nvda - en to pt_PT translation catalogue (3277 entries)

en:  %s is currently running.
pt_PT:  %s está em execução.

en:  %s module is loaded.
pt_PT:  módulo %s carregado.

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
pt_PT:  fração {fractionValue:.2f} Porcento fatia {pointIndex} de {pointCount}

en:  minus
pt_PT:  menos

en:  square
pt_PT:  ao quadrado

en:  title: {axisTitle}
pt_PT:  título: {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
pt_PT:  {segmentType} {pointIndex} de {pointCount}

en: %d character | %d characters
pt_PT[0]: %d caratere
pt_PT[1]: %d carateres

en: %d percent
pt_PT: %d porcento

en: %s application
pt_PT: aplicação %s

en: %s column | %s columns
pt_PT[0]: %s coluna
pt_PT[1]: %s colunas

en: %s cursor
pt_PT: cursor %s

en: %s end
pt_PT: fim de %s

en: %s highlighted
pt_PT: %s realçado

en: %s item | %s items
pt_PT[0]: %s item
pt_PT[1]: %s itens

en: %s keyboard
pt_PT: teclado %s

en: %s mode
pt_PT: modo %s

en: %s normalized
pt_PT: %s normalizado

en: %s selected
pt_PT: %s selecionado

en: %s selected instead
pt_PT: %s selecionado agora

en: %s unselected
pt_PT: %s não selecionado

en: &About add-on...
pt_PT: &Sobre o extra...

en: &About...
pt_PT: &Sobre...

en: &Add
pt_PT: &Adicionar

en: &Add-on store...
pt_PT: &Loja de extras...

en: &Alignment
pt_PT: &Alinhamento

en: &Annotations
pt_PT: &Anotações

en: &Anywhere
pt_PT: Em &qualquer local

en: &Apply
pt_PT: &Aplicar

en: &Beep for capitals
pt_PT: Reproduzir &bips para maiúsculas

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
pt_PT: Reproduzir &bips se ao escrever letras minúsculas o caps lock estiver ativado

en: &Bookmarks
pt_PT: &Marcas

en: &Braille viewer
pt_PT: Visualizador &Braille

en: &Brightness controls audio coordinates volume
pt_PT: &Brilho controla o volume das coordenadas de áudio

en: &Buttons
pt_PT: &botões

en: &Categories:
pt_PT: &Secções:

en: &Charts
pt_PT: &Gráfico

en: &Check for update...
pt_PT: &Verificar atualização...

en: &Clickable
pt_PT: &clicável

en: &Close
pt_PT: &Fechar

en: &Colors
pt_PT: &Cores

en: &Comment
pt_PT: &Comentário

en: &Configuration profiles...
pt_PT: Perfis de &configuração...

en: &Continue
pt_PT: &Continuar

en: &Continue running
pt_PT: &Continuar em execução

en: &Copy version number
pt_PT: &Copiar número da versão

en: &Create portable copy...
pt_PT: &Criar cópia portátil...

en: &Default dictionary...
pt_PT: &Padrão...

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
pt_PT: &Descrição desfasada dos carateres ao mover o cursor

en: &Delete
pt_PT: &Eliminar

en: &Dictionary entries
pt_PT: Entradas do &dicionário

en: &Diff algorithm:
pt_PT: Algoritmo &Diff:

en: &Displays to detect automatically:
pt_PT: &Dispositivos com detecção automática:

en: &Donate
pt_PT: &Doar

en: &Done
pt_PT: &Efectuado

en: &Download update
pt_PT: &Transferir atualização

en: &Edit
pt_PT: &Editar

en: &Editor revisions
pt_PT: &Revisões do editor

en: &Enable Highlighting
pt_PT: Activar &realce

en: &Enable browse mode on page load
pt_PT: &Activar o modo de navegação no carregamento de páginas

en: &Errors
pt_PT: &Erros

en: &External IP:
pt_PT: IP &externo:

en: &Figures and captions
pt_PT: &Figuras e legendas

en: &Font name
pt_PT: &Nome do tipo de letra

en: &Form fields
pt_PT: Campo de &formulário

en: &Generate Key
pt_PT: &Gerar código

en: &Graphics
pt_PT: &Gráficos

en: &Groupings
pt_PT: &Agrupamentos

en: &Guess object position information when unavailable
pt_PT: Adivinhar a informação da &posição do objeto quando indisponível

en: &HID keyboard input simulation
pt_PT: Simulação de introdução pelo teclado &HID

en: &Headings
pt_PT: &Títulos

en: &Help
pt_PT: &Ajuda

en: &Help, training and support
pt_PT: &Ajuda, formação e apoio

en: &Host:
pt_PT: &Anfitrião:

en: &Hover for cell routing
pt_PT: &Usar o rato para roteamento de células

en: &Inflection
pt_PT: &Inflexão

en: &Input table:
pt_PT: Tabela de &escrita:

en: &Install NVDA on this computer
pt_PT: &Instalar o NVDA neste computador

en: &Install NVDA...
pt_PT: &Instalar o NVDA...

en: &Keep existing desktop shortcut
pt_PT: &Manter atalho existente no ambiente de trabalho

en: &Key:
pt_PT: &código:

en: &Keyboard layout:
pt_PT: Esquema do &teclado:

en: &Language
pt_PT: &Idioma

en: &Level
pt_PT: &Nível

en: &Line spacing
pt_PT: &Espaçamento de linhas

en: &Lists
pt_PT: &Listas

en: &Maximum number of characters on one line
pt_PT: Número &máximo de carateres por linha

en: &Modes available in the 'Cycle sound split mode' command:
pt_PT: &Modos disponíveis no ciclo do comando Modos de divisão de som:

en: &Modes available in the Cycle speech mode command:
pt_PT: &Modos disponíveis no comando para o ciclo de Modos de voz:

en: &Move to
pt_PT: &Mover para

en: &Multiple key press timeout (ms):
pt_PT: &Tempo limite para pressionar várias vezes uma tecla (ms):

en: &New
pt_PT: &Novo

en: &No
pt_PT: &Não

en: &Not now
pt_PT: &Agora não

en: &Number of lines per page
pt_PT: &Número de linhas por página

en: &Output table:
pt_PT: Tabela de &Leitura:

en: &Pages
pt_PT: Número de &página

en: &Paragraph indentation
pt_PT: Indentação de &parágrafos

en: &Paragraph style:
pt_PT: &Estilo do parágrafo:

en: &Pattern
pt_PT: Texto &original

en: &Pitch
pt_PT: &Entoação

en: &Play audio coordinates when mouse moves
pt_PT: &Reproduzir coordenadas de áudio quando o rato se mover

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
pt_PT: Reproduzir &som ao ativar/desativar  a Cortina de ecrã

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
pt_PT: &Reproduzir sons ao iniciar e ao sair do NVDA

en: &Port:
pt_PT: &Porta:

en: &Postpone update
pt_PT: Instalar &mais tarde

en: &Preferences
pt_PT: &Preferências

en: &Proceed with installation (not recommended)
pt_PT: &Prosseguir com a instalação (não recomendado)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
pt_PT: &Pronúncia de pontuação e símbolos...

en: &Python console
pt_PT: Consola de &Pyton

en: &Rate
pt_PT: &Velocidade

en: &References
pt_PT: &Referências

en: &Remove
pt_PT: &Remover

en: &Rename
pt_PT: &Mudar o nome

en: &Replacement
pt_PT: &Substituir por

en: &Revert to saved configuration
pt_PT: &Restaurar para a configuração guardada

en: &Review add-ons...
pt_PT: &Rever extras...

en: &Save
pt_PT: &Guardar

en: &Save configuration
pt_PT: &Guardar configuração

en: &Save configuration when exiting NVDA
pt_PT: &Guardar configurações ao sair

en: &Select NVDA Modifier Keys
pt_PT: &Selecionar teclas modificadoras do NVDA

en: &Send actual symbol to synthesizer
pt_PT: &Enviar o próprio símbolo ao sintetizador

en: &Settings...
pt_PT: &Configurações...

en: &Sheets
pt_PT: Fo&lha

en: &Show Braille Viewer on Startup
pt_PT: &Mostrar o Visualizador Braille no arranque

en: &Show Speech Viewer on Startup
pt_PT: &Mostrar o Visualizador de discurso no arranque

en: &Show cursor
pt_PT: &Mostrar cursor

en: &Show this dialog when NVDA starts
pt_PT: &Apresentar este diálogo quando o NVDA iniciar

en: &Simple review mode
pt_PT: Modo de revisão &simples

en: &Sound split mode:
pt_PT: &Modo de divisão de som:

en: &Speech viewer
pt_PT: Visualizador de &discurso

en: &Start the new portable copy after creation
pt_PT: &Iniciar a nova cópia portátil após ser criada

en: &Symbol:
pt_PT: &Símbolo:

en: &Symbols
pt_PT: &Símbolos

en: &Synthesizer:
pt_PT: &Sintetizador:

en: &Tables
pt_PT: &tabelas

en: &Temporary dictionary...
pt_PT: &Temporário...

en: &Test...
pt_PT: &Teste...

en: &Tools
pt_PT: &Ferramentas

en: &Touch typing mode
pt_PT: Modo de digitação &virtual

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
pt_PT: &Impedir todos os comandos de atingir o documento

en: &Triggers...
pt_PT: &Acionadores...

en: &Type
pt_PT: &Tipo

en: &Update now
pt_PT: &Atualizar agora

en: &Update to NVDA {version}
pt_PT: &Atualizar para NVDA {version}

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
pt_PT: &Utilizar CapsLock como uma tecla modificadora do NVDA

en: &User Guide
pt_PT: &Manual do Utilizador

en: &View License
pt_PT: Ver &licença

en: &Voice
pt_PT: &Voz

en: &Voice dictionary...
pt_PT: Para &voz atual...

en: &Yes
pt_PT: &Sim

en: (normal configuration)
pt_PT: (configuração normal)

en: ***
pt_PT: prot

en: 0 matches
pt_PT: Sem resultados

en: 1.5 line spacing
pt_PT: espaçamento  1,5 linhas

en: 100 percent Stacked Area
pt_PT: Áreas empilhadas a 100%

en: 100 percent Stacked Bar
pt_PT: Barras empilhadas a 100%

en: 100 percent Stacked Column
pt_PT: Colunas empilhadas a 100%

en: 100 percent Stacked Cone Bar
pt_PT: Barras empilhadas a 100% com forma cónica

en: 100 percent Stacked Cone Column
pt_PT: colunas empilhadas a 100% com forma cónica

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
pt_PT: Barras empilhadas a 100% com forma cilíndrica

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
pt_PT: colunas empilhadas a 100% com forma cilíndrica

en: 100 percent Stacked Line
pt_PT: Linhas empilhadas a 100%

en: 100 percent Stacked Line with Markers
pt_PT: Linhas empilhadas a 100% com marcadores

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
pt_PT: Barras empilhadas a 100% em forma de pirâmide

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
pt_PT: colunas empilhadas a 100% em forma de pirâmide

en: 12.5% gray
pt_PT: Cinzento 12,5%

en: 25% gray
pt_PT: Cinzento 25%

en: 3D 100 percent Stacked Bar
pt_PT: Barras empilhadas a 100% com efeitos 3D

en: 3D 100 percent Stacked Column
pt_PT: Colunas empilhadas a 100% com efeitos 3D

en: 3D Area
pt_PT: Área 3D

en: 3D Clustered Bar
pt_PT: Barras agrupadas com efeitos 3D

en: 3D Clustered Column
pt_PT: Colunas agrupadas com efeitos 3D

en: 3D Column
pt_PT: Colunas com efeitos 3D

en: 3D Cone Column
pt_PT: Colunas com forma cónica e efeitos 3D

en: 3D Cylinder Column
pt_PT: Colunas com forma cilíndrica com efeitos 3D

en: 3D Line
pt_PT: Linhas com efeitos 3D

en: 3D Pie
pt_PT: Circular com efeitos 3D

en: 3D Pyramid Column
pt_PT: Colunas em forma de pirâmide com efeitos 3D

en: 3D Stacked Area
pt_PT: Áreas empilhadas com efeitos  3D

en: 3D Stacked Bar
pt_PT: Barras empilhadas com efeitos 3D

en: 3D Stacked Column
pt_PT: Colunas empilhadas com efeitos 3D

en: 3D Surface
pt_PT: Superfície com efeitos 3D

en: 3D Surface (wireframe)
pt_PT: Superfície vectorial com efeitos 3D

en: 50% gray
pt_PT: Cinzento 50%

en: 6.25% gray
pt_PT: Cinzento 6,25%

en: 75% gray
pt_PT: Cinzento 75%

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
pt_PT: Uma caixa de diálogo onde pode criar um dicionário padrão, adicionando entradas à lista

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
pt_PT: Uma caixa de diálogo onde pode definir um dicionário temporário, adicionando entradas na caixa de edição

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
pt_PT: Uma caixa de diálogo onde pode criar um dicionário para a voz atual, adicionando entradas de dicionário na lista

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
pt_PT: Um leitor de ecrã livre, e de código aberto, para Microsoft Windows

en: A pattern is required.
pt_PT: É necessário o texto original.

en: A portable copy already exists in the directory '{portableDirectory}'. Do you want to update it?
pt_PT: Já existe uma cópia portátil no diretório '{portableDirectory}'. Deseja atualizá-la?

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
pt_PT: Foi encontrada uma cópia anterior do NVDA no seu sistema. A mesma será atualizada.

en: A profile cannot have an empty name.
pt_PT: Um perfil tem de ter nome.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
pt_PT: Já está instalada uma versão deste extra. Pretende atualizar {summary} version {curVersion} para a versão {newVersion}?

en: About NVDA
pt_PT: Sobre o NVDA

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
pt_PT: Ação indisponível na versão do NVDA da loja Windows

en: Action unavailable in a temporary version of NVDA
pt_PT: Ação indisponível numa versão temporária do NVDA

en: Action unavailable in secure context
pt_PT: Ação indisponível em contexto de ambiente seguro

en: Action unavailable while Windows is locked
pt_PT: Ação indisponível enquanto o Windows estiver bloqueado

en: Action unavailable while a dialog requires a response
pt_PT: Ação indisponível enquanto um diálogo requerer uma resposta

en: Action unavailable while the braille mode is set to speech output
pt_PT: Ação indisponível enquanto o modo braille estiver definido para a saída de voz

en: Action unavailable. Braille is tethered to focus
pt_PT: Ação indisponível. Braille ligado ao foco

en: Activate
pt_PT: Ativar

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
pt_PT: Ativa ou desativa o perfil de configurações {profile}

en: Activates the Add-on Store to browse and manage add-on packages for NVDA
pt_PT: Ativa a Loja de extras para procurar e gerir pacotes de extras para o NVDA

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
pt_PT: Ativa a consola de Python do NVDA , útil principalmente para programação

en: Activates the current object in the document
pt_PT: Ativa o objeto atual no documento

en: Activates the text at the cursor if possible
pt_PT: Ativa o texto na posição do cursor se possível

en: Add Dictionary Entry
pt_PT: Adicionar entrada no dicionário

en: Add Symbol
pt_PT: Adicionar símbolo

en: Add-on Installation
pt_PT: Instalação do Extra

en: Add-on Store
pt_PT: Loja de Extras

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
pt_PT: Não podem ser instalados Extras na versão da loja Windows do NVDA

en: Advanced
pt_PT: Avançadas

en: Afrikaans grade 1
pt_PT: Afrikaans grau 1

en: Afrikaans grade 2
pt_PT: Afrikaans grau 2

en: Akkadian (Borger) grade 1
pt_PT: Acadiano (Borger) grau 1

en: Akkadian (US) grade 1
pt_PT: Acadiano (US) grau 1

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
pt_PT: Todos os extras estão agora desativados. Eles serão reativados quando reiniciar o NVDA a menos que escolha desativá-los novamente.

en: All caps on
pt_PT: Tudo maiúsculas ligado

en: All dots
pt_PT: Todos os pontos

en: Allow NV Access to gather NVDA usage statistics
pt_PT: Permitir que a NV Access recolha estatísticas de utilização do NVDA

en: Allow automatic updates to install incompatible add-ons
pt_PT: Permitir que as atualizações automáticas instalem extras incompatíveis

en: Allow skim &reading in Say All
pt_PT: Permitir &Leitura rápida durante a leitura contínua

en: Alpha numeric input
pt_PT: Entrada alfanumérica

en: Already connected
pt_PT: Já ligado

en: Already in a content recognition result
pt_PT: Já está num resultado de reconhecimento

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
pt_PT: Já está definido linha {rowNumber} coluna {columnNumber} como o início dos cabeçalhos de coluna

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
pt_PT: Já está definido linha {rowNumber} coluna {columnNumber} como o início dos cabeçalhos de linha

en: Already set {address} as start of column headers
pt_PT: Já está definido {address} como início dos cabeçalhos de coluna

en: Already set {address} as start of row headers
pt_PT: Já está definido {address} como início dos cabeçalhos de linha

en: Always
pt_PT: Sempre

en: Always duck
pt_PT: Diminuir sempre

en: Always fill display
pt_PT: Mostrar sempre o máximo de informações de contexto

en: Always include short character &description when announcing candidates
pt_PT: Incluir sempre a &descrição curta do carater ao anunciar candidatos

en: An error has caused this feature ({title}) to be unavailable at this time. Restarting NVDA or Windows may solve this problem.
pt_PT: Um erro fez com que esta funcionalidade ({title}) ficasse indisponível neste momento. Reiniciar o NVDA ou o Windows pode resolver este problema.

en: An error has caused this feature to be unavailable at this time. Restarting NVDA or Windows may solve this problem.
pt_PT: Um erro fez com que esta funcionalidade ficasse indisponível neste momento. Reiniciar o NVDA ou o Windows pode resolver este problema.

en: An existing NVDA installation has been detected, but its version cannot be determined. If you are attempting to install an earlier version of NVDA, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
pt_PT: Uma instalação do NVDA existente foi detectada, mas a versão não pode ser determinada. Se estiver a tentar instalar uma versão anterior do NVDA, deve primeiro cancelar esta instalação e desinstalar completamente o NVDA antes de instalar a versão anterior.

en: An existing copy of NVDA has been detected in the chosen directory, but its version cannot be determined. If you are attempting to downgrade to an earlier version of NVDA, you should cancel this operation and create a new portable copy.
pt_PT: Uma cópia existente do NVDA foi detectada no diretório escolhido, mas a versão não pode ser determinada. Se estiver a tentar fazer o downgrade para uma versão anterior do NVDA, deve cancelar esta operação e criar uma nova cópia portátil.

en: Annotations
pt_PT: Anotações

en: Announce &selected candidate
pt_PT: Anunciar o candidato &selecionado

en: Announces the current selection in edit controls and documents. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions. Pressing four times shows it in a browsable message.
pt_PT: Anuncia a seleção atual nos controlos de edição e nos documentos. Se pressionar duas vezes, esta informação é soletrada. Se pressionar três vezes soletra-a utilizando a descrição de carateres. Se pressionar quatro vezes mostra-a numa mensagem navegável.

en: Answer to:
pt_PT: Responder para:

en: Any
pt_PT: Qualquer

en: Appointment {subject}, {time}
pt_PT: Compromisso {subject}, {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
pt_PT: Árabe Braille de computador 8 pontos

en: Arabic grade 1
pt_PT: Árabe grau 1

en: Arabic grade 2
pt_PT: Árabe grau 2

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
pt_PT: Tem a certeza que pretende instalar este extra?
    Instale apenas extras de fontes credíveis.
    Extra: {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
pt_PT: Tem a certeza que quer remover todas as entradas deste dicionário?

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
pt_PT: Tem a certeza que deseja restaurar todos os comandos para os seus padrões de fábrica?
    			
    			Todos os comandos que personalizou, quer anteriormente quer nesta sessão do NVDA, serão perdidos, voltando ao seu padrão.
    			Esta ação não pode ser revertida.

en: Area
pt_PT: Área

en: Arti&cles
pt_PT: &Artigos

en: Assamese grade 1
pt_PT: Assamês grau 1

en: At least one NVDA modifier key must be set. Caps lock will remain as an NVDA modifier key.
pt_PT: Pelo menos tem de ser configurada uma tecla como tecla NVDA. CapsLock continuará como tecla NVDA.

en: At least one key must be used as the NVDA key.
pt_PT: Pelo menos tem de ser usada uma tecla como tecla NVDA.

en: At least one sound split mode has to be checked.
pt_PT: Pelo menos um modo de divisão de som tem de ser selecionado.

en: At least two speech modes have to be checked.
pt_PT: Pelo menos dois modos de voz têm de ser escolhidos.

en: Attachments
pt_PT: Anexos

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
pt_PT: Tentar cancelar a voz para eventos de foco expirados:

en: Audio
pt_PT: Áudio

en: Audio d&ucking mode:
pt_PT: &Modo de diminuição do volume:

en: Audio ducking not supported
pt_PT: Diminuição do volume não suportada

en: Audio indication of focus and browse modes
pt_PT: Indicação em áudio dos modos de foco e de navegação

en: Audio output &device:
pt_PT: &Dispositivo de saída:

en: Automatic
pt_PT: Automático

en: Automatic &Say All on page load
pt_PT: &Ler continuamente ao carregar a página

en: Automatic &updates:
pt_PT: Atualizações a&utomáticas:

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
pt_PT: Automático (preferir Diff Match Patch)

en: Automatic (prefer UIA)
pt_PT: Automático (preferir UIA)

en: Automatic (prefer selective)
pt_PT: Automático (preferir selectivo)

en: Automatic ({name})
pt_PT: Automático ({name})

en: Automatic dialect switching (when supported)
pt_PT: Alterar o dialecto automaticamente (quando suportado)

en: Automatic focus mode for caret movement
pt_PT: Modo de foco automático para movimentos do cursor

en: Automatic focus mode for focus changes
pt_PT: Modo de foco automático para alterações no foco

en: Automatic language and dialect switching on
pt_PT: Alteração automática de idioma e dialecto ligada

en: Automatic language switching (when supported)
pt_PT: Alterar o idioma automaticamente (quando suportado)

en: Automatic language switching off
pt_PT: Alteração automática do idioma desligada

en: Automatic language switching on
pt_PT: Alteração automática de idioma ligada

en: Automatic refresh disabled
pt_PT: Atualização automática desativada

en: Automatic refresh enabled
pt_PT: Atualização automática ativada

en: Automatically check for &updates to NVDA
pt_PT: &Verificar automaticamente atualizações para o NVDA

en: Automatically report all available &candidates
pt_PT: Anunciar todos os &candidatos disponíveis automaticamente

en: Automatically say all on result
pt_PT: Ler tudo após resultados do OCR

en: Avoid splitting &words when possible
pt_PT: Evitar &dividir palavras se possível

en: Bar of Pie
pt_PT: Barra de circulares

en: Baseline
pt_PT: Linha base

en: Bashkir grade 1
pt_PT: Basquir grau 1

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
pt_PT: Baum, HumanWare, APH e Orbit

en: Beep
pt_PT: Bip

en: Beep and speak progress bar updates
pt_PT: Bip e falar atualizações em barras de progresso

en: Beep for progress bar updates
pt_PT: Bip para atualizações de barras de progresso

en: Begins interaction with math content
pt_PT: Iniciar interação com conteúdo matemático

en: Belarusian computer braille
pt_PT: Bielorrusso Braille de computador

en: Belarusian literary braille
pt_PT: Bielorrusso Braille literário

en: Belarusian literary braille (detailed)
pt_PT: Bielorrusso Braille literário (detalhado)

en: Bengali grade 1
pt_PT: Bengali grau 1

en: Beta or dev
pt_PT: Beta ou desenvolvimento

en: Bitmap placeholder
pt_PT: Espaço reservado para Bitmap

en: Blink cursor
pt_PT: Intermitência do cursor

en: Block &quotes
pt_PT: &blocos de citação

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
pt_PT: Porta Série Bluetooth: {port} ({deviceName})

en: Bold off
pt_PT: Negrito desligado

en: Bold on
pt_PT: Negrito ligado

en: Both Colors and Styles
pt_PT: Cores e Estilos

en: Both host and key must be set.
pt_PT: O anfitrião e o código devem estar configurados.

en: Both port and key must be set.
pt_PT: A porta e o código devem ser definidos.

en: Bottom
pt_PT: Fundo

en: Braille &display:
pt_PT: Dispositivo &Braille:

en: Braille Display Error
pt_PT: Erro de dispositivo Braille

en: Braille Unicode normalization default ({default})
pt_PT: Padrão da normalização Unicode do Braille ({default})

en: Braille Unicode normalization {state}
pt_PT: Normalização Unicode do Braille {state}

en: Braille cursor %s
pt_PT: Cursor Braille %s

en: Braille cursor is turned off
pt_PT: Cursor Braille desativado

en: Braille cursor off
pt_PT: Cursor Braille desativado

en: Braille cursor on
pt_PT: Cursor Braille ativado

en: Braille destination
pt_PT: Destino Braille

en: Braille display
pt_PT: Dispositivo Braille

en: Braille focus context presentation: %s
pt_PT: Apresentação Braille acompanha o %s

en: Braille font attributes
pt_PT: Atributos do tipo de letra em Braille

en: Braille inp&ut
pt_PT: &Teclado Braille

en: Braille input disabled
pt_PT: Teclado Braille desativado

en: Braille input enabled
pt_PT: Teclado Braille ativado

en: Braille mode {brailleMode}
pt_PT: Modo Braille {brailleMode}

en: Braille mode:
pt_PT: Modo Braille:

en: Braille move system caret when routing review cursor %s
pt_PT: Braille move o cursor do sistema quando o cursor de revisão é encaminhado %s

en: Braille move system caret when routing review cursor default (%s)
pt_PT: Braille move o cursor do sistema quando o cursor de revisão é encaminhado (padrão) (%s)

en: Braille show messages %s
pt_PT: Mostrar mensagens Braille %s

en: Braille show selection %s
pt_PT: Indicador de seleção em Braille %s

en: Braille show selection default (%s)
pt_PT: Indicador de seleção em Braille predefinição (%s)

en: Braille tethered %s
pt_PT: Braille ligado %s

en: Braille viewer disabled
pt_PT: Visualizador Braille desativado

en: Braille viewer enabled
pt_PT: Visualizador Braille ativado

en: Browse Mode
pt_PT: Modo de Navegação

en: Browse mode
pt_PT: Modo de Navegação

en: Browse...
pt_PT: Localizar...

en: Bubble
pt_PT: Bolhas

en: Bubble with 3D effects
pt_PT: Bolhas com efeitos 3D

en: Bulgarian 8 dot computer braille
pt_PT: Búlgaro Braille de computador 8 pontos

en: Bulgarian grade 1
pt_PT: Búlgaro grau 1

en: Burmese grade 1
pt_PT: Birmanês grau 1

en: Burmese grade 2
pt_PT: Birmanês grau 2

en: C&hange...
pt_PT: A&lterar...

en: COM Registration Fixing Tool Failed
pt_PT: Falha na ferramenta de correção do registo COM

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
pt_PT: Não é possível alterar o perfil de configurações ativo com um diálogo do NVDA aberto

en: Can't find the documentation window.
pt_PT: Não foi possível localizar a janela de documentação.

en: Can't select text, press twice to copy
pt_PT: Impossível selecionar texto. Pressione duas vezes para copiar

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Candidate
pt_PT: Candidato

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber} in column headers
pt_PT: Não é possível encontrar a linha {rowNumber} coluna {columnNumber} nos cabeçalhos de coluna

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber} in row headers
pt_PT: Não é possível encontrar a linha {rowNumber} coluna {columnNumber} nos cabeçalhos de linha

en: Cannot find {address}    in row headers
pt_PT: Impossível encontrar {address} nos cabeçalhos de linha

en: Cannot find {address} in column headers
pt_PT: Não é possível encontrar {address} nos cabeçalhos de coluna

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
pt_PT: Não é possível instalar Extras do NVDA a partir de {path}.
    Tem de estar a executar o NVDA para poder instalar extras.

en: Capital pitch change percentage
pt_PT: Alterar a percentagem da entoação para letras maiúsculas

en: Caps off
pt_PT: Maiúsculas desligadas

en: Caret movement timeout (in ms)
pt_PT: Tempo limite dos movimentos do cursor (em ms)

en: Case &sensitive
pt_PT: &Respeitar maiúsculas

en: Catalan grade 1
pt_PT: Catalão grau 1

en: Category {categoryAxisData}:
pt_PT: Categoria {categoryAxisData}:

en: Cell &borders:
pt_PT: Linhas de &grelha da célula:

en: Cell c&oordinates
pt_PT: &Coordenadas da célula

en: Center Title placeholder
pt_PT: Espaço reservado para Título Central

en: Central Kurdish grade 1
pt_PT: Curdo Central  grau 1

en: Change selected symbol
pt_PT: Alterar símbolo selecionado

en: Change tracking off
pt_PT: Detectar alterações desligado

en: Change tracking on
pt_PT: Detectar alterações ligado

en: Change...
pt_PT: Alterar...

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
pt_PT: Foram alterados Extras. Terá que reiniciar o NVDA para que estas alterações façam efeito. Pretende reiniciar agora?

en: Character: {character}
    Replacement: {replacement}
pt_PT: Carater: {character}
    Substituição: {replacement}

en: Chart Elements
pt_PT: Elementos do Gráfico

en: Chart area
pt_PT: Área do gráfico

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
pt_PT: Área do gráfico, altura: {chartAreaHeight}, largura: {chartAreaWidth}, topo: {chartAreaTop}, esquerda: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
pt_PT: Espaço reservado para gráfico

en: Chart title: {chartTitle}
pt_PT: Título do gráfico: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
pt_PT: Título do gráfico: {chartTitle}, tipo: {chartType}

en: Checking for Update
pt_PT: A verificar a Atualização

en: Checking for update
pt_PT: A verificar a atualização

en: Chichewa (Malawi) literary braille
pt_PT: Chichewa (Malawi) Braile literário

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
pt_PT: Chinês (China, Mandarim) Sistema Braille atual

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System (no tones)
pt_PT: Chinês (China, Mandarim) Sistema Braille atual  (sem tons)

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
pt_PT: Chinês (China, Mandarim) Sistema Braille duplo-fónico

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
pt_PT: Chinês (Hong Kong, Cantonês)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
pt_PT: Chinês (Taiwan, Mandarin)

en: Chinese common braille (simplified Chinese characters)
pt_PT: Chinês Braille comum (carateres de chinês simplificado)

en: Clear the output pane
pt_PT: Limpar o painel de resultados

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
pt_PT: Clica uma vez com o botão esquerdo na posição atual do rato

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
pt_PT: Clica uma vez com o botão direito na posição atual do toque, normalmente para abrir um menu de contexto.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
pt_PT: Clica uma vez com o botão direito na posição atual do rato

en: Clipboard
pt_PT: Área de transferência

en: Clipboard received
pt_PT: Área de transferência recebida

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Clustered Bar
pt_PT: Barras agrupadas

en: Clustered Column
pt_PT: Colunas agrupadas

en: Clustered Cone Bar
pt_PT: Barras agrupadas com forma cónica

en: Clustered Cone Column
pt_PT: Colunas agrupadas com forma cónica

en: Clustered Cylinder Bar
pt_PT: Barras agrupadas com forma cilíndrica

en: Clustered Pyramid Bar
pt_PT: Barras agrupadas em forma de pirâmide

en: Clustered Pyramid Column
pt_PT: Colunas agrupadas em forma de pirâmide

en: Collapsed
pt_PT: Recolhido

en: Columns
pt_PT: Colunas

en: Command line option: {langDesc}
pt_PT: Parâmetro de linha de comando: {langDesc}

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first column cells automatically set as row headers.
pt_PT: Comando não suportado neste tipo de documento. As tabelas têm as células da primeira coluna automaticamente definidas como cabeçalhos de linha.

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first row cells automatically set as column headers.
pt_PT: Comando não suportado neste tipo de documento. As tabelas têm as células da primeira linha automaticamente definidas como cabeçalhos de coluna.

en: Commands &Quick Reference
pt_PT: Referência &rápida de comandos

en: Commands Quick Reference
pt_PT: Referência rápida de comandos

en: Commen&ts
pt_PT: &Comentários

en: Comment
pt_PT: Comentário

en: Comment thread: {comment}  by {author}
pt_PT: Linha de comentários: {comment} por {author}

en: Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} reply | Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} replies
pt_PT[0]: Linha de comentários: {comment} por {author} com {numReplies} resposta
pt_PT[1]: Linha de comentários: {comment} por {author} com {numReplies} respostas

en: Comment: {comment} by {author}
pt_PT: Comentário: {comment} de {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
pt_PT: Comentário: {comment} de {author} em {date}

en: Comments
pt_PT: Comentários

en: Composition
pt_PT: Composição

en: Configuration
pt_PT: Configuração

en: Configuration File Error
pt_PT: Erro no ficheiro de configurações

en: Configuration Profiles
pt_PT: Perfis de Configuração

en: Configuration applied
pt_PT: Configuração aplicada

en: Configuration profile triggers disabled
pt_PT: Acionadores de Perfis de Configuração desativados

en: Configuration profile triggers enabled
pt_PT: Acionadores de Perfis de Configuração ativados

en: Configuration profiles
pt_PT: Perfis de Configuração

en: Configuration restored to factory defaults
pt_PT: A configuração foi restaurada para o padrão original

en: Configuration saved
pt_PT: Configuração guardada

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
pt_PT: Configurar a quantidade de informação que o NVDA irá apresentar sobre os controlos. Estas opções aplicam-se aos anúncios de foco e navegação por objetos do NVDA, mas não quando se lê conteúdo de texto, por exemplo, conteúdo web com o modo de navegação.

en: Configure visual aids.
pt_PT: Configurar ajudas visuais.

en: Confirm Deletion
pt_PT: Confirmar Eliminação

en: Connect
pt_PT: Ligar

en: Connect and do not ask again for this server
pt_PT: Ligar e não voltar a perguntar para este servidor

en: Connect...
pt_PT: Ligar...

en: Connected
pt_PT: Ligado

en: Connecting
pt_PT: A Ligar

en: Content is not visible
pt_PT: O conteúdo não está visível

en: Copied link
pt_PT: Ligação copiada

en: Copied to clipboard
pt_PT: Copiado para a área de transferência

en: Copied to clipboard: {text}
pt_PT: Copiado: {text}

en: Copied: {text}
pt_PT: Copiado: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
pt_PT: Copia o conteúdo da barra de estado da aplicação atual para a área de transferência.

en: Coptic 8 dot computer braille
pt_PT: Copta Braille de computador 8 pontos

en: Coptic grade 1
pt_PT: Copta grau 1

en: Copy
pt_PT: Copiar

en: Copy &link
pt_PT: Copiar &Ligação

en: Copy &portable configuration to current user account
pt_PT: Copiar configuração &portátil para a conta de utilizador atual

en: Copy current &user configuration
pt_PT: Copiar configuração atual do &utilizador

en: Copy navigation focus to clipboard
pt_PT: Copiar foco de navegação para a área de transferência

en: Copying Settings
pt_PT: A copiar as configurações

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
pt_PT: Copyright (C) {years} Contribuidores do NVDA

en: Corners
pt_PT: Cantos

en: Could not disable screen curtain
pt_PT: Não foi  possível desativar a cortina de ecrã

en: Could not enable screen curtain
pt_PT: Não foi  possível ativar a cortina de écrã

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
pt_PT: Não foi possível terminar corretamente os seguintes sistemas de melhoramentos visuais:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
pt_PT: Não foi possível terminar corretamente o sistema de melhoramentos visuais {providerName}

en: Could not load the %s synthesizer.
pt_PT: Não foi possível carregar o sintetizador %s.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
pt_PT: Não foi possível carregar os seguintes sistemas de melhoramentos visuais:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
pt_PT: Não foi possível carregar o dispositivo {display}.

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
pt_PT: Não foi possível carregar o sistema de melhoramentos visuais {providerName}

en: Could not save configuration - probably read only file system
pt_PT: A sua configuração não foi guardada - talvez seja um ficheiro de sistema só de leitura

en: Could not save configuration; see the log for more details.
pt_PT: Não foi possível guardar a configuração; ver o registo para mais detalhes.

en: Couldn't copy to clipboard.
pt_PT: Não foi possível copiar para a área de transferência.

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
pt_PT: Criar um ícone no Ambiente &de Trabalho e tecla de atalho (control+alt+n)

en: Create &portable copy
pt_PT: Criar uma cópia &portátil

en: Create Portable NVDA
pt_PT: Criar o NVDA Portátil

en: Create a &new folder for the portable copy
pt_PT: Criar um &novo diretório para a cópia portátil

en: Creating Portable Copy
pt_PT: A Criar uma Cópia Portátil

en: Croatian 8 dot computer braille
pt_PT: Croata Braille de computador 8 pontos

en: Croatian grade 1
pt_PT: Croata grau 1

en: Cuneiform (transliterated) grade 1
pt_PT: Cuneiforme (transliterado) grau 1

en: Cuneiform (transliterated, compact diacritics) grade 1
pt_PT: Cuneiforme (transliterado, diacríticos compactos) grau 1

en: Current application (%s)
pt_PT: Aplicação atual %s

en: Cursor blink rate (ms)
pt_PT: Velocidade de intermitência do cursor (ms)

en: Cursor shape for &focus:
pt_PT: Aparência do cursor para &Foco:

en: Cursor shape for &review:
pt_PT: Aparência do cursor para &Revisão:

en: Cycle through the braille Unicode normalization states
pt_PT: Alternar entre os estados de normalização Unicode do Braille

en: Cycle through the braille cursor shapes
pt_PT: Alterna entre as formas do cursor Braille

en: Cycle through the braille move system caret when routing review cursor states
pt_PT: Alterna entre os modos do Braille mover   o cursor do sistema quando o cursor de revisão é encaminhado

en: Cycle through the braille show messages modes
pt_PT: Alterna entre as várias opções de mensagens em Braille

en: Cycle through the braille show selection states
pt_PT: Alterna entre mostrar ou não o indicador de selcção em Braille

en: Cycle through the possible modes to report table row and column headers
pt_PT: Alterna entre os modos possíveis de anúncio dos títulos da linha/coluna da tabela

en: Cycle through the speech Unicode normalization states
pt_PT: Alternar entre os estados de normalização Unicode do texto

en: Cycles between available touch modes
pt_PT: Alterna entre os modos de toque disponíveis

en: Cycles between speech modes.
pt_PT: Alterna entre os modos de voz.

en: Cycles font attribute reporting between speech, braille, speech and braille, and off.
pt_PT: Alterna o anúncio de atributos de tipo de letra entre voz, braille, voz e braille, e desligado.

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
pt_PT: Alterna entre os modos de diminuição do volume, que determinam se e quando o NVDA diminuirá o volume dos outros programas

en: Cycles through line indentation settings
pt_PT: Alterna entre as opções de anúncio de indentação de linha

en: Cycles through options for how to report spelling or grammar errors
pt_PT: Percorre as opções para reportar erros ortográficos ou gramaticais

en: Cycles through options for when to speak typed characters.
pt_PT: Percorre as opções para determinar quando falar os carateres digitados.

en: Cycles through options for when to speak typed words.
pt_PT: Percorre as opções para saber quando falar as palavras digitadas.

en: Cycles through paragraph navigation styles
pt_PT: Alterna entre as opções de navegação por estilos de parágrafo

en: Cycles through sound split modes
pt_PT: Alterna entre os modos de divisão de som

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
pt_PT: Percorre os níveis de símbolo de voz, que vão determinar quais os símbolos a serem anunciados

en: Cycles through the available languages for Windows OCR
pt_PT: Alterna entre os idiomas disponíveis para OCR do Windows

en: Cycles through the cell border reporting settings
pt_PT: Alterna entre as opções de anúncio das bordas das células

en: Cycles through the possible choices for automatic language switching: off, language only and language and dialect.
pt_PT: Percorre as opções possíveis para a mudança automática de idioma: desligado, apenas idioma e idioma e dialeto.

en: Czech 8 dot computer braille
pt_PT: Checo Braille de computador 8 pontos

en: Czech grade 1
pt_PT: Checo grau 1

en: DRAFT
pt_PT: RASCUNHO

en: Danish 6 dot grade 1
pt_PT: Dinamarquês 6 pontos grau 1

en: Danish 6 dot grade 1 (1993)
pt_PT: Dinamarquês 6 pontos grau 1 (1993)

en: Danish 6 dot grade 2
pt_PT: Dinamarquês 6 pontos grau 2

en: Danish 6 dot grade 2 (1993)
pt_PT: Dinamarquês 6 pontos grau 2 (1993)

en: Danish 8 dot computer braille
pt_PT: Dinamarquês Braille de computador 8 pontos

en: Danish 8 dot computer braille (1993)
pt_PT: Dinamarquês Braille de computador 8 pontos (1993)

en: Danish 8 dot grade 1
pt_PT: Dinamarquês 8 pontos grau 1

en: Danish 8 dot grade 1 (1993)
pt_PT: Dinamarquês 8 pontos grau 1 (1993)

en: Danish 8 dot grade 2
pt_PT: Dinamarquês 8 pontos grau 2

en: Danish 8 dot grade 2 (1993)
pt_PT: Dinamarquês 8 pontos grau 2 (1993)

en: Dash
pt_PT: Traço

en: Dashed heavy
pt_PT: Tracejado pesado

en: Dashed long
pt_PT: Traço longo

en: Dashed long heavy
pt_PT: Tracejado longo pesado

en: Data Label
pt_PT: Etiqueta de dados

en: Data Table
pt_PT: Tabela de dados

en: Data validation prompt: {0}
pt_PT: Prompt validação dos dados: {0}

en: Date placeholder
pt_PT: Espaço reservado para dados

en: Date:
pt_PT: Data:

en: Debug logging
pt_PT: Registo em modo de depuração

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
pt_PT: Diminui o valor da definição atual no anel de configurações do sintetizador

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
pt_PT: Diminui a definição atualmente ativa no anel de definições do sintetizador num passo maior

en: Default (Yes)
pt_PT: Predefinição (Sim)

en: Default ({defaultChannel})
pt_PT: Predefinição ({defaultChannel})

en: Default ({default})
pt_PT: Padrão ({default})

en: Default dictionary
pt_PT: Dicionário padrão

en: Default output device
pt_PT: Dispositivo de saída predefinido

en: Default update &channel:
pt_PT: Canal &predefinido para atualização:

en: Delete all trusted fingerprints
pt_PT: Apagar todas as impressões digitais de confiança

en: Desktop
pt_PT: Ambiente de trabalho

en: Destination of: {name}
pt_PT: Destino de: {name}

en: Dictionary Entry Error
pt_PT: Erro na entrada de dicionário

en: Directory Exists
pt_PT: O diretório já existe

en: Disabled
pt_PT: Desativado

en: Disabled speak character when routing cursor in text
pt_PT: Desativado o anúncio do carater quando o cursor é encaminhado no texto

en: Disconnect
pt_PT: Desligar

en: Disconnected
pt_PT: Desligado

en: Dismiss the recognition result
pt_PT: Descarta o resultado do reconhecimento

en: Display
pt_PT: Visor

en: Display Unit Label
pt_PT: Etiqueta de unidade

en: Display nonprinting characters
pt_PT: Mostrar os carateres não imprimíveis

en: Displays one of the recent messages
pt_PT: Apresenta uma das mensagens recentes

en: Displays the destination URL of the link at the position of caret or focus in a window, instead of just speaking it. May be preferred by braille users.
pt_PT: Anuncia o URL de destino do link na posição do cursor ou foco numa janela, em vez de apenas o falar. Pode ser preferido pelos utilizadores de Braille.

en: Distribution:
pt_PT: Distribuição:

en: Do not report font attributes
pt_PT: Não anunciar atributos de tipo de letra

en: Do not update
pt_PT: Não atualizar

en: Do&n't save
pt_PT: &Não guardar

en: Document Formatting
pt_PT: Formatação de Documentos

en: Document Navigation
pt_PT: Navegação em documentos

en: Document formatting
pt_PT: Formatação de Documentos

en: Document information
pt_PT: Informações do documento

en: Document review
pt_PT: Revisão de documento

en: Documentation
pt_PT: Documentação

en: Dot 8
pt_PT: Ponto 8

en: Dot dash
pt_PT: Traço e ponto

en: Dot dash heavy
pt_PT: Traço e ponto pesado

en: Dot dot dash
pt_PT: Ponto ponto traço

en: Dot dot dash heavy
pt_PT: Ponto ponto traço pesado

en: Dot firm&ness
pt_PT: Firmeza dos &pontos

en: DotPad Braille / Tactile Graphic display
pt_PT: DotPad linha Braille / gráficos Táteis

en: Dots 7 and 8
pt_PT: Pontos 7 e 8

en: Dotted
pt_PT: Pontilhado

en: Dotted heavy
pt_PT: Pontilhado pesado

en: Double
pt_PT: Duplo

en: Double line spacing
pt_PT: Espaçamento duplo

en: Doughnut
pt_PT: Anel

en: Down Bars
pt_PT: Barras inferiores

en: Downloading
pt_PT: A Transferir

en: Downloading Update
pt_PT: A Transferir a Atualização

en: Drop Lines
pt_PT: Linhas verticais

en: Duck when outputting speech and sounds
pt_PT: Diminuir quando a emitir voz ou sons

en: Dutch 6 dot
pt_PT: Neerlandês 6 pontos

en: Dutch 8 dot
pt_PT: Neerlandês 8 pontos

en: E&mphasis
pt_PT: &Enfatisado

en: E&xit
pt_PT: &Sair

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
pt_PT: E&xpandir para Braille de computador palavras sob o cursor

en: E&xtra dictionaries for character and symbol processing:
pt_PT: Dicionários E&xtra para processamento de carateres e símbolos:

en: Each word capitalized
pt_PT: Cada palavra em maiúsculas

en: EcoBraille displays
pt_PT: EcoBraille

en: Edge of table
pt_PT: Limite da tabela

en: Edit Dictionary Entry
pt_PT: Editar Entrada do Dicionário

en: Editable Text
pt_PT: Texto editável

en: Editing note for cell {address}
pt_PT: A editar a nota para a célula {address}

en: Editing profile {profile}
pt_PT: A editar o perfil {profile}

en: Elapsed time not available
pt_PT: Tempo passado indisponível

en: Elements
pt_PT: Elementos

en: Elements List
pt_PT: Lista de Elementos

en: Empty slide
pt_PT: Diapositivo vazio

en: Emulate key press: {emulateGesture}
pt_PT: Simular pressionar de tecla: {emulateGesture}

en: Emulated system keyboard keys
pt_PT: Simulação de teclas do sistema

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
pt_PT: Cimular o pressionar de %s no teclado do sistema

en: Enable
pt_PT: Ativar

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
pt_PT: Ativar carregamento de código da pasta Scratchpad

en: Enable mouse &tracking
pt_PT: Ativar &seguimento do rato

en: Enable touch interaction support
pt_PT: Activa o suporte para interacção táctil

en: Enabled
pt_PT: Ativado

en: Enabled logging categories
pt_PT: Ativar categorias do registo

en: Enabled speak character when routing cursor in text
pt_PT: Ativado o anúncio do carater quando o cursor é encaminhado no texto

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
pt_PT: Ativar a cortina de écrã tornará o seu écrã completamente preto. Assegure-se que consegue operar o computador sem recurso ao écrã antes de continuar. 
    
    Pretende continuar?

en: Endnotes
pt_PT: Notas finais

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
pt_PT: Inglês (Reino Unido) Braille de computador 8 pontos

en: English (U.K.) grade 1
pt_PT: Inglês (Reino Unido) grau 1)

en: English (U.K.) grade 2
pt_PT: Inglês (Reino Unido) grau 2

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
pt_PT: Inglês (Estados Unidos) Braille de computador 6 pontos

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
pt_PT: Inglês (Estados Unidos) Braille de computador 8 pontos

en: English (U.S.) grade 1
pt_PT: Inglês (Estados Unidos) grau 1

en: English (U.S.) grade 2
pt_PT: Inglês (Estados Unidos) grau 2

en: English North American Braille Computer Code
pt_PT: Inglês (América do Norte) Código Braille de Computador

en: English grade 3
pt_PT: Inglês grau 3

en: Enter gesture to emulate:
pt_PT: Introduza o Comando para simular:

en: Enter input gesture:
pt_PT: Introduza o Comando:

en: Erases the last entered braille cell or character
pt_PT: Apaga a última célula Braille ou caratere introduzido

en: Error
pt_PT: Erro

en: Error Bars
pt_PT: Barra de erros

en: Error Connecting
pt_PT: Erro ao ligar

en: Error Copying
pt_PT: Erro ao copiar

en: Error activating profile.
pt_PT: Erro ao ativar o perfil.

en: Error copying NVDA user settings
pt_PT: Erro ao copiar as configurações do utilizador do NVDA

en: Error creating profile - probably read only file system.
pt_PT: Erro ao criar Perfil - talvez seja um ficheiro de sistema só de leitura.

en: Error deleting profile.
pt_PT: Erro ao eliminar o perfil.

en: Error downloading update.
pt_PT: Erro ao transferir a atualização.

en: Error in appModule %s
pt_PT: Erro no appModule %s

en: Error renaming profile.
pt_PT: Erro ao renomear o Perfil.

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
pt_PT: Erro ao guardar os acionadores dos Perfis de Configuração - talvez seja um ficheiro de sistema só de leitura.

en: Error saving log: %s
pt_PT: Erro a guardar o registo: %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
pt_PT: Erro ao guardar os comandos  definidos pelo utilizador - talvez seja um ficheiro de sistema só de leitura.

en: Error: {errorText}
pt_PT: Erro: {errorText}

en: Esperanto grade 1
pt_PT: Esperanto grau 1

en: Estonian grade 0
pt_PT: Estónio grau 0

en: Ethiopic grade 1
pt_PT: Etíope grau 1

en: Eurobraille displays
pt_PT: Eurobraille (linhas Braille)

en: Even pages footer
pt_PT: Rodapé de páginas ímpares

en: Even pages header
pt_PT: Cabeçalho de páginas ímpares

en: Execute a previously downloaded NVDA update
pt_PT: Executar uma atualização do NVDA já descarregada

en: Exit
pt_PT: Sair

en: Exit NVDA
pt_PT: Sair do NVDA

en: Exit math interaction
pt_PT: Sair da interação com conteúdo matemático

en: Expanded
pt_PT: Expandido

en: Expanded symbol ({lang})
pt_PT: Símbolo expandido ({lang})

en: Exploded 3D Pie
pt_PT: Circular destacado com efeitos 3D

en: Exploded Doughnut
pt_PT: Anel destacado

en: Exploded Pie
pt_PT: Circular destacado

en: Explore NVDA user configuration directory
pt_PT: Explorar o Diretório de Configurações do NVDA para o Utilizador atual

en: Exponential
pt_PT: Exponencial

en: Failed to compile text paragraph regular expression: %s
pt_PT: Falha na compilação da expressão regular do parágrafo de texto: %s

en: Failed to create portable copy: {error}.
pt_PT: Falha ao criar uma cópia portátil: {error}.

en: Failed to install add-on from %s
pt_PT: Falha ao instalar o extra de %s

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
pt_PT: Falha ao abrir o ficheiro de pacote do extra em %s - ficheiro em falta ou formato de ficheiro inválido

en: Feature unavailable.
pt_PT: Funcionalidade indisponível.

en: File in Use
pt_PT: Ficheiro em Utilização

en: Filipino grade 2
pt_PT: Filipino grau 2

en: Fill display for context changes
pt_PT: Mostrar máximo de alterações de contexto

en: Filled Radar
pt_PT: Radar preenchido

en: Filter b&y:
pt_PT: &Filtrar por:

en: Find
pt_PT: Localizar

en: Finnish 6 dot
pt_PT: Finlandês 6 pontos

en: Finnish 8 dot computer braille
pt_PT: Finlandês Braille de computador 8 pontos

en: First page footer
pt_PT: Rodapé da primeira página

en: First page header
pt_PT: Cabeçalho da primeira página

en: Fix COM Registrations
pt_PT: Corrigir registos COM

en: Floor
pt_PT: Base

en: Fo&rmulas
pt_PT: Fó&rmula

en: Focus context presentation:
pt_PT: Apresentação do contexto do foco:

en: Focus mode
pt_PT: Modo de foco

en: Follow &mouse cursor
pt_PT: Seguir o ponteiro do &rato

en: Follow System &Caret
pt_PT: Seguir o &cursor do sistema

en: Follow system &focus
pt_PT: Seguir o &foco do sistema

en: Font
pt_PT: Tipo de letra

en: Font &size
pt_PT: &Tamanho do tipo de letra

en: Font attrib&utes
pt_PT: &Atributos do tipo de letra

en: Footer placeholder
pt_PT: Espaço reservado para rodapé

en: Footnotes
pt_PT: Notas de rodapé

en: Formatting
pt_PT: Formatação de Documentos

en: Formatting &display
pt_PT: Formatação no &dispositivo Braille

en: Forward to:
pt_PT: Reencaminhar para:

en: Fra&mes
pt_PT: &Frame

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
pt_PT: Freedom Scientific: Séries Focus e PM

en: French (unified) 6 dot computer braille
pt_PT: Francês (unificado) Braille de computador 6 pontos

en: French (unified) 8 dot computer braille
pt_PT: Francês (unificado) Braille de computador 8 pontos

en: French (unified) grade 2
pt_PT: Francês (unificado) grau 2

en: From:
pt_PT: De:

en: Full shaped mode
pt_PT: Modo de forma completa

en: Full width
pt_PT: Largura total

en: General
pt_PT: Gerais

en: Georgian literary braille
pt_PT: Georgiano Braille literário

en: German 6 dot computer braille
pt_PT: Alemão Braille de computador 6 pontos

en: German 8 dot computer braille
pt_PT: Alemão Braille de computador 8 pontos

en: German grade 0
pt_PT: Alemão grau 0

en: German grade 0 (detailed)
pt_PT: Alemão grau 0 (detalhado)

en: German grade 1
pt_PT: Alemão grau 1

en: German grade 1 (detailed)
pt_PT: Alemão grau 1 (detalhado)

en: German grade 2
pt_PT: Alemão grau 2

en: German grade 2 (detailed)
pt_PT: Alemão grau 2 (detalhado)

en: Get External &IP
pt_PT: Obter o endereço &IP externo

en: Graphic
pt_PT: Gráfico

en: Greek (Greece)
pt_PT: Grego (Grécia)

en: Greek international braille (2-cell accented letters)
pt_PT: Grego Braille internacional (letras acentuadas em 2 células)

en: Greek international braille (single-cell accented letters)
pt_PT: Grego Braille internacional (letras acentuadas numa só célula)

en: Gridlines are visible
pt_PT: As linhas de grelha estão visíveis

en: Gujarati grade 1
pt_PT: Gujarati grau 1

en: H&eaders
pt_PT: &cabeçalhos

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
pt_PT: Simulação de introdução pelo teclado HID não disponível.

en: HID keyboard simulation disabled
pt_PT: Simulação de teclado HID desativada

en: HID keyboard simulation enabled
pt_PT: Simulação de teclado HID ativada

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
pt_PT: HIMS: Séries Braille Sense, Braille EDGE, Smart Beetle e Sync Braille

en: Half shaped mode
pt_PT: Modo de forma parcial

en: Half width
pt_PT: Metade da Largura

en: Handle keys from other &applications
pt_PT: Tratar teclas enviadas por outras &aplicações

en: Handled by application
pt_PT: Tratado pela aplicação

en: Handout Master view
pt_PT: Vista geral de Folheto

en: Handy Tech braille displays
pt_PT: Handy Tech

en: Has appointment
pt_PT: Tem compromisso

en: Has conditional formatting
pt_PT: Tem formatação condicional

en: Has data validation
pt_PT: Tem validação de dados

en: Header placeholder
pt_PT: Espaço reservado para cabeçalho

en: Hebrew (Biblical) IHBC
pt_PT: Hebraico (Bíblico) IHBC

en: Hebrew (Biblical) Slim
pt_PT: Hebraico (Bíblico) Fino

en: Hebrew (Biblical) full cantillation
pt_PT: Hebraico (bíblico) Cantilação completa

en: Hebrew computer braille
pt_PT: Hebraico Braille de computador

en: Help
pt_PT: Ajuda

en: Hi Lo Lines
pt_PT: Linhas Alto Baixo

en: Hide nonprinting characters
pt_PT: Ocultar os carateres não imprimíveis

en: High-Low-Close
pt_PT: Máximo-mínimo-fecho

en: Highlight browse &mode cursor
pt_PT: Realçar o cursor no modo de &navegação

en: Highlight navigator &object
pt_PT: Realçar &objeto de navegação

en: Highlight system fo&cus
pt_PT: Realçar o &foco do sistema

en: Highlighted (mar&ked) text
pt_PT: Texto &realçado (marcado)

en: Hindi grade 1
pt_PT: Hindi grau 1

en: Host must be set.
pt_PT: O anfitrião deve ser definido.

en: HumanWare BrailleNote
pt_PT: Humanware Braillenote

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
pt_PT: HumanWare séries Brailliant BI/B / BrailleNote Touch

en: Hungarian 8 dot computer braille
pt_PT: Húngaro Braille de computador 8 pontos

en: Hungarian grade 1
pt_PT: Húngaro grau 1

en: Hungarian grade 2
pt_PT: Húngaro grau 2

en: I have read and &agree to the license agreement
pt_PT: Li e concordo com o &contrato de licença

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
pt_PT: Compreendo que se alterar estas configurações o NVDA pode funcionar incorretamente.

en: I&nput gestures...
pt_PT: Definir &comandos...

en: I&nterrupt speech while scrolling
pt_PT: Interromper &voz ao mover texto

en: IME closed
pt_PT: IME fechado

en: IME opened
pt_PT: IMe aberto

en: IP address
pt_PT: Endereço IP

en: Icelandic 8 dot computer braille
pt_PT: Islandês Braille de computador 8 pontos

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
pt_PT: Pressionando uma vez anuncia a hora atual, duas vezes, anuncia a data atual

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
pt_PT: Se pressionado uma vez, obtém o texto desde  o marcador inicial previamente definido até à posição atual do cursor de revisão e seleciona-o. Se pressionado duas vezes, copia-o para a área de transferência

en: Ignore &blank lines for line indentation reporting
pt_PT: Ignorar linhas em &branco no anúncio de indentação

en: Ignore blank lines for line indentation reporting off
pt_PT: Ignorar linhas em branco no anúncio da indentação das linhas desativado

en: Ignore blank lines for line indentation reporting on
pt_PT: Ignorar linhas em branco no anúncio da indentação das linhas ativado

en: Ignore mouse input from other &applications
pt_PT: Ignorar acções do rato enviadas por outras &aplicações

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
pt_PT: Para no futuro poder melhorar o NVDA, a NV Access necessita de recolher informações de utilização do NVDA.
    
    Os dados a recolher incluem a versão do sistema Operativo, versão do NVDA, idioma, país de origem e algumas configurações do NVDA, tais como sintetizador, dispositivo Braille, e tabela de conversão Braille em utilização. Nenhum conteúdo falado ou representado em Braille será alguma vez enviado à NV Access.  Por favor, consulte o Manual do utilizador para ver a lista completa dos dados recolhidos.
    
    Pretende permitir a NV Access recolher periodicamente estes dados para melhorar o NVDA?

en: Include l&ayout tables
pt_PT: Incluir tabelas de &formatação

en: Incompatible Add-ons
pt_PT: Extras Incompatíveis

en: Incompatible add-ons
pt_PT: Extras incompatíveis

en: Incompatible reason
pt_PT: Motivo da imcompatibilidade

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
pt_PT: Aumenta o valor da definição atual no anel de configurações do sintetizador

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
pt_PT: Aumenta a definição atualmente ativa no anel de definições do sintetizador num passo maior

en: Input
pt_PT: Entrada

en: Input Composition
pt_PT: Composição de Entrada

en: Input Gestures
pt_PT: Definir comandos

en: Input Message is {message}
pt_PT: Mensagem de entrada é {message}

en: Input Message is {title}: {message}
pt_PT: Mensagem de entrada é {title}: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
pt_PT: Permite escrever em Braille através do teclado do dispositivo Braille

en: Install NVDA
pt_PT: Instalar o NVDA

en: Install pending &update
pt_PT: Instalar &Atualização pendente

en: Install pending update
pt_PT: Instalar Atualização pendente

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
pt_PT: A instalação do extra {summary}, {version}, está bloqueada. A versão mínima do NVDA requerida é a {minimumNVDAVersion}, e a versão atual do NVDA é a {NVDAVersion}

en: Installing Add-on
pt_PT: A Instalar o Extra

en: Installing NVDA
pt_PT: A Instalar o NVDA

en: Installing NVDA when connected to NVDA Remote Access as the controlled computer is not recommended.
pt_PT: A instalação do NVDA quando ligado ao Acesso Remoto do NVDA como computador controlado não é recomendada.

en: Insufficient Privileges
pt_PT: Privilégios insuficientes

en: International Phonetic Alphabet
pt_PT: Alfabeto Fonético Internacional

en: Invalid configuration
pt_PT: Configuração inválida

en: Irish grade 1
pt_PT: Irlandês grau 1

en: Irish grade 2
pt_PT: Irlandês grau 2

en: Israeli grade 1
pt_PT: Israelita grau 1

en: Italian 6 dot computer braille
pt_PT: Italiano Braille de computador 6 pontos

en: Italian 8 dot computer braille
pt_PT: Italiano Braille de computador 8 pontos

en: Italic off
pt_PT: Itálico desligado

en: Italic on
pt_PT: Itálico ligado

en: Japanese (Kantenji) literary braille
pt_PT: Japonês (Kantenji) Braille literário

en: Japanese (Rokuten Kanji) Braille
pt_PT: Japonês (Rokuten Kanji)

en: Justified
pt_PT: Justificado

en: Kannada grade 1
pt_PT: Kannada grau 1

en: Kashmiri grade 1
pt_PT: Kashmiri grau 1

en: Kazakh grade 1
pt_PT: Cazaque grau 1

en: Key words:
pt_PT: Palavras chave:

en: Keyboard
pt_PT: Teclado

en: Khmer grade 1
pt_PT: Khmer grau 1

en: Kinyarwanda literary braille
pt_PT: Ruanda Braille literário

en: Korean grade 1
pt_PT: Coreano grau 1

en: Korean grade 1 (2006)
pt_PT: Coreano grau 1 (2006)

en: Korean grade 2
pt_PT: Coreano grau 2

en: Korean grade 2 (2006)
pt_PT: Coreano grau 2 (2006)

en: L&icense
pt_PT: &Licença

en: L&ogging level:
pt_PT: &Nível de registo:

en: Lan&dmarks
pt_PT: &Seções

en: Lan&dmarks and regions
pt_PT: Marcas e &secções

en: Landscape
pt_PT: Paisagem

en: Language Configuration Change
pt_PT: Alteração da configuração do  Idioma

en: Lao Grade 1
pt_PT: Laos Grau 1

en: Latvian grade 1
pt_PT: Letão grau 1

en: Left
pt_PT: Esquerda

en: Left aligned
pt_PT: Alinhado à esquerda

en: Left click
pt_PT: Clique esquerdo

en: Left mouse button lock
pt_PT: Botão esquerdo do rato bloqueado

en: Left mouse button unlock
pt_PT: Botão esquerdo do rato desbloqueado

en: Legacy
pt_PT: Antigo

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
pt_PT: Texto da legenda para as séries {seriesName} {seriesIndex} de {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
pt_PT: Entrada da legenda {legendEntryIndex} de {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
pt_PT: Etiqueta de legenda para as séries {seriesName} {seriesIndex} de {seriesCount}

en: Less than 1 minute remaining
pt_PT: Menos de 1 minuto restante

en: Level
pt_PT: Nível

en: License Agreement
pt_PT: Acordo de Licença

en: Lin&ks
pt_PT: &Links

en: Line
pt_PT: Linha

en: Line &indentation reporting:
pt_PT: Anúncio da &indentação da linha:

en: Line &numbers
pt_PT: Número de &linha

en: Line with Markers
pt_PT: Linha com Marcadores

en: Link has no apparent destination
pt_PT: O link não tem destino aparente

en: Link type
pt_PT: Tipo de link

en: Lists various types of elements in this document
pt_PT: Lista vários tipos de elementos neste documento

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
pt_PT: Lista vários tipos de elementos nesta folha

en: Lithuanian 6 dot
pt_PT: Lituano 6 pontos

en: Lithuanian 8 dot
pt_PT: Lituano 8 pontos

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
pt_PT: Carregar o buffer virtual do Chromium quando o documento está ocupado.

en: Loading NVDA. Please wait...
pt_PT: A carregar o NVDA. Por favor aguarde...

en: Loading document...
pt_PT: A carregar o documento...

en: Lock screen not secure while using NVDA
pt_PT: Ecrã de bloqueio não seguro durante a utilização do NVDA

en: Locks or unlocks the left mouse button
pt_PT: Bloqueia ou desbloqueia o botão esquerdo do rato

en: Locks or unlocks the right mouse button
pt_PT: Bloqueia ou desbloqueia o botão direito do rato

en: Log
pt_PT: Registo

en: Log fragment copied to clipboard
pt_PT: Fragmento do log copiado para a área de transferência

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
pt_PT: Posiçção inicial do fragmento do log marcada, pressione novamente para copiar para a área de transferência

en: Log is unavailable
pt_PT: Registo indisponível

en: Logarithmic
pt_PT: Logarítmica

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
pt_PT: Regista informações sobre o objeto de navegação atual e ativa o visualizador de registo assim que a informação possa ser verificada, útil para programadores.

en: Lowercase
pt_PT: Minúsculas

en: Luganda literary braille
pt_PT: Luganda Braille literário

en: Macedonian grade 1
pt_PT: Macedónia grau 1

en: Major Gridlines
pt_PT: Linhas principais de grelha

en: Make screen black (immediate effect)
pt_PT: Tornar o ecrã preto (Efeito imediato)

en: Make sure you are connected to the internet and the URL is correct.
pt_PT: Certifique-se de que está ligado à Internet e que o URL está correto.

en: Malay grade 2
pt_PT: Malayalam grau 2

en: Malayalam grade 1
pt_PT: Malayalam grau 1

en: Manipuri grade 1
pt_PT: Manipuri grau 1

en: Manual Activation
pt_PT: Ativação Manual

en: Manual activate
pt_PT: Ativar manualmente

en: Manual activation
pt_PT: Ativação manual

en: Manual deactivate
pt_PT: Desativar manualmente

en: Marathi grade 1
pt_PT: Marathi grau 1

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
pt_PT: Marca o fim do log como posição inicial do dfragmento do log a ser copiado para a área de transferência se pressionado novamente.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
pt_PT: Marca a posição atual do cursor de revisão como o início de texto a ser copiado ou selecionado

en: Master Thumbnails
pt_PT: Miniaturas gerais

en: Math interaction not supported.
pt_PT: Interação com conteúdo matemático não suportada.

en: Media Clip placeholder
pt_PT: Espaço reservado para clip multimedia

en: Message &timeout (sec)
pt_PT: &Tempo de permanência de mensagens (seg)

en: Microsoft Speech API version 4
pt_PT: Microsoft Speech API 4

en: Microsoft Speech API version 5 (32 bit)
pt_PT: Microsoft Speech API 5 (32 bit)

en: Microsoft Speech API version 5 (64 bit)
pt_PT: Microsoft Speech API versão 5 (64 bits)

en: Minor Gridlines
pt_PT: Linhas menores de grelha

en: Mirror server
pt_PT: Servidor espelho

en: Miscellaneous
pt_PT: Diversos

en: Mixed case
pt_PT: Capitalização mista

en: Modes available in the 'Cycle sound split mode' command
pt_PT: Modos disponíveis no ciclo do comando 'Modo de divisão de som'

en: Modes available in the Cycle speech mode command
pt_PT: Modos disponíveis no ciclo do comando Modo de voz

en: Mongolian grade 1
pt_PT: Mongol grau 1

en: Mongolian grade 2
pt_PT: Mongol grau 2

en: Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the Insert and numpad Insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help, and access other NVDA functions.
pt_PT: A maioria dos comandos para controlar o NVDA requer que mantenha pressionada a tecla NVDA enquanto pressiona outras teclas.
    Por padrão, as teclas Insert e Insert do teclado numérico podem ser usadas como a tecla NVDA.
    Também é possível configurar o NVDA para utilizar a tecla CapsLock como a tecla NVDA.
    Pressione NVDA+n em qualquer altura para ativar o menu do NVDA.
    A partir deste menu, é possível configurar o NVDA, obter ajuda e aceder a outras funções do NVDA.

en: Mouse
pt_PT: Rato

en: Mouse audio coordinates off
pt_PT: Coordenadas de áudio do rato desativadas

en: Mouse audio coordinates on
pt_PT: Coordenadas de áudio do rato ativadas

en: Mouse text unit resolution %s
pt_PT: Unidade de leitura de texto %s

en: Mouse tracking off
pt_PT: Acompanhar o rato desligado

en: Mouse tracking on
pt_PT: Acompanhar o rato ligado

en: Move focus
pt_PT: Move o foco

en: Move navigator object to mouse
pt_PT: Move o objeto de navegação para o rato

en: Move system caret when ro&uting review cursor
pt_PT: Braille &move o cursor do sistema quando o cursor de revisão é encaminhado

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
pt_PT: Move o cursor de revisão para a marca de início de texto a ser copiado ou selecionado

en: Move to focus
pt_PT: Move para o foco

en: Move to the next result
pt_PT: Move para a resultado seguinte

en: Move to the previous result
pt_PT: Mover para o resultado anterior

en: Moved above %s
pt_PT: Movido para antes de %s

en: Moved above blank paragraph
pt_PT: Movido para antes de parágrafo em branco

en: Moved below %s
pt_PT: Movido para depois de %s

en: Moved below blank paragraph
pt_PT: Movido para depois de parágrafo em branco

en: Movement by page not supported
pt_PT: Movimento por página não suportado

en: Moves past the end of the container element, such as a list or table
pt_PT: Ultrapassa o fim do elemento do contentor, como uma lista ou uma tabela

en: Moves the braille display to the current focus
pt_PT: Move a linha de Braille para o foco atual

en: Moves the braille display to the next line
pt_PT: Move a linha de Braille para a linha seguinte

en: Moves the braille display to the previous line
pt_PT: Move a linha de Braille para a linha anterior

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
pt_PT: Move o foco para fora do objeto embutido e para o documento que o contém

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
pt_PT: Move o ponteiro do rato para o objeto de navegação atual

en: Moves the navigator object and focus to the first row
pt_PT: Move o objeto de navegação e o foco para a primeira linha

en: Moves the navigator object and focus to the last row
pt_PT: Move o objeto de navegação e o foco para a última linha

en: Moves the navigator object and focus to the next row
pt_PT: Move o objeto de navegação e o foco para a próxima linha

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
pt_PT: Move o objeto de navegação e o foco para a linha anterior

en: Moves the navigator object to the first column
pt_PT: Move o objeto de navegação para a primeira coluna

en: Moves the navigator object to the first object inside it
pt_PT: Move  a navegação de objetos para o primeiro objeto que ele contém

en: Moves the navigator object to the last column
pt_PT: Move o objeto de navegação para a última coluna

en: Moves the navigator object to the next column
pt_PT: Move o objeto de navegação e o foco para a próxima coluna

en: Moves the navigator object to the next object
pt_PT: Move a navegação de objetos para o próximo objeto

en: Moves the navigator object to the object containing it
pt_PT: Move a navegação de objetos para o objeto que o contém

en: Moves the navigator object to the previous column
pt_PT: Move o objeto de navegação e o foco para a coluna anterior

en: Moves the navigator object to the previous object
pt_PT: Move a navegação de objetos para o objeto anterior

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
pt_PT: Move o cursor de revisão para a última linha no objeto atual e anuncia-a

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
pt_PT: Move o cursor de revisão para o primeiro carater da linha do objeto de navegação e anuncia-o

en: Moves the review cursor to the first character of the selection, and speaks it
pt_PT: Move o cursor de revisão para o primeiro carater da seleção e fala-o

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
pt_PT: Move o cursor de revisão para o último carater da linha onde está situado no objeto de navegação e anuncia-o

en: Moves the review cursor to the last character of the selection, and speaks it
pt_PT: Move o cursor de revisão para o último carater da seleção e fala-o

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
pt_PT: Move o cursor de revisão para o próximo carater no objeto atual e anuncia-o

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
pt_PT: Move o cursor de revisão para a próxima linha no objeto atual e anuncia-a

en: Moves the review cursor to the next page of the current navigator object and speaks it
pt_PT: Move o cursor de revisão para a próxima página no objeto atual e anuncia-a

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
pt_PT: Move o cursor de revisão para a próxima palavra no objeto atual e anuncia-a

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
pt_PT: Move o cursor de revisão para o carater anterior no objeto atual e anuncia-o

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
pt_PT: Move o cursor de revisão para  a linha anterior no objeto de navegação atual e anuncia-a

en: Moves the review cursor to the previous page of the current navigator object and speaks it
pt_PT: Move o cursor de revisão para  a página anterior no objeto de navegação atual e anuncia-a

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
pt_PT: Move o cursor de revisão para a palavra anterior no objeto atual e anuncia-a

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
pt_PT: Move o cursor de revisão para a primeira linha no objeto de navegação atual e anuncia-a

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
pt_PT: Move para a definição seguinte no anel de configurações do sintetizador

en: Moves to the next heading at level {i}
pt_PT: Move para o título seguinte de nível {i}

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
pt_PT: Move para o objeto seguinte na revisão plana da hierarquia de navegação do objeto

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
pt_PT: Move para a definição anterior no anel de configurações do sintetizador

en: Moves to the previous heading at level {i}
pt_PT: Move para o título anterior de nível {i}

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
pt_PT: Move para o objeto anterior na revisão plana da hierarquia de navegação do objeto

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
pt_PT: Move para o início do elemento ascendente, tal como uma lista ou tabela

en: Moving Average
pt_PT: Movimento Médio

en: Multi line break
pt_PT: Quebra de várias linhas

en: Mute remote
pt_PT: Silenciar remoto

en: Muted remote
pt_PT: Remoto silenciado

en: N&otes
pt_PT: &Notas

en: NV Access &shop
pt_PT: &Loja da NV Access

en: NV Access &web site
pt_PT: &Página web da NV Access

en: NVDA  Usage Data Collection
pt_PT: Recolha de dados de utilização do NVDA

en: NVDA &Language (requires restart):
pt_PT: &Idioma (requer reiniciar o NVDA):

en: NVDA Braille Viewer
pt_PT: Visualizador Braille do NVDA

en: NVDA Development
pt_PT: Desenvolvimento do NVDA

en: NVDA License
pt_PT: Licença do NVDA

en: NVDA Log Viewer
pt_PT: Visualizador de Registo do NVDA

en: NVDA Message
pt_PT: Mensagem do NVDA

en: NVDA Python Console
pt_PT: Consola de Pyton do NVDA

en: NVDA Settings
pt_PT: Configurações do NVDA

en: NVDA Speech Viewer
pt_PT: Visualizador de Discurso do NVDA

en: NVDA Update
pt_PT: Atualização do NVDA

en: NVDA add-on package
pt_PT: Pacote de Extra do NVDA

en: NVDA in both channels and applications on the left
pt_PT: NVDA em ambos os canais e aplicações à esquerda

en: NVDA in both channels and applications on the right
pt_PT: NVDA em ambos os canais e aplicações à direita

en: NVDA is unable to determine if Windows is locked. While this instance of NVDA is running, your desktop will not be secure when Windows is locked. Restarting Windows may address this. If this error is ongoing then disabling the Windows lock screen is recommended.
pt_PT: O NVDA é incapaz de determinar se o Windows está bloqueado. Enquanto esta instância do NVDA estiver em execução, o seu ambiente de trabalho não estará seguro quando o Windows estiver bloqueado. O reiniciar do Windows pode resolver este problema. Se este erro continuar, é recomendado desativar o ecrã de bloqueio do Windows.

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
pt_PT: O NVDA não consegue remover ou substituir um ficheiro.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
pt_PT: É necessário reiniciar o NVDA para que a mudança de idioma tenha efeito.

en: NVDA on the left and applications in both channels
pt_PT: NVDA à esquerda e aplicações em ambos os canais

en: NVDA on the left and applications on the right
pt_PT: NVDA à esquerda e aplicações à direita

en: NVDA on the right and applications in both channels
pt_PT: NVDA à direita e aplicações em ambos os canais

en: NVDA on the right and applications on the left
pt_PT: NVDA à direita e aplicações à esquerda

en: NVDA settings
pt_PT: Configurações do NVDA

en: NVDA started
pt_PT: NVDA iniciado

en: NVDA version {version} is available.
pt_PT: Está disponível a versão {version} do NVDA.

en: NVDA web site
pt_PT: Página Internet do NVDA

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
pt_PT: O idioma da interface do NVDA é agora forçada a partir da linha de comando. No próximo reinício, o idioma guardado na configuração do NVDA será utilizado em seu lugar.

en: Native app selection mode disabled
pt_PT: Modo de seleção nativo da aplicação desativado

en: Native app selection mode enabled
pt_PT: Modo de seleção nativo da aplicação ativado

en: Native input
pt_PT: Entrada nativa

en: Native selection mode cannot be turned off in this browse mode document
pt_PT: O modo de seleção nativo não pode ser desativado neste documento em modo de navegação

en: Native selection mode unsupported in this browse mode document
pt_PT: Modo de seleção nativo não suportado neste documento em modo de navegação

en: Native selection mode unsupported in this document
pt_PT: Modo de seleção nativo não suportado neste documento

en: Navigates within math
pt_PT: Navegar dentro da matemática

en: Navigating by sentence not supported in this document
pt_PT: Navegação por frase não suportada neste documento

en: Nepali grade 1
pt_PT: Nepalês grau 1

en: Never
pt_PT: Nunca

en: New Profile
pt_PT: Novo Perfil

en: New name:
pt_PT: Novo nome:

en: No
pt_PT: Não

en: No Series defined.
pt_PT: Sem séries definidas.

en: No action
pt_PT: Sem ação

en: No additional details
pt_PT: Sem detalhes adicionais

en: No braille
pt_PT: Sem Braille

en: No caret
pt_PT: Sem cursor

en: No case
pt_PT: Sem capitalização

en: No comment thread on this cell
pt_PT: Nenhuma fila de comentário nesta célula

en: No comments
pt_PT: Sem comentários

en: No containing object
pt_PT: Sem objetos ascendentes

en: No documentation found.
pt_PT: Não foi encontrada qualquer documentação.

en: No ducking
pt_PT: Sem diminuição

en: No emoji
pt_PT: Sem emoji

en: No focus
pt_PT: Sem foco

en: No formatting information
pt_PT: Sem informação de formatação

en: No heading selected
pt_PT: Nenhum cabeçalho selecionado

en: No help available here.
pt_PT: Sem ajuda de contexto disponível.

en: No location information
pt_PT: Sem informação de posição

en: No long description
pt_PT: Sem descrição longa

en: No message yet
pt_PT: Ainda não há mensagens

en: No mirror
pt_PT: Sem espelho

en: No navigator object
pt_PT: Sem objeto de navegação

en: No new log entry to copy
pt_PT: Sem nova entrada no log para copiar

en: No next
pt_PT: Não existe objeto seguinte

en: No next different style text
pt_PT: Não existe texto de estilo diferente seguinte

en: No next heading at level {i}
pt_PT: Não há título seguinte de nível {i}

en: No next paragraph
pt_PT: Sem próximo parágrafo

en: No next review mode
pt_PT: Sem modo de revisão seguinte

en: No next same style text
pt_PT: Não existe texto seguinte do mesmo estilo

en: No note on this cell
pt_PT: Nenhuma nota sobre esta célula

en: No notes
pt_PT: Sem notas

en: No objects inside
pt_PT: Sem objetos descendentes

en: No previous
pt_PT: Não existe objeto anterior

en: No previous different style text
pt_PT: Não existe texto de estilo diferente anterior

en: No previous heading at level {i}
pt_PT: Nenhum título anterior de nível {i}

en: No previous paragraph
pt_PT: Sem parágrafo anterior

en: No previous review mode
pt_PT: Sem modo de revisão anterior

en: No previous same style text
pt_PT: Não existe texto anterior do mesmo estilo

en: No progress bar updates
pt_PT: Sem atualizações em barras de progresso

en: No selection
pt_PT: Sem seleção

en: No settings
pt_PT: Sem configurações

en: No shortcut key
pt_PT: Sem tecla de atalho

en: No speech
pt_PT: Sem voz

en: No start marker set
pt_PT: Sem marcador inicial definido

en: No status line found
pt_PT: A barra de estado não foi encontrada

en: No symbol replacement
pt_PT: Sem substituto para o símbolo

en: No system battery
pt_PT: Sem bateria do sistema

en: No text to copy
pt_PT: Sem texto para copiar

en: No title
pt_PT: Sem título

en: No track playing
pt_PT: Não existe faixa a ser reproduzida

en: No update available.
pt_PT: Sem atualização disponível.

en: Normal view
pt_PT: Vista normal

en: Northern Kurdish grade 0
pt_PT: Curdo do Norte grau 0

en: Norwegian 8 dot computer braille
pt_PT: Norueguês Braille de computador 8 pontos

en: Norwegian grade 0
pt_PT: Norueguês grau 0

en: Norwegian grade 1
pt_PT: Norueguês grau 1

en: Norwegian grade 2
pt_PT: Norueguês grau 2

en: Norwegian grade 3
pt_PT: Norueguês grau 3

en: Not a link.
pt_PT: Não é um link.

en: Not in a container
pt_PT: Não está num elemento que contenha outros

en: Not in a table cell
pt_PT: Não está numa célula de tabela

en: Not in table
pt_PT: Não está numa tabela

en: Not math
pt_PT: Não é matemática

en: Not on a note
pt_PT: Não está numa nota

en: Not supported in this document
pt_PT: Não suportado neste documento

en: Not supported in this document.
pt_PT: Não suportado neste documento.

en: Note
pt_PT: Nota

en: Notes Master view
pt_PT: Vista geral de Notas

en: Notes page
pt_PT: Página de Notas

en: Nothing
pt_PT: Nada

en: Notify
pt_PT: Notificar

en: Notify for &pending update on startup
pt_PT: Anunciar atualização &pendente no arranque

en: Number format: {0}
pt_PT: Formato de número: {0}

en: Object Presentation
pt_PT: Apresentação de Objetos

en: Object edges positioned {left:.1f} percent from left edge of screen, {top:.1f} percent from top edge of screen, width is {width:.1f} percent of screen, height is {height:.1f} percent of screen
pt_PT: Bordas do objeto posicionadas a {left:.1f} por cento da borda esquerda do ecrã, a {top:.1f} por cento da borda superior do ecrã, a largura é {width:.1f} por cento do ecrã, a altura é {height:.1f} por cento do ecrã

en: Object has no location
pt_PT: O objeto não tem localização

en: Object navigation
pt_PT: Navegação por objetos

en: Object placeholder
pt_PT: Espaço reservado para objeto

en: Object review
pt_PT: Revisão de objeto

en: Off
pt_PT: Desligado

en: Off bottom slide edge by {distance:.3g} point | Off bottom slide edge by {distance:.3g} points
pt_PT[0]: Afastado {distance:.3g} ponto do bordo inferior do diapositivo
pt_PT[1]: Afastado {distance:.3g} pontos do bordo inferior do diapositivo

en: Off left slide edge by {distance:.3g} point | Off left slide edge by {distance:.3g} points
pt_PT[0]: O objeto está afastado do bordo esquerdo do slide {distance:.3g} ponto
pt_PT[1]: O objeto está afastado do bordo esquerdo do slide {distance:.3g} pontos

en: Off right slide edge by {distance:.3g} point | Off right slide edge by {distance:.3g} points
pt_PT[0]: Afastado {distance:.3g} ponto do bordo direito do diapositivo
pt_PT[1]: Afastado {distance:.3g} pontos do bordo direito do diapositivos

en: Off top slide edge by {distance:.3g} point | Off top slide edge by {distance:.3g} points
pt_PT[0]: Afastado {distance:.3g} ponto do bordo superior do diapositivo
pt_PT[1]: Afastado {distance:.3g} pontos do bordo superior do diapositivo

en: Only in edit controls
pt_PT: Apenas em campos de edição

en: Only when scrolling back
pt_PT: Mostrar apenas informação de contexto ao deslocar a linha de Braille para a esquerda

en: Only when tethered automatically
pt_PT: Apenas quando ligado automaticamente

en: Open developer scratchpad directory
pt_PT: Abrir a pasta scratchpad

en: Open-High-Low-Close
pt_PT: Abertura-máximo-mínimo-fecho

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
pt_PT: Abre o Diretório de Configurações do NVDA para o Utilizador atual.

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
pt_PT: Abre a ferramenta  de inspeção da GUI WX. Usada para obter mais informação sobre o estado dos componentes GUI.

en: Opens the note editing dialog
pt_PT: Abre o editor de notas

en: Optelec ALVA 6 series/protocol converter
pt_PT: Optelec séries ALVA 6 /protocol converter

en: Options
pt_PT: Opções

en: Options:
pt_PT: Opções:

en: Org Chart placeholder
pt_PT: Espaço reservado para organongrama

en: Organisation:
pt_PT: Organização:

en: Oriya grade 1
pt_PT: Oriya grau 1

en: Out of table
pt_PT: Fora da tabela

en: Outline
pt_PT: Contorno

en: Outline view
pt_PT: Vista de esboço

en: Output pane cleared
pt_PT: Painel de saída limpo

en: Package
pt_PT: Pacote

en: Page {pageNumber}
pt_PT: Página {pageNumber}

en: Pages and spacing
pt_PT: Paginação

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
pt_PT: Papenmeier BRAILLEX (Modelos recentes)

en: Papenmeier BRAILLEX older models
pt_PT: Papenmeier BRAILLEX (Modelos antigos)

en: Paragraph start marker:
pt_PT: Marcador de início de parágrafo:

en: Pass next key through
pt_PT: Passar a próxima tecla através

en: Pattern
pt_PT: Texto original

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
pt_PT: Executa a ação predefinida no objeto de navegação atual (por exemplo, se for um butão pressiona-o)

en: Periodically &refresh recognized content
pt_PT: &Atualizar periodicamente os conteúdos reconhecidos

en: Persian 8 dot computer braille
pt_PT: Persa Braille de computador 8 pontos

en: Persian grade 1
pt_PT: Persa grau 1

en: Picture placeholder
pt_PT: Espaço reservado para imagem

en: Pie
pt_PT: Circular

en: Pie of Pie
pt_PT: Circular de circular

en: Pivot Chart Drop Zone
pt_PT: Zona vertical do pivô do gráfico

en: Pivot Chart Field Button
pt_PT: Botão do campo Pivô do gráfico

en: Play a sound for logged e&rrors:
pt_PT: Reproduzir um som para e&rros registados:

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
pt_PT: &Reproduzir som para sugestões automáticas

en: Play sound for &spelling errors while typing
pt_PT: Reproduzir som para erros &ortográficos ao escrever

en: Please Donate
pt_PT: Por favor Efectue um Donativo

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
pt_PT: Por favor, desative a Cortina de ecrã antes de usar o OCR do Windows.

en: Please press OK to close the installer.
pt_PT: Por favor, pressione OK para fechar o instalador.

en: Please press OK to start the installed copy.
pt_PT: Por favor pressione OK para iniciar a cópia instaladda.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
pt_PT: Por favor especifique um diretório onde pretende criar a cópia portátil.

en: Please specify the absolute path where the portable copy should be created. It may include system variables (e.g. %temp%, %homepath%) and must start with a drive letter (e.g. C:\). Current path: {path}.
pt_PT: Especifique o caminho absoluto onde a cópia portátil deve ser criada. Pode incluir variáveis do sistema (por exemplo, %temp%, %homepath%) e deve começar com uma letra de unidade (por exemplo, C:\). Caminho atual: {path}.

en: Please wait
pt_PT: Por favor aguarde

en: Please wait while NVDA attempts to fix your system's COM registrations...
pt_PT: Aguarde enquanto o NVDA tenta corrigir os registos COM do seu sistema...

en: Please wait while NVDA is being installed
pt_PT: Por favor aguarde enquanto o NVDA está a ser instalado

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
pt_PT: Por favor aguarde enquanto a cópia portátil do NVDA é criada.

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
pt_PT: Por favor aguarde enquanto as suas configurações estão a ser copiadas para a configuração do sistema.

en: Please wait while the add-on is being installed.
pt_PT: Por favor aguarde enquanto o extra está a ser  instalado.

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
pt_PT: Por favor aguarde enquanto a sua instalação anterior do NVDA está a ser atualizada.

en: Plot area
pt_PT: Área do gráfico

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
pt_PT: Área do gráfico, altura interior: {plotAreaInsideHeight:.0f}, largura interior: {plotAreaInsideWidth:.0f}, topo interior: {plotAreaInsideTop:.0f}, limite esquerdo interior: {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugged in
pt_PT: Ligado à corrente

en: Plugins reloaded
pt_PT: Plugins recarregados

en: Polish 8 dot computer braille
pt_PT: Polaco Braille de computador 8 pontos

en: Polish literary braille
pt_PT: Polaco Braille literário

en: Polynomial
pt_PT: Polinomial

en: Portable Copy Exists
pt_PT: Já existe uma cópia portátil

en: Portable copy creation cancelled.
pt_PT: Criação de cópia portátil cancelada.

en: Portable directory:
pt_PT: Diretório da versão portátil:

en: Portrait
pt_PT: Retrato

en: Portuguese 6 dot computer braille
pt_PT: Português Braille de computador 6 pontos

en: Portuguese 8 dot computer braille
pt_PT: Português Braille de computador 8 pontos

en: Portuguese grade 1
pt_PT: Português grau 1

en: Portuguese grade 2
pt_PT: Português grau 2

en: Positioned at {x}, {y}
pt_PT: Em {x}, {y}

en: Power
pt_PT: Potência

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
pt_PT: Apresenta, em modo de navegação, as informações de formatação para a posição atual do cursor de revisão.

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
pt_PT: Apresenta, em modo de navegação, as informações de formatação do texto sob o cursor de inserção.

en: Preserve
pt_PT: Preservar

en: Press twice to copy or reset the start marker
pt_PT: Pressione duas vezes para copiar ou marque novamente o ponto de início

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
pt_PT: Pressionado uma vez define o foco do teclado para o objeto de navegação, pressionado duas define o cursor do sistema para a posição do cursor de revisão

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
pt_PT: Se pressionar uma vez volta para a última configuração guardada. Se pressionar três vezes volta para a configuração padrão original.

en: Prevent &display from turning off during say all or reading with braille
pt_PT: Impedir que o &ecrã se desligue durante a leitura com braille

en: Primary Category Axis
pt_PT: Categoria Primária Axis

en: Primary Series Axis
pt_PT: Séries Primárias Axis

en: Primary Value Axis
pt_PT: Valor Primário Axis

en: Primary footer
pt_PT: Rodapé principal

en: Primary header
pt_PT: Cabeçalho principal

en: Print Preview
pt_PT: Pré-visualização

en: Print layout
pt_PT: Esquema de impressão

en: Privacy and Security
pt_PT: Privacidade e segurança

en: Profile
pt_PT: Perfil

en: Profile Triggers
pt_PT: Acionadores de Perfil

en: Profile name:
pt_PT: Nome do perfil:

en: Progress &bar output:
pt_PT: Anúncio da &barra de progresso:

en: Punctuation/symbol &level:
pt_PT: Nível de pontuação/&símbolo:

en: Punjabi grade 1
pt_PT: Punjabi grau 1

en: Python Console
pt_PT: Consola de Pyton

en: Quits NVDA!
pt_PT: Sai do NVDA!

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
pt_PT: RGB vermelho {rgb.red}, verde {rgb.green}, azul {rgb.blue}

en: Radar Axis Labels
pt_PT: Etiqueta dos eixos do Radar

en: Radar with Data Markers
pt_PT: Radar com marcadores em cada ponto de dados

en: Rate boos&t
pt_PT: Aumen&to de velocidade

en: Re&move
pt_PT: &Remover

en: Re-&download update
pt_PT: &Descarregar novamente a atualização

en: Read by &paragraph
pt_PT: Ler por pará&grafo

en: Read mode
pt_PT: Modo de leitura

en: Reads all controls in the active window
pt_PT: Anuncia todos os controlos na janela ativa

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
pt_PT: Lê a partir do cursor de revisão até ao final do texto, movendo-o ao mesmo tempo

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
pt_PT: Lê a partir do cursor e move-o até ao final do texto

en: Reads the column vertically from the current cell downwards to the last cell in the column.
pt_PT: Lê a coluna verticalmente da célula atual para baixo até à última célula da coluna.

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
pt_PT: Anuncia a barra de estado da aplicação atual e move o objeto de navegação para ela.

en: Reads the current application status bar.
pt_PT: Anuncia a barra de estado da aplicação atual.

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
pt_PT: Anuncia a barra de estado da aplicação atual. Se pressionado duas vezes soletra a informação. se pressionar três vezes, copia a informação para a área de transferência

en: Reads the current column vertically from top to bottom without moving the system caret.
pt_PT: Lê a coluna atual verticalmente de cima para baixo sem mover o cursor do sistema.

en: Reads the current row horizontally from left to right without moving the system caret.
pt_PT: Lê a linha atual horizontalmente da esquerda para a direita sem mover o cursor do sistema.

en: Reads the row horizontally from the current cell rightwards to the last cell in the row.
pt_PT: Lê a linha horizontalmente desde a célula atual até à última célula da linha.

en: Recognition &language:
pt_PT: &Idioma de reconhecimento:

en: Recognition failed
pt_PT: O reconhecimento falhou

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
pt_PT: Reconhece o conteúdo do objeto de navegação atual através do OCR do Windows

en: Recognizing
pt_PT: A reconhecer

en: Refresh	F5
pt_PT: Actualizar	F5

en: Refresh of recognition result failed
pt_PT: Falha na atualização do resultado do reconhecimento

en: Refresh the recognition result
pt_PT: Atualizar resultado do reconhecimento

en: Refreshed
pt_PT: Atualizado

en: Refreshes the document content
pt_PT: Atualiza o conteúdo do documento

en: Regi&stration for UI Automation events and property changes:
pt_PT: &Registo de eventos UI Automation e alterações de propriedades:

en: Regular &expression
pt_PT: &Expressão regular

en: Regular Expression error in the pattern field: "{error}".
pt_PT: Erro de expressão regular no campo de padrão: "{error}".

en: Regular Expression error in the replacement field: "{error}".
pt_PT: Erro de expressão regular no campo de substituição: "{error}".

en: Regular expression for text paragraph navigation
pt_PT: Expressão regular para navegação por parágrafos de texto

en: Reload plugins
pt_PT: Recarregar extras

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
pt_PT: Recarrega os app modules e plugins globais sem reiniciar o NVDA, pode ser útil para programadores

en: Remaining time not available
pt_PT: Tempo restante indisponível

en: Remind me &later
pt_PT: Lembrar-me mais &tarde

en: Remove all
pt_PT: Remover tudo

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber} from column headers
pt_PT: Removida a linha {rowNumber} coluna {columnNumber} dos cabeçalhos de coluna

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber} from row headers
pt_PT: Removida a linha {rowNumber} coluna {columnNumber} dos cabeçalhos de linha

en: Removed {address}    from row headers
pt_PT: Removido {address} dos cabeçalhos de linha

en: Removed {address} from column headers
pt_PT: Removido o {address} dos cabeçalhos de coluna

en: Rename Profile
pt_PT: Mudar o nome ao Perfil

en: Replacement
pt_PT: Substituir por

en: Report &notifications
pt_PT: Anunciar &notificações

en: Report &object when mouse enters it
pt_PT: Anunciar &objeto quando o rato entra nele

en: Report &tooltips
pt_PT: Anunciar &sugestões

en: Report '&Normalized' when navigating by character
pt_PT: Anunciar '&Normalizado' ao navegar por carater

en: Report 'has details' for structured annotations
pt_PT: Anunciar "tem detalhes" para notas estruturadas

en: Report aria-description always
pt_PT: Anunciar sempre aria-description

en: Report backg&round progress bars
pt_PT: Anunciar atualizações das barras de progresso em &segundo plano

en: Report cell borders {mode}
pt_PT: Anúncio das bordas das células  {mode}

en: Report changes to the &composition string
pt_PT: Anunciar alterações para a cadeia de caraters em &composição

en: Report changes to the &reading string
pt_PT: Anunciar alterações ao &ler uma cadeia de carateres

en: Report dynamic &content changes
pt_PT: Anunciar alteração em &conteúdo dinâmico

en: Report errors in braille off
pt_PT: Anunciar erros em braille desativado

en: Report errors in braille on
pt_PT: Anunciar erros em braille ativado

en: Report errors {mode}
pt_PT: Anunciar erros {mode}

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
pt_PT: Anunciar altera&ções de formatação depois do cursor (pode causar algum atraso)

en: Report line indentation {mode}
pt_PT: Anúncio de indentação de linha {mode}

en: Report link type off
pt_PT: Anunciar  tipo de link desativado

en: Report link type on
pt_PT: Anunciar  tipo de link ativado

en: Report live regions:
pt_PT: Anunciar live regions:

en: Report mouse &shape changes
pt_PT: Anunciar alteraçõe&s na forma do rato

en: Report object &descriptions
pt_PT: Anunciar &descrições de objeto

en: Report object &position information
pt_PT: Anunciar a &posição do objeto

en: Report object shortcut &keys
pt_PT: Anunciar &teclas de atalho dos objetos

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
pt_PT: Anunciar sumário de quaisquer detalhes da nota no ponto de inserção.

en: Report table headers {mode}
pt_PT: Anunciar cabeçalhos de tabela {mode}

en: Report the destination URL of the link at the position of caret or focus. If pressed twice, shows the URL in a window for easier review.
pt_PT: Anuncia o URL de destino do link na posição do cursor ou foco. Se pressionado duas vezes, mostra o URL numa janela para uma revisão mais fácil.

en: Report transparent color values
pt_PT: Anunciar valores de cor transparentes

en: Report when objects support &multiple selection
pt_PT: Anunciar quando os objetos suportam seleção múltipla

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
pt_PT: Anuncia o estado da bateria e o tempo restante se a fonte de alimentação não estiver ligada

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
pt_PT: Anuncia as informações de formatação da posição atual do cursor de revisão.

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
pt_PT: Anuncia as informações de formatação para a posição atual do cursor de revisão. Se pressionado duas vezes, apresenta a informação em modo de navegação

en: Reports formatting info for the text under the caret.
pt_PT: Anuncia as informações de formatação do texto sob o cursor de inserção.

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
pt_PT: Anuncia as informações de formatação do texto sob o cursor de inserção. Se pressionado duas vezes, apresenta a informação em modo de navegação

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
pt_PT: Anuncia informações de formatação do carater na célula Braille

en: Reports information about the location of the current navigator object.
pt_PT: Anuncia informações sobre a localização do objeto de navegação atual.

en: Reports information about the location of the currently focused object.
pt_PT: Anuncia informações sobre a localização do objeto atualmente em foco.

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
pt_PT: Anuncia informações àcerca da posição do texto na posição do cursor de inserção, ou do objeto em foco, se não houver cursor de inserção.

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
pt_PT: Anuncia informações àcerca da posição do texto na posição do cursor de revisão, ou do objeto de navegação, se não houver texto na posição do cursor de revisão.

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
pt_PT: Anuncia informações àcerca da posição do texto ou objeto em foco na posição do cursor do sistema. Pressionando duas vezes fornecerá mais detalhes.

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
pt_PT: Anuncia informações àcerca da posição do texto ou objeto no cursor de revisão. Pressionando duas vezes fornecerá mais detalhes.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
pt_PT: Anuncia o carater do objeto de navegação atual onde o cursor de revisão está situado. pressionando duas vezes rapidamente, é anunciada a descrição ou exemplo desse carater. Ao pressionar três vezes rapidamente, os valores ascii e hexadecimal do mesmo serão anunciados

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
pt_PT: Anuncia a linha atual sob o cursor da aplicação. Se pressionar este comando duas vezes, ser-lhe-á soletrada a mesma. Ao pressionar três vezes rapidamente, a mesma será soletrada através do alfabeto fonético internacional.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
pt_PT: Anuncia o objeto de navegação atual. Ao pressionar duas vezes rapidamente, soletra a informação e se pressionar três vezes, copia o nome e o valor deste  objeto para a área de transferência

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
pt_PT: Anuncia o tempo passado de qualquer faixa em reprodução

en: Reports the length of the currently playing track, if any
pt_PT: Anuncia o tempo total de qualquer faixa em reprodução

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
pt_PT: Anuncia a linha do objeto de navegação atual onde está o cursor de revisão. Se este atalho for pressionado duas vezes rapidamente, a linha atual será soletrada. Ao pressionar três vezes rapidamente, a mesma será soletrada através do alfabeto fonético internacional.

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
pt_PT: Anuncia o nome do perfil de configurações ativo

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
pt_PT: Anuncia o novo objeto ou conteúdo sob o seu dedo se diferente de onde o dedo se encontrava antes

en: Reports the note on the current cell. If pressed twice, presents the information in browse mode
pt_PT: Anuncia a nota na célula atual. Se pressionado duas vezes, apresenta as informações no modo de navegação

en: Reports the note or comment thread on the current cell
pt_PT: Anuncia a nota ou linha de comentários na célula atual

en: Reports the object and content directly under your finger
pt_PT: Anuncia o objeto e o conteúdo directamente sob o seu dedo

en: Reports the object with focus. If pressed twice, spells the information. Pressing three times spells it using character descriptions.
pt_PT: Anuncia o objeto em foco. Se pressionado duas vezes, soletra a informação. Se pressionado três vezes, soletra utilizando descrições de carateres.

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
pt_PT: Anuncia o tempo restante de qualquer faixa em reprodução

en: Reports the shortcut key of the currently focused object
pt_PT: Anuncia a tecla de atalho do objeto atualmente em foco

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
pt_PT: Anuncia o símbolo sob o cursor de revisão. Pressionado duas vezes  anuncia o símbolo e o texto falado em modo de navegação

en: Reports the text of the comment where the system caret is located. If pressed twice, presents the information in a browsable message
pt_PT: Anuncia o texto do comentário onde se encontra o cursor do sistema. Se pressionado duas vezes, apresenta as informações numa mensagem navegável

en: Reports the text of the comment where the system caret is located.If pressed twice, presents the information in browse mode.
pt_PT: Anuncia o texto do comentário onde se encontra o cursor do sistema. Se for pressionado duas vezes, apresenta as informações no modo de navegação.

en: Reports the text on the Windows clipboard. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions.
pt_PT: Anuncia o texto na área de transferência. Pressionar duas vezes soletra esta informação. Se pressionar três vezes, soletra utilizando descrições de carateres.

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
pt_PT: Anuncia o título da aplicação atual ou janela em primeiro plano. Se for pressionado duas vezes, soletra o título. Se for pressionado três vezes, copia o título para a área de transferência

en: Reset all settings to default state
pt_PT: Restaurar todas as configurações para o padrão original

en: Reset all settings to saved state
pt_PT: Restaurar todas as configurações para o estado guardado

en: Reset configuration to &factory defaults
pt_PT: Restaurar a configuração para o padrão &original

en: Reset gestures
pt_PT: Re-definir comandos

en: Reset to factory &defaults
pt_PT: Restaurar para o &padrão original

en: Restart
pt_PT: Reiniciar

en: Restart &later
pt_PT: Reiniciar mais &tarde

en: Restart &now
pt_PT: Reiniciar &agora

en: Restart NVDA
pt_PT: Reiniciar o NVDA

en: Restart with add-ons disabled
pt_PT: Reiniciar com os extras desativados

en: Restart with add-ons disabled and debug logging enabled
pt_PT: Reiniciar com os extras desativados e o registo de depuração ativado

en: Restart with debug logging enabled
pt_PT: Reiniciar com o nível de registo definido para Depuração

en: Restarts NVDA!
pt_PT: Reinicia o NVDA!

en: Restore defaults
pt_PT: Restaurar padrões

en: Result
pt_PT: Resultado

en: Retrieved external IP, but port {port} is most likely not currently forwarded.
pt_PT: IP externo encontrado, mas a porta {port} provavelmente não está a ser encaminhada.

en: Review Cursor
pt_PT: Cursor de revisão

en: Right
pt_PT: Direita

en: Right aligned
pt_PT: Allinhado à direita

en: Right click
pt_PT: Clique direito

en: Right mouse button locked
pt_PT: Botão direito do rato bloqueado

en: Right mouse button unlocked
pt_PT: Botão direito do rato desbloqueado

en: Romanian
pt_PT: Romeno

en: Romanian 6 dot
pt_PT: Romeno 6 pontos

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
pt_PT: Move o cursor para esta célula Braille ou ativa o objeto sob a mesma

en: Rows
pt_PT: Linhas

en: Rows and columns
pt_PT: Linhas e colunas

en: Run COM Registration Fixing tool...
pt_PT: Executar a ferramenta de correcção de registo de DLLs...

en: Russian 6 dot computer braille
pt_PT: Russo Braille informático 6 pontos

en: Russian 8 dot computer braille
pt_PT: Russo Braille informático 8 pontos

en: Russian contracted braille
pt_PT: Russo Braille contraído

en: Russian literary braille
pt_PT: Russo Braille literário

en: Russian literary braille (detailed)
pt_PT: Russo Braille literário (detalhado)

en: Same
pt_PT: O mesmo

en: Sanskrit grade 1
pt_PT: Sânscrito grau 1

en: Save &as...	Ctrl+S
pt_PT: Guardar &como...	Ctrl+S

en: Save As
pt_PT: Guardar como

en: Saves the current NVDA configuration
pt_PT: Guarda a configuração atual do NVDA

en: Say &cap before capitals
pt_PT: Anunciar maiús&cula antes de letras maiúsculas

en: Say all
pt_PT: Leitura contínua

en: Scatter
pt_PT: Dispersão

en: Scatter with Lines
pt_PT: Dispersão com pontos de dados ligados por linhas

en: Scatter with Lines and No Data Markers
pt_PT: Dispersão com pontos de dados ligados por linhas sem marcadores

en: Scatter with Smoothed Lines
pt_PT: Dispersão com pontos de dados ligados por linhas suavizadas

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
pt_PT: Dispersão com pontos de dados ligados por linhas suavizadas, sem marcadores

en: Screen Curtain
pt_PT: Cortina de ecrã

en: Screen curtain disabled
pt_PT: Cortina de ecrã desativada

en: Screen curtain enabled
pt_PT: Cortina de ecrã ativada

en: Screen curtain not available
pt_PT: Cortina de ecrã não disponível

en: Screen review
pt_PT: Revisão de ecrã

en: Scroll down at the mouse position
pt_PT: Deslocar para baixo na posição do rato

en: Scroll left at the mouse position
pt_PT: Deslocação para a esquerda na posição do rato

en: Scroll right at the mouse position
pt_PT: Deslocação para a direita na posição do rato

en: Scroll up at the mouse position
pt_PT: Deslocar para cima na posição do rato

en: Scrolls the braille display back
pt_PT: Movimenta a linha de Braille para trás

en: Scrolls the braille display forward
pt_PT: Movimenta a linha de Braille para a frente

en: Secondary Category Axis
pt_PT: Categoria Secundária Axis

en: Secondary Series Axis
pt_PT: Séries Secundárias Axis

en: Secondary Value Axis
pt_PT: Valor Secundário Axis

en: Secure Desktop
pt_PT: Ambiente de Trabalho Seguro

en: Seika Braille Displays
pt_PT: Seika (Linhas Braille)

en: Seika Notetaker
pt_PT: Seika (NoteTakers)

en: Select Braille Display
pt_PT: Seleccionar dispositivo Braille

en: Select NVDA Modifier Keys
pt_PT: Selecionar as teclas modificadoras do NVDA

en: Select Synthesizer
pt_PT: Selecionar sintetizador

en: Select portable directory
pt_PT: Seleccionar o diretório para a cópia portátil

en: Select until the end of the current result
pt_PT: Seleccionar até ao fim do resultado atual

en: Select until the start of the current result
pt_PT: Seleccionar até ao início do resultado atual

en: Selective
pt_PT: Selectivo

en: Sentence case
pt_PT: Capitalização de sentença

en: Sepedi grade 1
pt_PT: Sotho do norte grau 1

en: Sepedi grade 2
pt_PT: Sotho do norte grau 2

en: Serbian Cyrillic grade 1
pt_PT: Sérvio cirílico grau 1

en: Serbian grade 1
pt_PT: Sérvio grau 1

en: Serial: {portName}
pt_PT: Série: {portName}

en: Series Lines
pt_PT: Linhas de séries

en: Series color: {colorName}
pt_PT: Cor da série: {colorName}

en: Sesotho grade 1
pt_PT: Sesotho grau 1

en: Sesotho grade 2
pt_PT: Sesotho grau 2

en: Set Add-on Store Mirror Server
pt_PT: Definir servidor espelho da loja de extras

en: Set NVDA Update Mirror
pt_PT: Definir espelho de atualização do NVDA

en: Set column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
pt_PT: Definir cabeçalho de coluna. Pressionar uma vez define esta célula como o primeiro cabeçalho de coluna para qualquer célula inferior e à direita da mesma nesta tabela. Se pressionar duas vezes, esquece o cabeçalho de coluna atual para esta célula.

en: Set row header. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
pt_PT: Definir cabeçalho de linha. Pressionar uma vez define esta célula como o primeiro cabeçalho de linha para qualquer célula inferior e à direita da mesma nesta tabela. Se pressionar duas vezes, esquece o cabeçalho de linha atual para esta célula.

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
pt_PT: Definido linha {rowNumber} coluna {columnNumber} como o início dos cabeçalhos de coluna

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
pt_PT: Definido linha {rowNumber} coluna {columnNumber} como o início dos cabeçalhos de linha

en: Set the first value of the current setting in the synth settings ring
pt_PT: Definir o primeiro valor da definição atual no anel de definições do sintetizador

en: Set the last value of the current setting in the synth settings ring
pt_PT: Definir o último valor da definição atual no anel de definições do sintetizador

en: Set {address} as start of column headers
pt_PT: Definido {address} como início dos cabeçalhos de coluna

en: Set {address} as start of row headers
pt_PT: Definido {address} como início dos cabeçalhos de linha

en: Sets the current cell as start of column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
pt_PT: Define a célula atual como o início do cabeçalho da coluna. Pressionar uma vez define esta célula como o primeiro cabeçalho de coluna para qualquer célula inferior e à direita da mesma nesta região. Se pressionar duas vezes, esquece o cabeçalho de coluna atual para esta célula.

en: Sets the current cell as start of row headers. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
pt_PT: Define a célula atual como início dos cabeçalhos de linha. Premir uma vez definirá esta célula como o primeiro cabeçalho de linha para qualquer célula inferior e à direita da mesma nesta região. Se premir duas vezes, esquece o cabeçalho de linha atual para esta célula.

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
pt_PT: Define o objeto de navegação para o foco atual e o cursor de revisão para a mesma posição do cursor de inserção, se possível.

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
pt_PT: Define o objeto de navegação como o objeto atual que está sob o ponteiro do rato e anuncia-o

en: Setswana grade 1
pt_PT: Setswana grau 1

en: Setswana grade 2
pt_PT: Setsuana grau 2

en: Setting HID keyboard simulation not supported
pt_PT: Configuração da simulação de teclado HID não suportada

en: Shape
pt_PT: Forma

en: Sheet {0}, {1}
pt_PT: Folha {0}, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
pt_PT: &Mostrar opções de saída ao sair do NVDA

en: Show indefinitely
pt_PT: Mostrar indefinidamente

en: Show messages
pt_PT: Mostrar mensagens

en: Show se&lection
pt_PT: &Indicador de seleção

en: Shows NVDA's Add-on Store settings
pt_PT: Apresenta as configurações da Loja de extras do NVDA

en: Shows NVDA's Advanced settings
pt_PT: Apresenta as configurações avançadas do NVDA

en: Shows NVDA's Windows OCR settings
pt_PT: Apresenta as configurações definições de OCR do Windows do NVDA

en: Shows NVDA's audio settings
pt_PT: Apresenta as configurações de áudio do NVDA

en: Shows NVDA's braille settings
pt_PT: Apresenta as configurações de Braille do NVDA

en: Shows NVDA's browse mode settings
pt_PT: Apresenta as configurações do modo de navegação do NVDA

en: Shows NVDA's document formatting settings
pt_PT: Apresenta as configurações da formatação de documentos do NVDA

en: Shows NVDA's general settings
pt_PT: Apresenta as configurações gerais do NVDA

en: Shows NVDA's input composition settings
pt_PT: Apresenta as configurações da composição de entrada do NVDA

en: Shows NVDA's keyboard settings
pt_PT: Apresenta as configurações de teclado do NVDA

en: Shows NVDA's mouse settings
pt_PT: Apresenta as configurações do rato do NVDA

en: Shows NVDA's object presentation settings
pt_PT: Apresenta as configurações da apresentação de objetos do NVDA

en: Shows NVDA's privacy and security settings
pt_PT: Apresenta as configurações de privacidade e segurança do NVDA

en: Shows NVDA's review cursor settings
pt_PT: Apresenta as configurações do Cursor de Revisão do NVDA

en: Shows NVDA's speech settings
pt_PT: Apresenta as configurações de voz do NVDA

en: Shows NVDA's vision settings
pt_PT: Apresenta as configurações de visão do NVDA

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
pt_PT: Mostra as opções relativas a texto selecionado ou texto na posição do cursor

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
pt_PT: Apresenta o diálogo com os Perfis de Configuração do NVDA

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
pt_PT: Apresenta o diálogo de seleção de dispositivos Braille do NVDA

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
pt_PT: Apresenta o diálogo do dicionário padrão do NVDA

en: Shows the NVDA input gestures dialog
pt_PT: Apresenta o diálogo Definir comandos do NVDA

en: Shows the NVDA menu
pt_PT: Apresenta o menu do NVDA

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
pt_PT: Apresenta o diálogo Pronúncia de pontuação/símbolo do NVDA

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
pt_PT: Apresenta o diálogo de seleção dos sintetizadores do NVDA

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
pt_PT: Apresenta o diálogo do dicionário temporário do NVDA

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
pt_PT: Apresenta o diálogo do Dicionário de voz do NVDA

en: Shows the long description at this position if one is found.
pt_PT: Mostra a descrição longa nesta posição, se uma for encontrada.

en: Simple review mode off
pt_PT: Modo de revisão simples desativado

en: Simple review mode on
pt_PT: Modo de revisão simples ativado

en: Single letter navigation off
pt_PT: Navegação por carater desativada

en: Single letter navigation on
pt_PT: Navegação por carater ativada

en: Single line break
pt_PT: Quebra de linha única

en: Single line spacing
pt_PT: Espaçamento simples

en: Sleep mode off
pt_PT: Modo de suspensão desativado

en: Sleep mode on
pt_PT: Modo de suspensão ativado

en: Slice color: {colorName}
pt_PT: Cor das fatias: {colorName}

en: Slide Master view
pt_PT: Vista geral de Diapositivos

en: Slide Number placeholder
pt_PT: Espaço reservado para Número do diapositivo

en: Slide Show - complete
pt_PT: Apresentação de diapositivos- completa

en: Slide Sorter view
pt_PT: Vista de ordenação dos diapositivos

en: Slide show - {slideName}
pt_PT: Apresentação de diapositivos - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
pt_PT: Notas da Apresentação de diapositivos - {slideName}

en: Slide view
pt_PT: Vista de diapositivo

en: Slide {slideNumber}
pt_PT: Diapositivo {slideNumber}

en: Slovak grade 1
pt_PT: Eslovaco grau 1

en: Slovenian 8 dot computer braille
pt_PT: Esloveno Braille de computador 8 pontos

en: Slovenian grade 1
pt_PT: Esloveno grau 1

en: Small caps on
pt_PT: Minúsculas ligadas

en: Some operations on add-ons failed. See the log file for more details.
    {failureMsg}
pt_PT: Algumas operações com extras falharam. Veja o ficheiro de registo para mais detalhes.
    {failureMsg}

[ctx: SoundSplit]
en: NVDA in both channels and applications in both channels
pt_PT: NVDA em ambos os canais e aplicações em ambos os canais

[ctx: SoundSplit]
en: Sound split disabled
pt_PT: Divisão de som desativada

en: Southern Vietnamese grade 1
pt_PT: Vietnamita do sul grau 1

en: Spanish 8 dot computer braille
pt_PT: Espanhol Braille de computador 8 pontos

en: Spanish for Greek text
pt_PT: Espanhol para texto em grego

en: Spanish grade 1
pt_PT: Espanhol grau 1

en: Spanish grade 2
pt_PT: Espanhol grau 2

en: Spea&k character when routing cursor in text
pt_PT: Anunciar &caráter quando se desloca o cursor no texto

en: Speak
pt_PT: Falar

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
pt_PT: Falar &palavras passe em todas as consolas (pode melhorar a performance)

en: Speak and beep
pt_PT: Falar e bip

en: Speak and braille font attributes
pt_PT: Atributos dos tipos de letra em voz e Braille

en: Speak c&ommand keys
pt_PT: Anunciar &teclas de comando

en: Speak font attributes
pt_PT: Anunciar atributos de fonte

en: Speak new text in Windows Terminal via:
pt_PT: Falar novo texto no Terminal Windows via:

en: Speak progress bar updates
pt_PT: Falar atualizações de barras de progresso

en: Speak typed &characters:
pt_PT: Anunciar &carateres digitados:

en: Speak typed &words:
pt_PT: Anunciar &palavras digitadas:

en: Speak typed characters {mode}
pt_PT: Falar carateres digitados {mode}

en: Speak typed words {mode}
pt_PT: Falar palavras digitadas {mode}

en: Speak when navigating by &line or paragraph
pt_PT: Falar ao navegar por &linha ou parágrafo

en: Speak when navigating by line or paragraph with braille off
pt_PT: Falar ao navegar por linha ou parágrafo com o dispositivo Braille, desativado

en: Speak when navigating by line or paragraph with braille on
pt_PT: Falar ao navegar por linha ou parágrafo com o braille ativado

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
pt_PT: Anuncia os nomes do ficheiro da aplicação e o do appmodule atual em execução

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
pt_PT: Fala a palavra do objeto de navegação atual onde está o cursor de revisão. Se este atalho for pressionado duas vezes rapidamente, a palavra atual será soletrada. Ao pressionar três vezes rapidamente, a mesma será soletrada através da descrição de carateres

en: Speech
pt_PT: Voz

en: Speech &dictionaries
pt_PT: &Dicionários

en: Speech &interrupt for typed characters
pt_PT: Pressionar &carateres interrompe a voz

en: Speech Unicode normalization default ({default})
pt_PT: Padrão da normalização Unicode do texto ({default})

en: Speech Unicode normalization {state}
pt_PT: Normalização Unicode do texto {state}

en: Speech and braille
pt_PT: Voz e Braille

en: Speech i&nterrupt for Enter key
pt_PT: Tecla &Enter interrompe a voz

en: Speech mode {mode}
pt_PT: Modo de voz: {mode}

en: Spelling or grammar e&rrors
pt_PT: Erros &ortográficos ou gramaticais

en: Spells the current application status bar.
pt_PT: Soletra a barra de estado da aplicação atual.

en: St&art NVDA after I sign in
pt_PT: Iniciar o &NVDA após o início de sessão

en: St&yle
pt_PT: &Estilo

en: Stable
pt_PT: Estável

en: Stacked Area
pt_PT: Área empilhada

en: Stacked Bar
pt_PT: Barras empilhadas

en: Stacked Column
pt_PT: Coluna empilhada

en: Stacked Cone Bar
pt_PT: Barras empilhadas com forma cónica

en: Stacked Cone Column
pt_PT: Colunas empilhadas com forma cónica

en: Stacked Cylinder Bar
pt_PT: Barras empilhadas com forma cilíndrica

en: Stacked Line
pt_PT: Linhas empilhadas

en: Stacked Line with Markers
pt_PT: Linhas empilhadas com marcadores

en: Stacked Pyramid Bar
pt_PT: Barras empilhadas em forma de pirâmide

en: Stacked Pyramid Column
pt_PT: Colunas empilhadas em forma de pirâmide

en: Standard HID Braille Display
pt_PT: Dispositivos Braille com protocolo HID

en: Start marked
pt_PT: Iniciar marcação

en: Strikethrough off
pt_PT: Rasurado desligado

en: Strikethrough on
pt_PT: Rasurado ligado

en: Styles
pt_PT: Estilos

en: Su&perscripts and subscripts
pt_PT: &Subscrito e sobrescrito

en: Subject:
pt_PT: Assunto:

en: Subscript
pt_PT: Subescrito

en: Subtitle placeholder
pt_PT: Espaço reservado para subtítulo

en: Success
pt_PT: Sucesso

en: Successfully connected to the given URL.
pt_PT: Ligou-se com sucesso ao URL indicado.

en: Successfully copied NVDA user settings
pt_PT: Sucesso ao copiar as configurações do utilizador do NVDA

en: Successfully created a portable copy of NVDA at {dir}
pt_PT: Criada com sucesso uma cópia portátil do NVDA em {dir}

en: Successfully installed NVDA.
pt_PT: O NVDA foi instalado com sucesso.

en: Successfully retrieved IP address. Port {port} is open.
pt_PT: O endereço IP foi obtido. a porta {port} está aberta.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
pt_PT: A sua instalação do NVDA foi atualizada com sucesso.

en: Suggestions
pt_PT: Sugestão

en: Superscript
pt_PT: Superescrito

en: Surface (Top View wireframe)
pt_PT: Superfície vista de cima vectorial

en: Surface (Top View)
pt_PT: Superfície vista de cima

en: Swahili (Kenya) Grade 2
pt_PT: Swahili (Quénia) Grade 2

en: Swahili (Kenya) grade 1
pt_PT: Swahili (Quénia) grade 1

en: Swahili (Kenya) grade 1.2
pt_PT: Swahili (Quénia) grade 1.2

en: Swahili (Kenya) grade 1.3
pt_PT: Swahili (Quénia) grade 1.3

en: Swahili (Kenya) grade 1.4
pt_PT: Swahili (Quénia) grade 1.4

en: Swahili (Kenya) grade 1.5
pt_PT: Swahili (Quénia) grade 1.5

en: Swedish 8 dot computer braille
pt_PT: Sueco Braille de computador 8 pontos

en: Swedish contracted braille
pt_PT: Sueco Braille contraído

en: Swedish partially contracted braille
pt_PT: Sueco Braille parcialmente contraído

en: Swedish uncontracted braille
pt_PT: Sueco Braille não contraído

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
pt_PT: Muda para o modo de revisão seguinte (ex: objeto, documento ou ecrã) e coloca a posição de revisão no ponto do objeto de navegação

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
pt_PT: Muda para o modo de revisão anterior (ex: objeto, documento ou ecrã) e coloca a posição de revisão no ponto do objeto de navegação

en: Symbol
pt_PT: Símbolo

en: Symbol "%s" is already present.
pt_PT: O símbolo "%s" já existe.

en: Symbol Pronunciation (%s)
pt_PT: Pronúncia de pontuação/símbolo (%s)

en: Symbol level %s
pt_PT: Nível de símbolos %s

en: Synthesizer
pt_PT: Sintetizador

en: Synthesizer Error
pt_PT: Erro de Sintetizador

en: Syriac grade 1
pt_PT: Siríaco grau 1

en: System caret
pt_PT: Cursor do sistema

en: System focus
pt_PT: Foco do sistema

en: System status
pt_PT: Informação do sistema

en: Table description
pt_PT: Descrição da tabela

en: Table information
pt_PT: Informações de tabelas

en: Table placeholder
pt_PT: Espaço reservado para tabela

en: Tags
pt_PT: Etiquetas

en: Tamil grade 1
pt_PT: Tâmil grau 1

en: Taskbar
pt_PT: Barra de tarefas

en: Tatar grade 1
pt_PT: Tártaro grau 1

en: Telugu grade 1
pt_PT: Telugu grau 1

en: Temporarily d&isable all triggers
pt_PT: Desativar &temporariamente todos os Accionadores

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
pt_PT: Cortina de ecrã temporária, ativa até reiniciar o NVDA

en: Temporary dictionary
pt_PT: Dicionário temporário

en: Terminal programs
pt_PT: Programas em linha de comando

en: Tether B&raille:
pt_PT: &Ligação Braille:

en: Text
pt_PT: Texto

en: Text &unit resolution:
pt_PT: &Unidade de leitura de texto:

en: Text copied.
pt_PT: Texto copiado.

en: Text frame
pt_PT: Frame de texto

en: Text placeholder
pt_PT: Espaço reservado para texto

en: Text review
pt_PT: Revisão de texto

en: Thai 8 dot computer braille
pt_PT: Tailandês Braille de computador 8 pontos

en: Thai grade 0
pt_PT: Tailandês grau 0

en: Thai grade 1
pt_PT: Tailandês grau 1

en: Thai grade 2
pt_PT: Tailandês grau 2

en: That profile already exists. Please choose a different name.
pt_PT: Este perfil já existe. Por favor, escolha um nome diferente.

en: The COM Registration Fixing Tool has completed successfully.
    It is highly recommended that you restart your computer now, to make sure the changes take full effect.
pt_PT: A ferramenta de correção do registo COM foi concluída com êxito.
    É altamente recomendável reiniciar o computador agora, para garantir que as alterações tenham efeito total.

en: The COM Registration Fixing Tool was unsuccessful. This Windows error may provide more information.
    {error}
pt_PT: A ferramenta de correção do registo COM não foi bem sucedida. Este erro do Windows pode fornecer mais informações.
    {error}

en: The URL you have entered failed the connection test. Are you sure you want to save it anyway?
pt_PT: O URL que introduziu falhou o teste de ligação. Tem a certeza de que o quer guardar na mesma?

en: The URL you have entered failed the connection test. {tip}
pt_PT: O URL que introduziu falhou o teste de ligação. {tip}

en: The URL you have entered has not been tested. Are you sure you want to save it without attempting to connect to it first?
pt_PT: O URL que introduziu não foi testado. Tem a certeza de que pretende guardá-lo sem tentar ligar-se a ele primeiro?

en: The URL you have entered is not valid. Check that it is correct and try again.
pt_PT: O URL que introduziu não é válido. Verifique se está correto e tente novamente.

en: The clipboard contains a large amount of text. It is %s character long | The clipboard contains a large amount of text. It is %s characters long
pt_PT[0]: A área de transferência contém uma grande quantidade de texto. Tem um comprimento de %s caratere
pt_PT[1]: A área de transferência contém uma grande quantidade de texto. Tem um comprimento de %s carateres

en: The currently active connection may not be continued during or after the update. Even if the connection is continued, you will be unable to respond to User Account Control (UAC) prompts from the controlling computer. You should only proceed if you have physical access to the controlled computer.
    
    Are you sure you want to continue?
pt_PT: A ligação atualmente ativa pode ter falhas durante ou após a atualização. Mesmo que a ligação seja mantida, não será possível responder às solicitações do Controlo de Conta de Utilizador (UAC) pelo computador de controlo. Só deve prosseguir se tiver acesso físico ao computador controlado.
    
    Tem a certeza de que pretende continuar?

en: The following add-on failed to be installed: {}. | The following add-ons failed to be installed: {}.
pt_PT[0]: Não foi possível instalar o seguinte extra: {}.
pt_PT[1]: Não foi possível instalar os seguintes extras: {}.

en: The following add-on failed to uninstall: {}. | The following add-ons failed to uninstall: {}.
pt_PT[0]: A remoção do seguinte extra falhou: {}.
pt_PT[1]: A remoção dos seguintes extras falhou: {}.

en: The following add-on failed to update: {}. | The following add-ons failed to update: {}.
pt_PT[0]: A atualização do seguinte extra falhou: {}.
pt_PT[1]: A atualização dos seguintes extras falhou: {}.

en: The following add-ons are incompatible with NVDA version {version}. These add-ons can not be enabled. Please contact the add-on author for further assistance.
pt_PT: Os seguintes extras são incompatíveis com a versão {version} do NVDA. Estes extras não podem ser ativados. Contacte o autor do(s) extra(s) para obter mais assistência.

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
pt_PT: Os seguintes parâmetros de linha de comando são desconhecidos para o NVDA: {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
pt_PT: As opções seguintes controlam quais tipos de formatação do documento são anunciados pelo NVDA.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
pt_PT: As configurações seguintes destinam-se a utilizadores avançados. Se as alterar pode causar mau funcionamento do NVDA! Por favor, faça alterações apenas se souber o que está a fazer ou se tiver instruções de alguém que saiba.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
pt_PT: A instalação não consegue remover ou substituir um ficheiro. Pode estar a ser executada Outra cópia do NVDA noutra conta de utilizador com sessão iniciada. Por favor, certifique-se que todas as cópias instaladas do NVDA estão desativadas e tente executar a instalação novamente.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
pt_PT: A instalação do NVDA falhou. Por favor veja o Visualizador de Registo para obter mais informação.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
pt_PT: O caminho de instalação para o NVDA foi alterado. O mesmo será agora instalado em {path}

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
pt_PT: O próximo comando não será interpretado pelo NVDA. Este comando será processado directamente pelo Windows.

en: The profile {name} will be permanently deleted. This action cannot be undone.
pt_PT: O perfil {name} será permanentemente apagado. Esta ação não pode ser anulada.

en: The report links setting must be enabled to toggle report link type
pt_PT: A opção de anúncio de links deve ser ativada para alternar o tipo de anúncio de linkss

en: The response from the server was not recognised. Check the URL is correct before trying again.
pt_PT: A resposta do servidor não foi reconhecida. Verifique se o URL está correto antes de tentar novamente.

en: The result of content recognition is already automatically updated
pt_PT: O resultado do reconhecimento de conteúdos já é automaticamente atualizado

en: The server returned an error. Check that the URL is correct before trying again.
pt_PT: O servidor devolveu um erro. Verifique se o URL está correto antes de tentar novamente.

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
pt_PT: O painel de configurações que tentou abrir não está disponível neste sistema.

en: The specified directory '{portableDirectory}' is not empty. Proceeding will delete and replace existing files in the directory. Do you want to overwrite the contents of this folder?
pt_PT: O diretório especificado '{portableDirectory}' não está vazio. O procedimento irá eliminar e substituir os ficheiros existentes no diretório. Pretende substituir o conteúdo deste diretório?

en: There is %d series in this chart | There are %d series in this chart
pt_PT[0]: Existe %d série neste gráfico
pt_PT[1]: Existem %d séries neste gráfico

en: There is no text on the clipboard
pt_PT: Não existe nenhum texto na área de transferência

en: There was a network error. Check that you are connected to the internet and try again.
pt_PT: Ocorreu um erro de rede. Verifique se está ligado à Internet e tente novamente.

en: Thick
pt_PT: Grosso

en: This change requires administrator privileges.
pt_PT: Esta alteração requer privilégios de administrador.

en: This feature ({title}) is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
pt_PT: Esta funcionalidade ({title}) não está disponível em ecrãs seguros, tais como o ecrã de início de sessão ou o alerta UAC.

en: This feature is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
pt_PT: Esta funcionalidade não está disponível em janelas de ambiente seguro, tais como o ecrã de início de sessão ou o alerta UAC.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
pt_PT: Este acionador está já associado a outro Perfil. Se continuar, será removido desse Perfil e será associado ao Perfil atual.
    Tem a certeza que quer continuar?

en: Thumbnails
pt_PT: Miniaturas

en: Time to &keep audio device awake after speech (seconds)
pt_PT: &Tempo para manter o dispositivo de áudio aberto depois de falar (segundos)

en: Title Master view
pt_PT: Vista geral de títulos

en: Title placeholder
pt_PT: Espaço reservado para título

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
pt_PT: Para criar uma cópia portátil do NVDA, por favor selecione o caminho e outras opções e por fim pressione Continuar

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
pt_PT: Para editar este perfil, terá que o ativar manualmente. Uma vez terminada a edição do mesmo, terá que o desativar manualmente para voltar à utilização normal. 
     Pretende ativá-lo agora manualmente?

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
pt_PT: Para instalar o NVDA no disco rígido por favor pressione o botão  Continuar.

en: To use an Albatross with NVDA, change the number of status cells in the Albatross's internal menu to at most {maxCells}, and restart the Albatross and NVDA if needed.
pt_PT: Para utilizar uma linha Albatross com o NVDA, altere o número de células de estado no menu interno da Albatross para, no máximo, {maxCells}, e reinicie o Albatross e o NVDA, se necessário.

en: To:
pt_PT: Para:

en: Toggle HID keyboard simulation
pt_PT: Ativar/desativar simulação de teclado HID

en: Toggle braille input
pt_PT: Alternar teclado Braille

en: Toggle periodical refresh of a Windows OCR result
pt_PT: Alternar a atualização periódica do resultado do OCR do NVDA

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
pt_PT: Alterna entre ligar o Braille ao foco ou à posição do cursor de revisão

en: Toggle the braille cursor on and off
pt_PT: Ativa ou desativa o cursor Braille

en: Toggle the way context information is presented in braille
pt_PT: Alterar como a informação de contexto é mostrada em Braille

en: Toggles HID keyboard simulation
pt_PT: Ativar/desativar simulação de teclado HID

en: Toggles beeps that report mouse coordinates as the mouse moves
pt_PT: Alterna entre ativar e desativar os bips que indicam as coordenadas do rato à medida que este se move

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
pt_PT: Alterna entre bips, voz, bips e voz, e desativar, para informar atualizações de barras de progresso

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
pt_PT: Alterna entre o modo de navegação e o modo de foco. Quando estiver no modo de foco, as teclas passarão de imediato para a aplicação, permitindo que interaja diretamente com o controlo. Quando estiver no modo de navegação, pode navegar pelo documento com o cursor, as teclas de navegação rápida, etc.

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
pt_PT: Alterna entre anunciar as notas do orador ou o conteúdo do diapositivo corrente. Isto não altera o que é visível no ecrã, mas apenas o que o utilizador pode ler com o NVDA

en: Toggles braille mode
pt_PT: Alterna entre os modos Braille

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
pt_PT: Alterna entre ativar e desativar todos os acionadores de Perfis de Configuração. A desativação manter-se-á até reiniciar o NVDA

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
pt_PT: Alterna a quantidade de informação lida quando o rato se move

en: Toggles native selection mode on and off
pt_PT: Ativa e desativa o modo de seleção nativa

en: Toggles on and off delayed descriptions for characters on cursor movement
pt_PT: Alterna entre ativar e desativar a descrição desfasada dos carateres ao mover o cursor

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
pt_PT: Alterna entre ativar e desativar se a disposição do ecrã é preservada ao captar o conteúdo do documento

en: Toggles on and off reporting if clickable
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio dos elementos clicáveis

en: Toggles on and off speaking when navigating by lines or paragraph with braille
pt_PT: Ativar e desativar a fala ao navegar por linhas ou parágrafos com dispositivo Braille

en: Toggles on and off the ignoring of blank lines for line indentation reporting
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o ignorar linhas em branco no anúncio da indentação das linhas

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar a inclusão de tabelas de formatação

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o movimento do objeto de navegação devido a mudanças no foco

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o movimento do cursor de revisão devido aos movimentos do cursor.

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de carateres CLDR, como emojis

en: Toggles on and off the reporting of articles
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de artigos

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de blocos de citação

en: Toggles on and off the reporting of colors
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de cores

en: Toggles on and off the reporting of comments
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de comentários

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de mudanças de conteúdos dinâmicos, como novo texto em janelas de consola do MS-DOS

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de ênfase

en: Toggles on and off the reporting of figures and captions
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de figuras e legendas

en: Toggles on and off the reporting of font changes
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de mudança do tipo de letra

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio do tamanho da letra

en: Toggles on and off the reporting of frames
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de frames

en: Toggles on and off the reporting of graphics
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de gráficos

en: Toggles on and off the reporting of groupings
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de agrupamentos

en: Toggles on and off the reporting of headings
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de títulos

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de texto realçado

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de secções

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de números de linha

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio do espaçamento de linhas

en: Toggles on and off the reporting of link type
pt_PT: Ativa e desativa o anúncio do tipo de link

en: Toggles on and off the reporting of links
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de links

en: Toggles on and off the reporting of lists
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de listas

en: Toggles on and off the reporting of pages
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de números de página

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio da indentação dos parágrafos

en: Toggles on and off the reporting of revisions
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de revisões

en: Toggles on and off the reporting of style changes
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de estilo

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de subscrito e sobrescrito

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio das coordenadas da célula de uma tabela

en: Toggles on and off the reporting of tables
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de tabelas

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o anúncio de alinhamento

en: Toggles on and off the speaking of command keys
pt_PT: Ativa e desativa o anúncio das teclas de comando

en: Toggles reporting spelling or grammar errors in braille
pt_PT: Ativa ou desativa a notificação de erros ortográficos ou gramaticais em braille

en: Toggles simple review mode on and off
pt_PT: Ativa ou desativa o Modo de revisão simples

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar a Navegação por carater. Quando ativada, em modo de navegação, o pressionar de comandos de navegação por carater faz saltar a leitura para o próximo elemento na página. Se desativada, são passados à aplicação

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
pt_PT: Alterna  entre ativar e desativar o modo de suspensão para a aplicação ativa.

en: Toggles speaking the character under the cursor when routing cursor in text
pt_PT: Alterna o anúncio do carater sob o cursor quando o cursor é encaminhado para o texto

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
pt_PT: Alterna entre mostrar ou não o Visualizador Braille, uma janela flutuante que mostra a saída em Braille, e o equivalente em texto para cada carater Braille

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
pt_PT: Alterna entre mostrar ou não o Visualizador de discurso, uma janela flutuante que mostra o que  está a ser falado

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
pt_PT: Alterna entre anunciar ou não informação quando o rato se move

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
pt_PT: Alterna o estado da cortina de ecrã, tornando o ecrã preto ou mostrando o seu conteúdo. Pressionando uma vez, a cortina de ecrã ficará ativa até reiniciar o NVDA. Pressionando duas vezes, ficará ativa até a desativar

en: Toggles the support of touch interaction
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar o suporte para interacção táctil

en: Top
pt_PT: TTôpo

en: Total time not available
pt_PT: Tempo total indisponível

en: Touch Interaction
pt_PT: Interação táctil

en: Touch interaction disabled
pt_PT: Interação táctil desativada

en: Touch interaction enabled
pt_PT: Interação táctil ativada

en: Touch interaction not supported
pt_PT: Interação táctil não suportada

en: Touch screen
pt_PT: Ecrã táctil

en: Translates any braille input
pt_PT: Converte o Braille abreviado

en: Translates any braille input and presses the enter key
pt_PT: Converte o Braille abreviado e pressiona a tecla Enter

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
pt_PT: Tenta ler a documentação para o item de autocompletação selecionado.

en: Triggers
pt_PT: Acionadores

en: Trim leading silence in speech audio
pt_PT: Aparar o silêncio inicial no áudio de voz

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
pt_PT: Usar o idioma da voz ao processar carateres e símbolos

en: Tshivenda grade 1
pt_PT: Tshivenda grau 1

en: Tshivenda grade 2
pt_PT: Tshivenda grau 2

en: Turkish 8 dot computer braille
pt_PT: Turco Braille de computador 8 pontos

en: Turkish grade 1
pt_PT: Turco grau 1

en: Turkish grade 2
pt_PT: Turco grau 2

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
pt_PT: Alterna entre ativar ou desativar a ajuda de comandos. Quando estiver ativa, qualquer comando, tal como pressionar uma tecla no teclado, informará o script associado com a mesma, se existir.

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Type exit() to exit the console
pt_PT: Escreva exit() para sair da consola

en: Type help(object) to get help about object.
pt_PT: Escreva help(object) para obter ajuda sobre o objeto.

en: Type the text you wish to find
pt_PT: Escreva o texto a localizar

en: Type:
pt_PT: Tipo:

en: UIA notifications
pt_PT: Notificações UIA

en: UIA when available
pt_PT: UIA quando disponível

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
pt_PT: cor

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: gradient
pt_PT: gradiente

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
pt_PT: nenhum

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
pt_PT: padrão

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
pt_PT: imagem

en: Ugaritic grade 1
pt_PT: Ugarítico grau 1

en: Ukrainian computer braille
pt_PT: Ucraniano Braille de computador

en: Ukrainian grade 1
pt_PT: Ucraniano grau 1

en: Ukrainian literary braille (detailed)
pt_PT: Ucraniano Braille literário (detalhado)

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
pt_PT: Não é possível configurar a interface de utilizador para o sistema de melhoramentos visuais, ele não pode ser ativado.

en: Unable to connect to the remote computer
pt_PT: Não foi possível ligar al computador remoto

en: Unable to contact portcheck server, please manually retrieve your IP address
pt_PT: Não foi possível contactar o servidor procurado, obtenha o seu endereço IP manualmente

en: Unable to copy
pt_PT: Impossível copiar

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
pt_PT: Impossível copiar um ficheiro. Pode estar a ser utilizado por outro processo, ou não há espaço disponível no disco ou dispositivo.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
pt_PT: Não foi possível copiar o conteúdo da barra de estado para a área de transferência

en: Unable to get the destination of this link.
pt_PT: Não é possível obter o destino deste link.

en: Unable to mark log position
pt_PT: Impossível marcar a posição no log

en: Unable to postpone update.
pt_PT: Impossível adiar a atualização.

en: Underline off
pt_PT: Sublinhado desligado

en: Underline on
pt_PT: Sublinhado ligado

en: Underline {style}on
pt_PT: Sublinhado {style}  ligado

en: Unicode Consortium data (including emoji)
pt_PT: Dados do Consórcio Unicode (incluindo emoji)

en: Unicode braille
pt_PT: Braille Unicode

en: Unicode normali&zation
pt_PT: Normalização &Unicode

en: Unified English Braille Code grade 1
pt_PT: Código Braille Unificado Inglês grau 1

en: Unified English Braille Code grade 2
pt_PT: Código Braille Unificado Inglês grau 2

en: Uninstall NVDA
pt_PT: Desinstalar o NVDA

en: Unknown braille display
pt_PT: Dispositivo Braille desconhecido

en: Unknown color
pt_PT: Cor desconhecida

en: Unknown command line parameters
pt_PT: Parâmetros de linha de comando desconhecidos

en: Unknown power status
pt_PT: Estado da energia desconhecido

en: Unlabeled
pt_PT: Sem etiqueta

en: Unmuted remote
pt_PT: Remoto não silenciado

en: Unplugged
pt_PT: Desligado da corrente

en: Unsupported input
pt_PT: Introdução não suportada

en: Untitled chart
pt_PT: Gráfico sem título

en: Up Bars
pt_PT: Barras superiores

en: Upd&ate channel
pt_PT: &Canal de atualização

en: Update Automatically
pt_PT: Atualizar automaticamente

en: Update mirror
pt_PT: URL espelho de atualização

en: Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.
pt_PT: A atualização para a versão {version} do NVDA foi descarregada e está pronta a ser instalada.

en: Update to NVDA version {version} is ready to be applied.
pt_PT: A atualização para a versão {version} do NVDA está pronta a ser instalada.

en: Updating NVDA
pt_PT: A Atualizar o NVDA

en: Updating NVDA when connected to NVDA Remote Access as the controlled computer is not recommended.
pt_PT: Não é recomendável atualizar o NVDA quando estiver ligado ao Acesso Remoto do NVDA como computador controlado.

en: Uppercase
pt_PT: Maiúsculas

en: Urdu grade 1
pt_PT: Urdu grau 1

en: Urdu grade 2
pt_PT: Urdu grau 2

en: Use &screen layout (when supported)
pt_PT: Utilizar a disposição de ecrã (quando &suportada)

en: Use &spelling functionality if supported
pt_PT: Utilizar funcionalidade de &soletrar se suportada

en: Use NVDA during sign-in
pt_PT: Usar o NVDA no início de sessão

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
pt_PT: Usar o NVDA no início de sessão do Windows (requer privilégios de administrador)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
pt_PT: Usar UI Automation para aceder às folhas do Microsoft &Excel se disponível

en: Use WASAPI for SAPI 4 audio output:
pt_PT: Usar WASAPI para saída de áudio SAPI 4:

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
pt_PT: Utilizar as configurações atualmente guardadas durante o início de sessão e janelas em ambiente seguro (requer privilégios de administrador)

en: Use en&hanced event processing (requires restart)
pt_PT: Utilizar o processamento de eventos &melhorado (requer reinício)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
pt_PT: Use o suporte melhorado para carateres &digitados em antigas consolas Windows quando disponível

en: Use modern audio output system (WASAPI)
pt_PT: Utilizar o moderno sistema de saída de áudio (WASAPI)

en: Use screen layout off
pt_PT: Utilizar a disposição de ecrã desligado

en: Use screen layout on
pt_PT: Utilizar a disposição de ecrã ligado

en: Use this profile for:
pt_PT: Utilizar este perfil para:

en: Use timeout
pt_PT: Usar tempo de permanência

en: User Guide
pt_PT: Manual do Utilizador

en: User default
pt_PT: Predefinição  do utilizador

en: Uzbek grade 1
pt_PT: Uzbeque grau 1

en: V&ariant
pt_PT: V&ariante

en: Validating URL...
pt_PT: Validação de URL...

en: Version
pt_PT: Versão

en: Vertical Object placeholder
pt_PT: Espaço reservado para objeto Vertical

en: Vertical Text placeholder
pt_PT: Espaço reservado para texto Vertical

en: Vertical Title placeholder
pt_PT: Espaço reservado para título Vertical

en: Vietnamese grade 0
pt_PT: Vietnamita grau 0

en: Vietnamese grade 1
pt_PT: Vietnamita grau 1

en: Vietnamese grade 2
pt_PT: Vietnamita grau 2

en: View &log
pt_PT: &Visualizador de registo

en: Virtual Buffers
pt_PT: Buffers virtuais

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_PT: Pressiona virtualmente as teclas NVDA e shift para simular uma sequência de teclas com o dispositivo Braille

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_PT: Pressiona virtualmente a tecla NVDA para simular uma sequência de teclas com o dispositivo Braille

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_PT: Pressiona virtualmente as teclas alt e shift para simular uma sequência de teclas com o dispositivo Braille

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_PT: Pressiona virtualmente a tecla Alt para simular uma sequência de teclas com o dispositivo Braille

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_PT: Pressiona virtualmente as teclas Control e alt para simular uma sequência de teclas com o dispositivo Braille

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_PT: Pressiona virtualmente as teclas Control e shift para simular uma sequência de teclas com o dispositivo Braille

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_PT: Pressiona virtualmente a tecla Control para simular uma sequência de teclas com o dispositivo Braille

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_PT: Pressiona virtualmente as teclas Control, alt e shift para simular uma sequência de teclas com o dispositivo Braille

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_PT: Pressiona virtualmente as teclas Windows esquerda e shift para simular uma sequência de teclas com o dispositivo Braille

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_PT: Pressiona virtualmente a tecla Windows esquerda para simular uma sequência de teclas com o dispositivo Braille

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
pt_PT: Pressiona virtualmente a tecla Shift para simular uma sequência de teclas com o dispositivo Braille

en: Vision
pt_PT: Visão

en: Vision Enhancement Provider Error
pt_PT: Erro do sistema de melhoramentos visuais

en: Visual Highlight
pt_PT: Realce visual

en: Voice
pt_PT: Voz

en: Voice dictionary (%s)
pt_PT: Dicionário de voz (%s)

en: Volume of NVDA sounds
pt_PT: Volume dos sons do NVDA

en: Volume of NVDA sounds follows voice volume
pt_PT: O volume dos sons do NVDA segue o volume da voz

en: Volume-High-Low-Close
pt_PT: Volume-máximo-mínimo-fecho

en: Volume-Open-High-Low-Close
pt_PT: Volume-abertura-máximo-mínimo-fecho

en: Waiting for Outlook...
pt_PT: A aguardar pelo Outlook...

en: Waiting for Powerpoint...
pt_PT: A aguardar pelo PowerPoint...

en: Walls
pt_PT: Planos laterais

en: Warning
pt_PT: Aviso

en: Warning!
pt_PT: Atenção!

en: Warning: couldn't set volumes for sound split: one of audio sessions is either mono, or has more than 2 audio channels.
pt_PT: Aviso: não foi possível definir volumes para a divisão de som: uma das sessões de áudio é mono ou tem mais de 2 canais de áudio.

en: Wave
pt_PT: Onda

en: Wave double
pt_PT: Onda dupla

en: Wave heavy
pt_PT: Onda pesada

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
pt_PT: Precisamos da sua colaboração para continuar a melhorar o NVDA.
    Este projeto baseia-se principalmente em donativos e subcídios. Ao efectuar um donativo, está a ajudar a financiar o desenvolvimento a tempo integral do NVDA.
    Se colaborar  nem que seja com 10 euros por cada transferência, o montante obtido será capaz de cobrir todas as despesas atuais do projecto.
    Todos os donativos são recebidos pela NV Access, a Instituição sem fins lucrativos que desenvolve o NVDA.
    Obrigado pela sua colaboração.

en: We&lcome dialog...
pt_PT: &Diálogo de boas vindas...

en: Web layout
pt_PT: Esquema Web

en: Welcome to NVDA
pt_PT: Bem vindo ao NVDA

en: Welcome to NVDA!
pt_PT: Bem vindo ao NVDA!

en: Welcome to the COM Registration Fixing tool.
    
    Installing and uninstalling programs, as well as other events, can damage accessibility entries in the Windows registry. This can cause previously accessible elements to be presented incorrectly, or can cause "unknown" or "pane" to be spoken or brailled in some applications or Windows components, instead of the content you were expecting.
    
    This tool attempts to fix such common problems. Note that the tool must access the system registry, which requires administrative privileges.
    
    Press Continue to run the tool now.
pt_PT: Bem-vindo à ferramenta de correção do registo COM.
    
    A instalação e desinstalação de programas, bem como outros eventos, podem danificar as entradas de acessibilidade no registo do Windows. Isto pode fazer com que elementos anteriormente acessíveis sejam apresentados incorretamente, ou pode fazer com que "desconhecido" ou "painel" seja falado ou escrito em algumas aplicações ou componentes do Windows, em vez do conteúdo esperado.
    
    Esta ferramenta tenta corrigir estes problemas comuns. Note que a ferramenta tem de aceder ao registo do sistema, o que requer privilégios administrativos.
    
    Pressione Continuar para executar a ferramenta agora.

en: Welsh grade 1
pt_PT: Galês grau 1

en: Welsh grade 2
pt_PT: Galês grau 2

en: What would you like to &do?
pt_PT: &Que pretende fazer?

en: What's &new
pt_PT: O que há de &novo

en: What's new
pt_PT: O que há de novo

en: Whole &word
pt_PT: &Palavra inteira

en: Windows C&onsole support:
pt_PT: Suporte à &Consola Windows:

en: Windows OCR
pt_PT: OCR do Windows

en: Windows OCR not available
pt_PT: OCR do Windows não disponível

en: Windows OneCore voices
pt_PT: Vozes Windows OneCore

en: Words only
pt_PT: Apenas palavras

en: Write the current configuration to nvda.ini
pt_PT: Escreve as configurações atuais para o nvda.ini

en: X Error Bars
pt_PT: Barra de erros X

en: Xhosa grade 1
pt_PT: Xossa grau 1

en: Xhosa grade 2
pt_PT: Xossa grau 2

en: Y Error Bars
pt_PT: Barra de erros Y

en: Yakut grade 1
pt_PT: Iacute grau 1

en: Yes
pt_PT: Sim

en: Yiddish grade 1
pt_PT: Iídiche grau 1

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
pt_PT: Está prestes a instalar a versão {newVersion} de {summary}, que parece já estar instalada. Mesmo assim pretende continuar?

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
pt_PT: Está a tentar instalar uma versão do NVDA anterior à que está instalada. Se quiser mesmo voltar à versão anterior, deve cancelar esta instalação e desinstalar completamente o NVDA antes de instalar a versão anterior.

en: You are attempting to replace an existing portable copy of NVDA with an earlier version. Downgrading NVDA is not recommended. You should cancel this operation and create a new portable copy instead.
pt_PT: Está a tentar substituir uma cópia portátil existente do NVDA por uma versão anterior. O downgrade do NVDA não é recomendada. Deve cancelar esta operação e criar uma nova cópia portátil.

en: You did not choose Talk as one of your speech mode options. Please note that this may result in no speech output at all. Are you sure you want to continue?
pt_PT: Não escolheu "Falar" como uma das opções do modo de voz. Tenha em atenção que isto pode resultar na ausência de saída de voz. Tem a certeza de que pretende continuar?

en: You must choose a name for this profile.
pt_PT: Tem de escolher um nome para este perfil.

en: You will be unable to respond to User Account Control (UAC) prompts from the controlling computer. You should only proceed if you have physical access to the controlled computer.
    
    Are you sure you want to continue?
pt_PT: Não será possível responder aos avisos do Controlo de Conta de Utilizador (UAC) a partir do computador de controlo. Só deve prosseguir se tiver acesso físico ao computador controlado.
    
    Tem a certeza de que pretende continuar?

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
pt_PT: O seu ficheiro de configurações contém erros. A sua configuração foi restaurada para os valores de fábrica.
    Mais informações sobre os erros podem ser encontrados no ficheiro de registo.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
pt_PT: O seu ficheiro de mapa de comandos contém erros.
    Mais informações sobre os erros no ficheiro de registo.

en: Zulu grade 1
pt_PT: Zulu grau 1

en: Zulu grade 2
pt_PT: Zulu grau 2

[ctx: action]
en: Back
pt_PT: Anterior

[ctx: action]
en: Beginning
pt_PT: Início

[ctx: action]
en: Document
pt_PT: Documento

[ctx: action]
en: End
pt_PT: Fim

[ctx: action]
en: Help
pt_PT: Ajuda

[ctx: action]
en: Home
pt_PT: Início

[ctx: action]
en: Information
pt_PT: Informação

[ctx: action]
en: Movie
pt_PT: Filme

[ctx: action]
en: Next
pt_PT: Próximo

[ctx: action]
en: Sound
pt_PT: Som

[ctx: addonStore]
en: &About add-on...
pt_PT: &Sobre o extra...

[ctx: addonStore]
en: &Close
pt_PT: &Fechar

[ctx: addonStore]
en: &Continue
pt_PT: &Continuar

[ctx: addonStore]
en: &Disable
pt_PT: &Desativar

[ctx: addonStore]
en: &Disable selected add-ons
pt_PT: &Desativar os extras selecionados

[ctx: addonStore]
en: &Don't show this message again
pt_PT: &Não voltar a mostrar esta mensagem

[ctx: addonStore]
en: &Enable
pt_PT: &Ativar

[ctx: addonStore]
en: &Enable (override incompatibility)
pt_PT: &Ativar (ignorar incompatibilidade)

[ctx: addonStore]
en: &Enable selected add-ons
pt_PT: &Ativar os extras selecionados

[ctx: addonStore]
en: &Help
pt_PT: &Ajuda

[ctx: addonStore]
en: &Install
pt_PT: &Instalar

[ctx: addonStore]
en: &Install (override incompatibility)
pt_PT: Instalar (i&gnorar incompatibilidade)

[ctx: addonStore]
en: &Install selected add-ons
pt_PT: &Instalar os extras selecionados

[ctx: addonStore]
en: &License
pt_PT: &Licença

[ctx: addonStore]
en: &No
pt_PT: &Não

[ctx: addonStore]
en: &Other Details:
pt_PT: &Outros detalhes:

[ctx: addonStore]
en: &Remove
pt_PT: &Remover

[ctx: addonStore]
en: &Remove selected add-ons
pt_PT: &Remover extras selecionados

[ctx: addonStore]
en: &Search:
pt_PT: &Pesquisar:

[ctx: addonStore]
en: &Update
pt_PT: At&ualizar

[ctx: addonStore]
en: &Update (override incompatibility)
pt_PT: &Atualizar (ignorar incompatibilidade)

[ctx: addonStore]
en: &Update all
pt_PT: &Atualizar todos

[ctx: addonStore]
en: &Update selected add-ons
pt_PT: &Atualizar os extras selecionados

[ctx: addonStore]
en: &What's new
pt_PT: &Novidades

[ctx: addonStore]
en: &Yes
pt_PT: &Sim

[ctx: addonStore]
en: A&ctions
pt_PT: &Ações

[ctx: addonStore]
en: Add-on Information
pt_PT: Informação do Extra

[ctx: addonStore]
en: Add-on Installation
pt_PT: Instalação do Extra

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store
pt_PT: Loja de extras

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store Warning
pt_PT: Aviso da Loja de Extras

[ctx: addonStore]
en: Add-on data update failure
pt_PT: Falha na atualização de dados do extra

[ctx: addonStore]
en: Add-on download failure
pt_PT: Falha na transferência do extra

[ctx: addonStore]
en: Add-on download not safe: checksum failed for {name}
pt_PT: Transferência de extras não seguros: a soma de controlo falhou para {name}

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation
pt_PT: Instalação do Extra

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation failure
pt_PT: Falha na instalação do extra

[ctx: addonStore]
en: Add-on not supported %s
pt_PT: Extra %s não suportado

[ctx: addonStore]
en: Add-on updates available
pt_PT: Atualizações de extras disponíveis

[ctx: addonStore]
en: Add-ons
pt_PT: Extras

[ctx: addonStore]
en: Add-ons are created by the NVDA community and are not vetted by NV Access. NV Access cannot be held responsible for add-on behavior. The functionality of add-ons is unrestricted and can include accessing your personal data or even the entire system.
pt_PT: Os extras são criados pela comunidade do NVDA e não são aprovados pela NV Access. A NV Access não pode ser responsabilizada pelo comportamento dos extras. A funcionalidade dos extras é irrestrita e pode incluir o acesso aos seus dados pessoais ou mesmo a todo o sistema.

[ctx: addonStore]
en: Add-ons updated, restart NVDA to activate changes
pt_PT: Extras atualizados, reiniciar o NVDA para ativar as alterações

[ctx: addonStore]
en: All
pt_PT: Todos

[ctx: addonStore]
en: An updated version of NVDA is required. NVDA version {nvdaVersion} or later.
pt_PT: É necessária uma versão atualizada do NVDA. NVDA versão {nvdaVersion} ou posterior.

[ctx: addonStore]
en: An updated version of this add-on is required. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. You can enable this add-on at your own risk.
pt_PT: É necessária uma versão atualizada deste extra. Este extra foi testado pela última vez com o NVDA {lastTestedNVDAVersion}. O NVDA requer que este extra seja testado com o NVDA {nvdaVersion} ou superior. Pode ativar este extra por sua conta e risco.

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you want to continue?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja continuar?

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you wish to remove the {addon} add-on from NVDA? This cannot be undone.
pt_PT: Tem a certeza que pretende remover do NVDA o extra {addon}? Esta ação não pode ser revertida.

[ctx: addonStore]
en: Author
pt_PT: Autor

[ctx: addonStore]
en: Author:
pt_PT: Autor:

[ctx: addonStore]
en: Author: {author}
pt_PT: Autor: {author}

[ctx: addonStore]
en: Available
pt_PT: Disponível

[ctx: addonStore]
en: Available &add-ons
pt_PT: Extras &disponíveis

[ctx: addonStore]
en: Available add-ons
pt_PT: Extras disponíveis

[ctx: addonStore]
en: Available version
pt_PT: Versão disponível

[ctx: addonStore]
en: Available version:
pt_PT: Versão disponível:

[ctx: addonStore]
en: Ca&ncel install
pt_PT: &Cancelar instalação

[ctx: addonStore]
en: Ca&ncel install of selected add-ons
pt_PT: &Cancelar a instalação dos extras selecionados

[ctx: addonStore]
en: Cancel
pt_PT: Cancelar

[ctx: addonStore]
en: Cha&nnel:
pt_PT: &Canal:

[ctx: addonStore]
en: Changes for {curVersion}
pt_PT: Alterações para {curVersion}

[ctx: addonStore]
en: Channel
pt_PT: Canal

[ctx: addonStore]
en: Channel:
pt_PT: Canal:

[ctx: addonStore]
en: Check only the add-ons you wish to copy to the system-wide configuration.
pt_PT: Marque apenas os extras que deseja copiar para a configuração de todo o sistema.

[ctx: addonStore]
en: Choose Add-on Package File
pt_PT: Escolha o Ficheiro de Pacote do Extra

[ctx: addonStore]
en: Community re&views
pt_PT: &Revisões da comunidade

[ctx: addonStore]
en: Copy Settings to System-wide Configuration
pt_PT: Copiar configurações para a configuração de todo o sistema

[ctx: addonStore]
en: Could not disable the add-on: {addon}.
pt_PT: Não foi possível desativar o extra: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Could not enable the add-on: {addon}.
pt_PT: Não foi possível ativar o extra: {addon}.

[ctx: addonStore]
en: Description:
pt_PT: Descrição:

[ctx: addonStore]
en: Disabled
pt_PT: Desativado

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible)
pt_PT: Desativado (incompatível)

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible), pending restart
pt_PT: Desativado (incompatível), reinício pendente

[ctx: addonStore]
en: Disabled, pending restart
pt_PT: Desativado após reinício

[ctx: addonStore]
en: Download URL:
pt_PT: URL para transferir:

[ctx: addonStore]
en: Download failed
pt_PT: A transferência falhou

[ctx: addonStore]
en: Download of {num} add-on in progress, cancel downloading? | Download of {num} add-ons in progress, cancel downloading?
pt_PT[0]: Transferência de {num} extra em curso, cancelar a transferência?
pt_PT[1]: Transferência de {num} extras em curso, cancelar as transferências?

[ctx: addonStore]
en: Downloaded, pending install
pt_PT: Transferido, instalação pendente

[ctx: addonStore]
en: Downloading
pt_PT: A Transferir

[ctx: addonStore]
en: Ena&bled/disabled:
pt_PT: &Estado ativado/desativado:

[ctx: addonStore]
en: Enable add-on
pt_PT: Ativar Extra

[ctx: addonStore]
en: Enabled
pt_PT: Ativado

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible)
pt_PT: Ativado (incompatível)

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible), pending restart
pt_PT: Ativado (incompatível), reinício pendente

[ctx: addonStore]
en: Enabled, pending restart
pt_PT: Ativado após reinício

[ctx: addonStore]
en: External
pt_PT: Externo

[ctx: addonStore]
en: Failed to install add-on from %s
pt_PT: Falha ao instalar o extra de %s

[ctx: addonStore]
en: Failed to open add-on package file at {filePath} - missing file or invalid file format
pt_PT: Falha ao abrir o ficheiro de pacote do extra em {filePath} - ficheiro em falta ou formato de ficheiro inválido

[ctx: addonStore]
en: Ho&mepage
pt_PT: &Página

[ctx: addonStore]
en: Homepage:
pt_PT: Página:

[ctx: addonStore]
en: Homepage: {url}
pt_PT: Página: {url}

[ctx: addonStore]
en: I understand that incompatible add-ons will be disabled and can be manually re-enabled at my own risk after installation.
pt_PT: Compreendo que os extras  incompatíveis serão desativados e podem ser reativados manualmente por minha conta e risco após a instalação.

[ctx: addonStore]
en: Include &incompatible add-ons
pt_PT: Incluir extras incom&patíveis

[ctx: addonStore]
en: Incompatible
pt_PT: Incompatíveis

[ctx: addonStore]
en: Incompatible Reason:
pt_PT: Motivo da incompatibilidade:

[ctx: addonStore]
en: Install add-on
pt_PT: Instalar extra

[ctx: addonStore]
en: Install date
pt_PT: Data de instalação

[ctx: addonStore]
en: Install date:
pt_PT: Data de instalação:

[ctx: addonStore]
en: Install failed
pt_PT: A instalação falhou

[ctx: addonStore]
en: Install from e&xternal source
pt_PT: Instalar a partir de uma fonte &externa

[ctx: addonStore]
en: Installed &add-ons
pt_PT: Extras &Instalados

[ctx: addonStore]
en: Installed add-ons
pt_PT: Extras Instalados

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible &add-ons
pt_PT: Extras incom&patíveis instalados

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible add-ons
pt_PT: Extras incompatíveis instalados

[ctx: addonStore]
en: Installed version
pt_PT: Versão instalada

[ctx: addonStore]
en: Installed version:
pt_PT: Versão instalada:

[ctx: addonStore]
en: Installed, pending restart
pt_PT: Instalado, reinício pendente

[ctx: addonStore]
en: Installing
pt_PT: A instalar

[ctx: addonStore]
en: Installing {num} add-on, please wait. | Installing {num} add-ons, please wait.
pt_PT[0]: A instalar {num} extra, aguarde.
pt_PT[1]: A instalar {num} extras, aguarde.

[ctx: addonStore]
en: Last NVDA version tested: {}
pt_PT: Última versão testada do NVDA: {}

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version
pt_PT: Última versão testada do NVDA

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version:
pt_PT: Última versão testada do NVDA:

[ctx: addonStore]
en: License URL:
pt_PT: URL da licença:

[ctx: addonStore]
en: License:
pt_PT: Licença:

[ctx: addonStore]
en: Loading add-ons...
pt_PT: A carregar extras...

[ctx: addonStore]
en: Make sure you are connected to the internet, and the Add-on Store mirror URL is valid.
    Mirror URL: {url}
pt_PT: Certifique-se de que está ligado à Internet e de que o URL espelho da Loja de extras é válido.
    URL espelho: {url}

[ctx: addonStore]
en: Migrate to add-on store
pt_PT: Mudar para a loja de extras

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version
pt_PT: Versão mínima do NVDA

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version:
pt_PT: Versão mínima do NVDA:

[ctx: addonStore]
en: Minimum required NVDA version: {}
pt_PT: Versão mínima requerida do NVDA: {}

[ctx: addonStore]
en: NVDA Add-on Package (*.{ext})
pt_PT: Pacote do Extra do NVDA (*.{ext})

[ctx: addonStore]
en: Name
pt_PT: Nome

[ctx: addonStore]
en: No actions available for the selected add-ons
pt_PT: Não há ações disponíveis para os extras selecionados

[ctx: addonStore]
en: No add-on selected.
pt_PT: Nenhum extra selecionado.

[ctx: addonStore]
en: Not installed
pt_PT: Não instalado

[ctx: addonStore]
en: Note: NVDA was started with add-ons disabled
pt_PT: Nota: O NVDA foi reiniciado com os extras desativados

[ctx: addonStore]
en: One or more add-ons are currently enabled in your NVDA configuration. If run on secure screens, they will have unrestricted, higher-than-administrator level access to your entire system. You are strongly encouraged to copy only add-ons that you absolutely require in order to use NVDA during sign-in and on secure screens.
pt_PT: Um ou mais extras estão atualmente ativados na sua configuração do NVDA. Se forem executados em ecrãs seguros, eles terão acesso irrestrito, superior ao nível de administrador, a todo o sistema. Recomenda-se vivamente que copie apenas os extras que são absolutamente necessários para utilizar o NVDA durante o início de sessão e em ecrãs seguros.

[ctx: addonStore]
en: Open Add-on &Store
pt_PT: Abrir a &Loja de extras

[ctx: addonStore]
en: Pending removal
pt_PT: Remoção pendente

[ctx: addonStore]
en: Publication date
pt_PT: Data de publicação

[ctx: addonStore]
en: Publication date:
pt_PT: Data de publicação:

[ctx: addonStore]
en: Publisher
pt_PT: Autor

[ctx: addonStore]
en: Publisher:
pt_PT: Autor:

[ctx: addonStore]
en: Publisher: {publisher}
pt_PT: Distribuidor: {publisher}

[ctx: addonStore]
en: Re&place
pt_PT: &Substituir

[ctx: addonStore]
en: Re&try install
pt_PT: &Repetir a instalação

[ctx: addonStore]
en: Re&try installing selected add-ons
pt_PT: &Repetir a instalação dos extras selecionados

[ctx: addonStore]
en: Remember this choice for subsequent add-ons
pt_PT: Lembre-se desta opção para os extras subsequentes

[ctx: addonStore]
en: Remove add-on
pt_PT: Remover Extra

[ctx: addonStore]
en: Reviews URL:
pt_PT: URL dos comentários:

[ctx: addonStore]
en: S&tatus:
pt_PT: &Estado:

[ctx: addonStore]
en: Sort by colu&mn:
pt_PT: Ordenar por colu&na:

[ctx: addonStore]
en: Source &Code
pt_PT: Código &fonte

[ctx: addonStore]
en: Source URL:
pt_PT: URL do código fonte:

[ctx: addonStore]
en: Stable
pt_PT: Estáveis

[ctx: addonStore]
en: Status
pt_PT: Estado

[ctx: addonStore]
en: System-wide version
pt_PT: Versão para todo o sistema

[ctx: addonStore]
en: The system-wide NVDA configuration contains add-ons that are not present in your configuration. If you continue, these add-ons will be removed from the system-wide configuration.
pt_PT: A configuração do NVDA de todo o sistema contém extras que não estão presentes na sua configuração. Se continuar, esses extras serão removidos da configuração de todo o sistema.

[ctx: addonStore]
en: This action will remove {num} add-on from NVDA's system-wide configuration.  | This action will remove {num} add-ons from NVDA's system-wide configuration.
pt_PT[0]: Esta ação removerá {num} extra da configuração de todo o sistema do NVDA.
pt_PT[1]: Esta ação removerá {num} extras da configuração de todo o sistema do NVDA.

[ctx: addonStore]
en: Unable to download add-on: {name}
pt_PT: Não é possível transferir o extra: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unable to establish a connection to the Add-on Store server.
pt_PT: Não foi possível estabelecer uma ligação ao servidor da Loja de extras.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for compatible add-ons.
pt_PT: Não é possível obter os dados mais recentes dos extras compatíveis.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for incompatible add-ons.
pt_PT: Não foi possível obter os dados mais recentes dos extras incompatíveis.

[ctx: addonStore]
en: Unable to save add-on as a file: {name}
pt_PT: Não é possível guardar o extra como um ficheiro: {name}

[ctx: addonStore]
en: Unknown status
pt_PT: Estado desconhecido

[ctx: addonStore]
en: Updatable &add-ons
pt_PT: Extras com &atualizações

[ctx: addonStore]
en: Updatable add-ons
pt_PT: Extras com atualizações

[ctx: addonStore]
en: Update Available
pt_PT: Com atualização disponível

[ctx: addonStore]
en: Update Available (incompatible)
pt_PT: Atualização disponível (incompatível)

[ctx: addonStore]
en: Updates are available for some of your installed add-ons.
pt_PT: Estão disponíveis atualizações para alguns dos extras instalados.

[ctx: addonStore]
en: Updating add-ons...
pt_PT: A atualizar os extras...

[ctx: addonStore]
en: User version
pt_PT: Versão do utilizador

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan URL:
pt_PT: URL da verificação do VirusTotal:

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan results
pt_PT: Resultados da verificação do VirusTotal

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan results:
pt_PT: Resultados da verificação do VirusTotal:

[ctx: addonStore]
en: Warning
pt_PT: Aviso

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on installation may result in downgrade: {name}. The installed add-on version cannot be compared with the add-on store version. Installed version: {oldVersion}. Available version: {version}.
    Proceed with installation anyway?
pt_PT: Aviso: a instalação do extra pode resultar em retrocesso: {name}. A versão do extra instalado não pode ser comparada com a versão da loja de extras. Versão instalada: {oldVersion}. Versão disponível: {version}.
    Prosseguir com a instalação na mesma?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Enabling may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with enabling anyway?
pt_PT: Aviso: Extra incompatível: {name} {version}. Verifique se há uma versão atualizada deste extra, se possível. Este extra foi testado pela última vez com o NVDA {lastTestedNVDAVersion}. O NVDA requer que este extra seja testado com o NVDA {nvdaVersion} ou superior. A ativação pode causar um comportamento instável no NVDA.
    Continuar com a ativação na mesma?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Installation may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with installation anyway?
pt_PT: Aviso: Extra incompatível: {name} {version}. Verifique se há uma versão atualizada deste extra, se possível. Este extra foi testado pela última vez com o NVDA {lastTestedNVDAVersion}. O NVDA requer que este extra seja testado com o NVDA {nvdaVersion} ou superior. A instalação pode causar um comportamento instável no NVDA.
    Continuar com a instalação mesmo assim?

[ctx: addonStore]
en: You have selected to copy {num} add-on to NVDA's system-wide configuration. Using this add-on during sign-in and on secure screens is a serious security risk. | You have selected to copy {num} add-ons to NVDA's system-wide configuration. Using these add-ons during sign-in and on secure screens is a serious security risk.
pt_PT[0]: Selecionou copiar {num} extra para a configuração geral do sistema do NVDA. Usar este extra durante o início de sessão e em ecrãs seguros representa um sério risco à segurança.
pt_PT[1]: Selecionou copiar {num} extras para a configuração geral do sistema do NVDA. Usar estes extras durante o início de sessão e em ecrãs seguros representa um sério risco à segurança.

[ctx: addonStore]
en: Your NVDA configuration contains add-ons that are incompatible with this version of NVDA. These add-ons will be disabled after installation. After installation, you will be able to manually re-enable these add-ons at your own risk. If you rely on these add-ons, please review the list to decide whether to continue with the installation.
pt_PT: A sua configuração do NVDA contém extras que são incompatíveis com esta versão do NVDA. Estes extras serão desativados após a instalação. Após a instalação, poderá voltar a ativar manualmente estes extras por sua conta e risco. Se necessitar muito destes extras, reveja a lista para decidir se deve continuar com a instalação.

[ctx: addonStore]
en: [remove]
pt_PT: [Eliminar]

[ctx: addonStore]
en: {column} (ascending)
pt_PT: {column} (ascendente)

[ctx: addonStore]
en: {column} (descending)
pt_PT: {column} (descendente)

[ctx: addonStore]
en: {malicious} malware scanner detected this add-on as potentially malicious (out of {total}). | {malicious} malware scanners detected this add-on as potentially malicious (out of {total}).
pt_PT[0]: {malicious} O scanner de malware detectou este extra como potencialmente malicioso (de um total de {total}).
pt_PT[1]: {malicious} O scanner de malware detetou este extra como potencialmente malicioso (de um total de {total}).

[ctx: addonStore]
en: {num} add-on selected. | {num} add-ons selected.
pt_PT[0]: {num} extra selecionado.
pt_PT[1]: {num} extras selecionados.

[ctx: addonStore]
en: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Description: {description}
pt_PT: {summary} ({name})
    Versão: {version}
    Descrição: {description}

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
pt_PT: Apenas em versões de teste do NVDA

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
pt_PT: Sim

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
pt_PT: Predefinição (Apenas quando necessário)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
pt_PT: Não

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
pt_PT: Apenas quando necessário

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
pt_PT: Usar UIA com Microsoft Edge e outros
    navegadores baseados em &chromium quando disponível:

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
pt_PT: Sim

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
pt_PT: Sempre

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
pt_PT: Padrão (Quando adequado)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
pt_PT: Apenas quando necessário

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
pt_PT: Usar UI Automation para aceder aos controlos de documentos do Microsoft &Word

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
pt_PT: Quando adequado

en: alert
pt_PT: alerta

en: align center
pt_PT: alinhamento ao centro

en: align centered across selection
pt_PT: alinhar centrado em toda a seleção

en: align distributed
pt_PT: alinhamento distribuído

en: align fill
pt_PT: alinhamento preencher

en: align general
pt_PT: alinhamento geral

en: align justify
pt_PT: alinhamento justificado

en: align left
pt_PT: alinhamento à esquerda

en: align right
pt_PT: alinhamento à direita

en: alignment
pt_PT: alinhamento

en: alphanumeric
pt_PT: alfanumérico

en: animation
pt_PT: animação

en: any dots
pt_PT: quaisquer pontos

en: app
pt_PT: apl

en: application
pt_PT: aplicação

en: applications
pt_PT: tecla de aplicações

[ctx: aria]
en: banner
pt_PT: faixa

[ctx: aria]
en: complementary
pt_PT: complementar

[ctx: aria]
en: content info
pt_PT: informação de conteúdo

[ctx: aria]
en: form
pt_PT: formulário

[ctx: aria]
en: main
pt_PT: principal

[ctx: aria]
en: navigation
pt_PT: navegação

[ctx: aria]
en: search
pt_PT: pesquisa

en: article
pt_PT: artigo

en: at {x}, {y}
pt_PT: em {x}, {y}

en: attachment
pt_PT: anexo

en: audio
pt_PT: áudio

en: automatic
pt_PT: automático

en: automatic color
pt_PT: cor automática

en: automatically
pt_PT: automaticamente

en: back
pt_PT: anterior

en: background color
pt_PT: cor de fundo

en: background pattern {pattern}
pt_PT: padrão de fundo {pattern}

en: backspace
pt_PT: retrocesso

en: baseline
pt_PT: na linha

en: behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
pt_PT[0]: tapado pela parte inferior de {otherShape} por {distance:.3g} ponto
pt_PT[1]: tapado pela parte inferior de {otherShape} por {distance:.3g} pontos

en: behind left of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind left of {otherShape} by {distance:.3g} points
pt_PT[0]: tapado pela parte esquerda de {otherShape} por {distance:.3g} ponto
pt_PT[1]: tapado pela parte esquerda de {otherShape} por {distance:.3g} pontos

en: behind right of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind right of {otherShape} by {distance:.3g} points
pt_PT[0]: tapado pela parte direita de {otherShape} por {distance:.3g} ponto
pt_PT[1]: tapado pela parte direita de {otherShape} por {distance:.3g} ponto

en: behind top of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind top of {otherShape} by {distance:.3g} points
pt_PT[0]: tapado pela parte superior de {otherShape} por {distance:.3g} ponto
pt_PT[1]: tapado pela parte superior de {otherShape} por {distance:.3g} pontos

en: behind {otherShape}
pt_PT: tapado por {otherShape}

en: bkmk
pt_PT: mrc

en: blank
pt_PT: em branco

en: block quote
pt_PT: bloco de citação

en: bold
pt_PT: negrito

en: bookmark
pt_PT: marca

en: border
pt_PT: borda

en: bottom edge
pt_PT: limite inferior

en: box
pt_PT: caixa

en: bqt
pt_PT: cit

en: braille keyboard
pt_PT: teclado Braille

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: bnnr
pt_PT: bner

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cmpl
pt_PT: compl

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: form
pt_PT: frm

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: main
pt_PT: pri

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: navi
pt_PT: nav

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: srch
pt_PT: pesq

en: break
pt_PT: pausa

en: browser stop
pt_PT: parar o navegador

en: bsyind
pt_PT: ocup

en: btn
pt_PT: bto

en: busy
pt_PT: ocupado

en: busy indicator
pt_PT: indicador de ocupado

en: button
pt_PT: botão

en: calendar
pt_PT: calendário

en: canvas
pt_PT: ecrã

en: cap
pt_PT: leg

en: cap %s
pt_PT: maiúscula %s

en: caption
pt_PT: legenda

en: caret
pt_PT: circunflexo

en: caret moves review cursor off
pt_PT: cursor de inserção move o cursor de revisão desligado

en: caret moves review cursor on
pt_PT: cursor de inserção move o cursor de revisão ligado

en: case
pt_PT: capitalização

en: category {categories} | categories {categories}
pt_PT[0]: categoria {categories}
pt_PT[1]: categorias {categories}

en: cbo
pt_PT: cx

en: cell
pt_PT: célula

en: cell deletion
pt_PT: eliminação de  célula

en: cell insertion
pt_PT: inserção de célula

en: cell merge
pt_PT: célula mesclada

en: centered
pt_PT: centrado

en: character
pt_PT: carater

en: chart
pt_PT: gráfico

[ctx: chart]
en: column
pt_PT: coluna

en: chart element
pt_PT: elemento do gráfico

en: check box
pt_PT: caixa de verificação

en: check menu item
pt_PT: item de menu de verificação

en: checkable
pt_PT: marcável

en: checked
pt_PT: marcado

en: chk
pt_PT: cxver

en: clickable
pt_PT: clicável

en: clk
pt_PT: clq

en: clock
pt_PT: relógio

en: cmnt
pt_PT: cmt

en: collapsed
pt_PT: recolhido

en: color chooser
pt_PT: seletor de cor

[ctx: color hue]
en: aqua
pt_PT: água

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
pt_PT: azul água

[ctx: color hue]
en: black
pt_PT: preto

[ctx: color hue]
en: blue
pt_PT: azul

[ctx: color hue]
en: blue-purple
pt_PT: púrpura azulado

[ctx: color hue]
en: brown
pt_PT: castanho

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
pt_PT: castanho amarelado

[ctx: color hue]
en: dark grey
pt_PT: cinzento escuro

[ctx: color hue]
en: green
pt_PT: verde

[ctx: color hue]
en: green-aqua
pt_PT: verde água

[ctx: color hue]
en: grey
pt_PT: cinzento

[ctx: color hue]
en: light grey
pt_PT: cinzento-claro

[ctx: color hue]
en: orange
pt_PT: laranja

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
pt_PT: amarelo alaranjado

[ctx: color hue]
en: pink
pt_PT: rosa

[ctx: color hue]
en: pink-red
pt_PT: rosa avermelhado

[ctx: color hue]
en: purple
pt_PT: púrpura

[ctx: color hue]
en: purple-pink
pt_PT: púrpura rosado

[ctx: color hue]
en: red
pt_PT: vermelho

[ctx: color hue]
en: red-brown
pt_PT: castanho avermelhado

[ctx: color hue]
en: red-orange
pt_PT: laranja avermelhado

[ctx: color hue]
en: very dark grey
pt_PT: cinzento muito escuro

[ctx: color hue]
en: very light grey
pt_PT: cinzento-muito claro

[ctx: color hue]
en: white
pt_PT: branco

[ctx: color hue]
en: yellow
pt_PT: amarelo

[ctx: color hue]
en: yellow-green
pt_PT: verde amarelado

[ctx: color variation]
en: bright {color}
pt_PT: {color} brilhante

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
pt_PT: {color} pálido escuro

[ctx: color variation]
en: dark {color}
pt_PT: {color} escuro

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
pt_PT: {color} acinzentado escuro

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
pt_PT: {color} p
    álido claro

[ctx: color variation]
en: pale {color}
pt_PT: {color} pálido

[ctx: color variation]
en: transparent {colorDescription}
pt_PT: {colorDescription} transparente

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
pt_PT: {color} muito escuro pálido

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
pt_PT: {color} muito escuro

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
pt_PT: {color} acinzentado muito escuro

[ctx: color variation]
en: {color} grey
pt_PT: {color} acizentado

[ctx: color variation]
en: {color} white
pt_PT: {color} esbranquiçado

en: column
pt_PT: coluna

en: column %s
pt_PT: coluna %s

en: column break
pt_PT: quebra de coluna

en: column header
pt_PT: título de coluna

en: column {0} of {1}
pt_PT: coluna {0} de {1}

en: column {columnNumber}
pt_PT: coluna {columnNumber}

en: combo box
pt_PT: caixa de combinação

en: comment
pt_PT: comentário

en: comment: {text} by {author} on {date}
pt_PT: comentário: {text} por {author} em {date}

en: conflict
pt_PT: conflito

en: continuous
pt_PT: contínuo

en: continuous section break
pt_PT: quebra de secção contínua

[ctx: controlType]
en: tab
pt_PT: separador

en: covers  {otherShape}
pt_PT: cobre  {otherShape}

en: covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
pt_PT[0]: cobre a parte inferior de {otherShape} por {distance:.3g} ponto
pt_PT[1]: cobre a parte inferior de {otherShape} por {distance:.3g} pontos

en: covers left of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers left of {otherShape} by {distance:.3g} points
pt_PT[0]: cobre a parte esquerda de {otherShape} por {distance:.3g} ponto
pt_PT[1]: cobre a parte esquerda de {otherShape} por {distance:.3g} pontos

en: covers right of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers right of {otherShape} by {distance:.3g} points
pt_PT[0]: cobre a parte direita de {otherShape} por {distance:.3g} ponto
pt_PT[1]: cobre a parte direita de {otherShape} por {distance:.3g} pontos

en: covers top of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers top of {otherShape} by {distance:.3g} points
pt_PT[0]: cobre a parte superior de {otherShape} por {distance:.3g} ponto
pt_PT[1]: cobre a parte superior de {otherShape} por {distance:.3g} pontos

en: cropped
pt_PT: cortado

en: ctrl
pt_PT: control

en: current
pt_PT: atual

en: current date
pt_PT: data atual

en: current location
pt_PT: localização atual

en: current page
pt_PT: página atual

en: current step
pt_PT: passo atual

en: current time
pt_PT: hora atual

en: cursor positioned {horizontalDistance} from left edge of page, {verticalDistance} from top edge of page
pt_PT: cursor posicionado a {horizontalDistance} da margem esquerda da página, {verticalDistance} da margem superior da página

en: custom application 1
pt_PT: tecla personalizada de aplicação 1

en: custom application 2
pt_PT: tecla personalizada de aplicação 2

en: dash dot
pt_PT: traço ponto

en: dash dot dot
pt_PT: traço ponto ponto

en: dashed
pt_PT: tracejado

en: data grid
pt_PT: grelha de dados

en: data item
pt_PT: item de dados

en: data point
pt_PT: ponto de dados

en: date edit
pt_PT: edição de data

en: debug
pt_PT: depuração

en: debug warning
pt_PT: aviso de depuração

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
pt_PT: dininuição de {decrementValue} a partir do ponto {previousIndex},

en: default style
pt_PT: estilo padrão

en: definition
pt_PT: definição

en: defunct
pt_PT: inutilizável

en: delayed character descriptions off
pt_PT: descrição desfasada de carateres desativada

en: delayed character descriptions on
pt_PT: descrição desfasada de carateres ativada

en: deleted
pt_PT: apagado

en: deletion
pt_PT: eliminação

en: deletion: {text}
pt_PT: eliminação: {text}

en: desktop
pt_PT: desktop (computador de secretária)

en: desktop icon
pt_PT: ícone do ambiente de trabalho

en: desktop pane
pt_PT: painel do Ambiente de Trabalho

en: details
pt_PT: detalhes

en: diagonal crosshatch
pt_PT: sombreado diagonal

en: diagonal stripe
pt_PT: risca diagonal

en: diagram
pt_PT: diagrama

en: dial
pt_PT: seletor

en: dialog
pt_PT: janela

en: directory pane
pt_PT: painel de diretórios

en: disabled
pt_PT: desativado

en: display field
pt_PT: mostrar campo

en: display scroll
pt_PT: avançar por ecrã

en: display speech output
pt_PT: apresentar saída de voz

en: document
pt_PT: documento

en: done dragging
pt_PT: arrastamento concluído

en: dot
pt_PT: ponto

en: dotted
pt_PT: pontilhado

en: double
pt_PT: duplo

en: double strikethrough
pt_PT: rasorado duplo

en: double {action}
pt_PT: {action} duplo

en: down arrow
pt_PT: seta abaixo

en: down-right diagonal line
pt_PT: linha diagonal para baixo e para a direita

en: draggable
pt_PT: arrastável

en: dragging
pt_PT: a arrastar

en: drbtn
pt_PT: btoSus

en: drft cmnt
pt_PT: rasc cmt

en: drop down button
pt_PT: botão suspenso

en: drop down button grid
pt_PT: botão de grelha suspensa

en: drop list
pt_PT: lista pendente

en: drop target
pt_PT: destino para largar

en: edit
pt_PT: edição

en: edit bar
pt_PT: barra de edição

en: editable
pt_PT: editável

en: editing
pt_PT: em edição

en: edt
pt_PT: edç

en: email
pt_PT: e-mail

en: embedded
pt_PT: objEmb

en: embedded object
pt_PT: objeto embutido

en: emphasised
pt_PT: enfatisado

en: end note
pt_PT: nota final

en: endnote reference {number}: {text}
pt_PT: referência final {number}: {text}

en: endnote reference: {text}
pt_PT: referência da nota final: {text}

en: enote
pt_PT: notFin

[ctx: espeakVarient]
en: none
pt_PT: nenhuma

en: even pages section break
pt_PT: quebra de secção de páginas pares

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
pt_PT: Aparência da célula

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
pt_PT: Altura da célula: {0.y:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
pt_PT: Largura da célula: {0.x:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
pt_PT: Cor de preenchimento: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
pt_PT: Tipo de preenchimento: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
pt_PT: Cor do contorno: topo={0.name}, fundo={1.name}, esquerda={2.name}, direita={3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
pt_PT: Espessura do contorno: topo={0}, fundo={1}, esquerda={2}, direita={3}

[ctx: excel-UIA]
en: Rotation: {0} degree | Rotation: {0} degrees
pt_PT[0]: Rotação: {0} grau
pt_PT[1]: Rotação: {0} graus

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
pt_PT: Mostra uma mensagem navegável com as informações sobre a aparência de uma célula, tais como cores de contorno e preenchimento, rotação e tamanho

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
pt_PT: {firstAddress} até {lastAddress}

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
pt_PT: {firstAddress} {firstValue} até {lastAddress} {lastValue}

en: expanded
pt_PT: expandido

en: favorites
pt_PT: favoritos

en: figure
pt_PT: figura

en: file chooser
pt_PT: seletor de ficheiro

en: filler
pt_PT: contentor

en: find a text string from the current cursor position
pt_PT: localiza uma ocorrência no texto apartir da posição do cursor

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
pt_PT: localiza a ocorrência seguinte do texto escrito anteriormente apartir da posição atual do cursor

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
pt_PT: localiza a ocorrência anterior do texto escrito previamente apartir da posição atual do cursor

en: first line indent
pt_PT: indentação da primeira linha

en: flagged
pt_PT: sinalizada

en: fnote
pt_PT: notRod

en: focus moves navigator object off
pt_PT: cursor do sistema move objeto de navegação desligado

en: focus moves navigator object on
pt_PT: cursor do sistema move objeto de navegação ligado

en: focusable
pt_PT: focável

en: focused
pt_PT: sob o foco

en: follow cursors
pt_PT: seguir cursores

en: font chooser
pt_PT: seletor do tipo de letra

en: font name
pt_PT: nome do tipo de letra

en: font size
pt_PT: tamanho do tipo de letra

[ctx: font size]
en: %s px
pt_PT: %s pixel

[ctx: font size]
en: large
pt_PT: grande

[ctx: font size]
en: larger
pt_PT: muito grande

[ctx: font size]
en: medium
pt_PT: médio

[ctx: font size]
en: small
pt_PT: pequeno

[ctx: font size]
en: smaller
pt_PT: o mais pequeno

[ctx: font size]
en: x-large
pt_PT: x-grande

[ctx: font size]
en: x-small
pt_PT: x-pequeno

[ctx: font size]
en: xx-large
pt_PT: xx-grande

[ctx: font size]
en: xx-small
pt_PT: xx-pequeno

[ctx: font size]
en: xxx-large
pt_PT: xxx-grande

en: foot note
pt_PT: nota de rodapé

en: footer
pt_PT: rodapé

en: footnote reference {number}: {text}
pt_PT: referência da nota de rodapé {number}: {text}

en: footnote reference: {text}
pt_PT: referência da nota de rodapé: {text}

en: foreground color
pt_PT: cor em primeiro plano

en: form
pt_PT: formulário

en: forward
pt_PT: seguinte

en: forwarded
pt_PT: reencaminhada

en: frml
pt_PT: fml

en: gesture map File Error
pt_PT: erro no ficheiro de mapa de comandos

en: glass pane
pt_PT: painel transparente

en: gra
pt_PT: grá

en: grammar error
pt_PT: erro gramatical

en: grammar: {text}
pt_PT: gramática: {text}

en: graphic
pt_PT: gráfico

en: grouping
pt_PT: grupo

en: h%s
pt_PT: t%s

en: hair
pt_PT: trançado

en: half alphanumeric
pt_PT: alfanumérico parcial

en: half checked
pt_PT: parcialmente marcado

en: half katakana
pt_PT: katakana parcial

en: half katakana roman
pt_PT: katakana romano parcial

en: half pressed
pt_PT: semi-pressionado

en: hanging indent
pt_PT: indentação pendente

en: has %s
pt_PT: tem %s

en: has attachment
pt_PT: anexo

en: has auto complete
pt_PT: tem auto completação

en: has comment
pt_PT: tem comentário

en: has details
pt_PT: tem detalhes

en: has draft comment
pt_PT: tem rascunho de comentário

en: has formula
pt_PT: tem fórmula

en: has long description
pt_PT: tem descrição longa

en: has note
pt_PT: tem nota

en: has resolved comment
pt_PT: tem comentário resolvido

en: header
pt_PT: cabeçalho

en: header item
pt_PT: item de cabeçalho

en: heading
pt_PT: título

en: heading 1
pt_PT: título 1

en: heading 2
pt_PT: título 2

en: heading 3
pt_PT: título 3

en: heading 4
pt_PT: título 4

en: heading 5
pt_PT: título 5

en: heading 6
pt_PT: título 6

en: heading level %d
pt_PT: título de nível %d

en: help balloon
pt_PT: balão de ajuda

en: hidden
pt_PT: oculto

en: high importance
pt_PT: importância alta

en: highlight
pt_PT: realçado

en: highlighted
pt_PT: realçado

en: highlighted in {color}
pt_PT: realçado em {color}

en: hiragana roman
pt_PT: hiragana romano

en: hlght
pt_PT: realc

en: hlp
pt_PT: aju

en: home page
pt_PT: página inicial

en: horizontal borders except outside
pt_PT: limites horizontais excepto exteriores

en: horizontal stripe
pt_PT: risca horizontal

en: hot key field
pt_PT: campo de tecla de atalho

en: icon
pt_PT: ícone

en: iconified
pt_PT: iconificado

en: image map
pt_PT: mapa de imagem

en: increased by {incrementValue} from point {previousIndex},
pt_PT: aumento de {incrementValue} a partir do ponto {previousIndex},

en: indent
pt_PT: indentação

en: indicator
pt_PT: indicador

en: info
pt_PT: informação

en: input help off
pt_PT: ajuda de comandos desativada

en: input help on. Press {gestureKeys} again to turn it off.
pt_PT: ajuda de entrada ativada. Pressione {gestureKeys} novamente para a desativar.

en: input window
pt_PT: janela de entrada

en: input/output
pt_PT: entrada/saída de dados

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
pt_PT: &Filtrar por:

en: insert
pt_PT: insert do bloco intermédio

en: inserted
pt_PT: inserido

en: insertion
pt_PT: inserção

en: insertion: {text}
pt_PT: inserção: {text}

en: invalid
pt_PT: entrada inválida

en: invalid entry
pt_PT: entrada inválida

en: invisible
pt_PT: invisível

en: invoke
pt_PT: invocar

en: italic
pt_PT: itálico

en: katakana roman
pt_PT: katakana romano

en: keyboard, all layouts
pt_PT: teclado, todos os esquemas

en: label
pt_PT: etiqueta

en: landmark
pt_PT: secção

[ctx: languageName]
en: Aragonese
pt_PT: Aragonês

[ctx: languageName]
en: Burmese
pt_PT: Birmanês

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
pt_PT: Kurdo Central

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
pt_PT: Kurdo do norte

[ctx: languageName]
en: Somali
pt_PT: Somaliano

[ctx: languageNotSupported]
en: {lang} (not supported)
pt_PT: {lang} (não suportado)

en: laptop
pt_PT: laptop (computador portátil)

en: layered pane
pt_PT: painel em camadas

en: layout tables off
pt_PT: tabelas de formatação desativadas

en: layout tables on
pt_PT: tabelas de formatação ativadas

en: ldesc
pt_PT: descL

en: left
pt_PT: esquerda

en: left alt
pt_PT: alt esquerdo

en: left arrow
pt_PT: seta esquerda

en: left control
pt_PT: control esquerdo

en: left edge
pt_PT: limite esquerdo

en: left indent
pt_PT: indentação à esquerda

en: left shift
pt_PT: shift esquerdo

en: left windows
pt_PT: windows esquerdo

en: level %s
pt_PT: nível %s

en: line
pt_PT: linha

en: line %s
pt_PT: linha %s

[ctx: line indentation setting]
en: Both Speech and Tones
pt_PT: Voz e sons

[ctx: line indentation setting]
en: Off
pt_PT: Desligado

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
pt_PT: Voz

[ctx: line indentation setting]
en: Tones
pt_PT: Sons

en: line scroll
pt_PT: avançar por linha

en: line spacing %s
pt_PT: espaçamento %s

[ctx: line spacing value]
en: %.1f line | %.1f lines
pt_PT[0]: %.1f linha
pt_PT[1]: %.1f linhas

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
pt_PT: 1,5 linhas

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
pt_PT: pelo menos %.1f pontos

[ctx: line spacing value]
en: double
pt_PT: duplo

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
pt_PT: exatamente {space:.1f} pontos

[ctx: line spacing value]
en: single
pt_PT: simples

en: linear gradient
pt_PT: gradiente linear

en: linked
pt_PT: ligado

en: list
pt_PT: lista

en: list item
pt_PT: item de lista

en: lmk
pt_PT: reg

en: low importance
pt_PT: importância baixa

en: lv %s
pt_PT: nv %s

en: marked
pt_PT: marcado

en: math
pt_PT: matemática

[ctx: math]
en: All
pt_PT: Todos

[ctx: math]
en: Application support
pt_PT: Suporte da Aplicação

[ctx: math]
en: Automatic
pt_PT: Automático

[ctx: math]
en: Automatic ({name})
pt_PT: Automático ({name})

[ctx: math]
en: Automatically zoom out of two-dimensional notation
pt_PT: Diminuir automaticamente a notação bidimensional

[ctx: math]
en: Beep at the beginning and end of math
pt_PT: Bip no início e no final da aula de matemática

[ctx: math]
en: Blindness
pt_PT: Cegueira

[ctx: math]
en: Character
pt_PT: Carater

[ctx: math]
en: Chemical formulae:
pt_PT: Fórmulas químicas:

[ctx: math]
en: Copy math as:
pt_PT: Copiar matemática como:

[ctx: math]
en: Custom
pt_PT: Personalizado

[ctx: math]
en: Decimal separator for numbers:
pt_PT: Separador decimal para números:

[ctx: math]
en: Default navigation mode:
pt_PT: Modo de navegação padrão:

[ctx: math]
en: Describe overview
pt_PT: Descreva a visão geral

[ctx: math]
en: Endpoints
pt_PT: Pontos finais

[ctx: math]
en: Enhanced
pt_PT: Melhorada

[ctx: math]
en: Error in brailling math
pt_PT: Erro na matemática em braille

[ctx: math]
en: Error in brailling math.
pt_PT: Erro na matemática em braille.

[ctx: math]
en: Error in brailling math: see NVDA error log for details
pt_PT: Erro na conversão matemática para braille: consulte o registo de erros do NVDA para obter detalhes

[ctx: math]
en: Error in navigating math
pt_PT: Erro na navegação matemática

[ctx: math]
en: Error in speaking math.
pt_PT: Erro ao falar matemática.

[ctx: math]
en: Error in starting navigation of math.
pt_PT: Erro ao iniciar a navegação na matemática.

[ctx: math]
en: Error navigating math
pt_PT: Erro ao navegar na matemática

[ctx: math]
en: First character
pt_PT: Primeiro carater

[ctx: math]
en: Highlight navigation focus with dots 7 and 8
pt_PT: Realçar o foco de navegação com os pontos 7 e 8

[ctx: math]
en: Illegal MathML found.
pt_PT: MathML ilegal encontrado.

[ctx: math]
en: Impairment:
pt_PT: Deficiência:

[ctx: math]
en: Invalid math formatting found
pt_PT: Encontrada formatação matemática inválida

[ctx: math]
en: Language:
pt_PT: Idioma:

[ctx: math]
en: Learning disabilities
pt_PT: Dificuldades de aprendizagem

[ctx: math]
en: Low vision
pt_PT: Baixa visão

[ctx: math]
en: Math
pt_PT: Matemática

[ctx: math]
en: Medium
pt_PT: Médio

[ctx: math]
en: Navigation
pt_PT: Navegação

[ctx: math]
en: Navigation verbosity:
pt_PT: Verbosidade da navegação:

[ctx: math]
en: Off
pt_PT: Desligado

[ctx: math]
en: Off (H sub 2 O)
pt_PT: Desligado (H sub 2 O)

[ctx: math]
en: Output code:
pt_PT: Código de saída:

[ctx: math]
en: Pause factor
pt_PT: Fator de pausa

[ctx: math]
en: Relative speech rate
pt_PT: Velocidade relativa da fala

[ctx: math]
en: Reset to the default navigation mode for each new equation
pt_PT: Redefinir para o modo de navegação padrão para cada nova equação

[ctx: math]
en: Simple
pt_PT: Simples

[ctx: math]
en: Speak
pt_PT: Falar

[ctx: math]
en: Speech
pt_PT: Voz

[ctx: math]
en: Speech style:
pt_PT: Estilo de discurso:

[ctx: math]
en: Speech verbosity:
pt_PT: Verbosidade do discurso:

[ctx: math]
en: Spell it out (H 2 O)
pt_PT: Soletre  (H 2 O)

[ctx: math]
en: Terse
pt_PT: Conciso

[ctx: math]
en: The following options control the presentation of mathematical content.
pt_PT: As seguintes opções controlam a apresentação do conteúdo matemático.

[ctx: math]
en: Use native math support in Word and Outlook
pt_PT: Use o suporte matemático nativo no Word e no Outlook

[ctx: math]
en: Verbose
pt_PT: Verboso

[ctx: math]
en: When entering an equation:
pt_PT: Ao entrar uma equação:

[ctx: math]
en: copy as
pt_PT: copiar como

en: medium
pt_PT: médio

en: medium dash dot
pt_PT: traço ponto médio

en: medium dash dot dot
pt_PT: traço ponto ponto médio

en: medium dashed
pt_PT: tracejado médio

en: meeting request
pt_PT: solicitação de reunião

en: menu bar
pt_PT: barra de menus

en: menu button
pt_PT: botão de menu

en: menu item
pt_PT: item de menu

en: mln
pt_PT: edMl

en: mnubar
pt_PT: bmnu

en: mnubtn
pt_PT: btoMnu

en: mnuitem
pt_PT: itMnu

en: moved from
pt_PT: movido de

en: moved to
pt_PT: movido para

en: moves to the first table column
pt_PT: move para a primeira coluna da tabela

en: moves to the first table row
pt_PT: move para a primeira linha da tabela

en: moves to the last table column
pt_PT: move para a última coluna da tabela

en: moves to the last table row
pt_PT: move para a última linha da tabela

en: moves to the next annotation
pt_PT: move para a anotação seguinte

en: moves to the next article
pt_PT: move para o artigo seguinte

en: moves to the next block quote
pt_PT: move para o bloco de citação seguinte

en: moves to the next button
pt_PT: move para o botão seguinte

en: moves to the next check box
pt_PT: move para a caixa de verificação seguinte

en: moves to the next combo box
pt_PT: move para a caixa de combinação seguinte

en: moves to the next different style text
pt_PT: move para o próximo texto de estilo diferente

en: moves to the next edit field
pt_PT: move para o campo de edição seguinte

en: moves to the next embedded object
pt_PT: move para o objeto embutido seguinte

en: moves to the next error
pt_PT: move para o erro seguinte

en: moves to the next figure
pt_PT: move para a figura seguinte

en: moves to the next form field
pt_PT: move para o campo de formulário seguinte

en: moves to the next frame
pt_PT: move para a frame seguinte

en: moves to the next graphic
pt_PT: move para o gráfico seguinte

en: moves to the next grouping
pt_PT: move para o agrupamento seguinte

en: moves to the next heading
pt_PT: move para o título seguinte

en: moves to the next landmark
pt_PT: move para a seção seguinte

en: moves to the next link
pt_PT: move para o link seguinte

en: moves to the next list
pt_PT: move para a lista seguinte

en: moves to the next list item
pt_PT: move para o item de lista seguinte

en: moves to the next math formula
pt_PT: move para a fórmula matemática seguinte

en: moves to the next menu item
pt_PT: move para o item de menu seguinte

en: moves to the next progress bar
pt_PT: move para a barra de progresso seguinte

en: moves to the next radio button
pt_PT: move para o botão de opção seguinte

en: moves to the next reference
pt_PT: move para a próxima referência

en: moves to the next same style text
pt_PT: move para o texto seguinte do mesmo estilo

en: moves to the next separator
pt_PT: move para o separador seguinte

en: moves to the next tab
pt_PT: move para o separador seguinte

en: moves to the next table
pt_PT: move para a tabela seguinte

en: moves to the next table column
pt_PT: move para a coluna seguinte numa tabela

en: moves to the next table row
pt_PT: move para a linha seguinte numa tabela

en: moves to the next text paragraph
pt_PT: move para o parágrafo de texto seguinte

en: moves to the next toggle button
pt_PT: move para o botão de comutação seguinte

en: moves to the next unvisited link
pt_PT: move para o link não visitado seguinte

en: moves to the next vertically aligned paragraph
pt_PT: move para o parágrafo seguinte alinhado verticalmente

en: moves to the next visited link
pt_PT: move para o link visitado seguinte

en: moves to the previous annotation
pt_PT: move para a anotação anterior

en: moves to the previous article
pt_PT: move para o artigo anterior

en: moves to the previous block quote
pt_PT: move para o bloco de citação anterior

en: moves to the previous button
pt_PT: move para o botão anterior

en: moves to the previous check box
pt_PT: move para a caixa de verificação anterior

en: moves to the previous combo box
pt_PT: move para a caixa de combinação anterior

en: moves to the previous different style text
pt_PT: move para o texto de estilo diferente anterior

en: moves to the previous edit field
pt_PT: move para o campo de edição anterior

en: moves to the previous embedded object
pt_PT: move para o objeto embutido anterior

en: moves to the previous error
pt_PT: move para o erro anterior

en: moves to the previous figure
pt_PT: move para a figura anterior

en: moves to the previous form field
pt_PT: move para o campo de formulário anterior

en: moves to the previous frame
pt_PT: move para a frame anterior

en: moves to the previous graphic
pt_PT: move para o gráfico anterior

en: moves to the previous grouping
pt_PT: move para o agrupamento anterior

en: moves to the previous heading
pt_PT: move para o título anterior

en: moves to the previous landmark
pt_PT: move para a seção anterior

en: moves to the previous link
pt_PT: move para o link anterior

en: moves to the previous list
pt_PT: move para a lista anterior

en: moves to the previous list item
pt_PT: move para o item de lista anterior

en: moves to the previous math formula
pt_PT: move para a fórmula matemática anterior

en: moves to the previous menu item
pt_PT: move para o item de menu anterior

en: moves to the previous progress bar
pt_PT: move para a barra de progresso anterior

en: moves to the previous radio button
pt_PT: move para o botão de opção anterior

en: moves to the previous reference
pt_PT: move para a referência anterior

en: moves to the previous same style text
pt_PT: move para o texto anterior do mesmo estilo

en: moves to the previous separator
pt_PT: move para o separador anterior

en: moves to the previous tab
pt_PT: move para o separador anterior

en: moves to the previous table
pt_PT: move para a tabela anterior

en: moves to the previous table column
pt_PT: move para a coluna anterior numa tabela

en: moves to the previous table row
pt_PT: move para a linha anterior numa tabela

en: moves to the previous text paragraph
pt_PT: move para o parágrafo de texto anterior

en: moves to the previous toggle button
pt_PT: move para o botão de comutação anterior

en: moves to the previous unvisited link
pt_PT: move para o link não visitado anterior

en: moves to the previous vertically aligned paragraph
pt_PT: move para o parágrafo anterior alinhado verticalmente

en: moves to the previous visited link
pt_PT: move para o link visitado anterior

en: mslst
pt_PT: lstmsel

en: multi line
pt_PT: multilinha

en: multi-select
pt_PT: seleção múltipla

en: mute
pt_PT: sem som

en: new column section break
pt_PT: quebra de secção de nova coluna

en: new page section break
pt_PT: quebra de secção de nova página

en: next track
pt_PT: faixa seguinte

en: no bold
pt_PT: não está negrito

en: no border lines
pt_PT: sem linhas de grelha

en: no change from point {previousIndex},
pt_PT: sem alterações a partir do ponto {previousIndex},

en: no first line indent
pt_PT: sem indentação da primeira linha

en: no hanging indent
pt_PT: sem indentação pendente

en: no highlight
pt_PT: sem realce

en: no indent
pt_PT: sem indentação

en: no italic
pt_PT: não está itálico

en: no left indent
pt_PT: sem indentação à esquerda

en: no more text after a block of links
pt_PT: não existe texto depois do bloco de links

en: no more text before a block of links
pt_PT: não existe texto antes do bloco de links

en: no next annotation
pt_PT: não existe anotação seguinte

en: no next article
pt_PT: não existe  artigo seguinte

en: no next block quote
pt_PT: não existe bloco de citação seguinte

en: no next button
pt_PT: não existe botão seguinte

en: no next check box
pt_PT: não existe caixa de verificação seguinte

en: no next combo box
pt_PT: não existe caixa de combinação seguinte

en: no next edit field
pt_PT: não existe campo de edição seguinte

en: no next embedded object
pt_PT: não existe objeto embutido seguinte

en: no next error
pt_PT: não existe erro seguinte

en: no next figure
pt_PT: não existe figura seguinte

en: no next form field
pt_PT: não existe campo de formulário seguinte

en: no next frame
pt_PT: não existe frame seguinte

en: no next graphic
pt_PT: não existe gráfico seguinte

en: no next grouping
pt_PT: não existe agrupamento seguinte

en: no next heading
pt_PT: não existe título seguinte

en: no next landmark
pt_PT: não existe seção seguinte

en: no next link
pt_PT: não existe link seguinte

en: no next list
pt_PT: não existe lista seguinte

en: no next list item
pt_PT: não existe item de lista seguinte

en: no next math formula
pt_PT: não existe fórmula matemática seguinte

en: no next menu item
pt_PT: não existe item de menu seguinte

en: no next progress bar
pt_PT: não existe barra de progresso seguinte

en: no next radio button
pt_PT: não existe botão de opção seguinte

en: no next reference
pt_PT: não existe referência seguinte

en: no next separator
pt_PT: não existe separador seguinte

en: no next tab
pt_PT: não existe  separador seguinte

en: no next table
pt_PT: não existe  tabela seguinte

en: no next text paragraph
pt_PT: não existe parágrafo de texto seguinte

en: no next toggle button
pt_PT: não existe botão de comutação seguinte

en: no next unvisited link
pt_PT: não existe link não visitado seguinte

en: no next vertically aligned paragraph
pt_PT: não existe parágrafo seguinte alinhado verticalmente

en: no next visited link
pt_PT: não existe link visitado seguinte

en: no previous annotation
pt_PT: não existe anotação anterior

en: no previous article
pt_PT: não existe artigo anterior

en: no previous block quote
pt_PT: não existe bloco de citação anterior

en: no previous button
pt_PT: não existe botão anterior

en: no previous check box
pt_PT: não existe caixa de verificação anterior

en: no previous combo box
pt_PT: não existe caixa de combinação anterior

en: no previous edit field
pt_PT: não existe campo de edição anterior

en: no previous embedded object
pt_PT: não existe objeto embutido anterior

en: no previous error
pt_PT: não existe erro anterior

en: no previous figure
pt_PT: não existe figura anterior

en: no previous form field
pt_PT: não existe campo de formulário anterior

en: no previous frame
pt_PT: não existe frame anterior

en: no previous graphic
pt_PT: não existe gráfico anterior

en: no previous grouping
pt_PT: não existe agrupamento anterior

en: no previous heading
pt_PT: não existe título anterior

en: no previous landmark
pt_PT: não existe seção anterior

en: no previous link
pt_PT: não existe link anterior

en: no previous list
pt_PT: não existe lista anterior

en: no previous list item
pt_PT: não existe item de lista anterior

en: no previous math formula
pt_PT: não existe fórmula matemática anterior

en: no previous menu item
pt_PT: não existe item de menu anterior

en: no previous progress bar
pt_PT: não existe barra de progresso anterior

en: no previous radio button
pt_PT: não existe botão de opção anterior

en: no previous reference
pt_PT: não existe referência anterior

en: no previous separator
pt_PT: não existe separador anterior

en: no previous tab
pt_PT: não existe separador anterior

en: no previous table
pt_PT: não existe tabela anterior

en: no previous text paragraph
pt_PT: não existe parágrafo de texto anterior

en: no previous toggle button
pt_PT: não existe botão de comutação anterior

en: no previous unvisited link
pt_PT: não existe link não visitado anterior

en: no previous vertically aligned paragraph
pt_PT: não existe parágrafo anterior alinhado verticalmente

en: no previous visited link
pt_PT: não existe link visitado anterior

en: no revised %s
pt_PT: não revisto %s

en: no right indent
pt_PT: sem indentação à direita

en: no status bar information
pt_PT: sem informação da barra de estado

en: no strikethrough
pt_PT: não está  rasorado

en: none
pt_PT: nenhum

en: normal configuration
pt_PT: configuração normal

en: normal configuration profile active
pt_PT: perfil Configuração normal ativado

en: not %s
pt_PT: não %s

en: not checked
pt_PT: não marcado

en: not deleted
pt_PT: não apagado

en: not emphasised
pt_PT: não enfatisado

en: not hidden
pt_PT: não oculto

en: not highlighted
pt_PT: sem realce

en: not inserted
pt_PT: não inserido

en: not marked
pt_PT: não marcado

en: not pressed
pt_PT: não pressionado

en: not selected
pt_PT: não selecionado

en: not strong
pt_PT: não realçado

en: not underlined
pt_PT: não está sublinhado

en: note
pt_PT: nota

en: nsel
pt_PT: nSel

en: numLock numpad 0
pt_PT: 0 do bloco numérico ativado

en: numLock numpad 1
pt_PT: 1 do bloco numérico ativado

en: numLock numpad 2
pt_PT: 2 do bloco numérico ativado

en: numLock numpad 3
pt_PT: 3 do bloco numérico ativado

en: numLock numpad 4
pt_PT: 4 do bloco numérico ativado

en: numLock numpad 5
pt_PT: 5 do bloco numérico ativado

en: numLock numpad 6
pt_PT: 6 do bloco numérico ativado

en: numLock numpad 7
pt_PT: 7 do bloco numérico ativado

en: numLock numpad 8
pt_PT: 8 do bloco numérico ativado

en: numLock numpad 9
pt_PT: 9 do bloco numérico ativado

en: numpad 1
pt_PT: 1 do bloco numérico

en: numpad 2
pt_PT: 2 do bloco numérico

en: numpad 3
pt_PT: 3 do bloco numérico

en: numpad 4
pt_PT: 4 do bloco numérico

en: numpad 5
pt_PT: 5 do bloco numérico

en: numpad 6
pt_PT: 6 do bloco numérico

en: numpad 7
pt_PT: 7 do bloco numérico

en: numpad 8
pt_PT: 8 do bloco numérico

en: numpad 9
pt_PT: 9 do bloco numérico

en: numpad decimal
pt_PT: delete do bloco numérico

en: numpad delete
pt_PT: delete do bloco numérico

en: numpad divide
pt_PT: barra do bloco numérico

en: numpad enter
pt_PT: enter do bloco numérico

en: numpad insert
pt_PT: insert do bloco numérico

en: numpad minus
pt_PT: menos do bloco numérico

en: numpad multiply
pt_PT: asterísco do bloco numérico

en: numpad plus
pt_PT: mais do bloco numérico

en: object has no location
pt_PT: o objeto não tem localização

en: object mode
pt_PT: modo de objeto

en: obscured
pt_PT: obscurecido

en: odd pages section break
pt_PT: quebra de secção de páginas ímpares

en: off
pt_PT: desligado

en: off screen
pt_PT: fora do ecrã

en: on
pt_PT: ligado

en: opens dialog
pt_PT: abre o diálogo

en: opens grid
pt_PT: abre a grelha

en: opens list
pt_PT: abre a lista

en: opens tree
pt_PT: abre a vista em árvore

en: option pane
pt_PT: painel de opções

en: other item
pt_PT: outro item

en: out of %s
pt_PT: fim de %s

en: out of bookmark
pt_PT: fora da marca

en: out of comment
pt_PT: fora do comentário

en: out of grammar error
pt_PT: fora do erro gramatical

en: out of popular highlight
pt_PT: fora dos realces populares

en: out of spelling error
pt_PT: fora do erro ortográfico

en: out of table
pt_PT: fora da tabela

en: overflowing
pt_PT: em sobreposição

en: page
pt_PT: página

en: page %s
pt_PT: página %s

en: pane
pt_PT: painel

en: panel
pt_PT: painel

en: paragraph
pt_PT: parágrafo

en: paragraph number
pt_PT: número de parágrafo

en: paragraph property
pt_PT: propriedades do parágrafo

[ctx: paragraphMarker]
en: Double space (  )
pt_PT: Espaço duplo (  )

[ctx: paragraphMarker]
en: No paragraph start marker (default)
pt_PT: Sem marcador de início de parágrafo (padrão)

en: password edit
pt_PT: edição de palavra-passe

en: pinned
pt_PT: preso

en: play pause
pt_PT: reproduzir pausar

[ctx: poedit]
en: Could not find {description} window.
pt_PT: Não foi possível encontrar a janela {description}.

[ctx: poedit]
en: No {description}
pt_PT: Sem {description}

[ctx: poedit]
en: Reports a translation issue, if any. If pressed twice, presents the warning in browse mode
pt_PT: Anuncia  um problema de tradução, se existir. Se pressionado duas vezes, apresenta o aviso no modo de navegação

[ctx: poedit]
en: Reports any comment in the comments window. If pressed twice, presents the comment in browse mode
pt_PT: Anuncia quaisquer comentários. Se pressionado duas vezes, apresenta os comentários numa janela de texto navegável

[ctx: poedit]
en: Reports any notes for translators. If pressed twice, presents the notes in browse mode
pt_PT: Anuncia quaisquer notas para os tradutores. Se pressionado duas vezes, apresenta as notas numa janela de texto navegável

[ctx: poedit]
en: Reports the previous source text, if any. If pressed twice, presents the text in browse mode
pt_PT: Apresenta o anterior texto de origem, se existir. Se pressionado duas vezes, apresenta o texto no modo de navegação

[ctx: poedit]
en: comment
pt_PT: comentário

[ctx: poedit]
en: notes for translators
pt_PT: notas para tradutores

[ctx: poedit]
en: previous source text
pt_PT: anterior texto de origem

[ctx: poedit]
en: translation issue
pt_PT: problema de tradução

en: pressed
pt_PT: pressionado

en: previous track
pt_PT: faixa anterior

en: prgbar
pt_PT: barPrg

en: progress bar
pt_PT: barra de progresso

en: property
pt_PT: propriedade

en: property page
pt_PT: página de propriedades

en: protected
pt_PT: protegida

en: pwdedt
pt_PT: edPp

en: quadruple {action}
pt_PT: {action} quádruplo

en: radio button
pt_PT: botão de opção

en: radio menu item
pt_PT: item de menu de opção

en: rbtn
pt_PT: btoo

en: read only
pt_PT: só de leitura

en: received: %s
pt_PT: recebido a %s

en: reconcile
pt_PT: reconciliar

en: rectangular gradient
pt_PT: gradiente rectangular

en: redundant object
pt_PT: objeto redundante

en: reference: {name}
pt_PT: referência: {name}

en: refresh
pt_PT: atualizar

en: region
pt_PT: secção

[ctx: remote]
en: &Key
pt_PT: &Código

[ctx: remote]
en: &Mode:
pt_PT: &Modo:

[ctx: remote]
en: &Mute when controlling the local computer
pt_PT: &Mudo ao controlar o computador local

[ctx: remote]
en: &Send clipboard
pt_PT: &Enviar área de transferência

[ctx: remote]
en: &Server:
pt_PT: &Servidor:

[ctx: remote]
en: A Remote Access session is already in progress. Disconnect before starting a new session.
pt_PT: Já está a decorrer uma sessão de Acesso Remoto. Desligue-se antes de iniciar uma nova sessão.

[ctx: remote]
en: Action unavailable when Remote Access is disabled
pt_PT: Ação indisponível quando o Acesso Remoto está desativado

[ctx: remote]
en: Allow someone to control this computer from elsewhere, or control another computer running NVDA with this one.
pt_PT: Permitir que alguém controle este computador a partir de outro local, ou controlar outro computador com NVDA com este.

[ctx: remote]
en: Allow this computer to be controlled
pt_PT: Permitir que este computador seja controlado

[ctx: remote]
en: Already Connected
pt_PT: Já ligado

[ctx: remote]
en: Are you sure you want to disconnect from the Remote Access session?
pt_PT: Tem a certeza de que pretende desligar-se da sessão de Acesso Remoto?

[ctx: remote]
en: Automatic connection
pt_PT: Ligação automática

[ctx: remote]
en: Automatically &connect after NVDA starts
pt_PT: &Ligar automaticamente após o início do NVDA

[ctx: remote]
en: Both host and key must be set in the Remote Access section in order to automatically connect using an existing server after NVDA starts.
pt_PT: Tanto o anfitrião como o código têm de ser definidos na secção Acesso remoto para que a ligação seja feita automaticamente utilizando um servidor existente após o arranque do NVDA.

[ctx: remote]
en: Both port and key must be set in the Remote Access category in order to automatically connect using a locally hosted server after NVDA starts.
pt_PT: Tanto a porta como o código têm de ser definidos na categoria Acesso Remoto para ligar automaticamente utilizando um servidor alojado localmente após o início do NVDA.

[ctx: remote]
en: Clipboard sent
pt_PT: Área de transferência enviada

[ctx: remote]
en: Confirm Disconnection
pt_PT: Confirmar o fim da ligação

[ctx: remote]
en: Confirm before disconnecting when controlled
pt_PT: Confirmar antes de desligar quando controlado

[ctx: remote]
en: Connect to Another Computer
pt_PT: Ligar a outro computador

[ctx: remote]
en: Connected as controlled computer
pt_PT: Ligado como computador controlado

[ctx: remote]
en: Connects to a remote computer
pt_PT: Liga-se a um computador remoto

[ctx: remote]
en: Control another computer
pt_PT: Controlar outro computador

[ctx: remote]
en: Controlling local computer
pt_PT: Controlar o computador local

[ctx: remote]
en: Controlling remote computer
pt_PT: Controlar o computador remoto

[ctx: remote]
en: Copies a link to the current Remote Access session to the clipboard
pt_PT: Copia um link para a sessão atual de Acesso Remoto para a área de transferência

[ctx: remote]
en: Copy a link to the current Remote Access session to the clipboard.
pt_PT: Copiar um link para a sessão de Acesso Remoto atual para a área de transferência.

[ctx: remote]
en: Delete All Trusted Fingerprints
pt_PT: Eliminar todas as impressões digitais fidedignas

[ctx: remote]
en: Disconnect from the current Remote Access session.
pt_PT: Desligar da sessão de Acesso Remoto atual.

[ctx: remote]
en: Disconnects from the current Remote Access session
pt_PT: Desliga-se da sessão de Acesso Remoto atual

[ctx: remote]
en: Do you wish to allow this computer to be controlled on server {server} with key {key}?
pt_PT: Deseja permitir que este computador seja controlado no servidor {server} com o código {key}?

[ctx: remote]
en: Do you wish to control the computer on server {server} with key {key}?
pt_PT: Deseja controlar o computador no servidor {server} com o código {key}?

[ctx: remote]
en: Enable Remote Access
pt_PT: Ativar o acesso remoto

[ctx: remote]
en: Error Connecting
pt_PT: Erro ao ligar

[ctx: remote]
en: Generating key
pt_PT: Geração de código

[ctx: remote]
en: Generating key...
pt_PT: Geração de códigos...

[ctx: remote]
en: Getting external IP
pt_PT: Obter IP externo

[ctx: remote]
en: Getting external IP...
pt_PT: A obter IP externo...

[ctx: remote]
en: Host connection failed
pt_PT: Falha na ligação ao anfitrião

[ctx: remote]
en: Host locally
pt_PT: Alojar localmente

[ctx: remote]
en: Message from Remote Access Server
pt_PT: Mensagem do servidor de acesso remoto

[ctx: remote]
en: Mute speech and sounds from the remote computer.
pt_PT: Silenciar a voz e os sons do computador remoto.

[ctx: remote]
en: Mutes or unmutes the speech coming from the remote computer
pt_PT: Silencia ou não a voz proveniente do computador remoto

[ctx: remote]
en: No controlled computers are connected
pt_PT: Nenhum computador controlado está ligado

[ctx: remote]
en: No one else is connected
pt_PT: Mais ninguém está ligado

[ctx: remote]
en: Not connected
pt_PT: Não ligado

[ctx: remote]
en: Not the controlling computer
pt_PT: Não é o computador de controlo

[ctx: remote]
en: R&emote Access
pt_PT: Acesso &remoto

[ctx: remote]
en: Remote Access
pt_PT: Acesso remoto

[ctx: remote]
en: Remote Access Connection Request
pt_PT: Pedido de ligação de acesso remoto

[ctx: remote]
en: Remote Access Error
pt_PT: Erro de acesso remoto

[ctx: remote]
en: Remote NVDA not connected
pt_PT: NVDA remoto não ligado

[ctx: remote]
en: Remotely connect to another computer running NVDA.
pt_PT: Ligar remotamente a outro computador com o NVDA.

[ctx: remote]
en: S&end control+alt+delete
pt_PT: &Enviar control+alt+delete

[ctx: remote]
en: Security Warning
pt_PT: Aviso de segurança

[ctx: remote]
en: Send control+alt+delete to the controlled computer.
pt_PT: Enviar control+alt+delete para o computador controlado.

[ctx: remote]
en: Send the clipboard text to the remote computer.
pt_PT: Enviar o texto da área de transferência para o computador remoto.

[ctx: remote]
en: Sends control+alt+delete to the controlled computer.
pt_PT: Envia control+alt+delete para o computador controlado.

[ctx: remote]
en: Sends the contents of the clipboard to the remote computer
pt_PT: Envia o conteúdo da área de transferência para o computador remoto

[ctx: remote]
en: Shows the Remote Access settings
pt_PT: Apresenta as configurações de acesso remoto

[ctx: remote]
en: Switches whether the keyboard controls the local or remote computer
pt_PT: Alterna se o teclado controla o computador local ou remoto

[ctx: remote]
en: The Remote Access server you have connected to is not compatible with this version of NVDA. Please use a different server.
pt_PT: O servidor de Acesso Remoto ao qual se ligou não é compatível com esta versão do NVDA. Utilize um servidor diferente.

[ctx: remote]
en: The certificate of this server could not be verified. Using the wrong fingerprint may allow a third party to access the Remote Access session.
    
    Before continuing, please make sure that the following server certificate fingerprint is correct.
    Server SHA256 fingerprint: {fingerprint}
    
    Continue connecting anyway?
pt_PT: O certificado deste servidor não pôde ser verificado. A utilização de uma impressão digital incorreta pode permitir que terceiros acedam à sessão de Acesso Remoto.
    
    Antes de continuar, certifique-se de que a seguinte impressão digital do certificado do servidor está correta.
    Impressão digital SHA256 do servidor: {fingerprint}
    
    Continuar a ligação na mesma?

[ctx: remote]
en: This will cause NVDA to forget all previously trusted Remote Access servers. When connecting to a previously trusted unrecognised server, you will again be asked whether to trust its certificate.
    
    Are you sure you want to continue?
pt_PT: Isto fará com que o NVDA se esqueça de todos os servidores de Acesso Remoto anteriormente fiáveis. Quando se ligar a um servidor não reconhecido anteriormente fiável, ser-lhe-á novamente perguntado se confia no seu certificado.
    
    Tem a certeza de que pretende continuar?

[ctx: remote]
en: Toggles whether Remote Access is connected
pt_PT: Alterna se o Acesso Remoto está ligado

[ctx: remote]
en: Unable to connect to the remote computer
pt_PT: Não é possível estabelecer ligação com o computador remoto

[ctx: remote]
en: Unable to connect to {host}. Check that you have internet access, and that there are no mistakes in the host field.
pt_PT: Não é possível estabelecer ligação a {host}. Verifique se tem acesso à Internet e se não existem erros no campo do anfitrião.

[ctx: remote]
en: Unable to send clipboard
pt_PT: Não é possível enviar a área de transferência

[ctx: remote]
en: Unable to trigger control+alt+delete
pt_PT: Não é possível acionar control+alt+delete

[ctx: remote]
en: Use existing
pt_PT: Utilizar atuais

[ctx: repeat]
en: off
pt_PT: desligado

[ctx: repeat]
en: on
pt_PT: ligado

en: replace
pt_PT: substitui

en: replied
pt_PT: respondida

en: replied all
pt_PT: respondida a todos

en: report CLDR characters off
pt_PT: anúncio de carateres CLDR desativado

en: report CLDR characters on
pt_PT: anúncio de carateres CLDR ativado

en: report alignment off
pt_PT: anúncio de alinhamento desativado

en: report alignment on
pt_PT: anúncio de alinhamento ativado

en: report articles off
pt_PT: anúncio de artigos desativado

en: report articles on
pt_PT: anúncio de artigos ativado

en: report block quotes off
pt_PT: anúncio de blocos de citação desativado

en: report block quotes on
pt_PT: anúncio de blocos de citação ativado

en: report colors off
pt_PT: anúncio de cores desativado

en: report colors on
pt_PT: anúncio de cores ativado

en: report comments off
pt_PT: anúncio de comentários desativado

en: report comments on
pt_PT: anúncio de comentários ativado

en: report dynamic content changes off
pt_PT: anunciar alterações em conteúdos dinâmicos desligado

en: report dynamic content changes on
pt_PT: anunciar alterações em conteúdos dinâmicos ligado

en: report emphasis off
pt_PT: anúncio de ênfase desativado

en: report emphasis on
pt_PT: anúncio de ênfase ativado

en: report figures and captions off
pt_PT: anúncio de figuras e legendas desativado

en: report figures and captions on
pt_PT: anúncio de figuras e legendas ativado

en: report font name off
pt_PT: anúncio do tipo de letra desativado

en: report font name on
pt_PT: anúncio do tipo de letra ativado

en: report font size off
pt_PT: anúncio do tamanho da letra desativado

en: report font size on
pt_PT: anúncio do tamanho da letra ativado

en: report frames off
pt_PT: anúncio de frames desativado

en: report frames on
pt_PT: anúncio de frames ativado

en: report graphics off
pt_PT: anúncio de gráficos desativado

en: report graphics on
pt_PT: anúncio de gráficos ativado

en: report groupings off
pt_PT: anúncio de agrupamentos desativado

en: report groupings on
pt_PT: anúncio de agrupamentos ativado

en: report headings off
pt_PT: anúncio de títulos desativado

en: report headings on
pt_PT: anúncio de títulos ativado

en: report highlighted off
pt_PT: anúncio de realçado desativado

en: report highlighted on
pt_PT: anúncio de realçado ativado

en: report if clickable off
pt_PT: anúncio de elementos clicáveis desativado

en: report if clickable on
pt_PT: anúncio de elementos clicáveis ativado

en: report landmarks and regions off
pt_PT: anúncio de marcas e secções desativado

en: report landmarks and regions on
pt_PT: anúncio de marcas e secções ativado

en: report line numbers off
pt_PT: anúncio de números de linha desativado

en: report line numbers on
pt_PT: anúncio de números de linha ativado

en: report line spacing off
pt_PT: anúncio do espaçamento de linhas desativado

en: report line spacing on
pt_PT: anúncio do espaçamento de linhas ativado

en: report links off
pt_PT: anúncio de links desativado

en: report links on
pt_PT: anúncio de links ativado

en: report lists off
pt_PT: anúncio de listas desativado

en: report lists on
pt_PT: anúncio de listas ativado

en: report pages off
pt_PT: anúncio de números de página desativado

en: report pages on
pt_PT: anúncio de números de página ativado

en: report paragraph indentation off
pt_PT: anúncio de indentação de parágrafo desativado

en: report paragraph indentation on
pt_PT: anúncio de indentação de parágrafo ativado

en: report revisions off
pt_PT: anúncio de revisões desativado

en: report revisions on
pt_PT: anúncio de revisões ativado

en: report style off
pt_PT: anúncio de estilo desativado

en: report style on
pt_PT: anúncio de estilo ativado

en: report superscripts and subscripts off
pt_PT: anúncio de subscrito e sobrescrito desativado

en: report superscripts and subscripts on
pt_PT: anúncio de subscrito e sobrescrito ativado

en: report table cell coordinates off
pt_PT: anúncio das coordenadas da célula de uma tabela desativado

en: report table cell coordinates on
pt_PT: anúncio das coordenadas da célula de uma tabela ativado

en: report tables off
pt_PT: anúncio de tabelas desativado

en: report tables on
pt_PT: anúncio de tabelas ativado

[ctx: reportLanguage]
en: Beep
pt_PT: Bip

[ctx: reportLanguage]
en: Language at caret position
pt_PT: Idioma na posição do cursor

[ctx: reportLanguage]
en: Off
pt_PT: Desligado

[ctx: reportLanguage]
en: Report lan&guage changes while reading
pt_PT: Anunciar alterações de &idioma ao ler

[ctx: reportLanguage]
en: Report when switching to language is not s&upported by synthesizer
pt_PT: Anunciar quando a mudança para o idioma não é &suportada pelo sintetizador

[ctx: reportLanguage]
en: Reports the language for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
pt_PT: Anuncia o idioma do texto sob o cursor. Se pressionado duas vezes, apresenta as informações no modo de navegação

[ctx: reportLanguage]
en: Speech
pt_PT: Voz

[ctx: reportLanguage]
en: Unknown language
pt_PT: Idioma Desconhecido

[ctx: reportLanguage]
en: {languageDescription} (not supported)
pt_PT: {languageDescription} (não suportado)

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Off
pt_PT: Desligado

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Sound
pt_PT: Som

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Speech
pt_PT: Voz

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Speech and sound
pt_PT: Voz e som

en: required
pt_PT: requerido

en: reverse diagonal stripe
pt_PT: risca diagonal invertida

en: revised %s
pt_PT: revisto %s

en: rgn
pt_PT: sec

en: rich edit
pt_PT: edição formatável

en: right
pt_PT: direita

en: right alt
pt_PT: alt + Control

en: right arrow
pt_PT: seta direita

en: right control
pt_PT: control direito

en: right edge
pt_PT: limite direito

en: right indent
pt_PT: indentação à direita

en: right shift
pt_PT: shift direito

en: right windows
pt_PT: windows direito

en: ro
pt_PT: sl

en: root pane
pt_PT: painel principal

en: row
pt_PT: linha

en: row %s
pt_PT: linha %s

en: row header
pt_PT: título de linha

en: rslvd cmnt
pt_PT: cmt reslv

en: ruler
pt_PT: régua

en: r{rowNumber}
pt_PT: l{rowNumber}

en: r{rowNumber}-{rowSpan}
pt_PT: l{rowNumber}-{rowSpan}

en: same page
pt_PT: mesma página

[ctx: screenCurtain]
en: Always &show a warning when enabling Screen Curtain
pt_PT: Mostrar sempre um aviso ao ativar a Cortina de Ecrã

[ctx: screenCurtain]
en: Cannot enable screen curtain while performing content recognition
pt_PT: Não é possível ativar a cortina de ecrã durante a execução do reconhecimento de conteúdo

[ctx: screenCurtain]
en: There was a problem enabling Screen Curtain. The contents of your screen are still visible. You may attempt to enable Screen Curtain manually.
pt_PT: Houve um problema ao ativar a Cortina de Ecrã. O conteúdo do seu ecrã continua visível. Pode tentar ativar a Cortina de Ecrã manualmente.

[ctx: script category]
en: Tools
pt_PT: Ferramentas

en: scrlbar
pt_PT: barDsl

en: scroll bar
pt_PT: barra de rolagem

en: scroll pane
pt_PT: painel de deslizamento

en: search page
pt_PT: página de pesquisa

en: sect
pt_PT: sec

en: section
pt_PT: secção

en: section %s
pt_PT: secção %s

en: section property
pt_PT: propriedades da secção

en: selectable
pt_PT: selecionável

en: selected
pt_PT: selecionado

en: selected %s
pt_PT: selecionado %s

en: selection removed
pt_PT: seleção eliminada

en: sent: %s
pt_PT: enviado %s

en: separator
pt_PT: separador

en: series {number} {name}
pt_PT: séries {number} {name}

en: sggstn
pt_PT: sug

en: shape
pt_PT: forma

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
pt_PT: Símbolo de "não"

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de "ou" em fluxograma

[ctx: shape]
en: 10-point star
pt_PT: Estrela de 10 pontos

[ctx: shape]
en: 12-point star
pt_PT: Estrela de 12 pontos

[ctx: shape]
en: 16-point star
pt_PT: Estrela de 16 pontos

[ctx: shape]
en: 24-point star
pt_PT: Estrela de 24 pontos

[ctx: shape]
en: 32-point star
pt_PT: Estrela de 32 pontos

[ctx: shape]
en: 4-point star
pt_PT: Estrela de 4 pontos

[ctx: shape]
en: 5-point star
pt_PT: Estrela de 5 pontos

[ctx: shape]
en: 6-point star
pt_PT: Estrela de 6 pontos

[ctx: shape]
en: 7-point star
pt_PT: Estrela de 7 pontos

[ctx: shape]
en: 8-point star
pt_PT: Estrela de 8 pontos

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de processo alternativo em fluxograma

[ctx: shape]
en: Arc
pt_PT: Arco

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
pt_PT: Setas para a direita, esquerda, acima e abaixo

[ctx: shape]
en: Balloon
pt_PT: Balão

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
pt_PT: Seta acima dobrada

[ctx: shape]
en: Bent arrow
pt_PT: Seta dobrada

[ctx: shape]
en: Bevel
pt_PT: Bisel

[ctx: shape]
en: Block arc
pt_PT: Arco de bloco

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
pt_PT: Chamada com setas para a direita, esquerda, acima e abaixo

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
pt_PT: Chamada com seta horizontal de extremidade dupla

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
pt_PT: Chamada com seta abaixo

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
pt_PT: Chamada com seta à esquerda

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
pt_PT: Chamada com seta à direita

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
pt_PT: Chamada com seta para cima

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
pt_PT: Texto explicativo com barra de destaque e segmentos de linha de texto explicativo em forma de U

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
pt_PT: Texto explicativo com linha angular

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
pt_PT: Texto explicativo com linha angular

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
pt_PT: Chamada com setas para cima e para baixo

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
pt_PT: Texto explicativo com borda e barra de destaque horizontal

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
pt_PT: Texto explicativo com borda, barra de destaque e segmentos de linha de texto explicativo em forma de U

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
pt_PT: Texto explicativo com borda, linha de destaque angular e barra de destaque

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
pt_PT: Marcação com contorno, linha reta diagonal e barra de acentuação

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
pt_PT: Texto explicativo com segmentos de linha de texto explicativo em forma de U

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
pt_PT: Texto explicativo com linha diagonal e barra de destaque

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
pt_PT: Callout com linha recta diagonal

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
pt_PT: Texto explicativo com barra horizontal de ênfase

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
pt_PT: Chamada com linha horizontal

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
pt_PT: Texto explicativo sem borda e linha de texto angular

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
pt_PT: Texto explicativo sem segmentos de linha de borda e texto explicativo em forma de U

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
pt_PT: Texto explicativo sem borda e linha de texto diagonal

[ctx: shape]
en: Can
pt_PT: Lata

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de cartão em fluxogramaAlterar símbolo selecionado

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
pt_PT: Símbolo de adição em gráfico

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
pt_PT: Símbolo estrela em gráfico

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
pt_PT: Símbolo X em gráfico

[ctx: shape]
en: Chevron
pt_PT: Divisa

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
pt_PT: Círculo com linha passando pelo centro

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
pt_PT: Seta circular

[ctx: shape]
en: Cloud callout
pt_PT: Chamada para a núvem

[ctx: shape]
en: Cloud shape
pt_PT: Forma de núvem

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de agrupamento em fluxograma

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de ligação em fluxograma

[ctx: shape]
en: Corner
pt_PT: Canto

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
pt_PT: Seta circular em sentido anti-horário

[ctx: shape]
en: Cross
pt_PT: Trança

[ctx: shape]
en: Cube
pt_PT: Cubo

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
pt_PT: Seta abaixo curva

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
pt_PT: Seta curvada para a esquerda

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
pt_PT: Seta à direita curva

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
pt_PT: Seta acima curva

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
pt_PT: Faixa curvada para cima

[ctx: shape]
en: Curved arrow
pt_PT: Seta curva

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de dados em fluxograma

[ctx: shape]
en: Decagon
pt_PT: Decágono

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de decisão em fluxograma

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de pausa em fluxograma

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
pt_PT: Faixa diagonal

[ctx: shape]
en: Diamond
pt_PT: Diamante

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de armazenamento de acesso directo em fluxograma

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de monitor em fluxograma

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de documento em fluxograma

[ctx: shape]
en: Dodecagon
pt_PT: Dodecágono

[ctx: shape]
en: Donut
pt_PT: Anel

[ctx: shape]
en: Double brace
pt_PT: Chaveta dupla

[ctx: shape]
en: Double bracket
pt_PT: Aspas rectangulares duplas

[ctx: shape]
en: Double wave
pt_PT: Onda dupla

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
pt_PT: Seta com extremidade dupla apontando para cima e para baixo

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
pt_PT: Seta circular de duas extremidades

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
pt_PT: Seta horizontal de duas extremidades

[ctx: shape]
en: Down Arrow
pt_PT: Seta abaixo

[ctx: shape]
en: Explosion
pt_PT: Explosão

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de extracto em fluxograma

[ctx: shape]
en: Folded corner
pt_PT: Canto dobrado

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
pt_PT: Quatro quadrados pequenos que definem uma forma retangular

[ctx: shape]
en: Funnel
pt_PT: Funil

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
pt_PT: Roda com 9 dentes

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
pt_PT: Roda com 6 dentes

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
pt_PT: Metade de moldura rectangular

[ctx: shape]
en: Heart
pt_PT: Terra

[ctx: shape]
en: Heptagon
pt_PT: Heptágono

[ctx: shape]
en: Hexagon
pt_PT: Hexágono

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
pt_PT: Rolamento horizontal

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
pt_PT: Círculo sem uma fatia

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de armazenamento interno em fluxograma

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
pt_PT: Triângulo isósceles

[ctx: shape]
en: Left Arrow
pt_PT: Seta à esquerda

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
pt_PT: Setas à esquerda e para cima

[ctx: shape]
en: Left brace
pt_PT: Chaveta esquerda

[ctx: shape]
en: Left bracket
pt_PT: Parêntese recto esquerdo

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
pt_PT: Setas à direita e para cima

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
pt_PT: Relâmpago

[ctx: shape]
en: Line Callout
pt_PT: Chamada de linha

[ctx: shape]
en: Line inverse
pt_PT: Inversor de linha

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de disco magnético em fluxograma

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de introdução manual em fluxograma

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de operação manual em fluxograma

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
pt_PT: Símbolo matemático de adição

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
pt_PT: Símbolo matemático de divisão

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
pt_PT: Símbolo matemático de equivalência

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
pt_PT: Símbolo matemático de multiplicação

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
pt_PT: Símbolo matemático de não equivalência

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
pt_PT: Símbolo matemático de subtração

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de combinar em fluxograma

[ctx: shape]
en: Moon
pt_PT: Lua

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de multidocumento em fluxograma

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
pt_PT: Seta à direita entalhada

[ctx: shape]
en: Octagon
pt_PT: Octágono

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de conector off-page em fluxograma

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de armazenagem offlime em fluxograma

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
pt_PT: Chamada em oval

[ctx: shape]
en: Parallelogram
pt_PT: Paralelograma

[ctx: shape]
en: Pentagon
pt_PT: Pentágono

[ctx: shape]
en: Plaque
pt_PT: Chapa

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
pt_PT: Guias de chapa

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de processo padrão em fluxograma

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de preparação em fluxograma

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de processo em fluxograma

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de fita perfurada em fluxograma

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
pt_PT: Fatia um quarto de círculo

[ctx: shape]
en: Rectangle
pt_PT: Rectângulo

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
pt_PT: Rectângulo com um canto arredondado

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
pt_PT: Retângulo com um canto cortado

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
pt_PT: Retângulo com um canto cortado e outro arredondado

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
pt_PT: Retângulo com dois cantos arredondados diagonalmente opostos

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
pt_PT: Retângulo com dois cantos cortados diagonalmente opostos

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
pt_PT: Retângulo com dois cantos cortados do mesmo lado

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
pt_PT: Retângulo com dois cantos arredondados do mesmo lado

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
pt_PT: Chamada retangular

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
pt_PT: Moldura rectangular

[ctx: shape]
en: Return
pt_PT: Enter

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
pt_PT: Faixa

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
pt_PT: Faixa com seta à esquerda e à direita

[ctx: shape]
en: Right Arrow
pt_PT: Seta à direita

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
pt_PT: Seta à esquerda com faixas

[ctx: shape]
en: Right brace
pt_PT: Chaveta direita

[ctx: shape]
en: Right bracket
pt_PT: Parêntese recto direito

[ctx: shape]
en: Right triangle
pt_PT: Triângulo recto

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
pt_PT: Retângulo arredondado

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
pt_PT: Chamada em forma de retângulo arredondado

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de armazenamento de acesso sequencial em fluxograma

[ctx: shape]
en: Smiley face
pt_PT: Smile

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de ordenação em fluxograma

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de dados armazenados em fluxograma

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de junção e soma em fluxograma

[ctx: shape]
en: Sun
pt_PT: Sol

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
pt_PT: Símbolo de terminação em fluxograma

[ctx: shape]
en: Trapezoid
pt_PT: Trapezoide

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
pt_PT: Trapezoid com lados não paralelos assimétricos

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
pt_PT: Seta em forma de U

[ctx: shape]
en: Up Arrow
pt_PT: Seta acima

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
pt_PT: Rolagem vertical

[ctx: shape]
en: Water droplet
pt_PT: Gota de água

[ctx: shape]
en: Wave
pt_PT: Onda

[ctx: shape]
en: four snipped corners
pt_PT: quatro cantos cortados

[ctx: shuffle]
en: off
pt_PT: desligado

[ctx: shuffle]
en: on
pt_PT: ligado

en: single {action}
pt_PT: {action} único

en: skips backward past a block of links
pt_PT: salta para antes do bloco de links

en: skips forward past a block of links
pt_PT: salta para depois do bloco de links

en: slanted dash dot
pt_PT: traço inclinado  ponto

en: slice
pt_PT: fatia

en: slider
pt_PT: barra deslizante

en: smp
pt_PT: mpg

en: solid
pt_PT: sólido

en: sorted
pt_PT: ordenado

en: sorted asc
pt_PT: ordAsc

en: sorted ascending
pt_PT: ordenado ascendentemente

en: sorted desc
pt_PT: ordDsc

en: sorted descending
pt_PT: ordenado descedentemente

en: sound
pt_PT: som

en: space
pt_PT: espaço

en: space with any dots
pt_PT: espaço mais quaisquer pontos

en: space with dot
pt_PT: espaço mais ponto

en: speak command keys off
pt_PT: anúncio de teclas de comando desativado

en: speak command keys on
pt_PT: anúncio de teclas de comando ativado

en: speech viewer disabled
pt_PT: visualizador de discurso desativado

en: speech viewer enabled
pt_PT: visualizador de discurso ativado

[ctx: speechModes]
en: beeps
pt_PT: bips

[ctx: speechModes]
en: off
pt_PT: desligado

[ctx: speechModes]
en: on-demand
pt_PT: a pedido

[ctx: speechModes]
en: talk
pt_PT: falar

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
pt_PT: &Filtrar por:

en: spelling and grammar: {text}
pt_PT: ortografia e gramática: {text}

en: spelling error
pt_PT: erro ortográfico

en: spelling: {text}
pt_PT: ortografia: {text}

en: spin button
pt_PT: butão de deslizamento

en: splbtn
pt_PT: btoSep

en: split button
pt_PT: botão de separação

en: split pane
pt_PT: painel dividido

en: spnbtn
pt_PT: btoDsl

en: status bar
pt_PT: barra de estado

en: stbar
pt_PT: barEst

en: stop
pt_PT: parar

en: strikethrough
pt_PT: rasorado

en: strong
pt_PT: realçado

en: style
pt_PT: estilo

en: style %s
pt_PT: estilo %s

en: style definition
pt_PT: definição do estilo

en: subject: %s
pt_PT: assunto: %s

en: subscript
pt_PT: subescrito

en: suggestion
pt_PT: sugestão

en: superscript
pt_PT: superescrito

en: switch
pt_PT: alternador

en: swtch
pt_PT: altern

[ctx: symbolLevel]
en: all
pt_PT: todos

[ctx: symbolLevel]
en: character
pt_PT: carater

[ctx: symbolLevel]
en: most
pt_PT: maioria

[ctx: symbolLevel]
en: none
pt_PT: nenhum

[ctx: symbolLevel]
en: some
pt_PT: alguns

[ctx: symbolPreserve]
en: always
pt_PT: sempre

[ctx: symbolPreserve]
en: never
pt_PT: nunca

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
pt_PT: apenas abaixo do nível de símbolos

[ctx: synth setting]
en: Inflection
pt_PT: Inflexão

[ctx: synth setting]
en: Language
pt_PT: Idioma

[ctx: synth setting]
en: Pitch
pt_PT: Entoação

[ctx: synth setting]
en: Rate
pt_PT: Velocidade

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
pt_PT: Aumento de velocidade

[ctx: synth setting]
en: Variant
pt_PT: Variante

[ctx: synth setting]
en: Voice
pt_PT: Voz

en: tab control
pt_PT: separador

en: tabctl
pt_PT: sep

en: table
pt_PT: tabela

en: table body
pt_PT: corpo de tabela

en: table footer
pt_PT: rodapé de tabela

en: table header
pt_PT: título de tabela

en: table property
pt_PT: propriedades da tabela

en: table with {columnCountText} and {rowCountText}
pt_PT: tabela com {columnCountText} e {rowCountText}

en: tear off menu
pt_PT: menu de arranque

en: term
pt_PT: trm

en: text
pt_PT: texto

en: text "%s" not found
pt_PT: o texto "%s" não foi encontrado

en: text frame
pt_PT: frame de texto

en: text mode
pt_PT: modo texto

en: tgbtn
pt_PT: btCom

en: thick
pt_PT: grosso

en: thick diagonal crosshatch
pt_PT: sombreado grosso diagonal

en: thin
pt_PT: fino

en: thin diagonal crosshatch
pt_PT: sombreado fino diagonal

en: thin diagonal stripe
pt_PT: risca fina diagonal

en: thin horizontal crosshatch
pt_PT: sombreado fino horizontal

en: thin horizontal stripe
pt_PT: risca fina horizontal

en: thin reverse diagonal stripe
pt_PT: risca fina diagonal invertida

en: thin vertical stripe
pt_PT: risca fina vertical

en: through row {row} column {column}
pt_PT: até linha {row} coluna {column}

en: through {endCol}
pt_PT: até {endCol}

en: through {endRow}
pt_PT: até {endRow}

en: thumb control
pt_PT: controlo manual

[ctx: time format]
en: {D} day {H}:{M}:{S}
pt_PT: {D} dia {H}:{M}:{S}

[ctx: time format]
en: {D} days {H}:{M}:{S}
pt_PT: {D} dias {H}:{M}:{S}

en: title bar
pt_PT: barra de título

en: tlbar
pt_PT: barFer

en: tltip
pt_PT: dic

en: to focus
pt_PT: ao cursor do sistema

en: to review
pt_PT: ao cursor de Revisão

en: toggle button
pt_PT: botão de comutação

en: tool bar
pt_PT: barra de ferramentas

en: tool tip
pt_PT: sugestão

en: top edge
pt_PT: limite superior

[ctx: touch action]
en: flick down
pt_PT: varrimento para baixo

[ctx: touch action]
en: flick left
pt_PT: varrimento para a esquerda

[ctx: touch action]
en: flick right
pt_PT: varrimento  para a direita

[ctx: touch action]
en: flick up
pt_PT: varrimento para cima

[ctx: touch action]
en: hold
pt_PT: manter

[ctx: touch action]
en: hover
pt_PT: deslizar

[ctx: touch action]
en: hover down
pt_PT: deslizar para baixo

[ctx: touch action]
en: hover up
pt_PT: deslizar para cima

[ctx: touch action]
en: tap
pt_PT: toque

[ctx: touch action]
en: tap and hold
pt_PT: toque e mantenha

en: track change: {text}
pt_PT: registo de Alterações: {text}

en: tree view
pt_PT: vista em árvore

en: tree view button
pt_PT: botão de vista em árvore

en: tree view item
pt_PT: item de vista em árvore

en: triggered
pt_PT: acionado

en: triple {action}
pt_PT: triplo {action}

en: tv
pt_PT: vá

en: tvbtn
pt_PT: btoVa

en: tvitem
pt_PT: itVá

en: unavailable
pt_PT: indisponível

en: underline
pt_PT: sublinhado

en: underlined
pt_PT: sublinhado

en: unknown
pt_PT: desconhecido

en: unknown %s
pt_PT: desconhecido %s

en: unknown input method
pt_PT: método de entrada desconhecido

en: unknown language
pt_PT: idioma desconhecido

en: unlocked
pt_PT: não bloqueado

en: unread
pt_PT: não lida

en: up arrow
pt_PT: seta acima

en: up-right diagonal line
pt_PT: linha diagonal para cima e para a direita

[ctx: updateCheck]
en: Error checking for update.
    {tip}
pt_PT: Erro ao verificar a atualização.
    {tip}

[ctx: updateCheck]
en: Make sure you are connected to the internet, and the NVDA update mirror URL is valid.
    Mirror URL: {url}
pt_PT: Certifique-se de que está ligado à Internet e que o URL espelho de atualização do NVDA é válido.
    URL espelho: {url}

[ctx: updateCheck]
en: Unable to establish a connection to the NV Access server.
pt_PT: Não foi possível estabelecer uma ligação ao servidor da NV Access.

en: value {valueAxisData}
pt_PT: valor {valueAxisData}

en: vertical align bottom
pt_PT: alinhamento vertical ao fundo

en: vertical align distributed
pt_PT: alinhamento vertical distribuído

en: vertical align justified
pt_PT: alinhamento vertical justificado

en: vertical align middle
pt_PT: alinhamento vertical ao meio

en: vertical align top
pt_PT: alinhamento vertical ao topo

en: vertical borders except outside
pt_PT: limites verticais excepto exteriores

en: vertical stripe
pt_PT: risca vertical

en: video
pt_PT: vídeo

en: view port
pt_PT: porta de visualização

en: visited
pt_PT: visitado

en: vlnk
pt_PT: lnkv

en: volume down
pt_PT: volume abaixo

en: volume up
pt_PT: volume acima

en: white space
pt_PT: espaço em branco

en: window
pt_PT: janela

en: with %s column | with %s columns
pt_PT[0]: com %s coluna
pt_PT[1]: com %s colunas

en: with %s item | with %s items
pt_PT[0]: com %s item
pt_PT[1]: com %s itens

en: with %s row | with %s rows
pt_PT[0]: com %s linha
pt_PT[1]: com %s linhas

en: with {rowCountTranslation} and {colCountTranslation}
pt_PT: com {rowCountTranslation} e {colCountTranslation}

en: wnd
pt_PT: jan

en: word
pt_PT: palavra

en: {author} is editing
pt_PT: {author} está a editar

en: {backgroundColor} background
pt_PT: fundo {backgroundColor}

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
pt_PT: {bookPercentage}%, posição {curLocation} de {maxLocation}

en: {category} ({nbResults} result) | {category} ({nbResults} results)
pt_PT[0]: {category} ({nbResults} resultado)
pt_PT[1]: {category} ({nbResults} resultados)

en: {color1} to {color2}
pt_PT: {color1} em {color2}

en: {color} (default color)
pt_PT: {color} (cor predefinida)

en: {color} on {backgroundColor}
pt_PT: {color} em {backgroundColor}

en: {columnCount} column | {columnCount} columns
pt_PT[0]: {columnCount} coluna
pt_PT[1]: {columnCount} colunas

en: {date} (all day)
pt_PT: {date} (todo o dia)

en: {desc} left and right edges
pt_PT: {desc} limites esquerdo e direito

en: {desc} surrounding border
pt_PT: {desc} limites exteriores

en: {desc} top and bottom edges
pt_PT: {desc} limites inferiores e superiores

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
pt_PT: {desc} linhas diagonais para cima e para a direita e e para baixo e para a direita

en: {distance:.3g} point from bottom slide edge | {distance:.3g} points from bottom slide edge
pt_PT[0]: Afastado {distance:.3g} ponto do bordo inferior do diapositivo
pt_PT[1]: Afastado {distance:.3g} pontos do bordo inferior do diapositivo

en: {distance:.3g} point from left slide edge | {distance:.3g} points from left slide edge
pt_PT[0]: Afastado {distance:.3g} ponto do bordo esquerdo do diapositivo
pt_PT[1]: Afastado {distance:.3g} pontos do bordo esquerdo do diapositivo

en: {distance:.3g} point from right slide edge | {distance:.3g} points from right slide edge
pt_PT[0]: Afastado {distance:.3g} ponto do bordo direito do diapositivo
pt_PT[1]: Afastado {distance:.3g} pontos do bordo direito do diapositivo

en: {distance:.3g} point from top slide edge | {distance:.3g} points from top slide edge
pt_PT[0]: Afastado {distance:.3g} ponto do bordo superior do diapositivo
pt_PT[1]: Afastado {distance:.3g} pontos do bordo superior do diapositivo

en: {distance} from left edge of page
pt_PT: {distance} da borda esquerda da página

en: {distance} from top edge of page
pt_PT: {distance} da borda superior da página

en: {elapsedTime} elapsed
pt_PT: Tempo passado: {elapsedTime}

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
pt_PT: {firstAddress} {firstContent} até {lastAddress} {lastContent}

en: {firstAddress} through {lastAddress}
pt_PT: {firstAddress} até {lastAddress}

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
pt_PT: {firstAddress} {firstValue} até {lastAddress} {lastValue}

en: {hourText} and {minuteText} remaining
pt_PT: {hourText} e {minuteText} restantes

en: {hourText} remaining
pt_PT: {hourText} restante

en: {hours:d} hour | {hours:d} hours
pt_PT[0]: {hours:d} hora
pt_PT[1]: {hours:d} horas

en: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} is covered by the GNU General Public License (Version 2 or later).
    You are free to share or change this software in any way you like as long as it is accompanied by the license and you make all source code available to anyone who wants it.
    This applies to both original and modified copies of this software, plus any derivative works.
    For further details, you can view the license from the Help menu.
    It can also be viewed online at: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html and https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.en.html
    
    {name} is developed by NV Access, a non-profit organisation committed to helping and promoting free and open source solutions for blind and vision impaired people.
    If you find NVDA useful and want it to continue to improve, please consider donating to NV Access. You can do this by selecting Donate from the NVDA menu.
pt_PT: {longName} ({name}) Versão: {version} ({version_detailed}) URL: {url} {copyright} {name} está coberto pela GNU General Public License (Versão 2 ou posterior). É livre para partilhar ou alterar este software da maneira que desejar, desde que ele seja acompanhado pela licença e disponibilize todo o código-fonte para quem quiser.
    Isto aplica-se tanto às cópias originais como às modificadas deste software, além de quaisquer trabalhos derivados. Para mais detalhes, pode visualizar a licença no menu Ajuda. Também pode ser visualizada online em: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html e https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.en.html
    
    O {name} é desenvolvido pela NV Access, uma organização sem fins lucrativos comprometida em ajudar e promover soluções livres e de código aberto para pessoas cegas e com deficiência visual. Se você achar o NVDA útil e quiser que ele continue a melhorar, considere fazer uma doação à NV Access. Você pode fazer isso selecionando Doar no menu do NVDA.

en: {message}
    
    Category: "{category}"
    Option: "{option}"
pt_PT: {message}
    
    Categoria: "{category}"
    Opção: "{option}"

en: {minuteText} remaining
pt_PT: {minuteText} restante

en: {minutes:d} minute | {minutes:d} minutes
pt_PT[0]: {minutes:d} minuto
pt_PT[1]: {minutes:d} minutos

en: {modifier} released
pt_PT: {modifier} solto

en: {numFingers} finger {action} | {numFingers} finger {action}
pt_PT[0]: {numFingers} dedo {action}
pt_PT[1]: {numFingers} dedos {action}

en: {number} of {total}
pt_PT: {number} de {total}

en: {number} {candidate}
pt_PT: {number}  {candidate}

en: {num} suggestion | {num} suggestions
pt_PT[0]: {num} sugestão
pt_PT[1]: {num} sugestões

en: {offset:.3g} centimeter | {offset:.3g} centimeters
pt_PT[0]: {offset:.3g} centímetro
pt_PT[1]: {offset:.3g} centímetros

en: {offset:.3g} character | {offset:.3g} characters
pt_PT[0]: {offset:.3g} caratere
pt_PT[1]: {offset:.3g} carateres

en: {offset:.3g} inch | {offset:.3g} inches
pt_PT[0]: {offset:.3g} polegada
pt_PT[1]: {offset:.3g} polegadas

en: {offset:.3g} millimeter | {offset:.3g} millimeters
pt_PT[0]: {offset:.3g} milímetro
pt_PT[1]: {offset:.3g} milímetros

en: {offset:.3g} pt
pt_PT: {offset:.3g} pontos

en: {profileName} configuration profile active
pt_PT: Perfil de configurações {profileName} ativado

en: {profile} profile activated
pt_PT: Perfil de configurações {profile} ativado

en: {profile} profile deactivated
pt_PT: Perfil de configurações {profile} desativado

en: {remainingTimeFormatted} remaining
pt_PT: Tempo restante: {remainingTimeFormatted}

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
pt_PT: {revisionType} {description}: {text} por {author} em {date}

en: {rowCount} row | {rowCount} rows
pt_PT[0]: {rowCount} linha
pt_PT[1]: {rowCount} linhas

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
pt_PT: série {seriesName} {seriesIndex} de {seriesCount}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
pt_PT: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, nome: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
pt_PT: {seriesName} tipo de linha de tendência: {trendlineType}, nome: {trendlineName}, Etiqueta: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
pt_PT: Tipo de letra com {size:g} pontos

en: {startTime} to {endTime}
pt_PT: {startTime} até {endTime}

en: {start} through {end}
pt_PT: {start} até {end}

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
pt_PT: Estilo {styleName},  nível de alinhamento {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
pt_PT: {symbol} como em {description}

en: {textAttribute} off
pt_PT: {textAttribute} desligado

en: {textAttribute} on
pt_PT: {textAttribute} ligado

en: {totalTime} total
pt_PT: Total: {totalTime}

en: {val:.2f} centimetre | {val:.2f} centimetres
pt_PT[0]: {val:.2f} centímetro
pt_PT[1]: {val:.2f} centímetros

en: {val:.2f} in
pt_PT: {val:.2f} pol

en: {val:.2f} inch | {val:.2f} inches
pt_PT[0]: {val:.2f} polegada
pt_PT[1]: {val:.2f} polegadas

en: {val:g} pt space before paragraph
pt_PT: {val:g} pt espaço antes do parágrafo
