nvda - en to tr_TR translation catalogue (3325 entries)

en:  %s is currently running.
tr_TR:  %s şu anda çalışıyor.

en:  %s module is loaded.
tr_TR:  %s modülü yüklendi.

en:  fraction {fractionValue:.2f} Percent slice {pointIndex} of {pointCount}
tr_TR:  kesir {fractionValue:.2f}, Yüzdelik dilim {pointIndex} bölü {pointCount}

en:  minus
tr_TR:  eksi

en:  square
tr_TR:  Kare

en:  title: {axisTitle}
tr_TR:  başlık: {axisTitle}

en:  {segmentType} {pointIndex} of {pointCount}
tr_TR:  {segmentType} {pointIndex} bölü {pointCount}

en: %d character | %d characters
tr_TR[0]: %d karakter
tr_TR[1]: %d karakter

en: %d percent
tr_TR: yüzde %d

en: %s application
tr_TR: %s uygulaması

en: %s column | %s columns
tr_TR[0]: %s sütun
tr_TR[1]: %s sütun

en: %s cursor
tr_TR: %s imleci

en: %s end
tr_TR: %s sonu

en: %s highlighted
tr_TR: %s vurgulanma

en: %s item | %s items
tr_TR[0]: %s öğe
tr_TR[1]: %s öğe

en: %s keyboard
tr_TR: %s klavye

en: %s mode
tr_TR: %s kipi

en: %s normalized
tr_TR: %s normal

en: %s selected
tr_TR: %s seçildi

en: %s selected instead
tr_TR: yerine %s seçildi

en: %s unselected
tr_TR: %s seçili değil

en: &About add-on...
tr_TR: Eklenti &hakkında...

en: &About...
tr_TR: &Hakkında...

en: &Add
tr_TR: &Ekle

en: &Add-on store...
tr_TR: Eklenti &mağazası...

en: &Alignment
tr_TR: &Hizalama

en: &Annotations
tr_TR: &Bilgi notları

en: &Anywhere
tr_TR: &Her koşulda

en: &Apply
tr_TR: &Uygula

en: &Beep for capitals
tr_TR: Büyük harflerde b&ip sesi çıkar

en: &Beep if typing lowercase letters when caps lock is on
tr_TR: &Büyük harf kilidi açık olduğu halde şift tuşu kullanılıyorsa bip sesi çıkar

en: &Bookmarks
tr_TR: Yer &imleri

en: &Braille viewer
tr_TR: &Braille görüntüleyici

en: &Brightness controls audio coordinates volume
tr_TR: &Seçili bölgelerde dolaşırken fare koordinat sesini yükselt

en: &Buttons
tr_TR: &düğmeler

en: &Categories:
tr_TR: &Kategori:

en: &Charts
tr_TR: &Grafikler

en: &Check for update...
tr_TR: &Güncelleme kontrolü...

en: &Clickable
tr_TR: T&ıklanabilir

en: &Close
tr_TR: &Kapat

en: &Colors
tr_TR: &Renkler

en: &Comment
tr_TR: A&çıklama

en: &Configuration profiles...
tr_TR: &Konfigürasyon profilleri...

en: &Continue
tr_TR: De&vam

en: &Continue running
tr_TR: Geçi&ci Kopyayla Devam Et

en: &Copy version number
tr_TR: &Sürüm sayısını panoya kopyala

en: &Create portable copy...
tr_TR: &Taşınabilir kopya oluştur...

en: &Default dictionary...
tr_TR: &Varsayılan sözlük...

en: &Delayed descriptions for characters on cursor movement
tr_TR: İmle&ç hareket  ettiğinde imlecin üzerinde bulunan karakteri gecikmeli olarak açıkla

en: &Delete
tr_TR: &Sil

en: &Dictionary entries
tr_TR: &Sözlük kayıtları

en: &Diff algorithm:
tr_TR: &Diff algoritması:

en: &Displays to detect automatically:
tr_TR: Otomatik olarak algılanacak &ekranlar:

en: &Donate
tr_TR: Ba&ğışta bulun

en: &Done
tr_TR: Tamamlan&dı

en: &Download update
tr_TR: Güncellemeyi in&dir

en: &Edit
tr_TR: &Düzenle

en: &Editor revisions
tr_TR: &Editör düzenlemeleri

en: &Enable Highlighting
tr_TR: Vurgulamayı &Etkinleştir

en: &Enable browse mode on page load
tr_TR: Sayfa yüklendiğinde &tarama kipini etkinleştir

en: &Errors
tr_TR: &Hatalar

en: &External IP:
tr_TR: &Harici IP:

en: &Figures and captions
tr_TR: &Figürler ve resim yazıları

en: &Font name
tr_TR: &Yazı tipi adı

en: &Form fields
tr_TR: &Form alanları

en: &Generate Key
tr_TR: &Anahtar Oluştur

en: &Graphics
tr_TR: &Grafikler

en: &Groupings
tr_TR: &Gruplandırmalar

en: &Guess object position information when unavailable
tr_TR: Mevcut değilse nesne &konum bilgisini tahmin et

en: &HID keyboard input simulation
tr_TR: &HID klavye simülasyonu

en: &Headings
tr_TR: &Başlıklar

en: &Help
tr_TR: Y&ardım

en: &Help, training and support
tr_TR: &Yardım, eğitim ve destek

en: &Host:
tr_TR: &Ana bilgisayar:

en: &Hover for cell routing
tr_TR: &Hücreyi hareket ettirmek için üzerine gelin

en: &Inflection
tr_TR: &Tonlama

en: &Input table:
tr_TR: G&irdi tablosu:

en: &Install NVDA on this computer
tr_TR: NVDA'y&ı bu bilgisayara kur

en: &Install NVDA...
tr_TR: NVDA'y&ı Kur...

en: &Keep existing desktop shortcut
tr_TR: Mevcut masaüstü &kısayolunu değiştirme

en: &Key:
tr_TR: &Anahtar:

en: &Keyboard layout:
tr_TR: &Klavye düzeni:

en: &Language
tr_TR: Di&l

en: &Level
tr_TR: &Düzey

en: &Line spacing
tr_TR: Satır aralı&ğı

en: &Lists
tr_TR: &Listeler

en: &Maximum number of characters on one line
tr_TR: &Satır başına Maksimum karakter sayısı

en: &Modes available in the 'Cycle sound split mode' command:
tr_TR: 'Ses ayırma kipleri arasında geçiş yapma' komutuyla geçiş yapılabilecek kipler:

en: &Modes available in the Cycle speech mode command:
tr_TR: &Konuşma modları arasında geçiş yapma komutuyla geçiş yapılabilecek konuşma modları:

en: &Move to
tr_TR: Gi&t

en: &Multiple key press timeout (ms):
tr_TR: Çoklu tuş basımı süresi (ms):

en: &New
tr_TR: Ye&ni

en: &No
tr_TR: &Hayır

en: &Not now
tr_TR: &Şimdi değil

en: &Number of lines per page
tr_TR: &Sayfa başına satır sayısı

en: &Output table:
tr_TR: Çıktı tabl&osu:

en: &Pages
tr_TR: &Sayfalar

en: &Paragraph indentation
tr_TR: &Paragraf girintileri

en: &Paragraph style:
tr_TR: &Paragraf kipi:

en: &Pattern
tr_TR: İ&fade

en: &Pitch
tr_TR: &Ses Perdesi

en: &Play audio coordinates when mouse moves
tr_TR: F&are hareketlerinde koordinatları ses çalarak bildir

en: &Play sound when toggling Screen Curtain
tr_TR: Ekran Perdesi açılıp kapanırken ses &çal

en: &Play sounds when starting or exiting NVDA
tr_TR: NVDA başlarken veya ka&panırken ses çal

en: &Postpone update
tr_TR: Güncellemeyi &ertele

en: &Preferences
tr_TR: &Tercihler

en: &Proceed with installation (not recommended)
tr_TR: &Kuruluma devam et (önerilmez)

en: &Punctuation/symbol pronunciation...
tr_TR: Noktalama/imla Söz&lüğü...

en: &Python console
tr_TR: &Python konsolu

en: &Rate
tr_TR: &Hız

en: &References
tr_TR: &Referanslar

en: &Remove
tr_TR: Kaldı&r

en: &Rename
tr_TR: Yeniden Adlandı&r

en: &Replacement
tr_TR: &Olarak değiştir

en: &Revert to saved configuration
tr_TR: &Kaydedilmiş konfigürasyona dön

en: &Review add-ons...
tr_TR: &Eklentileri inceleyin...

en: &Save
tr_TR: &Kaydet

en: &Save configuration
tr_TR: Konfi&gürasyonu kaydet

en: &Save configuration when exiting NVDA
tr_TR: NVDA kapatılırken  &konfigürasyonu kaydet

en: &Select NVDA Modifier Keys
tr_TR: &NVDA değişken tuşlarını seçin

en: &Send actual symbol to synthesizer
tr_TR: &Sentezleyiciye asıl sembolü gönder

en: &Settings...
tr_TR: Ayar&lar...

en: &Sheets
tr_TR: &Sayfalar

en: &Show Braille Viewer on Startup
tr_TR: &Başlangıçta Braille Görüntüleyici'yı Göster

en: &Show Speech Viewer on Startup
tr_TR: &Konuşma Görüntüleyiciyi Başlangıçta Göster

en: &Show cursor
tr_TR: İmleci gö&ster

en: &Show this dialog when NVDA starts
tr_TR: &NVDA açıldığında, bu iletişim kutusunu göster

en: &Simple review mode
tr_TR: &Basit İnceleme kipi

en: &Sound split mode:
tr_TR: &Ses ayırma kipi:

en: &Speech viewer
tr_TR: &Konuşma görüntüleyici

en: &Start the new portable copy after creation
tr_TR: Oluşturulduktan sonra ta&şınabilir kopyayı çalıştır

en: &Symbol:
tr_TR: &sembol:

en: &Symbols
tr_TR: İ&şaretler

en: &Synthesizer:
tr_TR: &Sentezleyici:

en: &Tables
tr_TR: &Tablolar

en: &Temporary dictionary...
tr_TR: Ge&çici sözlük...

en: &Test...
tr_TR: &Test et...

en: &Tools
tr_TR: A&raçlar

en: &Touch typing mode
tr_TR: &Dokunarak yazma modu

en: &Trap all non-command gestures from reaching the document
tr_TR: &Komut tuşu olmayan tuşların belgeye ulaşmasını engelle

en: &Triggers...
tr_TR: &Tetikleyiciler...

en: &Type
tr_TR: &Tür

en: &URL:
tr_TR: &Adres:

en: &Update now
tr_TR: Şimdi &güncelle

en: &Update to NVDA {version}
tr_TR: NVDA'yı {version} sürümüne &güncelle

en: &Use CapsLock as an NVDA modifier key
tr_TR: Büyük harf kilidini NVDA t&uşu olarak kullan

en: &User Guide
tr_TR: &Kullanıcı Rehberi

en: &View License
tr_TR: &Lisansı görüntüle

en: &Voice
tr_TR: S&es

en: &Voice dictionary...
tr_TR: Ses sö&zlüğü...

en: &Yes
tr_TR: &Evet

en: (normal configuration)
tr_TR: (normal konfigürasyon)

en: 0 matches
tr_TR: Eşleşme yok

en: 1.5 line spacing
tr_TR: 1.5 satır aralığı

en: 100 percent Stacked Area
tr_TR: %100 Yığılmış Alan

en: 100 percent Stacked Bar
tr_TR: Yüzde 100 Yığılmış çubuk

en: 100 percent Stacked Column
tr_TR: %100 Yığılmış Sütun

en: 100 percent Stacked Cone Bar
tr_TR: Yüzde 100 Koni Yığılmış Çubuk

en: 100 percent Stacked Cone Column
tr_TR: Yüzde 100 Koni Yığılmış Sütun

en: 100 percent Stacked Cylinder Bar
tr_TR: Yüzde 100 Silindir Yığılmış Çubuk

en: 100 percent Stacked Cylinder Column
tr_TR: Yüzde 100 Silindir Yığılmış Sütun

en: 100 percent Stacked Line
tr_TR: %100 Yığılmış Çizgi

en: 100 percent Stacked Line with Markers
tr_TR: İşaretçileriyle ile %100 Yığılmış Çizgi

en: 100 percent Stacked Pyramid Bar
tr_TR: Yüzde 100 Piramit Yığılmış Çubuk

en: 100 percent Stacked Pyramid Column
tr_TR: Yüzde 100 Piramit Yığılmış Sütun

en: 12.5% gray
tr_TR: %12.5 gri

en: 25% gray
tr_TR: % 25 gri

en: 3D 100 percent Stacked Bar
tr_TR: 3-B %100 Yığılmış Çubuk

en: 3D 100 percent Stacked Column
tr_TR: 3-B %100 Yığılmış Sütun

en: 3D Area
tr_TR: 3-B Alan

en: 3D Clustered Bar
tr_TR: 3-B Kümelenmiş Çubuk

en: 3D Clustered Column
tr_TR: 3-B Kümelenmiş Sütun

en: 3D Column
tr_TR: 3-B sütun

en: 3D Cone Column
tr_TR: 3D Koni Sütun

en: 3D Cylinder Column
tr_TR: 3D Silindir Sütun

en: 3D Line
tr_TR: 3-B Çizgi

en: 3D Pie
tr_TR: 3-B Pasta

en: 3D Pyramid Column
tr_TR: 3-B Piramit Sütun

en: 3D Stacked Area
tr_TR: 3-B Yığılmış Alan

en: 3D Stacked Bar
tr_TR: 3-B Yığılmış Çubuk

en: 3D Stacked Column
tr_TR: 3-B Yığılmış Sütun

en: 3D Surface
tr_TR: 3-B Yüzey

en: 3D Surface (wireframe)
tr_TR: (Tel çerçeve) 3-B Yüzey

en: 50% gray
tr_TR: % 50 gri

en: 6.25% gray
tr_TR: %6.25 gri

en: 75% gray
tr_TR: % 75 gri

en: A dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
tr_TR: NVDA'yla birlikte kullanılan tüm sesleri etkileyecek, Varsayılan sözlüğü düzenleyebileceğiniz iletişim kutusu

en: A dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
tr_TR: Geçici sözlük oluşturabileceğiniz iletişim kutusu

en: A dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
tr_TR: Yalnızca kullanmakta olduğunuz konuşmacıyı etkileyecek sözlük girişi yapabileceğiniz İletişim kutusu

en: A free and open source screen reader for Microsoft Windows
tr_TR: Microsoft Windows için Açık kaynak ve ücretsiz Ekran Okuyucu

en: A pattern is required.
tr_TR: Bir model gerekiyor.

en: A portable copy already exists in the directory '{portableDirectory}'. Do you want to update it?
tr_TR: '{portableDirectory}' dizininde bir taşınabilir kopya zaten mevcut. Güncellemek istiyor musunuz?

en: A previous copy of NVDA has been found on your system. This copy will be updated.
tr_TR: Sisteminizde NVDA'nın önceki sürümlerinden birinin kurulu olduğu algılandı. Bu kopya güncellenecek.

en: A profile cannot have an empty name.
tr_TR: Bir profilin adı boş olamaz.

en: A version of this add-on is already installed. Would you like to update {summary} version {curVersion} to version {newVersion}?
tr_TR: Bu eklentinin bir sürümü zaten kurulu. {summary} eklentisinin {curVersion} sürümünü {newVersion} sürümüne yükseltmek ister misiniz?

en: About NVDA
tr_TR: NVDA hakkında

en: Action unavailable in NVDA Windows Store version
tr_TR: Eylem, NVDA Windows Mağazası sürümünde kullanılamıyor

en: Action unavailable in a temporary version of NVDA
tr_TR: Eylem, NVDA'nın geçici kopyasında kullanılamıyor

en: Action unavailable in secure context
tr_TR: Eylem güvenli bağlamda kullanılamıyor

en: Action unavailable while Windows is locked
tr_TR: Windows kilitliyken eylem kullanılamıyor

en: Action unavailable while a dialog requires a response
tr_TR: İletişim kutusu yanıt gerektirirken eylem kullanılamıyor

en: Action unavailable while the braille mode is set to speech output
tr_TR: Braille kipi konuşmayı görüntüle olarak ayarlıyken eylem kullanılamaz

en: Action unavailable. Braille is tethered to focus
tr_TR: Komut kullanılamaz. Braille, sistem odağına göre hareket ediyor

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Activates or deactivates the {profile} configuration profile
tr_TR: {profile} konfigürasyon profilini Etkinleştirir veya devre dışı bırakır

en: Activates the Add-on Store to browse and manage add-on packages for NVDA
tr_TR: NVDA için hazırlanmış eklenti paketlerinin kurulup yönetilebilmesi için NVDA Eklenti Mağazası'nı çalıştırır

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
tr_TR: Python konsolu etkinleştirir. öncelikle geliştiriciler için faydalı

en: Activates the current object in the document
tr_TR: Belgede üzerinde bulunulan nesneyi etkinleştirir

en: Activates the text at the cursor if possible
tr_TR: Mümkünse imleç konumundaki metni etkinleştirir

en: Add Dictionary Entry
tr_TR: Sözlük girişi ekle

en: Add Symbol
tr_TR: İşaret Ekle

en: Add-on Installation
tr_TR: Eklenti Kurulumu

en: Add-on Store
tr_TR: Eklenti mağazası

en: Add-ons cannot be installed in the Windows Store version of NVDA
tr_TR: NVDA Windows Mağazası sürümüne eklenti kurulamaz

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Afrikaans grade 1
tr_TR: Güney Afrika Hollanda lehçesi derece 1

en: Afrikaans grade 2
tr_TR: Güney Afrika Hollanda lehçesi derece 2

en: Akkadian (Borger) grade 1
tr_TR: Akatça (Borger) derece 1

en: Akkadian (US) grade 1
tr_TR: Akatça (ABD) derece 1

en: All add-ons are now disabled. They will be re-enabled on the next restart unless you choose to disable them again.
tr_TR: Tüm eklentiler şimdi devre dışı bırakılıyor. Tekrar devre dışı bırakmadığınız taktirde bir sonraki yeniden başlatma sonrasında yeniden etkinleştirilecekler.

en: All caps on
tr_TR: Tümü büyük açık

en: All dots
tr_TR: Tüm noktalar

en: Allow NV Access to gather NVDA usage statistics
tr_TR: NV Access'in NVDA kullanım istatistiklerini toplamasına izin ver

en: Allow automatic updates to install incompatible add-ons
tr_TR: Otomatik güncellemelerin uyumsuz eklentileri kurmasına izin ver

en: Allow skim &reading in Say All
tr_TR: Tümünü oku&rken atlamaya izin ver

en: Alpha numeric input
tr_TR: Alfa numerik girdi

en: Already connected
tr_TR: Zaten bağlı

en: Already in a content recognition result
tr_TR: Zaten içerik tanıma sonucu gösteriliyor

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
tr_TR: Satır {rowNumber} sütun {columnNumber}  zaten sütun başlığı olarak ayarlanmış

en: Already set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
tr_TR: Satır {rowNumber} sütun {columnNumber} zaten satır başlığı olarak ayarlanmış

en: Already set {address} as start of column headers
tr_TR: {address} zaten başlık sütunu olarak ayarlanmış

en: Already set {address} as start of row headers
tr_TR: {address} zaten satır başlığı olarak ayarlanmış

en: Always
tr_TR: Her zaman

en: Always duck
tr_TR: Ses zayıflaması açık, her zaman

en: Always fill display
tr_TR: Her zaman ekranı doldur

en: Always include short character &description when announcing candidates
tr_TR: Önerileri seslen&dirirken daima kısa karakter tanımlarını da kullan

en: An error has caused this feature ({title}) to be unavailable at this time. Restarting NVDA or Windows may solve this problem.
tr_TR: Bir hatadan dolayı ({title}) özelliği şu an mevcut değil. NVDA'yı veya Windows'u yeniden başlatarak sorun çözülebilir.

en: An error has caused this feature to be unavailable at this time. Restarting NVDA or Windows may solve this problem.
tr_TR: Bir hatadan dolayı bu özellik şu an mevcut değil. NVDA'yı veya Windows'u yeniden başlatarak sorun çözülebilir.

en: An existing NVDA installation has been detected, but its version cannot be determined. If you are attempting to install an earlier version of NVDA, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
tr_TR: Varolan NVDA kurulumu algılandı ancak sürümü belirlenemedi. NVDA'nın önceki bir sürümünü kurmaya çalışıyorsanız, sürümü kurmadan önce bu kurulumu iptal edip NVDA'yı tamamen kaldırın.

en: An existing copy of NVDA has been detected in the chosen directory, but its version cannot be determined. If you are attempting to downgrade to an earlier version of NVDA, you should cancel this operation and create a new portable copy.
tr_TR: Seçtiğiniz dizinde NVDA'nın bir kopyası algılandı ancak sürümü belirlenemedi. NVDA'nın önceki bir sürümünü kurmaya çalışıyorsanız, bu işlemi iptal edip yeni bir taşınabilir kopya oluşturun.

en: Annotations
tr_TR: Bilgi notları

en: Announce &selected candidate
tr_TR: Seçili öneriyi &seslendir

en: Announces the current selection in edit controls and documents. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions. Pressing four times shows it in a browsable message.
tr_TR: Düzenleme denetimlerinde ve belgelerde mevcut seçimi seslendirir. İki kez basıldığında bilgi harf harf okunur. Üç kez basıldığında bilgi kodlanarak okunur. Dört kez basıldığında bilgi pencerede görüntülenir.

en: Answer to:
tr_TR: Yanıt:

en: Any
tr_TR: Her sürüm

en: Appointment {subject}, {time}
tr_TR: Randevu {subject}, {time}

en: Arabic 8 dot computer braille
tr_TR: Arapça 8 nokta bilgisayar braille

en: Arabic grade 1
tr_TR: Arapça Derece 1

en: Arabic grade 2
tr_TR: Arapça derece 2

en: Are you sure you want to install this add-on?
    Only install add-ons from trusted sources.
    Addon: {summary} {version}
tr_TR: Bu eklentiyi kurmak istediğinize emin misiniz? Yalnızca  güvenilir kaynaklardan temin ettiğiniz eklentileri kurmanızı öneririz.
    Eklenti: {summary} {version}

en: Are you sure you want to remove all the entries in this dictionary?
tr_TR: Bu sözlükteki tüm girdileri kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to reset all gestures to their factory defaults?
    
    			All of your user defined gestures, whether previously set or defined during this session, will be lost.
    			This cannot be undone.
tr_TR: Tüm hareketleri fabrika varsayılanlarına sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?
    
    			Bu oturum sırasında ya da önceden ayarlanmış veya tanımlanmış olsun, kullanıcı tanımlı tüm girdi hareketleri silinecektir.
    			Bu geri alınamaz.

en: Area
tr_TR: Alan

en: Arti&cles
tr_TR: Ma&kaleler

en: Assamese grade 1
tr_TR: Assam dili derece 1

en: At least one NVDA modifier key must be set. Caps lock will remain as an NVDA modifier key.
tr_TR: En azından bir tuş NVDA tuşu olarak belirlenmelidir. Büyük harf kilidi NVDA tuşu olarak belirlendi.

en: At least one key must be used as the NVDA key.
tr_TR: En azından bir tuş NVDA tuşu olarak belirlenmelidir.

en: At least one sound split mode has to be checked.
tr_TR: En az bir ses ayırma kipi işaretli olmalıdır.

en: At least two speech modes have to be checked.
tr_TR: En az iki konuşma modu işaretlenmelidir.

en: Attachments
tr_TR: Ekler

en: Attempt to cancel speech for expired focus events:
tr_TR: Süresi dolmuş odak etkinlikleri içinKonuşmayı iptal etmeyi dene:

en: Audio
tr_TR: Ses

en: Audio d&ucking mode:
tr_TR: Ses &zayıflaması modu:

en: Audio ducking not supported
tr_TR: Ses zayıflaması desteklenmiyor

en: Audio indication of focus and browse modes
tr_TR: Odak kipi ile tarama kipi arasındaki geçişi ses çalarak bildir

en: Audio output &device:
tr_TR: Ses &Çıkış cihazı:

en: Automatic
tr_TR: Otomatik

en: Automatic &Say All on page load
tr_TR: Sayfa yüklendiğinde otomatik olarak hep&sini okumaya başla

en: Automatic &updates:
tr_TR: Otomatik &güncellemeler:

en: Automatic (prefer Diff Match Patch)
tr_TR: Otomatik (Diff Match Patch'i tercih et)

en: Automatic (prefer UIA)
tr_TR: Otomatik (UIA'yı tercih et)

en: Automatic (prefer selective)
tr_TR: Otomatik (seçimliyi tercih et)

en: Automatic ({name})
tr_TR: Otomatik ({name})

en: Automatic dialect switching (when supported)
tr_TR: Destekleniyorsa, konuşma lehçesini otomatik olarak değiştir

en: Automatic focus mode for caret movement
tr_TR: Sistem düzenleme imleci hareket ettiğinde otomatik  olarak Odak kipine geç

en: Automatic focus mode for focus changes
tr_TR: Odak değiştiğinde otomatik olarak odak kipine geç

en: Automatic language and dialect switching on
tr_TR: Otomatik dil ve lehçe değiştirme açık

en: Automatic language switching (when supported)
tr_TR: Destekleniyorsa, konuşma dilini otomatik olarak değiştir

en: Automatic language switching off
tr_TR: Otomatik dil değiştirme kapalı

en: Automatic language switching on
tr_TR: Otomatik dil değiştirme açık

en: Automatic refresh disabled
tr_TR: Otomatik Yenileme Devre Dışı

en: Automatic refresh enabled
tr_TR: Otomatik Yenileme Etkin

en: Automatically check for &updates to NVDA
tr_TR: Otomatik g&üncelleme kontrolü

en: Automatically report all available &candidates
tr_TR: Mev&cut tüm önerileri otomatik olarak seslendir

en: Automatically say all on result
tr_TR: Sonuç penceresinde otomatik olarak tümünü oku

en: Avoid splitting &words when possible
tr_TR: Mümkün olduğunda &sözcükleri bölmemeye çalış

en: BCC:
tr_TR: Gizli:

en: Bar of Pie
tr_TR: Pasta çubuğu

en: Baseline
tr_TR: Temel hiza

en: Bashkir grade 1
tr_TR: Başkurt derece 1

en: Baum/HumanWare/APH/Orbit braille displays
tr_TR: Baum/HumanWare/APH/orbit braille ekranları

en: Beep
tr_TR: Bip sesi çıkar

en: Beep and speak progress bar updates
tr_TR: Aşama çubuğu güncellemelerini bip sesiyle ve konuşarak bildir

en: Beep for progress bar updates
tr_TR: Aşama çubuğu güncellemelerini bip sesiyle bildir

en: Begins interaction with math content
tr_TR: Matematiksel içerikle etkileşime başlar

en: Belarusian computer braille
tr_TR: Belarusça bilgisayar braille

en: Belarusian literary braille
tr_TR: Belarusça edebi braille

en: Belarusian literary braille (detailed)
tr_TR: Belarusça edebi braille (ayrıntılı)

en: Bengali grade 1
tr_TR: Bengalce derece 1

en: Beta or dev
tr_TR: Beta veya dev

en: Bitmap placeholder
tr_TR: Resim Yer tutucusu

en: Blink cursor
tr_TR: İmleç sinyali

en: Block &quotes
tr_TR: Alıntı &Blokları

en: Bluetooth Serial: {port} ({deviceName})
tr_TR: Bluetooth seri: {port} ({deviceName})

en: Bold off
tr_TR: Kalın kapalı

en: Bold on
tr_TR: Kalın açık

en: Both Colors and Styles
tr_TR: Renkler ve stiller

en: Both host and key must be set.
tr_TR: Host ve anahtar ayarlanmalı.

en: Both port and key must be set.
tr_TR: Hem port hem anahtar ayarlanmalı.

en: Bottom
tr_TR: Alt

en: Braille &display:
tr_TR: Braille &ekran:

en: Braille Display Error
tr_TR: Braille Ekran hatası

en: Braille Unicode normalization default ({default})
tr_TR: Braille unikod normalleştirmesi varsayılanı ({default})

en: Braille Unicode normalization {state}
tr_TR: Braille unikod normalleştirmesi {state}

en: Braille cursor %s
tr_TR: Braille imleç %s

en: Braille cursor is turned off
tr_TR: Braille imleci kapalı

en: Braille cursor off
tr_TR: Braille imleç kapalı

en: Braille cursor on
tr_TR: Braille imleç açık

en: Braille destination
tr_TR: Braille çıkış yeri

en: Braille display
tr_TR: Braille ekran

en: Braille focus context presentation: %s
tr_TR: Braille odak bağlam sunumu: %s

en: Braille font attributes
tr_TR: Yazı tipi özniteliklerini braille ile göster

en: Braille inp&ut
tr_TR: &Braille girişi

en: Braille input disabled
tr_TR: Braille girişi devre dışı

en: Braille input enabled
tr_TR: Braille girişi etkin

en: Braille mode {brailleMode}
tr_TR: Braille kipi {brailleMode}

en: Braille mode:
tr_TR: Braille kipi:

en: Braille move system caret when routing review cursor %s
tr_TR: Braille inceleme imlecini taşırken sistem düzenleme imlecini hareket ettir %s

en: Braille move system caret when routing review cursor default (%s)
tr_TR: Braille inceleme imlecini taşırken sistem düzenleme imlecini hareket ettir varsayılan (%s)

en: Braille show messages %s
tr_TR: Braille mesaj gösterimi %s

en: Braille show selection %s
tr_TR: Braille seçim gösterimi %s

en: Braille show selection default (%s)
tr_TR: Braille seçimi göster varsayılan (%s)

en: Braille tethered %s
tr_TR: Braille hareketi %s

en: Braille viewer disabled
tr_TR: Braille görüntüleyici devre dışı bırakıldı

en: Braille viewer enabled
tr_TR: Braille görüntüleyici etkin

en: Browse Mode
tr_TR: Tarama Kipi

en: Browse mode
tr_TR: Tarama kipi

en: Browse...
tr_TR: Gözat...

en: Bubble
tr_TR: Kabarcık

en: Bubble with 3D effects
tr_TR: 3-B efektli kabarcık

en: Bulgarian 8 dot computer braille
tr_TR: Bulgarca 8 noktalı bilgisayar braille

en: Bulgarian grade 1
tr_TR: Bulgarca derece1

en: Burmese grade 1
tr_TR: Burma dili derece1

en: Burmese grade 2
tr_TR: Burma dili derece2

en: C&hange...
tr_TR: De&ğiştir...

en: CC:
tr_TR: Bilgi:

en: COM Registration Fixing Tool Failed
tr_TR: COM kayıt tamir aracı başarısız oldu

en: Can't change the active profile while an NVDA dialog is open
tr_TR: Bir NVDA iletişim kutusu açıkken etkin konfigürasyon profili değiştirilemez

en: Can't find the documentation window.
tr_TR: Belge penceresi bulunamıyor.

en: Can't select text, press twice to copy
tr_TR: Metin seçilemiyor, kopyalamak için iki kez basın

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Candidate
tr_TR: Önerilen

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber} in column headers
tr_TR: Sütun başlıklarında satır {rowNumber} sütun {columnNumber} bulunamadı

en: Cannot find row {rowNumber} column {columnNumber} in row headers
tr_TR: Satır başlıklarında satır {rowNumber} sütun {columnNumber} bulunamadı

en: Cannot find {address}    in row headers
tr_TR: {address}    satır başlıkları içinde bulunamadı

en: Cannot find {address} in column headers
tr_TR: Sütun başlıklarında {address} bulunamadı

en: Cannot install NVDA add-on from {path}.
    You must be running NVDA to be able to install add-ons.
tr_TR: {path} konumundaki NVDA eklentisi kurulamıyor.
    Eklentileri kurabilmek için NVDA'nın çalışıyor olması gerekir.

en: Capital pitch change percentage
tr_TR: Büyük harflerde ses perdesi değişim yüzdesi

en: Caps off
tr_TR: Büyük harfler kapalı

en: Caret movement timeout (in ms)
tr_TR: Düzenleme imleç hareketi zaman aşımı süresi (ms cinsinden)

en: Case &sensitive
tr_TR: Büyük-küçük harf  &duyarlı

en: Catalan grade 1
tr_TR: Katalonca derece1

en: Category {categoryAxisData}:
tr_TR: Kategori: {categoryAxisData}

en: Cell &borders:
tr_TR: Hücre &sınırları:

en: Cell c&oordinates
tr_TR: Hücre k&oordinatları

en: Center Title placeholder
tr_TR: Ana başlık Yer tutucusu

en: Central Kurdish grade 1
tr_TR: Merkezi Kürtçe derece 1

en: Change selected symbol
tr_TR: Seçili sembolün okunuşunu değiştir

en: Change tracking off
tr_TR: Değişiklik izlemesi kapalı

en: Change tracking on
tr_TR: Değişiklik izlemesi açık

en: Change...
tr_TR: Değiştir...

en: Changes were made to add-ons. You must restart NVDA for these changes to take effect. Would you like to restart now?
tr_TR: Yeni eklenen, kaldırılan ya da statüsü değiştirilen eklentiler var. Değişikliklerin etkili olması için NVDA'yı yeniden başlatmalısınız. Şimdi yeniden başlatılsın mı?

en: Character: {character}
    Replacement: {replacement}
tr_TR: Karakter: {character}
    Belirlenmiş seslendirme metni: {replacement}

en: Chart Elements
tr_TR: Grafik Öğeleri

en: Chart area
tr_TR: Grafik alanı

en: Chart area, height: {chartAreaHeight}, width: {chartAreaWidth}, top: {chartAreaTop}, left: {chartAreaLeft}
tr_TR: Grafik alanı, yükseklik: {chartAreaHeight}, genişlik: {chartAreaWidth}, üst: {chartAreaTop}, sol: {chartAreaLeft}

en: Chart placeholder
tr_TR: Şema Yer tutucusu

en: Chart title: {chartTitle}
tr_TR: Grafik Başlığı: {chartTitle}

en: Chart title: {chartTitle}, type: {chartType}
tr_TR: Grafik başlığı: {chartTitle}, tür: {chartType}

en: Checking for Update
tr_TR: Güncel sürüm Denetleniyor

en: Checking for update
tr_TR: Güncel Sürüm denetleniyor

en: Chichewa (Malawi) literary braille
tr_TR: Çevaca (Malavi) edebi braille

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System
tr_TR: Çince (Çin, Mandarin) Derece 1

en: Chinese (China, Mandarin) Current Braille System (no tones)
tr_TR: Çince (Çin, Mandarin) mevcut braille sistemi (tonlamasız)

en: Chinese (China, Mandarin) Double-phonic Braille System
tr_TR: Çince (Çin, Mandarin) Derece 1

en: Chinese (Hong Kong, Cantonese)
tr_TR: Çince (Hong Kong, Cantonese)

en: Chinese (Taiwan, Mandarin)
tr_TR: Çince (Taiwan, Mandarin)

en: Chinese common braille (simplified Chinese characters)
tr_TR: Çince yaygın braille (basitleştirilmiş Çince karakterler)

en: Clear the output pane
tr_TR: Çıktı panosunu temizle

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
tr_TR: Mevcut fare konumuna bir kez sol tıklar

en: Clicks the right mouse button at the current touch position. This is generally used to activate a context menu.
tr_TR: Geçerli dokunma konumunda sağ fare düğmesini tıklatır. Bu genellikle bir bağlam menüsünü etkinleştirmek için kullanılır.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
tr_TR: Mevcut fare konumuna bir kez sağ tıklar

en: Clipboard
tr_TR: Pano

en: Clipboard received
tr_TR: Pano alındı

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Clustered Bar
tr_TR: Kümelenmiş Çubuk

en: Clustered Column
tr_TR: Kümelenmiş Sütun

en: Clustered Cone Bar
tr_TR: Kümelenmiş Koni Çubuk

en: Clustered Cone Column
tr_TR: Kümelenmiş Koni Sütun

en: Clustered Cylinder Bar
tr_TR: Kümelenmiş Silindir Çubuk

en: Clustered Pyramid Bar
tr_TR: Kümelenmiş Piramit Çubuk

en: Clustered Pyramid Column
tr_TR: Kümelenmiş Piramit Sütun

en: Collapsed
tr_TR: Daraltıldı

en: Columns
tr_TR: Sütunlar

en: Command line option: {langDesc}
tr_TR: Komut satırı seçeneği: {langDesc}

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first column cells automatically set as row headers.
tr_TR: Komut Bu belge türünde desteklenmiyor. Tabloların ilk sütun hücreleri otomatik olarak satır başlıkları olarak ayarlanır.

en: Command not supported in this type of document. The tables have their first row cells automatically set as column headers.
tr_TR: Komut Bu belge türünde desteklenmiyor. Tabloların ilk satır hücreleri otomatik olarak sütun başlıkları olarak ayarlanır.

en: Commands &Quick Reference
tr_TR: K&omutlar İçin Çabuk Rehber

en: Commands Quick Reference
tr_TR: Komutlar İçin Çabuk Rehber

en: Commen&ts
tr_TR: yoru&mlar

en: Comment
tr_TR: Açıklama

en: Comment thread: {comment}  by {author}
tr_TR: Yorum dizisi: {comment}  {author} tarafından

en: Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} reply | Comment thread: {comment}  by {author} with {numReplies} replies
tr_TR[0]: Yorum dizini: {comment}   {author} tarafından {numReplies} yanıt
tr_TR[1]: Yorum dizini: {comment}   {author} tarafından {numReplies} yanıt

en: Comment: {comment} by {author}
tr_TR: Açıklama: {comment}, yazan: {author}

en: Comment: {comment} by {author} on {date}
tr_TR: Açıklama: {comment}, {author} tarafından, {date}

en: Comments
tr_TR: Açıklamalar

en: Composition
tr_TR: Kompozisyon

en: Configuration
tr_TR: Konfigürasyon

en: Configuration File Error
tr_TR: Konfigürasyon dosyasında hata

en: Configuration Profiles
tr_TR: Konfigürasyon Profilleri

en: Configuration applied
tr_TR: Kaydedilmiş konfigürasyona geri dönüldü

en: Configuration profile triggers disabled
tr_TR: Konfigürasyon Profilleri tetikleyicisi devre dışı

en: Configuration profile triggers enabled
tr_TR: Konfigürasyon Profilleri tetikleyicisi etkin

en: Configuration profiles
tr_TR: Konfigürasyon profilleri

en: Configuration restored to factory defaults
tr_TR: Fabrika ayarlarına dönüldü

en: Configuration saved
tr_TR: Konfigürasyon kaydedildi

en: Configure how much information NVDA will present about controls. These options apply to focus reporting and NVDA object navigation, but not when reading text content e.g. web content with browse mode.
tr_TR: NVDA'nın kontroller hakkında ne kadar bilgi sunacağını ayarlayın. Bu seçenekler, sistem odağı aktarılırken ve NVDA nesne sunumu için geçerlidir, ancak metin içeriğini tarama kipinde okurken geçerli değildir.

en: Configure visual aids.
tr_TR: Görsel yardımcıları yapılandır.

en: Confirm Deletion
tr_TR: Silmeyi onaylayın

en: Connect
tr_TR: Bağlan

en: Connect and do not ask again for this server
tr_TR: Bağlan ve bu sunucu için bir daha sorma

en: Connect...
tr_TR: Bağlan...

en: Connected
tr_TR: Bağlandı

en: Connecting
tr_TR: Bağlanılıyor

en: Content is not visible
tr_TR: İçerik görünür değil

en: Copied link
tr_TR: Kopyalanan bağlantı

en: Copied to clipboard
tr_TR: Panoya kopyalandı

en: Copied to clipboard: {text}
tr_TR: Panoya kopyalandı: {text}

en: Copied: {text}
tr_TR: Kopyalandı: {text}

en: Copies content of the status bar  of current application to the clipboard.
tr_TR: Geçerli uygulamanın durum çubuğunun içeriğini panoya kopyalar.

en: Coptic 8 dot computer braille
tr_TR: Coptic 8 noktalı bilgisayar braille

en: Coptic grade 1
tr_TR: Koptik derece 1

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Copy &link
tr_TR: Bağ&lantıyı kopyala

en: Copy &portable configuration to current user account
tr_TR: Taşınabilir ko&pya konfigürasyonunu mevcut kullanıcı hesabına kopyala

en: Copy current &user configuration
tr_TR: Mevcut k&ullanıcı konfigürasyonunu kopyala

en: Copy navigation focus to clipboard
tr_TR: Dolaşım odağını panoya kopyala

en: Copying Settings
tr_TR: Ayarlar Kopyalanıyor

en: Copyright (C) {years} NVDA Contributors
tr_TR: Kopyahakkı (C) {years} NVDA'ya katkıda bulunanlar

en: Corners
tr_TR: Köşeler

en: Could not disable screen curtain
tr_TR: Ekran perdesi devre dışı bırakılamadı

en: Could not enable screen curtain
tr_TR: Ekran perdesi etkinleştirilemiyor

en: Could not gracefully terminate the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
tr_TR: Aşağıdaki görsellik iyileştirme sağlayıcıları İncelikle sonlanadırılamadı:
    {providerNames}

en: Could not gracefully terminate the {providerName} vision enhancement provider
tr_TR: {providerName} görsel Geliştirme sağlayıcısı öncelikli olarak sonlandırılamadı

en: Could not load the %s synthesizer.
tr_TR: %s Sentezleyicisi yüklenemiyor.

en: Could not load the following vision enhancement providers:
    {providerNames}
tr_TR: Aşağıdaki Görsel İyileştirme sağlayıcıları yüklenemedi:
    {providerNames}

en: Could not load the {display} display.
tr_TR: {display} ekranı Yüklenemedi.

en: Could not load the {providerName} vision enhancement provider
tr_TR: {providerName} Görsel İyileştirme sağlayıcısı yüklenemedi

en: Could not save configuration - probably read only file system
tr_TR: Konfigürasyon kaydedilemiyor. Muhtemelen salt okunur dosya sistemi

en: Could not save configuration; see the log for more details.
tr_TR: Konfigürasyon kaydedilemedi, daha fazla detay için günlüğe bakın.

en: Couldn't copy to clipboard.
tr_TR: Panoya kopyalanamadı.

en: Create &desktop icon and shortcut key (control+alt+n)
tr_TR: Masaüstü ikonu ve &kısayol tuşu oluştur (control+alt+n)

en: Create &portable copy
tr_TR: Taşınabilir ko&pya oluştur

en: Create Portable NVDA
tr_TR: Taşınabilir NVDA kopyası oluştur

en: Create a &new folder for the portable copy
tr_TR: Taşınabilir kopya için &yeni klasör oluştur

en: Creating Portable Copy
tr_TR: Taşınabilir Kopya Oluşturuluyor

en: Croatian 8 dot computer braille
tr_TR: Hırvatça 8 noktalı bilgisayar braille

en: Croatian grade 1
tr_TR: Hırvatça derece 1

en: Cuneiform (transliterated) grade 1
tr_TR: Çivi yazısı (Latin alfabesi) derece 1

en: Cuneiform (transliterated, compact diacritics) grade 1
tr_TR: Çivi yazısı (latin alfabesi, sıkıştırılmış fonetik işaretler) derece 1

en: Current application (%s)
tr_TR: Aktif uygulama (%s)

en: Cursor blink rate (ms)
tr_TR: İmleç titreşimi (MS)

en: Cursor shape for &focus:
tr_TR: &Odak için imleç şekli:

en: Cursor shape for &review:
tr_TR: &İnceleme için imleç şekli:

en: Cycle through the braille Unicode normalization states
tr_TR: Braille unikod normalleştirme kipleri arasında geçiş yapar

en: Cycle through the braille cursor shapes
tr_TR: Braille imleç şekilleri arasında dolaşır

en: Cycle through the braille move system caret when routing review cursor states
tr_TR: İnceleme imlecini taşırken sistem düzenleme imlecini hareket ettirme ayarları arasında geçiş yapar

en: Cycle through the braille show messages modes
tr_TR: Braille mesaj gösterimi kipleri arasında dolaşır

en: Cycle through the braille show selection states
tr_TR: Braille seçim gösterimi şekilleri arasında dolaşır

en: Cycle through the possible modes to report table row and column headers
tr_TR: Tablo satır ve sütun başlık bildirimi modları arasında geçiş yapar

en: Cycle through the speech Unicode normalization states
tr_TR: Konuşma unikod normalleştirme kipleri arasında geçiş yapar

en: Cycles between available touch modes
tr_TR: Mevcut dokunma kipleri arasında geçiş yapar

en: Cycles between speech modes.
tr_TR: Konuşma modları arasında geçiş yapar.

en: Cycles font attribute reporting between speech, braille, speech and braille, and off.
tr_TR: Yazı tipi özniteliklerini bildirme ayarının konuşma, braille, konuşma ve braille ve kapalı seçenekleri arasında geçiş yapar.

en: Cycles through audio ducking modes which determine when NVDA lowers the volume of other sounds
tr_TR: NVDA'nın diğer seslerin seviyesini düşürmesiyle ilgili ses zayıflama modları arasında dolaşır

en: Cycles through line indentation settings
tr_TR: Satır girintilerinin bildirim seçenekleri arasında geçiş yapar

en: Cycles through options for how to report spelling or grammar errors
tr_TR: Yazım bveya dilbilgisi hatalarının bildirilmesiyle ilgili ayarlar arasında geçiş yapar

en: Cycles through options for when to speak typed characters.
tr_TR: Yazılan karakterlerin nerede seslendirileceğini belirleyen seçenekler arasında geçiş yapar.

en: Cycles through options for when to speak typed words.
tr_TR: Yazılan sözcüklerin nerede seslendirileceğini belirleyen seçenekler arasında geçiş yapar.

en: Cycles through paragraph navigation styles
tr_TR: Paragraf dolaşım kipleri arasında geçiş yapar

en: Cycles through sound split modes
tr_TR: Ses ayırma kipleri arasında geçiş yapar

en: Cycles through speech symbol levels which determine what symbols are spoken
tr_TR: Noktalama ve işaretlerin seslendirilme düzeyleri arasında dolaşır

en: Cycles through the available languages for Windows OCR
tr_TR: Mevcut Windows OCR dilleri arasında dolaşır

en: Cycles through the cell border reporting settings
tr_TR: Hücre sınırı bildirim ayarları arasında geçiş yapar

en: Cycles through the possible choices for automatic language switching: off, language only and language and dialect.
tr_TR: Mevcut otomatik dil ddeğiştirme ayarları arasında geçiş yapar: Kapalı, dil değiştirme ve dil ve lehçe değiştirme.

en: Czech 8 dot computer braille
tr_TR: Çekçe 8 noktalı bilgisayar braille

en: Czech grade 1
tr_TR: Çekçe Derece 1

en: DRAFT
tr_TR: Taslak

en: Danish 6 dot grade 1
tr_TR: Danca 6 nokta derece 1

en: Danish 6 dot grade 1 (1993)
tr_TR: Danca 6 nokta derece 1 (1993)

en: Danish 6 dot grade 2
tr_TR: Danca 6 nokta derece 2

en: Danish 6 dot grade 2 (1993)
tr_TR: Danca 6 nokta derece 2 (1993)

en: Danish 8 dot computer braille
tr_TR: Danimarkaca 8 noktalı bilgisayar braille

en: Danish 8 dot computer braille (1993)
tr_TR: Danimarkaca 8 noktalı bilgisayar braille (1993)

en: Danish 8 dot grade 1
tr_TR: Danca 8 nokta derece1

en: Danish 8 dot grade 1 (1993)
tr_TR: Danca 8 nokta derece1 (1993)

en: Danish 8 dot grade 2
tr_TR: Danca 8 dot derece 2

en: Danish 8 dot grade 2 (1993)
tr_TR: Danca 8 dot derece 2 (1993)

en: Dash
tr_TR: Tire

en: Dashed heavy
tr_TR: Kalın tireli

en: Dashed long
tr_TR: Uzun tireli

en: Dashed long heavy
tr_TR: Kalın uzun tireli

en: Data Label
tr_TR: Veri Etiketi

en: Data Table
tr_TR: Veri Tablosu

en: Data validation prompt: {0}
tr_TR: Veri doğrulama istemi: {0}

en: Date placeholder
tr_TR: Tarih Yer tutucusu

en: Date:
tr_TR: Tarih:

en: Debug logging
tr_TR: Hata ayıklama günlüğü

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
tr_TR: Sentezleme ayar zincirindeki aktif halka için geçerli değeri azaltır

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
tr_TR: Sentezleyici zincirinde mevcut ayarı daha büyük adımda azaltır

en: Default (Yes)
tr_TR: Varsayılan (Evet)

en: Default ({defaultChannel})
tr_TR: Varsayılan ({defaultChannel})

en: Default ({default})
tr_TR: Varsayılan ({default})

en: Default dictionary
tr_TR: Varsayılan sözlük

en: Default output device
tr_TR: Varsayılan çıkış cihazı

en: Default update &channel:
tr_TR: Varsayılan güncelleme &kanalı:

en: Delete all trusted fingerprints
tr_TR: Tüm güvenilir parmak izlerini sil

en: Desktop
tr_TR: Masaüstü

en: Destination of: {name}
tr_TR: {name} linkinin web adresi

en: Dictionary Entry Error
tr_TR: Sözlük giriş hatası

en: Diffing
tr_TR: Fark bulma

en: Directory Exists
tr_TR: Dizin mevcut

en: Disabled
tr_TR: Devre dışı

en: Disabled speak character when routing cursor in text
tr_TR: İmleç braille ekran tuşlarıyla yönlendirildiğinde imleç altındaki karakteri seslendir, kapalı

en: Disconnect
tr_TR: Bağlantıyı kes

en: Disconnected
tr_TR: Bağlantı kesildi

en: Dismiss the recognition result
tr_TR: Tanıma sonucunu dikkate alma

en: Display
tr_TR: Görüntü

en: Display Unit Label
tr_TR: Görüntü Birimi Etiketi

en: Display nonprinting characters
tr_TR: Yazdırılmayan karakterleri göster

en: Displays one of the recent messages
tr_TR: En son iletilerden birini gösterir

en: Displays the destination URL of the link at the position of caret or focus in a window, instead of just speaking it. May be preferred by braille users.
tr_TR: Düzenleme imlecinin veya odağın üzerinde bulunduğu linkin yönlendirdiği web adresini okumak yerine bir pencerede gösterir. Braille kullananlar tarafından tercih edilebilir.

en: Distribution:
tr_TR: Dağıtım:

en: Do not report font attributes
tr_TR: Yazı tipi özniteliklerini bildirme

en: Do not update
tr_TR: Güncelleme yapma

en: Do&n't save
tr_TR: Kaydet&me

en: Document Formatting
tr_TR: Belge Formatları

en: Document Navigation
tr_TR: Belge dolaşımı

en: Document formatting
tr_TR: Belge biçimlendirme

en: Document information
tr_TR: Belge Bilgileri

en: Document review
tr_TR: Belge incelemesi

en: Documentation
tr_TR: Dokümantasyon

en: Dot 8
tr_TR: 8'inci nokta

en: Dot dash
tr_TR: Nokta tire

en: Dot dash heavy
tr_TR: Kalın nokta tire

en: Dot dot dash
tr_TR: Nokta nokta tire

en: Dot dot dash heavy
tr_TR: Kalın nokta nokta tire

en: Dot firm&ness
tr_TR: &Nokta sertliği

en: Dots 7 and 8
tr_TR: 7 ve 8'inci noktalar

en: Dotted
tr_TR: Noktalı

en: Dotted heavy
tr_TR: Kalın noktalı

en: Double
tr_TR: Çift

en: Double line spacing
tr_TR: Çift satır aralığı

en: Doughnut
tr_TR: Halka

en: Down Bars
tr_TR: Aşağıya Çubuklar

en: Downloading
tr_TR: İndiriliyor

en: Downloading Update
tr_TR: Güncelleme indiriliyor

en: Drop Lines
tr_TR: Damla çizgiler

en: Duck when outputting speech and sounds
tr_TR: Ses zayıflaması açık, NVDA konuşurken

en: Dutch 6 dot
tr_TR: Felemenkçe 8 nokta

en: Dutch 8 dot
tr_TR: Felemenkçe 8 nokta

en: E&mphasis
tr_TR: &Vurgu

en: E&xit
tr_TR: &Çıkış

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
tr_TR: İmle&ç altındaki sözcüğü bilgisayar braille olarak genişlet

en: E&xtra dictionaries for character and symbol processing:
tr_TR: Karakter ve sembol işleme için &ekstra sözlükler:

en: Each word capitalized
tr_TR: Her sözcüğün ilk harfini büyük yap

en: EcoBraille displays
tr_TR: EcoBraille ekranlar

en: Edge of table
tr_TR: Tablo sınırı

en: Edit Dictionary Entry
tr_TR: Sözlük Kaydını düzenle

en: Editable Text
tr_TR: Düzenlenebilir Metin

en: Editing note for cell {address}
tr_TR: {address} hücresi için not düzenleniyor

en: Editing profile {profile}
tr_TR: {profile} profili düzenleniyor

en: Elapsed time not available
tr_TR: Geçen süre mevcut değil

en: Elements
tr_TR: Ögeler

en: Elements List
tr_TR: Öge listesi

en: Empty slide
tr_TR: Boş slayt

en: Emulate key press: {emulateGesture}
tr_TR: Taklit edilecek tuş: {emulateGesture}

en: Emulated system keyboard keys
tr_TR: Taklit sistem klavye tuşları

en: Emulates pressing %s on the system keyboard
tr_TR: Sistem klavyesinde %s tuşuna basılmış gibi yapar

en: Enable
tr_TR: Etkinleştir

en: Enable loading custom code from Developer Scratchpad directory
tr_TR: Geliştirici Scratchpad dizininden özel kod yüklemeyi etkinleştir

en: Enable mouse &tracking
tr_TR: Fare izlemeyi e&tkinleştir

en: Enable touch interaction support
tr_TR: Dokunmatik etkileşim desteğini etkinleştir

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Enabled logging categories
tr_TR: Etkin günlük kategorileri

en: Enabled speak character when routing cursor in text
tr_TR: İmleç braille ekran tuşlarıyla yönlendirildiğinde imleç altındaki karakteri seslendir, açık

en: Enabling Screen Curtain will make the screen of your computer completely black. Ensure you will be able to navigate without any use of your screen before continuing. 
    
    Do you wish to continue?
tr_TR: Ekran Perdesini Etkinleştirmek, bilgisayarınızın ekranını tamamen karartır. Devam etmeden önce ekransız bilgisayar kullanabileceğinizden emin olun. 
    
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Endnotes
tr_TR: Son notlar

en: English (U.K.) 8 dot computer braille
tr_TR: İngilizce (b.k.) 8 noktalı bilgisayar braille

en: English (U.K.) grade 1
tr_TR: İngilizce (B.K.) Derece 1

en: English (U.K.) grade 2
tr_TR: İngilizce (B.K.) Derece 2

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
tr_TR: ABD İngilizcesi 6 noktalı bilgisayar braille

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
tr_TR: ABD İngilizcesi 8 noktalı bilgisayar braille

en: English (U.S.) grade 1
tr_TR: ABD İngilizcesi Derece 1

en: English (U.S.) grade 2
tr_TR: ABD İngilizcesi Derece 2

en: English North American Braille Computer Code
tr_TR: İngilizce Kuzey Amerika Braille Bilgisayar Kodu

en: English grade 3
tr_TR: İngilizce derece3

en: Enter gesture to emulate:
tr_TR: Taklit için hareket girin:

en: Enter input gesture:
tr_TR: Girdi hareketini girin:

en: Erases the last entered braille cell or character
tr_TR: En son girilen Braille hücreyi ya da karakteri siler

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error Bars
tr_TR: Hata Çubukları

en: Error Connecting
tr_TR: Bağlanma Hatası

en: Error Copying
tr_TR: Kopyalama Hatası

en: Error activating profile.
tr_TR: Konfigürasyon profili etkinleştirme hatası.

en: Error copying NVDA user settings
tr_TR: NVDA kullanıcı ayarlarının kopyalanmasında hata

en: Error creating profile - probably read only file system.
tr_TR: Profil oluşturma hatası  - muhtemelen salt okunur dosya sistemi.

en: Error deleting profile.
tr_TR: Profil silme hatası.

en: Error downloading update.
tr_TR: Güncelleme indirilirken hata oluştu.

en: Error in appModule %s
tr_TR: Uygulama Modülü hatası %s

en: Error renaming profile.
tr_TR: Profil yeniden adlandırma hatası.

en: Error saving configuration profile triggers - probably read only file system.
tr_TR: Konfigürasyon profili tetikleyicisi kaydetme hatası - muhtemelen salt okunur dosya sistemi.

en: Error saving log: %s
tr_TR: Kayıt hatası: %s

en: Error saving user defined gestures - probably read only file system.
tr_TR: Kullanıcı tanımlı hareket kaydedilemiyor. Muhtemelen salt okunur dosya sistemi.

en: Error: {errorText}
tr_TR: Hata: {errorText}

en: Esperanto grade 1
tr_TR: Esperanto derece 1

en: Estonian grade 0
tr_TR: Estonyaca Derece 0

en: Ethiopic grade 1
tr_TR: Etyopyaca Derece 1

en: Eurobraille displays
tr_TR: Eurobraille ekranlar

en: Even pages footer
tr_TR: Çift sayfa altlığı

en: Even pages header
tr_TR: Çift sayfa başlığı

en: Execute a previously downloaded NVDA update
tr_TR: Daha önce indirilmiş güncellemeyi yükle

en: Exit
tr_TR: Kapat

en: Exit NVDA
tr_TR: NVDA'dan çık

en: Exit math interaction
tr_TR: Matematiksel etkileşimden çık

en: Expanded
tr_TR: Genişletildi

en: Expanded symbol ({lang})
tr_TR: Genişletilmiş sembol ({lang})

en: Exploded 3D Pie
tr_TR: Ayrılmış 3-B Pasta

en: Exploded Doughnut
tr_TR: Ayrılmış halka

en: Exploded Pie
tr_TR: Ayrılmış Pasta

en: Explore NVDA user configuration directory
tr_TR: NVDA kullanıcı konfigürasyon  dizinine gözat

en: Exponential
tr_TR: Üstel

en: Failed to compile text paragraph regular expression: %s
tr_TR: %s metin paragrafı düzenli ifadesi derlenemedi

en: Failed to create portable copy: {error}.
tr_TR: Taşınabilir kopya oluşturma işlemi başarısız: {error}.

en: Failed to install add-on from %s
tr_TR: %s konumundaki eklenti kurulamadı

en: Failed to open add-on package file at %s - missing file or invalid file format
tr_TR: %s konumundaki eklenti paketi dosyası açılamadı - eksik dosya ya da bozuk dosya formatı

en: Feature unavailable.
tr_TR: Özellik kullanılamıyor.

en: File in Use
tr_TR: Dosya Kullanılıyor

en: Filipino grade 2
tr_TR: Filipin dili derece 2

en: Fill display for context changes
tr_TR: Bağlam değişimleri için ekranı doldur

en: Filled Radar
tr_TR: Doldurulmuş Radar

en: Filter b&y:
tr_TR: Filtr&eleme kriteri:

en: Find
tr_TR: Ara

en: Finnish 6 dot
tr_TR: Fince 6 dot

en: Finnish 8 dot computer braille
tr_TR: Finnce 8 noktalı bilgisayar braille

en: First page footer
tr_TR: İlk sayfa altlığı

en: First page header
tr_TR: İlk sayfa başlığı

en: Fix COM Registrations
tr_TR: COM kayıtlarını tamir et

en: Floor
tr_TR: Zemin

en: Fo&rmulas
tr_TR: &Formüller

en: Focus context presentation:
tr_TR: Odak içerik sunumu:

en: Focus mode
tr_TR: Odak kipi

en: Follow &mouse cursor
tr_TR: Fare i&mlecini takip et

en: Follow System &Caret
tr_TR: Sistem düzenleme imle&cini takip et

en: Follow system &focus
tr_TR: Sistem odağını &takip et

en: Font
tr_TR: Yazı tipi

en: Font &size
tr_TR: Yazı tipi &boyutu

en: Font attrib&utes
tr_TR: Yazı tipi &öznitelikleri

en: Footer placeholder
tr_TR: Altbilgi Yer tutucusu

en: Footnotes
tr_TR: Dipnotlar

en: Formatting
tr_TR: Biçim

en: Formatting &display
tr_TR: Biçimlendirme &görünümü

en: Forward to:
tr_TR: Yönlendir:

en: Fra&mes
tr_TR: &Çerçeveler

en: Freedom Scientific Focus/PAC Mate series
tr_TR: Freedom Scientific Focus/PAC Mate serisi

en: French (unified) 6 dot computer braille
tr_TR: Fransızca ) 6 noktalı bilgisayar braille

en: French (unified) 8 dot computer braille
tr_TR: Fransızca 8 noktalı bilgisayar braille

en: French (unified) grade 2
tr_TR: Fransızca (Birleşik) derece 2

en: From:
tr_TR: Kimden:

en: Full shaped mode
tr_TR: Tam biçim kipi

en: Full width
tr_TR: Tam genişlik

en: General
tr_TR: Genel

en: Georgian literary braille
tr_TR: Gürcüce edebi braille

en: German 6 dot computer braille
tr_TR: Almanca 6 noktalı bilgisayar braille

en: German 8 dot computer braille
tr_TR: Almanca 8 noktalı bilgisayar braille

en: German grade 0
tr_TR: Almanca derece 0

en: German grade 0 (detailed)
tr_TR: Almanca derece 0 (ayrıntılı)

en: German grade 1
tr_TR: Almanca derece 1

en: German grade 1 (detailed)
tr_TR: Almanca derece1 (ayrıntılı)

en: German grade 2
tr_TR: Almanca derece 2

en: German grade 2 (detailed)
tr_TR: Almanca 2. derece (ayrıntılı)

en: Get External &IP
tr_TR: Harici &IP'yi al

en: Graphic
tr_TR: Grafik

en: Greek (Greece)
tr_TR: Yunanca

en: Greek international braille (2-cell accented letters)
tr_TR: Yunanca uluslararası braille (2 hücreli aksanlı harfler)

en: Greek international braille (single-cell accented letters)
tr_TR: Yunanca uluslararası braille (1 hücreli aksanlı harfler)

en: Gridlines are visible
tr_TR: Kılavuz çizgileri görünür

en: Gujarati grade 1
tr_TR: Gujarati dili derece 1

en: H&eaders
tr_TR: b&aşlıklar

en: HID keyboard input simulation is unavailable.
tr_TR: HID klavye simülasyonu devre dışı.

en: HID keyboard simulation disabled
tr_TR: HID klavye simülasyonu devre dışı

en: HID keyboard simulation enabled
tr_TR: HID klavye simülasyonu etkin

en: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille series
tr_TR: HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille serisi

en: Half shaped mode
tr_TR: Yarı biçim kipi

en: Half width
tr_TR: Yarım genişlik

en: Handle keys from other &applications
tr_TR: B&aşka uygulamaların tuşlarını işle

en: Handled by application
tr_TR: Uygulama tarafından kontrol edilir

en: Handout Master view
tr_TR: İzleyici ana görünümü

en: Handy Tech braille displays
tr_TR: Handy Tech Braille Ekranları

en: Has appointment
tr_TR: Randevu var

en: Has conditional formatting
tr_TR: Koşullu biçimlendirme var

en: Has data validation
tr_TR: Veri doğrulaması var

en: Header placeholder
tr_TR: Üstbilgi Yer tutucusu

en: Hebrew (Biblical) IHBC
tr_TR: İbranice (İncil) IHBC

en: Hebrew (Biblical) Slim
tr_TR: İbranice (İncil) küçültülmüş

en: Hebrew (Biblical) full cantillation
tr_TR: İbranice (İncil) tam makamlı

en: Hebrew computer braille
tr_TR: İbranice bilgisayar braille

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Hi Lo Lines
tr_TR: Hi Lo Çizgiler

en: Hide nonprinting characters
tr_TR: Yazdırılmayan karakterleri gizle

en: High-Low-Close
tr_TR: En yüksek-En düşük-Kapanış

en: Highlight browse &mode cursor
tr_TR: &Tarama kipi imlecini vurgula

en: Highlight navigator &object
tr_TR: &Nesne sunucusunu vurgula

en: Highlight system fo&cus
tr_TR: &Sistem odağını vurgula

en: Highlighted (mar&ked) text
tr_TR: V&urgulanan (işaretlenmiş) metin

en: Hindi grade 1
tr_TR: Hintçe Derece 1

en: Host must be set.
tr_TR: Ana bilgisayar ayarlanmalıdır.

en: HumanWare Brailliant BI/B series / BrailleNote Touch
tr_TR: HumanWare Brailliant BI/B serisi / BrailleNote Touch

en: Hungarian 8 dot computer braille
tr_TR: Macarca 8 noktalı bilgisayar braille

en: Hungarian grade 1
tr_TR: Macarca derece 1

en: Hungarian grade 2
tr_TR: Macarca derece 2

en: I have read and &agree to the license agreement
tr_TR: Lisans sözleşmesini &okudum ve onaylıyorum

en: I understand that changing these settings may cause NVDA to function incorrectly.
tr_TR: Bu ayarların değiştirilmesinin NVDA'nın yanlış çalışmasına neden olabileceğini anlıyorum.

en: I&nput gestures...
tr_TR: Gir&di Hareketleri...

en: I&nterrupt speech while scrolling
tr_TR: Kaydırma sırası&nda konuşmayı kesme

en: IME closed
tr_TR: IME kapandı

en: IME opened
tr_TR: IME açıldı

en: IP address
tr_TR: IP Adressi

en: Icelandic 8 dot computer braille
tr_TR: Izlanda dili 8 noktalı bilgisayar braille

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
tr_TR: Birkez basıldığında saati, iki kez basıldığında da tarihi söyler

en: If pressed once, the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor is selected. If pressed twice, the text is copied to the clipboard
tr_TR: Bir kez basıldığında, daha önce başlangıç işareti konan yerle, inceleme imlecinin mevcut pozisyonu arasındaki metni seçer. İki kez basılırsa metin panoya kopyalanır

en: Ignore &blank lines for line indentation reporting
tr_TR: Satır gi&rintilerini bildirirken boş satırları yok say

en: Ignore blank lines for line indentation reporting off
tr_TR: Satır girintilerini bildirirken boş satırları yok say, kapalı

en: Ignore blank lines for line indentation reporting on
tr_TR: Satır girintilerini bildirirken boş satırları yok say, açık

en: Ignore mouse input from other &applications
tr_TR: Diğer uygulamalardan fare girdisini &yok say

en: In order to improve NVDA in the future, NV Access wishes to collect usage data from running copies of NVDA.
    
    Data includes Operating System version, NVDA version, language, country of origin, plus certain NVDA configuration such as current synthesizer, braille display and braille table. No spoken or braille content will be ever sent to NV Access. Please refer to the User Guide for a current list of all data collected.
    
    Do you wish to allow NV Access to periodically collect this data in order to improve NVDA?
tr_TR: NVDA'nın iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için NVAccess çalışan NVDA kopyalarından kullanım verilerini toplamak istiyor.
    
    Toplanacak veriler, İşletim Sistemi sürümü, NVDA sürümü, dil, menşe ülke, artı mevcut synthesizer, braille ekran ve braille tablo gibi bazı NVDA konfigürasyon öğeleridir. Konuşmaya ya da kabartmaya çevrilen hiçbir içerik hiçbir suretle NVAccess'e gönderilmez. Toplanacak veri listesi  için kullanıcı rehberini inceleyebilirsiniz.
    
    NVAccess'in bu verileri NVDA'yı geliştirmek için kullanmak amacıyla peryodik olarak toplamasına izin veriyor musunuz?

en: Include l&ayout tables
tr_TR: Düzen tabl&olarını göster

en: Incompatible Add-ons
tr_TR: Uyumsuz Eklentiler

en: Incompatible add-ons
tr_TR: Uyumsuz eklentiler

en: Incompatible reason
tr_TR: Uyumsuzluk nedeni

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
tr_TR: Sentezleme ayar zincirindeki aktif halka için geçerli değeri artırır

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring in a larger step
tr_TR: Sentezleyici zincirinde mevcut ayarı daha büyük adımda arttırır

en: Input
tr_TR: Girdi

en: Input Composition
tr_TR: Girdi Kompozisyonu

en: Input Gestures
tr_TR: Girdi Hareketleri

en: Input Message is {message}
tr_TR: Girdi mesajı is {message}

en: Input Message is {title}: {message}
tr_TR: Girdi mesajı, {title}: {message}

en: Inputs braille dots via the braille keyboard
tr_TR: Kabartma klavye üzerinden braille alfabesi girişi yapar

en: Install NVDA
tr_TR: NVDA'yı kur

en: Install pending &update
tr_TR: &Bekleyen güncellemeyi kur

en: Install pending update
tr_TR: Bekleyen güncellemeyi kur

en: Installation of {summary} {version} has been blocked. The minimum NVDA version required for this add-on is {minimumNVDAVersion}, your current NVDA version is {NVDAVersion}
tr_TR: {summary} {version} kurulumu engellendi. Bu eklenti için gereken minimum NVDA sürümü {minimumNVDAVersion}, geçerli NVDA sürümünüz {NVDAVersion}

en: Installing Add-on
tr_TR: Eklenti kuruluyor

en: Installing NVDA
tr_TR: NVDA kuruluyor

en: Installing NVDA when connected to NVDA Remote Access as the controlled computer is not recommended.
tr_TR: NVDA uzaktan erişime kontrol edilen bilgisayar olarak bağlıyken NVDA'yı kurmak önerilmez.

en: Insufficient Privileges
tr_TR: Yetersiz yetki

en: International Phonetic Alphabet
tr_TR: Uluslararası fonetik alfabe

en: Invalid configuration
tr_TR: Yanlış konfigürasyon

en: Irish grade 1
tr_TR: İrlandaca derece 1

en: Irish grade 2
tr_TR: İrlandaca derece 2

en: Israeli grade 1
tr_TR: İsrail derece 1

en: Italian 6 dot computer braille
tr_TR: Italyanca 6 noktalı bilgisayar braille

en: Italian 8 dot computer braille
tr_TR: Italyanca 8 noktalı bilgisayar braille

en: Italic off
tr_TR: İtalik kapalı

en: Italic on
tr_TR: İtalik açık

en: Japanese (Kantenji) literary braille
tr_TR: Belarusça edebi braille

en: Japanese (Rokuten Kanji) Braille
tr_TR: Japonca (Rokuten Kanji) Braille

en: Justified
tr_TR: İki yana yaslı

en: Kannada grade 1
tr_TR: Kannada derece 1

en: Kashmiri grade 1
tr_TR: Keşmir grade 1

en: Kazakh grade 1
tr_TR: Kazakçah derece1

en: Key words:
tr_TR: Anahtar sözcükler:

en: Keyboard
tr_TR: Klavye

en: Khmer grade 1
tr_TR: Kmerce derece1

en: Kinyarwanda literary braille
tr_TR: Kinyarwanda edebi braille

en: Korean grade 1
tr_TR: Korece derece 1

en: Korean grade 1 (2006)
tr_TR: Korece derece 1 (2006)

en: Korean grade 2
tr_TR: Korece derece 2

en: Korean grade 2 (2006)
tr_TR: Korece derece 2 (2006)

en: L&icense
tr_TR: L&isans

en: L&ogging level:
tr_TR: &Günlük tutma seviyesi:

en: Lan&dmarks
tr_TR: Sını&r imleri

en: Lan&dmarks and regions
tr_TR: Sınır imleri ve b&ölgeler

en: Landscape
tr_TR: Yatay

en: Language Configuration Change
tr_TR: Dil konfigürasyon değişikliği

en: Lao Grade 1
tr_TR: Laoca derece 1

en: Latvian grade 1
tr_TR: Letonya Dili Derece 1

en: Left
tr_TR: Sol

en: Left aligned
tr_TR: Sola hizalı

en: Left click
tr_TR: Sol tık

en: Left mouse button lock
tr_TR: Sol fare kilitli

en: Left mouse button unlock
tr_TR: Sol fare kilitli değil

en: Legacy
tr_TR: Eski

en: Legend entry for series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
tr_TR: Dizi için gösterge girişi {seriesName} {seriesIndex} bölü {seriesCount}

en: Legend entry {legendEntryIndex} of {legendEntryCount}
tr_TR: Legend {legendEntryIndex} / {legendEntryCount}

en: Legend key for Series {seriesName} {seriesIndex} of {seriesCount}
tr_TR: Dizi için gösterge anahtarı {seriesName} {seriesIndex} bölü {seriesCount}

en: Less than 1 minute remaining
tr_TR: 1 dakikadan az kaldı

en: Level
tr_TR: Düzey

en: License Agreement
tr_TR: Lisans Sözleşmesi

en: Lin&ks
tr_TR: &Linkler

en: Line
tr_TR: Çizgi

en: Line &indentation reporting:
tr_TR: Satır gi&rintilerinin bildirimi:

en: Line &numbers
tr_TR: Satır nu&maraları

en: Line with Markers
tr_TR: İşaretçileri olan çizgi

en: Linear
tr_TR: Doğrusal

en: Link has no apparent destination
tr_TR: Linkin yönlendirdiği belirli bir web adresi yok

en: Link type
tr_TR: Link türü

en: Lists various types of elements in this document
tr_TR: Bu belgedeki çeşitli öğeleri listeler

en: Lists various types of elements in this spreadsheet
tr_TR: Bu çalışma sayfasındaki çeşitli öğeleri listeler

en: Lithuanian 6 dot
tr_TR: Litvanyaca 6 nokta

en: Lithuanian 8 dot
tr_TR: Litvanyaca 8 nokta

en: Load Chromium virtual buffer when document busy.
tr_TR: Belge meşgulken Chromium sanal arabelleğini yükle.

en: Loading NVDA. Please wait...
tr_TR: NVDA açılıyor, lütfen bekleyin...

en: Loading document...
tr_TR: Belge yükleniyor...

en: Lock screen not secure while using NVDA
tr_TR: NVDA kullanılırken giriş ekranı güvenli değil

en: Locks or unlocks the left mouse button
tr_TR: Sol fareyi kilitleyip açar

en: Locks or unlocks the right mouse button
tr_TR: Sağ fareyi kilitleyip açar

en: Log
tr_TR: Günlük

en: Log fragment copied to clipboard
tr_TR: Günlük parçası panoya kopyalandı

en: Log fragment start position marked, press again to copy to clipboard
tr_TR: Günlük parçası başlangıç konumu işaretlendi, panoya kopyalamak için tekrar basın

en: Log is unavailable
tr_TR: Log kullanılamıyor

en: Logarithmic
tr_TR: Logaritmik

en: Logs information about the current navigator object which is useful to developers and activates the log viewer so the information can be examined.
tr_TR: Özellikle geliştiricilerin faydalanması için, mevcut nesne hakkında log tutar ve bu bilginin incelenmesi için log göstericiyi açar.

en: Lowercase
tr_TR: Küçük

en: Luganda literary braille
tr_TR: Luganda edebi braille

en: Macedonian grade 1
tr_TR: Makedonca derece1

en: Major Gridlines
tr_TR: Ana Kılavuz Çizgileri

en: Make screen black (immediate effect)
tr_TR: Ekranı karart, (anında devreye girer)

en: Make sure you are connected to the internet and the URL is correct.
tr_TR: İnternete bağlı olduğunuzdan ve adresin doğru olduğundan emin olun.

en: Malay grade 2
tr_TR: Malay dili derece 2

en: Malayalam grade 1
tr_TR: Malayalam derece 1

en: Manipuri grade 1
tr_TR: Manipuri derece 1

en: Manual Activation
tr_TR: Manuel Etkinleştirme

en: Manual activate
tr_TR: Manuel etkinleştir

en: Manual activation
tr_TR: Manuel etkinleştirme

en: Manual deactivate
tr_TR: Manuel devre dışı bırak

en: Marathi grade 1
tr_TR: Marathi derece 1

en: Mark the current end of the log as the start of the fragment to be copied to clipboard by pressing again.
tr_TR: Tuşa tekrar basarak mevcut günlüğün sonunu panoya kopyalanacak günlük parçasının başlangıcı olarak ayarlayın.

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be selected or copied
tr_TR: İnceleme imlecinin mevcut konumunu panoya kopyalanacak ya da seçilecek metnin başlangıcı olarak işaretler

en: Master Thumbnails
tr_TR: Ana Parmak Ucu

en: Math interaction not supported.
tr_TR: Matematiksel etkileşim desteklenmiyor.

en: Media Clip placeholder
tr_TR: Medya klibi Yer tutucusu

en: Message &timeout (sec)
tr_TR: Mesaj &zaman aşımı (san)

en: Microsoft Speech API version 4
tr_TR: Microsoft Speech API sürüm 4

en: Microsoft Speech API version 5 (32 bit)
tr_TR: Microsoft Speech API sürüm 5 (32 bit)

en: Microsoft Speech API version 5 (64 bit)
tr_TR: Microsoft Speech API sürüm 5 (64 bit)

en: Microsoft UI Automation
tr_TR: Microsoft UI Otomasyonu

en: Minor Gridlines
tr_TR: İkincil Kılavuz Çizgiler

en: Mirror server
tr_TR: Kopya sunucusu

en: Miscellaneous
tr_TR: Çeşitli

en: Mixed case
tr_TR: Küçük büyük karışık

en: Modes available in the 'Cycle sound split mode' command
tr_TR: 'Ses ayırma kipleri arasında geçiş yapma' komutundaki kipler

en: Modes available in the Cycle speech mode command
tr_TR: Konuşma modları arasında geçiş yapma komutuyla geçiş yapılabilecek konuşma modları

en: Mongolian grade 1
tr_TR: Moğolca derece 1

en: Mongolian grade 2
tr_TR: Moğolca derece 2

en: Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the Insert and numpad Insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help, and access other NVDA functions.
tr_TR: NVDA'yı kullanmak için gerekli olan komutların çoğunda, başka tuşlara basmadan önce NVDA tuşunu basılı tutmanız gerekir.
    Varsayılan olarak insört ve numaratör insört tuşları NVDA tuşu olarak kullanılabilir.
    Dilerseniz NVDA'yı, büyük harf kilidini de NVDA tuşu olarak kullanacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
    NVDA menüsüne gitmek için dilediğiniz zaman NVDA+n tuşlarına basın.
    Bu menüden NVDA'nın ayarlarını değiştirebilir, yardım alabilir ve diğer işlevlere ulaşabilirsiniz.

en: Mouse
tr_TR: Fare

en: Mouse audio coordinates off
tr_TR: Fare hareketlerinde koordinatları ses çalarak bildir , kapalı

en: Mouse audio coordinates on
tr_TR: Fare hareketlerinde koordinatları ses çalarak bildir , açık

en: Mouse text unit resolution %s
tr_TR: Fare metin birim çözünürlüğü %s

en: Mouse tracking off
tr_TR: Fare izleme kapalı

en: Mouse tracking on
tr_TR: Fare izleme açık

en: Move focus
tr_TR: Odağı taşı

en: Move navigator object to mouse
tr_TR: Nesne sunucusunu fare konumuna taşı

en: Move system caret when ro&uting review cursor
tr_TR: &İnceleme imlecini taşırken sistem düzenleme imlecini hareket ettir

en: Move the review cursor to the position marked as the start of text to be selected or copied
tr_TR: İnceleme imlecini, panoya kopyalanacak ya da seçilecek metnin başlangıcı olarak işaretlenmiş konuma taşır

en: Move to focus
tr_TR: Odağa git

en: Move to the next result
tr_TR: Sonraki sonuca git

en: Move to the previous result
tr_TR: Önceki sonuca git

en: Moved above %s
tr_TR: %s üstüne taşındı

en: Moved above blank paragraph
tr_TR: Boş paragraf üstüne taşındı

en: Moved below %s
tr_TR: %s altına taşındı

en: Moved below blank paragraph
tr_TR: Boş paragraf altına taşındı

en: Movement by page not supported
tr_TR: Sayfaya göre hareket desteklenmiyor

en: Moves past the end of the container element, such as a list or table
tr_TR: Liste veya tablo gibi öge bloklarının dışına çıkar

en: Moves the braille display to the current focus
tr_TR: Geçerli odağa Braille ekranı taşır

en: Moves the braille display to the next line
tr_TR: Braille ekranını bir sonraki satıra taşır

en: Moves the braille display to the previous line
tr_TR: Braille ekranını bir önceki satıra taşır

en: Moves the focus out of the current embedded object and into the document that contains it
tr_TR: Odağı geçerli gömülü nesnenin dışına ve onu içeren belgeye taşır

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
tr_TR: Fare imlecini nesne sunucusunun konumuna taşır

en: Moves the navigator object and focus to the first row
tr_TR: Nesne sunucusunu ve odağı ilk satıra taşır

en: Moves the navigator object and focus to the last row
tr_TR: Nesne sunucusunu ve odağı son satıra taşır

en: Moves the navigator object and focus to the next row
tr_TR: Nesne sunucusunu ve odağı sonraki satıra taşır

en: Moves the navigator object and focus to the previous row
tr_TR: Nesne sunucusunu ve odağı önceki satıra taşır

en: Moves the navigator object to the first column
tr_TR: Nesne sunucusunu ilk  sütuna taşır

en: Moves the navigator object to the first object inside it
tr_TR: Nesne sunucusunu, üzerinde bulunulanın kapsadığı ilk nesneye taşır

en: Moves the navigator object to the last column
tr_TR: Nesne sunucusunu son sütuna taşır

en: Moves the navigator object to the next column
tr_TR: Nesne sunucusunu sonraki sütuna taşır

en: Moves the navigator object to the next object
tr_TR: Nesne sunucusunu, mevcut nesneyle hiyerarşik açıdan aynı düzeyde bulunan bir sonraki nesneye taşır

en: Moves the navigator object to the object containing it
tr_TR: Nesne sunucusunu, üzerinde bulunulanı kapsayan nesneye taşır

en: Moves the navigator object to the previous column
tr_TR: Nesne sunucusunu önceki sütuna taşır

en: Moves the navigator object to the previous object
tr_TR: Nesne sunucusunu, mevcut nesneyle hiyerarşik açıdan aynı düzeyde bulunan bir önceki nesneye taşır

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
tr_TR: İnceleme imlecini en alt satıra taşır ve okur

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
tr_TR: İnceleme imlecini, konumlandığı satırın başına taşır ve okur

en: Moves the review cursor to the first character of the selection, and speaks it
tr_TR: İnceleme imlecini seçimin ilk karakterine taşır ve karakteri okur

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
tr_TR: İnceleme imlecini, konumlandığı satırın sonuna taşır ve okur

en: Moves the review cursor to the last character of the selection, and speaks it
tr_TR: İnceleme imlecini seçimin son karakterine taşır ve karakteri okur

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
tr_TR: İnceleme imlecini sonraki karaktere taşır ve okur

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
tr_TR: İnceleme imlecini sonraki satıra taşır ve okur

en: Moves the review cursor to the next page of the current navigator object and speaks it
tr_TR: İnceleme imlecini nesne sunucusunun sonraki sayfasına taşır ve okur

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
tr_TR: İnceleme imlecini sonraki sözcüğe taşır ve okur

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
tr_TR: İnceleme imlecini önceki karaktere taşır ve okur

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
tr_TR: İnceleme imlecini önceki satıra taşır ve okur

en: Moves the review cursor to the previous page of the current navigator object and speaks it
tr_TR: İnceleme imlecini nesne sunucusunun önceki sayfasına taşır ve okur

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
tr_TR: İnceleme imlecini önceki sözcüğe taşır ve okur

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
tr_TR: İnceleme imlecini en üst satıra taşır ve okur

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
tr_TR: Sentezleyici ayar zincirinde bir sonraki halkaya gider

en: Moves to the next heading at level {i}
tr_TR: {i}. seviyedeki sonraki başlığa gider

en: Moves to the next object in a flattened view of the object navigation hierarchy
tr_TR: Nesne dolaşım hierarşisinin düzleştirilmiş görünümünde sonraki nesneye gider

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
tr_TR: Sentezleyici ayar zincirinde bir önceki halkaya gider

en: Moves to the previous heading at level {i}
tr_TR: {i}. seviyedeki önceki başlığa gider

en: Moves to the previous object in a flattened view of the object navigation hierarchy
tr_TR: Nesne dolaşım hierarşisinin düzleştirilmiş görünümünde önceki nesneye gider

en: Moves to the start of the container element, such as a list or table
tr_TR: Tablo ya da liste vb öge bloklarının başına gider

en: Moving Average
tr_TR: Hareketli ortalama

en: Multi line break
tr_TR: Çoklu satır sonu

en: Mute remote
tr_TR: Uzaktakini sustur

en: Muted remote
tr_TR: Uzaktaki bilgisayarın sesi kapatıldı

en: N&otes
tr_TR: N&otlar

en: NV Access &shop
tr_TR: NVAccess &mağazası

en: NV Access &web site
tr_TR: NV Access &web sitesi

en: NVDA  Usage Data Collection
tr_TR: NVDA Kullanım Verilerini Toplama

en: NVDA &Language (requires restart):
tr_TR: NVDA Di&li (yeniden başlatmak gerekir):

en: NVDA Braille Viewer
tr_TR: NVDA Braille Görüntüleyici

en: NVDA Development
tr_TR: NVDA Geliştirme

en: NVDA License
tr_TR: NVDA lisansı

en: NVDA Log Viewer
tr_TR: NVDA log gösterici

en: NVDA Message
tr_TR: NVDA Mesajı

en: NVDA Python Console
tr_TR: NVDA Python konsolu

en: NVDA Settings
tr_TR: NVDA Ayarları

en: NVDA Speech Viewer
tr_TR: NVDA konuşma görüntüleyici

en: NVDA Update
tr_TR: NVDA Güncellemesi

en: NVDA add-on package
tr_TR: NVDA Eklenti Paketi

en: NVDA in both channels and applications on the left
tr_TR: NVDA iki kanalda, uygulamalar solda

en: NVDA in both channels and applications on the right
tr_TR: NVDA iki kanalda, uygulamalar sağda

en: NVDA is unable to determine if Windows is locked. While this instance of NVDA is running, your desktop will not be secure when Windows is locked. Restarting Windows may address this. If this error is ongoing then disabling the Windows lock screen is recommended.
tr_TR: NVDA Windows'un kilitli olup olmadığını algılayamadı. NVDA'nın bu kopyası çalışırken, Windows kilitlendiğinde masaüstünüz güvenli olmayacak. Windows'u yeniden başlatmak sorunu çözebilir. Hata devam ederse kilit ekranını devre dışı bırakmanız önerilir.

en: NVDA is unable to remove or overwrite a file.
tr_TR: NVDA bir dosyayı silemedi ya da değiştiremedi.

en: NVDA must be restarted for the new language to take effect.
tr_TR: Yeni dilin yürürlüğe girmesi için NVDA yeniden başlatılmalı.

en: NVDA on the left and applications in both channels
tr_TR: NVDA solda, uygulamalar iki kanalda

en: NVDA on the left and applications on the right
tr_TR: NVDA solda, uygulamalar sağda

en: NVDA on the right and applications in both channels
tr_TR: NVDA sağda, uygulamalar iki kanalda

en: NVDA on the right and applications on the left
tr_TR: NVDA sağda, uygulamalar solda

en: NVDA settings
tr_TR: NVDA ayarları

en: NVDA started
tr_TR: NVDA başlatıldı

en: NVDA version {version} is available.
tr_TR: NVDA {version} sürümü mevcut.

en: NVDA web site
tr_TR: NVDA web sitesi

en: NVDA's interface language is now forced from the command line. On the next restart, the language  saved in NVDA's configuration will be used instead.
tr_TR: NVDA'nın arayüz dili artık komut satırından istenmektedir . Bir sonraki yeniden başlatmada, bunun yerine NVDA'nın yapılandırmasında kayıtlı olan dil kullanılacaktır.

en: Native app selection mode disabled
tr_TR: Yerel uygulama seçim kipi devre dışı

en: Native app selection mode enabled
tr_TR: Yerel uygulama seçim kipi etkin

en: Native input
tr_TR: Yerel girdi

en: Native selection mode cannot be turned off in this browse mode document
tr_TR: Yerel seçim kipi bu tarama kipi belgesi için kapatılamaz

en: Native selection mode unsupported in this browse mode document
tr_TR: Yerel seçim kipi bu tarama kipi belgesinde desteklenmiyor

en: Native selection mode unsupported in this document
tr_TR: Yerel seçim kipi Bu belge için desteklenmiyor

en: Navigates within math
tr_TR: Matematik içeriği içerisinde dolaşır

en: Navigating by sentence not supported in this document
tr_TR: Cümle dolaşımı bu belgede desteklenmiyor

en: Nepali grade 1
tr_TR: Nepal dili derece 1

en: Never
tr_TR: Hiçbir zaman

en: New Profile
tr_TR: Yeni Profil

en: New name:
tr_TR: Yeni ad:

en: Newsgroup:
tr_TR: Haber Grubu:

en: No
tr_TR: Hayır

en: No Series defined.
tr_TR: Tanımlanmış dizi yok.

en: No action
tr_TR: İşlem yok

en: No additional details
tr_TR: Ek ayrıntı yok

en: No braille
tr_TR: Braille yok

en: No caret
tr_TR: Düzenleme imleci yok

en: No case
tr_TR: Büyütme yok

en: No comment thread on this cell
tr_TR: Bu hücrede yorum dizisi yok

en: No comments
tr_TR: Açıklama yok

en: No containing object
tr_TR: Üst nesne yok

en: No documentation found.
tr_TR: Rehber bulunamadı.

en: No ducking
tr_TR: Ses zayıflaması kapalı

en: No emoji
tr_TR: Emoji değil

en: No focus
tr_TR: Odak yok

en: No formatting information
tr_TR: Yazı biçimi bilgisi mevcut değil

en: No heading selected
tr_TR: Başlık seçili değil

en: No help available here.
tr_TR: Burada yardım mevcut değil.

en: No location information
tr_TR: Konum bilgisi mevcut değil

en: No long description
tr_TR: Uzun tarif mevcut değil

en: No message yet
tr_TR: Henüz mesaj yok

en: No mirror
tr_TR: Kopya yok

en: No navigator object
tr_TR: Nesne sunucusu yok

en: No new log entry to copy
tr_TR: Kopyalanacak yeni günlük girişi yok

en: No next
tr_TR: İleride nesne yok

en: No next different style text
tr_TR: İleride farklı biçimde metin yok

en: No next heading at level {i}
tr_TR: İleride {i}. seviyede başlık yok

en: No next paragraph
tr_TR: İleride paragraf yok

en: No next review mode
tr_TR: İleride bir inceleme kipi bulunmuyor

en: No next same style text
tr_TR: İleride aynı biçimde metin yok

en: No note on this cell
tr_TR: Bu hücrede not yok

en: No notes
tr_TR: Not bulunamadı

en: No objects inside
tr_TR: Alt nesne yok

en: No previous
tr_TR: Geride nesne yok

en: No previous different style text
tr_TR: Geride farklı biçimde metin yok

en: No previous heading at level {i}
tr_TR: Geride {i}. seviyede başlık yok

en: No previous paragraph
tr_TR: Geride paragraf yok

en: No previous review mode
tr_TR: Geride inceleme kipi yok

en: No previous same style text
tr_TR: Geride aynı biçimde metin yok

en: No progress bar updates
tr_TR: Aşama çubuğu güncellemelerini bildirme

en: No selection
tr_TR: Seçim yok

en: No settings
tr_TR: Ayar mevcut değil

en: No shortcut key
tr_TR: Kısayol tuşu yok

en: No speech
tr_TR: Sessiz

en: No start marker set
tr_TR: Başlangıç işareti konmadı

en: No status line found
tr_TR: Durum satırı bulunamadı

en: No symbol replacement
tr_TR: Sembol için belirlenmiş seslendirme metni yok

en: No system battery
tr_TR: Pil yok

en: No text to copy
tr_TR: Kopyalanabilir metin yok

en: No title
tr_TR: Başlık yok

en: No track playing
tr_TR: Çalan parça yok

en: No update available.
tr_TR: Güncelleme mevcut değil.

en: Normal view
tr_TR: Normal görünüm

en: Northern Kurdish grade 0
tr_TR: Kuzey Kürtçe derece0

en: Norwegian 8 dot computer braille
tr_TR: Norveççe (8 noktalı bilgisayar braille)

en: Norwegian grade 0
tr_TR: Norveççe Derece 0

en: Norwegian grade 1
tr_TR: Norveççe Derece 1

en: Norwegian grade 2
tr_TR: Norveççe Derece 2

en: Norwegian grade 3
tr_TR: Norveççe Derece 3

en: Not a link.
tr_TR: Link değil.

en: Not in a container
tr_TR: Bir öge bloğunun içinde değilsiniz

en: Not in a table cell
tr_TR: Bir tablo hücresinde değil

en: Not in table
tr_TR: Tabloda değil

en: Not math
tr_TR: Matematik değil

en: Not on a note
tr_TR: Not üzerinde değil

en: Not supported in this document
tr_TR: Bu belge için desteklenmiyor

en: Not supported in this document.
tr_TR: Bu belgede desteklenmiyor.

en: Note
tr_TR: Not

en: Notes Master view
tr_TR: Ana Not Görünümü

en: Notes page
tr_TR: Notlar Sayfası

en: Nothing
tr_TR: Hiçbir şey

en: Notify
tr_TR: Bildir

en: Notify for &pending update on startup
tr_TR: NVDA başladığında &bekleyen güncelleme varsa bildir

en: Number format: {0}
tr_TR: Sayı biçimi: {0}

en: OK
tr_TR: Tamam

en: Object Presentation
tr_TR: Nesne Sunumu

en: Object edges positioned {left:.1f} percent from left edge of screen, {top:.1f} percent from top edge of screen, width is {width:.1f} percent of screen, height is {height:.1f} percent of screen
tr_TR: Nesne kenarları ekranın sol kenarından yüzde {left:.1f} uzaklıkta, ekranın üst kenarından yüzde {top:.1f} uzaklıkta, genişlik ekranın yüzde {width:.1f} oranında, yükseklik ekranın {height:.1f} oranında

en: Object has no location
tr_TR: Nesnenin konumu  yok

en: Object navigation
tr_TR: Nesne dolaşımı

en: Object placeholder
tr_TR: Nesne Yer tutucusu

en: Object review
tr_TR: Nesne incelemesi

en: Off
tr_TR: Kapalı

en: Off bottom slide edge by {distance:.3g} point | Off bottom slide edge by {distance:.3g} points
tr_TR[0]: Slaytın alt kenarının {distance:.3g} birim dışında
tr_TR[1]: Slaytın alt kenarının {distance:.3g} birim dışında

en: Off left slide edge by {distance:.3g} point | Off left slide edge by {distance:.3g} points
tr_TR[0]: Slaytın sol kenarının {distance:.3g} birim dışında
tr_TR[1]: Slaytın sol kenarının {distance:.3g} birim dışında

en: Off right slide edge by {distance:.3g} point | Off right slide edge by {distance:.3g} points
tr_TR[0]: Slaytın sağ kenarının {distance:.3g} birim dışında
tr_TR[1]: Slaytın sağ kenarının {distance:.3g} birim dışında

en: Off top slide edge by {distance:.3g} point | Off top slide edge by {distance:.3g} points
tr_TR[0]: Slaytın üst kenarının {distance:.3g} birim dışında
tr_TR[1]: Slaytın üst kenarının {distance:.3g} birim dışında

en: Only in edit controls
tr_TR: Sadece yazım alanlarında

en: Only when scrolling back
tr_TR: Sadece geri kaydırırken

en: Only when tethered automatically
tr_TR: Sadece otomatik olarak hareket ettirilirken

en: Open developer scratchpad directory
tr_TR: Geliştirici scratchpad dizinini aç

en: Open-High-Low-Close
tr_TR: Açılış-En yüksek-En düşük-Kapanış

en: Opens NVDA configuration directory for the current user.
tr_TR: NVDA kullanıcı konfigürasyon  dizinini açar.

en: Opens the WX GUI inspection tool. Used to get more information about the state of GUI components.
tr_TR: WX GUI denetim aracını açar. GUI bileşenlerinin durumu hakkında daha fazla bilgi almak için kullanılır.

en: Opens the note editing dialog
tr_TR: Not düzenleme iletişim kutusunu açar

en: Optelec ALVA 6 series/protocol converter
tr_TR: Optelec ALVA 6 serisi/protokol dönüştürücü

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Options:
tr_TR: Seçenekler:

en: Org Chart placeholder
tr_TR: Org Şeması Yer tutucusu

en: Organisation:
tr_TR: Organizasyon:

en: Oriya grade 1
tr_TR: Kazakça derece 1

en: Out of table
tr_TR: Tablo dışı

en: Outline
tr_TR: Anahat

en: Outline view
tr_TR: Anahat Görünümü

en: Output pane cleared
tr_TR: Çıktı panosu temizlendi

en: Package
tr_TR: Paket

en: Page {pageNumber}
tr_TR: Sayfa {pageNumber}

en: Pages and spacing
tr_TR: Sayfalar ve Aralık bilgisi

en: Papenmeier BRAILLEX newer models
tr_TR: Papenmeier BRAILLEX yeni modelleri

en: Papenmeier BRAILLEX older models
tr_TR: Papenmeier BRAILLEX eski modelleri

en: Paragraph start marker:
tr_TR: Paragraf başlangıç işareti:

en: Pass next key through
tr_TR: Sonraki tuşu görmezden gel

en: Pattern
tr_TR: İfade

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
tr_TR: Nesne sunucusunun üzerinde bulunduğu nokta için varsayılan işlemi gerçekleştirir ( yani üzerinde enter ya da aralık tuşuna basılmış gibi bir işlev görür).

en: Periodically &refresh recognized content
tr_TR: Tanınan içeriği düzenli olarak &yenile

en: Persian 8 dot computer braille
tr_TR: Farsça 8 noktalı bilgisayar braille

en: Persian grade 1
tr_TR: Farsça derece 1

en: Picture placeholder
tr_TR: Resim Yer tutucusu

en: Pie
tr_TR: Pasta

en: Pie of Pie
tr_TR: Pasta pastası

en: Pivot Chart Drop Zone
tr_TR: Özet Grafik İndirme Bölgesi

en: Pivot Chart Field Button
tr_TR: Özet Grafik Alan Düğmesi

en: Play a sound for logged e&rrors:
tr_TR: Günlüğe kaydedilen &hatalar için ses çal:

en: Play a sound when &auto-suggestions appear
tr_TR: &Otomatik öneriler gösterilirken ses çal

en: Play sound for &spelling errors while typing
tr_TR: Yazarken yazım hataları için &ses çal

en: Please Donate
tr_TR: Lütfen Bağışta bulunun

en: Please disable screen curtain before using Windows OCR.
tr_TR: Windows OCR'yi kullanmadan önce ekran perdesini devre dışı bıraktığınızdan emin olun.

en: Please press OK to close the installer.
tr_TR: Kurulumu kapatmak için tamama basınız.

en: Please press OK to start the installed copy.
tr_TR: Kurulmuş olan NVDA kopyasını açmak için Lütfen Tamam'a basın.

en: Please specify a directory in which to create the portable copy.
tr_TR: Lütfen taşınabilir kopyanın oluşturulacağı dizini belirleyin.

en: Please specify the absolute path where the portable copy should be created. It may include system variables (e.g. %temp%, %homepath%) and must start with a drive letter (e.g. C:\). Current path: {path}.
tr_TR: Taşınabilir kopyanın oluşturulacağı tam yolu belirtin. Tam yol %temp%, %homepath% gibi sistem değişkenleri içerebilir, C:\ gibi bir disk harfiyle başlamalıdır. Mevcut yol: {path}.

en: Please wait
tr_TR: Lütfen bekleyin

en: Please wait while NVDA attempts to fix your system's COM registrations...
tr_TR: NVDA sisteminizin COM kayıtlarını tamir etmeye çalışırken lütfen bekleyin...

en: Please wait while NVDA is being installed
tr_TR: NVDA kurulurken lütfen bekleyin

en: Please wait while a portable copy of NVDA is created.
tr_TR: NVDA taşınabilir kopyası oluşturulurken lütfen bekleyin.

en: Please wait while settings are copied to the system configuration.
tr_TR: Ayarlar sistem konfigürasyon dizinine kopyalanırken lütfen bekleyin.

en: Please wait while the add-on is being installed.
tr_TR: Eklenti kurulurken lütfen bekleyin.

en: Please wait while your previous installation of NVDA is being updated.
tr_TR: NVDA'nın önceki kurulumu güncellenirken lütfen bekleyin.

en: Plot area
tr_TR: Çizim alanı

en: Plot area, inside height: {plotAreaInsideHeight:.0f}, inside width: {plotAreaInsideWidth:.0f}, inside top: {plotAreaInsideTop:.0f}, inside left: {plotAreaInsideLeft:.0f}
tr_TR: Çizim alanı, iç yükseklik: {plotAreaInsideHeight:.0f}, iç genişlik: {plotAreaInsideWidth:.0f}, iç üst: {plotAreaInsideTop:.0f}, sol iç: {plotAreaInsideLeft:.0f}

en: Plugged in
tr_TR: Prize takılı

en: Plugins reloaded
tr_TR: Plug-in'ler tekrar yüklendi

en: Polish 8 dot computer braille
tr_TR: Lehçe 8 noktalı bilgisayar braille

en: Polish literary braille
tr_TR: Polonyaca  edebi braille

en: Polynomial
tr_TR: Polinom

en: Portable Copy Exists
tr_TR: Taşınabilir kopya mevcut

en: Portable copy creation cancelled.
tr_TR: Taşınabilir kopya oluşturma işlemi iptal edildi.

en: Portable directory:
tr_TR: Taşınabilir kopya dizini:

en: Portrait
tr_TR: Dikey

en: Portuguese 6 dot computer braille
tr_TR: Portekizce 6 nokta bilgisayar braille

en: Portuguese 8 dot computer braille
tr_TR: Portekizce 8 noktalı bilgisayar braille

en: Portuguese grade 1
tr_TR: Portekizce Derece 1

en: Portuguese grade 2
tr_TR: Portekizce Derece 2

en: Positioned at {x}, {y}
tr_TR: {x}, {y} konumunda

en: Power
tr_TR: Üst

en: Presents, in browse mode, formatting info for the current review cursor position.
tr_TR: Tarama kipinde, geçerli inceleme imleci konumu için biçimlendirme bilgilerini sunar.

en: Presents, in browse mode, formatting info for the text under the caret.
tr_TR: Tarama kipinde, imleç altındaki metin için biçimlendirme bilgilerini sunar.

en: Preserve
tr_TR: Koru

en: Press twice to copy or reset the start marker
tr_TR: Kopyalamak ya da başlangıç işaretini sıfırlamak için iki kez basın

en: Pressed once sets the keyboard focus to the navigator object, pressed twice sets the system caret to the position of the review cursor
tr_TR: Bir kez basıldığında odağı nesne sunucusunun konumuna; iki kez basıldığında düzenleme imlecini inceleme imlecinin konumuna taşır

en: Pressing once reverts the current configuration to the most recently saved state. Pressing three times resets to factory defaults.
tr_TR: Bir kez basıldığında kaydedilmiş en son konfigürasyon ayarlarına dönülür. Üç kez basılırsa fabrika ayarlarına sıfırlanır.

en: Prevent &display from turning off during say all or reading with braille
tr_TR: &Tümünü okuma ve Braille ile okuma sırasında ekranın kapanmasını engelle

en: Primary Category Axis
tr_TR: Birincil Kategori Ekseni

en: Primary Series Axis
tr_TR: Birincil Seri Ekseni

en: Primary Value Axis
tr_TR: Birincil Değer Ekseni

en: Primary footer
tr_TR: Birincil altlık

en: Primary header
tr_TR: Birincil başlık

en: Print Preview
tr_TR: Baskı Önizleme

en: Print layout
tr_TR: Yazdırma düzeni

en: Privacy and Security
tr_TR: Gizlilik ve güvenlik

en: Profile
tr_TR: Profil

en: Profile Triggers
tr_TR: Profil Tetikleyicileri

en: Profile name:
tr_TR: Profil adı:

en: Progress &bar output:
tr_TR: Aşama Çub&uğu bildirimi:

en: Punctuation/symbol &level:
tr_TR: Noktalama Ses&lendirme Düzeyi:

en: Punjabi grade 1
tr_TR: Punjabi derece 1

en: Python Console
tr_TR: Python Konsolu

en: Quits NVDA!
tr_TR: NVDA'yı kapatır!

en: RGB red {rgb.red}, green {rgb.green}, blue {rgb.blue}
tr_TR: RGB kırmızı {rgb.red}, yeşil {rgb.green}, mavi {rgb.blue}

en: Radar Axis Labels
tr_TR: Radar Eksen Etiketleri

en: Radar with Data Markers
tr_TR: Veri İşaretçileri ile Radar

en: Rate boos&t
tr_TR: H&ız artırıcı

en: Re&move
tr_TR: Kaldı&r

en: Re-&download update
tr_TR: Güncellemeyi yeniden in&dir

en: Read by &paragraph
tr_TR: &paragraf bazında oku

en: Read mode
tr_TR: Okuma modu

en: Reads all controls in the active window
tr_TR: Etkin penceredeki tüm kontrolleri okur

en: Reads from the review cursor up to the end of the current text, moving the review cursor as it goes
tr_TR: İnceleme imlecinden itibaren imleci de taşıyarak metnin sonuna kadar okur

en: Reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
tr_TR: Sistem imlecinin bulunduğu yerden itibaren imleci de taşıyarak metnin sonuna kadar okur

en: Reads the column vertically from the current cell downwards to the last cell in the column.
tr_TR: Sütunu, geçerli hücreden aşağıya, sütundaki son hücreye kadar dikey olarak okur.

en: Reads the current application status bar and moves navigator object into it.
tr_TR: Geçerli uygulama durum çubuğunu okur ve nesne sunucusunu o konuma taşır.

en: Reads the current application status bar.
tr_TR: Geçerli uygulama durum çubuğunu okur.

en: Reads the current application status bar. If pressed twice, spells the information. If pressed three times, copies the status bar to the clipboard
tr_TR: Aktif pencerenin durum çubuğunu okur. İki kez basıldığında bilgi kodlanarak seslendirilir. Üç kez basılırsa bilgi panoya kopyalanır

en: Reads the current column vertically from top to bottom without moving the system caret.
tr_TR: Sistem düzenleme imlecini hareket ettirmeden geçerli sütunu yukarıdan aşağıya dikey olarak okur.

en: Reads the current row horizontally from left to right without moving the system caret.
tr_TR: Sistem düzenleme imlecini hareket ettirmeden geçerli satırı soldan sağa yatay olarak okur.

en: Reads the row horizontally from the current cell rightwards to the last cell in the row.
tr_TR: Geçerli hücreden sağa doğru satırdaki son hücreye kadar satırı yatay olarak okur.

en: Recognition &language:
tr_TR: Tanıma &dili:

en: Recognition failed
tr_TR: Tanıma başarısız

en: Recognizes the content of the current navigator object with Windows OCR
tr_TR: Windows 10 OCR  ile nesne sunucusunun konumunda Optik Karakter Tanıma OCR işlemi yapar

en: Recognizing
tr_TR: Tanınıyor

en: Refresh	F5
tr_TR: Güncelle	F5

en: Refresh of recognition result failed
tr_TR: Tanıma sonucu yenilenemedi

en: Refresh the recognition result
tr_TR: Tanıma sonucunu yenile

en: Refreshed
tr_TR: Güncellendi

en: Refreshes the document content
tr_TR: Belge içeriğini günceller

en: Regi&stration for UI Automation events and property changes:
tr_TR: UI Otomasyon etkinlikleri ve özellik değişiklikleri için seçimli kayı&t:

en: Regular &expression
tr_TR: Kurallı &ifade

en: Regular Expression error in the pattern field: "{error}".
tr_TR: İfade alanında kurallı ifade (regexp) hatası: "{error}".

en: Regular Expression error in the replacement field: "{error}".
tr_TR: Olarak değiştir alanında kurallı ifade (regexp) hatası: "{error}".

en: Regular expression for text paragraph navigation
tr_TR: Metin paragrafı dolaşımı için düzenli ifade

en: Reload plugins
tr_TR: &Pluginleri yeniden yükle

en: Reloads app modules and global plugins without restarting NVDA, which can be Useful for developers
tr_TR: Uygulama modüllerini ve global pluginleri  NVDA'yı yeniden başlatmadan yükler,. geliştiriciler için faydalı olabilir

en: Remaining time not available
tr_TR: Kalan süre mevcut değil

en: Remind me &later
tr_TR: Daha sonra hatır&lat

en: Remove all
tr_TR: Tümünü kaldır

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber} from column headers
tr_TR: Sütun başlıklarından satır {rowNumber} sütun {columnNumber} kaldırıldı

en: Removed row {rowNumber} column {columnNumber} from row headers
tr_TR: Satır başlıklarından satır {rowNumber} sütun {columnNumber} kaldırıldı

en: Removed {address}    from row headers
tr_TR: {address}    satır başlıklarından silindi

en: Removed {address} from column headers
tr_TR: Sütun başlıklarından {address} kaldırıldı

en: Rename Profile
tr_TR: Profili Yeniden Adlandır

en: Replacement
tr_TR: Olarak değiştir

en: Report &notifications
tr_TR: Bi&ldirimleri duyur

en: Report &object when mouse enters it
tr_TR: &Fare imlecinin üzerine geldiği nesneyi seslendir

en: Report &tooltips
tr_TR: İp&uçlarını bildir

en: Report '&Normalized' when navigating by character
tr_TR: &Karakter karakter dolaşırken 'Normal' de

en: Report 'has details' for structured annotations
tr_TR: Yapılı bilgi notları için "ayrıntı var" seslendirmesini yap

en: Report aria-description always
tr_TR: Aria açıklamasını her zaman bildir

en: Report backg&round progress bars
tr_TR: Arka plandaki a&şama çubuğu güncellemelerini bildir

en: Report cell borders {mode}
tr_TR: Hücre sınırları bildirimi {mode}

en: Report changes to the &composition string
tr_TR: İfade kompozisyonundaki değişiklikle&ri bildir

en: Report changes to the &reading string
tr_TR: İfade okunuşla&rındaki değişiklikleri bildir

en: Report dynamic &content changes
tr_TR: Dinamik içerik &değişikliklerini bildir

en: Report errors in braille off
tr_TR: Hataları braille olarak bildir, kapalı

en: Report errors in braille on
tr_TR: Hataları braille olarak bildir, açık

en: Report errors {mode}
tr_TR: Hata bildirimi, {mode}

en: Report formatting chan&ges after the cursor (can cause a lag)
tr_TR: &İmleçten sonraki yazı biçimi değişikliklerini bildir (NVDA'yı yavaşlatabilir)

en: Report line indentation {mode}
tr_TR: Satır girintisi bildirimi {mode}

en: Report link type off
tr_TR: Link türünü seslendir, kapalı

en: Report link type on
tr_TR: Link türünü seslendir, açık

en: Report live regions:
tr_TR: Canlı bölgeleri bildir:

en: Report mouse &shape changes
tr_TR: &Fare şekil değişikliklerini bildir

en: Report object &descriptions
tr_TR: Nesne &açıklamalarını bildir

en: Report object &position information
tr_TR: Nesne &konum bilgisini bildir

en: Report object shortcut &keys
tr_TR: Nesne ile ilgili K&ısayol tuşlarını bildir

en: Report summary of any annotation details at the system caret.
tr_TR: Sistem imleci konumundaki herhangi bir bilgi notuyla ilgili detayların özetini bildirir.

en: Report table headers {mode}
tr_TR: Tablo başlık bildirimi {mode}

en: Report the destination URL of the link at the position of caret or focus. If pressed twice, shows the URL in a window for easier review.
tr_TR: Düzenleme imlecinin veya odağın üzerinde bulunduğu linkin yönlendirdiği web adresini okur. İki kez basıldığında daha kolay incelenebilmesi için web adresini bir pencerede gösterir.

en: Report transparent color values
tr_TR: Saydam renk değerlerini bildir

en: Report when objects support &multiple selection
tr_TR: Nesneler &çoklu seçimi desteklediğinde bildir

en: Reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
tr_TR: Güç kaynağı takılı değilse batarya durumunu ve kalan zamanı söyler

en: Reports formatting info for the current review cursor position.
tr_TR: Geçerli inceleme imleci konumu için biçimlendirme bilgilerini bildirir.

en: Reports formatting info for the current review cursor position. If pressed twice, presents the information in browse mode
tr_TR: Geçerli inceleme imleci konumu için biçimlendirme bilgilerini bildirir. İki kez basılırsa, bilgileri tarama kipinde gösterir

en: Reports formatting info for the text under the caret.
tr_TR: İmleç altındaki metne ilişkin biçimlendirme bilgilerini bildirir.

en: Reports formatting info for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
tr_TR: İmleç altındaki metnin biçimlendirme bilgilerini bildirir. İki kez basılırsa, bilgileri tarama kipinde gösterir

en: Reports formatting info for the text under this braille cell
tr_TR: Bu braille hücresi altındaki metnin biçimlendirme bilgisini gösterir

en: Reports information about the location of the current navigator object.
tr_TR: Fare imlecini nesne sunucusunun konumuna taşır.

en: Reports information about the location of the currently focused object.
tr_TR: O anda odaklanılan nesnenin konumuyla ilgili bilgileri raporlar.

en: Reports information about the location of the text at the caret, or location of the currently focused object if there is no caret.
tr_TR: İmleçteki metnin konumu veya düzeltme işareti yoksa o anda odaklanılan nesnenin konumu hakkında bilgi bildirir.

en: Reports information about the location of the text at the review cursor, or location of the navigator object if there is no text under review cursor.
tr_TR: İnceleme imlecinin pozisyonundaki metnin ya da nesnenin konum ve boyut bilgisini seslendirir. İki kez basılırsa daha ayrıntılı bilgi verilir.

en: Reports information about the location of the text or object at the position of system caret. Pressing twice may provide further detail.
tr_TR: Sistem imleci konumundaki metin veya nesnenin konumuyla ilgili bilgileri raporlar. İki kez basmak daha fazla ayrıntı sağlayabilir.

en: Reports information about the location of the text or object at the review cursor. Pressing twice may provide further detail.
tr_TR: İnceleme imlecinin pozisyonundaki metnin ya da nesnenin konum ve boyut bilgisini seslendirir. İki kez basılırsa daha ayrıntılı bilgi verilir.

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice reports a description or example of that character. Pressing three times reports the numeric value of the character in decimal and hexadecimal
tr_TR: İnceleme imlecinin üzerinde bulunduğu karakteri okur. İki kez basılırsa karakterin tanımı (adana, bolu, ceyhan gibi) okunur. Üç kez basıldığında ise, karakterin decimal ve hexadecimal değerleri söylenir

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
tr_TR: Uygulama imlecinin bulunduğu satırı okur. İki kez basılırsa, satır kodlanarak okunur. Üç kez basılırsa, satırı oluşturan harfler karakter tanımlarıyla seslendirilir.

en: Reports the current navigator object. Pressing twice spells this information, and pressing three times Copies name and value of this object to the clipboard
tr_TR: Nesne sunucusunun üzerinde bulunduğu nesneyi seslendirir. İki kez basılırsa bilgi kodlanır. Üç kez basılırsa nesnenin adı ve değeri panoya kopyalanır

en: Reports the elapsed time of the currently playing track, if any
tr_TR: Çalmakta olan parça için kalan süre bilgisini söyler

en: Reports the length of the currently playing track, if any
tr_TR: Çalmakta olan parçanın toplam  süresini söyler

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled. Pressing three times will spell the line using character descriptions.
tr_TR: İnceleme imlecinin konumlandığı satırı okur. Bu tuşa iki kez basılırsa, mevcut satır harf harf okunur. Üç kez basıldığında ise, satır karakter tanımları kullanılarak kodlanır (Adana, Bolu, Ceyhan gibi).

en: Reports the name of the current NVDA configuration profile
tr_TR: Geçerli NVDA konfigürasyon profilinin adını bildirir

en: Reports the new object or content under your finger if different to where your finger was last
tr_TR: Parmağınızın konumu değiştiğinde yeni nesne ve içeriği seslendirir

en: Reports the note on the current cell. If pressed twice, presents the information in browse mode
tr_TR: Üzerinde bulunulan hücredeki notu okur. İki kez basıldığında bilgi tarama kipinde gösterilir

en: Reports the note or comment thread on the current cell
tr_TR: Geçerli hücredeki not veya açıklama dizisini bildirir

en: Reports the object and content directly under your finger
tr_TR: Parmağınızın altındaki nesne ve içeriği doğrudan seslendirir

en: Reports the object with focus. If pressed twice, spells the information. Pressing three times spells it using character descriptions.
tr_TR: Odaklanılan nesneyi okur. İki kez basıldığında bilgi harf harf okunur. Üç kez basıldığında bilgi kodlanarak okunur.

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
tr_TR: Çalmakta olan parça için geri kalan kısmın süresini söyler

en: Reports the shortcut key of the currently focused object
tr_TR: O anda odaklanılan nesnenin kısayol tuşunu söyler

en: Reports the symbol where the review cursor is positioned. Pressed twice, shows the symbol and the text used to speak it in browse mode
tr_TR: İnceleme imlecinin bulunduğu yerdeki sembolü seslendirir. İki kez basılırsa, sembol ve seslendirme metni tarama kipinde gösterilir

en: Reports the text of the comment where the system caret is located. If pressed twice, presents the information in a browsable message
tr_TR: Sistem düzenleme imlecinin üzerinde bulunduğu yorumun metnini okur. İki kez basıldığında bilgi pencerede görüntülenir

en: Reports the text of the comment where the system caret is located.If pressed twice, presents the information in browse mode.
tr_TR: Sistem düzenleme imlecinin üzerinde bulunduğu yorumun metnini okur. İki kez basıldığında bilgi tarama kipinde gösterilir.

en: Reports the text on the Windows clipboard. Pressing twice spells this information. Pressing three times spells it using character descriptions.
tr_TR: Windows panosundaki metni okur. İki kez basıldığında bilgi harf harf okunur. Üç kez basıldığında bilgi kodlanarak okunur.

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed three times, copies the title to the clipboard
tr_TR: Mevcut uygulama ya da aktif pencerenin başlığını okur. İki kez basılırsa, başlığı adana, bolu, ceyhan şeklinde kodlar. Üç kez basılırsa, başlığı panoya kopyalar

en: Reset all settings to default state
tr_TR: Varsayılan konfigürasyona geri dön

en: Reset all settings to saved state
tr_TR: Kaydedilmiş konfigürasyona geri dön

en: Reset configuration to &factory defaults
tr_TR: &Fabrika ayarlarına dön

en: Reset gestures
tr_TR: Hareketleri sıfırla

en: Reset to factory &defaults
tr_TR: &Fabrika ayarlarına sıfırla

en: Restart
tr_TR: Yeniden başlat

en: Restart &later
tr_TR: Daha &sonra yeniden başlat

en: Restart &now
tr_TR: &Yeniden başlat

en: Restart NVDA
tr_TR: NVDA'yı yeniden başlat

en: Restart with add-ons disabled
tr_TR: Eklentileri devre dışı bırakarak yeniden başlat

en: Restart with add-ons disabled and debug logging enabled
tr_TR: Eklentileri devre dışı bırakarak ve günlük tutma seviyesini hata ayıklama olarak ayarlayarak yeniden başlat

en: Restart with debug logging enabled
tr_TR: Hata ayıklamayı etkinleştirerek yeniden başlat

en: Restarts NVDA!
tr_TR: NVDA'yı yeniden başlatır!

en: Restore defaults
tr_TR: Varsayılanlara geri dön

en: Result
tr_TR: Sonuç

en: Retrieved external IP, but port {port} is most likely not currently forwarded.
tr_TR: Dış IP alındı ancak port {port} muhtemelen şu an açık değil.

en: Review Cursor
tr_TR: İnceleme imleci

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Right aligned
tr_TR: Sağa hizalı

en: Right click
tr_TR: Sağ tık

en: Right mouse button locked
tr_TR: Sağ fare düğmesi kilitli

en: Right mouse button unlocked
tr_TR: Sağ fare düğmesinin kilidi açıldı

en: Romanian
tr_TR: Rumence

en: Romanian 6 dot
tr_TR: Romanca 6 nokta

en: Routes the cursor to or activates the object under this braille cell
tr_TR: İmleci Bu braille hücresine  taşır ya da hücrenin üzerindeki nesneyi etkinleştirir

en: Rows
tr_TR: Satırlar

en: Rows and columns
tr_TR: Satırlar ve sütunlar

en: Run COM Registration Fixing tool...
tr_TR: &COM Kayıt Tamir aracını  çalıştır...

en: Russian 6 dot computer braille
tr_TR: Rusça 6 noktalı bilgisayar braille

en: Russian 8 dot computer braille
tr_TR: Rusça 8 noktalı bilgisayar braille

en: Russian contracted braille
tr_TR: Rusça kısaltmalı braille

en: Russian literary braille
tr_TR: Rusça edebi braille

en: Russian literary braille (detailed)
tr_TR: Rusça edebi braille (ayrıntılı)

en: Same
tr_TR: Aynı sürüm

en: Sanskrit grade 1
tr_TR: Sanskrit dili derece 1

en: Save &as...	Ctrl+S
tr_TR: Farklı K&aydet...	Ctrl+S

en: Save As
tr_TR: Farklı kaydet

en: Saves the current NVDA configuration
tr_TR: Mevcut konfigürasyonu kaydeder

en: Say &cap before capitals
tr_TR: B&üyük harflerden önce büyük de

en: Say all
tr_TR: Tümünü oku

en: Scatter
tr_TR: XY (Dağılım)

en: Scatter with Lines
tr_TR: Çizgilerle dağılım

en: Scatter with Lines and No Data Markers
tr_TR: Veri İşaretleri olmadan Çizgilerle dağılım

en: Scatter with Smoothed Lines
tr_TR: Düzgünleştirilmiş çizgilerle dağılım

en: Scatter with Smoothed Lines and No Data Markers
tr_TR: Veri İşaretleri olmadan düz çizgilerle dağılım

en: Screen Curtain
tr_TR: Ekran Perdesi

en: Screen curtain disabled
tr_TR: Ekran perdesi devre dışı

en: Screen curtain enabled
tr_TR: Ekran perdesi etkin

en: Screen curtain not available
tr_TR: Ekran perdesi mevcut değil

en: Screen review
tr_TR: Ekran incelemesi

en: Scroll down at the mouse position
tr_TR: Mevcut fare konumunda aşağı kaydırır

en: Scroll left at the mouse position
tr_TR: Mevcut fare konumunda sola kaydırır

en: Scroll right at the mouse position
tr_TR: Mevcut fare konumunda sağa kaydırır

en: Scroll up at the mouse position
tr_TR: Mevcut fare konumunda yukarı kaydırır

en: Scrolls the braille display back
tr_TR: Braille ekranını geriye alır

en: Scrolls the braille display forward
tr_TR: Braille ekranını ileri alır

en: Secondary Category Axis
tr_TR: İkincil Kategori Ekseni

en: Secondary Series Axis
tr_TR: İkincil Seri Ekseni

en: Secondary Value Axis
tr_TR: İkincil Değer Ekseni

en: Secure Desktop
tr_TR: Güvenli kip

en: Seika Braille Displays
tr_TR: Seika  Braille Ekranları

en: Seika Notetaker
tr_TR: Seika Not Defteri

en: Select Braille Display
tr_TR: Braille ekran seçin

en: Select NVDA Modifier Keys
tr_TR: NVDA değişken tuşlarını seçin

en: Select Synthesizer
tr_TR: Sentezleyici seçin

en: Select portable directory
tr_TR: Taşınabilir kopya dizini seçin

en: Select until the end of the current result
tr_TR: Mevcut sonucun sonuna kadar seç

en: Select until the start of the current result
tr_TR: Mevcut sonucun başlangıcına kadar seç

en: Selective
tr_TR: Seçimli

en: Sentence case
tr_TR: Tümce biçimi

en: Sepedi grade 1
tr_TR: Sepedi derece1

en: Sepedi grade 2
tr_TR: Sepedi derece2

en: Serbian Cyrillic grade 1
tr_TR: Sırpça Kiril derece 1

en: Serbian grade 1
tr_TR: Sırpça derece 1

en: Serial: {portName}
tr_TR: Seri: {portName}

en: Series Lines
tr_TR: Dizi Çizgileri

en: Series color: {colorName}
tr_TR: Dizi rengi: {colorName}

en: Sesotho grade 1
tr_TR: Sesotho derece1

en: Sesotho grade 2
tr_TR: Sesotho derece2

en: Set Add-on Store Mirror Server
tr_TR: Eklenti mağazası kopya sunucusunu ayarla

en: Set NVDA Update Mirror
tr_TR: NVDA güncelleme kopya adresini ayarla

en: Set column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
tr_TR: Sütun başlığını ayarla. Bir kez basıldığında, bu hücreyi tablo içinde altında ve sağındaki her hücre için ilk sütun başlığı olarak tanımlar. İki kez basıldığında, bu hücrenin mevcut sütun başlığını unutur.

en: Set row header. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this table. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
tr_TR: Satır başlığını ayarla. Bir kez basıldığında, bu hücreyi, bu tablo içinde altında ve sağında bulunan her hücre için ilk satır başlığı olarak ayarlar. İki kez basıldığında, bu hücre için mevcut satır başlığını unutur.

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of column headers
tr_TR: Satır {rowNumber}  sütun {columnNumber} Sütun başlığı olarak ayarlandı

en: Set row {rowNumber} column {columnNumber} as start of row headers
tr_TR: Satır {rowNumber} sütun {columnNumber} satır başlığı olarak ayarlandı

en: Set the first value of the current setting in the synth settings ring
tr_TR: Sentezleyici ayar zincirinde mevcut halkanın değerini en düşüğe ayarla

en: Set the last value of the current setting in the synth settings ring
tr_TR: Sentezleyici ayar zincirinde mevcut halkanın değerini en yükseğe ayarla

en: Set {address} as start of column headers
tr_TR: {address} sütun başlığı olarak ayarlandı

en: Set {address} as start of row headers
tr_TR: {address} satır başlığı olarak ayarlandı

en: Sets the current cell as start of column header. Pressing once will set this cell as the first column header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current column header for this cell.
tr_TR: Mevcut hücreyi sütun başlığının başlangıcı olarak ayarlar. Bir kez basıldığında, bu hücreyi, bu bölge içinde altında ve sağında bulunan her hücre için ilk sütun başlığı olarak ayarlar. İki kez basıldığında, bu hücre için mevcut sütun başlığını unutur.

en: Sets the current cell as start of row headers. Pressing once will set this cell as the first row header for any cell lower and to the right of it within this region. Pressing twice will forget the current row header for this cell.
tr_TR: Mevcut hücreyi satır başlığının başlangıcı olarak ayarla. Bir kez basıldığında, bu hücreyi, bu bölge içinde altında ve sağında bulunan her hücre için ilk satır başlığı olarak ayarlar. İki kez basıldığında, bu hücre için mevcut satır başlığını unutur.

en: Sets the navigator object to the current focus, and the review cursor to the position of the caret inside it, if possible.
tr_TR: Nesne sunucusunu geçerli odağa ve mümkünse inceleme imlecini de düzenleme imlecinin konumuna taşır.

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
tr_TR: Nesne sunucusunu fare imlecinin altındaki nesneye taşır ve okur

en: Setswana grade 1
tr_TR: Setswana derece1

en: Setswana grade 2
tr_TR: Setswana derece2

en: Setting HID keyboard simulation not supported
tr_TR: HID klavye simülasyonu yapılandırması desteklenmiyor

en: Shape
tr_TR: Şekil

en: Sheet {0}, {1}
tr_TR: Sayfa {0}, {1}

en: Sho&w exit options when exiting NVDA
tr_TR: NVDA kapatılırken &çıkış seçeneklerini göster

en: Show indefinitely
tr_TR: Süresiz olarak göster

en: Show messages
tr_TR: Mesajları göster

en: Show se&lection
tr_TR: &Seçimi göster

en: Shows NVDA's Add-on Store settings
tr_TR: NVDA'nın eklenti mağazası ayarlarını gösterir

en: Shows NVDA's Advanced settings
tr_TR: NVDA'nın gelişmiş ayarlarını gösterir

en: Shows NVDA's Windows OCR settings
tr_TR: NVDA'nın Windows OCR ayarlarını gösterir

en: Shows NVDA's audio settings
tr_TR: NVDA Ses ayarları iletişim kutusunu gösterir

en: Shows NVDA's braille settings
tr_TR: NVDA braille ayarları iletişim kutusunu gösterir

en: Shows NVDA's browse mode settings
tr_TR: NVDA tarama kipi ayarları iletişim kutusunu  gösterir

en: Shows NVDA's document formatting settings
tr_TR: NVDA belge format ayarları iletişim kutusunu gösterir

en: Shows NVDA's general settings
tr_TR: NVDA genel ayarlar iletişim kutusunu gösterir

en: Shows NVDA's input composition settings
tr_TR: NVDA girdi kompozisyon ayarları iletişim kutusunu gösterir

en: Shows NVDA's keyboard settings
tr_TR: NVDA klavye ayarları iletişim kutusunu gösterir

en: Shows NVDA's mouse settings
tr_TR: NVDA fare ayarları iletişim kutusunu gösterir

en: Shows NVDA's object presentation settings
tr_TR: NVDA nesne sunum ayarları iletişim kutusunu gösterir

en: Shows NVDA's privacy and security settings
tr_TR: NVDA gizlilik ve güvenlik ayarları penceresini gösterir

en: Shows NVDA's review cursor settings
tr_TR: NVDA inceleme imleci ayarları iletişim kutusunu gösterir

en: Shows NVDA's speech settings
tr_TR: NVDA konuşma ayarları iletişim kutusunu gösterir

en: Shows NVDA's vision settings
tr_TR: NVDA'nın görsellik ayarlarını gösterir

en: Shows options related to selected text or text at the cursor
tr_TR: Seçili ya da imlecin üzerinde olduğu metinle ilgili seçenekleri gösterir

en: Shows the NVDA Configuration Profiles dialog
tr_TR: NVDA Konfigürasyon Profilleri iletişim kutusunu gösterir

en: Shows the NVDA braille display selection dialog
tr_TR: NVDA braille ekran seçimi iletişim kutusunu gösterir

en: Shows the NVDA default dictionary dialog
tr_TR: NVDA varsayılan sözlük iletişim kutusunu gösterir

en: Shows the NVDA input gestures dialog
tr_TR: NVDA girdi hareketleri iletişim kutusunu gösterir

en: Shows the NVDA menu
tr_TR: NVDA menüsünü gösterir

en: Shows the NVDA symbol pronunciation dialog
tr_TR: NVDA imla sözlüğü iletişim kutusunu gösterir

en: Shows the NVDA synthesizer selection dialog
tr_TR: NVDA Sentezleyici iletişim kutusunu gösterirr

en: Shows the NVDA temporary dictionary dialog
tr_TR: NVDA geçici sözlük iletişim kutusunu gösterir

en: Shows the NVDA voice-specific dictionary dialog
tr_TR: NVDA ses sözlüğü iletişim kutusunu gösterir

en: Shows the long description at this position if one is found.
tr_TR: Varsa, bulunulan konumdaki ögeyle ilgili uzun tarifi gösterir.

en: Simple review mode off
tr_TR: Basit İnceleme kipi kapalı

en: Simple review mode on
tr_TR: Basit İnceleme kipi açık

en: Single letter navigation off
tr_TR: Tek tuşla dolaşım kapalı

en: Single letter navigation on
tr_TR: Tek tuşla dolaşım açık

en: Single line break
tr_TR: Tek satır sonu

en: Single line spacing
tr_TR: Tek satır aralığı

en: Sleep mode off
tr_TR: Uyku kipi kapalı

en: Sleep mode on
tr_TR: Uyku kipi açık

en: Slice color: {colorName}
tr_TR: Renk dilimi: {colorName}

en: Slide Master view
tr_TR: Slayt ana görünümü

en: Slide Number placeholder
tr_TR: Slayt Numarası Yer tutucusu

en: Slide Show - complete
tr_TR: Slayt gösterisi tamamlandı

en: Slide Sorter view
tr_TR: Slayt Sıralayıcısı Görünümü

en: Slide show - {slideName}
tr_TR: Slayt gösterisi - {slideName}

en: Slide show notes - {slideName}
tr_TR: Slayt gösterisi notları - {slideName}

en: Slide view
tr_TR: Slayt Görünümü

en: Slide {slideNumber}
tr_TR: Slayt {slideNumber}

en: Slovak grade 1
tr_TR: Slovakça derece 1

en: Slovenian 8 dot computer braille
tr_TR: Slovence 8 noktalı bilgisayar braille

en: Slovenian grade 1
tr_TR: Slovence derece 1

en: Small caps on
tr_TR: Küçük büyük açık

en: Some operations on add-ons failed. See the log file for more details.
    {failureMsg}
tr_TR: Eklentiler üzerinde bazı işlemler başarısız oldu. Daha fazla ayrıntı için log dosyasına bakın.
    {failureMsg}

[ctx: SoundSplit]
en: NVDA in both channels and applications in both channels
tr_TR: NVDA ve uygulamalar iki kanalda

[ctx: SoundSplit]
en: Sound split disabled
tr_TR: Ses ayırma devre dışı

en: Southern Vietnamese grade 1
tr_TR: Güney Vietnamca derece1

en: Spanish 8 dot computer braille
tr_TR: Ispanyolca 8 noktalı bilgisayar braille

en: Spanish for Greek text
tr_TR: Yunanca metin için İspanyolca

en: Spanish grade 1
tr_TR: Ispanyolca derece 1

en: Spanish grade 2
tr_TR: Ispanyolca derece 2

en: Spea&k character when routing cursor in text
tr_TR: İmleç braille ekran tuşlarıyla yönlendirildiğinde imleç altındaki karakteri &seslendir

en: Speak
tr_TR: Konuş

en: Speak &passwords in all enhanced terminals (may improve performance)
tr_TR: Tüm gelişmiş uçbirimlerde &parolaları seslendir (performansı artırabilir)

en: Speak and beep
tr_TR: Konuş ve bip sesi çıkar

en: Speak and braille font attributes
tr_TR: Yazı tipi özniteliklerini seslendir ve braille ile göster

en: Speak c&ommand keys
tr_TR: K&omut tuşlarını seslendir

en: Speak font attributes
tr_TR: Yazı tipi özniteliklerini seslendir

en: Speak new text in Windows Terminal via:
tr_TR: Windows Terminal'de yeni metni şunun aracılığıyla oku:

en: Speak progress bar updates
tr_TR: Aşama çubuğu güncellemelerini konuşarak bildir

en: Speak typed &characters:
tr_TR: Yazarken &karakterleri seslendir:

en: Speak typed &words:
tr_TR: Yazarken s&özcükleri seslendir:

en: Speak typed characters {mode}
tr_TR: Yazılan karakterleri seslendir, {mode}

en: Speak typed words {mode}
tr_TR: Yazılan sözcükleri seslendir, {mode}

en: Speak when navigating by &line or paragraph
tr_TR: Satır veya paragraflar arasında dolaşırken &konuş

en: Speak when navigating by line or paragraph with braille off
tr_TR: Braille ile satır veya paragraflar arasında dolaşırken konuş, kapalı

en: Speak when navigating by line or paragraph with braille on
tr_TR: Braille kullanılırken satır veya paragraflar arasında dolaşırken konuş, açık

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
tr_TR: Aktif uygulama modülüyle birlikte aktif uygulamanın dosya adını seslendirir

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. Pressing twice spells the word. Pressing three times spells the word using character descriptions
tr_TR: İnceleme imlecinin konumlandığı sözcüğü okur. Bu tuşa iki kez basılırsa, sözcük harf harf okunur. Üç kez basıldığında ise, karakter tanımları kullanılarak kodlanır (Adana, Bolu, Ceyhan gibi)

en: Speech
tr_TR: Konuşma

en: Speech &dictionaries
tr_TR: K&onuşma sözlüğü

en: Speech &interrupt for typed characters
tr_TR: Karakterlere &basıldığında konuşmayı durdur

en: Speech Unicode normalization default ({default})
tr_TR: Konuşma unikod normalleştirmesi varsayılanı ({default})

en: Speech Unicode normalization {state}
tr_TR: Konuşma unikod normalleştirmesi {state}

en: Speech and braille
tr_TR: Konuşma ve braille

en: Speech i&nterrupt for Enter key
tr_TR: &Enter tuşuna basıldığında konuşmayı durdur

en: Speech mode {mode}
tr_TR: Konuşma modu, {mode}

en: Spelling or grammar e&rrors
tr_TR: Yazım &ve imla hataları

en: Spells the current application status bar.
tr_TR: Geçerli uygulama durum çubuğunu kodlar.

en: St&art NVDA after I sign in
tr_TR: NVDA'yı oturum &açtıktan sonra başlat

en: St&yle
tr_TR: St&il

en: Stable
tr_TR: Kararlı

en: Stacked Area
tr_TR: Yığılmış Alan

en: Stacked Bar
tr_TR: Yığılmış Çubuk

en: Stacked Column
tr_TR: Yığılmış Sütun

en: Stacked Cone Bar
tr_TR: Yığılmış Koni Çubuk

en: Stacked Cone Column
tr_TR: Yığılmış Koni Sütun

en: Stacked Cylinder Bar
tr_TR: Yığılmış Silindir Çubuk

en: Stacked Line
tr_TR: Yığılmış Çizgi

en: Stacked Line with Markers
tr_TR: İşaretçileriyle yığılmış Çizgi

en: Stacked Pyramid Bar
tr_TR: Yığılmış Piramit Çubuk

en: Stacked Pyramid Column
tr_TR: Yığılmış Piramit Sütun

en: Standard HID Braille Display
tr_TR: Standart HID Braille Ekranı

en: Start marked
tr_TR: Başlangıç işareti

en: Strikethrough off
tr_TR: Üstü çizili kapalı

en: Strikethrough on
tr_TR: Üstü çizili açık

en: Styles
tr_TR: Stiller

en: Su&perscripts and subscripts
tr_TR: &Üst simgeler ve alt simgeler

en: Subject:
tr_TR: Konu:

en: Subscript
tr_TR: Alt simge

en: Subtitle placeholder
tr_TR: Alt Başlık Yer tutucusu

en: Success
tr_TR: Başarılı

en: Successfully connected to the given URL.
tr_TR: Belirtilen adrese başarıyla bağlanıldı.

en: Successfully copied NVDA user settings
tr_TR: NVDA kullanıcı ayarları başarıyla kopyalandı

en: Successfully created a portable copy of NVDA at {dir}
tr_TR: {dir} konumunda NVDA taşınabilir kopyası başarıyla oluşturuldu

en: Successfully installed NVDA.
tr_TR: NVDA'nın kurulumu başarıyla tamamlandı.

en: Successfully retrieved IP address. Port {port} is open.
tr_TR: IP adresi başarıyla alındı. Port {port} açık.

en: Successfully updated your installation of NVDA.
tr_TR: NVDA kurulumunuz başarıyla güncellendi

en: Suggestions
tr_TR: Öneriler

en: Superscript
tr_TR: Üst simge

en: Surface (Top View wireframe)
tr_TR: (kontur tel çerçeve) yüzey

en: Surface (Top View)
tr_TR: (kontur) Yüzey

en: Swahili (Kenya) Grade 2
tr_TR: Svahili (Kenya) derece2

en: Swahili (Kenya) grade 1
tr_TR: Svahili (Kenya) derece1

en: Swahili (Kenya) grade 1.2
tr_TR: Svahili (Kenya) derece1.2

en: Swahili (Kenya) grade 1.3
tr_TR: Svahili (Kenya) derece1.3

en: Swahili (Kenya) grade 1.4
tr_TR: Svahili (Kenya) derece1.4

en: Swahili (Kenya) grade 1.5
tr_TR: Svahili (Kenya) derece1.5

en: Swedish 8 dot computer braille
tr_TR: Isveç 8 noktalı bilgisayar braille

en: Swedish contracted braille
tr_TR: İsveççe kısaltmalı braille

en: Swedish partially contracted braille
tr_TR: İsveççe kısmen kısaltmalı braille

en: Swedish uncontracted braille
tr_TR: İsveççe kısaltmasız braille

en: Switches to the next review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
tr_TR: Sonraki inceleme kipine geçer (örneğin, nesne, belge ya da ekran inceleme kipi) ve inceleme imlecini nesne sunucusunun bulunduğu noktada konumlandırır

en: Switches to the previous review mode (e.g. object, document or screen) and positions the review position at the point of the navigator object
tr_TR: Önceki inceleme kipine geçer (örneğin, nesne, belge ya da ekran inceleme kipi) ve inceleme imlecini nesne sunucusunun bulunduğu noktada konumlandırır

en: Symbol
tr_TR: İşaret

en: Symbol "%s" is already present.
tr_TR: "%s" işareti zaten var.

en: Symbol Pronunciation (%s)
tr_TR: İmla telaffuzu  (%s)

en: Symbol level %s
tr_TR: İmla seslendirme düzeyi %s

en: Synthesizer
tr_TR: Sentezleyici

en: Synthesizer Error
tr_TR: Sentezleyici hatası

en: Syriac grade 1
tr_TR: Suryanice derece 1

en: System caret
tr_TR: Sistem düzenleme imleci

en: System focus
tr_TR: Sistem odağı

en: System status
tr_TR: Sistem durumu

en: Table description
tr_TR: Tablo tarifi

en: Table information
tr_TR: Tablo bilgileri

en: Table placeholder
tr_TR: Tablo Yer tutucusu

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Tamil grade 1
tr_TR: Tamil Derece 1

en: Taskbar
tr_TR: Görev çubuğu

en: Tatar grade 1
tr_TR: Tatarca derece1

en: Telugu grade 1
tr_TR: Telugu derece 1

en: Temporarily d&isable all triggers
tr_TR: Tüm tet&ikleyicileri geçici olarak devre dışı bırak

en: Temporary Screen curtain, enabled until next restart
tr_TR: Geçici ekran perdesi, bir sonraki yeniden başlatmaya kadar etkin

en: Temporary dictionary
tr_TR: Geçici sözlük

en: Terminal programs
tr_TR: Terminal programları

en: Tether B&raille:
tr_TR: B&raille taşınsın:

en: Text
tr_TR: Metin

en: Text &unit resolution:
tr_TR: Metin &birim çözünürlüğü:

en: Text copied.
tr_TR: Metin kopyalandı.

en: Text frame
tr_TR: Metin çerçevesi

en: Text placeholder
tr_TR: Metin Yer tutucusu

en: Text review
tr_TR: Metin incelemesi

en: Thai 8 dot computer braille
tr_TR: Tayca 8 nokta bilgisayar braille

en: Thai grade 0
tr_TR: Tay dili derece 0

en: Thai grade 1
tr_TR: Tay dili derece 1

en: Thai grade 2
tr_TR: Tayca derece 2

en: That profile already exists. Please choose a different name.
tr_TR: Bu profil zaten var. Farklı bir ad seçin.

en: The COM Registration Fixing Tool has completed successfully.
    It is highly recommended that you restart your computer now, to make sure the changes take full effect.
tr_TR: COM kayıt tamir aracı, işlemi başarıyla tamamladı.
    Değişikliklerin tam olarak etkili olabilmesi için bilgisayarınızı şimdi yeniden başlatmanız şiddetle tavsiye edilir.

en: The COM Registration Fixing Tool was unsuccessful. This Windows error may provide more information.
    {error}
tr_TR: COM kayıt tamir aracı başarısız oldu. Bu Windows hatası daha fazla bilgi sunabilir.
    {error}

en: The URL you have entered failed the connection test. Are you sure you want to save it anyway?
tr_TR: Girdiğiniz adres bağlantı testini geçemedi. Yine de kaydetmek istediğinize emin misiniz?

en: The URL you have entered failed the connection test. {tip}
tr_TR: Girdiğiniz adres bağlantı testinden geçemedi. {tip}

en: The URL you have entered has not been tested. Are you sure you want to save it without attempting to connect to it first?
tr_TR: Girdiğiniz adres test edilmedi. Bağlanmayı denemeden kaydetmek istediğinize emin misiniz?

en: The URL you have entered is not valid. Check that it is correct and try again.
tr_TR: Girdiğiniz adres yanlış. Doğru olduğundan emin olup yeniden deneyin.

en: The clipboard contains a large amount of text. It is %s character long | The clipboard contains a large amount of text. It is %s characters long
tr_TR[0]: Panoda uzun bir metin var. %s karakter uzunluğunda
tr_TR[1]: Panoda uzun bir metin var. %s karakter uzunluğunda

en: The currently active connection may not be continued during or after the update. Even if the connection is continued, you will be unable to respond to User Account Control (UAC) prompts from the controlling computer. You should only proceed if you have physical access to the controlled computer.
    
    Are you sure you want to continue?
tr_TR: Güncelleme sırasında veya güncellemeden sonra şu anki bağlantı devam ettirilemeyebilir. Bağlantı devam etse bile kontrol eden bilgisayardan kullanıcı hesabı denetimi (UAC) iletişim kutularında eylem yapamayacaksınız. Yalnızca kontrol edilen bilgisayara fiziksel erişiminiz varsa devam etmelisiniz.
    
    Devam etmek istediğinize emin misiniz?

en: The following add-on failed to be installed: {}. | The following add-ons failed to be installed: {}.
tr_TR[0]: Şu eklenti kurulamadı: {}.
tr_TR[1]: Şu eklentiler kurulamadı: {}.

en: The following add-on failed to uninstall: {}. | The following add-ons failed to uninstall: {}.
tr_TR[0]: Şu eklenti kaldırılamadı: {}.
tr_TR[1]: Şu eklentiler kaldırılamadı: {}.

en: The following add-on failed to update: {}. | The following add-ons failed to update: {}.
tr_TR[0]: Şu eklenti güncellenemedi: {}.
tr_TR[1]: Şu eklentiler güncellenemedi: {}.

en: The following add-ons are incompatible with NVDA version {version}. These add-ons can not be enabled. Please contact the add-on author for further assistance.
tr_TR: Aşağıdaki eklentiler NVDA'nın {version} sürümüyle uyumsuz. Bu eklentiler etkinleştirilemez. Daha fazla yardım için eklenti yazarıyla iletişime geçin.

en: The following command line parameters are unknown to NVDA: {params}
tr_TR: Aşağıdaki komut satırı parametreleri NVDA tarafından bilinmiyor: {params}

en: The following options control the types of document formatting reported by NVDA.
tr_TR: Aşağıdaki seçenekler yazı biçimiyle ilgili özellik değişikliklerinin NVDA tarafından nasıl bildirileceğini kontrol eder.

en: The following settings are for advanced users. Changing them may cause NVDA to function incorrectly. Please only change these if you know what you are doing or have been specifically instructed by NVDA developers.
tr_TR: Aşağıdaki ayarlar ileri düzey kullanıcılar içindir. Bunları değiştirmek NVDA'nın yanlış çalışmasına neden olabilir. Lütfen bunları yalnızca ne yaptığınızı biliyorsanız veya NVDA geliştiricileri tarafından özel olarak talimat verildiyse değiştirin.

en: The installation is unable to remove or overwrite a file. Another copy of NVDA may be running on another logged-on user account. Please make sure all installed copies of NVDA are shut down and try the installation again.
tr_TR: Kurulum bir dosyayı silemedi veya değiştiremedi. Başka bir kullanıcı hesabı tarafından açılmış olan başka bir NVDA kopyası hala çalışıyor olabilir. Lütfen kurulu tüm NVDA kopyalarının kapatıldığından emin olun ve tekrar kurmayı deneyin.

en: The installation of NVDA failed. Please check the Log Viewer for more information.
tr_TR: NVDA kurulumu başarısız. Daha fazla bilgi için lütfen Log göstericiyi inceleyin.

en: The installation path for NVDA has changed. it will now  be installed in {path}
tr_TR: NVDA kurulum klasörü değiştirildi. Şimdi {path} konumuna kurulacak.

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
tr_TR: Bir sonraki tuş kombinasyonu NVDA kısayol tuşu olarak algılanmaz, doğrudan windows işletim sistemine gönderilir.

en: The profile {name} will be permanently deleted. This action cannot be undone.
tr_TR: {name} profili kalıcı olarak silinecektir. Bu eylem geri alınamaz.

en: The report links setting must be enabled to toggle report link type
tr_TR: Link türünü seslendirme ayarının değiştirilebilmesi için linklerin seslendirilmesi açık olmalıdır

en: The response from the server was not recognised. Check the URL is correct before trying again.
tr_TR: Sunucudan gelen yanıt tanınmadı. Yeniden denemeden önce adresin doğru olduğundan emin olun.

en: The result of content recognition is already automatically updated
tr_TR: İçerik tanıma sonucu zaten otomatik olarak güncelleniyor

en: The server returned an error. Check that the URL is correct before trying again.
tr_TR: Sunucu hata gönderdi. Yeniden denemeden önce adresin doğru olduğundan emin olun.

en: The settings panel you tried to open is unavailable on this system.
tr_TR: Açmaya çalıştığınız ayarlar paneli bu sistemde mevcut değil.

en: The specified directory '{portableDirectory}' is not empty. Proceeding will delete and replace existing files in the directory. Do you want to overwrite the contents of this folder?
tr_TR: Belirtilen dizin '{portableDirectory}' dolu. Devam  ederseniz dizindeki dosyalar silinecek. Dizindeki içeriğin üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: There is %d series in this chart | There are %d series in this chart
tr_TR[0]: Bu grafikte %d seri var
tr_TR[1]: Bu grafikte %d seri var

en: There is no text on the clipboard
tr_TR: Panoda metin yok

en: There was a network error. Check that you are connected to the internet and try again.
tr_TR: Ağ bağlantısı meydana geldi. İnternet bağlantınızı kontrol edip yeniden deneyin.

en: Thick
tr_TR: Kalın

en: This change requires administrator privileges.
tr_TR: Bu değişiklik yönetici yetkisi gerektirir.

en: This feature ({title}) is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
tr_TR: ({title}) özelliği oturum açma veya kullanıcı hesabı denetimi gibi güvenli ekranlardayken kullanılamaz.

en: This feature is unavailable while on secure screens such as the sign-on screen or UAC prompt.
tr_TR: Bu özellik oturum açma veya kullanıcı hesabı denetimi gibi güvenli ekranlardayken kullanılamaz.

en: This trigger is already associated with another profile. If you continue, it will be removed from that profile and associated with this one.
    Are you sure you want to continue?
tr_TR: Bu tetikleyici başka bir profil ile ilişkili. Devam ederseniz, eskisi silinir ve yeni ilişki kaydedilir. 
    Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Thumbnails
tr_TR: Parmak ucu

en: Time to &keep audio device awake after speech (seconds)
tr_TR: Konuşmadan sonra ses cihazını &açık tutma süresi (saniye cinsinden)

en: Title Master view
tr_TR: Ana Başlık Görünümü

en: Title placeholder
tr_TR: Başlık Yer tutucusu

en: To create a portable copy of NVDA, please select the path and other options and then press Continue
tr_TR: NVDA'nın taşınabilir bir kopyasını oluşturmak için, yeri ve diğer seçenekleri belirledikten sonra Devam düğmesine basın

en: To edit this profile, you will need to manually activate it. Once you have finished editing, you will need to manually deactivate it to resume normal usage.
    Do you wish to manually activate it now?
tr_TR: Bu profili düzenlemek için, manuel olarak etkinleştirmeniz gerekir. Düzenlemeyi bitirdikten sonra, normal kullanıma devam etmek için manuel olarak devre dışı bırakmalısınız. 
    Şimdi manuel olarak etkinleştirmek ister misiniz?

en: To install NVDA to your hard drive, please press the Continue button.
tr_TR: NVDA'yı yerel diskinize kurmak için, Devam düğmesine basın.

en: To use an Albatross with NVDA, change the number of status cells in the Albatross's internal menu to at most {maxCells}, and restart the Albatross and NVDA if needed.
tr_TR: NVDA ile Albatross kullanmak için, Albatross menüsünden durum hücresi saayısını en fazla {maxCells} olarak ayarlayın ve gerekirse NVDA ve Albatross'u yeniden başlatın.

en: To:
tr_TR: Kime:

en: Toggle HID keyboard simulation
tr_TR: HID klavye simülasyonunu açıp kapatır

en: Toggle braille input
tr_TR: Braille girişini aç/kapa

en: Toggle periodical refresh of a Windows OCR result
tr_TR: Bir pencerenin OCR sonucunun periyodik olarak yenilenmesini açıp kapatır

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
tr_TR: Braille ekranın sistem odağını mı yoksa inceleme imlecini mi takip edeceğiyle ilgili ayarı değiştirir

en: Toggle the braille cursor on and off
tr_TR: Braille imleci açıp kapatır

en: Toggle the way context information is presented in braille
tr_TR: İçerik bilgisinin Braille olarak gösterilme biçimini değiştir

en: Toggles HID keyboard simulation
tr_TR: HID klavye simülasyonunu açıp kapatır

en: Toggles beeps that report mouse coordinates as the mouse moves
tr_TR: Fare hareketlerinde koordinatların ses çalınarak bildirilmesi ayarını açar/kapatır

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
tr_TR: Aşama çubuğunun bildirimiyle ilgili, bip, konuşma, bip ve konuşma ve kapalı kipleri arasında geçiş yapar

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
tr_TR: Tarama kipiyle odak kipi  arasında geçiş yapar. Odak kipindeyken, tuşlar doğrudan mevcut uygulamaya gönderilir, bu sizin doğrudan uygulamayla ilgili kontrolle etkileşiminizi sağlar. Tarama kipindeyken, açık belge içerisinde  dolaşabilir, hızlı dolaşım kısayol tuşlarını kullanabilirsiniz.

en: Toggles between reporting the speaker notes or the actual slide content. This does not change what is visible on-screen, but only what the user can read with NVDA
tr_TR: Konuşmacı notlarının mı yoksa slayt içeriğinin mi seslendirileceği belirlenir. Bu, ekranda görüntüleneni değiştirmez, yalnızca NVDA'nın neyi seslendireceği değiştirilmiş olur

en: Toggles braille mode
tr_TR: Braille kipini değiştirir

en: Toggles disabling of all configuration profile triggers. Disabling remains in effect until NVDA is restarted
tr_TR: Konfigürasyon profili tetikleyicisini devre dışı bırakıp etkinleştirir. Devre dışı bırakılınca, bu NVDA yeniden başlatılıncaya kadar etkili olur

en: Toggles how much text will be spoken when the mouse moves
tr_TR: Fare hareket ettiğinde ne kadar metin seslendirileceğini değiştirir

en: Toggles native selection mode on and off
tr_TR: Yerel seçim kipini açar veya kapatır

en: Toggles on and off delayed descriptions for characters on cursor movement
tr_TR: Gecikmeli karakter açıklamalarını açıp kapatır

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the document content
tr_TR: Mevcut sayfanın ekranda göründüğü gibi sergilenmesiyle ilgili ayarı açıp kapatır

en: Toggles on and off reporting if clickable
tr_TR: Tıklanabilir olup olmadığı bilgisini açıp kapatır

en: Toggles on and off speaking when navigating by lines or paragraph with braille
tr_TR: Braille ile satır veya paragraflar arasında dolaşırken konuşmayı açıp kapatır

en: Toggles on and off the ignoring of blank lines for line indentation reporting
tr_TR: Satır girintilerinin bildiriminde boş satırların yok sayılması ayarını açar/kapatır

en: Toggles on and off the inclusion of layout tables in browse mode
tr_TR: Tarama kipinde düzen tablolarının dahil edilip edilmemesiyle ilgili ayarı açıp kapatır

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
tr_TR: Nesne sunucusunun odağı takip etmesiyle ilgili ayarı açıp kapatır

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
tr_TR: İnceleme imlecinin düzenleme imlecini takip etmesiyle ilgili ayarı açıp kapatır.

en: Toggles on and off the reporting of CLDR characters, such as emojis
tr_TR: Emoji gibi CLDR (ortak yerel veri deposu) karakterlerinin bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of articles
tr_TR: Makalelerin bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of block quotes
tr_TR: Alıntı bloklarının bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of colors
tr_TR: Renklerin bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of comments
tr_TR: Açıklamaların bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
tr_TR: Dos konsolunda gösterilen yeni metinler vb dinamik içeriğin bildirimiyle ilgili ayarı açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of emphasis
tr_TR: Vurgu bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of figures and captions
tr_TR: Figürlerin ve resim yazılarının seslendirilmesini açar/kapatır

en: Toggles on and off the reporting of font changes
tr_TR: Yazı tipinin bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of font size changes
tr_TR: Yazı boyutunun bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of frames
tr_TR: Çerçeve bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of graphics
tr_TR: Grafik bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of groupings
tr_TR: Gruplandırma bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of headings
tr_TR: Başlıkların bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of highlighted text
tr_TR: Vurgulanan metnin bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of landmarks
tr_TR: Sınır imleri bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of line numbers
tr_TR: Satır numaralarının bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of line spacing
tr_TR: Satır aralığı bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of link type
tr_TR: Link türünün seslendirilmesini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of links
tr_TR: Linklerin bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of lists
tr_TR: Listelerin bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of pages
tr_TR: Sayfa değişiminin bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of paragraph indentation
tr_TR: Paragraf girintisinin bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of revisions
tr_TR: Editör düzenlemelerinin bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of style changes
tr_TR: Stil değişikliklerinin bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of superscripts and subscripts
tr_TR: Üst ve alt simge bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of table cell coordinates
tr_TR: Tablo hücre koordinatlarının bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of tables
tr_TR: Tabloların bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the reporting of text alignment
tr_TR: Hiza bildirimini açıp kapatır

en: Toggles on and off the speaking of command keys
tr_TR: Komut tuşlarının seslendirilmesini açıp kapatır

en: Toggles reporting spelling or grammar errors in braille
tr_TR: Yazım veya dilbilgisi hatalarının braille olarak bildirilmesini açar/kapatır

en: Toggles simple review mode on and off
tr_TR: Basit inceleme kipini açıp kapatır

en: Toggles single letter navigation on and off. When on, single letter keys in browse mode jump to various kinds of elements on the page. When off, these keys are passed to the application
tr_TR: Tek tuşla Seri dolaşımı açıp kapatır. Açıkken ilgili tuşla tarama kipinde çeşitli öğeler arasında dolaşılabilirken, kapalıyken basılan tuş doğrudan uygulamaya gönderilir

en: Toggles sleep mode on and off for the active application.
tr_TR: Aktif uygulama için uyku kipini açıp kapatır.

en: Toggles speaking the character under the cursor when routing cursor in text
tr_TR: İmleç braille ekran tuşlarıyla yönlendirilidiğinde imleç altındaki karakterin seslendirilmesi ayarını açar/kapatır

en: Toggles the NVDA Braille viewer, a floating window that allows you to view braille output, and the text equivalent for each braille character
tr_TR: Braille çıktısını ve her bir braille karakteri için metin eşdeğerini görüntülemenizi sağlayan kayan bir pencere olan NVDA Braille görüntüleyiciyi açar/kapatır

en: Toggles the NVDA Speech viewer, a floating window that allows you to view all the text that NVDA is currently speaking
tr_TR: NVDA'nın konuştuğu metinlerin aktığı pencereyi, NVDA konuşma görüntüleyici, açıp kapatır

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
tr_TR: Fare hareketlerinin bildirimiyle ilgili ayarı açıp kapatır

en: Toggles the state of the screen curtain, enable to make the screen black or disable to show the contents of the screen. Pressed once, screen curtain is enabled until you restart NVDA. Pressed twice, screen curtain is enabled until you disable it
tr_TR: Ekranı karartarak ya da ekranda olanları göstererek ekran Perdesi statüsünü değiştirir. Ekran perdesi devre dışıyken, bir kez basılırsa ekran perdesi NVDA'yı yeniden başlatana kadar etkinleştirilir. Ekran perdesi etkinse, bu tuş kombinasyonu perdeyi devre dışı bırakır. İki kez basılırsa, devre dışı bırakılana kadar ekran karartılacaktır

en: Toggles the support of touch interaction
tr_TR: Dokunmatik etkileşim desteğini açıp kapatır

en: Top
tr_TR: Üst

en: Total time not available
tr_TR: Toplam süre mevcut değil

en: Touch Interaction
tr_TR: Dokunmatik Etkileşim

en: Touch interaction disabled
tr_TR: Dokunmatik etkileşim devre dışı

en: Touch interaction enabled
tr_TR: Dokunmatik etkileşim etkin

en: Touch interaction not supported
tr_TR: Dokunmatik etkileşim desteklenmiyor

en: Touch screen
tr_TR: Dokunmatik ekran

en: Translates any braille input
tr_TR: Braille girişini çevirir

en: Translates any braille input and presses the enter key
tr_TR: Herhangi Braille girişini çevirir ve enter tuşuna basar

en: Tries to read documentation for the selected autocompletion item.
tr_TR: Seçilen otomatik tamamlama öğesinin belgelerini okumaya çalışır.

en: Triggers
tr_TR: Tetikleyiciler

en: Trim leading silence in speech audio
tr_TR: Konuşma sesinde başlardaki sessizliği kes

en: Trust voice's language when processing characters and symbols
tr_TR: Karakter ve sembolleri işlerken sentezleyici ve sesin dilini dikkate al

en: Tshivenda grade 1
tr_TR: Tshivenda derece 1

en: Tshivenda grade 2
tr_TR: Tshivenda derece 2

en: Turkish 8 dot computer braille
tr_TR: Türkçe 8 noktalı bilgisayar braille

en: Turkish grade 1
tr_TR: Türkçe derece1

en: Turkish grade 2
tr_TR: Türkçe derece 2

en: Turns input help on or off. When on, any input such as pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with that input, if any.
tr_TR: Girdi yardım kipini açıp kapatır. Açıkken, klavyede bastığınız herhangi bir tuş ya da tuş kombinasyonunun NVDA için işlevi söylenir.

en: Type
tr_TR: TüR

en: Type exit() to exit the console
tr_TR: Konsoldan çıkmak için exit yazın

en: Type help(object) to get help about object.
tr_TR: Nesne hakkında yardım almak için help object yazın.

en: Type the text you wish to find
tr_TR: Aramak istediğiniz metni giriniz

en: Type:
tr_TR: Tür:

en: UIA notifications
tr_TR: UIA bildirimleri

en: UIA when available
tr_TR: UIA mevcut olduğunda

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: color
tr_TR: renk

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: gradient
tr_TR: gradyan

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: none
tr_TR: yok

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: pattern
tr_TR: yapı

[ctx: UIAHandler.FillType]
en: picture
tr_TR: resim

en: Ugaritic grade 1
tr_TR: Ugaritçe derece 1

en: Ukrainian computer braille
tr_TR: Ukraynaca bilgisayar braille

en: Ukrainian grade 1
tr_TR: Ukraynaca derece1

en: Ukrainian literary braille (detailed)
tr_TR: Ukraynaca edebi braille (detaylı)

en: Unable to configure user interface for Vision Enhancement Provider, it can not be enabled.
tr_TR: Görsel İyileştirme Sağlayıcısı kullanıcı arayüzü yapılandırılamıyor, etkinleştirilemez.

en: Unable to connect to the remote computer
tr_TR: Uzak bilgisayara bağlanılamıyor

en: Unable to contact portcheck server, please manually retrieve your IP address
tr_TR: Portcheck sunucusuyla bağlantı kurulamıyor, lütfen IP adresinizi manuel olarak alın

en: Unable to copy
tr_TR: Kopyalanamıyor

en: Unable to copy a file. Perhaps it is currently being used by another process or you have run out of disc space on the drive you are copying to.
tr_TR: Bir dosya kopyalanamıyor. Başka bir işlem tarafından kullanılıyor olabilir ya da kopyalamak istediğiniz sürücüde yeteri kadar boş alan bulunmuyor olabilir.

en: Unable to copy status bar content to clipboard
tr_TR: Durum çubuğu içeriği panoya kopyalanamıyor

en: Unable to get the destination of this link.
tr_TR: Linkin yönlendirdiği adres alınamadı.

en: Unable to mark log position
tr_TR: Günlük konumu işaretlenemiyor

en: Unable to postpone update.
tr_TR: Güncelleme ertelenemiyor.

en: Underline off
tr_TR: Altını çiz kapalı

en: Underline on
tr_TR: Altını çiz açık

en: Underline {style}on
tr_TR: Altı çizili {style} açık

en: Unicode Consortium data (including emoji)
tr_TR: Unicode Konsorsiyumu verisi (emoji dahil)

en: Unicode normali&zation
tr_TR: Unikod &normalleştirmesi

en: Unified English Braille Code grade 1
tr_TR: Birleşik İngilizce Braille kod derece 1

en: Unified English Braille Code grade 2
tr_TR: Birleşik İngilizce Braille kod derece 2

en: Uninstall NVDA
tr_TR: NVDA'yı Kaldır

en: Unknown braille display
tr_TR: Bilinmeyen braille ekran

en: Unknown color
tr_TR: Bilinmeyen renk

en: Unknown command line parameters
tr_TR: Bilinmeyen komut satırı parametreleri

en: Unknown power status
tr_TR: Güç durumu bilinmiyor

en: Unlabeled
tr_TR: Etiketsiz

en: Unmuted remote
tr_TR: Uzaktan bağlantının sesi açıldı

en: Unplugged
tr_TR: Şarj olmuyor

en: Unsupported input
tr_TR: Desteklenmeyen giriş

en: Untitled chart
tr_TR: Başlıksız grafik

en: Up Bars
tr_TR: Yukarıya Çubuklar

en: Upd&ate channel
tr_TR: &Güncelleme kanalı

en: Update Automatically
tr_TR: Otomatik olarak güncelle

en: Update mirror
tr_TR: Güncelleme kopyası

en: Update to NVDA version {version} has been downloaded and is ready to be applied.
tr_TR: NVDA {version} sürümü indirildi ve kurulmaya hazır.

en: Update to NVDA version {version} is ready to be applied.
tr_TR: NVDA {version} sürümü kurulmaya hazır.

en: Updating NVDA
tr_TR: NVDA güncelleniyor

en: Updating NVDA when connected to NVDA Remote Access as the controlled computer is not recommended.
tr_TR: NVDA uzaktan erişime kontrol edilen bilgisayar olarak bağlıyken NVDA'yı güncellemek önerilmez.

en: Uppercase
tr_TR: Büyük

en: Urdu grade 1
tr_TR: Urduca derece 1

en: Urdu grade 2
tr_TR: Urduca derece 2

en: Use &screen layout (when supported)
tr_TR: (Destekleniyorsa) &ekran düzenini kullan

en: Use &spelling functionality if supported
tr_TR: De&stekleniyorsa kodlama işlevini kullan

en: Use NVDA during sign-in
tr_TR: Oturum açma sırasında NVDA'yı kullan

en: Use NVDA during sign-in (requires administrator privileges)
tr_TR: Oturum açma ekranında NVDA'yı kullan (Yönetici yetkisi gerekir)

en: Use UI Automation to access Microsoft &Excel spreadsheet controls when available
tr_TR: Uygunsa Microsoft &Excel elektronik tablo kontrollerine erişmek için UI Otomasyonu kullan

en: Use WASAPI for SAPI 4 audio output:
tr_TR: SAPI 4 ses çıkışı için WASAPI'yi kullan:

en: Use currently saved settings during sign-in and on secure screens (requires administrator privileges)
tr_TR: Oturum açma sırasında ve güvenli ekranlarda geçerli konfigürasyonu kullan (yönetici yetkisi gerekir)

en: Use en&hanced event processing (requires restart)
tr_TR: &Gelişmiş etkinlik izleme kullan (yeniden başlatma gerekir)

en: Use enhanced t&yped character support in legacy Windows Console when available
tr_TR: Mevcut olduğunda, eski Windows Konsolunda &geliştirilmiş yazılı karakter desteğini kullan

en: Use modern audio output system (WASAPI)
tr_TR: Modern ses çıkışı sistemini (WASAPI) kullan

en: Use screen layout off
tr_TR: Ekran düzenini kullan, kapalı

en: Use screen layout on
tr_TR: Ekran düzenini kullan, açık

en: Use this profile for:
tr_TR: Bu profili şunun için kullan:

en: Use timeout
tr_TR: Zaman aşımını kullan

en: User Guide
tr_TR: Kullanıcı Rehberi

en: User default
tr_TR: Kullanıcı Varsayılanı

en: Uzbek grade 1
tr_TR: Özbek derece 1

en: V&ariant
tr_TR: K&onuşucu

en: V&olume
tr_TR: Ses se&viyesi

en: Validating URL...
tr_TR: Adres doğrulanıyor...

en: Version
tr_TR: Sürüm

en: Vertical Object placeholder
tr_TR: Dikey Nesne Yer tutucusu

en: Vertical Text placeholder
tr_TR: Dikey Metin Yer tutucusu

en: Vertical Title placeholder
tr_TR: Dikey Başlık Yer tutucusu

en: Vietnamese grade 0
tr_TR: Vietnamca derece0

en: Vietnamese grade 1
tr_TR: Vietnamca derece 1

en: Vietnamese grade 2
tr_TR: Vietnamca derece 2

en: View &log
tr_TR: &Log dosyasını göster

en: Virtual Buffers
tr_TR: Sanal Ara Bellekler

en: Virtually toggles the NVDA and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
tr_TR: Braille girişli bir klavye kısayolunu taklit etmek için NVDA ve shift tuşlarını sanal olarak değiştirir

en: Virtually toggles the NVDA key to emulate a keyboard shortcut with braille input
tr_TR: Braille girişi ile yapılan bir klavye kısayolunu taklit için sanal olarak NVDA tuşunu değiştirir

en: Virtually toggles the alt and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
tr_TR: Braille girişli bir klavye kısayolunu taklit etmek için alt ve üst karakter tuşlarını sanal olarak değiştirir

en: Virtually toggles the alt key to emulate a keyboard shortcut with braille input
tr_TR: Braille girişi ile yapılan bir klavye kısayolunu taklit için sanal olarak alt tuşunu değiştirir

en: Virtually toggles the control and alt keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
tr_TR: Braille girişi ile yapılan bir klavye kısayolunu taklit için sanal olarak kontrol tuşunu değiştirir

en: Virtually toggles the control and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
tr_TR: Braille girişli bir klavye kısayolunu taklit etmek için kontrol ve kaydırma tuşlarını sanal olarak değiştirir

en: Virtually toggles the control key to emulate a keyboard shortcut with braille input
tr_TR: Braille girişi ile yapılan bir klavye kısayolunu taklit için sanal olarak kontrol tuşunu değiştirir

en: Virtually toggles the control, alt, and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
tr_TR: Braille girişli bir klavye kısayolunu taklit etmek için kontrol, alt ve shift tuşlarını sanal olarak değiştirir

en: Virtually toggles the left windows and shift keys to emulate a keyboard shortcut with braille input
tr_TR: Braille girişli bir klavye kısayolunu taklit etmek için sol başlat ve shift tuşlarını sanal olarak değiştirir

en: Virtually toggles the left windows key to emulate a keyboard shortcut with braille input
tr_TR: Braille girişi ile yapılan bir klavye kısayolunu taklit için sanal olarak sol windows tuşunu değiştirir

en: Virtually toggles the shift key to emulate a keyboard shortcut with braille input
tr_TR: Braille girişi ile yapılan bir klavye kısayolunu taklit için sanal olarak shift tuşunu değiştirir

en: Vision
tr_TR: Görsellik

en: Vision Enhancement Provider Error
tr_TR: Görsel Geliştirme Sağlayıcısı Hatası

en: Visual Highlight
tr_TR: Görsel Vurgu

en: Voice
tr_TR: Ses

en: Voice dictionary (%s)
tr_TR: Ses sözlüğü (%s)

en: Volume of NVDA sounds
tr_TR: NVDA seslerinin ses seviyesi

en: Volume of NVDA sounds follows voice volume
tr_TR: NVDA seslerinin ses seviyesi konuşma ses seviyesine eşit olsun

en: Volume-High-Low-Close
tr_TR: İşlem hacmi-En yüksek-En düşük-Kapanış

en: Volume-Open-High-Low-Close
tr_TR: İşlem hacmi-Açılış-En yüksek-En düşük-Kapanış

en: Waiting for Outlook...
tr_TR: Outlook bekleniyor...

en: Waiting for Powerpoint...
tr_TR: Powerpoint bekleniyor...

en: Walls
tr_TR: Duvarlar

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: Warning!
tr_TR: Uyarı!

en: Warning: couldn't set volumes for sound split: one of audio sessions is either mono, or has more than 2 audio channels.
tr_TR: Uyarı: ses ayırma için ses seviyeleri ayarlanamadı: ses oturumlarından biri mono veya ikiden fazla ses kanalı var.

en: Wave
tr_TR: Dalga

en: Wave double
tr_TR: Çift dalga

en: Wave heavy
tr_TR: Kalın dalga

en: We need your help in order to continue to improve NVDA.
    This project relies primarily on donations and grants. By donating, you are helping to fund full time development.
    If even $10 is donated for every download, we will be able to cover all of the ongoing costs of the project.
    All donations are received by NV Access, the non-profit organisation which develops NVDA.
    Thank you for your support.
tr_TR: NVDA'nın geliştirilmesine devam etmemiz için katkılarınıza gereksinimimiz var.
    Bu proje öncelikle kurumsal ve kişisel bağışlara dayanarak ayakta durabiliyor. Bağışta bulunarak, NVDA'yı geliştirmek için tam zamanlı çalışmamıza yardımcı olabilirsiniz.
    Güncelleme için bağışta bulunulabilecek $10 bile, projenin devamının maliyetini karşılamamıza yetecektir.
    Bağışların tümü, NVDA'yı geliştiren ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan, NV Access'e aktarılmaktadır.
    Desteğiniz için teşekkürler.

en: We&lcome dialog...
tr_TR: Ho&ş geldiniz iletişim kutusu...

en: Web layout
tr_TR: Web düzeni

en: Welcome to NVDA
tr_TR: NVDA'ya hoş geldiniz

en: Welcome to NVDA!
tr_TR: NVDA'ya hoş geldiniz!

en: Welcome to the COM Registration Fixing tool.
    
    Installing and uninstalling programs, as well as other events, can damage accessibility entries in the Windows registry. This can cause previously accessible elements to be presented incorrectly, or can cause "unknown" or "pane" to be spoken or brailled in some applications or Windows components, instead of the content you were expecting.
    
    This tool attempts to fix such common problems. Note that the tool must access the system registry, which requires administrative privileges.
    
    Press Continue to run the tool now.
tr_TR: COM kayıt tamir aracına hoş geldiniz.
    
    Program kurup kaldırmak ve diğer etkinlikler Windows kayıt defterindeki erişilebilirlik girdilerine zarar verebilir. Bu durum, daha önce erişilebilir olan öğelerin yanlış sunulmasına veya bazı uygulamalarda veya Windows bileşenlerinde, beklediğiniz içerik yerine "bilinmeyen", "panosu" ifadesinin seslendirilmesine veya Braille olarak gösterilmesine neden olabilir.
    
    Bu araç bu tür yaygın sorunları düzeltmeye çalışır. Dikkat: Aracın sistem kayıt defterine erişmesi gerekir, bu yüzden yönetici yetkisi gerekir.
    
    Aracı şimdi çalıştırmak için devama basın.

en: Welsh grade 1
tr_TR: Gal dili derece 1

en: Welsh grade 2
tr_TR: Gal dili derece 2

en: What would you like to &do?
tr_TR: Ne &yapmak istersiniz?

en: What's &new
tr_TR: Ne &yeni

en: What's new
tr_TR: Ne yeni

en: Whole &word
tr_TR: İfadenin &tamamı

en: Windows C&onsole support:
tr_TR: Windows K&onsol desteği:

en: Windows OCR not available
tr_TR: Windows OCR mevcut değil

en: Windows OneCore voices
tr_TR: Windows OneCore sesleri

en: Words only
tr_TR: Yalnızca sözcükler

en: Write the current configuration to nvda.ini
tr_TR: Mevcut konfigürasyonu NVDA.ini'ye yaz

en: X Error Bars
tr_TR: X Hata Çubukları

en: Xhosa grade 1
tr_TR: Xhosa derece1

en: Xhosa grade 2
tr_TR: Xhosa derece2

en: Y Error Bars
tr_TR: Y Hata Çubukları

en: Yakut grade 1
tr_TR: Yakut derece1

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Yiddish grade 1
tr_TR: Yidiş derece 1

en: You are about to install version {newVersion} of {summary}, which appears to be already installed. Would you still like to update?
tr_TR: Sisteminizde kurulu gözüken {summary} eklentisinin {newVersion} sürümünü kurmak üzeresiniz, . Güncellemek istediğinizden emin misiniz?

en: You are attempting to install an earlier version of NVDA than the version currently installed. If you really wish to revert to an earlier version, you should first cancel this installation and completely uninstall NVDA before installing the earlier version.
tr_TR: NVDA'nın mevcut sürümünden daha eski olanını yüklemeye çalışıyorsunuz. Eğer gerçekten önceki bir sürümü kurmak istiyorsanız önce bu kurulumu iptal etmelisiniz. Mevcut sürümü tamamen kaldırdıktan sonra eski bir sürümü kurabilirsiniz.

en: You are attempting to replace an existing portable copy of NVDA with an earlier version. Downgrading NVDA is not recommended. You should cancel this operation and create a new portable copy instead.
tr_TR: NVDA'nın varolan taşınabilir kopyasını önceki bir sürümle değiştirmeye çalışıyorsunuz. NVDA'nın sürümünü düşürmek önerilmez. Bu işlemi iptal edip yeni bir taşınabilir kopya oluşturun.

en: You did not choose Talk as one of your speech mode options. Please note that this may result in no speech output at all. Are you sure you want to continue?
tr_TR: Konuşma modu seçeneklerinizden birini konuşma olarak seçmediniz. Bu durumun NVDA'nın konuşmamasına neden olabileceğini unutmayın. Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: You must choose a name for this profile.
tr_TR: Bu profil için bir ad seçmelisiniz.

en: You will be unable to respond to User Account Control (UAC) prompts from the controlling computer. You should only proceed if you have physical access to the controlled computer.
    
    Are you sure you want to continue?
tr_TR: Kontrol eden bilgisayardan kullanıcı hesabı denetimi (UAC) iletişim kutularında eylem yapamayacaksınız. Yalnızca kontrol edilen bilgisayara fiziksel erişiminiz varsa devam etmelisiniz.
    
    Devam etmek istediğinize emin misiniz?

en: Your configuration file contains errors. Your configuration has been reset to factory defaults.
    More details about the errors can be found in the log file.
tr_TR: Konfigürasyon dosyanızda hatalar var. Konfigürasyon varsayılan fabrika ayarlarına sıfırlandı.
    Hatalar hakkında daha fazla ayrıntı log dosyasında bulunabilir.

en: Your gesture map file contains errors.
    More details about the errors can be found in the log file.
tr_TR: Girdi hareketleri haritası dosyanızda hatalar var.
    Hatalar hakkında daha fazla ayrıntı log dosyasında bulunabilir.

en: Zulu grade 1
tr_TR: Zuluca derece1

en: Zulu grade 2
tr_TR: Zuluca derece2

[ctx: action]
en: Back
tr_TR: Geri

[ctx: action]
en: Beginning
tr_TR: Başlıyor

[ctx: action]
en: Document
tr_TR: Belge

[ctx: action]
en: End
tr_TR: Son

[ctx: action]
en: Help
tr_TR: Yardım

[ctx: action]
en: Home
tr_TR: Ana sayfa

[ctx: action]
en: Information
tr_TR: Bilgi

[ctx: action]
en: Movie
tr_TR: Film

[ctx: action]
en: Next
tr_TR: İleri

[ctx: action]
en: Sound
tr_TR: Ses

[ctx: addonStore]
en: &About add-on...
tr_TR: Eklenti &hakkında...

[ctx: addonStore]
en: &Close
tr_TR: &Kapat

[ctx: addonStore]
en: &Continue
tr_TR: &Devam

[ctx: addonStore]
en: &Disable
tr_TR: &Devre dışı bırak

[ctx: addonStore]
en: &Disable selected add-ons
tr_TR: Seçili eklentileri &devre dışı bırak

[ctx: addonStore]
en: &Don't show this message again
tr_TR: Bu mesajı bir &daha gösterme

[ctx: addonStore]
en: &Enable
tr_TR: &Etkinleştir

[ctx: addonStore]
en: &Enable (override incompatibility)
tr_TR: &Etkinleştir (uyumsuzluğu yok say)

[ctx: addonStore]
en: &Enable selected add-ons
tr_TR: Seçili eklentileri &etkinleştir

[ctx: addonStore]
en: &Help
tr_TR: Y&ardım

[ctx: addonStore]
en: &Install
tr_TR: &Kur

[ctx: addonStore]
en: &Install (override incompatibility)
tr_TR: &Kur (uyumsuzluğu yok say)

[ctx: addonStore]
en: &Install selected add-ons
tr_TR: Seçili eklentileri &kur

[ctx: addonStore]
en: &License
tr_TR: L&isans

[ctx: addonStore]
en: &No
tr_TR: &Hayır

[ctx: addonStore]
en: &OK
tr_TR: &Tamam

[ctx: addonStore]
en: &Other Details:
tr_TR: &Diğer ayrıntılar:

[ctx: addonStore]
en: &Remove
tr_TR: Kaldı&r

[ctx: addonStore]
en: &Remove selected add-ons
tr_TR: Seçili eklentileri &kaldır

[ctx: addonStore]
en: &Search:
tr_TR: &Arama:

[ctx: addonStore]
en: &Update
tr_TR: &Güncelle

[ctx: addonStore]
en: &Update (override incompatibility)
tr_TR: &Güncelle (uyumsuzluğu yok say)

[ctx: addonStore]
en: &Update all
tr_TR: &Tümünü güncelle

[ctx: addonStore]
en: &Update selected add-ons
tr_TR: Seçili eklentileri &güncelle

[ctx: addonStore]
en: &What's new
tr_TR: &Neler yeni

[ctx: addonStore]
en: &Yes
tr_TR: &Evet

[ctx: addonStore]
en: A&ctions
tr_TR: &Eylemler

[ctx: addonStore]
en: Add-on Information
tr_TR: Eklenti Bilgisi

[ctx: addonStore]
en: Add-on Installation
tr_TR: Eklenti kurulumu

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store
tr_TR: Eklenti mağazası

[ctx: addonStore]
en: Add-on Store Warning
tr_TR: Eklenti Mağazası Uyarısı

[ctx: addonStore]
en: Add-on data update failure
tr_TR: Eklenti bilgi güncellemesi başarısız oldu

[ctx: addonStore]
en: Add-on download failure
tr_TR: Eklenti indirmesi başarısız oldu

[ctx: addonStore]
en: Add-on download not safe: checksum failed for {name}
tr_TR: Eklentiyi indirmek güvenli değil: {name} için sağlama toplamı kontrolü başarısız oldu

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation
tr_TR: Eklenti Kurulumu

[ctx: addonStore]
en: Add-on installation failure
tr_TR: Eklenti kurulumu başarısız oldu

[ctx: addonStore]
en: Add-on not supported %s
tr_TR: %s konumundaki eklenti desteklenmiyor

[ctx: addonStore]
en: Add-on updates available
tr_TR: Eklenti güncellemeleri mevcut

[ctx: addonStore]
en: Add-ons
tr_TR: Eklentiler

[ctx: addonStore]
en: Add-ons are created by the NVDA community and are not vetted by NV Access. NV Access cannot be held responsible for add-on behavior. The functionality of add-ons is unrestricted and can include accessing your personal data or even the entire system.
tr_TR: Eklentiler NVDA topluluğu tarafından oluşturulur ve NV Access tarafından incelenmez. NV Access eklenti davranışlarından sorumlu tutulamaz. Eklentilerin işlevselliği sınırsızdır ve kişisel verilerinize ve hatta tüm sisteme erişimi içerebilir.

[ctx: addonStore]
en: Add-ons updated, restart NVDA to activate changes
tr_TR: Eklentiler güncellendi, değişiklikleri uygulamak için NVDA'yı yeniden başlatın

[ctx: addonStore]
en: All
tr_TR: Tümü

[ctx: addonStore]
en: An updated version of NVDA is required. NVDA version {nvdaVersion} or later.
tr_TR: NVDA'nın güncellenmiş bir sürümü gerekiyor. NVDA {nvdaVersion} ya da sonraki  sürümü.

[ctx: addonStore]
en: An updated version of this add-on is required. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. You can enable this add-on at your own risk.
tr_TR: Eklentinin güncel bir sürümü gerekiyor. Eklenti en son NVDA {lastTestedNVDAVersion} sürümü ile test edilmiş. Eklentinin NVDA {nvdaVersion} veya üzeri sürümü ile test edilmiş olması gerekiyor. Eklentiyi sorumluluğu üstlenerek etkinleştirebilirsiniz.

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you want to continue?
tr_TR: Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

[ctx: addonStore]
en: Are you sure you wish to remove the {addon} add-on from NVDA? This cannot be undone.
tr_TR: {addon} eklentisini Kaldırmak istediğinizden emin misiniz? Bu geri alınamaz.

[ctx: addonStore]
en: Author
tr_TR: Yazar

[ctx: addonStore]
en: Author:
tr_TR: Yazar:

[ctx: addonStore]
en: Author: {author}
tr_TR: Yazar: {author}

[ctx: addonStore]
en: Available
tr_TR: Mevcut

[ctx: addonStore]
en: Available &add-ons
tr_TR: &Mevcut eklentiler

[ctx: addonStore]
en: Available add-ons
tr_TR: Mağazadaki eklentiler

[ctx: addonStore]
en: Available version
tr_TR: Mevcut sürüm

[ctx: addonStore]
en: Available version:
tr_TR: Mevcut sürüm:

[ctx: addonStore]
en: Ca&ncel install
tr_TR: Kurulumu iptal &et

[ctx: addonStore]
en: Ca&ncel install of selected add-ons
tr_TR: Seçili eklentilerin kurulumunu &iptal et

[ctx: addonStore]
en: Cancel
tr_TR: İptal

[ctx: addonStore]
en: Cha&nnel:
tr_TR: &Kanal:

[ctx: addonStore]
en: Changes for {curVersion}
tr_TR: {curVersion} sürümündeki değişiklikler

[ctx: addonStore]
en: Channel
tr_TR: Kanal

[ctx: addonStore]
en: Channel:
tr_TR: Kanal:

[ctx: addonStore]
en: Check only the add-ons you wish to copy to the system-wide configuration.
tr_TR: Sadece sistem konfigürasyonuna kopyalamak istediğiniz eklentileri seçin.

[ctx: addonStore]
en: Choose Add-on Package File
tr_TR: Eklenti Paketi Dosyasını Seçin

[ctx: addonStore]
en: Community re&views
tr_TR: Topluluk &incelemeleri

[ctx: addonStore]
en: Copy Settings to System-wide Configuration
tr_TR: Ayarları sistem konfigürasyonuna kopyala

[ctx: addonStore]
en: Could not disable the add-on: {addon}.
tr_TR: {addon} eklentisi devre dışı bırakılamadı.

[ctx: addonStore]
en: Could not enable the add-on: {addon}.
tr_TR: {addon} eklentisi Etkinleştirilemedi.

[ctx: addonStore]
en: Description:
tr_TR: Açıklama:

[ctx: addonStore]
en: Dev
tr_TR: Geliştirici

[ctx: addonStore]
en: Disabled
tr_TR: Devre dışı

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible)
tr_TR: Devre dışı (uyumsuz)

[ctx: addonStore]
en: Disabled (incompatible), pending restart
tr_TR: Yeniden başlatıldıktan sonra devre dışı (uyumsuz)

[ctx: addonStore]
en: Disabled, pending restart
tr_TR: Yeniden başlatıldıktan sonra devre dışı

[ctx: addonStore]
en: Download URL:
tr_TR: İndirme adresi:

[ctx: addonStore]
en: Download failed
tr_TR: İndirme başarısız

[ctx: addonStore]
en: Download of {num} add-on in progress, cancel downloading? | Download of {num} add-ons in progress, cancel downloading?
tr_TR[0]: {num} eklentinin indirilmesi devam ediyor, indirilme iptal edilsin mi?
tr_TR[1]: {num} eklentinin indirilmesi devam ediyor, indirilme iptal edilsin mi?

[ctx: addonStore]
en: Downloaded, pending install
tr_TR: İndirildi, kurulmayı bekliyor

[ctx: addonStore]
en: Downloading
tr_TR: İndiriliyor

[ctx: addonStore]
en: Ena&bled/disabled:
tr_TR: &Etkin/devre dışı:

[ctx: addonStore]
en: Enable add-on
tr_TR: Eklentiyi etkinleştir

[ctx: addonStore]
en: Enabled
tr_TR: Etkin

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible)
tr_TR: Etkin (uyumsuz)

[ctx: addonStore]
en: Enabled (incompatible), pending restart
tr_TR: Yeniden başlatıldıktan sonra Etkin (uyumsuz)

[ctx: addonStore]
en: Enabled, pending restart
tr_TR: Yeniden başlatıldıktan sonra Etkin

[ctx: addonStore]
en: External
tr_TR: Dış

[ctx: addonStore]
en: Failed to install add-on from %s
tr_TR: %s konumundaki eklenti kurulamad

[ctx: addonStore]
en: Failed to open add-on package file at {filePath} - missing file or invalid file format
tr_TR: {filePath} konumundaki eklenti paketi dosyası açılamadı - eksik dosya ya da yanllış dosya formatı

[ctx: addonStore]
en: Ho&mepage
tr_TR: &Ana sayfa

[ctx: addonStore]
en: Homepage:
tr_TR: Ana sayfa:

[ctx: addonStore]
en: Homepage: {url}
tr_TR: Ana sayfa: {url}

[ctx: addonStore]
en: I understand that incompatible add-ons will be disabled and can be manually re-enabled at my own risk after installation.
tr_TR: Uyumsuz eklentilerin devre dışı bırakılacağını ve sorumluluğu üstlenerek eklentileri yeniden etkinleştirebileceğimi anladım.

[ctx: addonStore]
en: ID:
tr_TR: Kimlik:

[ctx: addonStore]
en: Include &incompatible add-ons
tr_TR: &Uyumsuz eklentileri göster

[ctx: addonStore]
en: Incompatible
tr_TR: Uyumsuz

[ctx: addonStore]
en: Incompatible Reason:
tr_TR: Uyumsuzluk nedeni:

[ctx: addonStore]
en: Install add-on
tr_TR: Eklenti kurulumu

[ctx: addonStore]
en: Install date
tr_TR: Kurulma tarihi

[ctx: addonStore]
en: Install date:
tr_TR: Kurulum tarihi:

[ctx: addonStore]
en: Install failed
tr_TR: Kurulum başarısız

[ctx: addonStore]
en: Install from e&xternal source
tr_TR: &Dış kaynaktan kur

[ctx: addonStore]
en: Installed &add-ons
tr_TR: Kurulu &eklentiler

[ctx: addonStore]
en: Installed add-ons
tr_TR: Kurulu eklentiler

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible &add-ons
tr_TR: K&urulu uyumsuz eklentiler

[ctx: addonStore]
en: Installed incompatible add-ons
tr_TR: Kurulu uyumsuz eklentiler

[ctx: addonStore]
en: Installed version
tr_TR: Kurulu sürüm

[ctx: addonStore]
en: Installed version:
tr_TR: Kurulu versiyon:

[ctx: addonStore]
en: Installed, pending restart
tr_TR: Yeniden başlatıldıktan sonra kurulacak

[ctx: addonStore]
en: Installing
tr_TR: Kuruluyor

[ctx: addonStore]
en: Installing {num} add-on, please wait. | Installing {num} add-ons, please wait.
tr_TR[0]: {num} eklenti kuruluyor, lütfen bekleyin.
tr_TR[1]: {num} eklenti kuruluyor, lütfen bekleyin.

[ctx: addonStore]
en: Last NVDA version tested: {}
tr_TR: Test edilen son NVDA sürümü: {}

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version
tr_TR: Son test edilen NVDA sürümü

[ctx: addonStore]
en: Last tested NVDA version:
tr_TR: En son test edilen NVDA sürümü:

[ctx: addonStore]
en: License URL:
tr_TR: Lisans adresi:

[ctx: addonStore]
en: License:
tr_TR: Lisans:

[ctx: addonStore]
en: Loading add-ons...
tr_TR: Eklentiler yükleniyor...

[ctx: addonStore]
en: Make sure you are connected to the internet, and the Add-on Store mirror URL is valid.
    Mirror URL: {url}
tr_TR: İnternete bağlı olduğunuzdan ve eklenti mağazası kopya adresinin doğru olduğundan emin olun.
    Kopya adresi: {url}

[ctx: addonStore]
en: Migrate to add-on store
tr_TR: Eklenti mağazasına yüklendi

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version
tr_TR: Minimum NVDA sürümü

[ctx: addonStore]
en: Minimum NVDA version:
tr_TR: Asgari NVDA sürümü:

[ctx: addonStore]
en: Minimum required NVDA version: {}
tr_TR: Gereken minimum NVDA sürümü: {}

[ctx: addonStore]
en: NVDA Add-on Package (*.{ext})
tr_TR: NVDA eklenti paketi (*.{ext})

[ctx: addonStore]
en: Name
tr_TR: Ad

[ctx: addonStore]
en: No actions available for the selected add-ons
tr_TR: Seçili eklentiler için eylem mevcut değil

[ctx: addonStore]
en: No add-on selected.
tr_TR: Seçili eklenti yok.

[ctx: addonStore]
en: Not installed
tr_TR: Kurulu değil

[ctx: addonStore]
en: Note: NVDA was started with add-ons disabled
tr_TR: Uyarı: NVDA eklentiler devre dışı bırakılarak başlatıldı

[ctx: addonStore]
en: One or more add-ons are currently enabled in your NVDA configuration. If run on secure screens, they will have unrestricted, higher-than-administrator level access to your entire system. You are strongly encouraged to copy only add-ons that you absolutely require in order to use NVDA during sign-in and on secure screens.
tr_TR: NVDA konfigürasyonunuzda bir veya daha fazla eklenti etkin. Güvenli ekranlarda çalıştığında, eklentilerin tüm sisteminize sınırsız, yönetici seviyesinden daha yüksek seviyede erişimi olacak. Sadece NVDA'yı oturum açma ve güvenli ekranlarda kullanımınızda ihtiyaç duyacağınız eklentileri sistem konfigürasyonuna kopyalamanız şiddetle tavsiye edilir.

[ctx: addonStore]
en: Open Add-on &Store
tr_TR: &Eklenti mağazasını aç

[ctx: addonStore]
en: Pending removal
tr_TR: Kaldırma bekliyor

[ctx: addonStore]
en: Publication date
tr_TR: Yayın tarihi

[ctx: addonStore]
en: Publication date:
tr_TR: Yayın tarihi:

[ctx: addonStore]
en: Publisher
tr_TR: Yayıncı

[ctx: addonStore]
en: Publisher:
tr_TR: Yayıncı:

[ctx: addonStore]
en: Publisher: {publisher}
tr_TR: Yayıncı: {publisher}

[ctx: addonStore]
en: Re&place
tr_TR: &Değiştir

[ctx: addonStore]
en: Re&try install
tr_TR: Kurmayı yeniden &dene

[ctx: addonStore]
en: Re&try installing selected add-ons
tr_TR: Seçili eklentileri kurmayı &yeniden dene

[ctx: addonStore]
en: Remember this choice for subsequent add-ons
tr_TR: Sonraki eklentiler için bu seçimi hatırla

[ctx: addonStore]
en: Remove add-on
tr_TR: Eklentiyi kaldır

[ctx: addonStore]
en: Reviews URL:
tr_TR: İnceleme web adresi:

[ctx: addonStore]
en: S&tatus:
tr_TR: &Durum:

[ctx: addonStore]
en: Sort by colu&mn:
tr_TR: Sıralanacak &sütun:

[ctx: addonStore]
en: Source &Code
tr_TR: &Kaynak kodu

[ctx: addonStore]
en: Source URL:
tr_TR: Kaynak web adresi:

[ctx: addonStore]
en: Stable
tr_TR: Kararlı

[ctx: addonStore]
en: Status
tr_TR: Durum

[ctx: addonStore]
en: System-wide version
tr_TR: Sistem konfigürasyonu sürümü

[ctx: addonStore]
en: The system-wide NVDA configuration contains add-ons that are not present in your configuration. If you continue, these add-ons will be removed from the system-wide configuration.
tr_TR: NVDA sistem konfigürasyonunda NVDA konfigürasyonunuzda olmayan eklentiler var. Devam ederseniz bu eklentiler sistem konfigürasyonundan kaldırılacak.

[ctx: addonStore]
en: This action will remove {num} add-on from NVDA's system-wide configuration.  | This action will remove {num} add-ons from NVDA's system-wide configuration.
tr_TR[0]: Bu eylemi yaptığınızda {num} eklenti NVDA'nın sistem konfigürasyonundan kaldırılacak.
tr_TR[1]: Bu eylemi yaptığınızda {num} eklenti NVDA'nın sistem konfigürasyonundan kaldırılacak.

[ctx: addonStore]
en: Unable to download add-on: {name}
tr_TR: {name} indirilemiyor

[ctx: addonStore]
en: Unable to establish a connection to the Add-on Store server.
tr_TR: Eklenti mağazası sunucusuyla bağlantı kurulamadı.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for compatible add-ons.
tr_TR: Uyumlu eklentiler için en son eklenti bilgisi alınamadı.

[ctx: addonStore]
en: Unable to fetch latest add-on data for incompatible add-ons.
tr_TR: Uyumsuz eklentiler için en son eklenti bilgisi alınamadı.

[ctx: addonStore]
en: Unable to save add-on as a file: {name}
tr_TR: {name} dosya olarak kaydedilemedi

[ctx: addonStore]
en: Unknown status
tr_TR: Durumu bilinmiyor

[ctx: addonStore]
en: Updatable &add-ons
tr_TR: &Güncellenebilen eklentiler

[ctx: addonStore]
en: Updatable add-ons
tr_TR: Güncellenebilen eklentiler

[ctx: addonStore]
en: Update Available
tr_TR: Güncelleme mevcut

[ctx: addonStore]
en: Update Available (incompatible)
tr_TR: Güncelleme mevcut (uyumsuz)

[ctx: addonStore]
en: Updates are available for some of your installed add-ons.
tr_TR: Kurulu olan eklentilerinizden bazıları için güncelleme mevcut.

[ctx: addonStore]
en: Updating add-ons...
tr_TR: Eklentiler güncelleniyor...

[ctx: addonStore]
en: User version
tr_TR: Kullanıcı sürümü

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan URL:
tr_TR: VirusTotal taraması web adresi:

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan results
tr_TR: VirusTotal taraması sonuçları

[ctx: addonStore]
en: VirusTotal scan results:
tr_TR: VirusTotal tarama sonuçları:

[ctx: addonStore]
en: Warning
tr_TR: Uyarı

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on installation may result in downgrade: {name}. The installed add-on version cannot be compared with the add-on store version. Installed version: {oldVersion}. Available version: {version}.
    Proceed with installation anyway?
tr_TR: Uyarı: Eklentinin kurulumu, {name} eklentisinin eski sürümünün kurulmasına neden olabilir. Kurulu olan eklentinin sürümü eklenti mağazasındaki sürümle karşılaştırılamıyor. Kurulu sürüm: {oldVersion}. Mevcut sürüm: {version}.
    Kuruluma devam edilsin mi?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Enabling may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with enabling anyway?
tr_TR: Uyarı: Uyumsuz eklenti: {name} {version}. Mümkünse eklentinin güncel sürümü olup olmadığını kontrol edin. Eklenti en son NVDA {lastTestedNVDAVersion} sürümü ile test edilmiş. Eklentinin NVDA {nvdaVersion} veya üzeri sürümü ile test edilmiş olması gerekiyor. Eklentinin etkinleştirilmesi NVDA'nın kararsızlaşmasına neden olabilir.
    Eklenti yine de etkinleştirilsin mi?

[ctx: addonStore]
en: Warning: add-on is incompatible: {name} {version}. Check for an updated version of this add-on if possible. This add-on was last tested with NVDA {lastTestedNVDAVersion}. NVDA requires this add-on to be tested with NVDA {nvdaVersion} or higher. Installation may cause unstable behavior in NVDA.
    Proceed with installation anyway?
tr_TR: Uyarı: Uyumsuz eklenti: {name} {version}. Mümkünse eklentinin güncel sürümü olup olmadığını kontrol edin. Eklenti en son NVDA {lastTestedNVDAVersion} sürümü ile test edilmiş. Eklentinin NVDA {nvdaVersion} veya üzeri sürümü ile test edilmiş olması gerekiyor. Eklentinin kurulması NVDA'nın kararsızlaşmasına neden olabilir.
    Yine de kuruluma devam edilsin mi?

[ctx: addonStore]
en: You have selected to copy {num} add-on to NVDA's system-wide configuration. Using this add-on during sign-in and on secure screens is a serious security risk. | You have selected to copy {num} add-ons to NVDA's system-wide configuration. Using these add-ons during sign-in and on secure screens is a serious security risk.
tr_TR[0]: NVDA'nın sistem konfigürasyonuna {num} eklentiyi kopyalamayı seçtiniz. Bu eklentiyi oturum açma ve güvenli ekranlarda kullanmak ciddi bir güvenlik riskidir.
tr_TR[1]: NVDA'nın sistem konfigürasyonuna {num} eklentiyi kopyalamayı seçtiniz. Bu eklentileri oturum açma ve güvenli ekranlarda kullanmak ciddi bir güvenlik riskidir.

[ctx: addonStore]
en: Your NVDA configuration contains add-ons that are incompatible with this version of NVDA. These add-ons will be disabled after installation. After installation, you will be able to manually re-enable these add-ons at your own risk. If you rely on these add-ons, please review the list to decide whether to continue with the installation.
tr_TR: NVDA konfigürasyonunuz, NVDA'nın bu sürümüyle uyumlu olmayan eklentiler içeriyor. Bu eklentiler kurulumdan sonra devre dışı bırakılacak. Kurulumdan sonra, sorumluluğu üstlenerek bu eklentileri yeniden etkinleştirebilirsiniz. Bu eklentileri kullanıyorsanız, lütfen kuruluma devam edilip edilmeyeceğine karar vermek için listeyi gözden geçirin.

[ctx: addonStore]
en: {column} (ascending)
tr_TR: {column} (artan)

[ctx: addonStore]
en: {column} (descending)
tr_TR: {column} (azalan)

[ctx: addonStore]
en: {malicious} malware scanner detected this add-on as potentially malicious (out of {total}). | {malicious} malware scanners detected this add-on as potentially malicious (out of {total}).
tr_TR[0]: Toplam {total}kötü amaçlı yazılım tarayıcısından {malicious} tarayıcı, bu eklentiyi potansiyel tehlikeli yazılım olarak algıladı.
tr_TR[1]: Toplam {total}kötü amaçlı yazılım tarayıcısından {malicious} tarayıcı, bu eklentiyi potansiyel tehlikeli yazılım olarak algıladı.

[ctx: addonStore]
en: {num} add-on selected. | {num} add-ons selected.
tr_TR[0]: {num} eklenti seçildi.
tr_TR[1]: {num} eklenti seçildi.

[ctx: addonStore]
en: {summary} ({name})
    Version: {version}
    Description: {description}
tr_TR: {summary} ({name})
    Sürüm: {version}
    Açıklama: {description}

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Only in NVDA test versions
tr_TR: Yalnızca NVDA test sürümlerinde

[ctx: advanced.playErrorSound]
en: Yes
tr_TR: Evet

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Default (Only when necessary)
tr_TR: Varsayılan (Yalnızca gerektiğinde)

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: No
tr_TR: Hayır

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Only when necessary
tr_TR: Yalnızca gerektiğinde

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Use UIA with Microsoft Edge and other 
    &Chromium based browsers when available:
tr_TR: Microsoft Edge'le ve diğer 
    & Chromium tabanlı tarayıcılar'la uygun olduğunda  UIA kullan:

[ctx: advanced.uiaWithChromium]
en: Yes
tr_TR: Evet

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Always
tr_TR: Her zaman

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Default (Where suitable)
tr_TR: Varsayılan (uygun olduğunda)

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Only when necessary
tr_TR: Yalnızca gerektiğinde

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Use UI Automation to access Microsoft &Word document controls
tr_TR: Uygunsa Microsoft &Word belge kontrollerine erişmek için UI Otomasyonu'nu kullan

[ctx: advanced.uiaWithMSWord]
en: Where suitable
tr_TR: Uygun olduğunda

en: alert
tr_TR: uyarı

en: align center
tr_TR: ortalı

en: align centered across selection
tr_TR: seçim boyu ortaya hizalı

en: align distributed
tr_TR: dağıtık hizalı

en: align fill
tr_TR: hizalama doldur

en: align general
tr_TR: hizalama genel

en: align justify
tr_TR: iki yana hizalı

en: align left
tr_TR: sola hizalı

en: align right
tr_TR: sağa hizalı

en: alignment
tr_TR: hiza

en: alphanumeric
tr_TR: alfa numerik

en: animation
tr_TR: animasyon

en: any dots
tr_TR: herhangi noktalar

en: app
tr_TR: uyg

en: application
tr_TR: uygulama

en: applications
tr_TR: uygulama

[ctx: aria]
en: banner
tr_TR: benır

[ctx: aria]
en: complementary
tr_TR: tamamlayıcı

[ctx: aria]
en: content info
tr_TR: içerik bilgisi

[ctx: aria]
en: main
tr_TR: ana

[ctx: aria]
en: navigation
tr_TR: dolaşım

[ctx: aria]
en: search
tr_TR: arama

en: art
tr_TR: mkl

en: article
tr_TR: makale

en: at {x}, {y}
tr_TR: {x}, {y} konumunda

en: attachment
tr_TR: ek

en: audio
tr_TR: ses

en: automatic
tr_TR: otomatik

en: automatic color
tr_TR: otomatik renk

en: automatically
tr_TR: otomatik olarak

en: back
tr_TR: geri

en: background color
tr_TR: arkaplan rengi

en: background pattern {pattern}
tr_TR: arka plan deseni {pattern}

en: baseline
tr_TR: temel hiza

en: behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
tr_TR[0]: {otherShape} şeklinin {distance:.3g} birim arkasında ve altında
tr_TR[1]: {otherShape} şeklinin {distance:.3g} birim arkasında ve altında

en: behind left of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind left of {otherShape} by {distance:.3g} points
tr_TR[0]: {otherShape} şeklinin {distance:.3g} birim kadar sol arkasında
tr_TR[1]: {otherShape} şeklinin {distance:.3g} birim kadar sol arkasında

en: behind right of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind right of {otherShape} by {distance:.3g} points
tr_TR[0]: {otherShape} şeklinin {distance:.3g} birim kadar arkasında ve sağında
tr_TR[1]: {otherShape} şeklinin {distance:.3g} birim kadar arkasında ve sağında

en: behind top of {otherShape} by {distance:.3g} point | behind top of {otherShape} by {distance:.3g} points
tr_TR[0]: {otherShape} şeklinin {distance:.3g} birim kadar arkasında ve üstünde
tr_TR[1]: {otherShape} şeklinin {distance:.3g} birim kadar arkasında ve üstünde

en: behind {otherShape}
tr_TR: {otherShape} şeklinin arkasında

en: bkmk
tr_TR: yrm

en: blank
tr_TR: boş

en: block quote
tr_TR: alıntı

en: bold
tr_TR: kalın

en: bookmark
tr_TR: yerimi

en: border
tr_TR: sınır

en: bottom edge
tr_TR: alt kenar

en: box
tr_TR: kutusu

en: bqt
tr_TR: lnt

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⠃
tr_TR: ⠅

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⠎
tr_TR: ⠳

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⠑
tr_TR: ⠽

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⠛
tr_TR: ⠋

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⠥
tr_TR: ⠁

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⡃
tr_TR: ⡅

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⡎
tr_TR: ⡳

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⡑
tr_TR: ⡽

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⡛
tr_TR: ⡋

[ctx: braille formatting symbol]
en: ⡥
tr_TR: ⡁

en: braille keyboard
tr_TR: braille klavye

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: bnnr
tr_TR: bnr

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cinf
tr_TR: içrkblg

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: cmpl
tr_TR: tmmlyc

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: main
tr_TR: ana

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: navi
tr_TR: dlşm

[ctx: braille landmark abbreviation]
en: srch
tr_TR: ara

en: break
tr_TR: sınır

en: browser stop
tr_TR: tarayıcı durdur

en: bsyind
tr_TR: mşglgst

en: btn
tr_TR: dğm

en: busy
tr_TR: meşgul

en: busy indicator
tr_TR: meşgul göstergesi

en: button
tr_TR: düğmesi

en: calendar
tr_TR: takvim

en: canvas
tr_TR: tuval

en: cap
tr_TR: resy

en: cap %s
tr_TR: büyük %s

en: caps lock
tr_TR: büyük harf kilidi

en: caption
tr_TR: resim yazısı

en: caret
tr_TR: düzenleme imi

en: caret moves review cursor off
tr_TR: düzenleme imleci inceleme imlecini taşır, kapalı

en: caret moves review cursor on
tr_TR: düzenleme imleci inceleme imlecini taşır, açık

en: case
tr_TR: büyük/küçük harf duyarlılığı

en: category {categories} | categories {categories}
tr_TR[0]: kategori {categories}
tr_TR[1]: kategoriler {categories}

en: cbo
tr_TR: sk

en: cell
tr_TR: hücre

en: cell deletion
tr_TR: hücre silme

en: cell insertion
tr_TR: hücre ekleme

en: cell merge
tr_TR: hücre birleştirme

en: centered
tr_TR: ortalı

en: character
tr_TR: karakter

en: chart
tr_TR: grafik

[ctx: chart]
en: column
tr_TR: sütun grafik

en: chart element
tr_TR: grafik öğesi

en: check box
tr_TR: onay kutusu

en: check menu item
tr_TR: onay ögesi

en: checkable
tr_TR: seçilebilir

en: checked
tr_TR: işaretli

en: chk
tr_TR: ok

en: clickable
tr_TR: tıklanabilir

en: clk
tr_TR: tkl

en: clock
tr_TR: saat

en: cmnt
tr_TR: açkl

en: collapsed
tr_TR: daraltıldı

en: color chooser
tr_TR: renk Seçici

[ctx: color hue]
en: aqua
tr_TR: açık deniz mavisi

[ctx: color hue]
en: aqua-blue
tr_TR: aqua-mavi

[ctx: color hue]
en: black
tr_TR: siyah

[ctx: color hue]
en: blue
tr_TR: mavi

[ctx: color hue]
en: blue-purple
tr_TR: mavi-mor

[ctx: color hue]
en: brown
tr_TR: kahverengi

[ctx: color hue]
en: brown-yellow
tr_TR: kahve-sarı

[ctx: color hue]
en: dark grey
tr_TR: koyu Gri

[ctx: color hue]
en: green
tr_TR: yeşil

[ctx: color hue]
en: green-aqua
tr_TR: yeşil-aqua

[ctx: color hue]
en: grey
tr_TR: gri

[ctx: color hue]
en: light grey
tr_TR: açık gri

[ctx: color hue]
en: orange
tr_TR: turuncu

[ctx: color hue]
en: orange-yellow
tr_TR: turuncu-sarı

[ctx: color hue]
en: pink
tr_TR: pembe

[ctx: color hue]
en: pink-red
tr_TR: pembe-kırmızı

[ctx: color hue]
en: purple
tr_TR: mor

[ctx: color hue]
en: purple-pink
tr_TR: mor-pembe

[ctx: color hue]
en: red
tr_TR: kırmızı

[ctx: color hue]
en: red-brown
tr_TR: kızıl-kahve

[ctx: color hue]
en: red-orange
tr_TR: kırmızı-turuncu

[ctx: color hue]
en: very dark grey
tr_TR: çok koyu gri

[ctx: color hue]
en: very light grey
tr_TR: çok açık gri

[ctx: color hue]
en: white
tr_TR: beyaz

[ctx: color hue]
en: yellow
tr_TR: sarı

[ctx: color hue]
en: yellow-green
tr_TR: sarı-yeşil

[ctx: color variation]
en: bright {color}
tr_TR: parlak {color}

[ctx: color variation]
en: dark pale {color}
tr_TR: koyu soluk {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color}
tr_TR: koyu {color}

[ctx: color variation]
en: dark {color} grey
tr_TR: koyu {color} gri

[ctx: color variation]
en: light pale {color}
tr_TR: açık soluk {color}

[ctx: color variation]
en: pale {color}
tr_TR: soluk {color}

[ctx: color variation]
en: transparent {colorDescription}
tr_TR: saydam {colorDescription}

[ctx: color variation]
en: very dark pale {color}
tr_TR: çok koyu soluk {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color}
tr_TR: çok koyu {color}

[ctx: color variation]
en: very dark {color} grey
tr_TR: çok koyu {color} gri

[ctx: color variation]
en: {color} grey
tr_TR: {color} gri

[ctx: color variation]
en: {color} white
tr_TR: {color} beyaz

en: column
tr_TR: sütun

en: column %s
tr_TR: sütun %s

en: column break
tr_TR: sütun sonu

en: column header
tr_TR: sütun başlığı

en: column {0} of {1}
tr_TR: sÜTUN {0} / {1}

en: column {columnNumber}
tr_TR: sütun{columnNumber}

en: combo box
tr_TR: seçim kutusu

en: comment
tr_TR: açıklama

en: comment: {text} by {author} on {date}
tr_TR: açıklama: {text} {author} tarafından, {date} tarihinde

en: conflict
tr_TR: çatışma

en: continuous
tr_TR: sürekli

en: continuous section break
tr_TR: sürekli bölüm sonu

[ctx: controlType]
en: tab
tr_TR: sekme

en: covers  {otherShape}
tr_TR: {otherShape} şeklinin önünde

en: covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers bottom of {otherShape} by {distance:.3g} points
tr_TR[0]: {otherShape} şeklinin {distance:.3g} birim kadar altını kaplıyor
tr_TR[1]: {otherShape} şeklinin {distance:.3g} birim kadar altını kaplıyor

en: covers left of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers left of {otherShape} by {distance:.3g} points
tr_TR[0]: {otherShape} şeklinin solunu {distance:.3g} birim kadar kaplıyor
tr_TR[1]: {otherShape} şeklinin solunu {distance:.3g} birim kadar kaplıyor

en: covers right of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers right of {otherShape} by {distance:.3g} points
tr_TR[0]: {otherShape} şeklinin sağını {distance:.3g} birim kadar kaplıyor
tr_TR[1]: {otherShape} şeklinin sağını {distance:.3g} birim kadar kaplıyor

en: covers top of {otherShape} by {distance:.3g} point | covers top of {otherShape} by {distance:.3g} points
tr_TR[0]: {otherShape} şeklinin {distance:.3g} birim kadar üstünü kaplıyor
tr_TR[1]: {otherShape} şeklinin {distance:.3g} birim kadar üstünü kaplıyor

en: cropped
tr_TR: kırpılmış

en: ctrl
tr_TR: kontrol

en: current
tr_TR: mevcut

en: current date
tr_TR: geçerli tarih

en: current location
tr_TR: geçerli konum

en: current page
tr_TR: geçerli sayfa

en: current step
tr_TR: mevcut adım

en: current time
tr_TR: geçerli zaman

en: cursor
tr_TR: imleç

en: cursor positioned {horizontalDistance} from left edge of page, {verticalDistance} from top edge of page
tr_TR: imleç konumu sayfanın sol kenarında {horizontalDistance}, sayfanın üst kenarında {verticalDistance}

en: custom application 1
tr_TR: özel uygulama 1

en: custom application 2
tr_TR: özel uygulama 2

en: c{columnNumber}
tr_TR: süt{columnNumber}

en: c{columnNumber}-{columnSpan}
tr_TR: süt{columnNumber}-{columnSpan}

en: dash dot
tr_TR: çizgi nokta

en: dash dot dot
tr_TR: çizgi nokta nokta

en: dashed
tr_TR: kesik

en: data grid
tr_TR: veri kılavuzu

en: data item
tr_TR: veri ögesi

en: data point
tr_TR: veri noktası

en: date edit
tr_TR: tarih alanı

en: debug
tr_TR: Hata ayıklama

en: debug warning
tr_TR: hata ayıklama uyarısı

en: decreased by {decrementValue} from point {previousIndex},
tr_TR: {previousIndex} noktasından sonra {decrementValue} azalma

en: default style
tr_TR: varsayılan stil

en: definition
tr_TR: tanım

en: defunct
tr_TR: geçersiz

en: del
tr_TR: sil

en: delayed character descriptions off
tr_TR: gecikmeli karakter açıklamaları, kapalı

en: delayed character descriptions on
tr_TR: gecikmeli karakter açıklamaları, açık

en: deleted
tr_TR: silinmiş

en: deletion
tr_TR: silme

en: deletion: {text}
tr_TR: silindi: {text}

en: desktop
tr_TR: masa üstü

en: desktop icon
tr_TR: masaüstü simgesi

en: desktop pane
tr_TR: masaüstü bölmesi

en: details
tr_TR: ayrıntı

en: diagonal crosshatch
tr_TR: diyagonal çapraz tarama

en: diagonal stripe
tr_TR: diyagonal çizgili

en: diagram
tr_TR: diyagram

en: dial
tr_TR: çevir

en: dialog
tr_TR: iletişim kutusu

en: directory pane
tr_TR: dizinPanosu

en: disabled
tr_TR: devre dışı

en: display field
tr_TR: görüntüleme alanı

en: display scroll
tr_TR: ekran kaydırma

en: display speech output
tr_TR: konuşma çıktısını göster

en: dlg
tr_TR: ik

en: doc
tr_TR: bel

en: document
tr_TR: belge

en: done dragging
tr_TR: sürükleme başarılı

en: dot
tr_TR: nokta

en: dotted
tr_TR: noktalı

en: double
tr_TR: çift

en: double strikethrough
tr_TR: çift üstü çizili

en: double {action}
tr_TR: iki kez {action}

en: down arrow
tr_TR: aşağı ok

en: down-right diagonal line
tr_TR: aşağı doğru çapraz çizgi

en: draggable
tr_TR: sürüklenebilir

en: dragging
tr_TR: sürükleniyor

en: drbtn
tr_TR: drdğm

en: drft cmnt
tr_TR: tslk  kmt

en: drop down button
tr_TR: açılabilir menü düğmesi

en: drop down button grid
tr_TR: alta açılır kılavuz düğmesi

en: drop list
tr_TR: seçim kutusu

en: drop target
tr_TR: bırakma yeri

en: edit
tr_TR: yazı alanı

en: edit bar
tr_TR: düzenleme çubuğu

en: editable
tr_TR: düzenlenebilir

en: editing
tr_TR: düzenleniyor

en: edt
tr_TR: yza

en: email
tr_TR: e-posta

en: embedded
tr_TR: gömülü

en: embedded object
tr_TR: gömülü nesne

en: emphasised
tr_TR: vurgulu

en: end note
tr_TR: son not

en: endnote reference {number}: {text}
tr_TR: Sonnot referansı{number}: {text}

en: endnote reference: {text}
tr_TR: sonnot referansı: {text}

en: enote
tr_TR: snot

[ctx: espeakVarient]
en: none
tr_TR: hiçbiri

en: even pages section break
tr_TR: çift sayfa bölüm sonu

[ctx: excel-UIA]
en: Cell Appearance
tr_TR: Hücre Görünümü

[ctx: excel-UIA]
en: Cell height: {0.y:.1f} pt
tr_TR: Hücre yüksekliği: {0.y:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Cell width: {0.x:.1f} pt
tr_TR: Hücre genişliği: {0.x:.1f} pt

[ctx: excel-UIA]
en: Fill color: {0.name}
tr_TR: Dolgu rengi: {0.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Fill type: {0}
tr_TR: Doldurma türü: {0}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline color: top={0.name}, bottom={1.name}, left={2.name}, right={3.name}
tr_TR: Anahat rengi: üst={0.name}, alt={1.name}, sol={2.name}, sağ={3.name}

[ctx: excel-UIA]
en: Outline thickness: top={0}, bottom={1}, left={2}, right={3}
tr_TR: Anahat kalınlığı: üst={0}, alt={1}, sol={2}, sağ={3}

[ctx: excel-UIA]
en: Rotation: {0} degree | Rotation: {0} degrees
tr_TR[0]: Döndürme: {0} derece
tr_TR[1]: Döndürme: {0} derece

[ctx: excel-UIA]
en: Shows a browseable message Listing information about a cell's appearance such as outline and fill colors, rotation and size
tr_TR: Anahat ve dolgu renkleri, döndürme ve boyut gibi bir hücrenin görünümü hakkındaki bilgileri listeleyen taranabilir bir mesaj gösterir

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} through {lastAddress}
tr_TR: {firstAddress} ile {lastAddress} arasında

[ctx: excel-UIA]
en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
tr_TR: {firstAddress} {firstValue} ile {lastAddress} {lastValue} arasında

en: expanded
tr_TR: genişletildi

en: favorites
tr_TR: sık kullanılanlar

en: figure
tr_TR: figür

en: file chooser
tr_TR: dosya Seçici

en: filler
tr_TR: doldurucu

en: find a text string from the current cursor position
tr_TR: metni mevcut imleç konumundan sonra ara

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
tr_TR: sonrakini bul

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
tr_TR: öncekini bul

en: first line indent
tr_TR: ilk satır girintisi

en: flagged
tr_TR: bayraklı

en: fnote
tr_TR: dnot

en: focus moves navigator object off
tr_TR: odak nesne sunucusunu taşır, kapalı

en: focus moves navigator object on
tr_TR: odak nesne sunucusunu taşır, açık

en: focusable
tr_TR: odaklanabilir

en: focused
tr_TR: odaklandı

en: follow cursors
tr_TR: imleçleri takip et

en: font chooser
tr_TR: yazı tipi Seçici

en: font name
tr_TR: yazı tipi adı

en: font size
tr_TR: yazı tipi boyutu

[ctx: font size]
en: %s em
tr_TR: %s sonu

[ctx: font size]
en: %s ex
tr_TR: %s sonu

[ctx: font size]
en: %s pt
tr_TR: %s punto

[ctx: font size]
en: %s px
tr_TR: %s piksel

[ctx: font size]
en: %s rem
tr_TR: %s kalan

[ctx: font size]
en: %s%%
tr_TR: %%%s

[ctx: font size]
en: large
tr_TR: büyük

[ctx: font size]
en: larger
tr_TR: daha büyük

[ctx: font size]
en: medium
tr_TR: orta

[ctx: font size]
en: small
tr_TR: küçük

[ctx: font size]
en: smaller
tr_TR: doldurucu

[ctx: font size]
en: x-large
tr_TR: x-büyük

[ctx: font size]
en: x-small
tr_TR: x-küçük

[ctx: font size]
en: xx-large
tr_TR: xx-büyük

[ctx: font size]
en: xx-small
tr_TR: xx-küçük

[ctx: font size]
en: xxx-large
tr_TR: xxx-büyük

en: foot note
tr_TR: dipnot

en: footer
tr_TR: altbilgi

en: footnote reference {number}: {text}
tr_TR: Dipnot referansı {number}: {text}

en: footnote reference: {text}
tr_TR: dipnot referansı: {text}

en: foreground color
tr_TR: ön plan rengi

en: forward
tr_TR: ileri

en: forwarded
tr_TR: yönlendirildi

en: frame
tr_TR: çerçeve

en: gesture map File Error
tr_TR: gesture map dosyasında hata

en: glass pane
tr_TR: cam Pano

en: gra
tr_TR: grf

en: grammar error
tr_TR: dilbilgisi hatası

en: grammar: {text}
tr_TR: dilbilgisi: {text}

en: graphic
tr_TR: grafik

en: grip
tr_TR: tutacak

en: grouping
tr_TR: grup

en: h%s
tr_TR: b%s

en: hair
tr_TR: ince

en: half alphanumeric
tr_TR: yarı alfa numerik

en: half checked
tr_TR: kısmen işaretli

en: half katakana
tr_TR: yarı katakana

en: half katakana roman
tr_TR: yarı katakana roman

en: half pressed
tr_TR: kısmen basılı

en: hanging indent
tr_TR: asılı girinti

en: has %s
tr_TR: %s var

en: has attachment
tr_TR: ek var

en: has auto complete
tr_TR: otomatik tamamla

en: has comment
tr_TR: açıklama var

en: has details
tr_TR: ayrıntı var

en: has draft comment
tr_TR: taslak komutu var

en: has formula
tr_TR: formül var

en: has long description
tr_TR: uzun tarif var

en: has note
tr_TR: notu var

en: has resolved comment
tr_TR: çözülmüş bir komutu var

en: header
tr_TR: başlık

en: header item
tr_TR: başlık ögesi

en: heading
tr_TR: başlık

en: heading 1
tr_TR: başlık 1

en: heading 2
tr_TR: başlık 2

en: heading 3
tr_TR: başlık 3

en: heading 4
tr_TR: başlık 4

en: heading 5
tr_TR: başlık 5

en: heading 6
tr_TR: başlık 6

en: heading level %d
tr_TR: başlık seviyesi %d

en: help balloon
tr_TR: yardım balonu

en: hidden
tr_TR: gizli

en: high importance
tr_TR: çok önemli

en: highlight
tr_TR: vurgulu

en: highlighted
tr_TR: vurgulanan

en: highlighted in {color}
tr_TR: {color} vurgulu

en: hlght
tr_TR: vrgl

en: hlp
tr_TR: yrd

en: home page
tr_TR: ana sayfa

en: horizontal borders except outside
tr_TR: yatay sınırlar dışında

en: horizontal stripe
tr_TR: yatay çizgili

en: hot key field
tr_TR: klavye kısa yol alanı

en: icon
tr_TR: simge

en: iconified
tr_TR: simge haline getirilmiş

en: image map
tr_TR: resim haritası

en: increased by {incrementValue} from point {previousIndex},
tr_TR: {previousIndex} noktasından {incrementValue} artırıldı,

en: indent
tr_TR: girinti

en: indicator
tr_TR: gösterge

en: info
tr_TR: bilgi

en: input help off
tr_TR: girdi yardımı, kapalı

en: input help on. Press {gestureKeys} again to turn it off.
tr_TR: girdi yardımı, açık. Kapatmak için {gestureKeys} kısayoluna tekrar basın.

en: input window
tr_TR: girdi penceresi

en: input/output
tr_TR: giriş/çıkış

[ctx: inputGestures]
en: &Filter by:
tr_TR: &Anahtar ifade:

en: ins
tr_TR: ekle

en: insert
tr_TR: insört

en: inserted
tr_TR: eklenmiş

en: insertion
tr_TR: ekleme

en: insertion: {text}
tr_TR: eklendi: {text}

en: invalid
tr_TR: geçersiz

en: invalid entry
tr_TR: geçersiz giriş

en: invisible
tr_TR: görünmez

en: invoke
tr_TR: etkinleştir

en: italic
tr_TR: italik

en: item
tr_TR: öge

[ctx: keyLabel]
en: tab
tr_TR: sekme

en: keyboard, all layouts
tr_TR: klavye, tüm düzenler

en: label
tr_TR: etiket

en: landmark
tr_TR: sınır imi

[ctx: languageName]
en: Aragonese
tr_TR: Aragonca

[ctx: languageName]
en: Burmese
tr_TR: Birmanca

[ctx: languageName]
en: Central Kurdish
tr_TR: Merkezi Kürtçe

[ctx: languageName]
en: Northern Kurdish
tr_TR: Kuzey Kürtçesi

[ctx: languageName]
en: Somali
tr_TR: Somalice

[ctx: languageNotSupported]
en: {lang} (not supported)
tr_TR: {lang} (desteklenmiyor)

en: laptop
tr_TR: dizüstü

en: layered pane
tr_TR: katmanlı Pano

en: layout tables off
tr_TR: düzen tabloları kapalı

en: layout tables on
tr_TR: düzen tabloları açık

en: ldesc
tr_TR: uzntrf

en: left
tr_TR: sol

en: left alt
tr_TR: sol Alt

en: left arrow
tr_TR: sol ok

en: left control
tr_TR: sol Kontrol

en: left edge
tr_TR: sol kenar

en: left indent
tr_TR: sol girinti

en: left shift
tr_TR: sol Şift

en: left windows
tr_TR: sol Windows

en: level %s
tr_TR: seviye %s

en: line
tr_TR: satır

en: line %s
tr_TR: satır %s

[ctx: line indentation setting]
en: Both Speech and Tones
tr_TR: Konuşarak ve Ses çalarak

[ctx: line indentation setting]
en: Off
tr_TR: Kapalı

[ctx: line indentation setting]
en: Speech
tr_TR: Konuşma

[ctx: line indentation setting]
en: Tones
tr_TR: Ses çalarak

en: line scroll
tr_TR: satır kaydırma

en: line spacing %s
tr_TR: satır aralığı %s

[ctx: line spacing value]
en: %.1f line | %.1f lines
tr_TR[0]: %.1f satır
tr_TR[1]: %.1f satır

[ctx: line spacing value]
en: 1.5 lines
tr_TR: 1.5 satır

[ctx: line spacing value]
en: at least %.1f pt
tr_TR: en az %.1f pt

[ctx: line spacing value]
en: double
tr_TR: çift

[ctx: line spacing value]
en: exactly {space:.1f} pt
tr_TR: tam olarak {space:.1f} pt

[ctx: line spacing value]
en: single
tr_TR: tek

en: linear gradient
tr_TR: doğrusal Gradyan

en: linked
tr_TR: bağlanmış

en: list
tr_TR: liste

en: list item
tr_TR: liste ögesi

en: lmk
tr_TR: snr

en: low importance
tr_TR: pek önemli değil

en: lv %s
tr_TR: sv %s

en: manual
tr_TR: manuel

en: marked
tr_TR: işaretli

en: math
tr_TR: matematik

[ctx: math]
en: ASCIIMath
tr_TR: ASCIIMatematik

[ctx: math]
en: All
tr_TR: Tümü

[ctx: math]
en: Application support
tr_TR: Uygulama desteği

[ctx: math]
en: Automatic
tr_TR: Otomatik

[ctx: math]
en: Automatic ({name})
tr_TR: Otomatik ({name})

[ctx: math]
en: Automatically zoom out of two-dimensional notation
tr_TR: İki boyutlu simgelerden otomatik olarak çık

[ctx: math]
en: Beep at the beginning and end of math
tr_TR: Matematik içeriğinin başında ve sonunda bip sesi çıkar

[ctx: math]
en: Blindness
tr_TR: Körlük

[ctx: math]
en: Character
tr_TR: Karakter

[ctx: math]
en: Chemical formulae:
tr_TR: Kimyasal formüller:

[ctx: math]
en: Copy math as:
tr_TR: Matematiği şu şekilde panoya kopyala:

[ctx: math]
en: Custom
tr_TR: Özel

[ctx: math]
en: Decimal separator for numbers:
tr_TR: Sayılar için ondalık ayırıcısı:

[ctx: math]
en: Default navigation mode:
tr_TR: Varsayılan dolaşım kipi:

[ctx: math]
en: Describe overview
tr_TR: Denklemi betimle

[ctx: math]
en: Endpoints
tr_TR: Başlangıç ve bitiş

[ctx: math]
en: Enhanced
tr_TR: Geliştirilmiş

[ctx: math]
en: Error in brailling math
tr_TR: Matematik içeriği braille olarak gösterilirken hata oluştu

[ctx: math]
en: Error in brailling math.
tr_TR: Matematik içeriğini braille olarak gösterirken hata oluştu.

[ctx: math]
en: Error in brailling math: see NVDA error log for details
tr_TR: Matematik içeriğini braille olarak gösterirken hata oluştu: Ayrıntılar için NVDA'nın hata günlüğüne bakın

[ctx: math]
en: Error in navigating math
tr_TR: Matematik içeriğinde dolaşırken hata oluştu

[ctx: math]
en: Error in speaking math.
tr_TR: Matematik içeriğini seslendirirken hata oluştu.

[ctx: math]
en: Error in starting navigation of math.
tr_TR: Matematik içeriği dolaşımının başlatılmasında hata oluştu.

[ctx: math]
en: Error navigating math
tr_TR: Matematik içeriği dolaşımında hata

[ctx: math]
en: First character
tr_TR: İlk karakter

[ctx: math]
en: Highlight navigation focus with dots 7 and 8
tr_TR: Dolaşım odağını 7 ve 8. noktalarla belirt

[ctx: math]
en: Illegal MathML found.
tr_TR: Yanlış MathML bulundu.

[ctx: math]
en: Impairment:
tr_TR: Engel

[ctx: math]
en: Invalid math formatting found
tr_TR: Yanlış matematik biçimlendirmesi bulundu

[ctx: math]
en: Language:
tr_TR: Dil:

[ctx: math]
en: Learning disabilities
tr_TR: Öğrenme güçlüğü

[ctx: math]
en: Low vision
tr_TR: Az görme

[ctx: math]
en: Math
tr_TR: Matematik

[ctx: math]
en: Medium
tr_TR: Orta

[ctx: math]
en: Navigation
tr_TR: Dolaşım

[ctx: math]
en: Navigation verbosity:
tr_TR: Dolaşım ayrıntı düzeyi:

[ctx: math]
en: Off
tr_TR: Kapalı

[ctx: math]
en: Off (H sub 2 O)
tr_TR: Kapalı (H alt 2 O)

[ctx: math]
en: Output code:
tr_TR: Çıktı kodu:

[ctx: math]
en: Pause factor
tr_TR: Duraklama faktörü

[ctx: math]
en: Relative speech rate
tr_TR: Konuşma hızı oranı

[ctx: math]
en: Reset to the default navigation mode for each new equation
tr_TR: Her yeni denklemde varsayılan dolaşım kipine geç

[ctx: math]
en: Simple
tr_TR: Basit

[ctx: math]
en: Speak
tr_TR: Konuş

[ctx: math]
en: Speech
tr_TR: Konuşma olarak

[ctx: math]
en: Speech style:
tr_TR: Konuşma tarzı:

[ctx: math]
en: Speech verbosity:
tr_TR: Konuşma ayrıntı düzeyi:

[ctx: math]
en: Spell it out (H 2 O)
tr_TR: Harf harf söyle (H 2 O)

[ctx: math]
en: Terse
tr_TR: Öz

[ctx: math]
en: The following options control the presentation of mathematical content.
tr_TR: Aşağıdaki seçenekler matematik içeriğinin sunumunu kontrol etmek için kullanılır.

[ctx: math]
en: Use native math support in Word and Outlook
tr_TR: Word ve Outlook'ta yerleşik matematik desteğini kullan

[ctx: math]
en: Verbose
tr_TR: Ayrıntılı

[ctx: math]
en: When entering an equation:
tr_TR: Denkleme girildiğinde:

[ctx: math]
en: copy as
tr_TR: Panoya kopyala

en: media player
tr_TR: medya oynatıcı

en: medium
tr_TR: orta

en: medium dash dot
tr_TR: orta çizgi nokta

en: medium dash dot dot
tr_TR: orta çizgi nokta nokta

en: medium dashed
tr_TR: orta kesik

en: meeting request
tr_TR: toplantı isteği

en: menu
tr_TR: menü

en: menu bar
tr_TR: menü çubuğu

en: menu button
tr_TR: menü düğmesi

en: menu item
tr_TR: menü ögesi

en: mln
tr_TR: çkstryza

en: mnu
tr_TR: mnü

en: mnubar
tr_TR: mçb

en: mnubtn
tr_TR: mnüdğm

en: mnuitem
tr_TR: mnüöğe

en: modal
tr_TR: kalıcı

en: moved from
tr_TR: buradan taşındı

en: moved to
tr_TR: buraya taşındı

en: moves to the first table column
tr_TR: ilk tablo sütununa gider

en: moves to the first table row
tr_TR: ilk tablo satırına gider

en: moves to the last table column
tr_TR: son tablo sütununa gider

en: moves to the last table row
tr_TR: son tablo satırına gider

en: moves to the next annotation
tr_TR: sonraki bilgi notuna gider

en: moves to the next article
tr_TR: sonraki makaleye gider

en: moves to the next block quote
tr_TR: sonraki alıntıya gider

en: moves to the next button
tr_TR: sonraki düğmeye gider

en: moves to the next check box
tr_TR: sonraki onay kutusuna gider

en: moves to the next combo box
tr_TR: sonraki seçim kutusuna gider

en: moves to the next different style text
tr_TR: sonraki farklı biçimde metne gider

en: moves to the next edit field
tr_TR: sonraki yazı alanına gider

en: moves to the next embedded object
tr_TR: sonraki gömülü nesneye gider

en: moves to the next error
tr_TR: sonraki hataya gider

en: moves to the next figure
tr_TR: sonraki figüre gider

en: moves to the next form field
tr_TR: sonraki form alanına gider

en: moves to the next frame
tr_TR: sonraki çerçeveye gider

en: moves to the next graphic
tr_TR: sonraki grafiğe gider

en: moves to the next grouping
tr_TR: sonraki gruplandırmaya gider

en: moves to the next heading
tr_TR: sonraki başlığa gider

en: moves to the next landmark
tr_TR: sonraki sınır imine gider

en: moves to the next link
tr_TR: sonraki linke gider

en: moves to the next list
tr_TR: sonraki listeye gider

en: moves to the next list item
tr_TR: sonraki liste ögesine gider

en: moves to the next math formula
tr_TR: sonraki matematik formülüne gider

en: moves to the next menu item
tr_TR: sonraki menü ögesine gider

en: moves to the next progress bar
tr_TR: sonraki aşama çubuğuna gider

en: moves to the next radio button
tr_TR: sonraki seçim düğmesine gider

en: moves to the next reference
tr_TR: sonraki referansa gider

en: moves to the next same style text
tr_TR: sonraki aynı biçimdeki metne gider

en: moves to the next separator
tr_TR: sonraki ayraca gider

en: moves to the next tab
tr_TR: sonraki sekmeye gider

en: moves to the next table
tr_TR: sonraki tabloya gider

en: moves to the next table column
tr_TR: bir sonraki tablo sütununa gider

en: moves to the next table row
tr_TR: bir sonraki tablo satırına gider

en: moves to the next text paragraph
tr_TR: sonraki metin paragrafına gider

en: moves to the next toggle button
tr_TR: sonraki geçiş düğmesine gider

en: moves to the next unvisited link
tr_TR: sonraki ziyaret edilmemiş linke gider

en: moves to the next vertically aligned paragraph
tr_TR: sonraki dik hizalanmış paragrafa gider

en: moves to the next visited link
tr_TR: sonraki ziyaret edilmiş linke gider

en: moves to the previous annotation
tr_TR: önceki bilgi notuna gider

en: moves to the previous article
tr_TR: önceki makaleye gider

en: moves to the previous block quote
tr_TR: önceki alıntıya gider

en: moves to the previous button
tr_TR: önceki düğmeye gider

en: moves to the previous check box
tr_TR: önceki onay kutusuna gider

en: moves to the previous combo box
tr_TR: önceki seçim kutusuna gider

en: moves to the previous different style text
tr_TR: önceki farklı biçimde metne gider

en: moves to the previous edit field
tr_TR: önceki yazı alanına gider

en: moves to the previous embedded object
tr_TR: önceki gömülü nesneye gider

en: moves to the previous error
tr_TR: önceki hataya gider

en: moves to the previous figure
tr_TR: önceki figüre gider

en: moves to the previous form field
tr_TR: önceki form alanına gider

en: moves to the previous frame
tr_TR: önceki çerçeveye gider

en: moves to the previous graphic
tr_TR: önceki grafiğe gider

en: moves to the previous grouping
tr_TR: önceki gruplandırmaya gider

en: moves to the previous heading
tr_TR: önceki başlığa gider

en: moves to the previous landmark
tr_TR: önceki sınır imine gider

en: moves to the previous link
tr_TR: önceki linke gider

en: moves to the previous list
tr_TR: önceki listeye gider

en: moves to the previous list item
tr_TR: önceki liste ögesine gider

en: moves to the previous math formula
tr_TR: önceki matematik formülüne gider

en: moves to the previous menu item
tr_TR: önceki menü ögesine gider

en: moves to the previous progress bar
tr_TR: önceki aşama çubuğuna gider

en: moves to the previous radio button
tr_TR: önceki seçim düğmesine gider

en: moves to the previous reference
tr_TR: önceki referansa gider

en: moves to the previous same style text
tr_TR: önceki aynı biçimde metne gider

en: moves to the previous separator
tr_TR: önceki Ayraca gider

en: moves to the previous tab
tr_TR: önceki sekmeye gider

en: moves to the previous table
tr_TR: önceki tabloya gider

en: moves to the previous table column
tr_TR: bir önceki tablo sütununa gider

en: moves to the previous table row
tr_TR: bir önceki tablo satırına gider

en: moves to the previous text paragraph
tr_TR: önceki metin paragrafına gider

en: moves to the previous toggle button
tr_TR: önceki geçiş düğmesine gider

en: moves to the previous unvisited link
tr_TR: önceki ziyaret edilmemiş linke gider

en: moves to the previous vertically aligned paragraph
tr_TR: önceki dik hizalanmış paragrafa gider

en: moves to the previous visited link
tr_TR: önceki ziyaret edilmiş linke gider

en: msel
tr_TR: çseç

en: mslst
tr_TR: çseçlst

en: multi line
tr_TR: çok satırlı

en: multi-select
tr_TR: Çoklu seçmeli

en: mute
tr_TR: sustur

en: new column section break
tr_TR: yeni sütun bölüm sonu

en: new page section break
tr_TR: yeni sayfa bölüm sonu

en: next track
tr_TR: sonraki parça

en: no bold
tr_TR: kalın değil

en: no border lines
tr_TR: sınır çizgisi yokaltı çizili değil

en: no change from point {previousIndex},
tr_TR: {previousIndex} noktasından sonra değişiklik yok

en: no first line indent
tr_TR: ilk satır girintisi yok

en: no hanging indent
tr_TR: asılı girinti yok

en: no highlight
tr_TR: vurgulu değil

en: no indent
tr_TR: girinti yok

en: no italic
tr_TR: italik yok

en: no left indent
tr_TR: sol girinti yok

en: no more text after a block of links
tr_TR: bir grup link sonrasında metin bulunamadı

en: no more text before a block of links
tr_TR: bir grup link öncesinde metin bulunamadı

en: no next annotation
tr_TR: ileride bilgi notu yok

en: no next article
tr_TR: ileride makale yok

en: no next block quote
tr_TR: ileride alıntı bloğu yok

en: no next button
tr_TR: ileride düğme yok

en: no next check box
tr_TR: ileride onay kutusu yok

en: no next combo box
tr_TR: ileride seçim kutusu yok

en: no next edit field
tr_TR: ileride yazı alanı yok

en: no next embedded object
tr_TR: ileride gömülü nesne yok

en: no next error
tr_TR: ileride hata yok

en: no next figure
tr_TR: ileride figür yok

en: no next form field
tr_TR: ileride form alanı yok

en: no next frame
tr_TR: ileride çerçeve yok

en: no next graphic
tr_TR: ileride grafik yok

en: no next grouping
tr_TR: ileride gruplandırma yok

en: no next heading
tr_TR: ileride başlık yok

en: no next landmark
tr_TR: ileride sınır imi yok

en: no next link
tr_TR: ileride link yok

en: no next list
tr_TR: ileride liste yok

en: no next list item
tr_TR: ileride liste ögesi yok

en: no next math formula
tr_TR: ileride matematik formülü yok

en: no next menu item
tr_TR: ileride menü ögesi yok

en: no next progress bar
tr_TR: ileride aşama çubuğu yok

en: no next radio button
tr_TR: ileride seçim düğmesi yok

en: no next reference
tr_TR: ileride referans yok

en: no next separator
tr_TR: ileride ayraç yok

en: no next tab
tr_TR: ileride sekme yok

en: no next table
tr_TR: ileride Tablo yok

en: no next text paragraph
tr_TR: ileride metin paragrafı yok

en: no next toggle button
tr_TR: ileride geçiş düğmesi yok

en: no next unvisited link
tr_TR: ileride ziyaret edilmemiş link yok

en: no next vertically aligned paragraph
tr_TR: ileride dik hizalanmış paragraf yok

en: no next visited link
tr_TR: ileride ziyaret edilmiş link yok

en: no previous annotation
tr_TR: geride bilgi notu yok

en: no previous article
tr_TR: geride makale yok

en: no previous block quote
tr_TR: geride alıntı bloğu yok

en: no previous button
tr_TR: geride düğme yok

en: no previous check box
tr_TR: geride onay kutusu yok

en: no previous combo box
tr_TR: geride seçim kutusu yok

en: no previous edit field
tr_TR: geride yazı alanı yok

en: no previous embedded object
tr_TR: geride gömülü nesne yok

en: no previous error
tr_TR: geride hata yok

en: no previous figure
tr_TR: geride figür yok

en: no previous form field
tr_TR: geride form alanı yok

en: no previous frame
tr_TR: geride çerçeve yok

en: no previous graphic
tr_TR: geride grafik yok

en: no previous grouping
tr_TR: geride gruplandırma yok

en: no previous heading
tr_TR: geride başlık yok

en: no previous landmark
tr_TR: geride sınır imi yok

en: no previous link
tr_TR: geride link yok

en: no previous list
tr_TR: geride liste yok

en: no previous list item
tr_TR: geride liste ögesi yok

en: no previous math formula
tr_TR: geride matematik formülü yok

en: no previous menu item
tr_TR: geride menü ögesi yok

en: no previous progress bar
tr_TR: geride aşama çubuğu yok

en: no previous radio button
tr_TR: geride seçim düğmesi yok

en: no previous reference
tr_TR: geride referans yok

en: no previous separator
tr_TR: geride ayraç yok

en: no previous tab
tr_TR: geride sekme yok

en: no previous table
tr_TR: geride Tablo yok

en: no previous text paragraph
tr_TR: geride metin paragrafı yok

en: no previous toggle button
tr_TR: geride geçiş düğmesi yok

en: no previous unvisited link
tr_TR: geride ziyaret edilmemiş link yok

en: no previous vertically aligned paragraph
tr_TR: geride dik hizalanmış paragraf yok

en: no previous visited link
tr_TR: geride ziyaret edilmiş link yok

en: no revised %s
tr_TR: %s revize edilmemiş

en: no right indent
tr_TR: sağ girinti yok

en: no status bar information
tr_TR: durum çubuğu bilgisi mevcut değil

en: no strikethrough
tr_TR: üstü çizili değil

en: none
tr_TR: hiçbiri

en: normal configuration
tr_TR: normal konfigürasyon

en: normal configuration profile active
tr_TR: normal konfigürasyon profili etkin

en: not %s
tr_TR: %s değil

en: not checked
tr_TR: işaretli değil

en: not deleted
tr_TR: silinmemiş

en: not emphasised
tr_TR: vurgulu değil

en: not hidden
tr_TR: gizli değil

en: not highlighted
tr_TR: vurgulu değil

en: not inserted
tr_TR: eklenmemiş

en: not marked
tr_TR: işaretlenmemişBaşlangıç işareti

en: not pressed
tr_TR: basılı değil

en: not selected
tr_TR: seçili değil

en: not strong
tr_TR: güçlü değil

en: not underlined
tr_TR: altı çizili değil

en: note
tr_TR: not

en: nsel
tr_TR: sçldğl

en: num lock
tr_TR: numara kilidi

en: numLock numpad 0
tr_TR: numaratör 0

en: numLock numpad 1
tr_TR: numaratör 1

en: numLock numpad 2
tr_TR: numaratör 2

en: numLock numpad 3
tr_TR: numaratör 3

en: numLock numpad 4
tr_TR: numaratör 4

en: numLock numpad 5
tr_TR: numaratör 5

en: numLock numpad 6
tr_TR: numaratör 6

en: numLock numpad 7
tr_TR: numaratör 7

en: numLock numpad 8
tr_TR: numaratör 8

en: numLock numpad 9
tr_TR: numaratör 9

en: numpad 1
tr_TR: numaratör 1

en: numpad 2
tr_TR: numaratör 2

en: numpad 3
tr_TR: numaratör 3

en: numpad 4
tr_TR: numaratör 4

en: numpad 5
tr_TR: numaratör 5

en: numpad 6
tr_TR: numaratör 6

en: numpad 7
tr_TR: numaratör 7

en: numpad 8
tr_TR: numaratör 8

en: numpad 9
tr_TR: numaratör 9

en: numpad decimal
tr_TR: numaratör virgül

en: numpad delete
tr_TR: numaratör delete

en: numpad divide
tr_TR: numaratör bölü

en: numpad enter
tr_TR: numaratör enter

en: numpad insert
tr_TR: numaratör insört

en: numpad minus
tr_TR: numaratör eksi

en: numpad multiply
tr_TR: numaratör çarpı

en: numpad plus
tr_TR: numaratör artı

en: object has no location
tr_TR: nesnenin konumu yok

en: object mode
tr_TR: nesne kipi

en: obscured
tr_TR: gizlenmiş

en: odd pages section break
tr_TR: tek sayfa bölüm sonu

en: off
tr_TR: kapalı

en: off screen
tr_TR: ekran dışı

en: on
tr_TR: açık

en: opens dialog
tr_TR: iletişim kutusu açar

en: opens grid
tr_TR: ızgara açar

en: opens list
tr_TR: liste açar

en: opens tree
tr_TR: ağacı açar

en: option pane
tr_TR: seçenek bölmesi

en: other item
tr_TR: diğer öğe

en: out of %s
tr_TR: %s dışı

en: out of bookmark
tr_TR: yerimi dışı

en: out of comment
tr_TR: açıklama dışı

en: out of grammar error
tr_TR: dilbilgisi hatası dışı

en: out of popular highlight
tr_TR: popüler vurgu dışı

en: out of spelling error
tr_TR: yazım hatası dışı

en: out of table
tr_TR: tablo dışı

en: overflowing
tr_TR: taşan

en: page
tr_TR: sayfa

en: page %s
tr_TR: sayfa %s

en: page down
tr_TR: sonraki sayfa

en: page up
tr_TR: önceki sayfa

en: pane
tr_TR: panosu

en: paragraph
tr_TR: paragraf

en: paragraph number
tr_TR: paragraf numarası

en: paragraph property
tr_TR: paragraf özelliği

[ctx: paragraphMarker]
en: Double space (  )
tr_TR: Çift boşluk (  )

[ctx: paragraphMarker]
en: No paragraph start marker (default)
tr_TR: Paragraf başlangıç işareti yok (varsayılan)

[ctx: paragraphMarker]
en: Pilcrow (¶)
tr_TR: Paragraf işareti (¶)

en: password edit
tr_TR: parola yazı alanı

en: pinned
tr_TR: tutturulmuş

en: play pause
tr_TR: çal/duraklat

[ctx: poedit]
en: Could not find {description} window.
tr_TR: {description} penceresi bulunamadı.

[ctx: poedit]
en: No {description}
tr_TR: {description} yok

[ctx: poedit]
en: Reports a translation issue, if any. If pressed twice, presents the warning in browse mode
tr_TR: Varsa çeviri uyarısını seslendirir. İki kez basıldığında uyarı tarama kipinde gösterilir

[ctx: poedit]
en: Reports any comment in the comments window. If pressed twice, presents the comment in browse mode
tr_TR: Yorumlar penceresindeki yorumu okur. İki kez basıldığında yorum tarama kipinde gösterilir

[ctx: poedit]
en: Reports any notes for translators. If pressed twice, presents the notes in browse mode
tr_TR: Çevirmenler için notları seslendirir. İki kez basıldığında notlar tarama kipinde görüntülenir

[ctx: poedit]
en: Reports the previous source text, if any. If pressed twice, presents the text in browse mode
tr_TR: Varsa önceki kaynak metni seslendirir. İki kez basıldığında metin tarama kipinde gösterilir

[ctx: poedit]
en: comment
tr_TR: yorum

[ctx: poedit]
en: notes for translators
tr_TR: çevirmenler için notlar

[ctx: poedit]
en: previous source text
tr_TR: önceki kaynak metin

[ctx: poedit]
en: translation issue
tr_TR: çeviri uyarısı

en: pressed
tr_TR: basılı

en: previous track
tr_TR: önceki parça

en: prgbar
tr_TR: aşmçb

en: print screen
tr_TR: ekran çıktısı

en: progress bar
tr_TR: aşama çubuğu

en: property
tr_TR: özellik

en: property page
tr_TR: özellik sayfası

en: protected
tr_TR: güvenli

en: pwdedt
tr_TR: prlyza

en: quadruple {action}
tr_TR: dört kez {action}

en: radio button
tr_TR: seçim düğmesi

en: radio menu item
tr_TR: radyo menü ögesi

en: rbtn
tr_TR: sd

en: read only
tr_TR: salt okunur

en: received: %s
tr_TR: alındı: %s

en: reconcile
tr_TR: bağdaşma

en: rectangular gradient
tr_TR: dikdörtgen Gradyan

en: redundant object
tr_TR: gereksiz nesne

en: reference: {name}
tr_TR: referans: {name}

en: refresh
tr_TR: güncelle

en: region
tr_TR: bölge

[ctx: remote]
en: &Key
tr_TR: &Anahtar

[ctx: remote]
en: &Mode:
tr_TR: &Mod:

[ctx: remote]
en: &Mute when controlling the local computer
tr_TR: &Yerel bilgisayar kontrol edilirken uzaktaki bilgisayarın sesini kapat

[ctx: remote]
en: &Send clipboard
tr_TR: &Panoyu gönder

[ctx: remote]
en: &Server:
tr_TR: &Sunucu:

[ctx: remote]
en: A Remote Access session is already in progress. Disconnect before starting a new session.
tr_TR: Uzaktan erişim oturumu zaten devam ediyor. Yeni oturum başlatmadan önce bağlantıyı kesin.

[ctx: remote]
en: Action unavailable when Remote Access is disabled
tr_TR: Uzaktan erişim devre dışıyken eylem kullanılamaz

[ctx: remote]
en: Allow someone to control this computer from elsewhere, or control another computer running NVDA with this one.
tr_TR: Başka yerden birinin bu bilgisayarı kontrol etmesine izin verir veya bu bilgisayarla NVDA çalıştıran başka bilgisayarın kontrol edilmesini sağlar.

[ctx: remote]
en: Allow this computer to be controlled
tr_TR: Bu bilgisayarın kontrol edilmesine izin ver

[ctx: remote]
en: Already Connected
tr_TR: Zaten bağlı

[ctx: remote]
en: Are you sure you want to disconnect from the Remote Access session?
tr_TR: Uzaktan erişim oturumunun bağlantısını kesmek istediğinizden emin misiniz?

[ctx: remote]
en: Automatic connection
tr_TR: Otomatik bağlantı

[ctx: remote]
en: Automatically &connect after NVDA starts
tr_TR: NVDA Başlatıldıktan sonra &otomatik olarak bağlan

[ctx: remote]
en: Both host and key must be set in the Remote Access section in order to automatically connect using an existing server after NVDA starts.
tr_TR: NVDA başladıktan sonra, varolan bir sunucuya otomatik olarak bağlanılabilmesi için uzaktan erişim kategorisinde ana bilgisayar ve anahtar ayarlanmış olmalıdır.

[ctx: remote]
en: Both port and key must be set in the Remote Access category in order to automatically connect using a locally hosted server after NVDA starts.
tr_TR: NVDA başladıktan sonra, yerel olarak oluşturulan bir sunucuya otomatik olarak bağlanılabilmesi için uzaktan erişim kategorisinde ana bilgisayar ve anahtar ayarlanmış olmalıdır.

[ctx: remote]
en: Clipboard sent
tr_TR: Pano gönderildi

[ctx: remote]
en: Confirm Disconnection
tr_TR: Bağlantıyı kesmeyi onayla

[ctx: remote]
en: Confirm before disconnecting when controlled
tr_TR: Kontrol edilirken bağlantı kesilmeden önce onay iste

[ctx: remote]
en: Connect to Another Computer
tr_TR: Başka bir bilgisayara bağlan

[ctx: remote]
en: Connected as controlled computer
tr_TR: Kontrol edilen bilgisayar olarak bağlanıldı

[ctx: remote]
en: Connects to a remote computer
tr_TR: Uzaktaki bilgisayara bağlanır

[ctx: remote]
en: Control another computer
tr_TR: Başka bilgisayarı kontrol et

[ctx: remote]
en: Controlling local computer
tr_TR: Yerel bilgisayarı yönet

[ctx: remote]
en: Controlling remote computer
tr_TR: Uzak bilgisayarı yönet

[ctx: remote]
en: Copies a link to the current Remote Access session to the clipboard
tr_TR: Mevcut uzaktan erişim oturumunun linkini panoya kopyalar

[ctx: remote]
en: Copy a link to the current Remote Access session to the clipboard.
tr_TR: Mevcut uzaktan erişim oturumunun linkini panoya kopyalar.

[ctx: remote]
en: Delete All Trusted Fingerprints
tr_TR: Tüm güvenilen parmak izlerini sil

[ctx: remote]
en: Disconnect from the current Remote Access session.
tr_TR: Şu anki uzaktan erişim oturumunun bağlantısını keser.

[ctx: remote]
en: Disconnects from the current Remote Access session
tr_TR: Mevcut uzaktan erişim oturumu bağlantısını keser

[ctx: remote]
en: Do you wish to allow this computer to be controlled on server {server} with key {key}?
tr_TR: {server} sunucusunda bu bilgisayarın {key} anahtarıyla kontrol edilmesine izin vermek istiyor musunuz?

[ctx: remote]
en: Do you wish to control the computer on server {server} with key {key}?
tr_TR: {server} sunucusundaki bilgisayarı {key} anahtarıyla kontrol etmek istiyor musunuz?

[ctx: remote]
en: Enable Remote Access
tr_TR: Uzaktan Erişimi Etkinleştir

[ctx: remote]
en: Error Connecting
tr_TR: Bağlantı hatası

[ctx: remote]
en: Generating key
tr_TR: Anahtar oluştur

[ctx: remote]
en: Generating key...
tr_TR: Anahtar Oluştur ...

[ctx: remote]
en: Getting external IP
tr_TR: Harici IP al

[ctx: remote]
en: Getting external IP...
tr_TR: Harici IP al...

[ctx: remote]
en: Host connection failed
tr_TR: Ana bilgisayar bağlantısı başarısız oldu

[ctx: remote]
en: Host locally
tr_TR: Yerel olarak barındır

[ctx: remote]
en: Message from Remote Access Server
tr_TR: Uzaktan erişim sunucusundan mesaj

[ctx: remote]
en: Mute speech and sounds from the remote computer.
tr_TR: Uzaktaki bilgisayardan gelen konuşmanın ve seslerin sesini kapatır.

[ctx: remote]
en: Mutes or unmutes the speech coming from the remote computer
tr_TR: Uzaktan erişilen bilgisayarın konuşmasının sesini açar/kapatır

[ctx: remote]
en: No controlled computers are connected
tr_TR: Kontrol edilen bilgisayar bağlı değil

[ctx: remote]
en: No one else is connected
tr_TR: Başka kimse bağlı değil

[ctx: remote]
en: Not connected
tr_TR: Bağlı değil

[ctx: remote]
en: Not the controlling computer
tr_TR: Kontrol eden bilgisayar değil

[ctx: remote]
en: R&emote Access
tr_TR: &Uzaktan erişim

[ctx: remote]
en: Remote Access
tr_TR: Uzaktan erişim

[ctx: remote]
en: Remote Access Connection Request
tr_TR: Uzaktan erişim bağlantı isteği

[ctx: remote]
en: Remote Access Error
tr_TR: Uzaktan Bağlantı Hatası

[ctx: remote]
en: Remote NVDA not connected
tr_TR: Uzaktaki NVDA bağlı değil

[ctx: remote]
en: Remotely connect to another computer running NVDA.
tr_TR: NVDA çalıştıran başka bilgisayara uzaktan bağlanır.

[ctx: remote]
en: S&end control+alt+delete
tr_TR: &Kontrol+alt+delete gönder

[ctx: remote]
en: Security Warning
tr_TR: Güvenlik uyarısı

[ctx: remote]
en: Send control+alt+delete to the controlled computer.
tr_TR: Kontrol edilen bilgisayara kontrol+alt+delete tuşlarını gönderir.

[ctx: remote]
en: Send the clipboard text to the remote computer.
tr_TR: Panodaki metni uzaktaki bilgisayara gönderir.

[ctx: remote]
en: Sends control+alt+delete to the controlled computer.
tr_TR: Kontrol edilen bilgisayara kontrol+alt+delete komutunu gönderir.

[ctx: remote]
en: Sends the contents of the clipboard to the remote computer
tr_TR: Panonun içeriğini uzaktan erişilen bilgisayara gönderir

[ctx: remote]
en: Shows the Remote Access settings
tr_TR: Uzaktan erişim ayarlarını gösterir

[ctx: remote]
en: Switches whether the keyboard controls the local or remote computer
tr_TR: Klavyenin bu bilgisayarı veya uzaktaki bilgisayarı kontrol etme durumunu değiştirir

[ctx: remote]
en: The Remote Access server you have connected to is not compatible with this version of NVDA. Please use a different server.
tr_TR: Bağlandığınız uzaktan erişim sunucusu NVDA'nın bu sürümüyle uyumlu değil. Lütfen başka sunucu kullanın.

[ctx: remote]
en: The certificate of this server could not be verified. Using the wrong fingerprint may allow a third party to access the Remote Access session.
    
    Before continuing, please make sure that the following server certificate fingerprint is correct.
    Server SHA256 fingerprint: {fingerprint}
    
    Continue connecting anyway?
tr_TR: Sunucunun sertifikası doğrulanamadı. Yanlış parmak izini kullanmak üçüncü tarafın bu sunucuya erişmesine neden olabilir.
    
    Devam etmeden önce aşağıdaki sunucu parmak izinin doğru olduğundan emin olun.
    Server SHA256 parmak izi: {fingerprint}
    
    Yine de bağlanmaya devam edilsin mi?

[ctx: remote]
en: This will cause NVDA to forget all previously trusted Remote Access servers. When connecting to a previously trusted unrecognised server, you will again be asked whether to trust its certificate.
    
    Are you sure you want to continue?
tr_TR: Bu eylem NVDA'nın geçmiş zamanda güvenilen uzaktan erişim sunucularını unutmasına neden olacak. Önceden güvenilen, tanınmayan bir sunucuya bağlanmaya çalıştığınızda sertifikasına güvenilip güvenilmeyeceği tekrar sorulacak.
    
    Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

[ctx: remote]
en: Toggles whether Remote Access is connected
tr_TR: Uzaktan erişim bağlantısını açar/kapatır

[ctx: remote]
en: Unable to connect to the remote computer
tr_TR: Uzaktaki bilgisayara bağlanılamadı

[ctx: remote]
en: Unable to connect to {host}. Check that you have internet access, and that there are no mistakes in the host field.
tr_TR: {host} ile bağlanılamıyor. İnternet erişiminizin olup olmadığını denetleyin ve ana bilgisayar alanında hata var mı kontrol edin.

[ctx: remote]
en: Unable to send clipboard
tr_TR: Pano gönderilemedi

[ctx: remote]
en: Unable to trigger control+alt+delete
tr_TR: Kontrol+alt+delete tetiklenemedi

[ctx: remote]
en: Use existing
tr_TR: Mevcut olanı kullan

[ctx: repeat]
en: off
tr_TR: kapalı

[ctx: repeat]
en: on
tr_TR: açık

en: replace
tr_TR: olarak değiştir

en: replied
tr_TR: yanıtlandı

en: replied all
tr_TR: tümü yanıtlandı

en: report CLDR characters off
tr_TR: emojileri bildirme

en: report CLDR characters on
tr_TR: emojileri bildir

en: report alignment off
tr_TR: hizayı bildirme

en: report alignment on
tr_TR: hizayı bildir

en: report articles off
tr_TR: makaleleri bildirme

en: report articles on
tr_TR: makaleleri bildir

en: report block quotes off
tr_TR: alıntıları bildirme

en: report block quotes on
tr_TR: alıntıları bildir

en: report colors off
tr_TR: renkleri bildirme

en: report colors on
tr_TR: renkleri bildir

en: report comments off
tr_TR: açıklamaları bildirme

en: report comments on
tr_TR: açıklamaları bildir

en: report dynamic content changes off
tr_TR: dinamik içerik değişikliklerini bildir, kapalı

en: report dynamic content changes on
tr_TR: dinamik içerik değişikliklerini bildir, açık

en: report emphasis off
tr_TR: vurguyu bildirme

en: report emphasis on
tr_TR: vurguyu bildir

en: report figures and captions off
tr_TR: resim yazılarını ve figürleri seslendir, kapalı

en: report figures and captions on
tr_TR: resim yazılarını ve figürleri seslendir, açık

en: report font name off
tr_TR: yazı tipi adını bildirme

en: report font name on
tr_TR: yazı tipi adını bildir

en: report font size off
tr_TR: yazı boyutunu bildirme

en: report font size on
tr_TR: yazı boyutunu bildir

en: report frames off
tr_TR: çerçeveleri Bildirme

en: report frames on
tr_TR: çerçeveleri Bildir açık

en: report graphics off
tr_TR: grafikleri bildirme

en: report graphics on
tr_TR: grafikleri bildir

en: report groupings off
tr_TR: gruplandırmaları bildirme

en: report groupings on
tr_TR: gruplandırmaları bildir

en: report headings off
tr_TR: başlıkları bildirme

en: report headings on
tr_TR: başlıkları bildir

en: report highlighted off
tr_TR: vurgulananı bildirme

en: report highlighted on
tr_TR: vurgulananı bildir

en: report if clickable off
tr_TR: tıklanabilir olup olmadığını bildirme

en: report if clickable on
tr_TR: tıklanabilir olup olmadığını bildir açık

en: report landmarks and regions off
tr_TR: sınır imleri ve bölgeleri bildirme

en: report landmarks and regions on
tr_TR: sınır imleri ve bölgeleri bildir

en: report line numbers off
tr_TR: satır numaralarını bildirme

en: report line numbers on
tr_TR: satır numaralarını bildir

en: report line spacing off
tr_TR: satır aralığını bildirme

en: report line spacing on
tr_TR: satır aralığını bildir

en: report links off
tr_TR: linkleri bildirme

en: report links on
tr_TR: linkleri bildir

en: report lists off
tr_TR: listeleri bildirme

en: report lists on
tr_TR: listeleri bildir

en: report pages off
tr_TR: sayfa değişikliklerini bildirme

en: report pages on
tr_TR: sayfa değişikliklerini bildir

en: report paragraph indentation off
tr_TR: paragraf girintilerini bildirme

en: report paragraph indentation on
tr_TR: paragraf girintilerini bildir

en: report revisions off
tr_TR: düzenlemeleri bildirme

en: report revisions on
tr_TR: düzenlemeleri bildir

en: report style off
tr_TR: stilleri bildirme

en: report style on
tr_TR: stilleri bildir

en: report superscripts and subscripts off
tr_TR: üst ve alt simge bildirimi kapalı

en: report superscripts and subscripts on
tr_TR: üst simge ve alt simgeleri bildir

en: report table cell coordinates off
tr_TR: tablo hücre koordinatlarını bildirme

en: report table cell coordinates on
tr_TR: tablo hücre koordinatlarını bildir

en: report tables off
tr_TR: tabloları bildirme

en: report tables on
tr_TR: tabloları bildir

[ctx: reportLanguage]
en: Beep
tr_TR: Bip sesi çıkar

[ctx: reportLanguage]
en: Language at caret position
tr_TR: İmlecin bulunduğu konumdaki metnin dili

[ctx: reportLanguage]
en: Off
tr_TR: Kapalı

[ctx: reportLanguage]
en: Report lan&guage changes while reading
tr_TR: Okurken &dil değişikliklerini bildir

[ctx: reportLanguage]
en: Report when switching to language is not s&upported by synthesizer
tr_TR: Sente&zleyici tarafından desteklenmeyen dile geçildiğinde bildir

[ctx: reportLanguage]
en: Reports the language for the text under the caret. If pressed twice, presents the information in browse mode
tr_TR: İmlecin bulunduğu konumdaki metnin dilini söyler. İki kere basıldığında bilgi pencerede görüntülenir

[ctx: reportLanguage]
en: Speech
tr_TR: Konuşma

[ctx: reportLanguage]
en: Unknown language
tr_TR: Bilinmeyen dil

[ctx: reportLanguage]
en: {languageDescription} (not supported)
tr_TR: {languageDescription} (desteklenmiyor)

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Braille
tr_TR: Braille olarak

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Off
tr_TR: Kapalı

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Sound
tr_TR: Sesle

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Speech
tr_TR: Konuşmayla

[ctx: reportSpellingErrorsSetting]
en: Speech and sound
tr_TR: Konuşmayla ve sesle

en: req
tr_TR: grkl

en: required
tr_TR: gerekli

en: reverse diagonal stripe
tr_TR: ters çapraz şerit

en: revised %s
tr_TR: %s değiştirildi

en: rgn
tr_TR: blg

en: rich edit
tr_TR: zengin yazı alanı

en: right
tr_TR: sağ

en: right alt
tr_TR: sağ Alt

en: right arrow
tr_TR: sağ ok

en: right control
tr_TR: sağ kontrol

en: right edge
tr_TR: sağ kenar

en: right indent
tr_TR: sağ girinti

en: right shift
tr_TR: sağ Şift

en: right windows
tr_TR: sağ Windows

en: ro
tr_TR: so

en: root pane
tr_TR: kök bölmesi

en: row
tr_TR: satır

en: row %s
tr_TR: satır %s

en: row header
tr_TR: satır Başlığı

en: rslvd cmnt
tr_TR: snçkmt

en: ruler
tr_TR: cetvel

en: r{rowNumber}
tr_TR: sat{rowNumber}

en: r{rowNumber}-{rowSpan}
tr_TR: sat{rowNumber}-{rowSpan}

en: same page
tr_TR: aynı sayfa

[ctx: screenCurtain]
en: Always &show a warning when enabling Screen Curtain
tr_TR: Ekran perdesi etkinleştirilirken her zaman &uyarı göster

[ctx: screenCurtain]
en: Cannot enable screen curtain while performing content recognition
tr_TR: İçerik tanıması yapılırken ekran perdesi etkinleştirilemez

[ctx: screenCurtain]
en: There was a problem enabling Screen Curtain. The contents of your screen are still visible. You may attempt to enable Screen Curtain manually.
tr_TR: Ekran perdesi etkinleştirilirken sorun oluştu. Ekranınızın içeriği hâlâ görünüyor. Ekran perdesini elle etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz.

[ctx: script category]
en: Tools
tr_TR: Araçlar

en: scrlbar
tr_TR: kydçb

en: scroll bar
tr_TR: kaydırma çubuğu

en: scroll lock
tr_TR: scrol lock

en: scroll pane
tr_TR: kaydırma bölmesi

en: search page
tr_TR: sayfayı ara

en: sect
tr_TR: blm

en: section
tr_TR: bölüm

en: section %s
tr_TR: bölüm %s

en: section property
tr_TR: bölüm özelliği

en: sel
tr_TR: seç

en: selectable
tr_TR: seçilebilir

en: selected
tr_TR: seçili

en: selected %s
tr_TR: %s seçildi

en: selection removed
tr_TR: seçim iptal edildi

en: sent: %s
tr_TR: gönderildi: %s

en: separator
tr_TR: ayraç

en: series {number} {name}
tr_TR: dizi {number} {name}

en: sggstn
tr_TR: önr

en: shape
tr_TR: şekil

[ctx: shape]
en: 'No' symbol
tr_TR: 'Hayır' simgesi

[ctx: shape]
en: 'Or' flowchart symbol
tr_TR: 'Veya' akış sembolü

[ctx: shape]
en: 10-point star
tr_TR: 10-nokta yıldız

[ctx: shape]
en: 12-point star
tr_TR: 12-nokta yıldız

[ctx: shape]
en: 16-point star
tr_TR: 16-nokta yıldız

[ctx: shape]
en: 24-point star
tr_TR: 24-nokta yıldız

[ctx: shape]
en: 32-point star
tr_TR: 32-nokta yıldız

[ctx: shape]
en: 4-point star
tr_TR: 4-nokta yıldız

[ctx: shape]
en: 5-point star
tr_TR: 5-nokta yıldız

[ctx: shape]
en: 6-point star
tr_TR: 6-nokta yıldız

[ctx: shape]
en: 7-point star
tr_TR: 7-nokta yıldız

[ctx: shape]
en: 8-point star
tr_TR: 8-nokta yıldız

[ctx: shape]
en: Alternate process flowchart symbol
tr_TR: Alternatif işlem akış şeması sembolü

[ctx: shape]
en: Arc
tr_TR: Yay

[ctx: shape]
en: Arrows pointing left right up and down
tr_TR: Sol sağ yukarı ve aşağıyı gösteren oklar

[ctx: shape]
en: Balloon
tr_TR: Balon

[ctx: shape]
en: Bent Up Arrow
tr_TR: Eğik yukarı ok

[ctx: shape]
en: Bent arrow
tr_TR: Eğik ok

[ctx: shape]
en: Bevel
tr_TR: Konik

[ctx: shape]
en: Block arc
tr_TR: Blok yay

[ctx: shape]
en: Callout with Arrows pointing left right up and down
tr_TR: Sol sağ yukarı ve aşağıyı gösteren oklarla belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with Double-ended horizontal Arrow
tr_TR: Çift uçlu yatay Ok ile belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with Down Arrow
tr_TR: Aşağı okla belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with Left Arrow
tr_TR: Sol Ok ile belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with Right Arrow
tr_TR: Sağ okla belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with UpArrow
tr_TR: Yukarı okla belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with accent bar and callout line segments forming a U-shape
tr_TR: Vurgu çubuğu ve U-şekli oluşturan  belirtme çizgisi ile belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with angled callout line and accent bar
tr_TR: Açılı belirtme çizgisi ve vurgu çubuğu ile belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with angled line
tr_TR: Açılı çizgi ile belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with arrows that point up and down
tr_TR: Yukarı ve aşağıyı gösteren Çift uçlu okla belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with border and horizontal accent bar
tr_TR: Kenar ve yatay vurgu çubuğu ile belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with border, accent bar, and callout line segments forming a U-shape
tr_TR: Kenar, vurgu çubuğu, ve U-şekli oluşturan  belirtme çizgisi ile belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with border, angled callout line, and accent bar
tr_TR: Kenar, açılı belirtme çizgisi ve vurgu çubuğu ile belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with border, diagonal straight line and accent bar
tr_TR: Kenar, çapraz düz çizgi ve vurgu çubuğu ile belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with callout line segments forming a U-shape
tr_TR: U-şekli oluşturan  belirtme çizgisi ile belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal callout line and accent bar
tr_TR: Çapraz belirtme çizgisi ve vurgu çubuğu ile belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with diagonal straight line
tr_TR: Çapraz düz çizgi ile belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal accent bar
tr_TR: Yatay vurgu çubuğu ile belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with horizontal line
tr_TR: Yatay çizgi ile belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with no border and angled callout line
tr_TR: Kenarsız  ve açılı belirtme çizgisi ile belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with no border and callout line segments forming a U-shape
tr_TR: Kenarsız ve U-şekli oluşturan  belirtme çizgisi ile belirtme

[ctx: shape]
en: Callout with no border and diagonal callout line
tr_TR: Kenarsız ve çapraz belirtme çizgisi ile belirtme

[ctx: shape]
en: Can
tr_TR: Kutu

[ctx: shape]
en: Card flowchart symbol
tr_TR: Kart akış sembolü

[ctx: shape]
en: Chart Plus symbol
tr_TR: Grafik Artı sembolü

[ctx: shape]
en: Chart Star Symbol
tr_TR: Yıldız Grafik Sembolü

[ctx: shape]
en: Chart X Symbol
tr_TR: X Grafik sembolü

[ctx: shape]
en: Chevron
tr_TR: Köşeli çift ayraç

[ctx: shape]
en: Circle with line through center
tr_TR: Ortasından çizgili daire

[ctx: shape]
en: Circular Arrow
tr_TR: Dairesel Ok

[ctx: shape]
en: Cloud callout
tr_TR: Bulutla belirtme

[ctx: shape]
en: Cloud shape
tr_TR: Bulut şekli

[ctx: shape]
en: Collate flowchart symbol
tr_TR: Harmanla akış sembolü

[ctx: shape]
en: Connector flowchart symbol
tr_TR: Bağlayıcı akış sembolü

[ctx: shape]
en: Corner
tr_TR: Köşe

[ctx: shape]
en: Counter-clockwise Circular arrow
tr_TR: Saat yönünün tersine Dairesel ok

[ctx: shape]
en: Cross
tr_TR: Çapraz

[ctx: shape]
en: Cube
tr_TR: Küp

[ctx: shape]
en: Curved Down Arrow
tr_TR: Kavisli Aşağı ok

[ctx: shape]
en: Curved Left Arrow
tr_TR: Kavisli sol Ok

[ctx: shape]
en: Curved Right Arrow
tr_TR: Kavisli Sağ ok

[ctx: shape]
en: Curved Up Arrow
tr_TR: Kavisli Yukarı ok

[ctx: shape]
en: Curved Up Ribbon banner
tr_TR: Yukarı eğimli Şerit afiş

[ctx: shape]
en: Curved arrow
tr_TR: Kavisli ok

[ctx: shape]
en: Data flowchart symbol
tr_TR: Veri akış sembolü

[ctx: shape]
en: Decagon
tr_TR: Ongen

[ctx: shape]
en: Decision flowchart symbol
tr_TR: Karar akış sembolü

[ctx: shape]
en: Delay flowchart symbol
tr_TR: Gecikme akış sembolü

[ctx: shape]
en: Diagonal stripe
tr_TR: Diyagonal çizgili

[ctx: shape]
en: Diamond
tr_TR: Elmas

[ctx: shape]
en: Direct access storage flowchart symbol
tr_TR: Doğrudan erişim depolama akış sembolü

[ctx: shape]
en: Display flowchart symbol
tr_TR: Görüntü akış sembolü

[ctx: shape]
en: Document flowchart symbol
tr_TR: Belge akış sembolü

[ctx: shape]
en: Dodecagon
tr_TR: Onikigen

[ctx: shape]
en: Donut
tr_TR: Halka

[ctx: shape]
en: Double brace
tr_TR: Çift ayraç

[ctx: shape]
en: Double bracket
tr_TR: Çift dirsek

[ctx: shape]
en: Double wave
tr_TR: Çift dalga

[ctx: shape]
en: Double-ended Arrow pointing up and down
tr_TR: Yukarı ve aşağıyı gösteren Çift uçlu ok

[ctx: shape]
en: Double-ended Circular arrow
tr_TR: Çift uçlu Dairesel ok

[ctx: shape]
en: Double-ended horizontal Arrow
tr_TR: Çift uçlu yatay Ok

[ctx: shape]
en: Down Arrow
tr_TR: Aşağı ok

[ctx: shape]
en: Explosion
tr_TR: Patlama

[ctx: shape]
en: Extract flowchart symbol
tr_TR: Ayıklama akış sembolü

[ctx: shape]
en: Folded corner
tr_TR: Katlanmış köşe

[ctx: shape]
en: Four small squares that define a rectangular shape
tr_TR: Dört küçük kare ile tanımlı dikdörtgen

[ctx: shape]
en: Funnel
tr_TR: Huni

[ctx: shape]
en: Gear with nine teeth
tr_TR: Dokuz diş dişli

[ctx: shape]
en: Gear with six teeth
tr_TR: Altı diş dişli

[ctx: shape]
en: Half of rectangular picture frame
tr_TR: Dikdörtgen resim çerçevesi yarısı

[ctx: shape]
en: Heart
tr_TR: Kalp

[ctx: shape]
en: Heptagon
tr_TR: Yedigen

[ctx: shape]
en: Hexagon
tr_TR: Altıgen

[ctx: shape]
en: Horizontal scroll
tr_TR: Yatay kaydırma

[ctx: shape]
en: Incomplete Pie with wedge missing
tr_TR: Kama olmayan eksik Pasta

[ctx: shape]
en: Internal storage flowchart symbol
tr_TR: Dahili depolama akış sembolü

[ctx: shape]
en: Isosceles triangle
tr_TR: İkizkenar Üçgen

[ctx: shape]
en: Left Arrow
tr_TR: Sol ok

[ctx: shape]
en: Left and up Arrows
tr_TR: Sol ve yukarı Ok

[ctx: shape]
en: Left brace
tr_TR: Aç küme parantez

[ctx: shape]
en: Left bracket
tr_TR: Sol dirsek

[ctx: shape]
en: Left right and up Arrows
tr_TR: Sağ Sol ve Yukarı Ok

[ctx: shape]
en: Lightning bolt
tr_TR: Işıklı cıvata

[ctx: shape]
en: Line Callout
tr_TR: Çizgi ile belirtme

[ctx: shape]
en: Line inverse
tr_TR: Ters satır

[ctx: shape]
en: Magnetic disk flowchart symbol
tr_TR: Manyetik disk akış sembolü

[ctx: shape]
en: Manual input flowchart symbol
tr_TR: Manuel giriş akış sembolü

[ctx: shape]
en: Manual operation flowchart symbol
tr_TR: Manuel işlem akış sembolü

[ctx: shape]
en: Math Addition symbol
tr_TR: Matematik toplam sembolü

[ctx: shape]
en: Math Division symbol
tr_TR: Matematik Bölü sembolü

[ctx: shape]
en: Math Equivalence symbol
tr_TR: Matematik eşitlik sembolü

[ctx: shape]
en: Math Multiplication symbol
tr_TR: Matematik Çarpım sembolü

[ctx: shape]
en: Math Non-equivalence symbol
tr_TR: Matematik eşit değil sembolü

[ctx: shape]
en: Math Subtraction symbol
tr_TR: Matematik Çıkarma sembolü

[ctx: shape]
en: Merge flowchart symbol
tr_TR: Birleştirme akış sembolü

[ctx: shape]
en: Moon
tr_TR: Ay

[ctx: shape]
en: Multi-document flowchart symbol
tr_TR: Çoklu-belge akış simgesi

[ctx: shape]
en: Notched RightArrow
tr_TR: Taraklı sağ ok

[ctx: shape]
en: Octagon
tr_TR: Sekizgen

[ctx: shape]
en: Off-page connector flowchart symbol
tr_TR: Sayfa dışı Bağlayıcısı akış sembolü

[ctx: shape]
en: Offline storage flowchart symbol
tr_TR: Çevrimdışı depolama akış sembolü

[ctx: shape]
en: Oval-shaped callout
tr_TR: Oval-şeklinde belirtme

[ctx: shape]
en: Parallelogram
tr_TR: Paralelkenar

[ctx: shape]
en: Pentagon
tr_TR: Beşgen

[ctx: shape]
en: Plaque
tr_TR: Plaka

[ctx: shape]
en: Plaque Tabs
tr_TR: Plaka Sekmeleri

[ctx: shape]
en: Predefined process flowchart symbol
tr_TR: Önceden tanımlanmış işlem akış sembolü

[ctx: shape]
en: Preparation flowchart symbol
tr_TR: Hazırlık akış sembolü

[ctx: shape]
en: Process flowchart symbol
tr_TR: İşlem akış sembolü

[ctx: shape]
en: Punched tape flowchart symbol
tr_TR: Delikli bant akış sembolü

[ctx: shape]
en: Quarter Pie Wedge
tr_TR: Çeyrek Pasta Kama

[ctx: shape]
en: Rectangle
tr_TR: Dikdörtgen

[ctx: shape]
en: Rectangle with one rounded corner
tr_TR: Köşelerinden biri yuvarlak dikdörtgen

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner
tr_TR: Bir kesik köşeli dikdörtgen

[ctx: shape]
en: Rectangle with one snipped corner and one rounded corner
tr_TR: Bir köşesi kesik bir köşesi yuvarlak dikdörtgen

[ctx: shape]
en: Rectangle with two rounded corners diagonally-opposed
tr_TR: Karşılıklı iki çapraz köşesi yuvarlak dikdörtgen

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners diagonally-opposed
tr_TR: Karşılıklı çapraz iki köşesi kesik dikdörtgen

[ctx: shape]
en: Rectangle with two snipped corners that share a side
tr_TR: Aynı kenarı paylaşan iki köşesi kesik dikdörtgen

[ctx: shape]
en: Rectangle with two-rounded corners that share a side
tr_TR: Bir kenarı paylaşan iki köşesi yuvarlak dikdörtgen

[ctx: shape]
en: Rectangular callout
tr_TR: Dikdörtgen belirtme çizgisi

[ctx: shape]
en: Rectangular picture frame
tr_TR: Dikdörtgen resim çerçevesi

[ctx: shape]
en: Return
tr_TR: Dönüş

[ctx: shape]
en: Ribbon banner
tr_TR: Şerit benır

[ctx: shape]
en: Ribbon with left and right arrows
tr_TR: Sol ve sağ oklu şerit

[ctx: shape]
en: Right Arrow
tr_TR: Sağ ok

[ctx: shape]
en: Right Arrow with Stripes
tr_TR: Çizgili sağ Ok

[ctx: shape]
en: Right brace
tr_TR: Kapa küme parantez

[ctx: shape]
en: Right bracket
tr_TR: Sağ dirsek

[ctx: shape]
en: Right triangle
tr_TR: Sağa üçgen

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle
tr_TR: Yuvarlak dikdörtgen

[ctx: shape]
en: Rounded rectangle-shaped callout
tr_TR: Yuvarlatılmış dikdörtgen şeklinde belirtme

[ctx: shape]
en: Sequential access storage flowchart symbol
tr_TR: Sıralı erişim depolama akış sembolü

[ctx: shape]
en: Smiley face
tr_TR: Gülen yüz

[ctx: shape]
en: Sort flowchart symbol
tr_TR: Sıralama akış sembolü

[ctx: shape]
en: Stored data flowchart symbol
tr_TR: Saklı veri akış sembolü

[ctx: shape]
en: Summing junction flowchart symbol
tr_TR: Toplama kavşak akış sembolü

[ctx: shape]
en: Sun
tr_TR: Güneş

[ctx: shape]
en: Terminator flowchart symbol
tr_TR: Terminator akış sembolü

[ctx: shape]
en: Trapezoid
tr_TR: Yamuk

[ctx: shape]
en: Trapezoid with asymmetrical non-parallel sides
tr_TR: Asimetrik paralel olmayan kenarlı Yamuk

[ctx: shape]
en: U-shaped Arrow
tr_TR: U-şeklinde ok

[ctx: shape]
en: Up Arrow
tr_TR: Yukarı ok

[ctx: shape]
en: Vertical scroll
tr_TR: Dikey kaydırma

[ctx: shape]
en: Water droplet
tr_TR: Su damlası

[ctx: shape]
en: Wave
tr_TR: Dalga

[ctx: shape]
en: four snipped corners
tr_TR: dört kesilmiş köşe

en: shift
tr_TR: şift

[ctx: shuffle]
en: off
tr_TR: kapalı

[ctx: shuffle]
en: on
tr_TR: açık

en: single {action}
tr_TR: bir kez {action}

en: skips backward past a block of links
tr_TR: bir grup link öncesindeki metin üzerine gider

en: skips forward past a block of links
tr_TR: bir grup link sonrasındaki metin üzerine gider

en: slanted dash dot
tr_TR: eğik çizgi nokta

en: slice
tr_TR: dilim

en: slider
tr_TR: sürgü

en: smp
tr_TR: ayns

en: solid
tr_TR: düz

en: sorted
tr_TR: sıralı

en: sorted asc
tr_TR: sıralı artan

en: sorted ascending
tr_TR: a'dan z'ye sıralı

en: sorted desc
tr_TR: z'den A'ya sıralı

en: sorted descending
tr_TR: z'den A'ya sıralı

en: sound
tr_TR: ses

en: space
tr_TR: aralık

en: space with any dots
tr_TR: aralıkla birlikte herhangi bir nokta

en: space with dot
tr_TR: aralıkla birlikte nokta

en: speak command keys off
tr_TR: komut tuşlarını seslendir, kapalı

en: speak command keys on
tr_TR: komut tuşlarını seslendir, açık

en: speech viewer disabled
tr_TR: konuşma izleyici devre dışı

en: speech viewer enabled
tr_TR: konuşma izleyici etkin

[ctx: speechModes]
en: beeps
tr_TR: bipleme

[ctx: speechModes]
en: off
tr_TR: kapalı

[ctx: speechModes]
en: on-demand
tr_TR: isteğe bağlı

[ctx: speechModes]
en: talk
tr_TR: konuşma

[ctx: speechSymbols]
en: &Filter by:
tr_TR: &Filtreleme kriteri:

en: spelling and grammar: {text}
tr_TR: imla ve dilbilgisi: {text}

en: spelling error
tr_TR: yazım hatası

en: spelling: {text}
tr_TR: kodlanıyor: {text}

en: spin button
tr_TR: dönen düğme

en: splbtn
tr_TR: blmdğm

en: split button
tr_TR: bölme düğmesi

en: split pane
tr_TR: bölünmüş Pano

en: spnbtn
tr_TR: döndğm

en: status bar
tr_TR: durum çubuğu

en: stbar
tr_TR: drmçb

en: stop
tr_TR: durdur

en: strikethrough
tr_TR: üstü çizili

en: strong
tr_TR: güçlü

en: style
tr_TR: stil

en: style %s
tr_TR: stil %s

en: style definition
tr_TR: stil tanımı

en: subMenu
tr_TR: alt menü

en: subject: %s
tr_TR: konu: %s

en: submnu
tr_TR: altmnu

en: subscript
tr_TR: alt simge

en: suggestion
tr_TR: öneri

en: superscript
tr_TR: üst simge

en: switch
tr_TR: anahtar

en: swtch
tr_TR: nhtr

[ctx: symbolLevel]
en: all
tr_TR: tümü

[ctx: symbolLevel]
en: character
tr_TR: karakterler

[ctx: symbolLevel]
en: most
tr_TR: çoğu

[ctx: symbolLevel]
en: none
tr_TR: hiçbiri

[ctx: symbolLevel]
en: some
tr_TR: bazıları

[ctx: symbolPreserve]
en: always
tr_TR: her zaman

[ctx: symbolPreserve]
en: never
tr_TR: hiçbir zaman

[ctx: symbolPreserve]
en: only below symbol's level
tr_TR: yalnızca noktalama / imla düzeyinin altındaysa

[ctx: synth setting]
en: Inflection
tr_TR: Tonlama

[ctx: synth setting]
en: Language
tr_TR: Dil

[ctx: synth setting]
en: Pitch
tr_TR: Ses Perdesi

[ctx: synth setting]
en: Rate
tr_TR: Hız

[ctx: synth setting]
en: Rate boost
tr_TR: Hız artırıcı

[ctx: synth setting]
en: Variant
tr_TR: Konuşucu

[ctx: synth setting]
en: Voice
tr_TR: Ses

[ctx: synth setting]
en: Volume
tr_TR: Ses seviyesi

en: tab control
tr_TR: sekme kontrolü

en: tabctl
tr_TR: skmdntm

en: table
tr_TR: tablo

en: table body
tr_TR: tablo gövdesi

en: table footer
tr_TR: tablo altbilgisi

en: table header
tr_TR: tablo başlık bilgisi

en: table property
tr_TR: tablo özelliği

en: table with {columnCountText} and {rowCountText}
tr_TR: tablo {columnCountText} {rowCountText}

en: tear off menu
tr_TR: akıllı menü

en: term
tr_TR: uçbr

en: terminal
tr_TR: uçbirim

en: text
tr_TR: metin

en: text "%s" not found
tr_TR: metin "%s" bulunamadı

en: text frame
tr_TR: metin çerçevesi

en: text mode
tr_TR: metin kipi

en: tgbtn
tr_TR: gçşdğm

en: thick
tr_TR: kalın

en: thick diagonal crosshatch
tr_TR: kalın diyagonal çapraz tarama

en: thin
tr_TR: ince

en: thin diagonal crosshatch
tr_TR: ince diyagonal çapraz tarama

en: thin diagonal stripe
tr_TR: ince diyagonal çizgili

en: thin horizontal crosshatch
tr_TR: ince yatay çapraz tarama

en: thin horizontal stripe
tr_TR: ince yatay çizgili

en: thin reverse diagonal stripe
tr_TR: ince ters diyagonal çizgili

en: thin vertical stripe
tr_TR: ince dikey çizgili

en: through row {row} column {column}
tr_TR: satır {row} sütun {column} boyunca

en: through {endCol}
tr_TR: {endCol} sütununa kadar

en: through {endRow}
tr_TR: {endRow} satırına kadar

en: thumb control
tr_TR: başparmak kontrol

[ctx: time format]
en: {D} day {H}:{M}:{S}
tr_TR: {D} gün {H}:{M}:{S}

[ctx: time format]
en: {D} days {H}:{M}:{S}
tr_TR: {D} gün {H}:{M}:{S}

en: title bar
tr_TR: başlık çubuğu

en: tlbar
tr_TR: arçb

en: tltip
tr_TR: ipu

en: to focus
tr_TR: sistem odağı

en: to review
tr_TR: inceleme imleci

en: toggle button
tr_TR: geçiş düğmesi

en: tool bar
tr_TR: araç çubuğu

en: tool tip
tr_TR: ipucu

en: top edge
tr_TR: üst kenar

[ctx: touch action]
en: flick down
tr_TR: aşağı kaydır

[ctx: touch action]
en: flick left
tr_TR: sola kaydır

[ctx: touch action]
en: flick right
tr_TR: sağa kaydır

[ctx: touch action]
en: flick up
tr_TR: yukarı kaydır

[ctx: touch action]
en: hold
tr_TR: tutma

[ctx: touch action]
en: hover
tr_TR: it

[ctx: touch action]
en: hover down
tr_TR: aşağı it

[ctx: touch action]
en: hover up
tr_TR: yukarı it

[ctx: touch action]
en: tap
tr_TR: dokun

[ctx: touch action]
en: tap and hold
tr_TR: dokun ve tut

en: track change: {text}
tr_TR: değiştirilen metin: {text}

en: tree view
tr_TR: ağaç görünümü

en: tree view button
tr_TR: ağaç görünüm düğmesi

en: tree view item
tr_TR: aĞAÇ görünüm ögesi

en: triggered
tr_TR: tetiklendi

en: triple {action}
tr_TR: Üç kez {action}

en: tv
tr_TR: ag

en: tvbtn
tr_TR: ağçdğm

en: tvitem
tr_TR: ağçg

en: unavailable
tr_TR: geçersiz

en: underline
tr_TR: altı çizili

en: underlined
tr_TR: altı çizili

en: unknown
tr_TR: bilinmeyen

en: unknown %s
tr_TR: bilinmeyen %s

en: unknown input method
tr_TR: bilinmeyen girdi yöntemi

en: unknown language
tr_TR: bilinmeyen dil

en: unlocked
tr_TR: açıldı

en: unread
tr_TR: okunmamış

en: up arrow
tr_TR: yukarı ok

en: up-right diagonal line
tr_TR: -sağ çapraz çizgi

[ctx: updateCheck]
en: Error checking for update.
    {tip}
tr_TR: Güncelleme kontrolü yapılırken hata oluştu.
    {tip}

[ctx: updateCheck]
en: Make sure you are connected to the internet, and the NVDA update mirror URL is valid.
    Mirror URL: {url}
tr_TR: İnternete bağlı olduğunuzdan ve NVDA güncelleme kopya adresinin doğru olduğundan emin olun.
    Kopya adresi: {url}

[ctx: updateCheck]
en: Unable to establish a connection to the NV Access server.
tr_TR: NV Access sunucusuyla bağlantı kurulamadı.

en: value {valueAxisData}
tr_TR: değer {valueAxisData},

en: vertical align bottom
tr_TR: dikey hiza alt

en: vertical align distributed
tr_TR: dikey hiza dağıtılmış

en: vertical align justified
tr_TR: dikey hiza, İki yana yaslı

en: vertical align middle
tr_TR: dikey hiza orta

en: vertical align top
tr_TR: dikey hiza üst

en: vertical borders except outside
tr_TR: dikey sınırlar dışında

en: vertical stripe
tr_TR: dikey şerit

en: view port
tr_TR: görünüm bağlantı noktası

en: visited
tr_TR: ziyaret edilmiş

en: vlnk
tr_TR: zbln

en: volume down
tr_TR: sesi azalt

en: volume up
tr_TR: sesi artır

en: white space
tr_TR: beyaz boşluk

en: window
tr_TR: pencere

en: with %s column | with %s columns
tr_TR[0]: %s sütun
tr_TR[1]: %s sütun

en: with %s item | with %s items
tr_TR[0]: %s öge
tr_TR[1]: %s öge

en: with %s row | with %s rows
tr_TR[0]: %s satır
tr_TR[1]: %s satır

en: with {rowCountTranslation} and {colCountTranslation}
tr_TR: {rowCountTranslation} ve {colCountTranslation}

en: wnd
tr_TR: pnc

en: word
tr_TR: sözcük

en: {author} is editing
tr_TR: {author} Düzenliyor

en: {backgroundColor} background
tr_TR: , arka plan rengi {backgroundColor}

en: {bookPercentage}%, location {curLocation} of {maxLocation}
tr_TR: % {bookPercentage}, konum {curLocation} bölü {maxLocation}

en: {categoryAxisTitle} {categoryAxisData}:
tr_TR: {categoryAxisTitle} {categoryAxisData}

en: {category} ({nbResults} result) | {category} ({nbResults} results)
tr_TR[0]: {category} ({nbResults} sonuç)
tr_TR[1]: {category} ({nbResults} sonuç)

en: {color1} to {color2}
tr_TR: {color1} ve {color2}

en: {color} (default color)
tr_TR: {color} (varsayılan renk)

en: {color} on {backgroundColor}
tr_TR: {backgroundColor} üzerine {color}

en: {columnCount} column | {columnCount} columns
tr_TR[0]: {columnCount} sütun
tr_TR[1]: {columnCount} sütun

en: {curPercent:.0f}%
tr_TR: %{curPercent:.0f}

en: {date} (all day)
tr_TR: {date} (tüm gün)

en: {desc} left and right edges
tr_TR: {desc} sol ve sağ kenarlar

en: {desc} surrounding border
tr_TR: {desc} çevreleyen sınır

en: {desc} top and bottom edges
tr_TR: {desc} üst ve alt kenarlar

en: {desc} up-right and down-right diagonal lines
tr_TR: {desc} yukarı doğru ve aşağı doğru çapraz çizgiler

en: {distance:.3g} point from bottom slide edge | {distance:.3g} points from bottom slide edge
tr_TR[0]: Slaytın alt kenarından {distance:.3g} birim uzaklıkta
tr_TR[1]: Slaytın alt kenarından {distance:.3g} birim uzaklıkta

en: {distance:.3g} point from left slide edge | {distance:.3g} points from left slide edge
tr_TR[0]: Slaytın sol kenarından {distance:.3g} birim uzaklıkta
tr_TR[1]: Slaytın sol kenarından {distance:.3g} birim uzaklıkta

en: {distance:.3g} point from right slide edge | {distance:.3g} points from right slide edge
tr_TR[0]: Slaytın sağ kenarından {distance:.3g} birim uzaklıkta
tr_TR[1]: Slaytın sağ kenarından {distance:.3g} birim uzaklıkta

en: {distance:.3g} point from top slide edge | {distance:.3g} points from top slide edge
tr_TR[0]: Slaytın üst kenarından {distance:.3g} birim uzaklıkta
tr_TR[1]: Slaytın üst kenarından {distance:.3g} birim uzaklıkta

en: {distance} from left edge of page
tr_TR: {distance} sayfanın sol kenarından

en: {distance} from top edge of page
tr_TR: {distance} sayfanın üst kenarından

en: {elapsedTime} elapsed
tr_TR: {elapsedTime} geçti

en: {firstAddress}  {firstContent} through {lastAddress}  {lastContent}
tr_TR: {firstAddress}  {firstContent} ile {lastAddress}  {lastContent} arasında

en: {firstAddress} through {lastAddress}
tr_TR: {firstAddress} ile {lastAddress} arasında

en: {firstAddress} {firstValue} through {lastAddress} {lastValue}
tr_TR: {firstAddress} {firstValue} ile  {lastAddress} {lastValue} arasında

en: {hourText} and {minuteText} remaining
tr_TR: {hourText} {minuteText} kaldı

en: {hourText} remaining
tr_TR: {hourText} kaldı

en: {hours:d} hour | {hours:d} hours
tr_TR[0]: {hours:d} saat
tr_TR[1]: {hours:d} saat

en: {longName} ({name})
    Version: {version} ({version_detailed})
    URL: {url}
    {copyright}
    
    {name} is covered by the GNU General Public License (Version 2 or later).
    You are free to share or change this software in any way you like as long as it is accompanied by the license and you make all source code available to anyone who wants it.
    This applies to both original and modified copies of this software, plus any derivative works.
    For further details, you can view the license from the Help menu.
    It can also be viewed online at: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html and https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.en.html
    
    {name} is developed by NV Access, a non-profit organisation committed to helping and promoting free and open source solutions for blind and vision impaired people.
    If you find NVDA useful and want it to continue to improve, please consider donating to NV Access. You can do this by selecting Donate from the NVDA menu.
tr_TR: {longName} ({name})
    Sürüm: {version} ({version_detailed})
    Web sayfası: {url}
    {copyright}
    
    {name} GNU General Public License (Sürüm 2 veya üzeri) tarafından lisanslanmıştır.
    Bu yazılımı, lisansla birlikte dağıttığınız ve isteyen herkesle kaynak kodları paylaştığınız sürece istediğiniz herhangi bir yolla paylaşabilir ya da değiştirebilirsiniz.
    Bu, yazılımın orijinal ve değiştirilmiş kopyaları için olduğu gibi, bağlantılı herhangi bir çalışma için de geçerlidir.
    Ayrıntı için, yardım menüsü altında lisansı görüntüleyin.
    Çevrimiçi olarak görüntülemek için şu adresleri kullanabilirsiniz: https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html ve https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.en.html
    
    {name} Körler ve az görenler için ücretsiz, açık kaynak çözümler geliştirilmesi için çalışan ve kar amacı gütmeyen NV Access  tarafından geliştirilmektedir.
    NVDA'yı yararlı buluyor ve geliştirilmeye devam edilmesini istiyorsanız, Lütfen NV Access için bağışta bulunmayı değerlendirin. Bunu NVDA menüsü altında Bağışta bulun seçeneğini kullanarak yapabilirsiniz.

en: {message}
    
    Category: "{category}"
    Option: "{option}"
tr_TR: {message}
    
    Kategori: "{category}"
    Seçenek: "{option}"

en: {minuteText} remaining
tr_TR: {minuteText} kaldı

en: {minutes:d} minute | {minutes:d} minutes
tr_TR[0]: {minutes:d} dakika
tr_TR[1]: {minutes:d} dakika

en: {modifier} released
tr_TR: {modifier} bırakıldı

en: {numFingers} finger {action} | {numFingers} finger {action}
tr_TR[0]: {numFingers} parmakla {action}
tr_TR[1]: {numFingers} parmakla {action}

en: {number} of {total}
tr_TR: {number} bölü {total}

en: {num} suggestion | {num} suggestions
tr_TR[0]: {num} öneri
tr_TR[1]: {num} öneri

en: {offset:.3g} centimeter | {offset:.3g} centimeters
tr_TR[0]: {offset:.3g} santimetre
tr_TR[1]: {offset:.3g} santimetre

en: {offset:.3g} character | {offset:.3g} characters
tr_TR[0]: {offset:.3g} karakter
tr_TR[1]: {offset:.3g} karakter

en: {offset:.3g} inch | {offset:.3g} inches
tr_TR[0]: {offset:.3g} inç
tr_TR[1]: {offset:.3g} inç

en: {offset:.3g} millimeter | {offset:.3g} millimeters
tr_TR[0]: {offset:.3g} milimetre
tr_TR[1]: {offset:.3g} milimetre

en: {offset:.3g} pica | {offset:.3g} picas
tr_TR[0]: {offset:.3g} pika
tr_TR[1]: {offset:.3g} pika

en: {offset:.3g} pt
tr_TR: {offset:.3g} punto

en: {profileName} configuration profile active
tr_TR: {profileName} konfigürasyon profili etkin

en: {profile} profile activated
tr_TR: {profile} profili etkin

en: {profile} profile deactivated
tr_TR: {profile} profili devre dışı

en: {remainingTimeFormatted} remaining
tr_TR: {remainingTimeFormatted} kaldı

en: {revisionType} {description}: {text} by {author} on {date}
tr_TR: {revisionType} {description}: {text} {author} tarafından {date} tarihinde

en: {rowCount} row | {rowCount} rows
tr_TR[0]: {rowCount} satır
tr_TR[1]: {rowCount} satır

en: {seriesName} series {seriesIndex} of {seriesCount}
tr_TR: {seriesName} dizisi {seriesIndex} bölü {seriesCount}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}
tr_TR: {seriesName} trendline tipi: {trendlineType}, adı: {trendlineName}

en: {seriesName} trendline type: {trendlineType}, name: {trendlineName}, label: {trendlineLabel}
tr_TR: {seriesName} trend çizgi türü: {trendlineType}, ad: {trendlineName}, etiket: {trendlineLabel}

en: {size:g} point font
tr_TR: {size:g} punto

en: {startTime} to {endTime}
tr_TR: {startTime} ile {endTime} arası

en: {start} through {end}
tr_TR: {start} ile {end} arası

en: {styleName} style, outline level {outlineLevel}
tr_TR: Stil: {styleName}  seviye: {outlineLevel}

en: {symbol} as in {description}
tr_TR: {symbol} tarif edildiği şekliyle {description}

en: {textAttribute} off
tr_TR: {textAttribute} kapalı

en: {textAttribute} on
tr_TR: {textAttribute} açık

en: {totalTime} total
tr_TR: Toplam süre {totalTime}

en: {val:.2f} centimetre | {val:.2f} centimetres
tr_TR[0]: {val:.2f} santimetre
tr_TR[1]: {val:.2f} santimetre

en: {val:.2f} in
tr_TR: {val:.2f} inç

en: {val:.2f} inch | {val:.2f} inches
tr_TR[0]: {val:.2f} inç
tr_TR[1]: {val:.2f} inç

en: {val:g} pt space before paragraph
tr_TR: Paragraf öncesi {val:g} kadar boşluk
