_MK: го скрола брајовиот дисплеј наназат

en: Scrolls the braille display forward
mk_MK: го скрола брајовиот дисплеј нанапрет

en: Secondary Category Axis
mk_MK: Секундарна категорија на ос

en: Secondary Series Axis
mk_MK: Секундарна сериј на ос

en: Secondary Value Axis
mk_MK: Секундарна вредност на ос

en: Secure Desktop
mk_MK: Заштитена работна површина

en: Seika Braille Displays
mk_MK: брајовите дисплеи Seika

en: Select Braille Display
mk_MK: одберете брајов дисплеј

en: Select Synthesizer
mk_MK: Одберете синтетизатор

en: Select until the end of the current result
mk_MK: Обележи до крајот на тековниот резултат

en: Select until the start of the current result
mk_MK: Обележи до почетокот на тековниот резултат

en: Sepedi grade 1
mk_MK: Сепеди И степен

en: Sepedi grade 2
mk_MK: Сепеди ИИ степен

en: Serbian grade 1
mk_MK: Српски I степен

en: Serial: {portName}
mk_MK: Серијски: {portName}

en: Series Lines
mk_MK: серии на линии

en: Sesotho grade 1
mk_MK: Сесото И степен

en: Sesotho grade 2
mk_MK: Сесото ИИ степен

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
mk_MK: постави ги редот {rowNumber} и колоната {columnNumber} како почеток на заглавјата од колоната

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
mk_MK: постави ги редот {rowNumber} и колоната {columnNumber} како почеток на заглавјата од редот

en: Set {address} as start of column headers
mk_MK: постави го {address} како почеток на заглавјата на колоните

en: Set {address} as start of row headers
mk_MK: постави го {address} како почеток на заглавјата на редовите

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
mk_MK: Го поставува навигаторот на тековниот фокус и курсорот за преглед на позицијата на курсорот за текст во него, доколку е можно тоа.

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
mk_MK: го поставува навигаторскиот објект до моменталниот објект под курсорот од глувчето и го изговара тоа

en: Setswana grade 1
mk_MK: Сетсвана И степен

en: Setswana grade 2
mk_MK: Сетсвана ИИ степен

en: Setting HID keyboard simulation not supported
mk_MK: Нагодувањето на тастатурно симулирање на ХИД не е поддржано

en: Shape
mk_MK: форма

en: Sheet {0}, {1}
mk_MK: работниот лист {0}, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
mk_MK: прикажи& ги опциите за излегување додека излегуваш од НВДА

en: Show indefinitely
mk_MK: Покажи на неодредено време

en: Show messages
mk_MK: Прикажи пораки

en: Shows NVDA's braille settings
mk_MK: го прикажува нвда-диалогот за брајовите нагодувања

en: Shows NVDA's browse mode settings
mk_MK: го прикажува нвда-диалогот за нагодувањата за пребарување

en: Shows NVDA's document formatting settings
mk_MK: го прикажува нвда-дијалогот за нагодувањата при оформување на документите

en: Shows NVDA's general settings
mk_MK: го прикажува нвда-диалогот со општите нагодувања

en: Shows NVDA's input composition settings
mk_MK: го прикажува нвда-диалогот за нагодувањата на внесените комбинации

en: Shows NVDA's keyboard settings
mk_MK: го прикажува нвда-диалогот за тастатурните нагодувања

en: Shows NVDA's mouse settings
mk_MK: го прикажува нвда-диалогот за нагодувањата на глувчето

en: Shows NVDA's object presentation settings
mk_MK: го прикажува нвда-диалогот за нагодувањата при прикажувањето на објекти

en: Shows NVDA's review cursor settings
mk_MK: го прикажува нвда-диалогот за нагодувањата на курсорот за преглед

en: Shows NVDA's speech settings
mk_MK: го прикажува нвда-диалогот за нагодувањата за изговорот.

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
mk_MK: прикажува опции  поврзани со обележаниот текст  или текстот под курсорот

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
mk_MK: го прикажува нвда дијалогот за конфигурирање на профили

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
mk_MK: го прикажува нвда-диалогот за одбирање на брајовиот дисплеј.

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
mk_MK: го прикажува нвда диалогот за основниот речник

en: Shows the NVDA input gestures dialog
mk_MK: го прикажува нвда дијалогот за внесување на команди

en: Shows the NVDA menu
mk_MK: го прикажува менито на нвда

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
mk_MK: го прикажува нвда дијалогот за изговор на симболите

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
mk_MK: го прикажува нвда-диалогот за одбирање на синтетизатор.

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
mk_MK: го прикажува нвда дијалогот за привремениот речник

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
mk_MK: го прикажува нвда дијалогот за речникот за одделни гласови

en: Shows the long description at this position if one is found.
mk_MK: Го прикажува долгиот опис на оваа позиција доколку тој постои.

en: Simple review mode off
mk_MK: едноставниот мод за преглед е исклучен

en: Simple review mode on
mk_MK: едноставниот мод за преглед е вклучен

en: Single letter navigation off
mk_MK: Еднознаковната навигација е исклучена

en: Single letter navigation on
mk_MK: Еднознаковната навигација е вклучена

en: Single line spacing
mk_MK: еднолинијски prored

en: Sleep mode off
mk_MK: Модот спиење е исклучен

en: Sleep mode on
mk_MK: Модот спиење е вклучен

en: Slice color: {colorName}
mk_MK: Боја на парчиња: {colorName}

en: Slide Master view
mk_MK: изглед на главните слајдови

en: Slide Number placeholder
mk_MK: обезбедено поле за лизгач од броеви

en: Slide Show - complete
mk_MK: приказот на слајдот е целосен

en: Slide Sorter view
mk_MK: изглед на подреденоста на слајдовите

en: Slide show - {slideName}
mk_MK: приказ на слајдот - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
mk_MK: бележник за прикажаниот слајд - {slideName}

en: Slide view
mk_MK: изглед на слајдовите

en: Slide {slideNumber}
mk_MK: слајд {slideNumber}

en: Slovak grade 1
mk_MK: Словачки I степен

en: Slovenian 8 dot computer braille
mk_MK: Словенечко 8 точковно брајово писмо

en: Slovenian grade 1
mk_MK: Словенечки I степен

en: Southern Vietnamese grade 1
mk_MK: Јужен Виетнамски И степен

en: Spanish 8 dot computer braille
mk_MK: Шпанско 8точковно компјутерско брајово писмо

en: Spanish grade 1
mk_MK: Шпански I степен

en: Spanish grade 2
mk_MK: Шпански втор степен

en: Speak
mk_MK: со изговор

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
mk_MK: Читај лозинки во сите  конзоли (може да ги подобри перформансите)

en: Speak and beep
mk_MK: со изговор и титкање

en: Speak c&ommand keys
mk_MK: Изговарање на к&омандните копчиња

en: Speak progress bar updates
mk_MK: изговарај ги ажурирањата на лентата за прогрес

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
mk_MK: го изговара името на датотеката од активната апликација заедно со моментално вчитаниот апликациски модул

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
mk_MK: го изговара зборот од моменталниот навигаторски објект, онаму каде што курсорот за преглед е позициониран. Притискајќи го ова двапати го изговара зборот буква по буква, а притискајќи трипати го изговара зборот буква по буква, но истото е придружено со знаковен опис.

en: Speech
mk_MK: Говор

en: Speech &dictionaries
mk_MK: &речници за говор

en: Speech &interrupt for typed characters
mk_MK: Прекин на говор за внесени знац&и

en: Speech i&nterrupt for Enter key
mk_MK: Прекин на говор за копчето Е&нтер

en: Spells the current application status bar.
mk_MK: Ја чита буква по буква лентата за статус на тековната апликација.

en: St&art NVDA after I sign in
mk_MK: Вклучи ја NVDA откако ќе се најавам на Windows

en: St&yle
mk_MK: &стил

en: Stacked Area
mk_MK: заглавено подрачје

en: Stacked Bar
mk_MK: заглавена лента

en: Stacked Column
mk_MK: заглавена колона

en: Stacked Cone Bar
mk_MK: заглавена конусна лента

en: Stacked Cone Column
mk_MK: заглавена конусна колона

en: Stacked Cylinder Bar
mk_MK: заглавена цилиндреста лента

en: Stacked Line
mk_MK: заглавена линија

en: Stacked Line with Markers
mk_MK: заглавена линија со маркери

en: Stacked Pyramid Bar
mk_MK: превиткана пирамидна лента

en: Stacked Pyramid Column
mk_MK: заглавена пирамидна колона

en: Standard HID Braille Display
mk_MK: Стандарден HID брајов дисплеј

en: Start marked
mk_MK: почетокот е обележан

en: Styles
mk_MK: стилови

en: Su&perscripts and subscripts
mk_MK: Наттекст и &поттекст

en: Subject:
mk_MK: наслов:

en: Subscript
mk_MK: поттекст

en: Subtitle placeholder
mk_MK: обезбедено поле за поттекст

en: Success
mk_MK: успешно

en: Successfully copied NVDA user settings
mk_MK: успешно се копирани нвда корисничките нагодувања

en: Successfully installed NVDA.
mk_MK: НВДА успешно е инсталиран

en: Successfully updated your installation of NVDA.
mk_MK: Твојата инсталација од НВДА успешно е ажурирана

en: Suggestions
mk_MK: сугестии

en: Superscript
mk_MK: наттекст

en: Surface (Top View wireframe)
mk_MK: површина (со изглед на жица гледано одгоре)

en: Surface (Top View)
mk_MK: површина гледана одгоре

en: Swedish 8 dot computer braille
mk_MK: Шведско 8 точковно брајово писмо

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
mk_MK: те префрла на следниот мод за преглед (на пр. објект, документ или екран) и ја мести позицијата за преглед на местото од навигаторскиот објект

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
mk_MK: те префрла на претходниот мод за преглед (на пр. објект, документ или екран) и ја мести позицијата за преглед на местото од навигаторскиот објект

en: Symbol
mk_MK: Симбол

en: Symbol "%s" is already present.
mk_MK: Симболот "%s" веќе постои.

en: Symbol Pronunciation (%s)
mk_MK: изговор на симболот за (%s)

en: Symbol level %s
mk_MK: Нивото на соопштени симболи е поставено на %s

en: Synthesizer Error
mk_MK: грешка во синтетизаторот

en: System caret
mk_MK: Системски курсор

en: System focus
mk_MK: Системски фокус

en: System status
mk_MK: Системски статус

en: Table description
mk_MK: опис на табела

en: Table information
mk_MK: информации за табела

en: Table placeholder
mk_MK: обезбедено поле за табела

en: Tamil grade 1
mk_MK: Тамилски I степен

en: Taskbar
mk_MK: лента со активните задачи

en: Tatar grade 1
mk_MK: Татарски И степен

en: Telugu grade 1
mk_MK: Телугу I степен

en: Temporarily d&isable all triggers
mk_MK: привремено &исклучи ги сите активатори

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
mk_MK: Завесата на екранот е привремено вклучена до следното рестартирање

en: Temporary dictionary
mk_MK: привремен речник

en: Terminal programs
mk_MK: Програми за терминал

en: Tether B&raille:
mk_MK: Префрли го кур&сорот

en: Text &unit resolution:
mk_MK: резолуција на &:текстот и курсорот од глувчето

en: Text frame
mk_MK: рамка на текстот

en: Text placeholder
mk_MK: обезбедено поле за текст

en: Text review
mk_MK: Преглед на текст

en: That profile already exists. Please choose a different name.
mk_MK: Тој профил веќе постои. Те молиме избери друго име.

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
mk_MK: Следниве параметри на командната линија се непознати за НВДА: {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
mk_MK: следните опции ги контролираат нештата за обликување на документи што ги соопштува НВДА.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
mk_MK: Следните поставки се за напредни корисници. Со нивно менување може да се појави неправилно функционирање на NVDA. Ве молиме, променете ги само ако знаете што правите или сте специјално упатени од развивачите на NVDA.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
mk_MK: инсталацијата неможе да ја отстрани или да ја препише датотеката. Некоја друга копија од НВДА можеби работи на некоја друга најавена корисничка сметка. Те молиме да се осигураш дека сите инсталирани копии од НВДА се исклучени и тогаш обиди се повторно да го инсталираш.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
mk_MK: Инсталирањето на НВДА беше неуспешно. Те молиме провери го прегледувачот на регистерот за повеќе детали.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
mk_MK: патеката за инсталирање на НВДА е променета. Сега тој ќе биде инсталиран во {path}

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
mk_MK: наредното копче/комбинација што ќе биде притиснато, нема да биде интерпретирано од нвда, туку директно ќе се пренесе на самиот виндовс

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
mk_MK: Панелот со нагодувања којшто се обидовте да го отворите е недостапен на овој систем.

en: There is no text on the clipboard
mk_MK: нема никаков текст на клипбордот

en: This change requires administrator privileges.
mk_MK: Оваа промена бара администраторски привилегии.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
mk_MK: овој активатор веќе се користи за некој друг профил. Доколку продолжиш, тој ќе биде земен од таму и користен за овој профил овде.
    Дали си сигурен дека сакаш да продолжиш?

en: Thumbnails
mk_MK: мини-примероци

en: Title Master view
mk_MK: изглед на главните наслови

en: Title placeholder
mk_MK: обезбедено поле за наслов

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
mk_MK: За да создадеш преносна копија од НВДА, те молиме одбери ја патеката и останатите опции и кликни го копчето продолжи

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
mk_MK: за да го уредиш овој профил, потребно е рачно да го активираш. Штом ќе бидеш готов со уредувањето, потребно е рачно да го деактивираш за да се врати за нормална употреба.
    Дали сакаш сега рачно да го активираш?

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
mk_MK: За да го инсталираш НВДА на твојот тврд диск, те молиме претисни го копчето продолжи.

en: To:
mk_MK: до:

en: Toggle HID keyboard simulation
mk_MK: Го вклучува тастатурното симулирање на ХИД.

en: Toggle braille input
mk_MK: го вклучува и исклучува брајов влез

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
mk_MK: го менува начинот за поврзување на брајовото меѓу позициите за фокус и преглед

en: Toggle the braille cursor on and off
mk_MK: го вклучува и исклучува брајовиот курсор

en: Toggle the way context information is presented in braille
mk_MK: го менува начинот на кој што информациите од контекстот се прикажани на брајово

en: Toggles HID keyboard simulation
mk_MK: Вклучува и изклучува симулацијата на хид тастатура

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
mk_MK: кружејќи меѓу модовите на титкање, изговор, и титкање и изговор и исклучено , ги активира истите соопштувајќи го напредокот во ажурирањата на лентата за прогрес

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
mk_MK: те префрла помеѓу модот за пребарување и модот за фокусирање. Доколку си во модот за фокусирање, претиснатите копчиња ќе имаат влијание на апликацијата, дозволувајќи ти да имаш интеракција со истата. Доколку си во модот за пребарување, ќе може да се  движиш со курсорот по документот, користејќи ги копчињата за брза навигација и тн.

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
mk_MK: го префрла соопштувањето меѓу белешките на презентерот и вистинската содржина од слајдот. Ова не го менува она што е видливо на екранот, туку само она што корисникот на НВДА може да го прочита.

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
mk_MK: Го предизвикува исклучувањето на сите активатори во конфигурираните профили. Ова исклучување трае се дури НВДА не се рестартира.

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
mk_MK: Менува колку текст ќе се изговори кога глувчето се движи

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
mk_MK: Го вклучува/исклучува вистинскиот распоред од екранот во ХТМЛ документите

en: Toggles on and off reporting if clickable
mk_MK: го вклучува и исклучува соопштувањето на нештата што можат да се кликнат

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
mk_MK: Вклучени и исклучени табели на изглед

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
mk_MK: го вклучува и исклучува движењето на навигаторскиот објект, без разлика на промените во фокусот

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
mk_MK: го вклучува и исклучува заедничкото движење на курсорот за преглед и обичниот курсор

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
mk_MK: Вклучува и исклучува известување за знаци на CLDR, како што се емоџи знаците.

en: Toggles on and off the reporting of articles
mk_MK: Вклучува и исклучува известувања за статии

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
mk_MK: го вклучува и исклучува соопштувањето на цитатите

en: Toggles on and off the reporting of colors
mk_MK: го вклучува или исклучува соопштувањето на боите

en: Toggles on and off the reporting of comments
mk_MK: го вклучува или исклучува соопштувањето на коментарите

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
mk_MK: го вклучува и исклучува соопштувањето на динамичките промени во контекстот, како на пр.: нов текст во ДОС виндовс конзолата

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
mk_MK: го вклучува или исклучува соопштувањето на нагласувањата

en: Toggles on and off the reporting of font changes
mk_MK: го вклучува или исклучува соопштувањето на промените во фондот

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
mk_MK: го вклучува или исклучува соопштувањето на промените во големината на фондот

en: Toggles on and off the reporting of frames
mk_MK: го вклучува и исклучува соопштувањето на рамките

en: Toggles on and off the reporting of graphics
mk_MK: Вклучува и исклучува известувања за слики

en: Toggles on and off the reporting of groupings
mk_MK: Вклучува и исклучува известувања за групирања

en: Toggles on and off the reporting of headings
mk_MK: го вклучува или исклучува соопштувањето на насловите

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
mk_MK: Го вклучува и исклучува соопштувањето на обележаниот текст

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
mk_MK: го вклучува и исклучува соопштувањето на ориентирите

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
mk_MK: го вклучува или исклучува соопштувањето на бројот на линии

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
mk_MK: го вклучува или исклучува соопштувањето за просторот меѓу линиите

en: Toggles on and off the reporting of links
mk_MK: го вклучува или исклучува соопштувањето на линковите

en: Toggles on and off the reporting of lists
mk_MK: го вклучува или исклучува соопштувањето на листите

en: Toggles on and off the reporting of pages
mk_MK: го вклучува или исклучува соопштувањето на страниците

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
mk_MK: го вклучува или исклучува соопштувањето за вовлеченоста на параграфите

en: Toggles on and off the reporting of revisions
mk_MK: го вклучува или исклучува соопштувањето на ревизиите

en: Toggles on and off the reporting of style changes
mk_MK: го вклучува или исклучува соопштувањето на промените во стилот

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
mk_MK: Вклучува и исклучува читање на наттекстт и поттекст

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
mk_MK: го вклучува или исклучува соопштувањето на координатите за полињата во табелите

en: Toggles on and off the reporting of tables
mk_MK: го вклучува или исклучува соопштувањето на табелите

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
mk_MK: го вклучува или исклучува соопштувањето на порамнувањето на  текстот

en: Toggles simple review mode on and off
mk_MK: го вклучува и исклучува едноставниот мод за преглед

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
mk_MK: Го вклучува/исклучува еднознаковното навигирање. Кога тоа е вклучено, претиснатите букви во модот за пребарување те префрлаат на разни елементи по страницата. Кога тоа е исклучено, тие претиснати тастери го префрлуваат своето влијание на апликацијата

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
mk_MK: Го вклучува или исклучува модот спиење за активната апликацијата.

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
mk_MK: Го вклучува и исклучува прегледувачот на брајово писмо, лебдечки прозорец што ви овозможува да се види брајовото писмо и еквивалент на текстот за секој знак во Брајово писмо.

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
mk_MK: го вклучува и исклучува нвда наблјудувачот на изговореното, прозорче на кое се прикажува целиот текст што нвда го изговара во моментот.

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
mk_MK: ги соопштува, односно не ги соопштува информациите како што преку нив поминува курсорот од глувчето

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
mk_MK: Ја менува состојбата на завесата на екранот, вклучете за да го сокриете екранот со црна слика или исклучете за да ги прикажете содржините на екранот. Со едно притискање, завесата на екранот се вклучува сè додека не ја рестартирате NVDA. Со две притискања, завесата на екранот се вклучува сè додека не ја исклучете.

en: Toggles the support of touch interaction
mk_MK: Вклучува или исклучува поддршка за интеракција на допир

en: Top
mk_MK: најгоре

en: Total time not available
mk_MK: Вкупното време не е достапно

en: Touch Interaction
mk_MK: Интеракција на допирни екрани

en: Touch interaction disabled
mk_MK: Интеракцијата на допир е исклучена

en: Touch interaction enabled
mk_MK: Интеракцијата на допир е вклучена

en: Touch interaction not supported
mk_MK: Интеракцијата на допир не е поддржана

en: Touch screen
mk_MK: Екран на допир

en: Translates any braille input
mk_MK: го трансформира она што било внесено на брајово

en: Translates any braille input and presses the enter key
mk_MK: го трансформира текстот што сте го внеле на брајово во визуелно писмо и го стиска копчето ентер

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
mk_MK: Се обидува да ја прочита документацијата за избраната ставка за автоматско текст комплетирање.

en: Triggers
mk_MK: активатори

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
mk_MK: верувај им на јазиците од гласовите кога ќе процесуираш знаци и симболи

en: Tshivenda grade 1
mk_MK: Швајвенда прв степен

en: Tshivenda grade 2
mk_MK: Швајвенда втор степен

en: Turkish grade 1
mk_MK: Турски прв степен

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
mk_MK: Ја вклучува или исклучува помошта за внес. Кога таа е вклучена, за која било комбинација што ќе се притисне, ќе биде соопштена скриптата поврзана со неа, серазбира доколку таа постои.

en: Type
mk_MK: вид

en: Type exit() to exit the console
mk_MK: напиши exit() за да излезеш од конзолата

en: Type help(object) to get help about object.
mk_MK: напиши help(object) за да добиеш помош за објектот

en: Type the text you wish to find
mk_MK: Напишете го текстот што сакате да го пронајдете

en: Type:
mk_MK: Вид:

en: UIA when available
mk_MK: UIA кога е достапно

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
mk_MK: боја

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: gradient
mk_MK: градиент

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
mk_MK: без пополнување

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
mk_MK: шема

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
mk_MK: слика

en: Ukrainian computer braille
mk_MK: Украинско компјутерско Брајово писмо

en: Ukrainian grade 1
mk_MK: Украински прв степен

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
mk_MK: Корисничкиот интерфејс за провајдерот за подобрување на видливоста не може да се конфигурира и затоа не може да се вклучи.

en: Unable to copy
mk_MK: неможе да се копира

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
mk_MK: датотеката неможе да се ископира. Веројатно таа моментално се користи од некој друг процесор или немаш доволно простор на твојот диск каде што сакаш да ја ископираш.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
mk_MK: Не е во можност да ја копира содржината што се наоѓа на статусната лента

en: Unable to mark log position
mk_MK: Не може да се обележи позицијата на логот.

en: Unable to postpone update.
mk_MK: нема можност да се одложи ажурирањето.

en: Underline off
mk_MK: Подвлекувањето е исклучено

en: Underline on
mk_MK: Подвлекувањето е вклучено

en: Unicode braille
mk_MK: Брајов Јуникод

en: Unified English Braille Code grade 1
mk_MK: Унифицирано англиско брајово писмо I степен

en: Unified English Braille Code grade 2
mk_MK: Унифицирано англиско брајово писмо II степен

en: Uninstall NVDA
mk_MK: деинсталирај го NVDA

en: Unknown braille display
mk_MK: Непознат брајов ред

en: Unknown color
mk_MK: непозната боја

en: Unknown command line parameters
mk_MK: Непознати параметри на командната линија

en: Unlabeled
mk_MK: Необележано

en: Unsupported input
mk_MK: Неподржан влез

en: Untitled chart
mk_MK: нацрт без наслов

en: Up Bars
mk_MK: горни ленти

en: Updating NVDA
mk_MK: Ажурирање на НВДА

en: Urdu grade 1
mk_MK: Урду прв степен

en: Urdu grade 2
mk_MK: Урду втор степен

en: Use &screen layout (when supported)
mk_MK: користи го &распоредот од екранот (доколку е поддржано)

en: Use &spelling functionality if supported
mk_MK: изговарај &буква по буква доколку тоа е можно

en: Use NVDA during sign-in
mk_MK: Користете NVDA при најавување

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
mk_MK: Користете NVDA при најавување (потребни се администраторски привилегии)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
mk_MK: Користете UI автоматизација за пристап до контролите за табеларни пресметки на Microsoft &Excel кога се достапни

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
mk_MK: Користете ги моментално зачуваните поставки за време на најавувањето и на безбедните екрани (потребни се администраторски привилегии)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
mk_MK: Користете ја новата поддршка за карактери во старата Конзола на Windows кога е достапна

en: Use screen layout off
mk_MK: распоредот на екранот е исклучен

en: Use screen layout on
mk_MK: распоредот на екранот е вклучен

en: Use this profile for:
mk_MK: користи го овој профил за:

en: Use timeout
mk_MK: Користи тајм аут

en: User Guide
mk_MK: Упатство за корисници

en: User default
mk_MK: стандардно за корисникот

en: Uzbek grade 1
mk_MK: Узбекистански прв степен

en: V&ariant
mk_MK: В&аријанта

en: V&olume
mk_MK: &гласност

en: Version
mk_MK: верзија

en: Vertical Object placeholder
mk_MK: обезбедено поле за вертикален објект

en: Vertical Text placeholder
mk_MK: обезбедено поле за вертикален текст

en: Vertical Title placeholder
mk_MK: обезбедено поле за вертикален наслов

en: Vietnamese grade 0
mk_MK: Виетнамски 0 степен

en: Vietnamese grade 1
mk_MK: Виетнамски прв степен

en: Vietnamese grade 2
mk_MK: Виетнамски ИИ степен

en: Virtual Buffers
mk_MK: Виртуелни бафери

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
mk_MK: Виртуелно ги притиска НВДА копчето и шифт за да емулира тастатурна кратенка со брајовиот внес.

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
mk_MK: Виртуелно го притиска копчето нвда за да емулира тастатурна кратенка со брајовиот внес.

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
mk_MK: Виртуелно ги притиска копчињата алт и шифт за да емулира тастатурна кратенка со брајовиот внес.

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
mk_MK: Виртуелно го притиска копчето алт за да емулира тастатурна кратенка со брајовиот внес.

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
mk_MK: Виртуелно ги притиска копчињата контрол  и алт за да емулира тастатурна кратенка со брајовиот внес.

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
mk_MK: Виртуелно ги притиска копчињата контрол и шифт за да емулира тастатурна кратенка со брајовиот внес.

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
mk_MK: Виртуелно го притиска копчето контрол за да емулира тастатурна кратенка со брајовиот внес.

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
mk_MK: Виртуелно ги притиска копчињата контрол, алт, и шифт  за да емулира тастатурна кратенка со брајовиот внес.

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
mk_MK: Виртуелно ги притиска левото виндовс копче и шифт за да емулира тастатурна кратенка со брајовиот внес.

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
mk_MK: Виртуелно го притиска левото виндовс копче за да емулира тастатурна кратенка со брајовиот внес.

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
mk_MK: Виртуелно го притиска копчето шифт за да емулира тастатурна кратенка со брајовиот внес.

en: Vision
mk_MK: Визија

en: Vision Enhancement Provider Error
mk_MK: Грешка со провајдерот за подобрување на видливоста

en: Visual Highlight
mk_MK: Визуелно означување

en: Voice
mk_MK: гласовни нагодувања

en: Voice dictionary (%s)
mk_MK: Речник за гласот (%s)

en: Volume-High-Low-Close
mk_MK: волумен-високо-ниско-затворено

en: Volume-Open-High-Low-Close
mk_MK: волумен-отворено-високо-ниско-затворено

en: Waiting for Outlook...
mk_MK: се чека аутлук...

en: Waiting for Powerpoint...
mk_MK: Се чека на Powerpoint...

en: Walls
mk_MK: ѕидови

en: Warning
mk_MK: Предупредување

en: Warning!
mk_MK: Внимание!

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
mk_MK: Нам ни е потребна твојата помош за да продолжиме да го подобруваме НВДА.
    Овој проект примарно зависи од донации и грантови. Па донирајќи, помагаш во финансирањето за засилен развој.
    Дури и ако само $10 се донираат за секое преземање, ние ќе сме во можност да ги покриеме сите трошоци поврзани со проектот.
    Сите донации се примени од непрофитната организација НВ Аксес, која го развива НВДА.
    Ти благодариме за твојата поддршка.

en: We&lcome dialog...
mk_MK: Дијалогот д&обредојде...

en: Welcome to NVDA
mk_MK: добредојде во НВДА

en: Welcome to NVDA!
mk_MK: добредојде во НВДА!

en: Welsh grade 1
mk_MK: Велшки I степен

en: Welsh grade 2
mk_MK: Велшки II степен

en: What would you like to &do?
mk_MK: Што би сакал да &сториш?

en: What's &new
mk_MK: Што има &ново

en: What's new
mk_MK: Што има ново

en: Whole &word
mk_MK: Цел &збор

en: Windows C&onsole support:
mk_MK: Поддршка за Windows к&онзола:

en: Windows OCR not available
mk_MK: Windows OCR не е достапен

en: Windows OneCore voices
mk_MK: Windows OneCore гласови

en: Write the current configuration to nvda.ini
mk_MK: Запиши ја моменталната конфигурација во nvda.ini

en: X Error Bars
mk_MK: X ленти со грешки

en: Xhosa grade 1
mk_MK: Коса И степен

en: Xhosa grade 2
mk_MK: Коса ИИ степен

en: Y Error Bars
mk_MK: Y ленти со грешки

en: Yakut grade 1
mk_MK: Јакутски И степен

en: Yes
mk_MK: Да

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
mk_MK: Пред инсталирање си на верзијата {newVersion} од {summary}, која се чини дека веќе претходно е инсталирана. Затоа наместо инсталирање, дали би сакал да ја ажурираш истата?

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
mk_MK: се обидуваш да инсталираш постара верзија на НВДА од онаа што ја имаш во моментот. Доколку навистина сакаш да се вратиш на постара верзија , прво треба да ја откажеш оваа инсталација и комплетно да ја избришеш моменталната верзија на НВДА, пред да можеш да инсталираш некоја постара верзија.

en: You must choose a name for this profile.
mk_MK: Мора да напишете име за овој профил.

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
mk_MK: Вашата конфигурација содржи некакви грешки во себе. Затоа таа е ресетирана на фабричката конфигурација.
    Повеќе детали за ова, можете да најдете во датотеката од регистерот.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
mk_MK: Твојата датотека со команди содржи грешки.
    Повеќе детали за тоа, можете да најдете во датотеката од регистерот.

en: Zulu grade 1
mk_MK: Зулу И степен

en: Zulu grade 2
mk_MK: Зулу ИИ степен

[ctx: action]
en: Back
mk_MK: назат

[ctx: action]
en: Beginning
mk_MK: почеток

[ctx: action]
en: Document
mk_MK: документ

[ctx: action]
en: End
mk_MK: крај

[ctx: action]
en: Help
mk_MK: помош

[ctx: action]
en: Home
mk_MK: на почеток

[ctx: action]
en: Information
mk_MK: информација

[ctx: action]
en: Movie
mk_MK: филм

[ctx: action]
en: Next
mk_MK: следно

[ctx: action]
en: Sound
mk_MK: звук

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
mk_MK: Само во тест верзии на НВДА

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
mk_MK: Да

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
mk_MK: Стандардно (само кога е потребно)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
mk_MK: Не

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
mk_MK: Само кога е потребно

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
mk_MK: Вклучи UIA при користење на Мајкрософт Еџ и други 
    \vпрелистувачи базирани на &Chromium доколку е достапно:

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
mk_MK: Да

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
mk_MK: секогаш

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
mk_MK: Стандардно (каде што е соодветно)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
mk_MK: Само кога е потребно

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
mk_MK: Користете УИ автоматизација за пристап до контролите на документи на Microsoft &Word

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
mk_MK: каде што е соодветно

en: alert
mk_MK: алармирање

en: align center
mk_MK: порамнето е на средина

en: align distributed
mk_MK: порамнето е од обете страни

en: align justify
mk_MK: порамнето е од обете страни

en: align left
mk_MK: порамнето е на лево

en: align right
mk_MK: порамнето е на десно

en: alignment
mk_MK: порамнување

en: alphanumeric
mk_MK: алфанумерички

en: alt
mk_MK: алт

en: animation
mk_MK: анимација

en: any dots
mk_MK: кои биле точки

en: application
mk_MK: апликација

en: applications
mk_MK: апликации

[ctx: aria]
en: banner
mk_MK: банер

[ctx: aria]
en: complementary
mk_MK: комплементарен ориентир

[ctx: aria]
en: content info
mk_MK: информација за содржината

[ctx: aria]
en: form
mk_MK: формуларен ориентир

[ctx: aria]
en: main
mk_MK: главен ориентир

[ctx: aria]
en: navigation
mk_MK: навигациски ориентир

[ctx: aria]
en: search
mk_MK: пребарувачки ориентир

en: article
mk_MK: Статија

en: at {x}, {y}
mk_MK: на {x}, {y}

en: attachment
mk_MK: атачмент

en: audio
mk_MK: аудио

en: automatic
mk_MK: автоматско

en: automatically
mk_MK: автоматски

en: back
mk_MK: назад

en: background color
mk_MK: боја на позадината

en: background pattern {pattern}
mk_MK: позадинска шема {pattern}

en: backspace
mk_MK: бекСпејс

en: baseline
mk_MK: основна линија

en: behind {otherShape}
mk_MK: позади {otherShape}

en: bkmk
mk_MK: бележано

en: blank
mk_MK: празнина

en: block quote
mk_MK: цитат

en: bold
mk_MK: задебелено

en: bookmark
mk_MK: бележано

en: border
mk_MK: граница

en: bottom edge
mk_MK: долен раб

en: box
mk_MK: рамка

en: braille keyboard
mk_MK: брајова тастатура

en: break
mk_MK: брејк

en: browser stop
mk_MK: стоп во пребарувачот

en: bsyind
mk_MK: се вчитува

en: busy
mk_MK: зафатено

en: busy indicator
mk_MK: индикатор за вчитување

en: button
mk_MK: копче

en: calendar
mk_MK: календар

en: canvas
mk_MK: платно

en: cap %s
mk_MK: голема %s

en: caps lock
mk_MK: капс лок

en: caption
mk_MK: опис

en: caret
mk_MK: курсор

en: caret moves review cursor off
mk_MK: обичниот курсор го носи курсорот за преглед е исклучено

en: caret moves review cursor on
mk_MK: обичниот курсор го носи курсорот за преглед е вклучено

en: case
mk_MK: осетливо на

en: cell
mk_MK: поле

en: cell deletion
mk_MK: бришење на поле

en: cell insertion
mk_MK: Вметнување на поле

en: cell merge
mk_MK: Спојување на полињата

en: centered
mk_MK: центрирано

en: character
mk_MK: знак

en: chart
mk_MK: шема

[ctx: chart]
en: column
mk_MK: колона

en: chart element
mk_MK: елемент на граф

en: check box
mk_MK: поле за означување

en: check menu item
mk_MK: елемент од менито што може да се означи

en: checkable
mk_MK: може да се означи

en: checked
mk_MK: означено

en: clickable
mk_MK: може да се кликне

en: clock
mk_MK: часовник

en: collapsed
mk_MK: собрано

en: color chooser
mk_MK: избирач на бои

[ctx: color hue]
en: aqua
mk_MK: морска

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
mk_MK: морско-сина

[ctx: color hue]
en: black
mk_MK: црна

[ctx: color hue]
en: blue
mk_MK: сина

[ctx: color hue]
en: blue-purple
mk_MK: небесно-виолетова

[ctx: color hue]
en: brown
mk_MK: кафеава

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
mk_MK: окер

[ctx: color hue]
en: dark grey
mk_MK: темно сива

[ctx: color hue]
en: green
mk_MK: зелена

[ctx: color hue]
en: green-aqua
mk_MK: морско-зелена

[ctx: color hue]
en: grey
mk_MK: сива

[ctx: color hue]
en: light grey
mk_MK: светло сива

[ctx: color hue]
en: orange
mk_MK: портокалова

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
mk_MK: портокалово-жолта

[ctx: color hue]
en: pink
mk_MK: розева

[ctx: color hue]
en: pink-red
mk_MK: розево-црвена

[ctx: color hue]
en: purple
mk_MK: виолетова

[ctx: color hue]
en: purple-pink
mk_MK: виолетово-розева

[ctx: color hue]
en: red
mk_MK: црвена

[ctx: color hue]
en: red-brown
mk_MK: борда

[ctx: color hue]
en: red-orange
mk_MK: црвено-портокалова

[ctx: color hue]
en: very dark grey
mk_MK: изразено темна сива

[ctx: color hue]
en: very light grey
mk_MK: изразено светло сива

[ctx: color hue]
en: white
mk_MK: бела

[ctx: color hue]
en: yellow
mk_MK: жолта

[ctx: color hue]
en: yellow-green
mk_MK: жолто-зелена

[ctx: color variation]
en: bright {color}
mk_MK: светло {color}

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
mk_MK: бледо temnо {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color}
mk_MK: темно {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
mk_MK: темно {color} сива

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
mk_MK: бледо светло {color} [

[ctx: color variation]
en: pale {color}
mk_MK: бледо {color}

[ctx: color variation]
en: transparent {colorDescription}
mk_MK: транспарент {colorDescription}

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
mk_MK: изразено бледо темно {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
mk_MK: претемно {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
mk_MK: изразено темно {color} сива

[ctx: color variation]
en: {color} grey
mk_MK: {color} сива

[ctx: color variation]
en: {color} white
mk_MK: {color} бела

en: column
mk_MK: колона

en: column %s
mk_MK: колона %s

en: column break
mk_MK: прелом на колоната

en: column header
mk_MK: колона што поседува заглавје

en: column {0} of {1}
mk_MK: колона {0} од {1}

en: column {columnNumber}
mk_MK: колона {columnNumber}

en: combo box
mk_MK: рамка за избирање

en: comment
mk_MK: коментар

en: comment: {text} by {author} on {date}
mk_MK: comment: {text} од {author} на {date}

en: conflict
mk_MK: конфликт

en: continuous
mk_MK: континуирано

en: continuous section break
mk_MK: континуиран прелом на одделот

[ctx: controlType]
en: tab
mk_MK: таб

en: covers  {otherShape}
mk_MK: го прекрива {otherShape}

en: cropped
mk_MK: пресечено

en: ctrl
mk_MK: контрол

en: current
mk_MK: моментален

en: current date
mk_MK: моменталниот податок

en: current location
mk_MK: моменталната локација

en: current page
mk_MK: моменталната страница

en: current step
mk_MK: моменталниот чекор

en: current time
mk_MK: моменталното време

en: cursor
mk_MK: курсор

en: custom application 1
mk_MK: I апликација на корисникот

en: custom application 2
mk_MK: II апликација на корисникот

en: dash dot
mk_MK: цртичка точка

en: dash dot dot
mk_MK: цртичка точка точка

en: dashed
mk_MK: со цртички

en: data grid
mk_MK: табела со податоци

en: data item
mk_MK: податочен елемент

en: data point
mk_MK: точка на податоци

en: date edit
mk_MK: поле со податоци

en: debug
mk_MK: дебагирање

en: debug warning
mk_MK: предупредување за дебагирање

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
mk_MK: намалено за {decrementValue} за точка {previousIndex},

en: default style
mk_MK: стандарден стил

en: definition
mk_MK: дефиниција

en: defunct
mk_MK: нефункционално

en: delete
mk_MK: избриши

en: deleted
mk_MK: избришано

en: deletion
mk_MK: Избришано

en: deletion: {text}
mk_MK: Избришано: {text}

en: desktop
mk_MK: десктоп

en: desktop icon
mk_MK: десктоп иконка

en: desktop pane
mk_MK: десктоп панел

en: details
mk_MK: детали

en: diagonal crosshatch
mk_MK: Диагонален крст

en: diagonal stripe
mk_MK: диагонална лента

en: diagram
mk_MK: диаграм

en: dial
mk_MK: повик

en: dialog
mk_MK: дијалог

en: directory pane
mk_MK: панел од директориум

en: disabled
mk_MK: Исклучен

en: display field
mk_MK: поле за приказ

en: display scroll
mk_MK: лизгач за дисплејот

en: document
mk_MK: документ

en: done dragging
mk_MK: влечењето е завршено

en: dot
mk_MK: точка

en: dotted
mk_MK: со точки

en: double
mk_MK: двојно

en: double strikethrough
mk_MK: двојно подвлечено

en: double {action}
mk_MK: двојно {action}

en: down arrow
mk_MK: долна стрелка

en: down-right diagonal line
mk_MK: долу-десно дијагонална линија

en: draggable
mk_MK: може да се премести

en: dragging
mk_MK: повлекување

en: drft cmnt
mk_MK: нацрт коментар

en: drop down button
mk_MK: упатувачко копче

en: drop down button grid
mk_MK: копче за упатување во табела

en: drop list
mk_MK: листа при упатување

en: drop target
mk_MK: отпушти го објектот

en: edit
mk_MK: впиши/уреди

en: edit bar
mk_MK: лента за измени

en: editable
mk_MK: може да се измени

en: editing
mk_MK: се уредува

en: email
mk_MK: е-пошта

en: embedded object
mk_MK: вграден објект

en: emphasised
mk_MK: истакнато

en: end
mk_MK: крај

en: end note
mk_MK: крајна белешка

en: enter
mk_MK: ентер

en: escape
mk_MK: ескејп

[ctx: espeakVarient]
en: none
mk_MK: ништо

en: even pages section break
mk_MK: прелом на непарните страници

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
mk_MK: Изглед на ќелија

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
mk_MK: Висина на ќелија: {0.y:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
mk_MK: Ширина на ќелија: {0.x:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
mk_MK: Боја на пополнување: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
mk_MK: Тип на пополнување: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
mk_MK: Боја на гранични линии: горе={0.name}, долу={1.name}, лево={2.name}, десно={3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
mk_MK: Дебелина на гранични линии: горе={0}, долу={1}, лево={2}, десно={3}

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
mk_MK: Покажува порака која овозможува прегледување на информации за изгледот на ќелијата, како што се боите на граничниците, боите на пополнување, ротацијата и големината

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
mk_MK: Од {firstAddress} до {lastAddress}

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
mk_MK: {firstAddress} {firstValue} до {lastAddress} {lastValue}

en: expanded
mk_MK: проширено

en: favorites
mk_MK: омилени

en: figure
mk_MK: Фигура

en: file chooser
mk_MK: избирач на датотеки

en: filler
mk_MK: пополнувач

en: find a text string from the current cursor position
mk_MK: пронајди го текстот што се наоѓа под курсорот

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
mk_MK: од моменталниот курсор пронајди го следното нешто што е поврзано со претходно внесениот текст

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
mk_MK: од моменталниот курсор пронајди го претходното нешто што е поврзано со претходно внесениот текст

en: first line indent
mk_MK: прва линија од алинејата

en: flagged
mk_MK: ознаменета

en: focus moves navigator object off
mk_MK: фокусот го носи навигаторскиот објект е исклучено

en: focus moves navigator object on
mk_MK: фокусот го носи навигаторскиот објект е вклучено

en: focusable
mk_MK: може да се фокусира

en: focused
mk_MK: фокусирано

en: font chooser
mk_MK: избирач на фонтот

en: font name
mk_MK: име на фонт

en: font size
mk_MK: големина на фонт

[ctx: font size]
en: %s pt
mk_MK: %s точки

[ctx: font size]
en: %s px
mk_MK: %s пиксели

[ctx: font size]
en: large
mk_MK: голем

[ctx: font size]
en: larger
mk_MK: поголем

[ctx: font size]
en: medium
mk_MK: средно

[ctx: font size]
en: small
mk_MK: мал

[ctx: font size]
en: smaller
mk_MK: помал

[ctx: font size]
en: x-large
mk_MK: x-голем

[ctx: font size]
en: x-small
mk_MK: x-мал

[ctx: font size]
en: xx-large
mk_MK: xx-голем

[ctx: font size]
en: xx-small
mk_MK: xx-мал

[ctx: font size]
en: xxx-large
mk_MK: xxx-голем

en: foot note
mk_MK: фуснота

en: footer
mk_MK: подножје

en: foreground color
mk_MK: боја на преднината

en: form
mk_MK: формулар

en: forward
mk_MK: напред

en: forwarded
mk_MK: препратено

en: frame
mk_MK: рамка

en: gesture map File Error
mk_MK: грешка во датотеката од командите

en: glass pane
mk_MK: стаклен  панел

en: grammar error
mk_MK: граматичка погрешка

en: grammar: {text}
mk_MK: граматичка грешка: {text}

en: graphic
mk_MK: слика

en: grip
mk_MK: grip контрола

en: grouping
mk_MK: групираност

en: hair
mk_MK: коса

en: half alphanumeric
mk_MK: половично алфанумерички

en: half checked
mk_MK: полуозначено

en: half katakana
mk_MK: половичен катакана

en: half katakana roman
mk_MK: половична римска катакана

en: hanging indent
mk_MK: висечка алинеја

en: has %s
mk_MK: има %s

en: has attachment
mk_MK: содржи атачмент

en: has auto complete
mk_MK: содржи автоматско пополнување

en: has comment
mk_MK: содржи коментар

en: has details
mk_MK: Има Детали

en: has draft comment
mk_MK: содржи нацрт коментар

en: has formula
mk_MK: содржи формула

en: has long description
mk_MK: содржи долг опис

en: has note
mk_MK: има белешка

en: has resolved comment
mk_MK: содржи решен коментар

en: header
mk_MK: заглавје

en: header item
mk_MK: главен елемент

en: heading
mk_MK: наслов

en: heading 1
mk_MK: наслов од прво ниво

en: heading 2
mk_MK: наслов од второ ниво

en: heading 3
mk_MK: наслов од трето ниво

en: heading 4
mk_MK: наслов од четврто ниво

en: heading 5
mk_MK: наслов од петто ниво

en: heading 6
mk_MK: наслов од шесто ниво

en: heading level %d
mk_MK: наслов од ниво %d

en: help balloon
mk_MK: известување за помош

en: hidden
mk_MK: скриен

en: high importance
mk_MK: од големо значење

en: highlight
mk_MK: Истакнато

en: highlighted
mk_MK: обележано

en: hiragana
mk_MK: хирагана

en: hiragana roman
mk_MK: римска хирагана

en: hlght
mk_MK: обележано

en: home
mk_MK: почеток

en: home page
mk_MK: почетна страница

en: horizontal borders except outside
mk_MK: хоризонтални граници со исклучок на надворешните страни

en: horizontal stripe
mk_MK: хоризонтална лента

en: hot key field
mk_MK: поле за тастатурна команда

en: icon
mk_MK: иконка

en: iconified
mk_MK: иконизирано

en: image map
mk_MK: мапа од цртежи

en: indent
mk_MK: вовлеченост

en: indicator
mk_MK: индикатор

en: info
mk_MK: информативно

en: input help off
mk_MK: помошта за внес е исклучена

en: input window
mk_MK: прозорец за внес

en: input/output
mk_MK: внес/излес

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
mk_MK: &Филтрирај според:

en: insert
mk_MK: инсерт

en: inserted
mk_MK: вметнато

en: insertion
mk_MK: Вставено

en: insertion: {text}
mk_MK: Внесено: {text}

en: invalid entry
mk_MK: внесениот текст не е во ред

en: invisible
mk_MK: невидливо

en: invoke
mk_MK: повикај

en: italic
mk_MK: курзивно

en: item
mk_MK: елемент

en: katakana
mk_MK: катакана

en: katakana roman
mk_MK: римска катакана

en: keyboard, all layouts
mk_MK: тастатура, за сите распореди

en: label
mk_MK: етикета

en: landmark
mk_MK: ориентир

[ctx: languageName]
en: Aragonese
mk_MK: арагонски

[ctx: languageName]
en: Burmese
mk_MK: Бирмански

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
mk_MK: Централни курдски

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
mk_MK: Севернокурдски

[ctx: languageName]
en: Somali
mk_MK: Сомалиски

en: laptop
mk_MK: лаптоп

en: layered pane
mk_MK: слоест панел

en: layout tables off
mk_MK: табели на изглед се исклучени

en: layout tables on
mk_MK: табелите на изглед се вклучени

en: left
mk_MK: лево

en: left alt
mk_MK: лев алт

en: left arrow
mk_MK: лева стрелка

en: left control
mk_MK: лев контрол

en: left edge
mk_MK: лев раб

en: left indent
mk_MK: лева алинеја

en: left shift
mk_MK: лев шифт

en: left windows
mk_MK: лев Виндовс

en: level %s
mk_MK: ниво %s

en: line
mk_MK: ред

en: line %s
mk_MK: ред %s

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
mk_MK: со изговор

en: line scroll
mk_MK: лизгач за редот

en: line spacing %s
mk_MK: проред %s

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
mk_MK: 1.5линијски

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
mk_MK: Најмалку %.1f pt

[ctx: line spacing value]
en: double
mk_MK: дволинијски

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
mk_MK: Точно {space:.1f} pt

[ctx: line spacing value]
en: single
mk_MK: еднолинијски

en: linear gradient
mk_MK: линеарен градиент

en: link
mk_MK: линк

en: linked
mk_MK: поврзано

en: list
mk_MK: листа

en: list item
mk_MK: елемент во листата

en: low importance
mk_MK: од мало значење

en: manual
mk_MK: рачно

en: marked
mk_MK: маркирано

en: math
mk_MK: математика

en: media player
mk_MK: медија плеер

en: medium
mk_MK: средно

en: medium dash dot
mk_MK: средна точка со црта

en: medium dash dot dot
mk_MK: средна цртичка со точки

en: medium dashed
mk_MK: средно исцртано

en: meeting request
mk_MK: покана за средба

en: menu
mk_MK: мени

en: menu bar
mk_MK: лента од менито

en: menu button
mk_MK: копче за мени

en: menu item
mk_MK: елемент од менито

en: modal
mk_MK: модален

en: moved from
mk_MK: Преместено е од

en: moved to
mk_MK: Преместено е на

en: moves to the first table column
mk_MK: те носи на првата колона од табелата

en: moves to the first table row
mk_MK: те носи на првата редица од табелата

en: moves to the last table column
mk_MK: те носи на последната колона од табелата

en: moves to the last table row
mk_MK: те носи на последната редица од табелата

en: moves to the next annotation
mk_MK: те носи на следната анотација

en: moves to the next article
mk_MK: преминува на следната статија

en: moves to the next block quote
mk_MK: те носи на следниот цитат

en: moves to the next button
mk_MK: те носи на следното копче

en: moves to the next check box
mk_MK: те носи на следното поле за означување

en: moves to the next combo box
mk_MK: те носи на следната рамка за избирање

en: moves to the next edit field
mk_MK: те носи на следното поле за пишување

en: moves to the next embedded object
mk_MK: те носи на следниот вграден објект

en: moves to the next error
mk_MK: те носи на следната грешка

en: moves to the next form field
mk_MK: те носи на следното поле од формуларот

en: moves to the next frame
mk_MK: те носи на следната рамка

en: moves to the next graphic
mk_MK: те носи на следната слика

en: moves to the next grouping
mk_MK: преминува на следната групација

en: moves to the next heading
mk_MK: те преместува на следниот наслов

en: moves to the next landmark
mk_MK: те носи на следниот ориентир

en: moves to the next link
mk_MK: те преместува на следниот линк

en: moves to the next list
mk_MK: те преместува на следната листа

en: moves to the next list item
mk_MK: те носи на следното нешто во листата

en: moves to the next radio button
mk_MK: те носи на следното копче за избирање

en: moves to the next separator
mk_MK: те носи на следниот сепаратор

en: moves to the next table
mk_MK: те преместува на следната табела

en: moves to the next table column
mk_MK: те носи на следната колона од табелата

en: moves to the next table row
mk_MK: те носи на следниот ред од табелата

en: moves to the next unvisited link
mk_MK: те преместува на следниот непосетен линк

en: moves to the next visited link
mk_MK: те преместува на следниот посетен линк

en: moves to the previous annotation
mk_MK: те носи на претходната анотација

en: moves to the previous article
mk_MK: преминува на претходната статија

en: moves to the previous block quote
mk_MK: те носи на претходниот цитат

en: moves to the previous button
mk_MK: те носи на претходното копче

en: moves to the previous check box
mk_MK: те носи на претходното поле за означување

en: moves to the previous combo box
mk_MK: те носи на претходната рамка за избирање

en: moves to the previous edit field
mk_MK: те носи на претходното поле за пишување

en: moves to the previous embedded object
mk_MK: те носи на претходниот вграден објект

en: moves to the previous error
mk_MK: те носи на претходната грешка

en: moves to the previous form field
mk_MK: те преместува на претходното поле од формуларот

en: moves to the previous frame
mk_MK: те носи на претходната рамка

en: moves to the previous graphic
mk_MK: те носи на претходната слика

en: moves to the previous grouping
mk_MK: преминува на претходната групација

en: moves to the previous heading
mk_MK: те преместува на претходниот наслов

en: moves to the previous landmark
mk_MK: те носи на претходниот ориентир

en: moves to the previous link
mk_MK: те преместува на претходниот линк

en: moves to the previous list
mk_MK: те преместува на претходната листа

en: moves to the previous list item
mk_MK: те носи на претходното нешто во листата

en: moves to the previous radio button
mk_MK: те носи на претходното копче за избирање

en: moves to the previous separator
mk_MK: непостои претходен сепаратор

en: moves to the previous table
mk_MK: те преместува на претходната табела

en: moves to the previous table column
mk_MK: те носи на предходната колона од табелата

en: moves to the previous table row
mk_MK: те носи на предходниот ред од табелата

en: moves to the previous unvisited link
mk_MK: те преместува на претходниот непосетен линк

en: moves to the previous visited link
mk_MK: те преместува на претходниот посетен линк

en: multi line
mk_MK: повеќе линии

en: mute
mk_MK: исклучи го звукот

en: new column section break
mk_MK: нова колона - прелом на одделот

en: new page section break
mk_MK: нова страница - прелом на одделот

en: next track
mk_MK: следна трака

en: no bold
mk_MK: не е задебелено

en: no border lines
mk_MK: нема гранични линии

en: no change from point {previousIndex},
mk_MK: нема измена од {previousIndex},

en: no first line indent
mk_MK: нема прва линија во алинејата

en: no hanging indent
mk_MK: нема висечка алинеја

en: no highlight
mk_MK: не е истакнато

en: no indent
mk_MK: не е вовлечено

en: no italic
mk_MK: не е курзивно

en: no left indent
mk_MK: нема лева алинеја

en: no more text after a block of links
mk_MK: непостои повеќе текст после некоја група од линкови

en: no more text before a block of links
mk_MK: непостои повеќе текст пред некоја група од линкови

en: no next annotation
mk_MK: непостои следна анотација

en: no next article
mk_MK: нема следна статија

en: no next block quote
mk_MK: непостои следен цитат

en: no next button
mk_MK: непостои следно копче

en: no next check box
mk_MK: непостои следно поле за означување

en: no next combo box
mk_MK: непостои следна рамка за избирање

en: no next edit field
mk_MK: непостои следно поле за пишување

en: no next embedded object
mk_MK: непостои следен вграден објект

en: no next error
mk_MK: непостои следна грешка

en: no next form field
mk_MK: непостои следно поле од формуларот

en: no next frame
mk_MK: непостои следна рамка

en: no next graphic
mk_MK: непостои следна слика

en: no next grouping
mk_MK: нема следна групација

en: no next heading
mk_MK: непостои нареден наслов

en: no next landmark
mk_MK: непостои следен ориентир

en: no next link
mk_MK: непостои следен линк

en: no next list
mk_MK: непостои следна листа

en: no next list item
mk_MK: непостои следно нешто во листата

en: no next radio button
mk_MK: непостои следно копче за избирање

en: no next separator
mk_MK: непостои следен сепаратор

en: no next table
mk_MK: непостои следна табела

en: no next unvisited link
mk_MK: непостои следен непосетен линк

en: no next visited link
mk_MK: непостои следен посетен линк

en: no previous annotation
mk_MK: непостои предходна анотација

en: no previous article
mk_MK: нема претходна статија

en: no previous block quote
mk_MK: непостои претходен цитат

en: no previous button
mk_MK: непостои претходно копче

en: no previous check box
mk_MK: непостои претходно поле за означување

en: no previous combo box
mk_MK: непостои претходна рамка за избирање

en: no previous edit field
mk_MK: непостои претходно поле за пишување

en: no previous embedded object
mk_MK: непостои претходен вграден објект

en: no previous error
mk_MK: непостои претходна грешка

en: no previous form field
mk_MK: непостои претходно поле од формуларот

en: no previous frame
mk_MK: непостои претходна рамка

en: no previous graphic
mk_MK: непостои претходна слика

en: no previous grouping
mk_MK: нема претходна групација

en: no previous heading
mk_MK: непостои претходен наслов

en: no previous landmark
mk_MK: непостои претходен ориентир

en: no previous link
mk_MK: непостои претходен линк

en: no previous list
mk_MK: непостои претходна листа

en: no previous list item
mk_MK: непостои претходно нешто во листата

en: no previous radio button
mk_MK: непостои претходно копче за избирање

en: no previous separator
mk_MK: непостои претходен сепаратор

en: no previous table
mk_MK: непостои претходна табела

en: no previous unvisited link
mk_MK: непостои претходен непосетен линк

en: no previous visited link
mk_MK: непостои претходен посетен линк

en: no revised %s
mk_MK: не е ревидирано %s

en: no right indent
mk_MK: нема десна алинеја

en: no status bar information
mk_MK: нема информација за статусната трака

en: no strikethrough
mk_MK: не е подвлечено

en: none
mk_MK: нема ништо

en: normal configuration
mk_MK: нормална конфигурација

en: normal configuration profile active
mk_MK: Активиран нормален профил за конфигурација

en: not %s
mk_MK: не е %s

en: not checked
mk_MK: не е означено

en: not deleted
mk_MK: не е избришано

en: not emphasised
mk_MK: не е истакнато

en: not hidden
mk_MK: не е скриен

en: not inserted
mk_MK: не е вметнато

en: not marked
mk_MK: не е маркирано

en: not pressed
mk_MK: не е притиснато

en: not selected
mk_MK: не е обележано

en: not strong
mk_MK: не е забележително

en: not underlined
mk_MK: не е потцртано

en: note
mk_MK: белешка

en: num lock
mk_MK: нам лок

en: numLock numpad 0
mk_MK: нумеричка 0

en: numLock numpad 1
mk_MK: нумерички1

en: numLock numpad 2
mk_MK: нумерички 2

en: numLock numpad 3
mk_MK: нумерички3

en: numLock numpad 4
mk_MK: нумерички 4

en: numLock numpad 5
mk_MK: нумерички 5

en: numLock numpad 6
mk_MK: нумерички6

en: numLock numpad 7
mk_MK: нумерички 7

en: numLock numpad 8
mk_MK: нумерички 8

en: numLock numpad 9
mk_MK: нумерички 9

en: numpad 1
mk_MK: нумерички 1

en: numpad 2
mk_MK: нумерички 2

en: numpad 3
mk_MK: нумерички 3

en: numpad 4
mk_MK: нумерички 4

en: numpad 5
mk_MK: нумерички 5

en: numpad 6
mk_MK: нумерички 6

en: numpad 7
mk_MK: нумерички 7

en: numpad 8
mk_MK: нумерички 8

en: numpad 9
mk_MK: нумерички 9

en: numpad decimal
mk_MK: точка

en: numpad delete
mk_MK: избриши

en: numpad divide
mk_MK: делење

en: numpad enter
mk_MK: нумерички ентер

en: numpad insert
mk_MK: нумерички insert

en: numpad minus
mk_MK: минус

en: numpad multiply
mk_MK: множење

en: numpad plus
mk_MK: плус

en: object has no location
mk_MK: објектот нема локација

en: object mode
mk_MK: објектен мод

en: obscured
mk_MK: затскриен

en: odd pages section break
mk_MK: прелом на парните страници

en: off
mk_MK: исклучено

en: off screen
mk_MK: не е во опсег на екранот„

en: on
mk_MK: вклучено

en: option pane
mk_MK: опција врз некој панел

en: other item
mk_MK: другото нешто

en: out of %s
mk_MK: надвор од %s

en: out of bookmark
mk_MK: надвор од бележано

en: out of comment
mk_MK: надвор од коментарот

en: out of grammar error
mk_MK: надвор од грешката при пишување

en: out of popular highlight
mk_MK: надвор од популарното истакнување

en: out of spelling error
mk_MK: надвор од грешката при пишување

en: out of table
mk_MK: надвор од табелата

en: overflowing
mk_MK: препречува

en: page
mk_MK: страница

en: page %s
mk_MK: страница %s

en: page down
mk_MK: страница надолу

en: page up
mk_MK: страница нагоре

en: pane
mk_MK: панел

en: panel
mk_MK: панел

en: paragraph
mk_MK: пасус

en: paragraph number
mk_MK: Број на пасусот

en: paragraph property
mk_MK: својство на пасусот

en: password edit
mk_MK: поле за впишување/уредување на лозинка

en: pinned
mk_MK: прицврстено

en: play pause
mk_MK: почни паузирај

en: pressed
mk_MK: притиснато

en: previous track
mk_MK: претходна трака

en: print screen
mk_MK: принт скрин

en: progress bar
mk_MK: лента за прогрес

en: property
mk_MK: својство

en: property page
mk_MK: признак на страницата

en: protected
mk_MK: заштитено

en: quadruple {action}
mk_MK: четворно {action}

en: radio button
mk_MK: копче за избирање

en: radio menu item
mk_MK: елемент од избирачкото мени

en: read only
mk_MK: може само да се чита

en: received: %s
mk_MK: примено: %s

en: reconcile
mk_MK: изменето

en: rectangular gradient
mk_MK: правоаголен градиент

en: redundant object
mk_MK: редундантен објект

en: refresh
mk_MK: освежи

en: region
mk_MK: регион

[ctx: repeat]
en: off
mk_MK: исклучено

[ctx: repeat]
en: on
mk_MK: вклучено

en: replace
mk_MK: заменет

en: replied
mk_MK: реплицирано

en: replied all
mk_MK: реплицирано е до сите

en: report CLDR characters off
mk_MK: Читање на CLDR (емоџи) знаци е исклучено.

en: report CLDR characters on
mk_MK: Читање на CLDR (емоџи) знаци е вклучено.

en: report alignment off
mk_MK: соопштувањето на порамнувањето е исклучено

en: report alignment on
mk_MK: соопштувањето на порамнувањето е вклучено

en: report articles off
mk_MK: известувањата за статии се исклучени

en: report articles on
mk_MK: известувањата за статии се вклучени

en: report block quotes off
mk_MK: соопштувањето на цитатите е исклучено

en: report block quotes on
mk_MK: соопштувањето на цитатите е вклучено

en: report colors off
mk_MK: соопштувањето на боите е исклучено

en: report colors on
mk_MK: соопштувањето на боите е вклучено

en: report comments off
mk_MK: соопштувањето на коментарите е исклучено

en: report comments on
mk_MK: соопштувањето на коментарите е вклучено

en: report dynamic content changes off
mk_MK: соопштувањето на динамичките промени во контекстот е исклучено

en: report dynamic content changes on
mk_MK: соопштувањето на динамичките промени во контекстот е вклучено

en: report emphasis off
mk_MK: соопштувањето на нагласувањата е исклучено

en: report emphasis on
mk_MK: соопштувањето на нагласувањата е вклучено

en: report font name off
mk_MK: соопштувањето на името на фондот е исклучено

en: report font name on
mk_MK: соопштувањето на името на фондот е вклучено

en: report font size off
mk_MK: соопштувањето на големината на фондот е исклучено

en: report font size on
mk_MK: соопштувањето на големината на фондот е вклучено

en: report frames off
mk_MK: соопштувањето на рамките е исклучено

en: report frames on
mk_MK: соопштувањето на рамките е вклучено

en: report graphics off
mk_MK: известувањата за слики се исклучени

en: report graphics on
mk_MK: известувањата за слики се вклучени

en: report groupings off
mk_MK: известувањата за групирања се исклучени

en: report groupings on
mk_MK: известувањата за групирања се вклучени

en: report headings off
mk_MK: соопштувањето на насловите е исклучено

en: report headings on
mk_MK: соопштувањето на насловите е вклучено

en: report highlighted off
mk_MK: соопштувањето на обележан текст е исклучено

en: report highlighted on
mk_MK: соопштувањето на обележан текст е вклучено

en: report if clickable off
mk_MK: соопштувањето на нештата што може да се кликнат е исклучено

en: report if clickable on
mk_MK: соопштувањето на нештата што можат да се кликнат е вклучено

en: report landmarks and regions off
mk_MK: известувањата за ориентири и региони се исклучени

en: report landmarks and regions on
mk_MK: известувањата за ориентири и региони се вклучени

en: report line numbers off
mk_MK: соопштувањето на бројот на линии е исклучено

en: report line numbers on
mk_MK: соопштувањето на бројот на линии е вклучено

en: report line spacing off
mk_MK: соопштувањето за просторот меѓу линиите е исклучено

en: report line spacing on
mk_MK: соопштувањето за просторот меѓу линиите е вклучено

en: report links off
mk_MK: соопштувањето на линковите е исклучено

en: report links on
mk_MK: соопштувањето на линковите е вклучено

en: report lists off
mk_MK: соопштувањето на листите е исклучено

en: report lists on
mk_MK: соопштувањето на листите е вклучено

en: report pages off
mk_MK: соопштувањето на страниците е исклучено

en: report pages on
mk_MK: соопштувањето на страниците е вклучено

en: report paragraph indentation off
mk_MK: соопштувањето за вовлеченоста на пасусот е исклучено

en: report paragraph indentation on
mk_MK: соопштувањето за вовлеченоста на пасусот е вклучено

en: report revisions off
mk_MK: соопштувањето на ревизиите е исклучено

en: report revisions on
mk_MK: соопштувањето на ревизиите е вклучено

en: report style off
mk_MK: соопштувањето на стилот е исклучено

en: report style on
mk_MK: соопштувањето на стилоте вклучено

en: report superscripts and subscripts off
mk_MK: Читањето на наттекст и поттекст е исклучено

en: report superscripts and subscripts on
mk_MK: читањето на наттекст и поттекст е вклучено

en: report table cell coordinates off
mk_MK: соопштувањето на координатите од полињата во табелата е исклучено

en: report table cell coordinates on
mk_MK: соопштувањето на координатите за полињата во табелата е вклучено

en: report tables off
mk_MK: соопштувањето на табелите е исклучено

en: report tables on
mk_MK: соопштувањето на табелите е вклучено

en: required
mk_MK: задолжително

en: reverse diagonal stripe
mk_MK: превртена диагонална лента

en: revised %s
mk_MK: ревидирано %s

en: rgn
mk_MK: ргн

en: rich edit
mk_MK: поле за комплексно пишување/уредувањер

en: right
mk_MK: десно

en: right alt
mk_MK: десен алт

en: right arrow
mk_MK: десна стрелка

en: right control
mk_MK: десен контрол

en: right edge
mk_MK: десен раб

en: right indent
mk_MK: десна алинеја

en: right shift
mk_MK: десен шифт

en: right windows
mk_MK: десен Виндовс

en: root pane
mk_MK: основен панел

en: row
mk_MK: ред

en: row %s
mk_MK: ред %s

en: row header
mk_MK: ред што поседува заглавје

en: rslvd cmnt
mk_MK: решен коментар

en: ruler
mk_MK: линијар

[ctx: script category]
en: Tools
mk_MK: Алатки

en: scroll bar
mk_MK: лента за скролање

en: scroll lock
mk_MK: скрол лок

en: scroll pane
mk_MK: панел за скролање

en: search page
mk_MK: страна за пребарување

en: section
mk_MK: оддел

en: section %s
mk_MK: оддел %s

en: section property
mk_MK: својство на одделот

en: selectable
mk_MK: може да се обележи

en: selected
mk_MK: обележано

en: selected %s
mk_MK: обележано %s

en: selection removed
mk_MK: обележаноста е отстранета

en: sent: %s
mk_MK: испратено: %s

en: separator
mk_MK: сепаратор

en: series {number} {name}
mk_MK: серии {number} {name}

en: sggstn
mk_MK: сугестија

en: shape
mk_MK: форма

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
mk_MK: 'без' симбол

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
mk_MK: 'или' симбол со дијаграм

[ctx: shape]
en: 10-point star
mk_MK: 10-крака ѕвездичка

[ctx: shape]
en: 12-point star
mk_MK: 12-крака ѕвездичка

[ctx: shape]
en: 16-point star
mk_MK: 16-крака ѕвездичка

[ctx: shape]
en: 24-point star
mk_MK: 24-крака ѕвездичка

[ctx: shape]
en: 32-point star
mk_MK: 32-крака ѕвездичка

[ctx: shape]
en: 4-point star
mk_MK: 4-крака ѕвездичка

[ctx: shape]
en: 5-point star
mk_MK: 5-крака ѕвездичка

[ctx: shape]
en: 6-point star
mk_MK: 6-крака ѕвездичка

[ctx: shape]
en: 7-point star
mk_MK: 7-крака ѕвездичка

[ctx: shape]
en: 8-point star
mk_MK: 8-крака ѕвездичка

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм на алтернативен процес

[ctx: shape]
en: Arc
mk_MK: лак

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
mk_MK: стрелки насочени лево десно нагоре и надолу

[ctx: shape]
en: Balloon
mk_MK: балонче

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
mk_MK: стрелка превиткана нагоре

[ctx: shape]
en: Bent arrow
mk_MK: превиткана стрелка

[ctx: shape]
en: Bevel
mk_MK: закосена

[ctx: shape]
en: Block arc
mk_MK: блокиран лак

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
mk_MK: маркер со стрелки насочени лево десно нагоре и надолу

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
mk_MK: маркер со хоризонтална стрелка со два краја

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
mk_MK: долна стрелка со маркер

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
mk_MK: маркер со лева стрелка

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
mk_MK: маркер со десна стрелка

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
mk_MK: маркер со горна стрелка

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
mk_MK: маркер со цртка за акцент и сегменти од маркер линии што формираат латинично у

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
mk_MK: маркер со зааглена маркер линија и цртка за акцент

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
mk_MK: маркер со зааглена линија

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
mk_MK: маркер од стрелки што покажуваат нагоре и надолу

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
mk_MK: маркер со гранична и хоризонтална акцентска лента

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
mk_MK: маркер со граници, цртка за акцент и сегменти од маркер линии што формираат латинично у

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
mk_MK: маркер со граници, зааглена маркер линија и цртка за акцент

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
mk_MK: маркер со граници, диагонална права линија и акцентска лента

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
mk_MK: маркер со сегменти од маркер линии што формираат латинично у

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
mk_MK: маркер со дијагонална маркер линија и акцентска лента

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
mk_MK: маркер со диагонална права линија

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
mk_MK: маркер со хоризонтална акцентска лента

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
mk_MK: маркер со хоризонтална линија

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
mk_MK: маркер без граници и зааглена маркер линија

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
mk_MK: маркер без граници и сегменти од маркер линии што формираат латинично у

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
mk_MK: маркер без граници и диагонална маркер линија

[ctx: shape]
en: Can
mk_MK: кантичка

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм на карта

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
mk_MK: нацрт од симбол за плус

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
mk_MK: нацрт од симбол за ѕвездичка

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
mk_MK: нацрт од симбол за непозната

[ctx: shape]
en: Chevron
mk_MK: дисјункција

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
mk_MK: круг прешкртан со линија преку центарот

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
mk_MK: заоблена стрелка

[ctx: shape]
en: Cloud callout
mk_MK: облаче маркер

[ctx: shape]
en: Cloud shape
mk_MK: облик на облаче

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм на симулација

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм на поврзувач

[ctx: shape]
en: Corner
mk_MK: агол

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
mk_MK: заоблена стрелка спротивно од стрелките на часовникот

[ctx: shape]
en: Cross
mk_MK: крвче

[ctx: shape]
en: Cube
mk_MK: коцкичка

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
mk_MK: закривена стрелка надолу

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
mk_MK: закривена стрелка налево

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
mk_MK: закривена стрелка надесно

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
mk_MK: закривена стрелка нагоре

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
mk_MK: банер од исплетена лента закривен нагоре

[ctx: shape]
en: Curved arrow
mk_MK: закривена стрелка

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм на податоци

[ctx: shape]
en: Decagon
mk_MK: десетоаголник

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијабрам на одлука

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм на задоцнување

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
mk_MK: диагонална лентичка

[ctx: shape]
en: Diamond
mk_MK: диамант

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
mk_MK: симболл со дијаграм на директен пристап до меморија

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм на дисплеј

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм на документ

[ctx: shape]
en: Dodecagon
mk_MK: дванаесетоаголник

[ctx: shape]
en: Donut
mk_MK: крофничка

[ctx: shape]
en: Double brace
mk_MK: двојна кадрава заграда

[ctx: shape]
en: Double bracket
mk_MK: двојна голема заграда

[ctx: shape]
en: Double wave
mk_MK: двојно бранување

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
mk_MK: стрелка со два краја насочени нагоре и надолу

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
mk_MK: заоблена стрелка со два краја

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
mk_MK: хоризонтална стрелка со двоен крај

[ctx: shape]
en: Down Arrow
mk_MK: долна стрелка

[ctx: shape]
en: Explosion
mk_MK: експлозија

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм на екстрахирање

[ctx: shape]
en: Folded corner
mk_MK: свиткан агол

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
mk_MK: четири мали квадратчиња што прават еден правоаголник

[ctx: shape]
en: Funnel
mk_MK: инка

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
mk_MK: опрема со девет запци

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
mk_MK: опрема со шест запци

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
mk_MK: половина од правоаголна рамка за слика

[ctx: shape]
en: Heart
mk_MK: срценце

[ctx: shape]
en: Heptagon
mk_MK: седмоаголник

[ctx: shape]
en: Hexagon
mk_MK: шестоаголник

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
mk_MK: хоризонтален лизгач

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
mk_MK: некомплетна пита

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм на внатрешна меморија

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
mk_MK: исо тријаголник

[ctx: shape]
en: Left Arrow
mk_MK: лева стрелка

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
mk_MK: лева и горна стрелка

[ctx: shape]
en: Left brace
mk_MK: лева кадрава заграда

[ctx: shape]
en: Left bracket
mk_MK: лева голема заграда

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
mk_MK: лева десна и горна стрелка

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
mk_MK: вклучена светилка

[ctx: shape]
en: Line Callout
mk_MK: маркер линија

[ctx: shape]
en: Line inverse
mk_MK: превртена линија

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм на магнетен диск

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм за рачно внесување

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм за рачно оперирање

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
mk_MK: математички симбол за дополнително

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
mk_MK: математички симбол за делење

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
mk_MK: математички симбол за еднакво

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
mk_MK: математички симбол за множење

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
mk_MK: математички симбол за нееднакво

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
mk_MK: математички симбол за одземање

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм за спојување

[ctx: shape]
en: Moon
mk_MK: месечинка

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм за мулти-документ

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
mk_MK: засечена десна стрелка

[ctx: shape]
en: Octagon
mk_MK: осмоаголник

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм за поврзувач надвор од страницата

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм за сопствена меморија

[ctx: shape]
en: Oval
mk_MK: овален

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
mk_MK: маркер со овален облик

[ctx: shape]
en: Parallelogram
mk_MK: паралелограм

[ctx: shape]
en: Pentagon
mk_MK: петоаголник

[ctx: shape]
en: Plaque
mk_MK: плакета

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
mk_MK: јазичиња од плакета

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
mk_MK: симбол за дијаграм со претходно дефиниран процес

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм за подготовка

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм за процес

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм за поставена лента

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
mk_MK: четврт пита

[ctx: shape]
en: Rectangle
mk_MK: правоаголниче

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
mk_MK: правоаголниче со еден заоблен агол

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
mk_MK: правоаголниче со еден испрекинат агол

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
mk_MK: правоаголниче со еден испрекинат и еден заоблен агол

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
mk_MK: правоаголниче со два заоблени агли дијагонално спротивни еден на друг

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
mk_MK: правоаголниче со два испрекинати агли диагонално спротивни еден од друг

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
mk_MK: правоаголниче со два испрекинати агли од иста страна

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
mk_MK: правоаголниче со два заоблени агли од иста страна

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
mk_MK: правоаголен маркер

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
mk_MK: правоаголна рамка за слика

[ctx: shape]
en: Return
mk_MK: врати се

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
mk_MK: банер од исплетена лента

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
mk_MK: исплетена лента со десна и лева стрелка

[ctx: shape]
en: Right Arrow
mk_MK: десна стрелка

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
mk_MK: десна стрелка со лентички

[ctx: shape]
en: Right brace
mk_MK: десна кадрава заграда

[ctx: shape]
en: Right bracket
mk_MK: десна голема заграда

[ctx: shape]
en: Right triangle
mk_MK: десно тријаголниче

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
mk_MK: заоблено правоаголниче

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
mk_MK: маркер во форма на заоблено правоаголниче

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм за секвентијален пристап до меморија

[ctx: shape]
en: Smiley face
mk_MK: насмејан лик

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм за подредување

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм за зачуваните податоци

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм за сумиран прекин

[ctx: shape]
en: Sun
mk_MK: сонценце

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
mk_MK: симбол со дијаграм за терминатор

[ctx: shape]
en: Trapezoid
mk_MK: трапезоид

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
mk_MK: трапезоид со асиметрични непаралелни страни

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
mk_MK: стрелки во форма на латинично у

[ctx: shape]
en: Up Arrow
mk_MK: горна стрелка

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
mk_MK: вертикална скрол-линија

[ctx: shape]
en: Water droplet
mk_MK: капки вода

[ctx: shape]
en: Wave
mk_MK: бранување

[ctx: shape]
en: four snipped corners
mk_MK: четири испрекинати агли

en: shift
mk_MK: шифт

[ctx: shuffle]
en: off
mk_MK: исклучено

[ctx: shuffle]
en: on
mk_MK: вклучено

en: single {action}
mk_MK: единечно {action}

en: skips backward past a block of links
mk_MK: прескокнува наназат поминувајќи група од линкови

en: skips forward past a block of links
mk_MK: прескокнува напред поминувајќи група од линкови

en: slanted dash dot
mk_MK: точка со цртичка

en: slice
mk_MK: парче

en: slider
mk_MK: лизгач

en: solid
mk_MK: солидна

en: sorted
mk_MK: подредено

en: sorted ascending
mk_MK: подредено е од пониско кон повисоко

en: sorted descending
mk_MK: подредено е од повисоко кон пониско

en: sound
mk_MK: звук

en: space
mk_MK: празнина

en: space with any dots
mk_MK: празнина претисната истовремено со кои било точки

en: space with dot
mk_MK: празнина со точка

en: speak command keys off
mk_MK: изговорот на притиснатите команди е исклучен

en: speak command keys on
mk_MK: изговорот на притиснатите команди е вклучен

en: speech viewer disabled
mk_MK: наблјудувачот на изговореното е исклучен

en: speech viewer enabled
mk_MK: наблјудувачот на изговореното е вклучен

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
mk_MK: &Филтрирај по:

en: spelling and grammar: {text}
mk_MK: граматика и правопис: {text}

en: spelling error
mk_MK: грешка при пишување

en: spelling: {text}
mk_MK: правописно: {text}

en: spin button
mk_MK: подвижно копче

en: split button
mk_MK: поделено копче

en: split pane
mk_MK: поделен панел

en: status bar
mk_MK: лента за статус

en: stop
mk_MK: застани

en: strikethrough
mk_MK: подвлечено

en: strong
mk_MK: забележително

en: style
mk_MK: стил

en: style %s
mk_MK: стил %s

en: style definition
mk_MK: дефинирање на стилот

en: subMenu
mk_MK: подмени

en: subject: %s
mk_MK: наслов: %s

en: subscript
mk_MK: под напишаното

en: suggestion
mk_MK: сугестија

en: superscript
mk_MK: над напишаното

[ctx: symbolLevel]
en: all
mk_MK: сите

[ctx: symbolLevel]
en: character
mk_MK: знак

[ctx: symbolLevel]
en: most
mk_MK: повеќето

[ctx: symbolLevel]
en: none
mk_MK: ништо

[ctx: symbolLevel]
en: some
mk_MK: само некои

[ctx: symbolPreserve]
en: always
mk_MK: секогаш

[ctx: symbolPreserve]
en: never
mk_MK: никогаш

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
mk_MK: само под нивото за соопштување на симболи

[ctx: synth setting]
en: Inflection
mk_MK: Модулација

[ctx: synth setting]
en: Language
mk_MK: јазик

[ctx: synth setting]
en: Pitch
mk_MK: висина

[ctx: synth setting]
en: Rate
mk_MK: Брзина

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
mk_MK: Зголемувач на брзина

[ctx: synth setting]
en: Variant
mk_MK: варијанта

[ctx: synth setting]
en: Voice
mk_MK: глас

[ctx: synth setting]
en: Volume
mk_MK: гласност

en: tab control
mk_MK: контрола од табот

en: table
mk_MK: табела

en: table body
mk_MK: табела

en: table footer
mk_MK: фуснота под табелата

en: table header
mk_MK: заглавје натабелата

en: table property
mk_MK: својство на табелата

en: tear off menu
mk_MK: деллив елемент од менито

en: terminal
mk_MK: терминал

en: text
mk_MK: текст

en: text "%s" not found
mk_MK: текст "%s" нее пронајден

en: text frame
mk_MK: рамка со текст

en: text mode
mk_MK: текстуелен мод

en: thick
mk_MK: дебело

en: thick diagonal crosshatch
mk_MK: задебелен диагонален крст

en: thin
mk_MK: тенко

en: thin diagonal crosshatch
mk_MK: тенок диагонален крст

en: thin diagonal stripe
mk_MK: тенка дијагонална лента

en: thin horizontal crosshatch
mk_MK: тенок хоризонтален крст

en: thin horizontal stripe
mk_MK: тенка хоризонтална лента

en: thin reverse diagonal stripe
mk_MK: тенка превртена дијагонална лента

en: thin vertical stripe
mk_MK: тенка вертикална лента

en: through row {row} column {column}
mk_MK:  до ред {row} колона {column}

en: thumb control
mk_MK: контрола со палец

en: title bar
mk_MK: насловна линија

en: to focus
mk_MK: На фокус

en: to review
mk_MK: На преглед

en: toggle button
mk_MK: копче за вклучување/исклучување

en: tool bar
mk_MK: лента за алатки

en: tool tip
mk_MK: советник за можности

en: top edge
mk_MK: горен раб

[ctx: touch action]
en: flick down
mk_MK: скролни надолу

[ctx: touch action]
en: flick left
mk_MK: скролни лево

[ctx: touch action]
en: flick right
mk_MK: скролни десно

[ctx: touch action]
en: flick up
mk_MK: скролни нагоре

[ctx: touch action]
en: hold
mk_MK: задржи

[ctx: touch action]
en: hover
mk_MK: истражува

[ctx: touch action]
en: hover down
mk_MK: задржан долу

[ctx: touch action]
en: hover up
mk_MK: отпуштено

[ctx: touch action]
en: tap
mk_MK: тапнување

[ctx: touch action]
en: tap and hold
mk_MK: тапни и задржи

en: track change: {text}
mk_MK: следена измена: {text}

en: tree view
mk_MK: дрвенеста структура

en: tree view button
mk_MK: копче во дрвенестата структура

en: tree view item
mk_MK: елемент од дрвенестата структура

en: triggered
mk_MK: активиран

en: unavailable
mk_MK: не е достапно

en: underline
mk_MK: подвлечено

en: underlined
mk_MK: потцртано

en: unknown
mk_MK: непознато

en: unknown %s
mk_MK: непознато %s

en: unknown input method
mk_MK: непознат начин на внес

en: unknown language
mk_MK: непознат јазик

en: unlocked
mk_MK: отклучено

en: unread
mk_MK: непрочитана

en: up arrow
mk_MK: горна стрелка

en: up-right diagonal line
mk_MK: горе-десно диагонална линија

en: value {valueAxisData}
mk_MK: вредност {valueAxisData}

en: vertical align bottom
mk_MK: порамнето е вертикално долу

en: vertical align distributed
mk_MK: порамнето е од обете страни

en: vertical align justified
mk_MK: порамнето е вертикално од обете страни

en: vertical align middle
mk_MK: порамнето е вертикално во средина

en: vertical align top
mk_MK: порамнето е вертикално горе

en: vertical borders except outside
mk_MK: вертикални граници со исклучок на надворешните страни

en: vertical stripe
mk_MK: вертикална лента

en: video
mk_MK: видео

en: view port
mk_MK: преглед на портот

en: visited
mk_MK: посетен

en: volume down
mk_MK: снижи го тонот

en: volume up
mk_MK: повиши го тонот

en: white space
mk_MK: бела празнина

en: window
mk_MK: прозорец

en: windows
mk_MK: Виндовс

en: word
mk_MK: збор

en: {author} is editing
mk_MK: {author} уредува

en: {backgroundColor} background
mk_MK: {backgroundColor} позадина

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
mk_MK: {bookPercentage}%, локација {curLocation} од {maxLocation}

en: {color1} to {color2}
mk_MK: {color1} и {color2}

en: {color} on {backgroundColor}
mk_MK: {color} на {backgroundColor}

en: {date} (all day)
mk_MK: {date} (цел ден)

en: {desc} left and right edges
mk_MK: {desc} левиот и десниот раб

en: {desc} surrounding border
mk_MK: {desc} работ кој ги окружува

en: {desc} top and bottom edges
mk_MK: {desc} почетни и крајни рабови

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
mk_MK: {desc} горна десна и долна десна дијагонална линија

en: {distance} from left edge of page
mk_MK: {distance} од левиот раб на страницата

en: {distance} from top edge of page
mk_MK: {distance} од горниот раб на страницата

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
mk_MK: {firstAddress}  {firstContent} до {lastAddress}  {lastContent}

en: {firstAddress} through {lastAddress}
mk_MK: Од {firstAddress} до {lastAddress}

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
mk_MK: Од {firstAddress} {firstValue} до {lastAddress} {lastValue}

en: {modifier} released
mk_MK: {modifier} пуснат

en: {number} of {total}
mk_MK: {number} од {total}

en: {offset:.3g} pt
mk_MK: {offset:.3g} точки

en: {profileName} configuration profile active
mk_MK: Активиран {profileName} профил за конфигурација

en: {profile} profile activated
mk_MK: {profile} профилот е активиран

en: {profile} profile deactivated
mk_MK: {profile} профилот е деактивиран

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
mk_MK: {revisionType} {description}: {text} од {author} на {date}

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
mk_MK: {seriesName} серии {seriesIndex} од {seriesCount}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
mk_MK: {seriesName} ип на трендова линија:: {trendlineType}, Назив:: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
mk_MK: {seriesName} тип на трендова линија: {trendlineType}, Назив: {trendlineName}, ознака: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
mk_MK: {size:g} точки на фонтот

en: {startTime} to {endTime}
mk_MK: {startTime} до {endTime}

en: {start} through {end}
mk_MK: {start} до {end}

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
mk_MK: {styleName} стил, ниво на порамнување {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
mk_MK: {symbol} како што е во {description}

en: {val:.2f} cm
mk_MK: {val:.2f} сантиметри

en: {val:.2f} in
mk_MK: {val:.2f} инчи
